loader

Hlavná

Liečba

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) na osteochondrózu chrbtice

Osteochondróza je chronické progresívne ochorenie, ktoré sa vyznačuje degeneratívnymi-dystrofickými zmenami na medzistavcových platničkách. Proces degenerácie medzistavcových platničiek a kĺbov chrbtice je často sprevádzaný bolesťou.

Rehabilitológovia v Yusupovskej nemocnici vykonávajú komplexnú liečbu osteochondrózy chrbtice, ktorá poskytuje stabilný a kvalitný výsledok, umožňuje vám udržiavať funkciu medzistavcových platničiek a maximalizovať ich životnosť. Liečebné režimy zahŕňajú liekovú terapiu, alternatívne metódy, fyzioterapiu, masáž, súbor fyzických cvičení.

Kandidáti a lekári lekárskych vied, lekári najvyššej kategórie individuálne pristupujú k výberu liečebnej metódy pre pacientov trpiacich osteochondrózou. Vedúci stavoví lekári (odborníci v oblasti chorôb miechy) diskutujú o závažných prípadoch osteochondrózy krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice na stretnutí odbornej rady a spoločne rozhodujú o výbere liečebných postupov. Po prepustení z rehabilitačnej kliniky dostávajú pacienti odporúčania na implementáciu súboru cvičení na osteochondrózu doma.

V nemocnici Yusupov sa fyzioterapia vykonáva aj na osteoartrózu kolena, ramena a bedrového kĺbu. Poprední odborníci v oblasti rehabilitačnej liečby využívajú inovatívne kinezoterapeutické techniky. Rehabilitačná klinika je vybavená najmodernejším vybavením popredných európskych a amerických výrobcov, mechanickými a počítačovými simulátormi, zariadeniami Exarta, vertikalizátormi a závesnými systémami na zníženie zaťaženia pohybového aparátu, ktoré pôsobia podobne ako bazén.

Funkcie cvičenia na liečbu osteochondrózy chrbtice

Fyzikálna terapia osteochondrózy krčnej chrbtice sa vykonáva iba počas obdobia remisie choroby, keď sú príznaky choroby (bolesť a obmedzenie pohybu) minimálne alebo chýbajú. Pri vykonávaní terapeutických cvičení v období exacerbácie môže pacient spôsobiť bolesť a zhoršenie chrbtice. Pred predpísaním špeciálnych cvičení pre pacienta vykonajú rehabilitológovia nemocnice Jusupov komplexné vyšetrenie pomocou inovatívnych diagnostických metód..

Fyzikálna terapia osteochondrózy je potrebná na posilnenie svalov bez preťaženia chrbtice chrbtice. V správnom súbore cvičebných cvičení pre osteochondrózu by statické zaťaženie malo prevládať nad dynamickým cvičením. Pri osteochondróze chrbtice je prísne zakázané zdvíhanie závaží.

Pri implementácii komplexu cvičebnej terapie pre osteochondrózu by sa mali dodržiavať tieto odporúčania rehabilitológov:

 • Pred vykonaním cvičení vykonajte kontrolu krvného tlaku;
 • vykonávať všetky cvičenia hladko, pomalým tempom, silné pohyby sú kontraindikované;
 • zvýšiť intenzitu a počet opakovaní je potrebné postupne a starostlivo;
 • gymnastické cvičenia sa vykonávajú v „ležiacej“ alebo „stojacej“ polohe;
 • cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne;
 • s výskytom ostrej bolesti by sa mala terapia prerušiť.

Na základe týchto odporúčaní dosahujú pacienti v nemocnici Yusupov požadovaný výsledok a nespôsobujú poškodenie ich zdravia. Cvičebná terapia krčnej a bedrovej osteochondrózy je kontraindikovaná v prípade horúčky a exacerbácie chronickej patológie akejkoľvek lokalizácie, v akútnom štádiu zápalového procesu, s herniami a závažnými kardiovaskulárnymi ochoreniami..

Cvičebná terapia osteochondrózy krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej a krčnej korekcie chrbtice by sa mali vykonávať pod dohľadom rehabilitológov. Nedostatočné cvičenie môže zhoršiť stav pacienta. Pravidelná gymnastika znižuje riziko opakovaných exacerbácií osteochondrózy, znižuje chronickú bolesť rúk, krku a ramien, obnovuje citlivosť a silu v rukách, trénuje vestibulárny aparát, ktorý znižuje bolesti hlavy a závraty.

Súbor gymnastických cvičení zahŕňa izometrické bloky (bez pohyblivých častí tela v priestore) a dynamickú aktivitu. Je jednoduché vykonávať a pacienti, ktorí sa naučili správne vykonávať cvičenia pod dohľadom cvičiaceho, ich môžu naďalej vykonávať doma.

Komplex cvičebnej terapie pri osteochondróze zahŕňa niekoľko cvičení. Pri ich plnení by človek mal zaujať počiatočnú polohu „sedí presne na stoličke, nohy od seba oddelené šírkou ramien“. Dlaňou ruky zatlačte na chrám a lícne kosti na jednej strane. Ľavá dlaň je na ľavej tvári, pravá na pravej. Pritiahnite svaly krku tak, aby ste odolali paži. Cvičenia zopakujte na druhej strane..

Aby ste mohli vykonať nasledujúce cvičenie, zaistite prsty do zámku. V tejto polohe zatlačte na čelo s dlaňami natiahnutými smerom k nemu. Odolajte tlaku tak, že zatiahnete krk. Tretie cvičenie sa vykonáva nasledujúcim spôsobom: náhrada pod rukami brady, uzavretá päsťami a tlačenie brady v smere zdola nahor. Bez pohybu hlavy vo vesmíre pôsobia proti sebe.

Popadnite prsty za hlavu do zámku. V tejto polohe stlačte ruky rukami na týlnom-parietálnom regióne, pokúste sa sklopiť hlavu k hrudníku a vytvorte reakciu s hlavou. Ďalšie cvičenie sa vykonáva tlakom na chrbát hlavy. Pravá ruka s otvorenou dlaňou je umiestnená v oblasti ľavej lícnej kosti a líce. Ruky tlačia na tvár, akoby sa ju snažili otočiť doprava. Protiopatrenie sa vytvára pomocou svalov krku.

V izometrickej gymnastike sa trénovaná oblasť tela nepohybuje v priestore: nie sú žiadne sklony, zákruty ani výkyvy. Pacient alebo inštruktor cvičebnej terapie vyvíja tlak na určitú časť tela a pomocou svalových síl pôsobí proti tomuto tlaku. Počet opakovaní cvičení tohto komplexu cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu závisí od stupňa pripravenosti pacienta a môže sa meniť od 3 do 8. Trvanie pôsobenia pôsobiacej sily počas každého opakovania je 5 až 6 sekúnd.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice zahŕňajú rehabilitológovia cvičenia s pohybmi v gymnastickom komplexe. Prvé cvičenie sa vykonáva nasledovne:

 • pacient sedí so vzpriameným chrbtom na stoličke, nohy trochu od seba;
 • ruky natiahnuté pred sebou s rukami vpred;
 • zaťal ruky do pästí a uvoľnil sa.
 • robí cvičenie niekoľkokrát, a potom potriasa rukami.

Posaďte sa na stoličku, nohy pred sebou majú šírku ramien od seba, ruky na kolenách. Zdvihnite narovnané rameno do strany rovnobežne s podlahou. Bez ostrých pohybov otáčajte telom rukou v jednom smere, druhou rukou v druhom smere (pravá ruka - otočte telo doprava, doľava - doľava)..

Posaďte sa na stoličku, nohy mierne ohnuté na kolená, položte ruky na pás. Nakloňte hlavu doľava a doprava a pokúste sa dosiahnuť ucho svojim ramenom.

Po prepustení z rehabilitačnej kliniky by sa mala pravidelne vykonávať cvičenie na osteochondrózu krčnej chrbtice. Vyžaduje si špeciálne vybavenie a dokonca aj značný priestor v miestnosti. Mnoho cvičení je možné vykonať aj na pracovisku. Cvičenia systematickej fyzioterapie majú priaznivý vplyv nielen na priebeh ochorenia a zmiernenie príznakov osteochondrózy, ale aj na náladu. Oslobodzujú ľudí od pocitov depresie, únavy a depresívnych porúch..

Cvičenie na osteochondrózu hrudnej chrbtice

Pri liečbe osteochondrózy prsníkov používajú neurológovia a rehabilitológovia nemocnice Jusupov rôzne metódy - masáže, fyzioterapiu, akupunktúru, lieky. Cvičebná terapia pre hrudnú osteochondrózu pomáha obnoviť pohyblivosť chrbta a posilniť svaly, ktoré v budúcnosti podporia chrbticu a zabránia progresii ochorenia. Bez fyzioterapeutických cvičení s osteochondrózou hrudnej chrbtice nie je možné zlepšiť krvný obeh.

Inštruktor-metodik vyberie program cvičebnej terapie individuálne. Závisí to od štádia patologického procesu. Počas akútnej fázy osteochondrózy je najdôležitejšou úlohou gymnastiky zmierniť bolesť, zlepšiť pohyblivosť chrbtice a odstrániť svalové kŕče. V dôsledku toho je účinnosť cvičebnej terapie pomerne vysoká. Zhoršuje sa bolesť, zápaly, najmä ak je regeneračná terapia doplnená použitím miestnych a systémových liekov.

Počas remisie rehabilitológovia predpisujú intenzívne cvičenia, ktoré zlepšujú pohyblivosť kĺbov stavcov a rebier. Umožňujú vám dosiahnuť nasledujúce výsledky:

 • prevencia nových exacerbácií choroby;
 • vývoj hrudníka, optimalizácia dýchacích schopností a ventilácia pľúc;
 • svalový vývoj ramenného pletenca, odstránenie stagnácie;
 • vytvorenie správneho držania tela;
 • obnova normálnych ohybov chrbtice;
 • vytvorenie spoľahlivého silného svalového korzetu;
 • optimalizácia odtoku lymfy a mikrocirkulácie krvi a odtoku lymfy;
 • zlepšiť výživu stavcovej chrupavky.

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu hrudnej chrbtice umožňujú zvýšiť celkový tonus, energiu tela, dávajú pacientovi vynikajúcu náladu.

Vždy začínajú s najjednoduchšou respiračnou gymnastikou. Nie je kontraindikovaný ani v najzávažnejšom stave pacienta. Pre jeho implementáciu je potrebné ležať na chrbte. Povrch by mal byť pevný, šikmý (hlava nad nohami). Pacient zdvihne spodné nohy na malý valec a potom dýcha pomocou bránice. Takéto dýchanie odstraňuje svalové kŕče, saturuje krv kyslíkom, výsledkom je zníženie bolesti.

Neurológovia súčasne predpisujú lieky. Po ústupe bolesti začne pacient vykonávať cvičenia:

 • sedí na bruchu, roztiahne ruky do strán, zdvihne ho, odkloní hlavu dozadu a drží ich vo vzduchu až 5 sekúnd;
 • ľahol si na chrbát, položil ruky pred seba, zdvihol svoje dolné končatiny a snažil sa pre ne natiahnuť prsty, aby sa stretli vo vzduchu;
 • pootočenie na pravej strane, mierne ohnutie dolných končatín na kolenách, nasmeruje ľavú nohu nahor, v tomto stave pretrváva 3 sekundy, opakuje sa na druhej strane tela;
 • státie v póze mačky, zakrivenie chrbta nadol, zatiaľ čo sa nadýchne (hlava je kolmá na podlahu).

Po nástupe únavy, napätí chrbtových svalov by ste mali uvoľniť chrbát. Je potrebné kľačať, ruky dole. Pri inšpirácii zodvihnite ruky nahor, potom ich dolu sklopte a telo nakloňte dopredu. Na východe musíte sedieť na pätách. Potom by ste mali ležať na bruchu a natiahnuť rovné ruky dopredu. Súčasne zdvihnite hornú končatinu z podlahy na jednej strane a dolnú končatinu z opačnej strany. Zložte ruku a nohu, zopakujte cvičenie pre druhý pár končatín.

Počas obdobia ústupu príznakov hrudnej osteochondrózy môžu byť gymnastické cvičenia hrudnej chrbtice dosť rozdielne. Ak vyučujete pravidelne, exacerbácie sa stávajú zriedkavejšie. Telocvičňa môže zahŕňať rôzne cvičenia.

 • ľahnite si na chrbát, pritiahnite si ohnuté nohy k hrudníku, mierne si odtrhnite spodnú časť chrbta z povrchu, svaly pobrušnice a námahu;
 • zostať v tomto stave po dobu 5 sekúnd, musíte sa uvoľniť, prevrátiť sa na bruchu, ohnúť ruky a položiť za hlavu;
 • šíriť lakte po stranách;
 • zdvihnite plecia hornou časťou puzdra a potom lakte vytiahnite lakte po jednom;
 • ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, odtrhnite podlahu, hornú časť tela;
 • zostaňte v tejto polohe po dobu 5 sekúnd, uvoľnite sa;
 • v podobnej polohe zdvihnite ruky späť, urobte zámok;
 • potom sa pokúste vytiahnuť zámok a zároveň ho zakrývať;
 • pár sekúnd zotrváva, vydýcha a relaxuje.

Ak chcete vykonať druhé cvičenie, musíte sa postaviť a položiť ruky na svoje plecia. V jednom bode musíte zdvihnúť jedno rameno, znížiť druhé a otočiť hlavu na stranu zníženého ramena.

Pri umiestnení v stabilnej stoličke by ste sa mali opierať o chrbát chrbtom, ohýbať sa dozadu, aby ste videli stenu za vami. Krk nemôžete pevne nakloniť dozadu. Po narovnaní sa posaďte na stoličku, zdvihnite palicu, zdvihnite ju, siahnite po nej pri inhalácii, potom vydýchnite a relaxujte..

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti

Fyzikálna terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 • kontrakcie brušných svalov sa vykonávajú, kým nenastane mierna únava;
 • pacient kľačí, ruky spočívajú na podlahe, vykonáva zdvíhanie hlavy so súčasným vyklenutím chrbta a spúšťaním hlavy so súčasným natiahnutím;
 • ľahnite si, ohnite kolená, položte ruky za hlavu a dotknite sa nohami nohou - 10 krát na pravej strane a 10 krát na ľavej strane (lopatky sú pritlačené k podlahe);
 • ležanie na posteli so zdvihnutou čelnou doskou, vytiahnutie hornej časti tela, držanie dozadu a uvoľnenie spodnej časti tela;
 • ľahnite si na chrbát, niekoľkokrát si vytiahnite prsty na nohách nad sebou a zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd.

Pravidelné cvičenie komplexné cvičenie na liečbu osteochondrózy vám umožní zbaviť sa bolesti a zabrániť exacerbácii ochorenia. Telefonicky sa dohodnite na stretnutí s vertebroológom a rehabilitológom v nemocnici Yusupov.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Ochorenia pohybového ústrojenstva majú vážne negatívne následky na zdravie celého organizmu. Je potrebné bojovať proti takýmto chorobám, a to od úplného začiatku ich vývoja. Je veľmi dôležité nevynechať hlavné príznaky choroby, aby ste sa včas poradili s lekárom. Jedným z najzákernejších a najbežnejších ochorení je osteochondróza. Niektorí pacienti sa domnievajú, že jeho vývoj je štandardnou fázou starnutia a je nereálne vyhnúť sa tomuto problému. Taký nezodpovedný postoj k zdraviu človeka má smutné následky. Nebezpečenstvo osteochondrózy je v tom, že bez včasnej liečby prechádza na výčnelok, medzistavcovú prietrž, ischias a ďalšie chronické choroby. Ak ich v tejto fáze nebudete liečiť, hrozí úplnou alebo čiastočnou ochrnutím.

Závažným komplikáciám sa dá vyhnúť, ak sa príznaky objavia včas a vyhľadajú lekára. Neexistujú žiadne magické pilulky na osteochondrózu, ale komplexné opatrenia, ktoré sú založené na záťažovej terapii a fyzioterapii, poskytujú vynikajúci výsledok. Rehabilitačné a regeneračné cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice môžu posilniť svalový rámec chrbta, zastaviť degeneratívnu deštrukciu chrupavky.

Základné požiadavky na cvičenie pri osteochondróze

Aby ste pochopili, ako terapeutická gymnastika pracuje s osteochondrózou bedrovej chrbtice, musíte pochopiť, o aký druh choroby ide, prečo sa vyskytuje, aké následky to môže viesť k.

Naša chrbtica pozostáva z jednotlivých stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky chrupavky. Vykonávajú funkciu tlmenia, poskytujú flexibilitu chrbta. S vekom tkanivo chrupavky stráca svoju pružnosť, už nevykonáva svoje funkcie. Chrupavka je postupne obrúsená, vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje. Už v tomto štádiu možno pri vyšetrení chrbtice zistiť osteochondrózu. Keď obsah medzistavcových platničiek vyčnieva cez vláknitý prstenec, vznikne prietrž.

Tieto prejavy sú vždy sprevádzané zápalovými procesmi okolitých mäkkých tkanív. Kvôli ich opuchom sú štiepené korene nervových zakončení, ktoré sú umiestnené vedľa chrbtice. Takéto štipnutie môže v budúcnosti viesť k ochrnutiu..

Úlohou lekára a pacienta je najprv odstrániť zápal a potom pokračovať v nabíjaní osteochondrózy, aby sa posilnil svalový kostra..

Na cvičebnú terapiu existuje niekoľko požiadaviek:

 • v akútnom období ochorenia je prísne zakázané vykonávať cvičenia;
 • Cvičebná terapia sa musí vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, rehabilitológa;
 • v prípade najmenšieho nepohodlia alebo bolesti počas hodiny musí byť okamžite zastavená a inštruktor o tom musí byť informovaný;
 • všetky pohyby by mali byť hladké, mäkké, bez trhania;
 • pravidelnosť je hlavným pravidlom cvičebnej terapie, triedy by sa mali vykonávať s určitou frekvenciou, bez ich chýbania.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, môžete počas rehabilitačného obdobia dosiahnuť vynikajúci úspech..

Pravidlá pre gymnastiku

Gymnastiku s bedrovou osteochondrózou predpisuje pacient svoj ošetrujúci lekár. Individuálne vyberie vhodný komplex a individuálne cvičenia. Toto ochorenie niekedy postihuje krčnú a hrudnú chrbticu, ale najčastejšie je lokalizované v lumbosakrálnej oblasti. Ak sa liečba nezačne včas, jediným postupom, ako sa zbaviť následkov choroby, bude závažná neurochirurgická operácia..

Pravidlá vykonávania gymnastiky sú tieto:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • lekciu začnite, len ak sa budete cítiť dobre;
 • noste pohodlné športové oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyb;
 • ak študujete doma, urobte to pred veľkým zrkadlom, takže bude pre vás ľahšie prispôsobiť techniku ​​každého pohybu.

Domáce cvičenia sú prijateľné, ale iba v prípade, že ste už s inštruktorom trénovali, upravil techniku ​​tak, aby vykonával každý pohyb. Niektorí pacienti uprednostňujú záťažovú terapiu na mnohých voľne dostupných videách. Tento prístup je zásadne nesprávny. Väčšina komplexov prezentovaných na YouTube nemá žiadny terapeutický účinok. A niektoré z nich sú pre zdravie úplne nebezpečné..

Pred začatím vyučovania sa vždy poraďte s lekárom. Nikdy neliečte. Nekontaktujte pochybných odborníkov na liečbu osteochondrózy - manuálnych terapeutov, chiropraktikov.

V lekárskej vede sa taký smer, ako je vertebroológia, aktívne vyvíja. Spočíva v hľadaní nechirurgických metód liečby chorôb chrbtice. Vertebroológovia majú lekárske vzdelanie, aktívne spolupracujú s neurológmi, neurochirurgmi, ktorí sa tiež podieľajú na liečbe osteochondrózy. Môžete kontaktovať týchto špecialistov. Poskytnú komplexnú liečbu choroby, ktorá bude zahŕňať nielen gymnastiku, ale aj masáž, rôzne metódy fyzioterapie. Spoločne to poskytne rýchly pozitívny účinok..

Komplex liečebných cvičení

Doma môžete vykonávať jednoduché fyzické cvičenia na bedrovú osteochondrózu, ktoré si nevyžadujú špeciálne školenie a znalosti. Komplex by ste mali vždy spustiť zahrievaním. Musia ste pripraviť svaly, kĺby na nadchádzajúce záťaže. Zahrievanie je tiež nevyhnutné pre normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Zaťaženia sa postupne zvyšujú. Srdce má čas pripraviť sa na tréning.

Po zahriatí nasleduje hlavný blok cvičení. Môžu vystupovať pri státí, sedení a ľahnutí. Ako prídavné zariadenia sa používajú stolička, koberec a špeciálne masážne valčeky. Možno budú potrebné činky, elastické pásy a elastické pásy na fitnes. Ak takéto športové vybavenie a doplnky nemáte, môžete sa obísť bez nich..

Po hlavnej sade cvikov na osteochondrózu nasleduje mierny úsek. Táto etapa je povinná. Týmto spôsobom prispôsobíte svaly. Nasledujúci deň nebudete mať pocit stuhnutosti.

Akútne cvičenie

Akútne obdobie rozvoja osteochondrózy je charakterizované silnou bolesťou. Počas tohto obdobia je pacient položený na celú posteľ. Nemožno sa aktívne pohybovať. Akákoľvek fyzická aktivita je zakázaná. Jediné, čo môže pacient urobiť, je jemne sa roztiahnuť pri ležaní v posteli. Natiahnite ruky nahor a cítite čo najviac stavcov. Z tejto polohy sa pokúste otočiť panvu najprv doľava, potom doprava. Ak je tento pohyb okamžite sprevádzaný bolesťou a nepohodlím, zastavte ho.

V akútnom období je niekedy pre pacienta ťažké dokonca vstať z postele. Musíte to urobiť podľa určitých pravidiel. Nemôžete ostro vstať. Najprv musíte ľahnúť na bok a potom sa jemne prevrátiť na brucho. Z tejto polohy stojte v kolennej polohe. Stojte v ňom niekoľko minút. Ak tieto pohyby nespôsobujú nepohodlie, môžete sa mierne pootočiť. Keď si chrbtica zvykne na túto polohu, opatrne sa postavte na nohy a narovnajte si chrbát.

Plazenie na všetkých štyroch je ďalším rehabilitačným cvičením, ktoré je povolené v akútnom období. Týmto spôsobom je bedrová chrbtica uvoľnená. Oddýchnete mu, ale zároveň trénujete svalnatý rám chrbta.

Subakútne cvičenia

Po ukončení akútneho obdobia pacient prechádza do subakútneho štádia ochorenia. V tejto fáze je bolesť už menšia, ale úplne nezmizla. Už je možné začať rehabilitáciu, ale musí sa to robiť čo najšetrnejšie.
V tom čase by ste sa mali prihlásiť na cvičebnú terapiu alebo ísť na individuálne hodiny s rehabilitológom. Urobí individuálny súbor cvičení, ktoré pomôžu zbaviť sa všetkých následkov choroby a vyhnúť sa recidíve..

Zahrejte sa

Počas zahrievania musíte vypracovať všetky kĺby tela. Začnite hlavou, postupne klesajte. Ak je pre vás ťažké robiť cvičenia v stoji, sadnite si na stoličku. Chrbát držte rovno, sklopte ruky pozdĺž trupu alebo položte na opasok. Vykonajte alternatívne sklony hlavy dozadu a dopredu, do strán, k ramenám. Každý pohyb by mal byť čo najpomalší a najplynulejší. Kruhové pohyby hlavy by sa nemali vykonávať, môžu spôsobiť závraty. Svojou rukou si môžete trochu držať hlavu, ale nie ich rozdrviť.

Keď pracujete na krku, môžete ísť na ramenný opasok. Tradičné kruhové pohyby ramien sú tiež pomalé. Dosť 20 opakovaní, najprv vpred a potom späť. Na dokončenie tohto cvičenia môžete použiť dostupné nástroje. Budete potrebovať gymnastickú palicu alebo dlhý opasok. Vezmite si ho so širokým uchopením, sklopte ruky nadol. Teraz ich nadvihnite nad hlavu a jemne ich zahoďte za chrbát bez ohýbania lakťov. Návrat do východiskovej polohy. Ak je pre vás ťažké urobiť toto cvičenie, zoberte si pás alebo palicu ešte širšie..

Ak chcete roztiahnuť chrbát, nakloňte sa dopredu, sklopte ruky nadol a cítite, ako sa každý stavec napína pod hmotnosťou tela. Tento pohyb by sa nikdy nemal robiť náhle. Bočné ohyby by sa nemali robiť v subakútnom období osteochondrózy.

Cvičenia zamerané na tvorbu svalového korzetu chrbta

Najjednoduchším a najúčinnejším cvičením na čerpanie chrbtových svalov pri osteochondóze je „prehĺtanie“ z polohy na bruchu a „prehĺtanie“ z kolien. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Jemne a opatrne zdvihnite ruky a nohy vo výške 10 cm od podlahy. Podržte v tejto polohe 3 - 5 sekúnd a potom pomaly posuňte nadol. Vykonajte 10 opakovaní.

„Prehltnutie“ z kolien je náročnejšie cvičenie. Nasaďte si kolená s dlaňami položenými na podlahe. Kolená a boky by mali byť v rovnakej vertikálnej rovine. Ruky by mali byť kolmé na podlahu, zápästie je v súlade s ramenným kĺbom. Zároveň položte pravú ľavú ruku a späť - pravú nohu. Vymeňte ruky a nohy. Pokúste sa udržať rovnováhu. Ak to nepomôže, mierne zdvihnite zdvihnuté rameno a nohu. Tieto pohyby sa musia vykonávať hladko a starostlivo..

Ak vykonávate tieto jednoduché cvičenia denne, po dvoch týždňoch budete cítiť výraznú úľavu. Bolesť úplne zmizne, chrbtové svaly sa postupne posilnia. Ale nemali by ste sa uvoľniť. Jedine sa dá vyhnúť relapsu a exacerbáciám - neustále vykonávať cvičebnú terapiu, pravidelne sa podrobovať masáži, iným procedúram. Terapeutické cvičenia poskytujú okrem posilnenia chrbta mnoho ďalších výhod. V postihnutej oblasti sa zlepšuje krvný obeh, tkanivá sú nasýtené kyslíkom, užitočné látky, zápaly a opuchy sa zmierňujú, znižuje sa riziko zovretia koreňov nervových zakončení..

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Cvičenia o odpustení

Keď pacienti vstúpia do remisie, mnohí z nich relaxujú a zabudnú na svoje ochorenie. Veria, že sa z toho úplne zotavili, ale osteochondróza je zákerná. Opakuje sa. Aby ste tomu zabránili, musíte sa neustále venovať športu. Iba pravidelná fyzická aktivita pomáha konsolidovať výsledok..

Počas remisie môžete výrazne rozšíriť rozsah cvičení. Kúpanie poskytuje vynikajúce výsledky. Môžete sa prihlásiť do bazéna, takýto výcvik má priaznivý vplyv na celý imunitný systém. Uistite sa, že počas a po tréningu nemrznú. Podchladenie je spojené s relapsom osteochondrózy.

Pacienti s anamnézou tohto ochorenia môžu navštíviť telocvičňu. Je vhodné kontaktovať trénera, ktorý má skúsenosti s prácou s takýmito klientmi. V dobrých fitness centrách, kde sa starajú nielen o fyzický stav športovcov, ale aj o ich zdravie, sa vždy zaujímajú o to, či máte chronické ochorenia. Nebuďte prekvapení, ak vás lekár požiada o potvrdenie, že môžete športovať.

Základným pravidlom tréningu v telocvični pre ľudí s osteochondrózou v remisii je, že akékoľvek cvičenie je potrebné s malými voľnými váhami alebo s vlastnou hmotnosťou.

Na bezpečné prečerpávanie chrbta je určené cvičenie na hyperextenziu. Vykonáva sa na špeciálnom simulátore. Týmto spôsobom sa môže výrazne zvýšiť sila svalov chrbtice usmerňovača. Výťahy v graviton tiež poskytujú vynikajúce výsledky. Tieto simulátory sú takmer v každej telocvični, ale je potrebné sa sem zapojiť pod dohľadom trénera.

Ako profylaxia osteochondrózy je joga alebo pilates perfektná. Tieto pokyny umožňujú šetrne, bez zranení a nadmerného úsilia udržiavať elasticitu väzov, spojivových a chrupavkových tkanív. Beh, cyklistika, lyžovanie a ďalšie extrémne športy však zostávajú zakázané.

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, chodia do posilňovne, do bazéna alebo do skupín s intenzívnym tréningom, s menšou pravdepodobnosťou osteochondrózy.

Funkcie gymnastiky chrbtice pri osteochondróze

Dôležitou podmienkou pre zdravie pohybového aparátu je aktívny životný štýl s pravidelným fyzickým tréningom svalov chrbtového a ramenného pletenca. Moderné mestské prostredie však naznačuje, že väčšina ľudí trávi väčšinu dňa prácou vykonávanou v sede, čo je dôvod, prečo je narušený krvný obeh a metabolizmus v tkanivách okolo stavcov..

Príklad súboru cvičení na nácvik rôznych častí chrbtice a chrbta

V dôsledku toho sa osteochondróza stáva bežnejšou. Toto ochorenie je charakterizované degradáciou a stratou elasticity medzistavcovej platničky, ktorá je spojená s komplikáciami pri liečbe chronických stupňov, ktoré často vyžadujú chirurgický zákrok. Takéto komplikácie sú najmä vývoj prietrže v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a výrazného zakrivenia chrbtice. U starších ľudí je toto ochorenie často kombinované s osteoporózou a degradáciou chrupavky v kĺboch ​​končatín.

Okrem rozvoja takejto patológie majú sklon k konštitúcii (ľudia s nadváhou sú náchylnejší), k nevytrénovaným svalom, plochým chodidlám a traumatickým zraneniam stavcov. Gymnastika chrbtice pri osteochondróze bude užitočná nielen pre pacientov trpiacich touto chorobou, ale aj pre všetkých, ktorí uvažujú o prevencii chorôb chrbtice. V tejto súvislosti majú pacienti záujem o to, ako doma vykonávať cvičenia s chrbtom s osteochondrózou, aké sú obmedzenia ich vykonávania spojené s priebehom choroby a či môžu byť škodlivé v akejkoľvek situácii..

Všeobecné princípy cvičebnej terapie pre všetky typy osteochondrózy

Pred liečbou chrbtice fyzioterapeutickými cvičeniami sa odporúča, aby pacient zistil, či má pre tieto triedy kontraindikácie. Ich zoznam je pomerne rozsiahly:

 • obdobie exacerbácie osteochondrózy a subakútneho stavu;
 • všetky nádory stavcov a priľahlých štruktúr;
 • hnisavé alebo krvavé nahromadenia;
 • stlačená miecha.

Ak pacient ide do telocvične alebo robí gymnastiku v akútnom priebehu osteochondrózy so silnou bolesťou, vedie to k tomu, že zdravé svaly preberú celú záťaž. Poškodené štruktúry nebudú mať správny terapeutický účinok, ale existuje riziko poškodenia zdravých svalov.

Prínos pre triedy fyzioterapie sa riadi nasledujúcimi zásadami:

 • Koordinujte lekciu so svojím lekárom a dodržujte ju.
 • Cvičte pravidelne.
 • Postupne zvyšujte počet opakovaní a amplitúdu pohybov.
 • Pohybujte sa plynulo a zaostrujte.
 • Noste voľný odev vyrobený z prírodných vlákien.
 • Miestnosť, v ktorej je pacient zapojený, by mala byť dobre vetraná. Ak to počasie a stav pacienta umožňujú, môžete trénovať vonku.
 • Ak pociťujete bolesť, prestaňte cvičiť a užívajte vhodné lieky.
 • Ak chcete kontrolovať pulz s výrazným zvýšením srdcovej frekvencie a dýchania, znížte záťaž.
Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

Terapeutické cvičenia

Pri vykonávaní cvičebnej terapie sa musí starostlivo monitorovať závažnosť svalového nepohodlia. Norma sa posudzuje, ak syndróm bolesti neprekračuje tento syndróm pri chôdzi a výkone rutinnej práce. Ak je bolesť výraznejšia, toto cvičenie by sa malo zastaviť. Táto technika sa môže použiť ako test na výber vhodných cvikov. Ak je osteochondróza kombinovaná s nestabilitou chrbtice, pred triedami musíte mať korzet, ktorý zafixuje jeho tvar a zabráni pohybom stavcov. Pri zaťažení musíte striedať napätie jednotlivých svalových skupín s relaxáciou. Pohyby by mali byť plynulé a pohodlné..

Valentin Dikul navrhuje rozdeliť priebeh liečby gymnastikou do niekoľkých etáp:

 • Osviežovacie cvičenia na prispôsobenie chrbta.
 • Pridanie komponentov silového tréningu (vrátane činiek) a strečing.
 • Zabezpečenie dosiahnutého pokroku pravidelným školením zameraným na prevenciu recidívy.

Po prebudení pred raňajkami sa musí pacient naučiť robiť ranné cvičenia. U pacientov pripútaných na lôžko sa cvičenia vykonávajú na ich oddeleniach alebo (v prípade domácej liečby) v starostlivo vetraných miestnostiach. Ak je pacient schopný chodiť na dostatočne dlhé vzdialenosti, odporúča sa nabíjať na ulici. Zvyčajne sa skladá z 7-10 cvičení a trvá 10-15 minút.

Cvičenie na plný úväzok trvá asi pol hodiny. V počiatočnej fáze liečby väčšina pacientov vykonáva cvičenia v horizontálnej polohe.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Pretože cervikálna oblasť obsahuje veľké množstvo veľkých krvných ciev, pri osteochondróze tohto oddelenia je nedostatočná prísun krvi do mozgu, čo vedie k zhoršeniu stavu celého organizmu. Toto ochorenie je tiež komplikované neurologickými syndrómami spojenými so zvieraním koreňov miechových nervov v dôsledku deformácie stavcov. Počas fyzickej námahy na krk by mal byť pacient opatrný: vyvarujte sa rotačných pohybov hlavy a zapojte susedné svalové skupiny ramenného pletenca a hrudníka, aby nepreťažovali krčné svaly..

Nasledujúce body gymnastiky sa vykonávajú z polohy na chrbte:

 • Zdvihnite hlavu dotykom brady hrudníka. Držte ju v tejto polohe po dobu 3-6 sekúnd.
 • Dotknite sa dlaní ramien, viackrát vykonajte kruhové pohyby ramien v každom smere.
 • Pri vdychovaní zdvihnite ruky po stranách a pri výdychu koleno pritiahnite k hrudníku, zatiaľ čo hlava a krk sú na podlahe. Opakujte 5 krát s každou nohou.
 • Natiahnite ruky až k oblohe, odtrhnite lopatku z podlahy a silou natiahnite ruku, potom ju priveďte späť. To isté urobte s druhou rukou..
 • Po 4 až 7 sekundách otočte hlavu nahor a do strany k ramenu a vráťte sa naspäť do predchádzajúcej polohy. Opakujte 4-krát s každou stranou.

Z polohy na chrbte:

 • Ruky na chrbte hlavy sú skrížené do zámku, hlava leží kolmo na podlahe. Zdvihnite hlavu, po 4 sekundách nižšie.
 • Dajte dlane pod bradu, zdvihnite hornú časť tela. Natiahnite ruky dopredu, roztiahnite ich, sklopte dozadu a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5 krát.

Leží na vašej strane:

 • Dotiahnite kolená k hrudníku, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy.
 • Hlava spočíva na natiahnutej ruke. Zdvihnite ruku a hlavu, držte na váhe 3-5 sekúnd.

Fyzické cvičenia zo sedu:

 • Potiahnite plecia za uši - najskôr striedavo, potom súčasne.
 • Pri vdýchnutí roztiahnite ruky do strán a vydychujte ich cez hrudník. Opakujte 5-6 krát. Potom vykonajte ďalšiu zmenu cvičenia: na výdychu si prekrížte nohy na kolenách.
 • Každou rukou opíšte kruhové pohyby v oboch smeroch.
Gymnastické cvičenia na posilnenie hrudníka

Hrudné cvičenie

Pretože hrudné stavce sú menej pohyblivé ako iné oddelenia a sú chránené korzetom hrudníka a svalov, osteochondróza tohto oddelenia je menej častá ako napríklad bedrová kosť. Vyznačuje sa dvoma typickými typmi bolesti:

 • Bolesť v miechových diskoch, ktorá nie je akútna a zosilňuje sa nedostatkom kyslíka a hlbokým dýchaním. Chôdza po drsnom teréne počas 15 až 20 minút pomáha zmierniť bolesť.
 • Ostrá bolesť na hrudníku po dlhšej práci na počítači alebo na jednej póze. Problémy s dýchaním.

Osteochondróza tohto oddelenia je nebezpečná s nasledujúcimi komplikáciami:

 • kompresia miechy;
 • choroby viscerálnych orgánov;
 • zovreté medzirebrové nervy;
 • vertebrálna kýla.

U pacientov s osteochondrózou prsníka sú indikované nasledujúce cvičenia:

 • Ležiac ​​na chrbte, ruky natiahnuté za hlavu. Zdvihnite nohy a dosiahnite podlahu za hlavou (pluh), po 3-5 sekundách ich vráťte do pôvodnej polohy.
 • Pomaly zdvihnite ruku a protiľahlú nohu a roztiahnite chrbticu.
 • Ležiac ​​na bruchu, zdvihnite ruky a hlavu, napnite svaly a po niekoľkých sekundách sa vráťte späť.
Nabíjajte možnosť bolesti v hornej časti chrbta

Cvičenia na bedrovú osteochondrózu

Bedrová oblasť je najčastejšie ovplyvnená chorobou, komplikovaná svalovými kŕčmi a poškodením koreňov miechového nervu. Je to kvôli jeho funkčným vlastnostiam. Aby sa predišlo ďalším komplikáciám, pri vykonávaní povinností v domácnosti je potrebné vykonávať komplex cvičebnej terapie a dodržiavať dopravné pravidlá.

Odporúčané cvičenia vykonávané v horizontálnej polohe, vzadu:

 • súčasne stlačujúce pohyby chodidiel a rúk;
 • pri nadýchaní zdvíhanie rúk k stropu, nadýchanie;
 • rotácia chodidiel v každom smere;
 • striedavo priblíženie kolien k hrudníku;
 • na inhalačných zdvíhacích ramenách a napínacích ponožkách hore, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Stláčajte nohy striedavo.
 • Natiahnite ruky striedavo nabok a dozadu.
 • Držte ruky na podlahe a posaďte sa na pravý zadok. Potom opakujte doľava.
 • Ruky sú priamo na podlahe, hlava spočíva na hrudi, chrbát sa ohýba dovnútra. Po návrate do predchádzajúcej polohy opakujte ďalších 6 krát.

Po období vykonávania jednoduchých cvičení je zobrazené aj zavesenie na vodorovnej lište na jednu až dve minúty denne..

Cvičebná terapia bedrovej a sakrálnej chrbtice

Odporúčania na prevenciu osteochondrózy

Aby sa zabránilo rozvoju osteochondrózy, mal by sa pacient starať o správny životný štýl:

 • Po každej hodine sedavej práce vstaňte a urobte niekoľko ohybov a drepov, alebo si na chvíľu ľahnite.
 • Pri práci s počítačom (ak je pacient krátky) postavte lavičku pod nohy..
 • Chráňte chrbát pred podchladením.
 • Vykonajte ranné cvičenia, ak je to možné, plávanie.
 • Vyhnite sa predĺženému trupu.
 • Keď stojíte v práci, premýšľajte nad pohybmi, aby ste nezneužili sklon.
 • Ak je to potrebné, vyčkajte dlho každých 10 - 15 minút, aby ste mohli zmeniť polohu, choďte okolo.
 • Spite na rovnom tvrdom povrchu.

Správny spôsob života v kombinácii s gymnastickými komplexmi pomôže dosiahnuť pozitívnu dynamiku regenerácie. Nemali by ste však odmietnuť navštíviť lekára, iba lekár rozhodne, aký typ liečby je relevantný v každom prípade.

Účinné sady cvičení na osteochondrózu chrbtice

Jednoduchosť počiatočnej fázy používania gymnastiky neznamená, že ju môžete okamžite začať a snívať o nej čo najskôr, aby ste sa dostali k svojej predchádzajúcej podobe. Každý komplex si vyžaduje jeho prípravu. Je potrebné poznamenať, že záťaž sa zvýši, aj keď s prestávkami a prestávkami na odpočinok. Aby bol účinok nabíjania extrémne pozitívny, je potrebné zahriať svalové vlákna chrbta a pripraviť ich na prácu..

Na tento účel sa odporúča:

 • osprchovať sa. Zároveň uvoľní napätie vo svalových skupinách a uvoľní tón. Tým sa zvýši systémová pripravenosť tela na gymnastiku;
 • urobiť ľahkú masáž chrbta. Má podobný účinok. Navyše, svaly, na ktoré sa kladie dôraz na masážne pohyby, sú už súčasťou práce;
 • zahriať sa zahriať. Ľahké jarné chôdze v rôznych variantoch - na celú nohu, ponožky, podpätky, vonkajší okraj chodidla - to všetko pomôže obohatiť zapojené orgány a systémy kyslíkom.

Vodná gymnastika

Príjemnou alternatívou k domácim športom je fyzioterapia, ktorá sa vykonáva v bazéne. Okrem všeobecného posilňujúceho účinku na telo táto metóda šetrí chrbtové svaly a chrbticu. Vo vode sa zaťaženie tela znižuje a svalový korzet sa uvoľňuje..

Vodná gymnastika má tiež kontraindikácie. To sa nedá riešiť počas exacerbácie choroby alebo ak má človek nachladnutie

Všetky cvičenia sa vykonávajú opatrne, bez náhlych pohybov, zákruty:

 1. „Plavák“ je určený pre ľudí s cervikálnou osteochondrózou. Posaďte sa v bazéne, sklopte hlavu pod vodu, schmatnite si kolená rukami, pritiahnite ich k žalúdku a chvíľu si povystavte, zatiaľ čo vydýchnite nosom..
 2. Hviezdička zmierňuje bolesť krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Robí sa to ležaním na hrudi alebo chrbte. V prvom prípade sklopia tvár nadol a ľahnú si na vodu, roztiahnu končatiny do strán a odpočinú si. Nie je potrebné ohýbať spodnú časť chrbta, spúšťať panvu, zdvíhať alebo zdvíhať hlavu, inak osoba začne klesať.
 3. „Plazte sa“ na hrudi alebo na chrbte. Po položení na vodu, začnite od neho tlačiť nohami. Zároveň sa pohybujte tak voľne, ako je to len možné, bez toho, aby ste stlačili kolená, pracovali si boky a napínali si ponožky..

Najúčinnejší komplex liečebných cvičení na osteochondrózu

Na vykonanie cviku budete potrebovať špeciálne vybavenie: koberec, valec (môžete ho nahradiť valcovanou utierkou), stoličku a tiež rovný povrch. Trvanie jednej hodiny je od 30 do 60 minút, z ktorých 10 - 15 je nevyhnutne vyhradených na relaxáciu.

Predpokladom je zachovanie správnej postupnosti cvičení - od jednoduchých po zložitejšie. V závislosti od postihnutej oblasti môže byť pozícia pri vykonávaní buď ležiaca alebo sedí.

Gymnastika krčnej chrbtice predpokladá najmä statickú záťaž, ktorá umožňuje počiatočnú polohu tela stojaceho aj sediaceho. Najobľúbenejšie cvičenia:

 • Zložte chrbát ruky na opačný líc a stlačte ju. Potom vykonajte otočenie hlavy doľava a doprava a prekonajte odpor.
 • Prekrížte prsty oboch rúk a položte ich na čelo. Sklopte hlavu dopredu a pokúste sa prekonať odpor. Potom nakloňte hlavu dozadu a kríž prsty položte na chrbát hlavy.
 • Vykonajte naklápanie hlavy doľava a doprava.
 • Položte dlane do pästí pod bradu. Nakloňte hlavu nadol.
 • Ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Súčasne s plecami.
 • Gymnastika pre hrudník sa vykonáva sedením na stoličke:
 • Ruky sú nasmerované v opačných smeroch rovnobežne s podlahou. Prípadne sa pokúste dotknúť prsty jednej ruky kefou druhej ruky.
 • Opierajte sa o operadlo stoličky a posúvajte ho čo najviac.
 • Vykonajte zatočenie trupu doľava a doprava, pričom ruky uchopte zadnú časť kresla.
 • V počiatočnej polohe položte nohu na chodidlo, položte na ňu lakť opačného ramena. Vykonajte skrúcanie chrbtice v smere opačnom k ​​lokte.
 • V polohe na chrbte sa vykonáva toto cvičenie: nohy sú ohnuté na kolenách. Prípadne si zdvihnite kolená k hrudníku súčasne s hlavou a ramenami a pokúste sa nosom dotknúť kolena nosom..

Efektívna gymnastika pre driekovú časť tela väčšinou zahŕňa cvičenia vykonávané pri ležaní na chrbte:

 • Ramená a nohy sú umiestnené presne pozdĺž tela. Hornú časť tela je potrebné nadvihnúť 10 - 15 sekúnd bez toho, aby ste nohy zložili z podlahy.
 • Nohy sú ohnuté na kolená, ruky sú umiestnené priečne (vpravo - na ľavom kolene a naopak). Vykonajte zdvíhanie kolena k hrudníku s odporom rúk.
 • Nohy ohnuté na kolenách sa striedavo otáčajú doľava a doprava. Zároveň sa pokúste otočiť kryt v opačnom smere.

POZOR: Akékoľvek cvičenia v terapeutickej gymnastike s osteochondrózou by mal predpisovať ošetrujúci lekár. V opačnom prípade môžete byť zdraviu škodliví..

Pravidlá pre gymnastiku

Terapeutická gymnastika s osteochondrózou chrbtice je zameraná na zlepšenie mikrocirkulácie krvi do jej oddelení, na korekciu držania tela a na elimináciu ukladania solí. Preto všetky cvičenia nie sú silou, ale postupne sa zvyšujúcou záťažou - statickou, ktorá vám umožňuje namáhať jednotlivé svalové skupiny, a tým stimulovať k nim tok krvi a kyslíka, bez zdvíhania závaží, kardiovaskulárnych záťaží alebo akýchkoľvek iných záťaží spôsobujúcich zhoršenie syndrómu bolesti..

 • Všetky cvičenia sa vykonávajú bez zhone, merane a hladko, ako by boli pod vodou.
 • Prvý komplex je prípravný, zrýchľuje krv a pomáha zohrievať väzivo.
 • Začať terapeutické cvičenia, rovnako ako koniec.
 • Činnosti by nemali spôsobovať bolesť, naopak, teplo šíriace sa cez svaly by malo prinášať radosť a potešenie.
 • Nesnažte sa okamžite dokončiť celý komplex, silné zaťaženie chrbtice môže situáciu zhoršiť a odrádzať od vôle. Je lepšie zvoliť si 4–5 cvikov, ktoré pri výkone skutočne prinesú potešenie a úľavu, a postupne zvyšujú ich počet.
 • Pri vykonávaní cvičení nezabudnite na správne a hlboké dýchanie. Nadýchnite sa cez nosné dierky s expanziou bránice, vydýchnite ústami, so znížením bránice.
 • Gymnastika na liečenie a prevenciu osteochondrózy bude účinná iba pri pravidelnom používaní.

Okrem toho gymnastika s osteochondrózou účinne zmierňuje bolesť chrbta pri plávaní v bazéne. Plávanie umožňuje nielen distribuovať záťaž na všetky časti svalov, ale tiež saturovať bunky kyslíkom pri správnom dýchaní..

Naopak, je možné zmierniť napätie zo zadných svalov po dlhšej námahe alebo po ťažkom dni pomocou jednoduchých cvičení na fytobole - obrovskej gule, ktorá bola vyvinutá špeciálne na korekciu pohybového aparátu, ako aj fyzioterapeutických cvičení pre ľudí s detskou mozgovou obrnou..

Príčiny osteochondrózy

Osteochondróza môže byť výsledkom dedičnosti, ale najčastejšie je spôsobená nevýznamnou pohyblivosťou osoby, nízkou alebo naopak nadmerne vysokou fyzickou námahou, nosením nepohodlnej obuvi, zmenami súvisiacimi s vekom, zlou výživou. Preto je dôležitý zdravý životný štýl s vyváženou stravou a pravidelné cvičenie.

Je veľmi ťažké dosiahnuť úplný súlad s týmito požiadavkami. Koniec koncov, moderný život je hlavne sedavou zábavou pri počítači v práci aj doma, ktorá vedie auto. Fyzioterapeutické cvičenia zohrávajú v takýchto stavoch profylaktickú a terapeutickú úlohu. Vďaka jednoduchým cvičeniam je možné zlepšiť trofizmus v medzistavcových platničkách, zvýšiť úroveň kĺbovej pohyblivosti, aktivovať prietok krvi a saturáciu chrbtice výživnými zložkami, posilniť svalový korzet a obmedziť deštruktívne procesy v kostnom tkanive miechy..

Používanie športového vybavenia

Hovoríme o veľkej gumovej guli, ktorá sa nazýva fitball, a gymnastickej palici. Obe športové vybavenie sa často používa v gymnastike na osteochondrózu a osvedčilo sa.

Fitness plesové aktivity

Výhody fitballu sú jednoduché použitie a cenová dostupnosť. Guľôčky sa líšia priemerom a rozsahom od 55 do 85 cm. Projektil obohacuje liečebné sedenia, čo umožňuje pacientovi zahrnúť cvičenia s pohybmi naťahovaním a napínaním, ktoré uvoľňujú svaly chrbta a krku.

Terapeutická gymnastika na fitball môže zahŕňať nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na brucho na svoju fitness loptu a dotýkajte sa končatín podlahy. Zdvihnite ruky a nohy jeden po druhom, najprv individuálne, potom spolu iba ruky a nakoniec nohy.
 2. "Tumbleweed". Cvičenie sa nazýva tak, pretože človek sa doslova otáča tam a späť a leží na svojom bruchu so žalúdkom. Nezabudnite pohybovať dlaňami po podlahe, aby sa telo, ktoré sa valí z fitballu, mohlo o niečo opierať.
 3. Ohnite chrbticu, ležte na chrbte a otáčajte sa z tejto polohy tam a späť.

Komplex paličiek na gymnastiku

Toto športové vybavenie rozdeľuje záťaž na chrbticu a uvoľňuje chrbtové svaly. S holí môžete trénovať doma aj na ulici. Počiatočná poloha počas lekárskych lekcií - státie. Udržujte šírku ramien od seba a chrbát rovno..

Komplex obsahuje najmenej 4 cvičenia:

 1. Uchopte projektil, zakrývajúci konce palice, v ramenách vysunutých dopredu a teleso otáčajte striedavo v rôznych smeroch.
 2. Keď držíte palicu s natiahnutými ramenami, simulujte pohyb lopatiek vrtule a pohybujte strely z horizontálnej na vertikálnu.
 3. Pri nadýchaní nadvihnite palicu a vydýchnite - nižšie.
 4. Pri nadýchaní sa ohnite, dotýkajte sa škrupiny podlahou, pri výdychu sa vráťte.

Aké sú kontraindikácie liečebných cvičení pre osteochondrózu chrbtice?

Pred začatím záťažovej terapie sa musíte poradiť so svojím lekárom. Podobná gymnastika má množstvo kontraindikácií

Je obzvlášť dôležité zdržať sa akejkoľvek fyzickej aktivity počas akútneho priebehu osteochondrózy, pretože nabíjanie v tomto prípade iba zosilní syndróm bolesti..

Terapeutická gymnastika s osteochondrózou chrbtice je kontraindikovaná pri:

 • poruchy srdcového rytmu;
 • záchvaty tachykardie;
 • vysoká pravdepodobnosť krvácania;
 • závažné formy cukrovky;
 • akútne formy infekčných chorôb a do jedného mesiaca po nich;
 • zhoršenie akýchkoľvek chronických chorôb;
 • uzdravenie po infarkte myokardu v priebehu roka;
 • zhubné nádory;
 • arteriálna hypertenzia a ischemická choroba srdca.

Nezabudnite vziať do úvahy skutočnosť, že cvičenia by nemali spôsobiť nepohodlie a ešte menej bolesti. V opačnom prípade je potrebné lekciu prerušiť a potom pristúpiť k realizácii ďalších cvičení.

 • Počas gymnastiky musíte neustále sledovať správne držanie tela, vyhnúť sa náhlym pohybom a trhnutiu, aby nedošlo k zraneniu krehkej chrbtice..
 • Ak neexistuje sebadôvera, je najlepšie sa zapojiť pod dohľadom odborníka.

Cvičenie na hrudi

Je lepšie vykonávať cvičenia ležiace na pevnom a pohodlnom povrchu, kvôli pohodliu chrbta je lepšie šíriť Karimat..

 1. Ľahnite si na tvrdý povrch, nohy ohnuté na kolenách, krk, plecia, chodidlá. Jemne nadvihnite boky a chrbát a zdvihnite ich z podlahy. Vzostup by mal prebiehať postupne tak, aby sa vytvoril uhol 45 stupňov. Držte telo v tejto polohe niekoľko minút a pomaly spustite boky.
 2. Ležal na bruchu a zdvihol natiahnuté ruky, zatiaľ čo zdvihol nohy. Situácia pripomína loď. Ak to umožňuje fyzická kondícia, môžete nielen držať túto pozíciu, ale tiež sa snažiť hojdať ako loď.
 3. Z polohy ležiacej na bruchu roztiahnite rovné ruky do strán, zdvihnite ich nad podlahu a zároveň pohybujte lopatkami k sebe. Po chvíli si môžete vytvoriť ďalšiu záťaž pridržaním činiek alebo fliaš naplnených pieskom v rukách..
 4. Položte ruky na svoje plecia a pokúste sa priniesť lakte za chrbát. Bez zmeny polohy rúk striedavo sklopte a zdvihnite jedno rameno a potom druhé pomocou bočných svalov chrbta..

Príklady cvičení

Lekársky a gymnastický komplex cvičení proti osteochondróze v lumbálnej oblasti sa môže líšiť od toho istého pre krk, ale akékoľvek fyzické cvičenia sú zamerané na zastavenie záchvatov bolesti a posilnenie svalov, zabránenie exacerbácií.

S osteochondrózou krku

Krčka chrbtice trpí u ľudí, ktorí sú neustále v štatistickom postavení. Napríklad človek pri počítači nakloní hlavu a natiahne krk. Dlho zostať v tejto polohe preťažuje chrbticu a svaly.

Ak človek stojí, jeho nohy majú šírku ramien od seba, chrbát je rovný. Každý pohyb sa opakuje až 15-krát:

 1. Vykonajte pomalé a plynulé naklonenie do strany, pričom držte polohu maximálne 10 sekúnd. V tomto prípade namáhajte svaly krku, akoby odolali tlaku. Ruku môžete jemne tlačiť na stranu hlavy.
 2. Sklopte hlavu nadol, držte pózu a dlaňou zatlačte na čelo. Potom sa oprite a tiež napnite svaly a vyvíjajte tlak na chrbát hlavy.
 3. Otočte hlavu a pokúste sa dotknúť brady ramena - najprv doprava, potom doľava.
 4. Píšte vo vzduchu svojimi imaginárnymi číslami od „0“ do „9“..

Ležiace cvičenia sa vykonávajú na rovnomernej rovine (tvrdá posteľ, podlaha). Takéto cvičenia vyžadujú väčšie svalové napätie ako komplexy, ktoré sedí, takže stačí 10 opakovaní:

 1. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite hlavu a držte ho nad podlahou asi 10 sekúnd. Opatrne sklopte a odpočívajte po dobu 5 sekúnd.
 2. Ležiac ​​na jej boku, odtrhnite hlavu a držte ju rovnobežne s povrchom, upevnite polohu. Po 10 sekundách sa vráťte do východiskovej polohy. Uvoľnite sa a zopakujte pohyb.
 3. Natiahnite bradu dopredu a čo najviac, zatiaľ čo ležte na zemi.

S osteochondrózou prsníka

Ak choroba postihuje chrbticu v oblasti stavov 8 - 19, pacient musí posilniť svaly hrudnej chrbtice. Vykonajte nasledujúce cvičenia:

 1. Zvrhnuté, sklopte si ramená a pritiahnite si bradu k žalúdku. Postavte sa pomaly, pomaly.
 2. Zdvihnite ramená najskôr striedavo, potom spolu.
 3. Nakloňte sa k celému telu a rukou sa snažte dosiahnuť koleno. Najprv doľava a potom doprava.
 4. Päsťou smerom dozadu, o niečo nižšia ako lopatková kosť, zatlačte a ohnite dozadu. Zablokujte pózu a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy, potom sa ohnite dopredu, objímajte sa a sklopte sa.
 5. Ramená hladko otáčajte, najskôr dopredu, potom dozadu.

S osteochondrózou dolnej časti chrbta

Výstupok chrbta sa často vyskytuje v bedrovej oblasti. Inými slovami, jedná sa o vydutý disk. Hlavné príznaky patológie:

 • chronická bolesť
 • necitlivosť a slabosť končatín;
 • zhoršená motorická funkcia chrbtice.

Správne vybrané cviky pre dolnú časť chrbta zastavujú ničenie tkanív, zápalový proces, vracajú človeka do pôvodnej činnosti. Nasledujúci komplex zahŕňa rôzne cvičenia zo stojacej alebo ležiacej polohy:

 1. Nakloňte sa dopredu, držte chrbát rovno. Pomaly narovnať a ohnúť späť.
 2. Ohyb do strany, ohýbanie chrbtice čo najviac.
 3. Vystúpte na všetky štyri a „chodte“ rukami zo strany na stranu.
 4. Ľahnite na pevný, rovný povrch, napnite lis a dolnú časť chrbta pritlačte k podlahe.
 5. Ležiace ohýbajte kolená. Natiahnite lakte loktom.
 6. Rozťahujte sa pri napínaní chrbtových svalov a hádzajte rukami za hlavu.

Charakteristiky rozvoja osteochondrózy

Choroby chrbta sú veľmi časté, ľudia ich trpia bez ohľadu na pohlavie a vek. Podľa WHO sa až 80% pacientov sťažuje na choroby pohybového ústrojenstva. Okrem toho je väčšina pacientov v produktívnom veku - 29 - 49 rokov. Tento problém je znásobený skutočnosťou, že osteochondróze sa často jednoducho nevenuje pozornosť v prvých štádiách vývoja, ignorovanie symptómov alebo snaha vyliečiť úplne odlišné problémy. Niet divu, že terapia nie je vždy predpísaná včas. Systémová liečba vrátane liekov, fyzioterapie, masážnych procedúr, cvičenia na osteochondrózu by sa mala začať čo najskôr, aby sa zabezpečila maximálna účinnosť.

Bolesť môže mať rôzne následky. Ak sa začne správna liečba včas, môžete ich rýchlo zastaviť, zmierniť zápal a poskytnúť dlhé obdobia stabilnej remisie. U mnohých pacientov, ktorí odložili liečbu, sa ochorenie zmenilo na chronickú formu. To vedie k zníženiu výkonu alebo jeho úplnej strate. Osteochondróza je spojená s degeneratívnymi procesmi v mieche, ktoré ovplyvňujú medzistavcové platničky a chrupavku.

Cvičenie na svaly pásu

S osteochondrózou bedrovej chrbtice sa odporúča vykonať sériu cvičení na roztiahnutie chrbtice, ako aj na posilnenie svalového rámu tela.

 1. Východisková poloha je vertikálna, ruky na opasku. Boky striedavo otáčajte na jednej a druhej strane.
 2. Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Presuňte boky nakreslením čísla osem. Súčasne sa môžu ramená rozložiť na vyváženie alebo položiť na plecia..
 3. Ležím na chrbte, aby ste si ohli kolená a pritiahli ich k hrudníku, zatiaľ čo sa snažíte dotknúť sa čela kolená. Podržte pri kontrole dýchania.
 4. Ležiaci na chrbte, položte si kolená ohnuté na výšku pohovky. Vytiahnite driekovú časť chrbta, akoby sa roztriedili cez stavce. Tiež postupne klesať.
 5. Postavte sa na všetky štyri, aby ste sa mohli striedavo zohnúť a narovnať chrbát.
 6. Ak chcete natiahnuť šikmé svaly chrbta, urobte zákruty a snažte sa držať ruky rovno pred vami. Toto cvičenie môžete vykonať tak, že stojíte chrbtom k stene a pri otáčaní rukami sa budete snažiť dotknúť povrchu.
 7. Ak chcete natiahnuť chrbticu, zaveste na švédsku stenu alebo priečku tak, aby nohy nedosiahli 5 cm, zostup by mal byť mäkký.

Na prevenciu osteochondrózy chrbta by sa do denných ranných cvičení mali zahrnúť prvky terapeutických cvičení a tiež by sa mali snažiť rovnomerne rozložiť záťaž na celú chrbticu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Klasifikácia dekompenzácií. Príznaky a liečbaPo nejakú dobu sa telo stále vyrovná so zvýšenou alebo zmenenou záťažou - napríklad sa zvyšuje srdcový sval alebo obličky vylučujú viac tekutín.
Ochorenia pohybového ústrojenstva sa často vyskytujú z mnohých dôvodov spojených so zraneniami, degeneratívnymi zraneniami a zmenami súvisiacimi s vekom. Kýla chrbtice je jednou z bežných a súčasne závažných chorôb hrebeňa.
Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia.