loader

Hlavná

Liečba

Ktorý lekár lieči kýlu chrbtice

Ktorý lekár lieči kýlu chrbtice

Ktorý lekár lieči kýlu chrbtice, ktorej špecialistom je kontaktovať

Miechová kýla je veľkým nebezpečenstvom pre ľudské zdravie. Má množstvo vážnych komplikácií. Ak začnete byť liečený včas, môžete v liečbe dosiahnuť pozitívny výsledok. Každý musí vedieť, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice. V bedrovej oblasti sa najčastejšie vyskytuje prietrž. Správna a účinná terapia pomôže zabrániť ďalšiemu zničeniu disku..

Hlavné dôvody

Príčinou kýly môžu byť rôzne zranenia chrbtice. Fyzický stres tiež ovplyvňuje vývoj choroby. Ochorenie sa môže vyskytnúť nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí.

Vertebrálna hernia sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • sedavý spôsob života;
 • nedostatok základných vitamínov;
 • nesprávne držanie tela;
 • modriny a zranenia stavcov;
 • pitie alkoholu a tabakových výrobkov;
 • fyzické prepätie;
 • skolióza;
 • obezita;
 • dedičnosť.

symptomatológie

Príznaky medzistavcovej prietrže sa vždy prejavujú ako bolesť v chrbte. Spočiatku rušia hneď po prebudení, ale potom už môže cítiť, ako jeho bolesť zakrýva počas zatáčok alebo sklonu. Pri chôdzi môže byť bolesť slabá.

Najčastejšie sa bolesti začínajú dávať do nohy a znecitlivia sa. Pri kašľaní alebo kýchaní sa môžu zhoršiť pocity. Potom pacient prakticky nevstane z postele a bolesť je neznesiteľná. Ak sa pri krčnej chrbtici vyskytuje hernia, pacient pociťuje nasledujúce príznaky: slabosť, nespavosť, bolesti hlavy, zhoršené videnie, nevoľnosť, znecitlivenie rúk, zvonenie v ušiach, vysoký krvný tlak.

V žiadnom prípade nemôžete ignorovať príznaky, môže to mať vážne následky. Ak je liečba naplánovaná načas, pacient môže urobiť bez chirurgického zákroku. Pacient nemusí mať ani podozrenie, že má medzistavcovú prietrž.

Ak je v chrbtici nepohodlie, mali by ste váhať a navštíviť lekára. Pri hernii v bedrovej oblasti môže dôjsť k znecitliveniu nôh, hnačkám, cystitíde. Špecialista vykoná komplexné vyšetrenie a predpíše účinné ošetrenie.

Ktorého lekára by som mal kontaktovať pri herniovanej prietrži

Každý človek musí vedieť, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice. Ak sa ukázalo, že existuje podozrenie na túto patológiu, nemali by ste online vyhľadávať liečbu. Choroby stavcov skutočne predstavujú vážne nebezpečenstvo. Nikdy by ste nemali samoliečiť, takéto príznaky môžu byť podobné mnohým chorobám..

Po tom, čo pacient absolvoval všetky potrebné vyšetrenia, lekár pošle konkrétneho špecialistu, aby predpísal správnu liečbu. Pacient je najčastejšie poslaný na ortopedickú konzultáciu. Tento špecialista rozumie chorobám súvisiacim s chrbticou a pohybovým systémom..

Pomáha identifikovať príčinu prietrže pomocou určitých testov a sťažností pacienta. Pred predpísaním liečby lekár nasmeruje pacienta na MRI. Stáva sa, že terapeut sa odvoláva na traumatológa, ak v nemocnici nie je ortopéd.

S tým však nie je nič zlé, pretože odborník chápe aj choroby spojené s chrbticou. Traumatológ si je dobre vedomý rôznych chorôb, ktoré pochádzajú zozadu. Koniec koncov, príčinou choroby môže byť pomliaždená chrbtica.

Terapeut vás môže tiež odkázať na neurológa. Kýla sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku poruchy miechy. Môžu sa vyskytnúť stlačené nervy a narušiť prietok krvi. Preto bude odborník schopný nájsť príčinu choroby.

Zriedka, ale on je označený za osteopat, predpisuje fyzioterapiu a lieky. Tento špecialista je predpísaný, keď je pravdepodobné, že pacient podstúpi operáciu. Iba tretina pacientov sa dokázala vyhnúť chirurgickému zákroku.

Toto ochorenie môže tiež viesť k invalidite v dôsledku zápalového procesu v mieche. Takéto následky nie sú pre pacienta najpríjemnejšie, takže špecialista najskôr určí diagnózu a pokúsi sa pacienta liečiť. Ak všetko ostatné zlyhá, musí sa osoba podrobiť operácii.

Preventívne opatrenia

Aby ste zabránili medzistavcovej prietrži, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel. Najčastejšie sa toto ochorenie môže vyskytnúť u mužov, ktorí zdvíhajú závažia. Lekári odporúčajú, aby ste si pred prijatím niečoho sadli a až potom objekt zdvihnite. Potom bude záťaž rovnomerne rozložená a chrbtica nebude trpieť.

Nesmieme zabudnúť na cvičenie každé ráno. Pomôže to predchádzať chorobe a normalizovať krvný obeh, človek pociťuje nárast energie po celý deň..

Je potrebné spať na ortopedických matracoch strednej tvrdosti, vankúš by nemal byť plochý a veľmi vysoký. Správna výživa pomáha predchádzať nielen prietrži chrbtice, ale aj iným chorobám. Odmietaš alkohol a fajčenie, také zlé návyky veľmi ovplyvňujú stav a zdravie človeka.

Ktorý lekár lieči prietrž v chrbtici??

Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, okamžite vyhľadajte lekára

Len ⅓ pacientov s bolesťou chrbtice vyhľadá lekársku pomoc. Zvyšok obete sa bojí nájsť hroznú diagnózu, ktorá zmení ich život hore nohami, alebo nevedia, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice. Väčšina pacientov dúfa, že príznaky časom zmiznú. Príznaky sa však len zhoršujú, bránia normálnemu životnému štýlu, práci a dokonca aj odpočinku.

Ako rozpoznať chorobu?

Bolesť chrbta nemožno ignorovať. Poškodené segmenty chrbtice ovplyvňujú fungovanie svalov a vnútorných orgánov. Obsahuje veľa nervových zakončení, ktorých stlačenie môže viesť k znecitliveniu končatín alebo v neskorších štádiách prietrže k ochrnutiu. Symptomatológia ochorenia závisí od umiestnenia výčnelku. Aby ste včas rozpoznali degeneratívnu patológiu, musíte poznať klinický obraz choroby.

Tabuľka. Príznaky rozvoja prietrže medzistavcovej platničky v závislosti od umiestnenia lézie.

lokalizáciaKlinický obraz
krčnej● bolesť chrbta, týlnej časti;

● progresia choroby vedie k bolesti v pažiach, ramenách, lopatkách;

● pohyblivosť krku je obmedzená;

● krvný tlak sa môže znížiť alebo zvýšiť;

● strata citlivosti a pálenie.

Hrudné oddelenie● bolesť na hrudníku;

● brnenie, znecitlivenie horných končatín;

● pocit plazenia;

● svalová slabosť rúk;

● mužom hrozí impotencia.

bedrový● spočiatku sa syndróm bolesti objavuje v bedrovej oblasti, môže byť bolesť, streľba, akútna;

● pri fyzickej námahe sa intenzita bolesti zvyšuje, vyžaruje do zadku, stehna;

● v mieste dolnej končatiny pociťuje pocit mravenia, necitlivosti a mravčenia.

Sakrálne oddelenie● pocit „bavlny“ nôh;

● bolesť v oblasti dolnej časti chrbta, krížovej kosti, zadku, nôh a nôh.

Kto robí diagnózu? Samozrejme, robí diagnózu sám - zlé rozhodnutie. Je dôležité pochopiť, že spinálna prietrž nepriaznivo ovplyvňuje pohodu. Najlepší spôsob, ako zostať zdravý, je konzultovať s profilovým lekárom..

Primárne vyšetrenie pacienta vykonáva terapeut. Lekár vyšetrí obeť, zistí príznaky choroby, požiada pacienta, aby urobil niekoľko cvičení, pomocou ktorých vyhodnotí pohyblivosť chrbtice. Ak bolesť vyžaruje do inej časti tela, malo by sa to tiež vyšetriť. Diagnózu si môžete sami určiť na základe informácií získaných z internetových zdrojov. Tento prístup sa však bohužiaľ skončí..

Pacient by mal vyšetriť kvalifikovaný lekár, ktorý opakovane čelil podobnej diagnóze. Pri autodiagnostike a liečbe existuje okrem základnej patológie obrovské riziko komplikácií. Počiatočná diagnóza je stanovená miestnym terapeutom. Ak neviete, na ktorého lekára sa obrátiť, požiadajte register. Každý lekár dostane osobitnú časť mesta, v registri by sa mali uviesť tieto informácie.

Miestny terapeut vás nasmeruje na úplné vyšetrenie. Odporúča sa urobiť röntgen, urobiť krv a moč. Po predbežnej diagnóze „hernie chrbtice“ terapeut nasmeruje obeť na ortopeda alebo reumatológa. Lekár dáva pokyn k ultrazvukovej magnetickej rezonancii, aby získal ucelenejší obraz o chorobe. Po potvrdení diagnózy ortopéd začne liečbu. Ak sa objavia nové príznaky alebo komplikácie, možno budete potrebovať pomoc lekárov rôznych špecializácií, napríklad neurológa, chirurga, vertebroológa, chiropraktika, masážneho terapeuta, inštruktora cvičebnej terapie, fyzioterapeuta..

Povinnosti neurológa a chirurgického odborníka

Ktorý lekár lieči prietrž chrbtice? Medzistavcová hernia vedie k objaveniu sa neurologických symptómov, vrátane radiálneho syndrómu, čiastočnej alebo úplnej kompresie koreňov cauda equina a zlyhania obehu. S takýmito príznakmi ortopéd smeruje k neurológovi. Úlohy neurológa s herniou chrbtice:

 • predpísať ďalšie výskumné metódy;
 • potvrdiť diagnózu a identifikovať ďalšie neurologické problémy spojené s výskytom hernie;
 • detegovať stupeň neurologického deficitu;
 • predpísať symptomatickú a patogénnu liečbu.

Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár nasmeruje pacienta k chirurgovi. Lekári sa často podieľajú na liečbe kýlovej kýly. Špecialisti tohto profilu sa posielajú v nasledujúcich prípadoch:

 • konzervatívna liečba nepomáha;
 • nervové korene boli pritlačené príliš dlho a môžu viesť k ochrnutiu;
 • formácia prietrže dosiahla veľké rozmery.

Chirurgickí špecialisti sú schopní odstrániť výstupok, nahradiť medzistavcové platničky implantátom. Po operácii lekár sleduje pacienta, predpisuje súbor rehabilitačných opatrení. Chirurg dokáže vyliečiť kýlu. Po operácii je potrebné navštíviť lekára, aby lekár monitoroval stav pacienta, v prípade potreby predpísal potrebné lieky..

Kto vykonáva fyzioterapiu a cvičebnú terapiu?

Fyzioterapeut a inštruktor fyzioterapie sa ďalej podieľajú na liečbe kýly chrbtice. Fyzioterapia sa vykonáva bez operácie a po nej. Kýla je liečená fyzioterapeutom, iba tento lekár môže predpísať tento druh liečby, informovať pacienta o kontraindikáciách a vedľajších účinkoch po zákroku. rehabilitácia:

 • obnovuje krvný obeh;
 • zmierňuje zápal;
 • zmierňuje bolesť.

Magnetoterapia, elektroyostimulácia, elektroforéza, laserová liečba pomáhajú zmierniť príznaky choroby. Súčasne s fyzickou terapiou je potrebné vykonávať cvičebnú terapiu. Špecialisti na fyzioterapeutické cvičenia ukazujú správnosť cvičení, monitorujú stav pacienta počas tréningu a dávajú odporúčania pre triedy doma. Inštruktori fyzickej terapie sú oslovení v akomkoľvek štádiu vývoja prietrže chrbtice. Fyzikálna terapia pomáha:

 • obnoviť mobilitu;
 • vrátiť flexibilitu chrbtice, elasticitu;
 • zmierniť bolesť;
 • obnoviť narušený metabolizmus;
 • zlepšenie krvného obehu v poškodených segmentoch chrbtice.

Telesná výchova sa najprv vykonáva pod dohľadom kvalifikovaného lekára. Okrem toho môžu byť triedy povolené vykonávať doma, ale niekoľkokrát týždenne za účelom návštevy špecialistu na fyzickú terapiu.

Je dôležité si uvedomiť, že liečba medzistavcovej prietrže je zložitý a zdĺhavý proces. Za jeden mesiac nič nezmizne, napriek tomu, že lekári teraz používajú nové metódy liečby a vysoko účinné lieky. Takže sa nemusíte ponáhľať - len sa snažte získať späť a riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov s presnosťou na najmenšie podrobnosti.

Teória - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Ktorý lekár lieči kýlu chrbtice?

Muskuloskeletálny systém človeka je najzložitejším mechanizmom, v ktorom všetky oddelenia vzájomne pôsobia. Zároveň sú podopreté chrbticou - hlavnou časťou celého prístroja. Niet divu, že na neho dopadá najväčšia záťaž. A vôbec niet pochýb o tom, že prietrž - najčastejšie sa vyskytujúci problém s chrbtom - sa vo väčšine prípadov vyskytuje u ľudí v produktívnom veku..

Pacienti tejto vekovej kategórie, ktorí nechcú odísť z práce na dlhú dobu, sa často pokúšajú vyriešiť problémy bez účasti lekára. Medzitým prechádza kýla chrbtice a je pravdepodobné, že sa vyvinie scenár, v ktorom bude kedysi zdravý človek upútaný na lôžko. Negatívnemu výsledku sa však môžete vyhnúť len včasným kontaktovaním kvalifikovaného lekára. Neodkladajte návštevu špecialistovi, starajte sa o seba a svoje zdravie.

Prvé príznaky tohto impozantného ochorenia nie vždy priťahujú pozornosť. Lekári zvyčajne diagnostikujú prietrž podľa niekoľkých hlavných príznakov a sťažností:

 • znecitlivenie končatín, prstov alebo nôh;
 • silná dlhotrvajúca bolesť v mieste výskytu prietrže alebo siahania do gluteálneho svalu alebo inej oblasti.

Skúsený lekár ľahko rozpozná patologické zmeny v chrbtici rozhovorom s pacientom po prehmatnutí problémových oblastí. Pred niekoľkými rokmi museli ľudia liečiť kýlu neuropatológmi - už zaneprázdnenými zdravotníckymi pracovníkmi. Ak má pacient akútnu bolesť, veľké fronty na klinikách a nedostatok špecializovaných lekárov s najväčšou pravdepodobnosťou vystrašia pacienta a donúti ho sedieť a samoliečiť doma..

Moderné lekárske strediská sú skutočnou spásou pre ľudí trpiacich vertebrálnou kýlou. Na takejto klinike má každý príležitosť:

 • vopred sa dohodnite a vyhnite sa dlhým čakacím dobám pod úradom;
 • komplexne preskúmajte svoje telo s najlepším vybavením;
 • ak je to potrebné, zverte ošetrenie kýly hlavnému lekárovi, vedúcemu oddelenia alebo vertebroológovi;
 • počas požadovaného obdobia, ktoré je potrebné dodržať pri prevencii.

Existujú situácie, keď je hernia zistená v dôsledku vyšetrenia pacienta, ktorý požiadal o pomoc z iných dôvodov. Preto je nesmierne dôležité dôverovať vertebroológovi - odborníkovi v detekcii dystrofických procesov v chrbte..

Ak taký odborník lieči kýlu chrbtice, potom sa môžete spoľahnúť na to, že to bude konzultácia s ortopédom, chirurgom a neurológom v jednom.

Medical Center A.G. Gritsenko zhromaždil v radoch svojich zamestnancov najkvalifikovanejších ľudí v tejto oblasti. Pri liečbe kýly používame konzervatívne techniky vyvinuté a úspešne používané v mnohých podobných prípadoch. Nie ste sami vo svojom probléme, takže nestrácajte drahocenný čas - kontaktujte nás a my vám pomôžeme!

Ktorý lekár lieči prietrž a výčnelok chrbtice

Ktorý lekár lieči výčnelok?

Výčnelok je výčnelok medzistavcových platničiek do miechy bez úplného zničenia vláknitého prstenca. Pomerne často tento stav nespôsobuje osobe žiadne obavy. Niekedy to však môže sprevádzať celý rad nepríjemných príznakov, ktoré vás donútia premýšľať o tom, ktorý lekár lieči výčnelok.

Trochu o samotnej chorobe

Výčnelok medzistavcových platničiek je jedným zo štádií osteochondrózy, ktorá predchádza vzniku prietrže medzistavcových platničiek. Táto patológia vedie k podráždeniu alebo dokonca stlačeniu nervových koreňov odbočujúcich sa od miechy a spôsobuje silnú bolesť.

Bolesť sa často šíri do ramena, nohy, medzirebrových priestorov a zadnej časti krku inervovanej postihnutými nervovými koreňmi. V tomto prípade môže byť bolesť sprevádzaná súčasným narušením citlivosti a svalovej slabosti v týchto oblastiach. Intenzita prejavov tejto patológie do značnej miery závisí od stupňa vydutia medzistavcovej platničky a umiestnenia výčnelku..

Vo väčšine prípadov sa výčnelok medzistavcovej platničky vytvára v krčnej a bedrovej chrbtici v dôsledku skutočnosti, že tieto časti chrbtice sú náchylnejšie na rôzne zranenia, zvýšené napätie a následky nesprávneho držania tela..

Pri absencii vhodného liečenia postupka postupne postupuje a vedie k logickému výsledku - k tvorbe medzistavcovej prietrže so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami.

Ak máš nejaké otázky,
opýtajte sa nášho špecialistu!

Ktorý lekár lieči vyčnievanie disku?

Liečba výčnelkov medzistavcovej platničky je náročný a pomerne zdĺhavý proces, ktorému by mal dôverovať iba kvalifikovaný odborník..

Liečba výčnelkov sa vykonáva pomocou neurológa. Diagnostikuje na základe symptómov pacienta a výsledkov inštrumentálnych výskumných metód. Zvyčajne je na objasnenie diagnózy predpísaná MRI postihnutej oblasti chrbtice, ktorá vám umožňuje presne určiť veľkosť výčnelku a prítomnosť porušení spôsobených touto chrbticou..

Po potvrdení diagnózy sa k priamej liečbe výčnelkov pripoja špecialisti, ako sú chiropraktici, fyzioterapeuti, lekári cvičebnej terapie a iní. Ich liečebné metódy sú navrhnuté tak, aby eliminovali kompresiu nervov, zlepšili výživu štruktúr postihnutej chrbtice, uvoľnili kŕče z okolitých svalov a posilnili svalový korzet..

MART Clinic na ostrove Vasilievsky

Kto a ako zaobchádza s výstupkom na klinike MART?

V MART Medical Center je výčnelok medzistavcových platní liečený neurológom nechirurgickými metódami. Bohužiaľ, úplné obnovenie medzistavcových platničiek konzervatívnou liečbou nie je možné. Ale tento druh liečby môže účinne zmierniť bolesť pacienta a čo je najdôležitejšie, zabrániť prolapsu.

Pri silnej bolesti môže ošetrujúci neurológ predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky av prípade potreby vykonať terapeutickú blokádu..

Prihláste sa do MART Medical Center v Petrohrade (pozri mapu)
telefonicky: 8 (812) 308-00-18,
8 (921) 947-22-61 alebo
zanechať žiadosť na webe.

Ktorý lekár lieči kýlu chrbtice

Medzistavcová hernia je závažné ochorenie. A to bezpodmienečne vyžaduje liečbu. Inak môžete získať veľa zdravotných problémov - niektoré z nich nemusia byť priamo spojené s chrbticou, pretože vo vnútri miechy je miecha, ktorá riadi väčšinu orgánov. A v dôsledku vytvorenia prietrže to môže byť porušené. Ale ktorý lekár lieči kýlu chrbtice? Na koho sa obrátiť o pomoc? V súčasnosti v nemocniciach v súčasnosti pracuje veľké množstvo lekárov rôznych špecialít a niekedy ani neviete, s kým sa chcete dohodnúť..

Kedy vyhľadať pomoc?

Pri prvých príznakoch medzistavcovej prietrže musíte okamžite vyhľadať pomoc - pokúste sa uzdraviť alebo všetko nechajte samo od seba. To môže viesť k vážnym zdravotným problémom..

Medzistavcová prietrž je ochorenie spojené s porušením integrity vláknitého prstenca. Toto je jeden z prvkov medzistavcových platničiek, čo je malá vláknitá chrupavkovitá formácia, ktorá pôsobí ako druh tlmiča nárazov a je umiestnená medzi dvoma susednými stavcami. Disk má vo vnútri mäkké jadro, ktoré sa pri poškodení vláknitej membrány posúva, vyčnieva - a vytvára medzistavcovú prietrž.

Na vedomie! Kýla sa najčastejšie vyvíja v lumbosakrálnej oblasti, ale môže sa objaviť takmer v ktorejkoľvek časti chrbtice..

Znaky vývoja medzistavcovej prietrže sú:

 • silná bolesť na určitom mieste chrbtice;
 • znecitlivenie končatín;
 • pocit „husacích hrčiek“;
 • znížený výkon;
 • slabosť;
 • ťažkosti s pohybom.

Príznaky prietrže medzi stavcami sa môžu líšiť v závislosti od miesta, kde sa patológia nachádza. Ochorenie môže byť sprevádzané bolesťami hlavy, nedobrovoľným močením, problémami s inými orgánmi vo vnútri tela vrátane srdca, pľúc, obličiek atď..

V žiadnom prípade by ste sa nemali zaoberať autodiagnostikou a samoliečbou. Faktom je, že niektoré z vyššie uvedených príznakov môžu sprevádzať ďalšie patológie. Preto je veľmi dôležité poradiť sa s lekárom. Čím skôr sa stanoví presná diagnóza, tým rýchlejšie bude možné zahájiť správnu liečbu, ktorá bude úspešná.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako určiť kýlu chrbtice, ako aj zvážiť hlavné príznaky choroby a alternatívne metódy liečby, prečítajte si článok o tejto téme na našom portáli..

Na ktorého lekára ísť?

Po prvých príznakoch objavenia sa medzistavcovej prietrže sa osoba, ktorá sa stará o svoje zdravie, rozhodne rozhodne navštíviť špecialistu. Vzniká však logická otázka - na koho špecialistu sa má ísť? Tomu, kto je priamo zapojený do pohybového aparátu, neurológovi, prípadne terapeutovi?

Špecialista, ktorý sa bude priamo podieľať na liečbe medzistavcových prietrží, by mal mať určité zručnosti a schopnosti, ako aj príslušné znalosti. Vyžaduje sa tiež absolvovať sériu skúšok pomocou sofistikovaného vybavenia. Liečba medzistavcovej prietrže je spravidla dosť komplikovaná. Na základe toho je možné poznamenať, že je nepravdepodobné, že by sa jedna osoba dokázala vyrovnať. Preto bude musieť navštíviť niekoľko odborníkov.

Terapeut je univerzálny lekár

Prvým krokom je aj tak ísť k terapeutovi. Príznaky nemusia vždy znamenať vývoj medzistavcovej prietrže. Praktický lekár je praktický lekár a po vyšetrení pacienta bude schopný dať pokyny iným lekárom s úzkou špecializáciou, to znamená, že bude koordinovať ďalšie činnosti pacienta..

Na recepcii má terapeut zvyčajne bezprostredný záujem o dôvod návštevy, zisťuje sťažnosti pacienta a skúma ho. Potom nasmeruje potrebné testy - môže to byť všeobecný krvný test, biochémia, analýza moču, atď. Potom je diagnostické pole zvyčajne zúžené a lekár už píše pokyny špecialistovi, ktorý sa bude priamo podieľať na liečbe..

Na vedomie! Terapeut bude tiež sledovať dynamiku liečby pacientov.

Traumatologist

V niektorých prípadoch môže terapeut poslať pacienta traumatológovi. Zvyčajne sa to však deje iba v malých mestách a na klinikách, čo je spojené s nedostatočným počtom zamestnancov nemocníc. Potrebný lekár jednoducho nemusí byť na klinike a potom sa traumatológ bude zaoberať liečbou. Chápa choroby pohybového ústrojenstva (vrátane hlavnej podpory osoby - chrbtice) nie horšie ako ostatní lekári, ktorí sa špecializujú iba na choroby chrbtice..

Neurológ a neurológ

Lekári týchto špecialít môžu tiež pomôcť pacientovi s medzistavcovou prietržou. A smer od terapeuta k nim je celkom logicky opodstatnený. Medzistavcová prietrž môže teda vážne narušiť prácu miechy a jej nervových zakončení, a to je presne oblasť práce neurológa a neurológa..

Na vedomie! Liečba medzistavcovej prietrže najčastejšie nepôjde bez týchto lekárov.

Neuropatológ skontroluje, či existujú nervy, či je v postihnutej oblasti správny proces krvného obehu. Je tiež schopný identifikovať príčinu vzhľadu prietrže. Tento lekár vám poskytne konzultáciu, ak potrebujete operáciu.

Neurológ je schopný urobiť konečnú diagnózu, určiť stupeň poškodenia miechy. Lekár predpíše liečbu na základe predchádzajúcej diagnostiky.

chirurg

Ak pacient dostane odporúčanie chirurgovi, choroba s najväčšou pravdepodobnosťou už dosiahla závažné štádium. Iba v zriedkavých prípadoch tu nie je zahrnutá chirurgia. Chirurg tiež predpíše vyšetrenie a môže odporučiť určitú terapiu pred samotnou operáciou - ak nedá výsledky, potom sa operácii nemožno vyhnúť..

Na vedomie! Pri malej medzistavcovej prietrži sa môžete vyrovnať s konzervatívnou metódou. Neustále sa opakujúce alebo veľké prípady sa však musia liečiť chirurgicky.

Lekári na recepcii určujú, či je operácia skutočne potrebná, vykonáva sa priamo po predbežnej príprave, potom je pacient vedený a sledované sú konečné výsledky zákroku. Po operácii lekár predpíše rehabilitačné opatrenia. Pacient prichádza k chirurgovi až po návšteve iných lekárov.

Recepcia u ortopéda a stavovca

Ortopéd je priamo zapojený do diagnostiky a liečby rôznych patológií pohybového aparátu, teda aj chrbtice. V čase návštevy ordinácie má pacient spravidla k dispozícii výsledky nevyhnutných testov a vyšetrení. Avšak ortoped sám vedie rozhovor s pacientom, aby zistil presný čas výskytu a lokalizáciu bolesti, vykoná palpačné vyšetrenie, pokúsi sa identifikovať problémy s neurologickými reflexmi..

Na vedomie! Aby sa dosiahla presná diagnóza, musí pacient s medzistavcovou prietržou podstúpiť MRI a röntgen..

Na križovatke ortopédie, chirurgie a neurológie sa v súčasnosti vytvára osobitná lekárska špecializácia - verteboológ. Liečba chrbtice sa zaoberá týmto úzkym špecialistom. Nemôžete ho nájsť na každej klinike. Ale pokiaľ je to možné, určite by ste sa mali s ním dohodnúť.

Inštrumentálny diagnostický špecialista

Tento špecialista nediagnostikuje ani nepredpisuje liečbu. Len robí všetky potrebné a potrebné vyšetrenia, vrátane vykonania röntgenového snímania, dešifruje obrázky a dáva pacientovi konečné výsledky. Môže tiež pacientovi radiť všeobecne, poskytnúť nejaké informácie o patológii..

Tabuľka. Inštrumentálne metódy na diagnostiku prietrže.

Magnetická rezonancia. Najspoľahlivejšia diagnostická metóda. To vám umožní vyhodnotiť stav mäkkých tkanív a medzistavcových platničiek. Štúdia je však drahá, ale nie každá klinika to robí.Multispirálna počítačová tomografia a konvenčná počítačová tomografia. Ten je v porovnaní s MSCT menej spoľahlivý. MSCT je založená na röntgenových lúčoch. Pomáha identifikovať rôzne novotvary a ukáže mieru poruchy obehu..Nie je to dostatočne informačná metóda, pretože nepreukáže zmeny v mäkkých tkanivách - iba stavce a tiež vykazuje zmeny v štruktúre kostí. Rádiografia však môže pomôcť určiť príčinu prietrže - napríklad trauma do segmentov chrbtice.

Electrospondylography. Je predpísaná ako dodatočná metóda skúšky. Pomôže posúdiť stav miechy a pomôže kontrolovať proces liečby..

Ako sa vysporiadať s medzistavcovou prietržou?

Krok 1. Najprv musíte navštíviť všetkých lekárov. Je dôležité okamžite ísť k terapeutovi a on už dá pokyny iným odborníkom, pošle ho na rôzne výskumné metódy, atď. Lekári poradia o možnej účinnosti liečby, ako aj odporučia liečbu, ktorá bude zahŕňať užívanie liekov, fyzioterapiu, masáže alebo pracovať so špecialistom na manuálnu terapiu.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako sa vykonáva manuálna terapia chrbtice, ako aj zvážiť základné techniky a ich vplyv na telo, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Krok 2. Je dôležité riadiť sa všetkými pokynmi lekárov a absolvovať úplné kurzy s chiropraktikom, masážou atď..

Krok 3. Ak bola predpísaná cvičebná terapia, je dôležité pravidelne cvičiť a vykonávať iba tie cvičenia, ktoré odporučil špecialista. V opačnom prípade hrozí ešte väčšie poškodenie chrbta..

Krok 4. Určite venujte pozornosť procesu posilňovania svalov trupu - ak sú dobre vyvinuté, pomôžu znížiť zaťaženie chrbtice..

Krok 5. Je potrebné kontrolovať hmotnosť. Nadmerná telesná hmotnosť výrazne zhoršuje prácu všetkých orgánov v tele, zvyšuje už tak vážne zaťaženie chrbtice.

Krok 6. Je potrebné vytvoriť pohodlné pracovné podmienky. Miesto by malo byť ergonomické a malo by byť zamerané na skutočnosť, že osoba má bolesti chrbta.

Krok 7. Dajte pozor na miesto na spanie - odporúča sa kúpiť si kvalitný matrac a vankúše, ktoré podopierajú chrbát..

Video - Čo vás čaká, ak vás bolí chrbát?

Je dôležité si uvedomiť, že liečba medzistavcovej prietrže je zložitý a zdĺhavý proces. Za jeden mesiac nič nezmizne, napriek tomu, že lekári teraz používajú nové metódy liečby a vysoko účinné lieky. Takže sa nemusíte ponáhľať - len sa snažte získať späť a riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov s presnosťou na najmenšie podrobnosti.

Teória - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Ktorý lekár pomôže s vertebrálnou prietržou? 7 kvalifikovaných odborníkov

Vertebrálna kýla je taká choroba, ktorú nemožno vynechať, pretože bolesť je prítomná bez ohľadu na štádium vývoja choroby a jej lokalizáciu..

Práve tieto bolesti si ľudia uvedomujú, že potrebujú lekársku starostlivosť. A na to musíte vedieť, na koho lekára sa oplatí ísť. Táto téma bude venovaná aktuálnej publikácii.

Ako rozpoznať chorobu?

Príznaky vertebrálnej hernie sa môžu líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej je lézia lokalizovaná. V tomto prípade je prietrž ktoréhokoľvek z oddelení vždy sprevádzaná bolesťou rôznej intenzity.

Ak hernia ovplyvnila krčnú chrbticu, jej prvé príznaky sú nasledujúce:

 • ťažkosti s pohybom.
 • Bolesť v krku.
 • Časté závraty.
 • Nestabilný krvný tlak.
 • Prsty horných končatín sú znecitlivené.
 • Bolesť vyžaruje z ramenného a ramenného pletenca.

Porážka bedrového kĺbu je sprevádzaná takým klinickým obrazom:

 • znecitlivenie dolných končatín.
 • Bolesť dolnej časti chrbta je systematická, zhoršená fyzickou námahou.
 • Bolesť ovplyvňuje stehno, nohu, zadok.
 • Fungovanie panvových orgánov a systémov je narušené (niekedy pacient nemôže kontrolovať proces močenia a defekácie).

Ak patológia postihuje hrudnú oblasť, vyznačená oblasť trpí bolesťou. Pozorovalo sa zakrivenie miechy.

Príznaky podobné symptómom

Existuje množstvo chorôb, ktorých klinický obraz je trochu podobný medzistavcovej prietrži. Tie obsahujú:

 1. choroby vnútorných orgánov (zvyčajne postihujú srdce, pľúca, tráviaci systém). Patologický proces je taký vážny, že môže spôsobiť vážne a niekedy nenapraviteľné zmeny v týchto orgánoch.
 2. Tuberkulóza a iné infekčné choroby, v dôsledku ktorých trpia kostné štruktúry ľudského tela.
 3. Poruchy endokrinného a nervového systému v dôsledku mnohých patológií. Môže to zahŕňať neuralgiu (lokálnu bolesť jedného nervu), diabetes mellitus atď..

Aby sa vylúčili vyššie uvedené choroby, pacient bude odoslaný na konzultáciu stavovcovi.

video

Príčiny prietrže

Takýto patologický proces v chrbtici, ako kýla, sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov. Tu sú hlavné:

 • zranenie v určenej oblasti (silný úder, pád z výšky atď.).
 • Problémy s napájaním z disku.
 • Sedavá práca, trvalé vedenie vozidla.
 • Posturálne poruchy.
 • Závislosť od nikotínu.
 • nadváha.
 • Ťažká podchladenie, najmä systematické.
 • Nadmerná fyzická námaha.
 • Vedenie sedavého životného štýlu.

Kýla sa často vyvíja na pozadí takýchto patológií:

 • príliš zrejmá kyphosis.
 • lordóza.
 • osteochondróza.
 • skolióza.

Ďalším rizikovým faktorom je rastová a veková kategória pacientov (zvyčajne staršia ako 30 rokov a vyššia ako 1,7 m). Ak hovoríme o rode, potom sú náchylnejší na túto chorobu predstavitelia slabšieho pohlavia.

Ktorého lekára kontaktovať?

Nie je možné jednoznačne povedať, ktorý lekár lieči pacientov s medzistavcovou prietržou. Tento proces zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa odborníkov z rôznych oblastí..

Dôležité: samoliečba je neprijateľná, rovnako ako apelovanie na liečiteľov, liečiteľov atď..

Poskytovať kvalifikovanú pomoc pri odstraňovaní choroby môže iba v zdravotníckom zariadení.

terapeut

Správna liečba sa začína návštevou terapeuta. Na základe sťažností odborník predpíše niekoľko vyšetrení a dodanie potrebných testov pacientovi..

Získané výsledky pomôžu lepšie pochopiť príčinu patologických procesov. Ak sa potvrdí predpokladaná diagnóza, pacient sa musí obrátiť na vysoko špecializovaných odborníkov..

Inštrumentálny diagnostický lekár

Keď už hovoríme o tom, ktorý lekár lieči kýlu chrbtice, nemali by sme zabúdať na správnu diagnózu. Na zabezpečenie čo najpresnejších a najpresnejších výsledkov sú použité rôzne mechanické zariadenia.

Medzi hlavné patria:

 • rádiografické vybavenie.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI).

Získané diagnostické výsledky nám umožňujú nielen stanoviť presnú diagnózu, ale aj posúdiť závažnosť patologického procesu. Niektoré prípady sú zanedbávané tak, že môžu vyvolať vývoj závažných komplikácií. V tomto prípade je chirurgická operácia prietrže nevyhnutná..

Používanie pomôcok závisí od schopností lekárskej organizácie. Pacienti, ktorí sa uchádzajú o štátnu inštitúciu, sa často podrobujú inštrumentárnemu vyšetreniu na platenom základe a na inej klinike.

Neurológ

Povinnou udalosťou je aj konzultácia s odborníkom, ako je napríklad neurológ. Špecializuje sa na choroby postihujúce nervový systém ľudského tela..

Lekár vyberie najúčinnejší liečebný režim pre medzistavcové prietrže na základe diferenciálnej diagnózy, ktorú vykonal. Ak je to potrebné, pacientovi bude predpísané množstvo ďalších vyšetrení.

chirurg

Niekedy je pri hernii chrbtice potrebné konzultovať s chirurgom. Toto sa zvyčajne stáva, keď konzervatívna terapia nepriniesla požadovaný účinok..

Chirurgický spôsob liečby je použiteľný, ak patologický proces dosiahol štádium 3-4. Veľké lekárske organizácie poverujú neurochirurgom výkon miechovej chirurgie.

V závislosti od situácie môže byť potrebné vykonať:

 • dekompresia nervových vlákien.
 • Plastická korekcia medzistavcových platničiek.

Po operácii musí chirurg spolu s resuscitátorom sledovať stav pacienta.

Vertebrologist

Dôležitosť patológií chrbtice vyvolala vývoj takej lekárskej sekcie, ako je vertebroológia. Zástupcovia tejto oblasti sú priamo zapojení do štúdia a eliminácie chorôb pohybového aparátu.

Na vyliečenie medzistavcovej prietrže je potrebné identifikovať miesto, kde sa choroba koncentruje. Za týmto účelom lekár vykoná ústny prieskum pacienta, aby získal klinický obraz choroby. Faktory ako:

 • povaha bolesti.
 • príznaky.
 • Centrum, kde je lokalizovaná bolesť.

Správnosť vybranej terapie závisí aj od predchádzajúcich testov. V prípade potreby je možná ďalšia diagnostika..

fyzioterapeut

Kompetencia tohto špecialistu zahŕňa nasledujúce postupy týkajúce sa medzistavcovej prietrže:

 • fonoforéza (účinky liekov spojených s ultrazvukom).
 • Magnetoterapia (pomocou statického magnetického poľa).
 • Laserové ožarovanie.
 • UHF-terapia (použitie elektromagnetických polí s ultrafrekvenciou).
 • Elektroforéza spojená so zavedením lieku.
 • Pulzná stimulácia.

Špecialista musí posúdiť stav pacienta a zvoliť vhodné liečebné metódy. Nemali by ste sa zameriavať iba na tieto metódy. Fyzioterapia nevylučuje hlavnú príčinu choroby, ale iba dočasne zmierňuje príznaky.

Ako pomocný spôsob ovplyvnenia lézie je však úplne vhodný.

Chiropraktik, masážny terapeut

V niektorých prípadoch môže ošetrujúci lekár odporučiť pacientovi manuálnu liečbu. Cvičenia by mala vykonávať osoba, ktorá má dobré znalosti a kvalifikáciu v odbore..

Ďalším spôsobom ovplyvnenia postihnutej chrbtice je terapeutická masáž. Správne vykonanie poskytne významný pozitívny účinok, zatiaľ čo chyby v technológii situáciu len prehĺbia. Masáž by preto mala vykonávať odborník v tejto oblasti.

Pokiaľ ide o alternatívnu medicínu, je spojené s týmito komplikáciami:

 • zhoršenie pohody.
 • Exacerbácia patológie.
 • Strata drahocenného času.

Vertebrálna hernia by mala byť liečená lekárom, nie liečiteľmi a čarodejnicami.

LFK doktor

Terapeutická gymnastika sa považuje za jednu z hlavných metód liečby stavcovej kýly. Telesná výchova prinesie správny účinok, ak sú splnené určité podmienky:

 • integrovaný prístup k terapii. Jednoducho povedané, v gymnastike sa nemôžete dostať ďaleko..
 • Cvičenia vyberá špecialista, pričom sa prihliada na fyziologické vlastnosti pacienta.
 • Úroveň stresu a trvanie tried by mali byť pre pacienta pohodlné.

Plán lekcie je vypracovaný individuálne, po ktorom je pacientovi umožnené zahájiť školenie. Cvičenie je možné vykonávať doma, ale spočiatku sa oplatí navštíviť telocvičňu. To umožní trénerovi overiť si správnosť cvikov, ak je to potrebné, poukázaním na technické chyby.

prevencia

Prevencia stavcovej prietrže bráni rozvoju patologického procesu. Hlavné opatrenia sú tieto:

 1. udržiavanie zdravého životného štýlu. Je potrebné zbaviť sa závislosti od nikotínu a alkoholu.
 2. Nedostatok nervového napätia. Stres vyvoláva vazokonstrikciu, ktorá negatívne ovplyvňuje krvný obeh.
 3. Striedavé topánky s vysokými a nízkymi podpätkami (alebo žiadne).
 4. Posilnenie imunity.
 5. Dostatočné množstvo spánku (najmenej 8 hodín denne). Spodok postele by mal byť tvrdý.
 6. Kontrola telesnej hmotnosti.
 7. Kontrola polohy.

Odporúča sa uchýliť sa k fyzioterapeutickým cvičeniam, oplatí sa plávať. Prevencia spočíva v fyzickej aktivite, ktorá posilní svalstvo chrbta a tlače.

Ďalším dôležitým faktorom je korekcia výživy. Strava by mala byť vyvážená s dostatočným obsahom mäsa a mliečnych výrobkov. Podľa predpisu lekára môžete začať užívať vitamínové a minerálne komplexy.

Liečba prietrže medzistavcovej platničky je zdĺhavý a starostlivý proces. Často je oveľa ľahšie predchádzať chorobe, ako bojovať proti nej neskôr..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Ktorého lekára by som mal konzultovať s herniou chrbtice?

Miechová kýla je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú liečbu. Mnoho ľudí nevie, na ktorého lekára má ísť, a zvyčajne sa podieľa na samoliečbe, čo vo väčšine prípadov vedie k závažným komplikáciám patológie. Preto je najprv potrebné začať s návštevou terapeuta, ktorý v prípade potreby odporučí špecialistu, ktorý sa bude zaoberať výlučne problémami s chrbticou..

V ktorých prípadoch musíte navštíviť lekára?

Najlepšie je, ak osoba vyhľadá pomoc špecializovaného lekára v raných štádiách vývoja patológie.

Bolesť v chrbte, aj keď sú intenzívne, veľa ľudí ignoruje. Počiatočné obdobie vývoja medzistavcovej prietrže bude sprevádzané nemennou, matnou bolesťou v mieste lézie. S progresiou ochorenia, pocitom stuhnutosti pohybov, bude pridané konštantné svalové napätie. Pacienti majú často parestéziu (pocit „plazivého plazenia“ a mravčenia), znecitlivenie a slabosť svalov nôh (charakteristický znak lumbálnej prietrže). Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, je potrebné sa bezodkladne poradiť s odborníkom.

Ktorý lekár má liečiť kýlu chrbtice?

Skúška praktickým lekárom

Osoba sa najskôr poradí s týmto lekárom. Terapeut vykonáva vyšetrenie, vedie rozhovory s pacientom, zisťuje sťažnosti a predpisuje vhodné analýzy a metódy výskumu. Na základe získaných údajov lekár stanoví alebo potvrdí diagnózu. A tiež v kompetencii terapeuta - predpisovať lieky na zmiernenie stavu a odkázať pacienta na lekára úzkej špecializácie.

Fyzikálna terapia Lekár

LFK sa podieľa na liečbe medzistavcovej prietrže:

 • Vykonáva počiatočné vyšetrenie a zisťuje jeho zdravotný stav, ako aj závažnosť patologického procesu, ak existuje.
 • Konzultácie s pacientom a monitorovanie dodržiavania výcvikového režimu a jeho prítomnosť.
 • Odporúčania na vykonávanie cvičení doma.
 • Tipy na ďalšie cvičenia v bazéne alebo v telocvični.

Lekári fyzioterapie určujú primeraný súbor cvikov, ktoré pomôžu zlepšiť stav pacienta pomocou vertebrálnej kýly, eliminujú bolesť a normalizujú pohyblivosť chrbtice. Pri výbere gymnastiky je potrebné vziať do úvahy pohlavie a vek pacienta, či má iné patologické procesy. Lekár je vždy prítomný pri vykonávaní súboru cvičení, kontroluje správnosť ich vykonávania a stav pacienta. Pri liečbe medzistavcovej prietrže je kľúčový kurz terapeutickej gymnastiky.

Traumatológ a vertebroológ (ortopéd)

Títo špecialisti zohrávajú vedúcu úlohu pri liečbe pacientov s miechovou kýlou. Lekár, ktorý vykonal počiatočné vyšetrenie pacienta, najčastejšie odkazuje pacienta na ortopedického chirurga, ale ak nie je v meste, mal by byť vyšetrený traumatológom na ďalšie vyšetrenie. Kompetencia týchto lekárov je určiť lokalizáciu patologického vzdelania. Toto sa dosiahne zberom anamnézy choroby, vyhodnotením predtým vykonaných analýz a výsledkov metód inštrumentálneho výskumu (CT, MRI). Ďalej, v závislosti od získaných údajov, je predpísaná primeraná liečba alebo odporúčanie inému lekárovi.

chiropraktik

Masáž zohráva dôležitú úlohu pri liečbe medzistavcovej prietrže, avšak pri takom nebezpečnom a komplexnom ochorení, ako je prietrž chrbtice, nemôžete vykonať manipuláciu sami, najmä ak patologický proces ovplyvnil bedrovú kosť. Nesprávna masážna technika vyprovokuje vývoj komplikácií, z ktorých najnebezpečnejšími sú paréza alebo ochrnutie. Ak postup vykonáva špecializovaný terapeut, urýchli sa tým zotavenie a umožní sa vyhnúť chirurgickému zákroku.

Neurológ

Pretože k poruche miechy dochádza v dôsledku tvorby prietrže, je potrebná komplexná terapia s účasťou neurológa. Určí, či sú nervy zovreté, a vyhodnotí kvalitu krvného obehu. Neurológ urobí konečnú diagnózu, stanoví závažnosť neurologických porúch a predpíše špecifickú liečbu, ktorá závisí od príčiny a umiestnenia lézie..

fyzioterapeut

Vďaka fyzioterapii je možné zmierniť stav pacienta odstránením bolesti a zmiernením svalových spazmov chrbta. To sa dosahuje pomocou takých manipulácií, ako sú:

 • fonoforéza - účinok ultrazvuku na nervy a svalové vlákna,
 • elektrická stimulácia - vystavenie postihnutej oblasti striedavým prúdom,
 • magnetoterapia,
 • elektroforéza,
 • Terapia UHF.

Nezabudnite, že fyzioterapia nie je ukázaná každému a má obmedzenia. Preto je potrebné podstúpiť procedúry pod dohľadom fyzioterapeuta.

Úloha osteopatu

V prípade, že procedúry fyzickej terapie nepomohli a vy sa musíte uchýliť k chirurgickému zákroku, je tento lekár posledným, ktorý vám môže pomôcť. Osteopat bude predpisovať metódy liečby, ktoré sú zamerané na odstránenie príčiny ochorenia, a nie jeho následkov a symptómov. Osteopatia je založená na takých technikách, ako sú:

 • preťahovanie,
 • chvenie,
 • zábrana,
 • váľanie,
 • efflurage,
 • trakcie.

Vďaka týmto technikám môže lekár bez bolesti vrátiť pohyblivosť chrbtice a eliminovať svalové kŕče. Táto metóda liečby má však niekoľko kontraindikácií, z ktorých hlavné:

 • exacerbácia chronických chorôb,
 • akútne infekcie,
 • osteoporóza,
 • trombóza stavcových tepien,
 • patológia kardiovaskulárneho systému.

Úloha chirurga pri liečbe medzistavcovej prietrže

V prípade bežiaceho procesu u dospelých sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. V kompetencii chirurga:

 • vyšetrenie pacienta a potvrdenie diagnózy,
 • stanovenie potreby chirurgického zákroku,
 • resekcia patologickej formácie, návrat k normálu poškodeného disku a nervových vlákien,
 • monitorovanie výsledkov liečby,
 • v prípade potreby vymeňte poškodený medzistavcový disk protézou,
 • identifikácia nevyhnutných cvičení na rehabilitáciu.

Kýla, dokonca aj malá, sa často opakuje a operácia je najúčinnejšou metódou, ako sa tomu vyhnúť. Pred zákrokom musí odborník vykonať predoperačné ošetrenie. A iba ak to prospelo, pacient je odoslaný na operáciu. Je dôležité zbaviť sa prietrže, pretože jej komplikácie majú pre pacienta život ohrozujúce následky..

Kto lieči spinálnu prietrž, ktorý lekár Spinálnu prietrž

terapeut

Je veľmi pravdepodobné, že prvým odborníkom, na ktorého sa väčšina pacientov obracia, je praktický lekár. Tento lekár je zvyčajne komunitný lekár a slúži populácii konkrétnej oblasti, ktorá je k nemu pripojená..
Terapeut lieči najčastejšie ochorenia u ľudí, ktoré zahŕňajú osteochondrózu. S rozvojom komplikácií ochorenia, najmä medzistavcovej prietrže, lekár odporučí konzultáciu s úzkymi špecialistami.

Liečba, ktorú lekár poskytuje priamo:

 1. Primárny príjem, vyšetrenie, vyšetrenie pacienta.
 2. Priradenie ďalších inštrumentálnych diagnostických metód.
 3. Vymenovanie konzultácií s inými odborníkmi.
 4. Dynamické monitorovanie pacienta.
 5. Liečba sprievodných ochorení u konkrétneho pacienta.
 6. Predpis na väčšinu liekov na predpis.
 7. Žiadosť o kúpeľnú liečbu.

Ak ste v rozpakoch s odborníkom, ktorého potrebujete kontaktovať, prvou vecou, ​​ktorú by ste mali urobiť, je dohodnúť si stretnutie s miestnym lekárom.

Na osteochondrózu a jej komplikácie sa často predpisujú rôzne metódy fyzioterapie. Medzistavcová kýla spôsobuje zápal okolitých tkanív, narušuje krvný obeh a vedie k akútnej bolesti chrbtice. Tieto procesy môžu ovplyvniť rôzne metódy fyzioterapie..

Tento spôsob expozície je zahrnutý v komplexnej terapii choroby. Ošetrujúci lekár rozhodne o potrebe a možnosti fyzioterapie a potom predpíše vhodné postupy.

Fyzioterapeut sa priamo podieľa na takomto liečení, ale môže pacientovi radiť aj o indikáciách a kontraindikáciách tohto spôsobu expozície..

S kýla môže fyzioterapeut vykonávať tieto postupy:

 • magnetoterapia.
 • Expozícia laserom.
 • Terapia UHF.
 • elektroforéza.
 • fonoforézou.
 • Elektrická stimulácia.

Pokiaľ ide o manuálnu terapiu, moderní lekári majú veľké množstvo pochybností a sporov. Tento spôsob expozície má niečo spoločné s masážou, ale zahŕňa hlboko položené tkanivá vrátane chrbtice..

Manuálna terapia je kontraindikovaná pri exacerbácii osteochondrózy, aktívnej radikulitíde a iných akútnych prejavoch miechy. Mnoho odborníkov však odporúča tento spôsob vystavenia počas remisie a na prevenciu nástupu choroby..

Použite nasledujúce tipy na ošetrenie:

 • Ošetrujúci lekár by mal odporučiť manuálnu terapiu..
 • Chiropraktici nenavštevujte bez osvedčenia o odbornej príprave.
 • Manuálna terapia by nemala byť jedinou metódou expozície, musí sa kombinovať s inými spôsobmi liečby.
 • Ak sa stav po zákroku zhorší, musí sa zlikvidovať.

Ortopedický chirurg sa zaoberá komplikovanými formami ochorení chrbtice

Ortopedickí chirurgovia sa zvyčajne podieľajú na zakrivení chrbtice a operáciách odstraňovania kýly chrbtice, osteofytov a ďalších porúch anatomickej štruktúry axiálnej kostry. Okrem toho sú ploché nohy, za ošetrovanie ktorých zodpovedajú títo odborníci, častou príčinou problémov s chrbtom..


V pokročilých klinických prípadoch chorôb chrbtice sa vykonáva chirurgický zákrok

Miechová kýla, kostné výrastky, kyfóza a skolióza vedú k traumatizácii okolitých mäkkých tkanív, stlačeniu miechy, zhoršenej funkcii vnútorných orgánov, čo môže mať vážne následky. Chirurgia v takýchto klinických prípadoch je nevyhnutnou nevyhnutnosťou..

Ako rozpoznať patológiu?

Príznaky vertebrálnej hernie sa môžu líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej je lézia lokalizovaná. V tomto prípade je prietrž ktoréhokoľvek z oddelení vždy sprevádzaná bolesťou rôznej intenzity.

Ak hernia ovplyvnila krčnú chrbticu, jej prvé príznaky sú nasledujúce:

 • ťažkosti s pohybom.
 • Bolesť v krku.
 • Časté závraty.
 • Nestabilný krvný tlak.
 • Prsty horných končatín sú znecitlivené.
 • Bolesť vyžaruje z ramenného a ramenného pletenca.

Porážka bedrového kĺbu je sprevádzaná takým klinickým obrazom:

 • znecitlivenie dolných končatín.
 • Bolesť dolnej časti chrbta je systematická, zhoršená fyzickou námahou.
 • Bolesť ovplyvňuje stehno, nohu, zadok.
 • Fungovanie panvových orgánov a systémov je narušené (niekedy pacient nemôže kontrolovať proces močenia a defekácie).

Ak patológia postihuje hrudnú oblasť, vyznačená oblasť trpí bolesťou. Pozorovalo sa zakrivenie miechy.

Klinický obraz choroby závisí od miesta lézie. Ale na akomkoľvek oddelení prietrže sa u dospelých príznaky vždy kombinujú s bolesťou chrbta rôznej intenzity.

Nasledujúce lézie sú charakteristické léziami krčnej chrbtice:

 • bolesť v zadnej časti hlavy;

 • obmedzenie pohyblivosti krku;
 • závrat
 • tlakové problémy
 • znecitlivenie prstov;
 • bolesť sa šíri od krku po rameno a rameno.
 • Medzistavcová prietrž bedrovej oblasti sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

  • bolesť v bedrovej oblasti (intenzita sa zvyšuje s námahou);
  • bolesť v zadku, stehne, nohe;
  • znecitlivenie dolnej končatiny;
  • slabosť nôh;
  • problémy s fungovaním panvových orgánov (porušenie úkonu močenia, vyprázdnenia atď.).

  Oblasť hrudníka je charakterizovaná bolesťou v tejto oblasti a rôznymi zakriveniami chrbtice.

  Kýla a druhy

  Kýla je vyčnievanie akejkoľvek časti orgánu v dôsledku oslabenia svalov, ktoré tvoria vnútornú septu v tele. Druhá definícia sa vzťahuje na stavovce. Vertebrálna kýla - proces vytesnenia kostného disku s poškodením vláknitého prstenca.
  Teraz musíte hovoriť viac o odrodách. V mieste výskytu sa rozlišujú tieto typy:

  • cerebrálnej;
  • sval
  • vertebrálna prietrž u dospelých;
  • kýla na bránici;
  • inguinálna kýla u mužov;
  • stehenné
  • prietrž brucha;
  • pupočná kýla;
  • kýly bielej línie;
  • hrudný;
  • sedacieho;
  • uzáver;
  • perineálnej;
  • pooperačné.

  Okolnosti, keď sa môže objaviť prietrž, môžu byť úplne odlišné. Hlavným dôvodom je svalová slabosť. Môže to byť spôsobené zvýšeným tlakom vo vnútri pobrušnice. Môže to byť spôsobené ťažkým kašľom, zápchou, problémami s močením, pôrodom, zdvíhaním veľkých predmetov, silným trhnutím, keď sa snaží niečo presunúť z miesta a oveľa viac.

  Okrem toho sa môže vyskytnúť v dôsledku riedenia alebo silného napínania brušnej steny. Môže sa to stať pri sekundárnom alebo následnom pôrode, silnými modrinami, starnutím a niektorými chorobami, ktoré ovplyvňujú svaly. Môžu ovplyvniť gény, vek, pohlavie a postava.

  Diagnostika prietrže je jednoduchá. Ak sa po stlačení vyskytne neobvyklé vydutie a nepohodlie, je to prvý príznak choroby. Okrem bolesti možno pozorovať aj nevoľnosť a nepríjemné pocity v bruchu. Niektoré prietrže môžu vyčnievať dovnútra a tlačiť na akékoľvek orgány, v dôsledku toho sa objavia pomerne silné bolesti. Počas ostrých zákrut tela sa môžu objaviť šijacie bolesti na hrudi alebo pod rebrámi..

  Pokiaľ ide o vertebrálnu hernie, sú sprevádzané ďalšími príznakmi. Keď hovoria, že niekto mu odtrhol chrbát, znamená to výčnelok alebo kýlu samotnú, čo je veľmi nebezpečné. Výčnelok je stav pred predetriou. Je celkom ľahké pochopiť, že sa také ochorenie objavilo. Ak sa ohnete nadol a ste v tomto stave najmenej 30 sekúnd, bude ťažké narovnať sa a zároveň budete cítiť bolesť v chrbtici. Ak je taký príznak, potom je to prvý príznak bedrovej prietrže.

  To sa deje z jednoduchého dôvodu, že kosťový disk môže zvierať nervy zodpovedné za konkrétny orgán. Cervikálna hernia sa dá určiť iba pokusom otočiť hlavu nabok. Ak pociťujete bolesť a zákruta je veľmi problematická, potom ide o prvý náznak choroby tohto druhu.

  účinky

  Liečba nie je potrebná. Ak sa objavia prvé príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom. Čím skôr sa toho môžete zbaviť, tým lepšie. Kýla sa často začína unášať a výsledkom je zvýšený krvný tlak a choroby spojené so srdcom alebo nervovým systémom. Musíte len ísť na kliniku a dôverovať špecialistovi.

  Inštrumentálny diagnostický lekár

  Predtým, ako zistíte, ktorý lekár lieči chrbticu, musíte najskôr zistiť, čo spôsobuje bolesti chrbta. Pacient môže mať napríklad osteochondrózu # 8211; degeneratívne ochorenie postihujúce medzistavcové platničky. Táto choroba sa postupne šíri do zvyšných častí chrbtice a následne depresuje pohybový aparát.

  Existujú 3 hlavné príčiny tohto ochorenia:

  • dedičnosť;
  • nevyvážená výživa;
  • zlý životný štýl.

  Medzi ďalšie príčiny patria zranenia, degeneratívne procesy súvisiace s vekom a ďalšie faktory. Ošetrujúci lekár by mal byť schopný identifikovať príčiny vývoja tohto ochorenia. Odstránenie príčin ochráni pacienta pred ďalším relapsom. Chrbát však môže bolieť nielen kvôli osteochondróze. Skutočnú príčinu bolesti môže určiť kvalifikovaný lekár..

  Primárne vyšetrenie chrbtice vykonáva miestny terapeut. Okresný lekár vo väčšine prípadov nelieči chorobu, ako je osteochondróza, pretože tento lekár pôsobí ako sprostredkovateľ a po vyšetrení vypracuje odporúčanie inému užšiemu špecialistovi.

  Lekár, ktorý môže vykonať podrobnejšie vyšetrenie a urobiť presnú diagnózu bolesti chrbta, # 8211; neuropatolog. Zaoberá sa chorobami, ktoré súvisia s nervovým systémom. Najčastejším príznakom lézie nervového systému je bolesť..

  Ďalšou možnosťou je kontaktovať lekára kvôli bolesti chrbta. - Toto je vertebroológ. Tento špecialista vykonáva diagnostiku, liečbu a rehabilitáciu pacientov trpiacich chorobami súvisiacimi s chrbticou. Na rozdiel od neuropatológa, jeho funkcia zahŕňa liečbu chrbtice.

  Kýla chrbtice je vyvolaná najmä oslabením prietoku krvi vo svaloch susediacich s chrbticou. Lekár, ktorý sa zaoberá touto chorobou, musí mať špeciálne vzdelanie, vysokú kvalifikáciu a prax. Mal by mať tiež k dispozícii špecializované vybavenie na pomoc v núdzových situáciách..

  Chiropraktik a stavovec sa podieľajú na liečbe tohto ochorenia. Chiropraktik pomocou masáže odstraňuje patologické poruchy chrbtice a svalov.

  Predtým, ako získate radu od väčšiny špecializovaných odborníkov, musíte potvrdiť diagnózu pomocou údajov z inštrumentálnych štúdií.

  Miechová kýla je stav, ktorý je diagnostikovaný pomocou rôznych vyšetrovacích metód. Väčšina diagnostických postupov riadi lekár inštrumentálnej diagnostiky.

  Tento špecialista vykonáva:

  • Vykonáva rádiografiu chrbtice.
  • V prípade potreby vykonáva magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu.
  • Dešifruje zachytené obrázky.
  • Na konzultáciu s inými lekármi môže pacientovi poskytnúť kópiu výsledkov.
  • Nerobí diagnózu, dáva iba predbežný záver k obrázku.

  Kýla je niekedy detekovaná ultrazvukom. Tento postup vykonáva na veľkých klinikách samostatný odborník..

  Diagnostika spinálnych patológií

  Ak máte podozrenie na ochorenie chrbtice, vyžaduje sa komplexné vyšetrenie, pretože typické príznaky sa môžu vyskytnúť aj pri ochoreniach iných orgánov.

  Po prvé, pacient je vypočúvaný a vyšetrený zvonka (vizuálne a manuálne) v pokoji a pri určitých pohyboch.

  Aby sa vyhodnotili reflexy, vykoná sa neurologické vyšetrenie: lekár ťukne kladivom na kolená pacienta, aplikuje ľahké injekcie ihlou.

  Pri diagnostike stavovcov zohrávajú dôležitú úlohu nástroje inštrumentálneho výskumu:

  • Rádiografia je hlavným spôsobom vyšetrenia chrbtice, čo vám umožňuje posúdiť celkový stav a stupeň deformácie stavcov. Pomocou funkčnej rádiografie môžete preskúmať chrbticu v rôznych polohách, čo je dôležité pre posúdenie jej stability.
  • Počítačová tomografia, ktorá umožňuje podrobne študovať štruktúru stavcov - podrobnosti nie sú dostupné v konvenčnej rádiografii.
  • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou na základe získania obrazu požadovanej oblasti zachytením magnetického signálu zo študovaného tkaniva v intenzívnom magnetickom poli. S jeho pomocou sa študujú všetky štruktúry chrbtice vrátane miechy a koreňov nervov..
  • Elektromyografia je postup používaný na hodnotenie stavu svalov a kontroly ich pohybu nervových buniek.

  Na stanovenie presnej diagnózy sa spravidla vyžaduje komplexné vyšetrenie.

  Ako rozpoznať patológiu?

  Existuje množstvo chorôb, ktorých klinický obraz je trochu podobný medzistavcovej prietrži. Tie obsahujú:

  1. choroby vnútorných orgánov (zvyčajne postihujú srdce, pľúca, tráviaci systém). Patologický proces je taký vážny, že môže spôsobiť vážne a niekedy nenapraviteľné zmeny v týchto orgánoch.
  2. Tuberkulóza a iné infekčné choroby, v dôsledku ktorých trpia kostné štruktúry ľudského tela.
  3. Poruchy endokrinného a nervového systému v dôsledku mnohých patológií. Môže to zahŕňať neuralgiu (lokálnu bolesť jedného nervu), diabetes mellitus atď..

  Aby sa vylúčili vyššie uvedené choroby, pacient bude odoslaný na konzultáciu stavovcovi.

  Ostatní odborníci

  Po preskúmaní mena lekára na chrbtici sa oplatí venovať pozornosť príbuzným odborníkom. Môžu to byť fyzioterapeuti, lekári cvičebnej terapie, maséri atď. V určitom štádiu sú s liečebným procesom spojení. Ich práca je zameraná na obnovenie normálneho krvného obehu v chrbtici, metabolizmu, ako aj na posilnenie chrbtových svalov, obnovenie správnej polohy chrbtice..

  Okrem toho môžu byť vo fáze diagnostiky potrebné ďalšie konzultácie s odborníkmi, ako sú kardiológ, endokrinológ, urológ, gynekológ, gastroenterológ atď. Vylučujú alebo potvrdzujú prítomnosť vnútorných orgánov..

  Po preskúmaní mena lekára na chrbtici môžete pochopiť vlastnosti odbornej spôsobilosti týchto odborníkov. Včasné hľadanie pomoci pomôže rýchlo vyriešiť problém bez následkov pre telo..

  Neurológ

  Pretože uvažovaná patológia najčastejšie počas jej vzniku vedie k mnohým neurologickým poruchám, neurológ sa podieľa na jej liečbe..

  Do jeho kompetencie patria nasledujúce body:

  1. Konečná diagnóza.
  2. Detekcia neurologického deficitu.
  3. Vymenovanie ďalších diagnostických metód, vrátane štúdia stavu nervových štruktúr.
  4. Predpisovanie špecifickej patogenetickej a symptomatickej liečby.
  5. Odporúčania pre zmeny životného štýlu, stravu, cvičebnú terapiu.
  6. Ak je to potrebné, odporúčanie lekárom chirurgického profilu.
  7. Monitorovanie stavu pacienta v dynamike, korekcia liečby.

  Neurológ sa podieľa hlavne na konzervatívnej liečbe kýly a iných komplikácií osteochondrózy..

  Tieto metódy si často vyžadujú konzultáciu s jednotlivými odborníkmi..

  Najbežnejšie spôsoby eliminácie patológie

  Liečba osteochondrózy bedrovej oblasti môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Konzervatívne metódy zahŕňajú:

  • liečba drogami;
  • masáže;
  • manuálna terapia;
  • diéty;
  • rehabilitácia;
  • Cvičebná terapia.

  Pri absencii pozitívnej dynamiky po konzervatívnej liečbe, ako aj pri zhoršení patologického procesu sa v mieche vykonávajú mikrochirurgické a endoskopické operácie..

  Dôležité! Chirurgická liečba je indikovaná na komplikáciu osteochondrózy, ako je prietrž.

  Hlavný liečebný režim

  Na liečbu tejto patológie sa vo väčšine prípadov používajú konzervatívne výlety:

  • Obmedzenie fyzickej aktivity.
  • Užívanie liekov:
    NSAID (diklofenak, ibuprofén, nimesulid, ketoprofén, meloxikam);
  • lieky s vazodilatačným účinkom (Trental, Berlition, Actovegin);
  • svalové relaxanciá (Midokalm, baklofen, Sirdalud);
  • chondroprotektory (Chondroxid, Don, Arthra, Structum);
  • Vitamíny B (Milgamma, Neuroultivit);
  • psycholeptiká založené na rastlinných zložkách, ktoré upokojujú a zmierňujú emocionálny stres;
  • narkotické analgetiká sa predpisujú na zmiernenie akútnej bolesti (Trental).
  • rehabilitácia:
    elektroforéza;
  • laserová terapia;
  • terapia rázovými vlnami;
  • balneoterapia;
  • ultrazvuk;
  • magnetoterapia;
  • diadynamická terapia;
  • metóda vibrácií.
  • Cvičebná terapia.
  • masáž.
  • Trakcia chrbtice - terapia detektorom.

  Telesná výchova ako metóda liečby

  Komplex pohybovej terapie vyberá lekár v každom prípade individuálne. Ale okrem cvičebnej terapie sa pacientom často odporúča:

  • plávanie a vodný aerobik;
  • pilates;
  • jóga;
  • kalanetika;
  • vhodnosť.

  Zakázané cvičenie zahŕňa:

  • skákanie
  • výložník výložníka;
  • nakláňa sa dopredu a do strán;
  • golf;
  • tenis a bedminton;
  • zjazdové lyžovanie a voľný štýl.

  Čo sa stane, ak nebudete venovať pozornosť chorobe?


  Ak ignorujete prejavy osteochondrózy, skôr alebo neskôr povedie táto patológia k negatívnym dôsledkom. Vzdialenosť medzi stavcami sa bude neustále znižovať a dôjde k zovretiu ciev, čo bude mať za následok rôzne vážne problémy s výživou miechy..

  Výsledkom bude slabosť svalov, strata určitých reflexov. Napríklad sa vyvinie enuréza alebo fekálna inkontinencia, nie je vylúčená paralýza dolných končatín. Jednou z nebezpečných komplikácií osteochondrózy je tiež prietrž, ktorá nielen vyvoláva silnú bolesť, ale vedie k významnému stlačeniu miechy..

  Problémy s trávením, reprodukčnou funkciou, citlivosťou nôh a niektoré reflexy zmiznú. Pri spinálnej nestabilite u žien sa môžu vyskytnúť problémy s pohlavnými orgánmi a u mužov sa môže vyvinúť impotencia.

  Príčiny prietrže

  Takýto patologický proces v chrbtici, ako kýla, sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov. Tu sú hlavné:

  • zranenie v určenej oblasti (silný úder, pád z výšky atď.).
  • Problémy s napájaním z disku.
  • Sedavá práca, trvalé vedenie vozidla.
  • Posturálne poruchy.
  • Závislosť od nikotínu.
  • nadváha.
  • Ťažká podchladenie, najmä systematické.
  • Nadmerná fyzická námaha.
  • Vedenie sedavého životného štýlu.

  Kýla sa často vyvíja na pozadí takýchto patológií:

  • príliš zrejmá kyphosis.
  • lordóza.
  • osteochondróza.
  • skolióza.

  Ďalším rizikovým faktorom je rastová a veková kategória pacientov (zvyčajne staršia ako 30 rokov a vyššia ako 1,7 m). Ak hovoríme o rode, potom sú náchylnejší na túto chorobu predstavitelia slabšieho pohlavia.

  Traumatologist

  Pri hľadaní odpovede na otázku mena lekára, ktorý lieči chrbticu, je potrebné zvážiť oblasť kompetencie takého špecialistu ako traumatológa. Jeho pôsobnosť je pomerne úzka. Zaoberá sa chorobami spôsobenými zraneniami. Najčastejšie sú také porušenia spôsobené úderom, pádom atď. Nehoda, pri ktorej bol na chrbticu silný fyzický účinok, môže viesť k rôznym zraneniam..

  Zranenie môže byť nedávne. V tomto prípade hovoríme o podliatinách, zlomeninách alebo iných podobných porušeniach. Pri páde na tvrdý povrch po zasiahnutí chrbtice sa osoba zraní. Takáto patológia sa môže objaviť aj pri zdvíhaní závaží. Preto, ak je príčinou bolesti chrbta jeden z týchto problémov, musíte sa obrátiť na traumatológa.

  Zranenia sú niekedy dlhodobé. Môžu sa cítiť po dlhom čase po nehode. Takéto patológie sa tiež označujú ako traumatológ. Môže určiť, či kosti po zlomenine správne rástli, či sú nejaké sprievodné komplikácie atď..

  chirurg

  Chirurgickí lekári sa tiež často podieľajú na liečbe kýlovej kýly, pretože táto komplikácia je často indikáciou chirurgickej liečby. Vo veľkých mestách operujú kýlu neurochirurgovia.

  Títo odborníci robia dopad podľa nasledujúceho algoritmu:

  • Vyšetrite pacienta a potvrďte diagnózu..
  • Určite potrebu chirurgickej liečby.
  • Odstraňujú tvorbu, plastický disk, dekompresiu nervových štruktúr.
  • V prípade potreby sa poškodený disk nahradí protézou..
  • Kontrolovať výsledky operácie a viesť pacienta počas pooperačného obdobia.
  • Priradiť súbor rehabilitačných opatrení.

  Pred kontaktovaním lekára so symptómami choroby by ste mali navštíviť lekára terapeutických špecialít. Je možné, že v tomto prípade nie je potrebný chirurgický zákrok.

  Povinnosti neurológa a chirurgického odborníka

  Vo väčšine prípadov vám dobrý neurológ pomôže vyrovnať sa s touto chorobou.
  Ktorý lekár lieči prietrž chrbtice? Medzistavcová hernia vedie k objaveniu sa neurologických symptómov, vrátane radiálneho syndrómu, čiastočnej alebo úplnej kompresie koreňov cauda equina a zlyhania obehu. S takýmito príznakmi ortopéd smeruje k neurológovi. Úlohy neurológa s herniou chrbtice:

  • predpísať ďalšie výskumné metódy;
  • potvrdiť diagnózu a identifikovať ďalšie neurologické problémy spojené s výskytom hernie;
  • detegovať stupeň neurologického deficitu;
  • predpísať symptomatickú a patogénnu liečbu.

  Ak je to potrebné, ošetrujúci lekár nasmeruje pacienta k chirurgovi. Lekári sa často podieľajú na liečbe kýlovej kýly. Špecialisti tohto profilu sa posielajú v nasledujúcich prípadoch:

  • konzervatívna liečba nepomáha;
  • nervové korene boli pritlačené príliš dlho a môžu viesť k ochrnutiu;
  • formácia prietrže dosiahla veľké rozmery.

  Chirurgickí špecialisti sú schopní odstrániť výstupok, nahradiť medzistavcové platničky implantátom. Po operácii lekár sleduje pacienta, predpisuje súbor rehabilitačných opatrení. Chirurg dokáže vyliečiť kýlu. Po operácii je potrebné navštíviť lekára, aby lekár monitoroval stav pacienta, v prípade potreby predpísal potrebné lieky..

  Ktorého lekára by som mal kontaktovať pri herniovanom disku

  Nie je možné jednoznačne povedať, ktorý lekár lieči pacientov s medzistavcovou prietržou. Tento proces zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa odborníkov z rôznych oblastí..

  Poskytovať kvalifikovanú pomoc pri odstraňovaní choroby môže iba v zdravotníckom zariadení.

  terapeut

  Správna liečba sa začína návštevou terapeuta. Na základe sťažností odborník predpíše niekoľko vyšetrení a dodanie potrebných testov pacientovi..

  Získané výsledky pomôžu lepšie pochopiť príčinu patologických procesov. Ak sa potvrdí predpokladaná diagnóza, pacient sa musí obrátiť na vysoko špecializovaných odborníkov..

  Keď existuje medziobratlová hernia bedrovej chrbtice, málokto vie, na koho lekára sa má obrátiť. Všetci zvyčajne idú najprv k terapeutovi, povedia im ich príznaky a lekár ich nasmeruje na špecialistu. Lekár spravidla najskôr nasmeruje ľudí s medziobratlovou kýlou krčnej chrbtice na ortopéda..

  Ortopédovia liečia poruchy pohybového aparátu a chrbtice. Ľudia s medzistavcovou prietržou od praktického lekára zvyčajne prichádzajú s röntgenovým vyšetrením a určitými klinickými testami vo forme moču a krvných testov. To všetko zjednodušuje diagnostiku.

  Keď sa vyvinie medziobratlová kýla, každý by mal poznať príznaky, ku ktorým lekár, a je lepšie, bez straty času, ísť k ortopédovi. Špecialista vykonáva prieskum, pričom venuje pozornosť lokalizácii bolesti a zisťuje, kedy sa prvýkrát objavili a po ktorom. Lekár určí povahu príznakov, ktoré môžu pretrvávať alebo sa môžu objavovať pravidelne..

  Na potvrdenie diagnózy ortopéd často predpisuje ultrazvuk alebo MRI, po ktorom vykoná konečnú diagnostiku a určí liečebný plán. Spravidla zahŕňa:

  • Liečba liečivami;
  • Masážny kurz;
  • Fyzioterapeutické procedúry;
  • Fyzioterapeutické cvičenia.

  Zohľadňujú sa ďalšie sťažnosti, pretože pomáhajú získať ucelenejší obraz. Pri vyšetrení kýly chrbtice lekár vykoná vyšetrenie nárazom a búšením srdca, stanoví prítomnosť / neprítomnosť abnormálnych neurologických reflexov..

  Neurológ

  Pri hľadaní odpovede na otázku, čo lekár nazýva na chrbte a na chrbte, dostávajú ľudia odporúčanie od terapeuta k neurológovi. Na väčšine malých klinikách sa špecializuje patológia v tejto oblasti na tento odbor. Avšak stojí za zváženie, že kompetencia neuropatológa zahŕňa akútne ochorenie chrbtice. V tomto okamihu sú stavce porušené korene miechových nervov.

  Po vyšetrení terapeutom je pacient na malej miestnej klinike odoslaný k neurológovi. Úlohou tohto špecialistu je odstrániť zápalový proces. Aby to urobil, musí odstrániť poškodenie neurovaskulárnych zväzkov. Tým sa odstráni bolesť chrbta..

  V dôsledku manipulácií neurológa pacient zaznamenáva zvýšenie citlivosti končatín, ich pohyb. Mozgové tepny obnovujú správny prietok krvi. Práca vnútorných orgánov môže byť prerušená aj zovretím nervov. Preto liečba predpísaná neurológom môže zlepšiť ich prácu. Vo všeobecnosti sa pacient cíti dobre.

  Je však potrebné zvážiť, že neuropatológa nemožno považovať za univerzálneho špecialistu v tejto oblasti. Pracuje v spojení s lekárskymi odborníkmi v iných oblastiach. Takáto podpora sa vyžaduje takmer v každej fáze procesu obnovy. V tomto prípade konzultácie vedú lekári príbuzných povolaní.

  Vertebrologist

  V modernej klinickej medicíne bola špecializácia vybraná na križovatke ortopédie, neurológie a chirurgie - vertebroológie. Lekári v tomto profile sa zaoberajú chorobami chrbtice..

  Vertebroológovia nedostávajú schôdzky v každej ruskej nemocnici, zvyčajne títo špecialisti pracujú vo veľkých zdravotníckych zariadeniach.

  Títo lekári sú najkompetentnejší v liečbe komplikácií s osteochondrózou. Vyberajú komplex účinkov na základe najnovších klinických štúdií a ak existujú náznaky na chirurgický zákrok, odporúčajú ho.

  Vertebrolog - lekár, ktorý lieči chrbticu

  Vertebroológ je úzko zameraná lekárska špecializácia, ktorá sa zaoberá výlučne problémami chrbtice. Kvalifikovaný lekár má znalosti o funkčnej diagnostike, dokáže čítať röntgenové snímky a tomogramy chrbtice, má techniky pre manuálnu terapiu a masáže a má hlboké znalosti v oblasti fyzioterapie a fyzioterapie. Vertebroológ vo svojej práci uplatňuje metódy liečenia drogami, chrbtovej trakcie, komplexnej rehabilitácie po odstránení zápalovej reakcie a bolesti..


  Vertebroológ lieči väčšinu chorôb chrbtice

  Špecialista s úzkym zameraním je teda univerzálnym lekárom na liečenie chorôb chrbta. Vedie pacienta od začiatku liečby do konca obdobia zotavenia, čo pozitívne ovplyvňuje zotavenie. Niektorí lekári tejto špecializácie môžu vykonávať operácie na chrbtici. Vertebroológ však prijíma iba vo veľkých lekárskych centrách a regionálnych nemocniciach, čo znamená, že toto povolanie je pomerne zriedkavou lekárskou špecializáciou. Nie všetci pacienti z okresných centier si môžu dovoliť pozorovanie stavovcom. Ako byť v tejto situácii?

  prevencia

  Prevencia stavcovej prietrže bráni rozvoju patologického procesu. Hlavné opatrenia sú tieto:

  1. udržiavanie zdravého životného štýlu. Je potrebné zbaviť sa závislosti od nikotínu a alkoholu.
  2. Nedostatok nervového napätia. Stres vyvoláva vazokonstrikciu, ktorá negatívne ovplyvňuje krvný obeh.
  3. Striedavé topánky s vysokými a nízkymi podpätkami (alebo žiadne).
  4. Posilnenie imunity.
  5. Dostatočné množstvo spánku (najmenej 8 hodín denne). Spodok postele by mal byť tvrdý.
  6. Kontrola telesnej hmotnosti.
  7. Kontrola polohy.

  Odporúča sa uchýliť sa k fyzioterapeutickým cvičeniam, oplatí sa plávať. Prevencia spočíva v fyzickej aktivite, ktorá posilní svalstvo chrbta a tlače.

  Ďalším dôležitým faktorom je korekcia výživy. Strava by mala byť vyvážená s dostatočným obsahom mäsa a mliečnych výrobkov. Podľa predpisu lekára môžete začať užívať vitamínové a minerálne komplexy.

  Liečba prietrže medzistavcovej platničky je zdĺhavý a starostlivý proces. Často je oveľa ľahšie predchádzať chorobe, ako bojovať proti nej neskôr..

  Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kláves Ctrl Enter. Opravíme to a budete mať karmu

  Kto vykonáva fyzioterapiu a cvičebnú terapiu?

  Fyzioterapeut a inštruktor fyzioterapie sa ďalej podieľajú na liečbe kýly chrbtice. Fyzioterapia sa vykonáva bez operácie a po nej. Kýla je liečená fyzioterapeutom, iba tento lekár môže predpísať tento druh liečby, informovať pacienta o kontraindikáciách a vedľajších účinkoch po zákroku. rehabilitácia:

  • obnovuje krvný obeh;
  • zmierňuje zápal;
  • zmierňuje bolesť.

  Magnetoterapia, elektroyostimulácia, elektroforéza, laserová liečba pomáhajú zmierniť príznaky choroby. Súčasne s fyzickou terapiou je potrebné vykonávať cvičebnú terapiu. Špecialisti na fyzioterapeutické cvičenia ukazujú správnosť cvičení, monitorujú stav pacienta počas tréningu a dávajú odporúčania pre triedy doma. Inštruktori fyzickej terapie sú oslovení v akomkoľvek štádiu vývoja prietrže chrbtice. Fyzikálna terapia pomáha:

  • obnoviť mobilitu;
  • vrátiť flexibilitu chrbtice, elasticitu;
  • zmierniť bolesť;
  • obnoviť narušený metabolizmus;
  • zlepšenie krvného obehu v poškodených segmentoch chrbtice.

  Telesná výchova sa najprv vykonáva pod dohľadom kvalifikovaného lekára. Okrem toho môžu byť triedy povolené vykonávať doma, ale niekoľkokrát týždenne za účelom návštevy špecialistu na fyzickú terapiu.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Tesnenie v blízkosti pupku môže mať odlišnú etiológiu. V niektorých prípadoch sa to považuje za normu a niekedy tento príznak signalizuje možné zdravotné problémy..
  V snahe vytvoriť podmienky pre zdravý normálny rast a vývoj dieťaťa sa rodičia stretávajú s rôznymi detskými chorobami. Umbilická hernia u detí je častým javom, pomerne častou patológiou.
  Bolesť chrbta sa dá eliminovať nielen liekmi alebo fyzioterapiou. Na tieto účely existuje veľa fyzických cvičení. Musia sa však vybrať individuálne, v závislosti od existujúcich patologických procesov, veku, štádia choroby a príčin, ktoré spôsobili negatívne príznaky.