loader

Hlavná

Žalúdok

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia alebo záťažová terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Kurzy špeciálneho rehabilitačného vybavenia, kĺbová gymnastika môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, zväčšiť priestor medzi stavcami, tvarovať a posilňovať svalový korzet. Zníženie zaťaženia chrbtice vám umožňuje eliminovať klinické prejavy choroby, aby ste zabránili nebezpečným komplikáciám.

Úlohy fyzioterapeutických cvičení pri osteochondróze bedrovej kosti

Špeciálne vybrané dávkové dávky počas degeneratívnych procesov chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek umožňujú:

 • znížiť kompresiu nervových koreňov;
 • posilňujú svaly chrbta a spodnej časti chrbta;
 • zlepšiť krvný a lymfatický obeh v bedrovej a sakrálnej oblasti;
 • zväčšiť rozsah pohybu;
 • vyvinúť špecifický motorický stereotyp;
 • upraviť polohu tela;
 • poskytnúť väzom a svalom potrebnú flexibilitu;
 • zabrániť výčnelku disku a tvorbe medzistavcových prietrží;
 • normalizuje váhu a eliminuje nadmerné zaťaženie chrbtice.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa zvyčajne kombinujú s fyzioterapeutickými procedúrami a masážou..

Základné cvičenia

Súbor cvičení sa líši v závislosti od štádia ochorenia a závažnosti procesu.

Gymnastika sa vykonáva v polohe na chrbte, veľmi opatrne by pohyby mali byť plynulé. Posilnenie, dokonca nevýznamné, bolesť je signálom na zastavenie tried. Vyžaduje sa dozor lekára alebo inštruktora. Vykonajte pohyby 7-10 krát, dýchanie je rovnomerné, bezplatné.

Ľahnite si, ohýbajte a uvoľňujte svoje nohy a ruky, najskôr spolu, potom striedavo a postupne zrýchľujte tempo pohybov.

Obe nohy ohnite v kolennom kĺbe, jednu ponechajte v ohnutej polohe a druhú pomaly ohnite, plynule posúvajte pätu na koberec alebo posteľ a potom ju pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú nohu.

Jedno rameno zdvihnite čo najviac a vráťte ho do pôvodnej polohy - roztiahnutej pozdĺž tela. Potom zopakujte cvičenie z druhej ruky.

Ohnite jednu nohu na koleno a pomaly zoberte druhú stranu na stranu bez toho, aby ste rohož odtrhli, potom ju vráťte do pôvodnej polohy. Veďte opatrne, vyhnite sa zvýšenej bolesti. Opakujte pre druhú časť.

Ohnite obe ruky za lakťom, ruka je v oblasti ramenného kĺbu, otáčajte rukami najskôr v smere hodinových ručičiek, potom v opačnom smere.

Pod boky položte valec z uteráka, ohnite a striedavo stehujte nohy na kolenách.

Pravou rukou sa pri vdýchnutí dotýkajte boku stehna, ohnite sa v lakte, dotknite sa ramena - výdych. Zopakujte pohyb ľavou rukou.

Ohnite obe nohy v kolenných kĺboch, striedavo posúvajte kolená do strán do maximálnej možnej polohy, zabráňte zintenzívneniu príznakov (bolesť dolnej časti chrbta, krížová kosť).

Jemne zdvihnite obe ruky nad hlavu, natiahnite 1-2 sekundy, ponožky na sebe, spustite ruky pozdĺž tela, relaxujte.

Opatrne pritiahnite nohy ohnuté k kolenám do žalúdka, pomáhajte rukami, bez namáhania brušných svalov..

Východisková poloha - leží na chrbte na tvrdom povrchu. Ak chcete začať s cvičením pre akútne obdobie, opakujte ich 4-5 krát - ide o zahrievanie. Potom komplexne dynamicky spustite subakútne obdobie. Počet opakovaní od 5 do 10 sa zameriava na pocity.

Ohnite obe nohy na kolenách, narovnajte jednu nohu a zdvíhajte. Ak sa vyskytne bolesť, nenarovnajte ju do konca a vráťte ju do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

Zdvihnite horný trup, opierajte sa o ruky ohnuté v lakťoch, opatrne ohnite chrbticu v hrudníku, potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa.

Obidve nohy sa ohýbajú v kolenných kĺboch, pomaly sa ohýbajú v dolnej časti chrbta, bez toho, aby sa zadok odtrhával od vodorovnej plochy. Zabráňte bolesti.

Ohnite obe nohy na kolená, zdvihnite hlavu a súčasne namáhajte svaly brucha a zadku..

Utiahnite a uvoľnite glutálne svaly. Pohybujte sa rytmicky najrýchlejším tempom.

Nohy v kolennom kĺbe ohýbajte striedavo. Pri vyrovnávaní končatín vyvíjajte tlak chodidlom na povrch gymnastickej rohože, pričom je potrebné mierne sa v dolnej časti chrbta mierne ohýbať..

Tento proces je v odpustení

Vykonajte pohyby dynamicky, ale plynulo, vyhýbajte sa trhaniu a nepohodliu v bedrovej oblasti. Násobnosť: 8-10 krát.

Počiatočná poloha je na boku. Horná časť nohy, ohnutá v kolene, sa čo najviac pritiahne k žalúdku. Otočte sa na opačnú stranu, zopakujte pohyby s druhou nohou.

Východisková poloha - lakte loket. Na všetkých štyroch úrovniach opatrne prelistujte imaginárnu bariéru.

Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Ak chcete sklopiť chrbát a zároveň sklopiť hlavu, vráťte sa do východiskovej polohy.

Posaďte sa na rovnom povrchu, ruky na kolenách. Pomaly sa oprite, ale neľahnite do postele, udržiavajte napätie brušných svalov, zotrvajte 4 až 5 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy, vydýchnite, uvoľnite sa..

Východisková poloha: na všetkých štyroch. Pri vyklenutí v dolnej časti chrbta striedavo zdvihnite nohy ohnuté v kolennom kĺbe.

Východisková poloha: sedí na podlahe s natiahnutými nohami. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi prstami dosiahnuť ponožiek.

Východisková poloha: státie s natiahnutými rukami pozdĺž tela. Vykonajte ohyby vpred a snažte sa dotknúť podlahy prstami.

Východisková poloha: sedia na nohách ohnutých v kolenách, na zadku - na pätách. Natiahnite ruky nahor a pripevnite kefy do zámku. Striedavo sedajte zadok na jednej a druhej strane.

Východisková poloha: koleno. Zdvihnite pravú ruku súčasne s ľavou nohou, upravte polohu na 4-5 sekúnd, potom zopakujte cvičenie pre ľavú a pravú nohu.

Chorý človek môže tieto jednoduché cvičenia vykonávať doma. Budú účinné podľa určitých pravidiel..

Pravidlá vykonávania terapeutických fyzických cvičení

Na dosiahnutie požadovaného výsledku musíte:

 • pravidelne vykonávať cvičenia gymnastického komplexu;
 • nezasahujte ihneď po jedle;
 • neumožňujú výskyt alebo zosilnenie bolesti;
 • vykonávať pohyby hladko, bez trhania, ale určitým tempom a vyrovnaním dýchania;
 • Nemeňte nezávisle poradie cvičení v komplexe;
 • Organizujte kurzy v pohodlnom športovom oblečení vyrobenom z prírodných tkanín;
 • robiť gymnastiku v dobre vetranom priestore;
 • kombinovať komplex s inými metódami liečby;
 • vykonávať prvé triedy pod dohľadom odborníka.

Medzi cvičeniami môžete zavesiť na vodorovnú lištu behom niekoľkých minút a napnúť si nohy. Pre triedy by horizontálna lišta mala byť tak vysoká, aby sa dala dosiahnuť, nie skočiť. Táto poloha znižuje kompresiu diskov a podporuje správne držanie tela..

Obmedzenia fyzickej terapie

Terapeutická gymnastika sa môže vykonávať v ktoromkoľvek štádiu dystrofických zmien na medzistavcových platničkách, pre každé obdobie ochorenia by sa mal vyberať iba súbor cvičení. Pri zostavovaní školiaceho programu musí lekár zohľadniť sprievodnú patológiu.

Gymnastika by sa nemala robiť, ak existuje:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • kompresia miechy pomocou medzistavcovej prietrže;
 • patologická mobilita stavcov;
 • zápalový proces v tkanivách obklopujúcich chrbticu;
 • akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • vysoký krvný tlak;
 • rakovina miechy.

Pacienti so srdcovým a respiračným zlyhaním, poruchou srdcového rytmu, nedávno prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu, je potrebné začať s triedou iba so súhlasom špecialistu a pod jeho dohľadom. Odporúča sa to urobiť v kancelárii LFK zdravotníckeho zariadenia, aby v prípade zhoršenia kvality bolo možné poskytnúť pacientovi potrebnú lekársku starostlivosť kvalifikovanou a rýchlou cestou..

Druhy pohybovej terapie

Fyzioterapia je dôležitou oblasťou klinického lekárstva. Jeho účinnosť sa výrazne zvyšuje, ak sa vykonáva v kombinácii s liekom, fyzioterapiou, masážami, trakčnými metódami.

Okrem vyššie popísaných cvikov sú počas remisie možné triedy so špeciálnou loptou - fitball. Cvičenie vykonávané vo vode je veľmi účinné. Tento typ cvičenia sa nazýva hydrokinezoterapia..

Pri liečbe osteochondrózy bedrovej chrbtice je možné kombinovať rôzne formy fyzioterapeutických cvičení: ranná hygienická gymnastika, fyzioterapia, chôdza, kurzy špeciálnych lekárskych simulátorov, cvičenia vo vode. Kombináciu rôznych foriem a prostriedkov cvičebnej terapie vyberie odborník.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Aké cvičenia vykonávať s bedrovou osteochondrózou?

Chrbát zlyháva, počuje charakteristická kríza, kliknutia sú prvé príznaky osteochondrózy. Je čas začať posilňovať dolnú časť chrbta, začať sa venovať cvičebnej terapii osteochondrózy bedrovej chrbtice. Ochorenie sa vytvára v dôsledku ukladania solí v celej oblasti stavcov a spôsobuje nepríjemnú bolesť počas zatáčok a sklonov. To naznačuje, že sa pacient zriedka alebo úplne nezúčastňuje fyzickej aktivity. Je čas niečo zmeniť, začať konať - obnoviť zdravie, pohyblivosť chrbtice. Pri lumbosakrálnej osteochondróze vykonajte špeciálne fyzické aktivity.

Všeobecné požiadavky na cvičebnú terapiu

Fyzioterapia je dôležitou súčasťou liečebného procesu, pretože posilňuje celú stavcovú zónu. Slabé svaly ovplyvňujú deformáciu miechy. Silný sval účinne udržuje hmotnosť celého tela. Okrem iného cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice zmierňujú usadeniny solí v chrbte a cvičením svalov sa vyrovnávajú prázdne miesta. Pravidelné cvičenie, leštenie soli a bolesť je znížená.

Liečte bedrovú osteochondrózu a cvičte neustále, denne po dobu 15 - 20 minút. Na cvičenie nikdy nie je neskoro, ale je lepšie začať, keď sa objavia príznaky.

Prvé príznaky vzniku choroby:

 • Rušivé neustále bolesti v bedrovej oblasti;
 • Posilňuje záťažou; je daný v panvovej oblasti;
 • Telo je vyrobené z dreva, pohyby bolia.

Do konca určite nezabudnite navštíviť lekára, ktorý potvrdí diagnózu a poradí, ako sa zbaviť osteochondrózy a nespôsobuje komplikácie pri výkone cvičení. Užitočná výživa a gymnastika odstránia zbytočnú hmotnosť a obnovia bedrovú mobilitu. Začnite s ľahkými a postupne komplikovanými cvičeniami, zvyšujte počet opakovaní a amplitúdu pohybov.

Vždy pripravte srdcový systém na nadchádzajúce záťaže, spočiatku vykonajte zahrievanie. Vynikajúci účinok sa dosahuje zavesením na vodorovnú lištu, otáčaním dozadu a dopredu. Pri liečbe osteochondrózy postupujte podľa odporúčaní, aby tréningy poskytli dobrý výsledok.

Pravidlá cvičenia

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa začínajú prípravným tréningom. Spočiatku sa cvičenia uskutočňujú v ľahu, čím sa znižuje napätie v dolnej časti chrbta. Hlavnou vecou je vykonávať hodiny pomaly, plynulo. Ak sa počas cvičebnej terapie objaví bolesť kolena, na zmiernenie použite valček.

Cvičte pre sakrálnu chrbticu podľa nasledujúcich pravidiel:

 • Choďte do nemocnice na konzultáciu;
 • Robte fyzioterapiu s osteochondrózou neustále a denne - najlepší čas ráno;
 • Zapojte sa do odevov vyrobených z prírodných textílií;
 • Zastaviť bolesť;
 • Cvičenie bedrovej chrbtice nie je ostro, aby sa predišlo komplikáciám;
 • Robiť fyzické cvičenie doma, zvyknúť si na výdych, nedovoľte oneskorenie;
 • Pri tom vytiahnite žalúdok a zadok.

Cvičebná gymnastika pomáha pri bedrovej osteochondróze, neumožňuje ničenie medzistavcových platničiek. Stavce na chrbte sú napnuté, nervové zakončenie nie je stlačené, svalové kŕče a bolesť zmiznú. Ak sa nabitie na osteochondrózu bedrového kĺbu nevykonáva ráno, potom sa uistite, že v inom čase vyučovania ubehla hodina. Pozitívna dynamika zotavenia v bedrovej oblasti sa objavuje po 2 mesiacoch. Výsledky z kurzov vás potešia, začneme hrať

Komplex liečebných cvičení

Fyzioterapia na osteochondrózu, posilňuje svaly dolnej časti chrbta, stehien a zadku. Pamätajte, že ľudská chrbtica začína prstami dolných končatín, nezabudnite ich masírovať a starať sa o ne. Baleríny, gymnastky a jogíny majú pružné telo, pretože ho rozvíjajú od špičky nôh až po temeno hlavy. Flexibilita chrbta, znak mladosti pre akýkoľvek vek.

Fyzioterapia a fyzikálna terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice, zdravá výživa, zdravá prevencia. Ochorenie prestáva postupovať.

Etapy LFK

Spočiatku urobte ľahké cvičenie, pripravte sa na fyzickú aktivitu lumbosakrálnej chrbtice. Aplikujte cvičenia zo školy, krútte krk, ramená, roztiahnite ruky, urobte mlyn. Nakloňte telo rôznymi smermi, otočte doprava a doľava, po zdvihnutí ohnutých kolien otočte panvu. Urobte to 10-krát, zahrievajte celé telo a začnite trénovať..

Cvičebná terapia sa uskutočňuje v troch etapách:

 • Ľahké zaťaženie sa vykonáva v akútnom období, keď je silná bolesť;
 • Menej komplikované fyzické aktivity sa vykonávajú, keď príznaky bolesti klesajú;
 • V poslednej fáze sa cvičenia vykonávajú po úplnom zotavení, ako prevencia.

Každá etapa trénuje hlboké podkožné svaly chrbta a brucha. Nájdite doma alebo si kúpte cvičebnú rohož, aby gymnastika bežala bezbolestne a bezpečne. Vytvorte si z uteráka valec, pretože v niektorých cvičeniach sa bude používať, pomáha odstraňovať záťaž zo spodnej časti chrbta. Okrem toho noste špeciálny pás, ktorý podporuje chrbát, v chladnom období vás zahreje. Začnime cvičebnú terapiu bedrovej osteochondrózy.

Efektívne cvičenia

Zvážte fyzickú aktivitu osobitne pre každý typ choroby.

Prvým stupňom je akútna bolesť. Deje sa to na chrbte ležiaceho:

 • Ohnite si nohy, vložte si pod holene valček. Začnite ohýbať prsty a prsty na nohách;
 • Rozviňte prsty na nohách, roztiahnite prsty medzi nimi a potiahnite ich. Zmierňuje stres;
 • Ohnite pravú nohu a narovnajte ľavú nohu. Ľavú pätu nasuňte na rohož, pomaly sa ohnite na úroveň pravej nohy a znova ju narovnajte. Robte 8 krát a vymeňte nohy;
 • Dajte ruky po tele. Potom ich vytiahnite za hlavu; ohnite obe nohy. Začnite natahovať pravú nohu nabok. Robte 10-krát a zmeňte sa na iný;
 • Vytiahnite žalúdok tak, aby bol spodný chrbát pevne pritlačený a jednu nohu pritiahnite k hrudníku;
 • Otočte chodidla v kruhu a potom v opačnom smere;
 • Ležanie na chrbte, ohýbanie nôh, striedanie kolien so stranami;
 • Dýchajte v brušnej bránici, vdychujte vyčnievajúci žalúdok, výdych zasuňte.

Urobte každú lekciu 8-10 krát.

V druhej fáze pumpujeme brušné a gluteálne svaly pomocou fyzických cvičení na bedrovú osteochondrózu:

 • Ležiaci na chrbte, ohýbajte nohy na kolenách, vdychujte, dvíhajte kostrč, vydýchnite nižšie;
 • Rovnaká východisková poloha (PI). Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite, pomaly zdvíhajte hlavu, udržiavajte napätie svalov lisu a vracajte sa;
 • Aj s narovnanými nohami natiahnite ruky nad telo. Utiahnite zadok, podržte ich, napnite 10 sekúnd, potom relaxujte a opakujte;
 • Ohýbanie v chrbte, zdvihnite ruky a nohy a zatlačte žalúdok na povrch;
 • Vstaňte v póze stola a začnite pohybovať rukami po povrchu, sediaci na zadku;
 • V pozícii stola urobte mačku cvičením, spustite bradu, ohnite chrbát nahor, vydýchnite ohyb v dolnej časti chrbta.

Urobte každú lekciu 8-10 krát.

Po zotavení pokračujte v intenzívnom tréningu, posilnite kostru tela:

 • Cvičíme svaly kňazov. Squat, zadok, ktorý berieme späť, sledujeme, že kolená neopustili nohy;
 • Ležiac ​​na bruchu, začnite plávať rukami, zdvihnite pravú ruku, ľavú nohu a potom vymeňte;
 • Trénujeme dolnú časť chrbta. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená a zdvíhajte chvostovú kosť pre každý výdych;
 • Vstávate na bare, ležíte na bruchu, na rovných ramenách a nohách, posilňuje celý korzet svalov.

V poslednej fáze sa môžete aktívne venovať športu. Intenzívne dokončujte úlohy, bežte. Vyrobte si jogínske ásany, nielen že posilnia chrbát, ale tiež urobia flexibilnú chrbticu. Tieto cvičenia používajte na dolnú časť chrbta s osteochondrózou ako profylaxiu.

Terapeutické cvičenia majú obmedzenia, nezabudnite ich zvážiť. Nezaobchádzajte sa s prechladnutím, silnými bolesťami chrbta a keď nemáte náladu, aby nedošlo k zhoršeniu bolestivého stavu..

prevencia

Začať aktívne napínať chrbtové svaly, inštalovať vodorovnú lištu doma, zavesiť, točiť. Vykonávanie fyzickej aktivity, neustále vtiahnite do žalúdka. Stiahnite si tlač, pretože silné a silné brušné svaly sú kľúčom k zdraviu dolnej časti chrbta, táto časť tela ju drží. Začnite plávať, temperament. Po tréningu sa krvný obeh zlepšuje, metabolizmus sa zvyšuje, v dôsledku čoho sa zlepšuje prísun živín do medzistavcových platničiek a znižuje sa zaťaženie chrbtice..

Ak budete nosiť závažia, nezabudnite nosiť špeciálny pás. Nezdvíhajte závažia väčšie ako 10 kg.

 • Pozri tiež: prevencia osteochondrózy.

Kúpte si pohodlnú posteľ s ortopedickou matracou tak, aby chrbtica zostala v priamej polohe. Noste päty nie viac ako 5 cm a nechajte vaše nohy relaxovať, ich stav významne ovplyvňuje zdravie chrbtice. Používajte kvalitné priedušné topánky. Dodržiavajte alternatívne liečby, ako sú terapeutické masáže, ultrazvuk, zábaly tela, magnetoterapia, akupunktúra. Pred všetkými lekárskymi manipuláciami sa však obráťte na svojho lekára.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) na osteochondrózu bedrovej chrbtice

V oblasti osteopatie a neurológie je jedným z vedúcich miest medzi modernými liečebnými metódami cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice. Hlavnou účinnosťou je, že umožňuje rýchlo normalizovať stav pacienta, zmierniť bolesť a obnoviť pohybovú aktivitu. Fyzikálna terapia osteochondrózy spočíva vo vykonávaní jednoduchých fyzických cvičení pod dohľadom lekára. Tréningový plán zostavuje ošetrujúci lekár: fyzioterapeut, osteopat alebo neurológ stavovcov..

Všeobecné informácie o osteochondróze bedrového kĺbu

Osteochondróza je charakterizovaná progresívnym vývojom dystrofických procesov v kĺbovej chrupavke. Patológia spravidla ovplyvňuje medzistavcové platničky, čo vedie k bolesti pri chôdzi a pokuse o pohyb, ako aj k zhoršenému držaniu tela. V závislosti od lokalizácie dystrofických procesov sa osteochondróza delí na krčný, hrudný a bedrový. Posledne uvedený druh ochorenia je doteraz najbežnejším problémom. Priemerný vek pacientov s touto patológiou zároveň rýchlo klesá - ochorenie sa stále častejšie vyskytuje u ľudí mladších ako 35 rokov..

Cvičenie je považované za jeden z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy chrbtice. Hlavnými príčinami, ktoré vedú k rozvoju choroby, sú slabé svaly chrbta a skreslenie držania tela na pozadí nízkej fyzickej aktivity, najmä pri sedavej práci. Terapeutické cvičenia na bedrovú osteochondrózu sú nevyhnutné v akútnom štádiu ochorenia aj pri remisii. V druhom prípade sa ako preventívne opatrenie predpisuje udržanie tonusu svalových vlákien..

Terapeutické cvičenie je vhodné predovšetkým preto, že sa dá ľahko vykonávať doma. Je však potrebné poznamenať, že je celkom ťažké liečiť osteochondrózu, najmä v akútnom štádiu, výlučne pomocou cvičebnej terapie. Moderné metódy liečby zahŕňajú integrovaný prístup k chorobe, to znamená kombináciu niekoľkých terapeutických metód. Osteochondróza bedrovej chrbtice sa koriguje najmä dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní:

 • použitie protizápalových liekov a analgetík predpísaných lekárom;
 • dodržiavanie prísnej stravy, ktorá vyžaduje odmietnutie korenených a mastných potravín, ako aj solí;
 • pravidelné návštevy masážnych sedení;
 • vykonávanie cvičení na chrbte odporúčaných ošetrujúcim lekárom.

Účinnosť cvičebnej terapie pri bedrovej osteochondróze

Čím skôr sa začne fyzioterapia s osteochondrózou bedrovej chrbtice, tým efektívnejší bude výsledok. Ako každá choroba sa odporúča začať korigovať osteochondrózu v skorom štádiu predtým, ako bude mať čas stiecť do chronickej formy. Gymnastika pri osteochondróze lumbálnej chrbtice hrá dôležitú úlohu, pretože poskytuje množstvo funkcií.

 1. Posilňuje svaly chrbta a zabraňuje progresii dystrofických procesov.
 2. Uvoľňuje svalové kŕče, čím neutralizuje bolesť.
 3. Zlepšuje krvný obeh, stimuluje rýchlu regeneráciu tkanív.
 4. Zvyšuje pohyblivosť skeletu, opravuje držanie tela.

Kontraindikácie pri fyzioterapeutických procedúrach

Gymnastika s osteochondrózou bedrovej chrbtice je predpísaná ako súčasť všeobecného liečebného komplexu. To znamená, že spolu s tréningom sa pacientovi odporúčajú aj iné metódy konzervatívnej liečby: lieky, strava a manuál. S prísnym dodržiavaním pravidiel predpísaných lekárom, fyzioterapia s osteochondrózou veľmi rýchlo poskytuje očakávaný výsledok. Inak môže akékoľvek cvičenie ľahko spôsobiť komplikácie. Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča nerealizovať cvičebnú terapiu doma bez vymenovania lekára, ktorý sa riadi radami priateľov alebo ich vlastnými presvedčeniami..

Malo by byť zrejmé, že na liečbu osteochondrózy je potrebná predbežná diagnostika, ktorú môže vykonať iba kvalifikovaný odborník. Ak sa zistia kontraindikácie, lekár vyberie šetrný liečebný plán, ktorý zodpovedá zdravotnému stavu pacienta. Cvičebná terapia je kontraindikovaná najmä pri nasledujúcich príznakoch:

 • akútna fáza bedrovej osteochondrózy, charakterizovaná výrazným zvýšením telesnej teploty;
 • silná bolesť v bedrovej oblasti;
 • zhoršenie stavu pacienta počas liečby.

Fyzioterapia na osteochondrózu: príznaky

Hlavnou chybou pacientov s osteochondrózou je zanedbanie choroby. Väčšina ľudí sa domnieva, že obvinenie z osteochondrózy nehrá dôležitú úlohu, a preto sa odporúčania lekára ignorujú. V skutočnosti fyzické cvičenia na bedrovú osteochondrózu predstavujú asi polovicu liečebného plánu, takže by ste ich nemali opustiť. Fyzioterapia lumbosakrálnej formy ochorenia by sa mala vykonávať prísne pod dohľadom lekára fyzioterapie a musí spĺňať nasledujúce pravidlá.

 1. Kurzy začínajú najskôr tretí deň po vymiznutí ťažkých bolestivých záchvatov.
 2. Školenie by malo byť pravidelné, pokiaľ možno súčasne (najlepšie ráno).
 3. Komplex cvičení na bedrovú osteochondrózu by sa mal postupne zavádzať, to znamená prejsť od jednoduchých manipulácií k zložitým.
 4. Počas tréningu sa odporúča nosiť teplé oblečenie z priedušných prírodných tkanín, aby nedošlo k podchladeniu a nadmernému poteniu.
 5. S zosilnením syndrómu bolesti musia byť triedy dočasne pozastavené alebo úplne zastavené.
 6. Je dôležité, aby sa fyzioterapeutické cvičenia pri lumbálnej osteochondróze vykonávali v plynulom a nezranenom rytme. Ostré pohyby a zvýšená fyzická aktivita počas cvičebnej terapie sú neprijateľné.

Ranné cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti

Cvičenie na liečenie osteochondrózy sa predpisuje po odstránení akútneho štádia, to znamená po zániku silnej bolesti. Sú predpísané lekárom fyzioterapie alebo fyzioterapeutom so zameraním na stav pacienta. Prvé školenie sa odporúča vykonávať v zdravotníckom zariadení pod vedením špecialistu, po zvládnutí základných základov sa môže vykonávať doma.

Dôležitú úlohu zohrávajú ranné cvičenia. Pri poškodení kĺbov lumbosakrálnou cestou sa odporúča vykonať každé ráno 15 až 20 minút. Optimálny tréningový plán je uvedený v nasledujúcej tabuľke..

Zahrejte sapreťahovanieDynamické zaťaženie
Tréning sa musí začať zahrievaním. Cvičenie sa vykonáva v dvoch fázach: 1. Pri inhalácii je potrebné namáhať chrbát, natiahnuť ruky nahor a postaviť sa na prsty na nohách. 2. Pri výdychu sa chrbát uvoľňuje, ruky padajú nadol.Natiahnutie je nevyhnutné pre predbežnú prípravu chrbtice. Cvičenia by sa mali vykonávať pokojným tempom. Východisková poloha: ruky pozdĺž tela, nohy mierne od seba. Počas cvičenia sa pacient ohýba a pri krútení rúk ohýba chrbát v dolnej časti chrbta..Po zahriatí a roztiahnutí sa lekcia dostane do režimu plynulého dynamického zaťaženia. Pacient leží na bruchu, natiahne ruky pred seba, nadýchne sa. Pri výdychu zaujme pozíciu „Superman“ a zároveň zdvihne ruky aj nohy. Po inšpirácii obnoví svoju východiskovú pozíciu..
Analogicky s prvým cvičením sa pacient natiahne na ponožkách a opiera sa o operadlo stoličky. Pri výdychu sa opäť znižuje na päty a uvoľňuje sa..Cvičenie sa vykonáva dvoma spôsobmi: 1. Z náchylnej polohy pacient zdvihne ruky a vytvorí akýsi „most“. 2. Z stojacej polohy je potrebné silne sa zohnúť v chrbte a postaviť sa na „most“..Pri lumbosakrálnej osteochondróze je obzvlášť účinné nasledujúce cvičenie: pacient leží na chrbte, ruky si kladie pod zadok. Potom hladkým pohybom zdvihne nohy kolmo na podlahu, potom ich ohne na kolenách a mierne zdvihne boky..
Chôdza na mieste alebo ľahký beh. Je dôležité sledovať dýchanie, malo by byť pokojné a rovnomerné. Ak sa objaví dýchavičnosť, spomalte ju.Chrbát by mal byť čo najviac uvoľnený a nohy by mali sedieť na hrudi. Potom sa vykoná pohyb tam a späť.Ležiac ​​na bruchu, pacient súčasne odtrhne priečne rameno a nohu z podlahy a zakriví spodnú časť chrbta. Toto cvičenie sa odporúča na posilnenie sakrálnej chrbtice..

Komplexná cvičebná terapia osteochondrózy

Akékoľvek cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice by sa mali vykonávať prísne po predbežnom vyšetrení fyzioterapeutom, ktorý vyberie optimálny súbor školení..

Takéto cvičenia sa výrazne líšia od štandardných cvičení v telocvični: nie sú zamerané na spaľovanie kalórií, získavanie svalovej hmoty, ich hlavným cieľom je obnoviť funkcie medzistavcových platničiek.

Cvičenia na spodnú časť chrbta s osteochondrózou sa môžu vykonávať z stojacej polohy, ležania alebo sedenia. Tu sú príklady terapeutických cvičení.

 1. Pacient je umiestnený na podlahe, chrbát hlavy sa dotýka podlahy, ohýba nohy na kolenách, kladie ruky pod zadok alebo pozdĺž trupu. Pri výdychu panva stúpa hladko, kým uhol medzi bokmi a nohami nedosiahne 90 °.
 2. Východisková poloha: státie, šírka ramien od seba, ruky za hlavou. Vykoná sa hladký ohyb vpred, zatiaľ čo chrbát je čo najviac ohnutý.
 3. Pacient sedí na zemi a roztiahne nohy. Sklopenie dopredu sa vykonáva striedavo, pričom špičky prstov dosahujú ponožky. Neohýbajte kolená.

Pravidelným vykonávaním cvičení v bedrovej oblasti je skutočne možné dosiahnuť stabilnú remisiu a zastaviť progresiu osteochondrózy. Aby sa predišlo zhoršeniu patológie, odporúča sa raz ročne podstúpiť vyšetrenie bedrovej osteochondrózy. Cvičenia predpísané lekárom sa môžu vykonávať po ukončení liečby na preventívne účely..

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice. Čo sa dá a nemôže urobiť?

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej oblasti pomáha odolávať deštruktívnym procesom v chrbtici. Zlepšuje krvný obeh a tok základných živín do kostí a chrupavky. Keďže však degeneratívne dystrofické zmeny už narušili integritu medzistavcových platničiek, je potrebné postupovať opatrne. Pacienti s osteochondrózou vedia, že aj jeden trápny pohyb ich môže permanentne vyradiť, čo vyvoláva syndróm bolesti. Vyhýbanie sa fyzickej aktivite však povedie k menej ničivým výsledkom. Musíte len zistiť, ktoré cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej oblasti sú užitočné a ktoré sú vetované..

Čo sa nedá urobiť s osteochondrózou?

V ideálnom prípade by lekár mal pacienta oboznámiť so súborom fyzioterapeutických cvičení zameraných na osteochondrózu. Pri on-line metóde liečby pacientov neurológ často nenájde čas na to. Pri nezávislom vývoji cvičebnej terapie je dôležité, aby sa neurobili nasledujúce chyby.

1. Nezačínajte triedy podľa princípu „z lomu“, snažiac sa okamžite naplniť maximálne zaťaženie, mali by sa systematicky zvyšovať. Amplitúda a počet pohybov by sa mali postupne zvyšovať. Pokiaľ ide o tempo, malo by zostať v budúcnosti pomalé..

2. Počas exacerbácie choroby nebuďte horliví. Mnohí lekári sa domnievajú, že pri akútnej bolesti je gymnastika s osteochondrózou neprijateľná a predpisuje iba lôžko. Viaceré cvičenia, o ktorých budeme diskutovať nižšie, sa však môžu začať už v posteli. Niektoré z nich navyše môžu zmierniť bolesť.

3. V počiatočnej fáze tréningu, pokiaľ nie je svalový korzet silný, sa neodporúča vykonávať pohyby extenzora flexie v lumbosakrálnej chrbtici. Svahy viac ako 15 ° so slabými svalmi zvyšujú tlak na disky a môžu zhoršovať upnutie nervov a bolesť. V žiadnom prípade by ste nemali „visieť“ dlhý čas v polohe naklonenej do polovice.

4. Nie je potrebné vykonávať tie cvičenia, ktoré spôsobujú alebo zosilňujú bolesť..

5. Pre komplikácie osteochondrózy - výčnelky a najmä prietrže - cvičenia, ktoré zvyšujú kompresiu medzistavcových platničiek, sú kategoricky kontraindikované. Jedná sa o najrôznejšie zvraty chrbtice (v stoji alebo v ľahu, na plese, v joge); stlačenie nohy z ležiacej polohy, zdvíhanie činky z ľubovoľnej polohy (najmä ak je svalový korzet slabý); cvičenia v stojacej polohe na rovných nohách - zvyšujte zaťaženie diskov; beh a skákanie - môžu zhoršiť bolesť, pretože je narušená tlmiaca funkcia diskov.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej

Cvičenia na osteochondrózu sú rôzne a ich výber závisí od štádia choroby, hĺbky deštrukčných procesov a prítomnosti komplikácií (hernie a výčnelky)..

Vykonávanie väčšiny cvičení v polohe na chrbte je spojené so znížením zaťaženia chrbtice. V tomto prípade svaly, ktoré budú podporovať chrbticu ako korzet, fungujú a posilňujú; zlepšuje sa krvný obeh v tkanivách susediacich s chrbticou.

Pri akútnej bolesti, ležiacej na chrbte, na ortopedickej matraci (tvrdej posteli), môžete robiť cviky na natiahnutie chrbtice, aby ste znížili kompresiu diskov. Aby ste to dosiahli, bez toho, aby ste si strhli plecia, uchopte zdvihnuté kolená a pritiahnite ich rukami k tvári a kolená potiahnite opačným smerom, v dôsledku toho v chrbtici pocítite určité napätie a napätie. Môžete vykonať cvičenie, ktoré sa týka najskôr iba pravej a potom iba ľavej nohy.

Natiahnutie chrbtice a posilnenie chrbtových svalov v ležiacej polohe prispeje k:

 • zdvíhanie lumbosakrálnej chrbtice z podlahy a krátko udržiavanie zdvihnutého s oporou na hlave a nohách;
 • hojdačky, jedna noha môže byť ohnutá na koleno, pritlačená na žalúdok a druhá na vykonanie hojdačiek;
 • cvičte „knihu“ alebo „záhyb“: súčasné zdvíhanie a blížiace sa pohyby smerom k sebe smerom k hlave, hrudníku a rovným nohám, ruky natiahnuté k natiahnutým ponožkám;
 • cvičiť „pluh“: zdvíhať obidve rovné nohy a ukladať ich za hlavu, ktorá nevychádza z podlahy;
 • odtrhnutie z hlavy, ramien, hrudníka a ich držanie na váhe až 5 sekúnd, zatiaľ čo nohy sú ohnuté na kolenách, nohy na podlahe.

Súčasťou gymnastiky pri osteochondróze je aj cvičenie „mačka je dobrá a zlá“ - ohýbanie a ohýbanie (nie v akútnom štádiu). Odporúča sa tiež plaziť sa na všetkých štyroch alebo na lakťoch, keď sa celé telo, oblečené v kĺzavých šatách, pohybuje v dôsledku svalových kontrakcií bez toho, aby sa dalo z podlahy..

A nezabudnite neustále vťahovať žalúdok pri chôdzi a práci. Posilňuje abs a znižuje stres na chrbtici..

Gymnastika s osteochondrózou môže byť efektívnejšia!

Hlavným cieľom cvičení zameraných na osteochondrózu je zlepšenie krvného obehu, vďaka ktorému dochádza k aktivácii metabolických a regeneračných procesov v chrbtici. Preto je obzvlášť dôležité postarať sa o príjem všetkých látok užitočných pre chrupavku (spodná časť disku) a kosť (spodnú časť stavcov). V súvislosti s priemyselnou výrobou potravín je mimoriadne ťažké získať s potravou úplné maximum živín potrebných pre tkanivá chrbtice. Preto má zmysel brať prírodné spojivá do spojivového tkaniva.

To však nestačí! Je potrebné urýchliť proces regenerácie medzistavcových platničiek. Jesť chondroprotektory založené na glukozamíne a chondroitíne, ako aj aspik, môžu trvať roky bez väčších výsledkov. Je to rovnaké ako liečenie srdcového infarktu s kuracími srdcami alebo cirhóza zvieracími pečeňami.

Čo však zlepšuje regeneráciu chrupavky, sú látky taraxacín a taraxacerín obsiahnuté v koreňoch púpavy. Stimulujú syntézu komplexov látok v pečeni - faktory obnovenia chrupavky. Preto sa prípravky z koreňov púpavy môžu nazývať skutočné chrániče chrupavky.

Zdravie chrupavky a kostí sú dve strany tej istej mince, ktorej názov je minerálny, a to najmä metabolizmus vápnika a fosforu. Jeho normalizácia je priamo závislá od hormonálnej rovnováhy, najmä u tých, ktorí sú pre... Dnes už existujú osteoprotektory, ktoré zvyšujú hladinu pohlavných hormónov a stabilizujú hormonálne hladiny..

Cvičenie zamerané na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice

Osteochondróza je choroba, ktorá sa považuje za nevyliečiteľnú. Tí, ktorí sa s ňou stretnú, budú nútení zažiť bolesť počas celého svojho života a používať rôzne metódy liečby, aby sa predišlo progresii choroby a aby sa zlepšila ich kvalita života. Našťastie teraz nie je ťažké prekonať bolesť osteochondrózy - stačí použiť cvičebnú terapiu. Cvičenie na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice je pomerne jednoduché a každý pacient ich môže vykonať.

Osteochondróza: veta alebo nie?

Osteochondróza je ochorenie charakterizované prítomnosťou degeneratívnych procesov v oblasti chrbtice. Počas vývoja tejto patológie trpia medzistavcové platničky. Stláčanie nervov miechy tiež nastáva v dôsledku vyčnievania diskov a zmenšenia priestoru medzi jednotlivými stavcami. Choroba sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale najčastejšie je chondróza zaznamenaná v bedrovej oblasti alebo v krížovej kosti..

Hlavným príznakom patológie, ak je lokalizovaný v lumbosakrálnej oblasti, je bolesť v tejto oblasti, bolesť a nepríjemná nepríjemnosť, ktorá výrazne znižuje pohyblivosť chrbta a ovplyvňuje kvalitu života. Okrem toho sa po fyzickej námahe syndróm bolesti významne zvyšuje.

Na vedomie! Aktívny vývoj osteochondrózy sa zvyčajne pozoruje u ľudí vo veku 45 - 50 rokov a starších a je závislý od zmien v tele súvisiacich s vekom. V posledných rokoch sa však patológia výrazne „omladla“, čo je spojené s pasívnym životným štýlom väčšiny ľudí a nesprávnym zaťažením chrbta..

Hlavné príčiny osteochondrózy v dolnej časti chrbta a krížovej kosti sú:

 • nízka úroveň fyzickej aktivity kvôli dlhému sedeniu na mieste;
 • nadmerné zaťaženie chrbta kvôli tvrdej fyzickej práci;
 • zranenia
 • rôzne patológie miechy vrátane jej zakrivenia;
 • používanie nepohodlného nábytku na spanie a prácu, nosenia nepohodlnej a nekvalitnej obuvi;
 • nedostatok ergonómie na pracovisku;
 • dedičný faktor;
 • nadváhou;
 • zdôrazňuje a problémy spojené s psychoemocionálnym stavom.

Liečebné metódy

Je nemožné poraziť osteochondrózu, ktorá sa už objavila. Jeho vývoj však možno zastaviť a tiež v procese liečby sa môžete zbaviť neustálej bolesti. Počas liečby sa používajú lieky a rôzne fyzioterapeutické postupy, fyzioterapeutické cvičenia, masáže atď. V zriedkavých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok, ale spravidla nie je nutný chirurgický zákrok, ak sa s lekárom poradíte včas.

Hlavným cieľom liečby je podľa možnosti eliminovať faktor vyvolávajúci ochorenie, ako aj odstrániť príznaky. Metódy sú určené na obnovenie metabolických procesov v chrbtici, zmiernenie bolesti, odstránenie opuchov a svalových kŕčov.

Na vedomie! Takéto postupy ako akupunktúra, manuálna terapia sa osvedčili pri liečbe osteochondrózy. Najlepším spôsobom, ako zlepšiť stav chrbtice, je cvičebná terapia.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako sa vykonáva manuálna terapia chrbtice, ako aj zvážiť základné techniky a ich vplyv na telo, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Prečo presne cvičiť terapiu?

Aby sa porazila osteochondróza a bolesť, ktorú pacienti počas svojej exacerbácie trápia, spravidla sa ľudia rozhodnú podať injekciu liekov, ako sú analgetiká a antispasmodiká. Áno, odstránia bolesť a ďalšie príznaky, ale nebudú mať terapeutický účinok. A trvanie účinku bude veľmi krátke. Také lieky majú veľa kontraindikácií a pri dlhodobom používaní buď prestanú pomáhať alebo zhoršujú stav tela. A fyzioterapeutické cvičenia alebo cvičebná terapia významne zlepšujú proces krvného obehu a stav svalového korzetu a prispievajú k tomu, že segmenty chrbtice majú správnu polohu. Cvičenie spomaľuje alebo úplne zastavuje priebeh degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici, odstraňuje kŕče av niektorých prípadoch dokonca pomáha vyrovnať sa s bolesťou. A hlavnou výhodou cvičebnej terapie je to, že cvičenia môžete robiť doma.

Na vedomie! Cvičebná terapia zahŕňa veľké množstvo cvičení rôznych druhov a rôznych úrovní obtiažnosti. Lekári ich však vyberajú striktne v súlade s diagnózou a aktuálnym fyzickým stavom pacienta.

Všeobecné pravidlá

Napriek veľkému počtu pozitívnych aspektov a zjavnej bezpečnosti metódy sa cvičebnú terapiu nedá bezdôvodne a bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom. Je dôležité si uvedomiť, že iné choroby, nielen osteochondróza, môžu byť príčinou bolesti v dolnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Okrem toho je cvičebná terapia u mnohých z nich alebo v závislosti od určitého stavu tela pacienta jednoducho zakázaná. Skôr ako pôjdete s teleskopom pod pažu na telesnú výchovu, stojí za to venovať niekoľko hodín svojho osobného času a navštíviť neurológa. Na druhej strane vám lekár môže nariadiť, aby ste absolvovali sériu štúdií, aby ste dokázali presnú diagnózu a určili stupeň rozvoja osteochondrózy..

Pri cvičeniach je tiež potrebné dodržiavať niekoľko ďalších pravidiel. Inak bude aj ten najlepší komplex cvičebnej terapie jednoducho neúčinný.

 1. Je dôležité dodržiavať pravidelnosť a systematicky vykonávať cvičenia. Inak požadovaný efekt jednoducho nebude.
 2. Nemôžete sa ponáhľať z netopiera a pokúsiť sa dokončiť maximálny program. Vždy by ste mali začať s ľahkými a jednoduchými cvičeniami a robiť len niekoľko prístupov bez toho, aby ste sami jazdili. Nezabudnite tiež na predbežné zahriatie.
 3. Počas vyučovania by ste v žiadnom prípade nemali namáhať chrbtom. Je kontraindikované robiť tie cvičenia, ktoré spôsobujú bolesť.
 4. Oblečenie pre triedy by malo byť pohodlné a nemalo by obmedzovať pohyb..
 5. Všetky cvičenia sa vykonávajú hladko a pomaly. Počas cvičenia je kontraindikované ponáhľať sa. Dýchanie by sa malo merať.

Poradenstvo! Väčší účinok pri liečbe osteochondrózy sa dá dosiahnuť, ak sa tiež pozoruje správna výživa..

Všeobecne platí, že trvanie komplexu cvičení proti osteochondróze dolnej časti chrbta zriedka presahuje 15-20 minút denne. Najlepšie je robiť to nielen pravidelne, ale denne, a to na to, aby si to dopoludnia vyhradili čas. Odporúča sa tiež používať jednoduchú gymnastickú rohož - je nežiaduce cvičiť na holej podlahe (niektoré z nich zahŕňajú ležanie na chrbte alebo stojan s oporou dlaní a kolien)..

Cvičebné komplexy

Prvým krokom je jednoduché zahriatie. Stačí urobiť niekoľko úhľadných sklonov dopredu a do strán, roztiahnite ruky, vykonávajte kruhové pohyby s ramenami a krkom. Existujú tri hlavné etapy fyzickej terapie osteochondrózy dolnej časti chrbta alebo krížovej kosti.

Tabuľka. Fázy záťažovej liečby osteochondrózy.

štádiuminformácie
1Cvičenia v tomto štádiu sú indikované na silnú bolesť v akútnom období. Majú malú intenzitu a pôsobia na telo pomerne slabo..
2Cvičenie sa vykonáva vtedy, keď bolesť postupne začína slabnúť (nastáva subakútna perióda) a pre človeka je ľahšie sa pohybovať. Intenzita a zložitosť cvičení sa postupne zvyšuje.
3Cvičenia tejto skupiny sa vykonávajú pri remisii, to znamená, že pacient nemá bolesti a nepohodlie. Komplexy môžu byť dosť zložité.

Akútne cvičenie

Pri exacerbácii osteochondrózy je pomerne ťažké vykonávať aj jednoduché cvičenia, pretože u človeka dochádza k pomerne silnej bolesti. V zásade táto časť cvičebnej terapie zahŕňa cvičenia, ktoré zlepšia prácu dýchacieho systému a posilnia telo ako celok. Musia sa vykonávať na posteli v polohe na chrbte až do 8 - 10 opakovaní.

 1. Pacient leží na chrbte a ohýba sa v kolenách nohy tak, že medzi dolnou časťou nohy a stehnom sa vytvára pravý uhol. Ďalej musíte zaťať a uvoľniť päsť a nohy - ohýbať sa a uvoľňovať sa v členku.
 2. Pacient tiež leží na chrbte, ale tentoraz ohýba jednu nohu pod ostrým uhlom v kolene s oporou na nohe. Druhá noha leží naplocho na posteli a potom pomaly stúpa a ohýba sa do rovnakej polohy ako prvá noha, potom - je nezadaná, tiež pomaly posúva po posteli s pätou. Potom sa nohy zmenia.
 3. Na vykonanie tohto cvičenia si pacient ľahne rovnakým spôsobom ako v cvičení 1 a natiahne ruky po tele, potom začne zdvíhať horné končatiny nahor a späť za hlavu..

Cvičenia sa vykonávajú približne 2-3 krát denne. Komplex môže byť tiež doplnený ďalšími cvičeniami na odporúčanie lekára.

Subakútne cvičenia

Ak je pacient o niečo lepší, môžete začať s inými cvičeniami, v ktorých sa budú viac zapájať gluteálne svaly a ABS. Najskôr je potrebné vykonať vyššie uvedený komplex a potom vykonať nasledujúce cvičenia.

  Pacient leží na chrbte a ohýba nohy v kolenách, nohy spočívajú na posteli. Vdýchnutím pomaly zdvíhate sakro-lumbálnu časť nad úroveň matraca a potom pomaly klesá.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako robiť gymnastiku s osteochondrózou lumbosakrálnej chrbtice, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Cvičenia o odpustení

Keď ustupujú ataky osteochondrózy, je potrebné pravidelne vykonávať intenzívnejšie cvičenia, ktorých účelom je zlepšiť stav chrbtice a zabrániť exacerbácii choroby. Vyžadujú sa aj predchádzajúce cvičenia..

 1. Pacient leží na chrbte a ohýba jednu nohu v kolene, ťahá ju na brucho a druhá noha v tomto momente leží na podlahe a pomaly stúpa a padá..
 2. Pacient je umiestnený na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž tela a nohy ohnuté na kolenách a pritlačené nohy k základni. Potom zdvíha a spúšťa panvu s oneskorením v najvyššom bode na niekoľko sekúnd.
 3. Potom pacient leží na chrbte, ruky skrížené na hrudi a ohnuté nohy, ktoré si kladie na nohy. Vydýchnutie, zdvíhanie hlavy spolu s ramenným pásom vďaka tlači a spúšťanie tejto časti tela.
 4. Potom pacient leží na chrbte, ohýba kolená a položí ich na podlahu. Vydychuje, zdvíha dve nohy naraz, pritiahne kolená k hrudníku a chvíľu v tejto polohe zotrváva.

Minikomplexné cviky na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice

Tieto cvičenia sú vhodné na odstránenie a prevenciu bolesti. Pre niektorých z nich budete možno potrebovať pomoc inej osoby..

Krok 1. Musíte ležať na bruchu, ruky natiahnuté pozdĺž tela a nôh. Ďalej by sa mala jedna z nôh čo najviac ohnúť na koleno. Je potrebné požiadať asistenta, aby držal nohu v členku tak, aby sa neviazal, ale zároveň vyvíjal určitý tlak a snažil sa nohu jemne roztiahnuť. Hlava by sa mala otáčať opačným smerom. Napätie na nohe by malo byť 5 až 7 sekúnd, potom sa noha uvoľní.

Krok 2. Ďalej sa cvičenie opakuje pomocou opasku alebo uteráka. Je potrebné ich zovrieť členkom vyvýšenej nohy, ruky držiace hrany použitého predmetu.

Krok 3. Po tomto, musíte sa dostať na všetky štyri a pomaly ohnite chrbát hore v dolnej časti chrbta.

Krok 4. Ďalej musíte prekrížiť chrbát a pritiahnite jednu nohu k hrudníku a ohnite ju na koleno. Koleno by malo byť omotané okolo paží. Počas cvičenia sa musíte pokúsiť stlačiť nohu od seba, odolávať svojim rukám.

Krok 5. Potom, ležiace na chrbte, musíte vytiahnuť obe nohy ohnuté na kolená. Potom požiadajte asistenta, aby držal nohy a pokúsil sa ich od vás vzdialiť.

Krok 6. Po tomto, musíte sedieť na okraji postele a prehýbať sa chrbtom dole, spúšťanie a uvoľnenie rúk. Potom musíte trochu namáhať chrbát a zaokrúhliť ho.

Pozor! Trvanie stresu alebo námahy v každom cvičení nepresiahne 5-7 sekúnd.

Video - 20 minút proti osteochondróze

Môžete žiť s osteochondrózou. A niekedy - dokonca aj bez bolesti. Hlavná vec je dodržať všetky lekárske predpisy a nezačať s ochorením. Cvičenie a jednoduché cvičenia pomôžu vyrovnať sa s bolesťou a zlepšiť stav chrbta.

Telesná výchova - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Lekárske centrum "Mosmedmed"

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

Pravidlá cvičebnej terapie osteochondrózy bedrovej chrbtice

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice spočíva v monitorovaní pohybového režimu pacienta. Cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je jednou z hlavných metód práce s takýmito pacientmi, pretože udržiava správny spôsob pohybu, ktorý pomáha vyrovnať sa s týmto ochorením..

Príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je choroba, pri ktorej sa zaznamenáva oslabenie a degradácia medzistavcových platničiek..

Existuje niekoľko dôvodov na výskyt takejto choroby. Hlavné sú:

 • Zmeny chrbtice súvisiace s vekom v prítomnosti geneticky formovanej predispozície;
 • Sedavý spôsob života;
 • Časté a / alebo dlhodobé zaťaženie chrbtice (najmä vertikálne nasmerovaná sila).

Nájdete niekoľko dôvodov, ale najbežnejšie sú tieto. V tomto prípade existujú prípady infekčných účinkov na tkanivá medzistavcových platničiek, ako aj iné, menej zrejmé, ale nič menej deštruktívne faktory ovplyvňujúce chrbticu..

Pravidlá tried

V prípade ochorenia, ktoré ovplyvňuje chrbticu v bedrovej oblasti, je potrebné vytvoriť kvalitnú podporu tela, ktorá podporí poškodené kostné tkanivo spoľahlivým svalovým korzetom. Chrbát, zadok a boky v tejto situácii si vyžadujú osobitnú pozornosť. Z tohto hľadiska by sa pri plánovaní dňa každého pacienta mali stať nevyhnutné cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice..

Neuropatológ po vyšetrení pacienta a vykonaní viacerých diagnostických postupov vyhodnotí stav tela a poskytne niekoľko potrebných tipov. Problém je v tom, že v prítomnosti tohto ochorenia sú často vyriešené rôzne komplikácie, ktoré postihujú jeden alebo iný vnútorný orgán osoby. Ak používate celú škálu gymnastiky na osteochondrózu bedrovej chrbtice, potom takéto porušenia môžu stimulovať aktívnejší vývoj iných, nemenej nebezpečných ochorení..

Cvičenia samotné možno rozdeliť do niekoľkých hlavných skupín:

 • Tie, ktoré pôsobia počas obdobia akútnej bolesti, čo znamená počiatočné obdobie zhoršenia;
 • Cvičenia zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice, ktoré sa vykonávajú pri významnom znížení úrovne bolesti, čo zodpovedá druhému štádiu akútneho štádia choroby;
 • Cvičenia, ktoré sa vykonávajú s minimálnou alebo neprítomnou bolesťou, čo zodpovedá obdobiu remisie.

Keď pacient vykonáva cviky, je potrebné pamätať na nepriaznivé dôsledky nedodržania niekoľkých povinných pravidiel:

 • V žiadnom prípade neporušujte režim a plán tried;
 • Pamätajte na to, že nie je možné kombinovať prvky odbornej prípravy určené na určité obdobia rozvoja ochorenia v ktorejkoľvek fáze;
 • Denný čas na uskutočnenie lekcií fyzioterapie pre osteochondrózu bedrovej chrbtice nie je taký dôležitý, hlavná vec je, že môžete jesť aspoň hodinu pred tréningom;
 • Dodržiavajte pocity pri vykonávaní cvičení, pozorovaní bolesti, znížení amplitúdy pohybov alebo úplnom opustení;
 • Zúčastňujte sa kurzov každý deň. Nezabudnite, že bez dobrého dôvodu je pre vás nebezpečenstvo zanedbania nabíjania;
 • Nespechajte, pomaly sa pohybujte, venujte pozornosť práci každého konkrétneho svalu;
 • Náhle ťažké bremená môžu poškodiť telo, takže ich musíte veľmi opatrne a postupne zvyšovať;
 • Dýchajte nosom;
 • Počas tréningu sledujte stav tela a nedovoľte, aby ste pracovali nadmerne;
 • Všetky výsledky, úspechy a objavujúce sa problémy musia byť pri schôdzke prediskutované s ošetrujúcim lekárom, ktorý vám pomôže pri správnom smere.

Čo potrebujete na školenie

Prvá vec, ktorú je potrebné pripraviť pred začatím tréningu, je odev. Vyberte si oblek vyrobený z prírodnej látky s ľahkosťou a priedušnosťou pre telo. Strih takého športového oblečenia by mal byť voľný, aby sa telo mohlo ľahko a voľne pohybovať. Žiadne švy a napínateľné časti oblečenia by nemali brániť vášmu pohybu. Okrem toho by textília odevu nemala byť iba prírodná, ale aj tenká a dostatočne hustá. Bedrový sval počas vyučovania by nemal byť chladný, preto by sa malo chrániť oblečenie pred znižovaním teploty. Najvhodnejšie sú obleky vyrobené z bavlnenej textílie, je možné s pridaním vlnených vlákien.

Musíte si tiež zakúpiť posilňovňu a hrubší valec. Namiesto koberca môžete niekoľkokrát použiť zloženú prikrývku. Veľkosť valca by mala zodpovedať dĺžke stehennej kosti pacienta, pričom sa nohy, ktoré sú na ňom zdvihnuté, musia ohýbať v kolene a vytvárať tak pravý uhol. Táto poloha tela pomôže odstrániť väčšinu záťaže z postihnutej oblasti chrbtice..

Exacerbačné cvičenia

Obdobie, počas ktorého musí pacient trpieť silnou bolesťou, a to na lôžku. Teda nabitie osteochondrózy bedrového kĺbu v takom čase je zamerané skôr na normalizáciu dýchania, ako aj na celkové posilnenie tela. Tieto cvičenia môžete vykonávať buď na posteli s tvrdou ortopedickou matracou, alebo na podlahe s gymnastickou podložkou. Každý prvok tréningu sa vykonáva 8 až 10 krát, ale v prípade silnej bolesti je možné ich počet znížiť.

Tieto cvičenia je potrebné vykonať, aby sa zlepšil celkový stav a normalizoval sa dýchací systém:

 1. Ľahnite si proti stropu a potom jemne umiestnite hrubý valec špeciálne zakúpený pre tieto výcvikové prvky pod oblasť dolných končatín. Prsty horných končatín sa postupne ohýbajú a potom sa neviazajú.
 2. Podobné postavenie tela. Vykonajte sériu ohybov a roztiahnutie nôh v členku, ktoré striedajú činnosť nôh.
 3. Počiatočná poloha sa vyberie postupne. Uvoľnite sa a ležte lícom hore s rukami natiahnutými pozdĺž hornej časti tela. Keď sú vaše nohy natiahnuté, stlačte jednu čo najbližšie k telu a položte ju do matraca. Teraz utiahneme druhú nohu do rovnakej polohy, zafixujeme ju na 2-3 sekundy a znova ju narovnáme. Po opakovanom cvičení 6-10 krát, zamieňajte nohy a trénujte druhú končatinu.
 4. Použite rovnaké PI ako v prvom a druhom cvičení. Horné končatiny potiahnite pozdĺž tela. Nasmerujte pravú ruku za hlavu. Po niekoľkých cykloch vymeňte ruku.
 5. Zaujmite počiatočnú polohu (ako v treťom cvičení) a pevne položte nohu ohnutej nohy do materiálu matraca. Začnite pohybovať druhou nohou, ktorú musíte brať čo najviac nabok, pričom dbajte na plynulý a pomalý rytmus. Po ôsmich opakovaniach vymeňte končatinu.
 6. Položením valca pod nohy uvoľnite telo. Nohy ohnite, aby telo alebo ruky nemohli zmeniť polohu. Uistite sa, že vaša bedrová časť neopúšťa vašu posteľ..
 7. Ležiacou tvárou nahor, vytiahnite nohy a položte ich do matraca. Potom kolená postupne ťahajte do žalúdka a koleno tlačte na telo čo najviac. Hlavná vec - nie je namáhanie a nepokračujú v pohybe v prítomnosti bolesti.
 8. Urobte pozíciu, ktorá kopíruje východiskovú pozíciu predchádzajúcej položky tréningu. Preneste si kolená do strán pri maximálnej amplitúde a potom ich prineste späť, sklopte na valec. Takéto pomalé pohyby pripomínajú kĺzanie končatín vo vode.
 9. Ľahnite lícom hore s vyššie uvedeným valcom pod spodné nohy. Po uvoľnení nôh otočte dolné končatiny v oblasti chodidiel v smere hodinových ručičiek.
 10. Ľahnite si na chrbát, natiahnite a narovajte nohy, ruky, umiestnite sa pozdĺž tela, dlane sú hore. Pri inšpirácii ohnite obe ruky zvisle v lakťovom kĺbe, pritlačte ich k ramenám a pri výdychu ich vráťte do pôvodnej polohy..
 11. Uvoľnite svoje telo a potom vykonajte dychové cvičenie. Zhlboka sa nadýchnite celou bránicou tak, aby sa vám brucho bilo. Potom pomaly vydýchnite a vytlačte brušnú dutinu dovnútra.

Všetky tieto cvičenia by sa mali vykonávať približne trikrát denne (v závislosti od pohody)..

Komplex cvičebnej terapie pre druhé štádium exacerbácie

Keď exacerbácia prechádza do druhej fázy, môžete pokračovať v tréningu brušných a gluteálnych svalov. Pred začatím tohto cvičenia dokončite všetky cvičenia, ktoré boli povinné v prvej fáze exacerbácie, a potom komplex doplňte novými:

 1. Keď sa otočíte smerom k stropu, pritiahnite dolné končatiny k telu a postavte nohy na matrac. Počas inšpirácie pomaly, pomaly zdvíhajte krížovú kostru so zameraním na chrbticu umiestnenú v dolnej časti hrudníka. Po dosiahnutí najvyššieho bodu zafixujte polohu na 1 sekundu a potom pomaly spustite krížovú sieť späť na lôžko.
 2. Postavte sa ako v prvom cvičení. Zhlboka sa nadýchnite a potom pomaly vydýchnite, zdvihnite hlavu a napnite svaly nachádzajúce sa v oblasti tlače. Pri vdýchnutí novej časti vzduchu sa vráťte na IP.
 3. Ležiace tvárou nahor, natiahnite ruky po tele a uvoľnite si rovné nohy. Zhlboka sa nadýchnite a potom vydýchnite. Potom dotiahnite svaly zadku. Ponechajte ich v tomto stave 8 - 10 sekúnd. Potom sa uvoľnite a zhlboka sa nadýchnite.
 4. Pripravte sa konať z pozície, ktorá kopíruje začiatok z predchádzajúceho cvičenia. Uvoľnenú nohu potiahnite smerom k sebe a pritlačte ju k telu čo najbližšie. Podržte na sekundu alebo dve, potom uvoľnite nohu znova a narovnajte ju. Po 8 opakovaniach vymeňte nohy.
 5. Počiatočná poloha je rovnaká. Samotné cvičenie je veľmi podobné predchádzajúcemu cvičeniu, stačí ohnúť obe nohy k sebe.
 6. Keď ležíte s prednou časťou, položte valec (ako v prvom cykle cvičení) a potom si položte rovné ruky pozdĺž tela. Počas dychu opierajte nohy o vankúš a zdvihnite oblasť panvy. V tejto polohe musíte vydržať 2 až 5 sekúnd, potom vydýchnite a jemne sklopte telo do postele.
 7. Postavte sa na svoju posteľ so štyrmi bodmi. Položte si zadok na vlastné nohy, vyrovnajte chrbát a posúvajte ruky po posteli. Potom sa rovnakou rýchlosťou vráťte do východiskovej polohy.
 8. Zamerajte sa na 4 body (dlane a kolená) a postavte sa na posteľ. Ohnite hlavu a pritlačte chrbticu k hrudníku. Oči tiež poukazujú nadol. Zhlboka sa nadýchnite, jemným a jemným pohybom, ohnite chrbát, keď je hladený, vyklenutý ako mačka. Po niekoľkých sekundách oneskorenia sa vráťte na adresu IP.

Cvičenie pri remisii

Napriek tomu, že bolesti v tomto období sú preč, nemali by ste dúfať, že sa nevrátia, takže môžete zabudnúť na prácu na tele. Cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy sa musí naďalej uskutočňovať počas obdobia pokoja choroby, dokonca komplikuje vašu úlohu. Teraz sa cvičenia trochu zmenia. Je lepšie ich vykonávať nie v posteli, ale na koberci rozprestretom na podlahe:

 1. Tvár smerom k stropu vyrovnajte nohy. Práca so svalymi členkov, trávenie času pri ohýbaní a predlžovaní nôh.
 2. Tréningový prvok 5 z prvého komplexu rehabilitačných záťaží.
 3. Začnite pracovať z pozície zhodnej s cvičením PI 1. Pomaly zdvihnite ruky za hlavu, posúvajte ich zvislou pozíciou a potom ich spustite do pôvodnej polohy..
 4. Tréningový prvok 4 z druhej skupiny rehabilitačných záťaží.
 5. Pohyb 5 druhej skupiny cvičení.
 6. Ležiaci lícom nahor, potiahnite ľavú nohu k telu a vyrovnajte pravú nohu a uvoľnite sa na koberci. Zdvihnite svoju rovnú nohu plynulým a pomalým pohybom. Zamknite úspech. Potom to isté, len výmenou vykonávacích funkcií.
 7. Svojou tvárou hore natiahnite ruky po tele, pritiahnite nohy k telu a pevne pritlačte nohy k povrchu rohože. Svalmi bokov a lisom pomaly a hladko zdvíhajte panvu, potom ju jemne položte aj na vodorovný povrch..
 8. Ležiacou tvárou hore, prechádzajú hornými končatinami na hrudi a nohy k telu pritláčajú, chodidla tlačia k rohoži. Pri výdychu jemne zdvíhajte hlavu a oblasť ramien pomocou napätia z lisovacích svalov. Pri vdychovaní zoberte IP.
 9. Tréningový prvok 3 druhej skupiny cvičebných cvičení.
 10. Svojou tvárou nahor ohnite nohy a chodidlá tlačte na vodorovnú plochu. Pri výdychu pomaly zdvihnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku. Ak to nefunguje, potom si pomôžte zdvihnutím nôh rukami. V tejto polohe sa na niekoľko sekúnd zablokujte a po vdýchnutí zaujmite počiatočnú polohu.
 11. Cvičenie 7 z druhej tréningovej skupiny.
 12. Postavte sa na kolená a dlane. Opatrne posuňte o jednu dolnú časť končatiny dozadu a udržujte rovnováhu. Položte postoj na 5 sekúnd a potom vstúpte do IP. Potom opakujte ten istý tréningový prvok, až teraz s druhou nohou..
 13. Vezmite valec. Ľahnite na to s oblasťou tlače. Zbrane tak od seba, ako vtáčie krídla. Po hlbokom nadýchnutí zdvihnite hlavu a rameno nad vodorovný povrch. Opravte svoju pozíciu a potom zoberte PI a vydýchnite. Pozor, nenakláňajte hlavu, pozerajte sa dopredu!
 14. Zoberte PI identické s PI použitým v predchádzajúcom cvičení. Položte si bradu na zložené dlane. Zhlboka sa nadýchnite a pomalým tempom zdvihnite oblasť panvy a nohy nahor a zdvihnite ju z vodorovnej plochy. Na pár sekúnd zablokujte pózu a potom zoberte PI. Pamätajte, že počas vyššie uvedených krokov nemôžete namáhať krk a hlavu.

Pri popisovaní prvého súboru cvičení bol spomenutý jeden vývoj tréningu pre diafragmatické dýchanie. Pamätajte, že každý z komplexov musí byť dokončený prácou na dýchaní..

Túto chorobu môžete poraziť iba zhromaždením svojej vôle a nastavením úlohy, aby ste vstali, aby ste žili celý život. A uvedomiť si to je daná iba tým, ktorí nezanedbávajú správny denný režim a pravidelnú fyzickú aktivitu odporúčanú lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií.
Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice bez chirurgického zákroku vyžaduje integrovaný prístup. Klinická diagnostika lekára sa zameriava na určenie zdroja bolesti pacienta.