loader

Hlavná

Späť

Denzitometria

Pri stanovovaní diagnózy osteoporózy, čo znamená proces znižovania minerálnej hustoty kostného tkaniva, musia odborníci vykonať správnu diagnózu, aby predpísaná liečba priniesla ovocie. Na tento účel používa moderná medicína denzitometriu a na overenie postupu liečby a jej uskutočniteľnosti vo všeobecnosti. Je to neinvazívna metóda na kvantitatívne stanovenie hustoty minerálov v kostiach, ktorá je povinnou súčasťou pri diagnostike a liečbe osteoporózy..

Druhy denzitometrie

Denzitometrický postup bezbolestný pre pacienta sa môže vykonať na mnohých súkromných a verejných klinikách. V súčasnosti existujú 2 hlavné typy manipulácie - pomocou ultrazvuku a röntgenového snímania.

Ultrazvuková denzitometria sa môže vykonávať pomocou prenosného denzitometra, ktorý pomocou senzora na obrazovke osobného počítača sníma a zobrazuje údaje o rýchlosti ultrazvukových vĺn pozdĺž kostného tkaniva. Calcaneus sa najčastejšie správa ako objekt pre ultrazvukovú denzitometriu. Táto diagnostická metóda patrí k neradiačným terapeutickým technikám a môže byť použitá aj u tehotných a dojčiacich žien bez obmedzenia..

Hlavné výhody tohto typu diagnostiky, odborníci pripisujú rýchlosť postupu, jeho úplnú bezbolestnosť a netoxickosť. Navyše, ultrazvuková denzitometria je z materiálneho hľadiska pre väčšinu pacientov dosť prístupná. Jeho nevýhody možno pripísať iba skutočnosti, že túto techniku ​​je možné použiť iba na počiatočnú diagnostiku osteoporózy a počas liečby alebo na objasnenie údajov o chorobe je potrebné použiť špecifickejší typ denzitometrie - röntgen.

Röntgenová denzitometria je najpresnejšia v porovnaní s ultrazvukovou metódou. Podstatou röntgenovej denzitometrie je, že keď röntgenové lúče prechádzajú kostným tkanivom, sú do určitej miery oslabené. Stupeň tohto útlmu je stanovený špeciálnym zariadením, ktoré následne podľa určitých algoritmov odhaduje prítomnosť minerálov, ktoré sa vyskytujú pozdĺž rôntgenovej dráhy v kosti.

Röntgenová denzitometria sa vykonáva na bedrovej chrbtici, na hornom stehne, zápästnom kĺbe, ako aj na celej kostre ľudského tela, ak je to potrebné a pri určitých indikáciách. V dôsledku použitia röntgenového žiarenia je tento typ denzitometrie kontraindikovaný u určitých kategórií pacientov, napríklad u tehotných alebo dojčiacich žien. Zariadenia pre túto štúdiu môžu byť umiestnené iba v špeciálne vybavených izbách. Röntgenová denzitometria sa vykonáva na špecializovaných klinikách, kde je potrebné vybavenie. Náklady na takúto procedúru sú omnoho vyššie ako ultrazvuková denzitometria, ktorá vždy neumožňuje diagnostiku ani v prípade naliehavej potreby..

V prítomnosti potrebného vybavenia v zdravotníckych zariadeniach sa vyšetrenie vykonáva podľa povinného zdravotného poistenia, t. J. Bezplatne.

Indikácie a kontraindikácie

Denzitometrický postup je potrebný u pacientov, ktorí majú:

 • vek žien po 40 rokoch, menopauza, vek mužov po 60 rokoch;
 • choroby príštítnych teliesok;
 • v prípade adnexektómie (odstránenie vaječníkov);
 • dokonca aj jediná zlomenina akejkoľvek kosti spôsobená drobnými zraneniami;
 • vek nad 30 rokov s existenciou blízkych príbuzných s diagnostikovanou osteoporózou v anamnéze pacienta;
 • používanie liekov, ktoré podporujú vylúhovanie vápnika (glukokortikoidy, antikoagulanciá, perorálne kontraceptíva, diuretiká alebo psychotropné lieky, antikonvulzíva, trankvilizéry atď.), ako aj zneužívanie alkoholu a fajčenie;
 • sedavý spôsob života;
 • nízka telesná hmotnosť a výška;
 • periodické ohniská nevyváženej výživy - terapeutické hladovanie, diéty, nedostatok normálnej zdravej výživy;
 • pravidelný fyzický stres - ťažká fyzická práca, aktívny šport atď..

Neexistujú kontraindikácie ultrazvukovej metódy na diagnostiku osteoporózy. Röntgenová denzitometria, ako už bolo uvedené, je kontraindikovaná na časté používanie, ako aj v prípadoch tehotenstva alebo dojčenia..

Podstata diagnostického procesu

Denzitometrický výskum neznamená žiadnu špecifickú prípravu na jeho prechod. V úvodnej diagnóze osteoporózy v predvečer štúdie by sa malo vylúčiť podávanie prípravkov obsahujúcich vápnik, ako aj iné látky, ktoré zadržiavajú vápnik v krvi osoby. Pokiaľ ide o špeciálne odevy, neexistujú ani odporúčania, jediné, čo stojí za zváženie, je nedostatok kovových častí v odevoch a šperkoch. Ak sú prítomné, diagnóza nemusí správne fungovať, preto by ste sa s tým mali vopred obávať.

Napriek úplnej bezpečnosti ultrazvukovej denzitometrie by žena mala upozorniť lekára na tehotenstvo. Je potrebné vylúčiť röntgenové štúdie, ako aj výber liečby, aby sa zabránilo negatívnemu vplyvu postupu na plod a telo nastávajúcej matky..

Pri ultrazvukovej denzitometrii sa vyšetrenie vykonáva pomocou špeciálneho monoblokového prístroja. Toto zariadenie má malú niku, kde je umiestnená päta, prst alebo predlaktie pacienta, aby sa určila rýchlosť ultrazvuku prechádzajúceho cez kostné tkanivo zariadením. Informácie o tomto procese sa do 2-3 minút odčíta pomocou denzitometra a zobrazí sa na monitore počítača pripojenom k ​​prenosnému zariadeniu.

Na röntgenovú denzitometriu sa používa úplne iný postup vyšetrenia. Zariadenie sa v tomto prípade používa výlučne stacionárne. Podstata metódy spočíva v tom, že pacient je umiestnený na špeciálny stôl, pod ktorým je zdroj röntgenového žiarenia, a nad tabuľkou je zariadenie na spracovanie a čítanie prijatého obrazu. Počas štúdie nemôžete dýchať a hýbať sa, aby ste nevyvolali rozmazanie obrazu. Špeciálne zariadenie, ktoré počas diagnostického procesu načítava všetky informácie, sa plynulo pohybuje po pacientovi a zobrazuje potrebné údaje na monitore počítača.

Po vykonaní technickej časti postupu začnú odborníci čítať výsledky denzitometrie. Za účelom diagnostikovania osteoporózy u pacienta musí lekár analyzovať T-a Z-kritériá získané v dôsledku denzitometrie. T-test ukazuje porovnávaciu charakteristiku hustoty kostí u skúmaného pacienta a normálny ukazovateľ u žien vo vekovej skupine od 30 do 35 rokov. Kritérium Z poskytuje predstavu o porovnaní hustoty kostného tkaniva pacienta a normálnej hodnoty tohto ukazovateľa pre vekovú skupinu, do ktorej pacient patrí. Odborníci berú do úvahy nasledujúce rozsahy hodnôt normálnych a patologických diagnostických výsledkov podľa kritéria T:

 • kritérium T sa považuje za normálne s ukazovateľmi v rozmedzí od +2,5 do -1,0;
 • osteopénia môže byť diagnostikovaná u pacientov s T-skóre -1,5 až -2,0;
 • osteoporóza je evidentná s T-kritériami v rozmedzí -2,0 a menej;
 • pacientom je vystavená závažná osteoporóza, ak je ich T-skóre -2,5, takéto počty sa prejavia ako zlomenina kosti s ľahkým poškodením, mierny pokles.

Podľa ukazovateľov kritéria Z lekári dospeli k záveru, že je potrebné ďalšie vyšetrenie. Toto rozhodnutie sa prijíma s významnými odchýlkami od tohto parametra od akceptovaných noriem..

Prevencia a včasná diagnostika osteoporózy

Reumatológ sa podieľa na liečbe osteoporózy, ale nielen on, ale aj endokrinológ, gynekológ, ortopéd, terapeut a ďalšie, ak existujú vhodné indikácie, môžu pacienta poslať do denzitometrie..

Ak existuje podozrenie na možný vývoj osteoporózy, reumatológ nevyhnutne predpíše príslušnú diagnózu pacientovi a tiež odporučí jesť potraviny obsahujúce veľa vápnika, napríklad mlieko alebo nízkotučné jogurty, tvrdé syry - parmezán, švajčiarsky, čedar, konzervované sardinky, sezamový olej, mandle, banány.

Denzitometria v prípade podozrenia na osteoporózu pomôže lekárovi kvantifikovať stratu kostného tkaniva, pozri architektoniku so zhoršenou štruktúrou, posúdiť riziká zlomenín kostí pri danej hladine vápnika, diagnostikovať sprievodné ochorenia, ktoré môžu viesť k iným závažným následkom alebo už spôsobujú osteoporózu u pacienta..

Medzi inými metódami na stanovenie hustoty minerálov v kostiach, ktoré sa môžu použiť ako sprievodné lieky na liečbu osteoporózy po podstúpení denzitometrie, sa rozlišuje obyčajná rádiografia. Umožňuje vám presne určiť architektoniku kosti a identifikovať osteoporózu so stratou viac ako 20% kostnej hmoty (pre porovnanie - denzitometria vám umožňuje diagnostikovať toto ochorenie so stratou iba 2 - 2,5% kostnej hmoty). Medzi ďalšie diagnostické metódy patrí stanovenie biochemických markerov metabolizmu kostí, ktoré charakterizujú metabolické procesy v študovanej oblasti; biopsia - traumatická procedúra pre odber materiálu pomocou chirurgického zákroku na určenie charakteristík a procesov, ktoré sa v ňom vyskytujú.

Ak sú dostupné všetky potrebné informácie, reumatológ alebo odborník na výživu urobí správnu diagnózu a predpíše terapiu, ktorá pomôže usporiadať všetky kostné tkanivá pacienta. Preto je denzitometria metódou voľby pre diagnostiku osteoporózy a prevenciu závažných komplikácií spôsobených týmto ochorením vrátane nesprávnej liečby..

Viac čerstvých a relevantnejších informácií o zdraví na našom telegramovom kanáli. Prihlásiť sa na odber: https://t.me/foodandhealthru

Špecialita: terapeut, neurológ.

Celková skúsenosť: 5 rokov.

Miesto výkonu práce: Centrálna nemocnica BUZ PA Korsakov.

Vzdelanie: Oryolská štátna univerzita bola pomenovaná po I.S. Turgenev.

2011 - diplom „Všeobecné lekárstvo“ na Oryolskej štátnej univerzite

2014 - osvedčenie v odbore „Therapy“ na Oryolskej štátnej univerzite

2016 - diplom „Neurológia“, Oryolská štátna univerzita, pomenovaná po I.S. Turgenev

Zástupca vedúceho lekára pre organizačnú a metodologickú prácu vo verejnom zdravotnom ústave občianskeho združenia Korsakov Central District Hospital

Čo je denzitometria?

Denzitometria je moderný výskumný postup, ktorý umožňuje vyhodnotiť hustotu kostí. Uskutočňuje sa na identifikáciu a vyhodnotenie účinnosti liečby osteoporózy. Termín „denzitometer“ znamená doslova „merať hustotu“ a charakterizuje zariadenie, ktoré meria stupeň stmavenia predmetov - v tomto prípade kostné tkanivo.

Druhy skúšok

Osteoporóza je reverzibilné ochorenie, ale iba v počiatočných štádiách. Preto je také dôležité včas zistiť, že hustota kostí je znížená a zastaviť deštruktívny proces. V súčasnosti existuje niekoľko druhov denzitometrie - röntgen (DEXA), ultrazvuk a počítač.

Bežný rôntgen, scintigrafia, fotónová denzitometria sa môžu tiež použiť na hodnotenie stavu kostrového systému. Nie je to tak dávno, čo sa objavila nová metóda počítačovej tomografie s dvojitou energiou, ktorá je trojrozmerným analógom DEXA a ešte sa nerozšírila..

Osteodenzitometria alebo test pevnosti

Osteodenzitometria (DEXA, röntgenová denzitometria, duálna energia röntgenovej absorpcie) je röntgenová metóda, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť minerálnu hustotu kostí (BMD) a určiť množstvo tuku v tele. Hodnotiacim kritériom je hustota meraná vg / cm2 v oblasti bedrovej chrbtice alebo femorálneho krku.

V súčasnosti je osteodenzitometria zlatým štandardom pre komplexnú diagnostiku osteoporózy. Takáto štúdia je vysoko presná a informačná, čo vám umožňuje jasne vidieť rozdiel (ak existuje) medzi hustotou kostí pacienta a zdravého človeka.

Prístroj, pomocou ktorého sa postup vykonáva, vykazuje výsledky s chybou najviac 1%. Röntgenové denzitometre sa kalibrujú pomocou makety bedrových stavcov. Tento analóg ľudskej chrbtice má špecifickú mieru hustoty materiálu, z ktorého je vyrobený. Preto presnosť merania závisí iba od kvalifikácie zdravotníckeho personálu a nepohyblivosti pacienta počas postupu.

Princíp činnosti denzitometra je založený na metóde fotónovej absorpčnej spektrometrie - hodnotení stupňa útlmu röntgenového žiarenia tkanivami rôznej hustoty. Kosti sú osvetlené lúčmi dvoch energetických úrovní - mäkké (krátke vlny) a tvrdé (dlhé vlny). Je to ťažké lúče, ktoré majú veľkú penetračnú silu a sú najpriaznivejšie na vytvorenie vysoko kvalitného obrazu.

Po prechode ľudským telom dopadajú lúče do detektora prijímača. Potom sa pomocou softvéru vypočíta hustota kostí, hmotnosť tukového tkaniva a tukového tkaniva. Plochu skúmaného povrchu určuje prevádzkovateľ, ktorý v prípade potreby vykoná úpravy.

Rôntgenová denzitometria sa vykonáva za účelom stanovenia hustoty kostí axiálneho skeletu (krčka stehna, chrbtica) a distálnych končatín (predlaktie, päta). Na posúdenie stavu periférnych kostí sa používa prenosné zariadenie, ktoré vytvára minimálne dávky žiarenia (nie viac ako 0,03 m3v). Túto štúdiu môžete urobiť priamo v ordinácii lekára.

Ultrazvuková denzitometria

Táto metóda je založená na meraní IPC pomocou ultrazvukového žiarenia. Počas ultrazvukovej diagnostiky sa hodnotí hustota kostí, mikroštruktúra a elasticita, hrúbka a hustota vonkajšej vrstvy kostného tkaniva. Ultrazvuková denzitometria sa často odporúča ženám starším ako 40 rokov, ako aj ženám, ktoré majú menopauzu..

Calcaneus sa zvyčajne vyšetruje, pretože v prvom rade podlieha metabolickým zmenám. Hodnoty BMD päty a bedrového kĺbu u žien sú takmer rovnaké.

Nevýhodou ultrazvukovej metódy je nízka presnosť v porovnaní s röntgenovou diagnostikou a neschopnosť určiť stupeň osteoporózy. Výhodou je, že ultrazvuk je možné vykonať pre tehotné a dojčiace ženy, ako aj pre osoby, ktoré sú kontraindikované pri röntgenovej expozícii..

Ako počiatočné vyšetrenie na osteoporózu je však veľmi vhodná ultrazvuková denzitometria. Ak je diagnostikovaná redukcia kostnej hmoty, potom je pacient požiadaný o osteodenzitometriu, aby objasnil rozsah ochorenia..

Počítačové a magnetické rezonancie

Röntgenová počítačová tomografia má oproti iným metódam významnú výhodu, pretože umožňuje získať vrstvený obraz štruktúry kosti s ďalšou konverziou na trojrozmerný obraz..

CT sa však odvoláva na ďalšie metódy a predpisuje sa v osobitných prípadoch, keď sú potrebné podrobnejšie informácie o stave kostry. Po získaní výsledkov je možné vylúčiť alebo potvrdiť prítomnosť mnohých chorôb.

Princíp počítačovej diagnostiky spočíva v prechode röntgenovými lúčmi ľudského tela vo forme lúča ventilátora orientovaného v jednej rovine. Keď lúče prenikajú do hustých štruktúr, ich intenzita klesá. Toto zníženie sa zaznamenáva špeciálnym senzorom a potom sa pomocou softvéru stanoví hustota kostí. Na základe analýzy vykonanej počítačom sa zostaví tomogram.

Dnes existuje 5 generácií tomografických prístrojov, z ktorých každý sa líši spôsobom, akým pôsobia röntgenové lúče a senzory. Najbežnejšie tomografy štvrtej predposlednej generácie s rotujúcim zdrojom žiarenia. Senzory sú usporiadané v kruhu a zaznamenávajú intenzitu lúčov počas zákrut: jedná sa o trojrozmerný trojrozmerný obraz. Radiačná dávka v tejto štúdii je 50 Sv, presnosť - 5 - 10% chyby.

Výhodou počítačovej denzitometrie je jej pomerne vysoká presnosť, schopnosť vyšetriť akúkoľvek časť tela a vyhodnotiť stav kostí, svalov a tukového tkaniva. Nevýhodou je, že postup sa môže vykonať iba v nemocnici, ako aj pri vysokých nákladoch na štúdium.

MRI je dobre známy spôsob získavania obrazov založený na fenoméne nukleárnej magnetickej rezonancie. Napriek názvu, pripomínajúcemu terminológiu jadrovej fyziky, je táto metóda pre človeka úplne bezpečná. Ďalšou výhodou MRI je rýchlosť - obraz o priereze tela pacienta získate za 20 sekúnd.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je inštalácia pozostávajúca z magnetu, cievok, hlavného riadiaceho procesora a monitora. Röntgenové žiarenie chýba. MRI vybavenie sa líši v výkone magnetického poľa, ktoré sa mení od 0,05 do 4 T. Na vykonanie denzitometrie kosti je potrebná sila najmenej 1,5 T..

Podobne ako snímky CT, aj snímky MRI sú drahé. Medzi podmienečné nevýhody patrí potreba manuálne upraviť hranice študovanej oblasti.

Komu a od akého veku by sa denzitometria mala robiť?

Odporúča sa, aby všetky ženy staršie ako 65 rokov a muži staršie ako 70 rokov mali denzitometriu..

Indikácie na vyšetrenie hustoty kostí sú:

 • skorý nástup menopauzy u žien do 45 rokov;
 • podváha u mužov;
 • najmenej jednu zlomeninu spôsobenú malým nárazom;
 • prítomnosť patológií alebo užívania liekov, ktoré prispievajú k zníženiu hustoty kostí alebo nedostatku vápnika;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov;
 • viacpočetná anamnéza, častý pôrod a dlhé obdobie dojčenia;
 • endokrinné choroby - Itsenko-Cushingov syndróm, dysfunkcia štítnej žľazy, hypofýza, hypotalamický syndróm, diabetes, dysfunkcia semenníkov a znížená tvorba pohlavných hormónov u mužov;
 • choroby tráviaceho ústrojenstva - resekcia žalúdka, zlá stráviteľnosť stopových prvkov a vitamínov v čreve, chronická patológia pečene;
 • chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP);
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • hematologické patológie - leukémia, lymfóm, myelóm, Cooleyova anémia;
 • odpočinok na posteli, ktorý trval viac ako dva mesiace;
 • sedavý spôsob života;
 • tendencia k poklesu;
 • identifikovaná osteoporóza u blízkych príbuzných;
 • prenesená adnexektómia (chirurgický zákrok na odstránenie vaječníkov).

Denzitometria sa odporúča raz za tri roky. V prípade odchýlok získaných výsledkov od normy by sa malo preskúmanie vykonať ročne.

Detská denzitometria sa vykonáva v prípade zlomeniny, ktorá sa objaví pri páde z výšky ich vlastného rastu bez zrýchlenia, ako aj v prítomnosti rizikových faktorov pre osteoporózu. Medzi takéto faktory patrí malabsorpcia a zápal čreva, systémové ochorenia spojivového tkaniva (lupus erythematosus, reumatoidná artritída), anorexia nervosa. Ak sa uskutočnila dlhodobá liečba hormonálnymi liekmi, diuretikami alebo antikonvulzívami, odporúča sa, aby dieťa vykonalo denzitometrické vyšetrenie..

V Rusku je softvér na meranie hustoty kostí určený na vyšetrenie detí od 5 rokov. Okrem toho sa denzitometria nemusí robiť všade, ale iba v inštitúcii vybavenej prístrojom s programom pre deti pre deti.

kontraindikácie

Röntgenové vyšetrenie chrbtice a stehennej kosti sa nevykonáva v prípade:

 • výrazné zakrivenie chrbtice;
 • silná deformácia stavcov;
 • existujúce protézy bedra;
 • nezhojená zlomenina;
 • neskoré štádiá kĺbových patológií;
 • tehotenstvo
 • ak pacient podstúpil osteosyntézu - spojenie kostí s kovovými fixačnými prostriedkami.

V prípade vyššie uvedených kontraindikácií sa skenujú kosti predlaktia. X-ray je absolútne kontraindikovaný pre tehotné ženy.

Denzitometria na zobrazovači magnetickej rezonancie sa nevykonáva u ľudí, ktorí majú kardiostimulátory a akékoľvek kovové implantáty..

výcvik

Ultrazvuková denzitometria nevyžaduje žiadnu prípravu. A pre osteodenzitometria by mala byť pripravená. Deň pred zákrokom musíte prestať užívať lieky obsahujúce vápnik. Ak sa pred menej ako dvoma týždňami uskutočnilo röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastných látok (napríklad bária), mali by ste o tom informovať svojho lekára. V prítomnosti zvyškového kontrastného prvku v tele môžu byť výsledky nepresné. Okrem toho by na pacientovom oblečení nemali byť kovové časti..

Pred vykonaním štúdie lekár vloží osobné údaje pacienta do pamäte denzitometra: číslo pasu, občianstvo, pohlavie, vek, výška a hmotnosť. Tieto charakteristiky sa porovnajú s regulačnými hodnotami IPC..

Aký je postup

Bedrová chrbtica sa dá skúmať v dvoch výčnelkoch: rovná a bočná. V prvom prípade pacient leží na chrbte av druhom - na ľavej strane. Na získanie obrazu v priamej projekcii je potrebné dosiahnuť priamu polohu chrbtice. Ak má pacient silnú ohyb v krčnej a / alebo bedrovej oblasti, umiestni sa pod kolená špeciálny stojan tak, aby uhol medzi bokmi a telom bol 60 - 90 °. Čím je väčší ohyb, tým bližšie je stojan k telu.

Pri bočnom skenovaní by sa mala chrbtica narovnať. Pacient leží na ľavej strane, ohýba nohy v bedrových a kolenných kĺboch. Nižšie sú nainštalované špeciálne podložky, aby sa zabránilo prehnutiu chrbta. Ramená by mali byť umiestnené presne v línii a kolmo na gauč. Chrbát je navyše upevnený pomocou zvislej podpery a popruhov..

Ak potrebujete vyšetriť krk stehna, pacient leží na chrbte bez ohýbania nôh. Skúmaná končatina by mala ležať rovno a chodidlo je otočené dovnútra o 15–20 °. V tomto prípade by noha mala zostať presne kolmá na gauč (v pravom uhle k dolnej časti nohy).

Pri vyšetrení predlaktia je pacient v sede a jeho ruka je položená na denzitometri.

Deti pred denzitometriou sú umiestnené na chrbte tak, aby horný bod lebky bol 1,5 cm pod východiskovým bodom skenovania. Ruky ležia pozdĺž tela, nohy sú narovnané.

Skenovanie netrvá dlhšie ako 6 minút. Celú túto dobu si musíte udržiavať stacionárnu polohu. V študijnej oblasti by nemali byť rušivé prvky: upevňovacie prvky, kovové vlákna, fólie, mince atď..

Pri denzitometrii u detí sa neberú do úvahy kosti lebky, pretože v ranom veku obsahujú veľké množstvo vápnika..

Záver je vždy napísaný lekárom. Počítačová technológia nezohľadňuje jednotlivé parametre: získané deformácie, výšku patologicky zmenených stavcov, posun študovanej oblasti, existujúce ďalšie rebrá alebo „extra“ stavce, fúziu stavcov a mnoho ďalších.

Rozdelenie výsledkov

Na rozlíšenie výsledkov röntgenovej denzitometrie sa používajú 3 indikátory: hustota kostí pacienta, vyjadrená vg / cm2, Z a T-test.

Posledné dve kritériá sa získajú porovnaním získaných údajov s normatívnymi ukazovateľmi dostupnými v databáze:

 • Z-test (štandardizovaný) - výsledok sa porovná s priemernou hustotou kostí u zdravého človeka rovnakého veku a pohlavia;
 • T-test (hypotetický) - výsledok sa porovná s priemernou hustotou kostí u zdravého človeka vo veku 30 - 35 rokov rovnakého pohlavia.

Z-test sa používa na hodnotenie hustoty kostí u detí a dospievajúcich mladších ako 20 rokov, mužov do 50 rokov a žien vo fertilnom veku (pred menopauzou)..

T-kritérium sa používa na hodnotenie BMD u žien v peri- a postmenopauzálnom období, ako aj u mužov nad 50 rokov..

Pre obe kritériá sa používa jednotná ratingová stupnica uvedená v nasledujúcej tabuľke:

hodnotadiagnóza
0-1,5Normálna IPC
-1,5-2,5osteopénia
Menej ako -2,5osteoporóza

V pediatrickej praxi sa diagnóza „osteoporózy“ iba pomocou denzitometrie považuje za nesprávnu, pretože tvorba kostnej hmoty sa dokončí až do veku 25 rokov. Malo by sa pamätať aj na to, že po 45 rokoch dochádza k prirodzenému zníženiu hustoty minerálov v kostiach o 12 - 15%..

Hodnoty Z a T-kritérií sú vyššie ako normálne - v tomto prípade môžeme predpokladať vývoj zápalového procesu v chrbtici (spondylitída), vaskulárnu kalcifikáciu, kompresnú zlomeninu jedného alebo viacerých stavcov, zakrivenie chrbtice. Sú možné ďalšie patológie a stavy, pri ktorých získané ukazovatele prekračujú normu.

Čo je lepšie: ultrazvuk alebo rádiologická denzitometria

Ultrazvuková denzitometria je počiatočné štádium diagnostiky. Ak sa zistia abnormality, ktoré naznačujú možnú zriedkavosť kostného tkaniva, mala by sa vykonať osteodenzitometria. Röntgenová vyšetrovacia metóda objasní stupeň a lokalizáciu patologického procesu.

Výber metodiky vždy zostáva na lekárovi. Napríklad v prípade podozrenia na difúznu osteoporózu (malígna odroda) je predpísaná röntgenová denzitometria. Počas procedúry sú žiareniu vystavené iba najzraniteľnejšie časti tela.

Denzitometrickým vyšetrením bedrovej chrbtice a femorálneho krku je možné predpovedať pravdepodobnosť zlomeniny na ďalšie desaťročie. Je tiež povinné počas liečby osteoporózy, aby sa vyhodnotil a podľa potreby upravil terapeutický režim..

Denzitometria: zásady postupu, typy, indikácie a kontraindikácie

Výskumu kostného tkaniva sa zvyčajne nevenuje náležitá pozornosť. Diagnostika stavov kostí je však pre každého človeka neuveriteľne dôležitá. Denzitometria je jedným zo spôsobov stanovenia hustoty kostí..

Nie je veľa pacientov, ktorí chápu dôležitosť tejto metódy. S vekom sú kosti krehkejšie a tenšie, najmä u žien, pre ktoré je menopauza hlavným rizikovým faktorom. Najväčšia mylná predstava je, že denzitometria typu kosti je potrebná iba pre ľudí v starobe. Je potrebné prijať opatrenia a podrobiť sa diagnostike v prípadoch, keď pacient začal cítiť bolesť.

Tento postup pomáha určiť silu kostného tkaniva, identifikovať negatívne zmeny v štruktúre a zabrániť vývoju nebezpečných chorôb. Vo väčšine prípadov pacienti ignorujú denzitometrický postup kvôli nízkej sláve a strachu z ožarovania. V skutočnosti denzitometria nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Naopak, môže zachrániť zdravie a predchádzať chorobám..

Čo je denzitometria??

Denzitometria je špeciálny diagnostický postup, ktorý určuje hustotu kostného tkaniva osoby s prihliadnutím na jej pohlavie a vek. Tento výraz sa vzťahuje na všetky metódy na kvantifikáciu kostnej minerálnej hmoty.

Údaje, ktoré lekár dostane počas denzitometrických štúdií, sa spracúvajú pomocou počítačového programu. Softvér porovnáva údaje získané s normami ukazovateľov a robí záver o stave kostného tkaniva podľa akceptovaných štandardov.

Hustota kostí určuje ich pevnosť a odolnosť voči mechanickému zaťaženiu. Denzitometria je hlavnou metódou na stanovenie prítomnosti osteoporózy. Táto choroba je veľmi nebezpečná a podľa štatistík každú minútu v Rusku trpí zlomeninou chrbtice 7 ľudí. Preto je sledovanie stavu kosti pri tomto type diagnózy neuveriteľne dôležité..

Označenia postupu

Najdôležitejšou úlohou lekára je identifikovať také choroby, ako je osteopénia a osteoporóza. Osteoporóza je choroba, pri ktorej je výrazne znížená denzita kostí a zvyšuje sa jej krehkosť. Táto odchýlka sa považuje za dostatočne častú. Vyskytuje sa hlavne u žien po menopauze. Podľa odporúčaní lekárov je štúdia povinná pre všetky ženy nad 65 rokov.

Všetky ženy po 45 rokoch musia podstúpiť denzitometriu dvakrát ročne. Táto norma je však vhodná iba pre ženy, ktoré nemajú ďalšie rizikové faktory. Tie obsahujú:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • Skorá menopauza;
 • Prípady chorôb v minulých generáciách;
 • Menštruačné nepravidelnosti;
 • Nedostatok telesnej hmotnosti;
 • Mať viac ako dve deti alebo vôbec žiadne deti.

V prípade výskytu týchto rizikových faktorov, ako aj možných zranení, ktoré sa vyskytli skôr, by bolo vhodné podstúpiť postup o niečo skôr - o 40.

Ak sú zlomeniny v živote pacientov veľmi bežné, odporúča sa navštíviť lekára bez ohľadu na vek. Rovnaké bezpečnostné opatrenie je potrebné pre tých, ktorí užívajú glukokortikosteroidy, diuretiká, antikonvulzíva a antikoagulanciá na dlhú dobu..

Muži by mali začať kontrolovať pevnosť kostí o niečo neskôr - po 50 rokoch. Pozitívnou kvalitou postupu je schopnosť stanoviť minimálnu stratu kostnej hmoty počínajúc od 2%. Osteoporóza sa teda dá zistiť dokonca aj v počiatočných fázach.

Je dôležité vykonať štúdiu pre tých pacientov, ktorí trpia patologickými nálezmi prištítnych teliesok a tiež užívajú perorálne kontraceptíva a psychotropné lieky. Ako sa pripraviť na diagnózu môže vysvetliť lekár.

kontraindikácie

Neexistujú žiadne osobitné kontraindikácie pre túto diagnózu. Je potrebné zdôrazniť iba obdobie tehotenstva a prítomnosť zmien v lumbosakrálnej chrbtici pacienta. Pri takýchto chorobách, ako naznačujú recenzie lekárov, pacient nie je schopný udržať požadovanú polohu na gauči a je nehybný po dobu 10-30 minút, čo komplikuje postup.

Druhy postupov

Denzitometria je typ postupu, ktorý sa delí na 2 odrody: ultrazvuk a röntgen. Pri vykonávaní ultrazvukovej denzitometrie sa používa prístroj, ktorý meria rýchlosť priechodu ultrazvukovej vlny kostnými tkanivami. Čím hustejšia je skúmaná kosť, tým rýchlejšie ňou prechádza vlna. Ultrazvuková metóda je dnes považovaná za jediný druh žiarenia, ktorý sa nezisťuje žiarením a detekciou osteoporózy. Rýchlosť vlny sa zaznamenáva pomocou senzora.

Rôntgenová denzitometria zahŕňa vykonanie rôntgenového vyšetrenia kostí. Výpočet hustoty sa vykonáva pomocou špeciálneho lekárskeho vybavenia.

Denzitometria je nevyhnutný postup, ktorý vám umožní identifikovať prvé príznaky choroby. Ultrazvuková denzitometria je dostatočne rýchla. Jeho úplný prechod nie je dlhší ako 15-20 minút. Je potrebné poznamenať, že ultrazvukovú denzitometriu je možné vykonať aj v prípade, že je žena tehotná. Okrem toho sa štúdia môže robiť opakovane. V tomto prípade poškodenie tela úplne chýba. Je to potrebné na liečbu a na identifikáciu účinnosti konkrétnej terapie..

Aký je postup?

Spôsob vykonávania zákroku závisí od typu štúdie. Existujú rozdiely medzi ultrazvukovou a röntgenovou diagnostikou.

Ultrazvuková denzitometria

Ultrazvuk vám umožňuje určiť hustotu kostí tubulárneho typu, ktorá sa nachádza v blízkosti kože a jej povrchu. Špeciálny senzor spustí signál - zvukovú vlnu a podľa toho, ako rýchlo prechádza kosťou, lekár vyvodí závery o hustote kostí.

Pre jeden cyklus zariadenie vykoná stovky meraní. Aby bola analýza ešte presnejšia, v každom bode sa vykonáva 3 až 5 cyklov. Ak sú výsledky metódy zahrnuté do rozpätia chyby, potom zariadenie vypočíta indexy T a Z.

Hustota kostí je určená 2 štandardnými bodmi, konkrétne:

 • polomer;
 • falanga III. prsta kefy.

Röntgenová denzitometria

Denzitometria typu rôntgenového žiarenia sa líši od typu ultrazvuku v tom, že hustota kostí je určená rôntgenovým žiarením. Body, ktoré sa používajú pri výskume v tomto postupe 3:

 • krk bedrovej kosti;
 • ožarovacie tkanivo.

Vykoná sa aj denzitometria bedrovej chrbtice..

Špeciálne nainštalovaný program číta údaje o hustote kostí a porovnáva ich s výskumnými údajmi iných pacientov podobnej vekovej kategórie. Údaje sa navyše porovnávajú s výsledkami mladších pacientov rovnakého pohlavia..

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Získané výskumné údaje nám umožňujú vypočítať Z-index a T-index. Interpretácia výsledkov je takáto:

 • Viac ako -1,5 - hustota a stav kostí sú normálne.
 • Od -1,5 do -2,5 má pacient osteopéniu.
 • Pod -2,5 - je prítomná osteoporóza.

Ukazovatele, ktoré sa dostanú z ultrazvukovej a röntgenovej diagnostiky, sa môžu líšiť.

Napriek tomu sú všeobecné údaje o norme alebo odchýlke zistené oboma metódami veľmi presne. Každý typ postupu má svoje výhody. Ultrazvuková štúdia sa preto uprednostňuje u pacientov, u ktorých je vystavenie žiareniu kontraindikované. Röntgenovú denzitometriu je možné vykonávať bez ohľadu na kvalifikáciu a skúsenosti lekára.

Včasný prístup k lekárovi môže zachovať zdravie človeka, a čo je najdôležitejšie, jeho pohodu na mnoho ďalších rokov.

Všetko o kostnej denzitometrii: čo to je, metódy správania, aké skryté patológie je možné zistiť

Kostná denzitometria je výskumná metóda, ktorá hodnotí štruktúru a hustotu kostného tkaniva. Tento postup je určený na stanovenie stupňa osteoporózy a sledovanie účinnosti liečby. Štúdia poskytuje kvantitatívny opis obsahu vápnika v kosti, čo umožňuje identifikovať patológiu v asymptomatickom štádiu..

Čo je kostná denzitometria

Spomedzi metód na vyšetrenie kostí na osteoporózu je najspoľahlivejšia denzitometria. Táto technika sa označuje ako neinvazívna, to znamená, že počas procedúry sa zachováva integrita pokožky, udržiavajú sa hlboké štruktúry..

Kosť má vo svojom zložení veľké množstvo organických a anorganických zlúčenín. Hlavným minerálom v ňom je vápnik. Jeho množstvo určuje hustotu kostí. Štúdia tohto parametra sa používa na diagnostiku osteoporózy..

Existuje niekoľko typov osteodenzitometrie:

 • Röntgenová denzitometria;
 • fotónová absorpčná spektrometria;
 • počítačová a magnetická rezonančná denzitometria;
 • ultrazvuková denzitometria (echoosteometria).

Röntgenová denzitometria sa môže vykonávať dvoma spôsobmi:

 1. Osteodenzitometria s dvojitou energiou je štúdia založená na meraní absorpcie röntgenového žiarenia kostným tkanivom (čím hustejšia kosť, tým horšia je absorpcia)..
 2. Periférna denzitometria funguje na rovnakom princípe ako duálna denzitometria, ale dávky žiarenia sú oveľa menšie. Táto metóda je určená na štúdium stavu kostí končatín.

Podstatou fotónovej absorpčnej spektrometrie je meranie hustoty kostí, hodnotenie absorpcie rádioizotopov. Táto metóda umožňuje určiť stupeň útlmu kostného tkaniva.

CT a MRI sú najpresnejšie a najspoľahlivejšie metódy. S ich pomocou sa robí diferenciálna diagnostika medzi ostatnými patológiami kostí. Hlavnou nevýhodou týchto metód sú vysoké náklady, takže nie sú také rozšírené ako röntgen a ultrazvuk..

Ultrazvuková denzitometria má nižšiu presnosť ako iné štúdie, je to však jednoduchá, rýchla a bezpečná technika. Hustota sa meria odrazom ultrazvukovej vlny z kosti. Ultrazvuk vám umožňuje vizuálne určiť jeho elasticitu, tuhosť, hustotu.

Pozrite sa na video o tom, ako funguje MRI kolena:

Indikácie a kontraindikácie

Denzitometria sa vykonáva s cieľom diagnostikovať a analyzovať liečbu osteoporózy, ako často? V prípade diagnostikovanej diagnózy sa kontrola vykonáva raz ročne. Na tento účel je možné použiť: röntgen, magnetickú rezonanciu alebo počítačovú denzitometriu.

Ak je potrebné častejšie monitorovanie, je lepšie uchýliť sa k ultrazvuku kostí. Táto metóda umožňuje simultánne vyšetrenie stavu periférneho (predlaktia, päty) a axiálneho skeletu (chrbtice)..

Ak osoba nemá stanovenú diagnózu, vykoná sa denzitometria, ak existujú rizikové faktory alebo existuje podozrenie na osteoporózu.

Hlavné indikácie štúdie:

 • dospelosť;
 • patológia pohybového ústrojenstva: skolióza, osteochondróza, medziobratlová hernia, kompresné zlomeniny, subluxácia stavcov;
 • poruchy metabolizmu elektrolytov;
 • užívanie liekov, ktoré ovplyvňujú metabolizmus vápnika a fosforu (hormonálne, antipsychotické, antikoagulanciá, diuretiká);
 • endokrinné a systémové choroby;
 • paratyroidné ochorenie;
 • prítomnosť patologických zlomenín;
 • ženy počas menopauzy alebo po odstránení vaječníkov;
 • v prítomnosti onkológie.

Častá denzitometria je prípustná iba pri použití ultrazvuku. Röntgenová denzitometria má množstvo kontraindikácií:

 • tehotenstva alebo laktácie;
 • závažný stav alebo dekompenzácia chronických chorôb;
 • patológia štítnej žľazy;
 • prítomnosť radiačnej choroby.

V akom veku sa odporúča vyšetriť

Hlavný vrchol vo výskyte osteoporózy sa vyskytuje vo veku 50 - 75 rokov. U žien sa prvé príznaky pozorujú v období menopauzy, po menopauze (od 45 do 55 rokov). Je to kvôli zníženiu syntézy estrogénu v dôsledku inhibície ovariálnej aktivity. Preto sa podobné príznaky vyskytujú aj pri kastračnom syndróme (vyskytujú sa po totálnej ovariektómii).

Počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť aj známky kostnej zriedkavosti. Je to kvôli zvýšenej spotrebe vápnika alebo nedostatočnému vyplneniu nedostatku. Je potrebné si uvedomiť, že röntgenové žiarenie počas tehotenstva je kontraindikované. V tomto prípade sa diagnóza vykonáva pomocou echostometrie (denzitometria ultrazvukovej kosti)..

U mužov sa prvé príznaky osteoporózy zisťujú po dosiahnutí veku 50 rokov. Nástup choroby je spojený s hormonálnymi zmenami, znížením práce prištítnych teliesok.

Osobitnú pozornosť si vyžadujú mladí ľudia s idiopatickými formami osteoporózy. Najčastejšie sa takéto patológie pozorujú u blízkych príbuzných. Preto je za prítomnosti dedičných faktorov potrebné vykonať diagnostiku od 30 do 35 rokov.

Ako sa pripraviť na denzitometriu

Ultrazvuková denzitometria kostí nevyžaduje špeciálne školenie. Štúdia sa môže uskutočniť kedykoľvek a slúži ako metóda rýchlej diagnostiky.

Pri vykonávaní počítačovej, magnetickej rezonancie alebo röntgenovej osteodenzitometrie je potrebné prestať užívať lieky, ktoré ovplyvňujú hladinu vápnika v krvi 2 týždne pred štúdiou. Okrem toho by ste nemali jesť veľa potravín obsahujúcich vápnik (tvaroh, mlieko, ryby, špenát, syr).

Subjekt musí mať tiež informácie o pasoch a antropometrických údajoch (výška, hmotnosť). Lekár robí tieto parametre v pamäti osteodenzitometra. Následne sa vykoná počítačová analýza výsledkov prieskumu..

prehľad

Ultrazvuková denzitometria vám umožňuje vyšetriť všetky oblasti údajnej osteoporózy. Údaje o pacientovi, ultrazvukové výsledky sa zaznamenávajú pomocou denzitometra kosti.

Ak neexistujú zjavné ložiská, uskutočňuje sa denzitometria kostí počínajúc od pätnej kosti. Potom je možné vyšetriť ďalšie časti končatín, ako aj axiálnu kostru. Trvanie procedúry nepresahuje 20 minút.

Pri vykonávaní röntgenovej denzitometrie je potrebné odstrániť kovové prvky alebo šperky. Ak sú pneumatiky alebo protézy, informujte svojho lekára. Hlavnou podmienkou kvalitatívnej štúdie je zachovanie úplnej imobility. Aj malý pohyb môže viesť k nesprávnej interpretácii výsledkov a nesprávnej diagnostike..

Skúmaný predstavuje pozíciu, v ktorej bude vizualizácia patologického zamerania najpodrobnejšia. Potom lekár urobí niekoľko snímok, po ktorých nasleduje počítačová analýza údajov.

Špecialista vo videu hovorí o ultrazvukovom vyšetrení chrbtice a kĺbov:

Rozdelenie výsledkov štúdie

Normálne má pri analýze grafického obrazu kosti takmer jednotnú štruktúru bielej farby. Všetky anatomické orientačné body boli uložené. Ak existujú ohniská dezorganizácie, môžete vidieť osvietenie v samostatných častiach, porušenie štruktúry, patologické zlomeniny.

Závažnosť prejavov závisí od štádia ochorenia. Na začiatku ochorenia môžete vidieť iba zmenu v štruktúre kostí (tmavé ložiská - zvýšenie priehľadnosti tkaniva). V terminálnych štádiách dochádza k porušeniu štruktúry kostí - úžera („skorodované“ kontúry), patologické poškodenie kostry (kompresné zlomeniny stavcov, pätnásteho stehna, femorálny krk).

V procese výskumu sa merajú a analyzujú dva hlavné parametre:

 • BMC - obsah minerálov v kosti (v gramoch);
 • BMD - minerálna hustota kostí (gramy / kvad. Cm).

Parametre sa hodnotia podľa základných kritérií pre hustotu kostí:

 • Skóre „T“ je pomer údajov o pacientovi k priemernému ukazovateľu. Normálne je táto hodnota v rozsahu +2 až -0,9.
 • Skóre „Z“ je objektívnejší parameter. Ukazuje súlad údajov o pacientovi a normálnych ukazovateľov v konkrétnej rodovej a vekovej skupine..

Na začiatku patologického procesu je kritérium „T“ v rozsahu od -1 do -2,5. Hodnota pod -2,5 označuje progresiu choroby a vyžaduje si okamžitú korekciu.

Koľko stojí postup

Náklady na službu závisia od spôsobu implementácie a objemu výskumu. Ultrazvuková denzitometria kosti je najrozsiahlejší postup. Výskumná cena nepresahuje 2 000 rubľov. Výpočet a osteodenzitometria s magnetickou rezonanciou sú drahé. Náklady na postupy dosahujú 9000 rubľov.

Pri skúmaní jednotlivých oblastí sú štúdie bedrových kĺbov a chrbtice drahé. Priemerné náklady sú 4 000 rubľov.

krajPriemerné náklady (v rubľoch)
Moskva2000-9000
St. Petersburg1500-9000
Novosibirsk1500-6000
Kazan1600-6200
Jekaterinburg1500-4700

Osteoporóza zostáva vážnym ochorením spôsobujúcim invaliditu. Nedostatočné včasné ošetrenie je spojené s úplnou stratou mobility. Liek môže zastaviť degeneratívne procesy alebo dokonca spôsobiť regresiu. Hlavným problémom je v tomto prípade nedostatok včasnej diagnostiky..

Kostná denzitometria je jednoduchá, presná a pohodlná metóda na detekciu osteoporózy a sledovanie liečby. Veľké množstvo metód vám umožňuje zvoliť si štúdiu, ktorá bude pre konkrétnu osobu bezpečná a poučná.

Ak máte skúsenosti s kostnou denzitometriou, povedzte nám o tom v komentároch. byť zdravý.

Denzitometria - čo to je. Ako vykonávať ultrazvukovú alebo röntgenovú denzitometriu kostí

Často sa vyskytujú prípady, keď sa ženy, najmä v starobe, zlomia bez toho, aby upadli. Stáva sa to, keď sa znižuje množstvo vápnika v kostiach - tvorí sa osteoporóza. Ochorenie je liečiteľné, ale iba ak sa zistí na úplnom začiatku vývoja. Denzitometria pomáha včasnej diagnostike.

Čo je denzitometria?

Jedným z faktorov choroby pohybového aparátu - osteoporózy - je vylúhovanie vápnika z kostí. Existuje mnoho dôvodov, jedným z najbežnejších je hormonálna reštrukturalizácia počas menopauzy. Kosti sú krehké, zlomia sa aj pri ľahkom zaťažení. Tomuto stavu možno zabrániť, pomôcť, ak je včas diagnostikovaný a liečený..

Čo je denzitometria? Toto je metóda hardvérového výskumu kostného tkaniva, ktorá určuje obsah vápnika v kostiach, jeho minerálnu hustotu. Čím vyššie sú ukazovatele, tým je choroba menej pravdepodobná. Existuje niekoľko typov výskumu:

 • Ultrazvuk - kontroluje jednotlivé končatiny, je primárna metóda, má prijateľnú cenu;
 • X-ray - slúži na objasnenie diagnózy, umožňuje skontrolovať bedrovú chrbticu, celú kostru;
 • počítačová tomografia - zriedkavo sa používa kvôli vysokej cene postupu.

Je chybou predpokladať, že sa choroba môže objaviť iba v dospelosti - postihnutí sú aj mladí ľudia. Kto musí podstúpiť postup stanovenia vápnika v kostiach? Raz za dva roky je potrebná denzitometria pre ženy nad 45 rokov, pre mužov nad 60 rokov. Ľudia po štyridsiatich rokoch padajú do rizikovej zóny, ak majú:

 • menštruačné nepravidelnosti;
 • osteoporóza sa pozorovala u matky;
 • menopauza prišla skoro;
 • narodili sa dve alebo viac detí;
 • pred zlomeninami.

Odporúča sa vyšetriť ľudí s cukrovkou, ktorí užívajú hormonálne lieky. Denzitometria sa zobrazuje v prípade:

 • pravidelná fyzická aktivita;
 • obmedzená pohyblivosť - fyzická nečinnosť;
 • použitie pôstnej, častej stravy;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • odstránenie vaječníkov;
 • užívanie liekov vylúhujúcich vápnik - diuretiká, antikonvulzíva, glukokortikosteroidy.

Röntgenová denzitometria

Týmto výskumným postupom sa zisťujú príznaky už vyvinutého ochorenia, preto sa na objasnenie diagnózy a stupňa poškodenia používa röntgenová denzitometria. S jeho pomocou skúmajú:

 • Bedrové kĺby
 • bedrová chrbtica;
 • jednotlivé časti kostry;
 • stehennej kosti
 • zápästné kĺby;
 • kostra úplne.

Čo je denzitometria a ako sa vykonáva pomocou röntgenového žiarenia? Existuje niekoľko spôsobov, ako určiť obsah minerálov v kostnom tkanive:

 • Duálna energia - pomocou dvoch röntgenových lúčov. Porovnaním žiarenia kostí a mäkkých tkanív sa určia ukazovatele, ktoré sa porovnávajú s normou.
 • Periférna kosť. Pomocou jeho pomoci sa skúma stav kostí rúk a nôh, spôsob sa vyznačuje nízkou dávkou žiarenia.

Ultrazvuková denzitometria

Vykonanie tejto výskumnej metódy nevyžaduje osobitnú prípravu. Čo je osteodenzitometria vykonávaná ultrazvukom? Pri postupe sa používa malé zariadenie, ktoré meria rýchlosť priechodu ultrazvukových vĺn cez kostné tkanivo. Po relácii sú spracované údaje viditeľné na monitore. Metóda sa používa ako primárna diagnóza - na objasnenie situácie pacienta sa odosielajú na röntgenové vyšetrenie.

Ultrazvuková denzitometria nemá kontraindikácie počas tehotenstva, laktácie. Skúmanie rúk, päty, lakte. Procedúra trvá niekoľko minút, nespôsobuje bolesť, je bezpečná - nedochádza k ožiareniu. Existujú dve možnosti vedenia:

 • suchý - na miesto štúdie sa nanesie špeciálny gél;
 • voda - končatina sa spustí do nádoby s destilovanou vodou.

Ako sa vykonáva denzitometria?

Na výskum pomocou röntgenového žiarenia sa používa špeciálne vybavenie. Pacient je položený na stôl, pod ktorým je generátor žiarenia. Ako sa vykonáva denzitometria? Osoba sa musí pripraviť - z tela odstráňte kovové predmety, odev, ležte nehybne. Procedúru vykonáva lekár:

 • vydá sa príkaz na dočasné zastavenie dýchania;
 • prístroj sa začne pohybovať pod pacientom;
 • údaje sa prenášajú na špeciálne zariadenie;
 • počítač spracuje a vytvorí výsledok.

Cena denzitometrie

Náklady na vyšetrenie závisia od objemu požadovaného postupu - na kontrolu jedného kĺbu, bedrovej chrbtice alebo kostry. Cena bude ovplyvnená metódou vyšetrenia - menej informatívny ultrazvuk alebo rádiologický nález. Dôležitú úlohu zohráva kvalifikácia personálu, dostupnosť moderného vybavenia a hodnotenie pacientov. Koľko stojí denzitometria? Cenový rozdiel je 350 - 4200 rubľov.

Kde môžem robiť denzitometriu?

Malé zariadenia na ultrazvukové testovanie sú na klinikách. Kde funguje denzitometria na röntgenových prístrojoch? Keďže ide o sofistikované vybavenie zahraničnej výroby, inštaluje sa v renomovaných klinikách a zdravotníckych strediskách. Môžete sa dohodnúť na špeciálnych stránkach, telefonicky alebo podľa pokynov lekára. Niektoré zdravotnícke strediská majú katalógy postupov, službu si môžete objednať a kúpiť v internetovom obchode na klinike.

Kde robiť denzitometriu zadarmo

Výskum si vyžaduje špeciálne a drahé vybavenie, ktoré si nie všetky lekárske centrá môžu dovoliť. Preto postupy často prichádzajú za cenu. Kde robiť denzitometriu zadarmo? Je potrebné monitorovať zásoby, ktoré pravidelne vykonávajú kliniky. Pri organizovaní špeciálnych programov zdravotníckymi centrami môžete získať šek zadarmo.

Video: kostná denzitometria

recenzia

Angelina, 35 rokov, viem, čo je osteoporóza - musela som sa starať o svoju matku dva roky, ktorá mala zlomeninu bedra. Nechcem taký osud, preto som sa dozvedel, že existuje postup - denzitometria - čo to je - povedal traumatológ. Prešiel skúškou, ukázalo sa - zatiaľ nie je potrebné sa obávať. Pravidelne to opakujem - som v ohrození.

Elena, 45 rokov, musela som brať hormonálne lieky dlho. Raz vybuchla z modrej a zlomila si kosť na nohe. Lekár poslal test na osteoporózu - zistil tento prípad podozrivý. Urobili diagnózu - denzitometriu, ukázalo sa - je potrebná liečba. Je dobré, že to zistili včas, pravidelne chodím na kontroly.

Valentina, 52 rokov Pred menopauzou boli moje vaječníky odstránené. O šesť mesiacov neskôr lekár odporučil skontrolovať vápnik v kostiach, aby sa predišlo osteoporóze. Vybral som si kliniku, v ktorej sa denzitometria dá robiť relatívne lacno - nenašla som bezplatnú štúdiu. V dôsledku toho som našiel počiatočné príznaky choroby, predpísanú liečbu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..
Maternicové myómy sú benígne novotvary, ktoré začínajú rásť z buniek myometria alebo maternicového tela. Táto patológia sa často vyskytuje u žien v reprodukčnom veku - približne 40 - 80%.
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.