loader

Maternicové myómy s menopauzou - zmiznú alebo potrebujú chirurgický zákrok?

Žena v akomkoľvek veku môže trpieť gynekologickými chorobami. Jednou z takých chorôb, s ktorou môže žena žiť celý svoj život, je myóm - pri menopauze sa jej priebeh môže zlepšiť alebo zhoršiť..

Climax - patológia alebo norma

Climax nie je patológia. Toto je fyziologické obdobie v živote každej ženy spojené s vekom podmienenými hormonálnymi rovnováhami. Priemerný vek ženy, u ktorej sa vyskytujú príznaky menopauzy, je 50 rokov. Začiatok menopauzy pred 45 rokmi sa bude považovať za patologický.

U každej ženy prebieha menopauza individuálne. Niekto nemá prakticky žiadne príznaky a niekto potrebuje lekársku opravu.

Klimakterické obdobie sa skladá z niekoľkých období:

 • Predmenopauzálne obdobie je rok alebo dva pred ukončením menštruácie. V tejto dobe pacienti zaznamenali menštruačné nepravidelnosti - menštruácia je nepravidelná, objem menštruačného krvácania sa mení.
 • Menopauza sama. Zvyčajne to trvá rok a v tomto okamihu sú pozorované všetky charakteristické príznaky. Žiadne mesačné obdobia.
 • Postmenopause. Reštrukturalizácia hormonálnej rovnováhy je dokončená a telo dospieva k fyziologickej vekovej norme. Menštruácia a žiadne príznaky menopauzy.

Hlavné príznaky menopauzy, ktoré sa vyskytujú u všetkých žien, ale v rôznej miere závažnosti:

 • narušenie emočnej rovnováhy, labilita nálady;
 • „Skoky“ v krvnom tlaku;
 • búšenie srdca
 • veľmi charakteristickým príznakom sú návaly horúčavy. Jedná sa o náhle pocity tepla v tele a začervenanie pokožky tváre a dekoltu.

Všetky tieto prejavy priamo súvisia s hormonálnymi zmenami. Obdobie menopauzy prirodzene znamená zmiznutie reprodukčnej funkcie.

Počas menopauzy mnoho gynekologických chorôb mení svoj priebeh - k lepšiemu alebo k horšiemu. Maternicové myómy sú ochorenie, ktoré s menopauzou môže buď ustúpiť, alebo ho komplikovať závažnejšími procesmi, napríklad neoplazmami v maternici..

Myoma - čo potrebujete vedieť o chorobe

Gynekologická patológia, ktorá je benígnym nádorovým procesom (novotvarom), pochádzajúca z myometria (vrstva maternicového svalu). Toto ochorenie má hormonálny charakter. Preto má menopauza výrazný vplyv na stav nádoru.

Podstatou patologického procesu pri maternicovom myóme je nadmerný rast myometrických buniek. Veľkosť myocytov sa môže zväčšovať a ich počet sa môže zvyšovať.

Hormóny estrogén a progesterón ovplyvňujú tento proces. Myóm nastáva v dôsledku nerovnováhy medzi nimi. Rast nádoru je spojený so skutočnosťou, že jeho tkanivo obsahuje viac receptorov estrogénu a progesterónu ako nezmenené myometrium. V dôsledku toho je hormonálny účinok na fibroidy väčší. Climax tiež znamená porušenie syntézy hormónov estrogénu a progesterónu.

Aká častá je myómia

Toto ochorenie nie je v gynekologickej praxi zriedkavé. Maternicové myómy sa vyskytujú u žien v reprodukčnom veku. Pred menštruáciou a v období menopauzy sa primárne benígny nádor prakticky nevyskytuje.

Čo môže spôsobiť myómy

Faktory vyvolávajúce vývoj myómov:

 • tehotenstva;
 • zápalové procesy v panvových orgánoch;
 • infekcie pohlavných orgánov
 • imunodeficiencie;
 • zaťažená dedičnosť;
 • patológia menštruačného cyklu;
 • metabolické poruchy;
 • časté kyretáž v dutine orgánov;
 • emocionálny stresový faktor.

Na miestach, kde dochádza k zápalu alebo mechanickému poškodeniu, sa tvoria myomatózne lézie..

Zaujímavé! Predpokladá sa, že bunky, z ktorých sa vytvára myóm, sa ukladajú späť do obdobia embryonálneho vývoja. Tento proces je spojený s genetickou predispozíciou..

Ako je myóm klasifikovaný?

Štruktúra fibroidov môže okrem svalov zahŕňať aj spojivové tkanivo. V závislosti od toho, aký druh tkaniva prevláda, bude nádor nazývaný:

 • Myoma - viac svalového tkaniva;
 • fibroma - viac spojivového tkaniva;
 • fibromyóm - rovnaký obsah svalov a spojivového tkaniva.

Ak fibroid je náchylný k rýchlemu rastu - nazýva sa množenie.

Nádor maternice sa môže tvoriť v rôznych vrstvách steny orgánov:

 1. Submukózne (submukózne) - nachádza sa pod endometriom a rastie v telesnej dutine, čím zväčšuje svoj objem.
 2. Subserózne (subperitoneálne) myómy - umiestnené pod vonkajšou membránou maternice, vyčnievajú do panvovej dutiny.
 3. Intersticiálna (intermusulárna) - uzly rastú vo svalovej vrstve a deformujú stenu orgánov.

Prejavy fibroidov pri menopauze

Myóm počas menopauzy môže nezávisle ustúpiť a prakticky zmiznúť. Existujú však opačné možnosti - keď nádor nielen klesá, ale aj rastie.

Nádor môže rásť veľký, ale príznaky budú skôr skromné. Tieto prejavy, ktoré sa zvyčajne pozorujú, väčšina žien nepovažuje za príležitosť konzultovať s gynekológom.

Pacient by mal venovať pozornosť nasledujúcim príznakom:

 1. Pred začiatkom menopauzy sa pozoruje hypermenstruálny syndróm - skrátenie času medzi menštruáciou, častejšie obdobia;
 2. Porušenie pravidelnosti menštruácie;
 3. Vzhľad krvácania medzi menštruáciou;
 4. Silná bolesť pred a počas menštruácie;
 5. Neustále rušivé bolesti pri ťahaní alebo bolení v dolnej časti brucha;
 6. Pacient si všimne zvýšenie brucha v rôznej miere v závislosti od veľkosti uzla;
 7. V závislosti od umiestnenia novotvaru sa môžu objaviť poruchy susedných orgánov - ťažkosti s močením a vyprázdňovaním;
 8. Pri častom krvácaní si žena všimne príznaky anémie - slabosť, závraty, hučanie v ušiach, stmavnutie očí, bledosť pokožky;
 9. Ženy v reprodukčnom veku nemôžu otehotnieť.

Prítomnosť aspoň jedného z týchto príznakov umožní gynekológovi podozrenie na maternicové myómy a naplánovať vyšetrenie..

Zaujímavé! Veľkosť benígnej novotvary sa určuje v týždňoch tehotenstva. Maternicu a podľa toho aj brucho možno zväčšiť až na 15-16 týždňov. Takéto nádory sa považujú za gigantické a vyžadujú chirurgickú liečbu..

Samotný benígny nádor pri menopauze nespôsobuje žene žiadne zvláštne ťažkosti. Obdobie menopauzy je však charakterizované skutočnosťou, že hyperplastické procesy sú náchylné na degeneráciu.

Maternicové myómy sa môžu stať zhubnými a prechádzajú do zhubných nádorov. A rakovina maternice je hlavnou príčinou gynekologickej úmrtnosti u žien starších ako 50 rokov..

Prekancerózny stav maternicových fibroidov sa nazýva predsarkóm. Stanovuje sa iba histologicky. V nádorovom tkanive sa objavujú zrýchlené rasty obsahujúce atypické bunky. Zvyšuje sa rýchlosť delenia buniek.

Ako diagnostikovať myómy

 1. Po prvé, gynekológ zbiera podrobnú históriu - sťažnosti pacienta, charakteristiku menštruačného cyklu. Ukazuje sa, či existuje dedičný faktor. Zisťuje sa tiež závažnosť prejavov menopauzy.
 2. Pomocou gynekologického vyšetrenia oboma rukami sa dajú zistiť podväzkové uzly a rodiace sa podvulňové uzly. Intersticiálne uzly, najmä ak sú malé, možno detegovať iba nepriamo - s nadmernou hustotou steny orgánov a jej tuberozitou.
 3. Najspoľahlivejšou metódou potvrdzujúcou prítomnosť maternicových fibroidov zostáva ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvuková sonda, najmä intrakavitálna, má prístup na všetky steny maternice. Uzol je definovaný ako útvar so zvýšenou echogenitou. Pomocou ultrazvuku je možné pozorovať novotvar s priemerom menším ako centimeter.
 4. Ako doplnková metóda výskumu, ktorá umožňuje vyhodnotiť schopnosť fibroidov rásť, sa používa dopplerografia. Proliferačný myóm maternice sa vyznačuje výrazným prietokom krvi v strede uzla aj na periférii..
 5. Na vizuálne vyhodnotenie povrchu novotvaru sa môže použiť hysteroskopia. Do dutiny maternice je vložené endoskopické zariadenie (hysteroskop) a umožňuje skúmať miesto.
 6. Diagnostické kyretáž sa vykonáva na zhromaždenie neoplazmatického materiálu na histologické vyšetrenie, aby sa vylúčila malignita fibroidov.

Liečba myómov menopauzy: či je potrebná operácia?

Malý nádor, ktorý nemá tendenciu množiť sa, nevyžaduje liečbu. Pri menopauze takéto fibroidy zvyčajne ustupujú a sú lyzované..

Pacient sa v tomto prípade pravidelne podrobuje gynekologickému vyšetreniu, aby sa monitorovala veľkosť novotvaru.

Ak sa nádor proliferuje, vyskytuje sa viacnásobná lézia, menopauza je sprevádzaná krvácaním z maternice, je predpísaná konzervatívna terapia.

Ciele protidrogovej liečby:

 • Zastavenie šírenia.
 • Maximálna redukcia nádoru.
 • Oprava menštruačných nepravidelností pred menopauzou.
 • Liečba stavov spôsobených myómom maternice - častejšie je to anémia spôsobená krvácaním z maternice.

Hormóny progestogénu sú predpísané na regresiu nádoru. Medzi ne patrí norkolut a medroxyprogesterón. Užívanie progestogénov zníži veľkosť nádoru až do 3 týždňov tehotenstva. Pri menopauze sa tieto hormóny užívajú nepretržite šesť mesiacov..

Antagonisty gonadotropického uvoľňovania - hormón - buserelín - depot. Toto liečivo blokuje aktivitu hypofyzárneho hormónu, pod vplyvom ktorého sa zvyšuje produkcia estrogénu. V dôsledku toho sa veľkosť nádoru zmenšuje. Liečba týmto liekom u žien v menopauze bude najúčinnejšia..

Na zníženie krvácania z maternice sa do dutiny maternice inštaluje špirála Mirena obsahujúca levonorgestrel. Príjem lieku trvá päť rokov. Menopauza nie je kontraindikáciou pri inštalácii vnútromaternicového zariadenia.

Otázka chirurgického ošetrenia myómov. Operácia umožňuje úplné vyliečenie maternicových fibroidov. Existujú dva typy chirurgickej liečby - radikálna a orgánová.

Radikálna liečba zahŕňa odstránenie maternice spolu s krčka maternice.

Indikácie pre hysterektómiu:

 • Veľkosť maternice, ako v 14. týždni tehotenstva.
 • Aktívna benígna proliferácia nádoru.
 • Nekróza uzla v rozpore s jeho výživou.
 • Umiestnenie nádoru v krčku maternice.
 • Silná metrorágia vedúca k ťažkej anémii.

Medzi operácie na zachovanie orgánov patrí myomektómia - excízia uzlov bez odstránenia maternice. Climax nie je indikáciou pre radikálnu operáciu, takže aj počas menopauzy sa ženám ponúka možnosť výberu chirurgického zákroku, ak sa dá ponúknuť.

Pri menopauze existujú aj nechirurgické metódy na liečbu maternicových fibroidov:

 1. Embolizácia maternice. Tento typ liečby sa často používa pred nástupom menopauzy u žien v reprodukčnom veku. Látky blokujúce krvný obeh sa vstrekujú do maternicovej tepny. Napájanie uzlov sa zastaví a znížia sa.
 2. Upínacie. Ligácia maternicovej tepny. Princíp účinku je rovnaký ako pri embólii, ale účinnosť takéhoto ošetrenia je nižšia.

Známky, diagnostika a liečba fibroidov maternice pri menopauze

Zvláštnosťou menopauzy je to, že v tejto dobe sa spomaľuje veľa dôležitých procesov v tele. Vrátane výroby hormónov, ktoré regulujú reprodukčný systém. Vytvárajú sa predpoklady na vývoj a exacerbáciu niektorých gynekologických patológií. Žena by mala starostlivo monitorovať svoje zdravie a niektoré prejavy by ju mali zvlášť upozorniť. Počas menopauzy existujú určité znaky priebehu a liečby chorôb, napríklad maternicových myómov.

Všeobecné informácie o maternicových myómoch

Myóm je benígny novotvar v stene maternice. Ako súčasť takéhoto nádoru sa nachádzajú svalové bunky a bunky spojivového tkaniva. V tomto prípade sa myomatózne uzly vytvárajú vo veľkostiach od priemeru niekoľko milimetrov do 10 centimetrov. Takéto uzly môžu byť umiestnené na vonkajšom povrchu maternice (suberózny nádor v brušnej dutine), vo vnútri steny (intersticiálna) a pod vnútornou sliznicou (submukózny nádor rastúci v dutine maternice)..

Naraz sa môže vytvoriť niekoľko uzlov rôznych veľkostí a lokalizácií. Podobný benígny novotvar sa vyskytuje približne u jednej z piatich žien v reprodukčnom veku a u každej tretiny s menopauzou.

Dôvody vzniku myómov

Príčiny vzniku takéhoto nádoru sú najčastejšie hormonálne zlyhanie, metabolické poruchy a trauma na stenu maternice počas pôrodu, potratu, ako aj operácie na maternici alebo na brušných orgánoch. Pravdepodobnosť takéhoto nádoru sa zvyšuje u žien s endokrinnými a autoimunitnými patológiami. Tendencia tvoriť myómy môže byť dedičná.

S nástupom menopauzy sa zvyšuje počet faktorov vyvolávajúcich vývoj nádorových procesov. Medzi tieto faktory patria:

 • zvýšenie telesnej hmotnosti, ktoré je podporené spomalením metabolických procesov súvisiacim s vekom, znížením fyzickej aktivity;
 • ostré výkyvy v hormonálnom pozadí a narušenie orgánov tvoriacich hormóny v dôsledku starnutia tkanív;
 • zhoršenie dôsledkov predchádzajúcich potratov, chirurgických zákrokov, ako aj infekčných a zápalových chorôb;
 • precitlivenosť na stres, sklon k depresii;
 • zníženie telesnej rezistencie na rôzne negatívne faktory.

Poznamenáva sa, že pri neskorej menopauze sú myómy maternice častejšie u žien. Výskyt myomatóznych uzlín môže byť podporený použitím hormonálnych liekov na zmiernenie ochorení charakteristických pre tento fyziologický stav. Fajčenie, nezdravá strava, práca v nebezpečnom priemysle a život v nepriaznivých podmienkach prostredia majú veľmi negatívny účinok..

Video: Frekvencia a príčiny fibroidov maternice

Ako sa myóm vyvíja pri menopauze, aké je nebezpečenstvo

Ak žena mala pred začiatkom menopauzy malé myomatózne uzly, potom je v tomto období možná regresia vo vývoji choroby. V dôsledku poklesu ovariálnej aktivity a zníženia hladiny estrogénu v krvi sa môže zastaviť rast myomatóznych uzlín. Sú zmenšené alebo úplne absorbované..

Nie vždy sa to však stáva. Naopak, nádor naopak rýchlo rastie, najmä v prípadoch, keď je menopauza obtiažna a jej prejavy nie je možné zvládnuť bez hormonálnych liekov..

V približne 0,8% prípadov fibroidy zhubnú. Riziko je nízke, ale vzhľadom na skutočnosť, že choroby majú podobné prejavy, nie je možné okamžite zistiť výskyt rakoviny na pozadí vývoja benígneho nádoru. Okrem toho sa pred menopauzou vyskytujú menštruačné nepravidelnosti súvisiace s vekom, ktoré môžu maskovať príznaky. Preto je potrebná presná diagnostika a neustále sledovanie stavu myomatóznych uzlov.

Osobitný význam by mal mať výskyt špinenia počas postmenopauzálneho obdobia.

Známky fibroidov pri menopauze

Malé myomatózne uzly sa spravidla zisťujú náhodne, pretože neexistujú žiadne prejavy. Ak nádor rastie, potom povaha symptómov závisí od veľkosti a umiestnenia jej uzlov. Okrem toho sa prejavy môžu líšiť v rôznych štádiách menopauzy..

V období premenopauzy sú prejavy patológie rovnaké ako u žien mladšieho veku. Príznaky tvorby nádoru sú v tomto prípade predovšetkým menštruačné nepravidelnosti, pretože zväčšenie submukózneho uzla vedie k poškodeniu membrán v maternicovej dutine. Menses sa stane bohatým a bolestivým. Krvácanie nesúvisiace s cyklovými procesmi.

Počas menopauzy a postmenopauzy, keď sa menštruácia úplne zastaví, môžu byť príznakmi fibroidov nepravidelné špinenie alebo silné krvácanie..

Príznaky maternicových fibroidov pri menopauze môžu byť:

 1. Asymetrické zväčšenie brucha. Brucho sa zvyšuje postupne, tak ako počas tehotenstva v rôznych časoch. Preto sa veľkosť fibroidov zvyčajne odhaduje na „týždne tehotenstva“..
 2. Kreslenie v dolnej časti brucha.
 3. Časté močenie v chudých častiach, ako aj výskyt zápchy. Tieto prejavy vznikajú kompresiou rastúceho nádoru močového mechúra, močovodov a čriev. Vo väčšej miere sa tento symptóm prejavuje tvorbou uzlov, ktoré vystupujú do brušnej dutiny..
 4. Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá je dôsledkom tlaku myomatóznych uzlín na nervové zakončenie. V tomto prípade môže byť žena omylom predpísaná liečba osteochondrózy, neurologických ochorení chrbtice.
 5. Bolestný styk.

Prítomnosť krvácania vedie k zníženiu hemoglobínu v krvi. Žena má bolesti hlavy, závraty. Celková slabosť, pokles krvného tlaku.

Je možné vyvinúť také komplikácie, ako sú krútenie nôh suberózneho nádorového uzla, v ktorom je stav „akútneho brucha“ (ostrá bolesť až strata vedomia). Na zistenie skrútenia fibroidov a rozlíšenie tejto patológie od apendicitíd, intestinálnej obštrukcie, exacerbácie urolitiázy a ďalších, je potrebné urgentné ultrazvukové vyšetrenie..

Varovanie: Po začiatku menopauzy je potrebné v prípade obnovenia menštruácie konzultovať s lekárom (krvácanie má úplne iný charakter). Malo by byť znepokojené, ak je menopauza kombináciou príznakov, ako je postupné zvyšovanie brucha, výskyt ťažkostí s močením a vyprázdňovaním, bolesť v brušnej dutine, ktorá sa vracia späť do dolnej časti chrbta..

Video: Príčiny, diagnostika a liečba fibroidov maternice

diagnostika

Na identifikáciu maternicových fibroidov sa vykonáva vyšetrenie, ktoré okrem gynekologického vyšetrenia a brušnej palpácie zahŕňa:

 1. Ultrazvuk maternice a brušných orgánov. Vykonáva sa brušne pomocou externého senzora, ktorý sa aplikuje na žalúdok, alebo intravaginálne pomocou vaginálneho senzora. Týmto spôsobom môžete zistiť subperitoneálne myomatózne uzly, ako aj novotvary umiestnené v hrúbke steny (v nej sa objavujú tesnenia)..
 2. Dopplerografia (ultrazvuková diagnostika vaskulárnych fibroidov).
 3. Hysteroskopia. Pri použití zariadenia s videokamerou sa zistia malé uzly v dutine maternice.
 4. Laparoskopia. Umožňuje detekovať uzly ľubovoľnej veľkosti a odstrániť ich prepichnutím bez toho, aby sa urobil rez v brušnej stene..
 5. Biopsia nádorových uzlín. Vykoná sa s podozrením na zhubnú degeneráciu novotvaru..

Krvný test skúma stav hormonálneho pozadia.

Liečebné metódy

Lekári varujú, že samoliečba môže spôsobiť veľké škody. Mnoho ľudí, ktorí nepoznajú presnú diagnózu, sa snaží potlačiť nárast myomatóznych uzlín pomocou ľudových prostriedkov. V tomto prípade sa používajú infúzie rôznych rastlín. Účinnosť takejto liečby však nebola dokázaná, existuje mnoho vedľajších účinkov. Strata času sa môže zmeniť na vážnu komplikáciu ochorenia a dokonca na výskyt nezvratných následkov..

Tradičné spôsoby liečby sú lekárske a chirurgické. Ak dôjde k zníženiu myomatóznych uzlín, potom v menopauze, liečba sa nevykonáva. Používa sa čakacia taktika, pri ktorej sa vykonáva iba periodické gynekologické vyšetrenie pacienta.

Drogová terapia

Uskutočňuje sa v prípade pomalého nárastu myomatóznych uzlín, ktoré rastú v dutine maternice, pričom sa mení ich tvar a veľkosť. Používajú sa hormonálne lieky, pomocou ktorých je možné dosiahnuť významné zníženie nádoru, zastavenie krvácania. Predpísané lieky, ktoré zvyšujú hladinu progesterónu v tele a blokujú tvorbu estrogénu.

Bežne sa používajú Duphaston (derivát progesterónu), Norkolut a Medroxyprogesterón, Buserelin (inhibujú produkciu hormónov hypofýzy, ktoré stimulujú produkciu estrogénu vo vaječníkoch). Liečba menopauzy sa uskutočňuje šesť mesiacov.

Liek (Levonorgestrel) je možné priamo injikovať do maternice inštaláciou vnútromaternicového zariadenia Mirena. Takéto ošetrenie sa môže predpísať bez ohľadu na to, či má žena menštruáciu alebo či už prišla. Špirála je nastavená na 5 rokov.

Indikácie pre konzervatívnu liečbu menopauzy sú prítomnosť malých myomatóznych uzlín, absencia viditeľného rastu nádoru v priebehu niekoľkých mesiacov..

Chirurgické ošetrenie

Najspoľahlivejšou metódou liečby je rýchle odstránenie fibroidov, najmä ak ochorenie progreduje, okrem toho má pacient kontraindikácie na používanie liekov (alergie, endokrinný systém a ďalšie poruchy)..

Maternicové myómy s menopauzou sa odstraňujú minimálne invazívnymi postupmi alebo radikálnymi operáciami. Zásah sa vykonáva, ak je priemer uzlov väčší ako 2,5 cm, veľkosť nádorov rýchlo rastie a dochádza k narušeniu fungovania susedných orgánov v dôsledku rastu myómov. Operácie sa tiež vykonávajú so zvyšujúcou sa bolesťou, krvácaním, ktoré vedie k anémii, ako aj s krútením nôh fibroidov a výskytom nekrózy..

Neinvazívne metódy

EMA (embolizácia maternicovej tepny). Táto metóda sa používa na odstránenie myómov bez ohľadu na ich veľkosť, množstvo a umiestnenie. Do femorálnej artérie sa zavádza katéter, cez ktorý sa do malých ciev zavedie polymérna látka, ktorá napája fibroidy maternice. Embolizujúce častice môžu upchávať cievy. Ukončenie dodávky krvi vedie k smrti a resorpcii fibroidných buniek. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Potom pacient nemusí byť v nemocnici.

FUS (sústredený ultrazvuk) ablácia. Fibroidy sú ovplyvňované presne zameraným vysoko intenzívnym ultrazvukom, ktorý ničí jeho bunky. Susedné orgány však netrpia. Postup sa uskutočňuje v rovnakom prístroji ako MRI. Táto technika je použiteľná na odstránenie jednotlivých malých fibroidov.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Myolýza - deštrukcia fibroidov elektrickým prúdom, tekutým dusíkom alebo laserom. Zodpovedajúce zariadenia sa privádzajú k myómu prepichnutím v pobrušnici. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii. Takéto odstránenie sa uskutoční, ak fibroidy vstúpia do brušnej dutiny a ich počet nie je väčší ako 3.

Hysteroskopická myomektómia. Uzly nádoru sa odstránia pomocou endoskopických nástrojov vložených do pošvy. Na obrazovke sa zobrazí obraz dutiny maternice, čo pomáha pri manipulácii s maximálnou presnosťou. Táto technika sa používa na odstránenie submukóznych fibroidov.

Laparoskopická myomektómia. Mikrochirurgické nástroje (skalpely, nožnice, prístroje na elektrokoaguláciu), ako aj endoskop s kamerou a podsvietením, sa vkladajú do brušnej dutiny 1-3 vpichmi v bruchu. Niekedy vopred vykonaný EMA.

Radikálna chirurgia

Abdominálna intervencia. Vykonáva sa iba vtedy, ak má pacient viac veľkých fibroidov. Odstránia sa rezom v brušnej stene nad pubis..

Hysterektómii. Odstránenie celej maternice sa vykonáva výlučne v prípadoch, keď v dôsledku prítomnosti fibroidov u ženy dochádza k neustálemu ťažkému krvácaniu, nádor rýchlo rastie a existujú známky degenerácie fibroidov na rakovinu. V prípade núdze sa maternica odstráni spolu s vaječníkmi a najbližšími lymfatickými uzlinami.

Dôležitosť gynekologického vyšetrenia žien

Ak sú fibroidy zistené u žien v menopauze, prognóza je vo väčšine prípadov priaznivá. Liečba je najúčinnejšia, ak sa v skorých štádiách vykoná presná diagnóza so zistením povahy a počtu myomatóznych uzlín. U žien po menopauze sa nemôžu vytvárať nové uzly. Ak sa zistia, naznačuje to, že choroba existovala skôr a bola asymptomatická.

Po začiatku menopauzy je taktika liečby „počkajte a uvidíme“ opodstatnená viac ako pri detekcii fibroidov u žien v reprodukčnom veku, pretože nádorové uzliny môžu ustupovať. Pri najmenšom podozrení na onkológiu sa vykoná radikálna hysterektómia..

Pretože prejavy fibroidov sú maskované podobnými ochoreniami charakteristickými počas menopauzy, ženy sa musia dvakrát ročne podrobiť preventívnemu gynekologickému vyšetreniu. To zvyšuje pravdepodobnosť detekcie rakoviny..

Maternicové myómy s menopauzou

Klinický obraz

Ak je choroba zistená u ženy pred menopauzou, nie je možné tvrdiť, že sa objavila nedávno, pretože rast nádoru vyžaduje určitý čas. Počas tohto obdobia však existuje možnosť výskytu fibroidov, pretože hladina progesterónu v krvi klesá s vekom skôr ako hladina estrogénu. Estrogény podporujú rast vzdelania, zatiaľ čo progesterón inhibuje jeho rozvoj.

Existujú dôkazy, že počas menopauzy niekedy dochádza k opačnému vývoju uzlov a dochádza k samoliečeniu, takýto priaznivý priebeh je však zriedkavý. U žien s týmto ochorením je uvedená liečba, ktorá závisí od veľkosti, umiestnenia uzlov a pozorovania.

Myóm môže byť jednoduchý a viacnásobný a podľa umiestnenia uzlov sa rozlišujú jeho typy:

 • submukozálnej;
 • intermuscular
 • subserous;
 • intraligmentary.

Okrem toho je možné súčasne pozorovať niekoľko uzlov rôznych veľkostí a lokalizácií.

príčiny

Príčiny maternicových fibroidov pri menopauze sa môžu líšiť a stále nie sú dostatočne objasnené. K jeho rozvoju vedie niekoľko rôznych faktorov. Tie obsahujú:

 • genetická predispozícia;
 • endokrinné choroby;
 • hormonálne poruchy;
 • infekčné choroby genitourinárneho systému;
 • stres, fyzická aktivita;
 • chirurgické zákroky, kyretáž.

Toto ochorenie sa často pozoruje na pozadí cukrovky a obezity, čo si vyžaduje osobitný prístup k jeho liečbe.

príznaky

Príznaky maternicových fibroidov s menopauzou nie sú často badateľné, preto sa často diagnostikujú neskoro. Príznaky choroby sa však niekedy dajú pozorovať skoro. Tie obsahujú:

 • menštruačné nepravidelnosti, je možné krvácanie podľa typu menštruácie v intervaloch medzi menštruáciou;
 • menštruácia sa stáva bolestivou, hojnou, často dlhou;
 • v dolnej časti brucha sa vyskytujú bolesti, niekedy sa môžu kŕče v prírode, s torziou noci uzla, bolesť je akútna, silná;
 • veľkosť žalúdka rastie;
 • tráviace poruchy, častejšie zápcha, nadúvanie;
 • časté močenie;
 • so silnou častou stratou krvi sa objavujú príznaky anémie (slabosť, únava, závraty).

Ženy sa často mýlia príznakmi anémie, pokiaľ ide o prejavy menopauzy, čo vedie k neskorej návšteve lekára a vzniku komplikácií..

komplikácie

Komplikácie maternicových fibroidov s menopauzou sa vyvíjajú tak často ako pred menopauzou. A opäť, ženy nevenujú pozornosť dlhodobému krvácaniu, pretože to považujú za prejav menopauzy, čo je veľmi nebezpečné. Hormonálna prestavba počas tohto obdobia spôsobuje poruchu krvácania.

Možné komplikácie môžu zahŕňať:

 • krvácajúci;
 • nekróza myomatózneho uzla;
 • krútenie nôh uzla;
 • anémia;
 • choroby močových ciest;
 • choroby tráviaceho traktu;
 • zlomyseľnosť.

Nekróza, krútenie nôh vedie k peritonitíde, endometritíde, abscesom a abscesom. Preťaženie močového systému vedie k hydronefróze, pyelonefritíde a iným ochoreniam obličiek.

Obzvlášť nebezpečné je riziko degenerácie buniek myómu. S vekom sa zvyšuje jej pravdepodobnosť, takže detekcia myomatóznych uzlín v menopauze si vyžaduje nielen monitorovanie ich rastu, ale aj stanovenie ich cytologického zloženia..

diagnostika

Diagnóza maternicových fibroidov pri menopauze sa vykonáva pomocou ďalších výskumných metód, hoci prítomnosť veľkých uzlov sa dá zistiť aj pomocou anamnézy, gynekologického vyšetrenia. Zvyčajne sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie, na ktorom sú viditeľné myomatické uzly.

Ak zvolíte konzervatívny spôsob liečby, potom by sa malo monitorovanie zmeny veľkosti uzla premenopauzy vykonať v ten istý deň cyklu, pretože veľkosť sa môže meniť v závislosti od hladiny hormónov v krvi..

Okrem ultrazvukového vyšetrenia môžu tiež predpísať:

 • hysteroscopy;
 • Počítačová tomografia;
 • magnetická rezonancia;
 • laparoskopia.

Liečba je predpísaná v závislosti od počtu, veľkosti myomatóznych uzlín, ich lokalizácie a cytologického vyšetrenia tkanív.

liečba

Liečba maternicových myómov menopauzy je nevyhnutná. Aj keď je malá pravdepodobnosť, že v tomto období dôjde k opačnému vývoju myomatóznych uzlín, nemožno to očakávať. Pretože existuje možnosť degenerácie na malígny nádor, liečba by sa mala vykonávať po dôkladnej diagnóze. Na identifikáciu možnej atypie buniek je vhodné vykonať biopsiu uzlov..

Operácia maternicového myómu s menopauzou sa vykonáva, ak:

 • na pozadí konzervatívnej liečby je pozorovaný rýchly rast uzlov;
 • myóm je väčší ako 11 týždňov tehotenstva;
 • existujú komplikácie iných orgánov;
 • existuje podozrenie na malignitu.

Vykonáva sa myomektómia, niekedy sa odstráni maternica (hysterektómia, extirpácia), existujú aj moderné techniky, napríklad embolizácia uzlov, deštrukcia ultrazvukom.

Na liečbu sa často používajú tradičné metódy, fyzioterapia, alternatívne metódy medicíny, ale môžu sa použiť iba po konzultácii s lekárom, pretože mnohé z nich môžu komplikovať priebeh choroby..

Mimoriadny význam v prípade myómu má správna výživa, pretože u veľkých uzlín je príznakom „okradnutia“ iných orgánov. Ženská strava by mala byť nasýtená vitamínmi a minerálmi, najmä preto, že s týmto ochorením je často spojená anémia.

prevencia

Prevencia maternicových fibroidov pri menopauze zahŕňa včasnú detekciu a liečbu choroby. Počas menopauzy je potrebné častejšie navštevovať gynekológa, aby sa rutinne vyšetrili, aby sa brali lieky predpísané na úpravu hormonálnych hladín. Konzultujte s endokrinológom, aby ste znížili nadváhu pri obezite a identifikovali metabolické poruchy.

Starší vek má svoje vlastné charakteristiky, musíte byť schopní počúvať svoje telo, sledovať všetky zmeny v ňom, viesť zdravý životný štýl, znižovať riziko rozvoja takejto patológie.

Močové myómy po menopauze: príznaky a liečba

Maternicové myómy sú benígne nádory, ktorých vývoj začína vo svalovej vrstve orgánu. Dôvody rozvoja tohto ochorenia k dnešnému dňu nie sú spoľahlivo objasnené. Najčastejšie sa táto diagnóza robí u žien bez pohlavia vo veku 30 a viac rokov, pred tým, ako vstúpia do obdobia menopauzy. Myóm po menopauze môže niekedy zmiznúť sám od seba, v dôsledku zníženia produkcie estrogénov - hormónov v tele, ktorých hladina údajne hrá dôležitú úlohu pri tvorbe nádoru..

Podľa nedávnych genetických štúdií nie sú fibroidy náchylné na malignitu. Ak fibroidy neprinášajú veľa nepohodlia, lekári obvykle s ich odstránením neponáhľajú, preferujú observačnú taktiku a lekárske ošetrenie. Pri veľkých nádoroch, silnej bolesti, silnom krvácaní, neplodnosti spojenej s prítomnosťou uzlov v maternici je však potrebné odstrániť fibroidy: chirurgicky alebo pomocou modernej metódy embólizácie artérie maternice (EMA)..

Za najprogresívnejšiu metódu a napriek jej „mladosti“, ktorá už dokázala svoju účinnosť pri liečbe fibroidov maternice, sa v súčasnosti považuje za EMA. Viac informácií o technike EMA a výsledkoch postupu nájdete na našej webovej stránke.

Príčiny myómov po menopauze

Podľa odborníkov hlavná úloha pri vývoji myomatózneho uzla pred a po menopauze patrí k hormonálnym zmenám. Počas zániku reprodukčnej funkcie je narušená produkcia hormónov a myóm je považovaný za hormonálne závislý nádor..

Tvorba myomatóznych uzlín po menopauze je často náchylná na ženy trpiace častými zápalovými chorobami panvových orgánov, ako aj obezitou..

Lekári pri vývoji fibroidov pripisujú dôležitú hodnotu dedičnému faktoru: pravdepodobnosť benígneho nádoru v maternici je vyššia u žien, ktorých príbuzní mali túto patológiu.

Existuje niekoľko predispozičných faktorov, ktoré vyvolávajú vývoj fibroidov v ženskom tele:

 • časté trauma do maternicovej dutiny v dôsledku početných potratov, komplikovaných pôrodov, diagnostických a terapeutických kyretáží;
 • zápalové procesy v reprodukčných orgánoch žien;
 • neliečené infekčné choroby panvových orgánov;
 • nadváha.

Okrem toho sa zistilo, že pravdepodobnosť tvorby myomatóznych uzlín s menopauzou je oveľa vyššia u žien trpiacich hypertenziou alebo cukrovkou..

Vývoj patológie môže byť tiež ovplyvnený sexuálnou disharmóniou.

V tomto článku sú opísané príčiny maternicových myómov u žien pred a po menopauze..

Príznaky maternicových fibroidov pred a po menopauze

Maternicové myómy, pred a po menopauze, sa môžu objaviť bez charakteristického klinického obrazu, až kým nádor nedosiahne pôsobivú veľkosť alebo kým nevzniknú komplikácie. Toto ochorenie sa môže vyvinúť u žien pred menopauzou a počas menopauzy sa môžu príznaky aktívne prejavovať. Preto je myóm často diagnostikovaný v neskorých štádiách, keď klinický obraz dosiahne svoj vrchol vývoja.

Je dobre známe, že priebeh menopauzy u ženy pozostáva z niekoľkých fáz:

 • premenopauzálny - od 45 rokov do menopauzy:
 • menopauza - vo veku asi 50 rokov po poslednej menštruácii;
 • postmenopauzálna - po poslednej menštruácii a do konca života.

Vývoj maternicových fibroidov v období pred menopauzou je sprevádzaný symptómami menštruačných nepravidelností. Prítomnosť myomatóznych uzlín porušuje štruktúru endometria. Okrem toho sa týmto spôsobom môžu prejaviť počiatočné zmeny v hormonálnej hladine. Žena v tomto veku spravidla odpisuje všetky tieto poruchy na začiatku menopauzy, nevenujúc náležitú pozornosť jej zdraviu a nepredpokladá prítomnosť fibroidov. Avšak s takýmito príznakmi sa musí poradiť s gynekológom, aby potvrdila alebo vylúčila menopauzu a možnú diagnózu maternicových fibroidov. Vďaka včasnej diagnóze sa prognóza liečby výrazne zlepšuje..

Pretože sa vývoj maternicových fibroidov môže prejavovať rôznymi príznakmi:

 • krvácajúci
 • bolesť v dolnej časti brucha;
 • pocit ťažkosti v panvovej oblasti;
 • výskyt nepohodlia počas pohlavného styku;
 • znížená sexuálna motivácia;
 • dysfunkcia konečníka, močového mechúra;
 • sekundárna chronická anémia s nedostatkom železa.

Tento klinický obraz sa objaví potom, čo fibroid dosiahne značné množstvo..

Príznaky maternicových fibroidov pri menopauze sa líšia v závislosti od umiestnenia myomatóznych uzlín.

Príznaky subteróznych fibroidov

Pri nepriaznivej forme ochorenia sa spravidla nevyskytuje menštruačná dysfunkcia. Labilita polohy inherentnej takýmto nádorom môže viesť k ich premiestneniu, krúteniu alebo nekróze nôh myomatózneho uzla, v dôsledku čoho je možné pozorovať kliniku akútneho brucha. Bolesť nemôže byť ostrá, ale tupá, boľavá, stála, spojená s podráždením uzlinami pobrušnice alebo nervovými zakončeniami. Okrem toho sa žena môže sťažovať na pocit brucha v bruchu..

Veľké suberózne myomatózne uzly sú sprevádzané kompresiou susedných orgánov. Stlačenie konečníka sa prejavuje ťažkosťami pri defekácii, močovom mechúre - jeho reaktivitou a zníženým močením..

Na pozadí kompresie dochádza k narušeniu venózneho a lymfatického výtoku, stagnácii malých foriem panvy, hemoroidom.

Prítomnosť suberóznych myomatóznych uzlín môže spôsobiť rozvoj lokálnych neurologických príznakov spôsobených kompresiou nervových štruktúr: parestézia, rozvoj osteochondrózy bedrovej chrbtice. V takýchto prípadoch je obzvlášť dôležitá správna diagnóza patológie a nie liečba týchto neurologických porúch.

Príznaky submukóznych fibroidov

Submukózne maternicové fibroidy sa vyznačujú menej výraznou klinikou z hľadiska kompresného syndrómu, ale s výraznejšími miestnymi prejavmi. Môže sa vyskytnúť intermenštruačné krvácanie z maternice alebo jednoducho pozorovať vagínu, ak už nastala menopauza. Tieto sekréty sa vyznačujú bolestivosťou, zatiaľ čo bolesti sú lokalizované v spodnom bruchu, majú boľavý charakter. Pri infekcii myomatózneho nádoru sa môže vyvinúť infekčný zápalový proces sprevádzaný žlto-zeleným výtokom s nepríjemným zápachom a intoxikačným syndrómom..

Príznaky intraligamentárnych fibroidov

Ďalšou častou lokalizáciou myomatózneho uzla je intraligamentárium - s umiestnením novotvaru medzi väzmi maternice a vaječníkov. Pri tejto forme fibroidov sa žena môže sťažovať na príznaky spojené s kompresiou močovodov. Nie je vylúčený vývoj hydronefrózy, kolickej obličky, pyelonefritídy. Diagnostika takýchto uzlov je dosť problematická.

Príznaky difúznych myómov

Difúzne myómy maternice sú najčastejšie charakterizované asymptomatickým priebehom kvôli svojej lokalizácii v hrúbke svalovej vrstvy maternice a rovnomernému zvýšeniu celého pohlavného orgánu. Je to nárast objemu maternice, ktorý spôsobuje pocit zvýšenia brucha alebo nepríjemného tlaku v panvovej oblasti. Keď taký myóm dosiahne veľké rozmery, vyžaduje sa radiálna liečba. Preto žena aj počas menopauzy potrebuje každoročné komplexné gynekologické vyšetrenie.

Príznaky fibroidov po menopauze

Maternicové myómy po menopauze sa prejavujú rovnakými príznakmi ako predtým:

 • dlhotrvajúce bolesti pri ťahaní dolnej časti brucha, podobné menštruačnému krvácaniu a podávané krížovej kosti a dolnej časti chrbta;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • opakujúce sa dlhodobé krvácanie z maternice s rozvojom anemických stavov;
 • pocit tlaku na orgány v panve;
 • zvýšenie objemu brucha a pásu;
 • časté močenie v dôsledku tlaku v uzle na močový mechúr;
 • bolestivé vyčerpávajúce zápchy;
 • bolesť chrbta, horných a dolných končatín.

Diagnostika maternicových fibroidov

Myomatózne uzliny malých rozmerov spravidla nie sú sprevádzané žiadnymi bolestivými pocitmi, ťažkosťami a nepohodliami, na zistenie choroby je preto potrebné gynekologické vyšetrenie a ultrazvukové vyšetrenie. Na presné určenie veľkosti a umiestnenia maternicových fibroidov je predpísaný ultrazvuk s kontrastnou látkou.

Trochu menej často sa používa magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia.

Na stanovenie hormonálnej hladiny sa vykonáva krvný test na hladine určitých hormónov.

Na histologické vyšetrenie sa vykonáva hysteroskopia s biomateriálnym plotom.

Po začiatku menopauzy - úplnom zastavení menštruácie sa stav mnohých žien s myómom výrazne zlepšuje. Ak sa však objavia škvrny od vagíny, mali by ste sa okamžite poradiť s gynekológom, ktorý vylúči myómy alebo potvrdí ich prítomnosť a predpíše príslušné ošetrenie..

V období menopauzy možno pozorovať pokles myomatóznych uzlín a ich intenzívny rast. Pri vyšetrení, ultrazvukové vyšetrenie, dopplerometria, kolposkopia, krvné testy na určenie hormonálneho stavu ženy, sú povinné nádorové markery. Aby sa vylúčila transformácia fibroidov na malígny nádor, vykonáva sa hysteroskopia a diagnostická kyretáž maternicovej dutiny..

Liečba myómov s menopauzou

Pri výbere spôsobu liečby menopauzy maternicových fibroidov sa berú do úvahy špecifické veľkosti myomatóznych uzlín, ich počet, veľkosti a lokalizácia. Liečba sa môže uskutočňovať lekárskou, chirurgickou metódou alebo pomocou novej metódy, ktorá preukázala svoju účinnosť - EMA (embolizácia maternicovej tepny)..

Drogová terapia

Na liečenie fibroidov po menopauze sa používajú rôzne skupiny liečiv, ktorých účinok je zameraný na inhibíciu účinku estrogénu na receptory svalového tkaniva. Výber určitých liekov závisí od rýchlosti rastu myomatóznych uzlín, znášanlivosti voči liekom, prítomnosti sprievodných gynekologických a somatických patológií. Kompetentný prístup k výberu terapeutickej metódy poskytuje regresiu klinických príznakov choroby a zmenšovanie veľkosti nádoru..

Indikácie pre konzervatívnu liečbu

Liečba maternicových fibroidov liekmi sa predpisuje v týchto prípadoch:

 • s veľkosťou myomatóznych uzlín nepresahujúcich 12 týždňov tehotenstva;
 • s intramurálnou a suberóznou lokalizáciou myomatóznych uzlov so širokou základňou;
 • ak existujú kontraindikácie na použitie chirurgických metód na liečbu myómov;
 • pri absencii anémie z nedostatku železa spojenej s krvácaním z maternice.

Konzervatívna terapia maternicových fibroidov spočíva predovšetkým v použití hormonálnych liekov, ktoré potláčajú tvorbu ženských pohlavných hormónov - estrogénu..

Táto metóda má určité kontraindikácie a vedľajšie účinky, preto, ak má žena určité sprievodné choroby, mala by informovať svojho ošetrujúceho lekára o ich prítomnosti..

Rastlinná medicína a recepty tradičnej medicíny ako ich hlavná metóda liečby preukázali svoju nízku účinnosť. Dobré výsledky sa dosahujú iba kombináciou rastlinných prípravkov s tradičnými liekmi.

chirurgia

Chirurgický zákrok zameraný na odstránenie myomatóznych uzlín u žien po menopauze je najčastejšie extirpáciou maternice súčasne s príveskami a nádorom. Po 50 rokoch naši špecialisti hovoria o funkciách odstránenia maternice.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Chirurgická liečba fibroidov po menopauze je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • v prípade rýchleho a patologického rastu myomatóznych uzlín;
 • ich veľké veľkosti (viac ako 13 - 14 týždňov tehotenstva);
 • krútenie nôh uzla;
 • prítomnosť podozrenia na degeneráciu benígneho nádoru na sarkóm;
 • „Narodenia“ uzla;
 • v prítomnosti negatívnych príznakov: anemické krvácanie, stlačenie susedných orgánov atď..

Na odstránenie asymptomatického myómu sa používa laparoskopická metóda alebo embolizácia maternicovej artérie na zastavenie rastu myomatóznych uzlín a na ich odstránenie..

Ženy s myómom po menopauze vyžadujú povinný lekársky dohľad. Iba ošetrujúci lekár by mal zvoliť konečnú taktiku liečby: či uprednostniť čakaciu taktiku, liekovú terapiu alebo radikálnu liečbu. Avšak aj pri absencii príznakov je chirurgický zákrok spravidla predpísaný na odstránenie uzlín alebo maternice s myómom, ak má žena dedičnú predispozíciu alebo prekancerózny stav..

Ukázalo sa, že ženy s myómom vykonávajú dispenzárne pozorovanie po celý život. Po začiatku menopauzy by ju mala pravidelne vyšetriť gynekológ a aspoň raz za šesť mesiacov vykonať ultrazvukové vyšetrenie..

Podľa indícií je možné predpísať fyzioterapeutickú liečbu, ktorá po operácii podporuje rýchlu regeneráciu tkanív, optimalizuje prietok krvi a obnovuje bunkový metabolizmus..

Na najčastejšie otázky odpovedá pôrodník-gynekológ, Ph.D., Dmitrij Lubnin.

Indikácie a kontraindikácie pre embolizáciu

Embolizáciu maternice možno ponúknuť ženám, ktoré majú tieto problémy:

 • rastúce maternicové myómy;
 • veľké myomatózne uzly;
 • kontraindikácie pre chirurgickú liečbu; silné krvácanie;
 • silná bolesť v dolnej časti brucha.

Tento postup je ideálnym spôsobom, ako eliminovať myómy u žien plánujúcich budúce tehotenstvo..

Tak ako každý zásah, aj EMA má niekoľko kontraindikácií:

 • zápalové procesy v panvových orgánoch;
 • alergické reakcie na liečivo používané na embolizáciu;
 • tehotenstva;
 • zhubné nádory v tele;
 • zlyhanie obličiek.

Metóda EMA je relatívne kontraindikovaná rýchlym rastom fibroidov a suberóznou lokalizáciou myomatózneho uzla na tenkej nohe..

Príprava na postup EMA

Pred vykonaním EMA by sa žena mala podrobiť komplexnému vyšetreniu:

 • ultrazvuk s transvaginálnou sondou;
 • laboratórne testy krvi a moču;
 • náter z pošvy na mikroflóru a infekciu;
 • onkocytologická analýza;
 • kolposkopia - mikroskopické vyšetrenie stien krčka maternice;
 • EKG - elektrokardiogram srdca;
 • konzultácie s úzkymi odborníkmi týkajúce sa prítomnosti sprievodných patológií.

Samotná príprava na embolizáciu maternicových tepien nie je náročná: ráno sa žena musí vzdať jedenia a pitia a odstrániť vlasy z trieslovej zóny. Pri silnom vzrušení je možné pred zákrokom predpísať sedatívum..

Embolizácia maternice sa jednoznačne odporúča ženám, ktoré neplánujú otehotnieť a porodia počas menopauzy a po nej.

Tento high-tech postup sa vykonáva na moderných klinikách vybavených špeciálnym vybavením pre EMA. Zoznam kliník je uvedený na našej webovej stránke..

Môžete sa dohodnúť na stretnutí s lekárom a telefonicky vyhľadať radu od najlepších odborníkov.

Znaky liečby myómov a menopauzy

Žena počas svojho života môže mať gynekologické choroby. Postmenopauzálne myómy nie sú nezvyčajné, môžete s nimi prežiť celý život a nezmení sa veľkosť. Ale s koncom reprodukčného veku v rámci formácie, zmeny začínajú pod vplyvom meniaceho sa hormonálneho pozadia. Ako sa vysporiadať? A musím niečo urobiť?

skryť Rastú maternicové myómy, príznaky a znaky s menopauzou Prípravky v menopauze s maternicovými fibroidmi, ako liečiť Metóda zachovania maternice Metóda EMA Radikálna metóda Prečo sa novotvary vyvíjajú počas tohto obdobia Čo povedie k tomu, ak sa nebude liečiť Prechádza alebo bude musieť byť vykonaná? Prečo sa nádor vyskytuje pri menopauze

Rastú maternicové myómy, príznaky a príznaky s prechodom po menopauze

Toto je novotvar vo forme uzla. Zdá sa, že rastie svalová vrstva ženského reprodukčného orgánu. Môže sa objaviť počas menopauzy a nemení svoj objem, zamrznutý. Vyskytuje sa skôr, v reprodukčnom veku, pod vplyvom zmien klimatického obdobia sa môže zväčšovať alebo naopak znižovať..

Nádor sa vyskytuje v dôsledku nerovnováhy medzi estrogénom a progesterónom. Pred a počas menopauzy sa hormóny prestavujú a sú viac postihnuté. U niektorých žien sa môže znížiť - na vývoj nebude dostatok hormónov. A pre ostatných to začne rýchlo rásť. Úplná resorpcia nebola zaregistrovaná u nikoho.

V závislosti od štádií sa príznaky budú líšiť:

 1. Premenopauza. Ide o nepravidelné obdobia, ktoré možno považovať za blízkosť začiatku veľkých zmien. Ale iba lekár povie pravý dôvod.
 2. Menopauza. Ak začne rásť, objaví sa v panve bolesť a ťažkosť, môže sa začať zápcha alebo časté výlety na záchod. Krvácanie sa môže stať hojným a môže viesť k všeobecnej slabosti..
 3. Postmenopause. Počas tohto obdobia sa nesmie nijako preukázať a rozhodnúť sa až pri najbližšej návšteve lekára.

Dôležité! Myóm pred menopauzou, počas menopauzy a postmenopauzy musí lekár sledovať.

Symptomatológia však nezávisí iba od času, keď sa objavil novotvar. Veľmi dôležitý je typ uzla a jeho umiestnenie:

 • Subserous. Jeho uzly sa zvyčajne nachádzajú v subperitoneálnej oblasti. S ňou v premenopauze menštruácia nekončí. Nádor je niekedy v tesnej blízkosti nervových zakončení a ovplyvňuje ich, spôsobuje neustálu bolesť v dolnom bruchu. Ak rastie, začne stlačiť močový mechúr alebo spôsobí zápchu a stlačí konečník..
 • Submukozálnej. Upevňuje sa pod sliznicu a spôsobuje časté krvácanie z maternice počas a po menštruácii. Často nepríjemné bolesti brucha. Nervové zakončenie, ak to chytí, potom nie toľko.
 • Intraligamental. Objavuje sa medzi väzmi, tlačí na močovody. Nie vždy sa zistí ani počas vyšetrenia.
 • Difúzne. Na dlhú dobu a pomaly rastie vo vnútri tela, si žena často nevšimne nič, kým sa jej žalúdok nezvýši, napríklad u tehotnej ženy. V tomto čase sa nádor stáva oveľa väčším.

Maternicové myómy počas menopauzy majú rôzne príznaky a liečbu v závislosti od svojej veľkosti, umiestnenia, rastu.

Nádor môže rásť do obrovských objemov a prakticky neexistujú žiadne príznaky. A tie najmenšie, ktoré sa objavia, sa nezdajú vždy dôvodom na návštevu lekára.

Je vhodné odpovedať na príznaky:

 • pred menopauzou je určitý čas medzi menštruáciou a veľkým výtokom,
 • menštruácia nie je pravidelná, cyklus neustále zaberá,
 • uprostred cyklu sa objaví krvácanie a slabosť,
 • pretrvávajúca mierna bolesť v dolnej časti brucha,
 • brucho sa zväčšuje bez zjavného dôvodu,
 • existujú problémy s toaletou,
 • žena je stále vo veku, keď by sa mohla stať matkou, ale nemôže otehotnieť.

Ak si dievča všimlo symptóm, je potrebné poradiť sa s gynekológom, aby sa zistili vznikajúce zdravotné poruchy..

Keď sa menopauza vyskytuje u žien s maternicovými fibroidmi: o 1-2 roky neskôr ako u zdravých.

Lieky v menopauze s myómom maternice, ako liečiť

Nádory malých rozmerov zvyčajne nevyžadujú liečbu. Počas menopauzy sa zvyčajne zväčšujú a prestávajú sa obťažovať. Zostáva iba pravidelne ju monitorovať - ​​prísť na vyšetrenie k špecialistovi.

Ak nádor rastie, krvácanie z maternice alebo časté ťažkosti s ťahaním, je predpísaná konzervatívna terapia. Ciele tejto liečby sú:

 • zabrániť rastu a zmenšiť veľkosť nádoru,
 • opraviť menštruačný cyklus,
 • minimalizovať krvácanie.

Predpísať lieky, hormónový progestogén vo forme Medroxyprogesterónu a Norkolut po dobu šiestich mesiacov, zmeny sú neustále monitorované. V dutine orgánu je nainštalovaná antikoncepčná špirála Mirena, čo minimalizuje krvácanie. Vo vnútri obsahuje levonorgestrel, ktorý sa užíva po dobu 5 rokov. Ďalším bežným liekom na liečbu je Ulipristal..

Poznámka! Niekedy počas menopauzy neoplazma prestane rásť, takže chirurgická liečba sa často považuje za nevhodnú.

V prípadoch, keď nádor rastie na veľkú veľkosť, veľmi sa obáva alebo ohrozuje život a zdravie pacienta, je predpísaný chirurgický zákrok. Toto je jediný spôsob, ako ho navždy odstrániť. Existujú dva typy operácií:

Metóda konzervovania maternice

Myomektómia sa považuje za operáciu zachovania orgánov. Je buď otvorený, kde sa urobí horizontálny rez, alebo laparoskopický - novotvar sa odstráni malou dierou v brušnej dutine. Ak je v submukóze, odstráni sa cez vagínu..

Dôležité! Metóda zachovania orgánov nezaručuje, že uzol znova nerastie. Okrem toho v zriedkavých prípadoch vytvára komisiu a vyvoláva neplodnosť. Reprodukčný orgán však zostáva nedotknutý, nie je otvorený ani rezaný.

Metóda EMA

Ukázalo sa, že tento proces sa nazýva úseková operácia. Toto je 1 vpich v slabine, ktorý sa vykonáva pri minimálnej anestézii. Týmto vpichom sa zavedie katéter, ktorý preniká do tepien. Najprv v femorale a potom prechádza do maternice. Vyživujú krvné uzly vzdelávania.

Cez katéter je narušený liek, ktorý narúša prívod krvi do miesta. Toto neovplyvní prácu tela. Postupne, bez jedla, schne a zomrie. Jeho miesto je obsadené obyčajným neškodným spojivovým tkanivom..

Lekár sleduje celý proces operácie na röntgenovom televíznom prístroji, kde sú zobrazené všetky cievy a katéter. Samotný zákrok nespôsobuje komplikácie, zápal alebo hnisanie. Neexistuje žiadna anestézia a poškodenie, ktoré spôsobuje. Žena po EMA sa zotaví oveľa rýchlejšie.

Medzi nedostatkami je možné zaznamenať iba nepríjemný pocit, že v maternici stále zostáva niečo.

Radikálna metóda

Bez ohľadu na to, ako sa myóm správa pri menopauze, lekári sa snažia tento orgán zachovať. Je to súčasť reprodukčného systému, bez ktorého sa stav ženského tela výrazne nemení. Ale niekedy to nestačí.

Ak sa objavia nové formácie, ktoré aktívne rastú, krvácanie sa nekončí konzervatívnou liečbou, poruchy sa objavujú na iných panvových orgánoch, bolesť sa nezastaví, potom neexistuje iná cesta von.

Po odstránení orgánu je predpísaná substitučná terapia - je potrebné nahradiť tie hormóny, ktoré sa vyvinuli v reprodukčnom systéme, syntetickými. Táto operácia nemá takmer žiadny vplyv na schopnosť mať sex a vzťahy s pravidelným partnerom.

Prečo sa v tomto období vyvinie novotvar?

U žien, u ktorých sa vyvinula menopauza, vyvstáva otázka - prechádza myóm po menopauze a ako sa bude správať počas menopauzy. Táto patológia má často regresívny charakter, postupne klesá. Ale na zmiernenie príznakov menopauzy je často predpísaná hormonálna droga. A z toho začína znova rásť.

Nesmieme zabúdať, že vo viac ako polovici prípadov nádor začína rásť. V niektorých prípadoch sa stáva zhubným - rakovinovým. Ďalší rast a špinenie môžu byť vyvolané faktormi:

 • menopauza začala príliš neskoro (po 50 rokoch),
 • veľké uzly,
 • žena má sprievodné ochorenia - cukrovku alebo obezitu,
 • vyvinula sa hyperplázia alebo ovariálna cysta,
 • v maternici sú polypy.

Submukózne maternicové fibroidy u postmenopauzálnych žien môžu samy vymiznúť, musíte ich však pozorovať, aby ste nevynechali možné zväčšenie ich veľkosti..

Čo povedie, ak sa nebude liečiť

Existuje niekoľko komplikácií, ktoré môže viesť k neoplazme, ak sa nezaoberáte liečbou a nesledujete zmeny.

Poznámka! Je zaručené, že samoliečba doma a alternatívne metódy vedú k výskytu negatívnych následkov, k rozvoju chorôb a k zvýšeniu počtu myomatóznych uzlín..

 • Nepretržité krvácanie z maternice. Časté prepúšťanie krvi, najmä nadmerné, vedie k vzniku anémie. Tento stav nie je možné ignorovať, inak môže vážna anémia viesť k smrti..
 • Tkanivová nekróza. Uzol je schopný krútiť a narušiť krvný obeh. Výsledkom bude stagnácia krvi a zrážanie krvi, srdce sa môže zastaviť.
 • Akútne brucho od nekrózy. Horúčka, ťažký stav, zadržiavanie moču a plynov, silná silná bolesť, strata vedomia.
 • Príznaky bedrovej osteochondrózy. Uzly vzdelávania komprimujú nervové zakončenie a spôsobujú obmedzený pohyb, poruchy spánku spôsobené bolesťou, kŕče.
 • Intoxikácie. Zápalový proces je sprevádzaný hnisom, ktorý vstupuje do krvného riečišťa a zhoršuje zdravie.
 • Poškodenie obličiek. Ak je nádor v tesnej blízkosti obličiek, potom ich komprimuje a narušuje voľný tok moču. Stagnácia môže viesť k narušeniu orgánov, výskytu infekcie a iným problémom.
 • Zhubný nádor. Uzly degenerujú na malígne. Žalúdok rastie bez zjavného dôvodu a bez prírastku hmotnosti..

Môžu maternicové myómy bolieť pri menopauze - samy osebe to neubližuje. Ale tlačí na orgány, nervy, črevá. Výsledkom je silná bolesť, stagnácia moču, ktorá tiež spôsobuje bolesť.

Prejde alebo bude musieť vykonať operáciu?

Na túto otázku nie je možné odpovedať jednostranne. Je dôležité monitorovať zmenu stavu, pravidelne monitorovať možný rast alebo pokles. V prípade akýchkoľvek rušivých príznakov by ste mali navštíviť lekára. Ošetrujúci lekár zaznamená všetky zmeny každé 4 až 6 mesiacov a vyvodí záver, či bude potrebné liečiť formáciu pomocou liekov alebo chirurgického zákroku..

Ak je vzdelanie malé, potom odborník vo všeobecnosti môže povedať, že nie je potrebná žiadna akcia, len sledujte.

Existuje iba jeden spôsob, ako sa úplne zbaviť nádoru - súhlasiť s operáciou. Iba ak ho odstránite, nebude. Ale ani úspešne vykonaná operácia na odstránenie benígnej novotvary nezaručuje, že sa už nebude objavovať. Iba úplné odstránenie orgánu môže úplne odstrániť problém s nádormi a polypmi v tele maternice. Lekári sa však snažia túto metódu nepoužiť, aby ešte viac neporušovali zdravie ženy.

Prečo sa nádor vyskytuje pri menopauze

Počas klimatologického obdobia začínajú hormóny zlyhávať, vyskytujú sa poruchy a hormonálne zmeny. S nekontrolovanou separáciou jednej chybnej bunky sa začne tvoriť novotvar. Postupne rastie, čo vedie k priemeru uzlov od niekoľkých milimetrov do veľkých rozmerov.

Prečo sa novotvar vyskytuje počas menopauzy:

 • v posledných rokoch bola žena narušená vážnymi hormonálnymi nerovnováhami,
 • imunita nefunguje v plnej sile alebo zle,
 • spiace imunitné alebo infekčné ochorenie zvýšilo rast v dôsledku zlyhania hormonálneho cyklu,
 • metabolizmus lipidov je narušený, existuje obezita (dokonca aj 10 kg nadváhy zvyšuje šance na ochorenie).

Ak si prečítate recenzie o myóme po menopauze, môžete vidieť, že v niektorých prípadoch bola ďalšou príčinou cukrovka alebo hypertenzia, ktorá sa vyvinula ešte pred začiatkom menopauzy. Potraty a potraty, ako aj nepravidelný menštruačný cyklus a chronický nedostatok pohybu, napríklad sedavá práca, zdravotné postihnutie, zvyšujú riziko vzniku nádoru..

Dôležité! Prítomnosť takejto choroby nie je veta. V modernej medicíne sa úspešne lieči prakticky bez následkov. Je potrebné poradiť sa s lekárom včas a sledovať váš stav, ako aj vývoj nádoru. Ak je to potrebné, mali by ste brať lieky alebo súhlasiť s operáciou, ale iba na odporúčanie lekára. Samoliečba môže mať negatívne následky..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.
Masáž sa týka procedúr, ktoré sa široko používajú pri liečbe širokého spektra patológií pohybového aparátu. Vplyv pri masáži nielen na pokožku samotnú, ale aj na základné štruktúry, pomáha stimulovať krvný obeh v tkanivách, zlepšuje zásobovanie výživných látok a zmierňuje svalové kŕče a opuchy.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..