loader

Hlavná

Pažerák

Klasifikácia závažnosti cirhózy

Cirhóza spôsobuje každoročne smrť 40 miliónov ľudí. Predstavuje deštruktívnu zmenu v pečeni v dôsledku vírusových, toxických a iných patológií, pri ktorých je zdravé tkanivo parenchýmu nahradené kolagénnymi (vláknitými) bunkami a na jeho povrchu sa tvoria dystrofické uzliny. Napriek mnohým novým terapeutickým režimom, ktoré sa používajú na liečbu takýchto pacientov, väčšina z nich zomrie na cirhózu v priebehu 2–5 rokov, pričom v pokročilej fáze trpí silnou bolesťou..

Etiologická klasifikácia

Z dôvodu mnohých typov prejavov a priebehu ochorenia a potreby individuálnej terapie bolo na zhromaždení WHO 1978 schválených niekoľko klasifikácií cirhózy pečene. Najdôležitejšou z nich je distribúcia podľa etiologického kritéria, pretože podľa neho je zvolená terapeutická schéma. Najčastejšie formy cirhózy sú v dôsledku poškodenia pečene:

 1. alkoholické (40–50% prípadov) - najčastejšou príčinou cirhózy je poškodenie hepatocytov etanolom. Miera nástupu patológie závisí od mnohých individuálnych faktorov: frekvencia konzumácie alkoholu, ich kvalita, prítomnosť infekcií, trvanie opitosti atď. Ak sa denne konzumuje 200-400 g vodky, vyskytne sa cirhóza za 10 - 15 rokov, ale ak je osoba nosičom vírusu hepatitída, potom sa postihnutá pečeň prejaví za 5-7 rokov;
 2. vírusová (20–35% prípadov) - cirhóza je dôsledkom chronickej hepatitídy B, C a D, ktorá sa doteraz liečila iba symptomaticky. Aj pri dlhodobej remisii nie je vylúčená pravdepodobnosť poškodenia parenchýmu fibrózou. Cirhóza sa môže vyvinúť aj ako komplikácia so závažnou hepatitídou A a E, ktorá sa pozoruje u 1–5% pacientov;
 3. toxický (5 - 10% prípadov) - poškodenie hepatocytov je možné pri pravidelnej expozícii tela rôznym jedom. Hlavnú rizikovú skupinu tvoria pracovníci v chemickom a hutníckom priemysle. Boli tiež hlásené prípady toxického otravy pečene plesňami a chemikáliami používanými na ochranu plodiny pred škodcami. Preto sú poľnohospodárski pracovníci tiež ohrození cirhózou. Lieky, ktoré sa používajú najmä na liečbu onkológie, môžu tiež inhibovať funkciu pečene. V tomto prípade je diagnostikovaná cirhóza liečiva;
 4. stagnujúci (srdcový) - táto forma sa vyznačuje nekrózou hepatocytov, ktorá je spôsobená hypoxiou a stagnáciou krvi vo vnútri a extrahepatických cievach. Toto je zvyčajne komplikácia, ktorá sa vyvíja na pozadí zlyhania srdca alebo pľúc. Pri tomto type cirhózy sa často vyskytuje ascites, čo vedie k vnútornému krvácaniu zažívacieho traktu a bakteriálnej peritonitíde. Pretože sa v dôsledku toho vyvíja viacnásobné zlyhanie orgánov, prognóza je zlá;
 5. primárna biliárna (genetická) - choroba je spôsobená porušením imunoregulácie, to znamená, že imunitné bunky spôsobujú infiltráciu žlčového epitelu, čo vedie k nekróze hepatocytov. Ochorenie je charakterizované mnohými extrahepatickými prejavmi, vrátane lokálnych lézií vo forme nefritídy a alveolitídy, ako aj systémových reumatických ochorení: lupus, reumatoidná artritída, sklerodermia atď. Prognóza je zlá.

Cirhóza sa môže začať na pozadí ďalších dôvodov: cukrovka, hemochromatóza (neschopnosť pečene odstrániť železo, ktoré spôsobuje jej hromadenie v krvi a pôsobí ako toxín), galaktozémia atď. Chiari, v ktorej je upchatá pečeňová žila a je potrebné chirurgické odstránenie krvných zrazenín. Takéto prípady sú však zriedkavé..

Stojí za zmienku, že podľa niektorých správ asi 5 až 15% všetkých cirhóz patrí do kryptogénnej skupiny, to znamená, že sa vyvíjajú z neznámeho dôvodu. Dôkladnejšie a hĺbkové vyšetrenie „idiopatických“ pacientov ukazuje, že 60% z nich má poškodenie pečene spôsobené genetickými poruchami endokrinného systému. Ako sa diagnostické techniky zlepšujú, kryptogénna cirhóza sa stáva menej bežnou, ale niektoré klinické prípady ponechávajú veľa nevyriešených problémov..

Morfologická klasifikácia

Klasifikácia ochorenia podľa štrukturálnych zmien v postihnutej pečeni je možná po diagnostickom zobrazení orgánu. Ultrazvuk poskytuje iba všeobecný obraz o veľkosti, hustote a makrodefektoch orgánu a údaje CT alebo MRI môžu poskytnúť úplnejšie informácie. Ak má pacient v tele kovové kolíky, nemôže urobiť MRI a CT je kontraindikované u detí, tehotných žien a ľudí, ktorí nedávno podstúpili CT alebo röntgenové žiarenie z dôvodu nebezpečného žiarenia. Výber konkrétnej diagnostickej metódy sa určuje individuálne. Ak nie je vhodný žiadny spôsob nápravy, vykoná sa defekt pod dohľadom ultrazvuku.

Morfologická klasifikácia cirhózy pečene má tri typy a jej poddruhy:

vyhliadkapoddruhcharakteristika
japortál
 • hlavným dôvodom je vírusová hepatitída a mastná hepatóza;
 • vyvíja sa a napreduje pomaly;
 • pečeň „vyschne“, je hustejšia a na jej povrchu sa objaví sieť malých uzlíkov;
post-nekrotická
 • hlavným dôvodom je toxická otrava, menej často vírusová hepatitída;
 • progreduje do niekoľkých mesiacov po vzniku masívnej nekrózy hepatocytov;
 • pečeň je znížená, hustá, s veľkými uzlinami;
žlčový
 • vyskytujú sa lézie žlčových ciest;
 • hypertenzia sa môže vyvinúť s blokádou extrahepatálnych žlčových ciest;
zmiešanýtoto je stredná forma medzi portálom a post nekrotikou;
IIsmall-suk
 • veľkosť uzlov je 1-3 mm;
 • uzly sú spojené tenkými vláknami spojivového tkaniva;
hrubý
 • uzly s priemerom viac ako 3 mm;
 • hrúbka priečok (nití) medzi uzlami je odlišná;
septa
 • nie sú tu žiadne uzly, ale parenchým oddeľuje vláknitá septa;
 • toto je počiatočné štádium uzlovej formy;
 • zvyčajne sa vyskytuje pri alkoholizme a hepatitíde B;
zmiešanýna povrchu parenchýmu sú rôzne uzly;
IIImonolobularuzol obsahuje iba jeden pečeňový lalok bez krvných ciev;
multilobularuzol obsahuje niekoľko pečeňových lalokov, portálnych traktov a centrálnych žíl;
zmiešanýobjemové frakcie jedno- a viacčlenných uzlov sú takmer identické.

Tabuľka ukazuje, že prvá klasifikačná skupina kombinuje druhú a tretiu. Predstavujú iba vizualizačnú charakteristiku a boli zavedené iba z dôvodu pohodlnosti kvôli charakterizácii a popisu štádia choroby u lekárov..

Stupnica dieťaťa - Pughovej stupnice

Na všeobecné posúdenie stavu pacienta a predpovede jeho prežitia sa vykoná klasifikácia podľa Childa-Pugha na základe biochemických indikácií. Je potrebné vyhodnotiť stupeň poškodenia pečene piatimi faktormi, z ktorých každý dostane 1, 2 alebo 3 body. Ak konkrétny parameter chýba alebo je slabo vyjadrený, potom sa dá 1 bod s priemernými hodnotami - 2 a so silným prejavom - 3.

indexbody
123
bilirubín50 μmol / l
protrombín> 60%40-60%3,5 g2,8 až 3,5 gKlinická klasifikácia

Klinické a funkčné charakteristiky naznačujú symptomatickú závažnosť choroby, ktorá je, žiaľ, zavádzajúca. Bolesť, dyspepsia a ďalšie prejavy cirhózy sa niekedy prejavia až v pokročilom štádiu ochorenia. Priebeh a aktivita patologického procesu preto rozlišujú tieto formy choroby:

 1. latentné - všetky príznaky sú skryté až do ireverzibilného poškodenia pečene. Pomôžte pacientovi získať včasné zistenie choroby, ku ktorej najčastejšie dochádza náhodne počas rutinného vyšetrenia;
 2. subakútna - charakterizuje prvé štádium cirhózy a zvyčajne sa vyvíja na pozadí chronickej hepatitídy (alkoholickej alebo vírusovej). Trvanie podoblasti je 6 - 12 mesiacov;
  pomalý - táto forma sa dá diagnostikovať ľahšie ako latentná cirhóza, pretože choroba sa prejavuje vo forme slabého klinického obrazu. Aj po diagnóze nie je životnosť pacienta obyčajne kratšia ako 15 rokov;
 3. pomaly postupujúce - pre túto formu je vývoj klinických komplikácií necharakteristický a nárast symptómov pretrváva roky. Prežívanie pacientov je zvyčajne 10–12 rokov;
 4. rýchlo progreduje - choroba je ťažká a často sa vyvinú komplikácie vo forme pečeňového kómy a rakoviny. Stredná dĺžka života s takou cirhózou zvyčajne nie je dlhšia ako 5 až 7 rokov.

Bez ohľadu na to, ako rýchlo patologický proces pokračuje, má 3 stupne:

 1. kompenzácia (počiatočná) - v tomto štádiu je ťažké podozrenie na túto chorobu, pretože príznaky sa prejavujú iba miernou nevoľnosťou a zriedkavým diskomfortom na pravej strane. Biochemické parametre sú normálne, ale na povrchu pečene sú viditeľné malé vláknité uzly. Liečba, ktorá sa začala vo fáze kompenzácie, je najúčinnejšia;
 2. subkompenzácia (stredná) - prejavuje sa mierna žltkastosť skléry, slabosť, nevoľnosť a žilová sieťka na nohách. Pečeň je už postihnutá, takže nemôže úplne vykonávať svoje funkcie. V tomto štádiu je ťažké liečiť cirhózu a začínajú sa vyvíjať komplikácie vo forme krvácania z konečníka a zmätku;
 3. dekompenzácia (posledná) - závažný symptomatický obraz je spojený s intenzívnym ascitom, častým gastrointestinálnym krvácaním a zmäteným vedomím. V tomto stave sa snažia pomôcť pacientovi zmiernením bolesti, ale celková prognóza je zlá.

Cirhóza je teda klasifikovaná podľa rôznych parametrov, pretože použitie jednej stupnice neumožňuje úplne vyhodnotiť stav pacienta a predpovedať jeho prežitie. Najdôležitejšie je včas rozpoznať prvé príznaky choroby, pretože v počiatočnej fáze je najjednoduchšie liečiť.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Cirhóza je nebezpečné ochorenie jedného z najdôležitejších orgánov ľudského tela - pečene. Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha pomáha vyhodnotiť možnosti liečby a riziká úmrtia chorého.

Prečítajte si článok

Čo je to dieťa - Pugh?

V roku 1964 vedci z University of Michigan vynašli metódu na hodnotenie pacientov s cirhózou. Za meno hlavných vedcov dostala meno Child - Pugh..

Pomocou klasifikácie pečene podľa Childa-Pugha môžu lekári predpovedať riziko smrti už v prvý deň po hospitalizácii..

V súčasnosti je táto klasifikácia cirhózy medzinárodná. Je podmienečne rozdelené do troch tried: A, B a C. Dáta sa triedia podľa rôznych parametrov výsledkov analýzy, z ktorých vyplýva percento prežitia pacienta:

 • s triedou A (5-6 bodov) - 100% prežitie (85% v 2. roku);
 • s triedou B (7–9 bodov) - 81% prežitie (57% pre 2. rok);
 • s triedou C (10 - 15 bodov) - 45% prežitie (35% v 2. roku).

Ako je založená trieda Cirhóza dieťaťa - Pugha

Každá trieda má svoje vlastné body, ktoré sa udeľujú pacientovi po absolvovaní testov a externom vyšetrení.

Čím viac bodov, tým horší je stav pacienta.

Pri klasifikácii sa zohľadňujú tieto ukazovatele:

 1. ascites je patologický stav, pri ktorom dochádza k hromadeniu tekutiny v pobrušnici;
 2. Bilirubín je proteín, ktorý sa tvorí v pečeni počas rozkladu červených krviniek. Jeho veľký počet naznačuje problémy s fungovaním pečene;
 3. albumín - jeho hlavnou funkciou je odstránenie bilirubínu z pečene. Pokles ukazovateľa tohto proteínu naznačuje cirhózu;
 4. protrombínový index - označuje množstvo protrombínového proteínu v pečeni. Je nevyhnutná pre normálnu koaguláciu krvi a vytvára sa v pečeni. Nízky protrombínový index nie je len spojený s rizikom krvácania, ale je tiež ukazovateľom ochorenia pečene;
 5. pečeňová encefalopatia je súbor porúch vo fungovaní orgánu, ktoré môžu viesť k zlyhaniu pečene.

Celkové skóre pomáha určiť triedu cirhózy. Lekári to potrebujú pre:

 • určenie rizika smrti bez liečby;
 • určenie možnosti úmrtia počas transplantácie orgánov na operačnom stole alebo počas obdobia zotavenia;
 • posúdenie potreby transplantácie v blízkej budúcnosti alebo v budúcnosti.

Ďalej môže lekár začať liečiť pacienta. Niektorí odborníci v budúcnosti robia opakovane niekoľko štúdií a môžu vytvoriť novú skupinu chorôb.

Interpretácia údajov

Klasifikácia Child - Pugh zahŕňa použitie špeciálnej tabuľky ukazovateľov vyšetrenia a analýzy, vďaka ktorej môžete vypočítať body. Indikátory na hranici triedy sa považujú za približné, pretože stav pacienta sa môže zhoršiť alebo zlepšiť..

ukazovatele1 bod2 body3 body
ascitesúplne chýba, v brušnej dutine nie sú žiadne známky hromadenia tekutínmierny, s chirurgickým zákrokom dobre reaguje na liečbuťažké, prakticky neliečiteľné
bilirubínjeho hladina je nižšia ako 34 μmol / ldo 50 μmol / lviac ako 50 μmol / l, objaví sa závažná žltačka
bielokmenej ako 3,5 g / dlod 3,5 do 2,8 g / dlmenej ako 2,8 g / dl
Hepatálna encefalopatiachýbajúceFáza 1 alebo 23 a 4 stupne v ťažkej forme
Protrombínový indexviac ako 60v priemere 50 (nie menej ako 40)40 a nižšie

Trieda A

Toto je najjednoduchšia trieda poškodenia pečene. Ak začnete s liečbou včas, pacient sa rýchlo zotaví a riziko zlyhania pečene je minimálne. Transplantácia pečene je voliteľná. Lieky môžete liečiť pomocou diéty a povinného opustenia alkoholu. Úmrtnosť v triede A je 0. Ale pri odmietnutí liečby sa stav pacienta rýchlo zhoršuje.

Trieda B

V tomto štádiu vývoja cirhózy sú príznaky nedostatočného fungovania buniek parenchýmových orgánov - hepatocytov. Riziko úmrtia je dosť vysoké, vyskytuje sa v každej pätine. Zároveň nie každý potrebuje transplantáciu. Je vhodný iba pre určité príčiny choroby. Lekári predpovedajú asi 10 rokov života pri nepretržitej liečbe a pozorovaní.

Trieda C

To je stanovené v najťažšom priebehu cirhózy. V prvom roku zlyhania pečene zomrie asi polovica chorých. V prípade odmietnutia transplantácie, a to aj pri včasnej liečbe, je riziko úmrtia do 3 - 5 rokov 80%. Možnosť smrti počas operácie je približne rovnaká (kvôli možnosti krvácania). Transplantácia sa preto vykonáva iba v naliehavých prípadoch..

Čo je Child Pugh trieda C pre cirhózu pečene

Stanovenie cirhózy pečene podľa Childa-Pugha zahŕňa hodnotenie závažnosti patológie. Systém je guľová váha, ktorá bola vyvinutá v roku 1964. Neskôr ju zdokonalil tím vedcov vedený Pughom. Na určenie triedy patológie sa používajú skóre, ktoré sa udeľujú v závislosti od umiestnenia ukazovateľov vzhľadom na normu.

Do úvahy sa berú rôzne faktory, napríklad bilirubín, albumín, prítomnosť hepatálnej encefalopatie. Keď je diagnostikovaná cirhóza, trieda C podľa Childa-Pugha sa považuje za najťažšiu. Odporúčame ľuďom, aby pochopili vlastnosti tejto skupiny..

Parametre použité na klasifikáciu cirhózy

Na výpočet závažnosti patológie v súlade so systémom Child-Pugh je potrebné objasniť určité parametre. Pacient bude odoslaný na biochemický krvný test, analyzovaný koagulačný systém a výsledky vyšetrenia brušnej dutiny. Zohľadnili sa výsledky neurologických vyšetrení.

Skupina sa určuje podľa nasledujúcich parametrov:

 • Bilirubín. Jedná sa o žlčový pigment, ktorý sa zvyšuje s deštrukciou červených krviniek a poruchami žlčových ciest.
 • Protrombínový čas. Hovorí o zrážaní krvi. Ukazovateľ sa predlžuje s nedostatkom vitamínu K.
 • Bílek. Viaže molekuly bilirubínu. Pri nízkej koncentrácii je podozrenie na nedostatok živín, nefrotický syndróm. Počas dehydratácie sa vyskytuje zvýšená rýchlosť.
 • Ascites. V tomto stave sa tekutina hromadí v brušnej dutine. Ochorenie je rozdelené do 3 etáp. Najprv sa zaznamená malé množstvo kvapaliny. Stav sa môže rýchlo zhoršiť. V 3 štádiách sa v brušnej dutine hromadí veľké množstvo tekutiny.
 • Hepatálna encefalopatia. Pacient má neurologické poruchy rôznej závažnosti. Po prvé, nespavosť a záchvaty úzkosti sú znepokojujúce. V druhej fáze dochádza k dezorientácii vo vesmíre. V 3. etape sa objaví denná ospalosť, paranoidné myšlienky a strata pamäti. Vo fáze 4 sa vyskytuje kóma.

Ako sa udeľujú body

Systém Child-Pugh sa nepovažuje za ideálny, pretože sa hodnotia konkrétne ukazovatele, a nie celkový stav osoby. Napriek tomu je možné pochopiť, aká ťažká je cirhóza. Každému parametru sa pridelí bod, po ktorom sa spočítajú všetky čísla.

Hodnotenie nebude možné vykonať samostatne, pretože bude potrebné zložiť testy a podrobiť sa skúškam. Trieda C sa udeľuje, ak je výkon slabý. Celkové skóre by malo byť od 10 do 15.

U pacientov s triedou C je spravidla hepatická encefalopatia v štádiu 3 - 4, ascites v ťažkej forme. Bilirubín je 50 μmol / l a albumín je 2,8 g. Protrombínový čas je vyšší ako 6 a INR je vyšší ako 2,3. Lekár zhrnie skóre a starostlivo analyzuje stav osoby. Výsledkom bude, že pridelí triedu C pre Child Pugh alebo inú skupinu.

predpoveď

V závislosti od triedy cirhózy môžu lekári urobiť prognózu. Okrem toho bude možné porozumieť približnej dĺžke života pacienta a výsledku operácie. Ak bola diagnostikovaná cirhóza pečene triedy C, potom to naznačuje zlý stav ľudského tela. Ochorenie je zanedbávané, takže liečba by mala byť čo najšetrnejšia a najpresnejšia..

Stredná dĺžka života je 1-3 roky. Pri cirhóze pečene triedy C ľudia zriedka žijú viac ako tri roky. Pravdepodobnosť úmrtnosti po operácii je 82%. Preto je riziko mimoriadne vysoké. Súčasne je veľmi potrebná chirurgická intervencia.

Najpriaznivejšia prognóza u ľudí s cirhózou skupiny A. Ich stredná dĺžka života je 15 až 20 rokov. Transplantácia sa často nevyžaduje..

Na liečenie choroby triedy C je Child-Pugh predpísaná paracentéza s vylúčením tekutiny z brucha. Je dôležité znížiť tlak vyvíjaný na iné orgány. Na zlepšenie objemu krvi a koncentrácie proteínov bude potrebný albumín..

Klasifikácia podľa detského Pugha

popis

Klasifikácia Child-Pugh je hodnotiaca technika, ktorá vám umožňuje určiť mieru cirhózy a prežitia pacienta v jednoročnom a dvojročnom období. Túto stupnicu vytvorili dvaja americkí biológovia Charles Child a Jeremy Turkott v roku 1964..

Aký je výpočet?

Ak chcete dosiahnuť výsledky, musíte odpovedať na 6 otázok. Za každú odpoveď získate 1 až 3 body. Potom náš program automaticky vypočíta výsledok a dá vám kumulovaný počet bodov, ako aj percento prežitia v období 1 a 2 rokov..

Nasleduje tabuľka bodov pre každú z otázok:

parameter1 bod2 body3 body
Bilirubín (celkom), mcmol / l50 (> 3)
Albumín, g / l> 3.52,8-3,56.0
INR2.3
ascitesžiadnyMäkké, ľahko sa ošetrujeStresujúce, ťažko liečiteľné
Hepatálna encefalopatiažiadnyTrieda I-IITrieda III-IV

Interpretácia výsledkov skúšky

Po kliknutí na tlačidlo „Vypočítať“ dostanete súčet bodov a skóre prežitia. Nasleduje tabuľka s výsledkami kombinujúcimi všetky možné odpovede.

Child Pugh klasifikácia cirhózy: všetky štádiá nebezpečnej choroby

Cirhóza pečene - závažné ochorenie, ktoré môže viesť k smrti.

Pre úspešnú liečbu je potrebné správne určiť štádium vývoja cirhózy, ako aj závažnosť sprievodných ochorení..

Hepatológovia vyvinuli niekoľko metód hodnotenia, z ktorých klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa Pugha vyniká svojou jednoduchosťou a objektívnosťou..

Čo je cirhóza pečene

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov zapojených do procesov tvorby krvi a trávenia..

Jeho hlavnou úlohou je však chrániť telo pred rôznymi toxickými látkami. Porucha funkcie pečene vedie k vážnym problémom pre celé telo.

Cirhóza je jednou z najnebezpečnejších chorôb pečene, pri ktorej dochádza k nezvratnej premene jej tkanív. Existuje prebytok spojivového tkaniva, pečeň je zhutnená, zmeny vo veľkosti.

Povrchové vrstvy strácajú hladkosť. Funkčnosť pečene je nezvratne znížená. Tento proces má negatívny vplyv na všetky životne dôležité systémy tela. Cirhóza je nebezpečná so sprievodnými komplikáciami a chorobami, ako je krvácanie, ascites, onkológia a iné..

Ak sa nelieči, je nevyhnutná smrť. Najbežnejšou príčinou cirhózy je vírusová hepatitída a systematická intoxikácia alkoholom..

Cirhóza môže byť tiež spôsobená:

 1. ťažké otravy chemickými látkami (vrátane zneužívania drog),
 2. patológie žlčových ciest,
 3. problémy imunitného systému,
 4. genetické poruchy,
 5. patológie kardiovaskulárneho systému,
 6. parazitárna infekcia pečene.

Ochorenie v počiatočnom štádiu sa prejavuje slabosťou, tráviacimi problémami, bolesťou v pravej hypochondrii. Postupne sa symptómy zosilňujú, objavuje sa teplota, bolesť kĺbov.

Komplikácie po cirhóze

Pečeň sa začína meniť. V prípade absencie adekvátnej liečby pacient po 2-4 rokoch umrie a pociťuje silnú bolesť.

Pre správnu liečbu je potrebné určiť stupeň rozvoja choroby. Bolo vyvinutých niekoľko klasifikácií cirhózy pečene, z ktorých najobľúbenejšia je Child Pugh..

Niekedy sa nachádza výraz „klasifikácia cirhózy pečene čajom, ktorý pijem“, jedná sa však o chybný pravopis.

Funkcie klasifikácie Child Pugh

Táto technika na hodnotenie závažnosti cirhózy pomenovaná po vývojárov je založená na výpočte bodov, ktoré sú stanovené pre určité parametre..

Hodnota kritérií je stanovená vyšetrením pacienta, analýzou, inštrumentálnym vyšetrením. Posúdením parametrov v bodoch sa určí stav pacienta, jeho prežitie a predpovedá sa výsledok operácie.

Štatistika výskytu komplikácií s cirhózou

 • bilirubín,
 • bielok,
 • protrombínový čas (protrombínový index, medzinárodný normalizovaný pomer),
 • ascites,
 • hepatická encefalopatia.

bilirubín

Hladina tohto pigmentu, ktorý je súčasťou žlče, sa stanoví biochemickým krvným testom.

Bilirubín na cirhózu

Pri cirhóze jej hladina stúpa v dôsledku problémov so priechodnosťou žlče vo vnútri pečene, ako aj v dôsledku nadmerného ničenia červených krviniek..

bielok

Tento proteín, produkovaný v pečeni, transportuje vitamíny a ďalšie látky, viaže bilirubín.

Jeho objem môže zaberať až 60% plazmy. Zníženie jeho hladiny, stanovené výsledkami biochemickej analýzy, naznačuje porušenie pečene.

Protrombínový čas

Toto je koagulačný parameter určený koagulogramom. Pri cirhóze je narušená syntéza proteínov zodpovedných za zrážanie krvi, čo vysvetľuje intenzívne vnútorné krvácanie..

Analýza protrombínového času na cirhózu

Klasifikácia môže používať podobné parametre, ktoré sa líšia v merných jednotkách - protrombínový index alebo medzinárodný normalizovaný pomer.

ascites

Táto choroba sa nazýva aj brušná kvapka. Brucho sa zväčšuje kvôli veľkému množstvu tekutiny v brušnej dutine.

Ascites sa stanoví vyšetrením pacienta a vykonaním ultrazvukového vyšetrenia. Ochorenie nastáva v dôsledku poruchy funkcie pečene, najmä znížením syntézy albumínu.

Existujú tri fázy:

 1. Množstvo tekutiny je minimálne. Ľahko liečiteľný diétou a liekmi..
 2. Mierny ascites so stredným množstvom tekutiny. Prístup k liekovej terapii.
 3. Stresujúce ascites. Ťažká forma, ťažko liečiteľná. Môže byť potrebné načerpať tekutinu.

Hepatálna encefalopatia

V dôsledku nedostatočného fungovania pečene sa toxické látky hromadia v krvi. Toxíny v centrálnom nervovom systéme spôsobujú neuropsychiatrické poruchy rôznej závažnosti.

Schéma hepatickej encefalopatie

Existujú štyri fázy:

 • Poruchy spánku, depresia, úzkosť.
 • Problémy s pamäťou, priestorová dezorientácia, výkyvy nálad.
 • Zánik pamäte, narušenie intelektu, paranoia.
 • Smrteľné kóma.

Výpočtová tabuľka cirhózy pečene

Klasifikácia cirhózy pečene podľa detského púcha je pre pohodlie usporiadaná do tabuľky.

Boduje sa každý parameter v závislosti od jeho hodnoty. Stav pacienta je určený celkovým skóre všetkých parametrov.

Skúmaný parameterPočet bodov
123
Bilirubín (μmol / l)& lt, 3434 až 51& gt, 50
Albumín (g)& gt, 3,52,8-3,5
Protrombínový čas (s)& lt, 44-6& gt, 6
Ascites (pódium)NenájdenéI-IIIII
Hepatálna encefalopatia (štádium)NezistenýI-IIIII-IV

Triedy cirhózy

Podľa klasifikácie detského nápoja s cirhózou pečene sú pacienti rozdelení do troch tried podľa súčtu svojich bodov. Všeobecné charakteristiky tried pre prehľadnosť sú zhrnuté v tabuľke

Názov triedyCelkový počet bodovprežitie

po 1 roku / 2 rokoch,

Stredná dĺžka života (v rokoch)Potreba transplantácie pečenePravdepodobnosť úmrtia po operácii (%)
Dieťa a5-6100/8515-20nízky10
Dieťa v7-9osemdesiat jedna päťdesiat sedmtina3-10umiernenýtridsať
Dieťa C10-1545/351-3vysoký82

Použitie modernej klasifikácie cirhózy pečene podľa Child Pugh umožňuje hepatológovi urobiť diagnózu a vybrať najvhodnejšiu liečbu v závislosti od stavu pacienta. Každá trieda má svoj vlastný liečebný režim..

Zbaviť sa zlých návykov pri liečbe cirhózy triedy A

U pacientov triedy A sa odporúča:

 1. eliminácia faktora vyvolávajúceho rozvoj cirhózy,
 2. lieková terapia pri sprievodných ochoreniach, vrátane enzýmov na zmiernenie stavu,
 3. úprava stravy,
 4. zbaviť sa zlých návykov.

Liečba triedy B je ťažšia.

Obsahuje:

 1. diéta s nízkym obsahom bielkovín s nízkym obsahom solí, ktorá pomáha vylučovať prebytočnú tekutinu z tela,
 2. diuretiká na zmiernenie príznakov ascitu a prevenciu hypertenzie,
 3. lieky na obnovu črevnej mikroflóry

U pacientov triedy C z dôvodu závažnosti stavu nestačia uvedené opatrenia. Tretie štádium ascitu spôsobuje potrebu chirurgického odstránenia prebytočnej tekutiny.

Laparocentézna chirurgia na liečbu ascitu 3. etapy

Objem krvi je potrebné obnoviť intravenóznou infúziou a inými metódami intenzívnej starostlivosti. Odporúča sa transplantácia pečene.

záver

Cirhóza je závažné ochorenie. Včasný prístup k lekárom výrazne zvyšuje šance na uzdravenie.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha uľahčuje včasné odhalenie príznakov a správnu diagnostiku..

Ale najlepší spôsob, ako zostať zdravý, je vzdať sa zlých návykov, ktoré ničia pečeň..

Dieťa pije cirhózu triedy

Informácie o liekoch, diagnostických metódach a liečbe uvedené v tejto časti sú určené lekárom a nie sú návodom na použitie.

Klasifikácia pečeňovej cirhózy podľa Childa-Pugha alebo Child-Pugha, Child-Turcotte, Child-Turcotte-Pugh a niekedy Child-Paquet je určená na hodnotenie závažnosti cirhózy. V rôznych zdrojoch sú malé rozdiely v hraniciach parametrov, pravdepodobnosť prežitia atď..

Závažnosť cirhózy pečene sa hodnotí systémom bodov, ktoré sa vypočítavajú na základe 5 alebo 6 parametrov. Celkovo sa ustanovujú tri triedy: A, B a C:

trieda A (dieťa A) - 5–6 bodov trieda B (dieťa B) - 7–9 bodov trieda C (dieťa C) - 10–15 bodov Body sú stanovené v závislosti od hodnoty každého z parametrov od 1 do 3 a potom sú zhrnuté..

Odhadované parametrePočet bodov v závislosti od hodnoty parametra
1 bod2 body3 body
asciteschýbajúcemäkké, ľahko sa ošetrujenapäté, zle kontrolované
celkový plazmatický bilirubín, μmol / l (mg / dl)50 (> 3)
albumín krvnej plazmy, g> 3.52,8-3,560

Tento systém je indikatívny a nezohľadňuje mnoho ďalších parametrov stavu pacienta, napríklad kŕčové žily pažeráka atď..

Odhady cirhózy založené na klasifikácii podľa Childa-Pugha

Existujú rôzne odhady prežitia pacientov s cirhózou. Najmä nasledujúce:

Trieda Child PughbodyRočné prežitie,%Dvojročné prežitie,%
5-610085
B7-98157
C10-154535
Niektoré profesionálne lekárske práce, ktoré používajú klasifikáciu Child Pugh

Golub E.A. Predoperačná príprava a pooperačná rehabilitácia pacientov s cirhózou pečene, ktorí podstúpili azigoportálnu disekciu žíl pažeráka s vytvorením kardiálnej tokovej kardie. Abstrakt. diss. Kandidát na lekárske vedy, chirurgia 01/14/17, 01/14/04-int.bol-ni. KSMU, Krasnodar, 2011 Nikushkina I.N. Stav prietoku krvi v portáli a pečeni pri chronických difúznych ochoreniach pečene (interorganické a hemodynamické vzťahy). Výpis z diss. MD, 14.00.05 - vnútorné choroby. MGMSU, Moskva, 2007. Klyuchnikov O.Yu. Chirurgická liečba krvácania z kŕčových žíl pažeráka a žalúdka. Výpis z diss. Kandidát lekárskych vied, 14.00.27 - Chirurgia. RSCFG, Krasnodar, 2007 Koshevo A.P. Zlepšenie diagnostickej a liečebnej taktiky pacientov s krvácaním z kŕčových žíl pažeráka a žalúdka. Výpis z diss. MD, 14.00.27 - chirurgia. Sibírska štátna lekárska univerzita, Moskva, 2009.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha bola navrhnutá v roku 1964, revidovaná a doplnená v roku 1973. Doteraz sa bežne používa..
Je presnejšie povedať, že táto klasifikácia sa používa na určenie stupňa narušenej funkcie pečeňových buniek pri cirhóze a nie na cirhózu ako ochorenie všeobecne. Preto je vhodné použiť vhodnejší názov: „Child-Pughova stupnica na posúdenie závažnosti zlyhania pečene“..
Cirhóza pečene je známe ochorenie opísané pred mnohými storočiami. S rozvojom medicíny, šírením vírusovej hepatitídy a iných ochorení pečene bolo potrebné nejako vyhodnotiť stav hepatocytov a funkciu tohto orgánu ako celku, aby sa určilo ďalšie riadenie. Bolo navrhnutých veľa rôznych klasifikácií, ale najpohodlnejšou a zároveň celkom objektívnou metódou zostáva distribúcia pacientov s cirhózou pečene podľa Child-Pugha. Aj keď údaje, ktoré sa v tejto klasifikácii nepoužívajú, sú tiež veľmi dôležité.

Na čo slúži škála Child-Pugh??

Klasifikácia nesie najdôležitejšie štatistické ukazovatele pre správnu interpretáciu stupňa poškodenia pečene a ďalšiu správu pacienta:

Priemerná dĺžka života u pacientov s cirhózou pečene Pooperačná úmrtnosť pri operácii dutiny Hodnotenie potreby transplantácie pečene u pacientov s cirhózou

Získané údaje budú, samozrejme, čisto štatistické. Skúsený lekár sa nebude úplne spoliehať na túto klasifikáciu..

Ako sa hodnotí cirhóza pečene dieťaťa-Pugha??

Klasifikácia je založená na stanovení určitých ukazovateľov na stupnici od 1 do 3 bodov a ďalšom priradení triedy cirhózy v závislosti od počtu získaných bodov. Všetci pacienti sú rozdelení do 3 tried: A, B a C.

A - od 5 do 6 bodov - kompenzovaná cirhóza B - od 7 do 9 bodov - subkompenzovaná cirhóza C - od 10 do 15 bodov - dekompenzovaná cirhóza

Žiaľ, v klasifikácii podľa Childa-Pugha neexistujú žiadne všeobecne akceptované ukazovatele. Existujú rôzne variácie, do jedného alebo druhého stupňa odlišné od seba. V Rusku poskytneme najpoužívanejšiu možnosť klasifikácie.

ascites

1 bod - bez ascitov 2 body - ľahko prístupný konzervatívnej liečbe 3 body - nekontrolovaný ascites, laparocentéza je často potrebná na odstránenie

Celkový bilirubín

1 bod - ukazovateľ menší ako 34 μmol / L alebo 2 mg / dl, 2 body - 34-50 μmol / L alebo 2-3 mg / dl; 3 body - viac ako 50 μmol / L alebo viac ako 3 mg / dl. Ak je toľko bilirubínu zvyčajne, začína sa objavovať žltačka.

Plazmový albumín

1 bod - množstvo proteínu je viac ako 3,5 g / l2 bodu - až do 2,8 g / l3 bodu - menej ako 2,8 gramu na liter

Žltačka pri ťažkom zlyhaní pečene

Závažnosť hepatickej encefalopatie pri cirhóze

1 bod - encefalopatia nie je vyjadrená; 2 body - encefalopatia do 2 stupňov, kontrolovaná adekvátnou liečbou; 3 body - ťažká encefalopatia 3 až 3 stupne až do pečeňovej kómy

Posúdenie systému zrážania krvi jedným z ukazovateľov
Protrombínový index (PTI)

1 bod - viac ako 60% 2 body - 40-60% 3 body - menej ako 40%

OR
Protrombínový čas (PTV)

1 bod - 1 - 4 sekundy; 2 body - 4 - 6 sekúnd; 3 body - viac ako 6 sekúnd.

OR
Medzinárodný normalizovaný vzťah (INR)

1 bod - menej ako 1,72 bodu - 1,7 - 2,203 bodu - viac ako 2,20

Interpretácia získaných bodov

Sčítaním všetkých ukazovateľov sa stanoví pomer pacienta s cirhózou pečene k jednej zo skupín.

Trieda A

Pacienti s najmenej závažným deficitom funkcie pečene podľa Child-Pugha. Pacienti sú liečení konzervatívnou liečbou, nie je potrebná transplantácia pečene. Priemerná dĺžka života viac ako 15 rokov (pod podmienkou primeraného monitorovania a liečby). Pravdepodobnosť smrteľných následkov brušnej operácie je menšia ako 10%. S ďalším rozvojom cirhózy je pravdepodobný prechod na ďalšie najťažšie triedy.

Trieda B

Stredná trieda deficiencie funkcie hepatocytov pri miernej cirhóze. Je potrebné zvážiť transplantáciu pečene (v závislosti od typu ochorenia, ktoré vedie k cirhóze). Pooperačná úmrtnosť dosahuje 20 - 30%. Odhadovaná dĺžka života až 10 rokov, pričom v prvých dvoch rokoch zomrela necelá polovica.

Trieda C

Pri závažnom zlyhaní pečeňových buniek je prognóza smrti menšia ako 3 roky, viac ako polovica zomrie v prvom roku. Veľmi vysoká pooperačná úmrtnosť (asi 80%) prakticky neumožňuje vykonávať plánované operácie brucha, chirurgický zákrok iba s bezprostredným ohrozením života. Pri tomto stupni poškodenia pečene je jeho transplantácia priamou indikáciou (pri absencii absolútnych kontraindikácií)..

záver

Stanovenie triedy cirhózy na stupnici Child-Pugh je dôležitým krokom pri určovaní taktiky riadenia pacienta. Odhaduje sa však, že je potrebné zohľadniť ďalšie klasifikácie a ukazovatele, z ktorých bolo vypracovaných veľké množstvo.
Nanešťastie sa cirhóza medzi populáciou čoraz viac šíri a veda neprináša významné pokroky v liečbe tejto choroby už dlhší čas. Za obzvlášť smutné možno považovať ukazovatele v Rusku. Vysoké náklady na lieky, vybavenie, nízka pozornosť na tento problém lekárskej komunity, lekárska negramotnosť obyvateľstva - to všetko vedie k zlyhaniu poskytovania starostlivosti o pacientov s cirhózou vo väčšine krajiny..
Absencia pokročilej transplantologie má osobitný význam - transplantácia pečene sa vykonáva iba v najväčších výskumných ústavoch a predstavuje iba desiatky a stovky, čo zjavne nestačí. Nedostatok celo ruskej základne darcovských orgánov, nevyriešené etické problémy, negramotnosť darcov, všeobecná korupcia, zlé financovanie a propaganda vedúcich cirkví neumožnia v blízkej budúcnosti dosiahnuť transplantáciu pečene na dostatočnú úroveň..

AKO ZNIŽITE RIZIKO RIZIKA RAKOVINY?

Zúčastnite sa ZDARMA TEST! Vďaka podrobným odpovediam na všetky otázky na konci testu môžete znížiť pravdepodobnosť ochorenia občas!

Test ste už úspešne absolvovali. Nemôžete to znova spustiť.

Aby ste mohli začať test, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať..

Ak chcete začať, musíte vykonať nasledujúce testy:

1. Dá sa zabrániť rakovine??
Výskyt choroby, ako je rakovina, závisí od mnohých faktorov. Pre zaistenie úplnej bezpečnosti nemôže jedna osoba. Každý však môže výrazne znížiť šance na zhubný nádor.

2. Ako fajčenie ovplyvňuje vývoj rakoviny?
Rozhodne sa kategoricky zakazujte fajčiť. Táto pravda už je unavená zo všetkých. Odvykanie od fajčenia však znižuje riziko vzniku všetkých druhov rakoviny. S fajčením súvisí 30% úmrtí na rakovinu. V Rusku pľúcne nádory zabíjajú viac ľudí ako nádory všetkých ostatných orgánov.
Vylúčenie tabaku z vášho života je najlepšou prevenciou. Aj keď nefajčíte balenie denne, ale iba polovicu, riziko rakoviny pľúc je už znížené o 27%, ako zistila Americká lekárska asociácia..

3. Ovplyvňuje nadváha rakovinu?
Pozrite sa na váhy častejšie! Extra libry ovplyvnia nielen pás. Americký ústav pre výskum rakoviny zistil, že obezita spúšťa vývoj nádorov pažeráka, obličiek a žlčníka. Faktom je, že tukové tkanivo slúži nielen na zachovanie energetických rezerv, ale má aj sekrečnú funkciu: tuk produkuje bielkoviny, ktoré ovplyvňujú vývoj chronického zápalového procesu v tele. A onkologické choroby sa objavujú iba na pozadí zápalu. V Rusku pripisuje WHO v Rusku obezite 26% všetkých prípadov rakoviny..

4. Pomáha šport znižovať riziko rakoviny?
Strávte najmenej pol hodiny týždenne tréningom. Šport je na rovnakej úrovni so správnou výživou, pokiaľ ide o prevenciu rakoviny. V Spojených štátoch je jedna tretina všetkých úmrtí spojená so skutočnosťou, že pacienti nerešpektovali žiadnu diétu a nevenovali pozornosť telesnej výchove. Americká spoločnosť pre rakovinu odporúča cvičiť 150 minút týždenne miernym alebo polovičným tempom, ale aktívnejšie. Štúdia uverejnená v časopise Nutrition and Cancer v roku 2010 však ukazuje, že aj 30 minút stačí na zníženie rizika rakoviny prsníka (ktoré postihuje jednu z ôsmich žien na svete) o 35%..

5. Ako alkohol ovplyvňuje rakovinové bunky?
Menej alkoholu! Alkohol je zodpovedný za výskyt nádorov v ústnej dutine, hrtane, pečeni, konečníku a mliečnych žľazách. Etylalkohol sa v tele rozkladá na acetaldehyd, ktorý potom pôsobením enzýmov prechádza na kyselinu octovú. Acetaldehyd je najsilnejší karcinogén. Alkohol je zvlášť škodlivý pre ženy, pretože stimuluje tvorbu hormónov estrogénu, ktoré ovplyvňujú rast prsného tkaniva. Nadbytok estrogénu vedie k tvorbe nádorov prsníka, čo znamená, že každé ďalšie pitie alkoholu zvyšuje riziko ochorenia.

6. Aký druh kapusty pomáha v boji proti rakovine?
Milujte brokolicu. Zelenina nielen vstupuje do zdravej výživy, ale pomáha aj v boji proti rakovine. Preto odporúčanie týkajúce sa zdravej výživy obsahuje pravidlo: polovica dennej stravy by mala byť zelenina a ovocie. Krištáľová zelenina, ktorá obsahuje glukozinoláty, látky, ktoré pri spracovaní získajú protirakovinové vlastnosti. Medzi tieto druhy zeleniny patrí kapusta: obyčajná kapusta, ružičkový kel a brokolica.

7. Aký druh rakoviny orgánov ovplyvňuje červené mäso?
Čím viac zeleniny jete, tým menej dáte červené mäso na tanier. Štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí konzumujú viac ako 500 gramov červeného mäsa týždenne, sú vystavení väčšiemu riziku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

8. Ktoré z nasledujúcich chránia pred rakovinou kože??
Zásobte sa na opaľovacie krémy! Ženy vo veku 18 - 36 rokov sú osobitne citlivé na melanóm, najnebezpečnejšiu formu rakoviny kože. V Rusku sa za posledných 10 rokov výskyt melanómu zvýšil o 26%, svetové štatistiky ukazujú ešte väčší nárast. To je tiež vina na umelé opaľovanie zariadenia a slnečné lúče. Nebezpečenstvo je možné minimalizovať pomocou jednoduchej trubice opaľovacieho krému. Štúdia časopisu Journal of Clinical Oncology z roku 2010 potvrdila, že ľudia, ktorí pravidelne používajú špeciálny krém, majú dvakrát taký malý melanóm ako tí, ktorí takúto kozmetiku zanedbávajú..
Krém sa musí zvoliť s ochranným faktorom 15 SPF, ktorý sa aplikuje aj v zime a dokonca aj pri oblačnom počasí (postup by sa mal zmeniť na rovnaký zvyk ako pri čistení zubov) a tiež nesmie byť vystavený slnečnému žiareniu od 10 do 16 hodín..

9. Myslíte si, že stres ovplyvňuje rakovinu??
Samotný stres nespôsobuje rakovinu, ale oslabuje celé telo a vytvára podmienky na rozvoj tohto ochorenia. Štúdie ukázali, že konštantná úzkosť mení aktivitu imunitných buniek zodpovedných za aktiváciu mechanizmu „hit and run“. Výsledkom je, že v krvi neustále cirkuluje veľké množstvo kortizolu, monocytov a neutrofilov, ktoré sú zodpovedné za zápalové procesy. Ako už bolo spomenuté, chronické zápalové procesy môžu viesť k tvorbe rakovinových buniek..

ĎAKUJEM ZA TVOJ ČAS! AK JE POTREBA INFORMÁCIÍ, MÔŽETE PRIPRAVIŤ KOMENTÁR NA PRIPOMIENKY NA konci článku! ĎAKUJEME VÁM!

Závažnosť cirhózy dieťaťa-Pugha

Cirhóza je chronické ochorenie pečene charakterizované poškodením špecifického tkaniva pečene a jeho nahradením spojivovou štruktúrou. Výmena tkaniva nemôže vykonávať celý rad funkcií pečeňových buniek. To vedie k zhoršeniu funkcie pečene, v tele je pozorovaná zvýšená citlivosť na toxíny a metabolizmus sa zhoršuje..

V ekonomicky vyspelých krajinách je cirhóza jednou zo šiestich chorôb, ktoré vedú k najväčšiemu počtu úmrtí v SNŠ, a na 4. mieste v tejto sérii v Spojených štátoch. Odhaduje sa, že na túto chorobu ročne zomrie asi 40 miliónov ľudí vo veku 35 - 60 rokov, v postsovietskom priestore trpí cirhózou 1% populácie..

V závislosti od charakteristík lézie pečene sa závažnosť ochorenia určuje pre pacienta - nazýva sa to členstvo v kategórii Child Pugh. Child-Pugh je štatistický dokument, ktorý vám umožňuje individuálne analyzovať obraz choroby a predpovedať očakávanú dĺžku života, určiť potrebu transplantácie pečene a ďalšie.

Klasifikácia cirhózy

Prvý variant oddelenia cirhózy pečene bol navrhnutý už v roku 1956 na Kongrese gastroenterológov v Havane a navrhol rozdiely medzi 3 druhmi chorôb:

Takýto systém sa ukázal byť veľmi nesprávny a obsahoval veľa nepresností, chýbajúcich ďalšie faktory nekrózy pečene. Tento systém bol nahradený novým poradím identifikácie druhov v roku 1974: Medzinárodná konferencia o združení lekárskej nomenklatúry sa rozhodla vyčleniť etiologický princíp a morfologický základ cirhózy. Už vtedy bol zavedený pojem mikronodular (priemer uzlov nepresahuje 3 mm) a makronodulár (priemer uzlov je väčší ako 3 mm) a bol zavedený zmiešaný typ regeneračných formácií.

Cirhóza pečene sa v súčasnosti klasifikuje podľa niekoľkých kritérií: príčina vývoja (etiológia), znaky lézie (morfológia ochorenia). Okrem toho podľa moderných štatistík Child-Pugha, podľa charakteristických čŕt individuálneho ochorenia, je pacient určený úrovňou vývoja cirhózy v tele. Podľa Childa-Pugha je skóre cirhózy určené podľa určitých kritérií, a čím vyššie je, tým závažnejšia a zanedbávanejšia choroba je.

Napriek trom hlavným metódam vymedzenia charakteristík choroby zatiaľ nebolo možné vytvoriť jednu klasifikáciu, ale v medicíne sa používajú tieto kritériá:

 • etiológie:
 • spôsobený etanolom,
 • ovplyvnené vírusovými chorobami,
 • toxická cirhóza,
 • kvôli genetickým metabolickým poruchám,
 • vyvolané poruchami žlčových ciest,
 • kryptogénny pôvod.
 • V závislosti od vývojovej aktivity dochádza k cirhóze:
 • subakútna (spôsobená expozíciou hepatitíde),
 • rýchly postup,
 • pomaly postupuje,
 • pomalý (vývoj je spomalený imunitným systémom a účinkami liekov),
 • latentné (zistené náhodne, aktivita neurózy je zamrznutá, pečeň nie je narušená, dĺžka života nezávisí od takejto cirhózy - nevyžaduje liečbu).
 • Morfologické znaky:
 • malá cirhóza,
 • cirhóza veľkých uzlín,
 • zmiešaná forma,
 • neúplná septálna forma.
 • komplikácie:
 • Krvácanie gastrointestinálneho traktu,
 • zlyhanie pečene, upadnutie do kómy, vývoj štádia encefalopatie 0-3,
 • spontánna ascites a peritonitída,
 • rozvoj hepatocelulárneho karcinómu alebo hepatorenálneho syndrómu,
 • krvné zrazeniny portálnej žily.
 • Fáza cirhózy podľa metódy "Child-Pugh":
 • A-stupeň (kompenzovaný),
 • Stupeň B (kompenzovaný),
 • Stupeň C (dekompenzovaný),

etiológie

Etiológia je príčinou vývoja choroby a faktorov sprevádzajúcich tento proces. Pri cirhóze pečene existujú určité body, ktoré významne urýchľujú nahradenie normálnej lobulárnej štruktúry orgánu spojivovými jazvami. Medzi ďalšie kritériá, ktoré tento proces urýchľujú, patria:

 • hepatitída vírusového pôvodu kategórií B, C, D a G, vrátane autoimunitnej hepatitídy,
 • schistosomiáza,
 • alkohol (druhý faktor významne zvyšujúci rýchlosť degradácie pečeňového tkaniva),
 • niektoré priemyselné toxíny, jedy a lieky,
 • stagnácia venóznej krvi v dôsledku srdcového zlyhania pravej komory, poruchy vaskulárneho systému pečene, narušený prietok krvi do malých vetiev a kapiláry štruktúry pečene,
 • dedičné metabolické poruchy, najmä: železo, meď, zmeny v reťazcoch premeny uhľohydrátov, nedostatok a1-antitrypsínu.

Neexistovali prípady, keď sa príčinou cirhózy stala syfilis, tuberkulóza, malária, iné infekčné choroby alebo aktivita parazitov vo vnútri tela..

V približne 25% prípadov nie je možné určiť príčinu choroby - táto cirhóza sa nazýva kryptogénna.

Alkoholická, vírusová a toxická cirhóza

Najbežnejšie typy cirhózy pečene sú alkoholické, vírusové a toxické. Medzi nimi však vedie cirhóza etanolu v pečeni..

Alkoholická cirhóza

Je to na prvom mieste, pokiaľ ide o prevalenciu medzi inými druhmi cirhózy. Ochorenie sa vyvíja u 20% ľudí, ktorí sú závislí od alkoholu, a cirhóza často predchádza alkoholická hepatitída. Pečeňové bunky sa značne poškodzujú, pretože v pečeni je takmer úplne zničený etanol a má škodlivý vplyv na tento orgán..

Pre alkoholický typ choroby existujú rizikové skupiny:

 • ľudia s nadváhou,
 • dievčatá a ženy, pretože majú zvýšenú citlivosť pečeňového tkaniva na alkohol (je to z dôvodu hormonálneho pozadia)
 • nosiče alebo pacienti s hepatitídou B, C alebo D. Predpokladá sa, že hepatitída typu C vyvoláva vývoj cirhózy, a keď sa objaví, zhoršuje celkový obraz a zhoršuje priebeh ochorenia.,
 • závislé od alkoholu. Na rozvoj alkoholického ochorenia pečene stačí konzumovať 40 gramov alebo viac denne po dlhú dobu (10 rokov).,
 • ľudia, ktorých blízki príbuzní trpeli týmto ochorením.

Napriek absencii špecifických symptómov, ktoré by mohli jasne odlíšiť tento typ cirhózy od ostatných, existujú niektoré charakteristické znaky:

 • Tvár je mierne opuchnutá, cez kožu sa objavujú malé kapiláry. Na ostatných častiach kože sú cievne „hviezdy“.
 • Atrofované svaly hrudnej a krčnej chrbtice.
 • Nadmerná príušná žľaza.

Alkoholická cirhóza sa nazýva ireverzibilný proces zmien v štruktúre pečene spôsobený nadmerným požívaním alkoholu, ale pri odmietnutí silných nápojov a účinnej liečbe existuje šanca, že bude možné zachovať existujúce zdravé bunky a výrazne spomaliť proces výmeny. Je dôležité nezačať s ochorením, ale s liečbou už v skorých štádiách, pretože každé nasledujúce štádium je komplikovanejšie ako predchádzajúce:

 • Obdobie choroby.
 • Vlastnosti.
 • odškodnenie.
 • Rozšírenie pečene je niekedy možné, iné príznaky chýbajú.
 • Subcompensation
 • Chuť pacienta sa zhoršuje, častá nauzea a vracanie, celková strata hmotnosti.
 • dekompenzácia
 • Vyvíja sa zlyhanie pečene, portálna hypertenzia a niekedy aj bakteriálne infekcie. Telo je úplne vyčerpané.

Tento typ cirhózy sa často pozoruje u mužov nad 40 rokov, ktorí už majú etanologické choroby: pankreatitída, neuritída, encefalopatia a ďalšie..

Vírusová cirhóza

Rozvoj takejto cirhózy je vyvolaný hepatitídou, ktorá sa do tela dostala cez krvné riečisko alebo cez tajomstvá sliznice B, C, D (metóda prenosu je hematogénna). Cirhóza sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že infekcia spôsobuje mutáciu hepatocytov a imunitný systém, vzhľadom na to, že zmenené štruktúry sú cudzie, atakuje a ničí ich. Výsledkom je nekróza a poškodené hepatocyty sú nahradené spojivovým tkanivom..

V závislosti od typu hepatitídy, charakteristík prenosu a jeho účinku na organizmus sa menia:

 • Hepatitída typu B je odolná voči teplotám a dobre sa prispôsobuje životnému prostrediu, preto je často oddávaná domácimi predmetmi, pohlavným stykom a lekárskou manipuláciou. Žiadny hepatotoxický účinok.
 • Hepatitída C v kombinácii s typom D sa zle prispôsobuje prostrediu, je citlivá na teploty, a preto k prenosu dochádza hlavne podľa typu krvnej krvi. hepatotoxický.

Medzi príznaky patrí: zhoršenie celkového zdravotného stavu, zväčšená pečeň, zmena farby stolice a moču, bolesti hlavy a časté závraty, horúčka a neustála ospalosť. Často sa vyskytuje nevoľnosť, bolesť brucha a zvracanie..

Toxická cirhóza

Toxická cirhóza pečene je neliečiteľné ochorenie, ktorého vývoj exogénne toxíny svojím pôsobením vyvolávajú. Raz v tele agresívne pôsobia na hepatocyty a spôsobujú ich smrť - rozvíja sa mnohopočetná nekróza, v dôsledku toho sa tvoria alergické hepatitídy a následne cirhóza pečene toxického pôvodu. Hlavnou črtou tohto typu cirhózy pečene je to, že jej vzhľad závisí iba od vonkajších faktorov. To znamená, že pri zápale, hepatitíde alebo iných ochoreniach pečene nedochádza k vývoju ochorenia.

Podľa revízie Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10 (ICD 10) sú toxické lézie pečene v rozmedzí kódov K 71-K71.9 XI trieda.

Látky, ktoré môžu spôsobiť vývoj toxického typu choroby:

 • Pravidelne užívané lieky, na ktoré má pacient zvýšenú citlivosť tela.
 • Jed z húb.
 • Ťažké kovy,
 • Niektoré rastlinné lieky. Phytopreparations.

Najčastejšie sú na túto chorobu náchylní ľudia pracujúci v chemickom priemysle alebo užívajúci drogy so silnými účinkami na pečeň. Hlavným príznakom toxickej cirhózy je bolesť brucha po každej dávke, dávka látky atď..

srdcové

Srdcová cirhóza je typom cirhotického ochorenia pečene, ktorého etiologický základ nebol pôvodnou patológiou orgánu, ale ochorením odlišnej štruktúry - srdca. Často ide o zlyhanie srdca akéhokoľvek pôvodu. Srdcová cirhóza pečene sa vyznačuje:

 • horúčka,
 • žltačka,
 • strata váhy,
 • krvácanie z čreva,
 • znížený výkon,
 • zmeny v zložení krvi.

Pri liečení je vývoj srdcového zlyhania spočiatku blokovaný - a potom sa vykonáva terapia, ktorá inhibuje rozvoj cirhózy.

genetický

Vrodený typ cirhózy - patológia, ktorá sa u plodu vyvíja in utero, je závažnou formou choroby. Bez transplantácie pečene je nemožné - aj moderná medicína poskytuje extrémne nízku dĺžku života. Dôvodom vývoja sú choroby matky: hepatitída, syfilis, HIV a niektoré ďalšie, dedičné choroby pečene pohlavných a vrodených patológií..

Morfologická klasifikácia cirhózy

Etiológia hrá dôležitú úlohu pri formovaní charakteristík choroby: zmeny, ktoré sa vyskytujú v lalokových peciach s cirhózou, sú od nej priamo závislé..

To znamená, že morfológia cirhózy je stálym znakom, ktorý je do značnej miery určený etiológiou. V závislosti od charakteristík sa rozlišuje niekoľko morfologických druhov choroby:

Podľa veľkosti uzlov a ich vlastností:

 • makronodulárna cirhóza,
 • malá cirhóza,
 • septálna lézia,
 • zmiešaný typ.
 • Uzly sú nerovnomerne rozdelené spojivovým tkanivom, veľkosť uzlov je od 3 mm do 5 cm.
 • Veľkosť uzlov neprekračuje 3 mm, mosty sú vzájomne prepojené malými priečkami (závity).
 • Predstavuje počiatočné štádium nodulárnej cirhózy pečene: pred objavením sa nodulárnych útvarov sa vyvinie fibrotická septa.
 • Prostredie medzi hrubou a jemnou léziou.

Podľa rýchlosti vývoja + príčiny:

 • cirhóza portálu,
 • postnekrotická cirhóza,
 • žlčový,
 • zmiešané zobrazenie.
 • Pomaly vymiera cirhóza, postupne inhibuje činnosť pečene. Prejavy portálových druhov sú zvyčajne prítomné v prípade mastnej hepatózy a vírusovej hepatitídy..
 • Vyvíja sa na pozadí toxického poškodenia pečeňovej štruktúry, rýchlo sa vyvíja a tvorí veľké uzly. V tomto prípade sa pečeň znižuje.
 • Príčiny: degradácia tkaniva žlčových ciest a zmeny v žlčníku samotnom, ktoré zhoršujú produkciu žlče.
 • Priemerný stupeň medzi portálnou a post-nekrotickou cirhózou.

Podľa charakteristík uzlov:

 • monobular,
 • multilobulárna cirhóza,
 • zmiešaný.
 • Uzol pozostáva z jedného pečeňového laloku, bez kanálov.
 • Uzol pozostáva z niekoľkých lalokov, žíl a kanálikov.
 • Existujú uzly dvoch typov približne rovnakej veľkosti.

Pri cirhóze malých uzlín na začiatku dekompenzácie prevládajú prejavy žltačky, hemoragický syndróm, môže dôjsť k vnútornému krvácaniu, je zaznamenaná hepatálna encefalopatia. S touto fázou cirhózy žije 40% z celkového počtu o niečo viac ako 3 roky, 60% - menej. Liečba v tomto štádiu zahŕňa iba boj proti symptómom choroby a použitie umelých krvných filtrov, pretože už nie je možné výrazne spomaliť vývoj bunkovej neurózy..

Postnekrotická cirhóza pečene je časté ochorenie charakterizované prítomnosťou príznakov iných poddruhov. V skutočnosti je to tá istá hrubozrnná cirhóza pečene s prejavom multilobulárnej štruktúry, ktorá sa vyskytuje ako komplikácia vírusovej hepatitídy alebo toxínov v tele. Hlavným znakom je znížená pečeň s prevahou uzlovej štruktúry.

Formy a fázy

V závislosti od štádia choroby je predpísaná liečba a sú stanovené predpoklady. Cirhóza je charakteristická pre tri štádiá vývoja:

 • Kompenzovaná cirhóza.
 • Subkompenzovaná cirhóza pečene.
 • Fáza dekompenzácie.

Fáza kompenzácie je prvým stupňom vývoja choroby, v skutočnosti je to počiatočná cirhóza, keď ešte nie je narušená funkčnosť pečene, ale začala sa ireverzibilná fibróza tkaniva. Hlavným diagnostickým problémom je nedostatok symptómov včasnej cirhózy. Často diagnostikovaná choroba pri krvných testoch na iné choroby. Kľúčové vlastnosti:

 • strata váhy,
 • žltkastý odtieň očí,
 • žalúdok je mierne zväčšený,
 • niekedy je bolesť pod rebrami na pravej strane,
 • telesná teplota stúpa na 37,5,
 • zhoršuje sa kvalita pokožky: stmavnutie a výskyt dermatóznych škvŕn.

Čo je to kompenzovaná fáza? - Toto je mierna forma choroby, ktorá vám umožňuje robiť veľmi priaznivé predpovede. Liečba je založená na prevencii ďalšieho vývoja do chronickej formy alebo na prechod do nového štádia.

Subkompenzovaná fáza - druhá etapa cirrhotických zmien. Už existujú abnormality v pečeni, ťažkosti po jedle, bolesť v pravej hypochondrii atď., Ktorá sa prejavuje v krvi, hladina bilirubínu a enzýmov v krvi stúpa. Hlavné príznaky, ktoré dávajú právo na podozrenie na druhú fázu cirhózy:

 • strata váhy,
 • hnačka, plynatosť, zväčšenie brucha,
 • žltačka, dermatitída,
 • rozšírené žily, objaví sa žilová sieťka,
 • výskyt vnútorného krvácania, zvyšuje sa ich stupeň.
 • zhoršená výkonnosť, slabý spánok, znížený svalový tonus, celková slabosť.

Krvné testy alebo ultrazvuk a biopsia môžu potvrdiť štádium..

Dekompenzovaná cirhóza je posledným a najnebezpečnejším štádiom choroby. Takmer celá štruktúra pečene pozostáva z pseudo segmentov a jaziev, funkčnosť orgánu je oslabená, prognóza je mimoriadne nepriaznivá. Charakteristiky choroby:

 • portálna hypertenzia,
 • hemoroidy,
 • žltá pokožka a oči,
 • silná častá bolesť brucha: bolí nielen pečeň, ale aj zväčšená slezina,
 • objavia sa veľké kŕčové žily,
 • brucho sa výrazne zväčšuje,
 • silná žltačka,
 • úplné vyčerpanie, strata sily a zhoršenie morálky, celková slabosť.

Pri neprítomnosti liečby nastáva smrť veľmi rýchlo: v závislosti od závažnosti a aktivity choroby - v najlepšom prípade do 2 až 3 rokov.

Okrem toho existujú také formy choroby ako kongestívne a zmiešané ochorenie.

Preťaženie - chronická cirhóza spôsobená stázami krvi v dôsledku porúch obehového systému. Dôvod vývoja: hladina hepatocytov kyslíkom a ich smrť. Vyvíja sa na pozadí toxicity alebo vystavenia alkoholu.

Zmiešaný typ cirhózy je morfologickým príznakom choroby, keď sú jazvy mikro- a makronodulárne súčasne, ich počet je približne rovnaký.

Stupnica detskej váhy

Klasifikácia cirhózy pečene podľa detského pughu zahŕňa stanovenie závažnosti cirhózy a vypracovanie predpovedí v závislosti od rôznych súvisiacich faktorov, ako sú: hladina bilirubínu, krvný obraz, dysfunkcia pečene, hepatitída, životný štýl a výživové vlastnosti atď. Každý taký faktor má svoj vlastný index, tieto ukazovatele sú zhrnuté na konci a získa sa celkové skóre ochorenia. Je to toto skóre, ktoré vám umožňuje urobiť nejaké predpovede a upraviť priebeh liečby.

V súčasnosti je klasifikácia podľa Childa-Pugha najpresnejšia dostupná a je schopná charakterizovať vývoj rozvinutého zlyhania pečene, jeho vlastnosti, popis celkového stavu a hodnotenie šancí na uzdravenie..

Hodnotenie prežitia na stupnici

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha umožňuje predpovedať očakávanú dĺžku života osoby s určitým stupňom cirhózy..

 • V kompenzovanej miere je zvyšok života približne 7 rokov alebo viac. Bez liečby dosiahne tento ukazovateľ približne 50% všetkých pacientov..
 • V prípade subkompenzovaných druhov je predpokladaná dĺžka života

5 rokov.

 • V poslednom štádiu dekompenzácie žije iba 3 - 40%, najlepšie 3 roky, zo 60 až 89% zomiera do jedného roka. Toto je vysvetlené vývojom závažných komplikácií a úplnou degradáciou pečeňového tkaniva.
 • Rozdelenie výsledkov

  Malá cirhóza, hrubý, zmiešaný typ, neúplná septálna forma - všetci môžu mať svoju vlastnú závažnosť, ktorá určuje charakteristiky liečby a postupov.

  Na posúdenie situácie môžete použiť parametre vyjadrené v nasledujúcej tabuľke:

  kritériá1 bod2 body3 body
  asciteschýbajúceSvetlá formaVýrazný, ostrý
  Index protrombínu,%> 6040-603,52,8-3,550 (> 3)

  V závislosti od počtu získaných bodov sa diagnostikuje:

  • Vyrovnaná fáza (trieda „A“) - 5 - 6 bodov.
  • Subkompenzácia (trieda „B“) - 7-9 bodov.
  • Dekompenzácia (trieda „C“) - 10 - 15 bodov.

  Dôležitým znakom dekompenzačného stupňa je to, že podľa kritérií 13 bodov a aktívnej formy ochorenia existujú indikácie pre transplantáciu pečene, ale táto otázka je veľmi nejednoznačná, pretože miera úmrtnosti na chirurgickom stole je veľmi vysoká..

  Dodatočné morfologické a etiologické parametre

  Morfologická klasifikácia je doplnená: existujú dva typy cirhózy v závislosti od miery jej rozšírenia:

  • Aktívne (veľmi vysoká miera nekrózy).
  • Pasívne (imunitný systém úspešne zvláda šírenie jaziev a pôsobí proti neuróze).

  Okrem toho existujú etiologické znaky post-cirrhotického účinku, to znamená vývoj komplikácií. V dôsledku zlyhania pečene sa často vyvíja portálna hypertenzia v rôznych štádiách:

  • pred asymptomatická fáza (bez príznakov),
  • klinické (zvýšenie objemu pečene, zvýšenie príznakov),
  • akútne (ascites sa vyvíja, všetky príznaky sú výrazné, vážny stav),
  • štádium komplikácií (vývoj súvisiacich chorôb, zachovanie príznakov, silné vnútorné krvácanie).

  Prečítajte Si O Druhy Kýl


  Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
  Vysoký krvný tlak pri osteochondróze je nebezpečným symptómom, pretože väčšina pacientov s ňou zápasí nesprávne. Namiesto toho, aby liečili príčinu, ľudia liečia prejavy a poškodzujú svoje telo ešte viac..
  Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.