loader

Hlavná

Hlava

Správna osvedčená cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy

Hlavným terapeutickým opatrením, ktoré zaručuje zaručený úspech v prípade poškodenia (zničenia) medzistavcových platničiek, je posilnenie svalov chrbta, zadku a bokov. Preto by lekári a pacienti mali venovať osobitnú pozornosť povinnej realizácii cvičebnej terapie pri osteochondróze bedrovej chrbtice..

Výučbu môžete začať iba po konzultácii s neurológom. Pri niektorých komplikáciách osteochondrózy môžu byť terapeutické cvičenia prísne kontraindikované alebo môžu byť povolené iba niektoré cvičenia..

Cvičenie dolnej časti chrbta doma. Pre zväčšenie kliknite na obrázok

Učebný plán, všeobecné pravidlá

vykonáva sa v prvom štádiu akútneho obdobia (so silnou bolesťou);

vykonáva sa v druhej fáze akútneho obdobia (s oslabením bolesti);

vykonáva sa počas obdobia remisie (bolesť je minimálna alebo dokonca chýba).

Je dôležité prísne dodržiavať plán hodiny a nemiešať cvičenia z rôznych blokov.

Fyzikálnu terapiu môžete vykonávať kedykoľvek počas dňa, hlavná vec je, že po jedle už uplynula hodina alebo viac.

Pri vykonávaní zložitých pohybov by nemal spôsobiť bolesť. V opačnom prípade je to signál opustiť určité cvičenie alebo znížiť jeho amplitúdu.

Na dosiahnutie maximálneho účinku terapeutických cvičení na osteochondrózu bedrovej chrbtice je nevyhnutné:

 • robiť každý deň;
 • vykonávať cvičenia pomalým tempom so zameraním na prácu svalov;
 • nezabudnite na správne dýchanie;
 • informovať ošetrujúceho lekára o všetkých výsledkoch a objavujúcich sa problémoch.

Príprava: oblečenie a vybavenie

Hlavné požiadavky na oblečenie:

 • Nemal by obmedzovať pohyby, ale nemal by byť príliš priestranný.
 • Oblečenie by malo byť ľahké, vyrobené z prírodných materiálov, ale dostatočne teplé, aby sa bedrová chrbtica neochladila. Najlepšie je hustá bavlnená tkanina (môžete pridať vlnu).

Na fyzickú terapiu budete potrebovať hrubý valec, ktorý sa počas cvičenia položí pod nohy, pri ležaní - to odstraňuje nadmerné zaťaženie bedrovej chrbtice. Výška valca by mala byť taká, aby si udržala pravý uhol medzi bedrom a dolnou časťou nohy.

Poďme na prax.

Súbor cvičení v akútnom období

Pretože v akútnom období osteochondrózy pacienti sledujú odpočinok na lôžku, je cieľom cvičení zameraných na zlepšenie dýchania a vo všeobecnosti sa posilňuje. Vykonáva sa v polohe na chrbte na posteli (ak je na ňom tvrdá ortopedická matraca) alebo na hrubom koberci (nad ktorým je položený gymnastický koberec). Počet opakovaní cvičení je 8–10, ale je možné menej (v závislosti od pohody).

Desať cvičení pre prvú fázu akútneho obdobia

Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, položte pod spodné nohy valček tak, aby medzi stehnom a dolnou časťou nohy bol pravý uhol. Prsty striedavo ohnite v päsť a neviazajte. Striedavo ohýbajte a predlžujte nohy v členkovom kĺbe.

Ľahnite si na chrbát, ľavá noha je ohnutá v kolene, noha spočíva na povrchu postele, uhol medzi nohou a stehnom by mal byť ostrý, pravá noha sa narovnáva a leží na posteli. Pomaly posúvajte pätu po povrchu postele, ohnite pravú nohu do polohy vľavo a potom tiež pomaly ohýbajte. Opakujte 8 krát. Zmeňte polohu nôh, vykonajte cvičenie pre druhú nohu.

Cvičenie 1 východiskovej polohy (ďalej len "IP"), ramená natiahnuté pozdĺž tela. Striedavo zdvihnite narovnané ruky nahor za hlavu.

SP cvičí číslo 2 tohto bloku. Pomaly posuňte pravú nohu nabok. Opakujte 8 krát. Zmeňte polohu nôh a opakujte cvičenie pre ľavú nohu.

SP č. 1. Stláčajte kolená striedavo. Bedra zostáva pevne pritlačená k posteli, pohyby sa robia iba v kolenách.

Ľahnite si na chrbát, obe nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu postele. Prípadne vytiahnite ohnuté nohy do žalúdka. Rozsah pohybu je úplne závislý od bolesti.

IP je rovnaké (č. 6). Striedavo zoberte kolená do strán - „žaba“.

SP č. 1. Otočte chodidlá po členoch v smere hodinových ručičiek.

Ľahnite si na chrbát, nohy sú rovné, predĺžené, ruky pozdĺž tela s dlaňami hore. Ohnite obe ruky v lakťovom kĺbe - hlboký dych, ohýbanie - výdych.

SP č. 1. Membránové dýchanie po dobu 1–2 minút: pri vdýchnutí vytlačte čo najviac žalúdok a pri výdychu ho vtiahnite do seba.

Tento komplex fyzioterapeutických cvičení je možné vykonávať 2-3 krát denne, v závislosti od zdravotného stavu.

Sedem cvičení pre druhú fázu akútneho obdobia

Obraciame sa na cvičenie na tréning abs a zadok. Pred pokračovaním v tomto bloku dokončite predchádzajúci súbor.

Ľahnite si na chrbát, obe nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu postele. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte krížovú hrebeň smerom nahor, položenú na dolnej hrudnej chrbtici, vydržte 1 sekundu v najvyššom bode, pomaly výdych na výdychu..

IP je rovnaká. Zhlboka sa nadýchnite, keď pomaly vydýchate a zdvíhate hlavu. Po inšpirácii sa vráťte do pôvodnej polohy.

Ľahnite si na chrbát, nohy sú rovné, predĺžené, ruky pozdĺž tela s dlaňami dole. Nadýchnite sa, vydýchnite a utiahnite silové svaly, udržiavajte napätie počas 8 až 10 sekúnd. Relax, zhlboka sa nadýchnite.

IP je rovnaká. Posúvaním päty cez posteľ ju pomaly potiahnite čo najbližšie k zadku, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd a pomaly narovnajte nohu. Opakujte pre druhú časť. Do 8 opakovaní. Potom cvičenie zopakujte, ale súčasne s dvoma nohami.

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách, pod holennou kosťou tak, aby medzi stehnom a dolnou nohou zostal pravý uhol. Po inšpirácii položte nohy na valec, pomaly zdvihnite panvu a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd, zatiaľ čo pomaly vydýchnite a vráťte sa do pôvodnej polohy..

Vstaň na všetky štyri postele. Pomaly posúvajte štetce po posteli a sedajte na pätách pomocou zadku. Návrat do východiskovej polohy.

Vstúpte na všetky štyri postele, krčná chrbtica je uvoľnená, brada je blízko hrudníka, pohľad je nasmerovaný nadol. Zhlboka sa nadýchnite a pomaly sa ohnite v bedrovej chrbtici („mačka“), v tejto polohe niekoľko sekúnd zotrvajte, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Neohýbajte chrbát nadol, nezdvíhajte hlavu!

Trinásť cvičebných cvičení v remisii

Terapeutické cvičenia v subakútnom období bedrovej osteochondrózy postupne zahŕňajú zvyšujúci sa počet svalov. Cvičenia pre subakútne obdobie sa najlepšie vykonávajú na podlahe, na koberci.

Ľahnite si na chrbát, nohy sa narovnajte. Stehná v dolnej časti nohy striedavo ohnite a roztiahnite.

ovládanie 4 druhá fáza akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, paže natiahnuté pozdĺž trupu, nohy rovné, natiahnuté. Striedavo pomaly narovnané ramená zdvíhajte nahor za hlavu, zatiaľ čo pri vdýchnutí, pri výdychu a návrate do pôvodnej polohy.

ovládanie 4 prvé fázy akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, ľavú nohu ohnite na koleno a vytiahnite ju do žalúdka, pravá noha sa narovná, leží na koberci. Pomaly zdvihnite pravú nohu. Zmeňte polohu nôh, opakujte pre ľavú nohu.

Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté okolo trupu, nohy ohnuté na kolenách, nohy pritlačené k podložke. Pomocou svalov lisu a stehien pomaly zdvíhajte panvu hore pri vchode, v tejto polohe niekoľko sekúnd vydržte, pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy pri výdychu..

Ľahnite si na chrbát, ruky skrížené na hrudi, nohy ohnuté na kolenách, nohy pritlačené k podložke. Pri výdychu pomaly zdvíhajte hlavu a ramená, napnite svaly lisu, pri vdýchnutí sa vráťte do východiskovej polohy.

ovládanie 3 sekundové fázy akútneho obdobia.

Ľahnite si na chrbát, ohýbajte nohy na kolenách a pritlačte nohy k koberci. Pri výdychu pomaly zdvihnite obe nohy a kolená si pritiahnite k hrudníku, v prípade potreby si pomôžte rukami. Podržte niekoľko sekúnd v tejto polohe, vdychujte pomaly a vráťte sa do pôvodnej polohy.

ovládanie 6 druhá fáza akútneho obdobia.

Vydajte sa na všetky štyri. Pomaly uvoľnite (vezmite) ľavú nohu dozadu, pričom udržiavajte rovnováhu, nechajte v tejto polohe 5 sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

Ľahnite si na brucho, na valec, ruky nabok. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly zdvíhajte hlavu a ramená nad posteľou, v tejto polohe niekoľko sekúnd zostaňte, spustite sa do východiskovej polohy a vydýchnite. Pri vykonávaní cvičenia držte hlavu rovno, nenakláňajte sa dozadu, tešte sa dopredu!

Ležte na bruchu, na valci, brada spočíva na rukách. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly zdvihnite nohy a panvu nad posteľou, v tejto polohe niekoľko sekúnd zostaňte, sklopte sa do pôvodnej polohy a vydýchnite. Pri vykonávaní krku sa nenamáhajte, nehádzajte hlavu dozadu!

Akýkoľvek komplex fyzioterapeutických cvičení by mal byť ukončený 2-3 minúty bráničného dýchania.

Toto je hlavná cvičebná terapia lézií dolných častí chrbta s osteochondrózou, pri ktorých je zaručené, že majú účinok. Pravidelne cvičte a zostaňte zdraví!

Terapeutická gymnastika pri osteochondróze - komplexy cvičení zamerané na zlepšenie zdravia

Osoba, ktorá sa často stretáva s bolesťou krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, najmä po dlhodobom zachovaní statického nepohodlného držania tela, musí pravidelne vykonávať cvičenia, ktoré tvoria gymnastiku pre osteochondrózu. V prípade absencie choroby budú pôsobiť ako prevencia, a ak sú prítomné, pomôžu vám, aby ste sa cítili lepšie a zabránili zhoršeniu stavu..

Čo je osteochondróza

Slovo "osteochondróza" v medicíne znamená ochorenie spojené s dystrofickými zmenami v tkanivách kĺbovej chrupavky. Podľa štatistík je frekvencia poškodenia medzistavcových platničiek vyššia ako samotné kĺby. Na liečbu osteochondrózy musíte pochopiť dôvod jej rozvoja:

 • Vek - v dôsledku postupného znižovania vaskulárneho lôžka medzistavcových platničiek (najmä u ľudí starších ako 35 rokov) dochádza k zmenám v ich stravovacom návyku, čo sťažuje ich obnovu..
 • Poranenia chrbta.
 • nadváha.
 • Porušenie postavy (vrodené alebo získané).
 • Zvýšená pohyblivosť chrbtových segmentov.
 • Slabý svalový korzet.
 • Nadmerná fyzická aktivita na chrbte.
 • Dlhodobé uchovávanie nepríjemných pozícií.
 • Poruchy metabolizmu, podvýživa.

Hlavným príznakom je bolesť chrbta, ktorá sa môže zhoršiť pocitom ochrnutia končatín. Ak je osteochondróza chronickým ochorením, medzi príznakmi sa objaví úbytok hmotnosti a atrofia končatiny. Bolesť je možné pozorovať iba v jednom sektore - krčka maternice, bedrovej kosti atď., Alebo sa môže šíriť po chrbte, dá srdcu, krížovej kosti, hlave, sprevádzajú závraty, „muchy“ pred očami.

Gymnastika s osteochondrózou

Konzervatívna terapia sa používa vo väčšine štádií tohto ochorenia - lekári sa zriedka uchýlia k chirurgickému zákroku a jedna z najdôležitejších metód sa nazýva fyzioterapia alebo gymnastika. Je vybraná s ohľadom na závažnosť stavu pacienta, prítomnosť / neprítomnosť zmien súvisiacich s vekom, sprievodné ochorenia. Terapeutická gymnastika s osteochondrózou nie je len spôsobom, ako blokovať vývoj choroby, ale môže sa použiť aj na profylaktické účely..

Na čo je potrebné

Cvičenia z osteochondrózy majú niekoľko cieľov: v počiatočných štádiách stimulujú proces regenerácie chrupavkového tkaniva a dekompresiu koreňov nervov a neskôr bránia ďalšiemu ničeniu medzistavcových platničiek. S ich pomocou môžete rýchlo dosiahnuť svalovú relaxáciu, zmierniť stav v prípade zhoršenia syndrómu bolesti. Po prvom mesiaci pravidelných lekcií sa terapeutická gymnastika prejaví:

 • zvýši sa elasticita svalov;
 • poloha tela bude opravená;
 • začne sa proces posilňovania svalového korzetu;
 • mobilita chrbtice sa vráti;
 • aktivuje sa krvný obeh a zlepšuje sa metabolizmus;
 • frekvencia remisií sa zníži.

Metódy autorských práv

Ak prevenciou tohto ochorenia môžu byť kalietika, joga alebo pilates, potom sa liečba vyberie individuálne, často z 8 základných gymnastických techník pre osteochondrózu. Všetky sú prispôsobené domácim podmienkam, takže nemusíte navštíviť zdravotné stredisko. Najviditeľnejší terapeutický účinok je daný:

 • Butrimovský komplex - založený na čínskych metódach, vyžaduje ráno a večer.
 • Terapeutická gymnastika Dikulu pre osteochondrózu - izometrické cvičenia pre krk a cvičenia pomocou palice a lopty.
 • Gymnastika Shishonin je vhodná pre pacientov s fyzickou nečinnosťou, nemá kontraindikácie, ale chráni viac, ako lieči.
 • Fyzioterapeutické cvičenia podľa Bubnovského - kinezoterapia, vhodné pre každého, môžu pôsobiť ako prevencia osteochondrózy. Do domácich podmienok sa prevádza až po zaškolení špecialistom.

Cvičebné pravidlá

Hlavná vec je, že komplexy cvičenia na terapiu osteochondrózy chrbtice sa vyberajú spolu s lekárom pre každé oddelenie chrbta individuálne a pri zohľadnení možných sprievodných chorôb, ktoré zakazujú fyzickú aktivitu. Niektoré dôležité pravidlá:

 • Terapeutická gymnastika nie je telesná výchova, ani šport: všetky cvičenia sa vykonávajú hladko, bez trhania.
 • Sledujte svoje zdravie: gymnastika by nemala vyvolávať exacerbácie osteochondrózy.
 • Postupne zvyšujte počet prístupov, ako si telo zvykne.
 • Terapeutická gymnastika na chrbte s osteochondrózou sa nevykonáva na pozadí exacerbácie: iba počas remisií.

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza je najčastejším problémom u ľudí po 40 rokoch. Ak však prijmete primerané opatrenia a venujete jej dostatočnú pozornosť, následkom sa dá vyhnúť. Jedným z hlavných asistentov v tomto cvičení sú fyzioterapeutické cvičenia alebo cvičebná terapia. Súbor cvičení na osteochondrózu krčnej chrbtice je jednoduchý a trvá iba 15 - 20 minút.

Etiológia choroby

Osteochondróza môže byť cervikálna, hrudná alebo bedrová, záleží na tom, ktorá časť chrbtice sa vyvíja. Existuje niekoľko hlavných dôvodov pre jeho vzhľad:

 • Zlé návyky;
 • Sedavý spôsob života;
 • Nadváha;
 • Po poranení chrbtice;
 • Vek po 40 rokoch;
 • Ortopedické problémy: chodidlá na nohách alebo ploché nohy.

Pravidlá fyzioterapie

Základné pravidlá terapeutických cvičení pre všetky časti chrbtice sú rovnaké.

 • Čerstvý vzduch alebo dobre vetrané miesto;
 • Všetky cvičenia začínajú zahrievaním;
 • Nabíjanie vykonávajte iba vo fáze remisie choroby;
 • Pohyby by mali byť voľné, takže oblečenie sa vyberá pohodlne;
 • Pohyby nie sú ostré, postupne sa zvyšujú amplitúda a počet krát. Potom sa vyhnete poraneniu väzov a svalov;
 • Ak počas cvičenia pociťujete bolesť, zastavte sedenie;
 • Pred začatím vyučovania a na konci zmerajte srdcový rytmus. Ak sa zvýši, znížte zaťaženie;
 • Počas nabíjania sledujte dych;
 • Pravidelnosť je nevyhnutnou súčasťou úspešnej liečby. Ak cvičíte čas od času, nebude to mať správny účinok;
 • Cvičenia potrebné na prevenciu a liečbu osteochondrózy sú predpísané a vybrané iba odborníkom. Nepoužívajte samoliečbu, môže to mať opačný účinok;

Zahrejte sa

Veľmi dôležitou súčasťou celého súboru cvičení je zahrievanie. Pomáha predchádzať zraneniam svalov a kĺbov. Zahrievanie musíte urobiť pomaly. Najskôr sa vykonajú jednoduché hojdačky, potom sú nabíjacie prvky komplikované.

 1. Postavte sa rovno. Pomaly pri nadýchaní nosa zdvihnite ruky a po plnom prúde vzduchu do pľúc spustite ruky a zašumte..
 2. Pre zahriatie krčnej chrbtice nakloňte hlavu do strán a otočte ju hlavou dole k hrudníku a vytvorte polkruh z jedného ramena na druhé..
 3. Potom sa oplatí trochu natiahnuť hrudnú časť, pretože stojí proti stene tak, aby sa opierala o päty, zadok, lopatky a zadnú časť hlavy. Urobte 2 kroky od steny a spojte lopatky dohromady. Počkajte 3 roky, potom uvoľnite lopatky a vráťte sa späť na stenu.
 4. Striedavo zdvíhajte ľavé rameno, potom pravé a obidve ramená k sebe.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-krát.

Cvičenie na liečbu osteochondrózy

Najbežnejším typom tohto ochorenia je osteochondróza krčnej chrbtice. Preto je dôležité venovať pozornosť tejto konkrétnej časti chrbtice a vykonávať jednoduché cvičenia. Upozorňujeme na niektoré z nich:

Stály komplex

 1. Postavte sa, ruky na boky. Začnite otáčať hlavou doľava a doprava. 10 krát.
 2. Potom sa urobí to isté, naklonenie hlavy iba k pravému ramenu a doľava. Vykonajte desaťkrát.
 3. Začnite hladký rotačný pohyb hlavy opisujúci polkruh. 10 krát.
 4. Pritlačte dlaň na čelo a pritlačte ju na dlaň. V tomto prípade by sa mali krčné svaly namáhať. Spustiť trikrát.
 5. Odpočívajte a pritlačte si dlaň chrbtom k hlave tak, aby sa tiež napli svaly krku. 3 krát.
 6. Rovnaký postup vykonajte s dlaňou a súčasne stlačte pravý a ľavý chrám. 3 krát.

Ležiaci komplex

Východisková poloha komplexu: ležiace na chrbte, narovnané nohy, ruky pozdĺž tela.

 1. Z východiskovej polohy (I.P.) mierne nadvihnite hlavu a zostaňte v polohe asi 5 sekúnd. Zníženie hlavy. Opakujte trikrát.
 2. Položte ruky na svoje plecia a 4-krát otáčajte lakte na oboch stranách. Opakujte trikrát.
 3. Od I.P. zdvihnite jednu nohu a ohnite ju na koleno. Potom si vymieňajte nohy. Napodobňujte chôdzu na svojom mieste pri ležaní. Vykonajte trikrát po dobu 30 sekúnd.
 4. Zdvihnite ruky nad vami a striedavo ich potiahnite do stropu, zatiaľ čo oddeľujete lopatku z podlahy. Pre každú ruku 6-krát.
 5. Počas dychu roztiahnite ruky do strán a nahor. Pri výdychu zdvihnite koleno a pritiahnite ho k hrudníku. Neroztrhajte si hlavu z podlahy. Opakujte cvičenie 5-krát.
 6. Ležiaci na chrbte, položte ruky na pás. Pri inšpirácii dvíhame nohy a ohýbame sa na kolenách. Pri výdychu ohnite kolená a uvoľnite nohy. Spustiť 5 krát.
 7. Byť v I.P. spojte lopatky dohromady a pritlačte ich k podlahe. Pretrvávajúce postavenie na 3 účtoch. Spustiť 5 krát.

Sediaci komplex

Posaďte sa na tvrdú stoličku. Toto je vaše I.P..

 1. Sediaci na stoličke, posúvajte ľavé koleno na ľavé koleno na 3 sekundy. Rovnaké cvičenie robíme aj pravou rukou. Potom oboma rukami zatlačíme na kolená. Vystupujeme 5 krát.
 2. Ťahajte ľavým ramenom smerom k ľavému uchu. Podržte na 3 sekundy. Pravým ramenom vykonávame rovnaké cvičenie. Potom sa pokúsime vytiahnuť obe ramená k ušiam. 5 sád.
 3. Rotačné pohyby vykonávame ľavým ramenom, potom pravým a potom oboma ramenami. 7-krát pre každé rameno.
 4. Zdvihnite nohy mierne ohnuté na kolenách. Cvičný bicykel.
 5. Natiahnite ruky pri vdychovaní, pri výdychu si ovinte ruky okolo ramien.
 6. Posaďte sa na ľavej strane stoličky. Vykonávame nasledujúce cvičenia:

6.1 Zdvíhanie a spúšťanie ľavej ruky;

 • Pohyby rúk tam a späť, akoby rezali palivové drevo;
 • Vykonajte kruhové pohyby v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek;
 • Zdvihnite ruku, hodte ju a potraste.

6.2 Presuňte sa na pravú stranu stoličky a vykonajte rovnaký komplex.

 • Posaďte sa priamo na stoličku. Pri nadýchaní zdvihnite ruky nahor. Pri výdychu uchopte kolená. Opakujte trikrát.

Celý komplex cvičení sa vykonáva pomaly až mierne.

Cvičenie na exacerbáciu

Ak choroba postupuje a vyskytuje sa exacerbácia, je dôležité dodržiavať pravidlá správania sa v domácnosti. Zahŕňajú:

 • Spať a ležať iba na tvrdom matraci;
 • Pod kolená položte vankúš alebo valček. Takže odstránite nadmerné napätie z chrbtice;
 • Vykonávanie špeciálnych cvičení na uvoľnenie svalov chrbtice.

Pri telesnej výchove v čase exacerbácie je dôležité vykonávať všetky cvičenia pomaly, sedieť pred zrkadlom a starostlivo sledovať všetky svoje pocity.

I. P. sedí na tvrdej stoličke, nohy spolu, ruky na kolenách, hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou.

 1. Veľmi pomaly otočte hlavu najprv doprava, potom doľava. Brada by mala byť rovnobežná s podlahou. 3 krát.
 2. Nakloňte hlavu k pravému ramenu a potom doľava. Ramená sú upevnené v jednej polohe a nezdvíhajú sa smerom k hlave. 3-4 krát.
 3. Nakloňte hlavu bradou k hrudi. Pri návrate do I.P. Spustiť trikrát.
 4. Veľmi pomaly napínajte bradu na pravý golier, potom do stredu a do ľavej kľúčnej kosti. 4 krát.
 5. Sklopte hlavu nadol tak, aby brada siahala až k hrudníku, pomaly vykonávajte pohyby vo forme polkruhu z jedného ramena na druhé. Spustiť 4 krát.
 6. Zatáčajte, držte polohu 3 sekundy a pri výdychu sa vráťte do polohy I.P..
 7. Odložte si čelo do dlane, 3 minúty odpočívajte, potom hlavu položte na dlaň, tiež na 3 sekundy, a zastavte pravý a ľavý chrám na dlani na 3 sekundy..

Kontraindikácie pri záťažovej terapii

Pri vykonávaní terapeutických cvičení existuje veľmi málo kontraindikácií. Najčastejšie nejde o kontraindikácie, ale o odporúčania na obmedzenie tried v určitom časovom období. Pri osteochondróze sa neodporúča vykonávať záťažovú terapiu počas exacerbácie a silnej bolesti. Existujú však všeobecné kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • Horúčka;
 • Závažná bolesť v ktorejkoľvek časti tela;
 • Výskyt zhubných nádorov;
 • Zápalové a infekčné choroby;
 • Vysoký krvný tlak;
 • V prípade narušenia duševného stavu nie je pacientovi predpísaná cvičebná terapia;
 • Krvácanie alebo jeho pravdepodobnosť;
 • Krvné zrazeniny
 • Prítomnosť nevyliečiteľných progresívnych chorôb.

Pri vypracúvaní liečebného postupu pre osteochondrózu, ako aj pre všetky choroby, ktoré si vyžadujú fyzickú záťaž pre každého lekára, je dôležité určiť možnosť indikácie alebo kontraindikácie pri fyzioterapeutických cvičeniach. Preto je komplex práve v tejto oblasti špecialistom.

Odporúčania týkajúce sa prevencie

Ak je rozumný prístup k prevencii osteochondrózy, potom sa dá úplne vyhnúť. Hlavné odporúčania nie sú komplikované:

 • Vykonajte každý deň cvičenia fyzioterapie;
 • Užívajte lieky;
 • Pohybujte sa viac;
 • Zbavte sa zlých návykov;
 • Sledujte svoju stravu;
 • Pravidelne vykonávajte zdravotné prehliadky.

Prevencia je najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe, a liečenie jej účinkov je pomerne ťažké. Ak idete k lekárovi v prvom štádiu, postupujte podľa odporúčaní pre liečbu a nebuďte leniví, potom môžete zabudnúť na bolesť o niekoľko mesiacov..

Komplex liečebných cvičení na osteochondrózu

Periodická bolesť v rôznych častiach chrbtice signalizuje počiatočné štádiá osteochondrózy. Môžete zabrániť vzniku choroby a dokonca ju liečiť pomocou pravidelných komplexov terapeutických cvičení. Terapeutické cvičenia na osteochondrózu chrbtice teda pomáhajú znižovať svalové napätie, posilňujú ich a postupne narovnávajú chrbticu po celej dĺžke. Pomáha tiež zbaviť sa nepohodlia, zlepšuje držanie tela a zbavuje sa chronickej únavy..

Význam fyzioterapie a gymnastiky s osteochondrózou

Na liečenie tohto ochorenia existujú pilulky a masti, ale najúčinnejšou možnosťou sú gymnastika s osteochondrózou. Prispieva k:

 • zlepšenie trofických platničiek medzi stavcami;
 • posilnenie svalov;
 • korekcia polohy;
 • zlepšiť metabolizmus a krvný obeh;
 • zníženie bolesti;
 • zlepšenie spoločnej mobility;
 • zvýšiť imunitu;
 • celkové posilnenie tela.

Fyzioterapia na osteochondrózu je indikovaná pre starších pacientov a ľudí so slabými svalmi, väzmi v prítomnosti chorôb, ako sú ploché chodidlá alebo klubová noha. Rovnako ako tí, ktorí mali poranenia miechy.

Všeobecné princípy a pravidlá liečebnej terapie pri osteochondróze

Pred začatím vyučovania je potrebné získať odbornú radu, aby si vybral najvhodnejší súbor cvičení.

Pri vykonávaní cvičebnej terapie musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Vykonajte gymnastiku z osteochondrózy vo vetranom priestore;
 • Odporúča sa cvičiť ráno, ale ak takáto príležitosť neexistuje, je to možné večer;
 • je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie svalov, začať s ľahkými, šetrnými cvičeniami;
 • monitorovať dýchanie počas cvičebnej terapie. Musíte teda dýchať rovnomerne, hlboko a hladko;
 • zabrániť prepätiu v bedrovej a krčnej chrbtici;
 • cvičte pravidelne;
 • Nespechajte, ale skúste sa sústrediť na cvičenie;
 • cvičte najmenej trikrát týždenne, najlepšie však každý deň;
 • postupne zvyšujte počet opakovaní cvičení.

Pri osteochondróze a jej prevencii sa cvičenie najprv predpisuje, aby pomohlo tónovať svaly, potom sa cvičenia postupne komplikujú a pridávajú sa nové prvky na posilnenie chrbtice..

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Cvičebná terapia osteochondrózy je kontraindikovaná v týchto prípadoch:

 • pooperačné obdobie;
 • zápalové ochorenia;
 • akútna bolesť chrbtice;
 • prítomnosť zhubných nádorov;
 • hypertenzia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • pruh;
 • choroby kardiovaskulárneho systému.

Vykonávanie cvičení s osteochondrózou sa tiež neodporúča pre zlé zdravie a slabosť. V počiatočnej fáze je možná intenzifikácia bolesti alebo horúčky, jedná sa však o dočasné javy.

Liečebný komplex cvičení na osteochondrózu

Pre každú časť chrbtice sa používajú určité cvičenia na osteochondrózu, ktoré prispievajú k rýchlemu a účinnému odstráneniu nepríjemných príznakov..

Cvičenie zamerané na osteochondrózu krčnej chrbtice

Pri gymnastike je dôležité príliš nepreťažovať svaly krku. Cvičenie je možné vykonávať pri ležaní, státí, sedení a na všetkých štyroch cvičeniach.

 1. Postavte sa, uvoľnite všetky svaly, vyrovnajte chrbát, pomaly sklopte a zdvihnite hlavu pružnými pohybmi. Opakujte 6-10 krát.
 2. Postavte sa a zdvihnite k hlave ľavé a pravé rameno. Opakujte 6-10 krát.
 3. Počas sedenia natiahnite ruky dlaňami dole a držte ich 5 sekúnd. Opakujte 10-15 krát.
 4. Ležiaci na chrbte sa pokúste dosiahnuť bradu najskôr k ľavému / pravému ramenu. Opakujte 5-8 krát.
 5. V polohe na všetkých štyroch súčasne natiahnite pravú ruku a ľavú nohu a držte ich 5 sekúnd. Opakujte 1-5 krát.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu krčka maternice

Súbor cvičení na osteochondrózu chrbtice, zameraný na štúdium krčka maternice, sa prakticky nelíši od gymnastiky s problémami v krčnej oblasti. Zameriava sa na posilnenie svalov krku, ramenného pletenca a ramien.

 1. Postavenie pred hruď, aby sa spojili ruky v „hrade“. Podľa toho, koľkokrát - natiahnite ruky vpred, dva - zdvihnite, tri - znovu natiahnite vpred, štyri - hore. Opakujte 6-8 krát.
 2. Postavte sa, položte ruky na plecia a otáčajte ramennými kĺbmi. 8-10 krát.
 3. Postavte sa, vdýchnite natiahnite prsty nahor, vydýchnite - sklopte ruky nadol, uvoľnite sa. Opakujte 6-8 krát.
 4. Ležiac ​​na bruchu, zdvihnite ruky a nohy nahor a vytvorte tzv. "Loďou". Opakujte 6-8 krát.
 5. Vezmite dôraz ležmo, ohnite chrbticu. Opakujte 6-8 krát.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu hrudnej chrbtice

Gymnastika chrbta s osteochondrózou je zameraná na štúdium hrudnej oblasti. Cvičebná terapia sa používa na vytvorenie silného svalového korzetu, zlepšenie pľúcnej ventilácie a vytvorenie správneho držania tela.

 1. Ležiace, ohnite nohy a pritlačte ich rukami k hrudníku. Zablokujte polohu na 5 sekúnd. Robíme 1-5 krát.
 2. Ležiace, zdvihnite ruky za hlavu a narovnajte nohy. Pokúste sa dotknúť podlahy ponožkami za hlavou a zaistite ich na 2 sekundy. Robte 1-3 krát.
 3. Ležiaci na bruchu a roztiahnite ruky do strán. Mierne zdvihnite hlavu a paže, polohu na 3 sekundy fixujte. Urob to 5-6 krát.
 4. Ležiaci na pravej strane, ohýbajte kolená a maximalizujte ľavú nohu hore, fixujte 2-3 sekundy. Opakujte 4 krát na každej nohe..
 5. Postavte sa na všetky štyri, najprv zaokrúhlite chrbát, potom sa zohnite a zdvihnite hlavu nahor. Opakujte trikrát pomalým tempom..

Cvičenie na osteochondrózu bedrovej časti

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sú najbežnejšie, pretože v dôsledku anatomických funkcií tela táto časť trpí najväčším stresom..

 1. Ležiac ​​na chrbte, potom pomaly potiahnite kolená k hrudníku. 5-6 krát.
 2. Ležiace dole, jedno rameno je pozdĺž trupu, druhé je zdvihnuté nahor. Striedavo je potrebné zmeniť polohu rúk. 10-13 krát.
 3. Ležiace na ľavej / pravej strane, otočte sa pažou a nohou nahor a nadol. 15-20 krát.
 4. Postavte sa na všetky štyri a sadnite si na svoje podpätky bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy. Vykonajte pomaly 6-8 krát.
 5. Postavte sa na všetky štyri a presuňte sa do polohy na sedenie vpravo, potom na ľavý zadok, bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy. 6-8 krát.

Preventívne cvičenia

Preventívne cvičenia pre spinálnu osteochondrózu doma pomôžu predchádzať vzniku bolesti v sedavom spôsobe života a tiež pomôžu zlepšiť koncentráciu, rýchlosť a posilnia vitalitu..

 1. Self-masáž. Krúžky krku alebo bedra pravidelne hnite rukami pomocou kruhových lisovacích pohybov.
 2. Sedieť alebo stáť na rovine, zdvíhať a spúšťať ramená, spájať ich a zdvíhať. Robte všetko 10 krát.
 3. Sedenie, upevnenie kolien a panvy, otáčanie rôznymi smermi, pokúšanie sa čo najviac krútiť v oblasti hrudníka. 10-15 krát.
 4. Ležiaci na chrbte, položte ruky za hlavu a striedajte sa, aby ste zdvihli rovné nohy. 15 krát.

Cvičenie chrbta s osteochondrózou doma nebude trvať príliš dlho, ale ochráni vás pred bolesťou chrbta.

Účinné sady cvičení na osteochondrózu chrbtice

Jednoduchosť počiatočnej fázy používania gymnastiky neznamená, že ju môžete okamžite začať a snívať o nej čo najskôr, aby ste sa dostali k svojej predchádzajúcej podobe. Každý komplex si vyžaduje jeho prípravu. Je potrebné poznamenať, že záťaž sa zvýši, aj keď s prestávkami a prestávkami na odpočinok. Aby bol účinok nabíjania extrémne pozitívny, je potrebné zahriať svalové vlákna chrbta a pripraviť ich na prácu..

Na tento účel sa odporúča:

 • osprchovať sa. Zároveň uvoľní napätie vo svalových skupinách a uvoľní tón. Tým sa zvýši systémová pripravenosť tela na gymnastiku;
 • urobiť ľahkú masáž chrbta. Má podobný účinok. Navyše, svaly, na ktoré sa kladie dôraz na masážne pohyby, sú už súčasťou práce;
 • zahriať sa zahriať. Ľahké jarné chôdze v rôznych variantoch - na celú nohu, ponožky, podpätky, vonkajší okraj chodidla - to všetko pomôže obohatiť zapojené orgány a systémy kyslíkom.

Vodná gymnastika

Príjemnou alternatívou k domácim športom je fyzioterapia, ktorá sa vykonáva v bazéne. Okrem všeobecného posilňujúceho účinku na telo táto metóda šetrí chrbtové svaly a chrbticu. Vo vode sa zaťaženie tela znižuje a svalový korzet sa uvoľňuje..

Vodná gymnastika má tiež kontraindikácie. To sa nedá riešiť počas exacerbácie choroby alebo ak má človek nachladnutie

Všetky cvičenia sa vykonávajú opatrne, bez náhlych pohybov, zákruty:

 1. „Plavák“ je určený pre ľudí s cervikálnou osteochondrózou. Posaďte sa v bazéne, sklopte hlavu pod vodu, schmatnite si kolená rukami, pritiahnite ich k žalúdku a chvíľu si povystavte, zatiaľ čo vydýchnite nosom..
 2. Hviezdička zmierňuje bolesť krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Robí sa to ležaním na hrudi alebo chrbte. V prvom prípade sklopia tvár nadol a ľahnú si na vodu, roztiahnu končatiny do strán a odpočinú si. Nie je potrebné ohýbať spodnú časť chrbta, spúšťať panvu, zdvíhať alebo zdvíhať hlavu, inak osoba začne klesať.
 3. „Plazte sa“ na hrudi alebo na chrbte. Po položení na vodu, začnite od neho tlačiť nohami. Zároveň sa pohybujte tak voľne, ako je to len možné, bez toho, aby ste stlačili kolená, pracovali si boky a napínali si ponožky..

Najúčinnejší komplex liečebných cvičení na osteochondrózu

Na vykonanie cviku budete potrebovať špeciálne vybavenie: koberec, valec (môžete ho nahradiť valcovanou utierkou), stoličku a tiež rovný povrch. Trvanie jednej hodiny je od 30 do 60 minút, z ktorých 10 - 15 je nevyhnutne vyhradených na relaxáciu.

Predpokladom je zachovanie správnej postupnosti cvičení - od jednoduchých po zložitejšie. V závislosti od postihnutej oblasti môže byť pozícia pri vykonávaní buď ležiaca alebo sedí.

Gymnastika krčnej chrbtice predpokladá najmä statickú záťaž, ktorá umožňuje počiatočnú polohu tela stojaceho aj sediaceho. Najobľúbenejšie cvičenia:

 • Zložte chrbát ruky na opačný líc a stlačte ju. Potom vykonajte otočenie hlavy doľava a doprava a prekonajte odpor.
 • Prekrížte prsty oboch rúk a položte ich na čelo. Sklopte hlavu dopredu a pokúste sa prekonať odpor. Potom nakloňte hlavu dozadu a kríž prsty položte na chrbát hlavy.
 • Vykonajte naklápanie hlavy doľava a doprava.
 • Položte dlane do pästí pod bradu. Nakloňte hlavu nadol.
 • Ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Súčasne s plecami.
 • Gymnastika pre hrudník sa vykonáva sedením na stoličke:
 • Ruky sú nasmerované v opačných smeroch rovnobežne s podlahou. Prípadne sa pokúste dotknúť prsty jednej ruky kefou druhej ruky.
 • Opierajte sa o operadlo stoličky a posúvajte ho čo najviac.
 • Vykonajte zatočenie trupu doľava a doprava, pričom ruky uchopte zadnú časť kresla.
 • V počiatočnej polohe položte nohu na chodidlo, položte na ňu lakť opačného ramena. Vykonajte skrúcanie chrbtice v smere opačnom k ​​lokte.
 • V polohe na chrbte sa vykonáva toto cvičenie: nohy sú ohnuté na kolenách. Prípadne si zdvihnite kolená k hrudníku súčasne s hlavou a ramenami a pokúste sa nosom dotknúť kolena nosom..

Efektívna gymnastika pre driekovú časť tela väčšinou zahŕňa cvičenia vykonávané pri ležaní na chrbte:

 • Ramená a nohy sú umiestnené presne pozdĺž tela. Hornú časť tela je potrebné nadvihnúť 10 - 15 sekúnd bez toho, aby ste nohy zložili z podlahy.
 • Nohy sú ohnuté na kolená, ruky sú umiestnené priečne (vpravo - na ľavom kolene a naopak). Vykonajte zdvíhanie kolena k hrudníku s odporom rúk.
 • Nohy ohnuté na kolenách sa striedavo otáčajú doľava a doprava. Zároveň sa pokúste otočiť kryt v opačnom smere.

POZOR: Akékoľvek cvičenia v terapeutickej gymnastike s osteochondrózou by mal predpisovať ošetrujúci lekár. V opačnom prípade môžete byť zdraviu škodliví..

Pravidlá pre gymnastiku

Terapeutická gymnastika s osteochondrózou chrbtice je zameraná na zlepšenie mikrocirkulácie krvi do jej oddelení, na korekciu držania tela a na elimináciu ukladania solí. Preto všetky cvičenia nie sú silou, ale postupne sa zvyšujúcou záťažou - statickou, ktorá vám umožňuje namáhať jednotlivé svalové skupiny, a tým stimulovať k nim tok krvi a kyslíka, bez zdvíhania závaží, kardiovaskulárnych záťaží alebo akýchkoľvek iných záťaží spôsobujúcich zhoršenie syndrómu bolesti..

 • Všetky cvičenia sa vykonávajú bez zhone, merane a hladko, ako by boli pod vodou.
 • Prvý komplex je prípravný, zrýchľuje krv a pomáha zohrievať väzivo.
 • Začať terapeutické cvičenia, rovnako ako koniec.
 • Činnosti by nemali spôsobovať bolesť, naopak, teplo šíriace sa cez svaly by malo prinášať radosť a potešenie.
 • Nesnažte sa okamžite dokončiť celý komplex, silné zaťaženie chrbtice môže situáciu zhoršiť a odrádzať od vôle. Je lepšie zvoliť si 4–5 cvikov, ktoré pri výkone skutočne prinesú potešenie a úľavu, a postupne zvyšujú ich počet.
 • Pri vykonávaní cvičení nezabudnite na správne a hlboké dýchanie. Nadýchnite sa cez nosné dierky s expanziou bránice, vydýchnite ústami, so znížením bránice.
 • Gymnastika na liečenie a prevenciu osteochondrózy bude účinná iba pri pravidelnom používaní.

Okrem toho gymnastika s osteochondrózou účinne zmierňuje bolesť chrbta pri plávaní v bazéne. Plávanie umožňuje nielen distribuovať záťaž na všetky časti svalov, ale tiež saturovať bunky kyslíkom pri správnom dýchaní..

Naopak, je možné zmierniť napätie zo zadných svalov po dlhšej námahe alebo po ťažkom dni pomocou jednoduchých cvičení na fytobole - obrovskej gule, ktorá bola vyvinutá špeciálne na korekciu pohybového aparátu, ako aj fyzioterapeutických cvičení pre ľudí s detskou mozgovou obrnou..

Príčiny osteochondrózy

Osteochondróza môže byť výsledkom dedičnosti, ale najčastejšie je spôsobená nevýznamnou pohyblivosťou osoby, nízkou alebo naopak nadmerne vysokou fyzickou námahou, nosením nepohodlnej obuvi, zmenami súvisiacimi s vekom, zlou výživou. Preto je dôležitý zdravý životný štýl s vyváženou stravou a pravidelné cvičenie.

Je veľmi ťažké dosiahnuť úplný súlad s týmito požiadavkami. Koniec koncov, moderný život je hlavne sedavou zábavou pri počítači v práci aj doma, ktorá vedie auto. Fyzioterapeutické cvičenia zohrávajú v takýchto stavoch profylaktickú a terapeutickú úlohu. Vďaka jednoduchým cvičeniam je možné zlepšiť trofizmus v medzistavcových platničkách, zvýšiť úroveň kĺbovej pohyblivosti, aktivovať prietok krvi a saturáciu chrbtice výživnými zložkami, posilniť svalový korzet a obmedziť deštruktívne procesy v kostnom tkanive miechy..

Používanie športového vybavenia

Hovoríme o veľkej gumovej guli, ktorá sa nazýva fitball, a gymnastickej palici. Obe športové vybavenie sa často používa v gymnastike na osteochondrózu a osvedčilo sa.

Fitness plesové aktivity

Výhody fitballu sú jednoduché použitie a cenová dostupnosť. Guľôčky sa líšia priemerom a rozsahom od 55 do 85 cm. Projektil obohacuje liečebné sedenia, čo umožňuje pacientovi zahrnúť cvičenia s pohybmi naťahovaním a napínaním, ktoré uvoľňujú svaly chrbta a krku.

Terapeutická gymnastika na fitball môže zahŕňať nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na brucho na svoju fitness loptu a dotýkajte sa končatín podlahy. Zdvihnite ruky a nohy jeden po druhom, najprv individuálne, potom spolu iba ruky a nakoniec nohy.
 2. "Tumbleweed". Cvičenie sa nazýva tak, pretože človek sa doslova otáča tam a späť a leží na svojom bruchu so žalúdkom. Nezabudnite pohybovať dlaňami po podlahe, aby sa telo, ktoré sa valí z fitballu, mohlo o niečo opierať.
 3. Ohnite chrbticu, ležte na chrbte a otáčajte sa z tejto polohy tam a späť.

Komplex paličiek na gymnastiku

Toto športové vybavenie rozdeľuje záťaž na chrbticu a uvoľňuje chrbtové svaly. S holí môžete trénovať doma aj na ulici. Počiatočná poloha počas lekárskych lekcií - státie. Udržujte šírku ramien od seba a chrbát rovno..

Komplex obsahuje najmenej 4 cvičenia:

 1. Uchopte projektil, zakrývajúci konce palice, v ramenách vysunutých dopredu a teleso otáčajte striedavo v rôznych smeroch.
 2. Keď držíte palicu s natiahnutými ramenami, simulujte pohyb lopatiek vrtule a pohybujte strely z horizontálnej na vertikálnu.
 3. Pri nadýchaní nadvihnite palicu a vydýchnite - nižšie.
 4. Pri nadýchaní sa ohnite, dotýkajte sa škrupiny podlahou, pri výdychu sa vráťte.

Aké sú kontraindikácie liečebných cvičení pre osteochondrózu chrbtice?

Pred začatím záťažovej terapie sa musíte poradiť so svojím lekárom. Podobná gymnastika má množstvo kontraindikácií

Je obzvlášť dôležité zdržať sa akejkoľvek fyzickej aktivity počas akútneho priebehu osteochondrózy, pretože nabíjanie v tomto prípade iba zosilní syndróm bolesti..

Terapeutická gymnastika s osteochondrózou chrbtice je kontraindikovaná pri:

 • poruchy srdcového rytmu;
 • záchvaty tachykardie;
 • vysoká pravdepodobnosť krvácania;
 • závažné formy cukrovky;
 • akútne formy infekčných chorôb a do jedného mesiaca po nich;
 • zhoršenie akýchkoľvek chronických chorôb;
 • uzdravenie po infarkte myokardu v priebehu roka;
 • zhubné nádory;
 • arteriálna hypertenzia a ischemická choroba srdca.

Nezabudnite vziať do úvahy skutočnosť, že cvičenia by nemali spôsobiť nepohodlie a ešte menej bolesti. V opačnom prípade je potrebné lekciu prerušiť a potom pristúpiť k realizácii ďalších cvičení.

 • Počas gymnastiky musíte neustále sledovať správne držanie tela, vyhnúť sa náhlym pohybom a trhnutiu, aby nedošlo k zraneniu krehkej chrbtice..
 • Ak neexistuje sebadôvera, je najlepšie sa zapojiť pod dohľadom odborníka.

Cvičenie na hrudi

Je lepšie vykonávať cvičenia ležiace na pevnom a pohodlnom povrchu, kvôli pohodliu chrbta je lepšie šíriť Karimat..

 1. Ľahnite si na tvrdý povrch, nohy ohnuté na kolenách, krk, plecia, chodidlá. Jemne nadvihnite boky a chrbát a zdvihnite ich z podlahy. Vzostup by mal prebiehať postupne tak, aby sa vytvoril uhol 45 stupňov. Držte telo v tejto polohe niekoľko minút a pomaly spustite boky.
 2. Ležal na bruchu a zdvihol natiahnuté ruky, zatiaľ čo zdvihol nohy. Situácia pripomína loď. Ak to umožňuje fyzická kondícia, môžete nielen držať túto pozíciu, ale tiež sa snažiť hojdať ako loď.
 3. Z polohy ležiacej na bruchu roztiahnite rovné ruky do strán, zdvihnite ich nad podlahu a zároveň pohybujte lopatkami k sebe. Po chvíli si môžete vytvoriť ďalšiu záťaž pridržaním činiek alebo fliaš naplnených pieskom v rukách..
 4. Položte ruky na svoje plecia a pokúste sa priniesť lakte za chrbát. Bez zmeny polohy rúk striedavo sklopte a zdvihnite jedno rameno a potom druhé pomocou bočných svalov chrbta..

Príklady cvičení

Lekársky a gymnastický komplex cvičení proti osteochondróze v lumbálnej oblasti sa môže líšiť od toho istého pre krk, ale akékoľvek fyzické cvičenia sú zamerané na zastavenie záchvatov bolesti a posilnenie svalov, zabránenie exacerbácií.

S osteochondrózou krku

Krčka chrbtice trpí u ľudí, ktorí sú neustále v štatistickom postavení. Napríklad človek pri počítači nakloní hlavu a natiahne krk. Dlho zostať v tejto polohe preťažuje chrbticu a svaly.

Ak človek stojí, jeho nohy majú šírku ramien od seba, chrbát je rovný. Každý pohyb sa opakuje až 15-krát:

 1. Vykonajte pomalé a plynulé naklonenie do strany, pričom držte polohu maximálne 10 sekúnd. V tomto prípade namáhajte svaly krku, akoby odolali tlaku. Ruku môžete jemne tlačiť na stranu hlavy.
 2. Sklopte hlavu nadol, držte pózu a dlaňou zatlačte na čelo. Potom sa oprite a tiež napnite svaly a vyvíjajte tlak na chrbát hlavy.
 3. Otočte hlavu a pokúste sa dotknúť brady ramena - najprv doprava, potom doľava.
 4. Píšte vo vzduchu svojimi imaginárnymi číslami od „0“ do „9“..

Ležiace cvičenia sa vykonávajú na rovnomernej rovine (tvrdá posteľ, podlaha). Takéto cvičenia vyžadujú väčšie svalové napätie ako komplexy, ktoré sedí, takže stačí 10 opakovaní:

 1. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite hlavu a držte ho nad podlahou asi 10 sekúnd. Opatrne sklopte a odpočívajte po dobu 5 sekúnd.
 2. Ležiac ​​na jej boku, odtrhnite hlavu a držte ju rovnobežne s povrchom, upevnite polohu. Po 10 sekundách sa vráťte do východiskovej polohy. Uvoľnite sa a zopakujte pohyb.
 3. Natiahnite bradu dopredu a čo najviac, zatiaľ čo ležte na zemi.

S osteochondrózou prsníka

Ak choroba postihuje chrbticu v oblasti stavov 8 - 19, pacient musí posilniť svaly hrudnej chrbtice. Vykonajte nasledujúce cvičenia:

 1. Zvrhnuté, sklopte si ramená a pritiahnite si bradu k žalúdku. Postavte sa pomaly, pomaly.
 2. Zdvihnite ramená najskôr striedavo, potom spolu.
 3. Nakloňte sa k celému telu a rukou sa snažte dosiahnuť koleno. Najprv doľava a potom doprava.
 4. Päsťou smerom dozadu, o niečo nižšia ako lopatková kosť, zatlačte a ohnite dozadu. Zablokujte pózu a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy, potom sa ohnite dopredu, objímajte sa a sklopte sa.
 5. Ramená hladko otáčajte, najskôr dopredu, potom dozadu.

S osteochondrózou dolnej časti chrbta

Výstupok chrbta sa často vyskytuje v bedrovej oblasti. Inými slovami, jedná sa o vydutý disk. Hlavné príznaky patológie:

 • chronická bolesť
 • necitlivosť a slabosť končatín;
 • zhoršená motorická funkcia chrbtice.

Správne vybrané cviky pre dolnú časť chrbta zastavujú ničenie tkanív, zápalový proces, vracajú človeka do pôvodnej činnosti. Nasledujúci komplex zahŕňa rôzne cvičenia zo stojacej alebo ležiacej polohy:

 1. Nakloňte sa dopredu, držte chrbát rovno. Pomaly narovnať a ohnúť späť.
 2. Ohyb do strany, ohýbanie chrbtice čo najviac.
 3. Vystúpte na všetky štyri a „chodte“ rukami zo strany na stranu.
 4. Ľahnite na pevný, rovný povrch, napnite lis a dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe.
 5. Ležiace ohýbajte kolená. Natiahnite lakte loktom.
 6. Rozťahujte sa pri napínaní chrbtových svalov a hádzajte rukami za hlavu.

Charakteristiky rozvoja osteochondrózy

Choroby chrbta sú veľmi časté, ľudia ich trpia bez ohľadu na pohlavie a vek. Podľa WHO sa až 80% pacientov sťažuje na choroby pohybového ústrojenstva. Okrem toho je väčšina pacientov v produktívnom veku - 29 - 49 rokov. Tento problém je znásobený skutočnosťou, že osteochondróze sa často jednoducho nevenuje pozornosť v prvých štádiách vývoja, ignorovanie symptómov alebo snaha vyliečiť úplne odlišné problémy. Niet divu, že terapia nie je vždy predpísaná včas. Systémová liečba vrátane liekov, fyzioterapie, masážnych procedúr, cvičenia na osteochondrózu by sa mala začať čo najskôr, aby sa zabezpečila maximálna účinnosť.

Bolesť môže mať rôzne následky. Ak sa začne správna liečba včas, môžete ich rýchlo zastaviť, zmierniť zápal a poskytnúť dlhé obdobia stabilnej remisie. U mnohých pacientov, ktorí odložili liečbu, sa ochorenie zmenilo na chronickú formu. To vedie k zníženiu výkonu alebo jeho úplnej strate. Osteochondróza je spojená s degeneratívnymi procesmi v mieche, ktoré ovplyvňujú medzistavcové platničky a chrupavku.

Cvičenie na svaly pásu

S osteochondrózou bedrovej chrbtice sa odporúča vykonať sériu cvičení na roztiahnutie chrbtice, ako aj na posilnenie svalového rámu tela.

 1. Východisková poloha je vertikálna, ruky na opasku. Boky striedavo otáčajte na jednej a druhej strane.
 2. Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Presuňte boky nakreslením čísla osem. Súčasne sa môžu ramená rozložiť na vyváženie alebo položiť na plecia..
 3. Ležím na chrbte, aby ste si ohli kolená a pritiahli ich k hrudníku, zatiaľ čo sa snažíte dotknúť sa čela kolená. Podržte pri kontrole dýchania.
 4. Ležiaci na chrbte, položte si kolená ohnuté na výšku pohovky. Vytiahnite driekovú časť chrbta, akoby sa roztriedili cez stavce. Tiež postupne klesať.
 5. Postavte sa na všetky štyri, aby ste sa mohli striedavo zohnúť a narovnať chrbát.
 6. Ak chcete natiahnuť šikmé svaly chrbta, urobte zákruty a snažte sa držať ruky rovno pred vami. Toto cvičenie môžete vykonať tak, že stojíte chrbtom k stene a pri otáčaní rukami sa budete snažiť dotknúť povrchu.
 7. Ak chcete natiahnuť chrbticu, zaveste na švédsku stenu alebo priečku tak, aby nohy nedosiahli 5 cm, zostup by mal byť mäkký.

Na prevenciu osteochondrózy chrbta by sa do denných ranných cvičení mali zahrnúť prvky terapeutických cvičení a tiež by sa mali snažiť rovnomerne rozložiť záťaž na celú chrbticu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, pri ktorom je časť pobrušnice vyčnievaná do trieslového kanála..Podľa štatistík je u mužov inguinálna hernia tvorená 10-krát častejšie ako u žien, čo je spojené s osobitosťami anatomickej štruktúry inguinálnej oblasti u mužov.
Príznaky ventrálnej prietržeVýčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.
Medzistavcová kýla sa považuje za stav, pri ktorom dôjde k zmene integrity medzistavcových platničiek s následným premiestnením, vyčnievaním alebo prolapsom buničitého jadra umiestneného vo vnútri obalu disku.