loader

Hlavná

Liečba

Prietrže

Kýla je choroba charakterizovaná uvoľňovaním orgánov a tkanív z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, patologickými otvormi pri súčasnom zachovaní integrity kože. Predisponujúcimi faktormi sú dedičnosť, obezita, podvýživa, tehotenstvo, riedenie spojivového tkaniva v starobe a ďalšie príčiny. Jedinou účinnou liečbou hernie je chirurgický zákrok - hernioplastika.

Kýlová štruktúra

V zložení kýly sa dajú rozlíšiť 4 hlavné zložky:

 1. Hernálny vak je vonkajšia vrstva pobrušnice, ktorá obklopuje orgán a prechádza spolu s ním za hranice dutiny. Taška sa skladá z troch segmentov: krku, tela a dna. Krk sa nachádza pri bráne prietrže a zvyšné časti vyčnievajú z dutiny.
 2. Obsah kýly sa pohybuje, keď sú namáhané orgány, ktoré vyčnievajú do prietrže.
 3. Kýlová brána je diera (slabé miesto) v stene, z ktorej začína prietrž. Prírodné otvory sú trieslovinový kanál a pupočníkový prsteň. Patologické dierky zahŕňajú femorálny kanál tvorený prietržom.
 4. Herniové membrány sú tkanivá, ktoré pokrývajú prietrž z vonkajšej strany. Štruktúra membrán závisí od miesta prietrže.

Pri vykonávaní operácie prietrže sa musia zohľadniť vlastnosti lokalizácie a štruktúry každého prvku prietrže.

Druhy kýly

Kýly sa klasifikujú podľa rôznych kritérií. Napríklad sú vrodené a nadobudnuté, opraviteľné, nezredukovateľné, slobodné a poškodené. Podľa štádia vývoja prietrže sú počiatočné, kanálové a úplné.

Z anatomického hľadiska sú kýly rozdelené na vnútorné a vonkajšie. Vonkajšie (hernie prednej brušnej steny) tvoria až 75% všetkých prípadov, z ktorých až 80% je vo trieslovom kanáli, iné v bielej línii brucha a femorálneho kanála. Najbežnejšie typy kýly sú opísané nižšie..

Inguinálna kýla

Kvôli rozdielom v štruktúre inguinálneho kanála (krátke, široké a slabo chránené svalovým korzetom) sa u mužov častejšie vyskytujú inginy kýly ako u žien. V závislosti od miesta vzniku a priebehu kanála sa prietrže delia na šikmé, priame, intraparietálne, perineálne, kĺzavé a kombinované.

Nekomplikovaná inguinálna prietrž sa prejavuje opuchom v inguinálnej oblasti, ktorý sa zvyšuje s namáhaním, kašľom, kýchaním. Možná bolesť v dolnej časti brucha s ožarovaním v dolnej časti chrbta, krížovej kosti, miešku, zhoršenej stolici a močení. Prstové vyšetrenie prietrže hernia umožňuje určiť typ prietrže. Dodatočná diagnostika sa vykonáva pomocou ultrazvuku, röntgenového žiarenia, laboratórnych testov.

Femorálna prietrž

Tento typ prietrže je častejšie diagnostikovaný u žien kvôli štrukturálnym vlastnostiam panvy. Jeho bránou je femorálny prsteň, ktorý má zložitú anatomickú štruktúru a je vyplnený tukovým tkanivom. Obsah kýly - črevá a omentum.

Charakteristickým prejavom femorálnej prietrže je výčnelok tesne pod trieslovým väzom. Pacienti majú bolesti v slabinách, ktoré sa im dávajú na nohu, a príznaky dyspepsie.

Na diagnostiku sa vykonáva palpácia vydutia, ultrazvuk prietrže a brušných orgánov, irigoskopia a laboratórne testy..

Biela línia prietrže

Defekt v bielej línii brucha sa najčastejšie tvorí nad pupkom, menej často blízko pupka alebo pod pupkom. Obsahy prietrže sú omentum a slučky tenkého čreva. U týchto pacientov sa často diagnostikuje diastáza (divergencia svalov rekta abdominis)..

Príznaky takejto kýly sú podobné príznakom chorôb orgánov gastrointestinálneho traktu (pálenie záhy, poruchy stolice, grganie a iné). Preto je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie na presnú diagnostiku..

Pupočná a pupočná kýla

Umbilikálna a pupočná kýla je defekt v pupočnom kruhu a časti bielej línie brucha okolo neho, v ktorej črevá, veľké omentum vyčnievajú za brušnú dutinu..

Toto je sprevádzané nevoľnosťou, bolesťou brucha, ktorá sa zosilňuje kašľom, namáhaním a viditeľnou expanziou pupočníka..

Ventrálna prietrž

Tieto kýly sa vyskytujú v mieste jaziev, ktoré sa vytvorili po operáciách na brušných orgánoch. Zápalové zmeny v rane, diabetes mellitus, nedodržiavanie pooperačného režimu atď. Prispievajú k zlyhaniu švov. Najčastejšie v herniálnom vaku sú slučky tenkého čreva a omentum.

Ventrálna kýla sa vyznačuje výskytom okrúhleho výčnelku v oblasti pooperačnej rany, ktorý sa zvyšuje s napätím, kašľom. Týchto pacientov môžu tiež narušiť poruchy stolice a bolesti brucha. Nebezpečenstvo týchto hernií spočíva v tom, že pri ich porušení sa fenomény peritonitídy rýchlo zvyšujú, čo môže viesť k úmrtiu.

Spigelia hernia

Kýla línie Spigel je defekt v anterolaterálnej oblasti brušnej steny, pri ktorom vnútorné orgány brucha opúšťajú defekt svalovej aponeurotickej vrstvy. Vyskytuje sa v dôsledku zranení v tejto oblasti, nadváhy atď..

Klinicky charakterizovaný výskytom objemového útvaru na prednom alebo bočnom povrchu brucha. Zároveň je pacient znepokojený bolesťou pri výčnelku, poruchami stolice, plynatosťou. Takáto prietrž je často komplikovaná nárazmi, ktoré môžu viesť k obštrukcii čriev, peritonitíde a dokonca k smrti..

Diastáza svalov rekta brucha

Divergencia rekta abdominis je stav charakterizovaný zvýšením vzdialenosti medzi okrajmi svalov rekta o viac ako 2 cm. Tento stav je fyziologický u žien v neskorom tehotenstve a môže sa vyriešiť do jedného roka po pôrode..

Pri takýchto chybách sa dostávajú do popredia ťažkosti pri fyzickej práci, pri ktorej je potrebné napnúť svaly tlače. Diastáza je tiež sprevádzaná nevoľnosťou a trávením..

Hernia Komplikácie

Neskoro diagnostikované a neliečené kýly zvyšujú riziko nasledujúcich komplikácií:

 1. Poranenie prietrže. Orgány vnútri herniálneho vaku sú vystavené nadmernej kompresii a vyskytujú sa u nich závažné poruchy obehového systému. Napríklad táto komplikácia sa často vyskytuje pri femorálnej prietrži. Spočiatku sa objavia príznaky črevnej obštrukcie. Potom, po 2-8 hodinách od momentu porušenia, nastane nekróza črevných slučiek. Ak sa nelieči, peritonitída začína po 8-10 hodinách. V prípade núdze sa lieči iba rýchlo. Veľmi vysoká pravdepodobnosť úmrtia.
 2. Nevhodnosť prietrže. V hernálnom vaku je jeho obsah (orgány) neustále umiestnený, ale krvný obeh nie je narušený. Hlavnou príčinou neredukovateľnosti je tvorba zrastov s už existujúcimi kýlami, ktoré držia orgány vo vrecku. Zaoberá sa to okamžite.
 3. Coprostasis. Vyvíja sa, keď hrubé črevo vstúpi do herniálneho vaku, čím sa zhoršuje jeho pohyblivosť. Liečba je zameraná na normalizáciu priechodu stolice črevami. Použila sa klystírka a strava.
 4. Zápal herniového vaku alebo prietrže. Vážna komplikácia s vysokým rizikom peritonitídy a smrti. Liečba - pohotovostná chirurgia.

Liečba prietrže

Jedinou účinnou liečbou prietrže je chirurgia. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa nenašli žiadne ďalšie účinnejšie metódy a samoliečenie nie je možné. Chirurgia sa odporúča čo najskôr, aby sa predišlo vážnym komplikáciám..

Typ anestézie závisí od rozsahu operácie. Používa sa lokálna, epidurálna, kondukčná anestézia a celková anestézia. V súčasnosti existuje veľa možností na odstránenie kýly, vrátane minimálne invazívnej laparoskopickej hernie. V každom prípade je metóda prietrže kýly zvolená individuálne. Po operácii je dôležité obmedziť fyzickú aktivitu na tri mesiace.

Femorálna prietrž - príčiny, príznaky, diagnostika a vlastnosti liečby

Stehnová kýla je patologický stav charakterizovaný uvoľňovaním obsahu brušnej dutiny do femorálneho kanálika. Vypuknutie v tomto prípade nie je ničím iným ako slučkou čreva, ale niekedy sa panvové orgány dostanú do herniálneho vaku. Podľa niektorých zdrojov sú ženské kýly diagnostikované u každého dvadsiateho pacienta.

Ako sa vyvíja patológia?

Skutočným dôvodom rozvoja kýly na stehne je uvoľnenie obsahu pobrušnice cez tzv. Femorálny krúžok - to je oblasť, ktorá sa tvorí medzi lakunárnymi väzmi a krvnou tepnou. Patofyziológia choroby vysvetľuje lokalizáciu novotvaru v oblasti hornej končatiny. Veľkú úlohu pri vývoji ochorenia zohrávajú oslabené väzivo femorálneho prstenca. Kvôli nedostatku pružnosti sa krúžok rozširuje a vystupujú fragmenty orgánov.

Hlavné dôvody

Medzi podmienky priaznivé pre výskyt tvorby prietrže na bedre je potrebné uviesť:

 • vysoký brušný tlak;
 • dysplázia spojivového tkaniva, ktorá sa vyznačuje znížením sily väzov femorálneho prstenca.

Rôzne ochorenia gastrointestinálneho traktu, ako aj prechladnutie a patológie dýchacích ciest sprevádzané dlhotrvajúcim a silným kašľom, môžu negatívne ovplyvniť indikátory vnútrobrušného tlaku. U žien môže byť tehotenstvo príčinou zvýšeného tlaku, najmä viacnásobného.

Čo spúšťa vývoj choroby

Aby sa patologický proces začal, nestačí, aby bol pacient jednoducho ohrozený. Vo väčšine prípadov ochorenie vstúpi do aktívneho štádia iba vtedy, keď určitý faktor pôsobiaci na organizmus zohráva úlohu spúšťača choroby. Medzi tieto faktory patria:

 • ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti;
 • nedostatočná pohybová aktivita po dlhú dobu;
 • profesionálne športové aktivity;
 • nadváha alebo rýchly úbytok hmotnosti;
 • poranenia trieslovej zóny;
 • neurologické choroby;
 • chronická zápcha.

Ako vyzerá prietrž?

U zdravého človeka sa vnútri femorálneho prstenca nachádza lymfatická uzlina a zanedbateľná koncentrácia vlákien spojivového tkaniva. V dôsledku zvýšenej elasticity a mäkkosti väzu nie sú schopné blokovať priestor fragmentu orgánu vypadávajúceho do herniálneho vaku. V neprítomnosti liečby a progresie ochorenia sa formácia pohybuje nižšie a nižšie a tlačí veľmi lymfatickú uzlinu, ktorú lekári nazývajú uzol Pirogov-Rosenmüller.

Keď hernia opúšťa femorálny krúžok, zaberá dutinu v blízkosti žily. Vzdelávanie sa skladá z niekoľkých častí:

 • priamy herniálny vak obsahujúci fragment vnútorného orgánu alebo podkožného tuku;
 • interný obsah.

Mimochodom, slučka tenkého čreva alebo pohyblivá časť hrubého čreva môže pôsobiť ako posledná menšia oblasť omentum, ktorá ako zástera pokrýva peritoneálne orgány alebo močový mechúr. Varle môžu byť zapojené do femorálnej prietrže u mužov, žien, vajcovodov alebo vaječníkov.

Prečo ženy ochorejú častejšie

U spravodlivejšieho pohlavia je často diagnostikovaná patológia. Femorálna kýla u žien je 3-4 krát častejšia ako u mužov. Predispozíciu ženskej polovice populácie k incidencii možno vysvetliť zvláštnosťou anatomickej štruktúry. Ženy majú teda širšiu nádrž, širšiu medzeru a medzeru (femorálne väzy, ktorými prechádzajú nervy a krvné cievy). Okrem toho sú väzivové vlákna u žien omnoho slabšie - príroda sa tak uistila, že ženy môžu pri pôrode intenzívne namáhať svaly prednej brušnej steny..

odrody

Hrudné hrče na stehne sa líšia lokalizáciou - sú jednostranné a obojstranné. Podľa štatistík sa vzdelávanie objavuje na pravej strane oveľa častejšie ako na ľavej strane. V niektorých prípadoch sa vyvíja bilaterálna prietrž. Podľa charakteru prejavu je konvexita opraviteľná, nezmeniteľná a zdržanlivá.

Ochorenie sa tiež líši podľa stupňa vývoja - prietrž môže byť počiatočná, neúplná a úplná.

 • Počiatočné štádium je mierny stupeň tvorby prietrže kýly na úrovni femorálneho prstenca.
 • Pri neúplnom štádiu je vydutie vizuálne viditeľné, vnútorné orgány už výrazne presahujú femorálny kanál. V tomto prípade je herniový vak sám staticky umiestnený na začiatku krúžku.
 • V úplnom štádiu sa formácia voľne pohybuje pozdĺž vnútorného povrchu stehna, môže ísť za prsteň.

Aký je rozdiel medzi opraviteľnou a nezmeniteľnou prietržou?

Ak sa v počiatočnom štádiu ochorenia objavila formácia, potom zmizla, potom sa časom stala menej pohyblivou v dôsledku zmien v tkanivách trieslového kanálika. Kýla, ktorá mohla byť napravená ešte nedávno, sa už nerieši samostatne. Teraz, na odstránenie hrče, bude to vyžadovať úsilie.

Na rozdiel od pravákov nemôže byť neredukovateľná prietrž a jej obsah žiadnym spôsobom tlačená späť do dutiny. V tomto prípade pacient nepociťuje žiadnu bolesť, nepohodlie.

symptomatológie

Ak chcete rozpoznať chorobu v počiatočnom štádiu a odlíšiť ju od nádoru, musíte mať predstavu o tom, ako sa prejavuje prietrž stehennej kosti. Príznaky tohto ochorenia je ťažké rozdeliť na mužov a ženy. Po dlhú dobu si pacient nemusí byť vedomý problému. Len čo hernálny vak dosiahne určitú veľkosť, všimne si prvé príznaky choroby:

 • kreslenie bolesti v slabinách;
 • vzhľad tuberkulózy v femorálnom trojuholníku;
 • zvýšenie prietrže pri fyzickej námahe;
 • časté nadúvanie a nadúvanie;
 • mravenčenie a mierna necitlivosť končatiny.

U niektorých pacientov sa pri elefanázii (lymfhostáza) môže vyskytnúť hernia. Môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky v závislosti od toho, ktoré vnútorné orgány sú vo vrecku zapojené. U žien sa môže vyskytnúť femorálna prietrž s atypickým vaginálnym výtokom, zmena farby moču. Mnoho pacientov uvádza časté močenie. U mužov môže byť príznakom femorálnej prietrže zníženie sexuálnej túžby, erektilnej dysfunkcie alebo predčasná ejakulácia počas intimity..

Čo je porušenie

Ak je orgán, ktorý sa dostane do herniálneho vaku, stlačený, jeho krvné cievy sú postihnuté ako prvé. V dôsledku zovretia je prerušená dodávka krvi do orgánu. Zmiernená femorálna prietrž vyžaduje urgentnú chirurgickú liečbu. Stlačenie herniálneho vaku je vážnou komplikáciou tejto choroby.

K porušeniu často dochádza pri časti tenkého čreva. Oddelenie, ktoré je lokalizované blízko miesta kompresie, je výrazne nafúknuté, jeho steny sú tenšie. V prenesených cievach krv stagnuje, v dôsledku čoho plazma začína unikať z lúmenu ciev do brušnej dutiny..

Znaky komplikácií

Nie je možné zamieňať príznaky porušenia predpisov s ničím iným. Priebeh neúplnej alebo úplnej prietrže nespôsobuje pacientovi časť nepríjemných pocitov, ktoré sa pozorujú pri stlačení ciev. Ak sa objavia nasledujúce príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc:

 • zväčšený herniálny výčnelok;
 • vydutie bolo husté, na dotyk veľmi ťažké;
 • s ľahkým dotykom na zapálenú oblasť vzniká a hromadí sa silná bolesť;
 • epiderma femorálnej oblasti je hyperemická, zdá sa, že je horúcejšia ako susediace časti končatiny;
 • ani doktor nedokáže opraviť obsah prietrže;
 • nedostatok stolice na viac ako deň;
 • rozvoj akútnej obštrukcie čreva.

Dočasná úľava, ktorá sa vyskytuje pri obmedzenej prietrži, často pacienta mýli. Pacienti si myslia, že choroba ustúpila a nestojí to za paniku. V skutočnosti neprítomnosť bolesti naznačuje začiatok nekrotického procesu: zovretá časť čreva alebo iného vnútorného orgánu začala zomrieť..

Stav pacienta s obmedzenou prietržou sa rýchlo zhoršuje: bolesť sa stáva neznesiteľnou, opakované vracanie pokračuje, horúčka nie je obmedzovaná antipyretikami. V takejto situácii nemôžete stratiť ani minútu, pretože s rozvojom peritonitídy je riziko úmrtia extrémne vysoké.

Diagnostické metódy

Každý profesionálny chirurg dokáže rozpoznať femorálnu prietrž. Lekár vykoná predbežnú diagnostiku na základe sťažností a vyšetrení pacienta. Mimochodom, vo väčšine prípadov je to dosť a inštrumentálne a laboratórne štúdie sa používajú hlavne na diferenciálnu diagnostiku. Vyšetrenie na podozrivú prietrž stehna pozostáva z týchto postupov:

 • ultrazvuk
 • črevná rádiografia s použitím kontrastného média;
 • všeobecná analýza krvi a moču.

Ako liečiť chorobu konzervatívne

Liečba femorálnej hernie zahŕňa radikálový alebo chirurgický zákrok. V tomto prípade je možné chorobu eliminovať raz a navždy iba na operačnom stole. Konzervatívna terapia má výlučne paliatívnu povahu. S pomocou liekov proti bolesti, špeciálnych cvičení alebo fyzioterapie je nemožné zbaviť sa prietrže. Takáto liečba pomáha zastaviť ďalší vývoj patológie, eliminovať následky choroby a zlepšovať pohodu pacienta..

Konzervatívny spôsob liečby sa môžete uchýliť iba k opraviteľným kýlam. Ak je prietrž narušená alebo prestala byť tlačená do dutiny, pacient je hospitalizovaný a je vykonaná pohotovostná operácia. Stehnová kýla, ktorú nemožno napraviť, je priamou kontraindikáciou akejkoľvek fyzickej aktivity, pacient potrebuje odpočinok na lôžku.

Účinným spôsobom liečby tejto patológie je terapeutická gymnastika. Lekár vyberie špeciálne cviky, aby ovplyvnil špecifickú skupinu stehenných svalov a prednú stenu pobrušnice. Okrem toho sa odporúča, aby pacienti s herniou mali obväz, ktorý pevne fixuje tkanivá a zabraňuje vyklenutiu vnútorných orgánov z femorálneho prstenca. Bandáž by sa nemala používať na ireverzibilnú prietrž.

Operácia bedrovej kýly

Neredukovateľné alebo narušené vzdelávanie naznačuje, že musíte konať naliehavo. Tieto typy hernií vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Pri potvrdenom stlačení obsahu herniálneho vaku sa operácia vykonáva naliehavo.

Hlavným princípom liečby nie je odstránenie prietrže, ale odstránenie defektov femorálneho prstenca, ktoré spôsobili vyčnievanie vnútorných orgánov. Chirurgický zákrok pri tomto ochorení sa nazýva kýlová oprava. Takéto operácie sa uskutočňujú v celkovej alebo lokálnej anestézii. Nedávno sa čoraz viac uchýlili k epidurálnej analgézii, ktorá spočíva v zavedení anestetík do miechového kanála. Citlivosť panvy a končatín pri tomto type anestézie u pacienta úplne chýba, ale pacient je pri vedomí.

Plastická femorálna prietrž netrvá dlhšie ako hodinu. Počas operácie chirurg dôkladne separuje herniálny vak, skúma jeho obsah av prípade absencie patologických zmien (príznaky porušenia) ho vracia späť do dutiny. Ďalším krokom je uzavretie kýlovej brány. Tkanivá femorálneho prstenca sú zosilnené, aby sa zabránilo opätovnému vyčnievaniu.

Dnes existuje veľa prístupov k vykonávaniu opravy prietrže, odborníci však naďalej pracujú na ich zlepšení. Výber spôsobu chirurgického zákroku závisí predovšetkým od veľkosti tvorby prietrže, trvania priebehu choroby a celkového stavu pacienta. Len pred niekoľkými rokmi sa pri operácii človeka s bedrovou kýlou použili iba jeho vlastné tkanivá. Dnes v chirurgickej praxi prevažuje používanie umelých chrupov - druh náplastí, náhrada väzivového aparátu. Takýto materiál je bezpečný a hypoalergénny..

Laparoskopia je uznávaná ako najúčinnejšia metóda chirurgickej liečby prietrže, ktorá umožňuje prístup k patologickej formácii a zabraňuje významnému poškodeniu tkaniva. Pre tento druh zásahu nie je potrebné robiť veľké rezy. Do kýly sa zavedie laparoskop otvorom, ktorého priemer je iba niekoľko milimetrov. Tento typ chirurgického zákroku je menej invazívny, a preto nevyžaduje dlhodobú rehabilitáciu po chirurgickom zákroku.

Femorálna prietrž má tendenciu sa opakovať. Aby sa predišlo opätovnému rozvoju choroby, je dôležité viesť zdravý životný štýl, vyhnúť sa oslabeniu fyzickej námahy a nie samoliečiť..

Femorálna kýla u mužov a žien: príčiny, diagnostika, liečebné taktiky

Ako sa femorálna kýla prejavuje u žien a mužov, príznaky a liečebné metódy femorálna kýla je výstup orgánov brušnej dutiny cez femorálny kanál pod kožu v trieslovine. Toto je jedna z odrôd brušných hernií (predstavuje 5–8% všetkých brušných hernií); taká kýla je tvorená hlavne u žien starších ako 30 rokov. V porovnaní s inými typmi hernií femorálne častejšie spôsobujú ťažkosti pri diagnostike, častejšie sa porušujú a vo všeobecnosti majú zložitejší a zákernejší priebeh..

V počiatočných štádiách výčnelku môže byť takmer asymptomatický alebo sa môže prejaviť nešpecifickými príznakmi. V priebehu času sa príznaky stávajú výraznejšími a spôsobujú pacientom vážne ťažkosti: bolestivé vystupovanie značnej veľkosti, zápcha, nevoľnosť. Po stanovení správnej diagnózy je ľahké odstrániť prietrž chirurgicky.

príčiny

Femorálna kýla sa tvorí preto, že obsah brušnej dutiny alebo panvy vystupuje cez tzv. Femorálny prstenec, medzera vytvorená medzi femorálnou žilou a lakunárnym ligamentom. Hlavným anatomickým a fyziologickým pozadím tohto procesu je stav väzov femorálneho prstenca. Keď oslabia, femorálny krúžok sa rozšíri, orgány ním prechádzajú a formujú femorálny kanál.

Hlavné faktory prispievajúce k výskytu prietrže stehnovej kosti sú:

 • zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • získané choroby spojivového tkaniva - s nimi klesá sila väzov femorálneho prstenca, ktoré tiež pozostávajú z spojivového tkaniva. Oslabené väzy nemôžu vydržať nápor obsahu brušnej dutiny a malej panvy a zostupuje pozdĺž stehna;
 • vrodená patológia spojivového tkaniva, ktorá vedie k rovnakým dôsledkom.

Na druhej strane sa pozoruje zvýšenie vnútrobrušného tlaku pri chorobách a stavoch, ako sú:

 • tehotenstvo (najmä viacnásobné a vodné);
 • patológia dýchacieho systému, sprevádzaná pretrvávajúcim kašľom.

Faktory prispievajúce k vytvoreniu femorálnej prietrže sú:

 • stála ťažká fyzická práca spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží;
 • fyzická neškolenosť, ktorá môže viesť k prietrži aj pri tých fyzických činnostiach v domácnosti, ktoré sa považujú za normálne pre iných ľudí;


nadmerné zaťaženie telocvične s nedostatočnou fyzickou prípravou a neschopnosťou skutočne posúdiť svoje anatomické a fyziologické zdroje pred vykonaním určitých silových cvičení;

 • nadváha a obezita;
 • celkové oslabenie tela po dlhšej vážnej chorobe alebo po prevedení brušných operácií;
 • výrazné zníženie telesnej hmotnosti (zvlášť ostré);
 • poranenia prednej brušnej steny a trieslovej oblasti;
 • choroby, ktoré vedú k narušeniu nervového zásobovania svalov a ich tonusu;
 • pretrvávajúca zápcha;
 • časté trasenie koňom (na koňoch, ako aj autom alebo na bicykli na zlých cestách s hrbolmi a výmoľmi).
 • Ako sa formuje

  Medzi trieslovinou a panvovými kosťami je priestor nazývaný femorálny trojuholník. To je zasa rozdelené na dve časti - svalovú a cievnu. V prvom je iliopsoasový sval a femorálny nerv, v druhom - femorálna artéria a žila. Vaskulárna časť alebo medzera je hlavným miestom vzniku patológie.

  Za normálnych okolností nemá vaskulárna medzera voľné medzery a medzery, ale za určitých podmienok cez ňu - femorálny prsteň, črevná slučka alebo omentum vychádza s pobrušnicou pozdĺž kože predného stehna a tvoria femorálny kanál. Je situovaný takmer vertikálne a má dĺžku tri centimetre. Vonkajší otvor je oválny fossa nachádzajúci sa na širokej fascii stehna.

  prietok

  Normálne je vo femorálnom prstenci lymfatická uzlina (nazývaná tiež lymfatická uzlina Pirogov-Rosenmüller) a malá akumulácia vláknitého spojivového tkaniva. Vďaka svojej mäkkej konzistencii sa tieto útvary nemôžu stať prekážkou pri prechode cez femorálny kanál orgánov, ktoré v skutočnosti tvoria prietrž, zostupujúc pozdĺž vnútorného povrchu stehna. Preto herniálny vak so všetkým jeho obsahom, ktorý prechádza femorálnym krúžkom, sa v priebehu kýly pohybuje vpred a dole, zatiaľ čo tlačí uzol Pirogov-Rosenmüller, ako aj fragment predperitoneálneho tkaniva..

  Pri odchode z podkolenného väzu je prietrž lokalizovaná hlavne pri femorálnej žile v oválnej fosílii. Menej často sa objavuje medzi femorálnou žilou a tepnou..

  Kýla pozostáva z:

  • herniálny vak (fragment pobrušnice, ktorý je vylúčený brušnými orgánmi počas formovania kýly);
  • hernial content.

  Ako prietržový obsah môže byť:


  fragment veľkej omentum (tuková formácia, ktorá pokrýva orgány brušnej dutiny, napríklad zástera);

 • slučky rôznych oddelení tenkého čreva;
 • slučky mobilných (mobilných) častí hrubého čreva;
 • močového mechúra;
 • u žien vaječník a zodpovedajúcu vajcovodu;
 • u mužov - semenníky.
 • Kýla najčastejšie tvorí kmentum a tenké črevo. Niekedy v dôsledku výraznej "uvoľnenosti" femorálneho prstenca tvorí prietrž niekoľko slučiek tenkého čreva - navyše to môžu byť slučky jedného tenkého čreva (napríklad jejunum) alebo niekoľkých (jejunum a jejunum). Kýly „naplnené“ inými formáciami brušnej dutiny alebo panvy sú oveľa menej bežné.

  Na úplnom začiatku choroby sa herniálny výčnelok tvorí čisto na pozadí svalového napätia prednej brušnej steny, ku ktorému dochádza pri fyzickej námahe, ale pri napätí sa nepozoruje kýla. S progresiou patológie sú črevné slučky, omentum a ďalší obsah trvalo (neustále) umiestnené v herniálnom vaku.

  Femorálne kýly sa vyskytujú u žien 4-krát častejšie ako u mužov. Aj keď za posledných 10 rokov sa rozdiel v počte chorôb na femorálnu prietrž medzi ženami a mužmi mierne znížil. Väčšia predispozícia čestného pohlavia k tejto patológii sa vysvetľuje špecifickou anatomickou štruktúrou - konkrétne týmto:

  • širšia panva;
  • širšie medzery (priestory, ktorými prechádzajú femorálne nervy a krvné cievy);
  • slabšie vlákna väzov femorálneho prstenca;
  • významný faktor na zvýšenie svalového napätia v prednej brušnej stene, ako je tehotenstvo a pôrod.

  Femorálne kýly sa rozlišujú:

  • lokalizáciou - jednostranné a obojstranné. Stehnová kýla napravo sa deteguje 2-krát častejšie ako naľavo. Kýla na oboch stranách je diagnostikovaná iba u 10% pacientov;
  • podľa stupňa vývoja - počiatočný, neúplný a úplný;
  • prejavom - oprávnený, nezvratný a znevýhodnený.

  V počiatočnom stupni vývoja je hernálny vak s obsahom na úrovni femorálneho prstenca. V neúplnom štádiu sa do femorálneho kanálika zavádzajú vnútorné orgány, sú však na začiatku a nepohybujú sa ďalej. Pri úplnom štádiu kýla migruje pozdĺž vnútorného povrchu stehna cez celý femorálny kanál a ešte ďalej za ním..

  V priebehu času, s konštantnou „migráciou“ na trieslovinový kanál a naopak, jeho tkanivá sa menia, opraviteľná prietrž sa už samoopravuje (iba pomocou rúk pacienta, milovaného alebo zdravotníckeho pracovníka), navyše je stále ťažšie ju opraviť..

  Nezničiteľná kýla sa vyznačuje tým, že jej obsah sa nedá tlačiť (tlačiť) späť do dutiny, ale nepozorujú sa patologické zmeny od obsahu kýly.

  Obmedzená prietrž sa vyznačuje kompresiou jej obsahu so všetkými z toho vyplývajúcimi negatívnymi dôsledkami, ktoré budú opísané nižšie.

  Opraviteľná prietrž sa často stáva nenapraviteľnou a porušuje sa priedušná prietrž. Existujú však prípady, keď pri rýchlom postupe dôjde k porušeniu obvyklej opraviteľnej nekomplikovanej prietrže bez toho, aby prešlo fázou bez kontroly..

  etiológie

  Zdrojmi formácie femorálnej prietrže u mužov a žien sa môžu stať tieto dôvody:

  • rýchle chudnutie;
  • široká škála zranení brucha, ako sú švy alebo strelné rany, ako aj nehody;
  • dislokácia stehna;
  • zjazvenie po operácii brušných orgánov;
  • porušenie inervácie brušnej steny;
  • kašeľ;
  • ťažkosti s močením;
  • porušenie stolice, ktoré sa prejavuje zápchou;
  • dlhotrvajúca práca alebo niekoľko tehotenstiev v rade;
  • chronický priebeh bronchitídy;
  • intenzívne fyzické úsilie.

  Špecifické faktory výskytu takejto patológie u detí sú:

  • čierny kašeľ;
  • dedičná slabosť brušných svalov;
  • padá;
  • vrodená dislokácia bedra;
  • dlhé silné plač.

  Gastroenterológovia tvrdia, že hlavnú rizikovú skupinu tvoria ženy - z dôvodu anatomického charakteru znakov, štruktúry panvovej dutiny, ako aj detí prvého roku života..

  Patogenéza tohto ochorenia spočíva v tom, že taká kýla sa vytvára na pozadí orgánov, ktoré tvoria brušnú dutinu za jej hranicami cez femorálny kanál, ktorý nepresahuje dva centimetre na dĺžku a má vertikálnu polohu. Hernálny vak zahrnuje orgány ako:

  • veľké olejové tesnenie;
  • niektoré slučky tenkého čreva;
  • dodatok;
  • cékum alebo sigmoidné hrubé črevo;
  • časť močového mechúra;
  • vaječníkov;
  • semenník.

  Komponenty prietrže sú:

  Rysy korigovateľnej femorálnej prietrže

  Samotná korigovaná femorálna prietrž zmizne bez problémov - obsah brušnej dutiny alebo malej panvy sa do dutiny vracia sám alebo s malými ľudskými námahami. S takou kýlou si pacienti sťažujú:


  výstupok na vnútornom povrchu stehna;

 • nevýrazná bolesť alebo pocit nepohodlia pri ťahaní v oblasti trieslovín, dolnej časti brucha a pozdĺž vnútorného povrchu stehna. S nedávnou prietržou sa takéto pocity pozorujú pri svalovom napätí prednej steny brucha - najmä pri chôdzi alebo behu, pri športe, zdvíhaní závaží, pri dlhodobom pôsobení - av pokoji;
 • porucha močenia v prítomnosti močového mechúra v herniálnom vaku;
 • ťažkosti s chôdzou (zabraňuje herniálnemu vyčnievaniu);
 • opuchy nohy zo strany lézie, bolesť a necitlivosť s veľkou prietržou. Vznikajú kvôli tomu, že prietrž tlačí na blízke lode a nervové vetvy..
 • Pri pohľade pozdĺž vnútorného povrchu stehna sa vizualizuje zaoblená mäkká mobilná formácia podobná napučiavaniu, väčšinou pri pohmate bezbolestná. Príznak kašľa je tiež určený palpáciou: ak stlačíte opuch prstami, na tomto mieste pocítite kolísanie, keď pacient kašle..

  Ak klepnete prstami na takú kýlu, potom ak sú v nej črevné slučky, zvuk bude ako keby ťukal na brucho (ako by klepal na bubon) - akoby sa ťukali na bubon (tento zvuk sa tiež nazýva tympanický). Tiež, ak sú v herniálnom vreci črevné slučky, deteguje sa dunenie.

  Klasifikácia kýly a štádia formovania

  Femorálne kýly podľa lokalizácie sú rozdelené na dvojstranné a jednostranné. Podľa charakteru kurzu môže byť vzdelávanie:

  1. Opraviteľný. Ľahko sa vracia do brušnej dutiny s malým úsilím lekára.
  2. Nenapraviteľné. Do brušnej dutiny sa môže vrátiť iba čiastočne alebo zostane nezmenená.
  3. hurt Tento typ patologického procesu je charakterizovaný kompresiou orgánov nachádzajúcich sa v herniálnom kanáli. Táto forma ochorenia je nebezpečná pre rozvoj peritonitídy, gangrény a nekrózy črevných tkanív. Existuje zápal orgánov, ktoré sú pod tlakom samotnej formácie.

  Funkcie nezvratnej femorálnej prietrže

  Pri nezvratnej femorálnej prietrži je pravdepodobné vysoké riziko komplikácií, najmä ak choroba trvá dostatočne dlho. Orgány umiestnené v herniálnom vaku sa môžu zapáliť. Preto sa pacienti môžu sťažovať na:

  • pretrvávajúci výčnelok na vnútornom femorálnom povrchu a výskyt pomerne výrazných bolestí v tejto oblasti;
  • výskyt opuchu tkaniva v oblasti herniálneho výčnelku (k tomu dochádza v dôsledku opuchu tkaniva);
  • zmena farby pokožky pri herniálnom výstupku - stáva sa červenou alebo cyanotickou, jej teplota na dotyk stúpa;
  • ťažkosti s pokusom o vyprázdnenie, neskôr - zápcha. Vznikajú v dôsledku koprostázy - bráneného pohybu výkalov v hrubom čreve, čo je pozorované v dôsledku toho, že črevné slučky sú „zaseknuté“ v herniálnom vaku;
  • príznaky intoxikácie, najmä zvýšenie telesnej teploty - to všetko z rovnakého dôvodu, narušený priechod stolice hrubým črevom, ako aj zápalový proces v dlhých neadresných prietržiach.

  V niektorých prípadoch sa k neredukovateľnej prietrži môže prejaviť najskôr vtedy, keď dôjde k takzvanému narušeniu parietalu - stav, keď nie je zaseknutá celá slučka čreva a je poškodená v herniálnom krúžku, ale časť steny.

  symptomatológie

  Ak chcete rozpoznať chorobu v počiatočnom štádiu a odlíšiť ju od nádoru, musíte mať predstavu o tom, ako sa prejavuje prietrž stehennej kosti. Príznaky tohto ochorenia je ťažké rozdeliť na mužov a ženy. Po dlhú dobu si pacient nemusí byť vedomý problému. Len čo hernálny vak dosiahne určitú veľkosť, všimne si prvé príznaky choroby:

  • kreslenie bolesti v slabinách;
  • vzhľad tuberkulózy v femorálnom trojuholníku;
  • zvýšenie prietrže pri fyzickej námahe;
  • časté nadúvanie a nadúvanie;
  • mravenčenie a mierna necitlivosť končatiny.

  U niektorých pacientov sa pri elefanázii (lymfhostáza) môže vyskytnúť hernia. Môžu sa vyskytnúť ďalšie príznaky v závislosti od toho, ktoré vnútorné orgány sú vo vrecku zapojené. U žien sa môže vyskytnúť femorálna prietrž s atypickým vaginálnym výtokom, zmena farby moču. Mnoho pacientov uvádza časté močenie. U mužov môže byť príznakom femorálnej prietrže zníženie sexuálnej túžby, erektilnej dysfunkcie alebo predčasná ejakulácia počas intimity..

  Funkcie uškrtenej femorálnej prietrže

  Zmiernená femorálna prietrž je diagnostikovaná, keď je orgán, ktorý je uväznený v hernálnom vaku, stlačený predovšetkým jeho krvné cievy. V dôsledku toho je zásobovanie orgánov krvou. Porušenie sa považuje za komplikáciu prietrže.

  Úsek čreva, ktorý sa nachádza pred bodom zovretia, je výrazne opuchnutý, jeho stena sa stenčuje, jeho výživa sa zhoršuje. V uškrtených cievach dochádza k stagnácii krvi. Výsledkom je, že tekutá časť krvi (plazmy) opúšťa lúmen ciev do lúmenu čreva. Z tohto dôvodu sa zvyšuje napínanie črevnej steny, steny ciev sú stlačené ešte viac, výživa črevnej steny trpí ešte viac - proces pokračuje ako „snehová guľa“.

  Pozorované príznaky:

  • zväčšenie herniálneho výčnelku;
  • na dotyk sa stáva hustým;
  • v oblasti herniálneho vaku je bolesť;
  • koža v oblasti herniálneho výčnelku sa stáva na dotyk červenou a horúcou;
  • redukcia obsahu herniálneho vaku nie je možná;
  • pohyb čriev je ťažký - až do rozvoja akútnej črevnej obštrukcie.

  Ak sa priestupok predĺži, dôjde k odumretiu orgánu. V tomto prípade označenia, ako sú:


  zvýšenie bolesti, ktorá sa v pomerne krátkom časovom období rozliala (presahuje hranice herniálneho výčnelku na stehne) a netoleruje, pacient nemôže vydržať stonanie;

 • opakované vracanie, ktoré neprináša úľavu;
 • závažná hypertermia (až do 39-39,5 stupňov Celzia);
 • pozitívne príznaky peritoneálneho podráždenia, ktoré naznačujú vývoj peritonitídy (zápalový proces pobrušnice). To sa zasa objavuje s prebiehajúcim zvieraním: v dôsledku stlačenia krvných ciev zovretého orgánu v ňom rýchlo rastú patologické zmeny, ktoré, ak sa nelieči, sa vyvinú do nekrózy (nekrózy) orgánu. Nekrotické tkanivá a výsledný výpotok vyvolávajú zápal pobrušnice.
 • Slučky tenkého čreva sú najčastejšie porušované.

  príznaky

  Na fotografii - femorálna prietrž u žien
  Pacient s herniou má často silnú bolesť v oblasti panvy. Bolestivé pocity sa môžu počas pohybu zosilniť, zapojiť sa do ťažkej fyzickej práce a vykonávať fyzické cvičenia.

  Príznaky tohto ochorenia sú zavádzajúce: neskúsený odborník môže mať u pacienta podozrenie na endometriózu, ovariálnu cystu a maternicové myómy. Pri týchto patológiách sa ostrá bolesť objavuje aj v oblasti panvových orgánov.

  Medzi príznaky prietrže okrem toho patria:

  • Pohodlie pri pohybe čriev.
  • Nepríjemné pocity počas sexuálneho styku.
  • Streľba na stehno.
  • Vzhľad výčnelku v oblasti bedier. Pri ležaní na chrbte kýla obvykle mizne.

  diagnostika

  Vo väčšine prípadov na základe údajov o sťažnostiach a vyšetreniach nie je ťažké diagnostikovať femorálnu prietrž.

  Inštrumentálne a laboratórne metódy pri diagnostike femorálnej prietrže sa používajú zriedkavo - na účely diferenciálnej diagnostiky, ak existujú pochybnosti o diagnóze..

  Z inštrumentálnych metód je možné uplatniť:

  • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk);
  • irrigoskopia (röntgenové vyšetrenie hrubého čreva pomocou kontrastu).

  Z laboratórnych výskumných metód pre obmedzenú prietrž bude informatívny krvný test, pri ktorom sa stanoví zvýšenie počtu leukocytov a tzv. Posun leukocytového vzorca doľava (nadhodnotený obsah jednej z foriem leukocytov)..

  Odlišná diagnóza

  V niektorých prípadoch by sa prietrž femuru mal odlišovať od chorôb, ako sú:


  Lipóm. Pri lipóme nedochádza k „prichyteniu“ formácie k inguinálnemu prstencu a k inguinálnemu kanálu, je mäkší na dotyk ako kýlový výčnelok, ktorý je väčšinou bezbolestný;

 • lymfadenitída - zápal regionálnych lymfatických uzlín, ktorý môže byť dosť veľký. Zapálený uzol je na rozdiel od herniálneho výčnelku hlavne pohyblivý v malom rozsahu;
 • tromboflebitída - zápal upchatých ciev. Tromboflebitídu často sprevádzajú kŕčové žily dolnej končatiny. Charakteristickým znakom je aj hluk vznikajúci v dôsledku tvorby krvi;
 • vredy - najmä tuberkulózny absces. Hnisavé formácie sú okamžite sprevádzané zvýšením telesnej teploty, s prehmataním je diagnostikovaná prítomnosť tekutiny. Tuberkulózny absces možno vylúčiť na základe toho, že neexistuje žiadna tuberkulózna história;
 • aneuryzma (výčnelok) steny tepny. Jeho veľkosť je menšia ako prietrž a je vyprázdnená ľahšie, ako je upravený obsah herniového vaku;
 • exacerbácia už existujúcej artritídy bedrového kĺbu (s ňou, rovnako ako pri femorálnej prietrži, sa vyskytuje bolesť v slabinách a na vnútornom povrchu stehna, najmä pri pohybe). Pri artritíde nebude na vnútornom stehne žiadny charakteristický opuch.
 • Aký je rozdiel medzi opraviteľnou a nezmeniteľnou prietržou?

  Ak sa v počiatočnom štádiu ochorenia objavila formácia, potom zmizla, potom sa časom stala menej pohyblivou v dôsledku zmien v tkanivách trieslového kanálika. Kýla, ktorá mohla byť napravená ešte nedávno, sa už nerieši samostatne. Teraz, na odstránenie hrče, bude to vyžadovať úsilie.

  Na rozdiel od pravákov nemôže byť neredukovateľná prietrž a jej obsah žiadnym spôsobom tlačená späť do dutiny. V tomto prípade pacient nepociťuje žiadnu bolesť, nepohodlie.

  liečba

  Liečba femorálnej prietrže môže byť:

  Konzervatívne liečenie je paliatívna metóda - to znamená, že neodstraňuje prietrž, ale pomáha len:

  • spomaliť ďalší rozvoj kýly;
  • eliminovať následky choroby;
  • aby sa zabránilo ich výskytu.

  Konzervatívna liečba sa používa iba pri korekčných a neštiepených kýlach..

  Konzervatívne liečenie femorálnej prietrže je založené na týchto účeloch, ako sú:

  • zákaz zdvíhania ťažkých predmetov;
  • posilnenie svalov pomocou špeciálne vybraného komplexu liečebných cvičení - zatiaľ čo cvičenia posilňujú svaly ako celok, ale špecifické svalové skupiny stehna a prednej brušnej steny;
  • Vyhýbanie sa cvičeniam, pri ktorých sa zvyšuje tlak na brušnú tlač;
  • použitie obväzu - špeciálny pás, ktorý fixuje tkanivo a zabraňuje orgánom brušnej dutiny a malej panvy vniknúť do trieslovinového kanálika.

  Bandáž sa používa iba pri korekcii femorálnej prietrže..


  Nevratné a narušené odrody hernií vyžadujú výlučne chirurgický zákrok. V prípade porušenia sa musí vykonať ako núdzová situácia.

  Všeobecným princípom chirurgického zákroku je odstránenie defektu femorálneho prstenca, v dôsledku ktorého sa obsah brušnej dutiny alebo malej panvy voľne ponáhľa po povrchu stehna a tvorí femorálny kanál. Chirurgický zákrok pri stehnovej prietrži sa nazýva oprava prietrže.

  Takéto operácie sa môžu vykonávať v nasledovnej anestézii:

  • lokálna anestézia;
  • epidurálna analgézia (anestetiká sa injikujú do miechy, takže po určitú dobu sa stratí citlivosť všetkých štruktúr pod úrovňou podávania liečiva);
  • anestézie.

  Lokálna anestézia na chirurgickú liečbu femorálnej prietrže sa používa čoraz menej - v dôsledku toho, že bolesť úplne nezmizne (najmä ak je obsah kýly fragmentom čreva, ktorého mezentéria je veľmi citlivá formácia a v dôsledku syndrómu bolesti sa môže vyskytnúť dokonca aj bolesť). šok).

  Počas operácie sa hernálny vak vylučuje, jeho obsah sa kontroluje kvôli zmenám a vracia sa späť do dutiny a kýlová brána (miesto výstupu) sa šije. V tomto prípade sa používa tzv. Plastická chirurgia - posilnenie tkaniva, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže. Existuje mnoho druhov plastov s femorálnou prietržou, moderní chirurgovia ich neustále zdokonaľujú. Výber metódy plastov závisí predovšetkým od:

  • veľkosť prietrže;
  • predpis jej vzdelania;
  • stav tkaniva pacienta.


  Ak sa na začiatku operácie femorálnej prietrže použili na posilnenie tkanív iba tkanivá pacienta (väzivo a aponeuróza - hustá doska spojovacích tkanív pokrývajúca svaly), teraz sa používajú protézy - syntetické materiály vo forme náplastí. Sú vylepšené a sú špeciálne navrhnuté hypoalergénny materiál..

  V poslednej dobe sa stáva čoraz populárnejšou endoskopická metóda liečby femorálnej prietrže. S tým nerobia veľké rezy, ale používajú endoskop (ohybná trubica s integrovanou optikou), ktorá sa privádza cez malú dierku v tkanivách na miesto oslabených tkanív a s ňou sa šije defekt tkaniva, ktorý viedol k vytvoreniu femorálnej prietrže.

  Rehabilitačné obdobie

  Do dvoch týždňov po chirurgickom zákroku sa pacientovi zobrazí kľud. V tomto okamihu je predpísaný priebeh liečby bolesti, pretože oblasť stehu je bolestivá.


  Foto 2. Po prvom uvedení do prevádzky sa nesmú závažia zdvíhať a vykonávať činnosti, ktoré môžu viesť k napätiu v bruchu. Zdroj: Flickr (Cursos gratis).

  Po prepustení bude rehabilitácia založená na týchto pravidlách:

  • v prvých dňoch nezdvíhajte nič ťažšie ako 5 kg;
  • Nezakláňajte sa dopredu a uistite sa, že obväz na šve je čistý;
  • noste elastický obväz po dobu troch mesiacov;
  • do šiestich mesiacov nepriberajú na váhe;
  • Chráňte pred chorobami, ktoré spôsobujú kašeľ;
  • po kúpeli ošetrite šev detským práškom.

  Lekár môže odporučiť restoratívnu gymnastiku, ale až po úplnom zahojení rany. Okrem toho sa budete musieť držať diéty, aby ste zabránili zápche. Strava zahŕňa:

  • potraviny bohaté na bielkoviny (pohánka, kuracie mäso, šampiňóny, rybie mäso);
  • pitie veľkého množstva tekutých a konzumných mliečnych výrobkov;
  • jedlo najmenej 4 krát denne v malých porciách.

  Po operácii odstránenia femorálnej prietrže je zakázané jesť mastné, údené a vyprážané jedlá, piť kávu alebo perlivú vodu..

  Je možný relaps?

  K recidíve femorálnej prietrže po operácii dochádza v 20% zo 100 prípadov. Dôvodom je:

  • neúplné uzavretie vonkajšieho alebo vnútorného femorálneho prstenca chirurgom;
  • operácia, pri ktorej nebol ingvinálny väzivo dostatočne zatiahnutý a ihla bola plytká.

  Inými slovami, relaps je možný, ak chirurg urobí technickú chybu, v dôsledku ktorej orgány so zvýšeným vnútrobrušným tlakom opäť spadnú do femorálneho kanálika..

  prevencia

  Preventívne opatrenia na zabránenie rozvoja femorálnej prietrže sú v zásade vyhýbanie sa faktorom vyvolávajúcim prietrž. V prvom rade zahŕňajú:

  • normalizácia trávenia, vyhýbanie sa potravinám, ktoré by vyvolali rozvoj zápchy a v dôsledku toho zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Na zabránenie zápchy sa odporúča používať vlákninu;
  • včasná liečba chorôb dýchacieho systému, ktoré sú sprevádzané neustálym kašľom (chronická obštrukčná bronchitída, pľúcna tuberkulóza);
  • zamedzenie práce súvisiacej s ručným prevodom závaží;
  • ak sa nedá zabrániť prenosu gravitácie - jeho rozdelenie medzi obidve ruky alebo použitie plecniakov;
  • vyhýbanie sa konštantným a ostrým zaťaženiam v telocvični, ich miernejšie hromadenie počas dlhšieho času, ako sa očakávalo;
  • na druhej strane boj proti nadmernej hmotnosti - zabránenie náhlemu chudnutiu. Tí, ktorí chcú schudnúť, ale majú výrazný stupeň zneuctenia, by sa mali poradiť s odborníkom na výživu, aby si vybral miernu stravu;
  • odvykanie od fajčenia (vyvoláva kašeľ, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak a choroby tkanív - vrátane spojivového tkaniva, od sily ktorej závisí sila femorálneho prstenca);
  • s koníčkom pre jazdu na koni - odmietnutie rysa a cvalu;
  • počas tehotenstva a po operáciách brucha - obväz.

  Dôsledky a predpoveď

  Prvým poplachom bude nenapraviteľnosť vzdelávania. Od tejto chvíle je možné očakávať porušenie ostrým pohybom, zvýšenie tlaku v bruchu a fyzickú námahu. Opraviteľná prietrž však môže byť komplikovaná zápalom, peritonitídou, črevnou obštrukciou, ktorá bude predchádzať porušovaniu.

  Prognóza ochorenia s nekomplikovaným priebehom je priaznivá.

  Vždy existuje riziko komplikácií a pri absencii liečby asi u 85% pacientov dôjde k porušeniu. Po operácii je dôležité dbať na prevenciu opakovaného výčnelku a komplikácií. Za týmto účelom lekár predpíše nosenie obväzov, diétu, miernu fyzickú aktivitu, fyzioterapeutické procedúry.

  predpoveď

  Prognóza femorálnej prietrže je všeobecne priaznivá pre zdravie a život. Lekári zaznamenávajú zvýšenie vedomia pacientov, ktorí pri najmenšom príznaku prietrže idú na kliniku - toto vedomie pomáha zaistiť, aby prietrž bola operovaná včas bez rizika komplikácií..

  Prognóza sa zhoršuje s obmedzenou prietržou, najmä ak je porušenie pozorované dlhšie ako 5 hodín - to je spojené so zvýšeným rizikom nekrózy tkaniva, rozvoja peritonitídy a smrti. Pri obmedzenej prietrži a vývoji zmien v tkanivách vymačkaného orgánu sa môžu klinické príznaky objaviť neskoro, čo zhoršuje klinickú situáciu.

  Kovtonyuk Oksana Vladimirovna, lekársky pozorovateľ, chirurg, lekársky konzultant

  8 dnes

  (195 hlasov, priemer: 4,63 z 5)

  Súvisiace príspevky
  Hip protetika: Všetko o chirurgii
  Mediastinálne cysty: príčiny, príznaky, liečba

  komplikácie

  Najnebezpečnejšou komplikáciou femorálnej prietrže je smrť črevného tkaniva. V tomto prípade sa bolesť stane neznesiteľnou, v stolici je akútne oneskorenie. Ak sa tak stane, je indikovaná operácia, ktorá odstráni nielen výstupok, ale aj určitý fragment čreva. S vývojom hnisavého procesu sa obsah môže šíriť subkutánnym tkanivom, čo vedie k bolestivému šoku. Vyskytuje sa zápal okolitých orgánov a tkanív. Ak ignorujete príznaky a neporadíte sa s lekárom včas, môže dôjsť k fatálnemu výsledku..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  a) Indikácie pre laparoskopickú plastovú ingínovú herniovú sieťku:
  - Plánované: viacnásobné relapsy, bilaterálna chirurgia, výrazná slabosť fascie. Indikácie, na rozdiel od otvorenej operácie, nie sú definitívne určené, pretože tento zásah je výberovou operáciou iba v niektorých centrách.
  Pupočná prietrž je elastický výčnelok podobný nádoru, ktorý sa vyskytuje v dôsledku oslabenia spojivového tkaniva pobrušnice. Je možné urobiť bar s pupočnou prietržou?
  Diagnóza cirhózy pečene zahŕňa komplexné vyšetrenie funkcie pečene: všeobecný krvný test, biochemické, imunologické krvné testy, stanovenie markerov vírusovej infekcie, hardvérové ​​diagnostické metódy.