loader

Hlavná

Žalúdok

Klasifikácia podľa Childa-Pugha. Online kalkulačka

Klasifikácia závažnosti cirhózy pečene podľa metódy Child-Pugh (Child-Pugh), ktorá umožňuje určiť závažnosť cirhózy a prežitia pacienta počas určitého obdobia..

Podľa klasifikácie Child-Pugh sa závažnosť cirhózy odhaduje súčtom bodov získaných hodnotou niekoľkých parametrov..


Odhadované parametre
Počet bodov v závislosti od hodnoty parametra
1 bod2 body3 body
asciteschýbajúcemäkké, ľahko sa ošetrujenapäté, zle kontrolované
celkový plazmatický bilirubín, μmol / l (mg / dl)50 (> 3)
albumín krvnej plazmy, g> 3.52,8-3,560

V závislosti od skóre sa trieda cirhózy nastaví pre všetky parametre

 • Trieda A - (dieťa A) 5-6 bodov
 • Trieda B - (Dieťa B) 7-9 bodov
 • Trieda C - (dieťa C) 10-15 bodov

Pre triedy cirhózy sa prežitie pacientov hodnotí:

Trieda Child PughRočné prežitie,%Dvojročné prežitie,%
10085
B8157
C4535

Priemerná dĺžka života u pacientov s cirhózou pečene triedy A je asi 15 - 20 rokov, riziko úmrtia pri operácii brucha je asi 10%. Pri cirhóze triedy B je predpokladaná dĺžka života asi 10 rokov, riziko úmrtnosti je 30%. Cirhóza triedy B je indikáciou na zváženie transplantácie pečene. Priemerná dĺžka života pri cirhóze triedy C je 1 - 2 roky, riziko chirurgickej úmrtnosti je asi 80 - 90%, pri tejto triede cirhózy potrebuje pacient transplantáciu pečene..

Klasifikácia cirhózy u dieťaťa

Lekári z celého sveta vyvíjajú prístupy k diagnostike závažnosti ochorenia na základe klinických prejavov, laboratórnych a inštrumentálnych údajov s cieľom správne vyhodnotiť stav pacienta a stanoviť ďalšiu kvalitu života. Jednou z takýchto metód hodnotenia je klasifikácia cirhózy pečene podľa detského pughu, ktorá ostatné predstihuje svojou jednoduchosťou a komplexnosťou prístupu..

Súhrn klasifikácie Child Pugh

Systém na hodnotenie prežitia pacienta a závažnosti ochorenia je rozdelený do 3 hlavných tried, ktoré sa určujú na základe systému bodov nastavených pri získavaní objektívnych údajov pri pozorovaní pacienta..

 • Trieda A podľa Childa Pugha odráža najjednoduchší stupeň, v akom sú adaptívne vlastnosti tela stále schopné pracovať v podmienkach kompenzácie. Rozsah 5-6 bodov zodpovedá tejto kategórii.
 • Child Pugh trieda B sa vyznačuje subkompenzáciou patologických procesov. Pri výpočte bodov zodpovedá tejto triede rozsah 7-9 bodov.
 • Child Pugh trieda C sa vyskytuje počas dekompenzácie patologických procesov, najnepriaznivejšej kategórie prežitia pacientov. Trieda C sa vyznačuje rozsahom 10 - 15 bodov.

Parametre požadované na hodnotenie detskej laviny

Cirhóza pečene spôsobuje poruchy vo všetkých telesných systémoch a je ťažké posúdiť prežitie alebo závažnosť stavu bez bodového systému, pretože klinický obraz ochorenia u rôznych pacientov sa môže výrazne líšiť. Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha umožňuje oddeliť každý parameter od súboru údajov a racionálne ho vyhodnotiť.

 • Celkový bilirubín sa stanoví pomocou biochemického krvného testu. Cirhóza sa vyznačuje zvýšením priameho a nepriameho bilirubínu. Kvôli porážke pečeňového parenchýmu je prerušený konjugačný (väzbový) cyklus toxického nepriameho na priamy netoxický bilirubín. Klinicky sa zvýšenie tohto parametra prejavuje žltačkou.
 • Albumín, proteín syntetizovaný v pečeni, sa tiež stanoví biochemickým krvným testom. Porušenie funkcie tvorby albumínu vedie k jeho zníženiu, tiež zvyšuje frakciu priameho bilirubínu.
 • Ascites je určený objektívnym vyšetrením pacienta alebo ultrazvukom brušných orgánov. Kavitárny edém je dôsledkom zvýšeného tlaku v portálnej žile a poklesu onkotického tlaku, ku ktorému dochádza, keď je narušená syntéza albumínu a ďalších proteínov, ktoré zadržiavajú krvnú plazmu a bránia jej výstupu z vaskulárneho lôžka do brušnej dutiny. Vyzerá to ako obrovské brucho s kŕčovými žilami na prednej časti brucha.
 • Hepatálna encefalopatia sa prejavuje závažnými neuropsychiatrickými poruchami. Vyskytuje sa kvôli neschopnosti pečene neutralizovať toxické produkty, ktoré sa objavujú počas metabolizmu. Jedným z týchto produktov je amoniak, ktorý zostáva po rozklade proteínov. Toxíny, ktoré nepodstúpili detoxikáciu v pečeni, voľne vstupujú do mozgu a narušujú metabolizmus v nervovom tkanive a postupne vedú pacienta k pečeňovej kóme.
 • Index protrombínu (PTI),% protrombínového času (PTV), medzinárodný normalizovaný pomer (INR) - parametre systému zrážania krvi, stanovené pomocou koagulogramu. Jednou z najdôležitejších funkcií pečene je syntéza proteínov nevyhnutných pre normálne fungovanie systému zrážania krvi, zmeny týchto parametrov často vedú pacientov k masívnemu krvácaniu, najmä zo žíl pažeráka a konečníka..

Scorecard

Pri výpočte celkového počtu bodov na základe vyššie uvedených parametrov lekári používajú tabuľku uvedenú nižšie.

Child Pugh klasifikácia cirhózy: všetky štádiá nebezpečnej choroby

Cirhóza pečene - závažné ochorenie, ktoré môže viesť k smrti.

Pre úspešnú liečbu je potrebné správne určiť štádium vývoja cirhózy, ako aj závažnosť sprievodných ochorení..

Hepatológovia vyvinuli niekoľko metód hodnotenia, z ktorých klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa Pugha vyniká svojou jednoduchosťou a objektívnosťou..

Čo je cirhóza pečene

Pečeň je jedným z najdôležitejších orgánov zapojených do procesov tvorby krvi a trávenia..

Jeho hlavnou úlohou je však chrániť telo pred rôznymi toxickými látkami. Porucha funkcie pečene vedie k vážnym problémom pre celé telo.

Cirhóza je jednou z najnebezpečnejších chorôb pečene, pri ktorej dochádza k nezvratnej premene jej tkanív. Existuje prebytok spojivového tkaniva, pečeň je zhutnená, zmeny vo veľkosti.

Povrchové vrstvy strácajú hladkosť. Funkčnosť pečene je nezvratne znížená. Tento proces má negatívny vplyv na všetky životne dôležité systémy tela. Cirhóza je nebezpečná so sprievodnými komplikáciami a chorobami, ako je krvácanie, ascites, onkológia a iné..

Ak sa nelieči, je nevyhnutná smrť. Najbežnejšou príčinou cirhózy je vírusová hepatitída a systematická intoxikácia alkoholom..

Cirhóza môže byť tiež spôsobená:

 1. ťažké otravy chemickými látkami (vrátane zneužívania drog),
 2. patológie žlčových ciest,
 3. problémy imunitného systému,
 4. genetické poruchy,
 5. patológie kardiovaskulárneho systému,
 6. parazitárna infekcia pečene.

Ochorenie v počiatočnom štádiu sa prejavuje slabosťou, tráviacimi problémami, bolesťou v pravej hypochondrii. Postupne sa symptómy zosilňujú, objavuje sa teplota, bolesť kĺbov.

Komplikácie po cirhóze

Pečeň sa začína meniť. V prípade absencie adekvátnej liečby pacient po 2-4 rokoch umrie a pociťuje silnú bolesť.

Pre správnu liečbu je potrebné určiť stupeň rozvoja choroby. Bolo vyvinutých niekoľko klasifikácií cirhózy pečene, z ktorých najobľúbenejšia je Child Pugh..

Niekedy sa nachádza výraz „klasifikácia cirhózy pečene čajom, ktorý pijem“, jedná sa však o chybný pravopis.

Funkcie klasifikácie Child Pugh

Táto technika na hodnotenie závažnosti cirhózy pomenovaná po vývojárov je založená na výpočte bodov, ktoré sú stanovené pre určité parametre..

Hodnota kritérií je stanovená vyšetrením pacienta, analýzou, inštrumentálnym vyšetrením. Posúdením parametrov v bodoch sa určí stav pacienta, jeho prežitie a predpovedá sa výsledok operácie.

Štatistika výskytu komplikácií s cirhózou

 • bilirubín,
 • bielok,
 • protrombínový čas (protrombínový index, medzinárodný normalizovaný pomer),
 • ascites,
 • hepatická encefalopatia.

bilirubín

Hladina tohto pigmentu, ktorý je súčasťou žlče, sa stanoví biochemickým krvným testom.

Bilirubín na cirhózu

Pri cirhóze jej hladina stúpa v dôsledku problémov so priechodnosťou žlče vo vnútri pečene, ako aj v dôsledku nadmerného ničenia červených krviniek..

bielok

Tento proteín, produkovaný v pečeni, transportuje vitamíny a ďalšie látky, viaže bilirubín.

Jeho objem môže zaberať až 60% plazmy. Zníženie jeho hladiny, stanovené výsledkami biochemickej analýzy, naznačuje porušenie pečene.

Protrombínový čas

Toto je koagulačný parameter určený koagulogramom. Pri cirhóze je narušená syntéza proteínov zodpovedných za zrážanie krvi, čo vysvetľuje intenzívne vnútorné krvácanie..

Analýza protrombínového času na cirhózu

Klasifikácia môže používať podobné parametre, ktoré sa líšia v merných jednotkách - protrombínový index alebo medzinárodný normalizovaný pomer.

ascites

Táto choroba sa nazýva aj brušná kvapka. Brucho sa zväčšuje kvôli veľkému množstvu tekutiny v brušnej dutine.

Ascites sa stanoví vyšetrením pacienta a vykonaním ultrazvukového vyšetrenia. Ochorenie nastáva v dôsledku poruchy funkcie pečene, najmä znížením syntézy albumínu.

Existujú tri fázy:

 1. Množstvo tekutiny je minimálne. Ľahko liečiteľný diétou a liekmi..
 2. Mierny ascites so stredným množstvom tekutiny. Prístup k liekovej terapii.
 3. Stresujúce ascites. Ťažká forma, ťažko liečiteľná. Môže byť potrebné načerpať tekutinu.

Hepatálna encefalopatia

V dôsledku nedostatočného fungovania pečene sa toxické látky hromadia v krvi. Toxíny v centrálnom nervovom systéme spôsobujú neuropsychiatrické poruchy rôznej závažnosti.

Schéma hepatickej encefalopatie

Existujú štyri fázy:

 • Poruchy spánku, depresia, úzkosť.
 • Problémy s pamäťou, priestorová dezorientácia, výkyvy nálad.
 • Zánik pamäte, narušenie intelektu, paranoia.
 • Smrteľné kóma.

Výpočtová tabuľka cirhózy pečene

Klasifikácia cirhózy pečene podľa detského púcha je pre pohodlie usporiadaná do tabuľky.

Boduje sa každý parameter v závislosti od jeho hodnoty. Stav pacienta je určený celkovým skóre všetkých parametrov.

Skúmaný parameterPočet bodov
123
Bilirubín (μmol / l)& lt, 3434 až 51& gt, 50
Albumín (g)& gt, 3,52,8-3,5
Protrombínový čas (s)& lt, 44-6& gt, 6
Ascites (pódium)NenájdenéI-IIIII
Hepatálna encefalopatia (štádium)NezistenýI-IIIII-IV

Triedy cirhózy

Podľa klasifikácie detského nápoja s cirhózou pečene sú pacienti rozdelení do troch tried podľa súčtu svojich bodov. Všeobecné charakteristiky tried pre prehľadnosť sú zhrnuté v tabuľke

Názov triedyCelkový počet bodovprežitie

po 1 roku / 2 rokoch,

Stredná dĺžka života (v rokoch)Potreba transplantácie pečenePravdepodobnosť úmrtia po operácii (%)
Dieťa a5-6100/8515-20nízky10
Dieťa v7-9osemdesiat jedna päťdesiat sedmtina3-10umiernenýtridsať
Dieťa C10-1545/351-3vysoký82

Použitie modernej klasifikácie cirhózy pečene podľa Child Pugh umožňuje hepatológovi urobiť diagnózu a vybrať najvhodnejšiu liečbu v závislosti od stavu pacienta. Každá trieda má svoj vlastný liečebný režim..

Zbaviť sa zlých návykov pri liečbe cirhózy triedy A

U pacientov triedy A sa odporúča:

 1. eliminácia faktora vyvolávajúceho rozvoj cirhózy,
 2. lieková terapia pri sprievodných ochoreniach, vrátane enzýmov na zmiernenie stavu,
 3. úprava stravy,
 4. zbaviť sa zlých návykov.

Liečba triedy B je ťažšia.

Obsahuje:

 1. diéta s nízkym obsahom bielkovín s nízkym obsahom solí, ktorá pomáha vylučovať prebytočnú tekutinu z tela,
 2. diuretiká na zmiernenie príznakov ascitu a prevenciu hypertenzie,
 3. lieky na obnovu črevnej mikroflóry

U pacientov triedy C z dôvodu závažnosti stavu nestačia uvedené opatrenia. Tretie štádium ascitu spôsobuje potrebu chirurgického odstránenia prebytočnej tekutiny.

Laparocentézna chirurgia na liečbu ascitu 3. etapy

Objem krvi je potrebné obnoviť intravenóznou infúziou a inými metódami intenzívnej starostlivosti. Odporúča sa transplantácia pečene.

záver

Cirhóza je závažné ochorenie. Včasný prístup k lekárom výrazne zvyšuje šance na uzdravenie.

Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha uľahčuje včasné odhalenie príznakov a správnu diagnostiku..

Ale najlepší spôsob, ako zostať zdravý, je vzdať sa zlých návykov, ktoré ničia pečeň..

Zdravie pečene

Klasifikácia cirhózy podľa Childa-Pugha bola navrhnutá v roku 1964, revidovaná a doplnená v roku 1973. Doteraz sa bežne používa..
Je presnejšie povedať, že táto klasifikácia sa používa na určenie stupňa narušenej funkcie pečeňových buniek pri cirhóze a nie na cirhózu ako ochorenie všeobecne. Preto je vhodné použiť vhodnejší názov: „Child-Pughova stupnica na posúdenie závažnosti zlyhania pečene“..
Cirhóza pečene je známe ochorenie opísané pred mnohými storočiami. S rozvojom medicíny, šírením vírusovej hepatitídy a iných ochorení pečene bolo potrebné nejako vyhodnotiť stav hepatocytov a funkciu tohto orgánu ako celku, aby sa určilo ďalšie riadenie. Bolo navrhnutých veľa rôznych klasifikácií, ale najpohodlnejšou a zároveň celkom objektívnou metódou zostáva distribúcia pacientov s cirhózou pečene podľa Child-Pugha. Aj keď údaje, ktoré sa v tejto klasifikácii nepoužívajú, sú tiež veľmi dôležité.

Na čo slúži škála Child-Pugh??

Klasifikácia nesie najdôležitejšie štatistické ukazovatele pre správnu interpretáciu stupňa poškodenia pečene a ďalšiu správu pacienta:

 1. Stredná dĺžka života u pacientov s cirhózou
 2. Pooperačná úmrtnosť s brušným zásahom
 3. Posúdenie potreby transplantácie pečene u pacientov s cirhózou

Získané údaje budú, samozrejme, čisto štatistické. Skúsený lekár sa nebude úplne spoliehať na túto klasifikáciu..

Ako sa hodnotí cirhóza pečene dieťaťa-Pugha??

Klasifikácia je založená na stanovení určitých ukazovateľov na stupnici od 1 do 3 bodov a ďalšom priradení triedy cirhózy v závislosti od počtu získaných bodov. Všetci pacienti sú rozdelení do 3 tried: A, B a C.

 • A - od 5 do 6 bodov - kompenzovaná cirhóza
 • B - od 7 do 9 bodov - subkompenzovaná cirhóza
 • C - od 10 do 15 bodov - dekompenzovaná cirhóza

Žiaľ, v klasifikácii podľa Childa-Pugha neexistujú žiadne všeobecne akceptované ukazovatele. Existujú rôzne variácie, do jedného alebo druhého stupňa odlišné od seba. V Rusku poskytneme najpoužívanejšiu možnosť klasifikácie.

ascites

 • 1 bod - bez ascitu
 • 2 body - ľahké konzervatívne ošetrenie
 • 3 body - nekontrolované ascites, laparocentéza je často potrebná na odstránenie

Celkový bilirubín

 • 1 bod - indikátor menší ako 34 μmol / l alebo 2 mg / dl
 • 2 body - 34 - 50 mikromolov / l alebo 2 - 3 mg / dl
 • 3 body - viac ako 50 μmol / l alebo viac ako 3 mg / dl. Ak je toľko bilirubínu zvyčajne, začína sa objavovať žltačka.

Plazmový albumín

 • 1 bod - množstvo proteínu je viac ako 3,5 g / l
 • 2 body - do 2,8 g / l
 • 3 body - menej ako 2,8 gramu na liter

Závažnosť hepatickej encefalopatie pri cirhóze

 • 1 bod - encefalopatia nie je vyjadrená
 • 2 body - encefalopatia do 2. stupňa, kontrolovaná adekvátnou liečbou
 • 3 body - ťažká encefalopatia 3 až 4 stupne až do pečeňového kómy

Posúdenie systému zrážania krvi jedným z ukazovateľov
Protrombínový index (PTI)

 • 1 bod - viac ako 60%
 • 2 body - 40 - 60%
 • 3 body - menej ako 40%

OR
Protrombínový čas (PTV)

 • 1 bod - 1-4 sekundy.
 • 2 body - 4 - 6 sekúnd.
 • 3 body - viac ako 6 sekúnd.

OR
Medzinárodný normalizovaný vzťah (INR)

 • 1 bod - menej ako 1,7
 • 2 body - 1,7 - 2,20
 • 3 body - viac ako 2,20

Interpretácia získaných bodov

Sčítaním všetkých ukazovateľov sa stanoví pomer pacienta s cirhózou pečene k jednej zo skupín.

Trieda A

Pacienti s najmenej závažným deficitom funkcie pečene podľa Child-Pugha. Pacienti sú liečení konzervatívnou liečbou, nie je potrebná transplantácia pečene. Priemerná dĺžka života viac ako 15 rokov (pod podmienkou primeraného monitorovania a liečby). Pravdepodobnosť smrteľných následkov brušnej operácie je menšia ako 10%. S ďalším rozvojom cirhózy je pravdepodobný prechod na ďalšie najťažšie triedy.

Trieda B

Stredná trieda deficiencie funkcie hepatocytov pri miernej cirhóze. Je potrebné zvážiť transplantáciu pečene (v závislosti od typu ochorenia, ktoré vedie k cirhóze). Pooperačná úmrtnosť dosahuje 20 - 30%. Odhadovaná dĺžka života až 10 rokov, pričom v prvých dvoch rokoch zomrela necelá polovica.

Trieda C

Pri závažnom zlyhaní pečeňových buniek je prognóza smrti menšia ako 3 roky, viac ako polovica zomrie v prvom roku. Veľmi vysoká pooperačná úmrtnosť (asi 80%) prakticky neumožňuje vykonávať plánované operácie brucha, chirurgický zákrok iba s bezprostredným ohrozením života. Pri tomto stupni poškodenia pečene je jeho transplantácia priamou indikáciou (pri absencii absolútnych kontraindikácií)..

Čo ukazuje stupnica a prečo je to potrebné?

Klasifikácia cirhózy podľa Childa Pugha je založená na nasledujúcich ukazovateľoch:

 • protrombínový index, ktorý ukazuje odchýlky v systéme zrážania krvi;
 • množstvo albumínu (plazmové proteíny);
 • prítomnosť bilirubínu, žlčového pigmentu, ktorý sa vytvára pri rozklade proteínov;
 • prítomnosť hepatickej encefalopatie (štádium). Patológia je založená na odchýlke v mozgu v dôsledku otravy tela toxickými metabolickými produktmi. Pečeň nedokáže účinne vyčistiť krv a prenikajú do nej toxické látky;
 • ascites (súbor tekutín v pobrušnici). Táto komplikácia sa vyvíja v procese zvýšeného tlaku v žilách pečene a akumulácie tekutej zložky krvi v brušnej dutine..

Každý z uvedených parametrov je vyjadrený v číselných číslach vo vhodných jednotkách..

Posúdenie závažnosti cirhózy

Na základe výsledkov laboratórnych štúdií a všetkých vyššie uvedených kritérií sa sformuluje diagnóza. Určenie stupňa cirhózy pečene priamo závisí od závažnosti takých komplikácií, ako je portálna hypertenzia a zlyhanie pečene. Skóre je uvedené pre každý z týchto príznakov, čo vám umožní vyhodnotiť závažnosť choroby a určiť, do ktorej triedy patrí..

Podľa systému Child Pugh existujú tri triedy, ktoré sú zodpovedné za určité fázy vývoja cirhózy.

Prvou je fáza kompenzácie (trieda A). V tomto štádiu vývoja cirhózy si pacienti prakticky nestěžujú na prejavy symptómov choroby. Ale v procese lekárskeho vyšetrenia lekári diagnostikujú rozšírenie žíl pažeráka a abnormálne parametre pečene pri krvných testoch..

Druhou fázou je subkompenzačná fáza (trieda B). V tomto štádiu sa k symptómom kompenzovanej fázy pridá zníženie záujmu, zvýšená únava a gastrointestinálne problémy..

Tretia je dekompenzačná fáza (trieda C). Už existujúce príznaky oboch predchádzajúcich fáz sú doplnené žltnutím kože, zlyhaním pečene, portálnou hypertenziou, ascitom, prudkým poklesom telesnej hmotnosti a metabolickými poruchami..

Systém na určovanie závažnosti cirhózy pomocou Tea Pugh je nasledujúci

Možnosti hodnoteniaPočet bodov v závislosti od závažnosti prejavu
1 bod2 body3 body
Plazmatický bilirubín (mg / dl)menej ako 2od 2 do 3nad 3
Albumín krvnej plazmy, (g / dl)nad 3,5od 2,8 do 3,5menej ako 2,8
Protrombínový čas, (sekundy)

od 4 do 6nad 6
Hepatálna encefalopatia *

chýbajúceprítomnosť etáp I-II. Ľahký tvar, ktorý lekári ľahko ovládajúprítomnosť stupňa III-IV, ktoré je ťažké regulovať
Ascites (prítomnosť)chýbajúceepizodický (ľahko liečiteľný)žiaruvzdorné (stresujúce, zle kontrolované)

* Etapy hepatálnej encefalopatie:

Fáza I - nespavosť, znížená koncentrácia, depresia a celková podráždenosť.

Etapa II - dezorientácia. Ospalosť, zhoršená krátkodobá pamäť.

Etapa III - amnézia, bezdôvodná agresia, zmätenosť, paranoidné myšlienky.

IV. Etapa - kóma.

Výberom vhodných hodnôt pre každú položku sa vykoná bodové hodnotenie. Systém samozrejme nie je 100%, pretože nezohľadňuje prítomnosť alebo neprítomnosť mnohých dôležitých parametrov stavu pacienta..

Hodnotenie prežitia detského pacienta podľa Child Pugh

Stanovené hodnoty sa spočítajú a ako výsledok sa určia typy cirhózy, miera prežitia pacientov a predpokladané výsledky transplantácie pečene. Existujú rôzne odhady prežitia pacientov s cirhózou.

Predstavíme najoptimálnejšie ukazovatele, ktoré majú nasledovnú podobu:

Trieda Child PughčmáranicePrežitie počas celého roka,%Prežitie nad dva roky,%
Aod 5 do 610085
ATod 7 do 98157
WITHnad 104535

Stupeň A (5 - 6 bodov) sa vyznačuje nízkym rizikom úmrtia.

Stupeň B (7-9 bodov) je založený na priemernom riziku so smrteľným výsledkom.

Stupeň C (nad 10 bodov) sa vyznačuje vysokým rizikom úmrtnosti.

Ako sme už uviedli, klasifikačný systém Child Pugh nemožno označiť za ideálny, pretože vývoj cirhózy pečene môže byť založený na niekoľkých dôvodoch a etiologický a morfologický systém sa môže prekrývať jeden na jedného..

Tento systém hodnotenia bude ideálny v prípadoch, keď pacient nemá stav prudkej exacerbácie a iné komplikácie spojené s cirhózou. V iných prípadoch sa kvôli väčšej presnosti odporúča použiť niekoľko klasifikácií, ktoré presnejšie určia závažnosť choroby..

Klasifikácia cirhózy

Klasifikácia podľa morfologických charakteristík:

 • Mikronodulárna cirhóza alebo cirhóza malých uzlov - priemer uzlov sa pohybuje v rozmedzí 1 - 3 mm;
 • Makronodulárna cirhóza alebo cirhóza veľkých uzlov - priemer uzlov od 3 mm alebo viac;
 • Zmiešaná cirhóza je kombináciou uzlov rôznych tvarov;
 • Neúplná septická cirhóza.

Klasifikácia cirhózy v dôsledku jej výskytu:

 • Vírusová cirhóza - vyvíja sa na pozadí vírusovej hepatitídy B alebo C;
 • Alkoholická cirhóza pečene - vyvíja sa z dlhodobého užívania veľkého množstva alkoholu, čo vedie najprv k tukovej degenerácii pečene, po ktorej sa vyvíja alkoholická hepatitída a nakoniec ku cirhóze;
 • Liečivá cirhóza - vzniká pri dlhodobom používaní určitých liečivých látok, ktoré vo veľkých množstvách môžu nepriaznivo ovplyvniť pečeňové bunky (napríklad niektoré antibiotiká);
 • Sekundárna biliárna cirhóza;
 • Vrodené - vyvíja sa u detí bez žlčových ciest;
 • Kongestívna srdcová cirhóza pečene - so zlyhaním krvného obehu spôsobeným srdcovými chorobami;
 • Syndróm a Budd-Chiariho choroba - pacienti sa obávajú bolesti v pečeni (pod pravou hypochondriu), zväčšenia veľkosti brucha, horúčky, miernej žltačky, veľmi veľkej pečene, spodná hrana je bolestivá, slezina je mierne zväčšená, časté krvácanie z pažeráka. Pre túto formu sú najcharakteristickejšie lézie zadného povrchu pečene a zmeny krvných ciev;
 • Alimentárna cirhóza - s cukrovkou, obezitou;
 • Cirhóza s nevysvetlenou príčinou.

Kryptogénna cirhóza pečene - je mimoriadne zriedkavá. Je však náchylný k rýchlemu vývoju klinických príznakov a nástupu komplikácií. Je priamou indikáciou transplantácie pečene..

Primárna biliárna cirhóza - hlavnými ťažkosťami tejto formy sú silné svrbenie kože a nasýtená žltačka, neskoršia slabosť v celom tele, strata hmotnosti a bolesť v oblasti kostí. Komplikácie sa vyskytujú neskôr ako pri iných formách choroby..

Klasifikácia cirhózy pečene podľa Childa-Pugha:

Žilové kŕčové žily pažeráka

Na základe celkového skóre sú stanovené 3 triedy choroby. Trieda A - 5 - 6 bodov, trieda B - 7-9 bodov, trieda C - 10 - 15 bodov. Trieda C označuje posledné štádium cirhózy pečene.

Klasifikácia podľa cirhóznych stupňov:

 • Kompenzovaná cirhóza pečene;
 • Subkompenzovaná cirhóza pečene;
 • Dekompenzovaná cirhóza.

Klasifikácia podľa klinického priebehu:

 • Subakútna cirhóza - je prechodná fáza medzi hepatitídou a cirhózou. Trvá od 5 mesiacov do 1 roka.
 • Rýchlo postupujúca cirhóza - komplikácie a živý klinický obraz sa vyvíjajú veľmi rýchlo. Priemerná dĺžka života asi 5 až 6 rokov po začiatku choroby.
 • Pomaly postupujúca cirhóza - symptómy sa vyvíjajú pomerne pomaly a pretrvávajú dlho bez komplikácií. Trvanie tohto variantu choroby je viac ako 11 rokov..
 • Sluggish - prakticky neexistujú žiadne klinické príznaky, zmeny v analýze sú minimálne. Trvanie tohto formulára je viac ako 16 rokov..
 • Latentná cirhóza pečene - v analýze nie sú žiadne zmeny, neexistujú žiadne sťažnosti a nie sú žiadne komplikácie. Priemerná dĺžka života nezávisí od tejto cirhózy. Diagnóza sa uskutočňuje náhodne, pri diagnostike iných chorôb.

Príklad diagnózy: cirhóza pečene v štádiu dekompenzácie, mikronodulová, alkoholová etiológia, trieda C podľa Childa-Pugha, kŕčové žily pažeráka II. Stupňa, hepatická encefalopatia I. stupňa.

Príznaky a príznaky cirhózy pečene

Medzi príznaky cirhózy patrí závažná celková slabosť, ktorá nie je motivovaná ničím, zhoršená pamäť, horúčka, bolesť v pravom hypochondriu, strata hmotnosti, nevoľnosť, zvýšené brucho, suchá koža..

Medzi príznaky, ktoré lekár zistí po vyšetrení, patrí zvýšenie pečene a sleziny, červené dlane, hladký a jasne červený jazyk, cievne „hviezdy“, zvýšenie žíl na bruchu („medúza hlava“), plešatosť hlavy a triesloviny, žltačka, rôzne krvácanie do tela, kŕčové žily.

Liečba cirhózy pečene

Medzi hlavné opatrenia liečby patrí:

 • odstrániť účinok príčinného faktora;
 • diéty (odmietnutie alkoholu, mastných, vyprážaných, korenených potravín, určitých potravín);
 • liečba chorôb spôsobujúcich cirhózu (sorbenty, hepatoprotektory, detoxikačná terapia, antivírus a ďalšie).

Príčiny cirhózy pečene

Dve najdôležitejšie príčiny cirhózy sú vírusová hepatitída (predovšetkým hepatitída B a C) a alkoholizmus.

Spoločne spôsobujú najmenej 80% cirhózy pečene.

Alkohol sa vzťahuje na priame hepatotoxické jedy, neexistuje však žiadny priamy vzťah medzi stupňom poškodenia pečene a množstvom prijatého alkoholu. Väčšina vedcov sa domnieva, že pri 40 až 80 g etanolu (100 - 150 g vodky) denne počas 10 až 12 rokov alebo viac ako 80 g etanolu počas najmenej 5 rokov je riziko vzniku alkoholického poškodenia pečene. Okrem toho riziko vývoja nezávisí od typu alkoholického nápoja. Stále nebezpečná konzumácia alkoholu je nebezpečnejšia, preto u ľudí, ktorí pijú alkohol s prestávkami najmenej dva dni v týždni, je riziko vzniku alkoholického poškodenia pečene nižšie. Odmietnutie alkoholu môže zabrániť progresii ochorenia.

Pri vývoji choroby tiež zohrávajú úlohu:

 • autoimunitná hepatitída. Toto ochorenie je spojené s poruchami imunitného systému: telo náhle začne vytvárať látky, ktoré poškodzujú jeho vlastnú pečeň;
 • "Metabolická" hepatitída. Tieto zriedkavé choroby vznikajú v dôsledku genetických defektov (hemochromatóza, Wilson-Konovalovova choroba, nedostatok a1-antitrypsínu atď.);
 • predĺžená cholestáza - narušenie odtoku žlče spojeného s blokádou intrahepatálnych alebo extrahepatických žlčových ciest
 • otrava toxickými látkami (napríklad niektoré lieky (metyldopa, cytostatiká), riziká pri práci (4-chlorid uhlíka, metotrexát, jedy rastlín), ale najčastejšie - alkohol);
 • blokáda pečeňových žíl (veno-okluzívne ochorenie, Budd-Chiariho syndróm);
 • neznáme príčiny (tzv. kryptogénna cirhóza).

Príznaky a príznaky cirhózy

Špecifické príznaky špecifické pre cirhózu neexistujú. Všetky z nich môžu mať stále rôzne choroby. Kombinácia veľkého množstva príznakov však môže viesť k myšlienke vyšetriť cirhózu pečene.

Prvými príznakmi cirhózy pečene, často jedinými, sú sťažnosti na nadmernú únavu, zvýšenú ospalosť aj po dlhodobom spánku a zlý výkon. Ale s takými sťažnosťami, málo pacientov chodí k lekárovi. Preto lekár vidí svojich pacientov po prvýkrát už v neskorších štádiách choroby.

V budúcnosti sa môžu prvé príznaky spojiť s ďalšími príznakmi cirhózy pečene. Tie obsahujú:

 • Znížená pamäť a spomalená rýchlosť myslenia. To môže naznačovať, že dochádza k poškodeniu mozgu rôznymi toxínmi (tzv. Hepatická encefalopatia);
 • Žltosť slizníc, pokožky a očí. Môže byť rôzneho stupňa závažnosti - od mierneho, nepochopiteľného pre pacienta po jasný, veľmi výrazný;
 • Svrbivá pokožka. Tento symptóm sa vyvíja v dôsledku skutočnosti, že žlčové kyseliny vstupujú do malých ciev pod kožou (látky, ktoré sa vyrábajú a spracovávajú v pečeni, ale kvôli poškodeniu orgánov sa stávajú priveľa);
 • Sčervenanie povrchu dlane na rukách (palmový erytém);
 • Suchá pokožka a zníženie jej pružnosti;
 • Alopécia hlavy, nôh, trieslovín;
 • Príznaky dyspepsie. Medzi ne patrí pocit ťažkosti v bruchu, grganie so vzduchom alebo jedlom, ktoré sa užilo deň predtým, periodická mierna nevoľnosť, striedavá hnačka a zápcha;
 • Zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia ascitickej tekutiny v dutine;
 • Vzhľad rôznych veľkostí hematómov (modrín) v tele bez zjavného dôvodu (v dôsledku slabých ciev);
 • Cievne „hviezdy“ - malé prekladanie ciev objavených na tele červenou farbou, pripomínajúce tvar hviezd;
 • Na pokožke brucha sa objaví vaskulárny vzor vo forme modrých vetvených vetiev (tzv. „Medúza hlava“);
 • Jazyk získa svetloružovú (malinovú) farbu, jeho povrch je hladký a lesklý („lakovaný“ jazyk);
 • Stmavnutie moču (zakalené a hnedé) a stmavnutie výkalov;
 • Hemoroidy (kŕčové hemoroidy). Pravidelne krváca. A tiež kŕčové žily na nohách;
 • Zvýšené krvácanie z ďasien;
 • Zvýšenie telesnej teploty na 38 ° C;
 • Zvýšenie veľkosti pečene a sleziny. Pečeň sa stáva hustou, bolestivou, s ostrou hranou, jej povrch je knobby, knobby. A v poslednom štádiu ochorenia sa jeho veľkosť môže zmenšiť;
 • U mužov zvýšenie veľkosti mliečnych žliaz (gynekomastia);
 • Znížená sexuálna túžba u mužov aj u žien.

Príčiny cirhózy pečene

Príčiny cirhózy zahŕňajú veľké množstvo rôznych faktorov. Sú to napríklad:

 • Alkoholizmus. Keď pijete alkohol vo veľkých množstvách denne po dobu 10 až 15 rokov, pečeň prestane zvládať jeho spracovanie. Jeho bunky začínajú meniť svoju štruktúru, pričom spôsobujú najprv mastnú degeneráciu pečene, potom alkoholickú hepatitídu a v poslednom štádiu alkoholickú cirhózu..
 • Vírusová hepatitída B, C a D. Keď vírus hepatitídy vstúpi do krvného riečišťa osoby, začína sa postupná deštrukcia pečeňových buniek. Hepatitída typu B je však liečená as včasnou lekárskou starostlivosťou je možné úplné uzdravenie. Ak však dôjde k infekcii hepatitídy C, cirhóza pečene bude jej posledným štádiom, pretože tento vírus sa z tela nedá odstrániť..
 • Dedičné faktory. Existujú 2 genetické choroby (hemochromatóza a Wilsonova choroba), pri ktorých v tele, najmä v pečeni, dochádza k hromadeniu určitých látok, ktoré môžu spôsobiť poškodenie pečene až po cirhózu..
 • Autoimunitná hepatitída. Táto hepatitída je spôsobená poruchami imunitného systému, pri ktorých sú pečeňové bunky ničené samotným telom. Na konci choroby sa hepatitída zmení na cirhózu.
 • toxíny Môže ísť o určité škodlivé látky, ktoré vstupujú do tela alebo užívajú lieky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú pečeňové bunky.
 • Ochorenie srdca. Pri niektorých srdcových patológiách dochádza k predĺženej stagnácii krvi, ktorá môže nakoniec spôsobiť srdcovú cirhózu.

Diagnóza cirhózy pečene

Diagnostické kritériá pre cirhózu zahŕňajú:

 1. Rozhovor s pacientom kvôli zneužívaniu alkoholu, prenosu vírusovej hepatitídy B, C a D.
 2. Sťažnosti charakteristické pre cirhózu (krvácanie z nosa, celková slabosť tela, bolesť brucha a iné sú podrobnejšie opísané v zodpovedajúcej časti).
 3. Objektívne vyšetrenie pacienta - lekár nájde vaskulárne hviezdičky, bledé nechty na koži pacienta, sfarbenie kože a slizníc (sivé alebo žltkasté), hustú pečeň so špičatým okrajom, zväčšenú slezinu a ďalšie kritériá.
 4. Laboratórny výskum:
  • Všeobecné krvné testy (anémia alebo anémia, zníženie počtu bielych krviniek a krvných doštičiek);
  • Biochemické vyšetrenie krvi (bielkovinové frakcie, aminotransferázy, koagulačná funkcia krvi);
  • Imunologický krvný test (odhalí formu cirhózy spôsobenú jej príčinou)
 5. Prístrojový výskum:
 • Ultrazvuk pečene a sleziny (určuje ich veľkosť a štruktúru, ako aj prítomnosť tekutiny v brušnej dutine a zvýšený tlak v pečeňových cievach);
 • Počítačová tomografia (jedna z najpresvedčivejších metód vám umožňuje vidieť presnejšiu štruktúru pečene, prítomnosť tekutiny v brušnej dutine v minimálnom množstve);
 • Skenovanie rádionuklidmi (minimálna účinnosť, uskutočňované pomocou izotopu striebra);
 • Angiografia (štúdia ciev pečene a iných vnútorných orgánov s cieľom určiť zvýšenie tlaku v nich);
 • Biopsia pečene na vykonanie punkcie (najúčinnejšia metóda, ktorá vám umožňuje vidieť štruktúru pečene a štádium choroby pod mikroskopom);
 • Diagnostická laparoskopia (vykonáva sa pomocou špeciálnej kamery otvorom na prednej stene brucha).

Liečba cirhózy pečene

Princípy liečby cirhózy pečene zahŕňajú: odstránenie príčin, ktoré spôsobili ochorenie, udržiavanie správnej výživy, odstránenie príznakov komplikácií.

Odstránenie príčin, ktoré spôsobili ochorenie

 • Pri alkoholickej cirhóze - odstráňte alkohol a odstráňte z tela produkty jeho rozpadu (detoxikačná terapia);
 • S vírusovou cirhózou - primárne liečite vírusovú hepatitídu (antivírusové lieky, hepatoprotektory, vitamíny, detoxikačná terapia);
 • Pri hepatitíde s drogami prestaňte užívať liek, ktorý ochorenie spôsobil, a odstráňte ho z tela;
 • Pri autoimunitnej cirhóze užívajú špeciálne lieky, ktoré inhibujú imunitný systém, pretože v tomto prípade imunitný systém vníma svoje telesné bunky ako cudzie.

Správna strava

Strava na cirhózu spočíva v odmietnutí alkoholu, mastných, vyprážaných, korenených a údených potravín. Huby, čokoláda, paradajky a cesnak sa neodporúčajú. Pri ascite sa znižuje množstvo stolovej soli, pretože prispieva k zadržiavaniu a akumulácii tekutín v tele. Výživa na cirhózu by mala byť vyvážená a mala by obsahovať každý deň 80 - 90 g bielkovín, 70 - 80 g tuku, 350 - 450 g sacharidov a veľké množstvo vitamínov..

Eliminácia príznakov komplikácií

 • Pri ascite sa predpisujú diuretiká, ktoré tekutinu postupne odstraňujú. Ak je však množstvo tekutiny viac ako 5 litrov, môže sa eliminovať prepichnutím prednej brušnej steny (laparocentéza);
 • Pri detoxikačnej terapii so zvýšenou pečeňou (eliminácia toxínov z tela a najmä z mozgu). Táto komplikácia je však horšia ako všetky ostatné, ktoré sa dajú liečiť, pretože sa vyskytuje v poslednej fáze cirhózy;
 • V prípade krvácania zo žíl pažeráka - do pažeráka sa zavádza špeciálny endoskopický aparát, pomocou ktorého sa krvácanie zastaví alebo sa aplikuje chirurgická liečba;
 • S rakovinou pečene, ožarovaním a chemoterapiou. V zriedkavých prípadoch je transplantácia pečene (ak nie sú kontraindikácie a nájdený vhodný darca).

A ako liečiť cirhózu pečene u konkrétneho pacienta, lekár už rozhodne po vyšetrení a analýze.

Liečba cirhózy pečene ľudových liekov

Liečba cirhózy pečene ľudovými liekmi môže byť účinná v skorých štádiách ochorenia. Ale v prípadoch, keď sa už komplikácie vyskytli, je nevyhnutné navštíviť lekára. Tu je niekoľko receptov:

 • Kombinuje sa 15 g žihľavy, 25 g ruží a bokov, 25 g koreňov pšeničnej trávy, 1 lyžica týchto bylín sa nechá vrieť v 1 pohári vody po dobu 5 až 7 minút. Chladený vývar vypije 1 pohár pred raňajkami a večerou.
 • 1 polievková lyžica stigmy kukurice, ktoré trvajú 3 hodiny v 1 šálke vody pri 90 - 95 ° C. Vezmite 2 lyžice. pred každým jedlom.
 • Zmiešajte koreň čakanky, rebríčka, presličky a ľubovníka bodkovaného. 1 polievková lyžica týchto bylín po dobu 50 minút v 1,5 šálky vody pri 80 - 90 °. Vypite 0,5 - 1 šálka 2-3 krát denne na lačný žalúdok.
 • 1 polievková lyžica hruškové vetvy (pokiaľ možno divé) nalejú 250 - 300 ml vriacej vody. Vezmite namiesto čaju počas dňa neobmedzený počet opakovaní.
 • Šťavnatá šťava na 1 dezertnú lyžičku, ktorá sa má užiť pred každým jedlom po dobu 2 až 2,5 mesiaca. Piť veľa vody.
 • Zmiešajte ľubovník bodkovaný, rebríček, harmančekové kvety, koreň lopúcha, šípku, šalvia, elecampan a sériu. 45 minút trvajte na tom, že 1-2 polievkové lyžice. v 1 pohári vody pri 80 - 90 ° C Vypite 0,5 šálky 4-5 krát denne na lačný žalúdok.
 • Roštové kvety púpavy s cukrom a necháme uvariť asi dva týždne. Namiesto pravidelného uviaznutia používajte v neobmedzenom množstve.

Komplikácie cirhózy pečene

Komplikácie cirhózy sa vyskytujú už v poslednom štádiu choroby. Tie obsahujú:

 • Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka. Dochádza k zmene prietoku krvi a k ​​zvýšeniu tlaku v žilách, ktoré prenášajú krv z vnútorných orgánov do pečene. Na sliznici pažeráka sa objavujú zväčšené žily, ktoré začínajú krvácať. V tomto prípade sa pacienti až do samotného krvácania nesťažujú;
 • Vývoj dvanástnikových vredov a žalúdka. Z dôvodu zhoršeného prietoku krvi cez cievy z vnútorných orgánov do pečene môže dôjsť k narušeniu dodávky krvi do žalúdka a dvanástnika. Dôsledkom toho môže byť výskyt erózie a vredov na sliznici týchto orgánov;
 • Hepatálna kóma. Kóme predchádza tzv. Hepatická encefalopatia. Osoba je narušená spánkom a skoky nálady (z depresie do eufórie) sú zaznamenané, nevysvetliteľné obavy vznikajú, chvenie v prstoch sa objaví, list je zlomený. V budúcnosti už nemusí byť pacient orientovaný na čas a miesto, môže byť narušená pamäť. Ďalej tento stav prechádza do kómy;
 • Napätý ascites je výskyt veľkého množstva tekutiny v bruchu. Vyskytuje sa v dôsledku zhoršeného toku krvi a reštrukturalizácie pečene s cirhózou;
 • Spontánna peritonitída - vyskytuje sa, keď sa vyskytne bakteriálna infekcia u pacientov s cirhózou. Vyskytuje sa silná bolesť brucha, telesná teplota stúpa na 39 ° C a vyššia, stav mozgu sa zhoršuje (príznaky zvýšenia encefalopatie);
 • Rakovina pečene. Je to spôsobené skutočnosťou, že funkcia pečene je narušená, dochádza k zrýchlenej zmene pečeňových buniek, ktoré sa môžu stať malígnymi a vznikne nádor..

Rakovina pečene

K rakovine pečene dochádza u pacientov s cirhózou v dôsledku toho, že rast a obnova pečeňových buniek je narušená, ich vývoj sa zrýchľuje z mladých na zrelý. To všetko vedie k tomu, že dôjde k poruche a niektoré bunky degenerujú na zhubné. Potom rastú a delia sa, čo vedie k tvorbe nádoru.

príznaky

 • Bolesť brucha, ktorá sa nikdy predtým nestala. Vznikajú v dôsledku skutočnosti, že nádor rastie do veľkej veľkosti alebo presahuje úroveň pečene;
 • Posilnenie pocitu tiaže v pravej hypochondrii;
 • Zvýšenie teploty v podpazuší;
 • Posilnenie príznakov ascitu (hromadenie tekutín v bruchu). Môže to byť buď samostatný príznak označujúci komplikáciu cirhózy, alebo môže byť príznakom rakoviny pečene;
 • Spevnenie alebo objavenie sa žltačky na koži, sliznici a očiach;
 • Prudký úbytok hmotnosti (viac ako 5 kg za mesiac bez zjavného dôvodu), celková slabosť v celom tele, znížená alebo úplná nechutenstvo.

Existujú 4 štádiá rakoviny pečene, v závislosti od veľkosti nádoru, lézií susedných orgánov metastázami a lézií krvných a lymfatických ciev. Čím skôr sa nádor zistí, tým väčšia je šanca na záchranu človeka.

diagnostika

Na diagnostiku rakoviny sa používajú rôzne metódy. Medzi ne patrí krvný test na určité látky, ktoré sa počas vývoja tejto komplikácie vyrábajú vo veľkých množstvách (AFP); Ultrazvuk (neposkytuje 100% záruku, ale predbežná diagnóza umožňuje); počítačový tomogram (nájde aj tie najmenšie nádory, ktoré je ultrazvuk schopný zistiť); magnetická rezonancia (metóda podobná predchádzajúcej, ale umožňuje presnejšie zvážiť štruktúru nádoru); bunková biopsia (najpresnejšia metóda detekcie rakovinových buniek pod mikroskopom).

liečba

Liečba rakoviny pečene spôsobenej cirhózou je najčastejšie symptomatická a zriedkavo sa používa na chirurgický zákrok. Ak to však indikácie umožňujú, uskutoční sa transplantácia pečene od darcu. Pacienti s cirhózou však majú chirurgické kontraindikácie, konkrétne odstránenie nádoru s časťou pečene. To môže viesť k zhoršeniu stavu, pretože je znížená funkcia pečene..

Chemoterapia je spôsob liečby rakoviny pečene užívaním liekov, ktoré zastavujú alebo spomaľujú rast rakovinových buniek..

Radiačná terapia - zníženie rastu rakovinových buniek ožarovaním určitými lúčmi.

Typológia cirhózy podľa etiológie

Etiologicky je cirhóza rozdelená do troch typov:

1. Cirhóza s jasnou etiológiou:

 • vírusovej;
 • drog;
 • stagnuje;
 • alkoholik;
 • sekundárna biliárna;
 • výmenných alimentárne;

2. Choroba s pravdepodobnými etiologickými faktormi.

3. Cirhóza neznámeho pôvodu.

Zjavnými etiologickými faktormi cirhózy sú zápalové poškodenie pečene, abúzus alkoholu, endokrinné choroby a metabolické poruchy, obštrukcia žlčových ciest, zlyhanie srdca, sarkoidóza, vedľajšie účinky chemoterapeutických a liekov..

Početné vedecké práce dokázali diagnózu cirhózy u ľudí, ktorí sa podrobili vírusovej hepatitíde akéhokoľvek typu. Typ zápalového ochorenia určuje frekvenciu cirrhotických príhod, ktorá sa pohybuje od 1 do 10%. Hlavnou príčinou deštruktívneho ochorenia pečene je najčastejšie alkoholizmus..

Nanešťastie existuje tendencia zvyšovať cirhózu u žien a mládeže.

Zanesenie žlčových ciest vedie k rozvoju patológie, až teraz formulácia diagnózy znie ako biliárna cirhóza. Porušenie priechodnosti kanálikov sa pozoruje v nádoroch a cystách v nich, ako aj pri priamych ochoreniach žlčníkov, cholangitídy a pravdepodobných štruktúr po chirurgickom zákroku. Cirhóza sa môže stať sekundárnym ochorením v dôsledku infekčnej alebo vírusovej cholangitídy.

Chemoterapia, rovnako ako mnoho hepatotropných látok, môže mať negatívny vplyv na pečeň. Patria sem mnohé rastlinné jedy vrátane húb, etylénglykolu a metotrexátu. Liečba určitými liekmi (cytostatiká, metyldopa, inderal) tiež spôsobuje silný úder do pečene.

Porucha funkcie srdca spôsobuje chronické zlyhanie, ktoré neznižuje normálny tlak krvi prúdiaci do pečene. Krv chudobný na kyslík vstupuje do tela, zvyšuje sa žilový tlak, a preto tieto faktory spôsobujú hypoxiu s následnou atrofiou hepatocytov.

Pravdepodobnými faktormi pre vývoj cirhózy sú zlé alebo podvýživa, parazitické alebo mykotické poškodenie pečene..

Iné klasifikácie

Za najpohodlnejšiu a odrážajúcu podstatu choroby sa považuje klasifikácia detských nápojov. Mnoho západných lekárov trvá na najjednoduchšej morfologickej gradácii:

 1. Forma s malými uzlami zabezpečuje prítomnosť uzlov do 3 milimetrov, ktoré predtým predstavovali acini. Alkoholici a jednotlivci s upchatím kanálov stále majú túto pečeň..
 2. Makronodulárna pečeň má uzly už 5 milimetrov s priečkami pripomínajúcimi jazvy.
 3. Septálna forma je pomenovaná v súvislosti s tvorbou septy z spojivového tkaniva, ktorá nevykonáva správne funkcie spojené s pečeňou..

Takáto gradácia vám umožňuje rýchlo diagnostikovať, avšak zložitejšia klasifikácia podľa detského púga plne odráža zhoršenú funkciu pečene..

Choroba je zaradená do špecifickej triedy v závislosti od závažnosti určitých príznakov, z ktorých každý môže byť ohodnotený na 1, 2 alebo 3 body..

Pacient má v krvi plazmu ascites, laboratórne parametre albumínu a bilirubínu, index protrombínu a čas, INR priamo v krvi, ako aj prítomnosť hepatálnej encefalopatie. Čím výraznejší je ascites a hepatická encefalopatia, tým viac bodov dostáva pacient. Čím vyššie sú ukazovatele bilirubínu, protrombínového času a INR, tým viac bodov je s albumínom a IPT - naopak. Na základe výsledkov parametrov detského nápoja sa body spočítajú a nastaví sa trieda choroby - A, B alebo C. Táto trieda určuje prognózu života pacienta. Takže pacienti s triedou C budú pravdepodobne potrebovať ťažkú ​​liečbu a transplantáciu pečene.

Podľa detského pughu majú pacienti triedy A očakávanú dĺžku života viac ako dvadsať rokov a pravdepodobnosť intraoperačnej smrti nepresahuje 10%. V triede B sa už môžu objaviť pacienti, ktorí potrebujú transplantáciu orgánov, a chirurgický zákrok môže zabiť viac ako 30% pacientov. Pacienti s nápojmi triedy C nežijú dlhšie ako tri roky a prežívajú po chirurgickom zákroku v 20% prípadov.

Klasifikácia štádií choroby

Predpovedanie detským nápojom je, samozrejme, mimoriadne dôležité pre život pacientov, je však potrebné venovať pozornosť klinickému obrazu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri diagnostike:

 1. Počiatočná fáza odráža úplnú kompenzáciu cirhotického procesu. Pacienti majú často len málo ťažkostí, bolesť v pravej hypochondrii, asténia. Ultrazvuk vykazuje zväčšenú pečeň a slezinu v dôsledku zvýšenej portálnej hypertenzie.
 2. Štádium subkompenzácie sa vyznačuje závažným hepatolienálnym syndrómom so závažnou bolestivosťou týchto orgánov. Pacienti sa v spoločnosti stávajú vizuálne odlíšiteľnými: vyvíjajú sa ikterické sfarbenie skléry kože a očí, pavúčích žíl, „dlaní pečene“ a dokonca aj gynekomastie. Diagnóza sa odráža aj v laboratórnych testoch vo forme zníženia takmer všetkých krvných prvkov - anémie, leukopénie, lymfopénie. Anémia sa môže vyvinúť v rôznych prípadoch: ako nedostatok železa s krvácaním v žalúdku a črevách, makrocytová - v dôsledku narušenia životne dôležitých vitamínov, hemolytická - s nadmernou deštrukciou červených krviniek v slezine..

Diagnóza cirhózy v tomto štádiu sa často robí na základe kompletného vyšetrenia neplodnosti oboch pohlaví. Príznaky amenorey a anovulácie u žien, feminizácia a hypoganadizmus u mužov sú spojené s porušením endokrinnej funkcie pečene, ktorá oslabuje v dôsledku cirhóznych zmien. Dlhá intoxikácia tiež spôsobuje poruchy psychického stavu, spánku a bdelosti, adynamie a apatie..

Dekompenzačná fáza je stanovená na základe úplnej nedostatočnosti v hepatocytoch. V pravom slova zmysle je počet fungujúcich pečeňových buniek znížený, čo vždy vedie k závažným komplikáciám. Portálna hypertenzia a prejavy ascitu rastú. Kŕčový pažerák a žalúdočné žily môžu krvácať so skrytou, ale masívnou stratou krvi, v dôsledku čoho najčastejšie dochádza k úmrtiu pacientov.

Cirhóza pečene je v súčasnosti vážna a osudová diagnóza. Táto patológia sa naďalej aktívne skúma, v dôsledku čoho vzniká mnoho klasifikácií, napríklad shild-drink a zložitejšie. Pomáhajú identifikovať najlepšiu taktiku liečby veľkého počtu ľudí trpiacich hroznou patológiou..

Kritériá cirhózy dieťaťa-Pugha

Posúdenie stavu pacienta sa uskutočňuje podľa piatich alebo šiestich kritérií. Každému je pridelený špecifický počet bodov v trojbodovom systéme. Ukazovatele sú zhrnuté a konkrétnemu prípadu je pridelená trieda (A, B alebo C). Zvyčajne sa hodnotia nasledujúce príznaky:

 • hladina bilirubínu;
 • stupeň ascitu;
 • protrombínový čas alebo index;
 • hladina albumínu;
 • stupeň hepatickej encefalopatie.

Všetci pacienti s podozrením na cirhózu sa podrobia biochemickému krvnému testu. Táto štúdia určuje aktivitu hlavných pečeňových enzýmov (ALT, AST, GGTP, ALP, ako aj albumínu, protrombínu a bilirubínu). Všetky tieto ukazovatele sa menia pod vplyvom cirhotického procesu na funkciu pečene. Klasifikácia podľa Childa-Pugha berie do úvahy iba hladinu bilirubínu a albumínu, ako aj protrombínový čas..

Na hodnotenie sa používa táto tabuľka:

parameter1 bod2 body3 body
Bilirubín (μmol / l)menej ako 3434 až 51viac ako 51
Albumín (g / l)viac ako 3528-35menej ako 28
PTV (s) alebo PTV (%)1-4 alebo viac 604-6 alebo 40-60viac ako 6 alebo menej ako 40%
ascitesžiadnymäkké, dobre ošetriteľnénapätý, zle liečiteľný
Hepatálna encefalopatiažiadnymierne (1 alebo 2 stupne)ťažký (3 alebo 4 stupne)

Body sú zhrnuté vo všetkých ohľadoch. Ak je celková suma od 5 do 6 bodov, potom je chorobe pridelená trieda A, od siedmich do deviatich bodov - B, od desiatich do pätnástich - C.

bilirubín

Bilirubín je žlčový pigment, jedna z hlavných zložiek žlče sa tvorí v dôsledku rozkladu hemoglobínu, cytochrómu a myoglobínu. Zvýšenie bilirubínu sa prejavuje žltnutím kože, slizníc a očných sklérov.

V ľudskej krvi je bilirubín v dvoch frakciách - viazaný a voľný. Pridružený bilirubín sa filtruje obličkami a prirodzene sa vylučuje. Vstupuje do obličiek z pečene a ak táto žľaza nezvláda záťaž spôsobenú progresiou cirhózy, potom sa bilirubín začne hromadiť a otráviť krv..

V nekonjugovanej forme je bilirubín toxický, jeho nadmerná akumulácia negatívne ovplyvňuje biochemické procesy v bunkových štruktúrach. Dýchanie buniek je narušené, metabolické procesy sa vyskytujú nesprávne. To má negatívny vplyv na fungovanie nervového systému. Pri nadmernej koncentrácii krvi je bilirubín schopný prekonať hematoencefalickú bariéru, ktorá vedie k hepatálnej encefalopatii..

Miera celkového bilirubínu v krvi je približne 21 μmol / l. Ak ukazovateľ nie je vyšší ako 34, potom sa pri cirhóze pečene podľa Childa-Pugha pridelí 1 bod, až 51 - 2 body, viac ako 51 - 3 body..

bielok

Albumín je jednoduchá proteínová zlúčenina syntetizovaná v pečeni. U zdravého človeka predstavuje albumín polovicu všetkých krvných bielkovín. Cirhóza významne zhoršuje funkciu pečene a množstvo albumínu sa znižuje.

Norma albumínu je 35 - 50 g / l. Ak je dokonca o niečo viac ako 35 g / l, potom sa chorobe pridelí 1 bod, od 28 do 35 - 2 body, menej ako 28 - 3 body.

Protrombínový index

Protrombín je komplexná proteínová štruktúra, ktorá charakterizuje zrážanie krvi. Vyrába sa v pečeni a pri cirhóze je produkcia takýchto proteínov znížená. To má negatívny vplyv na fungovanie systému zrážania krvi. Ak existuje podozrenie na cirhózu, je predpísaný krvný test, v ktorom je zaznamenaný čas vzniku zrazeniny.

Vo výsledkoch analýzy môže laboratórny asistent odrážať koagulačný čas v sekundách. Najčastejšie sa však počíta medzinárodný normalizovaný pomer (INR) alebo protrombínový index. Je to pomer normy zdravého človeka k času vzniku krvnej zrazeniny u pacienta s cirhózou. Ukazovateľ sa počíta ako percento alebo v číselnom koeficiente..

Normálny index protrombínu je od 1 do 1,5. V percentuálnom vyjadrení je norma od 70 do 140%. Ak má pacient PTI najmenej 60% alebo do 1,7, potom je chorobe pridelený 1 bod, 40-60% alebo 1,7-2,2 - 2 body, menej ako 40% alebo viac 2,2 - 3 body.

ascites

Ascites je hromadenie tekutiny v brušnej dutine. Pod vplyvom cirhotického procesu sa zvyšuje tlak v portálnej žile. Časť prietoku krvi je distribuovaná pozdĺž kolaterálnych ciev, ale pri progresívnej cirhóze pečene to nestačí. Stagnácia krvi a obtiažnosť jej odtoku vedie k hromadeniu tekutiny v peritoneálnej dutine.

V extrémnych prípadoch môže množstvo tekutiny dosiahnuť 25 litrov. Závažnosť ascitu pri cirhóze sa odhaduje podľa množstva tekutiny, hmatateľnej hustoty a odpovede na liečbu. Ak kvapka chýba, chorobe sa pridelí 1 bod. V prítomnosti malého množstva tekutiny, nedostatku napätia a pozitívnej dynamiky pri použití terapeutických metód je chorobe pridelené 2 body. Keď je veľa tekutiny, brucho je nadmerne napäté, ťažko na dotyk, reakcia na liečbu liekom je slabá, potom sa patológiám pridelia 3 body.

Hepatálna encefalopatia

Toto je najzávažnejšia komplikácia cirhózy, najčastejšie diagnostikovaná u chronických alkoholikov. V dôsledku zníženia filtračnej funkcie pečene sa zvyšuje intoxikácia a je ovplyvnený centrálny nervový systém. Pečeň nedokáže využiť amoniak, zlúčeniny dusíka a ďalšie toxické látky. Keď sa dosiahne určitá koncentrácia, prekonajú hematoencefalickú bariéru a otrávia mozog.

Klinika hepatálnej encefalopatie zahŕňa množstvo duševných a neurologických porúch. Takíto pacienti sa stávajú inhibičnými, letargickými, s pevnou, fixovanou v jednom bode. Zaznamenávajú sa zmeny osobnosti, poruchy správania, neustála ospalosť a pokles intelektuálnych schopností. Dlhší alkoholizmus, ktorý sa často stáva príčinou cirhózy, zhoršuje priebeh encefalopatie a končí zdravotným postihnutím. Zvýšenie príznakov vedie pacienta k stavu stuporu a potom upadá do kómy.

Pri neprítomnosti encefalopatie sa chorobe pridelí 1 bod. S miernym poškodením nervového systému (poruchy spánku, mierna letargia, narušená inteligencia, reč) - 2 body. Závažný stav charakterizovaný výraznými zmenami v psychike, stratou priestorovej a časovej koordinácie, kŕčovými záchvatmi sa odhaduje na 3 body.

Prognóza prežitia cirhózy dieťaťa-Pugha

V tomto systéme sa za najjednoduchšiu považuje trieda A. Najčastejšie sa takáto cirhóza kompenzuje a pečeň sa stále vyrovnáva so svojimi funkciami. Potreba transplantácie pečene u pacientov s takýmito ukazovateľmi chýba, prežitie je 15 až 20 rokov. Takáto životnosť je možná s prísnym dodržiavaním lekárskych odporúčaní. Ak pacient potrebuje operáciu brucha, pravdepodobnosť úmrtia je 10%.

Pri zaradení cirhózy triedy B vzniká otázka transplantácie pečene. Očakávaná dĺžka života s takým poškodením orgánov sa odhaduje na približne 5 až 10 rokov. Počas brušnej operácie je pravdepodobnosť úmrtia 30%.

Trieda C je nebezpečný závažný stav, ktorý povedie k smrti pacienta od jedného roku do troch. Transplantácia pečene s týmto stupňom poškodenia je nevyhnutná. Pooperačná úmrtnosť navyše dosahuje 80%.

Klasifikácia cirhózy pečene podľa metódy Child-Pugh je lepšia ako ostatné hodnotiace škály, ale nie všetci hepatológovia ju považujú za účinnú. Väčšina zástupcov vedeckej obce však uznala túto metódu posudzovania ako pomerne presnú pri určovaní pravdepodobnosti úmrtia a potreby transplantácie pečene. Dnes je to najobjektívnejšia a najúčinnejšia technika..

Spolu s klasifikáciou Cheydle a Pugha sa používajú ďalšie metódy na hodnotenie závažnosti patológie. Na určenie taktiky liečby, ktorá prinesie najlepšie výsledky, musí lekár pochopiť patetiológiu procesu, zistiť morfologické príznaky cirhózy, stanoviť stupeň rozvoja choroby a vyhodnotiť kompenzačné schopnosti pečene. Použitie iba jednej klasifikačnej stupnice neposkytuje úplný obraz o stave postihnutého orgánu a neumožňuje predpovedať ďalší vývoj patológie..

príčina

Alkohol môže zničiť štruktúru pečeňových buniek. To vedie k výskytu ohnísk nekrózy. Pri chronickom vystavení vysokým dávkam alkoholu sa vyvíja cirhóza.

Závažnosť poškodenia pečene závisí od druhu alkoholu:

 • destilát - získaný destiláciou rastlinných materiálov (mesačný svit, brandy, whisky atď.);
 • rektifikovaný - vytvorený opakovaným odparovaním kvapaliny s ďalším ochladením v špecializovaných kolónach.

Alkoholické nápoje z prvej skupiny spôsobujú menšie škody, pretože na ich prípravu sa používajú prírodné suroviny. Najslávnejší destilát sa považuje za vodku. Pri výrobe z vysoko kvalitného alkoholu je bezpečný v malých dávkach (až do 50 g za deň).

Ak suroviny na vodku nie sú dostatočne očistené od tavných olejov, takýto nápoj má na telo silný toxický účinok.

Zmeny v pečeni s cirhózou

Alkohol, metabolické patológie, pôsobenie vírusov a ďalšie etiologické faktory vyvolávajú smrť pečeňových buniek.

Spojivové tkanivo blokuje krvné cievy pečene, kvôli čomu je narušená dodávka krvi do orgánov. Rýchlosť prietoku krvi v portálnej žile je výrazne znížená a vnútorný tlak sa zvyšuje. V tomto okamihu klíčí hepatický parenchým s vláknami spojivového tkaniva, ktoré rozdeľujú orgán na pseudo segmenty.

Z tohto dôvodu sú cievy spojené s anastomózami takým spôsobom, že krv prestáva byť dodávaná do hepatocytov..

Začarovaný kruh sa teda uzavrie a vytvorí nové ohniská nekrózy. Oprava pečene pri tejto chorobe sa stáva nemožnou.

Klasifikácia cirhózy

Na posúdenie závažnosti ochorenia sa používa škála podľa Childa-Pugha. Stav pacienta je určený bodovým systémom, pre ktorý sú vyvinuté určité parametre. Existujú 3 typy cirhózy:

 • trieda A - od 5 do 6 bodov;
 • Trieda B - od 7 do 9 bodov;
 • trieda C - od 10 do 15 bodov.

Počet bodov sa udeľuje v závislosti od závažnosti ukazovateľa od 1 do 3. Na konci je celková suma, berúc do úvahy všetky kritériá.

kritériumBody v súlade so závažnosťou označenia
123
Kvapalina v bruchu (ascites)-Ľahký stupeň, ktorý je možné opraviťNapäté brucho, nedostatok významných výsledkov liečby
Celkový bilirubín (μmol / l)Do 3334 až 50Viac ako 51
Albumíny, gViac ako 3,62,8 až 3,5Až 2,7
PEP (hepatická encefalopatia)-Mierne (1 - 2)Ťažké (3-4), ťažko liečiteľné
PTV (protrombínový čas), s1 až 44 až 6Viac ako 6

Na základe získaných výsledkov lekár uvádza prognózu prežitia pacienta na rok alebo dva v závislosti od štádia cirhózy podľa Child-Pugha:

 • A - za rok 100%, pre dve 85%;
 • B - 1 rok 81%, 2 roky 57%;
 • C - za rok 45%, pre dvoch 35%.

Pacienti triedy C s Child-Turkot-Pugh sú často liečení na jednotke intenzívnej starostlivosti na jednotke intenzívnej starostlivosti, pretože príznaky sú závažné a stav je smrteľný.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová kýla spôsobuje nielen bolesť chrbta, ale tiež narúša fungovanie vnútorných orgánov. V závislosti od postihnutej oblasti miechy a koreňov nervov sa objaví zodpovedajúca symptomatológia.
V súčasnosti sa odborníci vo všetkých krajinách sveta potýkajú s osteochondrózou, pretože počet pacientov s touto chorobou sa každoročne zvyšuje..
Podľa štatistík uverejnených v špecializovaných médiách trpí ochorením chrbtice asi 80% obyvateľov sveta.
Cvičenia na vyčnievanie lumbosakrálnej chrbtice sa považujú za najúčinnejšiu liečbu tohto ochorenia. Toto je však nezávislé ochorenie. Toto je patológia, pri ktorej dochádza k vyčnievaniu medzistavcových platničiek mimo chrbtice, ale vláknitý kruh zostáva neporušený.