loader

Hlavná

Hlava

Klasifikácia maternicových myómov

Maternicové myómy sú gynekologické benígne nádorové ochorenie, ktoré je lokalizované v myometrii. Táto patológia môže byť sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi: ťažký menštruačný tok s maternicovými fibroidmi, intermenštruačný tok s maternicovými fibroidmi, bolesť a ťažkosť v dolnom bruchu, detekcia uzlov počas búšenia srdca, svetlo hnedý výtok s nepríjemným zápachom v maternicových fibroidoch (pokročilá forma). Metódy liečby tohto ochorenia závisia od jeho typu, štádia a celkového stavu pacienta. Správna diagnóza je tiež dôležitým faktorom pri predpisovaní včasnej liečby..

Klasifikácia maternicových myómov

Klasifikácia fibroidov maternice sa posudzuje podľa niekoľkých charakteristík: počet uzlov, ich lokalizácia, stupeň diferenciácie..

Klasifikácia maternicových fibroidov podľa počtu uzlov: jeden myóm a mnohopočetný.

 • Subserous fibroids: nachádza sa na vonkajšej strane maternice a rastie do brušnej dutiny. Je sprevádzaná bolesťou dolného brucha, zhoršenou funkciou močového systému v dôsledku tlaku v uzle na orgány brucha. S takým myómom maternice krvácanie pacienta neobťažuje.
 • Submukózne fibroidy: umiestnené v dutine maternice, pripevnené k sliznici pomocou tenkej nohy, ktorá sa časom predlžuje a fibroidy padajú do vagíny. Spolu s akútnou bolesťou, nárastom brucha v dôsledku rastu uzla (maternicových fibroidov), krvácanie je hojné a bolestivé.
 • Intramurálne fibroidy: nachádzajú sa vo svalovej vrstve maternicovej steny a zväčšujú veľkosť maternice. Príznaky sú bolesť a ťažkosť v panve, ťažký menštruačný tok s maternicovými fibroidmi, poruchy obehového systému okolitých orgánov v dôsledku tlaku myomatóznych uzlín (maternicových fibroidov). Krvácanie (špinenie) s myómom maternice sa vyvinie do intermenštruačného stavu.

Svetová zdravotnícka organizácia navrhla nasledujúcu klasifikáciu maternicových fibroidov podľa stupňa diferenciácie:

 • bežný leiomyóm,
 • bunkový leiomyóm,
 • leiomyoblastómov,
 • proliferujúci leiomyóm,
 • leiomyóm pred sarkómom.

Maternicové myómy: patogenéza

V súčasnosti pokračuje štúdia maternicových fibroidov. Patogenéza choroby je v tomto ohľade kontroverzná. Hlavnú úlohu v mechanizme vývoja choroby „fibroidy maternice“ (patogenéza) hrá hormonálne pozadie a stav reprodukčného systému. Nedávne štúdie potvrdili hypotézu o vplyve estrogénu na mechanizmus vývoja choroby „fibre maternice“ (patogenéza). Pokles hladiny estrogénu v myometrii a tkanivách uzla významne znižuje veľkosť maternicových fibroidov. Patogenéza choroby tiež závisí od stavu endometria, časového faktora (rýchlosť vývoja nádoru), narušenia rovnováhy voda-elektrolyt a stavu imunitného systému. Liečba tejto patológie môže zlepšiť pochopenie patogenézy maternicových fibroidov.

Diagnostika maternicových fibroidov

Je ťažké dokázať maternicové myómy v skorých štádiách, pretože to nespôsobuje pacientovi nepohodlie. Preto by ste mali kvôli včasnej diagnóze choroby navštíviť gynekológa, ktorý vám poskytne rutinné vyšetrenie.

Ak existuje podozrenie na myómy, vyšetrenie sa začína anamnézou, objektívnym vyšetrením a palpáciou brucha a suprapubickej oblasti. Laboratórne štúdie ukazujú celkový stav tela pacienta. V budúcnosti sa predpíšu inštrumentálne štúdie: ultrazvuk, MRI, röntgen. To vám umožní objasniť lokalizáciu vzdelávania, jeho štruktúru a vykonať diferenciálnu analýzu. Na objasnenie diagnózy sa môže použiť aj hysteroskopia..

Hysteroskopia maternicových fibroidov

Hysteroskopia maternicových fibroidov je ďalšou diagnostickou metódou. Hysteroskopia maternicových fibroidov sa vzťahuje na chirurgické metódy zákroku, je predpísaná striktne podľa indikácie a nie pre všetkých pacientov. Ak štandardné metódy nepostačujú na stanovenie diagnózy, predpisuje sa hysteroskopia maternicových fibroidov. Indikáciami pre hysteroskopiu sú: nádorové útvary (maternicové fibroidy), krvácanie po menopauze, menštruačné nepravidelnosti, potrat. Hysteroskopia maternicových fibroidov sa tiež používa na odstránenie nádoru. Existujú dva typy hysteroskopie: diagnostické a chirurgické. Účelom diagnostiky je stanoviť presnú diagnózu a identifikovať patológie. Chirurgická hysteroskopia je liečba identifikovaných patológií (odstránenie fibroidov, polypov, adhézií). Hysteroskopia maternicových fibroidov sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje hospitalizáciu. Po hysteroskopii maternicových fibroidov môže byť pacient ponechaný cez noc v nemocnici pod dohľadom lekárov a ráno prepustený domov. Po tejto manipulácii je predpísaný priebeh antibiotík na vylúčenie infekcie tela.

Liečba maternicových myómov

Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť patológiu. Hlavným cieľom akejkoľvek metódy liečby fibroidných ochorení maternice je zmierniť príznaky a samotnú chorobu. V počiatočných štádiách a pri malom rozsahu vzdelania sa používa konzervatívna terapia. Zahŕňa liečbu hormonálnymi liekmi. Vymenovanie hormonálnej terapie je čisto individuálne a vykonáva ho iba ošetrujúci lekár.

Chirurgická liečba fibroidov sa používa v nasledujúcich prípadoch: veľká veľkosť, rýchly rast, submukózna lokalizácia, hojný výtok z fibroidov maternice (krvácanie). Operácia môže byť uskutočnená rôznymi spôsobmi: laparotómia, laparoskopia, hysteroskopia nádorového ochorenia (maternicové myómy). Pooperačné obdobie, jeho trvanie a možné komplikácie závisia od spôsobu chirurgického zákroku a závažnosti leimómu (fibroidy maternice). Pooperačné obdobie laparotómie trvá dlhšie, pretože je to otvorená operácia a vykonáva sa v obzvlášť ťažkých prípadoch.

Ďalším spôsobom liečby patológie je embolizácia maternicovej artérie (EMA) - minimálne invazívna operácia, pri ktorej je blokovaná výživa nádorov. EMA pôsobí okamžite na všetky uzly selektívne vzhľadom na okolité tkanivo. EMA má významné výhody: orgán je zachovaný, krvný výtok s maternicovými fibroidmi je znížený, je znížená veľkosť myomatóznych uzlín (maternicových fibroidov), znížená regresia bolesti a znížené riziko komplikácií.

Kontraindikácie v pooperačnom období sú rovnaké pre všetky metódy vykonávania operácie: vyhnite sa zápche, plynatosti; nezdvíhajte závažia; vylúčiť fyzickú aktivitu; nasledovať stravu; striedanie doby práce a odpočinku, plánovanie tehotenstva.

Antikoncepcia pre myóm maternice

Kombinované perorálne kontraceptíva (antikoncepčné pilulky) pre maternicové fibroidy sa majú užívať iba pod dohľadom lekára, pretože hormonálne lieky môžu vyvolať rast nádoru. Na myómy maternice sa často používa progestín alebo monofázická antikoncepcia..

Dobre kompatibilné maternicové myómy a Mirena - hormonálny systém uvoľňujúci levonorgestrel. „Mirena“ je nainštalovaná v dutine maternice. Systém s kontajnerom hormónov denne uvoľňuje dávku hormónu levonorgestrelu do maternicovej dutiny, čo obmedzuje jeho vstup do krvi a znižuje účinok na celé telo. Mirena sa tiež používa na liečbu fibroidov: inhibuje rast a stabilizuje veľkosť maternicových fibroidov. Mirena znižuje menštruačný tok v maternicových fibroidoch. Počas používania Mireny sa výboj počas myómu maternice vracia k normálu. Maternicové myómy a Mirena môžu koexistovať dlhodobo paralelne bez progresie ochorenia. Po odstránení Mireny môže dôjsť k regresii maternicových fibroidov za päť rokov. Výmena Mireny však predĺži obdobie odpustenia.

Klasifikácia maternicových myómov podľa veku

Klasifikácia maternicových myómov

Maternicové myómy sú benígny novotvar, ktorý sa vyvíja v dôsledku hypertrofie a proliferácie svalových a spojivových tkanivových prvkov..

Leiomyóm je prevahou vlákien hladkého svalstva v štruktúre nádoru.

Rhabdomyóm je výskyt pruhovaného svalového tkaniva.

Angiomyóm je myomatózny uzol, ktorý má široko rozvinutú sieť krvných ciev.

Fibrómóm je tvorba nádoru hlavne spojivovým tkanivom, ak sa okrem toho určuje atrofia svalových vlákien, jedná sa o fibrom.

Klasifikácia maternicových myómov

V závislosti od stupňa diferenciácie leiomyómov maternice navrhla Svetová zdravotnícka organizácia klasifikáciu:

Bežný leiomyóm (zrelý benígny nádor).

Leiomyoblastóm (epitelioidný leiomyóm).

Intravaskulárna leiomyomatóza („metastatická“; leiomyóm, ktorý má všetky znaky benígneho novotvaru, ale je schopný sa opakovať a metastázovať do cievnych rozštepov)..

Proliferujúci leiomyóm (pomalý rast).

Leiomyóm so symptómami pred sarkómom (malígny).

Maternicové myómy sú často mnohonásobné, ale niekedy sa nájdu aj jednotlivé uzly. V závislosti na ich lokalizácii sa v hrúbke orgánu rozlišujú intramurálne alebo intramuskulárne, submukózne alebo submukozálne a suberózne alebo subperitoneálne typy leiomyómov..

Medzi nepríjemnými myómami sa rozlišujú tieto typy:

0 typ. Uzol nôh je úplne umiestnený v bruchu.

Píšem. Menej ako 50% uzla rastie v myometrii, pričom sa nachádza hlavne v brušnej dutine.

II. Typ. Viac ako 50% stránok je intramurálnych.

Podľa klasifikácie Európskej asociácie gynekológov - endoskopov sa submukózne leiomyómy v závislosti od stupňa deformácie maternicovej dutiny delia na typy:

0 typ. Úplne submukózny uzol, neklíčiaci v myometrii.

Píšem. Menej ako 50% uzla preniká do myometria.

II. Typ. Viac ako 50% miesta preniká do myometria.

Typ III. Medzi tkanivami nádorového uzla a endometria nie je vrstva myometria (podľa zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie).

Čo sa týka osi maternice, myóm môže byť:

Corporate. V tele maternice sa zistí novotvar (najbežnejšia lokalizácia).

Krčka maternice. Rastie v pošve a prispieva k výskytu infekčných komplikácií.

Šije. Vyvoláva často poruchy bolesti a močenia.

Atypické formy fibroidov: predzadu, posteriorcervikálne, peritoneálne, retroperitoneálne, paracervikálne, vzájomne prepojené (intraligamentárne).

Klasifikácia myomatóznych uzlín podľa veľkosti: veľkosť nepresahuje 1,5 - 2 cm - jedná sa o malé nádory, stredné - do 4 - 6 cm a veľké - nad 6 cm.

Submukózny myóm

V závislosti od prítomnosti alebo neprítomnosti charakteristických ťažkostí sa rozlišujú symptomatické a asymptomatické maternicové myómy. S nekrózou uzlov, sarkomatóznou degeneráciou, realizačnou cystou, neoplamom hyalínu novotvaru, hovoria o komplikovanej forme choroby, v prípade jej neprítomnosti - o nekomplikovanej.

Berúc do úvahy rôzne formy maternicových fibroidov, ktoré závisia od veľkosti, zloženia buniek, umiestnenia a počtu myomatóznych uzlín, vyšetrenie pacientov by malo zahŕňať niekoľko laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. To vám umožní určiť správnu diagnózu a zvoliť si vhodnú taktiku liečby..

Maternicové myómy

RCHR (Republikánske centrum pre rozvoj zdravia Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky)
Verzia: Klinické protokoly Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky - 2016

všeobecné informácie

Stručný opis

Fibroidy maternice (leiomyóm) - monoklonálny benígny nádor z vlákien hladkého svalstva maternice [1].

Pomer kódov ICD-10 a ICD-9

Kódy ICD-10Kódy ICD-9
D25 Maternicový leiomyóm
D25.0 Submukózny leiomyóm maternice
D25.1 Intramurálny leiomyóm maternice
D25.2 Subserózny leiomyóm maternice
D25.9 Nešpecifikovaný leiomyóm maternice
39.7944 Endovaskulárna embolizácia ciev panvových orgánov, maternicových tepien.
68.4110 Laparoskopická konzervatívna myomektómia alebo hysteréza submukóznych uzlín.
68.51 Laparoskopická vaginálna hysterektómia.
68.411 Laparoskopická kompletná hysterektómia.
67.30 Iné typy excízie alebo deštrukcie postihnutej oblasti alebo tkaniva krčka maternice.
67.39 Iné metódy excízie alebo deštrukcie postihnutej oblasti alebo tkaniva krčka maternice.
68.31 Laparoskopická supravaginálna extirpácia maternice.
68.41 Laparoskopická kompletná abdominálna hysterektómia.
68.29 Iné typy excízie alebo zničenia postihnutej oblasti maternice.
68.30 Amputácia maternice do brucha.
68.39 Iné a nešpecifikované abdominálne hysterektómie.
68.40 Kompletná abdominálna hysterektómia.
68.49 Ostatné a nešpecifikované úplné abdominálne hysterektómie.
68.50 Vaginálna extirpácia maternice.
68.59 Iná vaginálna hysterektómia.
68.81 Extirpácia maternice so ligáciou vnútorných iliakálnych tepien.
68.90 Iná a nešpecifikovaná hysterektómia.
69.09 Iné typy dilatácie a kyretáže maternice.

Dátum vypracovania protokolu: 2013 (revidované 2016).

Používatelia protokolu: praktickí lekári, gynekológovia v pôrodníctve, onkológovia.

Kategória pacienta: Dospelí.

Úroveň dôkazov:
Korelácia medzi stupňom presvedčivých dôkazov a typom vedeckého výskumu.

Úroveň dôkazuKlasifikácia odporúčaní
jaDôkazy získané aspoň z jednej starostlivo randomizovanej kontrolovanej štúdieAVysoký dôkaz klinickej preventívnej činnosti.
II-1Údaje z dobre navrhnutých kontrolovaných pokusov bez náhodného výberuATDobrý dôkaz klinického preventívneho účinku
II-2Údaje z dobre navrhnutých kohortových štúdií (prospektívne alebo retrospektívne) alebo zo štúdií na prípadové štúdie, podľa možnosti z niekoľkých výskumných stredísk v medicíne alebo niekoľkých výskumných skupínWITHTento dôkaz je v rozpore a neumožňuje konkrétne odporúčanie na alebo proti použitiu klinických preventívnych opatrení.
II-3Dôkaz získaný porovnaním množstva alebo miesta lokalizácie s zásahom alebo bez zásahu. Do tejto kategórie môžu byť zahrnuté aj zrejmé výsledky v nekontrolovaných štúdiách (napríklad liečba penicilínom v 40. rokoch 20. storočia).DDobrá úroveň dôkazov neodporúčajúcich klinické preventívne opatrenia
IIIStanoviská renomovaných odborníkov na základe klinických skúseností, prípadových štúdií alebo správ odborných výborovEVysoká úroveň dôkazov o použití klinických preventívnych opatrení
LNedostatočná úroveň dôkazov (v kvalite alebo množstve) na poskytnutie odporúčaní, na rozhodovanie však môžu mať vplyv ďalšie faktory.

- Profesionálni lekárski sprievodcovia. Štandardy liečby

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

- Profesionálni lekárski sprievodcovia

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

klasifikácia

Podľa polohy a smeru rastu:
· Subperitoneálna (suberózna) - rast myomatózneho uzla smerom k brušnej dutine pod seróznou membránou maternice;
· Submukózny (submukózny) - rast myomatózneho uzla na boku orgánovej dutiny pod sliznicou maternice;
· Intraparietálne (intersticiálne) - rast uzla v hrúbke svalovej vrstvy maternice..


Podľa FIGO (2011) [2].

Podľa klinických prejavov:
Asymptomatické myómy maternice (50 - 80% prípadov) - bez klinických prejavov;
Symptomatické myómy maternice (20 - 50% prípadov) - s klinickými prejavmi.

Diagnóza (ambulancia)

Ambulantná diagnostika

Diagnostické kritériá (UD - III)

reklamácia:
Abnormálne krvácanie z maternice;
Bolesť panvy
Ťažkosť v dolnej časti brucha;
Zvýšenie brucha;
Dysfunkcia močového mechúra (dysúria);
Črevná dysfunkcia (dysfézia)
neplodnosť.

anamnéza:
Významné momenty anamnézy sú:
· Nedostatok tehotenstva a pôrodu;
Včasná menarka,
Zvýšená frekvencia menštruácie;
· Trvanie dysmenorey;
Zaťažená dedičnosť;
Zvýšená telesná hmotnosť;
· Arteriálna hypertenzia;
· Cukrovka;
· Vek (maximálny výskyt 40 - 50 rokov).

Fyzikálne vyšetrenie:
Bimanálne vaginálne vyšetrenie:
· Maternica je zväčšená, s nerovnými kontúrami kvôli pevným uzlom.

Laboratórny výskum:
· OAC - redukcia hemoglobínu (anémia rôznej závažnosti) pri absencii extragenitálnej patológie.

Prístrojový výskum:

Ultrazvuk (transvaginálna, transabdominálna, transvaginálna sonohysterografia s kontrastom):
- citlivosť a špecifickosť 98 - 100%. (UD - A);
- malé heterogénne signály ozveny v rámci hraníc myometria;
- hypoechoická a heterogénna echostruktúra maternice s nerovnými kontúrami;
- znakom podvýživy myomatózneho uzla je prítomnosť cystických oblastí v myómoch.

NB! ak je veľkosť maternicových fibroidov viac ako 12 týždňov, je výhodnejšie produkovať transabdominálny ultrazvuk (UD - C).

NB! transvaginálna sonohysterografia s kontrastom (injekcia fyziologického roztoku do dutiny maternice), má vysoký diagnostický význam v submukóznych uzlinách a umožňuje diferenciáciu od polypov endometria.

NB! submukózny maternicový myóm má menšiu echogenicitu ako polypy a okolité endometrium a dôkladné vyšetrenie vám umožňuje vizualizovať jeho „pokračovanie“ v okolitom myometrii.

· MRI - v prítomnosti atypických foriem formovania panvy a brušnej dutiny. (UD - C).

Diagnostický algoritmus:

Diagnostika (sanitka)

DIAGNOSTIKA V NÚDZI NÚDZOVÉHO NÚDZU

Diagnostické opatrenia:

reklamácia:
Krvácanie z pohlavných ciest, bolesť v podbrušku.

Fyzikálne vyšetrenie:
Bledosť kože a viditeľné sliznice;
Zníženie krvného tlaku, tachykardia.

Inšpekcia a prehmatanie brucha:
· Šetrné postavenie žien;
Bolesť pri pohmatu dolného brucha;
Pozitívne príznaky peritoneálneho podráždenia torziou nôh uzla a nekrózou uzla.

Diagnostika (nemocnica)

DIAGNOSTIKA NA STACIONÁRNEJ ÚROVNI

Diagnostické kritériá na ústavnej úrovni: pozri diagnostické kritériá na ambulantnej úrovni.

Diagnostický algoritmus:

Zoznam hlavných diagnostických opatrení:
UAC.

Zoznam ďalších diagnostických opatrení:
Ultrazvuk panvy transvaginálne a / alebo brušne,
Hysterosonografia panvy;
hysteroskopia
· MRI panvy.

NB! V nemocničnom prostredí sa všetky typy diagnostických a liečebných opatrení môžu vykonávať s platnosťou a svedectvom, pričom sa zohľadnia existujúce hlavné a sprievodné choroby v rámci existujúcich klinických protokolov..

Odlišná diagnóza

diagnózaOdôvodnenie diferenciálnej diagnostikyprehľadKritériá vylúčenia z diagnostiky
adenomyózaRovnaký klinický obraz, nedostatok špecifických symptómovUltrazvuk, MRI
Histologické vyšetrenie
Charakteristická je neprítomnosť krvného toku v režime CDK s adenomyózou, zhrubnutie prechodnej zóny endometria;
Rakovina maternice / sarkóm materniceNedostatok špecifických príznakovAnamnéza, ultrazvuk, MRIRýchly rast nádoru, atypický sonografický obraz a na MRI, ako fuzzy hranice a klíčenie v susedných orgánoch
Endometriálny polypNedostatok špecifických príznakovUltrazvuk, MRIDobre definovaná tvorba polypoidov so štruktúrou podobnou endometriu.

liečba

Lieky (účinné látky) používané pri liečbe
Kyselina askorbová (kyselina askorbová)
gestodén
danazol
dezogestrel
dextróza
dienogestu
Síran železitý (síran železitý)
Síran železitý (síran železitý)
Ibuprofen (ibuprofen)
Chlorid draselný
Chlorid draselný
Chlorid vápenatý
naproxén
Octan sodný
Octan sodný trihydrát
Hydrogenuhličitan sodný (bikarbonát sodný)
Chlorid sodný
Chlorid sodný
Kyselina tranexámová (kyselina tranexámová)
ulipristal
Ethinylestradiol (Ethinylestradiol)
Ethinylestradiol (Ethinylestradiol)

Liečba (ambulancia)

VONKAJŠIE ZAOBCHÁDZANIE

Liečebná taktika

Liečba žien myómom / leiomyómom by mala byť individualizovaná na základe príznakov, veľkosti a umiestnenia fibroidov, veku, túžby pacienta, potreby udržania plodnosti alebo maternice, dostupnosti liečby a skúseností lekára (UD-IIIB) [1,4,5 ].

Nedrogová liečba: nie.

Liečba drogami:

Indikácie pre liekovú terapiu maternicových fibroidov:
· Želanie pacienta zachovať si reprodukčnú funkciu;
Fibroidy maternice, ktoré nepresahujú veľkosť 12 týždňov tehotenstva;
· Myómy sprevádzané extragenitálnymi chorobami s vysokým anestetickým a chirurgickým rizikom;
· Drogová terapia ako prípravné štádium na chirurgický zákrok alebo rehabilitačná terapia v pooperačnom období po konzervatívnej myomektómii.

Medzi účinné liečby žien s abnormálnym krvácaním z maternice spôsobeným myómom patria: intrauterinné systémy obsahujúce levonorgestrel (UD-I) analógy gonadoliberínu, (UD-I) selektívne modulátory progesterónových receptorov, (UD-I) orálna antikoncepcia, (UD-II-2) ) progestíny (UD - II-2) a danazol (UD - II2) [1].

NB! Účinnými metódami liečby symptomatických maternicových fibroidov sú selektívne modulátory progestínového receptora a analógy hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny. (UD - I).

NB! Liečba a-GnRH účinne znižuje veľkosť uzlín a krvácania z maternice, ale používa sa nie dlhšie ako 6 mesiacov v súvislosti s vývojom syndrómu menopauzy s drogami pri dlhodobom používaní (UD - A)..

NB! Ulipristal acetát účinne zastavuje krvácanie z maternice, znižuje objem fibroidov maternice a predlžuje čas predoperačnej prípravy pacientov, čo je dôležité v prípade anémie u pacientov a / alebo v prítomnosti sprievodnej extragenitálnej patológie (UD - A)..

NB! OK a IUD-LNG sú účinné proti krvácaniu z maternice, ale pri znižovaní objemu myomatóznych uzlín sú neúčinné..

NB! Danazol - znižuje objem uzlov o 20-25%, účinne znižuje objem ťažkého menštruačného krvácania, ale nie sú k dispozícii dostatočné údaje o účinnosti dlhodobej liečby myómov..

NB! Drogová terapia je metóda voľby pre ženy, ktoré nie sú podrobené chirurgickému ošetreniu alebo ktoré odmietajú. Je potrebné poznamenať, že veľkosť fibroidov sa vráti na svoju predchádzajúcu v priebehu 6 mesiacov po ukončení liečby (UD - C)..

Zoznam základných liekov:
Ulipristal acetát - 5 mg;
A-GnRg - 11,25 mg;
· IUD s levonorgestrelom - 52 mg;
danazol
Etinylestradiol dienogest 2 mg;
Ethinylestradiol gestoden 75 mg;
Ethinylestradiol desogestrel 150 mcg.

Zoznam ďalších liekov:
NSAID
Prípravky zo železa
Trenax.

Algoritmus akcií v núdzových situáciách na ambulantnej úrovni:

Iné ambulantné liečby: žiadne

Tabuľka - 1. Porovnávacia tabuľka liekov:

Názov liekuUDukončenie
príznaky
Zmenšenie veľkosti uzlaMaximálne trvanie liečbyMožné vedľajšie účinky
Ulipristal acetátA++4 kurzy v trvaní 3 mesiacovBolesť hlavy, nevoľnosť, zmena nálady, PAEC
A-GNRgA++6 mesiacovPríznaky lekárskej menopauzy
Námorníctvo s LNGAT+-5 rokovNepravidelné špinenie, vylúčenie
COCAT+-Neobmedzene, ak neexistujú kontraindikácie zo strany EHZNevoľnosť, bolesti hlavy, mastalgia
danazolAMalý výskum+6 mesiacovAndrogénny vedľajší účinok
Progestogény s výrazným účinkom na endometriumAT+Dopad sa nepreukázal6 mesiacovNevoľnosť, bolesti hlavy, mastalgia

Pokyny pre odborné poradenstvo:
Gynekologická onkologická konzultácia - v prípade podozrenia na hyperplastické procesy endometria alebo sarkómu maternice.
· Konzultácia s terapeutom - s anémiou, na určenie konzervatívnej liečby.
· Konzultácie s príbuznými špecialistami na prítomnosť extragenitálnych chorôb.

Preventívne opatrenia: nie.

Monitorovanie stavu pacienta:
· Ženy s asymptomatickými fibroidmi do 12 týždňov v neprítomnosti iných patologických formácií panvových orgánov vyžadujú ďalšie hĺbkové vyšetrenie s cieľom zistiť ďalšiu patológiu, s ktorou je možné súvisieť s vývojom maternicových fibroidov, a preto je potrebné ju liečiť;
· Mali by sa poradiť s lekárom raz ročne alebo častejšie v prípade príznakov choroby (UD - C);
· Ženy s asymptomatickým myómom dlhšie ako 12 týždňov by sa mali konzultovať s odborníkmi individuálne v dohodnutom monitorovacom režime, najmenej však raz ročne a v prípade odmietnutia operácie alebo v prípade kontraindikácií, by sa im mala poskytnúť konzervatívna liečba (UD-S)..

Indikátory účinnosti liečby:
Zníženie alebo vymiznutie príznakov choroby;
Zníženie veľkosti maternicových fibroidov alebo nedostatok rastu uzlín;
· Prevencia recidívy choroby.

Liečba (sanitka)

NÚDZOVÉ ÚPRAVY

Drogová liečba poskytovaná vo fáze pohotovosti:

Kryštalická infúzna terapia pri masívnom krvácaní:
· Roztok chloridu sodného;
Octan sodný
Hydrogenuhličitan sodný;
Chlorid draselný;
Octan sodný trihydrát,
Chlorid draselný;
· Ringer Lockeho riešenie;
Roztok glukózy.
Anestézia pri silnej bolesti:
Naproxénové tablety 0,25 mg a 0,5 mg;
· 5 mg / 2 ml ibuprofénu, ampulka; 5 mg tableta.
Antifibrinolytická terapia - na zníženie straty krvi:
Trenax tablety 250 mg, 500 mg; 5 ml ampulky.

Liečba (nemocnica)

STACIONÁRNE ZAOBCHÁDZANIE

Liečebná taktika

Nedrogová liečba: nie.

Liečba drogami:
· Antibakteriálna prevencia pooperačných infekčných komplikácií;
· Antibiotická terapia pre pohotovostnú hospitalizáciu v dôsledku nekrózy alebo torzie nôh nôh;
· Primeraná analgetická terapia;
· Infúzna terapia s kryštaloidmi a koloidmi podľa indikácií;
· Korekcia anémie;
· Prevencia tromboembolických komplikácií v pooperačnom období.

Zoznam základných liekov

Antifibrinolytiká:
Tablety kyseliny tranexámovej 250 mg, 500 mg; 5 ml ampulky.

Prípravky železa:
· Tableta suchého síranu železnatého + kyselina askorbová 320 mg / 60 mg;
· Heptahydrát síranu železnatého + sirup kyseliny askorbovej, 100 ml, kvapky síranu železitého, 25 ml, injekčné liekovky.

Koloidné a kryštaloidné roztoky (v celkovom objeme do 1500 - 2000 ml):
· Roztok chloridu sodného;
Hydrogenuhličitan sodný;
Chlorid draselný;
Octan sodný trihydrát;
Chlorid draselný;
Roztok glukózy.

analgetiká:
Naproxénové tablety 0,25 mg a 0,5 mg;
· 5 mg / 2 ml ibuprofénu, ampulka; 5 mg tableta.

Zoznam ďalších liekov:
· SMR (ulipristal acetát 5 mg);
Krvná transfúzia (ako je uvedené).

NB! Anémia by sa mala korigovať pred plánovanou operáciou (UD - II-2A). Selektívne modulátory progesterónového receptora a agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropín sú účinné pri korekcii anémie a mali by sa používať pred chirurgickým zákrokom (UD-I-A)..

NB! Použitie vazopresínu, bupivakaínu a adrenalínu, misoprostolu, pericervikálneho turniketu alebo trombínovej matrice znižuje stratu krvi počas myomektómie a malo by sa predpísať (UD-I-A)..


Chirurgický zákrok

Chirurgické plánovanie by malo byť založené na presnom určení umiestnenia, veľkosti a počtu myomatických uzlov [UD-III-A]. V prípadoch, keď je potrebné použiť morceláciu na odstránenie myomatózneho uzla z brušnej dutiny, by mal byť pacient informovaný o možných rizikách a komplikáciách vrátane skutočnosti, že fibroidy môžu vo výnimočných prípadoch obsahovať prvky malignity a že laparoskopická morcelácia môže šíriť rakovinu a potenciálne ich zhoršovať. predpoveď [UD - III-B].

Kyretáž dutiny maternice:
indikácie:
S krvácaním z maternice /

hysterektómia
indikácie:
· Ženy, ktoré ukončili plodnosť;
· Rýchly rast fibroidov v menopauze u žien, ktoré nepoužívajú hormonálnu substitučnú liečbu (aj bez príznakov);
Podozrenie na leiomyosarkóm.

NB! U žien s asymptomatickým maternicovým myómom s nízkou mierou podozrenia na malígny proces sa odstránenie maternice nezobrazuje [1]..
NB! Hysterektómia sa nemusí odporúčať ako prevencia možného budúceho rastu fibroidov.

Druhy hysterektómie:
Vaginálna hysterektómia;
Abdominálna hysterektómia;
· Existujú jasné indikácie a kontraindikácie;
VH s laparoskopickým vyšetrením.

NB! Výber typu hysterektómie, bez ohľadu na prístup (vaginálny, laparoskopický alebo laparotomický), by mal byť založený na skúsenostiach, preferenciách chirurga a objektívnom stave pacienta (veľkosť a počet myomatických uzlín, predchádzajúci chirurgický zákrok, extragenitálna patológia atď.). Pokiaľ je to možné, je lepšie použiť najmenej invazívny prístup k liečbe..

myomectomy
Indikácie: ženy trpiace potratom alebo neplodnosťou, s prítomnosťou jedného alebo viacerých myomatóznych uzlín, ktoré deformujú maternicovú dutinu (najčastejšie submukózne myómy), môže myomektómia prispieť k zvýšeniu plodnosti a úspešnému výsledku tehotenstva [1]..

NB! Myomektómia, ako chirurgický spôsob liečby, vám umožňuje udržiavať plodnosť a účinne eliminovať príznaky spojené s fibroidmi maternice. [UD -C].
Toto je možnosť liečby pre ženy, ktoré by si chceli zachovať funkciu orgánu alebo plodnej funkcie, ale nesú riziko možného ďalšieho zásahu (UD-II2). Nie je dokázané, že laparoskopický prístup k myomektomii je účinnejší ako laparotómia [UD-C]. Myomektómia je alternatívou k hysterektómii u žien, ktoré chcú zachovať orgán, bez ohľadu na plán narodenia dieťaťa [1]. Ženy by mali byť informované o riziku možného rozšírenia rozsahu operácie na hysterektómiu počas elektívnej myomektómie. Bude to závisieť od nálezov a postupu operácie..

Hysteroskopická myomektómia
Indikácie: symptomatické intrakavitárne fibroidy maternice, submukózne fibroidy (typy 0, I a II) do priemeru 4 až 5 cm [1].
NB! Opatrne použite v prípadoch, keď je hrúbka maternicového myómu a seróznej membrány menšia ako 5 mm..

Laparoskopická myomektómia:
Indikácie: myómy v zložitých polohách (dolný segment alebo krčka maternice), viac uzlov a / alebo veľké uzly (> 10 cm).

Laparoskopická myomektómia má výhody oproti laparotomickej myomektómii, pokiaľ ide o menšiu stratu krvi, pooperačnú bolesť, menej bežných komplikácií, rýchlejšie zotavenie a významnú kozmetickú výhodu [UD - B]
Ruptúra ​​maternice počas tehotenstva a pôrodu po laparoskopickej myomektómii je spojená s nedostatočným uzavretím hlbokých defektov v intramurálnej forme fibroidov alebo nadmerným využívaním elektrochirurgickej energie [UD - C]. Dodržiavanie 6-mesačného intervalu od myomektómie po tehotenstvo prispieva k lepšiemu zotaveniu myometria.


Iné typy liečby:

Embolizácia maternicových tepien:
Indikácie: symptomatické myómy maternice, ak je to potrebné, pacientky, ktoré si želajú zachovať orgán, ale neplánujú následné tehotenstvo.

NB! Ženy, ktoré si vybrali EMA na liečbu fibroidov, by mali byť poučené o možnom riziku, zníženej plodnosti a výsledkoch v tehotenstve [UD-II-3A].

Fokusovaný ultrazvuk s vysokou intenzitou s pomocou MRI (FUS-ablácia)
Indikácie: veľkosť maternicových fibroidov je menšia alebo rovná 10 cm a celková veľkosť maternice je menšia alebo rovná 24 týždňom.

Pokyny pre odborné poradenstvo:

Indikácie prechodu na oddelenie intenzívnej starostlivosti a resuscitácie:
Akútne kardiovaskulárne a respiračné zlyhanie;
Syndróm akútnej ICE;
· Poškodené vedomie, kŕče;
Skoré pooperačné obdobie.

Indikátory účinnosti liečby:
· Zníženie veľkosti maternicových fibroidov (s EMA, FUS abláciou);
Zníženie alebo vymiznutie príznakov choroby;
Odstránenie maternicových a / alebo maternicových fibroidov.

Ďalšie riadenie
Neexistuje žiadna špecifická profylaxia. Pacientom sa odporúča, aby sa poradili s lekárom, ak sa po liečbe vyskytne abnormálne krvácanie z maternice, patologické výtoky z pohlavných orgánov a iné príznaky opakovaného výskytu maternicových fibroidov..

hospitalizácia

Indikácie pre plánovanú hospitalizáciu:
· Symptomatické myómy (s hemoragickým a bolestivým syndrómom, prítomnosť anémie, príznaky kompresie susedných orgánov) u žien, ktoré dokončili reprodukčnú funkciu;
· Veľkosť fibroidov 13 - 14 týždňov alebo viac;
· Prítomnosť submukózneho uzla;
· Podozrenie na výpadok napájania uzla;
· Prítomnosť skrytého uzla fibroidov na nohe (kvôli možnosti skrúcania uzla);
· Rýchly rast (4-5 týždňov ročne alebo viac) alebo rezistencia na liečbu a-GnRH);
· Fibroidy v kombinácii s hyperplastickým procesom endometria a / alebo nádorom vaječníkov;
Neplodnosť a / alebo potrat v dôsledku maternicových fibroidov, ktoré deformujú dutinu maternice.

Indikácie pre pohotovostnú hospitalizáciu:
· Krvácanie z maternice;
Klinika akútneho brucha (nekróza uzla, krútenie nôh uzla);
Závažné syndrómy bolesti (kŕče v dolnom bruchu pri narodení myómu maternice).

informácie

Zdroje a literatúra

 1. Zápisnica zo stretnutí Spoločnej komisie pre kvalitu zdravotníckych služieb Ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Kazašskej republiky, 2016
  1. 1. USMERNENIE KLINICKEJ PRAXE SOGC. Manažment maternicových leiomyómov. J Obstet Gynaecol Can 2015; 37 (2): 157–178 2. Munro MG, Critchley HO, Broder MS, Fraser IS. Klasifikačný systém FIGO („PALM-COEIN“) pre príčiny abnormálneho krvácania z maternice u gravidných žien v reprodukčných rokoch vrátane pokynov na klinické skúšanie. Int J Gynaecol Obstet 2011; 113: 3–13 3. http://bestpractice.bmj.com/best-practice/monograph/567/diagnosis/differential.html 4. Pokyny SOGC o liečbe myómov maternice u žien s iným spôsobom nevysvetlená neplodnosť 2015 5. Maternicové myómy: kurz ochrany orgánov. Newsletter / V.E. Radzinsky, G.F. Totchiev. - M.: Redakčná kancelária časopisu StatusPraesens, 2014.

informácie

Skratky použité v protokole

ESR-rýchlosť sedimentácie erytrocytov
Ultrazvukové vyšetrenie-ultrazvuk
MRI-Magnetická rezonancia
HRT-hormonálna substitučná terapia
a- GnRH-gonadotropínové agonisty uvoľňujúce hormón
COC-kombinované perorálne kontraceptíva
OK-orálne antikoncepčné prostriedky
vojnové loďstvo-vnútromaternicový systém
ICE-syndróm - syndróm intravaskulárnej koagulácie
vg-vaginálna hysterektómia
ag-abdominálna hysterektómia
NSAID-nesteroidné protizápalové lieky
EMA-embolizácia maternicovej tepny
HELL-arteriálny tlak
APTTV-aktivovaný parciálny tromboplastínový čas
PV-protrombínový čas
ALT-alanínaminotransferáza
AST-aspartátaminotransferáza
SMVP-selektívny modulátor progesterónového receptora
EGZ-extragenitálna patológia
PAEC-Endometriálne zmeny spojené s modulátorom progesterónového receptora (zmeny v endometriu spojené s antagonistickým účinkom na progesterónové receptory)

Zoznam vývojárov protokolov s kvalifikačnými údajmi:
1) Doshanova Aikerm Mzhaverovna - lekárka lekárskych vied, profesorka, doktorka najvyššej kategórie, vedúca oddelenia pôrodníctva a gynekológie pre stáž Astanskej lekárskej univerzity JSC.
2) Toktarbekov Galymzhan Kabdulmanovich - lekár pôrodníckeho a gynekológa najvyššej kategórie, pobočka CF "UMC" NSCMD.
3) Tuletova Ainur Serikbaevna - PhD., Doktorka prvej kategórie, asistentka na pôrodníckej klinike a gynekológii Lekárskej univerzity Astana JSC.
4) Mazhitov Talgat Mansurovich - doktor lekárskych vied, profesor, Astana Medical University JSC, klinický farmakológ najvyššej kategórie.

Konflikt záujmov: Žiadne.

Zoznam recenzentov: Kalieva Lira Kabbasovna - doktorka lekárskych vied, vedúca oddelenia pôrodníctva a gynekológie č. 2, RSE na PHV Kazakh National Medical University pomenovaná po S.D. Asfendiyarova ».

Údaj o podmienkach na revíziu protokolu: Revízia protokolu 3 roky po jeho uverejnení a odo dňa nadobudnutia jeho platnosti, alebo ak sú k dispozícii nové metódy s úrovňou dôkazov.

Maternicové myómy - klasifikácia

Maternicové fibroidy (tiež fibromyóm, leiomyóm) sú benígne nádory, ktoré sa vyskytujú vo svalovej vrstve maternice - myometria..

Myóm je spleť náhodne prepletených vlákien hladkého svalstva a nachádza sa v tvare zaobleného uzla.

Maternicové myómy sú benígny novotvar, ktorý sa vyvíja v dôsledku hypertrofie a proliferácie svalových a spojivových tkanivových prvkov..

S prevahou vlákien hladkého svalstva v nádorovej štruktúre leiomyóm.

V prípade výskytu pruhovaného svalového tkaniva hovoríme o rabdomyóme.

Ak sa vytvorí novotvar, najmä spojivovým tkanivom, vyvíja sa fibromyóm, ak sa okrem toho stanoví atrofia svalových vlákien, jedná sa o fibrom.

S dobre rozvinutou sieťou krvných ciev je myomatózny uzol klasifikovaný ako angiomyóm.

Klasifikácia maternicových myómov

Svetová zdravotnícka organizácia navrhla klasifikáciu leiomyómov maternice v závislosti od stupňa ich diferenciácie:

Bežný leiomyóm (zrelý benígny nádor).

Leiomyoblastóm (epitelioidný leiomyóm).

Intravaskulárna leiomyomatóza („metastatický“ leiomyóm, ktorý má všetky znaky benígneho novotvaru, ale ktorý sa môže opakovať a metastázovať do cievnych rozštepov)..

Proliferujúci leiomyóm (pomalý rast).

Leiomyóm so symptómami pred sarkómom (malígny).

Maternicové myómy môžu byť jednoduché (zriedkavé) alebo viacnásobné (často), záleží na počte uzlov.

V závislosti od ich umiestnenia v hrúbke tela sa rozlišujú typy leiomyómov:

intramurálne alebo intramuskulárne,

submukózne alebo submukózne,

suberózne alebo subperitoneálne.

Submukózne leiomyómy podľa klasifikácie Európskej asociácie gynekológov - endoskopov sa delia na typy v závislosti od stupňa deformácie maternicovej dutiny:

0 typ. Úplne submukózny uzol, neklíčiaci v myometrii.

Píšem. Menej ako 50% uzla preniká do myometria.

II. Typ. Viac ako 50% miesta preniká do myometria.

Typ III. Medzi tkanivami nádorového uzla a endometria nie je vrstva myometria (podľa zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie).

Medzi podľahlé myómy sú:

0 typ. Uzol nôh je úplne umiestnený v bruchu.

Píšem. Menej ako 50% uzla rastie v myometrii, pričom sa nachádza hlavne v brušnej dutine.

II. Typ. Viac ako 50% stránok je intramurálnych.

Čo sa týka osi maternice, myóm môže byť:

telesná, jedná sa o najbežnejšiu lokalizáciu, zatiaľ čo novotvar je určený v tele maternice;

krčka maternice, ktorá rastie vo vagíne a prispieva k výskytu infekčných komplikácií;

isthmus, často vyvolávajúce bolesť a narušenie močenia.

Existujú atypické formy fibroidov: predcervikálne, posteriorcervikálne, peritoneálne, retroperitoneálne, paracervikálne, vzájomne prepojené (intraligamentárne).

Na základe veľkosti myomatických uzlín hovoria o malých nádoroch, ktorých veľkosť nepresahuje 1,5 - 2 cm, stredná - do 4 - 6 cm a veľká - nad 6 cm..

V závislosti od prítomnosti alebo neprítomnosti charakteristických ťažkostí sa rozlišujú symptomatické a asymptomatické maternicové myómy. Ak existuje nekróza uzla, sarkomatívna degenerácia, realizačná cysta, neoplazma hyalínu novotvaru, hovoria o ich komplikovanej forme, v neprítomnosti - o nekomplikovanom.

Berúc do úvahy rôzne formy maternicových fibroidov, ktoré závisia od veľkosti, zloženia buniek, umiestnenia a počtu myomatóznych uzlín, vyšetrenie pacientov by malo zahŕňať niekoľko laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. To vám umožní určiť správnu diagnózu a zvoliť si vhodnú taktiku liečby..

Maternicové myómy

... relevantnosť klinického problému je naznačená skutočnosťou, že v súčasnosti sa až 50 - 70% chirurgických zákrokov v gynekologických nemocniciach vykonáva pre fibroidy maternice..

Fteróm maternice (leiomyóm) (MM) patrí do skupiny mezenchymálnych nádorov a je produktom fokálnej proliferácie, ktorá sa vyskytuje v určitej oblasti kostry maternicového spojivového tkaniva. Je to benígny nádor monoklonálneho pôvodu, ktorý sa vyvíja z buniek hladkého svalstva a obsahuje rôzne množstvá vláknitého spojivového tkaniva.

MM je jednou z najbežnejších chorôb ženského reprodukčného systému a benígnych formácií ženských pohlavných orgánov; jej frekvencia sa podľa rôznych autorov pohybuje od 24 do 50%. Priemerný vek na odhalenie MM je 32–33 rokov a indikácie aktívnej chirurgickej liečby sa objavujú okolo 45 rokov. Zistilo sa tiež, že vývoj tohto nádoru trvá v priemere 5 rokov a v 84% prípadov sú uzly početné. Podľa ruských vedcov asi 20% ženskej populácie staršej ako 18 rokov vrátane asi 70% z nich vo veku od 30 do 40 rokov stráca maternicu následkom chirurgického ošetrenia..

Medzi hlavné rizikové faktory maternicových fibroidov patria: neskoršia menštruácia, ťažká menštruácia, vysoká frekvencia lekárskych potratov a iné vnútromaternicové zásahy, zápalové ochorenia vnútorných pohlavných orgánov, choroby kardiovaskulárneho systému, obezita, cukrovka, hypotyreóza, ochorenie pečene, metabolický syndróm., fyzická nečinnosť, genetická predispozícia.

V súlade s klasifikáciou WHO sa rozlišujú intermuskulárne (intersticiálne - 1 [Obr.]) Myómy, submukózne (submukózne - 2) a subperitoneálne (suberózne - 3) vzhľadom na svalovú vrstvu maternice. Ak je submukózny maternicový myóm 1/3 umiestnený v hrúbke myometria, potom hovoria o myóme s rastom centripetálnych uzlín. Lokalizáciou je izolovaný myóm tela maternice, ktorý je detegovaný v 95% prípadov, cervikálny myóm v 5% prípadov, v zriedkavých prípadoch sa vyskytuje myóm okrúhlych väzov alebo môžu byť lokalizované nádorové uzliny vzájomne prepojené.

Klasifikácia submukóznych myómov. Adamyan L.V., Tkachenko E.R. (1999) rozlišujú tri typy submukóznych uzlov:
0 typ - uzol na nohe;
Typ I - uzol vyčnievajúci do dutiny maternice o viac ako polovicu;
Typ II - uzol nachádzajúci sa viac ako polovica v myometrii.

Patogenéza rastu myomatóznych uzlín nebola úplne študovaná a dodnes zostáva kontroverzná a nejednoznačná. Podľa väčšiny vedcov rastie nádor z progenitorovej bunky, v ktorej sa vyskytla primárna mutácia. Rast nádoru je dôsledkom narušenia homeostázy tkaniva, ktoré je udržiavané rovnováhou medzi dvoma procesmi - proliferáciou buniek a apoptózou. Bolo dokázané, že bunky leiomyómu (myómu) majú vyššiu mitotickú aktivitu v oboch fázach menštruačného cyklu v porovnaní s normálnymi bunkami myometria. Pri morfogenéze maternicových fibroidov sa rozlišujú tri po sebe nasledujúce stupne: 1. vytvorenie aktívnej rastovej zóny v myometrii vo forme perivaskulárnych bunkových väzieb so zvýšenou proliferáciou buniek hladkého svalstva s aktivovaným bunkovým metabolizmom; 2. rast nádoru bez známok diferenciácie; 3. rast nádoru s diferenciáciou, dozrievaním a postupnou fibrózou.

Sexuálne steroidy, ktoré sú fyziologickými regulátormi bunkovej proliferácie myometria, hrajú kľúčovú úlohu v patogenéze vývoja leiomyómu. Účinok estrogénu aj progesterónu je komplementárny; k zvýšenej proliferácii leiomyómových buniek dochádza v dôsledku kombinovaného pôsobenia estradiolu a progesterónu (silný mitogén, progesterón stimuluje nielen aktiváciu proliferačných procesov v myometrii, ale môže tiež prispieť k tvorbe zárodkov myomatózneho uzla, čím stimuluje jeho ďalší rast). V porovnaní s nezmeneným myometriom sa zistil vývoj relatívneho lokálneho hyperestrogenizmu so sprievodným zvýšením obsahu estradiolových a progesterónových receptorov, ako aj zvýšením obsahu progesterónových receptorov v sekrečnej fáze a jeho proliferáciou v tkanivách myomatóznych uzlín, a to na pozadí neustále sa zvyšujúcej koncentrácie estrogénových receptorov..

Poliklinika. U polovice pacientov je ochorenie asymptomatické a diagnostikuje sa iba gynekologickým alebo ultrazvukovým vyšetrením. Ale každá druhá žena má príznaky choroby, ktoré zhoršujú kvalitu života a vyžadujú liečbu. Symptómy závisia od počtu, veľkosti a umiestnenia myomatóznych uzlín, ako aj od stupňa sekundárnych degeneratívnych a zápalových zmien v tkanive uzlov. Hlavné príznaky leiomyómu maternice:

1. ťažké, predĺžené menštruačné krvácanie a / alebo acyklické krvácanie, ktoré je sprevádzané slabosťou, únavou, vedie k rozvoju anémie s nedostatkom železa;

2. bolesti pri ťahaní dolného brucha (u 20 - 30% pacientov), ​​veľmi zriedkavo sú akútne bolesti spojené so zníženým prietokom krvi v myomatických uzlinách a sprevádzajú ich horúčka, slabosť;

3. pri veľkých veľkostiach leiomyómu maternice sa môže vyskytnúť tlak na susedné orgány: močový mechúr, konečník, ktorý sa prejavuje zvýšeným močením, zápchou;

4. neplodnosť, potrat, komplikácie počas pôrodu sa pozorujú u každého tretieho pacienta s mnohopočetnými myómami.

Diagnóza MM je spravidla ťažká a je založená na klinických (sťažnostiach, anamnéze ochorenia, všeobecnom a gynekologickom vyšetrení) a metódach inštrumentálneho výskumu. Pri viacnásobnom a veľkom MM nespôsobuje diagnóza osobitné ťažkosti ani pri gynekologickom vyšetrení pacienta, keď sa zistí zväčšenie veľkosti maternice, nerovnomerné „kopcovité“ obrysy, osobitná hustota počas hmatu, ako aj jednotlivé jednotlivé alebo viac uzlov..

Najinformatívnejšie inštrumentálne diagnostické metódy pre MM sú nasledujúce: ultrasonografia s použitím farebného Dopplerovho mapovania, ako aj trojrozmerná a invazívna ultrasonografia.

Pomerne dôležitou metódou v diagnostike MM je hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou, ktorá poskytuje informácie nielen o submukóznom umiestnení uzla, ale umožňuje aj včasnú detekciu prítomnosti hyperplastických procesov v endometriu..

Dôležitú úlohu pri identifikácii malých a nezvyčajne lokalizovaných myomatóznych uzlín zohráva diagnostická laparoskopia a počítačová tomografia, ktoré sa používajú hlavne na diferenciálnu diagnostiku maternicových fibroidov s nádormi vaječníkov a iných panvových orgánov a retroperitoneálneho priestoru, s maternicovým sarkómom, s tubo-ovariálnymi formáciami zápalovej etiológie, s ektopiou. tehotenstvo.

Indikácie pre priradenie štúdie hormonálneho stavu u pacientov s MM sú: mladý vek pacienta (do 40 rokov), klinické prejavy patológie štítnej žľazy a zmeny v jej štruktúre podľa ultrazvukových údajov (galaktorea, difúzna mastopatia, trofické zmeny v derivátoch kože, heterogenita štruktúry žľazy alebo zmeny v nej) veľkosti), menštruačná dysfunkcia (meno- a metrorrhagia), diabetes mellitus, obezita. Je potrebné skúmať folikuly stimulujúce a luteinizačné hormóny, prolaktín, tyreotropín, voľný tyroxín, protilátky proti peroskidáze a tyroglobulínu, estradiolu a progesterónu..

Zásady zaobchádzania. V súčasnosti sa uplatňujú tieto zásady liečby MM: 1. lieky zamerané na kontrolu rastu maternicových fibroidov a rozvoj symptómov choroby; 2. chirurgické ošetrenie: operácie na ochranu orgánov (brušná, laparoskopická a hysteroskopická myomektómia) a radikálne operácie (hysterektómia); 3. minimálne invazívne metódy liečby konzervujúce orgány (embolizácia maternicových tepien a myolýza rôznymi zdrojmi energie).

S cieľom primerane určiť indikácie použitia konzervatívnych alebo chirurgických metód na liečbu pacientov s maternicovými fibroidmi (kvôli potrebe najšetrnejšej liečby maternice) je najoptimálnejšie použiť klinickú klasifikáciu fibroidov navrhovanú profesorom A.L. Tikhomirov.

. Klinicky nevýznamné fibroidy alebo malé fibroidy: myomatózne uzliny do priemeru 20 mm, ktoré sa pri ultrazvukovom skenovaní často vyskytujú ako náhodné nálezy, pretože nevyvolávajú žiadne príznaky. Z patogenetického hľadiska sú maternicové fibroidy v tomto štádiu stále kontrolované prirodzeným hormonálnym pozadím a nezískali autonómne mechanizmy rastu. Cieľom terapie v tomto štádiu je preto stabilizovať a zabrániť rastu uzlov. Podľa veľkých prospektívnych štúdií sú jedinými liekmi, ktoré v súčasnosti môžu zabrániť vývoju maternicových fibroidov, kombinované perorálne kontraceptíva (COC). Hlavnými liekmi predpísanými na stabilizáciu rastu malých myomatóznych uzlín a na zabránenie ich tvorby sú mikrokryštalické a nízkodávkové COC obsahujúce desogesrel, ako je Novinet a Regulon, ktoré sa predpisujú v antikoncepčnom režime; je tiež možné použiť vnútromaternicový systém hormonálneho uvoľňovania "Mirena".

. Malé mnohonásobné maternicové myómy: pacientky s mnohopočetnými maternicovými fibroidmi, ktorých uzly nepresahujú 20 mm a celkový objem maternice nie je dlhší ako 8 týždňov tehotenstva. Klinickými prejavmi takýchto myómov sú meno- a metrorágia, dysmenorea a neplodnosť. Z patologického hľadiska nadobúda taký myóm charakteristiky autonómie. Na liečbu týchto pacientov sa spravidla používa dvojstupňová schéma:

1. v prvom štádiu je predpísaný liečebný cyklus induktormi regresie myomatóznych uzlín - sú to analógy hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (GnRH): goserelín (zoladex-depot), leuprorelín (luprid-depot), tryptorelín (diferelín), buserilín; tieto lieky sa podávajú indonazálne, parenterálne alebo v sterilnom aplikátore, počnúc 2-4 dňami cyklu s intervalom 4 týždňov po dobu 6 mesiacov.

2. v druhom štádiu liečby (ak bolo možné dosiahnuť zníženie veľkosti myomatóznych uzlín) sú predpísané dlhé cykly perorálnej antikoncepcie Regulon, Marvelon, Novinet alebo vnútromaternicový hormonálny systém Mirena..

. Fibroidy strednej veľkosti: pacienti s jednoduchými myomatóznymi uzlinami, ktorých veľkosť nepresahuje 4 cm. Ich liečba závisí od plánu reprodukčnej funkcie pacienta..

1. ak žena plánuje otehotnieť, je potrebná konzervatívna myomektómia; po operácii sa odporúča liečebná kúra analógmi GnRH alebo mefipristónom po dobu 6 mesiacov, na konci liečby môže pacient naplánovať tehotenstvo.

2. ak pacientka neplánuje otehotnieť, potom sa liečba začína vymenovaním analógov GnRH alebo mefipristonu (syntetického steroidného antigestagénu) a potom prejde na kombinovanú perorálnu antikoncepciu alebo vykoná embolizáciu maternicovej tepny..

V. Pri mnohopočetnom myóme s priemernou veľkosťou uzlov (do 6 cm) je najúčinnejšou liečbou embolizácia maternicových tepien. Ak však pacient plánuje vykonať reprodukčnú funkciu, mala by sa vykonať konzervatívna myomektómia. Ak je myóm komplexný s rôznym usporiadaním uzlov, potom je potrebné v prvom štádiu embolizovať maternicové artérie, po roku posúdiť možnosť tehotenstva (stupeň regresie uzlov, ich lokalizácia) a v druhom štádiu vykonať konzervatívnu myomektómiu.

V. Pri maternicových fibroidoch veľkých rozmerov s uzlinami väčšími ako 6 cm je tiež možné vykonať konzervatívnu myomektómiu s „úspešne“ (suberóznymi) uzlami. V iných prípadoch sa uprednostňuje embolizácia maternicových tepien. Pri veľmi veľkých fibroidoch viac ako 20 týždňov tehotenstva by sa však nemala vykonávať embolizácia, je potrebné vykonať hysterektómiu. Existuje niekoľko metód chirurgického zákroku pri liečbe submukózneho MM: hysterektómia, hysterektómia a embolizácia maternicovej tepny. V prítomnosti myomatóznych uzlín na nohe sa spravidla vykonáva laparoskopická myomektómia. Na liečbu komplexnej MM (viacnásobná kombinovaná lokalizácia MM) je potrebné vykonať dvojstupňovú liečbu: vymenovanie analógov GnRH, po ktorom nasleduje laparoskopická myomektómia alebo embolizácia maternicových artérií s následnou myomektómiou.

Okrem hormonálnej a chirurgickej liečby sa používa nehormonálna terapia maternicových fibroidov: pracovný a oddychový režim, primeraná výživa, sedatívna a bylinná medicína, adaptogény, imunokorekcia, vitamínová terapia, lieky, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu, fyzickú a reflexnú.

Prevencia maternicových fibroidov zahŕňa dodržiavanie racionálneho hygienického režimu z puberty, plánovanie rodiny s použitím kombinovaných perorálnych kontraceptív a vylúčenie operácií pri umelom ukončení tehotenstva, nápravu možných hormonálnych porúch a adekvátnu liečbu gynekologických a extragenitálnych chorôb..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Miechová hernia sa chirurgicky odstraňuje. Samotná operácia predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a často vyvoláva množstvo nežiaducich následkov. Preto lekári po vykonaných krokoch odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby všetko úsilie chirurgov nebolo zbytočné.
Kýla brucha je patologický proces, v dôsledku ktorého dochádza k vyčnievaniu pobrušnice s vnútornosťami za hranicami brušnej dutiny. Navonok takáto formácia vyzerá ako nádor, spravidla nie je porušená koža.
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.