loader

Hlavná

Liečba

Korzet na chrbte a chrbte s prietržom bedrovej chrbtice

Korzet chrbtice s bedrovou prietržou je ďalším nástrojom pri komplexnej liečbe patologických stavov chrbta. Znižuje zaťaženie stavcov, uľahčuje priebeh choroby, urýchľuje zotavenie. Je dôležité poznať pravidlá používania a výberu korzetu.

Indikácie a kontraindikácie nosenia

Každoročne sa medzistavcová hernia vyskytuje u každých 10 pacientov, u všetkých, ktorí sa uchádzajú o ochorenie chrbtice. Patológia sa vyvíja, keď je disk poškodený a jeho vláknitý kruh je roztrhaný. Herniová formácia stlačuje nerv, spôsobuje nepohodlie, bolesť, obmedzuje pohyblivosť. Najčastejšie trpí lumbosakrálna oblasť, pretože spodná časť chrbta je naj mobilnejšou oblasťou po krčnej oblasti..

Osoba sa obáva ťažkej bolesti, znecitlivenia dolnej časti tela, zhoršenej koordinácie a chôdze. V 90% prípadov sa pacientovi podarí pomôcť bez chirurgického zákroku. Ortopedické pomôcky majú okrem lekárskej, fyzioterapeutickej liečby a telesnej výchovy najmenšiu úlohu. Pri nosení korzetu sú potrebné tieto choroby a stavy:

 • osteochondróza, skolióza, ischias;
 • po operácii chrbtice;
 • pri práci vyžadujúcej dlhodobú polohu;
 • znížiť zaťaženie pri zdvíhaní závaží;
 • pri nosení dieťaťa.

V niektorých situáciách je nosenie korzetu kontraindikované:

 • po chirurgickom odstránení prietrže, ak sa zariadenie musí nosiť v mieste nezahojeného švu;
 • nemožno nosiť na páse u ľudí trpiacich patológiou gastrointestinálneho traktu;
 • prítomnosť kožných chorôb v postihnutom stavci;
 • choroby, pri ktorých sa objavia opuchy - obličky a kardiovaskulárny systém.

Korzet sa používa ako dodatočný nástroj v komplexnej liečbe a na profylaxiu. Prístroj nevylučuje príčinu a nezbavuje prietrž. Podporuje stavce na správnom mieste, minimalizuje pohyblivosť postihnutej oblasti a tým znižuje bolesť.

Bandáž je často používaná športovcami počas tréningov a súťaží, aby sa zabránilo posunu diskov. Pri dlhodobom používaní existuje riziko atrofie svalov. Preto otázku jeho neustáleho používania rozhoduje lekár.

Druhy korzetu

Existuje mnoho zariadení rôznych typov a účelov: korzety, obväzy, opasky. Líšia sa dizajnom, tuhosťou, účelom, materiálom výroby, výrobcom a cenou.

Pri prácach spojených s ťažkými bremenami používajte pevný zaisťovací pás. Na odstránenie deformácie sa používa opravný typ produktu. Nosný korzet na chrbte s kýlou bedrovej chrbtice má výstužné rebrá. Masážna bandáž môže byť vybavená špeciálnymi vyhrievacími vložkami.

Podľa stupňa tuhosti sa rozlišuje mäkký korzet, ktorý sa v každodennom živote používa na otepľovanie. Jedná sa o bežný opasok vyrobený zo srsti ťavy alebo psa. Chráni pred podchladením a stimuluje krvný obeh. Športovci, ľudia s ťažkou fyzickou prácou, tí, ktorí sú nútení dlhodobo stáť alebo sedieť v rovnakej polohe, používajú ju ako profylaxiu a na fixáciu po liečbe kýly.

Počas konzervatívnej liečby sa používa polotuhý obväz. Podporuje kostru pohybového aparátu v správnej polohe, znižuje zaťaženie chrbtice, eliminuje nadmerné napätie svalov. V niektorých ohľadoch poskytuje masáž chrbta.

Tuhý korzet sa používa, keď je po operácii potrebná maximálna fixácia postihnutej oblasti. Zariadenie je vystužené plastovými alebo kovovými vložkami. Tento typ ortopedického zariadenia môže predpísať iba lekár. Iné typy korzetov sa používajú samostatne na liečenie alebo prevenciu..

Korzet môže mať podľa stupňa fixácie 4 až 6 výstuh. Vo výrobkoch so silným stupňom fixácie sú pevné vložky umiestnené po celej dĺžke. V závislosti od miesta poškodenia chrbtice potrebujete krčný, hrudný alebo bedrový obväz.

 • Korzet je ako golier. Upevňuje krk, podporuje stavce a obmedzuje ich pohyblivosť. Je predpísaný na závažné ochorenia na krátky čas, aby sa zabránilo svalovej atrofii.
 • Hrudník - druh vesty. Má vložky, ktoré upevňujú hrudník a zakrývajú spodnú časť chrbta.
 • Bedrový - široký pás. Pomocou nastaviteľných upevňovacích prvkov je bedrová oblasť fixovaná a sakrálna časť sa uzavrie.

Niektoré modely sú vybavené špeciálnym zariadením na ošetrenie chrbta parafínom. Iní emitujú elektrické impulzy a vytvárajú magnetické pole. Existuje zariadenie s rozťahovacími vložkami, ktoré zväčšujú medzistavcový priestor. Polotuhé modely môžu obsahovať masážny vankúš. Ortopedické konštrukcie sú mužské, ženské a detské.

Medzi výrobcov tohto typu výrobkov patria firmy Orlet, Oppo a Medi. Podľa recenzií, najvyššie hodnotenie pre modely, ako je Fasta, Med textil, Lumbamed disk. Najlacnejšími výrobkami sú obväzy a korzety. Cena bedrového korzetu s kýlou chrbtice môže stáť 4 500 rubľov. Náklady na zariadenie s rámom vyrobeným z plastu alebo korzetu s ortézou sa môžu pohybovať od 15 000 do 30 000 rubľov..

Existujú elastické obväzy na bedrovej bedrovej časti. Sú nasadené vo forme postavy osem, upevňujú sa ramenný opasok. Pri viacerých herniach sa vyberajú ortézy, ktoré pokrývajú celé telo.

Ktorý korzet si vyberie prietrž

Lekár musí určiť typ potrebnej pomôcky. Korzet by ste si mali kúpiť v špecializovanom obchode alebo v lekárni, je neprijateľné, aby ste výrobok vzali od pochybných predajcov alebo „z ruky“. Nie je príliš výhodné nakupovať v internetovom obchode, pretože neexistuje žiadna istota, že zakúpený produkt bude zodpovedať číslu.

Na správne rozhodnutie musíte zariadenie pred zakúpením vyskúšať. Ak dôjde k jeho stiesneniu, povedie to k uvoľneniu žalúdočného obsahu do pažeráka, k zhoršeniu krvného obehu v chrbte a objaveniu sa edému. Príliš priestranná bandáž nebude vykonávať svoje funkcie. Je dôležité, aby sa upevňovacie prvky nachádzali na hrudi, potom si bude môcť človek nasadiť a odstrániť korzet.

Ortopedické zariadenie sa používa dlhý čas, niekedy aj niekoľko mesiacov. Preto je kvalita materiálu, z ktorého je vyrobený, veľmi dôležitá. Je dobré, ak ide o mäkké prírodné tkaniny. Musia umožňovať priechod vzduchu a nespôsobovať alergie. Vnútorný povrch korzetu musí byť z bavlny.

Ak potrebujete pevný produkt, musíte si vybrať zariadenie, v ktorom je úprava. Potom sa pás ľahšie zmestí do postavy. Je potrebné, aby pevne sedel okolo hrude a pásu. Je potrebné skontrolovať upevňovacie prvky a spoľahlivosť fixácie, starostlivo skontrolovať, či nie je poškodený.

Výrobky sa líšia veľkosťou podľa rastu, objemu hrudníka a pasu osoby. Meranie pacienta sa vykonáva bez oblečenia. S nestabilným bedrovým stĺpom a na zabránenie výskytu prietrže sú zobrazené korzety s ľahkým a polotuhým stupňom fixácie..

Dobrá voľba má veľký význam. Pohodlný obväz nie je pri každodennom oblečení viditeľný, aj keď ide o úplet.

Podmienky používania

Kvalitné efektívne zariadenie na prietrž chrbtice si môžete zvoliť iba na odporúčanie lekára. Korzety na chrbte sa môžu nosiť iba vo zvislej polohe. Ak si potrebujete ľahnúť, je odstránený. V ležiacom stave je to zbytočné, svaly sa uvoľňujú, zaťaženie chrbtice sa odstraňuje samo. Malo by sa nosiť nepretržite, ale nie viac ako 6 hodín denne. Niekedy sa ukazuje, že zariadenie sa nosí iba na bolesť. Lekár dá odporúčania týkajúce sa nosenia:

 • prvé upevnenie vykonáva odborník;
 • prvýkrát sa korzet nosí 5 až 10 minút, každý deň sa zvyšuje;
 • dĺžku nosenia určuje lekár;
 • obliecť a vzlietnuť iba ležať;
 • odpočinok a spánok v korzete je zakázaný.

Dlhé opotrebenie dáva opačný efekt - svaly oslabujú. Na rehabilitáciu po odstránení prietrže by sa korzet mal nosiť 2-3 mesiace. Až do šiestich mesiacov je opotrebenie indikované po implantácii štepu. Pri výmene krčných stavcov sa obväzy používajú počas 1,5 až 2 mesiacov.

Korzet by mal byť pružný, aby neobmedzoval dýchanie. Aby sa predišlo exacerbáciám, nosí sa pri ťažkej fyzickej námahe. Na popruhoch sú korzety. Počas prestávky v práci ju nemôžete odstrániť, ale jednoducho ju uvoľniť. Správne opotrebovaný obväz drží pevne okolo chrbta, zatiaľ čo osoba by nemala cítiť vlnenie.

Výrobok sa nosí na voľnom tele alebo na tričku, aby sa zabránilo odieraniu. Korektor polohy je nasadený pri ležaní. Osoba leží na dekinátore a potom ju upevní pred. Popruhy by mali byť mierne utiahnuté. Musíte vstať z ležiacej polohy na vašej strane a skontrolovať, či je zariadenie správne umiestnené. Pri ležaní odstraňujú obväz, aby nezhoršovali stav chrbtice kvôli prudkému uvoľneniu svalov, keď je zapínanie upevnené..

Pás so špeciálnymi vložkami poskytuje nehybnosť v oblasti pásu. Môžete ju nosiť stále. Hoci je široká 35 cm, mala by sa odstrániť aj počas spánku..

Na úpravu liečby každé dva mesiace sa musí pacient podrobiť vyšetreniu. Lekár rozhodne, či predĺžiť alebo skrátiť dobu používania ortopedického zariadenia. Svietidlo nevykonávajte sami ani si ho neobjednávajte od krajčírky. Podľa všetkých pravidiel môže korzet vyrobiť iba ortopéd. Inak môže dôjsť k nenapraviteľnému poškodeniu zdravia a zdravotného postihnutia..

S včasným odhalením prietrže chrbta môžete robiť bez chirurgického zákroku. Špeciálne ortopedické pomôcky pomáhajú udržiavať chrbát v správnej polohe a uľahčujú stav pacienta.

Ako si vybrať korzet na krku prietrže?

Cervikálny korzet na krčnú prietrž: ako sa nosí a koľko sa nosí?

Ako viete, krk je najdôležitejšou a najzraniteľnejšou časťou chrbtice, spojovacím článkom medzi všetkými prvkami nervového systému..

Ak krčka maternice nefunguje správne a nezabezpečuje voľný obeh krvi, vyskytujú sa všetky zdravotné problémy.

K tomu dochádza najmä pri medzistavcovej prietrži, ktorá stláča tepny a narúša normálny krvný obeh..

Liečba kýly krčnej chrbtice sa uskutočňuje pomocou komplexnej terapie vrátane použitia krčných korzetov. Spravidla sa používajú v akútnych štádiách choroby, ako aj po operácii kýly.

Príčiny a príznaky krčnej medzistavcovej prietrže

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa zvyčajne vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • poranenia krku;
 • ostré pohyby krku;
 • predĺžený pobyt v nepohodlnom a stacionárnom stave (zvyčajne to súvisí s odbornou činnosťou).

Kýla v chrbtici sa vyskytuje v dôsledku riedenia disku v dôsledku choroby a zranenia

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice môže byť rozpoznaná nasledujúcimi príznakmi:

 • periodické nepohodlie v krku;
 • kŕč v krku s ostrým otočením hlavy na stranu;
 • neschopnosť dosiahnuť bradu hrudníkom.

Ako choroba postupuje, môžu sa objaviť príznaky ako bolesti hlavy, psychóza, závraty, problémy so spánkom, zhoršená koordinácia pohybov, tinnitus, výskyt „múch“ pred očami, nervozita, depresia, narušenie chuti, záchvaty paniky, oslabenie čuchu. atď.

Indikácie na nosenie korzetu na krku s kýlou

Indikácie na použitie krčka maternice s medzistavcovou prietržou sú:

 1. Akútne obdobie choroby. Medzi hlavné indikácie v tomto prípade patrí bolesť, kŕče, zranenia krčnej chrbtice, napätie a obmedzená pohyblivosť chrbtice..
 2. Fyzická aktivita (krčná ortéza vylučuje všetky druhy traumatických zranení).
 3. Pooperačné obdobie (bandáž vám umožňuje zotaviť sa po operácii, aby ste odstránili prietrž).

Princíp korzetu

Použitie krčka maternice pre medzistavcové prietrže môže vyriešiť tieto problémy:

 • Korzet pomáha znižovať tlak na stavce a disky; zmierňuje bolesti, znižuje svalové napätie. Korzet preberá takmer celú záťaž, ktorá padá na krčnú chrbticu. Prispieva to k rýchlemu zotaveniu postihnutých stavcov a regenerácii..
 • Zabezpečenie správnej polohy krku, zväčšenie vzdialenosti medzi nervovými koreňmi. V tomto prípade procesy anatomickej obnovy krčnej chrbtice, vrátane krk svalu korzetu.
 • Uvoľnenie stlačených nervov. Dosiahnuté vďaka stabilite stavcov.

Korzet teda fixuje postihnutú časť chrbtice a podopiera svalový rám chrbta. Dočasné obmedzenie pohybu umožňuje krku odpočívať, odstraňovať bolesť, zmierňovať stres na poškodených svaloch a zbaviť sa kŕčov..

Okrem toho obväz znižuje medziobratlový tlak, čo vedie k zmenšeniu prietrže, uvoľneniu nervu a dekompresii artérie. Cervikálny korzet vám umožní zbaviť sa príznakov zlyhania krvného obehu a bolesti vzniknutej pri stlačení hlavných krvných ciev a nervov..

Druhy korzetov krku a ich konštrukcia

Doteraz sa rozlišujú tieto odrody korzetov krku:

Korzet na krk zvaný „pneumatika Shantsa“. Tento výrobok je vyrobený z pružného a mäkkého, ale zároveň odolného materiálu..

Taký korzet môže mať tuhú štruktúru a vstavanú plastovú pneumatiku zdobenú mäkkým poťahom. Obojok Shantsa je mäkký a polotuhý.

Ľahko má tvar krku, poskytuje stabilizáciu stavcov a posilňuje svalový korzet.

Celý korzet. Nosí sa na hrudnej chrbtici, má však ďalší obvod na krk. Korzety sú vyrobené z elastických materiálov. Sú vybavené výstužnými rebrami, ktoré držia korzetový sval v anatomicky správnej polohe. Použitie takýchto výrobkov je opodstatnené pri herniách, ktoré sa vyskytujú na pozadí pokročilej osteochondrózy.

Obojok na krk. Je to jednoduchý výrobok, ktorý sa nosí okolo krku a je zaistený bežným suchým zipsom.

Ortéza na krk. Je vyrobený z plastových a kovových prvkov, preto má pevnejšiu štruktúru. Obmedzuje akýkoľvek pohyb v krčnej oblasti, vrátane otáčania, ohýbania a predlžovania. V porovnaní s inými výrobkami poskytuje najsilnejšiu výstuž krku.

Nafukovacie (pneumatické) obväzy. Produkt, ktorý sa nafúkne nezávisle na požadovanú veľkosť.

Plnivá korzetov krku môžu byť materiály ako plast, polyuretánová pena, polystyrén, ako aj rôzne viaczložkové kompozície..

Pacientom s medziobratlovou herniou krčnej chrbtice môžu byť priradené tuhé, polotuhé a otepľovacie korzety. Každá z nich vykonáva určité funkcie, má svoje vlastné charakteristiky a vlastnosti. Každý z týchto druhov je potrebné zvážiť, aby sme pochopili ich vplyv na chorobu..

Tesné korzety

Pevný korzet sa používa výlučne podľa pokynov lekára.

Používa sa výlučne podľa pokynov lekára. Na samoliečbu sa nevzťahuje. Spravidla sú pevné korzety predpísané v počiatočných štádiách rehabilitácie po operáciách a zraneniach..

Takéto výrobky vykonávajú podpornú a podpornú funkciu, zmierňujú stres zo chrbtice, odstraňujú svalové kŕče, čím bránia posunu stavcov a urýchľujú regeneráciu tela pacienta..

Trvalé používanie rigidného korzetu je kontraindikované. Čas jeho použitia je obmedzený na niekoľko hodín denne. Je to spôsobené skutočnosťou, že korzet preberá záťaž, ktorá by za normálnych podmienok mala padať na chrbtové svaly.

Pri neustálom používaní korzetu sú svaly slabé a strácajú schopnosť vykonávať svoju podpornú funkciu. V budúcnosti to môže viesť k preťaženiu chrbtice, tvorbe nových výčnelkov a kýly.

Polotuhé korzety

Polotuhý korzet zabraňuje nadmernému napätiu a kŕčom svalov krku

Umožňujú vykladanie chrbtice a fixáciu postihnutej oblasti chrbtice, zabraňujú nadmernému napätiu a svalovým kŕčom, poskytujú mikromasáž a pôsobia mierne otepľovanie.

Použitie polotuhého ortopedického korzetu je opodstatnené nielen pri medzistavcovej prietrži, ale aj pri osteochondróze a radikulitíde (na liečbu a prevenciu týchto chorôb)..

V zásade sa používa na dlhodobý pobyt za volantom automobilu, tvrdú fyzickú prácu alebo šport. Korzet umožňuje fixovať požadovanú polohu stavcov, aby sa zabránilo preťaženiu chrbta svalmi.

Otepľovacie korzety

Ohrievacie korzety na krk sa používajú v prípade ischias

Používajú sa na medzistavcové prietrže, radikulitídu, reumatizmus. Zahrievajú postihnutú oblasť chrbtice a zabezpečujú mikromasáž.

Vo vnútri sú otepľovacie korzety pokryté srsťou ťavu, psov alebo oviec, čo zahrieva postihnutú oblasť a zmierňuje bolesť..

Jedinou nevýhodou takýchto korzetov je to, že nepodporujú chrbát, nevykladajú poškodený chrbticu a jej disky..

Video: „Shants Collar: Svedectvo neurológov“

Spôsoby, ako ich nosiť

Tí, ktorí plánujú používať korzety na krku, musia pochopiť: nosenie obväzu je opodstatnené iba vtedy, keď je to skutočne potrebné. Ignorovanie tohto odporúčania je spojené s oslabením alebo, čo je horšie, atrofiou korzetu svalu krku.

Existujú tiež známe prípady, keď dlhodobé používanie krčných korzetov viedlo k vzniku komplikácií nazývaných „hyperkorekcia“, to znamená k spätnému ohnutiu krku..

V prvých dňoch používania korzetu sa jeho nosenie neodporúča viac ako 15 minút / deň. Časom sa čas na použitie obväzu môže predĺžiť až na hodinu av niektorých prípadoch (iba na odporúčanie lekára) - až na šesť hodín.

Trvanie použitia korzetu je určené diagnózou, štádiom ochorenia a zložitosťou jeho priebehu. Obojky sa nosia v priemere jeden až tri mesiace. Bandáž odmietajte postupne, čím sa skracuje čas nosenia.

Pred spaním sa odporúča odstrániť väčšinu korzetov, ale tento problém by ste mali prediskutovať aj s lekárom. Napríklad Schantzov autobus môže byť ponechaný cez noc, najmä v prípade bolesti. Pamätajte: fyzickú terapiu by ste nemali nahradiť korzetom.

Odporúčania pre výber

Predtým, ako pôjdete na korzet na krku, musíte navštíviť lekára a zistiť, aký dizajn je vo vašom prípade potrebný (mäkký, polotuhý alebo tuhý). Je možné, že lekár vám povie názov konkrétneho modelu alebo poradí, ako si vybrať a nosiť výrobok v konkrétnom prípade..

Obojky si môžete kúpiť v lekárňach a ortopedických salónoch. Pred nákupom je vhodné odmerať vzdialenosť od stredu kľúčnej kosti k uhlu kosti dolnej čeľuste. Tento indikátor bude zodpovedať šírke pneumatiky Shanz. Je tiež potrebné zmerať obvod krku.

Pri výbere správneho obojku musíte venovať pozornosť:

 • Dbajte na pravidlá pri výbere korzetu na krk. Kvalita produktu. Materiál, na ktorý je ortéza obalená, musí byť hypoalergénny a mäkký. Mnohí majú tendenciu kupovať korzety od zahraničných výrobcov, zabúdajúc na to, že kvalitné výrobky nemusia byť drahé. Mnoho domácich spoločností sa s výrobou obojkov nezaobíja horšie, ako ich zahraniční konkurenti. Hlavnou vecou je nákup výrobkov vo veľkých lekárňach a ortopedických salónoch, kde sú k dispozícii príslušné dokumenty.
 • Comfort. Pred zakúpením produktu je vhodné vyskúšať si ho. Ak brada ľahko zapadne do výklenku pred korzetom a suchý zips vám umožní voľne nastaviť objem goliera, potom môžete tovar zobrať. Vezmite prosím na vedomie: bandáž by nemala zasahovať do normálneho dýchania alebo spôsobiť bolesti.
 • Upevnenie. Korzet by sa mal nosiť na krku pri kontakte s pokožkou. Keď sa snažíte o golier, neopravujte ho príliš slabo alebo príliš pevne. Je dôležité zvoliť možnosť fixácie, pri ktorej budú pohyby krku obmedzené, ale nedochádza k problémom s dýchaním..

Video: „Ako si vybrať obojok Shanz?“

záver

Korzet môže byť teda užitočný pri liečení cervikálnej medzistavcovej prietrže. Ale aj napriek výhodám tohto produktu by ste ho nemali zneužívať.

Na urýchlenie regenerácie je potrebné sústrediť sa na cvičenia fyzioterapie, používanie ortopedických pomôcok (stoličky, matrace, vankúše), udržiavanie zdravého životného štýlu (viac pohybu, menej vážna fyzická práca)..

Hlavnou úlohou zotavenia po medzistavcovej prietrži je normalizácia chrbtových svalov. Dlhodobé nosenie korzetu môže poškodiť korzet svalu a uvoľniť svaly. Preto je samoliečba kontraindikovaná. Všetky úkony musia byť koordinované s lekárom.!

Ako si vybrať korzet pre krk. Korzet na krk: ako si vybrať a nosiť? + Foto a cena

Jedným z populárnych ortopedických výrobkov je korzet alebo bandáž Shants.

Jeho účelom nie je len liečenie chorôb spojených s poruchami chrbtice, ale aj prevencia.

Krčka chrbtice je veľmi zraniteľná a vyžaduje si ochranu a pomoc..

Korzet môže pomôcť zmierniť príznaky, stabilizovať stavce a posilniť svalový korzet.

Keď bolí krk

Cervikálna osteochondróza je časté ochorenie, pri ktorom človek pociťuje nepohodlie v krku a tiež silnú bolesť..

Okrem toho je tento proces niekedy sprevádzaný zápalom nervových procesov, tepnami. Diagnostikuje sa nielen u ľudí vo veku, ale aj u mladých ľudí, dokonca aj u dospievajúcich. Patológia výrazne komplikuje život, zbavuje človeka úplného spánku a zdravotného postihnutia.

Príčinou choroby je spravidla strata prirodzeného postavenia krčných stavcov v dôsledku traumy alebo nadmernej fyzickej námahy..

Riešenie problému s korzetom na krku

Na vyriešenie problému lekár okrem konzervatívnej liečby odporúča nosiť špeciálny korzet na krk, ktorý pomáha znižovať stres a bolesť..

Kto je zobrazený korzet krku

Krk je zraniteľné a dôležité miesto spojené s mozgom. Je to vodič medzi centrálnym a periférnym systémom. Je dôležité, aby miechový kanál a krčné tepny boli otvorené pre krvný obeh. Pri ochoreniach je tento proces zvyčajne narušený..

Ak máte na krku pretrvávajúce a obsedantné bolesti, ktoré nezmiznú a vyžadujú lieky, musíte sa poradiť s lekárom.

Indikácie na nosenie korzetu

 • závraty a bolesti hlavy;
 • únava v krku;
 • skolióza;
 • radiculitis;
 • vegetovaskulárna dystónia;
 • prevencia svoriek;
 • cervikálnej osteochondrózy;
 • medziobratlová stenóza;
 • dlhá sedavá práca;
 • svalové napätie;
 • torticollis;
 • poškodenie pamäte;
 • ateroskleróza;
 • zabránenie posunu stavcových platničiek;
 • bolesti akútnej a bolestivej povahy;
 • myozitídy, zranenia.

príznaky

Všetky príznaky sú spôsobené patologickými procesmi v tele:

 1. - zlý krvný obeh v mieche, ktorý ovplyvňuje výživu mozgu;
 2. - problémy s metabolizmom minerálov, ktoré vedú k tvorbe solí;
 3. - s prietržom krčnej chrbtice;
 4. - nadmerná osifikácia spôsobená neustálym sedavým životným štýlom - tvorba osteofytov, takzvané kostné výrastky, ktoré narúšajú činnosť krvných ciev a nervov.

Dôležité! Hneď ako sa objavia príznaky osteochondrózy krčka maternice, okamžite vyhľadajte lekára. Aj pár dní záleží a ovplyvňuje pohodu a stav medzistavcových platničiek. Tkanivá v okolí môžu trpieť, čo môže spôsobiť komplikácie, starnutie stavcov, stratu elasticity.

Korzetová akcia

Ľudia s osteochondózou majú bolesti v krku a hlave. Drogy však nepomáhajú ich eliminovať..

Výhody korzetu

 • opravuje držanie tela;
 • zmierňuje bolesť, veľmi účinne pomáha pri zraneniach;
 • podporuje rýchlejšie zotavenie;
 • vynikajúca profylaktická liečba osteochondrózy a iných patológií pohybového aparátu;
 • zlepšuje krvný obeh v chrbte;
 • znižuje zaťaženie svalov;
 • dáva stavcom správnu polohu.

Je dôležité zahájiť liečbu cervikálnej osteochondrózy včas, aby sa zabránilo strate funkčnosti mnohých orgánov ľudského tela..

Ako zvoliť správnu oporu krku

Čo sú korzety

Pooperačné obdobie alebo poškodenie chrbtice vyžaduje rehabilitáciu a takmer vždy, ak je postihnutá chrbtica, bude predpísané nosenie korzetu na krku. Sú rôzne:

Príkopový obojok alebo pneumatika

Najslávnejší model. Upevňuje sa okolo krku. Keď sa krčné svaly nosia, uvoľňujú sa a sú teplé. Podľa tvrdosti to môže byť:

 • pevný, s plastovou základňou;
 • polotuhý a mäkký, na báze polyuretánu.

Soft verzia je najpopulárnejšia a jedinečná. Je vyrobený zo špeciálnej lekárskej peny alebo jednoducho z porézneho materiálu.

Veľmi pružný a hypoalergénny. Rám je vyrobený z polyuretánovej peny a je pásikom s anatomickým zárezom pre bradu. Obojok je nastaviteľný na objem pomocou uzáverov na suchý zips.

Lekári odporúčajú tento korzet aj novorodencom s diagnózou svalovej torticollis, ako aj so zraneniami a bolesťou..

Nepoužívajte golier Shants pre ľudí s dermatologickými poruchami a absolútnou nepohyblivosťou krku.

Korzet Philadelphia

Používa sa pri liečbe podvrtnutí a poranení chrbtice. Na rozdiel od goliera Shants je veľmi tvrdý. Má otvor v krku, ktorý eliminuje skleníkový efekt a umožňuje cirkuláciu vzduchu.

Často predpísané pre pacientov s tracheostómiou. Špeciálny dizajn umožňuje vykonať potrebné vyšetrenia, sledovať stav pacienta.

Dizajn je vyrobený tak, že dôraz bol kladený na plecia a čeľusť a krk držali hornú časť produktu. Skladá sa z 2 častí - prednej a zadnej, vzájomne prepojené.

Korzet v plnej veľkosti

Tento pohľad je pripevnený k hrudníku a pokrýva krk. Vyrobené z elastickej tkaniny, vystužené ďalšími rebrami pre tuhosť. Taký korzet obmedzuje pohyby hlavy a je predpísaný v neskorých štádiách choroby..

Tvrdý obväz

Vyznačuje sa vysokým stupňom fixácie..

Používa sa tiež na závažnú patológiu.

Úplne obmedzuje pohyblivosť, opravuje stavce, predlžuje vzdialenosť medzi nimi.

Nafukovací (pneumatický) korzet

Navrhnuté na podporu chrbtice v prirodzenej polohe.

Je to regulované, ale na prispôsobenie sa je potrebný čas. Nafukovací vankúš má vo vnútri dva husté pásy so vzduchovými prvkami, ktoré sú nafúknuté špeciálnou hruškou.

Úkon tohto druhu je určený na šetrné napínanie krčných stavcov a diskov..

Poskytuje sťahovací účinok, vykladanie nervov a miechy. Viac sa používa ako profylaktický prostriedok pri chronických bolestiach hlavy a siedmom stavci.

obväz

Môže sa používať počas spánku. Skvelé preventívne opatrenia.

Obojok pre novorodencov

Výrobok je absolútne hypoalergénny, má odnímateľný poťah, vyrobený z úplne elastického a prírodného materiálu.

Je predpísaný na osteochondrózu, svalovú kľuku, neuralgiu. Dieťaťu so svalovým zranením je priradený korzet.

Druhy korzetu

V závislosti od mechanizmu pôsobenia sa korzet krku delí na:

Stavba moderných ortéz

Otázka svalovej atrofie je dôležitá a mnohí o nej premýšľajú, keď sa rozhodnú nosiť golier.

Niektoré modely sú vybavené aj predným otvorom nad priedušnicou na prístup do vzduchu. Výška golierov je rôzna, takže si môžete zvoliť perfektnú veľkosť v závislosti od dĺžky krku.

Existujú korzety s plnivami:

 • polyuretánová pena;
 • plastu;
 • polystyrén;
 • viaczložkové materiály.

kontraindikácie

Korzet má veľa pozitívnych aspektov pre krk, existujú však kontraindikácie:

 • - Nádory v hornej časti chrbtice;
 • - patológie kože;
 • - problémy s mozgovým obehom;
 • - infarkt myokardu;
 • - slabosť stavcov;
 • - hrozba poranenia miechy.

Korzet sa neodporúča, ak volá:

 • - neustála bolesť hlavy;
 • - pravidelné závraty;
 • - mdloby;
 • - únava, slabosť;
 • - nevoľnosť a zvracanie.

Vyberieme korzet

Pri výbere korzetu sa musíte zamerať na typ choroby a odporúčania ošetrujúceho lekára - ortopéda alebo vertebroológa..

Tento ortopedický golier by mal uvoľňovať chrbticu a obmedzovať pohyblivosť stavcov.

Hlavnou podmienkou je, že korzet musí byť pohodlný a mať správnu veľkosť. Na stanovenie sa meria vzdialenosť od dolnej čeľuste do stredu kľúčnej kosti a obvod krku.

Pre dospelých je obväz zvolený ako mäkký alebo stredne tvrdý.

Poďme zistiť, ako sa nosí:

 • - Horná hrana vpredu by mala byť pod spodnou čeľusťou;
 • - dolná hrana vpredu končí až do kľúčnej kosti;
 • - horná časť zadnej hrany - na spodnej časti lebky;
 • - spodný okraj na zadnej strane krku.

Pre malé a stredné deti sa používa liečba Shantsa bus alebo Philadelphia. Výber závisí od diagnózy..

Detský korzet môže byť určený na čiastočné alebo úplné zafixovanie. Iba lekár vám pomôže zvoliť správnu voľbu so zameraním nielen na diagnózu, ale aj na rast a proporcie malého pacienta. V obojkoch pre deti nie je latex, váži málo, nespôsobuje alergie.

Podmienky používania

 • Ak chcete dať korzet na krk, musíte ho ovinúť okolo neho a veľmi pevne dotiahnite tak, aby nebol uvoľnený. V žiadnom prípade však nie je povolená nadmerná kompresia, pretože to môže ovplyvniť krvný obeh.
 • Maximálna doba nosenia je 6 hodín denne. Neodporúča sa používať obväz na krk dlhšie, aby nedošlo k oslabeniu svalov a nespôsobeniu atrofie tkaniva, aby nedošlo k narušeniu činnosti chrbtice..
 • Pred spaním musí byť korzet odstránený.
 • Pri plánovaní práce s hmotnosťou sa odporúča nosiť korzet.
 • Po zakúpení je lepšie postupne si zvyknúť na korzet. Najprv ho používajte niekoľko minút a po niekoľkých dňoch ho predĺžte.
 • Čas alebo priebeh použitia určuje ošetrujúci lekár.
 • Nezávislé rozhodnutie nosiť korzet pred ďalším liečením osteochondrózy môže viesť k negatívnym následkom. Potrebujete lekársku konzultáciu.
 • Pri práci s počítačom a pri vykonávaní fyzickej aktivity sa odporúča používať obväz.
 • Ak obväz posúva a drží hlavu zle, odporúča sa dotiahnuť ju ešte viac.
 • Nie je dovolené nosiť golier pre ženy, ktoré majú dieťa.
 • Liečba sa vykonáva v kurzoch. Jeden kurz trvá najmenej 1 mesiac a nie viac ako tri.
 • Nevhodný korzet nie je povolený..

Náklady na korzety

Korzety si môžete kúpiť v internetových obchodoch, lekárňach, ortopedických salónoch. Priemerná cena v Moskve je:

 • pre korzet v plnej veľkosti - od 20 000 do 35 000 rubľov;
 • tvrdá ortéza sa dá kúpiť za 2 000 - 4 000 rubľov;
 • náklady na obojok od 1 200 do 2 500 rubľov;
 • Nafukovací model stojí od 1 400 do 3 000 rubľov;
 • Autobus Shantsa zo 450 na 3 000 rubľov;
 • jednoduchý obväz možno kúpiť za 300 rubľov alebo 2 500 rubľov.

recenzia

Anna, 54 rokov

Už niekoľko rokov trpím bolesťou krku. Lekár okrem gymnastiky a protidrogovej terapie odporučil nosiť obojok pol hodiny. Obojok mi veľmi pomáha, najmä keď sú moje svaly napäté a moje ramená bolia. odporučiť.

Vadik, 35 rokov

Som programátor a väčšinu času trávim na nesprávnom mieste pri počítači. Predtým sa krk hrozne bolel, ešte pred znecitlivením sa začali bolesti hlavy a spánok zmizol. Kúpil som si obojok sám.

Masha, 25 rokov

Vždy som veril, že osteochondróza je choroba starých rodičov, ale bohužiaľ, lekár túto diagnózu urobil aj pre mňa. Bol som v šoku. Žiadne bolesti hlavy nepomohli. Kúpele iba korzet.

Osteochondrózu liečil dlhý čas, až kým nebol prepustený, okrem hlavnej liečby, obväzy na krku. Teraz sa cítim oveľa lepšie.

Moderný čas predisponuje k šíreniu chorôb krčnej chrbtice. Bolo vyvinutých mnoho rôznych zariadení na boj proti symptómom a chorobám. Najlepšie z nich je korzet na krku.

Korzet na herniu krčnej chrbtice a ďalšie metódy prevencie

Kýla krčnej chrbtice je vážny problém ovplyvňujúci životný štýl a riešenie každodenných problémov. Preventívne metódy siahajú od každodenných prechádzok po parku s malými bolesťami chrbta až po regeneračnú telesnú výchovu v prípade chirurgického zákroku.

Aby sa predišlo prietrži krčnej chrbtice, je potrebné sa zamerať na fyzickú aktivitu a dennú stravu.

šport

V prípade nepríjemných pocitov v krčnej chrbtici sa odporúča behanie alebo používanie rotopedu. Hlavným pravidlom nie je preháňať ho outdoorovými aktivitami. Ak je práca spojená s počítačom, je potrebné každú hodinu a pol rozptyľovať cvičenia.

Poznámka: sedavá práca je najčastejšou príčinou kýly krčnej chrbtice..

Športy ako vzpieranie a kulturistika nie sú vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s krkom. Ideálne - gymnastika počas pracovných prestávok.

Ak cvičíte ráno a potom trávite celý deň pri počítači, nebude to možné, pretože chrbát a krk zostanú dlho v rovnakej polohe..

Napriek tomu, že fyzická aktivita je jednou z najúčinnejších metód prevencie, stojí za to zabrániť ťažkej fyzickej námahe a vzpieraniu..

Severská chôdza

Nordická chôdza je účinná metóda prevencie. Dodržiavaním určitého rytmu posilníte nielen medzistavcové platničky, ale aj svaly.

Aj keď je táto činnosť veľmi prospešná pre krk, pri zneužívaní nordic walking sa môžu vyskytnúť ďalšie problémy s chrbticou..

Najprv je vhodné obrátiť sa na inštruktora, aby nedošlo k zhoršeniu situácie bez dostatočnej obratnosti. Zlá príprava a technika povedú k viacnásobným svalovým výronom.

plávanie

Plávanie posilňuje nielen krk, ale aj celý chrbát ako celok, čím bráni vzhľadu kýly. Pri pravidelnej účasti na kurzoch plávania sa riziko problémov s krkom takmer minimalizuje. Nemusíte začínať na veľké vzdialenosti rýchlym tempom. Na zotavenie a prevenciu je vhodné pokojné tempo bez zbytočného stresu..

LFK a ďalšie metódy

Svalový tréning s fyzioterapiou a aerobikom môže úplne kontrolovať stav krčných diskov. Programy ako joga a pilates zvyšujú silu a flexibilitu a tiež pomáhajú zmierniť akútnu bolesť v krku a chrbte..

V sanatóriách a športových komplexoch je prístup k cvičeniam na dynamickú stabilizáciu chrbtice osobným trénerom. Tento program obsahuje cvičenia, ktoré pomáhajú pri určitých pózach flexibilnejšie na krku a chrbte. V lete je tiež užitočná cyklistika..

Dôležité: v prvý deň aerobiku bude stačiť desať minút. Časom sa tento čas zvyšuje na štyridsať minút (za predpokladu, že triedy sa konajú päť dní v týždni bez medzier).

diéta

Prítomnosť potravín bohatých na vápnik v každodennej strave posilní vaše kĺby a kosti. Venujte pozornosť nasledujúcim produktom:

 • špenát, brokolica, kapusta;
 • tofu, arašidy, hrach, čierne fazule;
 • losos, sardinky;
 • pomaranče, melasa, čierne ríbezle, mandle;
 • jogurt, syr, mlieko.

Pri nedostatku vápnika v tele sa kosti stávajú krehkými, čo vedie nielen k herniovanej platničke, ale tiež k osteoporóze a ďalšiemu ničeniu chrbtice. Strava je jednou z najúčinnejších metód prevencie, pretože nadváha prispieva k rozvoju choroby..

obväzy

Bandáž je elastický pás so sponami. Existuje niekoľko odrôd: ľavostranné, pravostranné a dvojstranné. Bandáž plní nasledujúce funkcie:

 • Prevencia komplikácií spojených s herniou;
 • Ochrana krku a chrbtice pred nadmerným preťažením.

Bandáž je univerzálny liek pre ženy a mužov. Jeho použitie sa odporúča iba ako posledná možnosť s dôkladným dohľadom ošetrujúceho lekára.

Korzet na kýlu krčnej chrbtice

Korzet je predpísaný pre bolesti chrbta a nepohodlie v krčnej chrbtici. Existuje niekoľko druhov korzetov, v závislosti od povahy a miesta poškodenia. Pre ľudí, ktorí kedysi trpeli exacerbáciou prietrže, vám korzet umožňuje viesť normálny životný štýl.

Správne vybrané zariadenie pomáha vyrovnať sa s každodennými činnosťami a vykonávať niektoré fyzické aktivity..

Je potrebné pripomenúť, že korzet nie je alternatívou k takým preventívnym metódam, ako sú terapeutické cvičenia, joga, nordic walking a plávanie.

Krčný golier

Krčný golier, tiež známy ako zádržný prostriedok, je lekárske zariadenie na podporu krčnej chrbtice.

Často sa používa na prevenciu chronickej prietrže, stabilizuje stav stavcov.

Aby sa predišlo chronickej bolesti a ďalšiemu výskytu prietrže krčnej chrbtice, predpisuje sa prípravok na krk, ktorý sa neodstráni, kým sa nepohodlie úplne neodstráni..

Krčka sa používa aj počas zotavovania po operácii.

Shants Collar

Shantsov ortopedický golier je výstuž na krk vyrobený z pružného materiálu. Vo vnútri tohto lieku sú hypoalergénne zložky chránené vankúšom, aby sa zabránilo poraneniu kože.

Hlavnou funkciou takého zariadenia je rozloženie hmotnosti na dočasné vyloženie krčnej chrbtice. Shants golier sa používa aj na preventívne účely. Pri sedavej práci a zvýšenom zaťažení krčnej chrbtice nebude použitie ortopedického goliera zbytočné, a to aj napriek absencii príznakov kýly krčnej chrbtice..

Vďaka predĺženému sedeniu v jednej polohe sú svaly stlačené, čo vedie k poruchám krvného obehu a ďalšiemu rozvoju chorôb medzistavcových platničiek. Obojok Shants vám umožní správne rozdeliť záťaž.

Neodporúča sa nosiť golier dlhšie ako je čas odporúčaný odborníkom. Neustále opotrebovanie goliera spôsobuje atrofiu svalov a prestáva vykonávať svoje funkcie.

vankúš

Ortopedické vankúše pomáhajú zbaviť sa bolesti chrbta a krčka. Aby sa predišlo prietrži, používa sa model, ktorý vám umožní spať na chrbte. Výber vankúša závisí od osobných preferencií.

V každom prípade, ak vám vankúš odporúčaný ošetrujúcim lekárom neprináša dostatok pohodlia, nemusíte o tom mlčať, pretože to môže viesť k komplikáciám a rozvoju nielen prietrže, ale aj iných chorôb. Na vankúši nie je potrebné spať každú noc - na prevenciu postačí postúpiť počas popoludňajšieho spánku.

Vankúše, ktoré držia hlavu v obvyklej polohe, sú najpohodlnejšie na rozdiel od modelov, vďaka ktorým máte krk v neprirodzenej polohe..

Existujú situácie, keď vankúše nepomáhajú. V takom prípade sa odporúča uchytiť krčný golier.

Manuálna terapia

Manuálna terapia je jednou z najúčinnejších a najspoľahlivejších metód prevencie. Jedná sa o súbor terapeutických opatrení, pri ktorých sila rúk a presná znalosť anatómie urýchľujú zotavenie a zabraňujú opätovnému výskytu choroby..

Poznámka: v niektorých prípadoch je manuálna terapia úplnou alternatívou k chirurgickému zákroku.

Niektoré typy manuálnej terapie

 • Artro-vertebrálna terapia. Pomocou tejto metódy ovplyvňuje chiropraktik kĺby, chrupavky, chrbticu a krčné disky..
 • Kraniálna terapia Základom tejto techniky je masáž určitých častí hlavy a krku. Spravidla sa to týka krčnej oblasti, predných, týlnych a parietálnych kostí lebky. Používa sa na nápravu neurologických a vaskulárnych porúch.
 • Kožná a myofasciálna terapia. Pri poranení kože a svalov sa môže vyvinúť zlý krvný obeh, čo následne vedie k herniovanej platničke. Masáž zlepšuje krvný obeh a zabraňuje závažným komplikáciám.

Upozornenie: masti sú určené iba na vonkajšie použitie..

Pri silnej bolesti krku sa predpisujú masti, ktoré majú analgetický a regeneračný účinok.

Lekárska klasifikácia mastí:

 • Nesteroidné protizápalové masti. Často sa používa na prevenciu krčnej prietrže. Mechanizmus ich pôsobenia je blokáda zápalových mediátorov. Majú tiež antipyretické a analgetické účinky. Tento typ zahŕňa masti Nise, Fastum, Nurofen, Voltaren a Ketonal. Indikácie použitia nesteroidných protizápalových mastí na herníciu disku - neustála bolesť v krku alebo chrbte.
 • Kombinované fondy. Obsahuje niekoľko účinných látok. Spolu s protizápalovými vlastnosťami urýchľujú hojenie rán a eliminujú ďalšie príznaky. Predstaviteľmi skupiny sú Dolobene a Dexpanthenol, ktoré umožňujú zbaviť sa zápalu, opuchov a bolesti krčnej chrbtice..

Korzet na krk: kedy a ako sa nosí, ako si vybrať, cena

Korzet na krk - jeden z najpopulárnejších ortopedických výrobkov. Jeho nosenie sa dá odporučiť ako na choroby chrbtice, tak na ich prevenciu. Okrem toho sú takéto krčné ortézy nevyhnutnými pomocníkmi po zraneniach a operáciách krčnej chrbtice..

Obsah článku:
Účel a druhy
indikácia
Ako si vybrať a nosiť
Kde kúpiť, cena korzety

Účel krku korzety

Korzet na krku je určený na fixáciu krku, čo pozitívne ovplyvňuje proces hojenia a celkovú pohodu pacienta.

Nosenie krčnej ortézy vám umožňuje:

 • udržiavať krk v správnej polohe;
 • znížiť intenzitu bolesti;
 • relaxácia krčných svalov;
 • normalizovať prísun krvi;
 • stimulovať prirodzené obnovenie funkcie krku;
 • zmierniť narušené nervové zakončenie a krvné cievy;
 • zabezpečiť stabilitu krčných stavcov;
 • urýchliť zotavenie po zraneniach a operáciách;
 • zarovnanie tela;
 • obmedziť pohyblivosť krku;
 • zabraňuje progresii ochorenia.

Odrody krčných korzetov

Môžete nájsť inú klasifikáciu krčných ortéz. V závislosti od konštrukčných prvkov rozlíšiť:

 • šnúrky na krk;
 • obojky na krk;
 • bandáže krčka maternice;
 • Nafukovacie korzety na krk;
 • shanza autobus.

V závislosti od stupňa fixácie rozlišujú:

 1. Mäkké ortézy, ktoré poskytujú zlú fixáciu. Príkladom je autobus Shants.
 2. Ortézy strednej tvrdosti.
 3. Tvrdé plastové ortézy. Úplne imobilizujú krk. Tento typ korzetu sa používa na upevnenie krku po zraneniach a operáciách.

Z čoho je vyrobený?

Na výrobu korzetov na krk sa používajú rôzne materiály. Ich vzhľad závisí od účelu ortézy a stupňa fixácie. Pevné korzety sú vyrobené z plastu s kovovými prvkami. Mäkšie - zo špeciálnych elastických a pevných materiálov. Korzety na krku môžu byť ďalej vystužené výstužami z kovu alebo plastu.

Ortéza môže byť vyplnená plastmi, polyuretánovou penou, polystyrénom a viaczložkovými materiálmi. Okrem toho existujú špeciálne korzety, ktoré sú nahustené vzduchom.

Indikácie na nosenie korzetov

Korzety krčka maternice možno predpísať na podporu krčnej chrbtice pomocou:

 • cervikálnej osteochondrózy;
 • medziobratlová kýla;
 • skolióza;
 • stenóza medzistavcových kanálikov;
 • svalové vyvrtnutie krku;
 • zlomeniny krčnej chrbtice;
 • modriny a dislokácie krčnej chrbtice;
 • neuralgia;
 • radiculitis;
 • vegetovaskulárna dystónia, ktorá je sprevádzaná závratmi, poklesmi tlaku, hučaním v ušiach, bolesťami hlavy, zhoršeným vedomím;
 • myositis;
 • syndróm vertebrálnej artérie;
 • podozrenie na zovretie nervových koreňov v krku;
 • kľuky;
 • pretrvávajúca bolesť krku;
 • deformácie krčných stavcov;
 • hrozba rozvoja mozgovej ischémie;
 • po mŕtvici;
 • v pooperačnom období;
 • na prevenciu chorôb chrbtice pri sedavej práci a nadmernom zaťažovaní svalov krku.

Ako si vybrať vhodný krčný golier

Výber krčnej ortézy by sa mal brať vážne. Po prvé, ak pociťujete bolesť a nepohodlie krčnej chrbtice, musíte sa poradiť s lekárom. Iba odborník môže diagnostikovať a určiť, aký typ ortézy je potrebný v konkrétnom prípade..

Je nevyhnutné vyskúšať si v obchode ortosu, aby ste skontrolovali fixáciu a neprítomnosť ťažkých nepohodlia. Mali by ste sa tiež uistiť, že korzet na krku netlačí a nebude si trieť jemnú pokožku krku.

V strede obväzu je špeciálny zárez pre bradu. Keď sa nosí ortéza, mala by tam brada pohodlne sedieť. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, skúste inú vhodnú možnosť..

Je tiež dôležité venovať pozornosť vnútornému povrchu korzetu. Koniec koncov, nosia ho na nahom tele. Materiál, ktorý je v kontakte s pokožkou, by preto mal byť mäkký a prírodný, bez akýchkoľvek švov. Skvelá voľba, ak korzet má odnímateľný poťah, ktorý je možné v prípade potreby prať.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vyrobiť ortózu podľa individuálnej schémy. V takýchto prípadoch by sa malo objednať na seminároch, ktoré sa na to špecializujú. Často sa nachádzajú vedľa kliník špecializujúcich sa na liečbu pohybového aparátu.

Ako nosiť korzet na krku?

Aby ste získali korzet s požadovaným prínosom, musíte si ho nielen správne vybrať, ale aj dodržiavať niektoré pravidlá nosenia..

 1. Nezamykajte sa a nezačínajte korzet bez lekárskeho svedectva. Neustále nosenie krčných ortéz je spojené s rozvojom svalovej atrofie. Môže dôjsť aj k hyperkorekcii vo forme spätného zakrivenia krku..
 2. Prísne dodržujte všetky pokyny lekára, ktoré naznačil pri nosení korzetu.
 3. Prvé dni nosenia sa zvyčajne predpisujú nosením korzetu počas 15 minút.
 4. Čas nosenia korzetu sa postupne zvyšuje, ale v takých intervaloch, aby nespôsoboval vážne nepohodlie.
 5. Pri použití nafukovacieho korzetu je potrebné skontrolovať u lekára stupeň jeho nafúknutia.
 6. V priemere je doba nosenia ortézy upravená na 1-3 hodiny denne. Nemôžete ho nosiť nepretržite dlhšie ako 6 hodín.
 7. Liečba touto metódou je od 1 do 3 mesiacov.
 8. Tehotným ženám sa neodporúča nosiť krčné ortézy..
 9. Bez vybratia krčnej ortézy nemôžete ísť spať. Dovolené spať iba v autobuse Shants.
 10. Pred použitím ortopedického zariadenia si musíte pozorne prečítať pokyny a dodržiavať prevádzkové predpisy, ktoré sú v nich obsiahnuté.
 11. Správne dotiahnutie korzetu je potrebné sledovať. Nemalo by narúšať normálne dýchanie, ale malo by zabezpečiť primeranú fixáciu krku..
 12. Korzet sa musí nosiť pri vykonávaní akejkoľvek fyzickej aktivity.
 13. Počas jazdy je zakázané nosiť okolo krku ortézu, pretože výrazne obmedzuje pohyblivosť krku, ktorá môže spôsobiť núdzové situácie..
 14. Kontraindikáciou nosenia ortézy je prítomnosť kožných ochorení na krku.

Koľko stoja?

Najjednoduchšie korzety na krku sa dajú kúpiť za cenu 200 až 1000 rubľov.

Kde kúpiť v Moskve?

Vo všetkých ortopedických salónoch a lekárskych skladoch nájdete široký sortiment korzetov na krk. Okrem toho sa dajú kúpiť vo veľkých lekárňach, najmä v lekárňach nachádzajúcich sa v blízkosti zdravotníckych zariadení.

Napríklad si môžete kúpiť v nasledujúcich obchodoch a salónoch:

 • Ortopédia Orteka

Telefón: 8 (800) 33-33-112

Adresa: ORTECA v traumatológii, Mestská klinická nemocnica č. 67, ul. Salama Adila, d.7/44. Okrem tohto obchodu v Moskve existuje celá sieť salónov tejto spoločnosti, môžete zistiť telefonicky, kde najbližší.

 • Ortopedický salón MegaMedShop

Telefón: 8 (965) 331-66-96

Adresa: metro Yasenevo, ulica Vilnius, 5 vchodov

 • Obchod Zdravotnícke vybavenie

Telefón: 7 (495) 799-97-42

Adresa: metro Lyublino / Tekstilshchiki, ul. Lublinskaya, d.117 / 4 a ďalšie obchody, ktorých adresy je možné objasniť telefonicky.

Úplný zoznam článkov na webe nájdete na stránkach Mapa stránok a Mapa stránok 2. VAROVANIE: všetky články prezentované na stránke sú publikované výlučne na informačné účely. Byť samoliečbou môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie vášho zdravia. Pred použitím informácií získaných na mieste sa vždy poraďte s lekárom!

Všetky fotografie sú prevzaté z otvorených zdrojov. Ak ste autorom použitých obrázkov, napíšte nám a problém sa rýchlo vyrieši.

Ortopedický korzet pre krk - typy a rysy

Krk je známy ako najzraniteľnejšia a najdôležitejšia časť chrbtice. Je to kvôli jeho anatomickej štruktúre a blízkosti mozgu..

Krk je v skutočnosti spojovacím vodičom medzi všetkými prvkami centrálneho a periférneho systému.

Preto je veľmi dôležité, aby bol krčný miechový kanál a artérie vždy otvorené pre normálne fungovanie vodivých ciest a voľný obeh krvi. Choroby ako

 • osteochondrosis
 • medziobratlová stenóza
 • medziobratlová kýla
 • poranenia krku

Je to závažnosť možných následkov, vďaka ktorým je korzet na krku najdôležitejší medzi všetkými možnými typmi ortopedických výrobkov.

Ak sa odporúča korzet na krku

Kedy je potrebné nosiť korzet na krku??

 • S zlomeninami, dislokáciami, modrinami
 • So syndrómom stavcov
 • S hrozbou mozgovej ischémie
 • Po mŕtvici
 • Po prevádzke

V týchto prípadoch sa odporúčajú pevné ortézy na krku, napríklad golier (pneumatiky) Shantsa:

 • úplne obmedzujúce mobilitu
 • stanovenie pozície oddelenia
 • zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami

Ten je veľmi dôležitý pre krčnú prietrž a osteochondrózu, pretože bandáž pri vykladaní chrbtice znižuje medzistavcový tlak, a to:

 • znižuje výčnelok a prietrž
 • uvoľňuje nervy
 • dekomprimuje tepny

V takýchto prípadoch sa odporúča nosiť korzet s krkom:

 1. S ťažkou skoliózou (krivý krk)
 2. S exacerbáciami krčnej osteochondrózy a prietrže s veľmi silnou bolesťou
 3. S fenoménmi vegetovaskulárnej dystónie: ťažké (až do bezvedomia) závraty, neustále bolesti hlavy, zakalenie pred očami, hučanie v ušiach, pokles tlaku, apatia, podráždenosť, depresia
 4. Takéto javy takmer vždy existujú s atakmi cervikálnej osteochondrózy.

V týchto prípadoch môžete použiť polotuhý korzet.

Korzet ako domáci pomocník

Ak je bolesť krku vo vašom živote veľmi častým javom, nezabráni vám mať doma mäkkú ortézu na krk, ktorú je možné použiť v týchto situáciách:

Zrazu ma bolel krk. Toto sa najčastejšie stáva s tak zákernou chorobou, ako je myozitída, ktorá vznikla vinou všadeprítomných prievanu a nepretržitej sedavej práce..

 • V prvom prípade (s prievanom) sa svaly zapália, bolesť môže byť sprevádzaná vysokou teplotou
 • V druhom je veľké svalové napätie, ktoré tiež vedie k bolesti.

A konečne, ak je vaša hlavná práca v počítači, potom neviete, aké nepohodlie v krku a krku vzniká na konci dňa. Chcel by som okamžite všetko spadnúť a ľahnúť si, ale stále musím pracovať. Pomôcť môže doslova 20 minútové nosenie goliera. Odpočívajúci krk skáče späť a bolesť ustupuje

V týchto prípadoch je možné použiť mäkké obväzy..

Dizajn moderných ortéz pre krk

Mnohí sa obávajú problému možnej svalovej atrofie v dôsledku nosenia ortéz..
Ale tu môžu byť upokojení:

Moderné korzety sa teraz stávajú tak pohodlnými, že aj v tesnej pneumatike Shants môžete spať:

 • Zhora sú opláštené mäkkým materiálom s penovou gumou.
 • Tvar ortéz zohľadňuje všetky ohyby krku, líniu brady
 • Niektoré obväzy majú predný priedušný otvor. To zaisťuje cirkuláciu vzduchu a žiadny skleníkový efekt.
 • Korzety sú k dispozícii v rôznych výškach, takže si môžete vybrať produkt pre dĺžku krku.

Korzety na krk vyrábajú tri typy:

 • Pevná konštrukcia
 • polotuhý
 • Mierna mierna fixácia

Zostrihá sa na krku

Zvážte napríklad návrh goliera Shants.

Obojok Shants je konštrukčne veľmi jednoduchý a pohodlný. Existujú modely s rôznymi typmi fixácie:

 1. Hard:
  Do horného vzpery s mäkkým povlakom je integrovaná plastová dlaha s prednými drážkami hrtana.
 2. Polotuhé a mäkké:
  Je založený na mäkkom, elastickom, hypoalergénnom polyuretáne. Spenený polyuretán je dobrý v tom, že ľahko nadobúda podobu všetkých prírodných ohybov tela

Korzet fixuje a zároveň udržuje teplo, ktoré zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesť.

Na fotografii - ortopedický obojok Shants.

Iné typy korzetov

Dnes existuje mnoho rôznych typov korzetov krku, ktoré používajú tieto základné výplne:

 • Polyuretánová pena
 • plastický
 • polystyrén
 • Viaczložkové materiály

Na fotografii nižšie - vzorka tvrdej ortézy Ortel C4.

Základom krku korzet dnes môže byť dokonca... vzduch.

Nafukovacia ortéza na krk je veľmi jednoduchá a jej použitie je tiež veľmi jednoduché:

Stačí ho nafúknuť na správnu veľkosť a to je všetko.

Jednoduché pravidlá nosenia

 1. Pri použití ortopedických golierov postupujte podľa jednoduchých pravidiel:
 2. Nenoste ich príliš dlho a kvôli každému maličkosti môže dôjsť k vyhladeniu krčnej lordózy
 3. Poraďte sa s lekárom a konzultujte s ním o type konštrukcie (tuhá, polotuhá, mäkká)
 4. Nenahrádzajte telesnú výchovu korzetom, pretože sa nehojí, a je - áno!

Všetko o korzetoch na spinálnu prietrž

Pri kýle chrbtice sa používa špeciálny korzet.

Bohužiaľ, choroba, ako je miecha, je pomerne častá. Bráni mnohým životne dôležitým funkciám ľudského tela. Niekedy je potrebný iba chirurgický zákrok a niekedy bez neho. Všetko záleží na závažnosti choroby..

Ale v druhom prípade sa bolesť periodicky stále cíti, a niekedy sa stáva veľmi silnou, zbavujúcou ľudské telo. Na zmiernenie týchto bolestivých prejavov chrbtice prietrži sa používa špeciálny korzet.

Tento produkt sa stal moderným analógom pásov na ovčie a psie chlpy, ktoré boli predtým veľmi bežné, a ani na ne sa na ne nikdy nezabudlo. Medzi nimi je však určitý rozdiel.

Pás tak môže obmedziť pohyb chrbtice iba v bolestivom mieste, v teple a korzet je zameraný na udržanie chrbta v správnej polohe a zníženie zaťaženia postihnutého medzistavcového disku. V dôsledku toho človek necíti bolesť prietrže.

Korzety sú určené na podporu chrbtových svalov.

Hlavným účelom korzetu pri prietrži je udržiavanie chrbtových svalov a zníženie ich zaťaženia, ako aj určité obmedzenie mobility postihnutej oblasti. To znamená, že tento produkt zachytáva postihnutú oblasť chrbtice a podporuje ju v statickej polohe. Z tohto hľadiska sa eliminuje bolesť pri svalových spazmoch..

Toto pôsobenie je zabezpečené tuhými rebrami korzetu. Poskytujú kompresný účinok na hrudník, čo pomáha znižovať zaťaženie priestoru medzi diskami chrbtice.

Z tohto dôvodu sa ich posunutie a deformácia zastaví..

Okrem toho sa výrazne zníži prejav bolesti, udržujú sa chrbtice a miechy, upraví sa aj držanie tela a zlepšuje sa prekrvenie chorej časti chrbta..

Klasifikujte tieto výrobky na základe niekoľkých funkcií.

Korzet môže byť v závislosti od aplikácie:

 • bedrovej bedrovej kosti, ktorá je upevnená pod hrudníkom a nosí sa ako vesta. Takýto produkt pokrýva celú hrudnú oblasť chrbta, ako aj hornú časť dolnej časti chrbta. Takéto modely sú vyrobené z elastického materiálu, vo vnútri ktorého sú pneumatiky vyrobené z kovu alebo odolného plastu.

Bedrový korzet hrudníka sa oblieka ako vesta

bedrovej alebo lumbosakrálnej, čo je široký pás, s elastickými upevňovacími prvkami. Tieto spojovacie prvky môžu upraviť veľkosť výrobku. Bedrový korzet má tiež priečne alebo pozdĺžne pneumatiky vyrobené z plastu alebo kovu..

Funkcie bedrových korzetov a ich aplikácia

V závislosti od tuhosti korzetu sú:

 • mäkké, ktoré sa tiež nazývajú otepľovanie. Vnútorná vrstva takýchto výrobkov je izolovaná vlnou. Sú určené predovšetkým na zahrievanie a zlepšenie krvného obehu, ale nie na korekciu akýchkoľvek deformácií chrbta, pretože nevykladajú medzistavcové platničky..

Takéto korzety sú účinné pri radikulitíde, pomáhajú zmierňovať bolesť, neuritídu, poskytujú mini-masáž; polotuhý, ktorý poskytuje nielen mini-masáž a spôsobuje otepľovací efekt, ale tiež podporuje poškodené chrbát, vykladá medzistavcové platničky.

Okrem toho tieto výrobky znižujú bolesť počas kýly a zabraňujú kŕčom. Takéto korzety môžete nosiť s kýlou chrbtice, ako aj s niektorými inými chorobami a na preventívne účely..

Môžete ich nosiť pri ťažkej fyzickej námahe, aby ste si udržali chrbát, upevnili chrbticu v správnej polohe a zabránili namáhaniu svalov; pevné, zaisťujúce pevné upevnenie poškodeného chrbta a dobré vyloženie.

Je veľmi dôležité vedieť, že rigidné modely korzetov by sa mali používať iba na lekárske ošetrenie. Faktom je, že takéto modely sú navrhnuté tak, aby prevzali všetku záťaž v mieste postihnutej oblasti. Preto môžu spôsobiť svalovú atrofiu..

A to má ešte väčšie komplikácie ako prietrž. Nosenie tesných korzetov môže dokonca viesť k vytvoreniu novej prietrže alebo výčnelku. Takéto modely sa používajú v pooperačnom období na obnovenie a stabilizáciu chrbtice po ťažkých zraneniach.

V závislosti od stupňa fixácie:

 • prvý (mierny) stupeň s až štyrmi výstužami;
 • druhý (stredný) stupeň s až šiestimi výstužami;
 • tretí (silný) stupeň, v ktorom výstuhy nie sú umiestnené zvisle, ako v prvých dvoch modeloch, ale horizontálne, tj okolo obvodu dolnej časti chrbta.

Ako sa nosí

Prvá vec na zapamätanie je, že korzet (akýkoľvek) by sa nemal nosiť neustále. Najmä pokiaľ ide o tvrdé modely. Počas dňa sa korzety nosia nepretržite, zvyčajne nie dlhšie ako šesť hodín, a musia sa v noci odstraňovať. Toto pravidlo platí najmä pre pevné korzety..

Veľkosť korzetu by mala byť dokonale prispôsobená vašej postave.

Pri kúpe korzetu si musíte starostlivo zvoliť veľkosť, pretože príliš veľký výrobok sa bude „voľne posadiť“ a nebude vykonávať zamýšľané funkcie. Malý, ktorý sa silne stlačí, povedie k obehovým poruchám v boľavom mieste a môže spôsobiť nové problémy s chrbticou..

Malý korzet môže tiež narušiť fungovanie vnútorných orgánov. Ak chcete zvoliť správnu veľkosť, musíte odmerať obvod miesta, kde sa má nosiť. V prípade korzetu hrudníka je to obvod pod hrudníkom, a ak je korzet bedrovej, musíte zmerať pás..

Výrobok musí byť zakúpený o jeden alebo dva centimetre viac ako tento kruh.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Groin bolesť

Pažerák
Bolesť v slabinách môže veľmi často signalizovať dosť závažné choroby. Groin je oblasť umiestnená v dolnej časti brucha a spájajúca stehno. Práve tu prechádza inguinálny kanál s veľkými krvnými cievami na stehne, ako aj spermatická šnúra u mužov.
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.
Na úvod by sme mali my a ja zistiť, čo sa presne hromadí a visí pod našimi očami.?Formácie pod očami môžu byť opuchnuté, môžu byť ochabnuté kože dolného viečka a môžu byť mastné kýly..