loader

Hlavná

Liečba

Kyphotická deformita krčnej chrbtice (kyphosis)

Choroby chrbta, najmä postihujúce chrbticu, spôsobujú vážne poškodenie tela, vyvolávajú narušené fungovanie orgánov, pohybového aparátu a spôsobujú vážne komplikácie. Jedným z týchto ochorení je kyfóza krčnej chrbtice..

Táto patológia sa stáva stále nebezpečnejšou v priebehu jej vývoja a problém nie je vo vzhľade človeka, hlavné riziká sú spojené s narušeným krvným obehom mozgu, ako aj s poškodením nervového systému. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité poznať príčiny, príznaky a liečbu cervikálnej kyfózy..

Čo je to cervikálna kyfóza?

Tento výraz v medicíne označuje súčasne dva stavy, fyziologický a patologický. Ak hovoríme o fyziologickej kyfóze, normálne ju možno vysledovať iba v hrudnej a sakrálnej časti chrbtice, hovoríme o prirodzených ohyboch chrbtice, ktoré sa formujú u každého človeka v detstve.

Cervikálna kyfóza je vždy patologická, pretože normálne ohýbanie chrbtice v cervikálnej oblasti sa nazýva lordóza. Cervikálna kyfóza teda funguje ako choroba, pri ktorej prirodzené ohyb presahuje povolené normy, to znamená, že hovoríme o zakrivení alebo deformácii chrbtice..

Pri kyfóze krčnej chrbtice hovoríme o narovnaní tejto časti chrbtice alebo inak o vychýlení krčných stavcov smerom dozadu. Inými slovami, s postupujúcim patologickým procesom sa v krčnej oblasti chrbtice v priebehu času vytvára hrb..

Keď už hovoríme o krčnej kyfóze, tento typ patologického zakrivenia chrbtice je mimoriadne zriedkavý. Zároveň existuje riziko vážneho zhoršenia stavu pacienta pri tomto ochorení, pretože jeho progresia spôsobuje vážne komplikácie vo forme porúch pohybového ústrojenstva, prísunu krvi do mozgu atď..

Príčiny a rizikové faktory

Pokiaľ ide o kyphotickú inštaláciu krčnej chrbtice, lekári identifikujú veľa dôvodov a ešte viac faktorov pre vývoj tohto typu deformácie. Ochorenie postihuje všetky segmenty populácie bez výnimky, bez ohľadu na stav alebo vek. Je dôležité pochopiť, že príčiny a faktory sú podmienečne rozdelené do troch skupín:

 • vrodený.
 • akvizícia.
 • Degeneratívne-dystrofické.

Poznanie príčin hrá dôležitú úlohu pri stanovovaní diagnózy a určovaní najvhodnejšej liečby, preto každú skupinu príčin zvážime podrobnejšie..

Vrodená patológia

Hovoríme o porušeniach a abnormalitách vývoja chrbtice, formovaní diskov v procese vnútromaternicového vývoja dieťaťa. Vo väčšine prípadov sa vrodený typ patológie prenáša geneticky. To znamená, že ak by sa podobné deformácie vyskytli v najbližšom období príbuzenstva, u novorodencov sa pravdepodobnejšie vyskytne kyfóza. Podľa štatistík, ak dôjde k narušeniam príbuzných niekoľkých generácií, pravdepodobnosť sa tiež zvyšuje.

Ďalšou vrodenou príčinou cervikálnej kyfózy je detská rachitída, choroba, ktorá spôsobuje akútny nedostatok vitamínu D v mladom tele, sprevádzaná slabými väzmi, ako aj svalové štruktúry v krku a chrbte ako celku..

Okrem toho nie je možné odpisovať faktor zranení, ktoré dieťaťu spôsobili počas pôrodu v dôsledku nedbanlivosti lekárov alebo následkom ťažkého pôrodu, v takýchto prípadoch existuje aj riziko kyfózy.

Získaná patológia

Častejšie sú to práve rôzne faktory, ktoré sa stávajú príčinou rozvoja patologickej kyfózy krčnej chrbtice, a je ich omnoho viac, že ​​každý človek je vystavený riziku stretávania sa počas celého života. Medzi tieto dôvody a faktory patria:

 • Porušovanie postavy - najbežnejší faktor rozvoja patológie. Z tohto dôvodu sa vo väčšine prípadov kyphosis vyvíja v dospievaní, keď je chrbtica stále celkom plastická a deti trávia väčšinu času sedením pri počítači alebo pri stole v nesprávnej polohe. Neskôr však pocítite systematický sklon, zaťaženie jednou rukou alebo na jednom ramene, ako aj nesprávnu polohu sedenia..
 • Druhým najčastejším faktorom sú poranenia miechy. V prvom rade hovoríme o vážnych fyzických zraneniach, napríklad o zraneniach spôsobených pádmi alebo zraneniami. Ale nemôžete odpísať modriny, podvrtnutie, roztrhané vazy a tak ďalej. Traumu možno navyše získať v detskom veku, ale zakrivenie sa bude v priebehu rokov vyvíjať postupne a bude mať stále vážnejší stupeň závažnosti..
 • Rôzne choroby, ktoré priamo nesúvisia s stavcami. Sú to všetky zápalové alebo infekčné procesy v krku, tuberkulóza kostí, leukémia a oveľa viac.
 • Choroby chrbtice, to znamená ovplyvňujúce a lokalizujúce sa priamo v oblasti chrbtice. Hovoríme o osteochondróze, osteoporóze, spondylóze, hernii medzistavcových platničiek atď. Navyše, dokonca aj bedrová osteochondróza môže vyvolať cervikálnu kyfózu, pretože táto choroba časom povedie k problémom celej chrbtice..
 • Jedným z dôvodov rozvoja kypózy je úplne iný typ zakrivenia - skolióza.
 • Zakrivenie krčných stavcov nastáva kvôli nadmerne vysokému zaťaženiu, a hoci je zaťaženie krčnej chrbtice minimálne, na tento faktor nemožno zabudnúť. V tomto prípade hovoríme viac o statickom zaťažení, sedavom životnom štýle alebo o vykonávaní úkonov, ktoré zaťažujú krk a ramenné popruhy, napríklad pri práci na stroji.
 • Posledným vážnym dôvodom, ktorý stojí za zmienku, sú novotvary v krku s lokalizáciou v blízkosti chrbtice alebo v jej štruktúrach.

Dôvody získanej prírody sú samozrejme omnoho väčšie, medzi ne patrí neaktívny životný štýl, následky po operáciách a ďalšie. To isté uvádza najbežnejšie príčiny a faktory vývoja choroby..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici

Napriek tomu, že rovnaká osteochondróza vyvoláva degeneratívne-dystrofické lézie stavcov, v tomto prípade sú zmeny súvisiace s vekom priamo spojené s takýmito príčinami..

V starobe oslabujú a menia sa nielen kosti, chrupavkové tkanivá, ale aj svaly chrbta a krku, čo sa týka degeneratívnych-dystrofických zmien. Ak tieto faktory skombinujete so záťažami, ktoré padajú na chrbticu počas celého života, sprievodnými chorobami, vývoj cervikálnej kyfózy sa v starobe stane vysoko očakávaným fenoménom..

Klasifikácia a stupeň patológie

Klasifikácia a najmä stupeň progresie patológie hrajú ešte dôležitejšiu úlohu pri diagnostike a ďalšej liečbe. Ak hovoríme predovšetkým o klasifikácii, lekári rozdelia kyfózu krčnej chrbtice na dva samostatné typy:

 1. Oblúkové - zakrivenie má tvar oblúka, je skôr sklonené a často charakterizované záhybom.
 2. Uhlová - deformácia má tvar uhla, ktorý sa môže spočiatku vyskytnúť z niekoľkých dôvodov alebo sa uhol vytvára v dôsledku progresie formy oblúka v tvare oblúka..

Druhý typ patologického procesu sa, samozrejme, považuje za závažnejší, pokiaľ ide o symptómy a následky, ale je tiež oveľa menej bežný ako prvý.

Okrem toho je choroba cervikálna kyfóza podmienečne rozdelená podľa vekových kritérií, pričom sa zdôrazňuje dieťa (spôsobené krivíc), deti, ako aj juvenilná kyfóza. Patológie, ktoré sa vyvíjajú v neskoršom veku, sa rovnajú tiež mladistvým, pretože v 90% prípadov sa choroba začína vyvíjať počas tohto obdobia, iba spočiatku je porušenie postoja také zanedbateľné, že si ho nikto nevšimne..

Pokiaľ ide o stupeň, hovoríme o progresii choroby, o čom svedčí priťažujúci uhol zakrivenia. Celkovo existujú 3 stupne vývoja kyfózy krčnej chrbtice:

 • Počiatočné, pri ktorom uhol ohybu nepresahuje 30 stupňov;
 • Stredné, charakterizované uhlom zakrivenia 30 až 60 stupňov vrátane;
 • Deformácie presahujúce 30 stupňov sú závažné, pri ktorých sú pozorované závažné komplikácie a vo väčšine prípadov je potrebný chirurgický zákrok.

Príznaky choroby

Pri kyphotickej deformite krčnej chrbtice je klinický obraz pomerne jednotný a nie rozsiahly. Hlavným znakom sú samozrejme vonkajšie zmeny, to znamená sklon alebo rastúci hrb. Inak sú príznaky nasledujúce:

 • Bolesť v krku, ktorá sa časom zosilňuje a začína vyžarovať z chrbta, horných končatín, niekedy cítených v hrudi.
 • Systematické bolesti hlavy s vysokou intenzitou.
 • Krvný tlak.
 • Svalové kŕče v krku, ktoré iba zvyšujú bolesť.

Ak sa aj malé bolesti objavujú priebežne, je dôležité poradiť sa s lekárom, pretože to vám umožní začať liečbu v skorých štádiách a významne uzdraviť uzdravenie..

Stanovenie diagnózy

V procese stanovovania diagnózy sa berú do úvahy klinické príznaky choroby, ktoré pacient pociťuje v čase návštevy lekára, ako aj dôvody rozvoja patológie. Spoľahlivo však možno identifikovať patologickú krčnú kyfózu krčka maternice, ktorá umožní iba úplnú diagnostiku chrbtice, chrbta a kĺbov, ktorá zahŕňa:

Liečebné metódy

Ako v prípade diagnostiky, na vyliečenie kypózy krku musíte konzultovať s lekárom. Na základe získaných údajov odborník vypracuje primerané ošetrenie, ktoré predpokladá:

 • Drogová terapia - zahŕňa lieky proti bolesti (analgetiká, NSAID, svalové relaxanciá), použitie chondroprotektorov a vitamínové komplexy..
 • Fyzioterapia - elektroforéza, magnetoterapia atď..
 • Návšteva chiropraktika (hľadajte iba skúseného a dôveryhodného špecialistu).
 • Masáže a cvičebná terapia - v obidvoch prípadoch je tiež potrebné vyhľadať pomoc skúseného odborníka.
 • V extrémnom prípade, pri závažnom progresii ochorenia a rozvoji nebezpečných komplikácií, je potrebný chirurgický zákrok.

Mali by ste tiež pochopiť, že na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku je liečba komplexná, lekár môže tiež predpísať nosenie korzetov alebo špeciálnych zariadení, ktoré upevňujú krk a znižujú jeho záťaž..

komplikácie

Komplikácie sa diagnostikujú hlavne v neskorých štádiách choroby, môžu byť tieto:

 • Uškrtenie krvných ciev v krku, ktoré spôsobuje zhoršenie krvného obehu v mozgu, hypoxia sa vyvíja a zvyšuje riziko mŕtvice.
 • Kompresia nervových koreňov, ktorá je sprevádzaná porušením inervácie rôznych oddelení. Spočiatku sa to prejavuje v lokálnej necitlivosti alebo mravenčení kože, potom dochádza k čiastočnej a následne úplnej strate motorickej funkcie horných končatín..
 • Jednou z komplikácií je dysfunkcia orgánov s cervikálnou kyfózou pľúc, ako aj zhoršené videnie, sluch a chuť..

Ľahšie predchádzať ako liečiť.

Je skutočne lepšie zabrániť rozvoju choroby, ako bojovať proti nej niekoľko rokov (možno aj dlhšie). V tomto prípade nie je prevencia patológie tak komplikovaná, metódy a metódy sú nasledujúce:

 • Viesť aktívny a aktívny životný štýl.
 • Sledujte svoju pozíciu.
 • Cvičte ľahké športy ako joga, plávanie, gymnastika.
 • Spite na rovnom, mierne tvrdom povrchu atď..

Aj pri najmenších príznakoch kyfózy je dôležité poradiť sa s lekárom, čo ochráni vaše zdravie. Okrem toho je zvládanie tohto ochorenia v počiatočných fázach jeho vývoja omnoho ľahšie. Je však ešte lepšie nechať sa vyvíjať patológie, starať sa o seba a vnášať správny životný štýl pre vaše deti..

Znaky cervikálnej kyfózy a jej liečba

Cervikálna kyfóza je patologický stav, pri ktorom dochádza k zmene prirodzenej polohy stavcov tej istej časti miechy, čo vedie k zvýšeniu spätnej deformácie. V dôsledku toho sa držanie tela zhoršuje - objaví sa sklon. Silná deformácia krčnej chrbtice má negatívny vplyv na činnosť rôznych orgánov a systémov. Takáto patológia je tiež príčinou celkového zhoršenia stavu tela, vyvoláva porušenie funkcií orgánov sluchu, zraku atď..

Príčiny patológie

Cervikálna kyfóza je výsledkom zmeny prirodzeného zakrivenia chrbtice. Mierne skreslenie pomáha realizovať funkciu tlmenia. Zároveň sa zníži zaťaženie stavcov, rovnomernejšie rozloženie. Tieto procesy narušuje kyphotický postoj. Výsledkom je, že niektoré stavce majú intenzívnejšiu záťaž, ktorá spôsobuje rozvoj degeneratívnych-dystrofických procesov v dôsledku zvýšeného trenia v kĺboch ​​chrbtice..

Silnejší tlak z jedného stavca na druhý vedie k narušeniu nervových zakončení. Vzhľadom na to, že sa vyskytuje kyphotická deformita krčnej chrbtice, takéto poruchy môžu viesť k zhoršeniu fungovania rôznych orgánov: kvalita videnia, sluch je znížená, je pozorované hladovanie kyslíka, čo spôsobuje utrpenie mozgu. Ak je skolióza častejším patologickým stavom, potom je oveľa menej často diagnostikovaná kyfóza krku..

Hlavné dôvody jeho rozvoja:

 • hypotonické svaly, ktoré podporujú chrbticu;
 • patológia môže byť vrodená (dedičnosť, pôrodná trauma, vnútromaternicové vývojové abnormality);
 • degeneratívne-dystrofické procesy pri chorobách, ako je osteochondróza, osteoporóza;
 • patologické stavy, ktoré sa vyvinuli v detstve, môžu to byť krivice;
 • degeneratívne procesy súvisiace s vekom;
 • poranenie pohybového ústrojenstva alebo pohybového ústrojenstva chrbta;
 • následky infekčných chorôb, napríklad spondylitída;
 • medziobratlová kýla alebo výstupok;
 • Pravidelne sa zdržujte na nesprávnej pozícii, napríklad pri stole, počítači alebo počas štúdia
 • fyzická nečinnosť / intenzívna fyzická aktivita;
 • tuberkulóza stavcov;
 • benígne alebo malígne nádory.

Aké typy existujú

Patologická kyfóza krčnej chrbtice môže byť vrodená a získaná. Okrem toho existuje niekoľko možností pre tento patologický stav. Hlavným rozdielom medzi nimi sú dôvody.

 • paralytické;
 • infekčné;
 • rachitické;
 • degeneratívny degeneratív.

Pri cervikálnej kyfóze môže byť oblúk chrbtice oblúkový alebo hranatý. V druhom prípade sa vyvinie nebezpečnejší stav, pretože určité stavce majú najväčšie zaťaženie. Uhlová kyfóza je charakterizovaná prítomnosťou uhla (často akútneho) v oblasti zjavného zakrivenia. Takáto patológia je zarážajúca, je ťažké ju nevšimnúť. Ak chcete zistiť, ako vyzerá zakrivenie chrbtice s kypózou klenutej formy, môžete vidieť fotografiu. V počiatočnej fáze vývoja je táto patológia často považovaná za normu.

Neprirodzené ohyby chrbtice v krčnej oblasti predstavujú rôzne štádiá:

 • prvý - zatiaľ čo uhol zakrivenia nepresahuje 30 °;
 • druhý - v tomto prípade sú príznaky patológie výraznejšie, zakrivenie kolíše v rozmedzí 30... 60 °;
 • tretí je najťažší stupeň, pretože uhol zakrivenia v tomto prípade dosahuje 60 ° a často značne presahuje tento ukazovateľ.

symptomatológie

Znaky patologickej kyfózy možno zoskupiť podľa charakteru ich prejavov:

V prvom prípade sa príznaky vyskytujú v určitej vzdialenosti od miesta lokalizácie patologického procesu. Pozorujú sa poruchy fungovania rôznych orgánov a systémov tela. Napríklad mobilita rúk klesá v dôsledku zhoršujúcich sa reflexov šľachy. Charakteristické príznaky tejto skupiny:

 • bolesť v krku;
 • nevoľnosť;
 • narušená koordinácia pohybov;
 • vyvíja sa prechodná porucha sluchu;
 • z pohľadu.

Pri prechode zo stavu nazývaného lordóza (sklon vpred) na kyfózu sa zaznamenávajú bolesti hlavy a porušenie krvného tlaku..

Skupina stavcových príznakov zahŕňa obmedzenie pohyblivosti krku. Tento patologický stav je sprevádzaný kŕčom, keď sa snažíte otočiť hlavu. Ak bola vertebrálna artéria narušená, môžu sa vyskytnúť mozgové príznaky: narušená koordinácia pohybov, zhoršené videnie, porucha sluchu. Charakteristickým znakom patologického stavu je zvýšenie prejavov pri pokuse otočiť hlavu.

Myofasciálne príznaky sa považujú za najslabšie. Po dlhom pobyte v nezmenenej polohe sa na krku objaví bolesť. Charakteristickým príznakom je chronická únava. Zaznamenáva sa zhutňovanie mäkkých tkanív krčnej chrbtice. Neustále cítil napätie vo svaloch v tejto oblasti.

Kompresná myelopatia je patologický stav, ktorý je formou komplikácie poškodenia nervového systému. V tomto prípade je pri krivke stlačená stavcová artéria, ktorá dodáva kyslík 1/4 rôznych štruktúr mozgu. V dôsledku toho sa pri jeho porušení objavujú nebezpečné a často nezvratné príznaky:

 • pocit znecitlivenia v krku;
 • horné končatiny sa ochladzujú;
 • svalová slabosť;
 • zášklby tkanív pokrývajúcich orgány, nervy, krvné cievy, majú meno - fascia, táto spojivová membrána vytvára určitý druh svalov;
 • citlivosť na bolesť a zmeny teploty zmiznú;
 • je ovplyvnený trigeminálny nerv na tvári, čo vedie k vymiznutiu akýchkoľvek pocitov;
 • chvenie horných končatín spolu so stratou citlivosti.

diagnostika

Na získanie predstavy o stave tkanív v postihnutej oblasti je predpísaná MRI. Toto je najúčinnejšia metóda výskumu. Okrem toho sa diagnostika vykonáva inými spôsobmi:

 • X-ray v dvoch projekciách, ktoré vám umožňujú získať podrobnú odpoveď o zakrivení;
 • kontrastná myelografia - postup je predpísaný, ak nie je možné mať MRI.

Vzhľadom na to, že v rozpore s prirodzenou ohybovou líniou krčnej chrbtice sa vyvíjajú rôzne patologické procesy, prebieha ďalšia štúdia v smere neurológie. Odborník v tejto oblasti by mal posúdiť stav citlivosti tkanív, koordinácie pohybov, svalového tonusu. Ortopedický chirurg určuje, ako obmedzuje pohyblivosť krku, končatín. V tomto prípade hodnotenie ortopedického stavu.

Je dôležité vylúčiť vývoj ďalších chorôb: onkológia, zmeny reumatoidných tkanív atď..

Pri výraznom zakrivení krčnej chrbtice je pacient vyšetrený chiropraktikom. Špecialista hodnotí stav pohybového ústrojenstva a pohybového ústrojenstva.

Terapeutické opatrenia

Pri kyfóze je dôležitý integrovaný prístup. V tomto prípade liečba zahŕňa potrebu eliminovať príznaky a normalizovať procesy vyskytujúce sa v tkanivách, orgánoch a systémoch tela. Na tento účel sa používajú rôzne typy liekov. Pri určovaní sa prihliada na príčinu kyfózy a závažnosť rozvinutého patologického stavu. Liečba drogami:

 • lieky, ktorých pôsobenie je zamerané na zlepšenie prísunu krvi do tvrdých a mäkkých tkanív miechy, zastavenie zápalového procesu, odstránenie bolesti: svalové relaxanciá, chondroprotektory, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • nootropické lieky, ako aj lieky, ktoré normalizujú metabolické procesy v bunkách, a ak sa vyskytnú príznaky, ako je nevoľnosť, odporúča sa užívať antiemetiká..

Podporné opatrenia, ktoré by sa mali zvážiť, ak sa plánuje liečba patologického stavu nazývaného kyphosis:

 • Oholí krk - pomáha pri polohovaní a udržiavaní krku v správnej polohe;
 • ak existujú patológie štruktúry chodidiel (napríklad ploché chodidlá), odporúča sa nosiť ortopedické vložky: toto opatrenie prispieva k správnemu rozdeleniu zaťaženia chrbtice;
 • Predpísaná je aj cvičebná terapia pre kyfózu, pretože cvičenia pomáhajú rozvíjať tkanivá a kĺby;
 • fyzioterapeutické opatrenia: elektroforéza, vystavenie laseru, ultrazvuk;
 • masáže, akupunktúra.

V najzávažnejších prípadoch, keď zakrivenie výrazne prekročí uhol 60 °, sa odporúča chirurgický zákrok.

výcvik

Gymnastika nie je poslednou úlohou pri liečbe kyfózy krku. Umožňuje normalizovať krvný obeh v postihnutej oblasti, prispieva k rovnomernejšiemu rozloženiu záťaže. Cvičenia typu Kyphosis sa zameriavajú na vývoj stavcov a mäkkých tkanív, ktoré ich podporujú.

Vzorová školiaca schéma:

 1. Nohy sú od seba vzdialené od seba. Pri vykonávaní tohto cvičenia sa používa gymnastická palica. Navíja sa za chrbát, umiestňuje sa na úrovni lopatiek a drží lakte. Squat sa vykonáva pri vdýchnutí, návrat do východiskovej polohy - pri výdychu. Cvičenie sa opakuje 10-krát.
 2. Šírka chodidiel je od seba vzdialená. Potrebujete sa dostať na prsty. Keď vdychujete, vaše ruky pomaly stúpajú po stranách. Keď vydýchate, musíte ich znížiť..
 3. Dôraz na lakte a kolená. Hlava stúpa. V tomto prípade sa lakte musia rozdeliť na boky a potom sa musí urobiť hrudník, krk;
 4. Potrebujete ležať na chrbte. Ruky ležia na začiatku tela pozdĺž tela. Potom sa zamerajte na lakte a zadnú časť hlavy. V tejto polohe je potrebné ohnúť chrbticu v krku.
 5. Dôraz na kolená a ruky. Horné končatiny sú ohnuté v lakťoch, zatiaľ čo v oblasti hrudníka sú vychýlené. V tejto polohe musíte posunúť dopredu polovicu trupu a vrátiť sa do východiskovej polohy.


Ak sa zistia príznaky patologickej kyfózy, nemali by ste sa pokúšať tento stav chrbtice sami opraviť.

Kyphotická deformita krčnej chrbtice (kyphosis)

Vertebrálne tepny prechádzajú cez krčnú chrbticu, ktoré sú zdrojom dodávky krvi do miechy, týlnych a čiastočne spánkových lalokov mozgu, mozgu a vnútorného ucha.

Normálne, počas rotácie, sa stavcové tepny nekomprimujú kvôli prirodzeným ohybom chrbtice a chránia ich pri otáčaní hlavy..

Pri ťažkej kyfóze krčnej chrbtice vedie cievna konstrikcia deformovanými stavcami k narušeniu mozgovej cirkulácie, rozvoju neurologických porúch a ťažkej invalidite..

K dnešnému dňu problém diagnostiky, liečby kyphosis nestráca význam. Bez včasnej korekcie sa choroba môže stať predispozičným faktorom štrukturálnych zmien chrbtice, chorôb vnútorných orgánov..

Všeobecný opis choroby

Patologická kyfóza je zakrivenie chrbtice v sagitálnej rovine s vytvorením deformácie, ktorá je konvexne vypuklá, t.j. chrbát. Cervikálna kyfóza sa zriedkavo pozoruje, pretože prirodzeným smerom ohybu v tejto oblasti je lordóza. Hrudná a lumbosakrálna chrbtica zvyčajne trpí..

Klinický obraz kypózy krčnej chrbtice sa vyznačuje príznakmi:

 • bolesť hlavy;
 • zhoršené videnie, sluch;
 • časté zmeny krvného tlaku;
 • obmedzenie motorickej aktivity krčnej chrbtice;
 • pretrvávajúce naklonenie hlavy spredu;
 • znížená citlivosť v týlnej časti hlavy;
 • znecitlivenie dolnej čeľuste, brnenie v tejto oblasti.

Mozgu chýba kyslík, ktorý dodáva krv. Narušené myslenie, pamäť, pozornosť. Objaví sa záhyb. Cervikálna kyfóza je zreteľne viditeľná s významnými zmenami. Časom v oblasti C7 - Th 1 v dôsledku vydutia odstredivých procesov sa vytvára „vdovský hrb“ - dôkaz výraznej kyfózy.

Príčiny a ich príznaky

Kyphotická deformácia je dôsledkom rôznych patologických stavov. Ochorenie môže byť vrodené alebo získané..

Presné dôvody sa nedajú vždy zistiť. Deformácia chrbtice je spôsobená:

 • nedostatočný rozvoj, slabosť kostry a chrupavky;
 • zranenia vrátane narodenia;
 • predĺžený pobyt v pevnej polohe so sklonenou hlavou;
 • nedostatok svalovej hmoty;
 • ťažká váha.

Dôvody rozvoja kypózy sú genetická predispozícia, vek, účasť na určitých športoch, podstupujúce ťažké chirurgické zákroky..

Ochorenie sa vyvíja v dôsledku zlého držania tela pri čítaní v dôsledku krivíc u detí.

V dospievaní je kyphotické zakrivenie chrbtice spojené so Scheuermannovou chorobou. Dochádza k zmene tvaru stavcov vo forme klinu, zvyšuje sa sklon chrbtice. Porucha sa zistí náhodne pri zmene polohy tela, vzhľade.

Vrodená patológia

Vrodená kyfóza sa vytvára s nedostatočným rozvojom medzistavcových platničiek, vývojovými poruchami stavcov, so širokým rozdelením oblúkov. Poškodenie segmentácie stavcov sa vyskytuje v prvom trimestri gravidity od 16. dňa do konca 8. týždňa po oplodnení..

Poruchy stavcov sa považujú za veľmi častú príčinu hrubých uhlových deformácií alebo hrbov, ktoré nie sú spojené so systémovým poškodením kostry alebo iatrogénnymi chybami..

Vrodené kyphosogénne malformácie sa vyznačujú malígnym priebehom so zvýšenou deformáciou o 4 ° - 7 ° za rok. Nereagujte na konzervatívnu liečbu. K ich rozvoju sa nachádzajú prechodné zóny chrbtice (týlne-krčné, krčné hrdlo)..

V kombinácii s inými vrodenými anomáliami. Pri cervikálnej kyfóze je niekedy opis vrodených patológií kardiovaskulárneho systému, obličiek. Tieto odchýlky nemusia mať klinické príznaky, sú zistené na ultrazvuku.

Získaná patológia

Získaná cervikálna kyfóza je nezvyčajná diagnóza, zriedkavo sa pozoruje a zhoršuje sa závažnými dôsledkami. Existujú dve možnosti vývoja: oblúkové a uhlové. Pri kypholytických deformáciách je vždy prítomná torzná zložka.

Spúšťačom formovania kyfózy je deštrukcia stavcov. Tento proces vedie k strate podpory chrbtice, zbližovaniu telies konzervovaných stavcov.

Niektorí autori nazývajú kyphosis nie chorobou, ale výsledkom vplyvu mnohých nepriaznivých faktorov. Medzi hlavné dôvody získania cervikálnej kyfózy patrí:

 • zranenia
 • nádorov;
 • tuberkulózne poškodenie stavcov;
 • osteoporóza;
 • spondylóza;
 • vertebrálna osteochondropatia;
 • prevedená detská obrna;
 • systémové choroby;
 • poškodenie svalového systému (myasténia gravis, svalová dystrofia).

Deformácia krčka segmentu miechy spôsobuje porušenie postoja, bolesti hlavy.

Degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici

Niekedy sa vyvinie kyfóza krčnej chrbtice v dôsledku zmien súvisiacich s vekom. V starobe sú medzistavcové platničky degenerované a vyrovnané, svalový aparát je oslabený.

Dystrofické poruchy spôsobujú zakrivenie. Dôvod je považovaný za spustenie mladistvej kyfózy a zničenie diskov. Charakteristickým príznakom je, že hlava a krk sú naklonené dopredu a dole. Vytvorí sa divadelný obraz poslušnosti.

video

Stanovenie diagnózy

Primárnou metódou na zisťovanie deformít miechy je zhromažďovanie sťažností, anamnéza a život. Povinné vyšetrenie neurológom. Prítomnosť zakrivenia u osoby sa diagnostikuje vizuálne a rádiologicky.

Výhodou tohto postupu je určenie povahy, závažnosti existujúcich zmien. Rádiografia krčnej chrbtice v priamej a bočnej projekcii.

Medzi hlavné a najúčinnejšie metódy modernej diagnostiky cervikálnej kyfózy patria: magnetická rezonancia a počítačová tomografia, röntgenová dvojfotónová denzitometria.

Na vylúčenie abnormalít vo vývoji priebehu stavcov a stupňa narušenia toku krvi sa používa ultrazvuková dopplerografia. Ak je to potrebné, ultrazvuk vnútorných orgánov.

Liečebné metódy

Terapia krčnej kyfózy je komplexná. Zahŕňa lekárske ošetrenie, fyzioterapeutické metódy, nosenie špeciálnych korzetov na krku, chirurgický zákrok. Liečba liekov je predpísaná pre syndróm výraznej bolesti.

Na zmiernenie intenzity bolesti sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká, svalové relaxanciá, hlboký svalový spazmus.

V prípade narušenej funkcie mozgu sú účinné látky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a vplyv nervového systému na organizáciu orgánov a tkanív..

Lekár môže odporučiť pravidelné nosenie korekčného goliera na vytvorenie správneho držania tela, uvoľnenie svalov krku. Dizajn je pružný pás z porézneho materiálu s anatomickým zárezom pre bradu. Dočasne zmierňuje stav, odstraňuje pocit znecitlivenia pokožky, normalizuje prísun krvi do krčných ciev.

Fyzikálna terapia sa tiež používa ako doplnková liečba kypózy krčnej chrbtice..

Príklady cvičení:

 • dynamické cvičenia zamerané na napínanie, relaxáciu, napínanie, s výnimkou pohybov hlavy, ktoré vyvolávajú alebo zosilňujú bolesť;
 • statické cvičenia, ktoré rozvíjajú silu a statickú výdrž svalov, narúšajú nestabilitu chrbtice;
 • masážne techniky na odstránenie svalového kŕča, rozvoj svalovej sily (hnetenie, aktívny pohyb);
 • východiskové polohy (svahy).

Výber prostriedkov fyzickej rehabilitácie závisí od zmien fyziologického zakrivenia krčnej chrbtice, stavu väzov a svalov..

Známe spôsoby konzervatívnej liečby zhoršenej kyfózy krčnej chrbtice zriedka vedú k pozitívnym výsledkom sprevádzaným veľkým počtom komplikácií. Preto sú v závažných prípadoch operácie predpísané.

Hlavnou indikáciou chirurgického zákroku pri kyfóze krčnej chrbtice je silné zakrivenie a silná bolesť. Taktika chirurgickej liečby závisí od výsledkov diagnostickej štúdie a deformačnej mobility.

Chirurgická korekcia môže byť jednostupňová, dvojstupňová a viacstupňová. Kyphotická deformita je eliminovaná separáciou kostných adhézií, odstránením medzistavcových platničiek, adhéziou kostných vlákien a korekciou kypózy. Krčnú chrbticu možno pripevniť titánovou platňou.

Komplikácia a následky choroby

Dôsledky a nebezpečenstvo kyfózy krku sú, že patológia je odrazovým mostíkom pre vývoj rôznych chorôb. Ochranné vlastnosti imunitného systému sa zhoršujú.

Možno porušenie vnútorných orgánov. Čím vyšší je stupeň deformácie, tým horšia je pohoda človeka.

Priebeh choroby vedie k vzniku sfenoidnej deformity stavcov, k deštrukcii medzistavcovej chrupavky. Dochádza k napínaniu svalov, k porušeniu ich funkcií. Ochorenie je doplnené ďalším zakrivením chrbtice - kyphoskolióza. Spastická paralýza, ktorá sa považuje za prejav kompresie miechy, zhoršuje deformitu..

Preventívne opatrenia

Pri kyphotickej deformite krčnej chrbtice spočíva v prevencii relapsu a v prevencii ďalšieho rozvoja choroby včasný začiatok liečby. Je potrebné prispieť k celkovému posilneniu tela.

Ráno by sa malo začať nabíjať po spaní na rovnom a tvrdej posteli s malým plochým vankúšom. Prevencia kypózy spočíva v neustálej práci na držaní tela. Potrebné sú vitamíny, dôležitá je vyvážená strava, dôležitý je denný príjem potravín bohatých na vápnik.

Kyfóza krčnej chrbtice je chronické progresívne ochorenie, ale fyzické cvičenie, aktívny životný štýl a správne držanie tela minimalizujú následky vzniku choroby..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Kyphotická deformita krčnej chrbtice

Čo robiť, aby sa zabránilo kyphotickej deformite krčnej chrbtice?

Kyphosis je normálna anatomická krivka chrbtice. Zväčšenie uhla tohto útvaru však môže viesť nielen k vzniku nepohodlia v tele, ale aj k výraznej chybe držania tela - hrboľa. A ak si nie je ťažké predstaviť si túto patológiu v oblasti hrudníka, ako sa prejavuje kyphotická deformácia krčnej chrbtice a čo treba urobiť, aby sa zabránilo jej výskytu.?

Kyfóza krku je mimoriadne zriedkavá, pretože fyziologicky správnym ohybom pre túto časť chrbtice je lordóza. Tento príznak zhoršeného držania tela nie je ľahké zistiť. Pacienti najčastejšie vyhľadávajú pomoc kvôli tomu, že sa začínajú obávať bolesti a iných somatických prejavov. Môžu byť takí silní, že môžu pacienta dokonca pripraviť o obvyklý spôsob života..

Kyphosis v krčnej časti chrbtice je údajne vtedy, keď sa začína jej prirodzená lordóza, ktorá sa postupne narovnáva. Tento proces vedie k vzniku patologickej kyfózy krčnej chrbtice.

Patologická deformácia chrbtice v krčnej oblasti má podobné príčiny, ako aj zakrivenie v iných oddeleniach. Najčastejšie sú rozdelené do dvoch skupín - vrodené a získané. Medzi prvé z nich patria:

 • Genetická predispozícia. To možno pochopiť sledovaním podobných znakov u niekoľkých generácií príbuzných;
 • Kyphosis, ktorý sa prejavil v prvom roku života dieťaťa. Môže sa vyskytnúť na pozadí krivice, detskej mozgovej obrny, po detskej obrne;
 • Vrodená forma deformity miechy sa môže vyskytnúť kvôli slabosti svalu a väzivového korzetu, ako aj zmäkčovaniu samotných stavcov;
 • Pri výskyte patologickej deformácie sú veľmi dôležité vnútromaternicové abnormality plodu a zranenia, ktoré dieťa utrpelo počas pôrodu..

Do kategórie získaných príčin výskytu patológie patrí:

 • Zmeny, ktoré sa vyskytujú vo všetkých tkanivách pacienta v dôsledku starnutia tela;
 • Choroby, ktoré spôsobujú metabolické a minerálne poruchy v tele, ako aj osteoporózu, osteochondrózu a iné choroby chrbtice;
 • Rôzne poranenia miechy a udržiavanie zlého držania tela;
 • Nádory v tkanivách chrbtice alebo v okolitých štruktúrach.

Kyphotická inštalácia krčnej chrbtice sa môže vyskytnúť u akejkoľvek osoby bez ohľadu na pohlavie alebo vek.

Zakrivenie chrbtice nastáva postupne a táto zmena vzhľadu nie je okamžite zrejmá. Pacient má najčastejšie deformáciu držania tela, všimnú si jeho príbuzní a priatelia. Samotný človek môže mať podozrenie, že niečo nie je v poriadku so zmenou jeho zdravotného stavu. Hlavným znakom, ktorý začína zatieniť jeho každodenný život, je bolesť chrbta, krku, niekedy bolesti hlavy.

Spolu s ňou sa objaví:

 • Atypické pre osobu, ukazovatele krvného tlaku (zvýšenie alebo zníženie);
 • Necitlivosť rúk;
 • únava;
 • Niekedy porucha sluchu alebo zraku.

Pacient má taký silný syndróm bolesti, že to môže viesť k strate motorickej aktivity. Mobilita v krčnej oblasti je tiež výrazne obmedzená a počas zatáčok môžete počuť kŕč.

Deformácia ktorejkoľvek časti chrbtice ovplyvňuje zakončenie miechy. Keď sú korene stlačené, môžu sa vyskytnúť rôzne komplikácie, vrátane močovej inkontinencie alebo periférnej paralýzy.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je kompresná myelopatia. V tele je porušená stavca. Klinicky v tomto prípade má pacient prudký nárast všetkých symptómov, ktoré sa ho týkajú. Predovšetkým sa bolesti hlavy zhoršujú, pretože vďaka tejto tepne je zásobovanie mozgových štruktúr zabezpečené 25%. Zároveň sa môže vyskytnúť alebo zosilniť znecitlivenie určitých častí krku alebo chrbta.

Aby sa predišlo takýmto tragickým následkom, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta, je potrebné včas sa poradiť s odborníkom. Nezanedbávajte preventívne prehliadky. Vďaka nim je možné zistiť patológiu akéhokoľvek orgánu alebo systému skôr, ako sa porucha prejaví somatickými prejavmi..

Kyphotická deformita krčnej chrbtice musí nevyhnutne reagovať na terapiu. Moderná úroveň rozvoja medicíny uľahčí stanovenie patológie u každého pacienta. Liečebnú taktiku zostaví špecialista na základe typu a charakteru patológie.

Najprv bude potrebné odstrániť faktor, ktorý vyvolal výskyt patológie. Potom sa uskutoční symptomatická liečba, pretože prioritou je vždy zmierniť bolesť pacienta. Na tento účel sa odporúča používať nešpecifické protizápalové lieky (analgín, diklofenak a iné)..

Hlavnou metódou liečby tejto patológie krčnej chrbtice však zostáva nosenie špeciálnych ortopedických korzetov pre pacientov. V kombinácii so špeciálnymi cvičeniami fyzioterapeutických cvičení sa dosahuje posilnenie chrbtových svalov. Väzy sa časom stanú také silné, že dokážu udržať všetky stavce vo svojej fyziologickej polohe. Ak sú tieto metódy neúčinné, pacientovi sa môže odporučiť chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok nemôže pacientovi zaručiť pozitívny výsledok. Preto sa oplatí uchýliť sa k takémuto končatiu, iba ak prognóza očakávaného výsledku prekročí možné riziká.

Kyphotická deformita chrbtice - komplikácie

Poskytnuté informácie nie sú určené na samoliečbu. Jeho presnosť a použiteľnosť vo vašom prípade nie je zaručená. Poraďte sa s odborníkom!

Ako sme opísali v článku popisujúcom patológiu. Kyfóza ako taká je skôr symptóm ako choroba. Ide však o úplne nezávislú odpaľovaciu podložku pre mnoho ochorení.

Medzi nimi sú tie, ktoré môžu človeka so zdravotným postihnutím donútiť až do konca svojich dní..

Začnime základnými vecami, ktoré vám pomôžu pochopiť hlavné riziká..

Posturálne zakrivenie nie je ničím iným ako porušením anatomickej štruktúry hrudníka (a niekedy aj hornej časti bedrovej oblasti)..

Zmeny tvaru a polohy stavcov nevyhnutne ovplyvňujú polohu rebier. V priebehu času je ich mobilita výrazne obmedzená.

Rebrá sa stlačia do orgánov. Najvýznamnejší tlak je na pľúca, kľúčový prvok dýchacieho systému. Ich neustály pobyt v čase vedie k rozvoju pľúcnej nedostatočnosti. Toto je prvá typická komplikácia kyfózy.

Ďalej sa hádame. Čo iné je v hrudi? To je pravda, srdce. Jeho práca si tiež vyžaduje normálne fyziologické podmienky. Srdcové zlyhanie sa často pripisuje pľúcnemu zlyhaniu u osôb s kyphotickým držaním tela..

Ale - to nie je všetko pravdepodobné prekvapenie.

Pri silnej bedrovej deformite a kompenzačnej lordóze je brušná dutina stlačená. Výsledkom je vývoj chronických ochorení tráviacich orgánov - žalúdka a čriev.

Pečeň tiež trpí.

Ďalším negatívnym faktorom je nedostatočné zásobovanie týchto orgánov kyslíkom, čo sa vysvetľuje nepríjemnými podmienkami pre správne fungovanie srdca..

Nebudeme tvrdiť, že každý pacient s diagnózou kyfózy čelí gastritíde alebo kolitíde. Musíte len pochopiť, že aj predpokladom na získanie takýchto ochorení môže byť posledná slama, čo zvyšuje ďalšie dôvody rozvoja choroby..

Nakoniec sa pozrime na najstrašnejší typ komplikácií kyphotickej deformity miechy - porušenie motorických funkcií. Je možné, keď modifikované stavce začnú tlačiť proti miechovému kanálu, ktorý obsahuje miechu.

Bohužiaľ, niekedy nesprávne držanie tela vedie k parézii a ochrnutiu. Tlak na miechu občas vydláždi cestu pre zápalové ochorenia - napríklad pre sekundárnu meningitídu.

Pre niektorých môže byť najhoršou komplikáciou ani ochrnutie, ale škaredosť. Uhlová kyphosis sa postupne mení na skutočný hrb.

Hrudná kyfóza - frekvencia

Skutočný výskyt patologickej kyfózy nie je známy. V závislosti od diagnostických kritérií je to približne 3-8% medzi populáciou. Veľká väčšina prípadov však nemá veľký klinický význam a veľmi zriedkavo sa pozoruje veľká deformácia..

Kypóza hrudnej chrbtice - patologická fyziológia

Normálne má hrudná chrbtica fyziologickú kyfózu 20 - 40 °, ktorá je podporovaná svalovými a väzivovými podpornými štruktúrami. Mnoho bolestivých procesov môže viesť k abnormálnemu zvýšeniu chrbtovej kyfózy. Napriek veľkej variabilite príčin (pozri nižšie) sú okamžité mechanizmy, ktoré spôsobujú deformáciu, takmer vždy podobné. Je to buď zníženie výšky stavcového telesa pred a prijatie klinovitého tvaru, alebo porušenie integrity nosných štruktúr (väzov alebo svalov), alebo oboje. Kyphosis sa často nenachádza v čistej forme, ale s prvkami rotácie a bočného ohybu v hornej časti hrudnej chrbtice..

Najčastejšie príčiny kyfózy

 • vrodený
 • Kyfóza dospievajúcich (Shaysrmanova choroba)
 • posturálne
 • infekčné
 • Pyogénne mikroorganizmy
 • Tubercle bacillus
 • Brucella
 • huby
 • parazity
 • Príčinná látka syfilisu
 • zranenia
 • Zlomenina
 • Roztrhnutie väziva
 • Operačná sála
 • osteoporóza
 • Zápal kĺbov a chrbtice
 • nádory

Kyphosis hrudnej chrbtice - klinické prejavy

S takým veľkým počtom dôvodov nie je prekvapujúce, že sa kyfóza môže objaviť v každom veku. Vrodená kyfóza je zvyčajne zrejmá pri narodení. Dospievajúca kyfóza alebo Scheuermannova choroba sa vyvíja postupne, spravidla v puberte, a dievčatá sú postihnuté dvakrát častejšie ako chlapci. Kyphosis v dôsledku osteoporózy sa vyskytuje hlavne u žien po menopauze. Nádor, infekcia alebo trauma môžu u pacientov akéhokoľvek veku spôsobiť kyphotickú deformitu. Bez ohľadu na etiológiu alebo vek, v ktorom sa príznaky objavia, sú príznaky spôsobené deformáciou rovnaké.

Hľadanie lekárskej pomoci od pacienta je zvyčajne vyvolané bolesťou v dolnej časti hrudníka. Často sa zaznamenáva postupný nástup a bolesť môže v pokoji ustupovať. Pacient môže naznačovať svoje ožarovanie do trieslovej oblasti. Pacienti majú zvyčajne nezvyčajné skoré uvedomenie si deformity miechy samy osebe, hoci si to iní môžu všimnúť už aj iní. Všeobecnými príznakmi môžu byť iba prejavy primárneho ochorenia (napr. Infekcie, pokročilá rakovina, reumatoidná artritída)..

Pri dlhšom trvaní závažnej deformity miechy sa môžu objaviť príznaky neurologických porúch alebo respiračného zlyhania. V čase, keď pacient ide k lekárovi, fyzické vyšetrenie zvyčajne odhalí zakrivenie. Hrboľ, ktorý je pri počiatočných prejavoch ťažko viditeľný, sa nachádza v strednej alebo dolnej časti hrudnej chrbtice. Keď je objekt naklonený dopredu, koná silnejšie (Obr. 239). Pri ďalšom ohybe sa môžu objaviť bolesti a svalové kŕče. Posledne menované je tiež možné zistiť palpáciou paravertebrálnych svalov v hrboľí. Je možná tuhosť kĺbov a prsných svalov. Pacienti s významnou deformitou majú spastickú paralýzu.

Obr. 239. U pacienta s hrudnou kyfózou sa pri ohýbaní zreteľne odlišuje nesprávna krivka.

Hrudná kyfóza - komplikácie

Kyphotická deformita spôsobuje pacientom vážne obavy, pretože vyvoláva dojem neatraktívneho obrazu „okrúhleho chrbta“. Predpokladá sa, že toto hrá dôležitú príčinnú úlohu v psychologických problémoch, ktoré sa u týchto pacientov často vyskytujú. Pri výraznom kyphotickom uhle vystupuje hrboľ zozadu a môže byť bolestivý (Obr. 240). Takto sa vytvára tlakový bod, ktorý vedie k tvorbe bolestivých vredov, najmä u pacientov na lôžku. Charakteristickým dôsledkom deformácie je aj bolesť v krku a dolnej časti chrbta, ktorá je výsledkom zvýšenej lordózy v týchto oblastiach.

Podobne ako pri skolióze môže vážna deformita hrudnej oblasti viesť k zlyhaniu dýchania. Ochrnutie miechy môže byť prejavom kompresie miechy, čo je ďalšou komplikáciou významnej deformity. Aj keď pri paralýze s kyfózou je oveľa častejšia ako pri skolióze, táto komplikácia ako celok je zriedkavá..

Kyfóza hrudnej chrbtice - diagnóza

Ako je uvedené vyššie, diagnóza sa robí na základe histórie a fyzického vyšetrenia. X-ray znamenie kyphosis je klinovité stavcové telo v strednej alebo dolnej časti hrudnej oblasti s dorzálnou kyfózou nad 40 °. Špecifické rádiologické charakteristiky sa však veľmi líšia a závisia od príčiny deformácie, napríklad tuberkulózy, ankylozujúcej spondylitídy, predchádzajúcej zlomeniny. Relatívne špecifický rádiologický obraz je charakterizovaný dospievajúcou kyfózou predstavovanou tromi alebo viacerými hrudnými stavcami klinovitého tvaru, zúženými, ale najmenej o 5 °. Okrem toho dochádza k poraneniam blokovacích dosiek a miernemu vyčnievaniu diskov do tela stavcov, ktoré sa detegujú rádiologicky pri vzniku kalcifikácie (Schmorlova uzlina). Medzistavcové priestory sa prípadne zúžili.

Kypóza hrudnej chrbtice - núdzové opatrenia a odporúčanie špecialistovi

Cieľom je podľa možnosti vyliečiť počiatočný proces, napríklad infekcia, osteoporóza, malignita. Optimálny prístup môže vyžadovať interakciu viacerých lekárov, najmä pokiaľ ide o liečiteľné ochorenie. Bohužiaľ, rovnako ako pri skolióze, značný počet mladých pacientov „pozorujú“ rodinní lekári, ktorí vynechávajú obdobie, keď z primeraného riadenia a liečby môžete dosiahnuť maximálny výsledok.

Liečba významných deformít obvykle zahŕňa analgetiká, odpočinok a cvičenie na lôžku, ako aj rôzne spinky alebo sadrové odliatky. Drvivá väčšina pacientov pomáha konzervatívnej liečbe.

Chirurgický zákrok je potrebný iba v malom počte prípadov a iba pri špecifických indikáciách.

Axiom: rovnako ako v prípade skoliózy by sa všetci pacienti s patologickou kyfózou hrudnej chrbtice mali okamžite po diagnostikovaní obrátiť na špecialistu..

Zatiaľ žiadne komentáre!

Krčka chrbtice by mala mať normálny ohyb zvaný lordóza. Prípady jej narovnania naznačujú patológiu, ktorá vznikla - kyphotizácia krčnej lordózy.

Predpokladá sa, že táto patológia sa zriedkavo vyskytuje, môže spôsobiť zranenia, rôzne choroby chrbtice, krivicu.

V dôsledku patológie stavcov krku, cez centrálne otvory, z ktorých prechádzajú cievy zásobujúce mozog krvou, prechádzajú nervové vlákna, vyskytuje sa kyphotická deformácia lordózy, hlavné príznaky choroby:

 • Bolesť v krku, hlave, závraty.
 • Zmeny tlaku, jeho skoky.
 • Zmena zrakovej ostrosti, porucha sluchu.
 • Obmedzené pohyby krku.
 • Časté svalové kŕče, znížená citlivosť končatín, brnenie v chrbte hlavy, dolná čeľusť.

Okrem nepohodlia, ktoré človek zažije, sa v ňom postupne vytvára sklon, hrboľ sa vytvára z vývrtiek. Neprirodzená poloha stavcov spôsobuje bolesť v celom chrbtici.

Kyphotická deformita krčnej lordózy vedie k porušeniu vertebrálnej artérie, kompresnej myelopatii, ktorá je spojená so závažnými komplikáciami v podobe ochrnutia..

Liečba tohto ochorenia sa začína diagnózou, ktorá si vyžaduje individuálny prístup ku každému pacientovi.

Príčiny narovnania krčnej lordózy s kyphotickou deformáciou sa môžu líšiť..

Posudzuje sa celkový stav pacienta, stupeň poškodenia stavcov krku. Úplné vyliečenie si vyžaduje dlhé obdobie, pravdepodobne s dôslednou implementáciou odporúčaní lekára.

 1. Eliminácia bolesti liekmi.
 2. Fyzioterapeutické cvičenia, cvičenia zamerané na posilnenie svalov a väzov chrbta, zlepšenie krvného obehu, pružnosť stavcov.
 3. Masáž krku a oblasti krku. Uvoľňuje svalové kŕče, oslabuje nervy.
 4. Fyzioterapeutické postupy.
 5. Manuálna expozícia.
 6. Nosiť špeciálne korzety, ortopedické goliere.

Ak sa lordóza vyrovnáva s tvorbou kyphotickej deformácie, ale má mierny alebo stredne závažný stupeň ochorenia, môže mať manuálna terapia dobré výsledky v liečbe..

Lekár koná rukami na golierovej oblasti krku, chrbtice, tkaniva, ktoré ju obklopuje. Týmto dosahuje návrat stavcov, chrbtových diskov na ich pôvodné miesta. Normalizuje sa tlak, bolesti hlavy zmiznú.

Diagnóza: krčná lordóza sa narovnáva s tvorbou kyphotickej deformity, nie je to veta. Iba vo veľmi pokročilých prípadoch sa lekári uchýlia k chirurgickému zákroku.

Fyzikálna terapia pomáha liečbe dobre. Cvičenie zmierňuje svalové napätie, posilňuje vazy, normalizuje krvný obeh v chrbtici.

Terapeutické cvičenia pre každého pacienta sú vybrané individuálne, aby sa posilnil svalový korzet.

Malo by sa pamätať na to, že kyphotická deformita cervikálnej lordózy je liečiteľná, ale je lepšie jej predchádzať ako liečiť následky..

K tomu je potrebné pravidelne cvičiť, plávať, jogovať, aktívne tráviť voľný čas. Musíte sa pohybovať veľa a pozorovať správne držanie tela, nielen pri chôdzi, ale aj keď sedíte, stojíte.

Aby sa predišlo cervikálnej kyfóze, oplatí sa vykonať telesnú výchovu a na odporúčanie lekára vykonať špeciálne liečebné cvičenia. Takáto gymnastika bude účinným preventívnym opatrením pri mnohých ochoreniach chrbtice ako celku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Takáto patológia je charakteristická pre pomerne veľký počet žien a mužov. K vyčnievaniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom oslabeného pupočného prstenca. Ak okamžite začnete so správnou liečbou, môžete sa úplne zbaviť takejto patológie..
Naši predkovia liečili pupočnú kýlu u dojčiat pomocou meďou umiestnených na pupku, špeciálnych infúzií a pozemkov. V súčasnosti sa v medicíne používajú moderné metódy, medzi ktoré patrí bandáž pupočnej kýly pre novorodencov.
Príznaky osteochondrózy sa vyskytujú neočakávane, hoci vývoj patológie sa začína dlho predtým.Výrazné prejavy naznačujú spravidla zápalové a zhoršené procesy, preto je v porovnaní s konvenčnými cvičeniami na cvičenie na cvičenie potrebná závažnejšia terapia..