loader

Krvácanie a cirhóza

Rozsiahle poškodenie pečene, ktoré sa vyskytuje pri cirhóze, spôsobuje narušenie funkcie tela. Smrť tkanív orgánov a ich zjazvenie je jednou z hlavných príčin porúch obehového systému av dôsledku výskytu vnútorného a vonkajšieho krvácania, ktoré v pokročilých prípadoch nie je možné liečiť a vedie k smrti..

Príčiny krvácania

Patologický účinok na pečeňové tkanivo počas vývoja cirhózy je sprevádzaný ich nahradením vláknitými vláknami, čo vedie k zmene štruktúry vnútorného orgánu. Takýto patologický proces je základom funkčných transformácií v tele vrátane porúch obehového systému. Zvýšenie tlaku v portálnej žile, ako prvý príznak portálnej hypertenzie, sa objavuje v dôsledku zvýšeného objemu krvi cirkulujúceho v tele v dôsledku zhoršeného prietoku krvi. Ciev pečene a pažeráka s cirhózou sa rozširujú, čo vedie k ich pretečeniu a stagnácii krvi. V dôsledku toho sa ich steny zlomia a objaví sa krvácanie..

Ďalším dôvodom je zníženie hladiny oxidu dusnatého v tele, čo vedie k zvýšeniu tlaku v portálnej žile. V dôsledku toho dochádza k zúženiu arteriálnych stien, čo vytvára bariéru pre krvný obeh. Výsledkom je spontánna prestávka. Môže byť tiež vyvolaná kašľom, zvracaním, fyzickou námahou alebo refluxom jedla..

V dôsledku výskytu varikóznych uzlín sa tvoria kolaterály - ďalšie cievy, ktoré poskytujú obtokové cesty toku krvi. Po operácii sa tvoria v pažeráku, žalúdku, maternici, konečníku, pupočnej žile a na mieste zjazvenia..

Hemoragický syndróm a jeho typy

Syndróm, ktorý sa formuje v dôsledku narušenej hemostázy a vyznačuje sa zvýšenou úrovňou krvácania na slizniciach, sa vyznačuje prítomnosťou mnohých malých krvácaní pod kožou. Všeobecná symptomatológia ochorenia sa líši vrodenou alebo získanou formou, zahŕňa prítomnosť hematómov, bodové krvácanie, celkovú slabosť, žltnutie kože, krvácanie z nosa a ďasien..

Tieto typy hemoragického syndrómu sa rozlišujú:

 • Hematómový typ ochorenia sa vyskytuje s génovými mutáciami v krvi, ako je napríklad hemofília, ktorá spôsobuje krvácanie a opuchy mäkkých tkanív..
 • Petechiálne škvrnitý vzhľad sa vyznačuje tvorbou modrín na tele v dôsledku nízkej koagulácie krvi.
 • Výskyt mikrocirkulačného typu ochorenia je spôsobený von Willebrandovou chorobou, trombohemoragickým syndrómom a vedľajšími účinkami užívania trombolytík a antikoagulancií. Vyznačuje sa vyrážkami a prítomnosťou veľkých hematómov v peritoneálnej oblasti.
 • Fialová forma hemoragického syndrómu je sprevádzaná vaskulitídou a vyznačuje sa tvorbou erytému, ktorý vzniká v dôsledku ochorení obličiek a črevného krvácania..
 • Zóny cievnych patológií sa stávajú miestom lokalizácie angiomatického typu ochorenia, ktoré je sprevádzané dlhodobým krvácaním..
Späť na obsah

Vnútorné krvácanie

Rozsiahle krvácania s rôznou lokalizáciou, ktoré vznikajú v dôsledku prasknutia plavidla vystaveného expanzii, ohrozujú ľudský život. Príčinou smrti je kritická akumulácia biologickej tekutiny v dutých orgánoch a pobrušnici. Vnútorné krvácanie je obzvlášť nebezpečné, pretože jeho príznaky nemajú špecifické vlastnosti a priebeh je charakterizovaný utajením prejavov. Typické príznaky patológie sú:

 • intenzívne potenie;
 • zhoršenie pohody;
 • búšenie srdca;
 • mdloby;
 • bledú pokožku;
 • zníženie tlaku;
 • chuť krvi v ústach;
 • krvácanie z nosa.
Späť na obsah

Krvácanie žalúdka

Krvácanie v žalúdku nastane, keď sa cievy pretrhnú a biologická tekutina sa presunie do lúmenu vnútorného orgánu. Vyznačuje sa akútnym (ťažkým, intenzívnym únikom krvi) a chronickým (miernym únikom krvi) so skrytými alebo zjavnými prejavmi. Choroba je diagnostikovaná s príznakmi, ako sú:

 • zvracanie krvou, pripomínajúce „kávové usadeniny“;
 • dechtová stolica (melena);
 • hnačka;
 • hemoragický šok.
Späť na obsah

Črevné krvácanie

Krvácanie, ktoré sa vyskytuje v lúmene hrubého čreva alebo tenkého čreva, sa vyznačuje prítomnosťou krvných zrazenín v stolici pacienta a miernou stratou krvi. Narušenie pohybu čriev môže byť sprevádzané bolesťou žalúdka a kontakt krvi s tráviacimi enzýmami spôsobuje oxidáciu hemoglobínu, čo vedie k tvorbe melény..

Iné druhy

Priebeh ochorenia je sprevádzaný vznikom vnútorného a vonkajšieho krvácania rôznej závažnosti. Krvácanie z nosa pacienta v dôsledku krehkosti krvných ciev a krvácanie z maternice a hemoroidov sú obzvlášť bohaté a kritické. Gingiválne krvácania nepredstavujú priame ohrozenie života pacienta, líšia sa však najmä frekvenciou.

diagnostika

Diagnostické opatrenia na cirhózu začínajú podrobnou anamnézou a vyšetrením pacienta. Pri všeobecnom krvnom teste sa zisťuje hladina červených krviniek, hemoglobínu, zisťuje sa zrážanlivosť a miera zahusťovania. Monitoruje sa tlak a diuréza (výtok moču po určitú dobu), analýza výkalov. Detekcia vnútorného krvácania nastáva pomocou ultrazvukového vyšetrenia vnútorných orgánov, ezofagastastroskopie, kolonoskopie alebo fibrogastroduodenskopie..

Liečba krvácania s cirhózou

Terapia choroby zahrnuje použitie konzervatívnych metód zameraných na zastavenie krvácania bez použitia chirurgického zákroku. Po identifikácii zdroja sa krvácanie zastaví pomocou „vazopresínu“, „somatostatínu“ alebo „oktreotidu“. Uskutočňuje sa zapojenie sondy Blackmore a Vikasol zvyšuje krvnú zrážateľnosť. Rovnováha kritickej straty krvi sa obnoví transfúziou. Chirurgia spočíva v resekcii postihnutých oblastí, odstránení a latexovej ligácii žíl.

K akémukoľvek použitiu drog dochádza len podľa pokynov lekára.

účinky

Komplikácie cirhózy sú charakterizované tvorbou ascitov, inými slovami akumuláciou tekutiny v brušnej dutine, ktorá je sprevádzaná tvorbou kýly v pupočnej, ingvinálnej alebo femorálnej oblasti. Zápal serózneho krytu pobrušnice je príčinou peritonitídy a vedie k rozvoju akútneho zlyhania pečene, ktoré vyvoláva a zhoršuje encefalopatiu, ktorá spôsobuje nezvratné účinky v mozgu..

Prognóza ochorenia

Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré má kritické následky na život pacienta. Vzhľadom na vysokú mieru úmrtia a možnosť recidívy krvácania sa odporúča ambulantná liečba. Medzi preventívne opatrenia patrí zabezpečenie správneho životného štýlu, vzdanie sa zlých návykov a používanie vazoaktívnych liekov.

Príčiny pečeňových hematómov u novorodencov

Príčiny pečeňových hematómov u novorodencov

O prestávke pečene u novorodencov.

Detská mestská nemocnica Kaluga.

Zlomeniny pečene u novorodencov sú považované za relatívne zriedkavé.1, Charif však pri pitve našiel subkapsulárne krvácanie u 9,6% (41 zo 427) novorodencov2.

Ruptúra ​​sa zvyčajne vyskytuje, keď je pečeň stlačená počas pôrodu s panvovým prejavom alebo v dôsledku resuscitácie (nepriama masáž srdca).3. Medzi rizikové faktory patrí hepatomegália (erytroblastóza, vnútromaternicové infekcie, diabetická fetopatia), koagulopatia, predčasnosť, tolerancia, vnútromaternicové zadusenie.4.

Klinické údaje o ruptúre pečene, ktorá nie je komplikovaná krvácaním, sú zriedkavé a diagnóza sa zvyčajne robí aj pri rozvinutom krvácaní, ktoré má často fatálne následky. Od okamihu narodenia po výskyt krvácania je možné pozorovať pomerne dlhé „jasné obdobie“ (do 8 dní). Preto včasné odhalenie krvácania môže zvýšiť prežitie detí s touto patológiou, ultrazvuk (ultrazvuk) s tým môže pomôcť..

Počas posledných 2 rokov sme pozorovali 2 prípady ruptúry pečene u novorodencov.

Prípad 1. Dieťa od prvého tehotenstva s 2 gestózami s gestózou. Matka trpí cukrovkou I. typu. Po 37 týždňoch sa v dôsledku zvýšenia krvného tlaku vykonal rez cisárskym rezom. Dieťa sa podrobilo resuscitačným opatreniam. Apgar skóre 5-7. pôrodná hmotnosť 4700 g, dĺžka tela 55 cm. Stav dieťaťa po narodení sa považoval za závažný, infúzna terapia sa uskutočňovala pomocou pupočného katétra, ktorý sa odstránil 4. deň. 8. deň bol prevezený z nemocnice s diagnózou diabetickej fetopatie. Hypoxia maternice. Porušenie mozgového obehu II-III čl. Syndróm útlaku. ŠŤASTNÉ NARODENINY. Konjugačná žltačka. Pri krvnom teste po prijatí Hb 162, Er 5.5. V ten istý deň sa uskutočnilo ultrazvukové vyšetrenie. odhalil mierny nárast pečene, na hranici ľavého a pravého laloku, časť trochu zvýšila echogenicitu 3,5 až 2,5 cm heterogénnej echostruktúry s fuzzy obrysmi. Nebol sledovaný vaskulárny obrazec, v strede bola vizualizovaná hypoechoická formácia 15 x 10 mm s nerovným obrysom (pozri obrázok). Voľná ​​tekutina v brušnej dutine sa nezistila. Po opätovnom vyšetrení po 2 dňoch v pečeni údaje bez významnej dynamiky. Predpokladalo sa centrálne poškodenie pečene, dieťa bolo premiestnené na chirurgické oddelenie, kde bol pozorovaný 2 dni, potom matka odmietla nemocničné ošetrenie. Kontrolný ultrazvuk pečene, vykonaný po 3 mesiacoch patológie, neodhalil.

Prípad 2. Dieťa od prvého tehotenstva (matka, 17 rokov), gestačný vek 32 týždňov, pôrodná hmotnosť 1900 g, dĺžka tela 42 cm. Bezvodé obdobie 20 hodín, skóre Apgar 7-8. Piaty deň bol prevezený z nemocnice s diagnózou hypoxie maternice. Porušenie mozgového obehu II lyžica. Zápal pľúc. Konjugačná žltačka. Predčasnosť II Čl. Od 6 dní prebiehala mechanická ventilácia. V ten istý deň sa uskutočnilo ultrazvukové vyšetrenie, detegovalo sa závislé krvácanie, OAI, zväčšený žlčník a obsahoval kondenzovanú žlč. Pri krvných testoch v deň 5, Hb 190, Er 6,2, krvné doštičky 62, Ht 57; na siedmy deň (kým sa stav nezhorší) Hb 186, Er 6,0, krvné doštičky 107. Nasledujúci deň (7 dní života) sa stav dieťaťa prudko zhoršil (bledosť pokožky, acrocyanóza rástla) a zomrel. Pitva odhalila subkapsulárny hematóm s prasknutím na spodnom povrchu pečene a veľkým množstvom krvi v brušnej dutine..

V druhom prípade je chyba v ultrazvukovej diagnóze zjavne spôsobená skutočnosťou, že hematóm bol malý a štúdia sa uskutočňovala na skeneri s nízkym rozlíšením pri absencii bdelosti týkajúcej sa poškodenia pečene..

1 G.A. Bairová. Núdzová chirurgia pre deti. L. Medicine. 1983, s. 261. späť

2 Zdieľaj J.C., Pursley D., Teele R.L. Neočakávané poškodenie pečene u novorodenca - diagnóza ultrasonografiou. Pediatr Radiol, 1990, zv. 20, 320 - 322. späť

3 Potter E. Patologická anatómia plodov, dojčiat a malých detí. M., Medicine, 1971. späť

4 Sprievodca pediatriou. Choroby plodu a novorodenca. Ed. Berman R.E., Vogana V.K. M. Medicine 1987, s. 186. späť

Pečeň a jej zdravie

Hematóm pečene je nebezpečným následkom podliatin orgánov, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu. Musíte byť schopní rozpoznať príznaky traumy, ktoré nie sú špecifické. V lekárskom zariadení sa používajú hardvérové ​​diagnostické metódy. Liečba sa najčastejšie vykonáva chirurgicky.

príčiny

Hematómy pečene sú výsledkom:

 • stlačenie brušnej oblasti;
 • tupé poranenia brucha;
 • padá z veľkej výšky;
 • nadmerná fyzická námaha (na nosenie).

Príznaky a diagnostika

Pri krvácaní v pečeni sa objavujú tieto príznaky:

 • Syndróm bolesti. Závažnosť nepohodlia závisí od príčiny krvácania. Bolesť je akútna a slabo vnímateľná. Zosilňuje sa pohybmi a prehmataním brucha.
 • Otery a podliatiny. Tieto príznaky nie sú vždy pozorované. Naznačujú vývoj vnútorného krvácania. Nesmie dôjsť k bolesti. Často sa objavujú príznaky šokového stavu (bledosť kože, zhoršené vedomie, spomalenie reakcií)..
 • Zmena krvného tlaku. Ihneď po zranení prudko stúpa, ale na pozadí straty krvi začína klesať.
 • Porušenie srdcovej činnosti. Pri podliatinách dochádza k silnému stresu, pri ktorom sa zvyšuje srdcová frekvencia a mení sa srdcová frekvencia. Na ľavej strane hrudníka sú často bolesti.
 • Stiahnutie alebo nadúvanie. Po poškodení pečene sa predná brušná stena stiahne. Ak je črevo zapojené do patologického procesu, pozoruje sa zadržiavanie plynu. Palpácia odhaľuje napätie v brušných svaloch.
 • Zmena telesnej teploty. Po krvácaní stúpa, čo sa spája so žltnutím pokožky a hepatomegáliou. Tieto príznaky hematómu pečene sa objavujú 3. deň a považujú sa za nebezpečné..

Na detekciu krvácania sa používajú tieto vyšetrovacie metódy:

 • inšpekcia Ihneď po vstupe pacienta do nemocnice chirurg odhalí vonkajšie príznaky zranenia a jeho následky. Ak je to možné, vykoná sa prieskum, ktorý pomôže zistiť okolnosti, za ktorých bola škoda spôsobená..
 • Röntgenové vyšetrenie. Pomáha detekovať prítomnosť krvi pod kapsulou pečene. Obrázok ukazuje škvrnu s rozmazanými hranicami, posunom čreva, bránice a obličiek, čo naznačuje prítomnosť veľkého hematómu..
 • Ultrazvuk brucha. Jeho cieľom je zistiť hematóm a určiť jeho veľkosť. Štúdia je pre telo bezpečná a môže sa vykonať neobmedzene mnohokrát. Analýza výsledkov postupu pomáha odlíšiť krvácanie od iných chorôb..
 • Všeobecná analýza krvi. Používa sa na hodnotenie celkového stavu tela. Pri krvácaní v pečeni je možné pozorovať zníženie hladiny hemoglobínu, zvýšenie obsahu pečeňových transamináz a bilirubínu v krvi..

Ako sa lieči?

Liečba poškodenia pečene a jej dôsledkov sa najčastejšie vykonáva chirurgicky. Na prednej stene brucha sa urobí rez, ktorý umožní prístup k orgánu. Obsah formácie sa odstráni, rana sa vypustí. V období zotavenia sa predpisujú lieky, ktoré zlepšujú pečeň a celkový stav tela:

 • Hepatoprotektory. Prostriedky obnovujú pečeňové bunky, normalizujú funkcie orgánu a chránia ho pred poškodením.
 • Lieky obsahujúce železo. Pomáhajú eliminovať účinky vnútorného krvácania, zlepšujú zloženie krvi.
 • Vitamínové pomôcky. Majú všeobecný posilňujúci účinok, normalizujú činnosť imunity, ktorá je narušená po ťažkých zraneniach.
 • lieky proti bolesti Pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou posttraumatického a pooperačného pôvodu.

Je nemožné liečiť hematóm pomocou ľudových liekov.

Dopravné nehody, zranenia doma alebo v práci vedú k poraneniu brušnej dutiny a poškodeniu pečene. Pod vplyvom vonkajších mechanických vplyvov, ako aj vďaka zvláštnemu anatomickému umiestneniu orgánu, krehkosti parenchýmu, je narušená integrita ciev. Hematóm pečene, ktorý je krvácaním na povrchu alebo v jeho tkanivách, je vážne a vážne zranenie, ktoré si vyžaduje okamžitú odbornú pomoc lekárov. Nedostatok včasnej liečby vedie k rozvoju komplikácií, smrti pacienta.

Nie je možné poistiť sa proti poraneniu brušnej dutiny. Poškodenie pečene sa môže vyskytnúť u zdravých ľudí, zástancov aktívneho životného štýlu a vyváženej stravy. Medzi hlavné príčiny hematómu parenchymálneho orgánu patrí:

 • núdzové situácie vedúce k náhodnému stlačeniu pečene;
 • trauma do brušnej dutiny pri výkone úradných výrobných povinností;
 • amatérske alebo profesionálne športy;
 • dopravná nehoda;
 • pády zo stavebných objektov alebo budov, z útesov, hornín;
 • poškodenie parenchymálneho orgánu v dôsledku bitia alebo zdvíhania veľmi ťažkých predmetov.

Hematóm pečene má jednoduchý mechanizmus výskytu. Vyššie uvedené faktory spôsobujú prasknutie ciev parenchýmového orgánu a následné krvácanie v tkanivách alebo na povrchu..

Druhy ťažkých poranení orgánov

Ruptúra ​​ciev pečene vedie k rôznym typom krvácania nepárového orgánu brušnej dutiny. Lekári rozlišujú centrálne a subkapsulárne hematómy. Prvý typ poškodenia pečene je charakterizovaný lokalizáciou poškodených ciev v tkanivách, absenciou výrazných symptómov. Ak sa neliečia zápalové procesy, môžu sa v poškodených oblastiach parenchymálneho orgánu vyvinúť traumatické cysty. Nie je vylúčená infekcia a stláčanie parenchýmu, tkanivová nekróza najväčšej žľazy.

Medzi povrchom a vláknitou membránou orgánu sa vytvára subkapsulárny typ krvácania do pečene. Pri absencii včasnej liečby tohto typu poškodenia parenchymálneho orgánu sa môžu vyskytnúť problémy so zastavením krvácania. Hromadenie krvi vedie k prasknutiu vláknitej membrány v pečeni alebo žľaze samotnej, diagnóze peritonitídy alebo smrti pacienta..

Hematómové príznaky

Medzi príznaky závažného poškodenia pečene patria tieto príznaky:

 • prudké zníženie krvného tlaku;
 • búšenie srdca a vysoký srdcový rytmus;
 • celková slabosť pacienta;
 • bolestivé syndrómy v oblasti poškodenej pečene rôznej intenzity, zväčšujúce sa s hmatom poškodeného orgánu;
 • vývoj hematomegaliálneho syndrómu;
 • zvýšená telesná teplota pacienta;
 • žltý odtieň očnej skléry a kože, charakteristický pre diagnostiku hepatitídy "A";
 • zvýšená bolesť v pravej hypochondrii počas inspirácie;
 • strata vedomia na krátku dobu.

Výskyt takýchto príznakov po poškodení životne dôležitej žľazy vonkajšej sekrécie v ľudskom tele naznačuje potrebu okamžitej hospitalizácie a liečby v nemocnici..

Diagnostika krvácania parenchýmového orgánu

Včasné vykonanie diagnostických opatrení na zistenie hematómu pečene hrá dôležitú úlohu a poskytuje príležitosť, aby sa zabránilo vzniku závažných komplikácií. Ich zoznam obsahuje:

 • vizuálna prehliadka, pohmat a história;
 • röntgenová snímka, ktorá poskytuje príležitosť na odhalenie krvácania parenchýmového orgánu obete nehody alebo zvýšenej fyzickej námahy pacienta;
 • laparoskopia, ktorá označuje najinformatívnejšiu a najobjektívnejšiu diagnostickú metódu, ktorá vám umožňuje určiť akékoľvek typy hematómov najväčšej žľazy ľudského tela;
 • ultrazvuk, ktorý poskytuje schopnosť vizualizovať krvácanie do tkanív alebo na povrch vitálnych žliaz vonkajšej sekrécie v ľudskom tele;
 • klinická a biochemická analýza krvi;
 • diagnostická punkcia brucha, po ktorej nasleduje zavedenie katétra z chlórvinylu;
 • ihlová paracentéza, ktorá vám umožní zistiť krvácanie parenchymálneho orgánu u pacienta v bezvedomí.

Liečba poškodenia pečene

Výsledky diagnostických opatrení určujú stupeň poškodenia pečene, liečbu. Medzi hlavné ciele jeho vymenovania patrí zastavenie krvácania, odstránenie rizika proliferácie hematómov, rozvoj závažných komplikácií a záchrana života pacienta. Medzi rôznymi druhmi liečby poškodeného parenchymálneho orgánu je často jediným spôsobom, ako ho liečiť, chirurgický zákrok. Táto operácia umožňuje zastaviť krvácanie, odstrániť poškodené tkanivo, segmenty alebo laloky poškodenej vonkajšej sekrečnej žľazy v ľudskom tele, zabrániť peritonitíde alebo eliminovať zápal pobrušnice..

Používanie receptov tradičnej medicíny a nezávislé liečenie traumy veľkého parenchymálneho orgánu sú prísne zakázané. Ignorovanie požiadaviek lekárov na okamžitú hospitalizáciu po poškodení pečene je hlavným dôvodom zhoršenia stavu obetí, rozvoja závažných komplikácií a nenapraviteľných následkov. Iba včasná kvalifikovaná lekárska starostlivosť zvyšuje šance na uzdravenie a odstraňuje riziko vážneho ohrozenia života pacientov.

Medzi mnohými hepatálnymi patológiami zaujíma osobitné miesto hematóm pečene, ktorý je spôsobený zvýšeným nebezpečenstvom pre ľudské zdravie a život. Hematóm znamená hromadenie krvi v dôsledku poškodenia krvných ciev, hlavnou príčinou je trauma do brušnej dutiny..

Modrina nie vždy vedie k výraznému klinickému obrazu, niekedy sa zistí pri ďalšom vyšetrení (centrálny hematóm). Zo všetkých diagnostických metód sa ultrazvuk vyznačuje väčšou informativitou a jednoduchosťou. Môže sa to vždy vykonať v prípade núdze.

Možné príčiny, klinické prejavy, lieková a chirurgická liečba hematómu pečene, prognóza - zvážime ďalšie.

Čo je to hematóm??

V lekárskej literatúre je opísaný hematóm pečene - jedná sa o mechanické poškodenie vnútorného orgánu, ktoré je sprevádzané prasknutím pečeňovej kapsuly, hromadením krvi v určitom množstve alebo prejavujúcim sa krvácaním, ktoré je obmedzené na blízke štruktúry, mäkké tkanivá.

Hematóm v pečeni je nebezpečným následkom traumy brucha. Existuje veľká pravdepodobnosť úmrtia, ak pacientovi neodkladne nepomôžete. V prvom rade je vysoká úmrtnosť založená na výskyte koagulopatie - proces zrážania krvi je prerušený.

Ľudia najčastejšie čelia úrazu v dôsledku nehody. Na ošetrenie sa používajú konzervatívne a operačné techniky. Niekedy ani chirurgická pomoc nezachráni život pacienta, pretože sa vyvíja silné krvácanie.

Mechanizmus formovania etiológie

Napriek skutočnosti, že pečeň je vnútorným orgánom, etiológia modrín sa príliš nelíši od zranení, napríklad rúk alebo nôh. Podľa ICD sa choroba týka uzavretého poškodenia žľazy, zodpovedá kódu S36.0. Základnou príčinou je trauma, ktorá viedla k prasknutiu krvných ciev.

 1. Padajúce z výšky.
 2. Stomp Stomp.
 3. Kompresia hrudníka pri cestnej nehode.

Riziková skupina zahŕňa jednotlivcov, ktorí majú v anamnéze vysoký krvný tlak, zníženú zrážanlivosť krvi. Prasknutie krvnej cievy môže vyprovokovať aj malú ranu.

Stupne hematómu a typov

V lekárskej praxi sa rozlišuje niekoľko odrôd - subkapsulárny hematóm pečene (alebo periférie) a centrálny (hlboký intrahepatický). Poslednou možnosťou je hlboké krvácanie do parenchýmu malej žľazy, čo je zriedkavé.

Ultrazvukové vyšetrenie najčastejšie ukazuje krvácanie pod kapsulou vnútorného orgánu. Bude to vyzerať ako ohnisko s hromadením krvi. Nebezpečenstvo je, že sa môže vyvinúť masívne krvácanie do brušnej dutiny, riziko úmrtia je 70%.

 • Prvý stupeň sa vyznačuje prasknutím kapsuly, čo vedie k miernemu krvácaniu.
 • Druhý stupeň - ovplyvňuje sa parenchým orgánu, je charakterizovaný dlhším krvácaním. Vyžaduje sa volumetrický chirurgický zákrok.
 • Tretí stupeň - masívne krvácanie, hlboké poškodenie, pacient má šokový stav. Okamžitá operácia, nutná resuscitácia.
 • Štvrtý stupeň je zložitá hlboká medzera so značným poškodením mnohých krvných ciev. Lekári nemajú vždy čas na záchranu osoby.

Práve kvôli nebezpečenstvu pečeňového hematómu, ktorý zasiahne brušnú dutinu, musíte vizuálne vyhodnotiť stav orgánu, aby ste zabránili negatívnym následkom..

Klinické prejavy

Prítomnosť hematómu v pečeni sa vo väčšine prípadov prejavuje symptómami. Všimnite si, že hematóm a hemangiom sú rôzne pojmy. V poslednom prípade sa rozumie novotvar v cievnej žľaze, ktorý je benígny. Odstránenie je potrebné iba na pozadí intenzívneho rastu. Lekári zvyčajne odporúčajú pravidelné monitorovanie - ultrazvuk alebo CT.

Hlavným príznakom hematómu je bolesť. Je lokalizovaný v pravej hypochondrii. Intenzita bolesti je priamo založená na sile prijatého úderu, v závislosti od stupňa poškodenia parenchýmu žľazy..

Ak je poškodenie malé, prejavuje sa nepohodlie. Na pozadí silného úderu je bolesť výrazná, líši sa intenzitou. Postava je iná - bodnutie, kŕče, ostré. Počas pohybu sa syndróm bolesti zosilňuje.

 1. Prítomnosť odrenín, modriny. Naznačujú výskyt vnútorného krvácania. Ak úder nie je silný, modriny nie sú sprevádzané silnou bolesťou. Inak neprítomnosť bolesti môže byť dôsledkom šokového stavu osoby.
 2. Porušenie CCC. V dôsledku silného úderu môže byť narušená činnosť srdcového svalu. Pacient má arytmiu, bolesť na hrudníku.
 3. Brušná distenzia alebo distenzia. Keď sú poškodené pečeň, žlčník a ďalšie orgány, lekári najčastejšie zistia nadúvanie. Ak je poškodená jedna pečeň, s ostatnými orgánmi je všetko v poriadku, žalúdok sa stiahne. Palpáciou sa dá zistiť patologické napätie orgánu..
 4. Zvýšenie telesnej teploty. Často sa prejavuje ako reakcia na bolesť a odrazenie. Podľa recenzií pacientov, ktorí mali v anamnéze hematóm, teplota stúpa 2-3 dni po cievnej mozgovej príhode, niekedy sprevádzanej orgánom.

Na niektorých obrazoch pacient odhaľuje príznak Shchetkin-Blumberg - syndróm bolesti sa nevyvíja okamžite po náraze, ale po určitom čase. V tomto prípade sa bolesti prejavia, keď už nie je vyvíjaný tlak na poškodenú oblasť. Kulenkampfov príznak je charakterizovaný bolesťou v brušnej stene.

Negatívne dôsledky

Jedinou komplikáciou bezprostredne po mŕtvici / poranení je vysoké riziko prasknutia hematómu, ktoré vedie k masívnemu vnútornému krvácaniu..

Metódy diagnostiky pečeňového hematómu

Pečeň má schopnosť zotaviť sa sama. Hematóm by sa mal zistiť čo najrýchlejšie a mala by sa začať komplexná liečba..

Prvá etapa diagnostiky zahŕňa vyšetrenie - lekár vyšetrí projekciu pečene po vykonaní hmatu. Vďaka tejto manipulácii je určená lokalizácia syndrómu bolesti.

Vykonávajú sa laboratórne testy krvi, moču, alkalickej fosfatázy, AST, ALT atď. Ukazovatele naznačujúce funkciu pečene.

Liečba hematómu

Pri predpisovaní liečby hematómu pečene sa berie do úvahy stupeň poškodenia. V závislosti od toho sa volí farmakoterapia alebo chirurgický zákrok, alebo sa kombinujú.

centrálnej

Ošetrenie sa vykonáva iba v stacionárnych podmienkach. Neočakávajú sa očakávané taktiky pri poškodeniach pečene, okrem prípadov, keď objem nahromadenej krvi v žľaze nie je väčší ako 150 ml, má pacient stabilnú hemodynamiku.

Lieky sú predpísané, ktoré pomáhajú zastaviť vnútorné krvácanie (Vikasol), vykonáva sa masívna infúzna terapia.

 • Prostriedky anestetického účinku (so silnou bolesťou).
 • Lieky znižujúce teplotu.
 • Protizápalové lieky.

subkapsulárna

Ak je u pacienta zistená nestabilná dynamika a je predpísaná adekvátna medikácia, je potrebný chirurgický zákrok. Laparotómia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Resuscitátor umiestni do žily niekoľko katétrov, ktorými vykonáva masívne infúzne ošetrenie - vstrekujú fyziologický roztok chloridu sodného, ​​glukózu, Ringerov roztok, transfúziu plazmy, doštičkovú hmotu.

Na prístup do pečene sa používajú rôzne techniky. Na pozadí núdzovej intervencie, keď je počet v minútach, sa vykoná horná stredná diagnostická laparotómia. Keď lekár skontroluje poškodenie všetkých brušných orgánov, chirurgický prístup sa rozšíri.

Ak bola vykonaná hĺbková štúdia, chirurg si je istý, že je poškodená iba pečeň, potom sa používajú užšie prístupy, prostredníctvom ktorých je vhodnejšie šiť tkanivá a krvné cievy. Ak je potrebné odstrániť časť žľazy, vykoná sa torakofrenolaparotómia.

Počas zákroku je dôležité čo najrýchlejšie zastaviť krvácanie. Za týmto účelom určte poškodenú nádobu, zachytite jej konce a sponu alebo ju okamžite zašite. Ak sa zistia neživotaschopné oblasti pečene, excidujú sa pomocou ultrazvukového skalpelu alebo argónového koagulátora..

Druhá možnosť je lepšia, pretože môže tvoriť povrchovú chrastu, nepriľne k pečeňovému tkanivu. Okrem toho má špecializovaný nástroj jemnejší účinok na pečeňové tkanivo, nevedie k veľkým oblastiam nekrózy.

Stehy sa nanášajú pomocou špeciálneho materiálu na šitie pomocou zakrivenej ihly. Časom sa vstrebávajú..

Hematóm pečene si vyžaduje neodkladnú lekársku starostlivosť. Priaznivú prognózu poskytujú iba kompetentné diagnózy a terapeutické opatrenia. Výsledok ovplyvňuje aj vek pacienta, strata krvi a miera poškodenia žľazy.

Zranenia rôzneho pôvodu, vrátane zranení v domácnosti a na cestách, často vedú k poškodeniu brušných orgánov. Pečeň je najčastejšie poškodená kvôli svojej blízkosti k prednej brušnej stene, ako aj kvôli relatívne veľkej veľkosti..

V prípade poškodenia jemného pečeňového tkaniva sa vytvorí hematóm pečene, čo je miestna akumulácia krvi. Takéto zranenie si vyžaduje okamžitú diagnostiku a chirurgické ošetrenie, pretože v opačnom prípade môže choroba postupovať až do smrti pacienta.

Traumatické zranenia vnútorných orgánov sú celkom bežné, nie je od nich v bezpečí žiadna osoba bez ohľadu na zlé návyky, výživu alebo iné faktory. Rozlišujú sa tieto príčiny výskytu hematómových orgánov:

 • stlačenie pečene následkom mimoriadnej udalosti, napríklad kolaps budovy atď.;
 • priame trauma alebo poškodenie brušnej dutiny;
 • pád z akejkoľvek výšky na žalúdok, čo vedie k úderu značnej sily atď..

Bez ohľadu na uvedený dôvod je mechanizmus vzhľadu hematómu rovnaký. Traumatická expozícia vedie k prasknutiu malého alebo stredného množstva, ktoré je sprevádzané tvorbou nahromadenej krvi vo vnútri tela..

Je dôležité poznamenať, že primárne zameranie na krvácanie, t.j. hematóm sa môže zvyšovať. Toto sa obzvlášť často pozoruje v prípadoch, keď sú poškodené dostatočne veľké krvné cievy a systém hemostázy pacienta je narušený a nedokáže sa vyrovnať s jeho funkciami..

Akákoľvek trauma do brušnej dutiny by mala byť indikáciou okamžitej lekárskej starostlivosti. Okrem samotného zlyhania pečene je možné, že odtok krvi presahuje jej limity, čo môže spôsobiť hemoragický šok a peritonitídu..

Porušenie integrity pečeňových ciev sa môže vyskytnúť rôznymi spôsobmi, čo vedie k vzniku dvoch rôznych skupín hematómov: centrálneho a subkapsulárneho. Centrálne hematómy sa zriedka prejavujú výraznými klinickými symptómami, a preto človek nemusí vyhľadávať lekársku pomoc. Nedostatok liečby vedie k faktu, že vo vnútri pečene sa začínajú vytvárať traumatické cysty, ako aj ložiská neinfekčného zápalu..

Pri veľkých hematómoch je možná kompresia normálneho pečeňového tkaniva s jeho nekrózou, čo povedie k vzniku akútneho zlyhania pečene..

Hromadenie krvi v tele sa môže nakaziť baktériami a vírusmi už v tele pacienta. V tomto prípade sa u pacienta vyvinie hepatitída, ktorá sa vyznačuje dlhým priebehom a nízkou účinnosťou liečby..

Subkapsulárne hematómy sa tvoria na okraji pečeňového tkaniva a kapsuly vláknitých orgánov. Ak pacientovi nie je poskytnutá okamžitá lekárska starostlivosť, má taký hematóm riziko preniknutia do brušnej dutiny v dôsledku narušenia integrity dostatočne tenkej kapsuly. V tomto prípade sa u pacienta rozvíja peritonitída av niektorých prípadoch hemoragický šok, ktorý môže viesť k smrti.

Klinické prejavy a diagnostika

Príznaky hematómu pečene sa v špecifických prípadoch veľmi líšia, čo závisí predovšetkým od stupňa poškodenia orgánu, ako aj od lokalizácie akumulácie krvi. Na potvrdenie diagnózy sa vykoná niekoľko diagnostických postupov..

Príznaky patológie

Ochorenie sa spravidla prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

Je potrebné poznamenať, že napriek častému výskytu bolesti môže bolesť chýbať. Tento variant priebehu pečeňových hematómov sa navyše považuje za nepriaznivý. Podobná situácia nastáva v dôsledku skutočnosti, že krv z hematómu okamžite vstupuje do brušnej dutiny, čo spôsobuje šokový stav, pri ktorom sa nemusí objaviť bolesť..

Okrem týchto príznakov možno u pacienta zistiť nasledujúce klinické prejavy choroby:

Vysoká miera úmrtnosti pacientov s pečeňovými hematómami je spojená so skutočnosťou, že pacienti zriedka chodia do zdravotníckych zariadení, pričom bolesť v pravej hypochondrii spája jednoducho so skutočnosťou, že došlo k zraneniu a nedochádza k podozreniu na možnosť poškodenia vnútorných orgánov..

Prevenciou ruptúry hematómu a progresiou choroby je možné množstvo diagnostických postupov. Výsledky by mal vždy interpretovať iba ošetrujúci lekár, pretože pacient sám alebo jeho priatelia nie sú schopní racionálne vyhodnotiť údaje..

Stanovenie diagnózy

Diagnóza pečeňového hematómu sa vykonáva podľa nasledujúceho algoritmu:

Diagnostické opatrenia by mali byť vždy komplexné a mali by kombinovať niekoľko prístupov. To vám umožní zvýšiť presnosť diagnostiky a nevynechať hroznú chorobu..

Znaky komplikácií

Prítomnosť hematómu v pečeni priamo neohrozuje život pacienta, avšak toto ochorenie môže spôsobiť rozvoj rôznych komplikácií, z ktorých najdôležitejšie sú nasledujúce následky:

 • prasknutie kapsuly s krvácaním do brucha. To vedie k vzniku peritonitídy a môže tiež spôsobiť hemoragický šok, ktorý sa prejavuje prudkým poklesom krvného tlaku a zhoršeným prísunom krvi do životne dôležitých orgánov: mozog, srdce atď.;
 • akútna alebo chronická hepatitída. Môže byť spojená s infekčnými agensmi alebo môže byť aseptická. Podobná klinická situácia je sprevádzaná zhoršenou funkciou pečene a môže spôsobiť rozvoj fibrózy s následným následkom cirhózy;

Týmto komplikáciám sa dá ľahko predísť, ak je choroba diagnostikovaná včas, najlepšie zo všetkých bezprostredne po zranení.

V tejto súvislosti treba poznamenať, že akékoľvek traumatické poškodenie steny brušnej dutiny by malo byť dôvodom na kontaktovanie lekárskeho zariadenia. Ošetrujúci lekár bude schopný rýchlo urobiť presnú diagnózu av prípade potreby zvoliť najvhodnejší spôsob liečby.

Účinné ošetrenie

Na liečenie patológie je potrebný komplexný účinok, ktorý zahŕňa chirurgický zákrok, lokálnu expozíciu a stravu. Terapia závisí od toho, aký typ hematómu sa u pacienta tvorí: centrálny alebo subkapsulárny.

Centrálny hematóm

Takáto malá formácia nie je indikáciou pre chirurgickú liečbu, pretože zriedka vedie k rozvoju závažných komplikácií. Výsledkom tejto formy ochorenia je vytvorenie malej cysty. Aby sa predišlo vzniku komplikácií, predpisujú sa týmto pacientom tieto skupiny liekov:

Je potrebné poznamenať, že akékoľvek lieky sa majú predpisovať iba po konzultácii s lekárom. Lieky majú určité indikácie a kontraindikácie, a ak sa používajú nesprávne, môžu viesť k progresii choroby alebo spôsobiť rozvoj vedľajších účinkov liečby.

Subkapsulárny hematóm

Takéto poškodenie pečene je indikáciou chirurgického zákroku. V tomto prípade je terapia zameraná na riešenie nasledujúcich problémov:

 • prestaňte krvácať;
 • odstránenie poškodeného pečeňového tkaniva, ktoré už nefunguje v dôsledku nekrózy;
 • profylaxia alebo liečba peritonitídy v prípade prasknutia kapsuly hematómu.

Konkrétny typ operácie a jej objem určuje chirurg. Hlavnou metódou chirurgického zákroku je laparotómia so širokým prístupom do brušnej dutiny. Laparotómia vám umožňuje rýchlo vykonať operáciu a identifikovať možné komplikácie poranenia vrátane tých, ktoré sú spojené s poškodením iných orgánov brušnej dutiny..

Na konci operácie chirurg opatrne odstráni tekutinu z brušnej dutiny, ponechá v nej špeciálne odtoky a zošije prednú stenu brucha vo vrstvách. Priemerná doba rehabilitácie pri tomto type poškodenia je od 6 do 24 mesiacov v závislosti od závažnosti poškodenia vnútorného orgánu..

Malo by sa poznamenať, že používanie tradičnej medicíny alebo homeopatie je neprijateľné z dôvodu nedostatku dôkazov o účinnosti týchto prístupov. Pri použití týchto metód môže choroba rýchlo postupovať, čo vedie k úmrtiu pacienta v dôsledku vývoja komplikácií.

Pacient R.: „Asi pred rokom som mal dopravnú nehodu, ktorá vo mne viedla k vytvoreniu pečeňového hematómu. Lekári po rýchlej diagnóze odhalili, že hematóm je subkapsulárnej povahy a ohrozuje môj život. Včasný chirurgický zákrok umožnil odstrániť hematómy a zošiť pečeň, čím sa zabránilo vzniku komplikácií. “.

Chirurg: „Subkapsulárne hematómy sú bežné formy choroby, ktoré priamo ohrozujú životy pacientov. Iba včasná diagnostika a vhodná chirurgická liečba ich môžu odstrániť a dosiahnuť následné uzdravenie pacienta. Po poranení brucha by ste v žiadnom prípade nemali sedieť doma a samoliečiť. Okamžite sa musíte poradiť s lekárom.

diéta

Zmierniť priebeh choroby u pacienta je možné pomocou množstva opatrení, z ktorých najdôležitejšia je korekcia výživy pacienta. Špecialisti zdôrazňujú nasledujúce odporúčania týkajúce sa príjmu potravy:

 • priamo v pooperačnom období by mal pacient odmietnuť jedlo, avšak od druhého dňa sa do stravy pridávajú po malých dávkach ľahko stráviteľné produkty;
 • je potrebné vyhnúť sa prejedaniu a jesť jedlo po častiach, v malých porciách;
 • akékoľvek mastné, vyprážané alebo korenené potraviny, ktoré spôsobujú nadmerný stres v pečeňovom tkanive, by sa mali vylúčiť;
 • jedlo by malo byť bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerály - aby sa urýchlil proces regenerácie;
 • je nevyhnutné vylúčiť použitie alkoholu a tabaku.

Hematómy pečene sa tvoria v dôsledku traumy do brušnej dutiny. Toto ochorenie sa vyznačuje hromadením krvi v pečeňovom tkanive, ktoré môže mať centrálnu alebo subkapsulárnu povahu. Centrálny hematóm nepredstavuje ohrozenie ľudského života, ale môže spôsobiť hepatitídu alebo zlyhanie pečene..

Dopravné nehody, zranenia doma alebo v práci vedú k poraneniu brušnej dutiny a poškodeniu pečene. Pod vplyvom vonkajších mechanických vplyvov, ako aj vďaka zvláštnemu anatomickému umiestneniu orgánu, krehkosti parenchýmu, je narušená integrita ciev. Hematóm pečene, ktorý je krvácaním na povrchu alebo v jeho tkanivách, je vážne a vážne zranenie, ktoré si vyžaduje okamžitú odbornú pomoc lekárov. Nedostatok včasnej liečby vedie k rozvoju komplikácií, smrti pacienta.

Príčiny krvácania najväčšieho parenchymálneho orgánu

Nie je možné poistiť sa proti poraneniu brušnej dutiny. Poškodenie pečene sa môže vyskytnúť u zdravých ľudí, zástancov aktívneho životného štýlu a vyváženej stravy. Medzi hlavné príčiny hematómu parenchymálneho orgánu patrí:

 • núdzové situácie vedúce k náhodnému stlačeniu pečene;
 • trauma do brušnej dutiny pri výkone úradných výrobných povinností;
 • amatérske alebo profesionálne športy;
 • dopravná nehoda;
 • pády zo stavebných objektov alebo budov, z útesov, hornín;
 • poškodenie parenchymálneho orgánu v dôsledku bitia alebo zdvíhania veľmi ťažkých predmetov.

Hematóm pečene má jednoduchý mechanizmus výskytu. Vyššie uvedené faktory spôsobujú prasknutie ciev parenchýmového orgánu a následné krvácanie v tkanivách alebo na povrchu..

Druhy ťažkých poranení orgánov

Ruptúra ​​ciev pečene vedie k rôznym typom krvácania nepárového orgánu brušnej dutiny. Lekári rozlišujú centrálne a subkapsulárne hematómy. Prvý typ poškodenia pečene je charakterizovaný lokalizáciou poškodených ciev v tkanivách, absenciou výrazných symptómov. Ak sa neliečia zápalové procesy, môžu sa v poškodených oblastiach parenchymálneho orgánu vyvinúť traumatické cysty. Nie je vylúčená infekcia a stláčanie parenchýmu, tkanivová nekróza najväčšej žľazy.

Medzi povrchom a vláknitou membránou orgánu sa vytvára subkapsulárny typ krvácania do pečene. Pri absencii včasnej liečby tohto typu poškodenia parenchymálneho orgánu sa môžu vyskytnúť problémy so zastavením krvácania. Hromadenie krvi vedie k prasknutiu vláknitej membrány v pečeni alebo žľaze samotnej, diagnóze peritonitídy alebo smrti pacienta..

Hematómové príznaky

Medzi príznaky závažného poškodenia pečene patria tieto príznaky:

 • prudké zníženie krvného tlaku;
 • búšenie srdca a vysoký srdcový rytmus;
 • celková slabosť pacienta;
 • bolestivé syndrómy v oblasti poškodenej pečene rôznej intenzity, zväčšujúce sa s hmatom poškodeného orgánu;
 • vývoj hematomegaliálneho syndrómu;
 • zvýšená telesná teplota pacienta;
 • žltý odtieň očnej skléry a kože, charakteristický pre diagnostiku hepatitídy "A";
 • zvýšená bolesť v pravej hypochondrii počas inspirácie;
 • strata vedomia na krátku dobu.

Výskyt takýchto príznakov po poškodení životne dôležitej žľazy vonkajšej sekrécie v ľudskom tele naznačuje potrebu okamžitej hospitalizácie a liečby v nemocnici..

Diagnostika krvácania parenchýmového orgánu

Včasné vykonanie diagnostických opatrení na zistenie hematómu pečene hrá dôležitú úlohu a poskytuje príležitosť, aby sa zabránilo vzniku závažných komplikácií. Ich zoznam obsahuje:

 • vizuálna prehliadka, pohmat a história;
 • röntgenová snímka, ktorá poskytuje príležitosť na odhalenie krvácania parenchýmového orgánu obete nehody alebo zvýšenej fyzickej námahy pacienta;
 • laparoskopia, ktorá označuje najinformatívnejšiu a najobjektívnejšiu diagnostickú metódu, ktorá vám umožňuje určiť akékoľvek typy hematómov najväčšej žľazy ľudského tela;
 • ultrazvuk, ktorý poskytuje schopnosť vizualizovať krvácanie do tkanív alebo na povrch vitálnych žliaz vonkajšej sekrécie v ľudskom tele;
 • klinická a biochemická analýza krvi;
 • diagnostická punkcia brucha, po ktorej nasleduje zavedenie katétra z chlórvinylu;
 • ihlová paracentéza, ktorá vám umožní zistiť krvácanie parenchymálneho orgánu u pacienta v bezvedomí.

Liečba poškodenia pečene

Výsledky diagnostických opatrení určujú stupeň poškodenia pečene, liečbu. Medzi hlavné ciele jeho vymenovania patrí zastavenie krvácania, odstránenie rizika proliferácie hematómov, rozvoj závažných komplikácií a záchrana života pacienta. Medzi rôznymi druhmi liečby poškodeného parenchymálneho orgánu je často jediným spôsobom, ako ho liečiť, chirurgický zákrok. Táto operácia umožňuje zastaviť krvácanie, odstrániť poškodené tkanivo, segmenty alebo laloky poškodenej vonkajšej sekrečnej žľazy v ľudskom tele, zabrániť peritonitíde alebo eliminovať zápal pobrušnice..

Používanie receptov tradičnej medicíny a nezávislé liečenie traumy veľkého parenchymálneho orgánu sú prísne zakázané. Ignorovanie požiadaviek lekárov na okamžitú hospitalizáciu po poškodení pečene je hlavným dôvodom zhoršenia stavu obetí, rozvoja závažných komplikácií a nenapraviteľných následkov. Iba včasná kvalifikovaná lekárska starostlivosť zvyšuje šance na uzdravenie a odstraňuje riziko vážneho ohrozenia života pacientov.

CHEAP LIEKY NA HEPATITIS C

Stovky dodávateľov prepravujú lieky proti hepatitíde C z Indie do Ruska, ale iba spoločnosť IMMCO vám pomôže kúpiť sofosbuvir a daclatasvir (ako aj velpatasvir a ledipasvir) z Indie za najlepšiu cenu as individuálnym prístupom ku každému pacientovi.!

Ampicilín, liek obľúbený mnoho rokov, je účinným antibiotikom. Napriek skutočnosti, že sa objavili nové lieky, stále to prospieva...

Duphalac so strážnikmi Ošetrovateľská matka by sa, samozrejme, mala najskôr poradiť s lekárom, čo treba napraviť pri problémoch so stolicou. To dáva zmysel...

Holosas - liek obsahujúci extrakt z ruží, ktorý patrí do skupiny choleretík a žlčových prípravkov. kraj

Obličky sú dôležitým orgánom nášho tela. Opuchy, opuchy v oku a bolesti chrbta naznačujú problémy s prácou v tele. Ak to nie je vážne...

Diéta pre choroby žlčníka - opis a všeobecné zásady Žlčník je akýmsi skladom žlče. Je potrebné, aby telo spracovalo...

Cholesterol je organická látka, prírodný alkohol rozpustný v tukoch. V tele všetkých živých vecí je súčasťou bunkovej steny...

Toxická hepatitída po chemoterapii... "Liečba hepatitídy Dobrý deň, milí lekári a používatelia fóra! Chcem požiadať o radu, ako zaobchádzať so súčasnými...

V súčasnosti počet ľudí s malígnymi nádormi neustále rastie. Mnoho ľudí verí, že lymfóm je smrteľná choroba...

Pomohli tieto informácie? Povedzte ostatným o nás, možno aj oni potrebujú pomoc.

Ako liečiť hematóm pečene a jeho príznaky

Hematóm pečene je nebezpečným následkom podliatin orgánov, ktorý si vyžaduje okamžitú liečbu. Musíte byť schopní rozpoznať príznaky traumy, ktoré nie sú špecifické. V lekárskom zariadení sa používajú hardvérové ​​diagnostické metódy. Liečba sa najčastejšie vykonáva chirurgicky.

príčiny

Hematómy pečene sú výsledkom:

 • stlačenie brušnej oblasti;
 • tupé poranenia brucha;
 • padá z veľkej výšky;
 • nadmerná fyzická námaha (na nosenie).

Príznaky a diagnostika

Pri krvácaní v pečeni sa objavujú tieto príznaky:

 • Syndróm bolesti. Závažnosť nepohodlia závisí od príčiny krvácania. Bolesť je akútna a slabo vnímateľná. Zosilňuje sa pohybmi a prehmataním brucha.
 • Otery a podliatiny. Tieto príznaky nie sú vždy pozorované. Naznačujú vývoj vnútorného krvácania. Nesmie dôjsť k bolesti. Často sa objavujú príznaky šokového stavu (bledosť kože, zhoršené vedomie, spomalenie reakcií)..
 • Zmena krvného tlaku. Ihneď po zranení prudko stúpa, ale na pozadí straty krvi začína klesať.
 • Porušenie srdcovej činnosti. Pri podliatinách dochádza k silnému stresu, pri ktorom sa zvyšuje srdcová frekvencia a mení sa srdcová frekvencia. Na ľavej strane hrudníka sú často bolesti.
 • Stiahnutie alebo nadúvanie. Po poškodení pečene sa predná brušná stena stiahne. Ak je črevo zapojené do patologického procesu, pozoruje sa zadržiavanie plynu. Palpácia odhaľuje napätie v brušných svaloch.
 • Zmena telesnej teploty. Po krvácaní stúpa, čo sa spája so žltnutím pokožky a hepatomegáliou. Tieto príznaky hematómu pečene sa objavujú 3. deň a považujú sa za nebezpečné..

Na detekciu krvácania sa používajú tieto vyšetrovacie metódy:

 • inšpekcia Ihneď po vstupe pacienta do nemocnice chirurg odhalí vonkajšie príznaky zranenia a jeho následky. Ak je to možné, vykoná sa prieskum, ktorý pomôže zistiť okolnosti, za ktorých bola škoda spôsobená..
 • Röntgenové vyšetrenie. Pomáha detekovať prítomnosť krvi pod kapsulou pečene. Obrázok ukazuje škvrnu s rozmazanými hranicami, posunom čreva, bránice a obličiek, čo naznačuje prítomnosť veľkého hematómu..
 • Ultrazvuk brucha. Jeho cieľom je zistiť hematóm a určiť jeho veľkosť. Štúdia je pre telo bezpečná a môže sa vykonať neobmedzene mnohokrát. Analýza výsledkov postupu pomáha odlíšiť krvácanie od iných chorôb..
 • Všeobecná analýza krvi. Používa sa na hodnotenie celkového stavu tela. Pri krvácaní v pečeni je možné pozorovať zníženie hladiny hemoglobínu, zvýšenie obsahu pečeňových transamináz a bilirubínu v krvi..

Ako sa lieči?

Liečba poškodenia pečene a jej dôsledkov sa najčastejšie vykonáva chirurgicky. Na prednej stene brucha sa urobí rez, ktorý umožní prístup k orgánu. Obsah formácie sa odstráni, rana sa vypustí. V období zotavenia sa predpisujú lieky, ktoré zlepšujú pečeň a celkový stav tela:

 • Hepatoprotektory. Prostriedky obnovujú pečeňové bunky, normalizujú funkcie orgánu a chránia ho pred poškodením.
 • Lieky obsahujúce železo. Pomáhajú eliminovať účinky vnútorného krvácania, zlepšujú zloženie krvi.
 • Vitamínové pomôcky. Majú všeobecný posilňujúci účinok, normalizujú činnosť imunity, ktorá je narušená po ťažkých zraneniach.
 • lieky proti bolesti Pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou posttraumatického a pooperačného pôvodu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Miechová kýla chrbtice je častou degeneratívnou anomáliou pri vývoji pohybového aparátu spôsobenou „vyčnievaním“ medzistavcových platničiek. Takéto anomálie sa vyskytujú, keď je narušená hygiena pohybového aparátu.
Použitie ľudových liekov na liečbu pupočnej kýly u dospelých je bežnou praxou s podobnou patológiou. Je založená na použití liečivých rastlín a improvizovaných produktov, ktoré používajú ľudia, ktorí sa nechcú uchýliť k chirurgickému ošetreniu.

Bolesť v pleci

Liečba
Zhrnutie: Bolesť v ramene je pomerne častým a alarmujúcim príznakom. Obmedzenie pohyblivosti ruky v dôsledku bolesti ramena významne obmedzuje schopnosť pacienta pracovať a možnosť vlastnej starostlivosti.