loader

Hlavná

Pažerák

Ako podať injekciu prietrži pri lýtkovej chrbtici?

Miechová kýla je závažné ochorenie charakterizované prasknutím vláknitého prstenca miechy s následným prolapsom buničitého jadra pozdĺž miechy. Táto patológia spôsobuje zápalový proces, sprevádzaný silnou bolesťou a následnou deformáciou chrbtice. Medzi moderné procedúry patria masáže, gymnastika a lieky. Nemenej účinné injekcie s herniou bedrovej chrbtice. Injekcie sa odporúčajú s ohľadom na zdravotný stav pacienta alebo možné kontraindikácie. Predpíšte injekcie na herniu chrbtice, aby ste zmiernili kŕče a bolesť.

Klasifikácia vstrekovania

Najčastejšie sa injekcie prietrže používajú počas exacerbácie choroby so silnou bolesťou. Podľa rozhodnutia ošetrujúceho lekára sa injekcia môže podať:

 • intravenózne;
 • Intradiskálne (na blokádu bolesti stavcov);
 • Intramuskulárne (injekcia sa podáva priamo do chrbta, vedľa miesta zápalu alebo do zadku).

Len po dôkladnej analýze stavu pacienta lekár predpíše túto alebo tú metódu. Všetky lieky sa líšia formou uvoľňovania, funkčnosti a zloženia liečiva. Takže, aké injekcie sa podávajú s prietržom chrbtice?

Kvôli prítomnosti mnohých kontraindikácií, každého lieku, je prísne zakázané predpisovať injekčnú terapiu samostatne!

Klasifikácia liekov predpísaných na spinálnu prietrž:

 1. Steroidné protizápalové lieky (SPG);
 2. nesteroidné;
 3. Chondroprotektívne liečivá;
 4. Prípravky obnovujúce nervovú aktivitu;
 5. Vitamínová terapia;
 6. Lieky proti spazmom - svalové relaxanciá;
 7. Lieky na epidurálny blok;
 8. Liečba infúziou (kvapkadlo).

Steroidná skupina (SPG)

V liekoch tejto skupiny je hlavnou účinnou látkou kortikosteroid, ktorý sám o sebe má silný analgetický a antispazmodický účinok. Sú predpísané v neskorých štádiách vývoja prietrže lumbálnej chrbtice. Najobľúbenejšie prostriedky sú:

 • metylprednizolón;
 • dexametazón;
 • betametazón;
 • prednizón;
 • Triamcylon.

Užívanie týchto injekcií je dôležité, ak má imunitný systém osoby zvýšenú aktivitu, čo vedie k postupnej deštrukcii tkaniva kostnej chrupavky. Pri liečení steroidmi nie je možné vyliečiť medzistavcové alebo iné kýly chrbtice. Injekcia je nevyhnutná intravenózne alebo intramuskulárne, ideálne, neďaleko ohnisku choroby pozdĺž chrbtice. Dlhodobá liečba týmito liekmi hrozí komplikáciám, takže sú predpísané v krátkych kurzoch.

Kontraindikované u tehotných žien, pacientov s ulceróznymi poruchami, diabetikov a pacientov s tuberkulózou. Systematické a návykové.

Nesteroidná skupina

Nesteroidné lieky okrem analgetických protizápalových vlastností dobre zmierňujú opuchy. Injekcie sa podávajú intramuskulárne, dávkovanie a frekvenciu injekcií vyberie lekár striktne individuálne, v závislosti od povahy a priebehu ochorenia. Najčastejšie používané:

 • Ibuprofén alebo diklofenak;
 • Kitanov alebo Indometracil;
 • Dexalgin alebo dicloberyl;
 • Revmoxican alebo Movalis;
 • Meloxican alebo Texamen.

Pod vplyvom týchto liekov sa odstráni zápal nervov v medzistavcovej oblasti bedrovej chrbtice. Hlavnou nevýhodou čerpania týchto prostriedkov je rozsiahly zoznam kontraindikácií, a to:

 • Tehotenstvo alebo laktácia;
 • Tuberkulóza alebo bronchiálna astma;
 • Erózia alebo krvácanie zo žalúdka;
 • Renálne zlyhanie;
 • Akékoľvek ochorenie pečene.

Jedna dávka by nemala prekročiť 15 mg, trvanie cyklu je až 5 dní. V budúcnosti je povinný prechod na tabletovú formu liečby, ale účinok injekcií je väčší.

Chondroprotektívna skupina

Pri liečení medzistavcových prietrží sa kladie osobitná úloha na chondroprotektívne lieky, ktoré prispievajú k regenerácii tkaniva kostnej chrupavky medzistavcových platničiek. Úplnú remisiu nie je možné dosiahnuť samotnými chondoprotektormi, ale úplne čiastočnou regeneráciou. Injekcie sa podávajú priamo do svalu, ktorý sa nachádza v blízkosti kýly. Liečte v priebehu 20 až 60 injekcií, pokrok nie je pozorovaný skôr ako 4 mesiace.

Spravidla menujte:

Niektoré z vyššie uvedených prostriedkov sa dodatočne predpisujú vo forme mastí alebo kapsúl. Účinnosť liečby kýly medziobratlovej zóny je určená prítomnosťou účinnej látky - chondroitín sulfátu. Táto zložka pôsobí ako „lubrikant“ v osteokardiliálnom systéme. Injekcie sa podávajú podľa schémy vypracovanej lekárom, pričom sa zohľadňujú osobné vlastnosti zdravia pacienta.

Restoratívne nervy

V posledných štádiách prietrže v dolnej časti chrbta, keď sú stavcové nervy silne stlačené a spôsobujú pacientovi silnú bolesť, sa predpisujú intravenózne lieky, ktoré ovplyvňujú vedenie nervov. Medzi tieto lieky patria:

 • Aktovegín alebo vinpocetín;
 • Cavinton alebo Eufillin.

Injekcie sa podávajú intravenózne, niekedy pomocou kvapkadla..

Vitamínová skupina

Pri liečbe / prevencii prietrže miechy je použitie vitamínovej terapie nevyhnutné na zvýšenie imunity pacienta a rýchlej regenerácie kostného a chrupavkového tkaniva. V medicíne sa používajú vitamíny B a C. Vitaxón alebo Vitamol sa osvedčili..

Skupina na uvoľnenie svalov

Kýla chrbtice sa vyznačuje rozsiahlym kŕčom svalov dolnej časti chrbta a chrbta ako celku. V prípade bolesti a zápalu sú chrbtové svaly ešte viac napnuté, stlačujú nervové zakončenie, čím narušujú metabolické procesy. To vedie k opuchom a spomaleniu prirodzenej regenerácie tkanív. Injekcie z prietrže chrbtice s myorelaxanciami pomáhajú zvyšovať krvný obeh, zmierňujú opuchy a kŕče. V niektorých prípadoch aplikujte vazodilatačné injekcie.

Medzi najbežnejšie lieky patria:

 • Sirdalut alebo Daditilin;
 • Tizanidín alebo metaxalón;
 • Phenaglycod.

Svalové relaxanciá sú klasifikované ako rýchlo pôsobiace lieky. Účinok sa prejaví po 5 až 10 minútach. Je prísne zakázané predpisovať takéto lieky sami, niektoré z nich spôsobujú nenapraviteľné duševné poruchy a predávkovanie ohrozuje život. Medzi hlavné kontraindikácie patrí:

 • Tehotenstvo alebo laktácia;
 • Akékoľvek poruchy v psychike alebo nervovom systéme;
 • Žalúdočný vred a gastritída;
 • Poškodenie obličiek alebo pečene;
 • Bronchiálna astma a tuberkulóza.

Epidurálna blokáda

V akútnych štádiách vertebrálnej hernie, keď je bolesť taká silná, že ju pacient nemôže tolerovať a iné lieky nemajú potrebný účinok, je predpísaný epidurálny blok. Injekcie od bolesti chrbta s prietržou sa podávajú lokálne, t.j. medzistavcové. Skúsený lekár vstrekne liek priamo do medzistavcovej zóny postihnutej oblasti. Najčastejšie sa podáva: Novokain alebo Lidokaín.

Účinnosť liekov je rovnaká - majú podobné kontraindikácie. Súbežne sa podávajú steroidy alebo iné protizápalové lieky, napríklad:

 • Kortizol alebo fluín;
 • Dexamethosol alebo celeston.

Takáto komplexná liečba sa vyznačuje vysokou účinnosťou a zvýšenou stráviteľnosťou lieku bez ohľadu na individuálne charakteristiky a priebeh choroby pacienta. Pokiaľ táto liečba neprináša požadovaný účinok, potom sa použijú antihistaminiká a protizápalové blokády. Blokáda získala veľkú popularitu vďaka týmto výhodám:

 • Priamym zavedením liečiva do interdiskálneho priestoru chrbtice sa dosiahne maximálny účinok charakterizovaný takmer okamžitým odstránením zápalu a bolesti a následným odstránením opuchu;
 • Minimálny zoznam kontraindikácií poskytuje tieto lieky takmer každému pacientovi;
 • Vďaka takmer úplnej absencii vedľajších účinkov je zavedenie lieku cenovo dostupné, bezpečné a efektívne..

Liečba infúziou (kvapkadlo)

Účinne v počiatočných štádiách choroby. Používa sa zmes liekov s izotonickým lekárskym roztokom. Prostredníctvom kvapkadla roztok lieku pomaly a postupne vstupuje do krvného riečišťa, potom sa rozptyľuje v tele a spoľahlivo zastavuje ložiská zápalu. Táto metóda sa odporúča ako pohotovostná starostlivosť pre pacienta z dôvodu nemožnosti zavedenia iných liekov. Odporúča sa aj v prípadoch, keď je potrebné udržiavať určitú hladinu koncentrácie liečiva v krvi..

Pri liečbe intravenóznou infúziou použite:

 • Analgetiká (Paracetamol, Analgin), ktoré účinne zmierňujú bolesť;
 • Vinpocetín, ktorý pomáha zlepšovať krvný obeh a blokovať kongestívne procesy v chrbtici;
 • Eufilinn, používaný na zmiernenie kŕčov a bolesti;
 • Actovegin, zmierňuje bolesť nervových zakončení stavcových platničiek;
 • Na obnovenie a regeneráciu zovretých nervových zakončení sa Trental aktívne odporúča. V niektorých prípadoch sa používa pod dohľadom lekárov - do 24 hodín.

Pre infúzne liečenie prietrže lumbálnej chrbtice je charakteristická kombinácia niekoľkých liekov rôznych smerov. Napríklad súčasné podávanie chondroprotektorov a svalových relaxancií alebo protizápalových liekov a vitamínov skupiny B alebo C.

Dôležité: Samoliečba sa nedá kombinovať. Správne pomery, dávkovanie a trvanie liečby určí lekár.

Self-injekcie

V niektorých prípadoch je možné samostatné podávanie liekov. Po dôkladnej analýze stavu pacienta môže lekár povoliť nezávislé injekcie po podrobnom informovaní o technike vykonania a možných následkoch. Rozsah je presne stanovený lekárom, ako aj dávkovanie a frekvencia podávania. Lekár musí zabezpečiť, aby pacient mohol liek podávať nezávisle a bezpečne. Samoliečba je povolená iba v počiatočných fázach prietrže lumbálnej chrbtice. Postup pri injekciách s medzistavcovou prietržou je nasledujúci:

 1. Pred injekciou musí byť ampulka ošetrená alkoholovým roztokom pomocou vatového tampónu, potom otvoreného, ​​pri dodržaní hygienických predpisov..
 2. V sterilnej jednorazovej injekčnej striekačke sa nakreslí množstvo lieku uvedené na lekársky predpis. Ak vzduch vstrekne do striekačky pomocou piestu, vytlačte ju.
 3. Očistite oblasť podania alkoholovým roztokom pomocou vatovej vložky.
 4. Ihla sa vkladá v pravom uhle, po ktorom sa liek pomaly uvoľňuje pomocou piestu.
 5. Samoinjikovanie je povolené iba do hornej časti sedacej časti a vonkajších stehien, ramien alebo ramien.
 6. Po podaní lieku sa musí ihla rýchlo odstrániť a na miesto vpichu sa má aplikovať vatový tampón navlhčený dostatočným množstvom alkoholu v alkoholovom roztoku. Odporúča sa tampon držať asi 15 minút.
 7. Potom si ruky ošetrite alkoholom a umyte ich mydlom.

Absolútne všetky lieky sú určené na určité štádium medzistavcovej prietrže a na špecifiká symptómov. Ak sa vyskytnú primárne príznaky choroby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Pretože vo veľmi skorých štádiách je medzistavcová prietrž najcitlivejšia na rýchlu liečbu. Pri vhodnej včasnej diagnóze sa predpisuje vhodná terapia, ktorá zastaví rozvoj prietrže.

Samoliečba kýly bedrovej chrbtice môže viesť k nenapraviteľným zmenám v štruktúre kosti a chrupavky. Samostatné podávanie liekov môže viesť k vážnym následkom až po ochrnutie. Neriskujte svoje zdravie!

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

TOP 60 injekcií na prietrž bedrovej chrbtice: zoznam, názvy, ktoré sú lepšie

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Tu sa dozviete o všetkých existujúcich injekciách prietrže lumbálnej chrbtice. Bedrová chrbtica je najzraniteľnejším miestom, pretože má veľa fyzickej aktivity, čo vedie k rôznym patológiám.

Jednou z nebezpečných chorôb je prietrž chrbtice. Vyskytuje sa kompresia nervových zakončení, ktorá vedie k silnej bolesti a zápalu. Injekcie pre herniu bedrovej chrbtice sú najúčinnejším spôsobom, ako zmierniť strašnú bolesť.

Anestetizujúce intramuskulárne injekcie má pacientom predpisovať iba neurológ, aby sa predišlo nechceným komplikáciám. Pri liečbe chorôb pohybového aparátu je tiež možné predpísať blokády - jedná sa o injekciu injekcie priamo do patologického ložiska, kde je štiepený nervový koreň..

Injekcie pre prietrž bedrovej chrbtice - jedna z najúčinnejších metód liečby

Kýlová injekcia neovplyvňuje samotné ochorenie, pretože injekcia nemôže napraviť poškodenú chrupavku na medzistavcovej platničke..

V článku sa dozvieme najspoľahlivejšie informácie o všetkých injekciách z hernie chrbtice: NSAID, hormonálne lieky, svalové relaxanciá, chondroprotektory, vitamíny, ako ich správne uviesť, ako skutočne pôsobia. Sľubujem, že to bude zaujímavé.

Liečba bedrovej prietrže

Medzistavcová hernia sa objavuje v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca, membrány medzistavcových platničiek. Tieto disky sú umiestnené medzi dvoma susednými stavcami, ktoré poskytujú tlmenie a flexibilitu chrbtice. Pri silnom tlaku vystupuje gélové vláknité jadro z disku a stlačuje nervové korene v mieche..

Ako vyzerá medziobratlová kýla?

Kýla môže mať rôznu veľkosť, čo ovplyvňuje povahu a silu bolesti. Preto je výber liekov proti bolesti pre každého pacienta vybraný individuálne.

Ak nezačnete s liečbou kýly včas so závažnou exacerbáciou, môže dôjsť k narušeniu práce mnohých nervov a panvových orgánov. V závažných prípadoch je možná paralýza dolných končatín..

Kýla je dôsledkom osteochondrózy a vyčnievania a môže sa objaviť aj v dôsledku vysokej fyzickej aktivity..

Výhodou injekcie prietrže je, že správny účinok prichádza veľmi rýchlo, pretože liek na rozdiel od tabliet okamžite vstupuje do krvi. Približný priebeh liečby liekmi závisí od stavu pacienta od 2 týždňov do 3 mesiacov.

Hlavné ciele liečby

 1. Eliminácia príznakov bolesti. To zlepšuje pohyblivosť chrbtice a celkový stav pacienta. Nie je možné tolerovať bolesť chrbta a dolnej časti chrbta, inak sa objaví príznak chronickej bolesti, ktorý sa potom veľmi ťažko zbaví. Najmä bolesť začína obťažovať pacienta v posledných štádiách medzistavcovej prietrže.
 2. Odstránenie opuchov, zápalov a kŕčov. Je to kvôli týmto príznakom, že je narušený krvný obeh v medzistavcovej zóne a nervové zakončenie je zaseknuté.
 3. Zlepšenie stavu chrupavky v medzistavcových platničkách. Obnovte tak krvný obeh a metabolizmus..

Práve tieto ciele liečby prietrže sa úspešne dosahujú pomocou injekčných foriem liekov.

Kýly injekcie zmierniť príznaky kýly

Ktorý lekár lieči

Najlepšie je konzultovať neurológa alebo stavovca.

Aké injekcie robia s herniou chrbtice

Pri liečbe lumbosakrálnej hernie sa predpisuje niekoľko rôznych skupín liekov súčasne. Každá z nich vykonáva svoju funkciu v závislosti od stavu pacienta a štádia choroby. Lieky sa môžu používať ako pri komplexnej terapii, tak aj samostatne.

Plusy injekcií

 1. Rýchly nástup analgetického účinku v porovnaní s inými druhmi liekov. Liek priamo vstupuje do krvného obehu a obchádza gastrointestinálny trakt.
 2. Je vhodné správne vypočítať dávku liekov. Napríklad pri používaní tabliet sa niektoré živiny ničia v dôsledku agresívneho prostredia žalúdka.
 3. Menej vedľajších účinkov v porovnaní s tabletami. Napríklad injekcie nemajú negatívny vplyv na stav žalúdočnej sliznice.

Druhy injekcií prietrže

 1. Na zmiernenie bolesti sa používajú analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Injekcie pomáhajú znižovať zápal a bolesť..
 2. Kortikosteroidné hormóny sú predpísané pre silnú bolesť, keď NSAID nepomáhajú. Nemôžu sa používať dlho, pretože steroidné lieky negatívne ovplyvňujú stav vnútorných orgánov. Nemôže sa použiť na ochorenia pečene a obličiek.
 3. Svalové relaxanciá sú lieky, ktoré uvoľňujú svaly dolnej časti chrbta. Používajú sa súčasne s NSAID na zmiernenie kŕčov, na posilnenie bolesti a protizápalových účinkov..
 4. vitamíny Zlepšenie metabolizmu a stavu nervového systému v chrbtici.
 5. Preparáty pre křupavku. Takéto injekcie sa používajú po zmiernení silnej bolesti na regeneráciu zničenej chrupavky medzistavcových platničiek. Priebeh liekovej terapie je dlhý - od 4 do 6 mesiacov.
 6. Homeopatické injekcie. Obsahujú prírodné látky. Používajte iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.
 7. Terapeutická blokáda. Táto injekcia sa podáva iba ako posledná možnosť. Zmierňuje veľmi silnú bolesť v krátkom čase. Priamo sa zamerali na bolesť.
  Blokáda rýchlo zmierňuje aj veľmi silnú bolesť
 8. Liečba infúziou - použitie kvapkadiel. Urýchlene alebo ak nie je možné liečiť pacientov inými liekmi.

Injekcie sa spravidla podávajú intramuskulárne (do gluteálnej oblasti) alebo do centra bolesti (blokovanie silnej bolesti)..

Nesteroidné protizápalové lieky

Tento typ injekcie je najčastejšie predpísaný pre medzistavcovú prietrž. Lieky sú lacné, majú málo vedľajších účinkov. NSAID sa môžu používať počas 3 až 7 dní, po ktorých musí byť pacient prevedený na tablety alebo iné formy finančných prostriedkov. Časté kontraindikácie - žalúdočné vredy, tehotenstvo, dojčenie, detstvo.

Aké injekcie sa najčastejšie predpisujú?

NSAID 1. generácie

Diklofenak (analógy - ortofen, Naklofen, Voltaren). Obsahuje účinnú látku - diklofenak sodný. Po jednom cykle injekcií môže byť pacient zbavený bolesti. Maximálna denná dávka účinnej látky nie je vyššia ako 150 mg (2 ampulky). 1 injekcia platí 12 hodín. Pri dlhodobej liečbe negatívne ovplyvňujú tráviaci trakt. Voltaren je účinnejší ako Diclofenac, ale stojí viac - od 270 p. Diklofenak stojí od 50 r.

Diklofenak na prietrž

Ketorol (analógy - Ketanov, Ketonal, Ketorolac). Liečivo je ketorolak. Rozdiel v liekoch je iba v dávkovaní. Podávajú sa intramuskulárne injekcie 10 až 30 mg. Liečba trvá 5 dní. Cena - od 120 r.

Ketoprofén (analógy - Flexen, Arthrosylene, Flamax, Arthrosylene). Liečivo je ketoprofén. 1-3 injekcie za deň sa podávajú intramuskulárne v 1 ampulke po 100 mg. Aplikujte s akútnou miernou bolesťou. Anestetický účinok sa objaví po 30 minútach. Liečba trvá 5 dní. Náklady na finančné prostriedky - od 70 r.

Meloxikam (analógy - Movalis, Amelotex). Má analgetické, antipyretické a protizápalové účinky. Zmierňuje opuchy tkanív a zlepšuje pohyblivosť chrbtice. Denná dávka je 7,5 - 15 mg (1 - 2 injekcie). Liečba trvá 5 až 10 dní. Ak nedôjde k zlepšeniu, prenesú sa do tabletovej formy Meloxicamu. Injekcia je do 24 hodín. Cena - od 250 r.

Amelotex. Stojí to 350 r.

Dexalgin - od 300 r. Kompozícia obsahuje dexketoprofén. Injekcia sa podáva 4-6 hodín. Vložte 1 ampulku s objemom 2 ml hlboko intramuskulárne. Povolené použiť najviac 2 dni.

Arthrosan - od 400 r.

Texamen. Tieto injekcie sú založené na tenoxikame. Aplikujte intramuskulárne alebo intravenózne. Zápalný proces zmizne po 1 týždni liečby. Je tu injekčný roztok od 320 r.

NSAID 2. generácie

V porovnaní s liekmi prvej generácie sú účinnejšie s niekoľkými vedľajšími účinkami..

Movalis. Má tiež antipyretický účinok. Aplikujte 1 injekciu denne. Cena - od 700 r.

Ksefokam. Liečivo je lornoxikam. Zmierňuje silnú bolesť. Najprv si dajte dvojitú dávku a potom - 1 ampulka 2-krát denne. Stojí to od 850 r.

Je dôležité to vedieť! Zvýšené dávky NSAID nezvyšujú analgetický účinok. Preto pri absencii účinku je potrebné použiť liečivo inej skupiny liečiv.

analgetiká

Tento typ injekcie je predpísaný na akútnu bolesť, ktorú NSAID nemôžu zmierniť. Analgetiká iba zmierňujú bolesť v dolnej časti chrbta.

ANALGIN inj. Rýchlo zmierňuje bolesť, ale nie zápal. Dávajú 2 injekcie denne. Cena - od 50 r.

Tramadol. Patrí do skupiny opioidných analgetík. Blokuje tok signálov bolesti do mozgu. Platí 6 hodín. Návykové. Stojí to od 150 r.

Baralgin M. Náklady od 400 r.

Hormonálne kortikosteroidy

Používa sa v ťažkých prípadoch so silnou bolesťou, ktorú NSAID a silné analgetiká neodstraňujú. Steroidné hormóny majú silný analgetický a protizápalový účinok..

Nemôžu sa používať dlhšie ako päť dní. Kortikosteroidné lieky sú návykové a môžu mať negatívny vplyv na vnútorné orgány a chrupavku disku. Injekcie sa podávajú blízko prištiepeného nervu. Vo viac ako polovici všetkých prípadov zlepšujú stav pacientov na dlhú dobu (do jedného roka)..

Tieto injekcie môžu znížiť riziko chirurgického zákroku pri odstránení medzistavcovej prietrže a tiež znížiť počet ďalších užívaných liekov. Kortikosteroidy sa môžu užívať s NSAID, ale iba pod dohľadom špecialistu.

Steroidné lieky nedokážu vyliečiť prietrž, iba zmierňujú príznaky bolesti.

Dexametazón. Takéto injekcie sa spravidla predpisujú v posledných štádiách choroby. To je často predpísané pri liečbe kýly chrbtice. Cena - od 70 r.

Prednizolón - od 40 r.

Diprophos. Liečivo sa podáva intramuskulárne v dávke 2 mg na injekciu. Cena - od 300 r.

Phlosterone. Zadajte 1 ampulu do zamerania bolesti. Priebeh liečby je 3 ampulky. Cena - od 850 r.

Hydrokortizon. Používa sa na zápal kĺbov, hlboko intramuskulárne v dávke 100 - 300 mg súčasne. Priebeh liečby je až 7 dní. Cena - od 200 r.

Kenalog. Kompozícia obsahuje hormón triamcinolón, dobre odstraňuje bolesť. Vyžaduje sa celkovo 1 injekcia, ktorá sa podáva raz mesačne. Odstraňuje dokonca chronickú bolesť. Stojí to od 650 r.

Svalové relaxanciá

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Tento typ lieku uvoľňuje zovreté svaly, normalizuje krvný obeh v postihnutej oblasti. Svalové relaxanciá má predpisovať iba ošetrujúci lekár, inak je možné ochrnutie alebo smrť. Injekcie sa často podávajú súčasne s nesteroidnými liečivami. Účinok sa objaví 10 minút po injekcii. Väčšina liekov je k dispozícii iba vo forme tabliet..

Midokalm. Často predpísané pri liečbe kýly. V kombinácii s NSAID znižuje riziko vedľajších účinkov. Obsahuje lidokaín, ktorý lokálne odstraňuje príznak bolesti. Podávali intramuskulárne 100 mg dvakrát denne alebo intravenózne 100 mg raz za 24 hodín. Cena od 550 r.

Sirdalud - od 250 r.

Baklofen. Okrem toho má liečivo analgetický účinok a rýchlo zmierňuje bolesť. Stojí to od 250 r.

Tizanidín. Má tiež analgetický účinok. Cena od 150 r.

Hydroxyzine, Atarax. Výkonné svalové relaxanty pre silnú bolesť. Stojí 300 r.

Preparáty pre křupavku

Po odstránení syndrómu akútnej bolesti môže lekár predpísať priebeh chondroprotektorov. Tieto výrobky chránia a opravujú deformované chrupavkové platničky medzistavcových platničiek. Používajú sa po dlhú dobu, najmenej 4 mesiace od 20 do 50 injekcií. Môžu nepriaznivo ovplyvniť stav žalúdka, preto sa namiesto tabliet predpisujú intramuskulárne injekcie.

Medzi lekármi stále existujú spory o účinnosti chondroprotektorov, pretože zatiaľ neexistujú presvedčivé oficiálne dôkazy..

Zloženie týchto prostriedkov zahŕňa glukozamín a chondroitín sulfát. Práve tieto látky robia chrupavku.

Organické prípravky obsahujúce kosť a chrupavku rýb a zvierat, ako aj kyselinu hyalurónovú:

Alflutop. Okrem toho zmierňuje bolesť a zápal. Stojí to od 1700 r.

Rumalon - od 1300 r.

Prípravky zo syntetických látok s malým počtom nežiaducich reakcií v porovnaní s organickými chondroprotektormi:

Chondrogard - od 1 000 r.

Don - od 1300 r.

Elbona - od 1300 r.

Chondrolon - od 900 r.

Mucosate. Zastavuje deformáciu chrupavky, znižuje bolesť a zápalové procesy. Droga je účinná počas 2 dní. Cena od 400 r.

vitamíny

Pri lumbálnej prietrži sa predpisujú vitamíny B. Zlepšujú metabolizmus, ochranné funkcie tela a nervové vedenie v poškodenom nerve. To je nevyhnutné pre úspešnú liečbu, pretože nedostatok živín je vyplnený a stav nervových vlákien poškodených protrúziou medzistavcového disku sa zlepšuje..

Milgamma. Toto sú najviac predpísané injekcie prietrže. Pri komplexnej liečbe tieto injekcie pomáhajú rýchlo zbaviť bolesti, obnoviť nervové korene. Injekcia je účinná 1 hodinu, hoci analgetický účinok sa objaví do 5 minút. Stačí vstreknúť 1-2 injekcie denne po dobu 1-2 týždňov. Cena - od 270 r.

Kombilipen. Je to analóg Milgammy, ktorý stojí podstatne menej. Podľa recenzií pacientov injekcie Kombilipenu pôsobia rovnako ako s analógmi. Cena - od 70 r.

Kyselina nikotínová. Zlepšuje stav obehového systému, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Cena od 30 r.

Trigamma Kompozícia obsahuje vitamíny a lidokaín. Liek lokálne zmierňuje bolesť a zápal, obnovuje chrupavku a nervové tkanivo. Stojí to od 150 r.

Neurobion - od 350 r.

Injekcie vitamínu trvajú 10-14 dní. Ak sa liek vstrekne do svalov tela, môže spôsobiť silnú bolesť..

blokáda

Pri liečbe kýly bedrovej chrbtice sa často používajú terapeutické blokády - jedná sa o injekciu priamo do oblasti bolesti. Mal by ju vykonávať iba kvalifikovaný lekár, inak by ste mohli poškodiť chrbticu a nervy. Správna injekcia je najdôležitejšou liečbou blokád. Tieto injekcie pomáhajú najmä pri bolestiach chrbta..

Injikovaný liek účinkuje po 15 minútach, po 2 až 3 hodinách bolesť úplne zmizne. Analgetický účinok trvá do 2 až 3 týždňov.

Paravertebrálne. Injekcia sa umiestni do zovretého nervového koreňa cez medzistupňovú oblasť. Bolesť zmizne takmer okamžite.

epidurálna Tento typ blokády je predpísaný najčastejšie. Injekcia sa podáva medzi periosteum a výstelku miechy. Vložili 1 injekciu týždenne. V priebehu liečby nedávajte viac ako 4 injekcie. Táto účinná liečba sa nazýva „malý chirurgický zákrok“. Ihla sa do chrbtice zasunie asi 5 cm hlboko..

Ako sa vykonáva epidurálna blokáda?

Na blokovanie bolesti sa používajú anestetiká: novokain alebo lidokaín v kombinácii s kortikosteroidmi: Dexametazón alebo Diprospan, ako aj baklofén. Môžu tiež vložiť zmes NSAID a vitamínu B1.

Kyselina hyalurónová

Toto je ďalší nástroj, ktorý môže zlepšiť stav chrbtice a zmierniť bolesť. Kyselina hyalurónová - látka nachádzajúca sa v synoviálnej tekutine kĺbov, zaisťuje pevnosť a tlmenie stavcov.

Pri bedrovej kýle sa tento liek dostáva do centra pozornosti bolesti (kĺbov). Pozitívny výsledok sa objaví po niekoľkých injekciách. Liečba sa opakuje raz za 6 mesiacov.

Vstreknite gialoform - od 5500 r.

Sinvisk - od 25 000 r.

Boykoova zmes (injekcia triády)

Pri silnom zhoršení prietrže sa môžu objaviť také neznesiteľné bolesti, že človek môže stratiť vedomie. V tomto prípade lekári zmierňujú akútnu bolesť zmesou Boyko. Účinok injekcie sa objaví po 15 minútach a trvá asi 4 hodiny. Triadické injekcie sa môžu podávať 3 až 5-krát denne.

Injekcie zahŕňajú: difenhydramín (1 ml), analgín (2 ml), papaverín (1 - 2 ampulky) alebo No-shpa alebo vitamín B12, ako aj novokain. Injekcia je bolestivá, podáva sa hlboko intramuskulárne.

Komponenty na prípravu injekcie triády

Injekcie ozónom

Niektoré zdravotnícke zariadenia používajú injekciu ozónu. Toto je moderná metóda liečby, pri ktorej je v porovnaní s inými typmi injekcií málo vedľajších účinkov..

Injekcie s ozónom zmierňujú bolesť a zápal na dlhú dobu, vyživujú chrbtové tkanivo kyslíkom. Podľa štatistík uvádza 70% pacientov pozitívny účinok aplikácie. Priebeh liečby je 7-10 sedení.

kvapkadlo

Kvapky sa najčastejšie používajú v počiatočnej fáze prietrže na zmiernenie bolesti. Infúzna liečba (kvapkanie) zaisťuje konštantný tok liečiva do krvi po dlhú dobu.

Uplatňujú sa tieto nástroje:

 1. dexametazón.
 2. Zmes NSAID + analgetikum + svalová relaxancia.
 3. Actovegin. Zlepšuje stav nervových zakončení.
 4. Spazgan a Analgin. Účinne zmierňuje bolesť a kŕče.
 5. Cavinton alebo Eufillin. Toto sú vazodilatačné injekcie. Ďalej poskytujú analgetický a protizápalový účinok. Lekári často predpisujú kvapkadlo s Eufillinom na prietrž.
 6. Vinpocetín alebo Trental. Normalizujte prísun krvi v postihnutej oblasti, zmiernite zápal.

Kvapkadlá fungujú lepšie ako injekcie

Tento liek sa zmieša so soľným roztokom (NaCl). Kvapkadlá sa môžu predpísať aj v prípade núdze alebo keď nie je možné použiť iné lieky. V tomto prípade sa dosiahne účinnejší výsledok v porovnaní s injekciami. Kvapkadlá sa dajú umiestniť na kliniky aj doma pod dohľadom lekára. Infúzia sa podávala 10 dní pri 1 dávke denne.

Homeopatické injekcie

Homeopatia je založená na použití prírodných látok v malých dávkach, ktoré pozitívne ovplyvňujú stav kostného tkaniva, znižujú bolesť a opuch..

Homeopat predpisuje pacientovi niekoľko liekov, ktoré pri komplexnej terapii účinne zmierňujú príznaky prietrže. Priebeh liečby je navrhnutý na 3 týždne.

 • Traumeel C - od 750 r.
 • Cieľ T - od 1100 r.
 • Koenzýmové zloženie - od 800 r.
 • Aloe - od 200 r.

Homeopatické lieky úmyselne spôsobujú zhoršenie ochorenia, ktoré významne zvyšuje odolnosť tela. Prostriedky majú málo vedľajších účinkov.

Tabuľka: zoznam najlepších injekcií

Druh liekukladymínusynadpis
NSAIDEliminujte bolesť, opuch, zápal. Konajte pol hodiny po injekcii.Závažné vedľajšie účinky, napríklad krvácanie do žalúdka.Diclofenac, Voltaren, Ketorol, Ketoprofen, Meloxicam, Arthrosan, Movalis
Hormonálne kortikosteroidyUvoľnite silnú bolesťNegatívne účinky na vnútorné orgány a chrupavku.Prednison, triamcinolón, diprospán, falosterón, hydrokortizón, kenalog
Svalové relaxanciáZmierniť svalové kŕče, zvýšiť činnosť NSAID.Krátke obdobie pôsobenia. Prísne pod dohľadom lekára.Sirdalud, Midokalm, baklofen
analgetikáBlokujte tok impulzov bolesti.Krátka doba pôsobenia, nezmierňuje zápal.Analgin, Tramadol, Baralgin.
Preparáty pre křupavkuChráňte a opravujte poškodené tkanivo chrupavky.Žiadny úradný dôkaz pozitívneho účinku.Alflutop, Dona, Mucosat
vitamínyZlepšite krvný obeh a nervový systém, vyrovnajte nedostatok živín.Injekcie bolia.Milgamma, Combilipen, Trigamma, kyselina nikotínová.
blokádaNaliehavo sa používa na akútnu bolesť.Mal by to uviesť iba kompetentný lekár. Existuje riziko komplikácií..Novokain + Diprospan
kvapkadláAnestetiká sú lepšie ako injekcie kvôli neustálemu toku liekov do krvného obehu.Možné poškodenie tepien pri dlhodobom používaní.Actovegin, Analgin, Cavinton, Eufillin, Vinpocetine

Self-injekcie

Ak je potrebné podať injekciu príbuznému alebo sebe doma, postupujte podľa nasledujúcich pokynov:

 1. Pred použitím ampulku ošetrite roztokom s liekom a potom ju opatrne otvorte.
 2. V jednorazovej injekčnej striekačke musíte natiahnuť správne množstvo roztoku a potom kliknutím na piest vytlačiť prebytočný vzduch.
 3. Opatrne ošetrite miesto vpichu alkoholom..
 4. Ihla injekčnej striekačky musí byť vložená v pravom uhle do hĺbky 2/3 do svalu. Jemne zatlačte piest striekačky úplne.
 5. Po injekcii musí byť ihla rýchlo odstránená. Na miesto vpichu naneste bavlnenú vlnu s alkoholom po dobu 15 minút a upevnite ju pomocou lepidla.

Kam vložiť injekciu? Osoba si môže podať injekciu iba do hornej časti sedacej časti, ako aj do vonkajšej oblasti stehna alebo ramena. Je dôležité, aby lekár uviedol presný liečebný režim a umožnil injekciu doma..

Nemiešajte lieky obsahujúce diklofenak sodný a tramadol v tej istej injekčnej striekačke.

Ak sa pacient nemôže poradiť s lekárom a bolesť je silná, môžete sa anestetizovať pomocou Meloxicamu alebo Arthrosanu. Musíte tiež sledovať odpočinok po dobu troch dní.

Video: ako si podať injekciu bez bolesti

Injekcie s herniou bedrovej chrbtice sú najúčinnejšou liečbou chronickej bolesti, ako aj počas období exacerbácie. Anestetická injekcia začína pôsobiť po 15 minútach, čo pacientovi prináša úľavu.

Na liečenie tohto ochorenia sa podávajú rôzne typy liekov, ktoré sa podávajú intramuskulárne alebo intravenózne: NSAID, analgetiká, steroidy, injekcie novokainu (blokády), kvapkadlá. Niektoré účinne zmierňujú zápal, iné bolesti a iné bránia akútnym útokom prietrže.

Je dôležité, aby priebeh konzervatívnej liečby predpísal ošetrujúci lekár. Nemôžete sa zaoberať prietržovou samoliečbou, inak môžete vážne poškodiť telo.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej: lieky, fyzioterapia, chirurgia

V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa medzistavcová prietrž nelieči veľmi úspešne:

 • Drogová terapia nebojuje s príčinou - výhřezom disku, ale s výsledkom - porušením koreňov miechy.
 • Chirurgické ošetrenie je mimoriadne ťažké, vyžaduje seriózne vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, ale operácia sa vráti ďaleko od každého disku.
 • Tento problém tiež vedie k množstvu šarlatánov, ktorí chcú „nakrájať cesto“: chiropraktici, chiropraktici a iní tradiční liečitelia..

Medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice sa však dajú úspešne liečiť, trvá to dlho a nudne. Na terapiu sa používajú lieky a fyzioterapia (ktorá zahŕňa masáže, cvičebnú terapiu, akupunktúru, elektroforézu). Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa chirurgický zákrok.

Všetko, čo môže pacient urobiť pre seba doma, je riadiť sa pokynmi lekára (brať lieky, monitorovať záťaž v dolnej časti chrbta). Ľudové liečivá sa používajú ako pomocné a regeneračné, ale priamo ovplyvňujú liečbu kýly veľmi slabo. Preto v tomto článku ich nebudeme brať do úvahy.

Drogová terapia

Úlohy spojené s užívaním drog pri kýloch bedrovej chrbtice:

bojovať proti bolesti a zápalu,

odstránenie opuchu z obmedzených koreňov miechy,

obnova stavu nervového tkaniva,

obnova štruktúry medzistavcovej chrupavky.

Budeme diskutovať o týchto úlohách a o tom, ako ich plniť podrobnejšie..

1. Boj proti bolesti a zápalu

Na tento účel sa používajú nesteroidné protizápalové lieky a glukokortikosteroidy..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Riziko vedľajších účinkov: krvácanie v žalúdku, ulcerácia v gastrointestinálnom trakte, zlyhanie obličiek a pečene. Čím účinnejšie je liečivo, tým vyššie je riziko nepriaznivých udalostí.
 • Neovplyvňujú neurologické príznaky: paralýzu parézie, parestéziu (plazivé mravce)

Pri medzistavcovej hernii bedrovej chrbtice sa používajú 4 spôsoby podania liečiva.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Neprirodzený spôsob: žily ani zadok nie sú určené na podávanie liekov prirodzene.
 • Nie je vhodné na dlhodobé ošetrenie..
 • Dočasný účinok,
 • nie je vhodné na dlhodobú liečbu,
 • nemá vplyv na príčinu.

Postup pri blokovaní medzistavcovej prietrže pri CT skenovaní

Je vhodné rozptýliť pretrvávajúce mylné predstavy, že pri injikovaní NSAID injekciami je riziko ulcerácie v žalúdku nižšie. Toto riziko je rovnaké a nezávisí od spôsobu podania.

2. Odstránenie opuchov z uškriepených koreňov miechy

Na tento účel sa používajú diuretiká (diuretiká). Tieto lieky používajú veľmi obmedzený čas a iba v akútnom období ochorenia. Neužívajte diuretiká bez lekárskeho dohľadu, pretože môžu spôsobiť nebezpečné komplikácie: dehydratácia, poruchy elektrolytov (nedostatok draslíka), kritický pokles tlaku.

Najúčinnejším diuretikom pri liečbe medzistavcovej prietrže je diakarb.

3. Obnovenie stavu nervového tkaniva

Nervové tkanivo s kýlami bedrovej oblasti je obnovené dvoma skupinami liekov:

Zlepšenie mikrovaskulárneho obehu: pentoxifylín, emoxipín, klopidogrel atď..

Zlepšenie stavu nervového tkaniva: Actovegin, Cerebrolysin, atď. Avšak táto skupina liekov je príliš propagovaná kartelmi poľnohospodárskych podnikov. Je ťažké povedať, ako efektívne sú, pretože ešte neexistujú žiadne skutočne nezávislé štúdie.

4. Zlepšenie štruktúry zničenej chrupavky

Na splnenie tejto úlohy sa používajú chondroprotektory: chondroitín, glukozamín. Dôkazná základňa pre účinnosť týchto liekov je rovnako sporná, ako Actovegin. Mnoho nezávislých vedcov verí, že chondroprotektory pôsobia lepšie ako placebo..

Fyzioterapeutické postupy nemôžu byť alternatívou k liekom alebo chirurgickému zákroku pri problémoch bedrovej chrbtice, ale v schopných rukách sú schopné opakovane zosilňovať a predlžovať účinok liekov.

Masáž je najdôležitejšou súčasťou každého liečebného programu na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže. Umožňuje zmierniť svalové kŕče, ktoré obnovia normálnu biomechaniku chrbtice, zmierňuje bolesť, zmierňuje svalové kŕče - to všetko výrazne urýchľuje regeneráciu.

Elektroforéza je spôsob podávania liekov pomocou elektrického poľa. Pri medziobratlovej kýle sa používa elektroforéza lokálnych anestetík: novokain, lidokaín atď. To vám umožňuje znížiť dávku NSAID, a teda znížiť pravdepodobnosť nežiaducich vedľajších účinkov z nich..

Akupunktúra (akupunktúra) bedrových hernií má rovnaké ciele ako lieky: anestézia, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie metabolizmu v nervovom tkanive. V rukách profesionála je to veľmi účinná metóda..

Fyzioterapeutické cvičenia sa používajú v období zotavenia po operácii. Cvičebná terapia obnovuje normálnu biomechaniku kostry, zlepšuje metabolizmus vo svaloch, urýchľuje regeneráciu.

Elektroforéza je jednou z metód na zmiernenie stavu prietrže chrbtice

Chirurgická liečba sa vykonáva iba vtedy, keď konzervatívne metódy neboli účinné. Účelom operácie je eliminovať tlak prolapsovaného disku na miechu alebo jej vetvy.

Existujú dve skupiny operácií:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Laminektómia - odstránenie vonkajšej časti disku. Znižuje tlak v jadre miechy.

Metódy sa líšia v spôsobe zavedenia prístroja (mikrochirurgický, endoskopický) a v spôsobe odstránenia látky (laser, prietok tekutiny, mechanická extrakcia, studená plazma)..

Vertebrálna hernia sa lieči veľmi obtiažne. Preto sa mnoho pacientov zúfalstva obracia na chiropraktikov, šepotiek babičiek a iných tradičných liečiteľov. Predtým, ako to urobíte, premýšľajte o tom: neprofesionálny účinok na chrbticu vás môže hlboko postihnúť alebo dokonca zabiť. Stojí to za riziko? Priveďte svoju herniu na kvalifikovaného neurológa - iba on nájde efektívny liečebný program.

Autor: Evgeny Vinogradov

(blok nižšie je možné posúvať doprava až na koniec)

Lieky na bolesti chrbta a na liečbu osteochondrózy

Skupiny liekov používaných na liečbu

Osteochondróza je ochorenie chrbtice, ku ktorému dochádza v dôsledku degeneratívnych procesov vyskytujúcich sa na medzistavcových platničkách. Zápal mäkkého tkaniva sa vyskytuje okolo poškodeného disku, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov, ktoré sa tiahnu od miechy a objavujú sa bolesti. Syndróm dlhodobej bolesti vyčerpáva pacienta fyzicky aj psychicky. V dôsledku bolesti chrbta a krku môže pacient stratiť pracovnú kapacitu, kvalita života je výrazne narušená, fyzická aktivita trpí.

Aj keď neexistujú žiadne lieky, ktoré by mohli liečiť osteochondrózu, moderná medicína má lieky, ktoré môžu znižovať zápal, odstraňovať bolesť, zlepšovať metabolizmus a nejakým spôsobom podporovať regeneráciu (obnovu) chrupavkového tkaniva. Zoberme si najobľúbenejšie skupiny liekov používaných na liečbu osteochondrózy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - majú výrazný protizápalový a analgetický účinok. NSAID blokujú zápalový enzým cyklooxygenáza (COX). V ľudskom tele je tento enzým v dvoch verziách: COX-1 a COX-2.

Enzým COX-1 sa podieľa na syntéze biologických látok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo fungovaní vnútorných orgánov (expanzia ciev sliznice dvanástnika a žalúdka, ako ochranný mechanizmus proti agresívnym účinkom enzýmov a kyseliny chlorovodíkovej žalúdočnej šťavy) a COX-2 je zodpovedný za produkciu mediátorov. zápal a bolesť v poškodených tkanivách. Mnoho NSAID používaných na rovnaké liečenie osteochondrózy blokuje COX-1 a COX-2, čo pri dlhodobom používaní môže viesť k poškodeniu sliznice dvanástnika a žalúdka.

NSAID sú rozdelené do dvoch skupín:

- Neselektívne - blokujú oba typy enzýmov COX-1 a COX-2 (diklofenak, ibuprofén, indometacín). Kontraindikované u pacientov s peptickým vredom, eróznou gastritídou, počas gravidity a laktácie, ako aj u detí mladších ako 6 rokov (okrem ibuprofénu)..

- Selektívna je nová generácia NSAID, ktoré blokujú najmä enzým COX-2 (celecoxide, meloxicam, nimesulide). Selektívne NSAID sú kontraindikované u gravidných, laktujúcich, detí a adolescentov, ako aj u pacientov so peptickým vredom v akútnom štádiu..

- slabosť a únava;

NSAID sa musia užívať striktne podľa predpisu lekára pri dodržaní dávok uvedených na lekársky predpis. Optimálny priebeh užívania OTC NSAID je 1 týždeň. Liek sa užíva okamžite po jedle (nie na lačný žalúdok).

Liečivá tejto skupiny sa predpisujú vo forme tabliet, môžu sa podávať injekčne (zvyčajne intramuskulárne) alebo sa môžu podávať topicky (vo forme mastí, krémov, gélov)..

Svalové relaxanciá - majú sedatívny a analgetický účinok, znižujú svalové kŕče a inhibujú miechové reflexy. Na liečbu osteochondrózy sa používajú svalové relaxanciá s centrálnym účinkom (tizanidín, tolperison, baklofén). Príjem svalových relaxancií pomáha zvyšovať účinnosť konzervatívnej terapie (masáže, fyzioterapia, manuálna terapia).

- zníženie koncentrácie pozornosti;

- zníženie krvného tlaku;

- zápcha alebo hnačka;

- emocionálne poruchy (depresia, apatia, eufória, podráždenosť).

- chronické zlyhanie pečene a obličiek;

- tehotenstva alebo laktácie;

- precitlivenosť na lieky tejto skupiny.

Svalové relaxanciá sa používajú striktne podľa lekárskeho predpisu a pod jeho dohľadom, krátke kurzy.

Narkotické analgetiká - používajú sa na zmiernenie bolesti (baralgin, pentalgin, tempalgin) perorálne vo forme tabliet, injekcií (intramuskulárne alebo intravenózne), ako aj rektálne vo forme čapíkov..

Narkotické analgetiká - predpísané na zmiernenie silnej bolesti, keď nepomáhajú iné lieky proti bolesti (tramadol). Prípravky sú potrebné len na základe špeciálnych receptov..

Chondroprotektory - regulujú metabolizmus v chrupavke, zastavujú proces deštrukcie v kostiach a chrupavkách.

- prípravky na perorálne podanie (štruktúrum, don, teraflex) - sa predpisujú na dlhú dobu od 3 do 6 mesiacov a prvé výsledky sa prejavia po 3 mesiacoch podávania. Udržateľný účinok sa dá dosiahnuť až po šiestich mesiacoch. Lieky nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky..

- injekčné lieky - spôsobujú tvorbu a hromadenie nových buniek chrupavky, čo pomáha zlepšovať pohyblivosť kĺbov. Lieková látka sa vstrekuje do kĺbu alebo svalu.

Liečba osteochondrózy chondroprotektormi sa musí začať v skorých štádiách choroby, keď deštrukcia chrupavky ešte neprišla príliš ďaleko. Dávkový režim a dávkovanie vyberie ošetrujúci lekár. Priebeh liečby by sa mal opakovať 2-krát ročne, aby sa udržal dosiahnutý účinok..

Steroidné lieky - majú silný protizápalový účinok.

Steroidy sa vstrekujú do epidurálneho priestoru (oblasť medzi miechou a miechovým kanálom) na zmiernenie silnej bolesti, často v lumbosakrálnej oblasti. Injekcie sú vykonávané kvalifikovaným odborníkom a aby sa predišlo rôznym vedľajším účinkom, je počas liečby steroidmi 1-3 injekcií. Podľa indikácií je tiež možné uskutočňovať intramuskulárne injekcie steroidných liekov (prednison, diprospan)..

Biostimulanty - aktivujú metabolické a regeneračné procesy v postihnutej oblasti miechy, majú protizápalové účinky (extrakt aloe, humisol, extrakt placenty). Liečba biostimulanciami je 8 až 10 až 35 dní v závislosti od predpísaného lieku.

Psychotropné lieky - používajú sa v komplexnej terapii na zmiernenie bolesti, pretože zvyšujú účinok analgetík a spôsobujú relaxáciu svalových svalov..

- antidepresíva (amitriptylín, prozac);

- antipsychotiká (chlórpromazín, haloperidol);

- sedatíva (fenazepam, diazepam, karbamazepín).

Lieky na predpis.

Vitamíny - zlepšujú látkovú výmenu, nasýtia telo zložkami potrebnými pre život, majú blahodárny vplyv na nervový systém, majú antioxidačný účinok, posilňujú imunitu.

- vitamíny B - znižujú bolesť, obnovujú citlivosť tkanív (B1 - tiamín, B6 - pyridoxín, B12 - kyanokobalamín); používa sa vo forme tabliet alebo injekcií. Za najobľúbenejší sa považuje komplexný prípravok obsahujúci vo svojom zložení všetky vitamíny B - Milgamma (combilipen).

- Vitamín D a vápnik - pomáhajú posilňovať väzivový aparát a obnovujú hustotu kostí. Používajú sa komplexné prípravky vitamínu D a vápnika, napríklad Calcium D3 - Nycomed, alfacalcidol.

- Vitamíny A a E - pomáhajú urýchliť proces regenerácie a sú silnými antioxidantmi (zabraňujú ďalšiemu poškodeniu tkanív medzistavcových platničiek). Komplexná príprava: „Aevit9raquo;

Pri výbere liečby, ktorá zodpovedá charakteristikám choroby, môže lekár predpísať určitú skupinu vitamínov alebo multivitamínových prípravkov (duovit, neuromultivitída, pentovit). Liečba vitamínmi je 1 mesiac a opakuje sa dvakrát do roka.

Nepoužívajte liek bez lekárskeho predpisu.

Články o liekoch používaných pri osteochondróze

Lekársky výskum liekov predpísaných na osteochondrózu

Informačný kanál Spinet.ru

 • 23.11 Aké výrobky pomôžu v boji proti reumatoidnej artritíde
 • 13.11 Znečistenie ovzdušia môže spôsobiť zlomeniny kostí pri osteoporóze
 • 07.11 Kosti ovplyvňujú chuť do jedla a metabolizmus
 • 02.11 Reumatoidná artritída môže spôsobiť chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP)
 • 30.10 Vypadávanie vlasov závisí od ročného obdobia

Posledné témy fóra:

 • DIAGNOSTICS
 • Diagnóza osteochondrózy
 • Výber metódy
 • inšpekcia
 • MRI
 • CT
 • EMG elektromyografia
 • Rentgenografie
 • funkcie diagnostika
 • Metódy klinického vyšetrenia
 • Diagnostické a rehabilitačné problémy
 • LIEČBA
 • Liečba osteochondrózy
 • operácie
 • lieky
 • fyzioterapia
 • liečebný telocvik
 • Manuálna terapia
 • osteopatia
 • Ľudové lieky
 • Bylinné ošetrenie
 • Hirudotherapy
 • akupunktúra
 • Laserová terapia
 • HILT terapia
 • Hardvérové ​​ošetrenie
 • Trakcia chrbtice

zdravie chrbtice © 2003-2017

Všetky informácie na stránke slúžia iba ako pomôcka. Nepoužívajte tieto informácie na samoliečbu. Kontraindikácie sú možné. Nezabudnite sa poradiť s lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.
Miechová kýla - čo to je?Naša chrbtica je elastické, ako bič, spojenie pozostávajúce z jednotlivých kostných prvkov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky, ktoré zaisťujú flexibilitu chrbtice a tiež pôsobia ako tlmiče nárazov pri chôdzi, behu a iných pohyboch tela..
Túžba po krásnom, tónovanom tele so silnými svalmi tlače je mnohým známa.
Prekážkou toho však môže byť lenivosť alebo vážne zdravotné problémy. Ak človek vie z prvej ruky, čo je kýla chrbtice, najmä bedrovej chrbtice, môže byť zmätený tým, ako správne vykonávať brušné cvičenia, aby nepoškodil jeho zdravotný stav..