loader

Hlavná

Žalúdok

Lieky používané na myómy maternice

Podozrenie na myómy maternice by nemalo byť príčinou paniky. Ak počas vyšetrenia existujú dôvody na obavy - nebojte sa, počkajte na ďalšiu menštruáciu a skúste znova podstúpiť ultrazvuk. V tomto prípade je žiaduce, aby sa štúdia uskutočnila pomocou vaginálneho senzora. A aj keď je diagnóza potvrdená, stojí za to skontrolovať presnosť s iným gynekológom..

Maternicové myómy sú benígny nádor, ktorý sa vyskytuje vo svalovej vrstve a stenách tela alebo krčka maternice. Je to zbierka uzlov z množenia buniek hladkého svalstva. Proliferácia buniek sa často objavuje na niekoľkých miestach naraz a dosahuje veľkosť od niekoľkých milimetrov do desať až dvadsať centimetrov. Gynekológovia v metrickom systéme nemerajú veľkosť fibroidov, ale analogicky s nárastom maternice počas tehotenstva - v týždňoch.

V skorých štádiách (až do 12 týždňov), s pomalým rastom a bez príznakov, je možná konzervatívna liečba fibromyómu. Toto je obzvlášť podporované stavom premenopauzy - prístupom menopauzy, keď sa prejavujú prvé príznaky menopauzy. V tejto dobe, v dôsledku inhibície prírodných hormonálnych procesov, rast nádoru významne spomaľuje až do zastavenia. Nechirurgická liečba leiomyómov spočíva v užívaní rôznych druhov liekov, o ktorých sa bude hovoriť v nasledujúcich častiach tohto článku..

COC (kombinované perorálne kontraceptíva)

Prípravky tejto skupiny sú prostriedky rôznych liekových foriem na báze hormónov. Na zmenšenie veľkosti nádoru je potrebné užívať nasledujúce kombinácie hormónov:

Etylestradiol s dezogestrelom

Táto kombinácia je prítomná v prípravkoch:

Etylestradiol a norgestrel

Spoločne sa tieto hormóny nachádzajú v liekoch, ako sú:

Etinylestradiol s gestodénom

Táto kombinácia sa používa v drogách:

Užívaním týchto liekov je možné zastaviť príznaky maternicových fibroidov, ako je krvácanie a bolesť v dolnej časti brucha. Vo väčšine prípadov je však možné zredukovať nádory iba vtedy, ak veľkosť fibroidov nepresahuje priemer jeden a pol centimetra. Z tohto dôvodu nie sú kombinované perorálne kontraceptíva prioritou pri liečbe fibromyómu.

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Mechanizmus účinku: Agonisti hormónov uvoľňujúcich gonadotropín iniciujú dočasnú farmakologickú menopauzu inhibíciou syntézy gonadotropínov. Je to kvôli väzbe a-GnRH na receptory gonadoliberínu v adenohypofýze. Pri nepretržitom podávaní spôsobujú úplné vymiznutie týchto receptorov z membrán hypofýzy, čo vyvoláva blokádu sekrécie gonadotropínu, ktorá je dočasná a reverzibilná, hoci je sprevádzaná amenoreou..

Táto skupina zahŕňa fondy založené na týchto hormónoch:

Triptorelín. Prítomný v liekoch Decapeptil, Diferelin a Decapeptil Depot. V obvyklej forme sa vyžaduje podávanie subkutánne raz denne - 0,5 mg v prvom týždni a 0,1 mg v nasledujúcich troch týždňoch. Tryptorelín acetát v depotnej forme sa podáva 3. deň menštruačného cyklu s dávkou 3,75 mg, potom každých 28 dní počas šiestich mesiacov.

Goserelín. Zoladex je prítomný v liečive Zoladex v kapsulách s dávkovaním 3,6 mg a podobných kapsúl s predĺženým uvoľňovaním 10,8 mg. Zavádzanie hlboko intramuskulárne alebo subkutánne do ramena, zadku alebo brucha. Kurz sa začína 2-4 dňami menštruačného cyklu, 3,6 mg každých 28 dní. Dĺžka kurzu - od 4 do 6 mesiacov.

Nafarelin. Používa sa ako súčasť endonazálneho spreja Sinarel v dávke 400 až 800 mcg za deň. Denná insuflácia 200 mcg nafarelín acetátu.

Buserelín. Lieková forma - nosný aplikačný sprej Buserelin obsahujúci 2100 mg acetátu buserelínu, čo zodpovedá 2 g buserelínu. Jedno stlačenie pumpy poskytne 150 mcg buserelínu, denná dávka 900 mcg.

Leiprorelin. Liek Lucrin-Depot je dostupný vo forme prášku v injekčných liekovkách alebo v dvojkomorových striekačkách na prípravu suspenzie. Intramuskulárne alebo subkutánne podanie, dávka 3,75 mg leuprorelín acetátu v každej injekcii.

Počas liečby agonistami hormónov uvoľňujúcich gonadotropín sa pozoruje priemerné štatistické zníženie fibroidov o 52,6%. V 5-18% prípadov však liečba a-GnRH nedáva viditeľné výsledky. Pri mnohopočetnom fibromyóme je stupeň regresie viacerých nádorov u jedného pacienta najčastejšie odlišný. Rôzni vedci hovoria o príčinách tejto variability, ako je vek pacientov a nerovnomerné rozdelenie zložiek vláknitých a hladkých svalov v myóme, ako aj degeneratívne zmeny v nádore a strata citlivosti na antiestrogénne účinky.

Vo väčšine prípadov sa plný účinok liečby a-GnRH pozoruje po 3 až 4 mesiacoch liečby s pomalým vymiznutím do šiesteho mesiaca. Niekedy po 50 - 68% regresii nádoru po 4 mesiacoch so štandardným predĺžením liečby do šiestich mesiacov sa začína sekundárne zvýšenie fibroidov, čo vedie k návratu 80 - 100% pôvodnej veľkosti. Nežiaduce účinky spojené s hypoestrogéniou sú tiež negatívnym bodom pri používaní agonistov: depresia, labilita, znížené libido, návaly tepla a demineralizácia kostí.

Na potlačenie vedľajších účinkov sa ponúkajú rôzne stratégie:

add-back režim zahŕňa pridanie malých dávok estrogénu k liečbe s agonistami, ktoré zvyšujú hladinu estradiolu na prahovú hodnotu, pri ktorej sa rast fibroidov ešte neobnovil, ale vedľajšie účinky hypoestrogenizmu sa nepozorujú alebo sa značne znížia.

on-off režim znamená prerušovaný priebeh agonistov GnRH - 3/3 mesiace po prijatí. Po 3 mesiacoch prerušenia liečby sa endogénna produkcia estrogénu úplne obnoví, ale zvýšenie objemu maternice je vo väčšine prípadov minimálne..

interval režim umožňuje udržiavať primeranú mieru regresie fibroidov s takmer úplnou absenciou príznakov hypoestrogenizmu postupným zvyšovaním štandardného intervalu na užívanie a-GnRH z 28 na 70 a 84 dní (10 - 12 týždňov).

drow-back režim bol vynájdený vedcami, ktorí pri použití prudkého zníženia dávky agonistu zo 100 mg / deň na 5-20 mg / deň po dosiahnutí hranice, pri ktorej sa vyskytuje závažný hypoestrogenizmus (od približne 2 mesiacov liečby), dosiahli účinok zníženia fibromyómu s čiastočným obnovením syntézy estrogénu v priebehu nasledujúcich 18 týždňov.

Agonisty gonadoliberínu sú teda pomerne účinným prostriedkom na nechirurgickú liečbu fibroidov maternice počas premenopauzálneho obdobia a skôr, ak sa používajú inovatívne metódy ich aplikácie. Pri veľkých veľkostiach tumoru významne pomáhajú pri zmierňovaní chirurgických zákrokov a umožňujú použitie moderných technológií na šetrné rekonštrukčné operácie.

Osobitne je potrebné uviesť užitočné vlastnosti agonistov pri liečbe fibroidov u pacientov s anémiou a metrorágiou, ktoré znižujú riziko chirurgického zákroku, obnovujú krvný obraz a vytvárajú krvnú banku pre autodonáciu.

antiprogestogeny

Mifepriston - blokuje účinok progesterónu väzbou gestagénových receptorov. Dostupné v 200 mg tabliet po 3 až 6 kusoch v balení. Droga je liek na ukončenie tehotenstva (do 9 týždňov), pomocný liek na rozšírenie krčka maternice počas potratu až do 12 týždňov a potenciačný prostaglandín na potrat od 13 do 22 týždňov. S myómom maternice prispieva k krátkodobej regresii nádorových uzlín ak odstráneniu príznakov, preto sa používa na predoperačnú liečbu..

Antigonadotropins

Používajú sa iba vtedy, ak boli iné farmakologické látky bezmocné. Táto skupina zahŕňa lieky s takými účinnými látkami, ako sú:

danazol Obsahujú v prípravkoch Danazol, Vero-Danazol, Danol, Danoval, Danogen.

Gestrinone. Základ drogy Nemestran.

Antigonadotropíny sa používajú veľmi zriedka, pretože môžu zmierňovať iba príznaky fibromyómu, ale nemajú vplyv na veľkosť samotného nádoru. Lieky z tejto triedy navyše navodzujú akné a hypertrichózu (nadmerný rast vlasov) so zmenami hlasu.

gestagény

Pomerne účinné a nie drahé lieky, vďaka ktorým sa stále používajú v gynekológii, hoci v mnohých prípadoch sa táto účinnosť nepreukázala.

Mechanizmus účinku: Prijímaný na blokovanie syntézy estrogénu vaječníkmi. V porovnaní s a-GnRH existuje nedostatočný stupeň inhibície produkcie estrogénu. Na zvýšenie účinku je potrebný silný nadbytok krvi progesterónu v luteálnej fáze cyklu, ktorý blokuje proces hyperplázie s hypertrofiou biogénnych prvkov fibromyómu, ktorý stimuluje bunkovú dystrofiu v centrálnej časti nádorových uzlín..

Norkolut - 5 mg tablety noretisterónu. Dávku má vypočítať lekár s prihliadnutím na toleranciu a pozorovanú účinnosť lieku. Štandardný priebeh pozostáva z denného príjmu 1 tablety lieku počas 5 až 25 dní cyklu po dobu šiestich mesiacov.

Duphaston - tablety s 10 mg didrogesterónu. Priradiť jednu tabletu 2-3 krát denne, buď od 5 do 25 dní cyklu, alebo neustále. Kurz trvá od 3 mesiacov do 6 mesiacov - na konci by mal byť výrazný terapeutický efekt - regresia nádoru a absencia symptómov fibroidov..

17-OPK - liek na báze 17-hydroxyprogesterón kaproátu. K dispozícii v ampulkách po 1 ml v zložení olejového roztoku s koncentráciou 12,5 a 25% (0,125 a 0,25 g). Na rozvoj endometriálnej atrofie s následnou regresiou fibroidov sa používa hlboká intramuskulárna injekcia 500 mg liečiva v dvoch prístupoch týždenne po dobu 3 až 6 mesiacov..

Nanešťastie nádej na úplné alebo aspoň významné zníženie počtu uzlov leiomyómov počas liečby analógmi progesterónu nie je úplne opodstatnená. V niektorých prípadoch došlo dokonca k zhoršeniu stavu pacientov. Vedecky sa preukázalo, že progestíny môžu vďaka zvýšeniu mitotického indexu v luteálnej fáze cyklu dokonca prispievať k rastu fibroidov..

HRT - hormonálna substitučná terapia

Hormonálna substitučná terapia pomáha zmierňovať príznaky menopauzy u žien, znižuje pravdepodobnosť srdcových chorôb a bráni deštrukcii kostí a vaginálnej atrofii. Hormonálna terapia znižuje celkovú úmrtnosť žien počas menopauzy a upravuje poruchy spojené s menopauzou.

Kontroverzným problémom je použitie liekov na hormonálnu liečbu u žien v menopauze: počas menopauzy sa zastaví rast benígnych nádorov a myómy maternice sa nepostupujú, ale reakcia tela na hormonálne lieky je nepredvídateľná..

Podľa klinických pozorovaní A. Seneza sa priemer myomatóznych uzlín počas liečby konjugovaným estrogénom (0,625 mg) a medroxyprogesterónom (2,5 mg) v priebehu roka nezmenil. Keď sa však dávka gestagénu zdvojnásobila, veľkosť uzlov sa zväčšila. Liečba progesterónovými liečivami teda ovplyvňuje rast benígnych nádorov vo väčšej miere ako estrogénové prípravky. Iní autori poznamenávajú, že počas použitia prípravkov s cyklickým režimom nebol zistený rast myomatických uzlín, ani zmeny vo veľkosti a objeme maternice..

Rozdiely v účinku progestínov počas substitučnej hormonálnej terapie závisia od farmakologických charakteristík liečiv. U žien v menopauze sa odporúča ako ZMG (hormonálna substitučná terapia) predpísať progestogény s antiproliferatívnym účinkom. Patria sem lieky ako Trisequens a Kliogest.

Vnútromaternicové zariadenie Mirena s myómom

Väčšina vnútromaternicových zariadení sa nepoužíva na liečbu žiadnych chorôb. Ale v jednej z nich, Mireninej hormonálnej špirále, sa našli vlastnosti, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s množstvom symptómov charakteristických pre maternicové myómy..

Mirena účinkuje lokálne a postupne uvoľňuje levonorgestrel v nízkych dávkach iba v maternici. Denný príjem tohto hormónu pomáha znižovať množstvo krvi vylučovanej počas menštruácie a zmierňuje bolesť v podbrušku. Vzhľadom na to, že prakticky nevstúpi do krvi, celkový stav tela sa nemení po dobu všetkých 5 rokov, že je možné nosiť túto špirálu.

Vnútromaternicový terapeutický systém Mirena navyše zabraňuje nechcenému tehotenstvu bez narušenia reprodukčnej funkcie. Jeden rok po odstránení špirály otehotnie 80% žien, ktoré chcú mať deti.

Posledné štúdie o liekoch

Vedci z Belgicka urobili významný pokrok pri riešení problému liečby myómov maternice. Zaujímali sa o výskumné údaje, ktoré naznačujú, že rýchly rast a vývoj maternicových fibroidov je zodpovedný nielen za estrogén, ale aj progesterón. To viedlo vedcov k tomu, aby študovali vlastnosti liekov, ktoré môžu blokovať účinok gestagénov. Vedci z Bruselskej nemocnice v nemocnici sv. Lukáša považovali pohotovostné antikoncepčné tablety s obsahom ulipristal acetátu za zvlášť zaujímavé..

Ako sa ukázalo, táto účinná látka je modulátorom progesterónových receptorov. Na základe toho bol vytvorený liek Esmiya.

Prvá klinická štúdia (dvojité randomizované placebo) zahŕňala 550 žien, ktoré sa pripravovali na chirurgický zákrok na odstránenie fibroidov maternice. O tri mesiace neskôr sa pozoroval výrazný pokles veľkosti nádoru v skupine užívajúcej tablety Esmiya, ako aj odstránenie príznakov fibroidov..

Na záver vedci zverejnili tieto výsledky:

U 90% žien sa intenzita krvácania a objem leiomyómu znížili.

50% pacientov dostalo príležitosť odmietnuť chirurgický zákrok.

Výsledky získané na princípe účinku sú porovnateľné s terapiou hormonálnymi blokátormi, ale na rozdiel od nich Esmia nespôsobuje návaly tepla a degeneráciu kostí.

Po 6-mesačnom cykle blokátorov nádor obvykle čiastočne alebo úplne získa späť svoju veľkosť, ktorá sa nepozorovala ani šesť mesiacov po užití Esmie..

Štúdie vedené belgickými vedcami poskytli skutočnú príležitosť na vyriešenie problému liečby fibroidov maternice jedným liekom bez vedľajších účinkov a zložitých postupov..

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekológ, reprodukčný lekár

vzdelanie: Diplom „Pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravie a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálnu školu na NIMU im. N. I. Pirogova.

Lieky na liečenie myómov maternice

Maternicové myómy sú benígny nádor, ktorý sa vyskytuje pri hormonálnych nerovnováhach. Väčšina vedcov verí, že rast myomatóznych uzlín priamo závisí od koncentrácie určitých receptorov v pohlavných hormónoch. Z tohto dôvodu je liečba myómov maternice liečivami, ktoré majú určitý vplyv na ženské telo, opodstatnená. Recenzie pacientov, ktorí sa podrobili liečebnému postupu, naznačujú, že veľa liekov môže inhibovať rast nádoru - za predpokladu, že liek je správne zvolený s ohľadom na všetky indikácie.

Hormonálne aj nehormonálne lieky sa používajú na liečbu myómov maternice. Výber lieku bude závisieť od veku a reprodukčného stavu ženy, veľkosti uzlov a ich počtu. Prítomnosť sprievodnej patológie genitálií a iných orgánov tiež ovplyvňuje výber liečebného režimu..

Indikácie pre konzervatívnu liečbu

Pri liečbe maternicových fibroidov sa používajú dva prístupy:

 • Konzervatívna terapia liekmi, ktoré ovplyvňujú rast nádoru;
 • Odstránenie myomatózneho uzla: excízia skalpelom (lúpanie) alebo ukončenie toku krvi v artériách, ktoré živia formáciu.

Radikálna metóda liečby je hysterektómia - odstránenie maternice spolu s myómom. Takéto rozhodnutie sa prijíma iba na základe prísnych indikácií, v pokročilých prípadoch a so vznikom závažných komplikácií, keď nie je možné pomôcť žene pri iných metódach..

Fotografia ukazuje odstránenú maternicu s viacerými myomatóznymi uzlami rôznych veľkostí.

Lieky, ktoré znižujú veľkosť fibroidov, sa predpisujú v týchto situáciách:

 • Veľkosť útvaru je až 3 cm (jednoduchý alebo dominantný uzol);
 • Veľkosti maternice do 12 týždňov;
 • Prítomnosť príznakov fibroidov: menštruačné nepravidelnosti, krvácanie z maternice, chronická bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta;
 • Neplodnosť alebo potrat na pozadí myómov, túžba ženy porodiť v budúcnosti.

Pri asymptomatickom myóme do 2 cm nie je liečba zvyčajne predpísaná. Pri priemere uzlov 3 cm alebo viac nie je hormonálna terapia príliš účinná kvôli autonómnemu rastu nádoru. Stredné a veľké fibroidy - indikácia pre chirurgickú liečbu.

Veľkosť myomatózneho uzla (nie viac ako 3 cm) hrá dôležitú úlohu pri výbere spôsobu liečby v prospech konzervatívnej terapie..

Hormonálne lieky pri liečbe myómov

Základom liekovej terapie pre benígne nádory maternice sú hormóny. Cieľom liečby je zmenšiť veľkosť uzla a dosiahnuť stabilizáciu jeho rastu. Hormonálna terapia sa týka dočasnej regresie. S tabletami a injekciami je takmer nemožné dosiahnuť úplné vymiznutie fibroidov a zaručiť absenciu recidívy. Z posudkov odborníkov vyplýva, že pomocou hormónov je možné oddialiť, inhibovať rast nádoru a tým dať žene niekoľko mesiacov alebo rokov pokojný život bez príznakov choroby. Počas tohto obdobia sa vám počas tehotenstva podarí narodiť dieťa bez väčších problémov.

Možné režimy hormonálnej terapie:

 • Hlavný spôsob liečby malých myómov;
 • Jedno zo stupňov predoperačnej prípravy na stredné a veľké myómy. Používanie hormonálnych liekov môže znížiť priemer nádoru, znížiť riziko krvácania do vnútra a pravdepodobnosť komplikácií;
 • Priebeh liekovej terapie po chirurgickej liečbe na stabilizáciu rastu uzlov.

Lieky proti hormónom môžu dočasne zastaviť rast uzla a znížiť veľkosť nádoru..

Na liečbu endometriózy (vrátane kombinovanej patológie) sa tiež používa veľa hormonálnych látok používaných na fibromyóm..

Kontraindikácie pre menovanie hormónov:

 • Individuálna neznášanlivosť určitých liekov;
 • Chronická patológia vnútorných orgánov, v ktorých sa hormóny nepoužívajú (podľa pokynov pre konkrétny liek);
 • Tehotenstvo a laktácia (pre väčšinu liekov).

Hormonálna lieková terapia je voľbou pre ženy, ktoré odmietajú chirurgickú liečbu (alebo v situáciách, keď existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok). Je dôležité si uvedomiť, že uzol sa vracia na svoju predchádzajúcu veľkosť 6-12 mesiacov po vysadení lieku.

Liečba liekom je len dočasným riešením problému, pretože po ukončení liečby je nádor najčastejšie znovu rast.

Protinádorové látky používané pri liečbe orgánov pri liečbe myómov maternice:

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (a-GnRH)

Najpopulárnejšie a najúčinnejšie látky, ktoré ovplyvňujú rast myomatóznych uzlín. Syntetické hormóny, ktoré prenikajú do tela, sa viažu na receptory gonadoliberínu v hypofýze, znižujú produkciu vlastných gonadotropínov a prispievajú k nástupu dočasnej menopauzy. Tento stav je úplne reverzibilný a po prerušení liečby sa obnoví funkcia pohlavných žliaz. Pokiaľ je liek aktívny, veľkosť myómu sa zmenšuje až na klinicky nevýznamné (menej ako 2 cm)..

 • Maximálna regresia myomatóznych uzlín sa pozoruje v prvých 3 mesiacoch užívania a-GnRH. Z tohto dôvodu sa hormóny predpisujú v krátkom cykle na 3 až 6 mesiacov. Ďalšie užívanie lieku nemá zmysel. Ak sa fibroidy neklesli na pozadí a-GnRH po dobu šiestich mesiacov, otázka chirurgickej liečby je vyriešená. V článku sa zvažovali dôležité nuansy rôznych typov operácií na odstránenie myómov: "Odstránenie myómov maternice";
 • V prvom mesiaci prijatia dochádza k miernemu stimulovaniu produkcie vlastných hormónov, čo vedie k rastu uzla. Pri pokračujúcej liečbe sa syntéza gonadotropínov spomaľuje a veľkosť nádoru sa zmenšuje;
 • Počas liečby je žena ponorená do stavu umelej menopauzy. Menštruácia prestáva - objavuje sa amenorea. Po ukončení liečebného cyklu sa menštruačný cyklus obnoví;
 • Na pozadí užívania a-GnRH má žena charakteristické príznaky menopauzy - návaly, potenie, výkyvy nálady, znížené libido, zvýšený krvný tlak, osteoporóza atď. Aby sa eliminovali nepríjemné príznaky, sú agonisty liečení krycou terapiou (prídavná liečba). Na tento účel sa predpisujú látky obsahujúce estrogén v nízkej dávke (Femoston, Kliogest a ďalšie)..

Možné príznaky menopauzy pri užívaní agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ktoré sú po užití lieku úplne reverzibilné.

Mierne zníženie mineralizácie kostí (osteoporóza) je reverzibilné a nemá klinický význam s trvaním liečby do 6 mesiacov..

 • Počas prvých troch mesiacov sa veľkosť myomatóznej maternice znížila o 50 - 60%;
 • 5 až 18% uzlov nemožno liečiť agonistami Gn-RG.

Agonistické lieky, ktoré je možné užívať s maternicovými fibroidmi:

Uvoľňovací formulárprípravyAplikačná tabuľka
Depotné kapsuly na subkutánne podanieZoladex, Decapeptil, Tripoterelin, Buserelin DepotZavedené 2 až 4 dni menštruačného cyklu, 1 injekcia počas 28 dní
Endonazálny sprejBuserelin, NafarelinDenne 3 krát denne
implantátbuserelínSubkutánne do laterálneho brucha každé 2 mesiace
zavesenieBuserelin LongIntramuskulárne raz za 28 dní

Lekár vám pomôže zvoliť presnú formu uvoľnenia a režim užívania lieku, ktorý bude v tejto klinickej situácii optimálny.

Niektoré lieky majú analógy a môžu sa používať zameniteľne (iba po dohode s lekárom). Ceny liekov sa líšia a pohybujú sa v rozmedzí od 500 do 5 000 rubľov.

Hodnotenie pacientov, ktorí sa podrobili úplnému priebehu liečby Buserelinovým depotom a inými agonistami GnRh, ukazujú, že pri používaní lieku sa zlepšenie zaznamenalo už v druhom mesiaci. Zmenšenie veľkosti myómu, chronická bolesť a krvácanie ustupujú. Umelo vytvorená menopauza však spôsobuje návaly horúčavy a ďalšie nepríjemné príznaky. Nie všetky ženy tolerujú liečbu agonistami dobre a často odmietajú pokračovať v liečbe..

progestíny

V modernej gynekológii sa postupne odstraňujú od používania čistých progestogénnych liekov, hoci ich použitie je stále možné. Je to relatívne lacná a cenovo dostupná metóda liečby pre takmer každého pacienta. A ak sú moderné lieky na myómy dosť drahé, cena progestínov sa začína na 200 rubľov.

Akonáhle sú v tele, gestagénne látky blokujú produkciu svojich vlastných gonadotropínov, a tým vedú k zníženiu veľkosti fibroidov. Napriek tvrdenému účinku je použitie progestínov obmedzené z niekoľkých dôvodov:

 • Čisté progestačné činidlá nie sú porovnateľné s účinnosťou s agonistami GnRg. Tlmia oveľa slabšiu produkciu vlastných hormónov a nie vždy inhibujú rast fibroidov;
 • Posledné štúdie ukazujú, že použitie analógov progesterónu vedie k rastu myomatózneho uzla, najmä pri dlhodobom predpisovaní liekov a pri vysokých dávkach..

Všetky tieto faktory nám neumožňujú deklarovať progestíny ako prostriedok voľby pri liečbe fibroidov napriek ich relatívne lacnej cene. V súčasnosti sa gestagénové lieky predpisujú predovšetkým pred menopauzou, ako aj v situáciách, keď je použitie agonistov a iných účinných liekov z nejakého dôvodu nemožné..

Dnes sú progestíny predpisované vo veľmi zriedkavých prípadoch a pokiaľ je to možné, sú nahradené inými drogami..

Čisté progestogény sa predpisujú od 5 do 25 dní cyklu, 1-3 tablety denne (v závislosti od konkrétneho lieku). Minimálna dĺžka liečby je 3 mesiace. Gény je možné používať 6 - 12 mesiacov, ale iba pod dohľadom lekára s povinným ultrazvukovým monitorovaním veľkosti myomatóznych uzlín..

Mnohí gynekológovia naznačujú, že čistým progestogénom by sa za žiadnych okolností nemali predpisovať fibroidy maternice. Dnes je táto otázka diskutabilná..

Modulátory progesterónového receptora

Reprezentantom tejto skupiny liekov je Esmia (ulipristal acetát). Liek je k dispozícii v tabletách, užívaných perorálne denne po dobu 3 mesiacov. Ulipristal acetát, ktorý preniká do tela, má priamy účinok na bunky myómu a inhibuje ich rast. Esmia ovplyvňuje endometrium, a preto sa na pozadí liečby fibroidov vyskytuje amenorea. Toto je reverzibilný fenomén a po ukončení užívania drog sa menštruačný cyklus obnoví do 4 týždňov.

Esmia spomaľuje rast fibroidov a je široko používaný v tejto patológii..

Esmia je predpísaná na myóm maternice a endometriózu maternice iba v krátkom čase. Terapia by nemala trvať dlhšie ako 3 mesiace: nie je známe, ako liek ovplyvní stav ženy pri dlhodobom užívaní (nie sú údaje, neboli vykonané žiadne štúdie).

Kombinované orálne antikoncepcie (COC)

Antikoncepčné pilulky sa používajú na potlačenie funkcie hypofýzy a na zastavenie ovulácie. Na tomto pozadí je zaznamenaná stabilizácia malých fibroidných uzlín alebo zníženie veľkosti nádoru. Ďalší účinok by sa mal považovať za antikoncepčný účinok, ktorý je dôležitý pre ženy, ktoré neplánujú otehotnieť v blízkej budúcnosti. Viac podrobností o použití COC pri liečbe fibroidov sa diskutuje v článku: „Antikoncepčné pilulky pre maternicové myómy“..

COC ovplyvňujú produkciu hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus a ovuláciu.

 • Liečba perorálnymi kontraceptívami trvá najmenej 3 mesiace. COC je možné predpísať na dlhé obdobie až 35 rokov;
 • Terapeutický režim: 21+ 7 alebo 63 + 7. Prijímanie COC bez prerušenia by nemalo presiahnuť tri mesiace;
 • Estrogén-gestagénové lieky sa aktívne používajú v pooperačnom období na stabilizáciu veľkosti uzla a na zabránenie recidívy choroby;
 • V neskorom reprodukčnom veku a pred menopauzou sa COC predpisujú s opatrnosťou;
 • COC sú prakticky neúčinné, keď je priemer uzla väčší ako 2,5 až 3 cm.

Na liečbu maternicových fibroidov nie je vhodná žiadna antikoncepcia, ale iba lieky so silnými gestagénmi:

Pri liečbe fibroidov sa môžu použiť aj nové lieky s drospirenónom (Yarina, Midiana), ako aj COC, ktoré zahŕňajú prírodné estrogény (Zoely, Klayra)..

COC nielen pozitívne ovplyvňujú myóm, ale tiež umožňujú normalizovať cyklus, znižujú hyperandrogénny stav (napríklad akné a hirsutizmus)..

Antiprogesterones

Syntetické antigestagény sa v liečbe maternicových fibroidov používajú pomerne nedávno. Reprezentantom tejto skupiny liekov je mifepriston. Blokuje aktivitu endogénneho progesterónu na receptorovej úrovni a zabraňuje rastu myómu. Podľa posledných štúdií nie je hladina progesterónu pre vývoj nádoru menej dôležitá ako koncentrácia estrogénu. Z tohto dôvodu praktizujúci gynekológovia postupne upúšťajú od používania progestínov v prospech antiprogesterónových liekov..

Pretože v myómových bunkách je veľké množstvo receptorov progesterónu, blokovanie progesterónu účinne zastavuje rast nádoru..

Iné hormonálne lieky používané na liečbu myómov

V zozname liekov používaných na liečbu myómov maternice sa uvádzajú tieto látky:

Skupina liekovPrincíp činnostiPríklady
Deriváty 17-etinyl testosterónuBlokujte receptory pohlavných hormónov vo vaječníkoch, inhibujte ovuláciudanazol
Deriváty 19-norsteroidovBlokujú receptory estrogénu a progesterónu, spôsobujú zmeny v tkanivách maternicegestrinone
androgénySpomaľte hypofýzu, blokujte ovuláciu, vedie k atrofii endometriaTestosterón propionát
antiandrogényPotláčajú produkciu vlastných androgénov a inhibujú hyperplastické procesyCyproterón acetát; finasterid
antiestrogénmiZabráňte endogénnej produkcii estrogénu a inhibujte proliferáciu fibroidovtamoxifen; Citrát klomifénu; raloxifén

Tieto lieky sa prakticky nepoužívajú na liečbu myómov maternice kvôli nepreukázanej účinnosti a veľkému počtu vedľajších účinkov.

Existuje veľké množstvo liekov na liečbu myómov, ale nie všetky sú rovnako účinné..

Hormonálna substitučná terapia (HRT)

HRT je špeciálna časť užívania drog, ktorá si zaslúži veľkú pozornosť pri myóme. Pretože sa nádor vyskytuje hlavne u žien starších ako 35 rokov a počas menopauzy, je dôležité pochopiť, ktoré lieky sa môžu počas tohto obdobia používať. Na odstránenie návaly horúčavy a iných príznakov nastávajúcej menopauzy sa tradične predpisujú lieky založené na estrogéne a progesteróne - Femoston, Kliogest.

Štúdie ukázali, že použitie takýchto liekov v nízkych dávkach nevedie k rastu uzlín. Zdvojnásobenie dávky vyvoláva proliferáciu fibroidov a aktivácia nádoru nastáva hlavne po zvýšení koncentrácie progesterónu. O použití takýchto nástrojov existujú aj iné protichodné údaje. HRT s menopauzou na pozadí maternicových fibroidov sa vykonáva s veľkou starostlivosťou as povinným monitorovaním rastu uzlín ultrazvukom.

Bylinné liečivá (Klimonorm, Klimadinon) na odstránenie návaly horúčavy sa zvyčajne tiež nepredpisujú z dôvodu pravdepodobného účinku na myomatózny uzol..

Použitie HRT znamená neustále sledovanie veľkosti myomatózneho uzla pomocou ultrazvuku.

Nehormonálne lieky: bezpečné ošetrenie alebo peniaze po odtoku?

Nehormonálne lieky, vrátane rastlinných, ako aj rôzne potravinové doplnky a homeopatické lieky sa používajú iba ako pomocná symptomatická terapia. Použitie nehormonálnych liekov ako jedinej liečebnej metódy možno považovať za odmietnutie patogenetickej liečby.

Bylinné doplnky

Bylinné liečivá používané na liečbu myómov maternice majú nasledujúce účinky:

 • Opravte hyperplastické procesy v maternici, krčku maternice, vaječníkov, mliečnych žliaz;
 • Normalizujte rovnováhu estrogénov v ženskom tele;
 • Blokovať hormonálne nezávislé mechanizmy vedúce k rastu myomatóznych uzlín;
 • Selektívne vedie k smrti buniek s vysokou proliferačnou aktivitou.

Známym zástupcom tejto skupiny je indinol. Tento doplnok výživy je zdrojom indol-3-karbinolu. Liek sa používa pri komplexnej liečbe fibroidov maternice s epigalátom. Ako alternatívu môže lekár odporučiť užívanie Miominu, kombinovaného lieku, ktorý obsahuje indol, epigallocachetin a ďalšie zložky..

Bylinné doplnky je možné zvažovať iba v kombinácii s hormónmi.

Návod na použitie naznačuje, že potravinové doplnky sa musia užívať perorálne počas jedla, jedna kapsula. Liečebný priebeh trvá 3 týždne a je možné ho na odporúčanie ošetrujúceho lekára predĺžiť..

Ostatné potravinové doplnky a bylinné liečivá používané na myómy maternice:

 • Indole Forte Evalar;
 • Novomin;
 • Befungin;
 • Remens;
 • Estrovel a kol.

Obzvlášť zaujímavé sú čínske lieky, ktoré pôsobia ako slabí agonisti hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny. Tieto drogy sú u žien čoraz populárnejšie a podľa recenzií pomáhajú vyrovnať sa s myómom. Keďže však mechanizmus účinku týchto liekov nebol skúmaný, navrhovatelia tradičnej medicíny sa pri liečení takýchto vážnych chorôb vyhýbajú používaniu neoverených liekov..

Užívanie netestovaných liekov je spojené s rozvojom komplikácií.

Symptomatické prípravky

Na odstránenie nepríjemných prejavov fibroidov sa používajú tieto prostriedky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti pri veľkých nádoroch, ako aj počas menštruácie;
 • Hemostatiká s ťažkými obdobiami (zriedka sa používajú kvôli nepreukázanej účinnosti);
 • Prostriedky, ktoré stimulujú imunitný systém a zvyšujú celkový tonus tela (Wobenzym, komplexné vitamíny);
 • Prípravky železa na chudokrvnosť (v tabletách alebo injekciách).

Jedná sa o nehormonálne lieky, ktoré by sa však nemali piť bez lekárskeho predpisu. Použitie akýchkoľvek liekov pri komplexnej liečbe nádoru je možné iba po konzultácii s odborníkom.

Použitie mnohých liekov na myómy maternice je zakázané. Niektoré stimulujú rast uzla, iné zvyšujú prietok krvi a iné menia hormonálne pozadie. Zoznam zakázaných alebo neodporúčaných výrobkov obsahuje:

 • Lieky s obsahom estrogénu predpísané na liečbu gynekologickej patológie (Gynoflor E, Ovestin atď.);
 • Rastlinné prípravky používané pri liečbe mastopatie a menštruačných nepravidelností (Mastodinon, Cyclodinon);
 • Prostriedky používané na odstránenie návaly horúčavy pri menopauze (Klimadinon, Klimonorm);
 • Lieky, ktoré stimulujú prietok krvi v maternici (Actovegin, Riboxin).

Pred použitím akýchkoľvek liekov je nutné sa poradiť so svojím lekárom.

Na internete nájdete recenzie o liečbe maternicových fibroidov pomocou úplne nevhodných liekov, vrátane liekov používaných na liečbu iných stavov (Vishnevského masť, heparínová masť atď.). Je logické predpokladať, že používanie týchto liekov nie je užitočné nielen, ale môže spôsobiť škodu a dokonca viesť k rozvoju komplikácií..

Ľudové liečivá pri liečbe maternicových fibroidov sa používajú iba ako symptomatická terapia a nie na úkor hlavných funkcií gynekológa. Populárne metódy, ako sú injekcie šťavy z aloe, odvary založené na maternici bóru a červená kefa, môžu zvýšiť celkový tón tela, ale nie sú schopné sa nádoru zbaviť. Použitie akýchkoľvek liekov a doplnkov výživy by sa malo dohodnúť s lekárom. V niektorých prípadoch nemá konzervatívna terapia vôbec zmysel a potom sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.

Maternicové myómy

Maternicové myómy - choroba, ktorá podľa ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie postihuje asi tretinu žien. S touto patológiou sa v stene orgánu tvoria uzly z tkaniva hladkého svalstva. V myómoch nie sú žiadne zhubné bunky, nie sú život ohrozujúce, ale môžu spôsobiť určité príznaky, problémy s tehotenstvom..

"Ultrazvuk ukázal, že máte maternicu v maternici," - tieto slová často ženy veľmi znepokojujú. V skutočnosti nie je všetko také strašidelné.

Príčiny maternicových myómov

Bývalo to tak, že maternicové fibroidy sú benígny nádor, ktorý rastie v dôsledku nerovnováhy medzi ženskými pohlavnými hormónmi - estrogénom a progesterónom. Moderná veda vie, že to tak nie je. Vedci a lekári sú nútení pripustiť: v súčasnosti nie je možné hovoriť o presných príčinách vývoja maternicových myómov. Existujú dve teórie:

Embryonálna teória tvrdí, že k porušovaniu dochádza ešte pred narodením dievčaťa. Faktom je, že bunky hladkého svalstva v stene maternice plodu dozrievajú pomerne neskoro - do 38. týždňa tehotenstva. V črevách a močovom mechúre sú tieto procesy ukončené do 16. týždňa. V dôsledku neskorého dozrievania zostáva hladké svalové tkanivo maternice dlhšie v nestabilnom stave, preto má vyššie riziko porúch vedúcich k myómu..

Traumatická teória hovorí, že k poškodeniu myometria dochádza už počas celého života. Môže to viesť k viacerým obdobiam, kyretáži a potratom, zápalovým chorobám, nepresným účinkom pôrodníkov počas pôrodu..

Maternicové myómy sa nevyvíjajú v dôsledku hormónov, ale ovplyvňujú jej rast. Myomatózne uzliny sa u dievčat pred prvou menštruáciou takmer nikdy nevyskytujú a po menopauze sa zmenšujú.

Riziko rozvoja maternicových fibroidov sa zvyšuje o niekoľko faktorov:

 • Vek. Ochorenie postihuje 40-60% žien vo veku 35 rokov a 70-80% vo veku 50 rokov.
 • Prvé obdobia v ranom veku.
 • Dedičnosť. Riziko sa zvyšuje, ak sa u blízkych príbuzných diagnostikovali maternicové myómy..
 • nadváha.

Myómy sa často vyskytujú u žien, ktoré nikdy nenarodili. Riziká sa znižujú v závislosti od počtu tehotenstiev a pôrodu.

Druhy maternicových myómov

Stena maternice je ako sendvič, ktorého „náplň“ je presne svalová vrstva. Vnútri dutiny orgánu je lemovaná sliznica (endometria), zvonka je pokrytá seróznou membránou (perimetria). Myomatózne uzly môžu rásť dovnútra alebo von, v závislosti od toho sú rozdelené do troch typov:

Podvláknité myómy rastú na vonkajšom povrchu orgánu, na širokom základe (napríklad knoll) alebo na nohe (napríklad na hríbiku). Často nespôsobujú príznaky..

Submukózne myómy vyčnievajú do telesnej dutiny. Sú najproblematickejšie, pretože najčastejšie spôsobujú problémy s krvácaním a tehotenstvom. Submukózne myómy sa delia na tri typy:

 1. Nulový typ - úplne umiestnený v dutine maternice.
 2. Prvý typ - do polovice vyčnievajú do telovej dutiny.
 3. Druhý typ - vykonávať menej ako tretí.

Intramurálne myómy sa nachádzajú vo svalovej vrstve, môžu rásť viac smerom k dutine maternice, smerom von alebo uprostred..

Oddelené krčné myómy.

Príznaky maternicových myómov

Väčšina žien nemá príznaky a ani si neuvedomuje, že majú maternicové myómy. Diagnóza sa často robí náhodou pri ultrazvuku z iného dôvodu. Existujú situácie, keď má žena krvný test, zistí sa anémia (znížená hladina hemoglobínu) a ďalšie vyšetrenie ukazuje, že dôvodom sú početné obdobia kvôli fibroidom maternice..

Najbežnejšie tri príznaky sú:

 1. Bohaté, dlhšie (viac ako týždeň), bolestivé obdobia.
 2. Ak je myóm veľký, stláča močový mechúr a konečník. Existujú problémy so stolicou a močením. Žena sa môže sťažovať, že má neustále zápchu a často sa močí.
 3. Zvýšenie brucha sa vyskytuje aj pri veľkých maternicových fibroidoch. Ženy často neprikladajú tomuto príznaku veľký význam, veria, že sa jednoducho zotavili.

Bolesť v oblasti brucha, nôh a dolných častí chrbta, bolesť pri pohlavnom styku a ďalšie príznaky sú menej časté a sú zvyčajne spôsobené inými sprievodnými chorobami.

Maternicové myómy NIE sú malígny nádor. Ale onkologické ochorenia môžu prejavovať podobné príznaky, takže musíte navštíviť gynekológa a podrobiť sa vyšetreniu.

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

O tomto skóre je veľa mýtov. Dokonca aj niektorí gynekológovia v nich naďalej veria, hoci seriózny vedecký výskum sa už dlho vykonáva, a všetky body týkajúce sa.

Hlavnou mylnou predstavou je „postupom času sa fibroidy určite premenia na rakovinu“. Z toho vyplýva záver - „hrozný nádor by sa mal odstrániť čo najskôr.“ V skutočnosti maternicové myómy nemajú nič spoločné s rakovinou. Zhubné nádory myometria sa nazývajú leiomyosarkómy. Príčiny ich výskytu nie sú známe a neexistuje dôkaz, že k tomu môže dôjsť v dôsledku fibroidov maternice..

Myomatózne uzliny degenerujú na malígne nádory častejšie ako normálne myometrium.

Druhý spoločný mýtus hovorí, že žena s maternicovými fibroidmi nebude schopná otehotnieť. V skutočnosti to nie je vždy tak. A aj keď myóm spôsobuje neplodnosť alebo potrat, vo väčšine prípadov to možno napraviť liečbou.

Niektorí gynekológovia „starej školy“ zastrašujú ženy, hovoria, že teraz nemôžu navštíviť kúpele, soláriá, relaxovať v teplých krajinách, cvičiť v telocvični, robiť masáže a fyzioterapiu a mať sex. Je dokázané, že to tak nie je. Žena s maternicovými fibroidmi môže viesť plný a aktívny život, ak nedôjde k vážnemu krvácaniu.

Žiadny z týchto faktorov nebude viesť k tomu, že uzly začnú rýchlo rásť. Vo všeobecnosti je rast maternicových fibroidov nepredvídateľnou vecou. V každom prípade nie je možné povedať, ako sa choroba správa dynamicky, bez ohľadu na to, aký životný štýl žena dodržiava, a bez ohľadu na obmedzenia, ktoré dodržiava. Preto je dôležité pravidelne sa podrobovať ultrazvuku a monitorovať stav uzlov.

Napríklad v jednej štúdii boli ženy s maternicovými fibroidmi pozorované jeden rok. Výsledky boli veľmi odlišné. V niektorých sa uzly počas tohto obdobia znížili o 25%, v iných sa zvýšili o 138%.

Čo sú skutočne nebezpečné maternicové myómy? Niektoré ženy majú komplikácie:

 • Anémia - zníženie hladiny hemoglobínu v krvi v dôsledku silného krvácania. Prejavuje sa bledosťou, zvýšenou únavou, slabosťou, bolesťami hlavy a závratmi.
 • Niektoré maternicové myómy vedú k neplodnosti a potratu..
 • U žien s maternicovými fibroidmi je 2–2,5-krát väčšia pravdepodobnosť výskytu menopauzálneho syndrómu, čo je komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú krátko pred menopauzou, počas nej a po nej.

Aká je liečba maternicových fibroidov súčasnými gynekológmi?

V modernej gynekológii sa zmenilo nielen pochopenie mechanizmu rozvoja maternicových fibroidov, ale aj prístupy k jeho liečbe. Používajú sa rôzne metódy, každá z nich má svoje výhody a indikácie. Najprv musíte zistiť, či žena potrebuje liečbu. Ak sú maternicové myómy malé, nerastú a nespôsobujú príznaky, postačuje pozorovanie dynamiky.

Takže musíte žena liečiť myómovým myómom, ak:

 1. Existuje jeden z troch príznakov, o ktorých sme hovorili vyššie..
 2. Posledné dva alebo tri ultrazvuky uskutočňované v intervaloch 4 až 6 mesiacov ukázali, že myóm neustále rastie.
 3. Žena chce mať dieťa a myóm môže zasahovať do začiatku tehotenstva.

chirurgia

Pretože skoršie maternicové myómy sa považovali za nádor (aj keď benígne), radikálne proti nemu bojovali. Lekári často navrhli, aby ženy odstránili maternicu. "Plánuješ otehotnieť?" Tak prečo potrebujete túto tašku s uzlami? “ Skôr ste to často počuli od lekárov. A ak to hovorí moderný gynekológ - je lepšie sa od neho držať ďalej. Operácia chirurgického odstránenia maternice (hysterektómia) je extrémnym opatrením, je prípustné, ak je úplne nemožné inak.

Maternica nie je potrebná iba na plodenie potomkov. Toto telo vykonáva v ženskom tele a ďalšie dôležité funkcie. Po odstránení maternice sa vyvinie post hysterektomický syndróm, ktorý hrozí vážnymi komplikáciami.

Ďalšou možnosťou chirurgického zákroku je myomektómia. Počas operácie chirurg odstráni iba myómy, maternica zostáva na svojom mieste a žena môže v budúcnosti otehotnieť. Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi: rezom, punkciou (laparoskopicky), použitím robotických prístrojov, bez rezu cez vagínu.

Dôsledky odstránenia maternicových myómov a tehotenstva

Po myomektómii príznaky maternicových myómov zmiznú, žena môže otehotnieť a mať dieťa. Hlavnou nevýhodou chirurgickej liečby je však vysoké riziko relapsu. Približne polovica žien, ktoré sú operované, bude mať po 4–5 rokoch znova fibroidy. Preto je chirurgický zákrok indikovaný v prípadoch, keď žena plánuje otehotnenie v blízkej budúcnosti a nie neskôr.

Iné podmienky, za ktorých možno vykonať odstránenie fibroidov:

 • Ak je lekár presvedčený, že počas operácie sa maternicová dutina neotvorí a orgán sa nebude musieť odstrániť..
 • Ak na maternici nie je veľa veľkých jaziev.

Avšak aj jedna jazva môže spôsobiť problémy počas tehotenstva a stať sa indikáciou cisárskeho rezu. Ďalšou možnou komplikáciou sú adhézie, vďaka ktorým sa môže vyvinúť neplodnosť. Nehovoriac o tom, že akýkoľvek chirurgický zákrok predstavuje určité riziká. V posledných rokoch bol zoznam indikácií pre myomektómiu značne zredukovaný, pretože sa objavili nové, minimálne invazívne techniky..

Moderná metóda liečby maternicových fibroidov - EMA

Postup nazývaný embolizácia maternicovej artérie - skrátene EMA - existuje už niekoľko desaťročí, ale pri liečbe fibroidov maternice sa stal pomerne rozšíreným. Z tohto dôvodu s ňou dokonca niektorí gynekológovia jednajú nedôverou. Vedecké štúdie však presvedčivo dokázali, že ide o účinnú a bezpečnú metódu, ktorá je vhodná pre väčšinu žien s fibroidmi maternice, ktoré sú liečené..

Podstata postupu spočíva v tom, že pod kontrolou röntgenového žiarenia sa do cievy, ktorá zásobuje myóm maternice, zavedie katéter a prostredníctvom neho sa vytvorí špeciálny embolizujúci liek. Tento liek sa skladá z mikroskopických častíc, ktoré upchávajú lúmen malých ciev. Myomatózny uzol prestáva prijímať kyslík a živiny, zomiera a je nahradený spojivovým tkanivom. Ak sa myómy nachádzajú vo vnútri dutiny orgánov na nohe, oddeľujú sa a idú von.

Embolizácia maternice má oproti chirurgickej liečbe fibroidov niektoré výhody:

 • Toto je neinvazívny postup. Nie je potrebná anestézia. Žiadne rezy - katéter sa zavádza do femorálnej artérie malým vpichom v hornej časti stehna.
 • S operáciou neexistuje žiadne riziko komplikácií.
 • Po EMA dôjde k rýchlemu zotaveniu. Druhý alebo tretí deň po zákroku je žena prepustená z domu.
 • Obdobie rehabilitácie je omnoho kratšie ako po myomektómii.

A najdôležitejšia vec je výsledok. Štúdie ukazujú, že 98% žien po EMA nepotrebuje ďalšiu liečbu. Súčasne sa po myomektómii predpisujú ženám hormóny z dôvodu vysokej pravdepodobnosti opätovného výskytu fibroidov..

Riziko relapsu po EMA je menšie ako 1%. Ak sa znovu zistí myomatický uzol, postup sa môže opakovať.

Embolizácia maternicovej artérie je preferovanou liečbou fibroidov, ak žena plánuje dlhodobé tehotenstvo, ak sa v maternici nachádza veľa uzlov..

Prečo gynekológovia nehovoria vždy ženám o tomto type liečby? Po prvé, niektorí lekári sú zle informovaní o postupe EMA pri myóme. Konajú na princípe „čo ak ešte stále nie je dobre pochopené a nebezpečné“. Aj keď, ako sme už povedali, neexistujú žiadne dôvody na takéto myšlienky: účinnosť a bezpečnosť EMA sa preukázala v závažných klinických štúdiách.

Po druhé, nie všetci lekári majú vybavenie EMA a nie všetky kliniky majú vybavenie na jeho implementáciu. Gynekológovia pracujú staromódnym spôsobom a zdráhajú sa odkázať „svojich“ pacientov na iných odborníkov.

Čo robiť so ženou, ktorej sa diagnostikovali myómy maternice? Staňte sa dobre informovaným pacientom. Na internete nájdete veľa informácií o embólii maternicovej tepny. Ak vaše mesto nemá špecialistu, ktorý vykonáva tento typ liečby, môžete prísť na európsku kliniku alebo získať konzultáciu s našim lekárom na diaľku - za týmto účelom pošlite výsledky štúdií na náš e-mail..

Pomáhajú drogy?

Liečba fibroidov maternice je možná, ale indikácie na jej použitie sú obmedzené. Odporúča sa používať iba jeden liek - ulipristal acetát. Blokuje receptory hormónu progesterónu a zastavuje rast fibroidov. Uzly sa znížia v 60% prípadov. Odporúča sa vykonávať dva alebo tri liečebné cykly v intervaloch 2 mesiacov, pričom sa vykonáva pravidelný ultrazvuk a monitoruje rast uzlov.

Táto terapia je indikovaná iba pre mladé ženy s maternicovými fibroidmi do 3 cm, nevýhodou je, že má iba dočasný účinok. Nie je možné predpovedať, kedy po ukončení liečby začne znovu rast myómov.

Existujú nejaké účinné opatrenia na prevenciu maternicových fibroidov?

Pretože nie sú známe presné príčiny choroby, neexistujú účinné metódy prevencie..

Riziko sa znižuje u žien, ktoré majú niekoľko detí. Avšak ochrana pred maternicovými fibroidmi je, samozrejme, zďaleka prvá v zozname dôvodov, prečo ženy plánujú tehotenstvo, a to nie je určujúcim faktorom..

Najdôležitejším opatrením sú pravidelné návštevy u gynekológa a ultrazvuk. Pomáhajú diagnostikovať fibroidy maternice v čase, hodnotiť jej dynamiku a zistiť, kedy je potrebná liečba..

Gynekológ Dmitrij Mikhailovič Lubnin, prvý lekár v Rusku, ktorý obhajoval tézu o použití embólie maternicovej tepny pri liečbe myómov maternice, pracuje na európskej klinike. Náš lekár praktizuje EMA už mnoho rokov a pozná všetky komplikácie tohto postupu, riadenie žien po ňom. Dohodnite si stretnutie s Dmitrijom Michajlovičom na Európskej klinike.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Trakcia - čo to je?Táto koncepcia bola vynájdená v staroveku a znamenala liečbu chrbtovej choroby metódou trakčnej chrbtice doma..Z nejakého dôvodu nie je názor lekárov v tomto ohľade vždy pozitívny.
Kýla chrbtice je prolaps alebo výčnelok chrupavkového tkaniva umiestneného medzi jeho jednotlivými segmentmi. Je tiež vtlačený do tela stavca (Schmorlova kýla). Kýla medzistavcových platničiek sa najčastejšie vyvíja na pozadí osteochondrózy alebo vážneho zranenia.
Jednou z hlavných príčin medzistavcovej prietrže je hypodynamia. Na liečbu patológie lekári používajú špeciálne navrhnutú adaptívnu gymnastiku, ktorá zahŕňa množstvo cvičení rôznej intenzity.