loader

Hlavná

Žalúdok

Korzet na chrbte a chrbte s prietržom bedrovej chrbtice

Korzet chrbtice s bedrovou prietržou je ďalším nástrojom pri komplexnej liečbe patologických stavov chrbta. Znižuje zaťaženie stavcov, uľahčuje priebeh choroby, urýchľuje zotavenie. Je dôležité poznať pravidlá používania a výberu korzetu.

Indikácie a kontraindikácie nosenia

Každoročne sa medzistavcová hernia vyskytuje u každých 10 pacientov, u všetkých, ktorí sa uchádzajú o ochorenie chrbtice. Patológia sa vyvíja, keď je disk poškodený a jeho vláknitý kruh je roztrhaný. Herniová formácia stlačuje nerv, spôsobuje nepohodlie, bolesť, obmedzuje pohyblivosť. Najčastejšie trpí lumbosakrálna oblasť, pretože spodná časť chrbta je naj mobilnejšou oblasťou po krčnej oblasti..

Osoba sa obáva ťažkej bolesti, znecitlivenia dolnej časti tela, zhoršenej koordinácie a chôdze. V 90% prípadov sa pacientovi podarí pomôcť bez chirurgického zákroku. Ortopedické pomôcky majú okrem lekárskej, fyzioterapeutickej liečby a telesnej výchovy najmenšiu úlohu. Pri nosení korzetu sú potrebné tieto choroby a stavy:

 • osteochondróza, skolióza, ischias;
 • po operácii chrbtice;
 • pri práci vyžadujúcej dlhodobú polohu;
 • znížiť zaťaženie pri zdvíhaní závaží;
 • pri nosení dieťaťa.

V niektorých situáciách je nosenie korzetu kontraindikované:

 • po chirurgickom odstránení prietrže, ak sa zariadenie musí nosiť v mieste nezahojeného švu;
 • nemožno nosiť na páse u ľudí trpiacich patológiou gastrointestinálneho traktu;
 • prítomnosť kožných chorôb v postihnutom stavci;
 • choroby, pri ktorých sa objavia opuchy - obličky a kardiovaskulárny systém.

Korzet sa používa ako dodatočný nástroj v komplexnej liečbe a na profylaxiu. Prístroj nevylučuje príčinu a nezbavuje prietrž. Podporuje stavce na správnom mieste, minimalizuje pohyblivosť postihnutej oblasti a tým znižuje bolesť.

Bandáž je často používaná športovcami počas tréningov a súťaží, aby sa zabránilo posunu diskov. Pri dlhodobom používaní existuje riziko atrofie svalov. Preto otázku jeho neustáleho používania rozhoduje lekár.

Druhy korzetu

Existuje mnoho zariadení rôznych typov a účelov: korzety, obväzy, opasky. Líšia sa dizajnom, tuhosťou, účelom, materiálom výroby, výrobcom a cenou.

Pri prácach spojených s ťažkými bremenami používajte pevný zaisťovací pás. Na odstránenie deformácie sa používa opravný typ produktu. Nosný korzet na chrbte s kýlou bedrovej chrbtice má výstužné rebrá. Masážna bandáž môže byť vybavená špeciálnymi vyhrievacími vložkami.

Podľa stupňa tuhosti sa rozlišuje mäkký korzet, ktorý sa v každodennom živote používa na otepľovanie. Jedná sa o bežný opasok vyrobený zo srsti ťavy alebo psa. Chráni pred podchladením a stimuluje krvný obeh. Športovci, ľudia s ťažkou fyzickou prácou, tí, ktorí sú nútení dlhodobo stáť alebo sedieť v rovnakej polohe, používajú ju ako profylaxiu a na fixáciu po liečbe kýly.

Počas konzervatívnej liečby sa používa polotuhý obväz. Podporuje kostru pohybového aparátu v správnej polohe, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje nadmerné napätie svalov. V niektorých ohľadoch poskytuje masáž chrbta.

Tuhý korzet sa používa, keď je po operácii potrebná maximálna fixácia postihnutej oblasti. Zariadenie je vystužené plastovými alebo kovovými vložkami. Tento typ ortopedického zariadenia môže predpísať iba lekár. Iné typy korzetov sa používajú samostatne na liečenie alebo prevenciu..

Korzet môže mať podľa stupňa fixácie 4 až 6 výstuh. Vo výrobkoch so silným stupňom fixácie sú pevné vložky umiestnené po celej dĺžke. V závislosti od miesta poškodenia chrbtice potrebujete krčný, hrudný alebo bedrový obväz.

 • Korzet je ako golier. Upevňuje krk, podporuje stavce a obmedzuje ich pohyblivosť. Je predpísaný na závažné ochorenia na krátky čas, aby sa zabránilo svalovej atrofii.
 • Hrudník - druh vesty. Má vložky, ktoré upevňujú hrudník a zakrývajú spodnú časť chrbta.
 • Bedrový - široký pás. Pomocou nastaviteľných upevňovacích prvkov je bedrová oblasť fixovaná a sakrálna časť sa uzavrie.

Niektoré modely sú vybavené špeciálnym zariadením na ošetrenie chrbta parafínom. Iní emitujú elektrické impulzy a vytvárajú magnetické pole. Existuje zariadenie s rozťahovacími vložkami, ktoré zväčšujú medzistavcový priestor. Polotuhé modely môžu obsahovať masážny vankúš. Ortopedické konštrukcie sú mužské, ženské a detské.

Medzi výrobcov tohto typu výrobkov patria firmy Orlet, Oppo a Medi. Podľa recenzií, najvyššie hodnotenie pre modely, ako je Fasta, Med textil, Lumbamed disk. Najlacnejšími výrobkami sú obväzy a korzety. Cena bedrového korzetu s kýlou chrbtice môže stáť 4 500 rubľov. Náklady na zariadenie s rámom vyrobeným z plastu alebo korzetu s ortézou sa môžu pohybovať od 15 000 do 30 000 rubľov..

Existujú elastické obväzy na bedrovej bedrovej časti. Sú nasadené vo forme postavy osem, upevňujú sa ramenný opasok. Pri viacerých herniach sa vyberajú ortézy, ktoré pokrývajú celé telo.

Ktorý korzet si vyberie prietrž

Lekár musí určiť typ potrebnej pomôcky. Korzet by ste si mali kúpiť v špecializovanom obchode alebo v lekárni, je neprijateľné, aby ste výrobok vzali od pochybných predajcov alebo „z ruky“. Nie je príliš výhodné nakupovať v internetovom obchode, pretože neexistuje žiadna istota, že zakúpený produkt bude zodpovedať číslu.

Na správne rozhodnutie musíte zariadenie pred zakúpením vyskúšať. Ak dôjde k jeho stiesneniu, povedie to k uvoľneniu žalúdočného obsahu do pažeráka, k zhoršeniu krvného obehu v chrbte a objaveniu sa edému. Príliš priestranná bandáž nebude vykonávať svoje funkcie. Je dôležité, aby sa upevňovacie prvky nachádzali na hrudi, potom si bude môcť človek nasadiť a odstrániť korzet.

Ortopedické zariadenie sa používa dlhý čas, niekedy aj niekoľko mesiacov. Preto je kvalita materiálu, z ktorého je vyrobený, veľmi dôležitá. Je dobré, ak ide o mäkké prírodné tkaniny. Musia umožňovať priechod vzduchu a nespôsobovať alergie. Vnútorný povrch korzetu musí byť z bavlny.

Ak potrebujete pevný produkt, musíte si vybrať zariadenie, v ktorom je úprava. Potom sa pás ľahšie zmestí do postavy. Je potrebné, aby pevne sedel okolo hrude a pásu. Je potrebné skontrolovať upevňovacie prvky a spoľahlivosť fixácie, starostlivo skontrolovať, či nie je poškodený.

Výrobky sa líšia veľkosťou podľa rastu, objemu hrudníka a pasu osoby. Meranie pacienta sa vykonáva bez oblečenia. S nestabilným bedrovým stĺpom a na zabránenie výskytu prietrže sú zobrazené korzety s ľahkým a polotuhým stupňom fixácie..

Dobrá voľba má veľký význam. Pohodlný obväz nie je pri každodennom oblečení viditeľný, aj keď ide o úplet.

Podmienky používania

Kvalitné efektívne zariadenie na prietrž chrbtice si môžete zvoliť iba na odporúčanie lekára. Korzety na chrbte sa môžu nosiť iba vo zvislej polohe. Ak si potrebujete ľahnúť, je odstránený. V ležiacom stave je to zbytočné, svaly sa uvoľňujú, zaťaženie chrbtice sa odstraňuje samo. Malo by sa nosiť nepretržite, ale nie viac ako 6 hodín denne. Niekedy sa ukazuje, že zariadenie sa nosí iba na bolesť. Lekár dá odporúčania týkajúce sa nosenia:

 • prvé upevnenie vykonáva odborník;
 • prvýkrát sa korzet nosí 5 až 10 minút, každý deň sa zvyšuje;
 • dĺžku nosenia určuje lekár;
 • obliecť a vzlietnuť iba ležať;
 • odpočinok a spánok v korzete je zakázaný.

Dlhé opotrebenie dáva opačný efekt - svaly oslabujú. Na rehabilitáciu po odstránení prietrže by sa korzet mal nosiť 2-3 mesiace. Až do šiestich mesiacov je opotrebenie indikované po implantácii štepu. Pri výmene krčných stavcov sa obväzy používajú počas 1,5 až 2 mesiacov.

Korzet by mal byť pružný, aby neobmedzoval dýchanie. Aby sa predišlo exacerbáciám, nosí sa pri ťažkej fyzickej námahe. Na popruhoch sú korzety. Počas prestávky v práci ju nemôžete odstrániť, ale jednoducho ju uvoľniť. Správne opotrebovaný obväz drží pevne okolo chrbta, zatiaľ čo osoba by nemala cítiť vlnenie.

Výrobok sa nosí na voľnom tele alebo na tričku, aby sa zabránilo odieraniu. Korektor polohy je nasadený pri ležaní. Osoba leží na dekinátore a potom ju upevní pred. Popruhy by mali byť mierne utiahnuté. Musíte vstať z ležiacej polohy na vašej strane a skontrolovať, či je zariadenie správne umiestnené. Pri ležaní odstraňujú obväz, aby nezhoršovali stav chrbtice kvôli prudkému uvoľneniu svalov, keď je zapínanie upevnené..

Pás so špeciálnymi vložkami poskytuje nehybnosť v oblasti pásu. Môžete ju nosiť stále. Hoci je široká 35 cm, mala by sa odstrániť aj počas spánku..

Na úpravu liečby každé dva mesiace sa musí pacient podrobiť vyšetreniu. Lekár rozhodne, či predĺžiť alebo skrátiť dobu používania ortopedického zariadenia. Svietidlo nevykonávajte sami ani si ho neobjednávajte od krajčírky. Podľa všetkých pravidiel môže korzet vyrobiť iba ortopéd. Inak môže dôjsť k nenapraviteľnému poškodeniu zdravia a zdravotného postihnutia..

S včasným odhalením prietrže chrbta môžete robiť bez chirurgického zákroku. Špeciálne ortopedické pomôcky pomáhajú udržiavať chrbát v správnej polohe a uľahčujú stav pacienta.

Korzety na spinálnu prietrž

Počet ľudí, ktorí trpia prietržmi chrbtice, každoročne rastie. Okrem toho je choroba nekontrolovateľne „mladšia“. Pacienti stredného veku a dokonca aj mladí sa stále častejšie obracajú na lekára so sťažnosťami na patologické príznaky..

Miechová kýla je veľmi vážny problém, ktorý si vyžaduje dlhodobú liečbu. Konzervatívna terapia môže zahŕňať ortopedické zariadenie, ako je korzet. Zariadenie výrazne znižuje kompresiu stavcov a vyvoláva pocit ľahkosti. Čo sú korzety, ako ich správne vybrať a nosiť?

Všeobecné informácie

Miecha sa môže nazývať kĺb, ktorý telo neustále obsluhuje. K tomu dochádza aj pri absencii dynamického pohybu. Hrebeň pozostáva z stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky, ktoré vykonávajú funkciu tlmenia. Nesprávny životný štýl, ťažké zaťaženie, poruchy metabolizmu môžu viesť k poškodeniu pohybového aparátu.

Na poškodenie medzistavcovej platničky „nie je potrebné veľa mysle“. Jeden neopatrný pohyb môže spôsobiť praskliny.

Disky sa môžu zdeformovať a presahujú stavce. Postihnuté nervové zakončenie vyvoláva výskyt stále silnej bolesti pri ťahaní chrbta, znecitlivenie prstov na nohách, slabosť, znížená citlivosť.

Korzet pre kýlu chrbtice je rýchly spôsob, ako znížiť kompresný účinok na stavce a zmierniť bolesť. Nosenie obväzu môže oddialiť alebo úplne vylúčiť potrebu chirurgického zákroku. Korzet v skutočnosti zabraňuje ďalšiemu rozvoju prietrže, zefektívňuje liečbu, urýchľuje proces hojenia a zabraňuje rozvoju nebezpečných komplikácií. Je vhodný pre chrbát mužov i žien..

Zdôrazňujeme hlavné funkcie korzetov na chrbte:

 • napínanie chrbtice;
 • rozšírenie stavcov;
 • zníženie tlaku na disku;
 • zmiernenie bolesti;
 • znehybnenie poškodenej oblasti;
 • mikromasáž;
 • otepľovania;
 • návrat stavcov do ich prirodzenej polohy;
 • zlepšené držanie tela;
 • prevencia svalového napätia;
 • normalizácia krvného obehu;
 • uvoľnenie a posilnenie svalových vlákien.

V závislosti od lokalizácie patologického procesu je pás chrbtice s herniou troch typov:

A tiež obväzy sa klasifikujú podľa tuhosti: mäkké, polotuhé a tvrdé. Najnovšie modely úplne znehybňujú postihnutú oblasť. Takéto opatrenia môžu byť potrebné po operácii, napríklad po odstránení medzistavcovej prietrže. Rehabilitológovia predpisujú rigidné modely v prípadoch, keď človek nemôže samostatne držať telo svojho tela. Je zakázané používať tieto obväzy bez konzultácie so špecialistom.

Pri patológiách chrbta sa najčastejšie používajú polotuhé modely. Vykladajú deformovanú časť chrbtice a majú mierny mikromasážny účinok. Polotuhé modely navyše zahrievajú dolnú časť chrbta a obnovujú miestny krvný obeh.

Mäkké obväzy prakticky nepodporujú chrbticu a nepoškodzujú poškodené stavce. Ich hlavným cieľom je zahrievanie. Najčastejšie sa mäkké korzety predpisujú na zápalové procesy v nervoch miechy.

Zvyčajne sa vyrábajú špeciálne pre bedrovú oblasť. Ich nosenie zlepšuje stav nielen prietržmi, ale aj pri iných chorobách chrbta, napríklad radikulitíde..

Dôraz pri ich výrobe nie je ani tak na samotnej štruktúre ako na materiáli. Mäkké korzety sa vyrábajú najčastejšie podľa ich psích alebo ťavovitých vlasov. Sú navrhnuté tak, aby sa nosili v každodennom živote..

Pre športovcov existujú tzv. Preventívne obväzy. Sú vystavení riziku rozvoja patológií chrbtice. Je to kvôli tomu, že ich telo je pod obrovským tlakom. Na tento účel sa používajú korzety s nízkou tuhosťou. Ich použitie bráni premiestňovaniu diskov a subluxácii stavcov.

Korzet nie je určený na samoliečbu. Všetky stretnutia by mal robiť lekár. Nesprávne použitie obväzu nemusí priniesť požadovaný výsledok a môže dokonca vážne poškodiť, napríklad spôsobiť atrofiu svalov a výskyt výčnelkov a nových hernií. Určenie ortopedického výrobku je vhodné v týchto prípadoch:

 • syndróm bolesti, ktorý narúša životnú činnosť človeka;
 • hrozba zlomenín pri osteoporóze.

V akútnom období nosia korzet niekoľko hodín denne. Prístroj sa nosí v čase maximálneho zaťaženia chrbtice, napríklad pri fyzickej námahe a pri rehabilitácii po chirurgickom zákroku..

Dlhodobé nosenie obväzu vedie k degradácii svalov chrbtice. Svalnatý chrbtový rám sa uvoľňuje. Tento stav je podobný odstráneniu sadry po zlomenine, keď musíte znovu obnoviť funkciu poškodenej končatiny..

Nezabudnite tiež, že korzet je len pomocnou metódou liečby stavcových kýly. Vykonáva však dôležitú funkciu. Použitie obväzu má množstvo kontraindikácií a funkcií, ktoré môžu stav zhoršiť. Korzet je zakázaný používať v nasledujúcich prípadoch:

 • alergia na materiál výrobku;
 • kožná vyrážka v mieste pripojenia pásu;
 • renálne patológie sprevádzané opuchom;
 • choroby gastrointestinálneho traktu;
 • kožné rany po operácii chrbtice.

odrody

Existuje mnoho typov ortopedických korzetov na chrbte s kýlami. Ak sa chcete rozhodnúť, musíte sa oboznámiť s hlavnými typmi týchto výrobkov, ich charakteristickými črtami, výhodami a nevýhodami.

Ktorý korzet si vyberiete lepšie? To priamo závisí od závažnosti patológie, závažnosti bolesti a aktivity pacienta. Takže v prípade vysokého rizika porušenia prietrže sú tuhé modely priradené k celému chrbtu. Ak pacient trpí silnou bolesťou, pripravuje sa na operáciu alebo má ťažkú ​​prácu, sú vhodné polotuhé obväzy. Mäkké korzety sa odporúča aplikovať výlučne v počiatočných štádiách patológie.

V závislosti od prevedenia existujú štyri typy obväzov:

 • Latching. Navrhnuté pre spodnú časť chrbta. Má pevnú štruktúru. Používa sa pri fyzických činnostiach.
 • Nápravné. Opravuje existujúce deformácie chrbta.
 • Podporuje to. Znehybňuje postihnutú oblasť chrbtice. Má špeciálne výstuhy, ktoré sa odstraňujú počas umývania.
 • Masírovanie. Vybavené špeciálnymi vyhrievacími vložkami, ktoré zvyšujú krvný obeh na miestnej úrovni.

krčnej

Takéto korzety sa tiež nazývajú krčné goliere. Ich práca je zameraná na udržiavanie poškodených oblastí a obmedzovanie pohybu. Obojky sa musia nosiť prísne do hodiny. V opačnom prípade môžu svaly podporujúce hlavu atrofovať..

Na vedomie! Krčné goliere vyzerajú ako hustý vankúš.

Krčka krčka maternice spoľahlivo fixuje stavce, bez ich pohybu a posunu. Miera mobility hlavy je tiež obmedzená, čo prispieva k rýchlemu uzdraveniu..

V prípade bolesti hlavy, nevoľnosti alebo zvracania prestaňte používať krčný golier a okamžite vyhľadajte lekára. Produkt je kontraindikovaný na použitie v novotvaroch, nestabilite stavcov s nebezpečenstvom poškodenia miechy, infarkte myokardu, kožných chorobách, cerebrovaskulárnej príhode..

Prsník

Hrudníkové korzety sú podobné vrcholom alebo vestám, ktoré zakrývajú hlavnú časť chrbta a hrudníka. Upevňovacie prvky a nastavenie sú umiestnené na prednej strane produktu.

Pod vplyvom hrudného korzetu v prietrži sa normalizuje krvný obeh, metabolické procesy a eliminujú sa kŕče. Obnovia sa fyziologické krivky chrbtice.

Korzety hrudníka sú určené na obnovenie poškodenej anatómie chrbtice udržiavaním chrbta v správnej polohe. Tieto obväzy sú vyrobené z elastických materiálov. Vďaka tomu nie sú problémy s dýchaním. Silnú oporu chrbtice zabezpečujú špeciálne vložky vyrobené z plastu alebo kovu. Nezabudnite, že pri cukrovke a kardiovaskulárnych poruchách je tvrdá fixácia zakázaná.

bedrový

Bedrová chrbtica prežíva najväčší stres. Korzet s kýlou bedrovej chrbtice vyzerá ako široký pás. Výrobok je v zadnej časti vybavený 4-6 plastovými alebo kovovými doskami. Obväzy tohto typu sa odporúčajú nosiť pri športe, po chirurgickom zákroku, traume, s radikalulitídou, prietržou, osteoporózou.

Bedrové odlučovače tvoria podporu chrbtice, znižujú svalové napätie, zastavujú záchvat bolesti. Ich nosenie eliminuje zovreté nervové zakončenie a urýchľuje proces hojenia..

Bedrové korzety sú predpísané pre tehotné ženy. Široké pásy pomáhajú telu vyrovnať sa s veľkou záťažou. Bandáž nielenže bojuje proti bolesti s medzistavcovou prietržou, ale tiež bráni výskytu strií na bruchu. Bedrový korzet je potrebný aj po pôrode. Jeho nosenie podporí brušné svaly a posilní ich a obnoví.

Bedrové dekinkátory nie sú predpísané pre vážne problémy so zažívacím traktom a dermatologické problémy. A tiež obmedzenie ich použitia sú podmienky, za ktorých sa tvorí opuch. Patria sem choroby obličiek, srdca, pečene.

Ako si vybrať?

Nezabudnite na hlavné pravidlo: typ pásu vyberie odborník. Amatérska aktivita je zbytočná. Je dobré, ak vykonáte nákup produktu u svojho lekára.

Najdôležitejšia je veľkosť produktu a jeho tesné uloženie. Pred nákupom korzetu, mali by ste určite vyskúšať. Príliš priestranná bandáž nebude k ničomu. Malý produkt môže spôsobiť poruchy obehu a opuch.

Ďalším dôležitým bodom, ktorému by ste mali venovať pozornosť pred nákupom, je kvalita materiálu, z ktorého je obväz vyrobený. Mal by prepúšťať vzduch a nespôsobovať alergie. V ideálnom prípade je lepšie uprednostňovať mäkké a prírodné tkaniny. Na vnútornej strane korzetu, ktorý je v kontakte s telom, musí byť vložka z bavlny.

Syntetické výrobky sú lacnejšie, ale môžete ušetriť na svojom zdraví? Starostlivosť o prírodné látky sa ľahšie udržuje. V horúcom počasí nespôsobujú poruchy potenia. Hygroskopické materiály absorbujú prebytočnú vlhkosť a zabezpečujú dostatočný prienik vzduchu.

Ak ste dostali korzet s pevnými doskami. Skontrolujte, či je produkt nastaviteľný. Všetky upevňovacie prvky musia byť pohodlné s pevným uchytením a bez poškodenia..

Výber dekinátora by sa mal brať vážne. Pamätajte, že korzet je zdravotnícky prístroj, nie šatníková skriňa. Je prísne zakázané robiť také veci sami. Doma nie je možné vytvoriť analógový návrh továrne, na ktorom odborníci pracovali s použitím inovatívnych materiálov.

Inštrukcie na používanie

Úspešnosť liečby závisí od správneho nosenia korzetu. Načrtneme základné pravidlá:

 • je lepšie nosiť výrobok na vrchu bavlnených košieľ, aby sa znížilo riziko trenia, to platí pre mäkké aj tvrdé zariadenia;
 • nie je potrebné uvoľňovať alebo dotiahnuť obväz, musí pevne sedieť na tele;
 • je lepšie umiestniť kreslo do náchylnej polohy, bude si to vyžadovať pomoc zvonka;
 • nenoste obväz dlhšie ako šesť hodín v rade, nezabudnite odstrániť štruktúru v noci;
 • Nenoste obväz dlhšie ako je predpísané lekárom;
 • vyberte produkt v náchylnej polohe;
 • v korzete je zakázané odpočívať a spať;
 • Nepoužívajte dekelátor, ktorý je určený pre inú osobu, hoci s podobnými problémami.
 • výrobok noste iba vo zvislej polohe;
 • prvú montáž relačného zariadenia vykoná.

Prvýkrát je obväz nasadený iba na 10-15 minút. Postupne sa predlžuje doba používania. Ak sú prvky dekelátora počas státia prudko uvoľnené, môže to mať za následok zranenie osôb. Faktom je, že nadmerne uvoľnené svaly si nedokážu udržať pozíciu v stoji..

Ak bol produkt predpísaný na zmiernenie bolesti, musíte ho nosiť iba počas obdobia útoku. Pri normalizácii by mal byť obväz odstránený.

Nenoste vždy korzet. To spôsobí závislosť a oslabenie svalov chrbtice. Áno, relačca preberá vážne bremeno, ale svaly musia tiež fungovať nezávisle, inak na vás čakajú nové hernie a výčnelky.

Ak sa rozhodnete sadnúť alebo si oddýchnuť, vyberte korzet. V polohe na sedenie a ležanie sa hlavné bremeno odstráni zo chrbtice, takže nie je potrebné vyklápacie zariadenie. A tiež stojí za zváženie, že keď človek leží, svaly sa uvoľňujú. Ak bandáž neodstránite, bude to vyvíjať silný tlak na vnútorné orgány, čo bude mať za následok narušenie ich práce.

Správna fixácia dekinátora je ďalším dôležitým faktorom. Na tom môžu závisieť dýchacie schopnosti a funkčnosť zažívacieho traktu. Príliš tesný korzet môže spôsobiť, že sa žalúdok vyhodí späť do pažeráka.

Ak cítite pulzáciu pod korzetom, okamžite ju uvoľnite. Ak je stále pevne pritiahnutý, môže to viesť k zhoršeniu situácie. Po operácii na odstránenie prietrže sa korzet nosí dva až tri mesiace. Ak sa implantujú štepy, obväz by sa mal používať najmenej šesť mesiacov.

Ak chcete, aby vám bandáž slúžila dlhú dobu, prečítajte si, ako sa o ňu správne starať. Väčšina modelov sa dá prať v práčke. Pred umývaním sa však musia rebrá a mosty odstrániť a upevňovacie prvky háčikov a slučiek musia byť zaistené. Stroj by mal nastaviť jemný režim. Bieliace prostriedky a iné chemikálie nie sú povolené. Bandáž môžete sušiť na slnku alebo na batérii.

sumarizujúci

Nosenie korzetov zmierňuje prietržovú bolesť a znižuje zaťaženie chrbtice. Ortopedická bandáž urýchli proces hojenia a vytvorí normálne fungovanie tela. Nesprávne nosenie korzetu môže mať opačný efekt vo forme svalovej atrofie, vyčnievania a nových prietrží. Preto musí byť vymenovanie vykonané skúseným odborníkom. Korzety sú mäkké, polotuhé a tuhé v závislosti od konštrukcie. Bandáže sa delia na podporné, fixačné, masážne, nápravné. Korzety sú v závislosti od lokalizácie patologického procesu krčné, hrudné, bedrové. Nasadenie a vybratie produktu by malo byť v náchylnej polohe. Je nevyhnutné správne opraviť dekinátor. Bandáž je určená výlučne pre zvislú polohu. Ak sa rozhodnete sadnúť alebo si ľahnúť, vyberte korzet. Neprinesie to žiadne výhody, pretože svaly sú už v uvoľnenej polohe. Pri kúpe produktu by ste mali venovať pozornosť veľkosti a kvalite materiálu. Najlepšie je získať obväz v špecializovaných ortopedických predajniach.

Korzet na chrbticu s kýlou bedrovej chrbtice

Korzet chrbtice s kýlou bedrovej chrbtice sa týka špecializovaných ortopedických pomôcok a slúži na dodatočnú fixáciu poškodenej chrbtice. Vykonáva množstvo funkcií:

 1. Celkové a lokálne zaťaženie chrbtice sa zníži. To znižuje tlak na medzistavcové platničky a zlepšuje metabolické procesy v tkanivách (urýchľuje regeneráciu a obnovuje normálnu štruktúru poškodených oblastí disku).
 2. Zmierňuje bolesť (bolesť neprechádza úplne, ale je nevýrazná). Toto sa dosiahne fixáciou stavcov vo fyziologickom stave a zabránením ich bočným pohybom (projekcia neurovaskulárnych zväzkov)..
 3. Obnovenie krvného obehu znížením vaskulárnej kompresie.
 4. Eliminácia svalového kŕča (jeden z príznakov charakteristických prietrže). Pri dlhodobom používaní korzetu sa môže objaviť svalová atrofia, preto je potrebné prerušiť používanie, aby sa obnovil svalový tonus.
 5. Zarovnáva stavce pozdĺž osi, takže prestanú tlačiť okolité tkanivo.

Typ ortopedického zariadenia si vyberie lekár na základe inštrumentálnej diagnostiky a stanovenia závažnosti priebehu ochorenia (mierna, stredná, ťažká)..

Pochopenie rôznych typov zariadení pomáha pri výbere v každom prípade.

V závislosti od emitovanej tuhosti:

Nepoužíva sa pri ochoreniach, ktoré spôsobujú závažnú deformáciu chrbtice (vrátane kýly). Je to hlavne otepľovacie činidlo, použiteľné pri neurologických ochoreniach so silnou bolesťou (ischias)..

Túto možnosť je možné použiť s malými herniovými výčnelkami. S jeho pomocou sa svalové kŕče odstránia a poskytujú ďalšiu fixáciu chrbtice so strednou tuhosťou. Má mikromasážny účinok.

Používa sa na veľké kýly na pevné fixovanie chrbtice (takmer 100% vykladanie). Rovnaký typ je predpísaný v skorej pooperačnej perióde na zníženie tlaku na operovanú oblasť (poskytuje ostré obmedzenie pohybov). Pri dlhšom nosení spôsobuje svalovú atrofiu a vyžaduje povinnú rehabilitáciu (cvičebná terapia) po ukončení kurzu.

S kýlou bedrovej chrbtice sú chrbtové korzety kombinovanou formou ortopedických pomôcok, pretože okrem dolnej časti chrbta zachytávajú aj blízku zónu chrbtice (torakolumbár alebo lumbosakrál)..

Existuje niekoľko typov ortopedických pomôcok pre rôzne časti chrbtice:

Ortézy a bandáže krčnej chrbtice

Philadelphia orthosis, Philadelphia orthosis s otvorením nad priedušnicou

Zabezpečte úplnú fixáciu segmentu krčka maternice (zabránite flexii / predĺženiu a ako výsledok traumatu). Majú tvar goliera. Sú tvrdé a mäkké (výber závisí od konkrétnej patológie).

Pre hrudnú chrbticu

Korektor polohy s dvoma výstuhami

Používa sa častejšie na úpravu polohy tela (kyphosis, skolióza). Sú znázornené elastickým pásom a plátnom s dvoma výstuhami. Pozíciu držia špeciálne remienky. Zapínanie na suchý zips. Základný kurz najmenej 6 hodín denne (popruhy sa postupne ťahajú ťažšie).

Ortopedický korzet so štyrmi výstuhami, so šiestimi výstuhami

Najčastejšie sa používa na kýly bedrovej chrbtice. Sú to široký elastický pás, ktorý zachytáva dve oddelenia miechy. Vystužené 4 (+/-) kovovými doskami, aby bola dosiahnutá tuhosť konštrukcie. Pripevňuje sa na nastaviteľné upevňovacie prvky. V závislosti od typu môže mať popruhy ďalšie upevnenie. Sú rigidné (lekár pomáha korzet korektne nasadiť) a polotuhý (akceptovateľné je nezávislé použitie pacientom po konzultácii so špecialistom).

Korzety na lumbosakrálnu chrbticu

Elastický ortopedický korzet s podväzkami

Oprava tejto oblasti je pomerne ťažká (pri kýloch je účinnosť horšia ako v predchádzajúcej verzii). Štruktúra je podobná ako v predchádzajúcej verzii. Hlavnou funkciou je poskytnúť dodatočnú fixáciu chrbtice.

Ako si vybrať

V každom prípade sa ortopedické zariadenie vyberie prísne individuálne a po konzultácii so špecialistom, ale sú tu niektoré všeobecné body:

 1. Je potrebné zvoliť správnu úroveň rigidity (závisí od klinických a inštrumentálnych prejavov patológie). Takže s výraznými dystrofickými zmenami vo stavcoch na ošetrenie je zobrazená iba tuhá štruktúra.
 2. Použite individuálne vybranú veľkosť. V prípade nesprávnej veľkosti sa terapeutický účinok stratí.
 3. Používajte v súlade s prísnymi pravidlami (6 - 8 hodín denne, s prestávkami v noci). Dĺžku používania určuje lekár (röntgenová kontrola a korekcia, ak je to potrebné, každé 2 až 3 týždne).
 4. Používajte iba v spojení s inými liečebnými metódami (fyzioterapeutické postupy a záťažová terapia.). Ortopedické pomôcky sa zobrazujú ako neoddeliteľná súčasť liečby alebo rehabilitácie po chirurgickej liečbe medzistavcových prietrží.
 5. Je optimálne zvoliť ortopedické pomôcky z vysoko kvalitného materiálu (hypoalergénne, prírodné, priepustné pre vzduch). Pomáha to predchádzať mnohým komplikáciám spôsobeným syntetickými materiálmi (svrbenie, vyrážky, podráždenie pokožky)..
 6. Vyberte produkty podľa profesie. Pre ľudí, ktorých práca súvisí so zvýšenou fyzickou aktivitou, sa lepšie hodia korzety s ďalšími zapínadlami a postrojmi (menšie riziko pošmyknutia a rozopnutia)..
 7. Pri výbere niektorých korzetov z torakolumbrovej skupiny výrobkov je dôležité vziať do úvahy pohlavie žien a mužov (ďalšie nastaviteľné upevňovacie prvky v oblasti hrudníka u žien)..

Ak po röntgenovej kontrole nie je viditeľný účinok, je indikovaná náhrada ortézy.

Ako sa nosí

Existuje niekoľko funkcií, ktoré môžete použiť:

 1. Vyberte a nasaďte korzet by mal ležať na chrbte tak, aby minimálny tlak na chrbticu.
 2. Bez ohľadu na charakteristiky prietrže sa ortéza v noci nenosí (ani pri závažných formách choroby)..
 3. Ukázalo sa, že tuhé výrobky sa nosia najviac 2 hodiny, polotuhé 6 hodín, mäkké 8 hodín.
 4. Pri cvičení sa musí nosiť.
 5. Fixujte podľa odporúčaní lekára (nedrvte tkanivo).

Keď je korzet neúčinný

Pri ťažkých formách medzistavcových prietrží s úplným zničením disku a stavcov je indikovaná okamžitá chirurgická liečba (ortopedické pomôcky a iné typy konzervatívnej liečby sú zahrnuté výlučne v pooperačnom štádiu).

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Korzety na spinálnu prietrž

Kýla v chrbtici zahŕňa dlhodobé liečenie. Zloženie terapie môže obsahovať také ortopedické zariadenie ako korzet na chrbte s prietržom, ktorý významne znižuje kompresiu na stavcoch, a tým vytvára pocit ľahkosti v tejto oblasti. Aké druhy korzetov existujú a ako ich správne zvoliť?

Niekoľko slov o anatómii prietrže a druhoch korzetu

Medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktoré preberajú hlavnú funkciu tlmenia nárazov. Ak si spomenieme, že chrbtica je kĺbom, ktorý je úplne a neustále obsluhovaný osobou, dokonca aj bez dynamického pohybu, v stoji, môžete pochopiť, že pravdepodobnosť patológie disku je veľmi vysoká. V prípade metabolických porúch môže disk vyschnúť a prestať plniť svoju funkciu.

Ak je kompresia (zaťaženie) príliš vysoká, disk sa môže zdeformovať a presahovať stavce, čo je ešte ťažšia situácia, pretože ovplyvňuje susedné oblasti, najmä nervové zakončenie. Súčasne človek zažije neustále silné ťažné bolesti v chrbte. Existuje tiež vysoká pravdepodobnosť deštrukcie disku, kŕče susedných svalových vlákien, ako aj ďalších patologických stavov, ktoré vedú k nesprávnemu životnému štýlu.

Korzet kýly miechy je jedným z najlepších spôsobov, ako rýchlo znížiť kompresiu a zmierniť bolesť. Niekedy je schopný odložiť alebo úplne zrušiť operáciu, ktorá vždy desí pacientov. Existujú rôzne klasifikácie týchto zariadení, ale najčastejšie sa v závislosti od miesta vzniku prietrže delia na 3 typy:

V závislosti od tuhosti existuje ďalšia klasifikácia:

Tuhá bandáž takmer úplne znehybňuje korzet. V niektorých prípadoch, napríklad po chirurgickom zákroku, sú potrebné také opatrenia. Počas pooperačného obdobia je na odporúčanie ošetrujúceho lekára tuhý model nahradený polotuhou štruktúrou. Pevné modely zvyčajne predpisujú rehabilitátori v prípadoch, keď osoba nie je schopná podporovať svoje telo.

Používajú sa po ťažkých zraneniach alebo chirurgických zákrokoch, napríklad po odstránení medzistavcovej prietrže. Pri ochoreniach chrbta sa najčastejšie používajú polotuhé modely. Vykladajú poškodené sekcie, majú mierny mikromasážny účinok a tiež zahrievajú bedrovú zónu, čím pomáhajú obnoviť krvný obeh počas medzistavcovej prietrže.

Nakoniec sú mäkké modely obvykle navrhnuté tak, aby nepodporovali chrbticu v bedrovej oblasti, aby túto zónu zohrievali. Zvyčajne sú určené na spodnú časť chrbta a nie na hrudník alebo krk. Výrobcovia tu nevenujú veľkú pozornosť dizajnu materiálu, z ktorého sú bandáže vyrobené.

Zvyčajne sa na tieto účely používajú chlpy zvierat (psy, ťavy). Takéto modely nepodporujú os chrbtice, a preto neodstraňujú záťaž z poškodených diskov. Medzi výhody: širšia „špecializácia“ takýchto korzetov, pretože okrem prietrže dokážu zlepšiť stav a rýchlo zmierniť bolesť spôsobenú radikalizulitídou a inými ochoreniami chrbtice..

Samostatne by sa mali spomenúť preventívne korzety pre športovcov. Ľudia, ktorí každý deň prežívajú veľké zaťaženie, sú vystavení riziku patologických ochorení miechy. Obyčajné korzety sú pre nich príliš tesné, pretože bránia športovcom v aktívnom pohybe. Preventívne korzety so strednou a nízkou tuhosťou im pomôžu pri prevencii posunutia disku a subluxácie stavcov..

Korzety na hrudi

Korzety na hrudi sú vo forme vesty alebo top. Nastavovanie a upevňovacie prvky sa zvyčajne robia spredu. Tento korzet je určený na zmiernenie stavu prietrže hrudnej chrbtice. Najčastejšie je to vesta alebo opasok, ktorý zakrýva hlavnú časť chrbta a hrudníka. Spony takého zariadenia sú zvyčajne na úrovni hrudníka, čo je veľmi vhodné na obliekanie bez vonkajšej pomoci.

Mimochodom, takéto obväzy môžu súčasne obnoviť zlomenú anatómiu chrbta, najmä kypózu alebo lordózu, pretože udržiavajú chrbát v správnej polohe. Hrudníkový korzet musí byť elastický, pretože inak bude pre človeka ťažké dýchať. Aby sa dosiahla silná podpora, výrobcovia vkladajú do bandáže špeciálne platne - vyrobené z plastu alebo kovu.

Bedrové korzety

Na patológie lumbosakrálnej chrbtice sa používajú obväzy, ktoré vyzerajú ako široké pásy. Medzi všetkými typmi korzetov sú tieto pravdepodobne považované za najobľúbenejšie. Počas tehotenstva sú tieto zariadenia špeciálne pre ženy. Taký korzet s kýlou bedrovej chrbtice pomáha žene vyrovnať sa so vznikajúcou záťažou (telesná hmotnosť), ktorá sa objavila za pár mesiacov..

Tento obväz nielenže eliminuje bolesť medzistavcovej prietrže, ale tiež podporuje žalúdok z úsekov. Pri veľkej hmotnosti plodu alebo slabých svaloch krčka maternice bude takýto obväz umožňovať tehotenstvo prenášať na maximum. Nakoniec bude môcť jeho vlastná žena okamžite po narodení dieťaťa použiť na udržanie brušných svalov a prispieť k rýchlejšiemu uzdraveniu a posilneniu..

Korzety na krku

Nazývajú sa tiež obojky krku. V skutočnosti tieto modely vyzerajú takto. Korzety na krku podporujú poškodené oblasti krčnej oblasti a obmedzujú pohyb v tejto časti. Takéto modely sa musia nosiť prísne do hodiny podľa predpisu lekára. Inak môže dôjsť k strate tonusu a ďalšej atrofii svalov podporujúcich hlavu..

Na čo sa zamerať pri nákupe

Osoba, ktorá sa nestretla s nákupom zariadení na obnovenie anatómie pohybového aparátu, sotva vie, aké náročné môže byť výber korzetu. Základné pravidlá sú:

 • Konzultácia s lekárom. Bez jeho súhlasu sa oplatí kúpiť a používať korzet na chrbticu. Lekár by mal navyše jasne uviesť, aký typ pomôcky by sa mal kúpiť..
 • Produkt kupujte iba v špecializovanom obchode alebo lekárni. Nákup korzetu na ošetrenie medzistavcovej prietrže „rukami“ alebo od neoverených predajcov je pochybný záväzok, pretože ide o vaše zdravie. V extrémnych prípadoch môžete kontaktovať internetové obchody. Mimochodom, najlepšie korzety sa dajú kúpiť prostredníctvom online objednávok. Pred zadaním objednávky je užitočné predobjednať si recenzie tohto obchodu.
 • Kovania. Je veľmi vhodné vyskúšať korzet pred nákupom, pretože model by mal zodpovedať veľkosti. Čo by mal byť pás? Nemalo by byť príliš voľné, pretože v tomto prípade nebude korzet prínosom. Silná kompresia chrbtice pri nosení korzetu tiež naznačuje nesprávny model. Mimochodom, dobré nasadenie je tiež pohodlie nosenia obväzu v každodennom živote. Takéto modely sa dajú ľahko nosiť pod každodenným oblečením (aj s oblekom alebo priliehavým úpletom) a nikto si nevšimne, že osoba má pod sebou korzet.
 • Tkanina. Je veľmi dôležité, z ktorej tkaniny je zadný korzet vyrobený. Malo by byť čo najviac hypoalergénne, prepúšťať vzduch (nesmie byť vzduchotesný). Vnútri by malo byť telo príjemné - mäkké.

Ako sa nosí

Korzet už bol zakúpený a človek je pripravený začať zlepšovať situáciu prietrž chrbtice. Aké sú pravidlá používania chrbtových korzetov? Bandáže sú určené výhradne pre zvislú polohu. Ak si niekto ľahne a ľahne si odpočinúť, korzet by sa mal odstrániť.

Po prvé, bandáž tu jednoducho nebude potrebná, pretože v polohe na chrbte sa hlavná záťaž odstráni zo chrbtice. Po druhé, v polohe na chrbte u človeka sú uvoľnené rôzne svaly, vrátane hrudnej oblasti. V tomto prípade korzet začne vyvíjať tlak na vnútorné orgány, čo môže negatívne ovplyvniť ich stav.

Správna fixácia korzetu. Blaho osoby (dýchacie schopnosti, zažívací trakt) môže závisieť od polohy, v ktorej sú upevňovacie prvky upevnené. Takže, keď je korzet príliš tesný, jesť jedlo môže viesť k refluxu (hádzanie potravy zo žalúdka do pažeráka a vyššie tráviacim traktom). Nakoniec môže byť narušený krvný obeh v chrbtici a namiesto drahoceného odstránenia prietrže bude v tejto oblasti čeliť vzniku opuchov..

Dĺžka nosenia korzetu by nemala byť príliš dlhá. Toto zariadenie, samozrejme, prináša jasné výhody, ale je tiež nemožné nosiť nepretržite obväz, zatiaľ čo človek je vo zvislej polohe. Optimálny čas na nosenie obväzu nie je dlhší ako 6 hodín. So zlepšením klinického obrazu patológie môže lekár odporučiť postupné skrátenie času nosenia korzetu.

Malo by sa jasne dodržiavať odporúčanie lekára týkajúce sa toho, kedy a ako často nosiť korzet. Takže, ak lekár predpísal nosenie korzetu výlučne na bolesť chrbta, musíte zariadenie nosiť iba vtedy, keď je v chrbtici bolesť, a nie na účely prevencie.

Zhrnúť

Jednou z najlepších terapií prietrže pri rôznych častiach chrbtice je korzet. Pri nákupe by ste mali začať od typu modelov v závislosti od miesta patológie, ako aj od typu tuhosti. A samozrejme musíte poznať a dodržiavať pravidlá pre nosenie obväzov tak, aby to prospelo osobe.

Korzet na chrbte s kýlou

Bandážové zariadenia sú dôležitým prvkom pri liečbe chorôb pohybového ústrojenstva. Obzvlášť často používaný korzet na chrbticu s prietržom, ktorý pomáha udržiavať chrbát, rovnomerne rozdeľuje zaťaženie na hrebeň. Okrem toho je hlavnou črtou týchto bandáží schopnosť oslabiť chrbtové svaly, zmierniť bolesť a zabezpečiť správnu fixáciu stavcov..

Čo je?

Korzet pre lumbálnu prietrž sa vyberá v závislosti od závažnosti a povahy choroby. Vzhľadom na to, že chrbtica môže byť poškodená na rôznych miestach, používajú sa v medicíne rôzne obväzy, ktoré sú účinné pri léziách určitých oblastí chrbta. S cieľom poskytnúť pacientovi pohodlné podmienky v pooperačnom období alebo počas liečby lekári odporúčajú kúpiť obväz alebo korzet, ktorý výrazne uľahčí pohyb a zmierni bolesť v postihnutej oblasti. Korzety sú zvyčajne široká bandáž alebo vesta, ktorá je vybavená špeciálnymi nosnými doskami, sponami a v špeciálnych modeloch - ramenné popruhy..

Ako použiť?

Korzet lumbosakrálnej chrbtice výrazne uľahčuje stav pacienta, pretože pomáha obmedzovať pohyb a znižuje zaťaženie. Vzhľadom na to, že pri medzistavcovej prietrži sa pacient ťažko pohybuje a je sprevádzaný neustálymi bolestivými bolesťami, používajú sa na tieto účely korzety:

 • zmiernenie bolesti;
 • odľahčenie záťaže;
 • napínanie chrbtice;
 • zlepšený krvný obeh;
 • správna fixácia stavcov;
 • prevencia nadmerného zaťaženia chrbtových svalov;
 • korekcia polohy;
 • zníženie tlaku na stavce.

Prítomnosť poranení chrbta inej povahy, prietrže, novotvaru a pooperačného obdobia si vyžaduje nosenie ortopedických pásov. Takto sa dá vyhnúť opakovaným zraneniam a nechcenému preťaženiu chrbtice. V medicíne sa používa veľa typov takýchto zariadení, ktoré pomáhajú urýchliť rehabilitačný proces priamym ovplyvnením problémovej oblasti.

Druhy chrbtových korzetov na prietrž

Existujú také možnosti:

Oblasť použitiapopisvlastnosť
Pre hrudnú chrbticuZariadenie má tvar vesty, ktorá sa upevňuje pod hrudníkČasto sa používa elastický materiál s kovovými alebo plastovými doskami vloženými dovnútra.
Pre dolnú časť chrbta a lumbosakrálnuŠiroký pás, ktorý sa používa na tvorbu kýly a na premiestnenie jednotlivých stavcovŠpeciálne vložky v páse sú pozdĺžne alebo priečne pruhy, ktoré podopierajú spodnú časť chrbta
Korzetový krkKorzet pre krk zaisťuje správne umiestnenie stavcov a zvyšuje vzdialenosť medzi koreňmi nervovPrítomnosť poranení krčnej chrbtice spočíva v nosení opaskov, ktoré pomáhajú imobilizovať ju, zmierňujú bolesť a správne fixujú stavce, čo v budúcnosti zabráni požadovanej deformácii a deformácii
Zariadenie pomôže rovnomerne rozdeliť záťaž na chrbticu.

Ortopedické prístroje sa tiež líšia v tuhosti materiálov. Klasifikácia tuhosti:

Výber stupňa tuhosti závisí od miesta a závažnosti poškodenia. Hard sa nedá používať samostatne, ale iba na základe rady lekára, ktorý vysvetlí, ako nosiť korzet, aby nepoškodil zdravie. Polotuhé a mäkké sú otepľovacie a mikromasážne účinky, ktoré obnovujú krvný obeh v postihnutej oblasti a zmierňujú stres. Čiastočne zmierňujú stres zo chrbtice a zabraňujú kŕčom, nadmernému zaťaženiu kostrového svalu.

Použitie ortopedických pomôcok má množstvo kontraindikácií. Tehotné ženy by pri výbere mali byť obzvlášť opatrné.

Zadná bandáž

V závislosti od cieľov rozlišujú:

 • upevnenie;
 • nápravné;
 • podporou;
 • zahrievanie.

Kýla chrbtice je sprevádzaná silnou bolesťou, ktorú pacient nedokáže vydržať. V dôsledku toho sa stav osoby zhoršuje, objavujú sa nové súvisiace problémy: teplota, strata sily, letargia a únava. Aby sa predišlo takýmto prípadom, pásy na chrbte sa stali dôležitou súčasťou liečby pohybového aparátu. Nosenie výrazne urýchľuje rehabilitačný proces, zlepšuje stav človeka, narovnáva postihnuté stavce a disky a bráni ich deformácii. Faktory, ktoré vyvolávajú vznik prietrže:

 • zranenie alebo pád;
 • naložiť;
 • zdvíhať závažia;
 • dlhodobý pobyt v ohnutej polohe.
Späť na obsah

Ako sa správne rozhodnúť?

Je veľmi dôležité správne pristupovať k otázke výberu, pretože nesprávny výber ortopedických pomôcok môže byť zdraviu škodlivý a zhoršuje stav poškodených stavcov. Vlastný výber je neprijateľný, je to výsada odborníka alebo ošetrujúceho lekára. Korzety sa vyberajú presne vo veľkosti s chybou 2 cm. Pri kúpe západky dávajte pozor na také momenty, ako sú:

 • pevnosť materiálov;
 • správna štruktúra zariadenia;
 • žiadne poškodenie dosiek;
 • vnútorné dekorácie (by mali byť z bavlny);
 • dostupnosť pasu pre produkt.

Je dôležité, aby model vyhovoval pacientovi podľa obrázku a zohľadňoval všetky vlastnosti štruktúry tela. Pri nasadení svorky by sa pacient nemal cítiť nepohodlie a silný tlak na rebrá, inak dôjde k opuchu. Výrobný materiál musí byť hypoalergénny, pretože môže spôsobiť alergické reakcie, v takom prípade bude jeho použitie zbytočné. V prípadoch, keď je predpísaný pás s doskami, je lepšie zvoliť nastaviteľný prípravok. Počas nosenia by mal dobre priliehať k oblasti stavcov a udržiavať chrbát v správnej polohe. Nemalo by byť zadarmo, ale nemalo by sťažovať dýchanie.

Podmienky používania

Pri nosení je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára. Fyzická aktivita by sa mala obmedziť, aby sa zabránilo opakovanému poškodeniu lumbosakrálnej oblasti. Lekári odporúčajú nosiť opasky na silné bolesti alebo počas námahy na chrbte. V závažných prípadoch (po operácii) sa musí nosiť nepretržite po dobu stanovenú lekárom. Pravidlá používania zariadenia:

 • Musíte nosiť najviac 6 hodín denne. Strieľajte pred spaním a počas odpočinku, keď je telo v pokoji.
 • Posilniť a správne regulovať.
 • Vyvarujte sa trhania alebo ťažkého zdvíhania..
 • Udržujte materiály čisté.
 • Netiahnite príliš pevne.

Korzet s kýlou chrbtice je nevyhnutné zariadenie, ktoré pomáha osobe obnoviť známy životný štýl, zbaviť sa bolesti a kontrolovať vývoj choroby. Často sa predpisuje spolu s liečbou liekom, ak je to potrebné, odporúčajú sa cvičebné cvičenia zamerané na rozvoj svalov chrbta. Takáto komplexná liečba zabraňuje atrofii svalov a udržuje plnú cirkuláciu v postihnutej oblasti..

Musím nosiť korzet s prietržovou kýlou?

Pri ochoreniach pohybového aparátu sa ľudia snažia tento problém čo najskôr zbaviť a vrátiť sa k obvyklému rytmu života. Napríklad pri lumbálnej kýle korzet chrbtice pomôže urýchliť proces hojenia..

Ale aby to bolo užitočné, mali by ste si byť vedomí pravidiel nosenia a výberu. Bandáž je u niektorých pacientov kontraindikovaná. Pred zakúpením by ste sa mali porozprávať s lekárom.

Stručne o chorobe

S vekom ľudia často trpia chorobami súvisiacimi s chrbticou. Je to preto, že medzistavcové platničky strácajú tekutinu alebo sú posunuté. V budúcnosti môže tento stav vyvolať štípanie nervových zakončení alebo prietrže. V závislosti od závažnosti ochorenia lekár určí, či pacient musí nosiť korzet s kýlou bedrovej chrbtice alebo nie..

 • práca alebo šport, ktoré sú sprevádzané trvalým mechanickým poškodením chrbta;
 • vzpieranie v nepohodlnej polohe;
 • sedavá práca. V takom prípade lekári odporúčajú vykonávať preventívne cvičenie každé 2 - 3 hodiny a držať ich polohu;
 • zlé návyky a podvýživa.

Bez riadneho liečenia bude prietrž v priebehu času vyvolávať nielen silnú bolesť, ale tiež anémiu, slabosť dolných končatín a brnenie. Ak pacient potrebuje chirurgický zákrok, ale odmietne ho, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa stane invalidným. Nosenie obväzu je indikované konzervatívnou alebo liekovou liečbou. Pomôže čiastočne zmierniť nepohodlie a obnoviť motorickú aktivitu..

Zvážte korzet, pretože hlavná metóda liečby za to nestojí. Pacient musí dodržiavať množstvo iných pravidiel a lieky brať včas. Liečba zahŕňa telesnú výchovu, masáže, plávanie a ľudové techniky, ak to dovolí ošetrujúci lekár.

Musím nosiť korzet, aké sú výhody?

Odpoveď na otázku o potrebe obväzu môže dať iba lekár, ktorý vie, v akom stave je pacient. V 80% - 90% prípadov, ak pacient vyhľadá pomoc včas, sa prietrž môže vyliečiť bez chirurgického zákroku. Niekedy stačí vykonať cvičebnú terapiu, zbaviť sa zlých návykov, nadmerného pracovného zaťaženia a nezdravého jedla. Pre zvýšenie účinku je lepšie spať na ortopedickej matraci.

Ak práca pacienta zahŕňa fyzicky tvrdú prácu, je lepšie znížiť zaťaženie a obvaz. Používa sa na zastavenie bolesti a tuhé rebrá tohto zariadenia zmiernia tlak pôsobiaci na interdisc priestor. Korzet tiež pomôže zastaviť deformačné procesy. Bolesť postupne mizne následkom uvoľnenia nervových zakončení..

Hlavné funkcie korzetu:

 • normalizácia krvného obehu;
 • prevencia nadmerného zaťaženia svalov;
 • podpora držania tela a zaručenie správnej štruktúry stavcov;
 • úľavu od bolesti znížením zaťaženia stavcov.

Napriek výhodám nosenia obväzov sa neodporúča používať vždy, pretože vďaka neustálej podpore svalov môžu v priebehu času atrofovať. Konečné rozhodnutie preto vždy prijíma lekár. Obväz je niekedy používaný športovcami počas tréningov a súťaží ako profylaxia proti posunu medzistavcových platničiek a deformácii chrbtice..

Pohľady a populárne modely

Korzety sú v závislosti od postihnutej oblasti:

 • krčka maternice. Používajú sa na liečenie závažných chorôb. Navonok vyzerajú ako golier, ktorý upevňuje krk a obmedzuje pohyblivosť. Toto zariadenie podporuje krčné stavce. Ale nenosia to príliš dlho, aby zabránili atrofii svalového tkaniva;
 • prsné. Navonok pripomínajú vestu vybavenú vložkami, ktoré upevňujú časť bedrovej oblasti a hrudníka;
 • bedrovej. Vyzerajú ako široký pás, ktorý upevňuje spodnú časť chrbta a pokrýva sakrálnu oblasť. Fixáciu je možné upraviť pomocou spon.

Odporúčame vám pozerať sa na video: Nosenie korzetu pre choroby chrbtice.

Korzety majú navyše rôznu pevnosť. Polotuhé sa v prípade potreby používajú na zmiernenie napätia z chrbtice a na opravu problémovej oblasti uvoľnením nadmerného tlaku. Toto zariadenie pomôže zmierniť silné bolesti a kŕče. Pevný korzet sa používa iba pri ťažkých zraneniach a po operácii. Teplý obväz nie je určený na fixáciu chrbtice, ale môže zmierniť bolesť zahrievaním postihnutej oblasti chrbta..

Výber korzetu a podmienky použitia

Voľba bedrového korzetu s kýlou chrbtice nie je ľahká úloha, ktorú lekár pomôže vyrovnať na základe stavu pacienta. Osobitná pozornosť by sa mala venovať týmto faktorom:

 • vnútro pásu by malo byť potiahnuté textíliou;
 • je lepšie uprednostniť modely so širokými remienkami a pohodlným zapínaním;
 • na dosiahnutie pozitívneho účinku musí korzet dokonale sedieť.

Ak vyberiete zariadenie, berúc do úvahy všetky vyššie uvedené skutočnosti, pacient sa rýchlo zotaví. Okrem toho nezabudnite na užívanie liekov a dodržiavanie iných odporúčaní lekára.

Chybou väčšiny pacientov je názor, že bude stačiť iba jeden obväz. V dôsledku toho sa choroba zhoršuje a na internete sa objavujú komentáre, že korzety nepomáhajú prietrži.

Kedy a koľko môžete nosiť?

Aby sa pás nepoškodil, mali by ste ho nosiť iba v prípade potreby. Jeho časté používanie bude viesť k atrofii svalov a deformácii chrbtice. Korzet by sa nemal získavať od známych alebo priateľov, pretože je nepravdepodobné, aby sa zmestili do veľkosti, čo ovplyvní zhoršenie stavu pacienta..

Pred spaním je obväz odstránený. Bez prestávky sa nosí najviac 6 hodín, to isté platí pre fyzickú aktivitu. Je lepšie zistiť pravidlá pre úpravu fixácie u lekára, pretože v každom prípade budú individuálne. Keď je korzet na tele, nemal by sa posúvať. Ak je zviera pevne napnutá a osoba pocítila pulzáciu, stojí za to uvoľniť obláčiky, aby sa obnovil normálny krvný obeh..

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mimoriadna prietrž (pooperačná ventrálna prietrž): obštrukčná bez gangrény uškriabaný bez gangrény ireducibilný bez gangrény uškrtenie bez gangrényGangrenous incisional kýla
Jedným zo stupňov regenerácie a likvidácie osteochondrózy je kúpeľná liečba využívajúca komplex účinných metód na boj proti chorobám chrbtice. Takáto liečba je predpísaná v konečnom štádiu - po vykonaní etiotropickej, patogenetickej a rehabilitačnej terapie (to znamená, keď lekár odstráni príčinu a príznaky).
Čo je to drenáž? Odpoveď na túto otázku nájdete v materiáloch tohto článku. Ďalej vám povieme, ako je táto metóda implementovaná v lekárskej praxi a prečo je to potrebné..