loader

Hlavná

Liečba

Čo je posuvná prietrž pažeráka a spôsob, ako ho liečiť?

Posuvná hernia bránice predstavuje až 90% všetkých hernií pažeráka. Hlavným nebezpečenstvom patologického stavu je chronický kyslý reflux, ktorý vedie k pažeráku a malígnej degenerácii sliznice pažeráka. Kvalita života pacienta s herniou pažeráka je komplikovaná oslabením pálenia záhy. Radikálne ošetrenie je možné prevádzkovou metódou. Konzervatívna terapia znamená celoživotné liečenie akné pri pálení záhy.

Čo je to „posuvná hiátová prietrž“

Posuvná kýla pažeráka je oslabenie väzov, šliach, svalov bránice a pažeráka, ktoré má chronický priebeh a prejavuje sa vekom. Medzi hrudnou kosťou a brušnou dutinou je oddeľovač vo forme pohyblivého, silného svalového septa - bránice. Diera, ktorou prechádza ezofágová trubica, je tvorená malou medzerou (priemer 4 cm) medzi kordmi bránice. V latinčine sa nazýva hiatus pažerák. Posuvná prietrž sa preto označuje aj ako hiátová prietrž.

Keď sa z nejakého dôvodu pažerák otvorí a väzy podporujúce žalúdok a pažerák sa oslabia, spodná časť pažeráka, srdcového zvierača, časť žalúdka „spadne“ do zväčšeného lúmenu. Preto sa pozoruje axiálna prietrž (tiež sa posúva), ak časť gastrointestinálneho traktu voľne kĺza z brušnej dutiny na hrudník..

Pohyb herniálneho výčnelku sa môže vyskytnúť „tam a späť“, keď si pacient zmení svoju polohu - sklon, skoky. Takáto ezofágová nefixovaná prietrž otvoru pažeráka sa nazýva plávajúce, putovanie. Stáva sa, že orgány, ktoré vkĺznu do hrudnej dutiny, sú pevne upevnené v bráničnej zóne. Ukázalo sa, že kýla otvoru pažeráka je fixná prietrž. Tento zriedkavý typ prietrže vedie ku komplikáciám vo forme štípania a pretrvávajúcich symptómov gastrointestinálneho rozruchu..

Ak dôjde k patologickému vyčnievaniu srdcovej časti žalúdka, získa sa srdcová prietrž. Vyhodenie je uľahčené tlakovým rozdielom vo vnútri dutín. Čím je vyššia v brušnej dutine, tým silnejší žalúdok a pažerák vystupujú do hrudnej dutiny zväčšeným pažerákom..

Stupne posuvnej prietrže

Podľa toho, do akej miery sa brušné orgány dostali do hrudníka, sa rozlišujú 3 stupne axiol-hiátovej hernie:

 1. Kĺzavá axiálna prietrž prvého stupňa nastáva, keď pažerákovou časťou pažeráka prechádza iba brušná časť pažeráka. Srdcový zvierač je na úrovni bránice. Žalúdok s axiálnou herniou pažeráka 1. stupňa zostáva na svojom prirodzenom mieste. Vstáva a tlačí proti bránici.
 2. Hiátová hernia pažeráka 2. stupňa sa vyznačuje prienikom do hrudnej dutiny brušnej časti pažeráka, kardie. Fundus žalúdka v druhej fáze stúpa na bránicu.
 3. Posuvný glaukóm stupňa 3 sa líši polohou abdominálneho segmentu pažeráka, kardie a väčšiny žalúdka nad membránovou membránou. Vo zvlášť závažných prípadoch axiálneho posunu dokonca zlyháva aj antrum žalúdka a slučka tenkého čreva..

Kĺzavé hernie sa vyskytujú v dôsledku degenerácie spojivového tkaniva súvisiacej s vekom alebo v dôsledku traumatickej expozície. Veľkosť prietrže ovplyvňuje závažnosť a závažnosť príznakov.

Príznaky kĺzavej prietrže

Príznaky prejavov choroby závisia od anatomických parametrov anomálie, sprievodných ochorení a veku pacienta. SGPOD 1 stupeň je takmer asymptomatický, periodicky sa prejavuje ako pálenie záhy, grganie. Odchýlka sa zistí náhodou, napríklad v röntgenovom snímači srdca alebo pľúc.

Axiálna kýla pri otvorení bránice pažeráka vás upozorní na vašu prítomnosť s nasledujúcimi príznakmi:

 • u tretiny pacientov sú odchýlky srdcového rytmu, bolesť v srdci;
 • bolesť z epigastrickej oblasti stúpa do pažeráka, môže byť daná chrbtom medzi lopatkami. Pásové šindle podobné pankreatitíde sa vyskytujú menej často;
 • tupá, mierna bolesť po jedle, vzpieranie, ohyb, fyzická aktivita;
 • kvôli neúplnému uzavretiu kardie sa pacient cíti pálenie záhy. Horenie pažeráka sa zvyšuje s ohýbaním, ľahnutím po veľkom jedle a pití. Komplikované ochorením pažeráka - pažeráka;
 • grganie s kyslou a regurgitáciou (regurgitáciou), ktorá sa objavuje v ležiacej polohe;
 • počas spánku vankúš navlhne v dôsledku zvýšeného slinenia;
 • ťažkosti s prehĺtaním a odovzdaním jedla;
 • pri pevnej prietrži sú možné poruchy obehového systému, stagnácia jedla v žalúdku;
 • častý kyslý reflux, stagnácia jedla vedie k zápalu žalúdočnej sliznice - gastritída;
 • progresia ochorenia sa prejavuje vredmi a eróziou žalúdka. Ak sú postihnuté cievy, dochádza ku krvácaniu a anémii;
 • škytavka kvôli podráždeniu hernie bránice.

Ak má pacient rád pred spaním večeru na večeru, dostane sa mu do nočného grganie s úlomkami jedla. Človek sa prebudí z dusivého kašľa a zadržiaval dych - apnoe.

Príčiny kĺzavej prietrže

Axiálna kýla pažeráka má vrodenú alebo získanú etiológiu. Vrodené faktory - embryonálne narušenie vývoja bránice. Identifikácia vaginálnej kýly pažeráka u novorodenca je indikáciou pre naliehavý chirurgický zákrok. Stav dieťaťa spôsobuje vážne obavy o jeho budúci život. Pri prenatálnom ultrazvukovom vyšetrení je možné zvážiť abnormálnu tvorbu bránice..

Posuvná hiátová hernia u dospelých sa získava z niekoľkých dôvodov:

 • u ľudí starších ako 60 rokov, najmä u žien, dochádza k oslabeniu tónu svalových a šliachových väzov v závislosti od veku, ktoré držia pažerák, žalúdok a bránicu. Ezofageálny otvor bránice sa rozširuje a gastrointestinálny trakt, ktorý nemá podporu, sa ponorí do dutiny s relatívne nízkym tlakom;
 • rozdiel v tlaku v dutinách prispieva k vydutiu pažeráka a žalúdka. Tlak v brušnej dutine stúpa z neustáleho upchávania čreva stolicou, hnilobou a fermentáciou potravín so zvýšenou emisiou plynov;
 • vytvorenie plávajúcej prietrže pažeráka vyvoláva neoplazmy pažeráka, žalúdka a čriev, ktoré prekrývajú lúmen orgánu. K prekážke môže dôjsť aj v dôsledku zníženého tonusu hladkých svalov, poškodenia nervových kmeňov zodpovedných za zažívací trakt;
 • choroby dýchacích ciest, sprevádzané dlhotrvajúcim ťažkým kašľom, oslabujú bránicu;
 • športové aktivity týkajúce sa vzpierania (vzpieranie, posilňovanie), tréning brušných svalov, ako aj fyzicky náročnú prácu;
 • nadváha vytvára zvýšený vnútrobrušný tlak, takmer 20% tehotných žien „vyděláva“ axiálnu hiátovú herniu v rôznej miere;
 • chronické zápalové procesy pažeráka, žalúdka, čriev, pečene, žlčníka, pankreasu sú rizikovými faktormi prietrže.

Dospelí majú vrodenú slabosť spojivového tkaniva v dôsledku dedičných génových mutácií.

Títo pacienti sa vyznačujú astenickou postavou, zlou adaptáciou na fyzický a psychický stres a zvýšenou nervovou vzrušivosťou. Hrudník má tvar lievika alebo kýlu, chrbtica je zdeformovaná (skolióza, kyfóza, lordóza). Známky genetických abnormalít sa zreteľne prejavujú od 10 rokov a ich maximálny vývoj sa dosiahne do 15 rokov.

Diagnóza hernie pažeráka

Diagnostické metódy pre posuvnú hiátovú prietrž pozostávajú z histórie, vytvorenia kompletného klinického obrazu, inštrumentálneho a hardwarového vyšetrenia:

 • Rôntgenové vyšetrenie so síranom bárnatým sa uskutočňuje v horizontálnej, vertikálnej a bočnej polohe pacienta. Optimálna diagnostika so zlepšením kontrastu sa vykonáva v polohe Trendelenburg. Preto pacient zdvíha panvu o 40 ° vo vzťahu k hlave. Ak žalúdok spadne do hrudnej dutiny, síran bárnatý dobre definuje obrysy herniálneho výčnelku. Podobná štúdia je kontraindikovaná v prítomnosti hnisu, krvi v brušnej dutine, gastrointestinálnych nádorov;
 • fibrogastroduodenoskopia vám umožňuje vyhodnotiť stav sliznice žalúdka, pažeráka, dvanástnikového vredu. Zisťuje sa hyperémia, edém, ulcerácia, erózia. Stanoví sa uzatváracia schopnosť zvierača pažeráka;
 • pH meter určuje stupeň kyslého refluxu. Vykonáva sa dvoma spôsobmi. Pri prvom spôsobe sa sonda vkladá do žalúdka a postupne sa odstraňuje. Stanoví sa hodnota kyslosti rôznych častí pažeráka a žalúdka. Druhou metódou je denný pH meter. Trvá od niekoľkých hodín do niekoľkých dní. Tenká sonda sa zavádza cez nos a nezasahuje do normálneho života osoby.

Odlíšte klznú herniu od kardiovaskulárnych a pľúcnych chorôb, pankreatitídy, cholecystitídy, cholelitiázy.

Liečba pažerovej kýly pažeráka

Liečba klznej hernie pažerovej apertúry bránice zahŕňa symptomatickú liekovú terapiu a radikálne riešenie problému chirurgického zákroku..

Terapeutické ošetrenie

Liečba bez chirurgického zákroku spočíva v prísnej strave a užívaní celoživotných liekov, ktoré znižujú kyslosť žalúdka, zlepšujú motilitu, zmierňujú kŕče a sedatíva. Potravinové obmedzenia sa týkajú čokolády, citrusových plodov, paradajok, cibule, cesnaku, mäty piepornej. Je potrebné vylúčiť sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým, kvas, pivo, šampanské, silnú kávu a čaj. Predpíšte lieky omeprazolovej skupiny, antacidá s obsahom hliníka a horčíka, tráviace enzýmy.

Lekárska konzervatívna taktika má významné nedostatky. Dlhodobé používanie PPI (Omez, Losek, Pariet, Nexium) zvyšuje riziko komplikácií vo forme črevných a žalúdočných polypov, gastropatie a zhubných lézií zažívacieho traktu..

chirurgia

Pohybujúci sa HHP je možné liečiť iba operatívnym spôsobom. Prístupy k chirurgickému odstráneniu problému sú stanovené individuálne. Výber liečebnej techniky závisí od veľkosti herniálneho vaku a herniálneho portálu, prítomnosti štípania, krvácania, erózie..

V arzenáli chirurgov klasická Nissenova fundoplikácia, upravená podľa Tupa a crurografia - redukuje otvorenie bránice pažeráka na prirodzené parametre.

Nissen fundoplication

Kanonická chirurgia sa vykonáva otvoreným prístupom alebo laparoskopiou, v závislosti od veľkosti prietrže a brán. Žalúdok je nastavený do normálnej polohy. Zápal žalúdka sa omotá okolo spodnej časti pažeráka na úplné obrátenie a zaistí sa pomocou stehu. Po operácii tesné spojenie namiesto srdcového zvierača bráni prirodzeným prejavom tela - grganie, zvracanie. To bráni osobe v úplnom živote..

Hlúpe

Upravená operácia Toupe umožňuje otáčanie žalúdka okolo pažeráka iba o 180 - 270 °. Pravý predný povrch pažeráka zostáva voľný. Trvanie operácie je 2 - 3 hodiny, prístup je otvorený alebo cez päť vpichov brušnej steny. Vytvorí sa manžeta dlhá asi 4 cm a obnoví sa normálne spojenie medzi pažerákom a žalúdkom. Vytvorí sa protirefluxná bariéra, ktorá narúša podráždenie pažeráka kyslým obsahom žalúdka.

Cruroraphy

Toto je operácia na zošívanie pažerového otvoru bránice. Krurorafiya dopĺňa fundoplication a zabraňuje rozvoju opakovaných strát. Najobľúbenejšia chirurgická technika Allison. Prístup je vľavo medzi 7-8 rebrami. Nohy bránice sú zošité 3 až 5 prerušenými stehmi. Na konci operácie je nainštalovaná drenážna trubica na odobratie exsudátu rany.

Posuvná hiátová prietrž je vrodená alebo získaná s vekom. Hlavnými príznakmi sú pretrvávajúce pálenie záhy, kyslé grganie, bolesť za hrudnou kosťou. Diagnostikovaná rádiografia s kontrastným činidlom. Liečba spočíva v tom, že sa kyslé neutralizátory alebo chirurgický zákrok obnovia normálna topografia, fyziológia a anatómia orgánov.

Informácie na našej webovej stránke poskytujú kvalifikovaní lekári a slúžia iba na informačné účely. Nepoužívajte samoliečbu! Nezabudnite kontaktovať špecialistu!

Autor: Rumyantsev V. G. Skúsenosti 34 rokov.

Gastroenterológ, profesor, doktor lekárskych vied. Predpisuje diagnostiku a vykonáva liečbu. Expert skupiny pre štúdium zápalových chorôb. Autor viac ako 300 vedeckých prác.

Ezofágová prietrž

Kýla pri otvorení bránice v pažeráku je patológia, ktorá sa prejavuje v dôsledku abnormálneho premiestnenia vnútorných orgánov, ktoré sú fyziologicky umiestnené pod bránicou (črevné slučky, srdcová časť žalúdka, brušná časť pažeráka a ďalšie prvky)..

Takéto ochorenie v medicíne je celkom bežné. Riziko progresie tejto patológie sa s vekom pacienta významne zvyšuje. Je však potrebné poznamenať, že v súčasnosti sú lekárske štatistiky také, že prietrže tohto typu sa častejšie diagnostikujú u žien stredného pohlavia..

Vo viac ako polovici prípadov sa hiátová prietrž neprejavuje a v niektorých prípadoch zostáva úplne nerozpoznaná. Štatistiky sú také, že iba tretina pacientov z celkového počtu pacientov robí presnú diagnózu „hiátovej hernie“. Patológia sa zvyčajne diagnostikuje náhodou, počas ročných preventívnych prehliadok alebo počas liečby v nemocnici, ale z úplne iného dôvodu..

anatómia

Membrána je pripevnená k vnútorným povrchom rebier, chrbtice a hrudnej kosti. Má dve kopule, ktorých strednú časť tvorí silné spojivové tkanivo. Pľúca a srdce sa nachádzajú priamo nad kupolou bránice a pod nimi sú brušná časť pažeráka, žalúdka a pečene..

Pažerák má tvar trubice a spája hltan so žalúdkom, jeho dĺžka je asi 25 cm. Malá časť pažeráka leží na krku, potom zostupuje do hrudníka, ktorý sa nachádza medzi pľúcami, a potom preniká do pažeráka otvorom pažeráka. V brušnej dutine je dĺžka pažeráka asi 3 až 4 cm, ktorá prechádza postupne do srdcovej časti žalúdka. Práve na tomto mieste sa vytvára uhol Jeho, čo je veľmi dôležité pri výbere spôsobu chirurgickej liečby hiátovej prietrže. Žalúdok je rozdelený do nasledujúcich častí:

 • srdcovej;
 • dno žalúdka;
 • telo žalúdka;
 • pylorické oddelenie;
 • pylorus (zvierač, ktorý oddeľuje žalúdok od dvanástnika 12).

klasifikácia

Hernia pažeráka sa delí na dva typy:

 1. Posuvná prietrž. Tento typ ochorenia sa vyznačuje voľným prienikom žalúdka otvorom bránice do hrudnej dutiny a návratom na miesto. Podobný jav sa prejavuje pri zmene polohy tela. Existuje však pevná prietrž, ktorá sa nemôže „vrátiť“ na miesto. Tento jav môže byť spôsobený jeho príliš veľkou veľkosťou. Tento typ ochorenia bez komplikácií nesmie spôsobiť žiadne príznaky..
 2. Axiálna kýla. V tomto prípade pažerák zostáva na svojom mieste, ale cez veľký otvor bránice vystupuje dno žalúdka alebo jeho veľké časti. Táto poloha orgánu sa môže uskutočňovať v blízkosti hrudného pažeráka. Toto usporiadanie vedie k premiestneniu žalúdka do hrudnej kosti, ktorý sa neskôr stal známy ako „žalúdok na hrudníku“, a pažerák sa skrátil. Táto patológia sa považuje za pomerne zriedkavú. Vo väčšine prípadov je pažerák skrátený v dôsledku zmien v tkanive jazvy.
 3. Zmiešaná hiátová prietrž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov.

Je rozdelená do troch stupňov závažnosti, ktoré sú určené veľkosťou a objemom samotného vzdelávania:

 1. Iba malá časť pažeráka vstupuje do hrudnej oblasti a žalúdok sám stúpa, pohodlne padne do bránice.
 2. Časti orgánu vstupujú do diafragmatického otvoru.
 3. Dno alebo telo žalúdka je v hrudnej dutine.

Dôvody rozvoja

Podľa štatistík je hiátová prietrž bežná u ľudí, ktorí dosiahli vek 55 rokov. Je to v dôsledku nadmerného natiahnutia alebo oslabenia väzivovo-kĺbového aparátu súvisiaceho s vekom. Okrem toho sú na takúto chorobu náchylní astenici (t. J. Fyziologicky nerozvinutí ľudia).

Pohyb orgánov do mediastínu môže spôsobiť poruchu srdca a pľúc osoby. Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k prejavom charakteristického ochorenia:

1) Porušovanie kontrakcií čreva a iných orgánov gastrointestinálneho traktu (perilstatické). Choroba sa môže prejavovať v chronickej forme v dôsledku nasledujúcich „provokatérov“:

 • žalúdočný vred a dvanástnikový vred;
 • zápal pankreasu (pankreatitída);
 • zápal žalúdočnej membrány a dvanástnika;
 • chronická cholecystitída.

2) Existujú predpoklady, že pri prieniku potravy do bránice sa môže vyskytnúť prietrž v dôsledku abnormálneho vývoja tela počas tehotenstva. Preto môže byť na túto chorobu náchylná osoba s poruchami na bruchu na hrudníku, krátkym pažerákom a inými podobnými anatomickými vlastnosťami;

3) Vzhľadom na to, že prietrž je spojená s bránicou, jej vývoj môže byť vyvolaný všetkými druhmi orgánových defektov:

 • rozvoj svalovej slabosti;
 • zvýšenie herniálnych brán;
 • diafragmatický foramen.

4) Zvýšený tlak vo vnútri brušného priestoru môže tiež spôsobiť hiátovú prietrž. Toto môže byť uľahčené:

 • nádory alebo neoplázie v brušnej dutine;
 • nadúvanie (zvýšené nadúvanie v črevách);
 • predĺžený a ťažký kašeľ so spútom, ako aj sprievodné choroby;
 • zatvorené alebo otvorené poranenie brucha;
 • tehotenstva;
 • silné a časté vracanie;
 • dysbióza, hnačka;
 • choroby dýchacích ciest.

5) Je možné, že vývoj prietrže v potravinovej časti bránice môže byť ovplyvnený životným štýlom. Je dokázané, že ľudia astenickej postavy, ktorí často zdvíhajú závažia, sa často stávajú obeťami tohto ochorenia.

Okrem toho existuje teória (zatiaľ nepreukázaná) o nepriamom účinku alkoholu a nikotínu na vývoj tohto ochorenia. Nezabudnite na výživu prietrž prietržnej pažeráka, pretože prejedanie a obžerstvo sú tiež jeho „spojenci“. Jednou zo znakov ľudského tráviaceho systému je jeho neschopnosť spracovať veľké množstvo potravín. Žalúdková komora nemôže rýchlo preniesť jedlo do čriev, čo vedie k preplneniu a nežiadúcemu tlaku na bránicu..

príznaky

Príznaky hiátovej hernie sú v mnohých prípadoch slabé alebo chýbajú. Toto je vysvetlené malou veľkosťou výčnelku. Najčastejší prejav patológie je pozorovaný u pacientov s veľkými kýlami..

Medzi príznaky choroby patrí:

 • pálenie záhy (vyskytuje sa po jedle);
 • bolesť v hrudnej kosti;
 • grganie, pocit plnosti žalúdka;
 • predĺžené čkanie;
 • ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Často sa vyskytujú príznaky pažerovej kýly, ako je pálenie jazyka (glosalgia), kyslá chuť v ústach, bolesť pri ohýbaní alebo krútení tela. Mnoho pacientov sa sťažuje na pocity kómy v krku, na zvýšené slinenie, záchvaty náhleho kašľa, najmä v noci. Výskyt prietrže môže vyvolať bolesť v srdci. Takéto príznaky sťažujú diagnostikovanie choroby, pretože pacienti berú patológiu pre srdcové poruchy.

Vývojové fázy

Na základe stupňa posunu žalúdka do hrudnej dutiny sa rozlišujú tri štádiá axiálnej diafragmatickej prietrže.

 1. Brušný segment je umiestnený nad bránicou, kardia je na úrovni bránice, žalúdok je priamo priľahlý k kardii.
 2. Dolný pažerák vyčnieva do hrudnej dutiny, žalúdok je umiestnený na úrovni pažeráka..
 3. Väčšina subfrenických štruktúr vystupuje do hrudnej dutiny.

Prečo je ťažké nájsť túto prietrž??

Podozrenie na prietrž otvoru clony je často veľmi ťažké..

 • V polovici prípadov sa patológia vôbec neprejavuje.
 • V 35% prípadov je hlavnou sťažnosťou pacientov zlyhanie srdca a bolesti na hrudníku, ktoré sú často veľmi podobné tým, ktoré sa vyskytujú pri koronárnych srdcových chorobách..
 • Väčšina pacientov sú starší ľudia, ktorí už zvyčajne majú veľa zdravotných problémov.
 • Prítomnosť hiátovej prietrže nevylučuje prítomnosť kardiovaskulárnych chorôb.

To všetko spôsobuje vážne problémy s diagnostikou. Mnoho pacientov sa lieči kardiológom celé roky, a to všetko bez úspechu, zatiaľ čo skutočné ochorenie pokračuje..

Ako rozlíšiť bolesť hrudníka počas HPOD od bolesti srdca?

Bolesť s týmito rôznymi patológiami môže byť v prírode skutočne veľmi podobná: podľa recenzií pacientov je bolesť alebo pálenie, objavuje sa za hrudnou kosťou alebo medzi lopatkami a môže byť vyvolaná fyzickou námahou..

Bolesť s HH nezmizne pri užívaní dusičnanov (lieky na rýchle zmiernenie bolesti pri angíne pectoris) a je často sprevádzaná zmenami na elektrokardiograme. Preto pacienti často končia v nemocnici s podozrením na akútny infarkt myokardu. V takejto situácii je diagnóza kýly komplikovaná skutočnosťou, že až do vylúčenia diagnózy srdcového infarktu je endoskopické vyšetrenie (FGS) kontraindikované, čo by mohlo pomôcť pri stanovení správnej diagnózy..

Príznaky hiátovej prietrže a príznaky koronárnej choroby srdca majú rozdiely, ktoré je dôležité poznať.

Bolesť s HPODBolesť pri ischemickej chorobe srdca
Vyskytuje sa, keď niekto leží alebo sa nakláňa dopredu a dole.Neexistuje žiadna korelácia medzi bolesťou a týmito polohami tela
Vyvíja sa po konzumácii značného množstva potravín.Nesúvisí s jedlom
Je spojená so zvýšeným vnútrobrušným tlakom: vyskytuje sa pri kašli, zápche, ťažkostiach s močenímKašeľ, kýchanie, zápcha nevyvolávajú bolesti na hrudníku
Absolvuje vôbec alebo sa uľavuje po opuchnutí a zvracaní; znižuje sa, ak sa človek zhlboka nadýchneZvrhnutie a zvracanie nemajú pozitívny vplyv na intenzitu bolesti.
Vyskytuje sa pri zvýšenej tvorbe plynuNadmerný plyn v črevách nevedie k bolesti
Uvoľňuje sa alebo ustupuje po pití vody alebo alkalických nápojovKvapaliny nemajú žiadny vplyv na bolesť
Môže sa stať pásovým oparom, v dôsledku čoho je možné HPA zamieňať s pankreatitídouBežná bolesť v hornej časti brucha nie je typická pre angínu pectoris a infarkt myokardu
Nezmizne pri užívaní dusičnanov (nitroglycerín, izoket)Dusičnany pomáhajú
Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.Bolesť môže byť vyvolaná fyzickou námahou.

diagnostika

Pri diagnostike hiátovej prietrže hrá hlavnú úlohu inštrumentálne zobrazovacie metódy:

 • esophagogastroscopy;
 • ezofageálny a intragastrický pH meter;
 • esophagomanometry;
 • impedanometry;
 • rádiografia orgánov pažeráka, žalúdka a hrudníka.

Endoskopické vyšetrenie odhaľuje spoľahlivé príznaky hiátovej prietrže: rozširovanie otvoru pažeráka, premiestnenie línie pažeráka a žalúdka a zmeny slizníc pažeráka a žalúdka, charakteristické pre chronickú ezofagitídu a gastritídu. Ezofagogastroskopia sa často kombinuje s meraním pH; keď sa zistia závažné ulcerácie a erózie, bioptická vzorka tiež vylučuje onkopatológiu a prekancerózne stavy..

Na röntgenových lúčoch sú zreteľne viditeľné príznaky axiálnych hernií: vysoká poloha pažeráka, vyčnievanie kardie nad bránicou, vymiznutie podkožného pažeráka. So zavedením kontrastného média sa pozoruje suspenzia suspenzie v prietrži.

Na vyhodnotenie stavu horných a dolných pažerákov a motility pažeráka sa vykonáva pažerácka - funkčná štúdia s použitím perfúzneho katétra s registračným senzorom. Ukazovatele tlaku v zníženom stave a v pokoji nám umožňujú posúdiť silu, amplitúdu, rýchlosť a trvanie kontrakcií zvieračov a hladkých svalov stien pažeráka..

Impedanometria vám umožňuje získať predstavu o kyslých, motorických a evakuačných funkciách žalúdka na základe elektrostatického odporu medzi elektródami ezofageálnej sondy. Impedanometria sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ako rozpoznať gastroezofágový reflux so súčasným vyhodnotením jeho typu - v závislosti od hodnoty pH sa rozlišuje kyselinový, zásaditý alebo mierne kyslý reflux..

Pri ťažkom anemickom syndróme sa dodatočne vykonáva analýza stolice pre okultnú krv. Aby sa vylúčila kardiovaskulárna patológia v prípade srdcových ťažkostí, môže sa vyžadovať konzultácia s kardiológom a gastro Cardiomonitoringom, kombinované denné monitorovanie kyslosti žalúdka a Holter EKG..

Aká je nebezpečná prietrž pažeráka

Následky prietrže sú nebezpečné pre zdravie. Ak sú podozrivé, pacient je hospitalizovaný na chirurgickom oddelení pre chirurgický zákrok. HPOD u žien počas tehotenstva môže ohroziť zdravie dieťaťa.

zneužívanie

Poranenie prietrže je akútna patológia charakterizovaná syndrómom silnej bolesti. V dôsledku kontrakcie svalových štruktúr je narušený orgán nachádzajúci sa v prietrži. Nervy a krvné cievy sú stlačené. Nekróza sa vyvíja v dôsledku porúch obehového systému.

Znamená, že kýla je porušená:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci;
 • zvracanie s pruhmi krvi;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • hypotenzia.

Ak sa pomoc neposkytne včas, vyvinie sa hnisavá peritonitída s perforáciou pažeráka alebo žalúdka.

Vred pažeráka sa vyvíja na pozadí peptickej ezofagitídy. Na orgáne sa vytvára defekt vplyvom kyseliny chlorovodíkovej. Pacientka sa obáva intenzívnej bolesti na hrudníku, ktorá sa prehĺta prehltnutím. Lieky proti bolesti neprinášajú úľavu, ale zhoršujú zápal. Ezofagoskopia sa používa na diagnostiku..

perforácia

Perforácia je perforácia steny pažeráka s vytvorením priebežnej chyby. Pre túto patológiu žalúdok kyseliny vstupuje do mediastínu. Vyvíja sa hnisavá mediastinitída. Komplikácia je náročná a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť..

Krvácajúci

Krvácanie z pažeráka je často komplikované. Pri stálom pôsobení kyseliny chlorovodíkovej na sliznicu pažeráka sa cievy vystavia. Steny tepien sú poškodené - otvára sa silné krvácanie. Zastavenie krvi z pažerových tepien je ťažké. Pacient rýchlo upadne do hemoragického šoku. Pokles tlaku, zrýchlenie srdcového rytmu. Pacient je v bezvedomí. Je potrebná okamžitá hospitalizácia v chirurgickej nemocnici.

Iné komplikácie

HPOD je vždy komplikovaná ezofagitídou. Zápal pažeráka nastáva v dôsledku kyslého refluxu. Leptavý obsah žalúdka ničí steny orgánu. Spätná ezofagitída je charakterizovaná bolesťou, poruchami prehĺtania.

Pri silnom deštrukcii sa tvoria zrasty, ktoré zužujú lumen pažeráka. Tieto zmeny vedú k Barrettovmu syndrómu. Keď sa zdá, riziko vzniku rakoviny pažeráka sa stokrát zvýši.

Na pozadí motorického poškodenia sa vyvíja chronická cholecystitída a cholecystopancreatitída. Tieto choroby sú spôsobené preťažením venózneho plexu..

Liečba hiátovej prietrže bez chirurgického zákroku

Konzervatívna terapia je symptomatická. Je potrebné odstrániť príznaky gastroezofágového refluxu. Použite na to:

 • antacidá: almagel, maalox atď.;
 • antisekrečné lieky - blokátory protónovej pumpy: dexlansoprazol, omeprazol atď.;
 • inhibítory receptorov histamínu: ranitidín.

Je veľmi dôležité vyhnúť sa stresu a riadiť sa šetrnou stravou. Jedlo by malo byť zlomkové a posledné jedlo by sa malo uskutočniť niekoľko hodín pred spaním.

Liečba hernie bránice je spravidla z 99% totožná s taktikou liečby refluxnej ezofagitídy. V skutočnosti sú všetky akcie zamerané iba na odstránenie príznakov. Pacient môže užívať lieky predpísané lekárom, riadiť sa špeciálnou diétou a dodržiavať všetky lekárske predpisy. Počas takejto liečby je stav pacienta relatívne uspokojivý. Akonáhle však priebeh liečby skončí, všetky príznaky sa opäť vrátia. V takejto situácii pacient začína uvažovať o tom, ako rozhodnúť o chirurgickom zákroku. Odborníci poznamenávajú, že pacienti s nefixovanými kýlami malej veľkosti podliehajú konzervatívnej liečbe, ale za predpokladu, že sú pripravení užívať predpísané lieky celý život.

Chirurgické metódy sa využívajú v komplikovaných formách hiátovej prietrže (zúženie pažeráka, porušenie diafragmatickej prietrže atď.), Zlyhanie liekovej terapie alebo dysplastické zmeny sliznice pažeráka. Medzi rôznymi metódami navrhnutými na chirurgickú liečbu hiátovej hernie sa rozlišujú tieto skupiny intervencií: operácie so prišívaním hernálneho portálu a posilňovanie pažeráka-bránice (plastická membrána hernie, crurorafia), chirurgia na obnovenie akútneho žalúdka (gastropexia) uhol medzi spodkom žalúdka a brušným pažerákom (fundoplikácia). Pri tvorbe jazvovitej stenózy môže byť potrebná resekcia pažeráka..

Koľko je táto operácia?

Ceny sa pacientom oznamujú po konzultácii s lekárom. Samotná operácia kýly môže byť uskutočnená na univerzitných klinikách, v súkromných zdravotníckych strediskách a vo verejných nemocniciach. Konečné množstvo je ovplyvnené stupňom choroby, typom prietrže, prítomnosťou komplikácií a mnohými ďalšími faktormi.

Napríklad v Moskve sa cena za operáciu pohybuje medzi 18 000 - 135 000 rubľov. U detí je prietrž odstránená v zariadeniach, kde sú detskí chirurgovia.

Výživa a strava

Hlavným cieľom stravy pri prietrži hernie pažeráka je bránenie páleniu záhy. Odporúčania výživy:

 1. Je lepšie jesť často počas dňa, v malých porciách..
 2. Vyvarujte sa potravín, ktoré spôsobujú pálenie záhy, ako je čokoláda, cibuľa, korenené jedlá, citrusové plody a potraviny na báze paradajok..
 3. Vyhnite sa alkoholu.
 4. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.
 5. Udržiavajte zdravú váhu. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, musíte schudnúť..
 6. Prestať fajčiť.
 7. Zdvihnite prednú časť postele tak, aby bola 15 cm nad chodidlom.

predpoveď

Pri konzervatívnej liečbe je hiátová hernia náchylná na recidívu, preto na konci hlavného liečebného cyklu sú pacienti podrobení lekárskemu vyšetreniu gastroenterológom. Po operácii je pravdepodobnosť recidívy minimálna..

Dostatočný výber terapeutických režimov a pravidelná profylaxia exacerbácií refluxnej ezofagitídy môžu dosiahnuť dlhodobú remisiu a zabrániť komplikáciám. Pri malej prietrži a dobrej reakcii na liekovú terapiu je možné dosiahnuť úplné uzdravenie. Neprítomnosť liečby naopak vyvoláva výskyt komplikácií a zvyšuje mieru rizika rakoviny.

Axiálna hiátová prietrž

Axiálna kýla ezofágového otvoru bránice je jednou z odrôd herniových útvarov. Patológia má významné zastúpenie v populácii a sleduje frekvenciu žalúdočných vredov a cholecystitídy. Najčastejšie sa vyskytujú u starších ľudí, iba 19% sú mladí.

Názov je spojený s posunom obsahu herniového vaku pozdĺž osi pažeráka (axiálne). Liečba v počiatočných fázach vám umožňuje natrvalo sa zbaviť nepríjemných príznakov, predchádzať komplikáciám. Je dôležité, aby pri herniálnom výstupku stupňa 1 - 2 neboli príznaky choroby prakticky prítomné a choroba sa detegovala počas rutinného vyšetrenia alebo pri kontakte s lekárom z iného dôvodu..

Trochu o zúčastnených anatomických štruktúrach

Ľudská membrána je umiestnená približne na úrovni dolného okraja rebier. Je to silný nepárový sval, ktorý sa skladá z prúžkových vlákien. Oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu. Je nasmerovaný dvoma kopulami hore. Na prechod najdôležitejších ciev tvoria nervové plexy a tráviaca trubica 3 hlavné diery. Kanál na prepravu potravín je umiestnený na úrovni 10 chrbtice. Kurz je tvorený svalovými zväzkami nazývanými „stredné nohy“. V nej súčasne idú predné vagusové nervy.

Tráviace orgány pomáhajú bráničným svalom podporovať jedlo (svalový kruh v diere slúži ako dužina). Okrem toho:

 • podporuje žalúdočnú pohyblivosť;
 • súčasne sa sťahuje do brušných svalov a znižuje vnútrobrušný tlak.

Funkcia membrány závisí od jej tónu. V žalúdku, bezprostredne susediacom s bránicou, sa rozlišujú tieto oddelenia:

 • kardiálny - najvyšší v prechodnom pásme pažeráka;
 • pylorus (antrum) - je výstupom do dvanástnika;
 • dno - kupola nad srdcovou časťou;
 • telo - oblasť medzi srdcovými a pylorickými oblasťami.

Všetky časti žalúdka sa nachádzajú v brušnej dutine.

Mechanizmus tvorby prietrže

Podľa mechanizmu rozvoja prietrže, vrátane axiálnej prietrže, môže byť:

 • vrodené - detské abnormality plodu, nedostatočné rozvinutie stredných svalových nôh bránice s narušením tvorby uzatváracieho krúžku;
 • nadobudnutý.

Štúdium mechanizmu získaných hernií ukázalo význam v starobe:

 • atrofické zmeny vo svalovom kruhu;
 • prolaps bránice, ktorý spôsobuje expanziu pažeráka;
 • relaxácia okolitej fascie.

V strednom a mladom veku sú dôležitejšie:

 • zvýšený brušný tlak;
 • zníženie sily ezofágovo-diafragmatickej membrány, ktorá fixuje polohu srdcovej časti žalúdka a pažeráka, jeho prasknutie, riedenie vedie k prenikaniu kardie do hrudnej dutiny.

Anatomická a fyziologická črta posuvných kýly je porušením prekážky regurgitácie (spätný pohyb potravy). Spojenie pažeráka a žalúdka pod bránicou vyzerá ako ostrý uhol (nazývaný jeho uhol). Vrchol rohu tvorí záhyb sliznice, ktorý pôsobí ako ventil. Spolu so svalovou buničinou srdcovej časti vytvára mechanickú prekážku v procese regurgitácie.

príčiny

Vzhľadom na vývojový mechanizmus môže axiálna prietrž viesť k:

 • obezita;
 • ťažké tehotenstvo;
 • zranenia a zranenia;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • dlhotrvajúci kašeľ, a to aj u fajčiarov;
 • zvýšený tlak brucha pri chronickej zápche;
 • nosenie odevov;
 • gastritída s refluxom;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • chirurgia.

Odrody kýly

Existuje mnoho klasifikácií prietrže pažeráka (hiatal). Najbežnejšie praktické rozdelenie troch typov:

 • posuvné (axiálne) - vyznačujú sa povinným pohybom dolnej časti pažeráka priľahlého žalúdka z brušnej dutiny do hrudnej dutiny a naopak;
 • paraezofageálny (perezofageálny) - iba horné časti žalúdka prechádzajú cez bránicu;
 • kombinované - majú znaky oboch typov.

Posuvné kýly sa líšia v ich schopnosti samočinného prispôsobenia vo zvislej polohe osoby:

 • na pevné - neposúvajte samostatne;
 • nie je pevné - pri zdvíhaní z horizontálnej na vertikálnu sa všetky vypadnuté časti vracajú na svoje miesto.

Medzi klznými kýlami podľa abnormálnej pohyblivosti jednotlivých častí pažeráka a žalúdka sú:

 • pažerák - iba dolná časť pažeráka prechádza do diery;
 • kardiál - kardiálna časť žalúdka vypadne;
 • axiálny kardiál - po pažeráku vstupuje časť srdca do diery;
 • srdcový fond - v hrudnej dutine sú súčasťou oblúka a srdcovej časti žalúdka.

Podľa klasifikácie navrhnutej B. V. Petrovským a N. N. Kanshinom sa v závislosti od objemu žalúdka v žalúdku pridávajú do skupiny:

 • medzisúčet - malá časť orgánu vstupuje do herniálneho vaku;
 • celková hernia - celý žalúdok vstupuje do herniálneho otvoru.

Súčasne sa pozoruje skrátenie pažeráka. Axiálna kýla predstavuje až 90% všetkých prípadov. Častejšie u starších žien. Podľa mechanizmu výskytu sa klzné prietrže rozlišujú:

 • pri pulzných patológiách - svalová atrofia súvisiaca s vekom, zvýšený vnútrobrušný tlak pri chronickej zápche, obezite, tehotenstve;
 • trakcia - spojená s reflexom, ktorý pri určitých chorobách (peptický vred, cholecystitída) vyťahuje pažerák, pri skracovaní vťahuje srdcovú časť žalúdka do hrudnej dutiny, tento proces prechádza funkčnými a organickými štádiami.

Ako je určený stupeň herniálneho výčnelku??

Stupeň vyčnievania herniálneho vaku závisí od prechodu do hrudníka priľahlých častí, ktorý sa ukázal röntgenovou metódou:

 • prvá - iba posledná časť pažeráka sa nachádza nad bránicou, ktorá je normálne vo vnútri kruhu, veľkosť diery neumožňuje, aby sa žalúdok zaklinil, často sprevádza peptické vredové ochorenie, objavujúci sa na pozadí gastroduodenitídy, črevných divertiklov;
 • druhá - brušná časť pažeráka a horná časť kardie žalúdka prechádzajú do hrudnej dutiny;
 • tretí - v herniálnom vaku sú brušná časť pažeráka a celý žalúdok s obsahom.

symptomatológie

Zmena polohy orgánov vedie k reflexným poruchám tráviaceho procesu. Najcharakteristickejšie príznaky sú:

 1. Syndróm bolesti - hlavnou lokalizáciou pozdĺž stredovej čiary v oblasti uhla spájajúceho rebrá (epigastrium) je retrosternal. Intenzita bolesti je rôzna, často vyžaruje z pleca, chrbta. Vyzerá to ako srdcový záchvat.
 2. Pálenie záhy - sprevádza bolesť, začína po jedle alebo s pohybmi (prispieva k gastroezofageálnemu refluxu). Pacienti zaznamenávajú zvýšenie polohy na chrbte. Tento stav sa zlepšuje po požití mlieka, roztoku sódy, chôdze.
 3. Porušenie prehltnutia (dysfágia) je nekonzistentné, problémy sa vyskytujú pri prehĺtaní suchého jedla („hrudka je zaseknutá“), bolesť, keď jedlo prechádza pažerákom, grganie. Často spojené so sprievodnou ezofagitídou. Môže trvať niekoľko rokov.
 • slinenie;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • predĺžené čkanie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • zachrípnutie.

komplikácie

Najčastejšou komplikáciou a prejavom kĺzavej kýly pažeráka je refluxná ezofagitída, ktorá je spôsobená pohybom žalúdka smerom nahor. Okrem neho môže pacient vytvoriť:

 • peptický vred pažeráka;
 • jazvové zmeny (zúženia) so zúžením pažeráka;
 • krvácanie z herniálnych žíl;
 • skrátenie pažeráka;
 • Barrettov pažerák (náhrada viacvrstvového epiteliálneho povlaku z plochých foriem pažeráka jednovrstvovými valcovými bunkami zo žalúdka alebo čriev), prekancerózna choroba.

diagnostika

Hlavné príznaky choroby sú stanovené röntgenovým vyšetrením. Na identifikáciu neobvyklej polohy konca pažeráka a žalúdka použite:

 • panoramatická vizuálna röntgenová štúdia s kontrastom primárnych tráviacich orgánov - v súčasnosti sa používa zriedka;
 • röntgenová snímka (séria obrázkov) pažeráka a žalúdka.

Pacient sa nasníma na mieste:

 • ľahnúť si,
 • vstávanie,
 • na strane,
 • v koleno-lakte predstavovať Trendelenburg.

Rádiológovia berú do úvahy, že priamym znamením je jasné premiestnenie časti žalúdka do hrudnej dutiny. Medzi nepriame patria:

 • narušený tvar plynovej bubliny alebo jej neprítomnosť, zmena veľkosti;
 • zväčšenie jeho uhla;
 • známky odlievania pod spätným chladičom;
 • pohyby pažeráka inverzne k pravidelnej peristaltike.

Esophagogastroskopické prehliadky:

 • pevné steny pažeráka v bráničnej oblasti (obrázok „medzery v kardii“);
 • srdcový rez je umiestnený nad obvyklým v dôsledku skrátenia pažeráka;
 • gastroezofageálny reflux;
 • ložiská cudzieho epitelu.

Medzi ďalšie metódy patria:

 • esophagomanometry,
 • scintigrafia,
 • intraesofágové pH.

Všeobecné klinické vyšetrenie pomáha pri identifikácii komplikácií:

 • fekálna analýza môže odhaliť skoré príznaky krvácania;
 • krvný test ukazuje anémiu, infekciu;
 • EKG - potrebné na vylúčenie atypickej angíny pektoris.

Diferenciálna diagnostika sa vždy vykonáva:

 • s rôznymi typmi bránice hernie;
 • jazvové zmeny v pažeráku;
 • peptická vredová choroba;
 • zhubný nádor;
 • poruchy spojené so zvýšeným tlakom v portálnej žile;
 • angina pectoris;
 • žlčové kamene.

Konzervatívne zaobchádzanie

Neschopnosť liečiť diafragmatickú prietrž dramaticky zvyšuje riziko rakoviny v nasledujúcich 5 rokoch. Znakom taktiky s axiálnou kýlou bránice je nedostatok urgentných indikácií pre chirurgickú liečbu, čo je vysvetlené klinickým priebehom:

 • tento typ prietrže nie je porušený;
 • je možné úspešne liečiť konzervatívne.

Ciele konzervatívnej liečby sú:

 • prevencia gastroezofágového refluxu;
 • potlačenie kyslosti žalúdočnej šťavy;
 • obnovenie zhoršenej pohyblivosti pažeráka a žalúdka;
 • terapia refluxnej ezofagitídy.

Režim a strava

Odporúčania pacienta týkajúce sa stravovania a režimu by sa mali vykonávať nepretržite. Je potrebné vylúčiť zdvíhanie závaží, vykonávanie náročných prác, nosenie tesného oblečenia, fajčenie. Spánok so zdvihnutým hlavovým koncom.

Splnenie výživových požiadaviek pomáha zmierňovať príznaky:

 • jedlo by malo byť šetrné z hľadiska mechanického spracovania (iba parné misy, šťava, posekané v mlynčeku na mäso);
 • frekvencia kŕmenia by mala byť až 6-krát denne, večer môžete jesť 4 hodiny pred spaním;
 • pikantné, údené, slané, vyprážané jedlá z mastného mäsa, omáčky a ochucovadlá (horčica, korenie, majonéza) sú neprijateľné;
 • Nepatria sem alkohol, sýtené nápoje, kyslé šťavy, silná káva a čaj.

Lieky

Z používaných liekov:

 • prípravky normalizujúce kyslosť žalúdočnej šťavy (Almagel, Maalox, Gastal);
 • činidlá regulujúce pohyblivosť (prokinetika) a pôsobiace na sliznice pažeráka a žalúdka (Ganaton, Motilium, Trimebutin, Motilak);
 • skupina inhibítorov protónovej pumpy (Esomeprazol, Omeprazol, Pantoprazol);
 • H2-antihistaminiká (ranitidín);
 • zo skupiny vitamínov sú uvedené najmä B1, AT6, AT12;
 • s bolesťou sa predpisujú nesteroidné lieky (Ibuprofen, Nurofen).

Tablety sa majú liečiť opatrne. V akútnych prípadoch sú preferované injekcie, pretože absorpcia je zhoršená v dôsledku zmien sliznice. Okrem toho je možné prejaviť negatívny účinok liekov..

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

 • nedostatok výsledkov účinku konzervatívnej liečby, zachovanie závažných symptómov u pacienta;
 • prípady ťažkej refluxnej ezofagitídy s krvácaním, vredmi, anémiou;
 • prítomnosť jazvového zúženia pažeráka;
 • so žalúdočnou prietržou veľkých rozmerov (medzisúčet a celková);
 • kombinácia klznej prietrže s inými chorobami tráviaceho ústrojenstva (ulceratívny, žlčníkový kameň, nádory).

Najbežnejšia operácia fundoplikácie Nissen. Spočíva v vytvorení ďalšej manžety zo spodnej časti žalúdka na posilnenie srdcovej časti pažeráka. Súčasne je pripevnená k predtým zošitým nohám bránice. V modernej verzii sa operácia vykonáva laparoskopicky. Typy zariadení v operáciách na Belsi, na kopci, na Allison sú v mieste rezu, prístup k vyčnievajúcej zóne kýly.

Po chirurgickom zákroku je pacient povinný zabrániť opakovaniu prietrže. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • stratiť váhu;
 • robiť gymnastiku;
 • monitorovať stravu a stravu;
 • liečiť existujúce choroby tráviaceho traktu;
 • zabrániť zápche.

Udržiavanie zdravej výživy a vyváženej stravy pomôže predchádzať poruchám trávenia a axiálnym herniám.

Axiálna kýla pažeráka

Axiálna kýla ezofágového otvoru bránice je patologický stav charakterizovaný vystupovaním spodnej časti trubice pažeráka a pohybom určitej časti žalúdočnej dutiny do hrudnej kosti. K posunu dochádza zväčšeným otvorom pažeráka v bránici. Táto forma HPOD môže byť buď vrodeného alebo získaného typu. Je potrebné poznamenať, že práve u väčšiny pacientov s diafragmatickou herniou je diagnostikovaná práve axiálna kýla pažeráka. Podľa štatistík je zistená v 90% prípadov.

Je potrebné poznamenať, že tento typ prietrže často ovplyvňuje čestné sex, ktoré prekročilo päťdesiatročný medzník. Prognóza ochorenia je priaznivá, ale podlieha včasnej identifikácii a vymenovaniu liečebných taktík. Liečebný plán je podpísaný gastroenterológom.

Dôvody rozvoja

Mnoho nepriaznivých faktorov môže vyvolať tvorbu prietrže, ktorá takým spôsobom ovplyvňuje ľudské telo. Prioritné dôvody zahŕňajú:

 • prítomnosť nadváhy;
 • slabosť spojivového tkaniva, ktoré reguluje tón svalových štruktúr podporujúcich bránicu;
 • progresia v ľudskom tele po dlhú dobu ochorenia, ako je napríklad refluxná ezofagitída. Kvôli chronickosti procesu sa môže vyskytnúť skrátenie trubice pažeráka, čo sa stáva dôvodom stiahnutia srdcovej časti žalúdka do hrudnej kosti;
 • poranenie bránice;
 • prítomnosť patologických stavov pečene a pankreasu prebiehajúcich v chronickej forme u človeka;
 • konštantný kŕč trubice pažeráka;
 • zvýšený vnútrobrušný tlak (napríklad pri narodení dieťaťa alebo so zvýšenou tvorbou plynu);
 • zhoršená motorická funkcia dvanástnika a žalúdka;
 • prítomnosť chorôb dýchacieho systému, ktoré vedú k ťažkému kašľu;
 • obdobie nosenia dieťaťa a ťažký priebeh práce;
 • zlé návyky.

symptomatológie

Axiálna kýla pažeráka nemá špecifický klinický obraz, pretože všetky príznaky, s ktorými sa prejavuje, sú charakteristické pre mnoho gastrointestinálnych patológií. Prítomnosť tejto patológie je možné zistiť iba pri vykonávaní dôkladnej inštrumentálnej diagnostiky.

Prvým príznakom, ktorý sa prejavuje u pacientov, je výskyt pálenia záhy. Zvyčajne sa objaví znak po jedle. Je tiež potrebné poznamenať, že pocit pálenia za hrudnou kosťou je zaznamenaný tak v horizontálnej polohe, ako aj v noci. Prejav pálenia záhy v dôsledku odlievania obsahu dutiny žalúdka do trubice pažeráka..

Druhým znakom prietrže je vzhľad škytavky. Vyjadruje sa tým, že vzniknutý herniálny vak dráždi fenický nerv. Charakteristickým rysom - čkanie trvá pomerne dlho a záleží to od príjmu potravy.

Porušenie procesu prehltávania hrudiek sa často pozoruje aj v prípade kĺzavej kýly pažeráka. Osoba má problémy s prehĺtaním potravy v tekutej forme. Najčastejším prejavom dysfágie je prehĺtanie príliš horúceho alebo príliš studeného jedla.

Priebeh tohto ochorenia sprevádza aj Belching. Hlavným dôvodom jeho vyjadrenia je požitie vzduchu spolu s jedlom do dutiny žalúdka. Pri tejto chorobe sa zvyšuje tlak v žalúdočnej dutine, a preto nahromadený vzduch, ktorý by za normálnych okolností by mal pomaly vychádzať cez ústa, vystupuje s výrazným úsilím. Počas spánku sa môže vyskytnúť grganie s časticami jedla. Je to mimoriadne nebezpečný stav, pretože môže prispievať k hádzaniu potravy do dýchacích ciest ak rozvoju zápalu pľúc..

Diagnostické opatrenia

Ak má osoba vyššie uvedené príznaky, v takom prípade by ste sa mali okamžite skontaktovať so zdravotníckym zariadením, aby zistili komplexnú diagnózu. Samotná identifikácia axiálnej kýly nie je možná. Prvým stupňom diagnózy je vykonanie prieskumu pacienta, ako aj jeho fyzické vyšetrenie. Na základe príznakov bude lekár schopný navrhnúť prítomnosť prietrže, ale na potvrdenie diagnózy bude potrebné vykonať niekoľko ďalších vyšetrení a testov. Najmä nasledujúce:

 • Röntgenové vyšetrenie hrudnej dutiny je najviac informačná technika, ktorá dokáže zistiť prítomnosť prietrže. Ďalej sa môže vyžadovať zavedenie špeciálneho kontrastného činidla;
 • vykonávanie endoskopického vyšetrenia tráviaceho traktu;
 • ezofagomanometria - postup. Čo umožňuje merať tlak vo vnútri trubice pažeráka;
 • počítačová tomografia orgánov umiestnených v brušnej dutine.

Po vyhodnotení výsledkov testov bude kvalifikovaný lekár schopný predpísať najúčinnejšiu metodiku liečby (vybrané individuálne pre každého pacienta).

Terapeutické opatrenia

Axiálna prietrž sa odstraňuje chirurgicky aj konzervatívne. Výber špecifickej taktiky liečby závisí od mnohých faktorov. V prítomnosti nekomplikovaných axiálnych hernií sa vykonáva terapeutická liečba. Počas celého obdobia liečby by ste sa mali vzdať zlých návykov, ak existujú, normalizovať svoj denný režim, riadiť sa stravou špeciálne pripravenou lekárom.

Lieky predpísané pre pacientov:

 • činidlá, ktoré znižujú sekréciu kyseliny chlorovodíkovej;
 • prostriedky na zníženie produkcie žalúdočnej šťavy;
 • lieky na normalizáciu fungovania zažívacieho traktu.

Ak sa prietrže vyskytne, ale nie je vyjadrená žiadnymi príznakmi, jej liečenie sa nevykonáva. Je dôležité, aby ste ich pravidelne sledovali lekárom, ktorý bude schopný monitorovať stav pacienta av prípade potreby mu predpíše liečbu..

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva iba v prítomnosti komplikovanej axiálnej prietrže, ktorú nemožno vylúčiť pomocou konzervatívnych metód..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mačky sú náchylné na rovnaké choroby ako ľudia. Vyvíjajú sa často prietrže (výčnelok) - patologický proces charakterizovaný prolapsom orgánov do priestoru medzi svalmi alebo pod kožou.
Vertebrálne tepny prechádzajú cez krčnú chrbticu, ktoré sú zdrojom dodávky krvi do miechy, týlnych a čiastočne spánkových lalokov mozgu, mozgu a vnútorného ucha.
Maternicové myómy sú benígny nádor tvorený spojivovým tkanivom a svalovými vláknami, ktorý sa vyznačuje výskytom závažných klinických príznakov (bolesť, krvácanie), ktoré významne ovplyvňujú kvalitu života ženy..