loader

Hlavná

Liečba

Ako liečiť osteochondrózu?

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.

Protizápalové lieky

Na odstránenie silnej bolesti sa používajú protizápalové lieky na osteochondrózu. Účinkom je zníženie zápalu miesta. Protizápalové lieky sa delia na dva typy:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Spočiatku sa používa táto skupina liekov. Proti osteochondróze lieky pomáhajú odstraňovať bolesť a zápal pri rovnakej účinnosti;
 • Glukokortikoidy (GCS). Používa sa na autoimunitné bolesti v krku a chrbte. Častejšie sa používajú injekciami do kĺbov, ale kvôli lepšiemu liečeniu osteochondrózy sú tiež dostupné vo forme tabliet. Pri liečení patológií tohto typu sa obrátia na reumatológa. Artróza chrbtice, prípady, keď NSAID nie sú účinné.

NSAID s analgetickými účinkami:

 • Optalgin, Baralgin, Analgin - dostávajú jednu ampulku jedenkrát denne počas piatich dní. Prenesú sa do formy tabliet celecoxibu, meloxikamu, nimesulidu. Kontraindikácie: choroby gastrointestinálneho traktu, s rizikom krvácania;
 • Ketanov, Ketolak, Ketorol - sa používajú v množstve 0,01 - 0,03 g za deň, trvajúcom tri až päť dní. potom bol prevedený na rovnaké lieky ako vyššie. Kontraindikácie zápas.

NSAID s protizápalovými účinkami:

 • Diklofenak je ťažký liek vyrábaný vo forme injekcií, dávkovaný 0,075 g dvakrát denne. Aplikujte nie dlhšie ako päť dní po prechode na ľahšie protizápalové lieky na osteochondrózu;
 • Naprios, Apranax, Naprobene - lieky na osteochondrózu, konzumované raz alebo dvakrát denne po 0,25 - 0,5 g. Silné vedľajšie účinky ovplyvňujú gastrointestinálny trakt, moderná medicína ich nevyžaduje;
 • Metindol, indobén - sa používajú zriedkavo, majú negatívne vedľajšie účinky. Dávka: jedna alebo dve dávky 0,075 g.

NSAID s rovnakou účinnosťou:

 • Coxib, Dilax, Celebrex je dlhodobý liek, až 14 - 21 dní. Ak je to potrebné, dávka sa pri dávke 0,2 g denne zvýšila na 0,4 g;
 • Nemuleks, Nimika ", Nise, Nimesil - užívané s osteochondrózou, pomáhajú s bolesťou chrbta. Pitie 0,1 g dvakrát denne po jedle, kurz trvá 14-21 dní. Bezpečnosť je vyššia ako pri iných liekoch;
 • Amelotex, Melbek, Melox, Movalis - to je to, čo je bezpečné užívať aj na lieky na osteochondrózu, pravdepodobnosť krvácania a komplikácie so zažívacím traktom sú malé. Odoberá sa v množstve 0,0075 - 0, 015 g raz za 24 hodín, niekedy v priebehu 14 až 21 dní.

Lieky s analgetickým účinkom

Lieky, ktoré liečia osteochondrózu navždy, ešte neboli vynaložené, existujú však lieky, ktoré zastavujú patologické procesy, obnovujú pôvodnú aktivitu, radosť z pohybu, zmierňujú bolesť. Ak sa lieky vyberú správne, zdravie pacienta sa začne rýchlo zlepšovať. Prášky na osteochondrózu sú najúčinnejšie, čo pomáha neutralizovať kŕče a uvoľňovať svalové tkanivo.

Podporná terapia využíva antispasmodiká a svalové relaxanciá. Aké tablety na pitie s osteochondrózou predpisuje špecialista po vyšetrení. Prípravky na liečbu osteochondrózy sú k dispozícii v niekoľkých formátoch, pričom sa vyberie ten, ktorý sa pohodlnejšie používa: injekcia, masť, tablety.

Midokalm - liek, ktorého účinok znižuje svalové kŕče miechy a stavcov, má analgetický účinok. Dostupné vo forme injekcií a tabliet. Liečba osteochondrózy nespôsobuje svalovú slabosť, nedochádza k sedatívam. Liek sa užíva v dávke 0,05 g trikrát denne, časom sa dávka zvyšuje. Trvanie závisí od sily svalových kŕčov a bolesti;

Sirdalud - dávka 0,006 g za deň, keď sa používa, sa jej objem zvyšuje na 0,01 g za deň. Čas prijatia sa počíta na základe bolesti a svalových kŕčov;

Baclofen je zriedkavo predpisovaný liek. Vstupná dávka je 0,005 g trikrát denne. Množstvo liečiva sa analyzuje v priebehu času a zvyšuje sa na 0,03 až 0,075 g pre dospelého. Čas používania predpíše lekár na základe prejavených príznakov. Odmietnutie lieku sa uskutočňuje postupne..

Katadolón je liek, o ktorom by sa malo diskutovať samostatne. Tieto tablety s osteochondrózou majú špecifický účinok narkotického analgetika. Liek má účinok, aktivuje K + kanály neurónov, pôsobí na centrálny systém, zmierňuje bolesť svalov miechy, pretože patrí do skupiny svalových relaxancií. Používa sa na zmiernenie alebo odstránenie bolesti, ale pri chronických ochoreniach nie je účinný..

Používa sa na monoterapiu a ako liek na osteochondrózu v prípade kontraindikácie nesteroidných protizápalových liekov. Droga je zakázaná pre vodičov automobilov, tehotné a dojčiace ženy. Kapsuly v objeme 0,1 g sa užívajú trikrát alebo štyrikrát denne, pričom dávka nepresahuje 0,6 g. Používajte v súlade s pokynmi na prepustenie lekára..

Prípravky na liečenie cervikálnej osteochondrózy

Liečba osteochondrózy krku liekom začína odstraňovaním hlavných príznakov. Eliminácia bolesti je úloha, ktorú si lieky vstreknuté do žíl vyrovnávajú s: Meloxicam, Ketorolac, Analgin. Z lokálnych analgetík sa používa lidokaín..

Pri osteochondróze v oblasti krku sa stlačí miecha a zhoršuje sa výkon obehového systému. Na zotavenie používajú nootropické lieky, z ktorých jedným je penoxifylín. Vitamínové komplexy, glukozamín, chondroprotektory sú dôležitou súčasťou liečebného komplexu. Lekár predpisuje procedúry vo fyzioterapeutickej miestnosti, ktoré zlepšujú tok liekov do postihnutej oblasti.

Pri závratoch sa používa účinný nástroj - Cinnarizine, nástroj, ktorý zlepšuje krvný obeh v srdci. Zaoberá sa vazodilatáciou, riedením krvi. Vitamíny skupiny B, ktoré sa nachádzajú v neuromultivitíde a Midokalme, regenerujú tkanivá nervových vlákien, zakrývajú nerv ochranným filmom. Trental zlepšuje prísun kyslíka a krviniek do mozgu.

Pri bolestiach hlavy sa používa Diakarb, liek, ktorý znižuje tvorbu mozgomiechového moku, ktorý stagnoval v dôsledku zovretia stavcov. S diuretickým účinkom odstraňuje prebytočnú tekutinu z mozgu, tekutinu z tela v čo najkratšom čase..

Prostriedky na osteochondrózu hrudníka

Situácia sa tu nelíši od situácie spojenej s krčnou chrbticou. Analgetiká a lieky proti bolesti NSAID, ktoré znižujú prejavy bolesti, sa podávajú intramuskulárne. Neskôr sa pacient prevedie na tabletu (perorálna metóda) alebo sa predpíšu rektálne lieky (čapíky). Ošetrujúci lekár predpisuje, čo treba urobiť, aby sa normalizoval krvný obeh v prípade choroby.

Na liečbu osteochondrózy užíva Eufillin, Trental a ďalšie lieky. Na odstránenie svalových kŕčov hrudnej chrbtice použite Midokalm alebo Sirdalud. Relaxanty poskytnú relaxáciu svalového tkaniva, prísun krvi do orgánov. Finančné prostriedky sa prijímajú na dva alebo tri týždne. Fyzioterapeutické postupy, užívanie vitamínov, chondroprotektorov a glukozamínu zlepší proces regenerácie tkaniva chrupavky.

Eliminácia osteochondrózy bedrového kĺbu

Tento druh choroby sa vyskytuje najčastejšie. Lieky na liečbu osteochondrózy, antipyretiká, analgetiká, lieky proti bolesti, ako sú Nimesil, Diclofenac a Ibuprofen, môžu významne znížiť úroveň bolesti a eliminovať zápal. Na obnovenie krvného obehu v chrbtici sa predpisuje Trental, Eufillin, Actovegin a ďalšie. Na zmiernenie kŕčov, chondroprotektorov, sedatív a sedatív použite relaxanty.

Za účelom zvládnutia patológie nestačí len vziať tabletky a podať injekciu, musíte zmeniť svoje vlastné menu, životný štýl, fyzioterapiu, ktorá sa následne vykonáva iba s remisiou. Procedúry v fyzioterapeutickej miestnosti predpíše ošetrujúci lekár, aby sa zlepšil účinok liekov všetkých odrôd..

Ďalšie lieky

Liečiaci neurológ v závislosti od progresie patológie a stavu pacienta predpisuje lieky na predpis, ktorých používanie je prísne zakázané bez lekárskeho predpisu. Tri skupiny pozostávajúce z antikonvulzív, opioidných analgetík, antidepresív.

Moderná lekárska prax ukazuje, že v niektorých prípadoch silnej bolesti sa pridá krátky priebeh opioidných analgetík. „Závažná“ bolesť je stav, v ktorom sa v živote objavia obmedzenia: človek nenájde miesto pre seba, je v neustálom poplachu, neodvádza pozornosť od bolesti, má problémy so spánkom. Tramadol je predpísaný, liek užívaný v dávke 50 mg raz alebo dvakrát denne, ak je neúčinný, lekár dávku zvyšuje, trvanie kurzu je od štyroch do siedmich dní.

Pri radiálnom syndróme lekári používajú antikonvulzíva, pregabalín a Gabapentín. Eliminujte bolesť, zlepšite stav pacienta, normalizujte spánok.

 • Pregabalín sa užíva v dávke 0,15 g za deň v dvoch rozdelených dávkach. Dávka stúpa na 0,3 až 0,6 g týždenne. Pri použití iba pod lekárskym dohľadom sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky;
 • Gabapentín sa používa nasledovne: prvý deň 0,3 g, druhý deň 0,3 g dvakrát, tretí deň 0,3 g trikrát, štvrtý deň 0,3 g štyrikrát. Dávka sa zvyšuje na 1,8 g denne, používa sa v súlade s odporúčaniami lekára. Pravdepodobné vedľajšie účinky.

Sekundárne príznaky osteochondrózy sa prejavujú depresiou. Prejavuje sa syndrómom chronickej bolesti trvajúcim viac ako tri mesiace. Pacienti sa obávajú komplikácií, úzkosti a nálady výrazne klesajú. Lieky sa predpisujú na lekársky predpis a ich lekár sleduje ich účinnosť. Imipramín, klomipramín, amitriptylín lepšie odstraňujú bolesť, ale majú vedľajšie účinky. Sertralin, paroxetín, fluoxetín zmierňujú úzkosť, normalizujú spánok, odstraňujú strach a vedľajšie účinky sú menej výrazné. Kontraindikácie týchto liekov určí iba ošetrujúci neurológ.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Lieky proti osteochondóze

Osteochondróza je nebezpečný patologický proces, ktorý ničí spojivové tkanivo, kĺby a často ovplyvňuje vnútorné orgány v okolí. Terapia sa vykonáva pomocou moderných liekov, fyzioterapie a cvičenia. Iba integrovaný prístup môže dosiahnuť trvalý výsledok. Ale počas obdobia exacerbácie je povolený iba liek, ktorý eliminuje nepríjemné príznaky a zmierňuje stav.

Lieky predpisuje lekár na odstránenie bolesti, zmiernenie zápalu, zlepšenie prietoku krvi v postihnutej oblasti a obnovenie chrupavky po diagnostikovaní. Základom sú získané výsledky testov a existujúci klinický obraz. Žiadna z tabliet na osteochondrózu nepomôže pacientovi úplne vyliečiť, ale môže predĺžiť dobu remisie, spomaliť deštrukčný proces alebo ho úplne zastaviť..

Špecialista predpisuje lieky, ak sú k dispozícii tieto indikácie:

 • Ťažká bolesť chrbta alebo dolnej časti chrbta.
 • Pocit necitlivosti alebo zvýšená slabosť končatín.
 • Medzistavcová prietrž.
 • Porucha funkcie rúk a nôh.
 • Svalové kŕče.
 • Celkové zhoršenie, poruchy spánku, slabosť.
 • Opuch alebo príznaky zápalu (lokálna horúčka).

Druhy liekov

Liečba osteochondrózy liekmi sa uskutočňuje počas exacerbácie. Ochorenie je systémové a môže nepriaznivo ovplyvniť činnosť vnútorných orgánov, stavcov samotných a kĺbov. Pri výbere lieku lekár zohľadňuje vek pacienta, jeho celkový stav, výskyt alergických reakcií, sprievodné ochorenia, kontraindikácie. Preto je samoliečba prísne zakázaná, pretože môže iba zhoršiť stav.

Predpísané lieky na chondrózu nemôžu úplne obnoviť postihnuté tkanivo chrupavky, aj keď sa používajú najmodernejšie vývojové trendy. Prostriedky, ktoré si lekár vybral, sú však navrhnuté tak, aby riešili tieto problémy:

 • Odstráňte nepríjemnú bolesť v postihnutej oblasti.
 • Obnoviť spoločnú mobilitu.
 • Zlepšite chrupavku.
 • Zastavte zápalový proces.
 • Obnovte normálny krvný obeh.
 • Eliminujte obmedzenia a tuhosť pohybov.

Správne vybraný liek na osteochondrózu, ktorý je závislý od dávkovania a priebehu podávania, pomáha spomaliť deštrukčný proces a zabezpečiť vysokú kvalitu života pacienta. Drogová terapia zahŕňa vymenovanie rôznych skupín liekov. Zvážte najzákladnejšie.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Po stanovení diagnózy lekár v prvom rade predpíše piť lieky zamerané na odstránenie syndrómu bolesti a zápalu, ktorý ich vyvoláva. Na tento účel sa používajú analgetiká alebo skupina NSAID. Lieky sú dostupné v rôznych formách: masti, gély, tablety, injekcie, čo vám umožňuje zvoliť si vhodný formát pre každého pacienta individuálne.

Používajú sa väčšinou protizápalové lieky z nasledujúcich skupín:

 • Diclofenac (Voltaren, Ortofen, Dolobene, Diklak). Toto je základom akejkoľvek liečby osteochondrózy, pretože účinná látka môže eliminovať bolesť, potlačiť zápal a všeobecne zlepšovať pohodu. Pretože lieky nepriaznivo ovplyvňujú stav gastrointestinálneho traktu, je potrebné navyše kontrolovať odborníka a predpisovať lieky na ochranu. Používanie tabliet a injekcií na báze diklofenaku počas gravidity a laktácie je neprijateľné.
 • Ketoprofén (Ketonal, Febrofid, Flexin, Fastumgel, Ketoprofen). Prášky na chondrózu krku z tejto série účinne odstraňujú bolesť, zmierňujú zápal a spomaľujú progresiu patologického procesu. Prítomnosť veľkého množstva kontraindikácií neumožňuje samotné použitie liekov z tejto série. Majú dobrý lokálny účinok na postihnuté miesto masti a gély na báze ketoprofénu.
 • Indometacín (indovazín, indobén, artrocín, indocid). Lieky v tejto sérii majú dobrý analgetický a protizápalový účinok, ktorý vám umožňuje eliminovať opuchy a začať proces obnovy poškodeného tkaniva chrupavky. Po diagnostikovaní degeneratívnych procesov v chrbtici lekár predpisuje lieky, pretože mnohé z nich sú neprijateľné, aby sa vyskytovali pri gastrointestinálnych problémoch (napríklad žalúdočné vredy), počas laktácie a tehotenstva, v detstve..
 • Ibuprofen (Dolgit, Nurofen, Ibuprofen, Ibuprom). Prípravky založené na tejto látke sa vyznačujú zvýšenou účinnosťou a bezpečnosťou, preto sa často používajú dokonca aj počas tehotenstva, laktácie a predpisujú sa pacientom v detstve. Je dôležité dodržiavať schému stanovenú lekárom a neprekračovať odporúčané dávkovanie.
 • Nimesulid (Nimesil, Nise, Nimulid, Nimiku) Nová generácia nesteroidných protizápalových liekov s minimálnym množstvom vedľajších účinkov a kontraindikácií. Má dobrý protizápalový a analgetický účinok, pomáha pri liečbe rôznych degeneratívnych procesov pohybového aparátu. Predpísané lieky s účinnou látkou "nimesulid" v prítomnosti bolesti, opuchu, zápalu v kĺboch ​​pacienta, ktorý aktívne progreduje.
 • Coxibs (Beckstra, Celebrex). Tieto lieky sa často predpisujú aj na osteochondrózu krčnej chrbtice alebo na inú lokalizáciu. Sú vysoko účinné pri liečení degeneratívnych a dystrofických procesov v tele a na rozdiel od iných liekov nedráždia gastrointestinálnu sliznicu, dobre anestetizujú a zmierňujú zápal. Dávku a trvanie liečby volí lekár individuálne.

Nesteroidné protizápalové lieky sú rozsiahlou skupinou, ktorá obsahuje rôzne liečivá, ktoré hoci obsahujú rovnakú účinnú látku, líšia sa spôsobom použitia, kontraindikáciami a formou uvoľňovania. NSAID a niektoré lieky proti bolesti nepriaznivo ovplyvňujú činnosť gastrointestinálneho traktu alebo môžu vyvolať dysfunkciu, preto sú na ochranu žalúdka a čriev predpísané lieky ako Almagel alebo Omeprazol..

Vasodilatačné lieky

Liečebný program pre osteochondrózu prsníka alebo lokalizovaný v krku nevyhnutne zahŕňa použitie vazodilatačných liekov. Môžu eliminovať nadmernú stuhnutosť svalových vlákien, účinne zmierňujú bolesť a pomáhajú saturovať vnútorné orgány kyslíkom. Toto je obzvlášť dôležité v prípade cervikálnej osteochondrózy, pretože často vyvoláva bolesti hlavy, čo naznačuje nedostatok výživy mozgu. Najlepšie lieky z tejto kategórie drog emitujú:

Svalové relaxanciá

Osteochondróza bedrovej alebo inej časti chrbta často spôsobuje zúženie svalov. Prísne obmedzujú pohyb osoby, neumožňujú mu vykonávať ani jednoduché úlohy. V tomto prípade lekár predpisuje svalové relaxanciá, lieky, ktoré môžu uvoľňovať svalové vlákna, uvoľňovať napätie.

Spravidla sa predpisujú tieto lieky:

 • Sirdalud. Je schopný oslabiť svalový tonus a znížiť rýchlosť prenosu nervového impulzu do mozgu. Používa sa opatrne, pretože môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako je ospalosť, hypotenzia, suchá sliznica..
 • "Baklosan." Účinnou látkou je baklofén, ktorý znižuje excitabilitu nervových vlákien, ktoré siahajú od stonky miechy, znižuje stav svalov a zlepšuje pohyblivosť. Je neprijateľné používať liek počas tehotenstva, v prítomnosti patológií obličiek alebo epilepsie. Môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú závraty, prudké zníženie krvného tlaku a ďalšie neurologické poruchy.
 • Midokalm. Najčastejšie sa predpisujú pilulky na osteochondrózu krčnej chrbtice, pretože dokonale uvoľňujú svalové svorky. Liečivo sa predpisuje s minimálnymi dávkami, po ktorých sa zvyšuje, aby sa dosiahol účinok. Kontraindikácia pri použití je individuálna neznášanlivosť na jednotlivé zložky lieku.
 • "Pankuróniom." Vzťahuje sa na periférne pôsobenie svalových relaxancií a často sa používa na účinné uvoľnenie svalov počas operácií. Výhodou je vysoká účinnosť, medzi mínusmi je výrazný pokles krvného tlaku a zníženie srdcového rytmu.

Všetky svalové relaxanciá sú rozdelené do dvoch skupín, ktoré sa líšia svojim spôsobom pôsobenia. Niektoré majú vplyv na neuróny v mozgu, čím účinne uvoľňujú všetky svaly v tele. Takéto lieky majú centrálny spôsob účinku. Druhá skupina zasahuje do chemických reakcií v neuromuskulárnych synapsiách, čím vyvoláva lokálny účinok (periférny).

Preparáty pre křupavku

Akékoľvek choroby pohybového ústrojenstva spojené s deštrukciou chrupavky si vyžadujú zahrnutie chondroprotektorov do liekovej terapie. Toto je skupina liekov, ktorá kombinuje lieky a bioaktívne prísady, ktoré pomáhajú chrániť a opravovať poškodené spojovacie tkanivo a kĺb. Je potrebné, aby ste ich užívali dlhé cykly, aby stimulovali tvorbu hlavných zložiek chrupavky, spomalili proces deštrukcie tkaniva, potlačili zápal a aktivovali tvorbu intraartikulárnej tekutiny.

Predovšetkým sa predpisujú tieto lieky:

 • „Don“ - hlavná účinná látka glukozamín.
 • Chondroxid a Structum sú založené na chondroitíne.
 • "Artra" - na báze glukozamínu a chondroitínu.
 • "Teraflex" - na báze vitamínového komplexu, chondroitínu a glukozamínu.
 • Alflutop - koncentrát štyroch druhov morských rýb.

Liečba kĺbov takými prostriedkami bude trvať dlho, účinok však zostáva na celý život. Lieky sú najúčinnejšie v skorých štádiách ochorenia, keď nie je poškodené tkanivo chrupavky alebo tento proces ešte veľmi nepokročil. Používané lieky vo forme mastí, tabliet a injekcií. Nepoužívajú sa samostatne, iba v kombinácii s inými skupinami liekov.

Účinné lieky na osteochondrózu hrudnej kosti

Ako zorganizovať liečbu osteochondrózy v oblasti hrudníka - lieky a pilulky, ktoré sú účinné pri liečbe - tieto otázky by sa mali podrobnejšie zvážiť..

Výhody liekov

Lieky používané pri liečbe osteochondrózy sa vyznačujú svojimi špecifickými vlastnosťami. Keď sa lieči osteochondróza hrudnej oblasti - lieky a tablety sa vyberajú podľa týchto parametrov. Ošetrujúci lekár pri zostavovaní schémy rekreačných opatrení zohľadňuje tieto faktory:

 • Individuálne charakteristiky pacienta;
 • príznaky
 • Súvisiace patológie;
 • Vek.

Liečba drogami má nasledujúci účel:

 1. Eliminujte bolesť;
 2. Odstráňte opuchy a napätie vo svalovom tkanive;
 3. Neutralizujte zameranie zápalu;
 4. Zintenzívniť metabolické procesy;
 5. Zvýšenie regeneračnej schopnosti tkanivových buniek;
 6. Vytvorte podmienky potrebné na uvoľnenie štipaných nervových koreňov.

Účinné pilulky

Včasná terapia rôznymi skupinami liekov vám umožňuje blokovať deštruktívne procesy v chrbtici, obnovovať chrupavkové a kĺbové tkanivo a odstraňovať nepríjemné príznaky. Podávanie liekov vo forme tabliet poskytuje tieto účinky. Lekári predpisujú analgetiká na zmiernenie bolesti.

Skupina liekov proti bolesti zahŕňa:

Na obnovu chrupavkového tkaniva sa predpisujú chondroprotektory Chondroxid a glukozamín. Okrem toho sú vitamínové komplexy predpisované vo forme tabliet na zvýšenie ochranných mechanizmov. Takéto terapeutické opatrenia pomáhajú urýchliť regeneráciu tela..

Vonkajšie zariadenia

Terapia osteochondrózy je založená nielen na vnútornom účinku na zameranie zápalu, ale aj na vonkajšom použití liekov. Sú to balzamy, masti, gély.

Výhodou tejto formy medikácie je rýchla absorpcia účinných látok cez pokožku a ich priamy účinok na postihnutú oblasť. Existuje niekoľko skupín podobných liekov:

 • Kombinované masti, ktoré vykonávajú mnoho úloh. Rýchlo odstraňujú bolesť, prispievajú k regenerácii postihnutých buniek. Najlepším predstaviteľom tejto triedy liekov je dolobénový gél.
 • Lieky s analgetikami, ktoré často zahŕňajú NSAID. Patria medzi ne gél na rýchle svetlo.
 • Anestetizačná masť zmierňuje nepríjemné príznaky, rozširuje krvné cievy a normalizuje metabolické procesy v tkanivách - Finalgon masť.
 • Homeopatické lieky sú určené na obnovenie postihnutého tkaniva a zastavenie patologických procesov v nich - masť Traumeel.
 • Chondroprotektory - mastná oxidová masť.
 • Prípravky pre oblasť bolesti. Pozostávajú z rastlinných a živočíšnych zložiek - hadieho jedu, medveďovej žlče, múmie. Takéto prostriedky zastavujú bolesť a tlmia zápal. Efektívny balzam Dikul.

injekcie

Injekčná terapia sa predpisuje v prípadoch, keď je naliehavé zmierniť bolesť. Liek sa injikuje priamo pod kožu, kde sú umiestnené nervové zakončenie. Účinok tohto postupu sa dosiahne po 2 minútach. Blokáda sa vykonáva pomocou nasledujúcich liekov:

 • diklofenak;
 • Ketonal;
 • Milgamma
 • Lieky na vitamín B.

Lieky proti akútnej bolesti

Liečba akútnej a chronickej fázy osteochondrózy je významne odlišná. Pri exacerbácii je pacient predpísaný:

 • Lieky proti bolesti;
 • Protizápalové lieky.

Tie obsahujú:

 • Arcoxia
 • Oxadol;
 • rofecoxib;
 • tramadol;
 • Ambene;
 • piroxikam;
 • nimesulid;
 • diclofenac.

Hlavným cieľom liečby počas tohto obdobia je zmiernenie bolestivého šoku, aby sa znížilo nepríjemné nepohodlie a zmiernil sa celkový stav pacienta. Takéto opatrenia sú potrebné na zastavenie zamerania zápalu a na zabránenie jeho šírenia do vnútorných orgánov:

Lieky na odpustenie

Počas obdobia zmierňovania nepríjemných príznakov menujte:

 • Svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku;
 • Vazodilatačné lieky;
 • vitamíny.

Tieto lieky spolu s použitím analgetík a NSAID pri liečbe prispievajú k:

 • Zlepšenie krvného obehu;
 • Zvyšovanie imunity;
 • Obnovenie funkcie chrbtice.

Poskytujú dlhšiu dobu odpustenia..

Pomocné ošetrenie

Pozitívna dynamika zotavovania nezávisí iba od expozície lieku, ale aj od iných dôležitých zložiek, ako napríklad:

 • Výživa;
 • Fyzioterapeutické procedúry;
 • gymnastika;
 • masáž.

Potrebné látky sú potrebné na nasýtenie nervových zakončení, svalovej a kostnej hmoty. Zabezpečte, aby ich dodávka pomohla:

Komplex by sa mal vykonávať každý deň:

 • Ak je odborná činnosť pacienta spojená so sedavým životným štýlom, musí každú hodinu zahriať - vstať, chodiť;
 • Všetky pohyby sa musia vykonávať s plochým chrbtom, inak nesprávne držanie tela spôsobí zhoršenie;
 • Cvičenia je potrebné vykonávať s odporom - tlačiť rukou na chrbát hlavy, snažiť sa ho tlačiť hlavou;
 • Uistite sa, že vykonávate kruhové pohyby horných končatín;
 • Odporúča sa stáť v póze na všetkých štyroch, aby sa chrbát čo najviac ohýbal;
 • Relaxácia svalov vyžaduje určité dychové cvičenia..

Liečebné procedúry

Počas liečby odborníci okrem liekov odporúčajú ďalšie postupy vo forme:

 • Akupunktúra na zmiernenie zápalu a anestézie zapálenej oblasti;
 • Masáž, ktorá vám umožní uvoľniť svaly a odstrániť hlavnú príčinu choroby;
 • Manuálna terapia na zlepšenie prietoku krvi v postihnutých kĺboch, ich nasýtenie užitočnými látkami;
 • Moxoterapia, ktorá aktivuje proces hojenia poškodených tkanív a zlepšuje metabolickú reakciu v tele.

Lieky na spinálnu osteochondrózu

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Neurologické komplikácie osteochondrózy chrbtice sú dôležitým lekárskym, sociálnym a ekonomickým problémom. Veľký počet pacientov v produktívnom veku je nútených každoročne tráviť veľa času a peňazí na zastavení a prevencii komplikácií tohto ochorenia. V tomto ohľade je pochopiteľný význam problému výberu racionálnej liečby osteochondrózy. Ako viete, táto liečba je komplexná a zahŕňa tak predpisovanie liekov (farmakoterapiu), ako aj používanie metód bez drogovej liečby, ako aj chirurgickú liečbu. Podrobnejšie sa venujeme možnostiam farmakoterapie. Jeho hlavné smery sú vplyv na bolesť, svalovo-tonickú zložku, zlepšenie mikrocirkulácie a trofického tkaniva.

Ak sa vyskytne akútna bolesť niekoľko dní, pacient by mal udržiavať pokoj v posteli, aby sa znížil objem a závažnosť pohybov v postihnutej oblasti. Pacient by mal mať na chrbte pohodlnú uvoľnenú polohu. Pacienti si často často vyberajú pózu s mierne zdvihnutým chrbtom a mierne ohnutými kolenami. Hlavnou požiadavkou je, aby pacient ležal na tvrdom povrchu v pohodlnej polohe pre neho. Studené alebo ľahké suché teplo môže zmierniť bolesť, zatiaľ čo hlboké alebo intenzívne otepľovanie ho ešte viac zosilňuje. Pri postupnom rozširovaní režimu sa pacientom odporúča dočasne obmedziť fyzickú aktivitu a vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu nefyziologickému držaniu tela, náhlym pohybom chrbtice (predĺženie, rotácia, naklápanie), vzpieraniu. Ak existujú príznaky nestability miechového segmentu a tendencie k recidíve bolesti, je vhodné nosiť korzet niekoľko dní. Malo by sa však pamätať na to, že dlhodobé nosenie korzetu môže viesť k svalovej slabosti. Po úplnom zmiernení bolesti a odstránení nepohodlia je potrebné začať so špeciálnymi kurzami fyzioterapie s učením pacienta správnym pohybom bez zvyšovania záťaže chrbtice, posilňovaním svalov chrbta a krku. Pozitívny efekt je spravidla realizovaný kurzom (7-10 procedúr) s kvalifikovanou masážou, plávaním v teplej vode.

Dôležitou súčasťou liečby je menovanie analgetík, ktoré sa musia užívať v kurze (každú hodinu), bez čakania na zosilnenie bolesti. Najčastejšie sa používajú analgín, paracetamol a sedalgin. V počiatočných dňoch akútnej bolesti sa používajú zmesi, ktoré obsahujú spolu s analgetikami dehydratáciu (dekongestant), protizápalové látky, relaxanty svalov, sedatíva. Analgin (1 - 2 ml 50% roztoku) a analgetiká iných skupín - baralgin (5 - 10 ml), novokain (od 20 do 100 ml 0,5% roztoku) sa často kombinujú s vymenovaním hydrokortizónu (20 - 40 mg), lasixu ( 20-40 mg), aminofylín (10 ml 2,4% roztoku), trankvilizéry (relanium 1-2 ml), vitamín B12(do 2 000 mcg na podanie). Odkvapkávanie týchto zmesí (v rôznych kompatibilných kombináciách) sa môže uskutočňovať dvakrát denne. Použitie novokainu je možné v rôznych riedeniach a jeho derivátoch: trimecain (0,5-0,25%), Sovcain (0,5-10%); lidokaín (0,5; 1; 2%)

Zmesi vzoriek:

 • Roztok dipyrónu 50% - 1,0 bez spaľovania - 2 g lasixu - 40 mg Roztok novokainu 0,25% - 100,0 Fyz. roztok - 150,0 - iv kvapkanie
 • Baralgin - 5,0 Relanium - 2,0 Dexazón - 4 mg novokaín - 0,25% - 50,0 glukóza - 5% - 200,0 - iv
 • Analgin 50% - 2,0 V12 - 1 000 mcg No-spa - 2% - 2,0 Reopyrín - 5,0 - im

Dehydratačný (dekongestantný) liečebný komplex je indikovaný hlavne pri ťažkom radiálnom syndróme. Najčastejšie sa v tejto situácii používajú rýchlo pôsobiace saluretiká alebo dexazón. Neexistuje konsenzus o účinnosti týchto liekov.

Kombinované lieky (vrátane liekov s výrazným analgetickým účinkom) zahŕňajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Z tejto skupiny sa najčastejšie používajú nasledujúce lieky: diklofenak (voltaren; diclovit); ortofen; ibuprofen; indometacín; piroxikam; ketoprofén (arthrosilén, ketonal); ketorolak (dolac); lornoxikam (xefocam). Ich účinok je založený na neselektívnej inhibícii cyklooxygenázy, v dôsledku čoho sú blokované reakcie arachidonickej kaskády a je narušená syntéza prostaglandínov. To vedie k zníženiu poškodenia bunkových membrán, ktoré inhibuje progresiu zápalového procesu. Prípravky tejto skupiny majú výrazný protizápalový, antireumatický, analgetický, antipyretický a protidoštičkový účinok. Ľahké použitie poskytuje množstvo foriem uvoľňovania diklofenaku. K dispozícii sú tablety Voltarenu 25 mg a 50 mg, tablety s postupným uvoľňovaním 100 mg, injekčné roztoky v ampulkách 3 ml (25 mg / 1 ml), rektálne čapíky 50, 100 mg a 25 mg pre deti. Volt-arény sa zvyčajne predpisujú perorálne v dávke 25 - 50 mg 2 - 3-krát denne (ale nie viac ako 150 mg / deň). Keď sa dosiahne terapeutický účinok, použije sa 50 mg denne. Čapíky sa predpisujú 50 mg 2-krát denne, lokálny krém Voltaren Emulgel - 1% sa vtiera do kože nad léziu (2 až 4 g) 2-krát denne (používa sa na zvýšenie účinku pri iných liekových formách).

Ak sa užíva per os, existuje priamy škodlivý účinok diklofenaku na bunky žalúdočnej sliznice s poškodením mitochondrií a disociáciou oxidačnej fosforylácie. Preto v prípade príznakov poškodenia žalúdka a dvanástnika sa dáva prednosť čapíkovým formám diklofenaku, ako sú napríklad diklovitové čapíky (vždy 50 mg). Je ukázané, že trvanie účinku čapíkov je dlhšie ako trvanie pôsobenia tabliet. To vám umožní znížiť počet dávok za deň, čo nemá žiadny význam, najmä pre starších pacientov. Čapíky Diclovit sa zvyčajne používajú 2-krát denne (monoterapia) alebo v kombinovanej terapii: počas dňa pacient dostáva injekcie alebo tablety a v noci - čapíky, čo vytvára lepší terapeutický účinok vďaka rovnomernejšiemu a dlhodobejšiemu udržiavaniu koncentrácie liečiva v krvi. Na vonkajšie použitie je k dispozícii 1% diclovit gél.

Priebeh liečby liekmi NSAID určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia, ale obvykle nepresahuje 7-14 dní..

Používajú sa tiež selektívne inhibítory cyklooxygenázy typu 2 (COX 2): nise (nimesulid); celecoxib (celebrex); meloxikam (movalis). Odporúča sa používať primerané dávky NSAID v krátkom cykle (nie dlhšie ako 5 až 7 dní). V niektorých prípadoch (ak je pacient kontraindikovaný na perorálne použitie týchto liekov v prípade hemoragického syndrómu, gastrointestinálneho vredu) sú indikované intramuskulárne injekcie NSAID. Tieto liečivá sa tiež môžu používať vo forme mastí (napríklad gél na rýchle použitie) alebo vo forme rektálnych čapíkov (napríklad ketoprofénu). Je potrebné ešte raz zdôrazniť, že pri parenterálnom alebo rektálnom použití NSAID sa dyspeptické symptómy vyskytujú menej často ako pri tabletových formuláciách, avšak podľa väčšiny vedcov je riziko vredov a erózie mierne znížené. Ak je potrebné u pacientov s vysokým rizikom erozívnych a ulceróznych lézií žalúdka a dvanástnika (starších, s anamnézou peptických vredov, kardiovaskulárnych ochorení, užívaním kortikosteroidov a antikoagulancií) vykonávať krátke obdobie NSAID, odporúča sa NSAID kombinovať s blokátormi na ochranu gastrointestinálneho traktu. N2-histamínové receptory (ranitidín 150 - 300 mg / deň, famotidín 40 mg / deň), inhibítory protónovej pumpy (omeprazol 20 mg / deň, lansoprazol 30 mg / deň atď.) alebo syntetický analóg prostaglandínov misoprostolu (100-200 mg 3-4 r.d.). Výskyt dyspepsie alebo eróznych a ulceróznych komplikácií si vyžaduje neodkladné vysadenie NSAID a voľbu liečby iných liekov s analgetickými, protizápalovými a mikrocirkulačnými účinkami..

Selektívne inhibítory COX 2. typu, napríklad Movalis, Celecoxib, budú menej pravdepodobne spôsobovať vedľajšie účinky z gastrointestinálneho traktu ako tradičné NSAID. Ukázalo sa, že celekoxib je účinný pri osteoartritíde a ankylozujúcej spondylitíde. Súčasne s vertebrogénnymi bolestivými syndrómami nebola jeho účinnosť spoľahlivo stanovená. Podľa niektorých vedcov môže liek slúžiť ako prostriedok výberu pre zlú toleranciu tradičných NSAID, anamnézu žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, ako aj na dlhodobé užívanie NSAID..

Optimálna kombinácia vysokej účinnosti a bezpečnosti charakterizuje použitie Movalis, ktorý sa čoraz viac používa pri liečbe osteartrózy a artritídy a bolestivých syndrómov vertebrogénneho a svalového pôvodu. V poslednej dobe, keď sa objaví injekčná forma meloxikamu, sa odporúča použitie takzvanej „krok za krokom“ liečby Movalisom: v akútnom období 3 až 6 dní denne, v závislosti od závažnosti syndrómu bolesti, je predpísaných 15 mg injekcií (1 ampulka) ) za deň, potom prechádzajú na tabletovú formu lieku tiež pri 15 mg 1-krát denne. Ak sa závažnosť syndrómu bolesti nezníži v priebehu 3 až 4 dní, liečba sa môže zvýšiť ustanovením liekov, ktoré inhibujú kortex a limbické štruktúry mozgu, napríklad hydrát hydrátu (najviac 2 g v klystýri) alebo opioidných syntetických analgetík, napríklad tramadolu (tramal) ) Toto liečivo má výrazný analgetický účinok, stimuluje opiátové receptory a znižuje reverznú synaptickú absorpciu noradrenalínu a serotonínu. Dávka je individuálna v závislosti od intenzity a povahy bolesti. V priemere sa používa 50 - 100 mg / deň, pri veľmi intenzívnych bolestiach maximálne 400 mg / deň. Tablety alebo kapsuly (každá 50 mg) sa užívajú perorálne bez žuvania, zapíjajú sa malým množstvom vody. Injekčný roztok sa vyrába v ampulkách s obsahom 1 ml (50 mg) alebo 2 ml (100 mg). Pohodlná forma uvoľňovania v čapíkoch (100 mg). Je potrebné pamätať na to, že počas liečebného obdobia by sa človek nemal zdržať vedenia motorového vozidla (pretože sa mení rýchlosť reakcie) a pri dlhodobom používaní vysokých dávok je možný vývoj závislosti od liečiva. Iba s neznesiteľnou bolesťou sa uchyľujú k omamným látkam (ópium v ​​čípkoch, leoran, fenadón, promedol).

Spolu so systémovým podávaním analgetík majú v prípade bolesti a svalovo-tonického syndrómu dobrý účinok aj lokálne aplikácie založené na dimexide (vodný roztok 10 - 30 - 50%). Dimexid sa riedi 0,5 - 2% roztokom novokaínu v pomere 1 až 2. Vzhľadom na schopnosť dimexidu "viesť" účinnú látku hlboko do tkanív, je vhodné do aplikácie na aplikáciu zahrnúť hydrokortizón [dimexid 5 ml + novokain 0,5% 10 ml + hydrokortizón (pre iv injekcie) 2,5 ml (75 mg)] počas 5 dní jedenkrát denne, potom 5 dní 1 voltarén [5% dimexid + 0,5% novokain 10 ml + 3 ml voltarén] 1 raz za deň. Pri aplikáciách sa 5-vrstvová gáza impregnuje vhodným roztokom a aplikuje sa na premietanie bodov bolesti (pod miestnym tepelným obväzom) počas 30-40 minút raz denne. Všeobecný priebeh lokálnych aplikácií je 10 postupov: 5 - s hydrokortizónom a 5 - s voltáriom.

V praxi sa často používajú paravertebrálne blokády novokainu. Paravertebrálna blokáda je kolektívny koncept. Znamená to iba to, že blokáda sa robí v bezprostrednej blízkosti chrbtice. Paravertebrálna blokáda môže byť intradermálna, subkutánna, svalová, perineurálna a tzv. Niekedy sú ganglie hraničného sympatického kmeňa blokované paravertebrálne. Pri diskogénnych lumbosakrálnych radikulopatiách je potrebné vziať do úvahy prevládajúcu lokalizáciu patologického procesu. Jedným z dôležitých všeobecných bodov je to, že osteochondróza chrbtice je obzvlášť často sprevádzaná podráždením alebo výraznejším stupňom kompresie koreňov L1 a S1. Táto okolnosť je spojená so zvýšenou traumou lumbosakrálneho disku, ako aj so skutočnosťou, že medzistavcové foramen na tejto úrovni je zvlášť úzky (1-3 mm oproti 5 mm pre prekrývajúce sa stavce) a kord tu úplne prekrýva foramen. Paravertebrálny radiálny blok je indikovaný pre rádikulopatie. Aplikujte 0,5 - 1% roztok novokainu alebo jeho zmes s hydrokortizónovou emulziou, menej často, s inými liekmi. Zmes hydrokortizónu s roztokom novokainu sa pripravuje bezprostredne pred použitím. Zvyčajne sa používa 50 - 75 mg hydrokortizónu a až 100 ml novokainu (v závislosti od počtu bodov použitých na blokádu a fyzického stavu pacienta). Musíte mať čistý roztok novokainu požadovanej koncentrácie. Novokain sa používa na prípravnú anestéziu a jeho zmes s hydrokortizónom sa používa na priamy vstup do oblasti kordov. Technika paravertebrálnej blokády je opísaná v osobitných usmerneniach. Injekcie sa opakujú po 2 až 3 dňoch, iba 3 až 5 injekcií za cyklus. Spolu s novokainom sa môžu používať jeho rôzne deriváty: trimecaín (0,5 - 0,25%), Sovcain (0,5 - 10%); lidokaín (0,5; 1; 2%).

Lokálne dráždivé a rozptyľujúce látky (lokálne použitie mastí obsahujúcich NSAID (napríklad diklovitový gél, voltarén-emulgel atď.), Lidokainový krém, betanikomón, finalgon, nikotlex, es-sex, efcamone, tigrá masť môže znížiť závažnosť bolesti), hadí a včelí jed, anuzol, bantín, lokálne použitie korenistej náplasti) a účinky lokálnej reflexoterapie a fyzioterapie.

Medzi účinky na svalovo-tonickú (svalovo-tonickú) zložku bolesti patria postizometrické relaxačné, masážne a terapeutické cvičenia vrátane cvičení na posilnenie svalového korzetu alebo naťahovanie spazmodických svalov. Blokovanie spúšťacích a bolestivých bodov niekoľkými ml roztoku lokálneho anestetika a / alebo kortikosteroidu má pozitívny účinok. Tiež sa používa zavlažovanie bolestivej oblasti chlóretylom, po ktorom nasleduje napínanie svalov. Pri dlhodobej myofasciálnej bolesti spôsobenej sekundárnymi svalovo-tonickými reakciami sa predpisujú svalové relaxanciá, napríklad Sirdalud (tizanidín). Sirdalud je centrálny svalový relaxant. Stimulácia presynaptika a2-adrenoreceptory potláča excitáciu excitačných aminokyselín z intermediárnych neurónov miechy, čo vedie k inhibícii polysynaptického prenosu excitácie v mieche, ktorý reguluje tón kostrových svalov. Cirdalud je účinný proti akútnym bolestivým svalovým kŕčom a chronickým kŕčom miechy a mozgu. Dostupné v tabletách 2 a 4 mg. Na zmiernenie bolestivého svalového kŕče sa Sirdalud predpisuje perorálne 2-4 mg trikrát denne, v závažných prípadoch, navyše v noci 2-4 mg. Opatrne sa liek predpisuje pacientom s renálnou a hepatálnou insuficienciou. Počas liečby by sa človek mal zdržať práce vyžadujúcej rýchle psychomotorické reakcie. Z ďalších liekov v tejto skupine sa používa baklofén 30 - 75 mg / deň, diazepam 10 - 40 mg / deň, tetrazepam (myolastan) 50 - 150 mg / deň. alebo kombinácie svalových relaxancií s analgetikami (myalgin). Trvanie takejto liečby je asi 2 týždne.

Zlepšenie mikrocirkulácie a metabolizmu, symptomatická liečba osteochondrózy

Komplex liekovej terapie zahrnuje liečivá, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Medzi nimi sa odporúča predpísať pentoxifylín (trental) 400 mg 2-3 krát denne perorálne alebo 100-300 mg iv v kvapkách 200 ml izotonického roztoku chloridu sodného, ​​10% roztoku karantilu (dipyridamolu) 75 mg iv.

Na zlepšenie periférnej cirkulácie sa používajú vazodilatačné lieky: kompliancia alebo teonikol (150 - 300 mg 3-krát denne), intramuskulárne kyselina nikotínová od 1 do 6 ml, ako aj lieky, ktoré stimulujú venózny odtok - eskalán, troxevasín, glivenol..

Aby sa zlepšil trofizmus tkanív miechy, svalovo-väzivového aparátu, používa sa intramuskulárne 20% aktovegínový roztok 2-5 ml intramuskulárne; tanakan 40 mg 3-krát denne.

Celkový posilňujúci účinok sa prejavuje vitamínovými prípravkami. Tieto látky patria do skupiny nešpecifických imunoprotektorov a môžu byť ďalším prostriedkom patogénnej a symptomatickej liečby. Mnohé z nich majú antioxidačné vlastnosti, ktoré znižujú rôzne patologické prejavy vývoja zápalových a bolestivých reakcií. Táto skupina liekov je obzvlášť potrebná v období zotavenia po úľave od akútneho obdobia rádikulopatie. Prípravky vitamínov A, E, B2, P, C prispievajú k posilneniu cievnej steny kapilár, najmä so zníženou rezistenciou. Prípravky vitamínov B6, B12, PP normalizujú vedenie nervového impulzu pozdĺž periférnych nervových vlákien a prostredníctvom neuromuskulárnej synapsie, pomáhajú zmierňovať bolesť, znižujú opuchy. Vysoké dávky kyseliny askorbovej stimulujú endogénnu glukokortikosteroidogenézu a následne sa prejavuje analgetická a protizápalová aktivita charakteristická pre glukokortikosteroidy..

Bez zhoršenia bolesti, aby sa zlepšil metabolizmus kĺbovej chrupavky, sa môžu všeobecne používať tzv. Chondroprotektory, čo sú spravidla extrakty chrupavky (rumalon 1-2 ml / m h / d, arteparón 1 ml / m 2-krát týždenne), prípravky chondroitínu. sulfát <артрон 1-2 мл в/м; структум 750 мг 2 раза в сутки 3 нед., далее 500 мг 2 раза в сутки, хондроксид, маз 2-3 раза в сутки), алфлутоп 1 мл в/м, глюкозамин (дона) 1,5 г внутр. Данные препараты оказывают стимулирующее действие на регенерацию хрящевой ткани, уменшают сопутствующее воспаление и ослабляют бол в пораженных суставах и позвоночнике. В частности, хондроксид, действующим началом которого является хондроитинсулфат, относится к замещающе-восстановителным средствам, идентичным мукополисахаридам и гликозаминам. Благодаря этому он оказывает стимулирующее действие на регенерацию суставного хряща. Второй компонент мази - диметилсулфоксид - оказывает выраженное обезболивающее и противовоспалителное действие, способствует более глубокому проникновению хондроитинсулфата в ткани. Хондроксид рекомендуется для наружного применения путем нанесения 2-3 раза в ден на кожу над очагом поражения и втирания в течение 2-3 мин до полного впитывания. Более эффективно применение хондроксида при остеохондрозе путем ултрафонофореза. Длителност терапии хондропротекторами индивидуална.

Pomerne často sa používajú aj iné biogénne stimulanty: tekutý extrakt z aloe pre injekcie; solcoseryl; sklovité telo; malých lží; kyselina glutámová.

Dôležitým problémom s osteochondrózou krčnej chrbtice je liečba závratov, ktorá je pomerne častá, najmä u ľudí staršej vekovej skupiny. Vertebrogénne závraty znepokojujú pacientov ani tak počas exacerbácií (tu sa prejavujú vyššie uvedené syndrómy bolesti), ale počas relatívnych remisií, ktoré ovplyvňujú celkovú úroveň životnej činnosti, emocionálneho pozadia a pracovnej kapacity. Trauma k osteofytom stavcov, sprevádzané vývojom zmien v jeho intime a možnosťou vzniku cievneho spazmu, vytvára predpoklady na zhoršenie krvného obehu v bazilárovi stavovcov. U starších pacientov to vedie k prítomnosti aterosklerotických zmien v cievach a vedie k nástupu a progresii vertebrálnej bazilárnej nedostatočnosti, ktorá sa prejavuje predovšetkým kochleovestibulárnymi poruchami (systémové alebo nesystémové závraty, paracuszia, syndróm menšieho typu). Pri liečení závratov sa môžu používať lieky rôznych skupín, ktoré takým spôsobom znižujú excitabilitu centrálnej a periférnej časti vestibulárneho analyzátora. Medzi nimi je syntetický analóg histamínu betaserk (betahistín). Toto liečivo pôsobí na receptory H2 a H3 histamínu vo vnútornom uchu a vestibulárne jadrá centrálneho nervového systému, zlepšuje mikrocirkuláciu a priepustnosť kapilár vnútorného ucha, zvyšuje prietok krvi v hlavnej artérii a normalizuje tlak endolymfy v labyrinte a kochlei. Liečivo je účinné na orálne podávanie 8 mg 3-krát denne; priebeh liečby je 1-3 mesiace. Je však potrebné pamätať na jeho opatrné použitie u pacientov, ktorí majú v anamnéze peptický vred, feochromocytóm, bronchiálnu astmu. Je tiež možné odporučiť použitie vazoaktívnych liekov [cinnarizín (stugeron), vinpocetín (cavinton)], ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu [pentoxifyllín (trental)], kombinované vaskulárne a metabolické látky (tanakan, pikamón, vazobral), antihistaminiká (tavegil, suprastin, bira.

Pri ťažkom radiálnom syndróme sa doba liečby významne zvyšuje (až na 6 - 8 týždňov. V porovnaní s 2 - 3 týždňami. Pri nekomplikovanej lumbalgii). Odporúča sa vykonávať liečbu v nemocnici. Princípy liečby zostávajú rovnaké - odpočinok po dobu najmenej 10-14 dní, použitie analgetík, najmä NSAID. Pri syndróme silnej bolesti, ktorý sa nekončí konvenčnými metódami, sa uchyľujú k použitiu liekov s výraznejším analgetickým účinkom, napríklad také syntetické analgetiká, ako je už zmienený tramadol (tramal), fortral atď. Metóda voľby je použitie epidurálnych blokov cez sokrococcygálny otvor, translumbálnu cestu alebo cez prvý sakrálny otvor. Pokiaľ ide o blokády, s výhodou sa používajú lieky s lokálnym účinkom a tvoriace sklad v mieste vpichu. V závažných prípadoch sa pri neprítomnosti kontraindikácií vykonáva krátky cyklus (3 až 5 dní) liečby kortikosteroidmi (prednison v dávke 80 - 100 mg denne perorálne počas 3 - 5 dní, po ktorom nasleduje urýchlené zníženie dávky). Použite terapiu zameranú na zlepšenie mikrocirkulácie a tkanivového trofizmu.

U radikulárnych syndrómov spôsobených overenými kýlami medzistavcových platničiek je možné enzymatické lýzy disku intradiskálne podávanie chymopapainu..

V prípade chronickej bolesti (bolesť trvá viac ako 3 mesiace) sa vyžaduje dôkladné vyšetrenie pacienta, aby sa zistila možná príčina bolesti (stlačenie nádoru, absces, hrubá osteoporóza). Potrebná je aj analýza kombinácie psychologických, somatických a iných faktorov prispievajúcich k chronickosti bolesti..

Dôraz pri liečbe syndrómu chronickej bolesti sa presúva na neliečivé metódy expozície (masáž, fyzioterapia, plávanie, reflexológia, fyzioterapia) a postupné rozširovanie motorického režimu. Odporúča sa použiť zavedenie liekov pomocou fonoforézy. Zahrnutie fonoforézy masti chondroxidu do programu rehabilitačných opatrení pre pacientov so spinálnou osteochondrózou v štádiu I-II tak prispieva k rýchlejšiemu zmierneniu bolesti, k odstráneniu príznakov napätia a k obnove motorickej aktivity pacientov. Klinicky sa dokázalo, že použitie fonoforézy masti chondroxidu u pacientov so spinálnou osteochondrózou je bezpečné a nespôsobuje vedľajšie účinky. Priebeh liečby zahŕňa 12 až 15 postupov. Intenzita ultrazvuku 0,2-0,4 W / cm2 v impulznom režime podľa labilnej techniky počas 8-10 minút.

Pri formovaní psychologických postojov pacienta k bolesti alebo depresívnym symptómom je potrebná konzultácia s klinickým psychológom a psychiatrom. Účinnosť terapeutických opatrení sa často zvyšuje s použitím „miernych“ antidepresív alebo sedatív.

V prípadoch rezistentných na liekovú terapiu je potrebné poradiť sa s neurochirurgom, aby sa vyriešila otázka chirurgickej liečby osteochondrózy. Chirurgická liečba osteochondrózy chrbtice je absolútne indikovaná na sekvestráciu medzistavcových platničiek s tvorbou „cudzieho telesa“ vo vnútri epidurálneho priestoru. Naliehavá konzultácia neurochirurga s cieľom vyriešiť problém chirurgického zákroku je potrebná aj v prípadoch akútneho stlačenia koreňov (vrátane chvosta), sprevádzaného zvýšením parézy končatín a panvových porúch. Ďalšou indikáciou chirurgickej liečby je závažný syndróm bolesti spôsobujúci bolesť, ktorý nie je prístupný konzervatívnej liečbe po dobu niekoľkých mesiacov.

Liečba osteochondrózy chrbtice by teda mala byť komplexná, vrátane liekovej a neliečivovej terapie, a dlhodobá. Aby sa zachovala motivácia pacienta na zotavenie, prístup pacienta k liečbe, je potrebné pochopiť podstatu patologických procesov a neurologických komplikácií osteochondrózy chrbtice. Inak bude liečba obmedzená iba na zastavenie častejších exacerbácií. Len aktívna účasť pacienta na liečebnom procese vytvára základ pre stabilnú regresiu neurologických prejavov spinálnej osteochondrózy a zachovanie celého života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa (MVP 2. stupňa) je výstupok chlopní chlopne medzi komorou a predsieň o 6 až 9 mm. V dôsledku vyčnievania chlopní sa vytvorí diera, cez ktorú sa vracia krv.
Čo je cirhóza pečene?Cirhóza pečene je rozsiahla lézia orgánov, pri ktorej dochádza k odumretiu tkaniva a k postupnému nahradeniu vláknitými vláknami.
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!