loader

Hlavná

Pažerák

Klasifikácia závažnosti cirhózy

Cirhóza spôsobuje každoročne smrť 40 miliónov ľudí. Predstavuje deštruktívnu zmenu v pečeni v dôsledku vírusových, toxických a iných patológií, pri ktorých je zdravé tkanivo parenchýmu nahradené kolagénnymi (vláknitými) bunkami a na jeho povrchu sa tvoria dystrofické uzliny. Napriek mnohým novým terapeutickým režimom, ktoré sa používajú na liečbu takýchto pacientov, väčšina z nich zomrie na cirhózu v priebehu 2–5 rokov, pričom v pokročilej fáze trpí silnou bolesťou..

Etiologická klasifikácia

Z dôvodu mnohých typov prejavov a priebehu ochorenia a potreby individuálnej terapie bolo na zhromaždení WHO 1978 schválených niekoľko klasifikácií cirhózy pečene. Najdôležitejšou z nich je distribúcia podľa etiologického kritéria, pretože podľa neho je zvolená terapeutická schéma. Najčastejšie formy cirhózy sú v dôsledku poškodenia pečene:

 1. alkoholické (40–50% prípadov) - najčastejšou príčinou cirhózy je poškodenie hepatocytov etanolom. Miera nástupu patológie závisí od mnohých individuálnych faktorov: frekvencia konzumácie alkoholu, ich kvalita, prítomnosť infekcií, trvanie opitosti atď. Ak sa denne konzumuje 200-400 g vodky, vyskytne sa cirhóza za 10 - 15 rokov, ale ak je osoba nosičom vírusu hepatitída, potom sa postihnutá pečeň prejaví za 5-7 rokov;
 2. vírusová (20–35% prípadov) - cirhóza je dôsledkom chronickej hepatitídy B, C a D, ktorá sa doteraz liečila iba symptomaticky. Aj pri dlhodobej remisii nie je vylúčená pravdepodobnosť poškodenia parenchýmu fibrózou. Cirhóza sa môže vyvinúť aj ako komplikácia so závažnou hepatitídou A a E, ktorá sa pozoruje u 1–5% pacientov;
 3. toxický (5 - 10% prípadov) - poškodenie hepatocytov je možné pri pravidelnej expozícii tela rôznym jedom. Hlavnú rizikovú skupinu tvoria pracovníci v chemickom a hutníckom priemysle. Boli tiež hlásené prípady toxického otravy pečene plesňami a chemikáliami používanými na ochranu plodiny pred škodcami. Preto sú poľnohospodárski pracovníci tiež ohrození cirhózou. Lieky, ktoré sa používajú najmä na liečbu onkológie, môžu tiež inhibovať funkciu pečene. V tomto prípade je diagnostikovaná cirhóza liečiva;
 4. stagnujúci (srdcový) - táto forma sa vyznačuje nekrózou hepatocytov, ktorá je spôsobená hypoxiou a stagnáciou krvi vo vnútri a extrahepatických cievach. Toto je zvyčajne komplikácia, ktorá sa vyvíja na pozadí zlyhania srdca alebo pľúc. Pri tomto type cirhózy sa často vyskytuje ascites, čo vedie k vnútornému krvácaniu zažívacieho traktu a bakteriálnej peritonitíde. Pretože sa v dôsledku toho vyvíja viacnásobné zlyhanie orgánov, prognóza je zlá;
 5. primárna biliárna (genetická) - choroba je spôsobená porušením imunoregulácie, to znamená, že imunitné bunky spôsobujú infiltráciu žlčového epitelu, čo vedie k nekróze hepatocytov. Ochorenie je charakterizované mnohými extrahepatickými prejavmi, vrátane lokálnych lézií vo forme nefritídy a alveolitídy, ako aj systémových reumatických ochorení: lupus, reumatoidná artritída, sklerodermia atď. Prognóza je zlá.

Cirhóza sa môže začať na pozadí ďalších dôvodov: cukrovka, hemochromatóza (neschopnosť pečene odstrániť železo, ktoré spôsobuje jej hromadenie v krvi a pôsobí ako toxín), galaktozémia atď. Chiari, v ktorej je upchatá pečeňová žila a je potrebné chirurgické odstránenie krvných zrazenín. Takéto prípady sú však zriedkavé..

Stojí za zmienku, že podľa niektorých správ asi 5 až 15% všetkých cirhóz patrí do kryptogénnej skupiny, to znamená, že sa vyvíjajú z neznámeho dôvodu. Dôkladnejšie a hĺbkové vyšetrenie „idiopatických“ pacientov ukazuje, že 60% z nich má poškodenie pečene spôsobené genetickými poruchami endokrinného systému. Ako sa diagnostické techniky zlepšujú, kryptogénna cirhóza sa stáva menej bežnou, ale niektoré klinické prípady ponechávajú veľa nevyriešených problémov..

Morfologická klasifikácia

Klasifikácia ochorenia podľa štrukturálnych zmien v postihnutej pečeni je možná po diagnostickom zobrazení orgánu. Ultrazvuk poskytuje iba všeobecný obraz o veľkosti, hustote a makrodefektoch orgánu a údaje CT alebo MRI môžu poskytnúť úplnejšie informácie. Ak má pacient v tele kovové kolíky, nemôže urobiť MRI a CT je kontraindikované u detí, tehotných žien a ľudí, ktorí nedávno podstúpili CT alebo röntgenové žiarenie z dôvodu nebezpečného žiarenia. Výber konkrétnej diagnostickej metódy sa určuje individuálne. Ak nie je vhodný žiadny spôsob nápravy, vykoná sa defekt pod dohľadom ultrazvuku.

Morfologická klasifikácia cirhózy pečene má tri typy a jej poddruhy:

vyhliadkapoddruhcharakteristika
japortál
 • hlavným dôvodom je vírusová hepatitída a mastná hepatóza;
 • vyvíja sa a napreduje pomaly;
 • pečeň „vyschne“, je hustejšia a na jej povrchu sa objaví sieť malých uzlíkov;
post-nekrotická
 • hlavným dôvodom je toxická otrava, menej často vírusová hepatitída;
 • progreduje do niekoľkých mesiacov po vzniku masívnej nekrózy hepatocytov;
 • pečeň je znížená, hustá, s veľkými uzlinami;
žlčový
 • vyskytujú sa lézie žlčových ciest;
 • hypertenzia sa môže vyvinúť s blokádou extrahepatálnych žlčových ciest;
zmiešanýtoto je stredná forma medzi portálom a post nekrotikou;
IIsmall-suk
 • veľkosť uzlov je 1-3 mm;
 • uzly sú spojené tenkými vláknami spojivového tkaniva;
hrubý
 • uzly s priemerom viac ako 3 mm;
 • hrúbka priečok (nití) medzi uzlami je odlišná;
septa
 • nie sú tu žiadne uzly, ale parenchým oddeľuje vláknitá septa;
 • toto je počiatočné štádium uzlovej formy;
 • zvyčajne sa vyskytuje pri alkoholizme a hepatitíde B;
zmiešanýna povrchu parenchýmu sú rôzne uzly;
IIImonolobularuzol obsahuje iba jeden pečeňový lalok bez krvných ciev;
multilobularuzol obsahuje niekoľko pečeňových lalokov, portálnych traktov a centrálnych žíl;
zmiešanýobjemové frakcie jedno- a viacčlenných uzlov sú takmer identické.

Tabuľka ukazuje, že prvá klasifikačná skupina kombinuje druhú a tretiu. Predstavujú iba vizualizačnú charakteristiku a boli zavedené iba z dôvodu pohodlnosti kvôli charakterizácii a popisu štádia choroby u lekárov..

Stupnica dieťaťa - Pughovej stupnice

Na všeobecné posúdenie stavu pacienta a predpovede jeho prežitia sa vykoná klasifikácia podľa Childa-Pugha na základe biochemických indikácií. Je potrebné vyhodnotiť stupeň poškodenia pečene piatimi faktormi, z ktorých každý dostane 1, 2 alebo 3 body. Ak konkrétny parameter chýba alebo je slabo vyjadrený, potom sa dá 1 bod s priemernými hodnotami - 2 a so silným prejavom - 3.

indexbody
123
bilirubín50 μmol / l
protrombín> 60%40-60%3,5 g2,8 až 3,5 gKlinická klasifikácia

Klinické a funkčné charakteristiky naznačujú symptomatickú závažnosť choroby, ktorá je, žiaľ, zavádzajúca. Bolesť, dyspepsia a ďalšie prejavy cirhózy sa niekedy prejavia až v pokročilom štádiu ochorenia. Priebeh a aktivita patologického procesu preto rozlišujú tieto formy choroby:

 1. latentné - všetky príznaky sú skryté až do ireverzibilného poškodenia pečene. Pomôžte pacientovi získať včasné zistenie choroby, ku ktorej najčastejšie dochádza náhodne počas rutinného vyšetrenia;
 2. subakútna - charakterizuje prvé štádium cirhózy a zvyčajne sa vyvíja na pozadí chronickej hepatitídy (alkoholickej alebo vírusovej). Trvanie podoblasti je 6 - 12 mesiacov;
  pomalý - táto forma sa dá diagnostikovať ľahšie ako latentná cirhóza, pretože choroba sa prejavuje vo forme slabého klinického obrazu. Aj po diagnóze nie je životnosť pacienta obyčajne kratšia ako 15 rokov;
 3. pomaly postupujúce - pre túto formu je vývoj klinických komplikácií necharakteristický a nárast symptómov pretrváva roky. Prežívanie pacientov je zvyčajne 10–12 rokov;
 4. rýchlo progreduje - choroba je ťažká a často sa vyvinú komplikácie vo forme pečeňového kómy a rakoviny. Stredná dĺžka života s takou cirhózou zvyčajne nie je dlhšia ako 5 až 7 rokov.

Bez ohľadu na to, ako rýchlo patologický proces pokračuje, má 3 stupne:

 1. kompenzácia (počiatočná) - v tomto štádiu je ťažké podozrenie na túto chorobu, pretože príznaky sa prejavujú iba miernou nevoľnosťou a zriedkavým diskomfortom na pravej strane. Biochemické parametre sú normálne, ale na povrchu pečene sú viditeľné malé vláknité uzly. Liečba, ktorá sa začala vo fáze kompenzácie, je najúčinnejšia;
 2. subkompenzácia (stredná) - prejavuje sa mierna žltkastosť skléry, slabosť, nevoľnosť a žilová sieťka na nohách. Pečeň je už postihnutá, takže nemôže úplne vykonávať svoje funkcie. V tomto štádiu je ťažké liečiť cirhózu a začínajú sa vyvíjať komplikácie vo forme krvácania z konečníka a zmätku;
 3. dekompenzácia (posledná) - závažný symptomatický obraz je spojený s intenzívnym ascitom, častým gastrointestinálnym krvácaním a zmäteným vedomím. V tomto stave sa snažia pomôcť pacientovi zmiernením bolesti, ale celková prognóza je zlá.

Cirhóza je teda klasifikovaná podľa rôznych parametrov, pretože použitie jednej stupnice neumožňuje úplne vyhodnotiť stav pacienta a predpovedať jeho prežitie. Najdôležitejšie je včas rozpoznať prvé príznaky choroby, pretože v počiatočnej fáze je najjednoduchšie liečiť.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Cirhóza je nebezpečné ochorenie jedného z najdôležitejších orgánov ľudského tela - pečene. Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha pomáha vyhodnotiť možnosti liečby a riziká úmrtia chorého.

Prečítajte si článok

Čo je to dieťa - Pugh?

V roku 1964 vedci z University of Michigan vynašli metódu na hodnotenie pacientov s cirhózou. Za meno hlavných vedcov dostala meno Child - Pugh..

Pomocou klasifikácie pečene podľa Childa-Pugha môžu lekári predpovedať riziko smrti už v prvý deň po hospitalizácii..

V súčasnosti je táto klasifikácia cirhózy medzinárodná. Je podmienečne rozdelené do troch tried: A, B a C. Dáta sa triedia podľa rôznych parametrov výsledkov analýzy, z ktorých vyplýva percento prežitia pacienta:

 • s triedou A (5-6 bodov) - 100% prežitie (85% v 2. roku);
 • s triedou B (7–9 bodov) - 81% prežitie (57% pre 2. rok);
 • s triedou C (10 - 15 bodov) - 45% prežitie (35% v 2. roku).

Ako je založená trieda Cirhóza dieťaťa - Pugha

Každá trieda má svoje vlastné body, ktoré sa udeľujú pacientovi po absolvovaní testov a externom vyšetrení.

Čím viac bodov, tým horší je stav pacienta.

Pri klasifikácii sa zohľadňujú tieto ukazovatele:

 1. ascites je patologický stav, pri ktorom dochádza k hromadeniu tekutiny v pobrušnici;
 2. Bilirubín je proteín, ktorý sa tvorí v pečeni počas rozkladu červených krviniek. Jeho veľký počet naznačuje problémy s fungovaním pečene;
 3. albumín - jeho hlavnou funkciou je odstránenie bilirubínu z pečene. Pokles ukazovateľa tohto proteínu naznačuje cirhózu;
 4. protrombínový index - označuje množstvo protrombínového proteínu v pečeni. Je nevyhnutná pre normálnu koaguláciu krvi a vytvára sa v pečeni. Nízky protrombínový index nie je len spojený s rizikom krvácania, ale je tiež ukazovateľom ochorenia pečene;
 5. pečeňová encefalopatia je súbor porúch vo fungovaní orgánu, ktoré môžu viesť k zlyhaniu pečene.

Celkové skóre pomáha určiť triedu cirhózy. Lekári to potrebujú pre:

 • určenie rizika smrti bez liečby;
 • určenie možnosti úmrtia počas transplantácie orgánov na operačnom stole alebo počas obdobia zotavenia;
 • posúdenie potreby transplantácie v blízkej budúcnosti alebo v budúcnosti.

Ďalej môže lekár začať liečiť pacienta. Niektorí odborníci v budúcnosti robia opakovane niekoľko štúdií a môžu vytvoriť novú skupinu chorôb.

Interpretácia údajov

Klasifikácia Child - Pugh zahŕňa použitie špeciálnej tabuľky ukazovateľov vyšetrenia a analýzy, vďaka ktorej môžete vypočítať body. Indikátory na hranici triedy sa považujú za približné, pretože stav pacienta sa môže zhoršiť alebo zlepšiť..

ukazovatele1 bod2 body3 body
ascitesúplne chýba, v brušnej dutine nie sú žiadne známky hromadenia tekutínmierny, s chirurgickým zákrokom dobre reaguje na liečbuťažké, prakticky neliečiteľné
bilirubínjeho hladina je nižšia ako 34 μmol / ldo 50 μmol / lviac ako 50 μmol / l, objaví sa závažná žltačka
bielokmenej ako 3,5 g / dlod 3,5 do 2,8 g / dlmenej ako 2,8 g / dl
Hepatálna encefalopatiachýbajúceFáza 1 alebo 23 a 4 stupne v ťažkej forme
Protrombínový indexviac ako 60v priemere 50 (nie menej ako 40)40 a nižšie

Trieda A

Toto je najjednoduchšia trieda poškodenia pečene. Ak začnete s liečbou včas, pacient sa rýchlo zotaví a riziko zlyhania pečene je minimálne. Transplantácia pečene je voliteľná. Lieky môžete liečiť pomocou diéty a povinného opustenia alkoholu. Úmrtnosť v triede A je 0. Ale pri odmietnutí liečby sa stav pacienta rýchlo zhoršuje.

Trieda B

V tomto štádiu vývoja cirhózy sú príznaky nedostatočného fungovania buniek parenchýmových orgánov - hepatocytov. Riziko úmrtia je dosť vysoké, vyskytuje sa v každej pätine. Zároveň nie každý potrebuje transplantáciu. Je vhodný iba pre určité príčiny choroby. Lekári predpovedajú asi 10 rokov života pri nepretržitej liečbe a pozorovaní.

Trieda C

To je stanovené v najťažšom priebehu cirhózy. V prvom roku zlyhania pečene zomrie asi polovica chorých. V prípade odmietnutia transplantácie, a to aj pri včasnej liečbe, je riziko úmrtia do 3 - 5 rokov 80%. Možnosť smrti počas operácie je približne rovnaká (kvôli možnosti krvácania). Transplantácia sa preto vykonáva iba v naliehavých prípadoch..

Klasifikácia podľa Childa-Pugha. Online kalkulačka

Klasifikácia závažnosti cirhózy pečene podľa metódy Child-Pugh (Child-Pugh), ktorá umožňuje určiť závažnosť cirhózy a prežitia pacienta počas určitého obdobia..

Podľa klasifikácie Child-Pugh sa závažnosť cirhózy odhaduje súčtom bodov získaných hodnotou niekoľkých parametrov..


Odhadované parametre
Počet bodov v závislosti od hodnoty parametra
1 bod2 body3 body
asciteschýbajúcemäkké, ľahko sa ošetrujenapäté, zle kontrolované
celkový plazmatický bilirubín, μmol / l (mg / dl)50 (> 3)
albumín krvnej plazmy, g> 3.52,8-3,560

V závislosti od skóre sa trieda cirhózy nastaví pre všetky parametre

 • Trieda A - (dieťa A) 5-6 bodov
 • Trieda B - (Dieťa B) 7-9 bodov
 • Trieda C - (dieťa C) 10-15 bodov

Pre triedy cirhózy sa prežitie pacientov hodnotí:

Trieda Child PughRočné prežitie,%Dvojročné prežitie,%
10085
B8157
C4535

Priemerná dĺžka života u pacientov s cirhózou pečene triedy A je asi 15 - 20 rokov, riziko úmrtia pri operácii brucha je asi 10%. Pri cirhóze triedy B je predpokladaná dĺžka života asi 10 rokov, riziko úmrtnosti je 30%. Cirhóza triedy B je indikáciou na zváženie transplantácie pečene. Priemerná dĺžka života pri cirhóze triedy C je 1 - 2 roky, riziko chirurgickej úmrtnosti je asi 80 - 90%, pri tejto triede cirhózy potrebuje pacient transplantáciu pečene..

Dieťa pije cirhózu triedy

Informácie o liekoch, diagnostických metódach a liečbe uvedené v tejto časti sú určené lekárom a nie sú návodom na použitie.

Klasifikácia pečeňovej cirhózy podľa Childa-Pugha alebo Child-Pugha, Child-Turcotte, Child-Turcotte-Pugh a niekedy Child-Paquet je určená na hodnotenie závažnosti cirhózy. V rôznych zdrojoch sú malé rozdiely v hraniciach parametrov, pravdepodobnosť prežitia atď..

Závažnosť cirhózy pečene sa hodnotí systémom bodov, ktoré sa vypočítavajú na základe 5 alebo 6 parametrov. Celkovo sa ustanovujú tri triedy: A, B a C:

trieda A (dieťa A) - 5–6 bodov trieda B (dieťa B) - 7–9 bodov trieda C (dieťa C) - 10–15 bodov Body sú stanovené v závislosti od hodnoty každého z parametrov od 1 do 3 a potom sú zhrnuté..

Odhadované parametrePočet bodov v závislosti od hodnoty parametra
1 bod2 body3 body
asciteschýbajúcemäkké, ľahko sa ošetrujenapäté, zle kontrolované
celkový plazmatický bilirubín, μmol / l (mg / dl)50 (> 3)
albumín krvnej plazmy, g> 3.52,8-3,560

Tento systém je indikatívny a nezohľadňuje mnoho ďalších parametrov stavu pacienta, napríklad kŕčové žily pažeráka atď..

Odhady cirhózy založené na klasifikácii podľa Childa-Pugha

Existujú rôzne odhady prežitia pacientov s cirhózou. Najmä nasledujúce:

Trieda Child PughbodyRočné prežitie,%Dvojročné prežitie,%
5-610085
B7-98157
C10-154535
Niektoré profesionálne lekárske práce, ktoré používajú klasifikáciu Child Pugh

Golub E.A. Predoperačná príprava a pooperačná rehabilitácia pacientov s cirhózou pečene, ktorí podstúpili azigoportálnu disekciu žíl pažeráka s vytvorením kardiálnej tokovej kardie. Abstrakt. diss. Kandidát na lekárske vedy, chirurgia 01/14/17, 01/14/04-int.bol-ni. KSMU, Krasnodar, 2011 Nikushkina I.N. Stav prietoku krvi v portáli a pečeni pri chronických difúznych ochoreniach pečene (interorganické a hemodynamické vzťahy). Výpis z diss. MD, 14.00.05 - vnútorné choroby. MGMSU, Moskva, 2007. Klyuchnikov O.Yu. Chirurgická liečba krvácania z kŕčových žíl pažeráka a žalúdka. Výpis z diss. Kandidát lekárskych vied, 14.00.27 - Chirurgia. RSCFG, Krasnodar, 2007 Koshevo A.P. Zlepšenie diagnostickej a liečebnej taktiky pacientov s krvácaním z kŕčových žíl pažeráka a žalúdka. Výpis z diss. MD, 14.00.27 - chirurgia. Sibírska štátna lekárska univerzita, Moskva, 2009.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha bola navrhnutá v roku 1964, revidovaná a doplnená v roku 1973. Doteraz sa bežne používa..
Je presnejšie povedať, že táto klasifikácia sa používa na určenie stupňa narušenej funkcie pečeňových buniek pri cirhóze a nie na cirhózu ako ochorenie všeobecne. Preto je vhodné použiť vhodnejší názov: „Child-Pughova stupnica na posúdenie závažnosti zlyhania pečene“..
Cirhóza pečene je známe ochorenie opísané pred mnohými storočiami. S rozvojom medicíny, šírením vírusovej hepatitídy a iných ochorení pečene bolo potrebné nejako vyhodnotiť stav hepatocytov a funkciu tohto orgánu ako celku, aby sa určilo ďalšie riadenie. Bolo navrhnutých veľa rôznych klasifikácií, ale najpohodlnejšou a zároveň celkom objektívnou metódou zostáva distribúcia pacientov s cirhózou pečene podľa Child-Pugha. Aj keď údaje, ktoré sa v tejto klasifikácii nepoužívajú, sú tiež veľmi dôležité.

Na čo slúži škála Child-Pugh??

Klasifikácia nesie najdôležitejšie štatistické ukazovatele pre správnu interpretáciu stupňa poškodenia pečene a ďalšiu správu pacienta:

Priemerná dĺžka života u pacientov s cirhózou pečene Pooperačná úmrtnosť pri operácii dutiny Hodnotenie potreby transplantácie pečene u pacientov s cirhózou

Získané údaje budú, samozrejme, čisto štatistické. Skúsený lekár sa nebude úplne spoliehať na túto klasifikáciu..

Ako sa hodnotí cirhóza pečene dieťaťa-Pugha??

Klasifikácia je založená na stanovení určitých ukazovateľov na stupnici od 1 do 3 bodov a ďalšom priradení triedy cirhózy v závislosti od počtu získaných bodov. Všetci pacienti sú rozdelení do 3 tried: A, B a C.

A - od 5 do 6 bodov - kompenzovaná cirhóza B - od 7 do 9 bodov - subkompenzovaná cirhóza C - od 10 do 15 bodov - dekompenzovaná cirhóza

Žiaľ, v klasifikácii podľa Childa-Pugha neexistujú žiadne všeobecne akceptované ukazovatele. Existujú rôzne variácie, do jedného alebo druhého stupňa odlišné od seba. V Rusku poskytneme najpoužívanejšiu možnosť klasifikácie.

ascites

1 bod - bez ascitov 2 body - ľahko prístupný konzervatívnej liečbe 3 body - nekontrolovaný ascites, laparocentéza je často potrebná na odstránenie

Celkový bilirubín

1 bod - ukazovateľ menší ako 34 μmol / L alebo 2 mg / dl, 2 body - 34-50 μmol / L alebo 2-3 mg / dl; 3 body - viac ako 50 μmol / L alebo viac ako 3 mg / dl. Ak je toľko bilirubínu zvyčajne, začína sa objavovať žltačka.

Plazmový albumín

1 bod - množstvo proteínu je viac ako 3,5 g / l2 bodu - až do 2,8 g / l3 bodu - menej ako 2,8 gramu na liter

Žltačka pri ťažkom zlyhaní pečene

Závažnosť hepatickej encefalopatie pri cirhóze

1 bod - encefalopatia nie je vyjadrená; 2 body - encefalopatia do 2 stupňov, kontrolovaná adekvátnou liečbou; 3 body - ťažká encefalopatia 3 až 3 stupne až do pečeňovej kómy

Posúdenie systému zrážania krvi jedným z ukazovateľov
Protrombínový index (PTI)

1 bod - viac ako 60% 2 body - 40-60% 3 body - menej ako 40%

OR
Protrombínový čas (PTV)

1 bod - 1 - 4 sekundy; 2 body - 4 - 6 sekúnd; 3 body - viac ako 6 sekúnd.

OR
Medzinárodný normalizovaný vzťah (INR)

1 bod - menej ako 1,72 bodu - 1,7 - 2,203 bodu - viac ako 2,20

Interpretácia získaných bodov

Sčítaním všetkých ukazovateľov sa stanoví pomer pacienta s cirhózou pečene k jednej zo skupín.

Trieda A

Pacienti s najmenej závažným deficitom funkcie pečene podľa Child-Pugha. Pacienti sú liečení konzervatívnou liečbou, nie je potrebná transplantácia pečene. Priemerná dĺžka života viac ako 15 rokov (pod podmienkou primeraného monitorovania a liečby). Pravdepodobnosť smrteľných následkov brušnej operácie je menšia ako 10%. S ďalším rozvojom cirhózy je pravdepodobný prechod na ďalšie najťažšie triedy.

Trieda B

Stredná trieda deficiencie funkcie hepatocytov pri miernej cirhóze. Je potrebné zvážiť transplantáciu pečene (v závislosti od typu ochorenia, ktoré vedie k cirhóze). Pooperačná úmrtnosť dosahuje 20 - 30%. Odhadovaná dĺžka života až 10 rokov, pričom v prvých dvoch rokoch zomrela necelá polovica.

Trieda C

Pri závažnom zlyhaní pečeňových buniek je prognóza smrti menšia ako 3 roky, viac ako polovica zomrie v prvom roku. Veľmi vysoká pooperačná úmrtnosť (asi 80%) prakticky neumožňuje vykonávať plánované operácie brucha, chirurgický zákrok iba s bezprostredným ohrozením života. Pri tomto stupni poškodenia pečene je jeho transplantácia priamou indikáciou (pri absencii absolútnych kontraindikácií)..

záver

Stanovenie triedy cirhózy na stupnici Child-Pugh je dôležitým krokom pri určovaní taktiky riadenia pacienta. Odhaduje sa však, že je potrebné zohľadniť ďalšie klasifikácie a ukazovatele, z ktorých bolo vypracovaných veľké množstvo.
Nanešťastie sa cirhóza medzi populáciou čoraz viac šíri a veda neprináša významné pokroky v liečbe tejto choroby už dlhší čas. Za obzvlášť smutné možno považovať ukazovatele v Rusku. Vysoké náklady na lieky, vybavenie, nízka pozornosť na tento problém lekárskej komunity, lekárska negramotnosť obyvateľstva - to všetko vedie k zlyhaniu poskytovania starostlivosti o pacientov s cirhózou vo väčšine krajiny..
Absencia pokročilej transplantologie má osobitný význam - transplantácia pečene sa vykonáva iba v najväčších výskumných ústavoch a predstavuje iba desiatky a stovky, čo zjavne nestačí. Nedostatok celo ruskej základne darcovských orgánov, nevyriešené etické problémy, negramotnosť darcov, všeobecná korupcia, zlé financovanie a propaganda vedúcich cirkví neumožnia v blízkej budúcnosti dosiahnuť transplantáciu pečene na dostatočnú úroveň..

AKO ZNIŽITE RIZIKO RIZIKA RAKOVINY?

Zúčastnite sa ZDARMA TEST! Vďaka podrobným odpovediam na všetky otázky na konci testu môžete znížiť pravdepodobnosť ochorenia občas!

Test ste už úspešne absolvovali. Nemôžete to znova spustiť.

Aby ste mohli začať test, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať..

Ak chcete začať, musíte vykonať nasledujúce testy:

1. Dá sa zabrániť rakovine??
Výskyt choroby, ako je rakovina, závisí od mnohých faktorov. Pre zaistenie úplnej bezpečnosti nemôže jedna osoba. Každý však môže výrazne znížiť šance na zhubný nádor.

2. Ako fajčenie ovplyvňuje vývoj rakoviny?
Rozhodne sa kategoricky zakazujte fajčiť. Táto pravda už je unavená zo všetkých. Odvykanie od fajčenia však znižuje riziko vzniku všetkých druhov rakoviny. S fajčením súvisí 30% úmrtí na rakovinu. V Rusku pľúcne nádory zabíjajú viac ľudí ako nádory všetkých ostatných orgánov.
Vylúčenie tabaku z vášho života je najlepšou prevenciou. Aj keď nefajčíte balenie denne, ale iba polovicu, riziko rakoviny pľúc je už znížené o 27%, ako zistila Americká lekárska asociácia..

3. Ovplyvňuje nadváha rakovinu?
Pozrite sa na váhy častejšie! Extra libry ovplyvnia nielen pás. Americký ústav pre výskum rakoviny zistil, že obezita spúšťa vývoj nádorov pažeráka, obličiek a žlčníka. Faktom je, že tukové tkanivo slúži nielen na zachovanie energetických rezerv, ale má aj sekrečnú funkciu: tuk produkuje bielkoviny, ktoré ovplyvňujú vývoj chronického zápalového procesu v tele. A onkologické choroby sa objavujú iba na pozadí zápalu. V Rusku pripisuje WHO v Rusku obezite 26% všetkých prípadov rakoviny..

4. Pomáha šport znižovať riziko rakoviny?
Strávte najmenej pol hodiny týždenne tréningom. Šport je na rovnakej úrovni so správnou výživou, pokiaľ ide o prevenciu rakoviny. V Spojených štátoch je jedna tretina všetkých úmrtí spojená so skutočnosťou, že pacienti nerešpektovali žiadnu diétu a nevenovali pozornosť telesnej výchove. Americká spoločnosť pre rakovinu odporúča cvičiť 150 minút týždenne miernym alebo polovičným tempom, ale aktívnejšie. Štúdia uverejnená v časopise Nutrition and Cancer v roku 2010 však ukazuje, že aj 30 minút stačí na zníženie rizika rakoviny prsníka (ktoré postihuje jednu z ôsmich žien na svete) o 35%..

5. Ako alkohol ovplyvňuje rakovinové bunky?
Menej alkoholu! Alkohol je zodpovedný za výskyt nádorov v ústnej dutine, hrtane, pečeni, konečníku a mliečnych žľazách. Etylalkohol sa v tele rozkladá na acetaldehyd, ktorý potom pôsobením enzýmov prechádza na kyselinu octovú. Acetaldehyd je najsilnejší karcinogén. Alkohol je zvlášť škodlivý pre ženy, pretože stimuluje tvorbu hormónov estrogénu, ktoré ovplyvňujú rast prsného tkaniva. Nadbytok estrogénu vedie k tvorbe nádorov prsníka, čo znamená, že každé ďalšie pitie alkoholu zvyšuje riziko ochorenia.

6. Aký druh kapusty pomáha v boji proti rakovine?
Milujte brokolicu. Zelenina nielen vstupuje do zdravej výživy, ale pomáha aj v boji proti rakovine. Preto odporúčanie týkajúce sa zdravej výživy obsahuje pravidlo: polovica dennej stravy by mala byť zelenina a ovocie. Krištáľová zelenina, ktorá obsahuje glukozinoláty, látky, ktoré pri spracovaní získajú protirakovinové vlastnosti. Medzi tieto druhy zeleniny patrí kapusta: obyčajná kapusta, ružičkový kel a brokolica.

7. Aký druh rakoviny orgánov ovplyvňuje červené mäso?
Čím viac zeleniny jete, tým menej dáte červené mäso na tanier. Štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí konzumujú viac ako 500 gramov červeného mäsa týždenne, sú vystavení väčšiemu riziku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

8. Ktoré z nasledujúcich chránia pred rakovinou kože??
Zásobte sa na opaľovacie krémy! Ženy vo veku 18 - 36 rokov sú osobitne citlivé na melanóm, najnebezpečnejšiu formu rakoviny kože. V Rusku sa za posledných 10 rokov výskyt melanómu zvýšil o 26%, svetové štatistiky ukazujú ešte väčší nárast. To je tiež vina na umelé opaľovanie zariadenia a slnečné lúče. Nebezpečenstvo je možné minimalizovať pomocou jednoduchej trubice opaľovacieho krému. Štúdia časopisu Journal of Clinical Oncology z roku 2010 potvrdila, že ľudia, ktorí pravidelne používajú špeciálny krém, majú dvakrát taký malý melanóm ako tí, ktorí takúto kozmetiku zanedbávajú..
Krém sa musí zvoliť s ochranným faktorom 15 SPF, ktorý sa aplikuje aj v zime a dokonca aj pri oblačnom počasí (postup by sa mal zmeniť na rovnaký zvyk ako pri čistení zubov) a tiež nesmie byť vystavený slnečnému žiareniu od 10 do 16 hodín..

9. Myslíte si, že stres ovplyvňuje rakovinu??
Samotný stres nespôsobuje rakovinu, ale oslabuje celé telo a vytvára podmienky na rozvoj tohto ochorenia. Štúdie ukázali, že konštantná úzkosť mení aktivitu imunitných buniek zodpovedných za aktiváciu mechanizmu „hit and run“. Výsledkom je, že v krvi neustále cirkuluje veľké množstvo kortizolu, monocytov a neutrofilov, ktoré sú zodpovedné za zápalové procesy. Ako už bolo spomenuté, chronické zápalové procesy môžu viesť k tvorbe rakovinových buniek..

ĎAKUJEM ZA TVOJ ČAS! AK JE POTREBA INFORMÁCIÍ, MÔŽETE PRIPRAVIŤ KOMENTÁR NA PRIPOMIENKY NA konci článku! ĎAKUJEME VÁM!

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha

Cirhóza pečene je zložitá a nebezpečná choroba. Na jeho hodnotenie sa používajú rôzne klasifikácie: morfológia, etiológia, povaha klinického priebehu, vývojové štádiá a ďalšie príznaky..

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha je určená na hodnotenie závažnosti ochorenia, potreby transplantácie postihnutého orgánu, predpovedania prežitia a pravdepodobnosti úmrtia po operácii. Táto technika je pomenovaná podľa vývojárov.

Cirhóza pečene je chronické ochorenie charakterizované nahradením funkčných tkanív žľazy hrubými spojivovými vláknami. Zmeny, ktoré sa uskutočňujú, sú nezvratné. Etiológia cirhózy je rozmanitá, ale najvýznamnejšími faktormi sú vírusové lézie a alkoholické ochorenie pečene. Ak pravidelne pijete alkohol, vedie to k vzniku alkoholickej hepatitídy a hepatózy, ktorá sa vyvinie do cirhózy. Toto ochorenie je diagnostikované u 35% ľudí, ktorí pravidelne pijú alkohol po dobu 5 až 10 rokov.

Prečítajte si tiež

Prečítajte si tiež

Kritériá cirhózy dieťaťa-Pugha

Posúdenie stavu pacienta sa uskutočňuje podľa piatich alebo šiestich kritérií. Každému je pridelený špecifický počet bodov v trojbodovom systéme. Ukazovatele sú zhrnuté a konkrétnemu prípadu je pridelená trieda (A, B alebo C). Zvyčajne sa hodnotia nasledujúce príznaky:

 • hladina bilirubínu;
 • stupeň ascitu;
 • protrombínový čas alebo index;
 • hladina albumínu;
 • stupeň hepatickej encefalopatie.

Všetci pacienti s podozrením na cirhózu sa podrobia biochemickému krvnému testu. Táto štúdia určuje aktivitu hlavných pečeňových enzýmov (ALT, AST, GGTP, ALP, ako aj albumínu, protrombínu a bilirubínu). Všetky tieto ukazovatele sa menia pod vplyvom cirhotického procesu na funkciu pečene. Klasifikácia podľa Childa-Pugha berie do úvahy iba hladinu bilirubínu a albumínu, ako aj protrombínový čas..

Na hodnotenie sa používa táto tabuľka:

parameter1 bod2 body3 body
Bilirubín (μmol / l)menej ako 3434 až 51viac ako 51
Albumín (g / l)viac ako 3528-35menej ako 28
PTV (s) alebo PTV (%)1-4 alebo viac 604-6 alebo 40-60viac ako 6 alebo menej ako 40%
ascitesžiadnymäkké, dobre ošetriteľnénapätý, zle liečiteľný
Hepatálna encefalopatiažiadnymierne (1 alebo 2 stupne)ťažký (3 alebo 4 stupne)

Body sú zhrnuté vo všetkých ohľadoch. Ak je celková suma od 5 do 6 bodov, potom je chorobe pridelená trieda A, od siedmich do deviatich bodov - B, od desiatich do pätnástich - C.

bilirubín

Bilirubín je žlčový pigment, jedna z hlavných zložiek žlče sa tvorí v dôsledku rozkladu hemoglobínu, cytochrómu a myoglobínu. Zvýšenie bilirubínu sa prejavuje žltnutím kože, slizníc a očných sklérov.

V ľudskej krvi je bilirubín v dvoch frakciách - viazaný a voľný. Pridružený bilirubín sa filtruje obličkami a prirodzene sa vylučuje. Vstupuje do obličiek z pečene a ak táto žľaza nezvláda záťaž spôsobenú progresiou cirhózy, potom sa bilirubín začne hromadiť a otráviť krv..

V nekonjugovanej forme je bilirubín toxický, jeho nadmerná akumulácia negatívne ovplyvňuje biochemické procesy v bunkových štruktúrach. Dýchanie buniek je narušené, metabolické procesy sa vyskytujú nesprávne. To má negatívny vplyv na fungovanie nervového systému. Pri nadmernej koncentrácii krvi je bilirubín schopný prekonať hematoencefalickú bariéru, ktorá vedie k hepatálnej encefalopatii..

Miera celkového bilirubínu v krvi je približne 21 μmol / l. Ak ukazovateľ nie je vyšší ako 34, potom sa pri cirhóze pečene podľa Childa-Pugha pridelí 1 bod, až 51 - 2 body, viac ako 51 - 3 body..

bielok

Albumín je jednoduchá proteínová zlúčenina syntetizovaná v pečeni. U zdravého človeka predstavuje albumín polovicu všetkých krvných bielkovín. Cirhóza významne zhoršuje funkciu pečene a množstvo albumínu sa znižuje.

Norma albumínu je 35 - 50 g / l. Ak je dokonca o niečo viac ako 35 g / l, potom sa chorobe pridelí 1 bod, od 28 do 35 - 2 body, menej ako 28 - 3 body.

Protrombínový index

Protrombín je komplexná proteínová štruktúra, ktorá charakterizuje zrážanie krvi. Vyrába sa v pečeni a pri cirhóze je produkcia takýchto proteínov znížená. To má negatívny vplyv na fungovanie systému zrážania krvi. Ak existuje podozrenie na cirhózu, je predpísaný krvný test, v ktorom je zaznamenaný čas vzniku zrazeniny.

Vo výsledkoch analýzy môže laboratórny asistent odrážať koagulačný čas v sekundách. Najčastejšie sa však počíta medzinárodný normalizovaný pomer (INR) alebo protrombínový index. Je to pomer normy zdravého človeka k času vzniku krvnej zrazeniny u pacienta s cirhózou. Ukazovateľ sa počíta ako percento alebo v číselnom koeficiente..

Normálny index protrombínu je od 1 do 1,5. V percentuálnom vyjadrení je norma od 70 do 140%. Ak má pacient PTI najmenej 60% alebo do 1,7, potom je chorobe pridelený 1 bod, 40-60% alebo 1,7-2,2 - 2 body, menej ako 40% alebo viac 2,2 - 3 body.

ascites

Ascites je hromadenie tekutiny v brušnej dutine. Pod vplyvom cirhotického procesu sa zvyšuje tlak v portálnej žile. Časť prietoku krvi je distribuovaná pozdĺž kolaterálnych ciev, ale pri progresívnej cirhóze pečene to nestačí. Stagnácia krvi a obtiažnosť jej odtoku vedie k hromadeniu tekutiny v peritoneálnej dutine.

V extrémnych prípadoch môže množstvo tekutiny dosiahnuť 25 litrov. Závažnosť ascitu pri cirhóze sa odhaduje podľa množstva tekutiny, hmatateľnej hustoty a odpovede na liečbu. Ak kvapka chýba, chorobe sa pridelí 1 bod. V prítomnosti malého množstva tekutiny, nedostatku napätia a pozitívnej dynamiky pri použití terapeutických metód je chorobe pridelené 2 body. Keď je veľa tekutiny, brucho je nadmerne napäté, ťažko na dotyk, reakcia na liečbu liekom je slabá, potom sa patológiám pridelia 3 body.

Hepatálna encefalopatia

Toto je najzávažnejšia komplikácia cirhózy, najčastejšie diagnostikovaná u chronických alkoholikov. V dôsledku zníženia filtračnej funkcie pečene sa zvyšuje intoxikácia a je ovplyvnený centrálny nervový systém. Pečeň nedokáže využiť amoniak, zlúčeniny dusíka a ďalšie toxické látky. Keď sa dosiahne určitá koncentrácia, prekonajú hematoencefalickú bariéru a otrávia mozog.

Klinika hepatálnej encefalopatie zahŕňa množstvo duševných a neurologických porúch. Takíto pacienti sa stávajú inhibičnými, letargickými, s pevnou, fixovanou v jednom bode. Zaznamenávajú sa zmeny osobnosti, poruchy správania, neustála ospalosť a pokles intelektuálnych schopností. Dlhší alkoholizmus, ktorý sa často stáva príčinou cirhózy, zhoršuje priebeh encefalopatie a končí zdravotným postihnutím. Zvýšenie príznakov vedie pacienta k stavu stuporu a potom upadá do kómy.

Pri neprítomnosti encefalopatie sa chorobe pridelí 1 bod. S miernym poškodením nervového systému (poruchy spánku, mierna letargia, narušená inteligencia, reč) - 2 body. Závažný stav charakterizovaný výraznými zmenami v psychike, stratou priestorovej a časovej koordinácie, kŕčovými záchvatmi sa odhaduje na 3 body.

Prognóza prežitia cirhózy dieťaťa-Pugha

V tomto systéme sa za najjednoduchšiu považuje trieda A. Najčastejšie sa takáto cirhóza kompenzuje a pečeň sa stále vyrovnáva so svojimi funkciami. Potreba transplantácie pečene u pacientov s takýmito ukazovateľmi chýba, prežitie je 15 až 20 rokov. Takáto životnosť je možná s prísnym dodržiavaním lekárskych odporúčaní. Ak pacient potrebuje operáciu brucha, pravdepodobnosť úmrtia je 10%.

Pri zaradení cirhózy triedy B vzniká otázka transplantácie pečene. Očakávaná dĺžka života s takým poškodením orgánov sa odhaduje na približne 5 až 10 rokov. Počas brušnej operácie je pravdepodobnosť úmrtia 30%.

Trieda C je nebezpečný závažný stav, ktorý povedie k smrti pacienta od jedného roku do troch. Transplantácia pečene s týmto stupňom poškodenia je nevyhnutná. Pooperačná úmrtnosť navyše dosahuje 80%.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa metódy Child-Pugh je lepšia ako ostatné hodnotiace škály, ale nie všetci hepatológovia ju považujú za účinnú. Väčšina zástupcov vedeckej obce však uznala túto metódu posudzovania ako pomerne presnú pri určovaní pravdepodobnosti úmrtia a potreby transplantácie pečene. Dnes je to najobjektívnejšia a najúčinnejšia technika..

Spolu s klasifikáciou Cheydle a Pugha sa používajú ďalšie metódy na hodnotenie závažnosti patológie. Na určenie taktiky liečby, ktorá prinesie najlepšie výsledky, musí lekár pochopiť patetiológiu procesu, zistiť morfologické príznaky cirhózy, stanoviť stupeň rozvoja choroby a vyhodnotiť kompenzačné schopnosti pečene. Použitie iba jednej klasifikačnej stupnice neposkytuje úplný obraz o stave postihnutého orgánu a neumožňuje predpovedať ďalší vývoj patológie..

Nie je možné vyliečiť alkoholizmus.

 • Vyskúšal veľa spôsobov, ale nič nepomáha?
 • Ďalšie kódovanie bolo neúčinné?
 • Alkoholizmus ničí vašu rodinu?

Nezúfajte, našiel účinný liek na alkoholizmus. Naši klinickí čitatelia vyskúšali na sebe klinicky dokázaný účinok. Prečítajte si viac >>

Stupnica detskej váhy

Môže vám to tiež pomôcť:

O tejto kalkulačke

Prognóza úmrtnosti dieťaťa-Pugha na cirhózu pečene

vzorec

Posudzovanie sa vykonáva podľa nasledujúcich parametrov:

kritérium1 bod
2 body
3 body
Celkový bilirubín, umol / l
51.3
Sérový albumín, g / l
> 35
28-352.2
ascitesžiadnyjednoduchýStredne ťažké alebo ťažké
Stupeň encefalopatie
01-23-4

Stupeň encefalopatie (podľa FDA)

 • Stupeň 0: čisté vedomie; orientácia v osobnosti, čase, priestore; normálny neurologický stav; normálny encefalogram
 • Stupeň 1: úzkosť, poruchy spánku, podráždenosť, tras, poruchy písania
 • Stupeň 2: ospalosť, časová dezorientácia, asterixa, ataxia, pomalé trojfázové vlny
 • Stupeň 3: pochybnosť alebo stupor, dezorientácia na mieste, hyperreflexia, rigidita, pomalšie vlny na EEG
 • Stupeň 4: kóma, aktivita delta EEG

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha bola navrhnutá v roku 1964, revidovaná a doplnená v roku 1973. Doteraz sa bežne používa..
Je presnejšie povedať, že táto klasifikácia sa používa na určenie stupňa narušenej funkcie pečeňových buniek pri cirhóze a nie na cirhózu ako ochorenie všeobecne. Preto je vhodné použiť vhodnejší názov: „Child-Pughova stupnica na posúdenie závažnosti zlyhania pečene“..
Cirhóza pečene je známe ochorenie opísané pred mnohými storočiami. S rozvojom medicíny, šírením vírusovej hepatitídy a iných ochorení pečene bolo potrebné nejako vyhodnotiť stav hepatocytov a funkciu tohto orgánu ako celku, aby sa určilo ďalšie riadenie. Bolo navrhnutých veľa rôznych klasifikácií, ale najpohodlnejšou a zároveň celkom objektívnou metódou zostáva distribúcia pacientov s cirhózou pečene podľa Child-Pugha. Aj keď údaje, ktoré sa v tejto klasifikácii nepoužívajú, sú tiež veľmi dôležité.

Na čo slúži škála Child-Pugh??

Klasifikácia nesie najdôležitejšie štatistické ukazovatele pre správnu interpretáciu stupňa poškodenia pečene a ďalšiu správu pacienta:

 1. Stredná dĺžka života u pacientov s cirhózou
 2. Pooperačná úmrtnosť s brušným zásahom
 3. Posúdenie potreby transplantácie pečene u pacientov s cirhózou

Získané údaje budú, samozrejme, čisto štatistické. Skúsený lekár sa nebude úplne spoliehať na túto klasifikáciu..

Ako sa hodnotí cirhóza pečene dieťaťa-Pugha??

Klasifikácia je založená na stanovení určitých ukazovateľov na stupnici od 1 do 3 bodov a ďalšom priradení triedy cirhózy v závislosti od počtu získaných bodov. Všetci pacienti sú rozdelení do 3 tried: A, B a C.

 • A - od 5 do 6 bodov - kompenzovaná cirhóza
 • B - od 7 do 9 bodov - subkompenzovaná cirhóza
 • C - od 10 do 15 bodov - dekompenzovaná cirhóza

Žiaľ, v klasifikácii podľa Childa-Pugha neexistujú žiadne všeobecne akceptované ukazovatele. Existujú rôzne variácie, do jedného alebo druhého stupňa odlišné od seba. V Rusku poskytneme najpoužívanejšiu možnosť klasifikácie.

ascites

 • 1 bod - bez ascitu
 • 2 body - ľahké konzervatívne ošetrenie
 • 3 body - nekontrolované ascites, laparocentéza je často potrebná na odstránenie

Celkový bilirubín

 • 1 bod - indikátor menší ako 34 μmol / l alebo 2 mg / dl
 • 2 body - 34 - 50 mikromolov / l alebo 2 - 3 mg / dl
 • 3 body - viac ako 50 μmol / l alebo viac ako 3 mg / dl. Ak je toľko bilirubínu zvyčajne, začína sa objavovať žltačka.

Plazmový albumín

 • 1 bod - množstvo proteínu je viac ako 3,5 g / l
 • 2 body - do 2,8 g / l
 • 3 body - menej ako 2,8 gramu na liter

Žltačka pri ťažkom zlyhaní pečene

Závažnosť hepatickej encefalopatie pri cirhóze

 • 1 bod - encefalopatia nie je vyjadrená
 • 2 body - encefalopatia do 2. stupňa, kontrolovaná adekvátnou liečbou
 • 3 body - ťažká encefalopatia 3 až 4 stupne až do pečeňového kómy

Posúdenie systému zrážania krvi jedným z ukazovateľov
Protrombínový index (PTI)

 • 1 bod - viac ako 60%
 • 2 body - 40 - 60%
 • 3 body - menej ako 40%

OR
Protrombínový čas (PTV)

 • 1 bod - 1-4 sekundy.
 • 2 body - 4 - 6 sekúnd.
 • 3 body - viac ako 6 sekúnd.

OR
Medzinárodný normalizovaný vzťah (INR)

 • 1 bod - menej ako 1,7
 • 2 body - 1,7 - 2,20
 • 3 body - viac ako 2,20

Interpretácia získaných bodov

Sčítaním všetkých ukazovateľov sa stanoví pomer pacienta s cirhózou pečene k jednej zo skupín.

Trieda A

Pacienti s najmenej závažným deficitom funkcie pečene podľa Child-Pugha. Pacienti sú liečení konzervatívnou liečbou, nie je potrebná transplantácia pečene. Priemerná dĺžka života viac ako 15 rokov (pod podmienkou primeraného monitorovania a liečby). Pravdepodobnosť smrteľných následkov brušnej operácie je menšia ako 10%. S ďalším rozvojom cirhózy je pravdepodobný prechod na ďalšie najťažšie triedy.

Trieda B

Stredná trieda deficiencie funkcie hepatocytov pri miernej cirhóze. Je potrebné zvážiť transplantáciu pečene (v závislosti od typu ochorenia, ktoré vedie k cirhóze). Pooperačná úmrtnosť dosahuje 20 - 30%. Odhadovaná dĺžka života až 10 rokov, pričom v prvých dvoch rokoch zomrela necelá polovica.

Trieda C

Pri závažnom zlyhaní pečeňových buniek je prognóza smrti menšia ako 3 roky, viac ako polovica zomrie v prvom roku. Veľmi vysoká pooperačná úmrtnosť (asi 80%) prakticky neumožňuje vykonávať plánované operácie brucha, chirurgický zákrok iba s bezprostredným ohrozením života. Pri tomto stupni poškodenia pečene je jeho transplantácia priamou indikáciou (pri absencii absolútnych kontraindikácií)..

záver

Stanovenie triedy cirhózy na stupnici Child-Pugh je dôležitým krokom pri určovaní taktiky riadenia pacienta. Odhaduje sa však, že je potrebné zohľadniť ďalšie klasifikácie a ukazovatele, z ktorých bolo vypracovaných veľké množstvo.
Nanešťastie sa cirhóza medzi populáciou čoraz viac šíri a veda neprináša významné pokroky v liečbe tejto choroby už dlhší čas. Za obzvlášť smutné možno považovať ukazovatele v Rusku. Vysoké náklady na lieky, vybavenie, nízka pozornosť na tento problém lekárskej komunity, lekárska negramotnosť obyvateľstva - to všetko vedie k zlyhaniu poskytovania starostlivosti o pacientov s cirhózou vo väčšine krajiny..
Absencia pokročilej transplantologie má osobitný význam - transplantácia pečene sa vykonáva iba v najväčších výskumných ústavoch a predstavuje iba desiatky a stovky, čo zjavne nestačí. Nedostatok celo ruskej základne darcovských orgánov, nevyriešené etické problémy, negramotnosť darcov, všeobecná korupcia, zlé financovanie a propaganda vedúcich cirkví neumožnia v blízkej budúcnosti dosiahnuť transplantáciu pečene na dostatočnú úroveň..

0 z 9 dokončených úloh

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9

Zúčastnite sa ZDARMA TEST! Vďaka podrobným odpovediam na všetky otázky na konci testu môžete znížiť pravdepodobnosť ochorenia občas!

Test ste už úspešne absolvovali. Nemôžete to znova spustiť.

Aby ste mohli začať test, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať..

Ak chcete začať, musíte vykonať nasledujúce testy:

 1. Bez nadpisu 0%

1. Dá sa zabrániť rakovine??
Výskyt choroby, ako je rakovina, závisí od mnohých faktorov. Pre zaistenie úplnej bezpečnosti nemôže jedna osoba. Každý však môže výrazne znížiť šance na zhubný nádor.

2. Ako fajčenie ovplyvňuje vývoj rakoviny?
Rozhodne sa kategoricky zakazujte fajčiť. Táto pravda už je unavená zo všetkých. Odvykanie od fajčenia však znižuje riziko vzniku všetkých druhov rakoviny. S fajčením súvisí 30% úmrtí na rakovinu. V Rusku pľúcne nádory zabíjajú viac ľudí ako nádory všetkých ostatných orgánov.
Vylúčenie tabaku z vášho života je najlepšou prevenciou. Aj keď nefajčíte balenie denne, ale iba polovicu, riziko rakoviny pľúc je už znížené o 27%, ako zistila Americká lekárska asociácia..

3. Ovplyvňuje nadváha rakovinu?
Pozrite sa na váhy častejšie! Extra libry ovplyvnia nielen pás. Americký ústav pre výskum rakoviny zistil, že obezita spúšťa vývoj nádorov pažeráka, obličiek a žlčníka. Faktom je, že tukové tkanivo slúži nielen na zachovanie energetických rezerv, ale má aj sekrečnú funkciu: tuk produkuje bielkoviny, ktoré ovplyvňujú vývoj chronického zápalového procesu v tele. A onkologické choroby sa objavujú iba na pozadí zápalu. V Rusku pripisuje WHO v Rusku obezite 26% všetkých prípadov rakoviny..

4. Pomáha šport znižovať riziko rakoviny?
Strávte najmenej pol hodiny týždenne tréningom. Šport je na rovnakej úrovni so správnou výživou, pokiaľ ide o prevenciu rakoviny. V Spojených štátoch je jedna tretina všetkých úmrtí spojená so skutočnosťou, že pacienti nerešpektovali žiadnu diétu a nevenovali pozornosť telesnej výchove. Americká spoločnosť pre rakovinu odporúča cvičiť 150 minút týždenne miernym alebo polovičným tempom, ale aktívnejšie. Štúdia uverejnená v časopise Nutrition and Cancer v roku 2010 však ukazuje, že aj 30 minút stačí na zníženie rizika rakoviny prsníka (ktoré postihuje jednu z ôsmich žien na svete) o 35%..

5. Ako alkohol ovplyvňuje rakovinové bunky?
Menej alkoholu! Alkohol je zodpovedný za výskyt nádorov v ústnej dutine, hrtane, pečeni, konečníku a mliečnych žľazách. Etylalkohol sa v tele rozkladá na acetaldehyd, ktorý potom pôsobením enzýmov prechádza na kyselinu octovú. Acetaldehyd je najsilnejší karcinogén. Alkohol je zvlášť škodlivý pre ženy, pretože stimuluje tvorbu hormónov estrogénu, ktoré ovplyvňujú rast prsného tkaniva. Nadbytok estrogénu vedie k tvorbe nádorov prsníka, čo znamená, že každé ďalšie pitie alkoholu zvyšuje riziko ochorenia.

6. Aký druh kapusty pomáha v boji proti rakovine?
Milujte brokolicu. Zelenina nielen vstupuje do zdravej výživy, ale pomáha aj v boji proti rakovine. Preto odporúčanie týkajúce sa zdravej výživy obsahuje pravidlo: polovica dennej stravy by mala byť zelenina a ovocie. Krištáľová zelenina, ktorá obsahuje glukozinoláty, látky, ktoré pri spracovaní získajú protirakovinové vlastnosti. Medzi tieto druhy zeleniny patrí kapusta: obyčajná kapusta, ružičkový kel a brokolica.

7. Aký druh rakoviny orgánov ovplyvňuje červené mäso?
Čím viac zeleniny jete, tým menej dáte červené mäso na tanier. Štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí konzumujú viac ako 500 gramov červeného mäsa týždenne, sú vystavení väčšiemu riziku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

8. Ktoré z nasledujúcich chránia pred rakovinou kože??
Zásobte sa na opaľovacie krémy! Ženy vo veku 18 - 36 rokov sú osobitne citlivé na melanóm, najnebezpečnejšiu formu rakoviny kože. V Rusku sa za posledných 10 rokov výskyt melanómu zvýšil o 26%, svetové štatistiky ukazujú ešte väčší nárast. To je tiež vina na umelé opaľovanie zariadenia a slnečné lúče. Nebezpečenstvo je možné minimalizovať pomocou jednoduchej trubice opaľovacieho krému. Štúdia časopisu Journal of Clinical Oncology z roku 2010 potvrdila, že ľudia, ktorí pravidelne používajú špeciálny krém, majú dvakrát taký malý melanóm ako tí, ktorí takúto kozmetiku zanedbávajú..
Krém sa musí zvoliť s ochranným faktorom 15 SPF, ktorý sa aplikuje aj v zime a dokonca aj pri oblačnom počasí (postup by sa mal zmeniť na rovnaký zvyk ako pri čistení zubov) a tiež nesmie byť vystavený slnečnému žiareniu od 10 do 16 hodín..

9. Myslíte si, že stres ovplyvňuje rakovinu??
Samotný stres nespôsobuje rakovinu, ale oslabuje celé telo a vytvára podmienky na rozvoj tohto ochorenia. Štúdie ukázali, že konštantná úzkosť mení aktivitu imunitných buniek zodpovedných za aktiváciu mechanizmu „hit and run“. Výsledkom je, že v krvi neustále cirkuluje veľké množstvo kortizolu, monocytov a neutrofilov, ktoré sú zodpovedné za zápalové procesy. Ako už bolo spomenuté, chronické zápalové procesy môžu viesť k tvorbe rakovinových buniek..

ĎAKUJEM ZA TVOJ ČAS! AK JE POTREBA INFORMÁCIÍ, MÔŽETE PRIPRAVIŤ KOMENTÁR NA PRIPOMIENKY NA konci článku! ĎAKUJEME VÁM!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky - vyčnievanie chrupavkového tkaniva smerom k mieche, sprevádzané zvieraním nervových zakončení a výskytom silnej bolesti chrbtice.
Obmedzená tříslová kýla u detí je patológia charakterizovaná náhlou kontrakciou prietrže hernie, medzi ktorou sa zviera hernálny vak a časti vnútorných orgánov, ktoré do neho spadnú.