loader

Hlavná

Späť

Liečba bez chirurgického zákroku alebo zníženie hernie

Pomerne často prichádzajú do nášho centra ľudia, ktorí už vyskúšali rôzne metódy liečby kýly chrbtice bez chirurgického zákroku - lekárske kurzy, blokády, akupunktúra, fyzioterapia, moderné hardvérové ​​technológie, manuálna terapia. Nemohli sa však zbaviť neznesiteľných bolestí, znecitlivenia končatín a iných typických symptómov prietrže.

V takýchto prípadoch lekári nevidia inú možnosť, ako chirurgické odstránenie prietrže. Preto „odsúdení“ na operáciu, učenie sa o kinezoterapii, k nám prichádzajú pre poslednú záchrannú šancu.

Miechová kýla a chirurgický zákrok

Strach z operácie je opodstatnený. Aj lekári to uznávajú - jedná sa o extrémne opatrenie spojené s mnohými rizikami. A zároveň žiadny ošetrujúci lekár a neurochirurg nemôže zaručiť, že operácia chrbtice konečne zmierni utrpenie.

Operácia odstránenia prietrže chrbtice je nebezpečná a nevylučuje príčinu zničenia disku. Dystrofický proces v chrbtici sa naďalej vyvíja, nejaký čas po operácii disk opäť začne vysychať a drobiť sa. Operácia zvyšuje riziko zapojenia sa do patologického procesu susedných medzistavcových platničiek a objavenia sa nových hernií. Osoba predstavuje riziko, že sa stane zdravotne postihnutým a bude chronicky závislá od drog.

Takéto operácie sú zvlášť neúčinné pre starších ľudí s nadváhou a príliš tenké - so slabo vyvinutým svalovým korzetom.

Život na blokádach bolesti tiež nie je možné. Lekárske blokády lokálne uvoľňujú svaly, čo vedie k atrofii hlbokých kostrových svalov, ktoré podporujú chrbticu, ako aj k vysychaniu vaskulatúry, ktorá vyživuje a zvlhčuje medzistavcové platničky. V dôsledku toho sa deštrukcia chrbtice ďalej zvyšuje.

Medzi alternatívne spôsoby liečby prietrže je možné rozlíšiť manuálnu terapiu. Dobrý manuálny terapeut (osteopat) je schopný zmierniť svalové kŕče na dlhú dobu, zmierniť bolesť, ale „korigovať“ prietrž alebo znížiť ju, bohužiaľ, nie je schopný.

Jedným slovom, všetky tieto metódy majú jednu vec spoločnú - dočasne zmierňujú príznaky choroby, ale absolútne neliečia a neodstránia kýly a výčnelky. Pri tomto spracovaní sa disk bezpečne rozpadá. Bolesť sa vracia a rastie, kvalita života klesá. Blaho sa zhoršuje. K výčnelkom a prietržiam sa postupne pridávajú neurologické príznaky, necitlivosť, závraty a iné chronické ochorenia. Pacienti sa znovu a znovu vracajú k lekárom a potom zostáva iba operácia.

Čo robiť? Existuje iba jedna cesta: zastaviť deštrukciu disku, obnoviť jeho pôvodnú primeranú výživu a začať prirodzené procesy hojenia a regenerácie tkaniva kostnej chrupavky v tele.

Na dosiahnutie týchto cieľov bol vyvinutý špeciálny systém liečby pohybu - kinezoterapia.

Kinesitherapy - osvedčený a efektívny spôsob liečby kýly chrbtice bez drog a operácií

Výsledky liečby spinálnej prietrže pomocou kinezapie sa často vnímajú ako zázrak. Po absolvovaní prvého kurzu sa prietrž značne zmenšuje a pri bežných triedach môže úplne zmiznúť. Toto však nie je zázrak, ale výsledok veľmi špecifickej a tvrdej práce pacienta spolu s jeho inštruktorom kinezoterapie..

A čo je najdôležitejšie, výsledok stojí za to. Osoba trpiaca prietržou sa nielen raz a navždy zbaví bolesti, ale znovu získa zdravie, vysokú kvalitu života, nezávislosť od drog a lekárov, dobrú fyzickú kondíciu a pohodu..

Účinok liečby je jasne demonštrovaný pomocou tomogramov (obrázky MRI). Kliknutím fotografiu zväčšíte.

Toto sú obrázky jedného z našich pacientov. Vľavo pred triedami: hernia MTD (medzistavcový disk) 11 mm. Práve dnes: 4 mm výstupok.

Po absolvovaní iba jedného liečebného cyklu si pacienti na kontrolných obrazoch všimnú, že hernia disku sa výrazne zmenila alebo úplne zmizla..

Kazanské centrum pre kinezoterapiu lieči spinálnu herniu bez chirurgického zákroku viac ako 10 rokov - od roku 2007. A vo viac ako 90 percentách prípadov je liečba úspešná.

Naši pacienti ľutujú iba jednu vec, ktorá k nám neprišla okamžite. Veľa času, zdravia a peňazí sa vynaložilo na neúčinné metódy zamerané iba na dočasné zmiernenie bolesti a iných nepríjemných príznakov prietrže.

Kinezoterapia je dnes jediným možným spôsobom, ako sa zbaviť prietrže chrbtice raz a navždy, bezpečným a prirodzeným spôsobom, bez toho, aby sa poškodila chrbtica a aby nedošlo k otrave tela drogami..

Ako kinesitherapy dosahuje taký úspech?

Ako sa znižuje prietrž??

Metóda kinezoterapie je založená na vytvorení podmienok na prirodzené obnovenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek pomocou špeciálne vyvinutého zariadenia - kinezioterapeutických prístrojov..

Tieto podmienky sa zase vytvárajú zahrnutím aktívnej práce do hlbokých svalov chrbtice, ktoré obklopujú prietrž, a cez ktoré prechádzajú krvné a lymfatické cievy, čím sa do tejto oblasti dodáva výživa..

Aktivácia svalov správnym liečebným pohybom odstraňuje kŕče a opuchy - hlavné príčiny bolesti. A čo je najdôležitejšie, zlepšuje krvný obeh a mikrocirkuláciu v oblasti postihnutého disku, obnovuje transport krvi, lymfy, tok vlhkosti a živín do medzistavcových platničiek. Výsledkom je bolesť, prietrž chrbtice môže byť minimálna a dokonca úplne vymiznúť.

Kýlová profylaxia

Rozvoj hlbokých svalov tiež prispieva k formovaniu silného svalového korzetu, cieľom správneho držania tela, ktorým je zabrániť vzniku prietrže. Čím silnejší svalový korzet podporuje a vyživuje chrbticu, tým menšie je riziko deformácií chrbtice, uvoľnenia a vymazania disku..

Strach z pohybu

Hernia disku je často sprevádzaná bolesťou, stuhnutosťou chrbtice a kĺbov, ktorá spôsobuje strach z pohybu. Existujú otázky. Ako sa pohybovať? Prinesie hnutie poškodenie už chorej chrbtice? Čo robiť, ak mám tachykardiu, vysoký krvný tlak, ischemickú chorobu srdca (cukrovka, astma atď.)?

Nie je potrebné sa obávať všetkého. Simulátory kinezoterapeutov sú špeciálne, pretože sú navrhnuté špeciálne na použitie na lekárske a rehabilitačné účely. Umožňujú zahrnúť hlboké chrbtové svaly s minimálnym zaťažením chrbtových diskov a kĺbov. Takmer všetky cvičenia sa vykonávajú v miernej polohe: sedenie, ležanie, ležanie na chrbte. Zaťaženia sú prísne dávkované, plynulo sa zvyšujú z hodiny na lekciu, pretože sa znižuje bolesť, obnovuje sa chrbtica a kĺby, celkové posilňovanie a hojenie tela.

Všetky triedy sa uskutočňujú pod vedením a dohľadom skúseného trénera, ktorý vyberie optimálnu záťažovú schému pre pacienta, vyučuje diafragmatickú dýchaciu techniku ​​na prevenciu a zmiernenie bolesti svalov..

V prvých lekciách, 4-6 dňoch, sa môže zvýšiť bolesť, ale toto všetko súvisí s prispôsobením tela. Čoskoro budete cítiť výrazné zlepšenie..

Vďaka integrovanému prístupu sa ľudia zbavujú silnej bolesti a nepohodlia v chrbte, korzety, barle, palice, drogovej závislosti a závislosti od „blokády“, strach z akejkoľvek fyzickej aktivity, bez ohľadu na vek, zmizne, sebadôvera rastie.

Kinesitherapy vám umožňuje prekonať strach z fyzickej námahy, zbaviť sa bolesti navždy, zvýšiť kvalitu života a napĺňať.

Liečebný program sa zostavuje individuálne po konzultácii s lekárom centra, po vykonaní myofasciálnej diagnózy pohybového aparátu, vyhodnotení celkového zdravotného stavu a závažnosti príznakov bolesti. Iba tak môže kinezoterapeut predpísať efektívny liečebný a rehabilitačný program pomocou liečebného hnutia.

Máme zásoby. Konzultácia s lekárom + diagnostika chrbtice - 600 rubľov.

Nahrávanie pomocou tel. (843) 570-55-25 alebo v našej skupine VKontakte.

Ešte užitočnejšie články v Yandex Zen:

Nasledujte nás na Instagrame:

Nenechajte si ujsť zábavnú časť! Prihlásiť sa ku odberu noviniek:

Kinezioterapia prietrže lumbálnej chrbtice

 • Príčiny choroby
 • Etapy vývoja choroby
 • Ako sa prejavuje lumbosakrálna prietrž?
  • Syndróm bolesti
  • Vertebrálny syndróm
  • Radikálny syndróm
 • Patologická diagnostika
 • Liečba medzistavcovej prietrže
  • Konzervatívna terapia
  • Chirurgický zákrok
 • Preventívne techniky

Príčiny choroby

Kýly medzistavcových platničiek sa častejšie prejavujú pri osteochondróze súvisiacej s vekom v dôsledku sucha a krehkosti vláknitého prstenca. Je to však iba jeden z rizikových faktorov. Medzi ďalšie patria:

 • Silné zaťaženie bedrovej oblasti v dôsledku nadváhy.
 • Svalová slabosť.
 • dedičnosť.
 • Sedavý životný štýl a v dôsledku toho neustále stláčanie stavcov.
 • fajčenie.
 • Skvelá fyzická aktivita.

Podľa lekárskych štatistík sa toto ochorenie vyskytuje u mužov mnohokrát častejšie ako u žien.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Medzistavcová prietrž je ochorenie nielen starších ľudí. U dospelých od 30 do 50 rokov toto ochorenie postupuje. Je to z dôvodu dopravných nehôd, prepätia a zranení na pracovisku..

Aké sú najbežnejšie príčiny choroby:

 • Zranenia v dôsledku nehôd alebo pádov.
 • Zdvíhanie ťažkých predmetov s nesprávnym rozložením bremena.
 • Skolióza alebo lordóza, čo vedie k zvýšenému zaťaženiu určitých oblastí chrbtice.
 • Dysplazia bedra.
 • Chronické ochorenia vrátane spinálnej tuberkulózy, novotvary, syfilis.
 • Poruchy metabolizmu (dedičné a získané).

Všetky tieto faktory vedú k tomu, že chrupavka a kosti chrbtice sa opotrebujú a oslabujú. A to je hlavný dôvod medzistavcovej prietrže.

Etapy vývoja choroby

Bez riadnej liečby ochorenie progreduje a stav poškodených miechových diskov sa zhoršuje. Existujú štyri štádiá vývoja choroby:

 1. Výhrez. Medzistavcové platničky sa trochu posunuli, nie viac ako dva milimetre. Vláknité jadro nevyčnieva z miechy.
 2. Bedrový výčnelok. Okraj disku sa rozprestiera za chrbticu do vzdialenosti 1,5 mm, ale nepozoruje sa žiadne posunutie jadra.
 3. Vytláčanie. Jadro vyčnieva z tela stavcov.
 4. Zhabanie. Jadro takmer vypadne a visí na stavci v podobe kvapky. V tejto fáze existuje riziko prasknutia vláknitého prstenca a úniku tekutej sekrécie.

V prvom štádiu choroby sa človek príliš neobťažuje, niekedy sa vyskytuje bolesť v dolnej časti chrbta, ale rýchlo zmizne. S rozvojom choroby sa zhoršuje zdravotný stav, príznaky sa stávajú bolestivejšie a úzkostlivejšie. Ak sa diagnóza nestanoví včas a liečba sa nezačne, sú možné následky: paralýza nôh a závažné poruchy nervového systému..

Ako sa prejavuje lumbosakrálna prietrž?

Medzistavcová prietrž sa môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť v bedrovej oblasti.
 • Bolesť pri chôdzi, vyžarujúca do femorálnej oblasti.
 • Necitlivosť chodidiel, prstov, oblasti na povrchu dolnej časti nôh a stehien.
 • Pocit ťažkosti v nohách.
 • stuhnutosť.

Aby sa neskoro hľadalo lekársku pomoc, oplatí sa dôkladnejšie analyzovať príznaky choroby. Môžu sa rozdeliť do troch skupín.

Syndróm bolesti

Kľúčovým príznakom je bolesť prietrže lumbosakrálnej chrbtice. Aj v prvej fáze je v oblasti poškodeného disku bolesť, najmä po zranení. Môžu sa zintenzívniť alebo ustupovať a potom znovu vstať. Častejšie sakrálny región neubližuje, ale bolí, najmä pri fyzickej námahe alebo pri dlhšej sedavej práci. Ak človek leží na zdravej strane a ohýba nohu, bolesť úplne ustupuje. Tento stav môže trvať niekoľko mesiacov..

S včasným prístupom k lekárskej pomoci nie je odstránenie problému zložité. Stačí sa rozlúčiť so zlými návykami a cvičiť s fyzioterapeutickými cvičeniami odporúčanými lekárom.

Každý deň sa postihnutá oblasť zväčšuje a stav tkanív disku sa zhoršuje. Prechod na druhý stupeň ochorenia je signalizovaný zvýšenou bolesťou. Teraz je cítiť nielen v sakrálnej oblasti, ale pokrýva celú dolnú časť chrbta, vyžarujúcu do krčnej oblasti, do každého miechového svalu, zadku, bokov, dolných končatín, nôh a nôh. Nepokoj sa prejavuje pohybovou aktivitou, dokonca aj mierne - kašeľ alebo kýchanie.

Vertebrálny syndróm

Zintenzívnenie bolesti v druhej fáze je sprevádzané neustálymi kŕčmi zadných svalov. To vedie k ešte väčšiemu nepohodliu pre pacienta. Nemôže sa voľne pohybovať, narovnať chrbát, natiahnuť sa. Chôdza takejto osoby sa stáva neistou, vždy sa ohýba na opačnú stranu ako pacient, sklonuje sa.

Kvalita ľudského života sa zhoršuje z dôvodu zhoršenej koordinácie pohybov. Nemôže dobre vykonávať úlohy, ktoré mu boli pridelené pri práci, a aktívny odpočinok z dôvodu neustálej bolesti sa stáva nereálnym..

Radikálny syndróm

Ak lekári nechajú kýlu bez dozoru, progresívne ochorenie vedie ku kompresii koreňov miechy, v dôsledku čoho vymrú, a prístup krvi ku tkanivám poškodeného disku je takmer nemožný. Objavujú sa príznaky charakteristické pre závažné štádiá choroby:

 • Oslabenie svalov nôh. Pacient sa nemôže krčiť, natiahnuť, odraziť. Je pre neho ťažké dokonca vyliezť po schodoch.
 • Znecitlivenie postihnutej oblasti a okolitých oblastí. Pokožka sa stáva necitlivou a bledou, je tu pocit husacích kožíkov, brnenie. Pacienti sa sťažujú na hyperhidrózu v postihnutej oblasti a na nohách alebo naopak na nadmernú suchosť pokožky.
 • Lumbago. Pacient je mučený bolesťami chrbta v bedrovej oblasti s akútnou, ostrá bolesť, ktorá sa zosilňuje akýmkoľvek pohybom. Bez liečby to vedie k deštrukcii kĺbov stehna a kolena.
 • Výrazné stenčenie bolesti v nohách, ktoré vedie k asymetrii držania tela.
 • Porušenie panvových orgánov. Urologické a gynekologické choroby sa zhoršujú, libido vymizne, hnačka, močová inkontinencia je možná.

V závažných prípadoch vertebrálnej hernie existuje riziko ochrnutia, postihnutia alebo dokonca smrti.

Patologická diagnostika

Ak má osoba silnú bedrovú bolesť, musí sa dohodnúť s neurológom. Vykoná vyšetrenie s lekárskymi testami:

 • Detekcia reflexov zo šliach dolných končatín.
 • Testovanie zdvihu nôh.
 • Stanovenie citlivosti na teplo alebo chlad, bolesť a vibrácie po celom povrchu nôh, bokov, zadku, brucha a chrbta..

Potom lekár odporučí pacienta na vyšetrenie MRI alebo CT bedrovej kosti. Pomocou tomografických techník sa získa trojrozmerný obraz postihnutej oblasti. Na ňom môžete určiť umiestnenie a veľkosť prietrže, štádium choroby.

Ak existuje riziko poranenia miechy, predpisuje sa dodatočne elektromyografia, neurografia a kontrastná myelografia. Na základe týchto štúdií lekár určí, či je potrebný urgentný chirurgický zákrok..

Liečba medzistavcovej prietrže

Vertebrálna hernia sa lieči konzervatívnymi aj chirurgickými metódami. Výber metódy závisí od štádia vývoja choroby, prítomnosti sprievodných chorôb a kontraindikácií.

Konzervatívna terapia

Terapeutický priebeh je primárne zameraný na zmiernenie bolesti a zmiernenie stavu pacienta.

Aké lieky môže lekár predpísať:

 1. Lieky, ktoré zmierňujú bolesť a zápal („Diclofenac“, „Rofika“, „Movalis“). S exacerbáciou - vo forme injekcií. Ak sa zmierni akútna bolesť (zvyčajne dosť tri až štyri dni), predpisujú sa perorálne lieky s podobným účinkom (Ibuprofen, Meloxicam)..
 2. Novokainická blokáda s pridaním kortikosteroidov. Podobná metóda je schopná okamžite zastaviť bolesť po dobu dvoch týždňov. Blokáda sa zvyčajne podáva injekciami do rôznych častí poškodeného disku..
 3. Svalové relaxanciá centrálneho pôsobenia („Midokalm“, „Sirdalud“). Znižujú svalovú aktivitu tým, že zmierňujú kŕče bolesti..
 4. Vitamínové a minerálne komplexy s dôrazom na prvky skupiny B (Milgamma, Neurovitan, Neurobeks). Trochu uvoľňujú svaly, pomáhajú regenerácii tkanív a vedú nervové impulzné vedenie..

Po zastavení bolesti sa podávanie liečiv znižuje. Liečba tohto ochorenia je spôsobená fyzioterapiou a fyzioterapiou.

Spôsoby liečby fyzioterapeutickými postupmi sa tiež vyberajú v závislosti od stavu pacienta. To môže byť:

 • Ošetrenie tepelným alebo elektrickým prúdom.
 • Elektroforéza protizápalovými liekmi.
 • Akupunktúra a akupresúra.
 • Hirudotherapy.
 • hydromasážne.

Normálna masáž je povolená iba v prípadoch, keď nedochádza k bolesti. Účinnejšia fyzioterapeutická liečba - manuálna terapia s postizometrickou relaxáciou.

Lekári naliehajú na fajčiarov, aby prestali fajčiť.

Nutričná korekcia je tiež dôležitá, najmä u pacientov s nadváhou. Z menu budete musieť vylúčiť mastné, korenené jedlá, sladkosti, alkohol. Šetrná strava s množstvom zeleniny a fermentovaných mliečnych výrobkov pomôže telu lepšie tolerovať liečbu a zbaviť sa kilogramov spätného nakladania..

Chirurgický zákrok

Konzervatívna liečba zvyčajne trvá asi dva mesiace. Ak neprináša požadovaný výsledok, rozhodne sa o zmene terapeutickej taktiky alebo o chirurgickom zákroku. Táto je predpísaná pre silnú bolesť, stratu citlivosti nôh, zhoršené funkcie panvových orgánov. V závislosti od zložitosti situácie sa operácia vykonáva nasledujúcimi spôsobmi:

 • Endoskopická metóda. V zasiahnutej oblasti sa vykonajú tri mikro-rezy. V jednom zadajte fotoaparát na vysielanie na monitore. Po ďalších dvoch sa výstupok prietrže odstráni pomocou miniatúrnych nástrojov.
 • Metódou perkutánnej discektómie. Poškodené jadro sa odstráni prepichnutím miechy a nahradí sa umelou látkou..
 • Laserovou rekonštrukciou. Vykonáva sa vo forme vpichov pomocou špeciálnej ihly bez pitvy tkanív. Laserové žiarenie zahreje štruktúru disku a stimuluje regeneráciu buniek a tiež odstraňuje bolesť.

V ťažkých prípadoch je možná endoprotetika stavcových platní - nahradenie poškodeného orgánu implantátom.

Po zložitých chirurgických zákrokoch je potrebná rehabilitácia. Obsluhovaná osoba bude musieť nosiť korzet, nebude môcť sedieť asi tri mesiace. Ďalšie obdobie rehabilitácie zahŕňa lekársku gymnastiku a fyzioterapiu.

Preventívne techniky

Rovnako ako každé iné ochorenie sa medzistavcovej prietrži dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Čo musíte urobiť, aby boli vertebrálne disky zdravé:

 1. Presne vypočítajte zaťaženie, ak s ním súvisí vaša práca alebo ste profesionálny športovec.
 2. Správna telesná hmotnosť (jej index by nemal prekročiť 30).
 3. Vyberte si vhodný matrac na spanie v správnej polohe (najlepšie na chrbte).
 4. Jemný na telesnú výchovu, plávanie, fitnes.
 5. Zahrňte cvičenia na posilnenie svalového korzetu chrbtice v ranných cvičeniach.
 6. Vzdajte sa cigariet.
 7. Dobre najesť.

Ak sa dodržiavanie týchto pravidiel stane zvykom, existuje riziko spinálnej prietrže len v dôsledku nehody.

Kýla medzistavcových platničiek je nebezpečná so závažnými dôsledkami a liečba pokročilých prípadov je veľmi dlhá. Ak sa chcete vyhnúť chirurgickému zákroku a komplikáciám, pri bolestivých pocitoch v chrbte by ste mali navštíviť neurológa.

Účinnosť terapeutických cvičení pri prietrži lumbosakrálnej chrbtice

Osteochondróza je hrdzou chrbtice, hovorí Sergej Bubnovský, autor jedinečnej liečebnej techniky pre pohyb. Vo svojich dielach „Osteochondróza nie je veta“, rešpektovaný lekár neodporúča obviňovať genetiku a kombináciu okolností za rozvoj osteochondrózy, ale naznačuje lenivosť a neochotu cvičiť svaly..

Koniec koncov, je to svalová atrofia, ktorá sa vyvíja s nedostatkom pohybu a vyčerpáva medzistavcové platničky, ktoré postupne „vysychajú“ a sú „vytlačené“ do miechového kanála..

Bedrová oblasť je najcitlivejšia na takúto „medzistavcovú koróziu“. Iba terapeutické cvičenia s kýlou bedrovej chrbtice môžu optimalizovať prísun krvi do postihnutého segmentu, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu a regenerácii chrupavky..

Kedy začať prevenciu?

Tvorbe prietrže predchádza dehydratácia a zníženie výšky medzistavcových platničiek. Spočiatku je zachovaná jej integrita, ale tkanivá postupne vyčnievajú - tvorí sa výstupok, ktorý vyplňuje spodnú časť medzistavcových priečelí.

Tento proces je stále reverzibilný..

Terapeutická gymnastika, ktorá v prípade vyčnievania bedrovej chrbtice spočíva vo viacsmernom napínaní chrbtice, pomáha „napínať“ uvoľnené svaly, zabraňuje ďalšiemu stlačovaniu disku stavcovými telami, rieši problém „podráždených“ nervových koreňov a migračnej bolesti dolnej časti chrbta..

Pri aktívnej práci rôznych svalových skupín sú lepšie uspokojené nutričné ​​potreby chrupavky..
Môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Doska sa umiestni pod uhlom, pričom jej horný okraj sa upevní vo výške 130 - 150 cm. Relaxujte dobre, ľahnite si na palubu po dobu 20 minút. Natiahnite sa na brucho, zdvihnite spodné nohy a upevnite ich pomocou podopreného valčeka. Pri rozťahovaní z polohy na chrbte je valec umiestnený pod kolená. Uhol sklonu sa pravidelne mení;
 • Po zavesení panvy a ramien si ľahnite na brucho na úzku stolicu. Telesná hmotnosť padá na stolicu, lakte a kolená. Svaly sú uvoľnené, dýchanie sa vykonáva v hornej časti pľúc;
 • Alternatívne ležte na pravej a ľavej strane s podopretým valčekom.

Zlepšenie pohody v dôsledku cvičebnej terapie počas vyčnievania bedrovej chrbtice nastáva v dôsledku návratu a fixácie ischemického „tlmiča nárazov“ v mieste určenom na tento účel..

Ak došlo k katastrofe

Ak sa vytvorila prietrž, akútna bolesť prepichujúca bedrový sval, ako napríklad elektrický výboj, „dá pacienta“ do postele.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Imobilizácia po dobu až 3 týždňov úplne „uvoľňuje“ svaly a zbavuje ich schopnosti „držať“ chrbticu..

Preto je potrebné cvičiť od prvých dní po jej ukončení. Fyzikálna terapia prietrže lumbálnej chrbtice prispieva k jej postupnému rozširovaniu a formovaniu podporného „rámu“ zo svalov..

Koniec prísneho odpočinku na lôžku sa odporúča dvoma jednoduchými cvičeniami:

 • niekoľko minút stojte v posteli a opierajte sa o kolená a lakte;
 • Keď ideme z postele na podlahu, chodíme po miestnosti spočívajúcej na kolenách a dlaniach (3 až 4 kolá).

Takýto „spôsob pohybu“ nezaťažuje chrbticu, mobilizuje, napína a posilňuje všetky svalové skupiny, ktoré sú „uvoľnené“ dlhodobou imobilizáciou. Postupne sa dĺžka kroku zväčšuje a v budúcnosti by sa chôdza na kolenách a dlaniach, ako aj odpočívať na nohách a dlaniach rúk mala využívať ako prirodzený prostriedok na odstránenie bedrovej bolesti..

Cez pult

Po zvládnutí bolesti a po tom, čo sa trochu posilnila, by ste si mali zvoliť individuálny komplex cvičebnej terapie, ktorý pomocou medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice pomôže obnoviť funkčnosť chrbtice..

Najprv je žiaduce vybrať a vykonať ho podľa pokynov inštruktora, pričom sa vezme do úvahy smer vyčnievania disku a prítomnosť parézy..

Zvyčajne začnite jednoduchými cvičeniami v polohe na chrbte, bez kontraindikácií.
Vykonajte ich v 10-sekundovom intervale, 12-15 krát:

 • Ruky pozdĺž tela, nohy nôh ohnuté na kolenách sú na podlahe. „Zatlačte“ spodnú časť chrbta k podlahe a napnite brušné svaly;
 • Nohy a ramená sú rovné. Pomaly zdvihnite hlavu, strhnite z ramien a ramien z podlahy, natiahnite sa dopredu za svoje ruky a vydržte v tejto polohe 10 sekúnd;
 • Nohy sú ohnuté na kolenách. Jemne pritiahnite mierne ohnutú ľavú nohu k hrudníku a položte pravú ruku na koleno. Na niekoľko sekúnd zatlačte koleno rukou a odolajte jeho ďalšiemu pohybu k hrudníku. Podobne vystupujte s druhou nohou;
 • Nohy sú rovné, dlane natiahnuté ruky sú pritlačené k podlahe. Zdvihol hlavu z podlahy, pomaly „ťahal“ prsty na nohách smerom k sebe a držal pozíciu 7-10 sekúnd.

Aké ďalšie cvičenia je možné vykonať - pozri video:

Lieky bez vedľajších účinkov

V budúcnosti, aby sa konečne „zhrdzavené“ prvky kostry vrátili k ich stratenej elasticite a k pacientovi - schopnosť rýchlo sa ohýbať a chodiť, komplikuje lekár zloženie kvôli silovým cvičeniam so súhlasom lekára, vylučujúc iba krútenie, skákanie a ostré odpory.

Nasledujúce cvičebné cvičenia poskytujú aktívny svalový tréning na prietrž bedrovej chrbtice a zvyšujú jej pružnosť:

 1. Ležanie na tvrdom povrchu:
  • Pritiahnite nohu zohnutú na koleno k telu. Zovretými rukami zatlačte na hruď (striedavo doprava a doľava);
  • Potiahnutím za hrudné nohy ohnutými kolenami ich „uchopte“ oboma rukami;
  • Úpravy predchádzajúceho cvičenia: „objímanie“ nôh zdvihnutých k hrudníku, zdvihnutie hlavy a ramien z podlahy. Keď sa flexibilita chrbtice vracia, zdvihnite telo čo najďalej od podlahy, čo najviac potiahnite kolená k hrudníku a umiestnite bradu medzi ne;
  • Zdvihnite rovnú nohu (striedavo doľava a doprava) 90 stupňov od podlahy - 10 krát. Zdvihnutú nohu zoberte nabok. Držte každú pozíciu po dobu 5-7 sekúnd. Pre posilnenie pacientov držte uhol 45 stupňov alebo menej;
  • Vzpriamenie rovných nôh o 90 stupňov, po ktorých nasleduje ich chov na stranách;
  • Šliapajte na bicykli.
 2. „Zaokrúhlite“ spodnú časť chrbta, sedia na pätách s zadkom a natiahnite predné ruky, dlane opierajúce sa o podlahu. Zadok držte na pätách, pomaly siahajte dopredu, prstom sa dotknite podlahy a natiahnite zaoblený chrbát.
 3. Odporúča S.M. Bubnovsky:
  • Postavte sa na všetky štyri osoby, posadte panvu na ľavú nohu a natiahnite pravý chrbát. Natiahnite ľavú ruku pred seba. Vymeňte nohu a rameno;
  • Kolená a dlane pritlačené k podlahe. Ohnite ruky za lakte, vydýchnite a - telo položte na zem, vdychujte. Po vydýchnutí vyrovnajte ruky tak, že „sedíte“ na pätách zadku.

Všetky vyššie uvedené cvičenia „upokojujú“ a posilňujú hlboké svaly chrbta.

Za predpokladu, že telesná výchova s ​​herniou bedrovej chrbtice sa vykonáva 3-4 krát počas dňa, technika vykonávania cvičení je plynulá a školiaci proces nespôsobuje bolesť.
Po niekoľkých mesiacoch môže pacient ísť do známych regeneračných komplexov vrátane:

 • vodný aerobik a zadné plávanie;
 • severská chôdza
 • jóga;
 • rehabilitačné fitnes;
 • autorské metódy Dikula a Bubnovského, v ktorých bývame.

Liečba v špecializovaných strediskách S.M. Bubnovsky začína podrobne popisom diagnostických a testov fyzickej zdatnosti, po ktorých je vypracovaný tréningový program na špeciálnych simulátoroch - MTB.

Cvičenie s herniou lumbosakrálnej chrbtice je možné aj po chirurgickom zákroku.

Vďaka hlbokému „vyčerpávaniu“ svalov tréning normalizuje svalový tonus, zbavuje pacienta spastickej bolesti a obnovuje pružnosť chrbtice. Po absolvovaní kurzu na simulátoroch dostáva pacient individuálny „poriadok“ - zoznam cvičení na udržanie zdravia chrbtice doma s jasným uvedením rozsahu fyzickej aktivity.

Viac informácií o S.M. Naučíte sa Bubnovského z videa:

Metóda Dikul tiež zohľadňuje úroveň svalovej sily pred liečbou a spočíva v udržiavaní svalového tonusu a „sily“ väzov. Výcvik v jeho centrách je určený nielen pre obdobie remisie, ale aj pre pacientov s akútnou bolesťou.

Odrezanie zbytočné

Pri „presakovaní“ celého obsahu medzistavcových platničiek do miechového kanála je možná paralýza. Táto operácia je nevyhnutná. Ale čelí dlhodobej imobilizácii: 10 dní po operácii je pacientovi ukázané dávkované chôdze a dychové cvičenia.
Odporúča sa vykonávať sťahovacie pohyby so svalmi tela a končatín.

Cieľom cvičebnej terapie po odstránení medzistavcovej prietrže v období zotavenia je obnovenie bedrovej mobility..

Pod vedením lekára sa vytvára „pokusný“ liečebný komplex, ktorý zahŕňa cvičenia v polohe na chrbte a na bruchu, spočívajúce na rukách a kolenách..

Nepríjemné cvičenia sú od toho „odrezané“. Po šiestich mesiacoch po operácii, v neskorom období zotavenia, začínajú aktívne tvoriť svalový korzet.
Cvičenia sa stávajú aktívnejšími, so súhlasom lekára sa pacient môže pripojiť k vyššie uvedeným regeneračným komplexom.

Výhody a možnosti vykonávania cvičení s bedrovou kýlou

Kýla bedrovej chrbtice je vážna patológia, ktorá môže spôsobiť veľmi veľké problémy a utrpenie. Človek má často silné bolesti chrbta, necitlivosť a pálenie nôh, svalovú slabosť. Niekedy môže byť výsledkom bedrovej prietrže dokonca skreslenie. Existujú zanedbané prípady, keď dôjde k ochrnutiu nôh. Na pozadí bedrovej prietrže sa môže vyskytnúť porucha čriev a močového mechúra.

Vertebrálna kýla je nebezpečná choroba, ktorá má veľmi nepríjemné následky. Včas začať liečbu pomocou jednoduchej gymnastiky v silách každého.

Pri liečbe pacientov je spolu s liečbou liekmi veľmi častá špeciálna telesná výchova.

S pomocou fyzikálnej terapie prietrže sa dosahujú dva ciele:

 • svalový spazmus lumbosakrálnej chrbtice je odstránený;
 • svaly bedrovej chrbtice sú posilnené a je zabránené progresii prietrže.

Pravidlá vykonávania terapeutických cvičení

Na začatie odbornej prípravy sú potrebné túžby pacienta a uvedomenie si jeho potreby. Cvičenia pri lumbálnej kýle sú praktickejšie na špeciálnej gumovej podložke, ktorá veľmi dobre zmäkčuje podlahu. Všetky cviky na lumbosakrálnu chrbticu sa musia vykonávať bez topánok.

Aby ste nepoškodili vaše telo, pri výkone cvičení na dolnej časti chrbta s prietržou musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 • začneme sa angažovať po úľave od bolesti;
 • počas telesnej výchovy venujeme maximálnu pozornosť stavu tela, ako aj nedostatku bolesti v lumbosakrálnej oblasti chrbta;
 • ak počas cvičenia pocítite mierne nepohodlie, pokračujeme vo vykonávaní veľmi opatrne a opatrne;
 • ak počas gymnastiky dôjde k výraznej alebo silnej bolesti v oblasti bedrovej oblasti, potom neurobíme prvok (pravdepodobne neskôr bude k dispozícii na vykonanie);
 • cvičenia opakujte každý deň, môžete ich rozdeliť do skupín a robiť niekoľkými krokmi;
 • vylúčiť skoky, otrasy a údery v lumbosakrálnej oblasti chrbta;
 • zaťaženie a amplitúda vykonávania pohybov začínajú s minimom a postupne sa zvyšujú;
 • sme naladení na dlhodobé ošetrenie prietrže a obnovenie bedrovej chrbtice.

Komplex pre začiatočníkov

Špeciálna gymnastika je k dispozícii každému, kto pozná problém miechy v lumbosakrálnej oblasti. Posilňuje a rozvíja funkčnosť chrbtice.

Všetky cvičenia sa vykonávajú 10-krát. Východisková poloha prvých štyroch cvičení - ležiaca na chrbte.

 1. Natiahneme ruky rovnobežne s telom, nohy ohnuté v kolenách. Zaťažujeme brušné svaly a potom ich oslabujeme. Počas cvičenia sa uistite, že dych zostáva pokojný a či sa nezvyšuje.
 2. Ruky dávame pozdĺž tela, narovnávame nohy. Do 10 sekúnd mierne zdvihnite plecia a telo dopredu a stuhnite.
 3. Ohyby a mierne dotiahnutie nohy. Položili sme pravú ruku na koleno ľavej nohy. Potom začneme ťahať ľavú nohu k hlave a zároveň 10 sekúnd odolať ruke. Opakujte to isté na druhú stranu..
 4. Pri inšpirácii natiahneme rovné ruky za hlavy, zároveň natiahneme ponožky a natiahneme ruky a nohy v opačných smeroch. Bedrá pevne pritlačte k podlahe. Pri výdychu relaxujte. Opakujte cvičenie trikrát.
 5. Sedíme na kolenách, znižujeme zadok na pätách. Bez zdvihnutia zadku sme sklonili hlavu k podlahe. Pomaly posúvajte dlane vpred a uvoľňujte spodnú časť chrbta.

Tieto cvičenia na lumbosakrálnu chrbticu sú vynikajúce pre začiatočníkov liečebných cvičení, aby sa zbavili prietrže. Miernym posilnením ich chrbtice môžete pridať účinnejšie krútiace prvky.

Krútiace cvičenia (špirálová gymnastika)

Každé cvičenie bedrovej kosti vyžaduje 10 prístupov. Môžete však začať niekoľkokrát. Spočiatku nemusia fungovať niektoré prvky gymnastiky..

Školenie by malo byť denne. Po 6 mesiacoch budú výsledky už viditeľné. K úľave v lumbosakrálnej oblasti môže dôjsť skôr.

Všetko záleží na individuálnych vlastnostiach, veľkosti prietrže, ako aj na ďalších faktoroch..

Začneme robiť všetky cvičenia ležiace na chrbte. Lumbosakrálna oblasť je pevne pritlačená k podlahe. Ruky smerujú do strán.

 1. Zdvihnite pravé stehno a otočte hlavu doprava. Súčasne sa chodidlá otáčajú opačným smerom. Robíme to isté aj iným spôsobom..
 2. Položili sme pravú ľavú nohu doprava. Odbočiť vľavo. Hlava vyzerá doprava. Robiť to isté naopak.
 3. Pätku ľavej nohy položíme na prsty pravej nohy. Otočíme telo doľava a hlavu doprava. Vymeňte nohy a opakujte na druhú stranu.
 4. Ohýbame ľavú nohu a členok položíme na patelu pravej nohy, ktorá zostáva rovná. Telo otočíme doprava a hlavu doľava. Robte zákruty naopak.
 5. Ohnite kolená od seba. Nohy sú na podlahe. Odbočiť vľavo. Zamierte doprava. Potom v opačnom smere.
 6. Pritláčame nohy proti sebe a ohýbame sa na kolenách. Odbočte doľava a otočte hlavu doľava. To isté urobte opačným spôsobom..
 7. Ľavá noha sa narovná. Ohýbame pravú nohu na koleno a otočíme telo doľava a snažíme sa dostať podlahu kolenom ohnutej nohy. Otočte hlavu doprava. Robiť to isté naopak.
 8. Nohy sa spoja a potiahnu sa do žalúdka. Odbočíme doľava a snažíme sa kolenami dosiahnuť na podlahu. Otočte hlavu doprava. To isté naopak.

Cvičenie bedrovej chrbtice poskytuje účinok porovnateľný s roztiahnutím chrbtice. V priebehu času sa svaly a väzy v chrbte uvoľňujú a rozťahuje sa celá lumbosakrálna chrbtica. Pomáha pri liečbe kýly bedrovej chrbtice..

Kinezioterapia prietrže lumbálnej chrbtice

Funkcie vykonávajúcej gymnastiky s medzistavcovými kýlami

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Program gymnastických cvikov vykonávaný pod vedením vyškoleného odborníka je pomerne účinnou metódou liečby bolesti v patológii medzistavcových platničiek..

Komplexný prístup k terapeutickej gymnastike zvyčajne spočíva v naučení pacienta správne sa pohybovať a súboru konkrétnych cvičení, ktoré pomáhajú relaxovať spazmodické svaly a normalizujú ich prácu, posilňujú svaly korzetu všeobecne a pomáhajú udržiavať chrbticu v neutrálnej polohe (priamo) počas denných aktivít..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Ľudia trpiaci bolesťou spôsobenou prietržou medzistavcových platničiek by sa mali vyvarovať vykonávania akcií, ktoré spôsobujú nadmerné zaťaženie dolnej časti chrbta alebo vyžadujú ostré „krútiace“ pohyby, ako napríklad pri futbale, golfe, balete a pri zdvíhaní závaží..

Ďalšie aeróbne cvičenia (s nízkou intenzitou, napríklad chôdza, rotoped, plávanie) sa môžu začať o niečo skôr ako u gymnastiky, dva až tri týždne od začiatku liečby. Beh sa neodporúča, aspoň kým nezmizne bolesť a silné chrbtové svaly.

Aj keď svaly, ktoré tvoria zadný korzet, nie sú dobre preškolené, mali by ste sa vyhnúť cvičeniam, ktoré vytvárajú tlak na spodnú časť chrbta (napríklad drepy s nadmerným zaťažením). Musíme neustále pamätať na to, že zavádzanie gymnastických prvkov by malo byť pomalé a jemné.

Druhy gymnastických cvičení pre herniovaný disk.

Existujú rôzne typy a typy fyzickej aktivity, ktoré nachádzajú uplatnenie pri úspešnom liečení prejavov bolesti s kýlami chrbtice. Protahovacie cvičenia sú najvhodnejšie na zmiernenie príznakov bolesti, zatiaľ čo posilňujúce cvičenia napomáhajú obnoveniu stratených funkcií (zvýšenie mobility)..

Cvičenia najčastejšie používané v patológii diskov možno rozdeliť na:

- Aeróbne cvičenia s nízkou intenzitou. Patria sem plávanie, jazda na bicykli a chôdza, ktorými sa posilňujú svaly brucha a chrbta bez nadmerného stresu. Vodná gymnastika je obzvlášť užitočná, pretože voda pomáha pri cvičení minimalizovať zaťaženie chrbtice.

- Jóga, tai chi, qigong. Rôzne súbory gymnastických cvičení vynalezených v krajinách východnej Ázie kombinujú fyzikálne metódy s meditáciou, čo umožňuje dosiahnuť psychofyzikálnu rovnováhu, ktorá účinne zabraňuje recidíve bedrovej bolesti..

- Stabilizačné cvičenia (alebo silový tréning). Triedy tohto typu gymnastických cvičení vedú k zvýšeniu svalovej sily brucha a dolnej časti chrbta, pričom sa zlepší mobilita, sila a vytrvalosť všeobecne, ako aj dodatočne sa zvýši flexibilita kĺbov bokov a kolien..

- Strie. Tieto cvičenia najúčinnejšie pomáhajú znižovať bolestivosť, ale najlepšie výsledky, ako ukazujú skúsenosti, sa dajú dosiahnuť ich kombináciou so silou gymnastikou..

Cvičenia na brušnú silu

- Telesné zdvíhanie (užitočné na posilnenie slabých svalov hornej časti brušnej tlače). Na ich vykonanie musíte ležať na chrbte, ohýbať svoje dolné končatiny na kolenách a položiť ruky skrížené na hrudník. Zdvihnite hornú časť tela o pätnásť až dvadsať centimetrov od podlahy, podržte po dobu 2 až 5 sekúnd, potom sa pomaly spustite do východiskovej polohy. Vydýchnite cestou hore a nadýchnite sa nadol. Je potrebné snažiť sa vykonať dva prístupy desaťkrát. Ak vás bolesť v krku trápi, pritiahnite si ruky za hlavu.

- Na posilnenie svalov, ktoré tvoria lis dolného brucha, si ľahnite na chrbát a striedavo a pomaly zdvíhajte narovnané nohy 30 až 50 centimetrov od podlahy. Zamknite ich v hornej polohe na desať sekúnd a potom ich tiež pomaly spustite. Usilujte sa o dve sady desiatich vlekov.

- Ľahnite si na chrbát (spravidla v pokojnom uvoľnenom stave sa vytvára medzera medzi chrbtom a podlahou). Napnutím svalov prednej brušnej steny pritlačte chrbát k podlahe tak, aby medzera zmizla, zostali v tejto polohe 8 až 10 sekúnd a vrátili sa do východiskovej polohy. Trvá 8 až 10 krát.

Cvičenie, uvoľnenie svalov chrbta

- Zvyšovanie panvy. Ľahnite si na chrbát, ohýbajte nohy dobre v kolenných kĺboch. Dotiahnite zadok a žalúdok tak, aby bol spodný chrbát mierne nadvihnutý nad podlahou, na chvíľu ho zaistite. Posaďte sa na podlahu, relaxujte. Pokúste sa dýchať rovnomerne. Predĺžte hladko cvičenie na 5 sekúnd. Potom položte nohy trochu ďalej od tela a skúste to znova..

- Predĺženie. Z polohy na chrbte s pažami ohnutými v lakťoch pritlačenými k hrudníku pomaly zdvíhajte horný trup k lakťom a boky a panvu držte na podlahe (obrázok 4). Zmraziť v tejto polohe na päť sekúnd a vrátiť sa späť na podlahu. Postupne zvyšujte svoj vzpriamený postoj na tridsať sekúnd. Opakujte 10 krát.

Ak sa vám vyššie uvedené cvičenie zdá byť ľahko vykonateľné, môžete prejsť na jeho zložitejšiu formu - stúpajte nie po lakte, ale na úplne roztiahnuté ruky. Ak je pre vás z nejakého dôvodu ťažké ľahnúť si, podobné cvičenie sa môže vykonať pri státí, pomaly sa vyklápajúc chrbát a ruky na bokoch. Je však stále lepšie vykonávať toto cvičenie pri ležaní..

Preťahovanie zadných svalov.

- Ležanie na chrbte s ohnutými kolenami a nohami k sebe as ramenami od seba, jemne a pomaly spúšťajte kolená k podlahe zo strany na stranu a zostaňte v extrémnych polohách po dobu dvadsiatich sekúnd..


- Keď ste na chrbte, rukami uchopte holennú časť alebo stehno jednej nohy a koleno pomaly ťahajte smerom k hrudníku až na maximum. Podržte desať až dvadsať sekúnd, potom to isté urobte s druhou nohou..


- Keď ležíte na chrbte, jemne potiahnite kolená oboch nôh k hrudníku (Obr. 9). Po dvadsiatich až tridsiatich sekundách sa pomaly vráťte do východiskovej polohy. Urobte dve sady po 6-krát.


- Posaďte sa na dolné končatiny, ohnite sa a natiahnite ruky, natiahnite sa dopredu bez toho, aby ste si zdvihli zadok z päty (Obr. 10). Po dvadsiatich až tridsiatich sekundách sa pomaly vráťte do východiskovej polohy. Vykonajte dve sady 6-krát.

Cvičenie chrbta

- Keď ležíte na bruchu (pre pohodlie a výšku si môžete dať niečo ako valec alebo vankúš), rukami za chrbtom v závese zdvihnite svoje plecia a hornú časť tela. Ak ste boli v tejto polohe asi päť sekúnd (ďalej sa zvyšovali na 20 sekúnd), vráťte sa na pôvodnú hodnotu. Vykonajte 8-10 krát.


- Z polohy ležiacej na bruchu (s hlavou a hrudníkom položenou na podlahe a pažami natiahnutými nad hlavou) pomaly zdvihnite ruku a protiľahlú nohu narovnanú v kolene o päť až desať centimetrov od podlahy, za pár sekúnd zaistite (postupne stúpa na dvadsať) a návrat do pôvodnej polohy. Opakujte osem až desaťkrát.


- Polovičný most. Z polohy na chrbte so spodnými končatinami ohnutými na kolenných kĺboch ​​pomaly zdvíhajte spodnú časť chrbta a zadok z podlahy. V tejto polohe zaistite na päť až desať sekúnd, potom sa pomaly spustite. Vykonajte niekoľko prístupov z desiatich mostov.


- Ľahnite si na brucho a položte ruky pod hlavu. Prípadne zdvihnite nohy mierne ohnuté na kolená a zaistite ich v hornej polohe na päť sekúnd. Osem až desať.


Podobné cvičenia sa môžu robiť, keď sú v 4-bodovej polohe (majú body podpory dlaní a kolien). Zároveň by sa malo zabrániť skrúteniu alebo prehnutiu tela..

- Zdvíhajte dozadu a dopredu striedavo nohy mierne ohnuté v kolenách, držte ich päť sekúnd hore, potom pomaly dole. Vykonajte dve sady po desiatich vlekoch.


- Postavte sa na všetky štyri a súčasne zdvihnite narovnanú ruku a tú istú nohu z opačnej strany, držte tri až päť sekúnd. Nezabudnite, že by ste mali mať chrbát rovno. Striedavé ruky a nohy, opakujte osem až desaťkrát.

Gymnastika poskytuje vynikajúcu príležitosť na zvýšenie flexibility a vytrvalosti, ako aj na posilnenie určitých svalových skupín, ktoré udržiavajú neutrálnu polohu chrbtice. Cvičenia by nemali byť izolované, ale mali by byť súčasťou širšieho programu, ktorý je potrebný na návrat k normálu doma aj v práci.

Kombinácia gymnastiky s psychologickou a motivačnou podporou, ako je kognitívno-behaviorálna terapia, robí pacientovo úsilie sebavedomejším a zameranejším..

Kýla chrbtice sa môže tvoriť v ktoromkoľvek z jej oddelení. Častejšie ako iné, je postihnutá dolná časť chrbta (až 90% všetkých prípadov), potom krk. V prietrži v hrudnej oblasti sa vytvára menej často. Bedra sú náchylnejšie na fyzickú námahu ako zvyšok chrbta. Pri ich pôsobení dochádza k deformácii medzistavcových platničiek. Ich výčnelok za prirodzené hranice sa nazýva výčnelok a považuje sa za normálny, ak prechádza so zánikom záťaže. Keď sa zmeny uložia a rozvinú, môžeme hovoriť o patológii. Liečba miechy priamo závisí od jej veľkosti a závažnosti ochorenia.

Rozmery

Pri stálom alebo nadmernom zaťažení, s vekom sa v medzistavcovej platničke vyskytujú dystrofické procesy. Kvapalný obsah v ňom klesá, vláknitý prstenec stráca svoju pevnosť a elasticitu. Konštantný a nerovnomerný tlak pulpózneho jadra na ňu spôsobuje vznik mikrotrhlín a časom, pokiaľ sa nelieči, nevyhnutne vedie k prasknutiu. Takýto patologický proces možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Počiatočné degeneratívne zmeny na medzistavcovej platničke.
 • Výčnelok (výčnelok).
 • Kýla (prolaps alebo pokles).
 • Sekvestrácia (separácia fragmentu buničitého jadra).

Kýla môže vyčnievať smerom von (najbezpečnejšia možnosť), do miechy alebo do strany (obe podmienky sú nebezpečné). Závažnosť choroby je určená nielen smerom vyčnievania, ale aj jej veľkosťou. Pre každú časť chrbtice má veľkosť výslednej patológie svoj vlastný význam. Ak je výčnelok 1 - 3 mm pre bedrovú chrbticu pravdepodobnejšie považovaný za výčnelok, potom je pre krčok už plnohodnotnou medzistavcovou prietržou a pomerne veľkou a nebezpečnou.

 • Od 1 do 5 mm - malý výstupok. V krčnej oblasti do 2 mm, v hrudnej a lumbosakrálnej do 5.
 • Od 6 do 8 mm - stredný výčnelok. Ak je lokalizácia v cervikálnej oblasti, potom je možné považovať jej veľkosť za 5 až 6 mm a za strednú 2 až 4 mm. Pre hrudník a bedrovej oblasti maximálne 8 mm.
 • Od 9 do 12 mm - veľká medzistavcová prietrž. Hrudky tejto veľkosti sú charakteristické pre hrudník alebo bedru.
 • Od 12 mm a viac - veľký výhřez alebo sekvestrácia.

Veľkosť prietrže nie je vždy prvoradá. Smer vydutia je oveľa dôležitejší. Ak prietrž vyčnieva do miechy, potom predstavuje nebezpečenstvo aj najmenší (1-3 mm). Stlačenie miechy môže spôsobiť silnú bolesť a viesť k ochrnutiu..

Medziobratlovú herniu môžete liečiť rôznymi spôsobmi - konzervatívne alebo rýchlo, všetko záleží na veľkosti.

Patológia krčnej chrbtice sa považuje za najťažšie liečiteľnú z dôvodu malej veľkosti tejto časti chrbtice, malej veľkosti stavcov a diskov, ktoré ich oddeľujú. Najčastejšie sa však pacienti sťažujú nie na krk, ale na lumbosakrálnu oblasť. Tu sú formácie do 15 mm.

Konzervatívne zaobchádzanie

Bedrové a krčné kýly sa považujú za najnebezpečnejšie. V krku môžu spôsobiť parézu horných končatín a mozgovú ischémiu, v dolnej časti chrbta zasahujú do úplného fungovania pohybového aparátu a ovplyvňujú fungovanie vnútorných orgánov..

Môžete urobiť bez operácie s prietržou v dolnej časti chrbta až do 8 mm, v krku - až do 2 - 4. Liečba je v tomto prípade symptomatická (úľava od bolesti, úľava od stresu) a zlepšenie flexibility chrbtice:

 • liečenie.
 • Cvičebná terapia.
 • Manuálna terapia.
 • fyzioterapia.

Pri konzervatívnej liečbe medzistavcovej prietrže je hlavne to, aby ste nevynechali okamih, kedy môže byť účinná..

lieky

Základná lieková terapia zahŕňa niekoľko oblastí: odstránenie príčin, zmiernenie príznakov, prípadne blokovanie syndrómu bolesti. Hlavné skupiny liekov na liečbu medzistavcovej prietrže:

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Často sa používal diklofenak alebo Movalis (NSAID). Lieky blokujú produkciu cyklooxygenázy, ktorá sa podieľa na zápalovom procese, znižujú horúčku a zmierňujú bolesť.
 • Chondroprotektory a prípravky na báze kyseliny hyalurónovej. Teraflex alebo Alflutop (chondroprotektory) sa zvyčajne predpisujú. Pacienti ich dobre tolerujú, vyživujú chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek a posilňujú jeho štruktúru, čím bránia deštruktívnemu procesu a inhibujú progresiu choroby. Caripain Plus alebo Rumalon - prípravky obsahujúce kyselinu hyalurónovú. Pomáhajú zvyšovať hladinu tekutín v jadre buničiny a zvyšujú elasticitu vláknitého prstenca..
 • Svalové relaxanciá. Midokalm uvoľňuje obmedzené svaly. Uplatňuje sa iba podľa pokynov lekára..
 • Zlepšenie dodávky krvi. Trental alebo Pentoxifylline posilňuje steny krvných ciev, uvoľňuje hladké svaly a komplexnou liečbou Milgammou (vitamíny B) a Actovegin (neuroprotektívne) znižujú nedostatok kyslíka.
 • Prostriedky na ochranu zažívacieho traktu. Gastal alebo Almagel zabraňuje gastrointestinálnemu poškodeniu pri použití NSAID. Sú predpisované v kombinácii s nesteroidnými liekmi.
 • Antidepresíva. Sertralin alebo Insidone umožňujú telu úplne sa zotaviť počas spánku.

blokáda

Spazmus a bolesť sa zmierňujú injekciou anestetík a kortikosteroidov. Tento postup môže trvať až niekoľko týždňov. Trvanie závisí od spôsobu podávania liečiv a od reakcie organizmu. Blokáda s herniou bedrovej chrbtice je rozdelená na dva typy:

 • Lokálne - periartikulárne, intraartikulárne alebo epidurálne.
 • Segmental - paravertebral.

Iba kvalifikovaný odborník so skúsenosťami s takouto liečbou môže určiť potrebu blokády a rozhodnúť, ako sa bude vykonávať. Lekár by mal zistiť, či má pacient kontraindikácie, a vziať do úvahy všetky riziká s možnými komplikáciami.

Použitie blokády s medzistavcovou prietržou rôznych veľkostí má niekoľko výhod:

 • Rýchly výsledok. Anestetika sa aplikuje priamo na léziu..
 • Minimálny účinok podaných liekov na celé telo vďaka lokálnej aplikácii.
 • Opakovaná aplikácia postupu poskytuje stabilné, dlhodobé zmiernenie bolesti a rýchle odstránenie zápalového procesu.

fyzioterapia

Môže sa vykonať iba po konzultácii s lekárom. Povaha a zaťaženie cvikov by mali zodpovedať predchádzajúcej terapii (napríklad chirurgickému zákroku), ak existujú, alebo splniť určité úlohy pri použití ako liečba..

Na rozdiel od cvičení pre krčnú chrbticu, ktoré sa vykonávajú počas sedenia, by sa mala gymnastika bedrovej zóny udržiavať v polohe na bruchu. V hornej časti chrbtice sú cvičenia relaxačné av dolnej časti komplexy, ktoré posilňujú svaly dolnej časti chrbta..

Prípustný komplex cvičebnej terapie pre lumbálnu prietrž:

 • Ležiace na zadných nohách sa narovnajú, ruky natiahnuté pozdĺž trupu.
 • Napnite a uvoľnite si abs.
 • V tejto polohe mierne nadvihnite panvu a panvu na 10 sekúnd.
 • Ľahnite si na chrbát, striedavo priťahujte nohy ohnuté na kolenách a snažte sa ich pritlačiť k hrudníku.

Fyzikálna terapia je predpísaná pre hernie v bedrovej oblasti s veľkosťou nie väčšou ako 6 mm. V iných prípadoch sa používa ako regenerácia po operácii.

Manuálna terapia

Okrem hlavnej liečby, medzistavcovej prietrže lumbálneho (hrudného, ​​krčka) oddelenia, existujú podporné opatrenia na zvýšenie jej účinku, na konsolidáciu a prevenciu recidívy choroby..

Masáž medzistavcovou prietržou sa predpisuje výlučne počas obdobia remisie. Hlavným cieľom je znížiť svalový tonus, zlepšiť prietok krvi, zmierniť bolesť a urýchliť rehabilitáciu. Manipulácia s masérom by mala byť jemná a opatrná. Pri hnetení by pacient nemal cítiť bolesť.

fyzioterapia

Liečba slabými prúdmi sa už dlho úspešne používa. Toto je napríklad jeho diadynamická rozmanitosť alebo elektroforéza. Elektródy pripojené na pokožku pacienta pod slabým napätím majú buď lokálne dráždivý účinok alebo pomáhajú liečivu preniknúť do lézie.

Elektroforézne postupy s novokainom alebo lidokaínom pri liečbe medzistavcovej hernie môžu významne znížiť množstvo použitých nesteroidných liekov, čím sa zníži ich negatívny účinok na organizmus..

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok pri liečbe bedrovej prietrže sa považuje za núdzové opatrenie s výčnelkom 12 - 15 mm. Túto metódu je vhodné používať iba v prípade dlhého a neúspešného boja, silného vplyvu na vnútorné orgány od samého začiatku vývoja patológie alebo počas kritickej exacerbácie..

Microdisectomy

Operácia sa vykonáva pri vysokom zväčšení alebo pomocou mikroskopu. Neurochirurg s minimálnym rezom (do 2 cm) a takmer šperkovým nástrojom odstraňuje medzistavcovú prietrž akéhokoľvek druhu. Poškodenie lekárovými manipuláciami je zanedbateľné (žltý väz je čiastočne odstránený a v zriedkavých prípadoch sú vyrezané stavcové oblúky), takže relapsy sú minimalizované.

Indikácia pre mikrodisektómiu sa zvyčajne zvažuje:

 • Neprenášajú bolesť ani pri použití blokády.
 • Kompresia miechového kanála.
 • Kýla do veľkosti 5 - 6 mm.

Obdobie regenerácie trvá krátko, pretože počas operácie nie sú ovplyvnené svaly a väzivo. Pacient môže okamžite sedieť, bolesťový syndróm je zanedbateľný.

Endoskopická mikrodisektómia

Prevádzka s najmodernejšou technológiou. Vyrobí sa mikro-rez (nie viac ako 0,5 cm), do ktorého sa vloží endoskop. S jeho pomocou sa vyšetrí prietrž a potom sa uskutoční jej odstránenie. Chirurg vidí všetky manipulácie na monitore.

Hlavnou výhodou tejto techniky je absencia rehabilitačného obdobia. Ihneď po zákroku je pacient na nohách. Slabou stránkou je obmedzenie jej použitia v závislosti od veľkosti výčnelku. Možnosť tejto minimálne invazívnej operácie je určená veľkosťou hernie do 6 mm.

Laserová nukleoplastika

Odstránenie medzistavcovej prietrže laserom môže byť nezávislé ošetrenie, takže sa môže aplikovať v kombinácii s obvyklou operáciou (v konečnom štádiu endoskopickej mikrodisektómie). Optické vlákno zavedené cez prepichovací otvor zahreje výstupok. Premenená tekutina sa odstráni ihlou.

Táto metóda umožňuje odstrániť prietrž bez toho, aby došlo k poškodeniu pacienta. Laserová nukleoplastika je minimálne invazívny zákrok s minimálnymi možnými komplikáciami, ale pacient bude musieť stráviť najmenej 3 dni v nemocnici. Operácia je účinná u mladých pacientov s herniou s veľkosťou maximálne 6 mm.

Aj najmodernejší spôsob liečby vyžaduje zodpovedný prístup k obdobiu zotavenia po operácii. Postupujte podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára, viesť zdravý životný štýl, nevyvarujte sa fyzickej námahe a pravidelne sa podrobujte vyšetreniu, aby ste zabránili vzniku nových medzistavcových prietrží.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Akákoľvek choroba pohybového ústrojenstva, ktorá je sprevádzaná výrazným syndrómom bolesti, zhoršuje kvalitu života. Kýla chrbtice je vážna patológia, existuje rozšírený názor, že ju možno liečiť iba chirurgicky, ale operácia je zložitá, vyžaduje zdĺhavú rehabilitáciu a často končí komplikáciami.
Zvýšený intrakraniálny tlak je nebezpečný stav, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje stav mozgu. Ako každá choroba, aj táto patológia má priame a nepriame príznaky.
Medzistavcová prietrž spôsobuje silné bolesti chrbta a prináša veľa nepohodlia. Pri kýle lumbosakrálnej chrbtice predpisujú odborníci jogínovú terapiu často. S jeho pomocou je možné dosiahnuť relaxáciu všetkých potrebných svalových skupín, obnoviť prietok krvi v poškodenej oblasti a odtok lymfy, čo prispieva k rýchlej obnove poškodeného tkaniva chrupavky.