loader

Hlavná

Hlava

Vápnik na osteoporózu: ktorý vápnik je lepší?

Pri prvých príznakoch rozvoja osteoporózy lekári odporúčajú, aby pacient doplnil svoju stravu o kvalitný vitamínový a minerálny komplex s vápnikom, pretože oslabené kĺby a kosti si vyžadujú stálu podporu. Počítadlá lekární sú plné krásnych balíčkov, a preto nie je prekvapujúce, že ich možno pomýliť: podľa akých kritérií zvoliť dobrý liek?

Drvivá väčšina moderných multivitamínových a minerálnych komplexov sa vyrába pridaním uhličitanu vápenatého. Táto cenovo dostupná látka sa ľahko extrahuje z viacerých zdrojov:

Vápencové a dolomitové ložiská;

Nádrže a panciere pre karafy;

Farmaceutické spoločnosti propagujúce uhličitan vápenatý vo farmaceutických reťazcoch tvrdo tlačia na prirodzený pôvod tejto chemickej zlúčeniny. V tomto prípade však slovo „prírodné“ nie je synonymom slov „bezpečné“ a „efektívne“. Prečo? Poďme to pochopiť.

Uhličitan alebo citrát: Kto kto?

Existuje ďalšia biologicky dostupná forma citranu vápenatého. Je to lepšie alebo horšie ako obvyklý uhličitan? Americkí vedci, ktorí sa zaoberali hľadaním liečby osteoporózy u žien v období menopauzy a postmenopauzy, sa prvýkrát pokúsili odpovedať na túto otázku. Štúdie ukázali, že citrát vápenatý je pred uhličitanom tri kritické spôsoby:

Znižuje percento straty vápnika v moči u starších žien;

Pri použití citrátu je koncentrácia vápnika v krvi vyššia;

Citran vápenatý inhibuje vylučovanie paratyroidného hormónu - látky zodpovednej za hormonálne vylúhovanie vápnika z kostí ženského pohlavia.

Preto je zrejmé, že ženy trpiace osteoporózou sú lepšie brať vitamín-minerálne komplexy skôr s pridaním citrátu ako uhličitanu vápenatého. Toto odporúčanie sa však môže dať každému staršiemu človeku so slabými kosťami. Je to všetko o kyslosti žalúdka a vlastnostiach absorpcie vápnika.

Absorpcia vápnika so zníženou kyslosťou v žalúdku

Takmer polovica ľudí nad päťdesiat rokov má zníženú alebo dokonca nedostatočnú kyslosť žalúdka. Čo to znamená v praxi? Osoba jednoducho nemá správne množstvo kyseliny chlorovodíkovej na rozpustenie a absorpciu uhličitanu vápenatého. Po vypití tablety lieku starší pacient dostane iba asi dve percentá vápnika v ňom obsiahnutého. A ak by minerálny komplex bol vyrobený na báze citranu vápenatého, percento stráviteľnosti by bolo najmenej štyridsať, to znamená, že terapia by bola 20-krát účinnejšia.

Nevýhody uhličitanu vápenatého sa neobmedzujú na zlú absorpciu pri zníženej kyslosti žalúdka. Je tiež zlé, že prebytok nespracovaného uhličitanu ešte viac znižuje obsah kyseliny chlorovodíkovej v žalúdočnej šťave. To vedie k nadúvaniu, kolike, plynatosti a zápche. A nakoniec, nesmieme zabúdať na ochranné vlastnosti kyseliny chlorovodíkovej: dostatočná hladina látky v žalúdočnej sekrécii je kľúčom k zdravému bakteriálnemu prostrediu. A ak je málo kyseliny, mikróby a huby, ktoré vstupujú do tela potravou, dostávajú každú šancu na úspešnú reprodukciu..

Biochemické výhody citranu vápenatého

Máme teda dosť „nadávaného“ uhličitanu vápenatého. Teraz poskytneme konkrétne výhody citrátu, aby naša pozícia vyzerala stopercentne presvedčivo:

Pravidelný príjem citranu vápenatého na osteoporózu nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky okrem tých, ktoré sú dôsledkom individuálnej intolerancie;

Citrát pomáha nášmu telu vstrebávať ďalšie prospešné zložky vitamínovo-minerálnych komplexov, napríklad vitamín C a horčík;

Keď vstúpi do ľudského tela, citrát vápenatý sa delí na jeho základné časti - vápnik je absorbovaný kostrou, ale citrát je zapojený do takzvaného Krebsovho bunkového cyklu. Jednoducho povedané, horí a dodáva nám energiu. Keď sa uhličitan vápenatý separuje, zostáva iba oxid uhličitý - absolútne nepotrebný produkt rozkladu;

Starší ľudia, ktorí sa okrem osteoporózy zaoberajú problémami s obličkami, môžu bezpečne odporučiť citrát vápenatý, pretože alkalizuje moč, čo znamená, že bráni tvorbe pieskov a obličkových kameňov a neumožňuje rozvoj zápalových procesov..

Farmaceutické spoločnosti sú si dobre vedomé konkurenčných výhod citranu vápenatého a niektoré z nich idú na triky: pridávajú k príprave uhličitan vápenatý a vkladajú malú frakciu citrátu, aby mohli tento názov uviesť na etikete..

Ako sa nestať obeťou podvodu? Tu sú nejaké návrhy:

Vyberte liek, na ktorého obale sa zobrazuje iba citrát vápenatý, ale uhličitan vôbec neexistuje;

Pozorne si prečítajte dávku a hmotnosť kapsúl. Ak sa hovorí, že jedna tableta alebo kapsula obsahuje napríklad dennú normu aktívneho vápnika pre pacientov s osteoporózou 200 mg, znamená to, že tableta nemôže v žiadnom prípade vážiť menej ako 1000 mg. Samotný „nosič“ - citrát - plus pomocné látky a obal - v dôsledku toho bude kapsula pomerne veľká. Malá tableta jasne naznačuje, že buď čelíte nesprávnemu dávkovaniu alebo nesprávnej látke - uhličitanu.

Podrobné informácie o prospešných vlastnostiach vápnika pri osteoporóze, o jeho farmakologických formách a absorpčných charakteristikách nájdete v knihe: „Životné látky: vápnik, horčík a vitamín D. Moskva, 2005“.

vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

Ako užívať vápnik s osteoporózou?

Príčiny choroby u žien

Osteoporóza je buď vrodená alebo sa vyvíja u žien, ktoré prekročili hranicu svojich päťdesiatych narodenín. V druhom prípade je progresia choroby spôsobená hormonálnou nerovnováhou v menopauze. Iba 8 až 10 rokov po menopauze sa hustota kostného tkaniva zníži o jednu tretinu, stavcové telá „trpia“ predovšetkým.

Porušenie produkcie estrogénu možno pozorovať nielen vo veku 45 - 50 rokov. Ak sa vykonali operácie odstránenia vaječníkov / maternice, lieky (vrátane glukokortikoidov), ktoré ovplyvňujú produkciu estrogénu, sa užívali dlho, následky už nebudú mať dlho, pretože akonáhle sa hladina hormónov v tele zníži, absorpcia vápnika sa preruší..

Predpokladom rozvoja osteoporózy môže byť rakovina prsníka, neplodnosť, reumatoidná artritída. Rizikové sú pacienti s črevnými chorobami, endokrinnými, závislými od tabaku a ženy závislé od alkoholu, neobťažujú sa s fyzickou aktivitou a majú nedostatok vitamínu D3 v tele.

prevencia

Účinný program na ochranu pred komplikáciami osteoporózy by mal byť komplexný. Preto, bez ohľadu na to, aký silný je liek, moderná liečba by mala zahŕňať zmeny v strave a životnom štýle..

Výživa

Hlavný „priateľ“ kostry, vápnik, sa nachádza v mliečnych výrobkoch (kefír, jogurtový syr), kapusta, listová zelenina, obilniny. Okrem vitamínu D je na zabránenie osteoporózy potrebné množstvo potravín a výživných látok. Majú priaznivý vplyv na kosti, svaly a kĺby..

Napríklad dostatočná hladina bielkovín v potrave je veľmi dôležitá počas detstva a dospievania. Prispieva tiež k zachovaniu kostnej hmoty počas starnutia. Jeho nedostatok zbavuje svaly ich sily a spomaľuje rehabilitáciu po zlomeninách. Chudé červené mäso, ryby, hydina, vajcia, nízkotučné mliečne výrobky sú vynikajúcimi živočíšnymi zdrojmi. Rastlinnými bielkovinami sú strukoviny, sójové bôby, zrná, semená, orechy.

Ovocie a zelenina obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov, zásaditých solí, skrátka všetko, čo potrebujete pre zdravé kosti. Vedci už dlho spájajú svoju hustotu so staršími mužmi a ženami s používaním rastlinných produktov..

Vitamíny a minerály:

 • Horčík je dôležitý pre tvorbu kostných minerálov. S vekom sa jeho absorpcia znižuje a starším ľuďom je vysoké riziko nedostatku. Veľkým zdrojom horčíka je zelená zelenina, strukoviny, orechy, semená, ryby.
 • Mineralizácia kostí nie je úplná bez vitamínu K. Jeho nízka hladina môže viesť k ich zníženej hustote a hrozí zlomeninám s vekom. Jedzte špenát, hlávkový šalát, kapusta, pečeň, sóju, aby nedošlo k ich nedostatku.
 • Zinok prispieva k obnove a mineralizácii kostného tkaniva. Ťažký nedostatok minerálov je spojený so zlou výživou. Zdroje zinkovo ​​- chudého mäsa, hydiny, celých zŕn, strukovín.

fyzioterapia

Osteoporóza sa môže liečiť cvičeniami zameranými na udržanie hustoty kostí. Výcvik s váhou (môže byť vysoký alebo nízky), zahŕňa cvičenia, pri ktorých musíte odolať gravitácii pri zachovaní zvislej polohy:

 • Prvá skupina zahŕňa kurzy ako tanec, aerobik, chôdza, beh, tenis, pracky s lanom. Sú však kontraindikované v hrozbe zlomenín alebo v období zotavenia po nich.
 • Druhou skupinou sú cvičenia s nízkym zaťažením. Pomáhajú udržiavať pevnosť kostí, ale sú bezpečnejšie. Patria sem triedy na eliptických a stupňových simulátoroch, svižná chôdza na bežiacom páse.
 • Tretí typ cvičenia je zameraný na posilnenie svalov. Na tento účel sa používajú váhové simulátory a expandéry. Na želanie sa vykonávajú funkčné pohyby - postaviť sa a zdvihnúť sa na nohách.

Profylaxia zlomenín

U žien dochádza k rýchlejšiemu úbytku kostnej hmoty, takže zranenia a pády sú pre nich obzvlášť nebezpečné. Neočakávaným situáciám sa nedá vyhnúť, ale zlomeninám možno zabrániť prijatím jednoduchých, ale účinných opatrení:

 • Vyberte si svoje topánky starostlivo. Malo by byť pohodlné a bezpečne pripevniť chodidlo.
 • Keď ste na ulici počas dažďa alebo snehu, chodte po ceste, tráva. Ak je chôdza ťažká z dôvodu sprievodného ochorenia, napríklad artritídy, použite trstinu..
 • Mali by sa zvážiť aj vedľajšie účinky, ktoré vyvolávajú iné lieky. Platí to pre starších ľudí, ktorí často trpia rôznymi zdravotnými problémami. Hypnotiká, antidepresíva, antikonvulzíva, svalové relaxanciá, lieky proti vysokému krvnému tlaku a pri určitých srdcových poruchách môžu viesť k narušeniu koordinácie. Je plná pádov.
 • Zabezpečte svoj domov. Zbavte sa všetkých nahromadených odevov a papiera. Všetky hladké podlahy by mali byť pokryté pogumovanými kobercami alebo chodníkmi. Odstráňte všetky káble a káble.
 • Sledujte svoj zrak a neklesajte na kvalitné domáce osvetlenie.

Lieky proti osteoporóze kombinované so správnou výživou a životným štýlom zaručujú účinnú prevenciu a prekonávanie komplikácií ochorenia Komplexná liečba významne zlepšuje kvalitu života so stratou kostnej hmoty u mužov a žien s vekom.

Pri ničení kostí sa musí konzumovať vápnik.

Osteoporóza vedie k krehkosti kostí. To zvyšuje riziko zlomenín končatín, zakrivenia chrbtice..

Aby sa tomu zabránilo, mali by kosti prijímať dostatok vápnika. Toto je „stavebný materiál“, ktorý je zodpovedný za pevnosť kĺbov. Aký vápnik je lepšie užívať s osteoporózou? Na zodpovedanie tejto otázky sa musíte oboznámiť s klasifikáciou liekov, ich charakteristikami a kontraindikáciami.

1 Prečo potrebujeme prípravky na báze vápnika, prevencia

Pri osteoporóze existuje riziko riedenia kostného tkaniva, zvyšuje sa ich krehkosť, pozorujú sa patologické poruchy v procesoch tvorby kosti..

 • fyziologický (vek);
 • sekundárne (spôsobené endokrinnými chorobami, užívaním hormonálnych liekov).

Prevencia osteoporózy sa predpisuje deťom počas tvorby a posilňovania kostnej štruktúry. Je to tiež povinné opatrenie pre ženy vo veku 45 - 50 rokov. V tomto veku klesá produkcia estrogénu a progesterónu. Zmena hormonálneho pozadia zhoršuje metabolické procesy, ktoré narušujú štruktúru kostí a absorpcia vápnika v tele sa spomaľuje. Jeho nedostatok je jedným z faktorov zvyšujúcich pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Pretože vápnik sa v tele nevytvára, musí sa dodávať zvonka. V dennej výžive by mali byť prítomné tieto potraviny:

 • hovädzia pečeň;
 • loviť;
 • vajcia, mlieko, tvaroh, jogurt, kefír;
 • obilniny;
 • ovocie, zelenina, zelenina.

Aby sa vstrebával vápnik, musíte znížiť príjem solí a neobmedzovať príjem rastlinných a živočíšnych tukov. Telo by malo dostávať živiny bohaté na fosfor, horčík, zinok, mangán, bór, vitamín D. Táto kompozícia nielen reguluje syntézu medzibunkových látok, podporuje rast, pevnosť a pružnosť kostného tkaniva, ale tiež pomáha absorbovať vápnik, čím sa znižuje riziko zlomenín a komplikácií. Výživa, odvykanie od fajčenia a alkohol sa stávajú dobrým preventívnym opatrením. Ak telo stále nemá dostatok vápnika, ktorý prichádza s jedlom, alebo sa zle vstrebáva, predpisujú sa lieky.

Vitamínové komplexy a vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy majú nasledujúce účinky:

 • spomaliť resorpciu (resorpciu, riedenie) kostí;
 • prispievajú k tvorbe nových kostných buniek;
 • majú pozitívny vplyv na celé telo.

Nedostatok akéhokoľvek minerálu v tele narúša úspešnú prevenciu chorôb kostrového systému.

Fyzická aktivita ako prevencia osteoporózy

Pri osteoporóze je obzvlášť výhodné pravidelné cvičenie. A je potrebné, aby sa prerozdelila záťaž na kosti a aby sa stimulovali procesy tvorby kostí. U aktívneho človeka sú do pohybu zahrnuté všetky kosti, svaly a kĺby. Krvné zásobovanie je distribuované v celom tele, kosti dostávajú potrebnú „výživu“. Osoba sa stáva „flexibilnejšou“, fyzicky odolnejšou. Kardiovaskulárny systém je posilnený. Zvyšuje sa mobilita, zlepšuje sa koordinácia. Potrebná je aeróbna záťaž (pri ktorej je energia doplnená inhalačným kyslíkom) a sila (pre „rast“ svalového tkaniva, ktoré „podporuje“ kostný systém)..

Aeróbne cvičenie je chôdza, „fínska chôdza“ s lyžiarskymi palicami, plávanie. Chôdza sa odporúča pri pohodlnom priemernom tempe. Doba zaťaženia je 20-40 minút 2-krát denne. Aeróbne cvičenie primárne zvyšuje pevnosť kostí.

Sila na prevenciu osteoporózy je gymnastika. Všimnite si dôležité body.

Najdôležitejšia vec je pravidelnosť. Denné lekcie 5 minút vám raz týždenne spríjemnia viac ako pol hodiny..
Nemôžete trénovať, prekonávať bolesť

Únava svalov je však prirodzená. Ak cítite bolesť, znížte fyzickú námahu alebo rozsah pohybu.
Každé cvičenie 2-3 krát v intervaloch 15 sekúnd, čím sa postupne zvyšuje počet prístupov.
Výsledky sa stanú hmatateľnými v čase, nie okamžite.
Dýchajte rovnomerne bez zadržiavania dychu.
Pri cvičení pri státí sa kvôli stabilite môžete opierať o operadlo stoličky alebo oprieť o stenu.
Cvičenia by sa mali vykonávať v pohodlných, nie vakových odevoch, v nekĺzavej obuvi.

Príklady cvičení na osteoporózu:

 • Jedna noha k hrudníku. V polohe na chrbte potiahnite nohu ohnutú na kolene k hrudníku. Druhá noha je predĺžená rovnobežne s podlahou. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Zmeniť nohu. Opakujte 2 až 10 krát.
 • Zadný výron. Východisková poloha - sediaci na kolenách. Nakloňte hrudník k podlahe s natiahnutými rukami tak nízko, ako je to možné. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 2-10 krát.
 • Ležal na bruchu, ruky ohnuté na lakte, rovnobežné s podlahou. Utiahnite si trup. Ľahko zdvihnite ruky a hornú časť tela. Pohybujte krytom pomaly doprava a doľava a potom uvoľnite. POT 2-10 krát.
 • Ležiace na chrbte. Nohy sú ohnuté na kolenách. Šírka chodidiel je od seba vzdialená. Pomaly zdvíhajte boky a panvu. Pritiahnite svaly brucha a zadku. Opakujte 5-10 krát.
 • Ležiaci na chrbte, narovnajte nohy, dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe. Zdvihnite jednu nohu 10-15 cm od podlahy a pritiahnite prst smerom k sebe. Podržte 10 - 15 sekúnd. 2 až 5 opakovaní každej nohy.
 • Počas inhalácie ležíte na chrbte a zdvíhajte lopatky nad podlahou. Napätie držte 3 - 7 sekúnd. Výdych - návrat do východiskovej polohy. Odpočinok po dobu 10 sekúnd. Opakujte 3-8 krát.
 • Postavte pravou stranou dozadu na stoličku. Pravá ruka je na zadnej strane stoličky. Ľavá ruka je natiahnutá dopredu, ľavá noha je položená späť na špičku. Vykonajte hojdačka s uvoľnenou nohou. Opakujte 3-8 krát. To isté s druhou stranou..
 • Ležiaci na chrbte, potiahnite si kolená do žalúdka, stlačte, zatiahnite ruky. Podržte 10 - 15 sekúnd. Odpočinok po dobu 10 sekúnd. Opakuje sa 2-5 krát.
 • Cvičte „mačku“. Postavte sa na všetky štyri, zdvihnite hlavu a ohnite chrbát nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Potom ohnite chrbát „hrboľ“ a zároveň sklopte hlavu nadol. Podržte po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 3-10 krát.

Každodenné aktivity. Čo potrebuješ vedieť

Stále sa vám zdá, že nie je možné liečiť kĺby?

Podľa toho, že teraz čítate tieto riadky, víťazstvo v boji proti zápalu chrupavkového tkaniva ešte nie je na vašej strane...

A už ste premýšľali o nemocničnej liečbe? Je to pochopiteľné, pretože bolesť kĺbov je veľmi nebezpečným príznakom, ktorý môže pri predčasnom ošetrení viesť k obmedzenej pohyblivosti. Podozrivá kríza, stuhnutosť po nočnom odpočinku, koža okolo problémovej oblasti je napätá, opuch v bolestivom mieste... Všetky tieto príznaky sú vám známe z prvej ruky.

Prispievajúce faktory a symptómy

Ochorenie sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov:

 • Kvôli nedostatočnému príjmu vápenatých solí s potravinami v tele (s nevyváženou stravou alebo s rôznou stravou na základe dlhodobého hladovania alebo obmedzenej výživy) alebo s malabsorpciou stopových prvkov a vitamínov.
 • Nízka fyzická aktivita. Niekedy k aktivácii osteoklastov, ktoré narúšajú mineralizáciu a zmäkčujú kost, dochádza v podmienkach bez zaťaženia (s predĺženou imobilizáciou počas zlomenín), rovnaký proces sa vyskytuje pri nulovej gravitácii, preto by sa pri osteoporóze kĺbov alebo deformujúcej artróze nemal človek obmedzovať na fyzickú aktivitu..
 • Hormonálna nerovnováha - v rozpore s rovnováhou pohlavných orgánov, prištítnych teliesok a štítnej žľazy, ako aj hormónov hypofýzy.
 • Bežné príčiny vedúce k sekundárnej osteoporóze zahŕňajú: krvné ochorenia, reumatizmus, zhoršenú funkciu obličiek, diabetes mellitus, zneužívanie alkoholu, káva, fajčenie.
 • Zneužívanie sýtených nápojov vedie k osteoporóze už v mladom veku, väčšina nápojov obsahuje sódu, látky, ktoré umývajú vápnik z kostí.
 • Poruchy chorôb tráviaceho traktu alebo kardiovaskulárneho systému.
 • Avšak najčastejšie mnohí čelia potrebe liečiť osteoporózu chrbtice a kĺbov po 60 rokoch, najmä ženy s menopauzou (asi 80%). U mužov súvisí s poklesom vápnika v kostiach neskôr a je menej výrazný.

V jednom z článkov - Hlavné prvé príznaky a príčiny osteoporózy sú podrobne rozobrané mechanizmy výskytu a príznaky tohto ochorenia. Tu uvádzame hlavné prejavy osteoporózy:

 • S chorobou sa vyvíjajú patologické zmeny v štruktúre kostí, ktorých výsledkom je ich deformácia.
 • Ochorenie periodontu, hrudník (hrudník) a pokles rastu (až do 2,5 cm za rok) v dôsledku zakrivenia chrbtice.
 • Existuje obmedzená pohyblivosť chrbtice, malé kĺby rúk a nôh, bedrové kĺby, únava pri normálnom fyzickom namáhaní, konvulzívne kontrakcie svalov nôh (hlavne v noci), otravné, nudné a niekedy aj ostré bolesti chrbtice a kĺbov, najmä keď sa počasie zmení počas sedenia alebo státia.
 • Zníženie pevnosti kostí vedie k častým zlomeninám u starších ľudí. Najcharakteristickejšie - kompresné zlomeniny stavcov, zlomeniny polomeru a bedrového kĺbu (obzvlášť nebezpečné).

Zlomeniny stavcov môžu nastať jednoduchým zatočením v posteli, bedrámi z nepríjemného zatočenia nohy, t.j. Charakteristické je poškodenie pri minimálnom traumatickom faktore. Okamžik zlomeniny je sprevádzaný akútnou bolesťou a zhoršeným rozsahom pohybu.

Pretože osteoporóza je vo väčšine prípadov prejavom jedného zo procesov starnutia celého organizmu, s výnimkou prípadov, keď je vyvolaná inými chorobami, nie je možné ho zastaviť. Je však možné spomaliť rozvoj osteoporózy a vyhnúť sa komplikáciám s prebiehajúcou prevenciou, včasnou diagnostikou choroby a primeranou liečbou..

Rizikové faktory

Hlavným rizikovým faktorom pre ženskú osteoporózu je prirodzené starnutie tela a jeho vzhľad - menapauza.

Počas menopauzy dochádza k zmene hormonálnej štruktúry so znížením produkcie estrogénov - ženských pohlavných steroidných hormónov..

V mladom veku tvoria hlavnú časť estrogénu vaječníky, pri zániku ich funkcie sa tieto hormóny vyrábajú iba z dihydroepiandrosterónu - látky, ktorá je syntetizovaná nadobličkami..

Deficit sa začína objavovať vo veku 43 - 45 rokov a vo veku 50 rokov dosiahne kritický bod, keď je riziko rozvoja osteoporózy vysoké..

Faktom je, že estrogény sa podieľajú na produkcii paratyroidného hormónu a prudké zníženie ich množstva prispieva k proporcionálnemu zníženiu množstva vápnika..

Ďalšie riziká môžu viesť k rozvoju choroby v mladšom veku:

 • Ochorenia genitourinárneho systému, predovšetkým vaječníkov, ktoré negatívne ovplyvňujú fungovanie endokrinného systému.
 • Užívanie hormonálnych liekov na dlhú dobu. Najnegatívnejšie účinky sú kortikosteroidy - lieky proti bolesti založené na hormónoch vylučovaných kôrou nadobličiek.
 • Porušenie metabolizmu vitamínu D a v dôsledku toho jeho nedostatok.
 • Sedavý životný štýl a zlé návyky, najmä fajčenie.
 • Genetická predispozícia. Napríklad zástupcovia černošskej rasy prakticky netrpia osteoporózou.
 • Chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu, ktoré prispievajú k zníženej absorpcii žalúdočnej a črevnej sliznice. To vedie k tomu, že vápnik získaný z potravy nevstupuje do krvného obehu v dostatočnom množstve..
 • Pankreatické choroby, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu.

Znaky nedostatku vápnika u žien

Ako rozpoznať túto chorobu skôr ako v neskorom štádiu, v ktorom sa vyskytnú zlomeniny?

Na začiatku, v rôznom veku, ženské telo zažije inú potrebu vápnika. Tento indikátor je tiež ovplyvnený individuálnymi charakteristikami kostného tkaniva a prítomnosťou sprievodných chorôb. To však nebráni odborníkom v uvádzaní približných denných dávok vápnika pre rôzne vekové skupiny žien:

 • detský vek (od jedného do troch rokov) - 0,7 g;
 • predškolský a základný vek - 1 g;
 • dospievanie - 1,3 g;
 • dospelosť (s výnimkou tehotenstva) - 1 g;
 • menopauza a postmenopauzálne obdobie - 1,2 g.

Zvýšenú potrebu vápnika počas tehotenstva možno vysvetliť zvýšením zaťaženia celého ženského tela. Aby bolo možné úplne zabezpečiť vápnik pre seba aj pre budúce dieťa, odporúča sa počas tohto obdobia žene používať v množstve približne 1,5 g denne..

Po nástupe tridsiatich rokov sa začne postupná hormonálna reštrukturalizácia ženského tela, ktorej koncovým bodom bude nástup menopauzy. Kostné tkanivo, ako aj toto, ako aj pokles fyzickej aktivity, môžu tiež postupne strácať svoju hustotu.

Nedostatok vápnika má rôzne prejavy:

 1. Prvými príznakmi hypokalciémie môžu byť pocity jemného brnenia v prstoch, ako aj ich mierna necitlivosť..
 2. Zhoršený nedostatok vápnika sa prejavuje kŕčmi a mimovoľnými zášklbmi svalov.
 3. Chronická forma hypokalciémie sa prejaví neuropsychiatrickými prejavmi až po depresiu, nespavosť, narušené mentálne schopnosti a pamäť..

Nedostatok vápnika v tele má spravidla negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém. V tomto prípade môže byť žena narušená búšením srdca - arytmie inej povahy a závažnosti, dýchavičnosť, opuchy končatín..

Dobrým ukazovateľom toho, či ženské telo prijíma dostatok vápnika, je stav jej pokožky, nechtov a vlasov. Ak hovoríme o nedostatočnom príjme minerálu, potom pokožka vyzerá zaschnutá a môže dokonca svrbiť. Nedostatok vápnika spôsobuje krehké nechty, vlasy na pozadí rastú zle, pozoruje sa ich zvýšená strata. Výskyt početných zubných problémov tiež naznačuje nedostatočný príjem vápnika alebo jeho nesprávnu absorpciu.

Osteoporóza sa vyskytuje v dôsledku dlhodobej hypokalciémie, keď žena ignorujúca všetky vyššie uvedené príznaky nerobí nič napravenie situácie..

Straty kosti sa dá oveľa ľahšie predchádzať ako liečiť.

Benjamin Franklin kedysi povedal: „Unca prevencie stojí za libru vyliečenie.“ Teraz, keď ste vyzbrojení vedomosťami potrebnými na prijímanie informovaných rozhodnutí o prevencii a liečbe osteoporózy, ste pripravení prevziať kontrolu nad svojím zdravím!

Predmetové materiály

 • Genisteín: fytoestrogén zo sójových bôbov, lepší ako všetky prípravky na krehkosť kostí
 • Bubnovsky: liečba musí byť liečená pohybom, nie drogami
 • Drogové fakty
 • Chronologický vek nie je najlepším ukazovateľom vášho zdravia
 • Odkiaľ pochádzajú choroby??
 • Našli liek na rakovinu a iné choroby! (Kniha)
 • Ako normalizovať acidobázickú rovnováhu tela

Najlepšie doplnky vápnika pre osteoporózu


Vápnik je nevyhnutným stopovým prvkom v ľudskom tele. Tento stopový prvok je zvlášť dôležitý pri konštrukcii kostného tkaniva. Normálne pre ľudské telo postačuje prírodný vápnik, ktorý vstupuje do tela s jedlom. Existujú však patologické stavy, ktoré vedú k narušeniu fyziologických procesov. Bunky sa neustále obnovujú v kostnom tkanive, niektoré odumierajú, iné sú syntetizované.

Ak sú telo vystavené nepriaznivým faktorom (hormonálne poruchy, onkologické novotvary, nevyvážená výživa), tieto procesy sú prerušené. Potom sa v tele pacienta objavili prvé alarmujúce príznaky (netraumatické zlomeniny, krehké vlasy a nechty, poškodenie zubnej skloviny, bolesť kĺbov). Nebezpečenstvo osteoporózy spočíva v tom, že prvé patologické zmeny v kostnom tkanive prechádzajú bez viditeľných klinických prejavov. Táto skutočnosť by mala upozorniť všetkých ľudí a stať sa motívom preventívneho vyšetrenia lekárom..

Pri diagnostike osteoporózy a pri jej prevencii u vysokorizikových pacientov je potrebné začať s liekom. Medzi niekoľkými skupinami liečiv, ktoré sú účinné pri tomto ochorení, sa na liečenie osteoporózy často používajú vápnikové prípravky.


Stojí za zmienku, že napriek účinnosti vápnikových prípravkov nie sú schopné poraziť osteoporózu sami. Z tohto dôvodu musí každý pacient pochopiť, že dosiahnutie pozitívnej dynamiky liečby je možné iba v prípade integrovaného prístupu.

V modernej farmácii existujú tri skupiny vápnikových prípravkov, ktoré sa môžu použiť pri liečbe osteoporózy:

 • monopreparations;
 • vápnik v kombinácii s vitamínom D;
 • kombinované lieky.

Všetky deti si pamätajú, ako im bolo v detstve povedané, že krieda posilňuje kosti a dostáva sa tiež glukonát vápenatý počas zúbkovania a aktívneho rastu. Toto je jedna z bežných jednotlivých drog. Tiež laktát, citrát a fosforečnan vápenatý patria do tejto skupiny liekov obsahujúcich vápnik. Všetky tieto lieky sú lieky a mali by sa používať výlučne na lekárske účely, a nie na rady priateľov.

Tieto drogy podplácajú svojou prístupnosťou a lacnosťou a mnohí ich stále považujú za bezpečné, čo je zásadne nesprávne. Faktom je, že na úplné vstrebávanie vápnika v ľudskom tele musí existovať určité množstvo vitamínu D a všetky metabolické procesy by mali normálne prebiehať.

Ak tieto zložky neexistujú, užívanie jednotlivých liekov neprináša očakávaný terapeutický účinok. Je však potrebné zohľadniť aj skutočnosť, že nekontrolovaný príjem prípravkov Ca môže viesť k hyperkalcemickej kríze..

 • mozgová aktivita sa zhoršuje;
 • trpí hepatobiliárny systém a tráviace procesy;
 • forma obličkových kameňov, ktorá vedie k urolitiáze;
 • zhoršuje sa videnie;
 • koža je ovplyvnená dermatózami.

Moderná lekáreň sa tam nekončí a denne pracuje na zlepšení existujúcich liekov. Takto sa na policiach lekární objavil nový liek Calcium D-3 a Calcium D3-nycomed. Tieto lieky sa líšia v tom, že obsahujú nielen Ca, ale aj vitamín D, ktorý je nevyhnutnou súčasťou absorpcie vápnika v čreve..

Tieto lieky sú vhodné na použitie a majú dobrý terapeutický účinok. Pri ich aplikácii je však potrebné prísne dodržiavať dávku a dĺžku liečebného cyklu, aby nedošlo k vyprovokovaniu hypervitaminózy alebo hyperkalciémie..


Na úplné obnovenie kostného tkaniva sú potrebné nielen vápnik, ale aj ďalšie stopové prvky. Preto sú medzi lekármi najpopulárnejšie moderné kombinované lieky, ktoré zahŕňajú horčík, zinok, meď, bór, mangán. Takéto lieky sú Calcemin Silver, Calcinova, Calcemin Advance. Všeobecne sa používajú na prevenciu, ako aj na liečenie osteoporózy. Vápnikové prípravky sa odporúča piť s jedlom alebo bezprostredne po jedle. Dávka a trvanie prijatia sú stanovené individuálne pre každého pacienta..

Vápnikové prípravky by sa mali predpisovať všetkým ženám počas menopauzy na prevenciu osteoporózy v kombinácii s estrogénmi, ktoré sú predpísané na substitučnú liečbu..

Aké vápnikové prípravky sú lepšie pre osteoporózu

Problém šírenia osteoporózy bohužiaľ nie je pokrytý tak, ako si zaslúži. Pre človeka, ktorý sa prvýkrát stretol so znížením hustoty kostí, sa celá závažnosť situácie stala skutočným objavom. Lekári často objavujú toto tiché ochorenie pri liečbe zlomeniny, ktorá sa už stala, pretože osteoporóza je spočiatku asymptomatická a neskôr s dosť rozmazaným obrazom prejavov..

Pacienti s týmto ochorením nespájajú veľa príznakov: výskyt kŕčov nôh, krehkosť a listenie nechtov, únava, sivosť vlasov v mladom veku a dokonca aj nadmerný plak. Pozrime sa na & # 8212, čo je osteoporóza a aké sú mechanizmy jej vzhľadu.

definícia

Bone & # 8212, skutočný systém, ktorý sa neustále mení. Súčasne dochádza k dvom procesom pri premene kostí:

 • resorpcia - deštrukcia starých kostných buniek osteoklastami s uvoľňovaním vápenatých solí do krvi,
 • syntéza - obnovenie poškodenia osteoblastami, vstup vápnika späť do kostných buniek,

Osteoporóza & # 8212, metabolické ochorenie, zlyhanie vápnikového obratu na úrovni metabolických procesov, čo vedie k narušeniu architektúry kostí a zníženiu ich hustoty.

S rozvojom takejto nerovnováhy je liečba nevyhnutná pod dohľadom lekára, ktorý predpíše potrebné testy a povie vám, ktoré vápnikové prípravky sú v konkrétnom prípade pre pacientov s osteoporózou najlepšie..

Je dôležité vedieť, že porucha metabolizmu vápnika môže byť spôsobená úplne odlišnými dôvodmi:

 • dedičnosť,
 • užívanie liekov zo skupín, ako sú diuretiká, tetracyklíny, perorálne kontraceptíva,
 • anamnéza: kardiovaskulárne, pľúcne, autoimunitné poruchy, ochorenie obličiek,
 • hormonálna hladina,
 • vek a pohlavie,

Hlavným dôvodom je úroveň straty vápnika alebo nedostatočný príjem.

Prečo je dôležité brať vápnik?

Vápnik je dôležitý pre celý život na Zemi, je v každom zvierati a rastline, bez ktorého by rast a život nebolo možné. V ľudskom tele sa podieľa na mnohých procesoch:

 • tvorba kostry a zuba,
 • hormonálne pozadie,
 • striedanie nervových impulzov excitácie a inhibície v centrálnom nervovom systéme vrátane práce srdca,
 • reprodukčná funkcia,
 • stabilizácia buniek produkujúcich histamín,
 • zrážanie krvi,
 • arteriálny tlak,
 • kontrola infekcie,
 • zníženie zlého cholesterolu.

Ak množstvo Ca nestačí na udržanie požadovanej hladiny vápnika v krvi, musí ho telo vytiahnuť z kostného tkaniva..

Potrebný je aj dodatočný príjem vápnika u starších ľudí, najmä u žien. Je to spôsobené znížením produkcie hormónov, ktoré regulujú metabolizmus stopových prvkov a kalcitriolu, ktoré sú potrebné na syntézu vitamínu D.

Takéto procesy narušujú absorpciu vápnika a súčasne sa zvyšuje jeho vylúhovanie z tela. V takýchto prípadoch je potrebné dôkladné monitorovanie prijímania a integrovaný prístup..

Je dôležité pamätať na to, že v krvi sú normy vápnika a nadbytok, ktorý nemôže telo absorbovať bez podporných opatrení, hrozí hyperkalcémiou.

Normy potrebného príjmu minerálov

V závislosti od veku sa potreba množstva stopových prvkov u ľudí líši. Od narodenia do dvadsiatich rokov je vápnik aktívne potrebný pre rast a tvorbu kostry, takže jeho minimum neustále rastie.

Po dokončení fázy vývoja kostí je jej potreba mierne znížená. Potreba zvýšiť normu sa znovu objaví po štyridsiatich piatich & # 8212, päťdesiatich rokoch, v súvislosti s procesmi hormonálnych zmien, zlou absorpciou a rýchlym vylúhovaním minerálu.

Do samostatnej kategórie sa zaraďujú:

 • ženy počas menopauzy,
 • tehotné a dojčiace ženy, ktoré potrebujú zvýšený príjem látok na prenášanie a následný vývoj dieťaťa.
Vek, rok / rokyDenná sadzba, mg
0 & # 8212, 3600
3 & # 8212, 10800
10 & # 8212, 211200
21 a # 8212, 451000
45 a staršie1200
menopauza1400
Tehotné a dojčiace ženy2000

Nezabudnite sledovať reakciu tela! Vždy je potrebné brať do úvahy zvláštnosti stravy a užívanie ďalších foriem lieku Ca, multivitamíny, aby sa predišlo predávkovaniu.

Dávajte pozor na tieto príznaky:

 • narušenie srdcového rytmu,
 • zníženie krvného tlaku,
 • svalová slabosť,
 • depresie a iné psychologické zmeny,
 • znížená chuť do jedla,
 • zápcha, kŕče v črevách,
 • nevoľnosť, zvracanie.

POZOR! Ak je podozrenie na hyperkalcémiu, obráťte sa na lekára, urobte vyšetrenie krvi a moču. Pamätajte, že dlhodobé predávkovanie je nebezpečné pre rozvoj urolitiázy, dny a nebezpečných ochorení obličiek..

Tipy na prijatie

Ak užijete liek večer - bude to práve včas. Je vedecky dokázané, že v noci je vápnik z kostí omývaný aktívnejšie. Je to kvôli denným výkyvom v produkcii hormónov..

Užívajte vápnik počas jedla alebo bezprostredne po ňom - ​​zníži sa tým riziko obličkových kameňov. Pite čistou vodou, aspoň veľkým pohárom.

Malé množstvá sa lepšie vstrebávajú - normu rozdeľte na 2 dávky. Sledovanie spotreby v zmysle „elementárneho“ Ca. Tieto informácie by mali byť uvedené na obale lieku..

Tetracyklíny, protizápalové, laxatíva a diuretiká ovplyvňujú metabolizmus vápnika. Pri kombinovaní ich príjmu s prípravkami s obsahom vápnika je potrebná konzultácia s lekárom.

Vysoké dávky vápnika znižujú absorpciu fluóru a železa.

Vitamín D a horčík sú potrebné na vstrebávanie vápnika. Veľa horčíka v orechoch, otrubách, strukovinách, v hnedom chlebe.

Vylúčiť z potravy potraviny, ktoré narúšajú vstrebávanie minerálov:

výrobokpríčina
alkoholredukuje enzýmy, ktoré prevádzajú vitamín D na aktívnu formu
káva, kofeínové nápoje, sódarušiť vstrebávanie Ca, odstrániť ho z tela
cukrovíspôsobiť črevnú fermentáciu
mastné mäso a živočíšne tukyobsahujú aminokyseliny obsahujúce síru, ktoré „vyťahujú“ minerály z kostí
soľ, slanosťpo konzumácii sa zvyšuje množstvo moču, zatiaľ čo vylučovanie vápnika sa zvyšuje súbežne
majonéza, rýchle občerstvenie, párkyinterferujú s absorpciou prospešných stopových prvkov
šťaveľ, rebarbora, špenát, repakyselina šťaveľová v kombinácii s vápnikom tvorí soli, z ktorých niektoré sa ukladajú v kĺboch ​​a obličkách

Vápnikové prípravky na liečenie osteoporózy

Obsah vápnika sa musí doplniť na základe dôvodu jeho nedostatku. To nie je vždy spojené s nedostatočnou spotrebou, dôvody spočívajú v zlej absorpcii a v rýchlom vymývaní stopového prvku.

Obvyklá úprava stravy v takýchto prípadoch už nemôže vyrovnať alebo nemá žiadny vplyv na úpravu procesu strateného trávenia. Preto prichádza čas, keď sa nemôžete obísť bez špecializovaných liekov.

Lieky určené na liečbu alebo prevenciu osteoporózy sa delia do 3 skupín:

rastové prípravky (medzi ktoré patria lieky s androgénmi, anabolickými steroidmi a fluoridmi, hormónmi. Keď sa užívajú, zvyšuje sa objem kostnej hmoty, ako aj jej hustota),

 • lieky na spomalenie ničenia (obsahujú zlúčeniny vápnika vo forme solí - citráty a fosfáty, ako aj kalcitoníny. Toto je skupina preventívneho zamerania),
 • kombinované prípravky (obsahujú látky na lepšiu absorpciu vápnika a na spomalenie degenerácie).

Lekár alebo skupina špecialistov by sa mali podieľať na diagnostike a predpisovaní správneho vektora liečby, ak problém spočíva vo viacerých oblastiach. Môže to byť spoločná koordinovaná práca terapeuta, gastroenterológa a endokrinológa.

Ako si vybrať bezpečné a vysoko kvalitné doplnky

Neobávajte sa liekov & # 8212, často, keď sú starostlivo študované, sú „prírodné“ potravinové doplnky nižšie ako z hľadiska bezpečnosti, tak aj kvality vápnika. Biologické doplnkové látky nemajú vždy známu farmakokinetiku, neprechádzajú klinickými skúškami a nemajú jasné kontraindikácie.

Užitočnosť „prírodných“ zdrojov & # 8212, hlavnej reklamy plus pri propagácii doplnkových látok na trhu, tiež vyvoláva určité otázky. V takýchto prípadoch sa ako zdroj vápnika používajú škrupiny alebo kostná múčka..

Pokiaľ ide o doplnky výživy ustríc, oblasť ťažby a jej environmentálna bezpečnosť nie sú uvedené a nie sú známe s istotou, dokumenty nie sú priložené.

Existujú tiež nebezpečné nevýhody v prípravkoch z kostnej múčky - kosti majú tendenciu hromadiť nebezpečné látky, ako sú rádionuklidy.

Pri výbere liekov nezabudnite vziať do úvahy bezpečnosť a kvalitu, obsah „elementárneho“ vápnika. Rovnako ako vektor farmakologického pôsobenia lieku, súlad jeho zloženia s úlohou, ktorú musí plniť.

Vápnik a vitamín D

Vitamín D je tiež známy ako kalciferol. Jeho funkciami je udržiavať hladinu fosforu a vápnika v krvi, čo ovplyvňuje mineralizáciu kostného tkaniva a jeho silu.

Prečo pridať vitamín D do zloženia prípravkov s Ca?

Provitamín D sa pod vplyvom slnka premieňa na cholekalciferol alebo vitamín D3 a pomáha v črevách tvoriť proteín viažuci vápnik. Výsledkom je zvýšenie absorpcie vápnika, proces vracania vápnika do krvi a redukuje sa jeho vylúhovanie močom. Zároveň je množstvo tohto dôležitého provitamínu pri získavaní z potravy extrémne malé, preto sa odporúča užívať ho vo forme drog.

Účinnosť kombinovanej terapie je potvrdená výsledkami RCT, randomizovaných klinických štúdií. Účinnosť kombinovaného použitia vitamínu D3 a Ca sa hodnotila u 370 000 pacientov. Nepochybný účinok užívania týchto vitamínov vo zväzku sa preukázal. Profesijné združenia odporúčajú dávku: 1 000 mg vápnika a 800 IU vitamínu D.

Vzhľadom na všetky jemnosti by sa po 50 rokoch mali vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien predpisovať so zahrnutím metabolických regulátorov. Napríklad takéto dávkové formy:

 1. Ostalon Calcium D - tablety v 2 formách pozostávajúce z uhličitanu vápenatého, D3, kyseliny alendrónovej. Výhodou tejto kyseliny je inhibícia deštrukcie kostí..
 2. Calcium-D3 Nycomed - je k dispozícii vo forme žuvacích tabliet, udržuje obsah vápnika a fosforu v krvi na optimálnej úrovni, uľahčuje vstrebávanie vápnika. Zloženie: uhličitan vápenatý a cholekalciferol.
 3. Calcium Sandoz Forte - šumivé tablety, ktoré prispievajú k absorpcii vápnika v črevách. Zloženie: vápenaté soli - laktoglukonát, uhličitan.
 4. ALPHA D3-TEVA - želatínové kapsuly s olejovým roztokom vo vnútri. Obnovuje rovnováhu vápnika, zvyšuje vstrebávanie v črevách. Zloženie: alfacalcidol, alfa-tokoferol.

kalcitonín

Kalcitonín je hormón štítnej žľazy, regulátor metabolizmu vápnika a fosforu. Zabraňuje deštrukcii kostí, udržuje Ca v tele, má analgetické vlastnosti.

Pretože lososí kalcitonín má vyššiu afinitu k ľudským receptorom ako iné formy kalcitonínu, používa sa najčastejšie.

Obchodné názvy syntetických prípravkov z kalcitonínu z lososa:

 • Miacalcic - liek má dve formy uvoľňovania: injekciu a nazálny sprej,
 • Vepren & # 8212, nosový sprej, ktorý reguluje metabolizmus vápnika a fosforu,
 • Calcitonin Depot & # 8212, lyofilizát na prípravu suspenzie na intramuskulárnu injekciu. Pôsobenie hypokalcemickej inhibície resorpcie kosti.

Je dôležité si uvedomiť, že pri predpisovaní pacientom sa musí postupovať opatrne s ohľadom na peptidovú štruktúru prípravkov s kalcitonínmi - možné sú závažné alergické reakcie.

estrogény

Estrogén ženského pohlavného hormónu sa podieľa na premene kostí - syntéze a resorpcii. Po nástupe menopauzy u žien začína deštrukcia prevládať nad formáciou, pretože proces absorpcie vápnika v čreve je narušený..

Pri nedostatku estrogénu lekár predpisuje hormonálnu substitučnú terapiu, aby zastavil proces deštrukcie kostí v tele.

Takéto lieky by mal predpisovať iba lekár, dávky lieku sa vypočítavajú striktne individuálne.

Mali by sa zohľadniť aj existujúce kontraindikácie:

 • tromboflebitída,
 • ochorenie pečene,
 • vaskulárna patológia mozgu,
 • zápal pankreasu,
 • cholecystitída.

Používajte s inými liekmi

Pri liečbe vápnikovými prípravkami, ktoré je potrebné brať do úvahy pri liečbe alebo prevencii, existujú jemnosti:

 • Pri použití s ​​barbiturátmi a fenytoínom sa aktivita vitamínu D3 znižuje,
 • D3 spomaľuje vstrebávanie salicylátov, betablokátorov, sulfonamidov a antikoagulancií,
 • fosforečnan vápenatý narušuje absorpciu fenytoínu, etidronátu, liekov obsahujúcich fluór, antibiotík tetracyklínu, chinolónov,
 • doplnky vápnika zvyšujú účinok srdcových glykozidov,
 • glukonát vápenatý je nekompatibilný s uhličitanmi, salicylátmi, síranmi,
 • pri súčasnom použití glukonátu vápenatého s chinidínom je niekedy spomalená intraventrikulárna vodivosť, je možné zvýšiť toxicitu chinidínu,
 • absorpcia prípravkov železa je narušená,
 • nemožno užívať súbežne s multivitamínmi, v ktorých je dávka vápnika rovnaká alebo blízka dennej dávke.

Kde nájsť vápnik & # 8212, stravovacie funkcie

Na udržanie zdravej rovnováhy medzi príjmom vápnika a vylúhovaním v tele je dobré používať potraviny, ktorých zloženie poteší bohatý obsah tohto prvku..

Od detstva sme zvyknutí na to, že mliečne výrobky sa považujú za najlepšie: tvaroh, tvrdé syry, mlieko.

Pozrime sa na tabuľku vápnika v potravinách:

výrobokVápnik, mg na 100 g produktu
Makové semeno1450
parmezán1300
Tvrdé syry800 & # 8212, 1200
sezam700 - 900
Žihľava (zelená)700
bryndza530 - 600
Basil (greeny)370
Slnečnicové semienka350
mandle260
Morské ryby210 & # 8212, 250
Petržlen (greeny)240
Mlieko, kefír, tvaroh, srvátka, kyslá smotana, jogurt90 & # 8212, 120
brokolica105
Hrach100
garnát800 & # 8212, 100
Kuracie vajce, 1 kus55

Chcel by som tiež poznamenať niektoré funkcie použitia:

 • Mliečne výrobky tiež obsahujú sodík, ktorý odstraňuje vápnik,
 • aby sa Ca dobre trávil, nejedzte s ovsenými vločkami, čokoládou, zeleným čajom, zemiakovými jedlami,
 • Vitamín D a fosfor pomáhajú vstrebávaniu vápnika, takže výrobky, v ktorých sú spolu, sú niekedy hodnotnejšie ako výrobky s vyšším obsahom vápnika, ale bez „pomocných látok“ v zložení živín. Vápnik, fosfor a vitamín D nájdete v komplexe v tukových rybách a ich pečeni, morských plodoch, hovädzej pečeni, masle, surovom žĺtku,
 • pri neznášanlivosti laktózy - venujte pozornosť sójovým výrobkom, obsahujú tiež Ca v slušných množstvách: pohár sójového mlieka obsahuje viac ako 25% denného príjmu vápnika.

záver

Stručne povedané, treba poznamenať, že osteoporóza je komplexné ochorenie a liečba by sa mala vykonávať systematicky a pod dohľadom odborníka. Prevencii by sa mala venovať osobitná pozornosť, najmä u detí a starších ľudí..

V modernom svete je potrebné rozsiahle pokrytie problému chorobnosti a rizikových faktorov, mal by sa včas diagnostikovať „tichý“ priebeh choroby, pretože sa v počiatočných fázach dobre lieči: niekedy je dostatočná úprava príjmu živín. Čím dlhšie človek zostáva v nevedomosti, tým ťažšie je uzdravenie. byť zdravý!

Vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien

Osteoporóza môže zostať bez povšimnutia a nediagnostikovaná na dlhú dobu, ale bez vhodnej liečby to často vedie k invalidnému vozíku. Aby sa predišlo závažným následkom, odporúča sa pravidelne cvičiť a užívať vápnikové prípravky na prevenciu osteoporózy u žien.

Príčiny choroby u žien

Osteoporóza je buď vrodená alebo sa vyvíja u žien, ktoré prekročili hranicu svojich päťdesiatych narodenín. V druhom prípade je progresia choroby spôsobená hormonálnou nerovnováhou v menopauze. Iba 8 až 10 rokov po menopauze sa hustota kostného tkaniva zníži o jednu tretinu, stavcové telá „trpia“ predovšetkým.

Porušenie produkcie estrogénu možno pozorovať nielen vo veku 45 - 50 rokov. Ak sa vykonali operácie odstránenia vaječníkov / maternice, lieky (vrátane glukokortikoidov), ktoré ovplyvňujú produkciu estrogénu, sa užívali dlho, následky už nebudú mať dlho, pretože akonáhle sa hladina hormónov v tele zníži, absorpcia vápnika sa preruší..

Predpokladom rozvoja osteoporózy môže byť rakovina prsníka, neplodnosť, reumatoidná artritída. Rizikové sú pacienti s črevnými chorobami, endokrinnými, závislými od tabaku a ženy závislé od alkoholu, neobťažujú sa s fyzickou aktivitou a majú nedostatok vitamínu D3 v tele.

Príznaky a diagnostika osteoporózy

U pacientov s diagnózou osteoporózy po denzitometrii (CUDM / DRA). Denzitometria vám umožňuje veľmi presne preskúmať štruktúru kostného tkaniva, identifikovať zmeny v jeho hustote.

Odporúča sa podstúpiť vyšetrenie najmenej raz ročne alebo častejšie, ak príznaky, ako sú:

 • svalové kŕče;
 • suché vlasy, pokožka, krehkosť nechtových dosiek;
 • časté zlomeniny, ktoré spolu rastú pomerne pomaly;
 • bolesti kĺbov.

Ak sa profylaxia nezačala včas, mala by sa liečba osteoporózy u starších pacientov vykonať čo najskôr, pretože táto patológia nakoniec vedie k spontánnym zlomeninám, strate pracovnej kapacity a invalidite. Osteoporóza sa lieči rôznymi spôsobmi. Viac informácií o metódach si môžete prečítať na našej webovej stránke.

Úloha vápnika v tele a denné potreby

Ak vezmeme ako základ stravu priemerného dievčaťa, ktoré nesedí na mono alebo inej diéte, potom množstvo vápnika, ktoré vstupuje do tela s jedlom denne, nepresiahne 400 mg. Ale často je toto množstvo výrazne nižšie a zjavne nestačí na udržanie zdravia pohybového aparátu.

Veková skupinaCa v mgVeková skupinaCa v mg
Dievčatá do jedného roka400Dievčatá vo veku od 10 do 13 rokov1000
Dievčatá do 3 rokov600Dievčatá od 13 do 25 rokov1200
Dievčatá do 10 rokov800Ženy nad 25 rokov800-1200

Ženy staršie ako 50 rokov potrebujú 1200 mg Ca denne. A počas menopauzy - až 1400 mg.

Prípravky: odrody

Lieky s rôznymi názvami, zložením, vyrobené v rôznych krajinách, môžete počítať viac ako sto. Ako si vybrať liek z takého sortimentu, ktorý sa dobre vstrebáva a bude preňho skutočne prospešný? Z tohto dôvodu je potrebné porovnať zlúčeniny vápnika.

Uhličitan vápenatý, najčastejšie uvádzaný na baleniach tabliet, je anorganická forma a je absorbovaný iba jednou desatinou. Maximálne 2 desatiny z celkového počtu. Takéto lieky sú však lacnejšie ako iné.

Chelát a citrát vápenatý sú organické formy. Táto kategória liekov nie je dostupná pre každého, ale vysoká cena sa vysvetľuje dobrou stráviteľnosťou stopového prvku, a to 60% a viac.

Najdrahšie lieky s maximálnou biologickou dostupnosťou obsahujú koloidný vápnik. Absorbuje sa takmer úplne.

1. Monopreparácie

DrogaUvoľňovací formulárdávkovanie
tablety1 karta.
Prášok / tablety1,5 čaju l prášok zriedený vo vode s jedlom alebo 1-2 tabletami.
Tablety, roztok na intravenózne a intramuskulárne podanieTablety: 1-3 g perorálne 2-3 krát denne.
Injekcie: denne alebo každý druhý deň, vždy 5 - 10 ml.
tablety3 ks. 1-3 krát denne s jedlom.

2. Kombinované lieky

Okrem vápnika obsahujú aj vitamíny.

"Coral Calcium"

Je to jemný prášok koralov zozbieraný v blízkosti japonských ostrovov Ryukko. Koraly použité na prípravu prípravku sú 10 až 14% horčíka a 20 až 28% vápnika (prítomné v prášku ako chelát vápenatý). Toto je optimálny pomer mineralizácie kostí..

V balení je odmerná lyžica, v ktorej je umiestnená presne jedna a pol gramu prášku - denná norma pre dospelých. Prášok môžete riediť vodou, džúsom, vývarom, akoukoľvek inou teplou alebo studenou tekutinou. Výsledný roztok sa odporúča piť dvakrát denne, pokiaľ možno spolu s obvyklým jedlom.

Vápnik-D3 Nycomed

Droga má príjemnú chuť, nemôžete piť pilulky. Môžete si vybrať mätu, jahodový melón, pomaranč, citrón.

Obsahuje 1250 mg uhličitanu vápenatého a 5 μg vitamínu D3. V zmesi sú tiež príchute a pomocné látky.

Žuvacie tablety 1 ks. pri raňajkách, obede a pri poslednom jedle. Trvanie liečby je viac ako jeden mesiac.

Dôležité! Pri ťažkom zlyhaní pečene a / alebo obličiek nie sú tablety predpísané.

Vápnik-D3 Nycomed Forte

Obsahuje dvakrát toľko cholekalciferolu, aspartámu a ďalších prísad.

Vezmite 2 ks. denná.

"Calcium D3 Classic"

Tablety Apple a Orange žuvacie.

Pozostáva z rôznych pomocných prvkov, obsahuje arómy. Obsah uhličitanu vápenatého a vitamínu D3, 1250 mg a 5 μg (200 IU) alebo 1250 mg a 400 IU.

Tablety sa môžu vstrebávať a žuť, denne 2 - 3 kusy s jedlom.

"Complivit vápnik D3"

Analóg nycomedu, kompozícia obsahuje uhličitan vápenatý v množstve 1250 mg a cholekalciferol v množstve 200 IU. Kompozícia obsahuje stearát horečnatý, aspartám, povidón, kyselinu citrónovú, škrob, aromatickú prísadu.

Na prevenciu osteoporózy užívajte 1 tab. ráno a večer. Dá sa prehltnúť / žuť.

Dôležité! Ak sa pacient podrobuje liečbe bisfosfonátmi, musí sa liek Complivit užiť najmenej 2 až 3 hodiny po ňom.

Natecal d3

Tablety sa vyrábajú v Taliansku. V porovnaní s inými liekmi obsahujú väčšie množstvo uhličitanu vápenatého a cholekalciferolu (1500 mg, respektíve 600 IU). Obsahuje aspartám.

Aby sa predišlo osteoporóze, odporúča sa žuť 1 ks. pri raňajkách as posledným jedlom.

Dôležité! S Natecal D3 by ste nemali užívať súčasne ďalšie multivitamíny a tiazidové diuretiká..

3. Multivitamínové prípravky

Obsahujú rôzne makro- a mikroelementy, rastlinné extrakty, vitamíny. Stojí za to starostlivo si zvoliť také lieky, pokiaľ možno s terapeutom.

VitaCalcium (vyrobený spoločnosťou Siberian Health Corporation)

Je to biologicky aktívny potravinový doplnok. Ako súčasť výťažkov z bylín, mikro a makroprvkov, vitamínov. Odporúča sa užiť 2 kapsuly: na raňajky a večere.

Pacientom sa odporúča, aby počas rehabilitačného obdobia po zlomeninách udržiavali krásu pokožky, nechtov a vlasov, aby kompenzovali nedostatok vápnika v tele ako profylaktický a pri liečbe osteoporózy..

Calcemin

Vyrába sa v USA. Obsahuje dva druhy solí Ca: uhličitan a tetrahydrát citranu (250 mg). Zahrnuté sú aj oxidy medi a zinku, boritan sodný, cholekalciferol (spolu 50 IU).

Tablety sa predpisujú užívať dvakrát denne, jednu po druhej, v kombinácii s jedlom. Preventívny priebeh by mal byť najmenej 1 mesiac.

Na vedomie! Absorpcia vitamínu D3 je laxatívami významne znížená.

Calcemin Advance

Kalcemín Advance obsahuje viac látok ako kalcemín, je prítomný oxid horečnatý. Vápnik a cholekalciferol 500 mg a 200 IU.

Vezmite 1 kartu. za deň po dobu dvoch mesiacov.

„Morská vápniková biologická rovnováha“

Biologicky aktívny potravinový doplnok. V klasickej verzii obsahuje okrem vápnika iba kyselinu askorbovú, existujú aj možnosti s prísadami ako:

 • jódu;
 • selén, zinok, horčík;
 • meď, železo, mangán;
 • cholekalciferol.

Tablety sa neodporúčajú drviť, žuť. Odporúča sa vypiť ich vodou s citrónom alebo iným nápojom s kyslou chuťou.

Denná sadzba predpísaná výrobcom: 3-krát denne, 1 alebo 2 tablety súčasne.

Názov liečivaštruktúraForma a množstvo vápnika, mgMnožstvo vitamínu D3, MEDenné dávkovanie
Oxid horečnatý, meď a zinok, boritan sodný, síran mangánu.Uhličitan, 6002001-2 ks.

Vitamíny: A, C, 12, B6.

Mikro a makro prvky: oxid zinočnatý, Fe, P, chelát mangánu a bóru, glukonát meďnatý, citrát draselný, chlorid betaínu.

Chelát, citrát a fosforečnan vápenatý,päťdesiat1 PC.
Vitamíny: A, E, B12, B6, B1, B2, E, kyselina listová, K, nikotínamid.

Jód, zinok, selén, chróm, meď, železo.

Uhličitan, 200101 PC.

Výrazy uvedené v anotáciách

Ak sa pozriete na anotácie prípravkov, v sekcii „zloženie“ nájdete tieto výrazy ako: cholekalciferol, kyselina aledrónová, kalcitriol, alfacalcidol. Majú na mysli:

 • Kalcitriol je aktívna forma cholekalciferolu alebo, inými slovami, vitamínu D3;
 • Alfacalcidol je ďalší analóg cholekalciferolu, ktorý je už dlhý čas v krvi a má pomerne malú záťaž na močový systém. Má veľký vplyv na hormón prištítnych teliesok. Ovplyvňuje metabolizmus vápnika a fosfátov, ale v menšej miere ako kalcitriol;
 • Jedným zo zástupcov bisfosfonátov je kyselina alendrónová. Ničí osteoklasty, spomaľuje ich prácu. Drogy s kyselinou alendrónovou sa aktívne používajú na liečbu nielen osteoporózy, ale aj hyperparatyreózy, kostných metastáz a iných chorôb..

kontraindikácie

Vápnikové prípravky nie sú predpísané pre pacientov s fenylketonúriou, hyperkalcémiou, chronickými ochoreniami a zlyhaním obličiek, s urolitiázou, nádormi (myelómami) vrátane kostných metastáz. Pri hypersekrécii prištítnych teliesok sa neberú ani vápnikové prípravky..

Na vedomie! Vhodnou alternatívou k farmaceutickým prípravkom na báze vápnika sú mliečne výrobky z farmy a kyslé mlieko. Sto g prírodného čerstvého tvarohu obsahuje asi 91 - 95 mg Ca, v mlieku, kefire a kyslej smotane - od 100 do 125 mg. A vodcovia vápnika sú tvrdé syry, v ktorých je vápnik 750 - 1250 mg na 100 g. Veľa vápnika sa nachádza v sezamu, mandliach, petržlenovej vani, savojskej a bielej kapuste, rybách a krevetách, sóji a fazuli..

Nežiaduce účinky

Niektoré lieky môžu u žien vyvolať alergickú reakciu na ktorúkoľvek zo zložiek tvoriacich zloženie. V tomto prípade je liečivo zrušené a nahradené inou alebo je zvolená iná forma kostného zosilnenia..

Popri alergiách môžu brať drogy také nežiaduce následky, ako sú:

 • bolesť žalúdka / žalúdka;
 • zápcha, plynatosť;
 • nevoľnosť so zvracaním alebo bez zvracania;
 • zvýšená produkcia kyseliny chlorovodíkovej.

Ak došlo k predávkovaniu, žalúdok sa umyje, pacient dostáva sorbenty, kompenzuje dysfunkciu postihnutých vnútorných orgánov.

Pri predávkovaní u pacientov existuje:

 • slabosť tela a bolesti svalov a kĺbov;
 • silné smäd a časté močenie, zlyhanie obličiek;
 • arytmie;
 • zažívacie ťažkosti;
 • bolesť v mezogastrickej oblasti.

Dôležité! Počas dlhodobej liečby je potrebné kontrolovať množstvo stopových prvkov v moči pacienta.

Video - o vedľajších účinkoch

Prevencia osteoporózy počas tehotenstva

Denný príjem Ca je od 1500 do 2000 mg. Podobné množstvo mikroživín by sa malo nachádzať v potrave žien s dojčenými deťmi.

Špeciálne na plánovanie tehotenstva tehotné a dojčiace matky odporúčali vitamíny "Elevit".

 1. Plánovanie a prvý trimester. Doplnok stravy. Na jednej karte. 125 mg vápnika, čo zodpovedá 13% dennej potreby. Vitamín D - 5 mcg.
 2. Pronatal. Liek. Na jednej karte. 125 mg vápnika. Cholecalciferol - 500 IU.
 3. Kŕmenie. Doplnok stravy. Na jednej karte. 120 mg vápnika. Vitamín D - 5 mcg.

Všetky prípravy značky „Elevit“ trvajú raz denne na 1 kartu.

Video - osteoporóza. Ako posilniť kosti

Osteoporóza - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Akákoľvek choroba pohybového ústrojenstva, ktorá je sprevádzaná výrazným syndrómom bolesti, zhoršuje kvalitu života. Kýla chrbtice je vážna patológia, existuje rozšírený názor, že ju možno liečiť iba chirurgicky, ale operácia je zložitá, vyžaduje zdĺhavú rehabilitáciu a často končí komplikáciami.
Problém, keď sa medzistavcové platničky opotrebovali, sa považuje za súvisiaci s vekom a vzniká v dôsledku prírodných procesov, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Patológie, ako je osteochondróza a medzistavcové prietrhy, sa v poslednom čase týkajú aj ľudí v produktívnom veku.
Osteochondróza krčnej chrbtice je jedným z najnebezpečnejších typov neurologických chorôb. Čo je to choroba, ako sa prejavuje?