loader

Hlavná

Pažerák

MRI diagnostika bolesti s poškodením bedrovej chrbtice

Z dôvodu veľkého zaťaženia a nedostatočnej ochrany v oblasti bedier je najčastejšie postihnutý bedrový región. Bolesť a jej sprievodné príznaky sú najčastejšie spôsobené poškodením medzistavcových platničiek, pričom častejšie sú postihnuté disky L4 / 5, L5 / S1..

Hlavným príznakom osteoartritídy je výrazné obmedzenie pohybov. Vo väčšine prípadov sa pacienti s touto nepríjemnosťou vyrovnávajú určitý čas, ale s postupujúcou osteoartrózou sa vyskytujú subluxácie artikulárnych procesov stavcov, čo vedie k zúženiu medzistavcových otvorov a sprievodná osteochondróza vedie k spinálnej stenóze. Tieto zmeny vedú k stlačeniu miechových nervov a deformácii durálneho vaku, čo spôsobuje radikulo- a myelopatiu..

Herniované disky a osteofyty môžu spôsobiť zápal v epidurálnom priestore a na vonkajšom povrchu dura mater miechy (epiduritída)..

Osteochondróza, deformujúca spondylóza. Spinálna stenóza; stlačenie duralového vaku. Extradurálna volumetrická tvorba na úrovni L3-L4 (suspend. Epiduritída)

Herniovaný disk L5 / S1

Hernia disku L4 / 5 s kaudálnou migráciou

Osteochondróza. Hernia L4-S1; hernálna sekvestrácia L5 / S1 s kraniálnou migráciou do pedikálnej úrovne

2. Ak sa pri chôdzi a v stoji vyskytne bolesť dolnej časti chrbta a v sede klesá, príčinou môže byť spondylolistéza..

V tomto prípade bolesť nastáva v dôsledku napätia väzov chrbtice alebo podráždenia koreňov miechy.

Antelistéza stavcov L5, „vákuum“ je javom disku L5-S1

3. Neprestajná bolesť chrbta (noc a deň) je charakteristická pre zhubné nádory.

Neurologické symptómy sa objavia, keď nádor stlačí alebo klíčí korene miechy alebo miechy. Symptómy sú veľmi rôznorodé, charakteristická je ich stabilná progresia..

Najčastejšie zhubné nádory sú myelóm a spinálne metastázy..

Patologická infiltrácia (metastázy alebo primárny mnohopočetný nádor) krížovej kosti

Intradurálny odmerný útvar na úrovni L5 stavca

Tvorba objemovej krížovej kosti (patologická infiltrácia, deštrukcia, paravertebrálna zložka) diferenciálna diagnostika s metastázami

Ohniskové zmeny v tele stavca L3 (hemangióm). Chondrosis

Tvorba objemovej krížovej kosti (patologická infiltrácia); overený myelóm

4. Príčinou bolesti sú tiež zlomeniny stavcov.

Existujú traumatické aj patologické zlomeniny kompresie spôsobené deštrukciou stavcov v dôsledku myelómu, metastatických lézií alebo osteoporózy..

Patologická zlomenina stavca L4; osteoporotická zlomenina stavca L2; retrolistéza L2.

Osteoporóza. Osteoporotické zlomeniny stavcov L2-L5

Osteoporóza. Osteoporotické zlomeniny stavcov Th11, Th12, osteoporotické deformácie telies L1-L3, L5 stavcov

Kompresná zlomenina stavca L1 (chronické obdobie)

Zlomenina stavca L4 (horizontálna)

Zlomenina zlomeniny stavca L1 (obdobie XP)

5. Ak je bolesť dolnej časti chrbta sprevádzaná nevoľnosťou, slabosťou a hektickou horúčkou, príčinou môže byť infekčná alebo zápalová lézia kostných štruktúr chrbtice a okolitých mäkkých tkanív..

Spondylitída L4-S1; epiduritis; absces v prednom mieche

spondylitídy; zničenie kontaktu. Stenóza miechy (vrodene úzky miechový kanál)

Subakútna perióda spondylitídy Th12-L1, L5-S1

6. Bolesť pri pohybe tela a stuhnutosť v relatívne mladom veku pacienta môže byť spôsobená spondyloartropatiou.

Táto skupina chorôb sa vyznačuje poškodením sakroiliakálnych kĺbov a chrbtice, oligoartritídy a entezopatií. Vyššie uvedené príznaky sa vyskytujú v pokoji (najmä ráno, po spánku) a po cvičení sa znižujú.

Dvojstranná sakroiliitída 4 lyžice (čiastočná synostóza), mimo štádia exacerbácie; deformujúca spondylóza na úrovni segmentov Th12-S1 (ankylozujúca spondylitída)

Ľavostranná sakroileitída; chondróza, výčnelok L4 / 5

Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída).

7. U pacientov rôznych vekových kategórií, vrátane detí a dospievajúcich, sa môžu bolesti chrbta vyskytnúť v prítomnosti vrodených malformácií..

Vaskulárna malformácia miechy; myelopatia

Malformácie - Synostóza L4-L5

Koncentrácia telies L3-L4; osteoporotická deformácia tela Th12

Podľa niektorých odborníkov je bolesť v dolnej časti chrbta akýmsi spôsobom počítania ľudstva za vzpriamené držanie tela, keď najväčšia záťaž padá na bedrovú chrbticu a nesie hlavnú záťaž hmoty ľudského tela. Škodlivé sú aj fyzická nečinnosť, podvýživa, obezita a stres. Bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť iba raz a môže zmiznúť bez stopy a môže sa znovu a znovu vracať, čo spôsobuje značné utrpenie. Bolesť dolnej časti chrbta je nešpecifický príznak, ktorý môže byť spôsobený mnohými príčinami. Spoľahlivo urobte klinickú diagnostiku a včas začnite s liečbou pomocou širokého spektra vyšetrovacích metód, medzi ktorými v súčasnosti hrá hlavnú úlohu moderná metóda - MRI dolnej časti chrbta..

Hernia disku lumbálnej chrbtice: príčiny, príznaky, metódy liečby

Medzistavcová prietrž je ochorenie, pri ktorom je narušená integrita chrbtice. Ovplyvňuje takmer všetky jeho oddelenia. Najčastejšie však trpí dolná časť chrbta. Najbežnejšou patológiou je hernia disku L1-L2. Aké príznaky má? Môže byť vyliečená?

Klasifikačný systém

Miechová kýla L1-L2 je niekoľkých druhov. V niektorých ohľadoch sa od seba líšia. Jedným z nich je umiestnenie.

Podľa lokalizácie je patológia rozdelená na tieto typy:

 1. Vnútri chrbtice. Výstupok je umiestnený v kanáli miechy. Stáva sa to zadne, zdravotne a dorzálne-laterálne.
 2. Foraminal. Umiestnený do medzistavcových priehlbín, vďaka ktorým stlačuje nervy v ňom umiestnené.
 3. Side. Nachádza sa na bočnej strane jednotky. Prakticky žiadne príznaky. Najnebezpečnejší v krčnej chrbtici, pretože môže štiepiť dôležité tepny a nervy.
 4. Brušný. Žiadne nebezpečenstvo, žiadne príznaky.

Kýla sa líšia veľkosťou:

 • malé - menej ako 4 mm;
 • priemer - do 7 mm;
 • veľké - 6-9 mm;
 • obrovské - viac ako 9 mm.

Jedno zobrazenie

V bedrovej chrbtici sa často vyvíja Schmorlova kýla L1, L2. Čo to je? Podľa definície je to stav, pri ktorom časť medzistavcových platničiek preniká hubovitou vrstvou stavcovej kosti, ktorá je umiestnená nižšie alebo vyššie..

Kýla Schmorl L1 a ďalšie stavce má jednu charakteristickú vlastnosť - má skôr skromné ​​prejavy. Preto ju možno zistiť iba pomocou niekoľkých diagnostických metód..

Faktory vyvolávajúce vývoj patológie

Kýla často postihuje nielen dolnú časť chrbta (L1 a ďalšie disky), ale aj časť hrudnej oblasti (T12). Existuje niekoľko dôvodov na objavenie sa tohto novotvaru:

 • osteochondrosis;
 • nesprávny metabolizmus;
 • všetky druhy zranení;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nadváhou;
 • svalová slabosť;
 • zakrivenie chrbtice, skolióza;
 • infekcie
 • prítomnosť zlých návykov;
 • zmeny tela súvisiace s vekom;
 • dedičná predispozícia;
 • nedostatok pohybu.

Všetky tieto stavy vedú k tomu, že chrupavkové a kostné tkanivo sa rýchlo opotrebuje a starne. Výsledkom je kýla stavcov T12, L1 atď..

Etapy vývoja a príznaky choroby

Medzistavcová prietrž prechádza niekoľkými fázami jej vývoja:

 1. Výhrez. Disk sa posunie na stranu o malú vzdialenosť, približne 2 mm.
 2. vytlačovanie Jadro mení svoju obvyklú polohu a posúva sa..
 3. Pruh. Vychádza vláknité jadro.

Pre prvé štádiá hernie diskov T12, L1 a ďalších je charakteristická mierna bolesť. S rastom nádoru sú príznaky výraznejšie.

Medzi príznaky poškodenia stavcov L1, L2, L3 patria nasledujúce stavy:

 • bolesť v krížovej kosti;
 • slabosť nôh;
 • bolesť pri chôdzi;
 • poruchy fungovania panvových orgánov;
 • zovretý nerv;
 • necitlivosť v dolných končatinách.

Najprv bolesť postihuje iba poškodenú časť chrbtice. Pre pacienta je ťažké chodiť, športovať alebo nosiť ťažké predmety. Ak nerobíte pohyby, bolesť zmizne.

V ďalšom kroku bolesť ovplyvňuje svaly dolnej časti chrbta a dokonca aj nohy. Ak to spočiatku bolo tupé a boľavé, stáva sa teraz ostrým.

Konzervatívne opatrenia a chirurgický zákrok

Hernia disku L1, L2 sa môže liečiť niekoľkými spôsobmi. Ide predovšetkým o konzervatívnu liečbu drogami. Hlavným cieľom takejto terapie je odstránenie bolesti a zabránenie vzniku komplikácií.

Vo väčšine prípadov lekár predpisuje použitie protizápalových liekov. Zmierňujú opuchy a stuhnutosť pohybov. Epidurálna blokáda pomáha zmierňovať bolesť.

Pozor! Všetky lieky na toto ochorenie predpisuje iba lekár! Samoliečba sa môže zhoršiť.

Počas liečby je dôležité, aby bol zachovaný odpočinok postele. Nenakláňajte sa dopredu, neprenášajte váhy a nevykonávajte cvičenie.

Hneď ako bolesť zmizne, môžete začať s druhou časťou terapie - terapeutickou gymnastikou a masážou. Mali by sa vykonávať pod dohľadom ošetrujúceho lekára, inak spôsobia opačný účinok. V niektorých prípadoch je zobrazené nosenie špeciálnych korzetov..

Ak pomocou konzervatívnych metód nebolo možné vyliečiť kýlu disku Th12, L1 a iných častí bedrovej chrbtice, je predpísaný chirurgický zákrok. Prichádza v niekoľkých formách.

 1. Microdisectomy. Toto je odstránenie poškodenej časti disku. Neúčinná liečba, pretože v 50% prípadov sa prietrž objaví znova.
 2. laminektomie Chirurg odstráni kostné procesy, ktoré tlačia na poškodenú oblasť disku. Táto operácia má určité riziká, preto pred vykonaním lekár musí starostlivo zvážiť klady a zápory.
 3. Iná metóda chirurgickej liečby prietrže, napríklad Schmorlova kýla tela L1, spočíva v inštalácii špeciálnych implantátov..

Chirurgická liečba pomáha eliminovať príznaky choroby a príčinu jej výskytu..

Po operácii sa začína rehabilitačné obdobie. Sedenie sa neodporúča približne tri mesiace. Okrem toho by sa mal nosiť ortopedický korzet. Najskôr sa nosí celý deň, potom niekoľko hodín denne.

Kýla L1-2 disku a ďalších častí bedrovej chrbtice je pomerne závažné ochorenie. Je sprevádzaná silnou bolesťou, necitlivosťou a stuhnutosťou pohybov. Túto patológiu môžete liečiť pomocou liekov, správneho režimu alebo v ťažkých prípadoch pomocou operácií.

Skvelý spôsob, ako sa zbaviť bolesti a udržať svaly v dobrej kondícii, pomôže tipy od Alexandry Boniny.

Ak chcete získať viac podobných informácií od Alexandry Boniny, pozri nižšie uvedené odkazy.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

Kýlová medzistavcová platnička: čo to je, príznaky a vyhliadky na liečbu bez chirurgického zákroku

Kýla medzistavcových platničiek - vyznačujúca sa narušením pevnosti vlákien vláknitého prstenca disku, čoho výsledkom je vyčnievanie vláknitého fragmentu. Každý rok sa na každých 100 000 obyvateľov diagnostikuje približne 150 pacientov s herniovaným diskom. A v 80% prípadov je toto ochorenie komplikáciou dlhotrvajúcej osteochondrózy. Vrcholná incidencia sa vyskytuje vo veku 40 - 55 rokov, ale hernie verte a vo veku 25 - 40 rokov nie sú v žiadnom prípade nezvyčajné. Z celkového počtu pacientov potrebuje operáciu približne 20% ľudí.

Lumbosakrálna oblasť je častejšie ovplyvnená, vyznačuje sa najvyššou pohyblivosťou a je referenciou pre horný a stredný segment chrbtice. Disky na úrovni krku sú oveľa menej poškodené a vo veľmi malom počte sú postihnuté hrudné medzistavcové prvky.

Muži častejšie ako ženy čelia podobnému problému, pretože spojivové tkanivá mužského tela majú o niečo nižší stupeň pevnosti a pružnosti. Ďalším vysvetlením je, že mužské pohlavie sa viac zapája do tvrdej fyzickej práce. Pravidelná fyzická aktivita, nezmerateľná s fyziologickými schopnosťami pohybového aparátu, je hlavnou príčinou stimulačných degeneratívnych zmien v chrbtici a v dôsledku toho vedie k rozvoju dysfunkčnej patológie..

Ochorenie začína vyčnievaním - malá deformácia medzistavcovej vrstvy, zatiaľ čo vnútorné vlákna vláknitého prstenca sú poškodené a integrita jeho vonkajších štruktúr je zachovaná. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby prechádza patogenéza do štádia skutočnej kýly - prolapsu. V neskorších štádiách choroby sa kruh zlomí a časť jadra vypadne za hranice stavcov, čím sa zabezpečí kompresia na miechovom kanáli a neurovaskulárnych štruktúrach. V najťažšom prípade dochádza k sekvestrácii - oddeleniu jadra od disku a jeho vstupu do miechového kanála. Komplikované možnosti predstavujú pre pacienta veľké nebezpečenstvo, pretože sú plné alebo čiastočného ochrnutia končatín.

základné informácie

Medzi stavcami sú chrupavkové vrstvy - sú to medzistavcové platničky. Skladajú sa z prstencového prvku (vláknitého prstenca), vo vnútri ktorého je želé podobná látka (vláknité jadro), ktorá má dobrú elasticitu. Medzistavcové platničky sú hlavnými tlmičmi chrbtice. Pri chôdzi, behu a dokonca aj pri státí pomáhajú zmierňovať vertikálny náraz (axiálne zaťaženie) na chrbticu a tlmia vibrácie pri pohybe tela..

Pri nepriaznivých faktoroch, ktoré zhoršujú metabolizmus v zložkách kostnej chrupavky stavca, sa v jednotkách tvoriacich štruktúru odpisovej vrstvy aktivujú degeneratívne a dystrofické procesy, vďaka ktorým sa vláknitý kruh rozruší a roztrhne. Želatínová látka zase začne vyvíjať tlak na poškodenú oblasť, čo vedie k vyčnievaniu disku z určitej strany. Pretože vyčnievajúca časť je obvykle umiestnená v tesnej blízkosti útvarov miechového nervu, sú tieto nervy podráždené, s ktorými patologický výstupok kontaktuje. Osoba tak začína pociťovať bolestivé príznaky v postihnutej oblasti chrbta alebo krku, často žiarením na nohu alebo rameno.

príznaky

Príznaky hernie medzistavcových platničiek závisia od lokalizácie, veľkosti vyvinutého výčnelku, stupňa zapojenia sa do patologického procesu miechových štruktúr. Ďalej uvádzame hlavné príznaky pozorované pri tejto chorobe:

 • lokálny syndróm bolesti (bolesť, ťahanie, hlboká alebo streľba) v určitom segmente stavcov, ktorý sa spravidla zvyšuje pri vykonávaní akýchkoľvek pohybov;
 • ožarujúce bolesti, ktoré uvoľňujú ktorúkoľvek časť hornej alebo dolnej končatiny, zadok, chodidlo, oblasť ramena alebo hrudníka;
 • narušenie citlivosti (hyperestézia alebo hypestézia) končatiny;
 • svalová slabosť nohy alebo ramena (v závislosti od miesta zaostrenia);
 • tuhosť v určitej časti chrbtice;
 • časté bolesti hlavy, závraty, hučanie v ušiach, skoky v krvnom tlaku, nespavosť, nestabilná chôdza a iné neurologické poruchy;
 • dysfunkcia črevného a urogenitálneho systému (spontánna defekácia, inkontinencia moču, zlyhanie reprodukčných funkcií).

Zóny bolesti sú teda rozdelené v závislosti od miesta prietrže.

Pozor! Prvým príznakom, ktorý by vás mal upozorniť a slúžiť ako motív pre neodkladnú návštevu u lekára, je bolesť chrbta alebo krku akejkoľvek intenzity v určitej oblasti..

Dôvody rozvoja

Základným faktorom vyvolávajúcim patológiu je osteochondróza. Komplex degeneratívnych-dystrofických porúch, zaznamenaných v chrupavke chrbtice. Ak sa to nelieči, čo sa z nejakého dôvodu považuje pre mnohých ľudí za celkom bežné, na prvý pohľad sa môže neškodná diagnóza zmeniť na vážny problém - prietrž medzi stavcami. Venujte pozornosť fotografii, od ktorej môžete lepšie porozumieť tomu, ako medzistavcová vrstva vyzerá v zdravom a patologicky zmenenom stave. K výskytu takejto degenerácie na diskoch prispievajú tieto príčiny:

 • traumatické lézie pohybového ústrojenstva;
 • nadváhou;
 • nedostatok pohybovej aktivity;
 • nadmerná fyzická námaha (ťažké športy, vzpieranie atď.);
 • vrodená a získaná slabosť svalovo-väzivového aparátu;
 • zhoršený metabolizmus v tele;
 • autoimunitné ochorenia, hormonálne poruchy;
 • rôzne zakrivenie chrbtice;
 • predĺžený pobyt v sede (často sa vyskytuje medzi vodičmi a administratívnymi pracovníkmi);
 • zlé návyky, najmä fajčenie;
 • nepriaznivé dedičnosť a starnutie tela súvisiace s vekom.

Správna technika držania tela počas fyzickej práce.

Hernia disku nielen lokálne potláča lokomotorické funkcie, ale tiež inhibuje transportné vetvy nervového systému, pričom vytvára celý reťazec neurologických porúch a skôr nebezpečnú léziu CNS, čo vedie k nehybnosti končatín. V zanedbanom stave to vedie k závažným poruchám panvových orgánov, mozgu, kardiovaskulárneho systému a ďalších životne dôležitých funkčných zložiek tela, ktoré susedia s léziou miechy..

diagnostika

Bežný röntgenový lúč má nízky informačný obsah, pokiaľ ide o rozpoznávanie stavovcových kýly, pretože dobre zobrazuje vizuálne štruktúry kostí, v našom prípade stavce. Podľa röntgenovej fotografie ukazujúcej narušenú relatívnu polohu stavcov (uhlové posunutie, zúženie medzery medzi nimi atď.) A prítomnosť dystrofických príznakov (osteofyty atď.) Môžeme iba predpokladať, že existuje výčnelok disku. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou má však jasnú vizualizáciu mäkkých tkanív (diskové štruktúry, miecha, nervové zakončenie). Počítačová tomografia je priemerná informačná metóda - lepšia ako röntgen, ale horšia ako MRI.

Kýla medzi segmentmi 3 a 4.

Navštívte však akékoľvek tematické fórum, kde sa dozviete, že prví pacienti, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, podstúpia röntgen. Preto otázka: Prečo nie okamžite poslať na vysoko informačnú diagnózu? Špecialisti spočiatku vydávajú žiadosť o rádiografiu a až po získaní primárnych informácií o stave hrebeňa sa už rozhodnú, či je potrebné, aby osoba vykonala diagnostické vyšetrenie pomocou MR alebo CT..

Dynamika od počiatočného po posledné štádium choroby.

Mnoho ďalších patológií, ktoré úplne nesúvisia s porážkou tohto orgánu, sa prejavuje podobnými príznakmi, napríklad skutočnými srdcovými chorobami, obličkami, pľúcami, gastrointestinálnym traktom. Pri roztrúsenej skleróze sa vyskytuje znížená citlivosť končatín, ktorá sa často pozoruje pri medziobratlovej kýle. Preto je dôležité problém správne rozlíšiť. Možno bude röntgenové vyšetrenie ukazovať ideálny stav chrbtice, potom ďalšie diagnostické opatrenia budú úplne odlišné.

Ktorý lekár lieči?

Na ktorého lekára sa mám obrátiť, ak cítim bolestivé nepohodlie v oblasti chrbta, hrudníka a krčných stavcov? Spočiatku by ste mali navštíviť terapeuta, bude počúvať sťažnosti, vyšetrovať a odosielať na röntgen, ako aj vydávať formuláre pre moč a výkaly. Ďalej na základe údajov získaných z počiatočnej diagnózy vás terapeut odporučí správnemu špecialistovi.

V profile liečby medzistavcových platničkových kýly sa špecializujú dvaja hlavní lekári: ortopéd a neuropatológ. Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, operáciu chrbtice vykonáva neurochirurg. Okrem hlavných odborníkov s vami budú pracovať fyzioterapeuti a inštruktori fyzioterapie. Konzervatívna terapia prebieha ambulantne a čiastočne doma, chirurgický zákrok a rehabilitácia po tom, čo je v nemocnici.

Tehotenstvo a prietrž

Ak existuje tehotenstvo, skúsená špecialistka odporúča šetrnú konzervatívnu liečbu, ktorá nemá negatívny vplyv na plod a pohodu nastávajúcej matky. Tehotné ženy budú potrebovať liečbu podľa osobitnej schémy, pretože jej absencia môže viesť k veľmi zlým následkom až do zdravotného postihnutia. Operácia je odložená na obdobie po pôrode. Počas tehotenstva sa zvyčajne odporúča nosiť obväz, ľahkú gymnastiku, plávanie a používanie neagresívnych liekov a ľudových prostriedkov na zmiernenie bolesti..

Hlavné zásady zaobchádzania

Výčnelky diskov menšie ako 6 mm sa liečia hlavne symptomatickou a podpornou liečbou. Najmiernejšie príznaky konzervatívnej liečby sú mierne. Nechirurgická taktika môže zastaviť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života pacienta zvýšením prietoku krvi a toku lymfy v paravertebrálnych štruktúrach a končatinách, normalizáciou svalového tonusu a prospešným rozdelením záťaže. Štandardný terapeutický režim zahŕňa:

 • vytvorenie dočasného odpočinku postihnutej časti a nosenie špeciálnych ortopedických pomôcok (korzet, bandáž, golier);
 • cvičenia na fyzioterapiu (rozvíjanie chrbtice, zvýšenie vytrvalosti muskuloskeletálneho korzetu bez preťaženia problémového oddelenia);
 • návšteva fyzioterapeutických procedúr, napríklad elektroforéza, ultrazvuk s Karipainom atď.
 • vedenie masážnych sedení, manuálna terapia, kinezoterapia, horizontálna alebo vertikálna trakcia (pomáha zmierniť tlak prietrže z koreňov nervov, zlepšiť miestny krvný obeh a výživu tkanív);
 • lekárske ošetrenie, menovite používanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov, chondroprotektorov, svalových relaxancií, vitamínových a minerálnych komplexov atď.;
 • špeciálna strava.

Ak konzervatívny prístup neprináša úľavu, zatiaľ čo prietrž prietrže neprekračuje 6 - 7 mm, je vhodné vykonať netraumatický a bezbolestný postup nazývaný nukleoplastika. Môže byť rôznych typov: laser, studená plazma, mikrovlnná rúra. Pre veľké veľkosti (od 8 mm a viac) sa používa komplexný chirurgický zákrok: diskektómia (traumatická a zriedka použitá taktika) alebo mikrodisektómia (bežná technika)..

Najčastejšie centrum spadá na úroveň 15 S1, liečba patogenézou takejto lokalizácie je dôležitá na to, aby sa začalo čo najskôr, dokonca aj v štádiu vyčnievania. Poškodený element disku s voľným vláknitým jadrom umiestneným medzi 5. bedrovým a 1. krížovým stavcom predstavuje skutočnú hrozbu pre zdravie nôh, fungovanie čriev a močového ústrojenstva. Ihneď po potvrdení diagnózy okamžite pokračujte v zodpovednej implementácii všetkých lekárskych predpisov. Nikdy neomedikujte, ako vo vašom prípade liečiť kýlu l5 S1, povie to vysoko kvalifikovaný lekár, ale až po úplnom vyšetrení ste podstúpili.

Ak vezmeme do úvahy frekvenciu lézií v krčnej chrbtici, potom sa v segmente C5 C6 choroba zistí najčastejšie. Napriek tomu, že v krčnej medzistavcovej chrupavke je určených iba 8% hernií, ktorákoľvek z nich je považovaná za nebezpečnú, dôležité cievy, nervy, tepny zodpovedné za funkčnosť mozgu prechádzajú v okolí. Veľké útvary môžu stlačiť stavcovú artériu, ktorá živí mozog a spôsobiť predčasný záchvat, alebo poškodiť vodivú funkciu nervových impulzov a viesť k čiastočnej alebo úplnej paralýze horných končatín..

Akýkoľvek chirurgický zákrok v blízkosti hlavy, kde sa miecha pripája k mozgu, predstavuje najväčšie riziko. Preto sa v oblasti C5 C6 liečia (5 mm - to je už veľa) všetkými možnými spôsobmi, aby sa obmedzili intenzívne konzervatívne metódy. Bohužiaľ sa však objemy ohniska dokonca 5 až 6 mm považujú za veľké, čo niekedy vyžaduje núdzovú operáciu.

operácie

Chirurgická intervencia je primárne indikovaná, ak konzervatívna terapia počas 2 - 3 mesiacov nepriniesla žiadne výsledky. Ak sa vyskytnú závažné komplikácie, je možné operáciu riešiť v ktorejkoľvek fáze. Pri silnom stlačení miechy, miechových nervov a krvných ciev, ktoré spôsobili syndróm chvosta koní, zlyhanie flexie a predĺženia nôh, svalovú atrofiu a parézu ramena alebo nohy, vážne narušenie zásobovania krvi a hladenie kyslíka v mozgu, atď. existuje hernia od disku, vyžaduje okamžitú chirurgickú pozornosť.

Poloha pacienta počas operácie.

Mikrodiscektómia zahŕňa vykonanie korekčných a antikompresných manipulácií prostredníctvom malého chirurgického rezu (do maxima 3 cm) pod kontrolou endoskopu alebo mikroskopu bez toho, aby boli dotknuté svalové a väzivové tkanivá. Iba prvok spadnutého disku podlieha odstráneniu v skutočnosti toho, čo nazývame prietrž. A disk samotný je uložený na maximum. Takáto minimálne invazívna technológia sa ľahko toleruje, v budúcnosti sa však musí, napriek minimálne invazívnej, nevyhnutne uskutočniť kvalitatívna rehabilitácia pacienta. S dokonalou vykonanou mikrodiscektómiou a dokonale organizovanou regeneračnou terapiou je možné s istotou počítať s priaznivou prognózou.

Ak pretrvávajúce symptómy znemožňujú normálny život v počiatočných štádiách, je prijateľná mierna chirurgická liečba pomocou jednej z metód nukleoplastiky. K rekonštrukcii disku dochádza v dôsledku vystavenia vytesneného centrálneho jadra studenej plazme alebo laseru. Chladná plazma alebo laserová energia je dodávaná do buničinového prvku cez elektródu umiestnenú v vodiči tenkej sondy. Sonda sa zavedie do jadra pod rôntgenovou kontrolou a špecialista na ňu začne pôsobiť vhodným typom žiarenia. Komprimuje a sťahuje previsnutú hmotu na svoje miesto a tým obnovuje normálne tvary diskov. Rehabilitácia je rýchla, hospitalizácia nie je potrebná.

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice

Hlavné liečenie, ako sme už boli svedkami, je možné dvoma spôsobmi: bez chirurgického zákroku a pomocou operačnej taktiky. O tom, ktorý prístup je v tejto situácii vhodný, rozhoduje lekár. Zohľadňuje sa všetko: príznaky, závažnosť a zovšeobecnenie patomorfologických príznakov, smer vystupovania, individuálne charakteristiky pacienta (hmotnosť, vek, odborná činnosť atď.), Sprievodné patológie, atď. Hlavné príznaky v prítomnosti bedrovej kýly medzistavcových platničiek z nasledujúceho plánu:

 • výskyt bolesti v bedrovej oblasti, v oblasti gluteálnej oblasti, stehna a dolnej končatiny, chodidla;
 • bolesťový syndróm, ktorý sa zvyčajne rozširuje na jednu z nôh;
 • pocit znecitlivenia, mravčenia, mravčenia, prasknutia alebo husacích hrbolkov v dolnej končatine v hrádzi;
 • atrofický syndróm (slabosť) svalov nôh;
 • pocit „obruče“ v dolnej časti chrbta;
 • tento jav je veľmi bežný, keď chodidlo stráca podporu a keď sa kráča, tiahne sa;
 • porušenia orgánov nachádzajúcich sa v panvovej dutine (konečník, močový mechúr, vaječníky);
 • znížená potencia u mužov, neplodnosti žien, problémy s menštruačným cyklom.

Všetky položky sa týkajú hlavne miernych a ťažkých stupňov. Je smutné, že práve v týchto fázach človek začína pociťovať veľké nepohodlie, čo ho núti navštíviť lekára. Liečba je predpísaná vždy, bez ohľadu na závažnosť prejavov. Fórum nie je miestom na vyhľadávanie finančných prostriedkov na vyriešenie vášho problému, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc pre vysoko špecializovanú pomoc. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť nenapraviteľné následky, pri ktorých chirurgický zákrok nezachráni. Smrteľný výsledok v prípade fragmentácie prietrže tiež nie je vylúčený.

Ako správne zaobchádzať s bedrovou prietržou medzistavcových platničiek, dostanete pokyny od úzkeho špecialistu. Nielenže je priamo oboznámený so skutočným klinickým obrazom vašej problémovej oblasti, pozná všetky komplikácie a úskalia anatómie chrbtice, opatrenia na jej bezpečné a účinné ošetrenie..

Bedrová hernia Veľkosťcharakteristický
od 1 mm do 5 mmľahký výstupokambulantná terapia a domáca liečba (fyzioterapia, cvičenie, trakcia chrbtice, chondroprotektory, atď.)
od 6 mm do 8 mmmierne prepuknutiekonzervatívne metódy sú stále platné, ak sa nepozoruje progresia ochorenia
od 9 mm do 1,2 cmveľmi veľký výčnelokhlavne chirurgia
viac ako 1,2 cmkritická fáza, nebezpečná sekvestráciapohotovostná operácia

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice

V krčnej prietrži je stupeň nebezpečenstva najzákernejší. Ak máte cervikálnu osteochondrózu, neodkladajte liečbu a neignorujte preventívne opatrenia, pretože to je on, kto sa stáva provokatárom hroziacej patogenézy. Pravdepodobne viete, ako sa jeho príznaky môžu prejaviť. Ale stále si pamätajte:

 • crunch, rachot s rôznymi pohybmi krku;
 • pocit pálenia medzi lopatkami;
 • obmedzená pohyblivosť hlavy v určitom smere (naklonenie na jednu stranu, pri otočení na stranu, spustenie na hrudník);
 • napätie krčka svalu;
 • periodické alebo pretrvávajúce bolesti hlavy, poruchy spánku;
 • zhoršená koordinácia pohybov pri chôdzi;
 • rozptyľovanie, strata pamäti, zhoršenie zrakovej ostrosti a sluchu;
 • nepríjemné pocity v rukách a hlave (brnenie, znecitlivenie, husacie kožušiny atď.).

Progresia degeneratívnych-dystrofických reakcií, ak sa už dlhší čas neprijali vhodné opatrenia, prispieva k rozvoju prietrže. V závislosti od toho, kde sa koncentruje, sa objavia určité príznaky. Zvážte príznaky choroby s lokalizáciou C5-C6, kde leží zväzok nervových vlákien, ktorý je mimochodom zodpovedný za inerváciu svalov ramenných a lakťových kĺbov, palec:

 • chvenie rúk, strata citlivosti v rukách;
 • slabosť v zápästí, bicepsy na ramene;
 • ťažkosti so zdvíhaním a ohýbaním v lakťom ramena, končatina visí ako bič;
 • pozdĺž predlaktia pocit znecitlivenia, plazenie mravcov, pálenie alebo brnenie;
 • miestne bolestivé javy vrátane tých, ktoré „zasiahnu“ od ramena po palec;
 • prudký pokles videnia, muchy pred očami.

Pokiaľ ide o veľkosť, v prípade hernie 1 - 5 mm sa odporúča povinná ambulantná liečba: terapeutické cvičenia, fyzioterapia a na istý čas imobilizácia krku golierom krku - základné princípy. Od 6 mm a viac - bezpodmienečný dôvod na chirurgický zákrok.

Medzistavcová prietrž hrudnej chrbtice

Táto oblasť je menej náchylná na podobnú patogenézu. Je však nemožné neoznámiť ľuďom, aké príznaky sú charakteristické pre medzistavcové prietrže, ktoré sa objavili v určitej oblasti hrudnej oblasti. Najčastejšie sa pozorujú príznaky nasledujúceho charakteru:

 • ostrá, tupá, boľavá, bolesť v hornej časti chrbta (najčastejšia sťažnosť);
 • bolesť v hrudníku (mnohí ju vnímajú ako bolesť v srdci), rebrá, hornú brušnú dutinu, axilu, ruky (od podpazušia po dlaň);
 • nedostatok pankreatického enzýmu, dyspepsia, črevná dyskinéza;
 • rôzne druhy kožných parestézií (znecitlivenie, plazenie, zvieranie atď.), ktoré sa pociťujú v horných končatinách pozdĺž vnútorného povrchu v epigastrickej časti brucha na prednej strane hrudníka;
 • bolesť a slabosť v oblasti ramien;
 • dýchavičnosť, nočné chrápanie, dýchavičnosť.

Ak lézia nie je obmedzená na nervové korene a došlo k poraneniu miechy, potom sa môžu nepríjemné príznaky šíriť na nohy, močový mechúr a rektálnu dutinu. Dramatická kríza vo forme ochrnutia sa môže vyskytnúť s celou časťou tela pod poškodeným segmentom.

Dorsálna hernia 15 S1

Je to jeden z najbežnejších a najnebezpečnejších typov výčnelkov a do veľkej miery sa vyskytuje práve v lumbosakrálnom spojení l5-S1. Táto forma môže byť v krku, hlavne so zapojením disku C5 C6. Slovo „dorzálne“ sa vzťahuje na prietrž, pri ktorej sa výtlak koncentruje priamo v smere k miechovému kanálu (zadné miesto). To znamená, že ak je herniálny výstupok nasmerovaný do medzistavcového lúmenu miechového kanála, bude sa nazývať dorzálny. Taká kýla je zase stredná (stredná) a stredná (pod uhlom). Ako sme už povedali, jedná sa o najtypickejšiu formu choroby, ale stredné výčnelky sú závažnejšie, pretože sa progredujú pozdĺž stredovej línie do miechového kanála..

Vzdelávanie na I5 S1.

Pretože je tu lokalizované oddelenie CNS (miecha) a priľahlé množstvo nervových plexusov, je výskyt tohto typu deformácie sprevádzaný mimoriadne nepríjemnými symptómami, sofistikovanejším komplexom neurologických príznakov. A pri absencii adekvátnej liečby blokovaním lúmenu kanála a ochrnutím končatín. Dôvody vývoja sú rovnaké ako pre všetky ostatné hernie.

Predný typ a vyčnievanie disku

Forminálna prietrž a výčnelok je vydutie disku smerujúce k otvoru, kde korene nervov opúšťajú. Inými slovami, zameranie migruje na najužší foramen v chrbtici, ktorý sa v latinčine nazýva „foramen“ (medzistavcový foramen). Toto oddelenie je tvorené zadnými oblúkmi dvoch susediacich stavcov. Miechové nervy sú v ňom voľne umiestnené. Keď sa objaví cudzie teleso, najmä väčšej veľkosti, je to utláčané, podráždené a zapálené, stlačené..

To je tiež jedna z alarmujúcich diagnóz, ktorá sa líši od ostatných svojou rýchlou progresiou. Spôsobuje tzv. Neurokompresný syndróm, menovite stlačenie koreňov, čo spôsobuje, že sa prudko objavujú lokálne záchvaty bolesti, ktoré nútia človeka zaujať nútené prispôsobenie. Pri zmene polohy sa syndróm bolesti len zosilňuje. Analgetiká a NSAIDs majú krátkodobý a zanedbateľný účinok..

Z pretrvávajúcej nesnesiteľnej bolesti, ktorú nemožno zastaviť, sa táto operácia zmierni. Takéto fatálne štádium, ako je sekvestrácia, nastáva v pomerne krátkom čase po vytvorení výčnelku. Našťastie táto klasifikácia choroby je zriedkavo diagnostikovaná, z celkového počtu všetkých možných variácií výčnelkov predstavuje 7%..

Lekársko-lekárske blokády vo forme hormonálnych injekcií, ktoré sa podávajú priamo do postihnutej oblasti, sa nemôžu vykonávať samostatne! Toto je príliš komplikovaná manipulácia, ktorá vyžaduje vysokú presnosť vpichovania ihly a vynikajúcu profesionalitu. Lokálne sú kortikosteroidy indikované v najextrémnejších situáciách, ak existujú oslabujúce príznaky bolesti, ktoré po použití NSAID nezmiznú. Pamätajte, že hormóny nerozpúšťajú prietrž, ale iba zmierňujú lokálny edém, čím znižujú tlak na koncoch nervov..

Lokalizácia Funkcia l4 l5

Takéto označenie 144 znamená, že medzi 4 a 5 bedrovými stavcami je narušená integrita chrupavky. V tomto objekte je ovplyvnený nerv L4, ktorý je súčasťou štruktúry jedného veľkého nervu, sedacieho nervu. Ak vezmeme do úvahy príslušné oddelenie chrbtice, podobné poškodenie disku l4 l5 (liečba je nevyhnutne potrebná!) Vzniká v 46% prípadov. V 48% - medzi piatym bedrovým telom a S1 (prvý sakrálny), čo nie je oveľa častejšie.

Zóna 14 l5, ohnisko je označené šípkami.

Konečným štádiom choroby je plochá subligamentárna hernia l4-l5, známa v medicíne ako herniálna sekvestrácia. Pri takom nepriaznivom vývoji začne obsah disku (želatínového jadra) v častiach prúdiť do dutiny miechového kanála, čo je plné úplnému vymiznutiu dobrovoľných pohybov v končatine. Na začiatku subligamentárneho procesu dokonca kýchanie a kašeľ spôsobujú neuveriteľnú bolesť v podobe hroznej bolesti chrbta v dolnej časti chrbta, nehovoriac o dokončení fyzických úloh. V 80% záverečnej fázy končí zdravotným postihnutím. Ak je chirurgická liečba urgentná a rehabilitácia je dobrá, môžete dúfať, že 70 až 80% obnoví podporu a lokomotorické funkcie, ktoré sú čo najbližšie k normálu.

Klinicky sa choroba v tomto mieste prejavuje zvláštnym spôsobom, preto nie je ťažké ju odlíšiť od problému, napríklad s cervikálnou zónou C4 C5. Po prvé, je tu lokálna hyperalgézia (výhonky, bolesti, ťahy v dolnej časti chrbta) a tiež je zaznamenaná bolesť s ožiarením pravej alebo ľavej nohy. Okrem toho si pacient sťažuje, že noha je znecitlivená, najmä v oblasti dolnej časti nohy a chodidla, ako aj v nedostatočnom objeme je muskulo-väzivová slabosť pociťovaná v kolene alebo v oblasti členka. Okrem toho môže sprevádzať zvýšené potenie, „mramorovanie“ kože a objavenie sa zakrivenia chrbtice.

Spať na tvrdej posteli, ľahnúť si ani nesadnúť na chladnom povrchu. Pri medziobratlových kýlach, ako varujú odborníci v ortopedickej časti, je to prísne kontraindikované..

Klasifikácia ICD 10

Medzinárodná klasifikácia chorôb 10, alebo skrátene ICD, je normatívnym dokumentom, ktorý obsahuje všetky známe ľudské choroby, z ktorých každá má svoj vlastný alfanumerický kód. Vďaka konverzii verbálnej formulácie diagnózy na kódovú hodnotu je zabezpečená výhodnosť zberu, archivovania, extrahovania, analýzy, výmeny údajov o určitej chorobe v medzinárodnom formáte. ICD vám umožňuje pri liečení jedinej patológie dodržiavať jednotnú štandardizáciu, pokiaľ ide o diagnostiku a metodologické zásady. Jednoducho povedané, ide o sprostredkovateľskú sieť určenú pre zdravotníckych pracovníkov a zdravotníckych pracovníkov..

Pacienti sa môžu stretnúť s nepochopiteľným znížením, napríklad v zdravotných záznamoch o zdravotnom postihnutí. Aby ste sa nenechali zmiasť tým, že vo výpise uvidíte nepochopiteľné písmená a čísla, pokúsime sa vás v tejto veci informovať. Podľa medzinárodného klasifikátora je kód ICD pre stavcové kýly priradený striktne pri zohľadnení typu a umiestnenia lézie..

 • Keďže choroba patrí do skupiny „Ochorenia pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva“, ku ktorej je priradené latinské písmeno „M“, začne kód.
 • Ďalej je určité dvojciferné číslo z kategórie dorzopatia, kde 50 je lézia krčnej chrbtice, 51 je hrudná, bedrová a sakrálna.
 • Potom sa vloží bod a po ňom sa zadá ďalšie číslo z rozsahu 0-9, ktoré objasní klinický obraz.

Napríklad v oblasti krčka maternice, vrátane krčka maternice, je 0 prietrž s myelopatiou, 1 s radikulopatiou atď. Pre hrudnú / bedrovú / sakrálnu zónu: 0 a 1 - podobné objasnenia; 2 - vysídlenie inej povahy (Lumbago); 3 - vzdelávanie, postup bez neurologických príznakov (to isté s krkom); 4 - je umiestnená so Schmorlovými kýlami, ktoré sú známe všetkým a tak ďalej. Aby sme to objasnili, uvádzame príklad úplnej diagnózy v skrátenej verzii Schmorlovho uzla: M51.4. Ak diagnóza nie je špecifikovaná, vyžaduje sa ďalšie objasňujúce vyšetrenie, potom M50.9 alebo M51.9. Aj keď v zásade nepotrebujete kódy ICD, bude stačiť povrchná predstava o tom, čo to je.

Paramediánska hernia T6 T7

Disk tvoriaci výplňový vankúš na úrovni T6 T7, ktorý zodpovedá oblasti hrudníka, je takmer nikdy poškodený. Je to spôsobené skutočnosťou, že práve v tejto časti je stavba stavieb veľmi spoľahlivo fixovaná svalovým korzetom. Ničenie disku T6 T7 so všetkými nasledujúcimi dôsledkami však nie je vylúčené zo 100%. Nechajte sporé percento, ale je to tak. Preto ak cítite nepríjemné bolestivé plány medzi lopatkami lopatky a / alebo v hypochondrii, je nevyhnutná kvalitatívna diferenciálna diagnóza, aby sa vylúčili patológie podobné príznakom:

 • zápal pľúc a zápal pľúc;
 • abscesovaná pneumónia;
 • infarkt;
 • angina pectoris;
 • perikarditída, myokarditída;
 • zápal pažeráka, pankreasu, žalúdočnej sliznice atď..

Keď potvrdzujete, že nepokojné príznaky sú spojené s paramediánskym výčnelkom, prolapsom hrudnej medzistavcovej platne, musíte s ňou začať bojovať. Nakoniec, komplikácie môžu byť hrozné - paréza a ochrnutie všetkých častí tela, ktoré sú pod ohniskom.

Armádna služba

Nemôžeme sa len dotýkať otázky armády, pretože mužské pohlavie trpí touto chorobou často. Chceme vás preto okamžite informovať o tom, či sa dostanú do armády, ak lekárska história mladého človeka obsahuje kýlu medzistavcových platničiek. Vo väčšine prípadov dostane spravodajca prepustenie.

Patológia, ktorú zvažujeme, neumožňuje intenzívne telesné cvičenie a je často sprevádzaná pomerne vážnymi komplikáciami. Osobe sa ukazuje osobitný spôsob života: stály lekársky dohľad, imobilizácia, primerané šetrné zaťaženie a prísne dodržiavanie liečebného a profylaktického kurzu..

Ale stojí za zváženie, že lekárska komisia posudzuje každý prípad individuálne, na základe zložitosti konkrétneho problému. Nekomplikované, asymptomatické a mierne formy ochorenia nie sú absolútnou kontraindikáciou pre zaradenie..

Na získanie výnimky z armády musíte lekárskej komisii poskytnúť med. dokumentáciu (spolu s obrázkami) z miesta hlavného ošetrenia, ktorá potvrdzuje diagnózu. Na základe závažnosti klinického obrazu bude vydaný verdikt: obmedzená služba; stock; odloženie, keď sa musí veriteľ uzdraviť, do nasledujúceho návrhu spoločnosti; úplná výnimka z brannej povinnosti (nevhodné).

Zhrnutie a odporúčania

V absolútne akejkoľvek zóne môžu patologické zmeny v diskovom prvku spôsobiť veľa utrpenia, psychického aj fyzického. Sú drsné a nemilosrdné, ak sa opatrenia týkajúce sa liečby a zdravia nedodržali včas. Vždy buďte na pozore, nebuďte s chrbticou, čo nám dáva to najcennejšie - schopnosť pohybovať sa, aby sme nemuseli ľutovať stratený čas, keď ste stále mohli robiť s konzervatívnymi metódami.

Život sa zmení na mučenie v prípade narušenia pohybového aparátu.

Pýchou Českej republiky je ortopédia, traumatológia, neurochirurgia, rehabilitácia chrbtice, ktorá je známa celému svetu. Tu prvotriedne vedomosti o všetkých účinných metódach modernej fyzioterapie a chirurgie chrbtice, čo vylučuje neuspokojivé výsledky. Českí špecialisti sú lekári s veľkým písmenom, ktoré sú oceňované na celom svete. Veľkou výhodou Českej republiky je kvalita liečby porovnateľná s nemeckými a izraelskými a nízka cena..

Ľudská chrbtica: štruktúra, číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek


Hlavnou časťou axiálnej štruktúry osoby je chrbtica. Je to dôležitá štruktúra v tele, ktorá hrá úlohu kostry, vďaka ktorej môže človek robiť rôzne pohyby - ohýbať, chodiť, sedieť, stáť, otáčať sa. Funkcia chrbtice absorbujúca náraz pomáha pri realizácii tvaru písmena S. Chráni vnútorné orgány pred nadmerným zaťažením a poškodením. Opisujeme, ako je usporiadaná ľudská chrbtica a aké číslovanie stavcov a medzistavcových platničiek akceptujú lekári..

Hlavné komponenty chrbtice

Miecha je komplexný systém. Skladá sa z 32-34 stavcov a 23 medzistavcových platničiek. Stavce idú postupne, spájajú sa navzájom zväzkami. Medzi susednými stavcami je chrupavková výstelka vo forme disku, ktorá tiež spája každú dvojicu susedných stavcov. Táto podložka sa nazýva medzistavcové alebo medzistavcové platničky.

V strede každého stavca je otvor. Pretože stavce sú navzájom spojené, vytvorte chrbticu, a preto diery umiestnené nad sebou vytvárajú druh miechy pre miechu pozostávajúci z nervových vlákien a buniek..

Ľudská chrbtica

Miechový stĺp pozostáva z piatich častí. Ako sú miechy umiestnené na obrázku.

Oddelenie krčka maternice

Zahŕňa sedem stavcov. Svojim tvarom pripomína písmeno „C“ s predným konvexným oblúkom nazývaným krčka lordóza. V bedrovej oblasti je podobný druh lordózy.

Každé stavce má svoje vlastné meno. V krčnej chrbtici sa im prideľujú mená C1-C7 podľa prvého písmena latinského názvu tohto oddelenia..

Obratle C1 a C2 si zaslúžia osobitnú pozornosť - atlas a epistrofia (alebo os). Ich vlastnosti sú v inej štruktúre ako ostatné stavce. Atlas sú dva oblúky spojené bočným zhrubnutím kosti. Otáča sa okolo procesu podobného zubu, ktorý sa nachádza pred epistrofiou. Vďaka tomu môže človek robiť rôzne pohyby hlavy.

Hrudné (hrudné) oddelenie

Neaktívne chrbtice. Pozostáva z 12 stavcov, ktorým sú priradené čísla od T1 do T12. Niekedy sú označené písmenami Th alebo D.

Stavce hrudnej oblasti sú umiestnené v tvare písmena C, konvexne dozadu. Toto fyziologické ohýbanie chrbtice sa nazýva „kyfóza“..

Táto chrbtica sa podieľa na tvorbe zadnej steny hrudníka. Rebrá sú pripevnené k priečnym procesom stavcov hrudnej oblasti pomocou kĺbov a pred nimi sa pripevňujú k hrudnej kosti, pričom tvoria pevný rám..

bedrový

Má mierne predné zahnutie. Vykonáva spojivovú funkciu medzi hrudnou oblasťou a krížovou kosti. Stavce tohto oddelenia sú najväčšie, pretože čelia veľkým zaťaženiam spôsobeným tlakom vyvíjaným na hornú časť tela.

Bedrová oblasť sa obvykle skladá z 5 stavcov. Tieto stavce sa nazývajú L1-L5.

  Existujú však dva typy abnormálneho vývoja drieku:

 • Fenomén, keď je prvý sakrálny stavec oddelený od krížovej kosti a má formu bedrového stavca, sa nazýva lumbarizácia. V tomto prípade je v bedrovej oblasti 6 stavcov.
 • Existuje tiež taká anomália, ako je sakralizácia, keď sa piaty bedrový stavca prirovná k prvému sakrálnemu a čiastočne alebo úplne sa spojí s krížovou kosťou, zatiaľ čo v bedrovej oblasti zostávajú iba štyri stavce. V tejto situácii je narušená pohyblivosť chrbtice v bedrovej oblasti a na stavce, medzistavcové platničky a kĺby sa kladú zvýšené zaťaženia, čo prispieva k ich skorému opotrebovaniu..
 • Sakrálne oddelenie (sacrum)

  Podpera hornej časti chrbtice. Skladá sa z 5 fúzovaných stavcov S1-S5, ktoré majú jedno spoločné meno - krížovú kosti. Kôra je nehybná, telá jej stavcov sú výraznejšie v porovnaní so zvyškom a procesy sú menej výrazné. Výkon a veľkosť stavcov sa znižuje z prvej na piatu.

  Tvar sakrálnej oblasti je podobný trojuholníku. Nachádza sa na spodnej časti chrbtice a krížová kosť ho ako klin spája s kosťami panvy..

  Coccygeal department (coccyx)

  Kondenzovaná kosť zo stavcov 4-5 (Co1-Co5). Zvláštnosťou stavcov chvostovej kosti je to, že nemajú bočné procesy. V ženskej kostre sa stavce vyznačujú určitou pohyblivosťou, ktorá uľahčuje proces rozmnožovania.

  Tvar kostrče pripomína pyramídu, základňa sa otočila. V skutočnosti je chvostová kosť zvyškom zmiznutého chvosta.

  Štruktúra ľudskej chrbtice, číslovanie diskov, stavcov, PDS

  Medzistavcové platničky

  Disky pozostávajú z vláknitého kruhu a želatínového jadra. Medzistavcové platničky sa oddelia od kostného tkaniva stavcov pomocou tenkej hyalínovej chrupavky. Medzistavcové platničky spolu s väzmi spájajú chrbticu do jedného celku. Spoločne tvoria 1/4 výšky celého chrbtového stĺpca.

  Ich hlavnými funkciami sú podpora a tlmenie nárazov. Keď sa chrbtica pohybuje, kotúče pod tlakom stavcov menia svoj tvar, čo umožňuje stavcom bezpečne sa približovať alebo sa od seba vzdialiť. Medzistavcové platničky teda absorbujú chvenie a chvenie, ktoré sa vyskytujú nielen na chrbtici, ale aj na mieche a mozgu.

   Výška sa líši v závislosti od umiestnenia disku:

 • v krčnej oblasti dosahuje 5 až 6 mm,
 • v hrudi - 3 - 5 mm,
 • av bedrovej oblasti - 10 mm.
 • Ako už bolo spomenuté na začiatku, telo má 23 medzistavcových platničiek. Spojujú jednotlivé stavce spolu, s výnimkou prvých dvoch krčných chrbtíc (atlas a epistrofia), fúzovaných stavcov sakrálneho a kostrčového.

  Segmenty stavcov

  Keďže choroby chrbtice môžu ovplyvniť nielen kostné štruktúry - stavce, ale aj medzistavcové platničky, cievy, väzivo, nervové korene siahajúce od miechy cez medzistavcové (foraminálne) otvory, paravertebrálne svaly, je potrebné, aby odborníci a pacienti jasne opísali lokalizáciu patológie. spinálne štruktúry na predstavenie takého druhu ako segment stavovca (PDS).


  Segment stavca obsahuje 2 susedné stavce a 1 medzistavcový disk medzi nimi.

   Náš chrbtový stĺp sa skladá z 24 segmentov stavcov:

  Ako prebieha číslovanie?

  Číslovanie segmentov stavcov a podľa toho aj ich medzistavcových platničiek začína v najvyššom bode krčnej chrbtice a končí na hranici bedrovej k sakrálnej premene..

  Označenie segmentov stavcov je vytvorené z názvov susedných stavcov, ktoré tvoria tento segment. Najprv sa označí horná stavca, potom sa spojovníkom zapíše číslo dolného stavca.

   Napríklad:

 • segment stavca - motor, vrátane prvého a druhého stavca krčnej chrbtice, je označený ako C1-C2,
 • Segment stavcov, vrátane tretieho a štvrtého hrudného stavca, sa označuje ako T3-T4 (Th3-Th4 alebo D3-D4).,
 • najnižší segment stavcov vrátane piateho bedrového kĺbu a prvého sakrálneho stavca sa označuje ako L5-S1.
 • Ak lekár pri opise obrazu získaného pri diagnostickom vyšetrení bedrovej chrbtice pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie indikuje „medziobratlovú herniu L4-L5“, malo by sa rozumieť, že sa zistí prietrž disku uloženého medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Doterajší stav techniky Kolonálna divertikulóza alebo divertikulárna choroba je patológia, pri ktorej sa na stenách hrubého čreva tvoria herniformné alebo vrecovité výčnelky. Spravidla sa vyskytuje v populácii mužov a žien vo vekovej kategórii po 40 rokoch.
  Pacienti sú často prekvapení, keď vidia širokú škálu piluliek na osteochondrózu vo forme na lekársky predpis. Okrem liekov proti bolesti zahŕňa lieky na zlepšenie krvného obehu a inervácie, stimulanty regenerácie chrupavkového tkaniva, antispasmodiká, svalové relaxanciá a dokonca upokojujúce prostriedky.
  Osteochondróza je degeneratívne zápalové ochorenie, ktoré narúša funkciu pohybového aparátu. V pokročilých prípadoch to môže spôsobiť vážne patologické procesy a dokonca aj zdravotné postihnutie.