loader

Hlavná

Späť

Rehabilitácia po operácii chrbtice: načasovanie, metódy a vyhliadky

Operácia chrbtice sa vykonáva na odstránenie rôznych funkčných porúch prvkov chrbtice. Akýkoľvek chirurgický zákrok je však iba prvým krokom v liečbe. Po chirurgickom zákroku nasleduje komplexné zotavenie. Pooperačná rehabilitácia je zodpovedné a dostatočne dlhé obdobie, od ktorého bude závisieť konečný výsledok chirurgickej liečby..

Každá chirurgická operácia je odstránenie hlavnej príčiny bolesti a fyzického zlyhania. Porušenia, ktoré predtým odsúdili osobu na zdravotné postihnutie, sa teraz úspešne napravujú pomocou moderných efektívnych technológií a tým šetrným spôsobom. Zotavenie rýchlo postupuje a riziko komplikácií je minimalizované na maximum. Jednou z najunikátnejších techník je transpedikulárna fixácia, ktorá našla svoje uplatnenie s veľkým počtom indikácií: od stenózy miechového kanála, progresívnej skoliózy alebo kyfózy po nestabilitu stavcov..

Všetky operácie pomáhajú eliminovať priamy patologický faktor. A potom musíte vrátiť pacientovi motor a podporný potenciál, pokiaľ je to možné, aby sa všetky fyziologické parametre vrátili do normálu, aby sa odstránili adaptívne stereotypy, ktoré sa vytvorili počas choroby, aby vás naučili, ako sa pohybovať a správne distribuovať záťaž. Po komplexnej operácii je potrebné zotaviť sa čo najproduktívnejšie a bez následkov - to je primárny cieľ rehabilitácie.

Komplex rehabilitačných opatrení rozvíja iba rehabilitológ spolu s operačným chirurgom. Bez ohľadu na zložitosť zákroku a umiestnenie zákroku, či už ide o korekciu hrudnej skoliózy alebo dekompresiu nervových zakončení na ktorejkoľvek z úrovní, od pacientov sa vyžaduje, aby sa držali programu obnovy. Dostanete podrobnú lekársku inštrukciu od lekárov, ktorí sú priamo oboznámení s vaším klinickým prípadom. V žiadnom prípade neporušujte jeho najmenší bod ani načasovanie! Vaša fyzická rehabilitácia nie je tá, ktorú ponúka Dr. Bubnovsky, ale individuálne ošetrenie predpísané odborníkmi v zdravotníckom zariadení, kde budete tráviť viac času..

Negramotný prístup a ľahkomyseľný prístup k najdôležitejšej časti liečby sa skončí veľmi neuspokojivými výsledkami. Ak nechcete mať vážne problémy, nepriradte sa k ničomu a nezažite z internetu žiadnu taktiku.

Sanatórium po operácii chrbtice

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri hospitalizácii, ktorá je po niektorých minimálne invazívnych operáciách príliš krátka, rehabilitácia nekončí. Pacient si musí vopred určiť, do ktorého rehabilitačného centra (RC) pôjde. V nemocnici sa zvyčajne poskytuje iba prvá pomoc v počiatočnom období a v rehabilitačných strediskách poskytujú kompetentnú starostlivosť v ďalších fázach. Samozrejme existuje aj záložná možnosť - navštíviť ambulantnú fyzioterapiu a fyzioterapiu v niektorej nemocnici, ale je to problematické, má operačnú chrbticu a ambulantnú starostlivosť v nekvalitnom domácom teritóriu.

V závislosti od objemu vykonaných chirurgických zákrokov a pohody pacienta v špecializovaných liečebných ústavoch rehabilitácie môže liečba trvať 2 - 8 týždňov. Kde môžem získať rehabilitáciu po operácii chrbtice? Na rehabilitáciu si musíte vybrať iba to najlepšie lekárske zariadenie, ktoré má bezvadnú povesť. Počas dňa nenájdete ideálne RC v Rusku s ohňom, ale napriek tomu sa pokúste pomôcť, zdôrazňujúc viac či menej hodných:

 • Liečebné a rehabilitačné centrum Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie (Moskva);
 • Centrum restoratívnej medicíny „Tri sestry“ (Moskva);
 • RC "Monino" (oblasť Moskvy, okres Noginsky);
 • nemocnica rehabilitácie Ruských železníc (Irkutsk).

Program v týchto strediskách vyvíja rehabilitológ so zreteľom na lekársku dokumentáciu, ktorú pacient dostal pri prepustení z nemocnice, a na základe dodatočného diagnostického vyšetrenia. Na konci liečebného cyklu v RC sa odporúča liečba sanatória na trvalé upevnenie dosiahnutých výsledkov, zlepšenie fungovania pohybového aparátu. V budúcnosti sa má konať 1-2 krát do roka. Medzi ruské sanatóriá špecializujúce sa na rehabilitáciu ľudí po operácii miechy patria Sanatórium Pushkino Štátna rozpočtová zdravotná inštitúcia, Podmoskovye Sanatórium RF UDP, Sanatórium Staraya Russa a Vorovskiy Sanatórium CJSC.

Keďže sme začali hovoriť o rehabilitačných centrách a sanatóriách, nemôžeme spomenúť len Českú republiku. Česká republika je vyspelý štát, kde v tejto oblasti pôsobia najlepšie rehabilitačné a sanatóriá zdravotníckych zariadení nielen v Európe, ale na celom svete. Ortopédia a chirurgia chrbtice sa vyvíjajú presne na rovnakej úrovni ako v Izraeli a Nemecku..

Iba v Českej republike a nikde inde, s vysokou kvalitou všetkých služieb, bola zaznamenaná najnižšia cena liečby. Ruský rehabilitačný systém a nezodpovedá českým štandardom.

Vo svetoznámych Janských Lázních, Jáchymove, Poděbradoch a ďalších českých kúpeľoch bohatých na jedinečné prírodné zdroje, vysoko kvalifikovaných fyzioterapeutov, inštruktorov fyzioterapie, ortopédov a neurológov vracajú normálnu kvalitu života aj tým najťažším pacientom, ktorým v ich krajine nemohli pomôcť..

Obdobia rehabilitácie

Terapeutická stratégia a načasovanie rehabilitácie sú úzko prepojené. Podmienene je zotavenie rozdelené do 3 etáp, ktorých trvanie určuje lekár. Zvážte fázy celého rehabilitačného obdobia pre bežné typy intervencií. Zameriame sa na také vykonané manipulácie, ako je fixácia alebo inštalácia protézy po zranení, odstránenie prietrže a odstránenie ďalších následkov degenerácie stavcov. Pre lepšie vnímanie uvádzame informácie v tabuľke. Bude tiež uvádzať, ako dlho (približne) každá z etáp obnovy trvá; aké úlohy zlepšujúce zdravie sa vykonávajú v danom období.

periódatrvanieCieleterapia
zavčasAsi 2 týždnePrevencia komplikácií, odstránenie opuchov a bolesti, stimulácia hojenia rán
 • Súlad s pokojom na lôžku počas určitého obdobia;
 • antibiotická terapia;
 • užívanie NSAID, hemostatických neurometabolických liekov;
 • drenáž rany, ošetrenie chirurgických švov;
 • dychové cvičenia;
 • bezpečná a veľmi jemná cvičebná terapia v polohe na chrbte (ruky a nohy);
 • dávkovanie chôdze v korzete
neskoro1,5 až 2,5 mesiacaPostupný návrat pacienta do normálneho života, obnovenie funkcie chrbtice, posilnenie pohybového aparátu
 • Liečba drogami (ak je to potrebné);
 • nosenie korzetu v čase činnosti, prísne časovo obmedzené;
 • lekárska gymnastika s postupným rozširovaním komplexu cvikov a predlžovaním tréningového času (dôraz na štúdium miechových a brušných svalov);
 • fyzioterapia (UHF, Bernardove prúdy, magnetoterapia, elektroforéza atď.);
 • na konci obdobia zotavenia, zaradenie tried do skupiny
odložené1-9 mesiacov (podmienky stanovené individuálne)Plná obnova života, prevencia relapsu a možných následkov z dlhodobého hľadiska, posilnenie tela
 • Rozmanitejšia cvičebná terapia;
 • plavecká a aqua gymnastika;
 • masáže a manuálna terapia;
 • prísne dodržiavanie limitu fyzickej aktivity;
 • blato, minerálne kúpele

Teraz je jasné, čo je rehabilitačné obdobie vo všeobecnosti: pohybuje sa od 3 do 12 mesiacov. Ale aj po uplynutí stanoveného časového rámca budete musieť dodržiavať určité obmedzenia fyzickej aktivity na celý život, viesť zdravý životný štýl, pravidelne cvičiť (doma) a každoročne absolvovať multikomplexný kurz špecializovanej prevencie v sanatóriách..

Čo je kontraindikované v prvých dvoch rehabilitačných obdobiach, to znamená v počiatočnej a neskorej fáze? Podľa absolútneho zákazu:

 • vykonávanie gymnastiky a fyzickej práce bez ortopedického korzetu;
 • masáže a manuálne procedúry;
 • prijatie miesta na sedenie (iba lekár odstráni obmedzenie!);
 • vykonávanie ohýbania a krútenia tela;
 • vstupné skoky, kyvné nohy, beh;
 • akékoľvek ostré a intenzívne pohyby;
 • športové aktivity vrátane cyklistiky;
 • jazda a cestovanie verejnou dopravou;
 • vzpieranie (zvyčajne nemôžete zdvihnúť viac ako 3 kg).

Za účelom rýchleho návratu do tvaru a normálneho rytmu života, v žiadnom prípade nedovoľte nútiť zaťaženie a nadmerné zaťaženie chrbtice. Rehabilitácia zahŕňa čisto primeraný prístup, ktorý striktne zohľadňuje čas po operácii, zložitosť klinického prípadu, vek, telesnú hmotnosť atď. Zameriava sa na účinný a netraumatický účinok: na produktívnu aktiváciu mobility a podpornú schopnosť pri maximálnom vyložení operovanej chrbtice. Osobitná pozornosť si zaslúži aj správna výživa a kontrola hmotnosti..

Korzet po operácii chrbtice

Po chirurgickom zákroku sa každému pacientovi odporúča použiť špeciálny polotuhý korzet, ktorý chráni slabú časť pred zraneniami, udržiava ju v pevnej polohe, aby sa lepšie uzdravil a udržal potrebný stupeň vyloženia. Váš špecialista vám povie, koľko máte na sebe každý deň - 3-6 hodín denne alebo viac. Obliekajú ho v čase motorickej aktivity, zatiaľ čo ležia v posteli a korzet odstránia.

Celková doba nosenia sa určuje individuálne. Nemôže sa používať ani na dlhú dobu, pretože to môže viesť k lokálnej svalovej atrofii. Preto pozorne načúvajte lekárovi, ako nosiť korzet, na ako dlho. Musí sa zakúpiť špeciálny držiak na chrbát alebo krk. Približné náklady na obväz po operáciách na lumbosakrálnej úrovni sú 5 - 6 tisíc rubľov.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Niekto môže byť odporučený použiť chodec, ktorý uľahčí pohyb, zvýši dôveru pri chôdzi a zníži zaťaženie chrbtice. Táto adaptácia je dôležitá, keď v predoperačnom období došlo k strate citlivosti jednej z končatín. Po zákroku sa sila a citlivosť nôh nevráti okamžite, vyžaduje to čas. A musíte začať chodiť už v najskoršom období. A chodci pomáhajú týmto pacientom vyrovnať sa s dočasnými prekážkami.

A ďalší veľmi potrebný produkt - kompresné pančuchy. Sú potrebné pre každého, kto má zásah do chrbtice. Ich nosenie trvá od 2 týždňov do niekoľkých mesiacov. Prečo je tento druh spodného prádla potrebný? Kvôli manipuláciám so zvýšenou komplexnosťou sa musí človek dlho zdržať plného zaťaženia a dlhú dobu ležať v posteli, čo prispieva k venóznej stáze a tvorbe krvných zrazenín v dolných končatinách. Trombóza končatín je nebezpečná náhlou separáciou krvných zrazenín a uzavretím lúmenu pľúcnych tepien. Je to vážna komplikácia, ktorá môže byť fatálna. Noste kompresívne pančuchy, ktoré pomáhajú efektívne zvládať preťaženie, najmä u ľudí s patológiou žíl a so zvýšenou zrážanlivosťou krvi..

invalidita

Ak hovoríme o operáciách pre medzistavcové prietrže, postihnutie sa často nedostane. Koniec koncov, lekári sa podieľali na chirurgickom zákroku s cieľom normalizovať kvalitu života osoby a nie na to, aby bola zdravotne postihnutá. Týka sa to takmer všetkých zásahov. Otázka, či je dané zdravotné postihnutie, je však správnejšia, aby bolo možné odpovedať týmto spôsobom: je možné ho priradiť, ak pooperačná rehabilitácia nepriniesla očakávané výsledky. Pacient je poslaný na lekárske vyšetrenie, kde sa určí, či má nárok na zdravotne postihnutú skupinu. Ošetrujúci špecialista nasmeruje ITU napríklad pri zistení nasledujúcich problémov:

 • s častými a dlhotrvajúcimi exacerbáciami radiálneho syndrómu;
 • pri pretrvávajúcom zachovaní alebo objavení sa motorickej dysfunkcie, vestibulárnych porúch, kritickej inhibície práce vnútorných orgánov;
 • ťažký cefalgický syndróm spôsobený neúspešným zásahom;
 • s dlhodobým zlyhaním pohybového aparátu, ktoré narúša výkon profesionálnych povinností;
 • s dlhodobou neschopnosťou samoobsluhy atď..

Ako zaregistrovať stav zdravotného postihnutia, lekár vás bude podrobne informovať, pomôže tiež pripraviť potrebný balík dokumentov príslušnému orgánu. Balenie zvyčajne obsahuje odporúčanie komisii, výpis z lekárskeho preukazu o patológii, dokument o vykonanej rehabilitačnej liečbe, fotokópiu pasu, diagnostické výsledky (CT a / alebo MRI, vaskulárna končatina RVH, mozgová regulácia, punkcia miechy, myelografia atď.).

Bolesť nôh alebo chrbta po operácii chrbtice

Nervové štruktúry chrbtice inervujú svaly horných a dolných končatín. V čase mnohých chorôb stavcov je narušená nervová vodivosť, takže človek sa často cíti znecitlivený, mravenčenie, plazí sa v nohách alebo pažiach, bolesť. A tu je dôvod, prečo noha bolí po operácii, ktorá mala obnoviť neuro-transportnú sieť, existuje niekoľko dôvodov..

Po prvé, jedná sa o zvyškové javy, ktoré by mali čoskoro úplne zmiznúť. Nervové a svalové tkanivá, ktoré prešli patologickými zmenami počas traumy alebo degeneratívnych-dystrofických ochorení, potrebujú čas na regeneráciu. Ak symptóm nesúvisí s chybami chirurga alebo s rozvinutými komplikáciami nesprávne organizovaného rehabilitačného procesu, bolesť a parestézia sa postupne začnú ustupovať..

Mechanizmus bolesti chrbta má podobné vysvetlenie. V dolnej časti chrbta alebo na inom oddelení, kde bola vykonaná chirurgická invázia, je bolesť takmer vždy prítomná v skorých štádiách. Včasná bolesť je prirodzená reakcia tela na poškodenie mäkkých tkanív, bez ktorej nie je možný žiadny zásah. Keď sa chirurgická rana vylieči, príznak bolesti sa zníži a každý deň si pacient všimne zlepšenia.

Neskorá bolesť po odstránení herniovaného disku často naznačuje recidívu patológie. Moderné operácie sú účinným spôsobom odstránenia prietrží a následkov, ktoré sú s nimi spojené, ale približne 10% ľudí v určitom štádiu zažije relaps patológie v tej istej oblasti. Takéto exacerbácie sú spojené s nesprávnym zotavením.

Prečo končatina alebo operovaná oblasť náhle ochoreli po operácii s implantátmi, ak bolo predtým všetko v poriadku? Sú to komplikácie:

 • lokálna infekčná patogenéza;
 • proces hrubej adhézie jaziev v chirurgickom poli;
 • zlyhanie protetickej štruktúry;
 • migrácia klietok a poškodenie krvných ciev alebo nervov;
 • zvýšené opotrebenie štruktúr susediacich s obsluhovanou oblasťou a ďalšie dôvody.

Pooperačné bolesti by sa nemali ignorovať, pretože môžu byť chronické. Je dôležité poradiť sa s lekárom, aby zistil ich presný pôvod. Keď to bolí v blízkosti chvostovej kosti, pravdepodobne počas operácie, ak bola manipulácia vykonaná neskúseným chirurgom, bola poškodená škrupina miechy alebo poškodené nervové korene, čo predstavuje veľké riziko pre ľudské zdravie a život.

Ďalšou bežnou reakciou tela je pooperačný edém; môže byť fyziologický aj patologický. Opuch mäkkých tkanív takmer stavcov je v prvých 7 dňoch normou, avšak ak opuch v priebehu prvého týždňa nezmizne, je sprevádzaný bolestivosťou a intenzifikáciou, hovoríme o neúspešnej patogenéze alebo infekcii..

V prípade bolesti akejkoľvek intenzity a povahy sa vykoná štúdia oblasti rany, mäkkých tkanív paravertebru, nervových a vaskulárnych formácií hrebeňa a končatín, miechy, kostných chrupavkových prvkov chrbtice. Je možné, že pri identifikácii závažných a zanedbávaných pooperačných dôsledkov bude potrebná opakovaná neurochirurgická operácia..

Teplota a možné komplikácie

Mierne zvýšenie telesnej teploty bezprostredne v prvých 3 dňoch po chirurgickej liečbe nie je komplikáciou, ale za predpokladu, že v oblasti chirurgickej rany nie sú žiadne patologické prejavy, pacient sa cíti uspokojivo. Podľa klinických pozorovaní sa neskoršia horúčka objaví od okamihu chirurgického zákroku, tým istejšie možno povedať, že prevládala lokálna infekcia. Pri nevoľnosti a horúčave neváhajte, infekčnú patogenézu v predĺženej forme je ťažké prekonať. Hlavnými opatreniami v boji proti infekčným komplikáciám sú intenzívna antibiotická liečba, liečba hlbokých rán.

Iné pooperačné sťažnosti pacientov s možnými príčinami ich výskytu:

 1. Mnoho ľudí sa sťažuje, že noha je znecitlivená alebo oslabená. To môže naznačovať reziduálny neurologický fenomén a neodvolateľnú smrť nervových vlákien, ktoré boli pred chirurgickým zákrokom značne poškodené. Ďalším dôvodom sú nekvalifikované účinky neurochirurga, ktoré vedú k poškodeniu miechového nervu alebo nervovým zakončeniam..
 2. Neopatrné pooperačné manipulácie, nesprávne vytvorený prístup, nesprávne vykonané zošívanie rán zle ovplyvňujú proces priľnavosti, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou hojenia poškodených tkanív. V dôsledku vytvárania hustých, veľkých vláknitých kordov napína nohu, pociťuje bolesť, stuhnutosť pohybov v rámci lokalizácie priľnavosti jaziev. Proces zjazvenia niekedy vyvoláva slabosť nôh, znecitlivenie stehien a ďalšie neurologické príznaky. Vysvetlenie je, že priľnavosť pri jazde pod tlakom pôsobí na nervový koreň. Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická..
 3. Ak sa v oblasti stehu nájde hrudka, môže to byť hematóm, kongescia mozgomiechového moku alebo materiál na šitie, ktorý by sa mal po chvíli sám rozpustiť. Pri hematómoch alebo mozgovomiechovom moku musíte na stanovenie terapeutických účinkov vykonať punkciu vnútorného obsahu hrbole. Patologické opuchy pod šitím môžu byť znakom závažného hnisavého procesu v rane..
 4. Mnoho pacientov sa tiež sťažuje na znecitlivenie v perineu, najmä po ektómii medzistavcovej prietrže. Prečo bol rozkrok znecitlivený, na fóre môžu lekári iba špekulovať o príčine, ale nemôžu diagnostikovať neprítomnosť. Pre tento druh porušenia existuje veľa možností. Medzi nimi - novovytvorený výčnelok, konzervovaný na úrovni predoperačných porúch nervového systému, poškodenie nervov v intraoperačnom období. Tento príznak jasne naznačuje problémy s periférnym nervovým systémom: mali by ste sa bezodkladne podrobiť špecializovanému vyšetreniu.
 5. Zriedkavé sú tieto komplikácie: štrukturálne odmietnutie alebo premiestnenie transpedikulárneho fixačného systému. V prvom prípade telo prijíma implantovanú kovovú štruktúru ako nebezpečný cudzí predmet, odmieta implantát bez toho, aby mu dal šancu zakoreniť. V druhom prípade stabilizátor stráca stabilitu, posuny, ku ktorým zvyčajne dochádza na pozadí nesprávneho umiestnenia implantátu, zlej rehabilitácie, nedodržiavania fyzických záťaží alebo v dôsledku komplikácií infekčného typu, keď hnisanie pokračuje blízko miest fixácie. Syndróm ťažkej bolesti je hlavným príznakom, ktorý je často sprevádzaný vysokou horúčkou. V obidvoch situáciách je potrebná neodkladná revízia..
 6. Je kriticky zlé, ak nohy po operácii chrbtice zlyhali. Toto je najstrašší výsledok chirurgickej liečby, čo nie je veľmi povzbudivé pre pozitívne predpovede. Paralýza (zvyčajne jedna noha zlyhá) sa vyskytuje vo veľmi zriedkavých prípadoch. Paralýza nôh a paréza chodidla, ktorá sa vyvinula po neurochirurgickej terapii, je spôsobená hlavne neprofesionálnymi účinkami neurochirurga..
 7. Niektorí ľudia majú kŕče po operácii v noci, nemôžu byť pripisované niečomu prirodzenému a normálnemu. Nočný myospazmus naznačuje zhoršujúci sa stav. Často je spojená so zlým krvným obehom v nohách, hlbokou žilovou trombózou, poškodením centrálneho nervového systému, nesprávnou organizáciou fyzickej aktivity. Ak sa vyvinula meningitída, čo je zriedkavá komplikácia charakterizovaná intraoperačným poškodením miechy a následnou infekciou vstupujúcou do miechy, môžu sa vyskytnúť aj kŕče..

Dostať sa na invalidný vozík po neúspešnej operácii alebo zotavení je pochmúrna vyhliadka. Preto starostlivo vyberte kliniku a operačného lekára: ich reputácia by nemala byť najmenšia. Je lepšie ísť do zahraničia (Nemecko, Izrael, Česká republika), sú miechí chirurgovia a rehabilitológovia - lekári s veľkým písmenom. V týchto krajinách sú pacienti operovaní a rehabilitovaní na najvyššej úrovni, pričom riziká komplikácií sú minimalizované a ceny operácií a rehabilitácie sú najdostupnejšie ako kdekoľvek inde..

Liečenie bolesti po operácii chrbtice

Bolesť je jedným z najnepríjemnejších symptómov, ktoré mnohých po operácii chrbtice trápi. Syndróm bolesti tlmí psychiku, spôsobuje nespavosť a depresiu. Lekári preto robia všetko pre to, aby sa čo najviac vyhladili, aby pacientovi uľahčili prenos obdobia zotavenia. Odborníci sa domnievajú, že najlepším liekom proti bolesti s minimálnymi vedľajšími účinkami je individuálne vybrané nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID). Lieky tejto kategórie sa vyznačujú vysokou analgetickou, protizápalovou a dekongestantnou aktivitou..

Lekári najčastejšie predpisujú NSAID na injekciu, napríklad Diclofenac a Rofecoxib. Z tabliet sú obvyklé prípravky Nimesulide a Celebrex. Ak sa bolestivý prah prekročí a je ťažké reagovať na liečbu NSAID, sú spojené silnejšie lieky: opiáty alebo kortikosteroidy.

Každý z liekov proti bolesti predpisuje výlučne lekár! Nesnažte sa predpísať lieky proti bolesti sami, toto je prinajlepšom neefektívne a najhoršie negatívne patologické reakcie. Dávkovanie, frekvencia denného užívania a trvanie liečebného cyklu vypočítava iba ošetrujúci lekár a nikto iný.

Aká je doba rehabilitácie po operácii

Chirurgické zákroky na brušných orgánoch sa vykonávajú s akútnou apendicitídou, akútnou a chronickou cholecystitídou, akútnou pankreatitídou, peptickým vredom žalúdka a dvanástnika, prietržami, obštrukciou čriev, nádormi a inými chorobami, ako aj pri otvorených a uzavretých poraneniach brucha..

Chirurgické zákroky sa vykonávajú v poradí plánovanej aj pohotovostnej chirurgickej starostlivosti. V súčasnosti sa spolu s obvyklou metódou chirurgického zákroku používa endoskopická technika, ktorá umožňuje vykonávať operáciu bez veľkého rezu na prednej brušnej stene, čo znižuje traumu pacientov, a teda uľahčuje pooperačné zotavenie, ale nevylučuje pooperačné komplikácie. Úspešnosť liečby nezávisí iba od techniky operácie samotnej, ale aj od predoperačnej prípravy a pooperačného riadenia týchto pacientov. Pri komplexnej liečbe väčšiny chirurgických ochorení brušnej dutiny sa kladie veľký dôraz na fyzioterapiu, ktorá sa vykonáva v predoperačnom období (pre plánovaných pacientov) aj v pooperačnom období..

Ciele a metódy rehabilitácie v predoperačnom období Väčšina pacientov v predoperačnom období pociťuje bolesť a rôzne dyspeptické príznaky: pálenie záhy, vracanie, zápcha a iné poruchy gastrointestinálneho traktu, ktoré sú spojené s ochorením, ktoré sa podrobí chirurgickému zákroku. Spolu s tým nemocničné prostredie, očakávanie operácie a myšlienky o jej výsledku prispievajú k rozvoju neurotických stavov u pacienta, ktoré sa prejavujú pocitmi strachu, poruchy spánku, malými výkyvmi teploty, tachykardiou, zvýšeným krvným tlakom a labilitou pulzu..

Prudké obmedzenie motorickej aktivity (hypokinézia) počas viacdňového vyšetrenia pacienta umiestneného v nemocnici vedie k poklesu svalového tonusu, sily, poklesu vitálnej kapacity pľúc a hemodynamike..

Na základe vyššie uvedeného sú ciele cvičebnej terapie v predoperačnom období:

1) zlepšenie psychoemotačného stavu pacienta;

3) zlepšenie aktivity gastrointestinálneho traktu;

4) učenie pacientov cvičeniam v ranom pooperačnom období.

Kontraindikácie pri fyzických cvičeniach: závažný celkový stav pacienta; vysoká teplota (38 - 39); silná bolesť; riziko krvácania.

Na účely celkového tonického účinku fyzických cvičení na telo pacienta sa cvičenia používajú pre malé a stredné svalové skupiny končatín statickej a dynamickej povahy. Na zlepšenie funkčného stavu kardiovaskulárneho a dýchacieho systému sa používajú rôzne všeobecné vývojové cvičenia s postupne sa zvyšujúcim zaťažením. Na stimulovanie motorickej funkcie žalúdka a čriev a zlepšenie krvného obehu odporúčajú cvičenia, ktoré zvyšujú tón brušných svalov, ktoré sa vykonávajú z rôznych východiskových pozícií: ležiace na chrbte, na pravej a ľavej strane, stojace na všetkých štyroch.

V predoperačnom období má veľký význam výučba pacientov zručnosťami a cvičeniami, ktoré sa budú vykonávať v skorom pooperačnom období. Osobitná pozornosť sa venuje nácviku dýchania typu hrudníka, pretože po operácii je potrebné obmedziť účasť bránice a brušnej steny na dýchaní..

Pacient je trénovaný na zriedkavé hlboké dýchanie s núteným a dlhotrvajúcim výdychom;

- naučiť sa odkašľať pri stanovení oblasti budúceho pooperačného švu a dolnej časti hrudníka;

- zdvíhanie panvy s oporou lakte a lopatiek;

- rytmické kontrakcie perineu a napätie svalov glute.

Pacient sa učí jemný prechod z ležania na chrbte do polohy na boku, sedenia a státia: na tento účel z počiatočnej polohy ležiacej na chrbte s nohami ohnutými na kolene a bedrových kĺbov (nohy sú na posteli), keď sa otáča na pravú (ľavú) stranu pacienta, opierajúc sa o lakte a chodidlá, mierne zdvíhajú panvu a posúva ju, a potom chodidlá striedavo striedajú k pravému (ľavému) okraju postele..

Potom jemne sklopí kolená doprava (vľavo) tak, aby boli 10 až 15 cm mimo okraja postele a zároveň si odtrhne pravé rameno z postele a opiera sa o lakte, otočí sa na jeho pravú (ľavú) stranu. Potom, položiac ruky na posteľ, pacient posunie obe kolená cez okraj postele, sklopí nohy a posadí sa loktom a sadne si. V sediacej a stojacej polohe pacienta sa znižuje vnútrobrušný tlak v hornej časti brušnej dutiny, čo uľahčuje činnosť pľúc a srdca..

Cvičenia sa vykonávajú 1 - 2-krát denne, jednotlivo alebo metódou v malej skupine..

Komplexy liečebných cvičení v predoperačnom období sa líšia v závislosti od choroby, veku pacienta a funkčného stavu orgánov a systémov..

Úlohy a metódy rehabilitácie v pooperačnom období.

Pooperačné obdobie je rozdelené do troch etáp:

1. Včasné pooperačné obdobie, ktoré pokračuje až do odstránenia stehov (

2. Neskoro - do prepustenia pacienta z nemocnice (2 až 3 týždne);

3. Diaľkové ovládanie - do obnovenia zdravotného postihnutia (3 až 4 týždne).

Skoré pooperačné obdobie. Ciele PH v skorom pooperačnom období sú:

1) pomoc pri rýchlom odstraňovaní omamných látok z tela pacienta;

3) zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému;

4) zvýšenie psychoemotačného tónu pacienta;

5) vytvorenie elastickej pohyblivej jazvy.

Kontraindikácie: vážny stav pacienta; peritonitídy; akútne kardiovaskulárne zlyhanie.

Na klinickom obraze po chirurgickom zákroku sa chirurgickí pacienti vyznačujú kombináciou porúch spôsobených samotným ochorením a porúch v tele spojených s chirurgickým zákrokom, anestéziou a hypokinéziou..

Najčastejšou komplikáciou v skorom pooperačnom období je pneumónia..

Po operácii prítomnosť dýchacích ciest po chirurgickom reze na brušnej stene sťažuje dýchanie. Hlavný dýchací sval - bránica čiastočne, a niekedy úplne vypne z dychu, najmä na strane operácie. Hĺbka dýchania prudko klesá, životná kapacita pľúc sa znižuje, pľúcna ventilácia je narušená, najmä v dolných lalokoch pľúc. Bolesť a toxické účinky omamných látok môžu spôsobiť kŕče malých a stredných priedušiek. Peristaltika a funkcia ciliárneho epitelu malých a stredných priedušiek sa znižuje, čo môže narušiť reflex ich samočistenia, t.j. drenážna funkcia. To všetko môže viesť k akumulácii spúta, zablokovaniu priedušiek a rozvoju atelektázy a zápalu pľúc..

Na prevenciu pľúcnych komplikácií 2 až 3 hodiny po operácii, t.j. krátko potom, čo pacient opustí narkotický spánok, mu je predpísaná vibračná masáž hrudníka a dychové cvičenia. Vykonajte sériu statických dýchacích cvičení s dôrazom na dýchanie prsníka pomalým tempom v počiatočnej polohe ležiacej na chrbte. Vdýchnutie je cez nos, predĺžený výdych cez ústa. V čase dychových cvičení by sa malo vyhnúť napätiu a zadržiavaniu dychu..

Vibračná masáž hrudníka sa vykonáva vibračným masážnym prístrojom 2 až 3-krát denne v intervaloch 2 hodín, trvajúcich 3 až 10 minút počas 3 až 5 dní po operácii. Po vibračnej masáži sa odporúča vykonať niekoľko dychových cvičení a cvičení pri kašľaní. Počas dňa, každú hodinu, pacienti vykonávajú 6-8 dychových cvičení typu hrudníka pomalým tempom, voľne a bez napätia.

V budúcnosti sa spolu so statickými cvičeniami používajú dynamické dychové cvičenia s vyslovovaním syčivých zvukov, predĺženým výdychom a nafukovaním gumových guličiek. Hlboké výdychy spôsobujú kašeľový reflex, ktorý vedie k odstráneniu hlienu v dýchacích cestách. Počas kašľa držte oblasť chirurgickej rany dlaňou. Aby sa hlien oddelil od stien dýchacích ciest, sú zobrazené hrudníky..

Po chirurgickom zákroku na brušných orgánoch je činnosť gastrointestinálneho traktu narušená, čo je spojené s chirurgickým zákrokom a hypokinéziou, pretože pacient je v posteli dlhodobo v horizontálnej polohe. Sekrečná a motorická funkcia gastrointestinálneho traktu sa znižuje. Evakuácia zo žalúdka v prvý deň po operácii je prudko potlačená. Môže sa vyvinúť pylorospazmus, atónia a niekedy aj črevná paréza. Z tohto hľadiska sa plynatosť zvyšuje, stolica je oneskorená, čo vedie k zvýšeniu bolestivosti chirurgickej rany. Podobné porušenia sa pozorujú v prípadoch, keď počas operácie nedošlo k poraneniu gastrointestinálneho traktu, napríklad po oprave kýly.

Pre rýchlejšiu regeneráciu peristaltiky, zníženie a menej bolestivé obdobie plynatosti zahŕňa program fyzickej rehabilitácie masáž brušnej steny pozdĺž hrubého čreva a obídenie chirurgickej rany. Na posilnenie svalov brušnej steny, urýchlenie regeneračných procesov a vytvorenie elastickej pohyblivej pooperačnej jazvy sa vykonávajú cvičenia na dolných končatinách. Aby nedošlo k výraznému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, používajú sa ľahké cvičenia: kĺzavé pohyby nôh na posteli, súčasné alebo alternatívne ohýbanie a predlžovanie nôh v bedrových a kolenných kĺboch, bez toho, aby sa nohy zložili z postele, svahy nôh ohnuté v kolenách atď..

Po operáciách na brušných orgánoch existuje nebezpečenstvo ďalšej závažnej komplikácie - hlbokej žilovej trombózy dolných končatín a tromboembólie vetiev pľúcnej tepny. Táto komplikácia prispieva k operácii, odpočinku v posteli a spomaľovaniu toku krvi. Aby sa predišlo týmto komplikáciám, sú účinné cvičenia na distálnych končatinách, sacie masáže, elektrická stimulácia, pneumokompresia nôh a ich bandážovanie elastickým obväzom..

Bolesť, rovnako ako neobvyklá poloha tela, sťažuje močenie, čo vedie k zníženiu diurézy a stagnácii moču v močovom mechúre. V týchto prípadoch sa používajú pohyby pre unesené a adukujúce svaly stehna a cvičenia pri rytmickom sťahovaní a relaxácii svalov perineu..

Pooperačné obdobie sa vyznačuje rozvojom nedostatočného zásobovania tkanív kyslíkom - hypoxiou. Ovplyvňuje činnosť všetkých orgánov a tkanív, ale predovšetkým na centrálny nervový systém, ktorý je zvlášť citlivý na hladovanie kyslíka. Hypoxia sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi: dýchavičnosť, slabá cyanóza kože, obzvlášť viditeľná na perách, špičke nosa, na končatinách. Včasná aktivácia pacienta pomôže vytvoriť podmienky na zlepšenie činnosti všetkých systémov tela pacienta.

Zoznam cvikov v ranom pooperačnom období.

1. deň po operácii, východisková poloha - leží na chrbte.

1. Pokojné dýchanie, paže natiahnuté pozdĺž tela (4-6 krát).

2. Stlačenie a uvoľnenie prstov paží natiahnutých dopredu (8-10 krát).

3. Ohýbanie a predlžovanie prstov na rukách a nohách (8 - 10 krát).

4. Ramená na bokoch, ohýbanie a predlžovanie ramien v lakťových kĺboch ​​(6 - 8 krát).

5. Zdvíhanie paží natiahnutých do strán (vdychovanie) a spúšťanie paží (výdych) 4-5 krát).

2-3 dni po operácii ref. napoly leží na chrbte.

1. Stlačenie a uvoľnenie prstov (8-10 krát).

2. Povedanie v hrudnej časti chrbta s hlbokým dychom a spočívajúce na lakte a panve (3-4 krát).

3. Membránové dýchanie (3-4 krát).

4. Striedavo ohnite a roztiahnite ruky v lakťových kĺboch.

5. Dýchacie cviky s ramenami otočenými dlaňami nahor (nadýchnutie) a nadol (výdych) (3 až 4-krát).

6. Ohýbanie a predlžovanie nôh v kolenných kĺboch, chodidlá kĺzať po posteli (4-6 krát).

7. Zdvíhanie panvy opierkou o chodidlá a lakte (3-4 krát).

8. Pohyb prstov na nohách a nohách (8 - 10 krát).

9. Pokojné dýchanie (4-6 krát).

Neskoré pooperačné obdobie (3 až 4 týždne po operácii). Ciele LH v neskorom pooperačnom období:

1) zlepšenie funkčného stavu životných funkcií tela (krvný obeh, dýchanie, trávenie);

2) stimulácia regeneračných procesov v oblasti chirurgického zákroku;

3) vytvorenie elastickej pohyblivej jazvy, prevencia adhézií;

4) posilnenie brušných svalov (prevencia pooperačných hernií);

5) prispôsobenie všetkých telesných systémov zvýšenej fyzickej aktivite;

6) prevencia porúch držania tela.

U pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na orgánoch brušnej dutiny je narušené držanie tela. Zvyčajne majú typický vzhľad: telo je mierne sklonené dopredu, hlava a plecia sú sklopené, žalúdok je podopretý rukami, aby sa počas pohybov znížila bolestivosť v oblasti obsluhy. Toto držanie tela sťažuje dýchací a kardiovaskulárny systém..

V tomto období sa kurzy zvyčajne konajú v telocvični. Pacient naďalej obnovuje narušenú aktivitu zažívacieho traktu. Kurzy zahŕňajú cvičenia na obnovenie bráničného dýchania, posilnenie brušných svalov, ktoré stále zostávajú oslabené, najmä u starších ľudí. Osobitná pozornosť sa venuje vytvoreniu pohyblivej pooperačnej jazvy a korekcii chýb držania tela.

Dynamické a statické cvičenia sa používajú pre všetky svalové skupiny, kĺby končatín, trup, bez as gymnastickým prístrojom; na gymnastickej stene; sedavé hry, dávkovanie chôdze.

Triedy sa konajú v počiatočných polohách ležiacich, sediacich, stojacich 15-20 minút. Súbor cvičení pre nezávislé štúdium zahŕňa chôdzu po chodbe a schodoch a lezenie po schodoch sa vykonáva na výdychu..

LH a masážne triedy sa predpisujú pacientovi individuálne, berúc do úvahy prevahu astenického, bolestivého alebo dyspeptického syndrómu..

Vzdialené pooperačné obdobie. Ciele LG z dlhodobého hľadiska sú:

1. Výcvik kardiovaskulárneho a dýchacieho systému so zvyšujúcim sa zaťažením;

2. Posilnenie brušných svalov;

3. Zotavenie pacienta.

Po prepustení z nemocnice pacient pokračuje v triedach na klinike alebo v sanatóriu. Cvičenia využívajú všeobecné posilňovacie cviky, cvičenia zamerané na posilnenie brušných svalov (prevencia pooperačných hernií), svalov trupu a končatín. Kurzy v terapeutickej gymnastike sa konajú 2-krát denne po dobu 25-30 minút.

Používané chôdze na rôzne vzdialenosti, blízka turistika, prvky športových hier, lyžovanie.

Vyššie opísané obdobia, úlohy a metódy cvičebnej terapie sú bežné pri fyzickej rehabilitácii pacientov po chirurgickom ošetrení chorôb brušných orgánov. Avšak v závislosti od samotnej choroby a povahy chirurgického zákroku bude mať technika cvičebnej terapie v každom prípade svoje vlastné charakteristiky.

Aké operácie sa vykonávajú pri ochoreniach pľúc?

Pľúcne choroby sú veľmi rôznorodé a lekári na ich liečbu používajú rôzne metódy. V niektorých prípadoch sú terapeutické opatrenia neúčinné a na prekonanie nebezpečného ochorenia musíte použiť chirurgický zákrok.

Pľúcna chirurgia je nevyhnutné opatrenie, ktoré sa používa v ťažkých situáciách, keď neexistuje iný spôsob, ako sa vysporiadať s patológiou. Mnohí pacienti sú však znepokojení, keď zistia, že takúto operáciu potrebujú. Preto je dôležité vedieť, aký je taký zásah, či je nebezpečný a ako to ovplyvní budúci život človeka..

Malo by sa povedať, že chirurgia hrudníka pomocou najmodernejších technológií nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Platí to však iba v prípade, že lekár, ktorý sa podieľa na implementácii, má dostatočnú úroveň kvalifikácie, ako aj dodržiavanie všetkých bezpečnostných opatrení. V tomto prípade, aj po závažnom chirurgickom zákroku, bude pacient schopný zotaviť sa a prežiť celý život.

 • Ak zostane jedna pľúca
 • Pooperačné zotavenie

Indikácie a druhy operácií

Pľúcne operácie sa nevykonávajú bez osobitnej potreby. Lekár sa najprv pokúsi vyrovnať s problémom bez použitia drastických opatrení. Napriek tomu existujú situácie, keď je potrebná operácia. to:

 • vrodené chyby,
 • pľúcne poškodenie,
 • prítomnosť novotvarov (zhubných a nezhubných),
 • závažná pľúcna tuberkulóza,
 • cysty,
 • pľúcny infarkt,
 • absces,
 • atelektáza,
 • pohrudnice atď..

V ktoromkoľvek z týchto prípadov je ťažké vyrovnať sa s týmto ochorením iba pomocou liekov a terapeutických postupov. V počiatočnom štádiu choroby však môžu byť tieto metódy účinné, takže je dôležité včas vyhľadať pomoc odborníka. Zabráni sa tým použitiu opatrení radikálnej liečby. Takže ani pri uvedených ťažkostiach nemusí byť operácia predpísaná. Pred týmto rozhodnutím by sa lekár mal zamerať na charakteristiky pacienta, závažnosť ochorenia a mnoho ďalších faktorov.

Operácie, ktoré sa vykonávajú pri chorobách pľúc, sú rozdelené do 2 skupín. to:

Pneumoectomy Inak sa takáto operácia nazýva pulmonektómia. Zahŕňa to úplné odstránenie pľúc. Je predpísaný v prítomnosti zhubného nádoru v jednej pľúcach alebo so širokým rozšírením patologických ohnísk v pľúcnom tkanive. V takom prípade je ľahšie odstrániť celú pľúca, ako oddeliť poškodené oblasti. Odstránenie pľúc je najdôležitejšou operáciou, pretože sa eliminuje polovica orgánov..

Tento typ intervencie sa praktizuje nielen pre dospelých, ale aj pre deti. V niektorých prípadoch, keď je pacientom dieťa, je rozhodnutie vykonať takúto operáciu ešte rýchlejšie, pretože patologické procesy v poškodenom orgáne bránia normálnemu vývoju tela. Uskutočňuje sa operácia na odstránenie pľúc v celkovej anestézii..

Resekcia pľúc. Tento typ zákroku spočíva v odstránení časti pľúc, tej, v ktorej sa nachádza zameranie patológie. Resekcia pľúc je niekoľkých druhov. to:

 • atypická resekcia pľúc. Ďalším názvom pre túto operáciu je resekcia okrajov pľúc. Počas toho sa odstráni jedna časť orgánu umiestneného na okraji,
 • segmentektomie. Takáto resekcia pľúc sa praktizuje v prípade poškodenia jednotlivého segmentu spolu s prieduškou. Zásah spočíva v odstránení tejto stránky. Najčastejšie nie je pri jeho uskutočňovaní potrebné rezať hrudník a potrebné kroky sa vykonávajú pomocou endoskopu,
 • lobektomie. Tento typ operácie sa praktizuje v prípade poškodenia pľúcneho laloku, ktorý sa musí chirurgicky odstrániť,
 • bilobectomy. Počas tejto operácie sa odstránia dva laloky pľúc.,
 • Najčastejším typom zásahu je odstránenie laloku (alebo dvoch) pľúc. Potreba je prítomná v prítomnosti tuberkulózy, cýst, tumorov lokalizovaných v jednom laloku, atď. Túto resekciu pľúc možno vykonať minimálne invazívnym spôsobom, ale rozhodnutie by malo byť ponechané na lekárovi,
 • redukcie. V tomto prípade sa predpokladá odstránenie nefunkčného pľúcneho tkaniva, čím sa zmenší veľkosť orgánu.

Podľa technológie zásahu možno takéto operácie rozdeliť na dva typy. to:

 • Operácia torakotómie. Počas jeho vykonávania sa vykonáva široké otvorenie hrudníka, aby sa uskutočnili manipulácie.
 • Torakoskopická operácia. Ide o minimálne invazívny typ zákroku, pri ktorom nie je potrebné rezať hrudník, pretože sa používa endoskop..

Oddelene sa zvažuje operácia transplantácie pľúc, ktorá sa objavila relatívne nedávno. Vykonáva sa v najťažších situáciách, keď prestanú fungovať pľúca pacienta a bez takéhoto zásahu dôjde k jeho smrti..

Život po operácii

Je ťažké povedať, ako dlho sa telo zotaví po operácii. Toto je ovplyvnené toľkými okolnosťami. Je obzvlášť dôležité, aby sa pacient riadil odporúčaniami lekára a aby sa zabránilo škodlivým účinkom, čo pomôže minimalizovať následky.

Ak zostane jedna pľúca

Najčastejšie sú pacienti znepokojení otázkou, či je možné žiť s jedným pľúcam. Je potrebné si uvedomiť, že lekári nerozhodujú o odstránení polovice orgánu zbytočne. Zvyčajne na tom závisí život pacienta, preto je takéto opatrenie opodstatnené.

Moderné technológie na vykonávanie rôznych zásahov poskytujú dobré výsledky. Osoba, ktorá podstúpila operáciu na odstránenie jednej pľúc, sa môže úspešne prispôsobiť novým podmienkam. Závisí to od toho, ako správne bola vykonaná pneumektómia, ako aj od agresivity choroby..

V niektorých prípadoch sa choroba, ktorá spôsobila potrebu takýchto opatrení, vráti, čo sa stáva veľmi nebezpečným. Je však bezpečnejšie ako sa snažiť zachrániť poškodenú oblasť, z ktorej sa patológia môže rozšíriť ešte ďalej..

Ďalším dôležitým aspektom je, že po odstránení pľúc by osoba mala navštíviť špecialistu na rutinné vyšetrenia..

To vám umožní včasne zistiť relaps a začať s liečbou, aby sa zabránilo podobným problémom..

V polovici prípadov po pneumektómii sú ľudia postihnutí. Deje sa tak, aby človek nemohol nadmerne vykonávať svoju prácu. Získanie skupiny zdravotne postihnutých však neznamená, že bude trvalá.

Po určitom čase môže byť zdravotné postihnutie zrušené, ak sa telo pacienta uzdraví. To znamená, že je možný život s jedným pľúcam. Toto opatrenie bude, samozrejme, potrebné, ale aj v tomto prípade má človek šancu žiť dlho.

Je ťažké odôvodniť predpokladanú dĺžku života pacienta, ktorý sa podrobil operácii na pľúcach. Závisí to od mnohých okolností, ako je forma choroby, včasnosť liečby, individuálna vytrvalosť tela, dodržiavanie preventívnych opatrení atď. Niekedy je bývalý pacient schopný viesť normálny životný štýl a prakticky sa v ničom obmedzovať.

Pooperačné zotavenie

Po vykonaní operácie na pľúcach akéhokoľvek typu bude mať pacient najskôr poruchu dýchacích ciest, takže zotavenie znamená návrat k tejto funkcii. Stáva sa to pod dohľadom lekárov, takže primárna rehabilitácia po operácii pľúc znamená, že pacient je v nemocnici. D

Na rýchlejšiu normalizáciu dýchania môžu byť predpísané špeciálne postupy, dychové cvičenia, lieky a iné opatrenia. Lekár vyberie všetky tieto opatrenia individuálne, berúc do úvahy charakteristiky každého konkrétneho prípadu..

Veľmi dôležitou súčasťou opatrení na regeneráciu je výživa pacientov. Musíte sa poradiť so svojím lekárom, čo môžete jesť po operácii. Jedlo by nemalo byť ťažké. Ale na obnovenie sily je potrebné jesť zdravé a výživné jedlo, ktoré je bohaté na bielkoviny a vitamíny. Tým sa posilní ľudské telo a urýchli sa proces hojenia..

Okrem skutočnosti, že počas regeneračnej fázy je dôležitá správna výživa, je potrebné dodržiavať aj ďalšie pravidlá. to:

 1. Plný odpočinok.
 2. Žiadny stres.
 3. Vyhýbanie sa vážnemu fyzickému úsiliu.
 4. Hygienické postupy.
 5. Užívanie predpísaných liekov.
 6. Odvykanie od zlých návykov, najmä fajčenia.
 7. Časté prechádzky na čerstvom vzduchu.

Je veľmi dôležité nevynechať preventívne vyšetrenia a informovať lekára o akýchkoľvek nepriaznivých zmenách v tele.

Ako dlho trvá pooperačné obdobie po operácii miechy?

Chirurgická excízia prietrže kýly chrbtice sa považuje za najextrémnejší spôsob liečby takejto patológie, a preto sa veľa ľudí zaujíma o to, ako dlho je pooperačná perióda po operácii kýly chrbtice a aké ťažké a nebezpečné je. Operácia je zobrazená iba v prípade, že konzervatívne metódy nepriniesli požadovaný výsledok alebo ak má pacient závažné kontraindikácie na užívanie liekov..

Okrem toho existujú určité indikácie pre operáciu, najmä:

 • ostrá a neustála bolesť;
 • stlačenie nervových zakončení;
 • porušenie miechy;
 • riziko ochrnutia.

Operácia na odstránenie kýly chrbtice je pomerne komplikovaná a existuje vysoké riziko komplikácií, avšak v niektorých prípadoch iba chirurgické odstránenie výstupku z diskov pomôže zbaviť sa bolesti a vrátiť úplný pohyb. Úspešnosť chirurgie chrbtice závisí nielen od vykonávaných procedúr, ale aj od správnosti rehabilitácie.

Funkcie operácie

Kotúče chrupavky prechádzajúce medzi stavcami poskytujú schopnosť vykonávať pohyby. Pri problémoch a traumatických diskoch, ktoré sa často vyskytujú pri osteochondróze, praskli a stredná časť presahuje medzistavcový priestor. V tomto prípade sa vytvorí prietrž, ktorá stlačí nervové zakončenie a vyvolá silnú bolesť, zhoršený pohyb.

Ak sú zmeny, ktoré sa vyskytnú, dosť výrazné a nie sú vhodné na konzervatívnu liečbu, vykoná sa chirurgický zákrok. Prietrž chrbtice sa odstraňuje pomocou moderných nízko-traumatických techník, bez výrazných rezov a poškodenia mäkkých tkanív. Vykonáva sa najmä:

 • endoskopická excízia;
 • laserové odparovanie;
 • plast na spevnenie stavcov.

Najvýhodnejšou metódou je laserová terapia, pretože má najúčinnejší a najjemnejší účinok, ktorý pomáha odstraňovať prietrž. Okrem toho má takáto operácia oveľa menšie negatívne následky. Je tiež možné rýchlo opraviť poškodenú chrupavku..

Hlavná úloha postupov vymáhania

Indikovaná rehabilitácia po odstránení prietrže, ktorá pomáha rýchlo sa vrátiť do normálneho života a zlepšiť pohybovú aktivitu. Po operácii sa výška medzistavcových platničiek znižuje, čím sa zvyšuje zaťaženie kĺbov a susedných stavcov..

Obdobie regenerácie trvá 4 - 7 mesiacov a počas tohto obdobia sa môžu vyskytnúť určité zmeny v rôznych častiach chrbtice a existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy..

Dôležité! Proces obnovy a zlepšovania pohody do značnej miery závisí od správneho prístupu k uskutočňovaniu rehabilitačných opatrení.

Rehabilitácia po operácii prietrže zahŕňa niekoľko fáz a neustálu prácu na posilňovaní svalov a zlepšení pohyblivosti chrbtice.

Skoré pooperačné obdobie

Pooperačné obdobie po odstránení prietrže chrbtice je rozdelené do niekoľkých rôznych štádií. Počiatočné štádium zotavenia trvá doslova 2 týždne od dátumu operácie. Počas tejto doby sa rany úplne zahojia a bolestivé prejavy a opuchy pominú.

Pacientovi je ukázané použitie liekov proti bolesti a protizápalových liekov, ako aj zahrnutie miernych dávok. Po chirurgickom zákroku sa pacienti zvyčajne pohybujú nezávisle 2 dni a vykonávajú dychové cvičenia, ako aj vyvíjajú končatiny.

Postavenie je povolené, iba ak sú chrbtové svaly podopreté elastickým silným korzetom. V prípade potreby sa môže predpísať lieková terapia..

Dôležité! Po operácii je vstávanie bez korzetu prísne zakázané, a to aj na krátku dobu, pretože nepríjemné a ostré pohyby môžu viesť k negatívnym následkom..

Obdobie prispôsobenia po prepustení

Po operácii na odstránenie prietrže je pacient prevedený do domácej liečby doslova na 3-4 dni. Prudká zmena situácie si určite vyžaduje dodržiavanie niektorých obmedzení a pravidiel, konkrétne:

 • musíte nosiť korzet;
 • Vyvarujte sa náhlym pohybom
 • nesadajte si 2 mesiace.

Mesiac po operácii by sa k náboju mal pridať súbor špeciálnych regeneračných a posilňovacích cvičení pre svalový chrbtový korzet. V prípade potreby sa môže uskutočniť fyzioterapia, ale iba podľa pokynov lekára.

Dôležité! Počas tohto obdobia je prísne zakázané prejavovať nadmernú aktivitu a aplikovať gymnastiku na vlastnú päsť bez konzultácie s lekárom.

Celý priebeh rehabilitačných opatrení je možné začať už 2 mesiace po operácii, čo znamená komplex, ktorý zahŕňa gymnastiku, fyzioterapiu, masáže a kúpeľnú liečbu..

fyzioterapia

Aj keď po operácii na odstránenie kýly sa nepozorujú negatívne následky a obdobie zotavovania aktívne pokračuje, cvičebná terapia sa môže vykonať najskôr o dva mesiace neskôr. Komplex cvičení by mal zvoliť lekár, pričom by sa mali zohľadniť všetky dostupné indikácie a kontraindikácie.

V zásade sa počas tohto obdobia vykonáva mnoho cvičení na posilnenie chrbtových svalov ležiacich na zemi, takže najskôr musíte pripraviť pomerne mäkkú rohož. Triedy musia byť denne, pretože iba tak môžete dosiahnuť dobrý výsledok.

masáž

Masáž je súčasťou terapeutického komplexu najskôr 2 mesiace po prepustení z nemocnice a samotný typ masážnej procedúry musí byť šetrný, zahrieva svaly a zlepšuje prekrvenie chrbta. Masáž by mala vykonávať iba vysoko kvalifikovaná špecialista.

Počas masáže sú energetické techniky kontraindikované, pretože manuálna terapia nebude mať žiadny úžitok, ale môžu vzniknúť skôr zlé následky.

fyzioterapia

Operácia chrbtice na odstránenie prietrže je dosť komplikovaná, a preto sa úplné zotavenie vyžaduje veľa času. Pomáha vyrovnať sa s bolesťou a rýchlejšie obnoviť fyzioterapiu. Fyzioterapeutické postupy môžu byť predpísané kedykoľvek podľa uváženia lekára.

 • eliminovať opuchy;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • zmierniť kŕče;
 • znížiť opuch.

Pri fyzioterapii sa používajú rôzne postupy, najmä ultrazvuk, vystavenie laserom, ionoforéza s liekmi, rázové prúdy a oveľa viac. Všetky fyzioterapeutické procedúry sa vykonávajú až po vymenovaní lekára..

Liečba diétou

Po operácii prietrže je indikované dodržiavanie špeciálnej diéty. V prvých dňoch sa ukazuje spotreba ľahko stráviteľných potravín obsahujúcich vysoké množstvo vlákniny..

Následne musíte dodržiavať nízkokalorickú diétu. Mierne však môžete konzumovať akékoľvek jedlo, aby ste nevyvolávali zvýšenie hmotnosti, pretože to môže byť ďalším zaťažením chrbtice..

Správne vybraný program vykonávania rehabilitačnej terapie, ktorý sa vykonáva najmenej šesť mesiacov, umožní konsolidáciu výsledku úspešnej operácie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Druhy simulátorovV závislosti od typu rozdelenia a druhu zaťaženia sa simulátory svalov chrbta a chrbtice rozdelia na: stacionárne; domáca úloha; liečenie a vstrekovanie.Mnoho cvičení je tiež zameraných na zlepšenie hrebeňa a čerpania svalového korzetu.
Stav pohybového aparátu závisí od životného štýlu, fyzickej aktivity, výživy a anatomických vlastností tela. Degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcových platničkách sa liečia komplexne.
Podľa lekárov je možné otáčať lisom s vertebrálnou prietržou, je však potrebné zohľadniť patologické zmeny v štruktúre disku. Pri výbere vyváženého tréningového kurzu sa odporúča konzultovať nielen s fitness trénerom, ale aj s lekárom, aby sa choroba nezhoršovala a aby sa nezvýšila bolesť.