loader

Hlavná

Žalúdok

Pupočná kýla u novorodencov (Komarovsky): masáž, video

Pupočná kýla u novorodencov (Komarovsky): masáž, video

Naučí sa masírovať dieťa pupočnou kýlou

Život novonarodeného dieťaťa je niekedy plný nielen radostných objavov a dotýkania sa známych s prekrásnym svetom. Asi štvrtina detí má pupočníkovú prietrž. Starostlivosť rodičia často panikária, keď sa vyskytne tento jav, ale vo väčšine prípadov masáž pomáha pri pupočnej kýle u novorodencov, špeciálnej omietky a telesnej výchovy..

K pupočnej prietrži môže dôjsť v dôsledku vonkajších faktorov, ale môže to byť aj vrodený jav. Najobľúbenejšími procedúrami pre malé deti sú masáže na koliku u novorodencov a v skutočnosti masáž na pupočnú kýlu. Kýla vyzerá ako nádorový výčnelok na bruchu dieťaťa. Takýto problém, bohužiaľ, nie je neobvyklý a môže ovplyvniť každé dieťa.

príčiny

Pred začatím lekárskych zákrokov je potrebné identifikovať zdroj choroby:

 • Medzi najbežnejšie dôvody objavenia prietrže pediatri nazývajú nezrelosť spojivového tkaniva u predčasne narodených detí (u týchto detí sa prietrž vyskytuje v 40% prípadov).
 • Ďalším faktorom výskytu choroby môžu byť krivice..
 • Kýla môže spôsobiť svalovú slabosť v blízkosti pupka.
 • Lekári často poukazujú na dedičnosť: ak mali rodičia podobný problém v detstve, je pravdepodobnejšie, že toto ochorenie bude mať aj ich dieťa..
 • Ochorenia tráviaceho ústrojenstva a zápcha môžu vyvolať prietrž.
 • Problém môže nastať v dôsledku procesov, pri ktorých je tlak namáhavý: napríklad silný kašeľ alebo plač.

Predbežná fáza

Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby pupočnej kýly je masáž. Predtým, ako sa na to pustíte, musíte sa pripraviť nielen na dieťa, ale aj na jeho matku:

 1. Dlhé nechty môžu zasahovať do procesu a poraniť dieťa, takže ich lepšie orežte.
 2. Dôkladne si umyte ruky detským mydlom..
 3. Potom ich rozotrite obvyklým krémom pre vaše dieťa, aby ste nespôsobili alergie.
 4. Pred masážou lekári odporúčajú vetranie miestnosti. Hlavné je, aby ste to nepreháňali: optimálna teplota v miestnosti je 23-25 ​​stupňov.
 5. Musíte sa postarať o povrch, na ktorý sa chystáte masážiť. Malo by byť dosť tuhé a rovnomerné. Položte naň olejovú handričku a flanelovú plienku.
 6. Aby sa dieťaťu nepohodli, masírujte najmenej pol hodiny pred jedlom. Optimálne trvanie masážnych procedúr pre každú situáciu je ťažké určiť - v tejto veci požiadajte pediatra o pomoc.
 7. Potom príde rad na vaše dieťa. Položte ho na pripravený povrch na chrbát a utesnite výstupok pupočnej prietrže špeciálnou omietkou. Teraz ste vy a vaše dieťa pripravení na nadchádzajúcu procedúru..

Zvládnutie základov

Ukazuje sa, že masáž s pupočníkovou prietržou nie je vôbec ťažká a každá mama zvládne túto jednoduchú techniku ​​doma. Bude to ideálne, ak osobne sledujete, ako postup vykonáva odborník, ale ak to nie je možné, vždy sa môžete obrátiť na školiace video. Každá položka tejto techniky sa musí vykonať najmenej päťkrát:

 1. Najprv mŕtvica brucha dieťaťa. Upozorňujeme, že všetky pohyby sa musia vykonávať v smere hodinových ručičiek.
 2. Potom švihneme šikmé svaly brucha a jemne ich uchopíme zo strán k pupku.
 3. Potom vykonáme hladenie dlaňami smerom k sebe, berúc do úvahy polohu rúk: ľavá je nižšia a pravá je vyššia ako pupok.
 4. Vankúšikmi ukazovacích prstov vykonávame špirálové pohyby zo strán po pupok. Takto šúchame šikmé svaly na omrvinky brucha.
 5. Mentálne nakreslite čiaru v strede brucha. Po tejto ceste vykonajte ukazovákom mierny tlak. Posilňujeme tak svaly brucha.
 6. Ľahkými pohybmi zatlačíme pupok s prietržou dovnútra ukazovákom. Ako vidíte, pupočná kýla u novorodencov je ľahko liečiteľná a masáž podľa opísanej techniky je veľmi účinná.

Technika: video

Dodatočné ošetrenie

Ako masáž môžeme okrem masáže zahrnúť aj nasledujúce:

 • Fyzikálnou liečbou posilňujeme svaly brucha dieťaťa. Upozorňujeme, že sa musia vykonávať pod dohľadom odborníka..
 • Pri malej prietrži je účinným spôsobom liečby špeciálna náplasť. Ak to vaše dieťa potrebuje, detský lekár rozhodne predpíše vhodnú možnosť.
 • Niekedy je použitie náplasti nemožné alebo je na pochybách. Potom prichádza na záchranu špeciálny obväz, ktorý bojuje so zvieraním. Je vyrobená z príjemnej elastickej látky, takže s ňou bude dieťa príjemné.

Odborný názor

Osobitný názor na to má slávny lekár - detský lekár Yevgeny Komarovsky, ktorého slovám dôveruje mnoho matiek. Tvrdí, že pupočná kýla u detí nie je ničím iným ako dôsledkom slabosti pupočného kruhu. Výčnelok prietrže je spôsobený skutočnosťou, že deti majú pri narodení silný vnútorný tlak vo vnútri brucha.

Lekár je presvedčený, že vo väčšine prípadov tento jav nevyžaduje vážne liečebné opatrenia, ale je schopný preniesť sa sám. Napriek tomu odporúča, aby ste sa o tom poradili so svojím lekárom..

Komarovsky o pupočnej kýle: video

Masáž je známa svojím liečebným účinkom, vyžaduje si však určité trvanie a povinnú pravidelnosť. Pri serióznom prístupe bude kľúčom k uzdraveniu vášho dieťaťa a nebudete čeliť negatívnym následkom tejto choroby..

Komarovsky o pupočnej kýle u novorodencov a malých detí

Novo vyrobené matky sa vždy vyznačujú zvýšenou úzkosťou. Celkom násilne reagujú na najmenšie zmeny stavu ich omrvín a často vydávajú poplach z rôznych dôvodov. Miestni pediatri niekedy pri návšteve novorodenca pridávajú „päť centov“, pripomínajúc, že ​​pupočníková rana si vyžaduje osobitnú pozornosť, alebo „zrazu sa objaví pupočná kýla“. Zmätené a vystrašené matky sa na ňu často pýtajú slávnou detskou lekárkou najvyššej kategórie a televíznou moderátorkou Jevgeniou Komarovskou..

Čo to je?

Umbilikálna prietrž je čiastočný výčnelok vnútorných orgánov cez pupočníkový otvor. Patológia u detí je celkom bežná. Toto ochorenie trpí každý piaty detský novorodenec a každé tretie predčasne narodené dieťa. Dôvody vzhľadu sú rôzne - od vrodených malformácií po nezatvorenie pupočníka, ktoré môžu byť dôsledkom nevhodne zviazanej pupočnej šnúry, silnej akumulácie plynov v črevách, zápchy, silného a častého dlhodobého plaču..

Pupočníková šnúra, ktorá dodáva dieťaťu jedlo a kyslík počas tehotenstva po narodení, prestáva byť potrebná, spravidla po rezaní a obliekaní, pupočníková šnúra prerastie spojivovým tkanivom asi mesiac po narodení. V niektorých prípadoch však prsteň nie je úplne prerastený, a to sa stáva príčinou pupočnej kýly alebo zvyšuje jej riziko..

O niečo neskôr sa u dieťaťa môže vyvinúť prietrž kvôli tomu, že ho jeho rodičia priviedli príliš skoro.

Rodičia si často všimnú vydutie v oblasti pupka v tých minútach, keď dieťa kričí. V pokojnom stave sa však bruško vráti do normálu a prietrž sa ľahko vráti späť. Zrno pochybností však už bolo zasiate a matky a otcovia požadujú objasnenie situácie..

Evgeny Komarovsky vysvetľuje, že nie každý vyčnievajúci pupok je nevyhnutne prietrž. Konvexný pupok je niekedy individuálnou črtou malého muža a nemusíte sa obávať.

A v tomto čísle Dr. Komarovského je jednou z postihnutých práve to, čo sa týka pupočnej kýly.

Skutočná pupočná kýla je cítená pod pupočníkom, iba lekár môže určiť jej veľkosť a dať predpovede. V tomto prípade sa prietrž, pri pokuse, pri kašľaní, výrazne zväčší. Ak už bola diagnóza stanovená a potvrdená chirurgom, nepropadajte panike. Komarovsky zaručuje, že toto ochorenie sa dá ľahko liečiť v čo najkratšom čase, bez použitia chirurgických zákrokov..

liečba

Evgeny Olegovich začína hovoriť o pupočníkovej prietrži u novorodencov so skutočnosťou, že varuje rodičov pred neoprávneným liečením choroby početnými ľudovými liečivami, ktoré môžu dieťaťu ublížiť oveľa viac ako samotná kýla. Zdôrazňuje, že nezávislé prispôsobenie prietrže, ťahanie elastickým obväzom je tou správnou cestou k chirurgickému stolu. A notoricky známa minca, ktorá sa často odporúča aplikovať na prietrž babičky a dokonca aj na niektorých detských lekárov, môže spôsobiť zápalový proces v pupočnom priestore..

Ak má teda dieťa prietrž a lekári to potvrdia, potom chirurgicky odstráňte iba jeho najkomplikovanejšiu formu - keď došlo k stlačeniu tenkého čreva medzi svaly. Zvyčajne je chirurgický zákrok možný, keď je dieťa 5 rokov. Našťastie sú také prípady zriedkavejšie ako pravidlo. Všetky ostatné typy pupočnej kýly sa liečia bez chirurgického zákroku, ak rodičia dodržiavajú odporúčania. U mnohých detí ochorenie samo zmizne, pretože brušná stena rastie a posilňuje sa. Zvyčajne za 1 rok sa problémy s pupkom už nepozorujú. Po roku sa 95% hernií detí vylieči.

Ak až do šiestich mesiacov kýla dieťaťa sama neodišla, je podľa Komarovského čas na liečbu. Presnejšie povedané, rodičia musia vykonať určité kroky skôr, ako dieťa dosiahne vek 6 mesiacov..

, Ktorým sa na brucho

Jednou z týchto metód, ktorá slúži ako vynikajúca prevencia pupočníkovej prietrže a účinnej liečby existujúcich problémov, je uvedenie dieťaťa na brucho. Odporúča sa to urobiť 15 až 20 minút pred kŕmením na rovnom a tvrdom povrchu..

Počas tohto cvičenia sa u dieťaťa posilnia svaly brušnej steny, chrbta, krku a ramenného pletenca. Okrem toho leží na bruchu priechod plynov z čreva, čím sa znižuje intenzita koliky. Trvanie procedúry by malo začať 2 až 3 minúty a postupne by malo trvať 15 minút. Môžete to zopakovať pred každým kŕmením..

masáž

Môže sa začať okamžite, len čo sa pupočníková rana uzdraví a uzdraví. Komarovsky zdôrazňuje, že takáto liečba nebude vyžadovať žiadne špeciálne výdavky od rodiny, pretože každá mama a babička, dokonca aj otec, sú schopní ovládať jednoduchú masážnu techniku. Pohyby a dotyk dieťaťa by mali byť ľahké, nemali by dieťaťu priniesť negatívne emócie. Je lepšie masírovať pred jedlom, aby nedošlo k regurgitácii. Je lepšie vôbec sa nedotýkať kýly a pupka, vykonávať všetky manipulácie okolo nich.

Najjednoduchšie techniky sú hladenie brucha prstami v smere hodinových ručičiek krúživými pohybmi, ľahké poklepanie a brnenie v kruhu okolo pupka, hladenie brucha dlaňami v opačných pohyboch. Každý príjem sa uskutočňuje v priemere 10-krát.

Takáto masáž pomáha nielen posilňovať brušnú stenu, ale tiež pomáha normalizovať črevá, vylučuje koliku a plyn.

gymnastika

Môže sa to robiť deťom od 1 mesiaca. Komarovsky odporúča kombinovať cvičenia s masážnymi sedeniami. Je užitočné vykonávať puče z brucha na stranu, zozadu na stranu a zozadu. Aby ste to dosiahli, je potrebné, aby ste dieťaťu pridržali prsty a ťahali za pravú rukoväť, otočili na ľavú stranu a naopak. A tiež prineste nohy, ohnite ich oboma rukami v kolenách a spojte sa v bedrovom kĺbe. Synchrónne zatlačte obe nohy na bruško na niekoľko sekúnd a potom uvoľnite a potom priveďte nohy po jednom, sprava doľava, pohyb bude pripomínať činnosť cyklistu.

Tipy Komarovsky

Yevgeny Komarovsky pripomína, že masáže, gymnastika a rozloženie na bruško neprinášajú okamžité výsledky, a preto by sa rodičia mali pripraviť na dlhý a systematický kurz, triedy by sa nemali vynechať, potom môžete čoskoro zabudnúť na pupočnú prietrž.

Kýla nie je vždy pupočníková, niekedy je aj slabinovitá a častejšie sa táto patológia vyskytuje u chlapcov mladších ako dva roky ako u dievčat. Alebo diagnóza môže znieť inak - „kýla bielej línie brucha“. V takom prípade lekár určí liečbu v závislosti od stupňa choroby. Preto Komarovsky dôrazne odporúča, aby ste sami neurobili žiadne diagnózy, ale určite sa poraďte s odborníkom.

Pokiaľ ide o spôsoby prilepenia pupočnej kýly u dieťaťa pomocou bandáže, Komarovsky reaguje pomerne kategoricky. Postup premiestnenia vyčnievajúcej prietrže a jej následného prilepenia by mal vykonávať výlučne chirurg, pretože nečinnosť môže dieťaťu uškodiť. Ale aj keď všetko dopadlo dobre, dieťa musí byť starostlivo sledované odborníkmi, pretože prietrž sa môže zväčšovať, zápal sa môže začať náplasťou.

S relatívne miernymi formami pupočnej kýly môže dieťa nosiť špeciálny obväz, ktorý si môžete kúpiť v lekárni alebo v ortopedickom salóne..

 • Pupočná prietrž u detí
 • Ako to vyzerá
 • Komarovsky
 • Kýla u dieťaťa
 • Kojenecká hernia
 • Inguinálna kýla

lekársky pozorovateľ, špecialista na psychosomatiku, matka 4 detí

Ako vyliečiť pupočnú kýlu u novorodencov: videonávod o masáži a gymnastike s dieťaťom

Mladé matky sú pripravené vydávať poplach pri prvých prejavoch ochorení novorodenca. V niektorých prípadoch je takáto úzkosť oprávnená, ale ak z dieťaťa vyčnieva pupočná kýla, vzrušenie nie je potrebné. Podľa lekárskych štúdií sa choroba vyskytuje u 1/5 detí narodených včas, u predčasne narodených detí sa percento pupočnej kýly zvýšilo na 1/3. Symptómy sú najvýraznejšie pri dlhodobom plaču novorodenca. Napriek desivému vzhľadu vyčnievajúceho pupočného krúžku nie je s chorobou nič zlé: priebeh liečby môže trvať niekoľko týždňov, ale výsledok je vo všetkých prípadoch pozitívny, ale iba za podmienky, že rodičia dieťaťa okamžite vyhľadajú pomoc u ošetrujúceho lekára..

Hlavné príznaky

Pupočná prietrž je zrejmá od prvých dní výskytu. Je ťažké venovať pozornosť konvexnej časti pobrušnice v strede pupka, ktorá sa zvyšuje s najmenším napätím novorodenca:

Nebezpečenstvo spočíva v nedobrovoľnom vyčnievaní črevných slučiek, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Pri správnom liečení takéhoto vývoja udalostí je ľahké sa vyhnúť, preto by sa nemali zanedbávať hlavné príznaky choroby:

 1. pri zatlačení na vyčnievajúci pupok sa ľahko skryje vo vnútri;
 2. manipulácie sú sprevádzané charakteristickým burčiacim zvukom;
 3. v uvoľnenom stave je pupočná prietrž v počiatočnom štádiu zriedkavá.

Diagnóza môže byť stanovená palpáciou, ak ruky pediatra vyšetrujúce dieťa prechádzajú pupočníkovým krúžkom do brušnej dutiny. Na presnejšie vyšetrenie je novorodenec poslaný chirurgovi, ktorý predpisuje individuálne ošetrenie.

Dôvody vzhľadu

Vnútromaternicové obdobie vývoja znamená vstup dôležitých živín do plodu cez pupočnú šnúru. Ihneď po narodení je „spojenie“ prerušené a zvyšok je zabalený do známeho pupku. Pri normálnom vývoji sa cievy pupočnej šnúry uzavrú v priebehu niekoľkých minút a pupočníkový prstenec sa stiahne po mesiaci. Liečebné obdobie závisí od veľkosti pupočného prstenca, takže môže trvať dlhšie. Len skúsený lekár dokáže identifikovať a diagnostikovať chorobu..

Kýlová hernia sa vyskytuje tak v čase narodenia, ako aj v prvých týždňoch po narodení dieťaťa. Medzi podporné faktory patria:

 1. Slabé svaly v pupku.
 2. Nezrelosť spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje u malých a predčasne narodených detí.
 3. Prítomnosť krivice.
 4. Rôzne patológie pri vývoji prednej brušnej steny.
 5. Problémy s funkciou gastrointestinálneho traktu: zvýšená tvorba plynov, kolika, zápcha (odporúčame prečítať si: video o masáži s kolikou u novorodenca).
 6. Napätie pobrušnice vyplývajúce z kašľa, ťažkých pohybov čriev a silného kašľa.

liečba

Moderná medicína ponúka deťom do troch rokov iba konzervatívne metódy liečby, pretože chirurgický zákrok sa zvyčajne nevyžaduje. Výnimkou je štípanie pupočnej kýly, pri ktorej sa bez urgentnej operácie nemôžete obísť (viac v článku: ako je to operácia odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa?).

Populárne liečebné metódy dávajú pozitívny výsledok v čo najkratšom čase:

 1. Denne sa šíri po brušku. Asi 15 minút pred kŕmením pediatri odporúčajú položiť dieťa na žalúdok, a to nielen na liečbu pupočnej kýly, ale aj na prevenciu (ďalšie podrobnosti nájdete v časti: Ako liečiť pupočnú kýlu u mesačne narodeného dieťaťa?). Takáto jednoduchá gymnastika zlepší tón brušných svalov, uvoľní koliku a plyn.
 2. Terapeutický komplex telesnej výchovy. Gymnastika a cvičenia na posilnenie brušných svalov sa vykonávajú pod dohľadom odborníka. Na základe diagnózy a histórie lekár vypracúva individuálne cvičenia pre novorodenca a kontroluje, či sa vykonávajú v súlade so všetkými pravidlami. Niekoľko sedení zvýši elasticitu spojivového tkaniva okolo pupočného krúžku, zlepší krvný obeh. Predtým musí chirurg upraviť herniu pomocou pásovej pomôcky, aby sa predišlo recidíve.
 3. Patch. Pri veľkých veľkostiach pupočného prstenca sa predpíše prietrž prietrž pomocou pásovej pomôcky. V tomto prípade pupok prestane vyčnievať a prietrž sa nachádza vo vnútri brušnej dutiny. Táto taktika vám umožňuje udržať výčnelok, kým sa svaly brušnej steny úplne nezosilnia. Pri tejto technike bude možné vyliečiť prietrž, ak sa vydutie narovná a uzavrie chirurgom. Nezávislé manipulácie sú spojené s komplikáciami.
 4. Obväz. Je to dobrá alternatíva k náplasti, ak má dieťa alergiu na ňu alebo má podráždenie kože. Pomocou obväzu sa na pupočnú kýlu vytvára mierny tlak, čo je dosť na jej zníženie.

Kvalitný obväz je k dispozícii vo forme mäkkého elastického pásu doplneného malou podložkou. Pri aplikácii obväzu by mal byť umiestnený priamo v pupku. Fixácia pomáha zabrániť novému zovretiu a urýchľuje utiahnutie pupočného krúžku.

Masážny kurz

Po vyšetrení môže lekár predpísať profesionálnu masáž, ale samostatne ju vykonáva doma pod silou ktorejkoľvek matky. Stačí sa naučiť činnosť masážneho terapeuta a trochu si precvičiť, aby sa po mesačnom kurze zlepšilo dieťa. Nevyžadujú sa špeciálne lekárske zručnosti a jedno sedenie netrvá dlhšie ako pol hodiny. Zvyčajne sa odporúča vykonať 2 - 3 sedenia denne, výber času pred kŕmením.

 1. Mäkké kruhové hladenie brucha dieťaťa v smere hodinových ručičiek - najmenej 10-krát.
 2. Zmeňte smer pohybu a hladte proti smeru hodinových ručičiek - najmenej 10 krát.
 3. Čistý tlak na prietrž, kým úplne nezmizne v brušnej dutine. Pohybujte ukazovákom približne 20-krát.
 4. Umiestnite vankúšiky prstov jednej ruky okolo pupočného krúžku. Jemne pritlačte prietrž palcom tak, aby sa skryl, a so zvyškom prstov musíte vykonávať kruhové pohyby okolo pupka. Manipulácie by sa mali podobať krúteniu žiarovky. Vykonajte najmenej 10 opakovaní.
 5. Umiestnite ukazovateľ a prostredné prsty jednej ruky tak, aby bol pupok medzi nimi. Vykonajte masážne pohyby horizontálnych svalov okolo pupočného krúžku. Za týmto účelom priblížte prsty najmenej 10-krát. Zopakujte pohyb umiestnením prstov na hornú a dolnú časť brucha.

Odborný názor

Ak chcete zachrániť mladé matky pred strachom a poverami, pomôže vám video s účasťou slávneho detského lekára Komarovského. Po zahojení kože pupka sa na mieste krvných ciev vytvorí dutina, ktorá, keď dieťa plače, je vyplnená časťou jeho čriev. V priebehu času je črevo schopné vytlačiť pupočníkový krúžok, čoho výsledkom je kýla. Pupok je zasunutý dovnútra iba o 2-3 roky, u malých detí pripomína ružovú púčik vyčnievajúci nad kožu.

Nezamieňajte si to s prietržou, pretože sa choroba prejavuje vo forme mäkkého balóna, ktorý je ľahko pociťovateľný. Komarovsky si je istý, že kýla sama o sebe neohrozuje zdravie detí a neobťažuje dieťa, a neprofesionálne odporúčania priateľov a babičiek môžu novorodencovi ublížiť:

 1. Elastický obväz. Takéto opatrenie nebude mať žiadny účinok na prevenciu tejto choroby. Nezávislá redukcia a fixácia prietrže - priama cesta k operačnému stolu.
 2. Mince. Vloženie mince skryje prietrž dovnútra, ale kontaminovaný povrch pravdepodobne spôsobí infekciu. Táto technika má viac nevýhod ako pozitívne aspekty.

Pri upevňovaní kýly náplasťou je potrebné postupovať podľa pokynov lekára, aby nedošlo k podráždeniu pokožky dieťaťa. Ak jedna metóda neprináša výsledky, musíte sa najskôr poradiť s lekárom a sami túto chorobu neliečiť.

Pupočná kýla u novorodencov (Komarovsky): masáž, video

Hlavné príznaky

Nebezpečenstvo spočíva v nedobrovoľnom vyčnievaní črevných slučiek, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Pri správnom liečení takéhoto vývoja udalostí je ľahké sa vyhnúť, preto by sa nemali zanedbávať hlavné príznaky choroby:

 1. pri zatlačení na vyčnievajúci pupok sa ľahko skryje vo vnútri;
 2. manipulácie sú sprevádzané charakteristickým burčiacim zvukom;
 3. v uvoľnenom stave je pupočná prietrž v počiatočnom štádiu zriedkavá.

Diagnóza môže byť stanovená palpáciou, ak ruky pediatra vyšetrujúce dieťa prechádzajú pupočníkovým krúžkom do brušnej dutiny. Na presnejšie vyšetrenie je novorodenec poslaný chirurgovi, ktorý predpisuje individuálne ošetrenie.

Pomáha masáž deťom?

Kýla môže byť získaná alebo vrodená. Rodičia môžu túto patológiu zistiť ihneď po narodení dieťaťa alebo o niekoľko týždňov.

Hlavným dôvodom výskytu významného a nebezpečného defektu je nezrelosť spojivového tkaniva, ktorá sa objavuje v dôsledku predčasnej zrelosti..

Podľa štatistík trpí na našej planéte takáto patológia každý tretí novorodenec. Ďalšími príčinami choroby môžu byť tieto choroby a stavy: krivica, slabosť svalových vlákien pupočného kruhu v dôsledku genetickej predispozície, nedokonalosť tráviacich procesov, pri ktorých je dieťa často mučené kolikou, nadúvaním a zápchou..

Ak dieťa neprestajne plače a má silný kašeľ, je to tiež jeden z dôvodov výskytu pupočnej kýly. Patologické zmeny v peritoneálnej stene môžu vyvolať výskyt pupočnej kýly.

Defekt môže byť odstránený bez chirurgického zákroku, bez ohľadu na príčinu ochorenia. Pomôže to masážnemu kurzu..

Dôvody vzhľadu

Vnútromaternicové obdobie vývoja znamená vstup dôležitých živín do plodu cez pupočnú šnúru. Ihneď po narodení je „spojenie“ prerušené a zvyšok je zabalený do známeho pupku. Pri normálnom vývoji sa pupočníkové cievy uzavrú do niekoľkých minút a pupočníkový prstenec sa stiahne po mesiaci.

Ako masírovať pupočnú kýlu?

Jedným zo spôsobov liečby tejto patológie je masáž, ktorá je zameraná na posilnenie svalov prednej brušnej steny. Najvhodnejším riešením pri detekcii kýly je kontaktovať skúseného masážneho terapeuta.

Špecialista ukáže rodičom, ako správne vykonať tento postup. Na stretnutí sa budú môcť naučiť všetky základné jemnosti a nuansy tohto postupu..

Pred začatím masážneho kurzu proti pupočníkovej prietrži sa musíte presvedčiť, či je rana úplne zahojená. Nie je to však vždy možné. S cieľom pomôcť dieťaťu sa rodičia môžu naučiť masážnu techniku ​​doma..

Musia ho uplatňovať podľa všetkých základných odporúčaní. Hlavným cieľom tohto kurzu je posilnenie brušných svalov. Manipulácia by nemala spôsobiť novorodencom nepríjemné nepohodlie.

výcvik

Najprv musíte starostlivo vetrať miestnosť, v ktorej plánujete vykonať masáž.

V žiadnom prípade sa neodporúča teplota znižovať na hodnotu 24 stupňov Celzia. Dieťa by nemalo byť plné. Procedúra by sa mala vykonať tridsať minút pred začiatkom kŕmenia..

Masáž sa vykonáva nasledujúcim spôsobom: novorodenec by mal byť umiestnený na tvrdom povrchu. Po celú dobu masáže by sa mal výčnelok udržiavať pomocou bandáže..

Mali by ste venovať pozornosť povahe ich pohybov. Musia byť ľahké, elegantné a nenápadné. Každý prvok by sa mal opakovať niekoľkokrát. Bude stačiť päť až desaťkrát.

Masážna technika na odstránenie pupočnej kýly:

 1. Najskôr by sa novorodenec mal opatrne hladiť dlaňou cez brucho. Osobitná pozornosť sa musí venovať pupku. Je potrebné pamätať na to, že všetky manipulácie na tejto časti tela by sa mali vykonávať výlučne v smere hodinových ručičiek. Proti tomu je dovolené žehliť iba pokožku v tesnej blízkosti pupku. Toto je dovolené s ukazovákom. Ak táto podmienka nie je splnená, existuje vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k nežiadúcemu zásahu do tráviacich procesov dieťaťa;
 2. je potrebné mierne uchopiť šikmé svaly brucha novorodenca. To sa deje zo strán do stredu s otvorenou dlaňou. Hladenie sa vykonáva v opačnom smere;
 3. ľahké brúsenie. Pravá dlaň je o niečo vyššia ako pupok a ľavá dolná. Opatrne zdvihnite pokožku v blízkosti pupku. Dlane by sa mali pohybovať smerom k sebe;
 4. opatrne trite šikmé svaly brucha doštičkami ukazovákov. To sa deje v smere zo strán do pupočnej dutiny. Pozdĺž šikmých svalov musíte chodiť v špirále;
 5. vizuálne musíte vybrať strednú čiaru na tele. Potom musíte na ňu pritiahnuť malým vankúšom ukazováka a miernym tlakom. To povedie k okamžitému návratu. Svaly dieťaťa sa začnú napínať. Časté vykonávanie týchto užitočných cvičení pomôže posilniť svalovú kostru;
 6. Kýlu môžete stlačiť ukazovákom. Pohyby by však mali byť veľmi ľahké a bez námahy. Kýla postupne spadne dovnútra. Táto manipulácia by sa mala opakovať dvadsaťkrát..

Odporúča sa, aby ste svoje dieťa asi dvakrát alebo trikrát masírovali, aby ste sa navždy zbavili tohto nepríjemného ochorenia. Dĺžka liečebného cyklu závisí od stavu dieťaťa a určuje sa individuálne.

Po masáži, séria rôznych

, ktoré sú zamerané na odstránenie pupočnej kýly. Vykonávajú ich nevyhnutne iba odborníci..

Na odstránenie choroby môžete použiť náplasť. Môže sa používať iba so súhlasom ošetrujúceho pediatrického lekára.

Náplasť sa používa, iba ak sa prietrž vyznačuje malými rozmermi. Koža pod náplasťou je často poškodená, potí sa a sčervená.

Môžete tiež použiť obväz. Toto je dobrá alternatíva k náplasti, keď je náplasť neprijateľná. Bandáž zabraňuje zovretiu.

Počas novorodeneckého obdobia má technika vykonávania masáže a gymnastiky niektoré vlastnosti v porovnaní s masážou u dieťaťa staršieho ako mesiac. Preto je vhodné začať s masážou po konzultácii s detským lekárom, ktorý v určité dni navštívi dieťa doma (na vykonanie novorodeneckého sponzorstva). Lekár povie, či je možné masírovať, a ukáže hlavné techniky.

 1. Všetky masážne pohyby by mali byť veľmi ľahké, jemné, vykonávané bez námahy. Ak dieťa napína, plače alebo sa bráni, masáž nebude mať žiadny úžitok.
 2. Pred jedlom sa konajú masáže a gymnastika. V prvom mesiaci, keď dieťa ešte nemá režim kŕmenia, spánku a bdelosti, je možné vykonať masáž kedykoľvek, keď je to pre vás vhodné. Hlavná vec je, že dieťa je pokojné a po jedle uplynulo najmenej pol hodiny.
 3. Pri novorodencoch sa masáž pupka nevykonáva, kým sa pupočníková rana uzdraví. Počas tohto obdobia nie je možné nasmerovať, tlačiť a všeobecne sa dotýkať prietrže. Môžete však vykonávať individuálnu gymnastiku a brušnú masáž bez ovplyvnenia samotného pupku.
 4. Vykonávanie špeciálnych cvičení a masážnych pohybov odporúčaných pre prietrž môže a malo by byť kombinované so všeobecnou masážou a gymnastikou.

V prvom rade by sa mala sama na masáž pripraviť: krátko si nechte nechty, umyte si ruky detským mydlom a zohrejte ich. Na dosah ruky naneste krém na dieťa, ktorý zvyčajne používate pre dieťa a na ktorý nemá žiadne alergické reakcie.

Vetrajte miestnosť, kde budete masírovať, ale príliš neochladzujte vzduch - dieťa by malo byť v miestnosti teplé a pohodlné, optimálna teplota je medzi 23-25 ​​° C. Potom pripravte miesto, kde budete vykonávať masáž - mala by to byť pevná alebo polotuhá, rovná plocha (prebaľovací pult, prebaľovacia doska, dostatočne pružná posteľná matrac alebo pohovka). Položte jednorazovú plienku alebo handričku a flanelovú plienku.

Masážne techniky

Hlavné metódy masáže pupočnej kýly u novorodencov sa môžu začať bezprostredne po narodení. Výhodne sa uskutočňujú v nasledujúcom poradí:

 1. Hladenie pokožky brucha špičkami prstov jednej ruky v smere hodinových ručičiek okolo pupka.
 2. Proti hladeniu: aby ste to dosiahli, položte končeky prstov obidvoch rúk pod pupok a potom posuvným pohybom, vytvorením polkruhu na každej strane pupka, prineste prsty cez pupok. Opakujte v opačnom poradí (zhora nadol).
 3. Okolo tlačidla na bruchu urobte ľahké kúsky.
 4. Špicami troch prstov jednej ruky zľahka pritlačte brucho 3-4 cm nad pupok a pomaly uvoľnite. Opakujte tlak v smere hodinových ručičiek okolo pupka. Tieto pohyby uľahčujú opustenie gazikov, čo znižuje vnútrobrušný tlak. Je však potrebné tlačiť veľmi jemne, pričom si treba uvedomiť, že prietrž prietrže sa neotvára. Po uzdravení pupočnej rany je pred vykonaním tejto techniky lepšie vyriešiť prietrž a prilepiť pupok náplasťou..

Pri masírovaní pupočnej kýly u novorodencov po vyliečení pupočníkovej rany sa navyše vykoná toto:

 1. Redukcia kýly: špičkou ukazováka mierne zatlačte na prietrž - bude „ísť“ dovnútra - nastaví sa.
 2. Zmenšenie okrajov pupka: jednou rukou položte prietrž a položte palec a ukazovák druhej ruky na protiľahlé okraje pupka (pravý a ľavý, horný a dolný), potom prsty priblížte a držte ich uzavreté, čím zabránite prieniku kýly von.

Každá masáž sa vykonáva 5-10 krát.

gymnastika

Pre novorodencov môžu byť vykonané nasledujúce cvičenia:

 1. Šíri sa na brucho - pred každým kŕmením, od 1 minúty do 3 - 3 minút súčasne.
 2. Otočí sa na bok: položte dieťa na chrbát, vložte ukazovacie prsty do svojich rúk tak, aby k nim pohodlne prilnul. Potom ju jemne usrknite na pravej rukoväti, otočte sa do ľavého valca a nechajte ju v tejto polohe, čo vám dáva možnosť obrátiť sa chrbtom alebo bruchom. Opakujte správne.
 3. Prinášanie nôh: keď dieťa leží na chrbte, ohnite obe nohy v kolenných a bedrových kĺboch ​​a kolená tlačte na bruško..
 4. Striedavo privádzajte nohy: stláčajte pravú a ľavú nohu striedavo do žalúdka.

Po zahojení pupočníkovej rany sa cvičenia najlepšie uskutočnia tak, že sa najskôr nastaví prietrž a spojí sa okraje pupka pomocou bandáže..

Kontraindikácie pre masáže a gymnastiku:

 • teplota.
 • plač a odolnosť voči deťom.
 • akékoľvek akútne ochorenie.
 • poškodenie, vyrážka na plienkach, vyrážka na mieste v mieste, kde budete masírovať.
 • opakované krvácanie z pupočnej rany počas tried (po úplnom zahojení rany bude možné pokračovať v triedach).
 • komplikácie pupočnej kýly: porušenie, pretrhnutie tkanív nad ňou.

liečba

Moderná medicína ponúka deťom do troch rokov iba konzervatívne metódy liečby, pretože chirurgický zákrok sa zvyčajne nevyžaduje. Výnimkou je štípanie pupočnej kýly, pri ktorej sa bez urgentnej operácie nemôžete obísť (viac v článku: ako je to operácia odstránenia pupočnej kýly u dieťaťa?).

Populárne liečebné metódy dávajú pozitívny výsledok v čo najkratšom čase:

 1. Denne sa šíri po brušku. Asi 15 minút pred kŕmením odporúčajú pediatri klásť dieťa na brucho, a to nielen na liečbu pupočnej kýly, ale aj na prevenciu (podrobnejšie pozri: ako účinne liečiť pupočnú kýlu u mesačne narodeného dieťaťa?). Takáto jednoduchá gymnastika zlepší tón brušných svalov, uvoľní koliku a plyn.
 2. Terapeutický komplex telesnej výchovy. Gymnastika a cvičenia na posilnenie brušných svalov sa vykonávajú pod dohľadom odborníka. Na základe diagnózy a histórie lekár vypracúva individuálne cvičenia pre novorodenca a kontroluje, či sa vykonávajú v súlade so všetkými pravidlami. Niekoľko sedení zvýši elasticitu spojivového tkaniva okolo pupočného krúžku, zlepší krvný obeh. Predtým musí chirurg upraviť herniu pomocou pásovej pomôcky, aby sa predišlo recidíve.
 3. Patch. Pri veľkých veľkostiach pupočného prstenca sa predpíše prietrž prietrž pomocou pásovej pomôcky. V tomto prípade pupok prestane vyčnievať a prietrž sa nachádza vo vnútri brušnej dutiny. Táto taktika vám umožňuje udržať výčnelok, kým sa svaly brušnej steny úplne nezosilnia. Pri tejto technike bude možné vyliečiť prietrž, ak sa vydutie narovná a uzavrie chirurgom. Nezávislé manipulácie sú spojené s komplikáciami.
 4. Obväz. Je to dobrá alternatíva k náplasti, ak má dieťa alergiu na ňu alebo má podráždenie kože. Pomocou obväzu sa na pupočnú kýlu vytvára mierny tlak, čo je dosť na jej zníženie.

Kvalitný obväz je k dispozícii vo forme mäkkého elastického pásu doplneného malou podložkou. Pri aplikácii obväzu by mal byť umiestnený priamo v pupku. Fixácia pomáha zabrániť novému zovretiu a urýchľuje utiahnutie pupočného krúžku.

Ako používať band-aid?

Mnoho typov lepidiel prechádza vzduchom dobre a nespôsobujú ani alergické reakcie. Produkt pevne prilepte na pokožku stranou, na ktorej je sterilná vložka.

Pred zakúpením náplasti si musíte pozorne prečítať popis. Existujú produkty, ktoré sú prísne zakázané umiestňovať na nezhojený pupok.

Masážny kurz

Po vyšetrení môže lekár predpísať profesionálnu masáž, ale samostatne ju vykonáva doma pod silou ktorejkoľvek matky. Stačí sa naučiť činnosť masážneho terapeuta a trochu si precvičiť, aby sa po mesačnom kurze zlepšilo dieťa. Nevyžadujú sa špeciálne lekárske zručnosti a jedno sedenie netrvá dlhšie ako pol hodiny. Zvyčajne sa odporúča vykonať 2 - 3 sedenia denne, výber času pred kŕmením.

Masáž zahŕňa niekoľko jednoduchých cvičení: (pozri tiež: videonávody o tom, ako masírovať dieťa doma)

 1. Mäkké kruhové hladenie brucha dieťaťa v smere hodinových ručičiek - najmenej 10-krát.
 2. Zmeňte smer pohybu a hladte proti smeru hodinových ručičiek - najmenej 10 krát.
 3. Čistý tlak na prietrž, kým úplne nezmizne v brušnej dutine. Pohybujte ukazovákom približne 20-krát.
 4. Umiestnite vankúšiky prstov jednej ruky okolo pupočného krúžku. Jemne pritlačte prietrž palcom tak, aby sa skryl, a so zvyškom prstov musíte vykonávať kruhové pohyby okolo pupka. Manipulácie by sa mali podobať krúteniu žiarovky. Vykonajte najmenej 10 opakovaní.
 5. Umiestnite ukazovateľ a prostredné prsty jednej ruky tak, aby bol pupok medzi nimi. Vykonajte masážne pohyby horizontálnych svalov okolo pupočného krúžku. Za týmto účelom priblížte prsty najmenej 10-krát. Zopakujte pohyb umiestnením prstov na hornú a dolnú časť brucha.

Odborný názor

Ak chcete zachrániť mladé matky pred strachom a poverami, pomôže vám video s účasťou slávneho detského lekára Komarovského. Po zahojení kože pupka sa na mieste krvných ciev vytvorí dutina, ktorá, keď dieťa plače, je vyplnená časťou jeho čriev. V priebehu času je črevo schopné vytlačiť pupočníkový krúžok, čoho výsledkom je kýla. Pupok je zasunutý dovnútra iba o 2-3 roky, u malých detí pripomína ružovú púčik vyčnievajúci nad kožu.

Nezamieňajte si to s prietržou, pretože sa choroba prejavuje vo forme mäkkého balóna, ktorý je ľahko pociťovateľný. Komarovsky si je istý, že kýla sama o sebe neohrozuje zdravie detí a neobťažuje dieťa, a neprofesionálne odporúčania priateľov a babičiek môžu novorodencovi ublížiť:

 1. Elastický obväz. Takéto opatrenie nebude mať žiadny účinok na prevenciu tejto choroby. Nezávislá redukcia a fixácia prietrže - priama cesta k operačnému stolu.
 2. Mince. Vloženie mince skryje prietrž dovnútra, ale kontaminovaný povrch pravdepodobne spôsobí infekciu. Táto technika má viac nevýhod ako pozitívne aspekty.

Pri upevňovaní kýly náplasťou je potrebné postupovať podľa pokynov lekára, aby nedošlo k podráždeniu pokožky dieťaťa. Ak jedna metóda neprináša výsledky, musíte sa najskôr poradiť s lekárom a sami túto chorobu neliečiť.

Komarovsky o pupočníkovej prietrži u novorodenca a dojčaťa, liečebné vlastnosti: masáž, obväz a ďalšie metódy

Diagnóza „pupočnej kýly“ je daná každému piatemu novorodencovi (alebo každej tretine, ak hovoríme o predčasne narodených deťoch). Kvôli prevalencii patológie mnoho uznávaných pediatrov považuje túto skutočnosť za vývoj ľudského tela iba za súčasť veku. Znamená to, že prietrž sa nemusí liečiť? Čo spôsobuje výčnelok pupka u detí?

Čo je pupočná kýla, aké sú príčiny jej výskytu u dojčiat?

Pupočná prietrž je prolaps vnútorných orgánov, ktorý sa vyskytuje v dôsledku defektov v brušnej dutine (príčinou problému je často slabosť brušných svalov, ktorá je charakteristická pre väčšinu detí). Výsledkom je vytvorenie malého výbežku podobného nádoru, takmer nepostrehnuteľného, ​​zatiaľ čo dieťa je v pokojnom stave. Prečo sa to stane?

Kýla má mnoho príčin. Väčšina z nich je vrodená:

Dôvody vzniku hernie pupka u starších detí:

 1. získané choroby, ktoré ovplyvňujú tón brušnej steny;
 2. faktory, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak (zažívacie ťažkosti, hlboký kašeľ, časté nahnevané plače atď.).

Väčšina pediatrov klasifikuje prietrž ako mimoriadne kozmetickú vadu, ale ani jeden lekár nezaručí, že nádor pupka dieťaťa nebude ďalej rásť, ak sa nelieči. Aké znaky naznačujú, že je čas, aby rodičia spustili alarm?

Príznaky prietrže novorodenca

Je možné určiť, či novorodenec má prietrž bez lekárskeho vzdelania. Príznaky patológie:

 • Okrúhly výčnelok s priemerom do 10 cm, ktorý sa nachádza v pupočnej oblasti a je takmer nepostrehnuteľný, zatiaľ čo dieťa je uvoľnené. Ak je to potrebné, vydutie sa ľahko nastaví (pre dieťa je tento postup bezbolestný)..
 • Nepokojný spánok, citlivosť na počasie.
 • Sprievodné črevné choroby, zvyčajne nadúvanie.

Niekedy sa v pupočnom kruhu vytvorí diera, cez ktorú hnis vyteká. Toto nie je príznak kýly, ale príznak iného ochorenia - fistuly. Takáto patológia je nebezpečná a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Potrebujete starostlivosť prietrže?

Ak existujú nejaké príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom?

Prietrž vo väčšine prípadov nie je prietrž nebezpečná a nevedie k nepohodliu novorodenca, ale vyčnievajúci pupok môže viesť k komplikáciám. Možné problémy sú spojené s rizikom poranenia alebo infekcie vnútorných orgánov vydutých brušnou stenou. Skutočnosť, že prietrž nie je v poriadku, naznačujú nasledujúce príznaky:

 • začervenanie pupočnej oblasti;
 • vzhľad hnisavých rán dieťaťa na bruchu;
 • dlhá retencia stolice a zvýšená plynatosť.

Ako vyliečiť pupočnú kýlu u dieťaťa?

S výnimkou prípadov, keď patológia vyvolala vývoj komplikácií, nie je obvyklé liečiť kýlu lekársky alebo rýchlo. Na jeho odstránenie sa používajú tieto konzervatívne metódy:

Čo sa týka obväzu a špeciálnej náplasti, je možné ich po konzultácii s lekárnikom kúpiť v ktorejkoľvek lekárni? Je možné vykonávať terapeutickú masáž doma? Ako opraviť konvexný pupok tak, aby prietrž, kvôli ktorej vyčnieva, "vyriešila"?

Masáž je najlepšie ponechaná na profesionálov. Pri niekoľkých sedeniach opraví kýla skúsený lekár a vnútorné orgány dieťaťa už viac nevyčnievajú brušnou stenou. Potom budú rodičia schopní sami vykonať všetky potrebné manipulácie:

 1. Hladenie kruhových pohybov striktne v smere hodinových ručičiek.
 2. Počítadlo ťahov. Ľavá ruka je držaná na pravej strane brucha (hore), pravá ruka synchronne vykonáva „zrkadlový“ pohyb.
 3. Hladenie šikmých svalov. Jedna ruka sa položí priamo na pupok a druhá sa vykoná ľahkými masážnymi pohybmi v oblasti okolo nej..

Existujú aj iné spôsoby liečby. Takže podľa Komarovského, aby sa vyliečila kýla, nie je vôbec potrebné uchýliť sa k obvazu. Na dosiahnutie výsledkov stačí:

 • celoročne na zmiernenie dieťaťa;
 • urobiť brušnú masáž;
 • pravidelne sa zúčastňovať cvičení a terapeutických cvičení s dieťaťom;
 • do stravy pridajte viac vlákniny a obilnín, ktoré prispievajú k pravidelnej stolici.

Ako sa vyhnúť vydutiu pupka u dieťaťa?

Komarovského metódy sú tiež účinné pri prevencii pupočnej kýly. Môžu byť úspešne použité pre rizikové deti (predčasné, náchylné k zápche, pacienti s rachitídou atď.).

Gymnastika Komarovského:

 1. Ležiaci na chrbte, ohýbať sa a zdvíhať nohy. Najskôr obidve naraz a potom postupne.
 2. Pri ohýbaní ohýbaných nôh rôznymi smermi sa pokuste dotknúť kolien povrchu (pri prvom miernom odpore - zastavte cvičenie, aby ste predišli zraneniu). Opakujte to isté, ale s narovnanými končatinami.
 3. Vykonajte cvičebné kolo na 10-15 sekúnd.
 4. Ležiaci na chrbte na krátku dobu napodobňujú striedavo beh a chôdzu.

Aby sa zabezpečilo, že cvičenia sa vykonávajú bez chýb, rodičia by sa mali oboznámiť s príslušným videom. Masáž a pravidelné rozloženie dieťaťa na bruško pomôže upevniť účinok gymnastiky. Dospelým sa tiež odporúča, aby začali vyprovokovať dieťa, aby sa plazilo nezávisle a čo najskôr sa snažilo posadiť, pretože zdravé pravidelné napätie brušných svalov je vynikajúcou prevenciou prietrže..

Masáž pupočnej kýly u novorodencov Komarovského videa

Hlavné príznaky

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Pupočná prietrž je zrejmá od prvých dní výskytu. Je ťažké venovať pozornosť konvexnej časti pobrušnice v strede pupka, ktorá sa zvyšuje s najmenším napätím novorodenca:

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Nebezpečenstvo spočíva v nedobrovoľnom vyčnievaní črevných slučiek, ktoré môže vyžadovať chirurgický zákrok. Pri správnom liečení takéhoto vývoja udalostí je ľahké sa vyhnúť, preto by sa nemali zanedbávať hlavné príznaky choroby:

 1. pri zatlačení na vyčnievajúci pupok sa ľahko skryje vo vnútri;
 2. manipulácie sú sprevádzané charakteristickým burčiacim zvukom;
 3. v uvoľnenom stave je pupočná prietrž v počiatočnom štádiu zriedkavá.

Diagnóza môže byť stanovená palpáciou, ak ruky pediatra vyšetrujúce dieťa prechádzajú pupočníkovým krúžkom do brušnej dutiny. Na presnejšie vyšetrenie je novorodenec poslaný chirurgovi, ktorý predpisuje individuálne ošetrenie.

Masáže pomáhajú bábätkám?

Najčastejšie sa toto ochorenie prejavuje u detí vo veku do jedného roka. Kýla sa môže objaviť naraz z niekoľkých dôvodov..

Najbežnejšie príčiny sú:

 1. nezrelosť. Nedostatočná pevnosť tkaniva vedie k nepríjemnému defektu;
 2. tráviace problémy. Dojčatá trpiace kolikou a opuchom častejšie ako ostatní ochorejú podobným ochorením;
 3. zdedená predispozícia k chorobe;
 4. krivica;
 5. hlasné plačúce dieťa, predĺžený kašeľ.

V niektorých prípadoch je prietrž prejavom závažných brušných patológií. Optimálnou liečbou, ktorá môže posilniť oslabené brušné svaly, je masáž.

Masážne procedúry môžu za všetkých podmienok úplne zbaviť novorodenca vady. Tento výsledok je možné dosiahnuť iba jedným kurzom, ktorý zahŕňa najmenej pätnásť masážnych sedení. Nie je nevyhnutné, aby ošetrenie vykonávali skúsení maséri alebo lekári.

Masáž s pupočnou kýlou u novorodencov s videom

V mnohých prípadoch liečba prietrže nezahŕňa chirurgický zákrok. Aj s vysokou závažnosťou sa dá úplne vyliečiť o 3 roky, ale vo väčšine prípadov sa zotavenie objaví do roku. Liečba je konzervatívna, založená na posilňovaní svalov..

Masáž je predpísaná v nasledujúcich prípadoch:

 • vyčnievanie pobrušnice v pupku, ktoré sa zvyšuje a stvrdzuje, keď dieťa napína brušné svaly alebo plače;
 • Pri tlačení na výčnelok je počuť klepanie alebo podobný zvuk.

Masáž môžete začať po utiahnutí pupočníkovej rany, ktorá nastane v prvom mesiaci. Fyziológovia odporúčajú kombinovať umbilikálnu masáž so spoločnou.

Masáž brucha má liečivý účinok a zvyšuje imunitu. Malo by pozostávať hlavne z kruhových pohybov, ľahkého poklepania, protitlačenia a mravčenia brucha..

 • posilňujú svaly brušnej dutiny;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • na úpravu pohyblivosti žalúdka;
 • uvoľniť svaly;
 • eliminovať nadmernú tvorbu plynu;
 • zlepšiť trávenie.

Po masáži sa dieťa správa pokojnejšie, normalizuje sa spánok a zlepšuje sa celkové zdravie. Vo väčšine prípadov lekár predpisuje masáž pomocou gymnastiky.

Masáž by sa mala vykonávať pol hodiny pred kŕmením. Výstupok musí byť nastavený a upevnený obväzom alebo lepidlom. Ak nie je možné redukciu, masírovanie sa vykonáva jednou rukou, druhá je vydutá.

Masážne pravidlá pre novorodencov

Masáž dieťaťa s pupočnou kýlou uskutočňujú rodičia alebo špecialista. V každom prípade existuje niekoľko pravidiel na jeho vykonávanie, ignorovanie, ktoré spôsobí, že tento postup bude zbytočný a dokonca nebezpečný.

Odporúčania na vykonanie masáže u dojčiat:

 • začať postup pred kŕmením dieťaťa;
 • dieťa by sa malo cítiť dobre;
 • dieťa leží na tvrdom povrchu;
 • musíte masírovať celé telo, počínajúc bruškom;
 • dieťa sa striedavo posúva zo chrbta na brucho;
 • masáž začína a končí jemným hladením celého tela.

Masážna príprava

Osobitná pozornosť by sa mala venovať príprave na manipuláciu:

 • Môžete začať masírovať bruško skôr, ako je pupočníková šnúra úplne zahojená, je to niekde okolo druhého týždňa života dieťaťa.
 • Pokiaľ ide o stravu, odporúča sa masáž vykonať na lačný žalúdok asi 30 minút pred kŕmením.
 • Je potrebné venovať pozornosť fyzickému stavu novorodenca, takže pri teplote je nežiaduce vykonávať manipulácie. S plačúcim dieťaťom to tak nebude, dieťa sa musí upokojiť a až potom pokračovať v masáži.
 • Existujú požiadavky na miestnosť, v ktorej sa bude uskutočňovať masáž pupočnej kýly. Miestnosť musí byť najprv vetraná, ale miestnosť musí byť teplá, minimálne 25 stupňov Celzia.
 • Je potrebné venovať pozornosť rukám toho, kto masáž vykonáva. Nechty musia byť nastrihané a pokožka rúk zmäknutá detským antialergickým krémom alebo detským kozmetickým olejom. Priebeh liečby je predpísaný individuálne, ale počet opakovaní za deň až trikrát.

Ďalej je potrebné vetrať a vykurovať miestnosť, v ktorej sa bude masáž vykonávať. Teplota by mala byť medzi 23-25 ​​° C.

Príčiny pupočnej kýly

Vrodený alebo získaný výčnelok pupka u detí vyvoláva nasledujúce faktory:

 • Nezrelosť. Spojivové tkanivo nemá čas dozrieť, takže 3 z 10 predčasne narodených a ľahkých detí majú také vrodené ochorenie.
 • Genetická predispozícia. U detí s takouto históriou sú pupočníkové vlákna slabé.
 • Patológia vývoja pobrušnice. Brušná stena sa mení.
 • Krivica. V dôsledku získanej choroby sa tón svalov pobrušnice znižuje.
 • Časté nahnevaný plač. Počas záchvatu hnevu alebo dlhodobého plaču dieťa zdôrazňuje brušné svaly, tkanivo sa zlomí.
 • Ťažkosti pri práci zažívacieho traktu. Kýla vyvoláva ťažkú ​​koliku, zvýšenú plynatosť, chronickú zápchu.

U dieťaťa nie je možné nechať pupočníkovú prietrž bez pozornosti. Liečba sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: konzervatívnym a operatívnym. Chirurgický zákrok je indikovaný u detí starších ako 3 roky s vydutím väčším ako 2 cm. Ak je prietrž malá, dieťa sa neobťažuje, odporúča sa používať konzervatívne metódy liečby. Jedná sa o masáž pupka novorodenca z kýly a gymnastiky.

Na vedomie! Okrem masáže a cvičenia je vhodné plávať aj v bazéne, rozprestrieť dieťa na bruchu. Lekár môže aplikovať náplasť na vydutie, ktoré drží obväz. Tieto metódy sú tiež konzervatívne a sú povolené pre veľmi malé deti..

"Provocateur" objavenie prietrže, symptómov a diagnózy

Diagnóza „pupočnej kýly“ sa vyskytuje neustále. Neprepadajte panike v predstihu, pretože nie je také ťažké vyliečiť.

Všeobecne sa verí, že pupočná kýla sa objavuje v dôsledku zavinenia lekára, ktorý po narodení dieťaťa prerušil pupočnú šnúru. Nesmieme však zabúdať, že predtým, ako ženy vykonali tento postup a sa stretávali s pupočnou kýlou menej často. Preto lekársky zásah nemôže ovplyvniť výskyt patológie, pretože nie je spojený s brušnými svalmi.

Tu si môžete prečítať, ako správne zaobchádzať s pupkom novorodenca..

Hlavnou príčinou pupočnej kýly je dedičnosť. Ak v detstve bolo podobné ochorenie pozorované u rodičov, budúce dieťa bude s najväčšou pravdepodobnosťou naň náchylné..

Rodičia sa zaujímajú o to, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov.

Stačí sa pozrieť na dieťa a zistiť, že táto pečať je veľkosť hrachu v pupku. Vyskytuje sa v dôsledku nedostatočného rozvoja brušných svalov.

Popri genetickej predispozícii sa pod vplyvom týchto faktorov vyskytuje aj pupočná kýla u novorodencov, ktorej príčiny sa môžu líšiť:

 • nezrelosť;
 • vnútromaternicový tlak (objavuje sa pri zápche, plaču).

Hlavným znakom pupočnej kýly u dojčaťa je charakteristická vydutina v oblasti pupočného kruhu. Ak stlačíte túto pečať, charakteristický zvuk zlyhá. Pri normálnom vývoji svalov pobrušnice sa tak nestane.

Kvalifikovaný pediater / chirurg môže diagnostikovať pupočníkovú prietrž u dojčiat, ktorých príznaky sa ešte neprejavili..

Toto vydutie sa stane viditeľným, keď dieťa plače, tlačí. Opuch pupka mu neprináša nepríjemnosti a zriedka sa vyvinie v chorobu alebo porušenie.

Známky pupočnej kýly sa nemusia objaviť po narodení a prejavia sa v druhom alebo treťom týždni života dieťaťa..

Možné komplikácie

Pruh

Črevné tkanivo zovreté v herniálnom vaku.

 • hlasné plačúce dieťa;
 • vydutie na pupočníku nemožno nastaviť;
 • tkanivá sú opuchnuté a drsné;
 • možná nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie.

Roztrhnutie kože cez herniálny vak

Pri takýchto komplikáciách si liečba pupočnej kýly u novorodencov vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Včasná pomoc zabezpečuje, že nedôjde k negatívnym dôsledkom..

Na čo slúži masáž??

Novonarodené deti sa často obávajú a plačú. Nie je ľahké ubezpečiť také dieťa, pretože príčinou jeho plaču nie je rozmar, ale bolestivé pocity v brušnej dutine, ktoré sa vyskytujú s kolikou, zápchou a plynom v črevách (odporúčame prečítať: čo je lepšie si vybrať z koliky a plynu v žalúdku u novorodencov?).

Brušná masáž je jedným zo spôsobov, ako pomôcť bábätkám. Je to jednoduché, nevyžaduje špeciálne zručnosti a, ako sa hovorí, je vždy po ruke. Matka môže masírovať žalúdok dieťaťa nielen počas exacerbácií, ale aj preto, aby sa zabránilo hromadeniu plynov v črevách. Ľahké pohyby ramien pomáhajú bublinám plynu pohybovať sa v črevách a ísť von. Kŕče zmierňujú a dieťa sa cíti lepšie.

Ak pravidelne masírujete niekoľkokrát denne, môžete zaistiť, že záchvaty koliky sa objavia oveľa menej často a nie tak akútne. Tým sa zlepší celkový stav dieťaťa, bude mať dobrú náladu a lepšie spí.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Otázka od Violetty Menshovej:Povedz mi, je možné liečiť fibroidy maternice pomocou propolisu? Snažil som sa to mnohokrát, ale nebol tam žiadny výsledok.
Obdobie zotavenia po každom chirurgickom zákroku vyžaduje, aby bol pacient mimoriadne obozretný o svoje zdravie. Čo robiť, ak sa naliehavo potrebujete vrátiť do svojho zvyčajného života a lekári vo väčšine prípadov vám nedovolia tráviť veľa času ľahnutím.
Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.