loader

Hlavná

Žalúdok

Prehľad burzitídy lakťového kĺbu: podstata choroby, typy, príznaky a liečba

Burzitída lakťa je zápalová lézia synoviálnej vaky. Vďaka tesnej blízkosti neurovaskulárneho zväzku a tenkej vrstve tukového tkaniva sú kĺby lakťov citlivé na rôzne traumatické faktory, ktoré ostro reagujú aj na najmenšie poškodenie. V reakcii na zápal začína vnútorné puzdro kĺbového vaku aktívne vytvárať kĺbovú tekutinu, ktorej nadbytočné množstvo bursa bobtná a zväčšuje sa. Klinicky sa to prejavuje lokálnym opuchom, bolesťou od mierneho po akútne pulzovanie, čo núti odmietnuť akékoľvek pohyby ramena v lakťovom kĺbe..

Ochorenie sa častejšie diagnostikuje u mužov mladého a stredného veku. Je charakteristická pre športovcov, študentov a ľudí, ktorí povolaním preťažujú lakte: účtovníci, administratívni pracovníci, hodinári, baníci. Týka sa to aj ľudí s dnou alebo inými druhmi artritídy..

Burzitída lakťového kĺbu zvyčajne nepredstavuje vážne nebezpečenstvo, celkový stav sa mierne zhoršuje. Prognóza je priaznivá aj pri chirurgickej liečbe s ďalšou rehabilitáciou. To však neznamená, že choroba sa môže brať na ľahkú váhu: existujú prípady, keď sa infekcia s hnisavým zápalom šíri do okolitých tkanív alebo sa prenáša cez telo s prietokom krvi, čo vedie k vážnym následkom (flegmon, sepsa, osteomyelitída, fistula, lymfadenitída alebo pretrvávajúce kontraktúry)..

Ďalej sa podrobne zaoberáme príčinami a zmenami, ktoré sa vyskytujú v synoviálnom vaku počas zápalu, príznakmi a možnosťami liečby rôznych typov burzitídy lakťa..

Mechanizmus vývoja a najmä burzitída lakťa

Spoločný vak je štrbinová kapsula so synoviálnou tekutinou vo vnútri, ktorá pôsobí ako mazivo na uľahčenie pohybu v kĺbe. Je to druh tlmiča nárazov, ktorý chráni kosti a periartikulárne tkanivá pred trením alebo tlakom..

Pri zápale, ktorý sa začal z jedného alebo druhého dôvodu v kĺbovej dutine, sa zvyšuje produkcia synoviálnej tekutiny, mení sa jej povaha a zloženie, objavuje sa bolestivosť a vyvíja sa burzitída lakťového kĺbu. Taška sa zväčšuje, napučiava, niekedy dosahuje značnú veľkosť. Ak sa exsudát zmieša s krvou, objaví sa hemoragická burzitída. Ak je zápal spôsobený infekčnými agensmi, ktoré spadli do dutiny, vyvíja sa hnisavý proces, ktorý môže ísť do susedných tkanív a dokonca aj do orgánov. S predĺženým priebehom choroby sa tvoria zrasty, ohniská nekrózy alebo kalcifikácia.

Opuch lakťového kĺbu s burzitídou

Vývoj a priebeh ulnarovej burzitídy má dva charakteristické znaky:

Po prvé, lakťový kĺb je viac náchylný na zranenie a preťaženie, pretože nie je chránený tukovou vrstvou ani svalmi. Preto je burzitída lakťového kĺbu diagnostikovaná častejšie ako napríklad burzitída kolena a je na prvom mieste medzi zápalmi burzy iných kĺbov..

Po druhé, pri ulnárnej burzitíde z troch synoviálnych vakov lakťa je bursa umiestnená na povrchu extenzora v oblasti ulnarského procesu častejšie postihnutá. Pri burzitíde kolena sú z desiatich častejšie postihnuté iba tri vaky a vyčnievanie zapáleného môže byť nielen smerom k patelle, ale tiež do chrbtovej jamky..

Zápal burzy v oblasti ulnarového procesu

V ostatných sa priebeh choroby prakticky nelíši od zápalu burzy zvyšných kĺbov.

Príčiny choroby

Existuje veľa dôvodov, ktoré vyvolávajú zápal burzy. Hlavným problémom sú rôzne mechanické poranenia: modriny kolena, odreniny, rany, zlomeniny a tiež mikrotraumy v dôsledku denného zvýšeného zaťaženia..

 • ukladanie solí v synoviálnej dutine;
 • artritída rôznych typov: dna, reumatoid, psoriatická;
 • erysipel;
 • vrie, preležiny, karbunkly s infekciou spôsobenou lymfou alebo krvou do kĺbu infekcie.
 • cukrovka,
 • imunodeficiencie,
 • Staroba,
 • metabolické poruchy,
 • odborná činnosť,
 • prítomnosť autoimunitného ochorenia,
 • alergické reakcie,
 • brať steroidy.

Druhy burzitídy

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

klasifikáciaNázory
Proces upstreamakútna
subakútnej
Opakujúci
chronický
Podľa lokalizácie zápaluBursitída subkutánneho ulnarového vaku
Interosseous ulnar bursitis
Ray burzálna burzitída
Vzhľadom na patogénNešpecificky infikovaný (patogén - streptokok, stafylokok)
Špecificky infikovaný (patogén - gonokok, svetlo spirochete, mycobacterium tuberculosis atď.)
Kvôliprofesionálny
vápno
valgus
brucelóza
proliferujúce
Zloženie kĺbového exsudátusérový
hemoragické
vláknitý
hnisavý
 • Subkutánna bursa je častejšie postihnutá vývojom serózneho typu choroby.
 • Nešpecifická infikovaná burzitída lakťa je tiež častá, zriedkavo brucelóza, syfilitický alebo iný špecifický typ..
 • Zo všetkých typov patológie je hnisavá najnebezpečnejšia, pretože spôsobuje závažné komplikácie: sepsa, osteomyelitída, výskyt abscesu, flegmon, fistula, zápal ulnárnych lymfatických uzlín..
 • Najviac "neškodná" - serózna burzitída lakťového kĺbu, pretože tekutina kĺbov nie je infikovaná.

Primárny purulentný proces sa vyvíja, keď je zranený lakť, sekundárny - na pozadí existujúceho akútneho alebo chronického procesu po infekcii tajomstvom burzy..

Posttraumatická serózna burzitída sa môže časom zmeniť na purulentnú kvôli vysokému riziku infekcie pravdepodobne existujúcimi zraneniami, poškriabaním alebo iným narušením integrity pokožky..

Ako liečiť burzitídu lakťa doma

Zápalové ochorenia kĺbov nie vždy spôsobujú silnú bolesť. Niekedy majú chronický priebeh a nespôsobujú vážne nepohodlie. Niektorí pacienti však uprednostňujú liečbu nezávisle od lekára. Tento prístup však môže viesť k vážnym komplikáciám. Liečba takýchto patológií doma je možná, ale musí sa vykonávať pod vedením lekára.

Vlastnosti liečby burzitídy

Burzitída je jednou z najbežnejších patológií ovplyvňujúcich kĺby. Toto ochorenie je zápal periartikulárnej sliznice vaku. Pomerne často burzitída postihuje lakeť. Táto patológia sa vyskytuje v každom veku u mužov a žien. Zápal periartikulárneho vaku vedie k silnej bolesti, obmedzeniu pohyblivosti ramena. Znakom tejto patológie je výskyt zaoblenej bolestivej hrudky priamo na lakte.

Liečba burzitídy lakťového kĺbu sa má začať čo najskôr. Ak choroba pokračuje v akútnej forme, spôsobuje silnú bolesť, takže pacienti sa zvyčajne zvyčajne poradia s lekárom. Ale ak sa vám podarí vyrovnať sa s bolesťou za pár dní, niektorí ľudia si myslia, že problém je vyriešený, takže lekárska pomoc sa nevyžaduje..

Aj keď zápal sliznice vaku nezmizne tak rýchlo. Môže ísť do chronickej formy. Stáva sa to pomerne často, najmä u ľudí, ktorí príliš nezaťažujú ruku. Zápalový proces v sliznici môže nastať v latentnej forme, bez toho, aby to ovplyvnilo činnosť kĺbu, ale postupne povedie k závažným komplikáciám..

Chronická burzitída je charakterizovaná bolesťou, ktorá sa vyskytuje pravidelne. Ruku je ťažké ohnúť a neviazať. A na strane lakťa rastie guľatá bolestivá rana. Tento stav nie je možné ignorovať, v tomto prípade je tiež neprijateľná samoliečba. Koniec koncov, burzitída môže byť spôsobená bakteriálnou infekciou, jej šírenie môže viesť k osteomyelitíde, artritíde, abscesu alebo sepse. Dlhodobý zápalový proces môže mať za následok nekrózu stien burzy alebo výskyt adhézií jaziev. Dôsledkom môže byť úplné obmedzenie funkcií lakťového kĺbu.

Preto by sa liečba burzitídy mala začať včas. Najlepšie je, ak lekár po vyšetrení zvolí metódy liečby. Liečba sa môže vykonávať nezávisle doma, ale musí byť komplexná. Okrem toho sa musia všetky metódy používať pod dohľadom lekára. Koniec koncov, niektoré ľudové lieky alebo lieky môžu poškodiť iba burzitídu a pri výskyte hnisavého zápalu je na odstránenie hnisu potrebný chirurgický zákrok..

Pravidlá zaobchádzania doma

Burzitída je ochorenie, pri ktorom nie je potrebná hospitalizácia. Preto sa liečba vykonáva vždy doma. Hlavnou podmienkou jeho úspechu je povinná prehliadka lekárom. Pomôže to určiť typ burzitídy, závažnosť jej priebehu a prítomnosť možných komplikácií..

Okrem toho je potrebné ihneď po objavení sa bolesti v lakte obmedziť jeho motorickú aktivitu. Na to môžete použiť elastický obväz alebo špeciálny obväz. Pomôže to zaistiť, aby bol kĺb úplne v pokoji, čo je potrebné na zníženie bolesti a zníženie opuchu. Ak dôjde k akútnemu zápalu, môžete použiť obklady za studena. Môže to byť ohrievač ľadovej vody alebo sada ľadu. Ale robiť také obklady je možné iba v počiatočnej fáze. A je potrebné obmedziť pohyby lakťom na niekoľko dní, až kým zápalový proces nezmizne.

Účinnosť liečby ulnar burzitídy doma sa dá ľahko overiť. Pri správnej terapii by sa zápal mal rýchlo zmierniť a bolesť by mala postupne ustupovať. Správna terapia môže rýchlo liečiť burzitídu. Ak opuch nezmizne a bolesť sa ustáli, musíte sa poradiť s lekárom o zmene liečebných metód. Ak sa opuch začne zvyšovať, kĺby začervenajú a zahrejú a objavia sa príznaky všeobecnej intoxikácie, vyžaduje sa okamžitá lekárska pomoc..

Aké metódy sa používajú

Pri liečbe burzitídy je potrebná komplexná terapia. Používajú sa rôzne metódy, ktorých výber závisí od individuálnych charakteristík priebehu choroby. Cieľom liečby by malo byť zmiernenie bolesti, zápalu, odstránenie príčiny zápalu, obnovenie pohyblivosti lakťa. Často je stále potrebné zničiť infekciu.

Terapia sa zvyčajne uskutočňuje pomocou týchto metód:

 • Lieky na zmiernenie bolesti, zápalu, usmrtenia infekcie a obnovenie krvného zásobenia kĺbu.
 • Imobilizácia kĺbov je potrebná, aby sa zabránilo podráždeniu burzy počas pohybu, čo pomáha predchádzať komplikáciám.
 • Fyzioterapeutické procedúry a masáže sa používajú po odznení akútneho zápalu, ktoré pomáhajú urýchliť regeneráciu.
 • Fyzikálna terapia je potrebná na obnovenie funkcií lakťového kĺbu a na zabránenie vzniku kontraktúr.
 • Špeciálna strava poskytuje telu všetky potrebné živiny a pomáha predchádzať exacerbáciám.
 • Ľudové lieky sú pomocnou metódou, ktorá pomáha liečiť burzitídu rýchlejšie..

Liečba drogami

Na zmiernenie zápalového procesu sa nevyhnutne používajú lieky. Môže ísť o nesteroidné protizápalové lieky, kortikosteroidné hormóny, lieky proti bolesti, antibakteriálne lieky. Používajú sa vo forme tabliet, injekcií alebo mastí. Nie je však možné prísť na to, ako liečiť burzitídu..

Pri burzitíde lakťového kĺbu sa najčastejšie používa niekoľko liekov:

 • Ketonal je silné analgetické a protizápalové činidlo. Používa sa najčastejšie vo forme tabliet, ale existuje masť s rovnakým zložením. Tento liek znižuje zápal a bolesť. Zmierňuje však iba príznaky, preto sa používa ako súčasť komplexnej liečby.
 • Pri akútnej bolesti sa môžu predpísať injekcie Analgin alebo Baralgin. V zložitých prípadoch sa niekedy používajú blokády novokainu..
 • Pri ťažkom zápale sa glukokortikosteroidy používajú vo forme tabliet alebo injekcií. Môže to byť napríklad hydrokortizón, dexametazón, metipred alebo diprospan.
 • Roztok dimexidu má silný protizápalový, analgetický a antibakteriálny účinok. Používa sa na ohrievanie obkladov. Je najúčinnejší v kombinácii s novokainom a hydrokortizónom.
 • Kolagénová masť pomôžu zmierniť zápal. Jeho hlavným účelom je však stimulovať procesy regenerácie buniek. Toto je veľmi dôležité pri burzitíde, pretože masť pomôže predchádzať komplikáciám a urýchli opravu tkanív..
 • Z vonkajších činidiel sa často používajú masti na báze nesteroidných protizápalových liekov. Môže to byť napríklad Voltaren, Dolobene, Diclofenac, Nise.
 • Účinne zmierňuje bolesť a opuch Vishnevsky masť. Je lepšie použiť ho ako komprimáciu. Niekedy sa odporúča masť zriediť alkoholom, čo zvýši otepľovací účinok obkladu a zlepší prenikanie zložiek masti do.
 • V prípade bakteriálnej infekcie je používanie antibiotík povinné. V tomto prípade sa najčastejšie predpisuje doxycyklín, klaritromycín alebo ceftriaxón.

fyzioterapia

Použitie týchto metód pomáha zlepšovať krvný obeh v kĺbe a aktivuje procesy regenerácie tkanív. Fyzioterapia sa používa v štádiu upokojujúceho zápalu. Zvyčajne sa vykonávajú v zdravotníckom zariadení, niektoré postupy sa však môžu vykonávať doma. Po konzultácii s lekárom môžete sami vykonať suché zahriatie kĺbu zahriatou soľou, ľanovými semienkami alebo modrou lampou. Účinné bahenné zábaly, aplikácie s Bischofitom alebo parafínom sú účinné. Takéto metódy sa používajú iba v prípade, že zápal lakťa nie je sprevádzaný hnisavým zápalom..

Okrem toho si doma môžete robiť liečivé kúpele pre lakte s prídavkom minerálnych vôd, morskej soli, terpentínu, ihličia alebo odrezkov bylín. Po kúpeli musíte ruku zohriať a poskytnúť jej pokoj. Preto je najlepšie robiť ich v noci.

Po ukončení akútneho zápalového procesu sa aplikuje masáž. Ak existuje hrbol, nie je masírovaný. Dopad by mal byť na oblasť nad a pod ňou. Pomôže to zlepšiť krvný obeh a metabolické procesy, urýchliť obnovenie kĺbových funkcií a zmierniť bolesť. Masáž bude efektívnejšia, ak tak urobíte s akýmkoľvek analgetickým krémom alebo éterickými olejmi. Obzvlášť často sa používajú zmesi levandule a eukalyptu. Pomocou týchto prostriedkov môžete jemne masírovať samotný kužeľ.

Ľudové metódy

Najčastejšie je doma burzitída lakťového kĺbu liečená ľudovými liekmi. S miernym priebehom choroby môžu iba také metódy zmierniť zápal a bolesť..

Existuje niekoľko receptov, ktoré sa používajú najčastejšie, pretože sú efektívne, dobre tolerované a ľahko použiteľné..

 • Uvoľňuje opuch a soľou obkladom odstraňuje tekutinu zo spoločného vrecka. Musíte poliať polievkovú lyžicu soli v pol litri vriacej vody. Navlhčite husté tkanivo a obal zabalte. Izolujte šálkou navrchu. Je lepšie robiť takúto komprimáciu v noci.
 • Nastrúhajte surové zemiaky na hrubom strúhadle. Pripevnite si lakť a bandáž. Zabalte na ňu teplý šál. Kompresiu môžete nechať cez noc. Pomáha odstraňovať prebytočnú vodu z burzy, čím znižuje opuch.
 • Zmierňujú bolesť a znižujú opuch listov kapusty alebo lopúcha. Musia sa umyť horúcou vodou, pokrčené tak, aby nechali šťavu a zabalili lakeť. Zabalte papier navrch a potom teplou šálkou.
 • Na krémy by sa mala používať propolisová tinktúra. Časť tkaniva je v nej navlhčená a aplikovaná na hrču a potom je izolovaná. Kompresiu môžete podržať najviac 3 hodiny. Urýchľuje regeneráciu tkanív a zrýchľuje metabolizmus..
 • Na zmiernenie zápalu môžete urobiť obklady z odvarov koreňov lopúcha. Po zabalení lakte ho musíte dobre zohriať a do ruky si zaistíte pokoj.
 • Účinný pri masťoch burzitídy na báze medu. Môžete ho zmiešať s alkoholom a aloe šťavou alebo nakrájanou cibuľou a mydlom na pranie. Tieto zmesi sa používajú na obklady..

Výživa

Pri akútnom a chronickom zápalovom procese sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu. Z stravy je potrebné odstrániť všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť zvýšený zápal. Sú to marinády, uhorky, konzervované potraviny, mastné mäso, vnútornosti, alkohol. Aby sa zabránilo hromadeniu tekutín v kĺboch, soľ, údené mäso, horúce korenie sú vylúčené zo stravy.

Je užitočné jesť viac zeleniny a ovocia, piť minerálnu vodu, sušené ovocné kompóty, zelený čaj, odvar divej ruže alebo lístia brusnice. Pravidelná konzumácia grapefruitového džúsu pomôže zmierniť zápal. Nezabudnite do stravy zahrnúť želatínu, aspik, želé. Môžete tiež použiť rôzne ľudové recepty. Napríklad použitie zmesi octu z medu a jablčného muštu alebo masla a propolisu vám pomôže zotaviť sa. Odvar z zelerových semienok znižuje závažnosť zápalového procesu.

Rehabilitačná terapia

Priebeh akútneho obdobia ochorenia zvyčajne trvá asi 2 až 3 týždne. Po celú dobu je potrebné používať metódy liečby predpísané lekárom a obmedziť pohyby lakťov. Ale potom je dôležité začať nakladať kĺb, aby sa zabránilo svalovej atrofii a rozvoju kontraktúr. Za týmto účelom sa vykonáva masáž kĺbov a špeciálne cvičenia terapeutickej gymnastiky. Objem a intenzita pohybov sa musí postupne zvyšovať.

Po prvé, cvičenia sa vykonávajú s podporou chorého lakťa zdravou rukou. V kĺbe je potrebné vykonať pomalú ohyb. Natiahnite ruku najskôr pasívne, potom postupne natiahnite lakte. Najlepšie je, ak je komplex cvičení menovaný odborníkom, ale môžete to urobiť doma.

Najprv je lepšie sa vyhnúť rýchlemu ohnutiu alebo roztiahnutiu lakťa, náhlym pohybom a zdvíhaniu závaží. Takéto obmedzenie fyzického stresu na kĺbe by malo byť najmenej 2 až 3 mesiace. Ale zvyčajne pri správnej liečbe sa pacient môže vrátiť do normálneho života za mesiac.

zistenie

Ak pacient včas venoval pozornosť bolesti a konzultoval s lekárom, burzitída sa dá úspešne liečiť doma. Takáto liečba je účinná aj pri chronickom patológii. Hlavnou podmienkou takejto terapie je povinná konzultácia s lekárom. V skutočnosti iba v miernych prípadoch bez komplikácií je možné liečiť alternatívnymi metódami. Pri ťažkej burzitíde môže byť potrebný chirurgický zákrok. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité začať so správnou liečbou čo najskôr..

Burzitída lakte

Burzitída lakťového kĺbu („burzitída športovca“, „burzitída študenta“) je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v synoviálnom vaku lakťového kĺbu. Burzitída lakťov je najbežnejšou formou všetkých burzitíd. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u mladých ľudí a ľudí stredného veku, zatiaľ čo muži sú naň náchylnejší..

Synoviálny vak (bursa synovialis) je štrbinovitá formácia, ktorá je oddelená od okolitých tkanív pomocou kapsuly a obsahuje malé množstvo synoviálnej tekutiny. Synoviálny vak vykonáva funkciu tlmenia, chráni okolité tkanivo pred nadmerným trením a tlakom. V prípade nadmerného zaťaženia alebo trvalej mikrotraumy v synoviálnom vaku sa vyvíja aseptický (t.j. neinfekčný) zápal, zatiaľ čo synoviálna tekutina sa začína aktívne vyvíjať, čo postupne synoviálny vak napína. Ak je infekcia pripojená, aseptický zápal prechádza do hnisavého stavu, ktorý sa môže šíriť do susedných tkanív.

V oblasti lakťového kĺbu sa nachádzajú podkožné ulnáry, medzizávkové ulnáre a rádiolaktické synoviálne vaky. V 70 až 80% prípadov je postihnutý podkožný ulnárny synoviálny vak, ktorý sa nachádza v oblasti ulnárneho procesu..

Príčiny zápalu lakťa a rizikových faktorov

Medzi hlavné príčiny burzitídy lakťového kĺbu patrí:

 • reumatoidná artritída;
 • dna;
 • alergické procesy;
 • prudké zvýšenie fyzickej aktivity pri preťažení lakťového kĺbu;
 • trauma na periartikulárny vak a šľachy.

V tomto prípade je rozvoj infekčného procesu možný, keď mikroorganizmy vstúpia poškodením s narušením integrity kože, abscesu alebo varu v lakte. Pri vare, karbunkuloch, otlakoch, hnisavých ranách, osteomyelitíde môže infekčný agens vstúpiť do synoviálneho vaku hematogénnou alebo lymfogénnou cestou..

Rizikom rozvoja burzitídy lakťového kĺbu sú športovci, osoby zaoberajúce sa ťažkou fyzickou prácou (baníci, pohybovníci, vrátnici atď.), Ako aj pracovníci, ktorí v procese odbornej činnosti často opierajú lakte na vodorovnej ploche..

Medzi rizikové faktory patrí celkové oslabenie tela po chorobách, metabolické poruchy, dlhodobé užívanie steroidných liekov, tendencia k alergiám..

Vývoj chronickej burzitídy je spôsobený permanentnou mikrotraumou lakťového kĺbu v dôsledku nadmerného stresu alebo nesprávneho postavenia tela..

Formy choroby

Burzitída lakťa sa môže objaviť akútne, subakútne a chronicky.

V závislosti od lokalizácie (lézie konkrétneho synoviálneho vaku) môže burzitída lakťového kĺbu mať subkutánnu ulnárnu, medzizubnú ulnárnu a rádiolaktickú formu..

V závislosti od povahy zápalového exsudátu:

 • závažná burzitída lakťového kĺbu;
 • hemoragické;
 • hnisavý;
 • vláknitý.

Burzitída lakťov je najbežnejšou formou všetkých burzitíd. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u mladých ľudí a ľudí stredného veku, zatiaľ čo muži sú naň náchylnejší..

Na základe typu infekčného agens:

 • nešpecifická infekčná burzitída (spôsobená stafylokokmi, streptokokmi atď.)
 • špecifická infekčná burzitída (spôsobená mycobacterium tuberculosis, bledou spirochete, gonokokom atď.).

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

V prípade akútnej seróznej alebo hemoragickej burzitídy sa v oblasti lakťového kĺbu objaví opuch, ktorý je sprevádzaný miernou alebo stredne silnou bolesťou, hyperémiou kože a zvýšením teploty kože v postihnutej oblasti, ako aj obmedzením pohybov končatín v kĺbe. Celkový stav pacienta zvyčajne trpí mierne. Pacienti s burzitídou lakťového kĺbu sa môžu sťažovať na nevoľnosť a horúčku na subfebrilné čísla. V oblasti lakťového kĺbu je obmedzená, bolestivá, elasticko-elastická formácia. Pri neprítomnosti liečby sa zvyčajne pozoruje zníženie príznakov zápalu s absorpciou nadbytočnej tekutiny, ale vo väčšine prípadov to nenaznačuje zotavenie, ale prechod choroby na chronickú formu..

Chronická burzitída lakťového kĺbu sa môže vyskytnúť na pozadí akútnej formy ochorenia alebo sa môže rozvíjať primárne. Ak je chronická burzitída lakťového kĺbu výsledkom akútnej formy patologického procesu, hyperemické kožné znaky sa stanú normálnymi (je možná mierna cyanóza alebo stmavnutie kože v postihnutej oblasti), teplota sa vráti do normálu. Pocity bolesti však ustupujú, v budúcnosti sa môžu vyskytnúť, keď sa postihnutá oblasť dostane do kontaktu s okolitými predmetmi, počas fyzickej námahy a náhlych pohybov. Mierne obmedzenie pohybov v postihnutej končatine zostáva. Na palpácii sa nachádza bezbolestná mäkká alebo elastická fluktuujúca formácia. Pri pokročilých formách chronickej burzitídy lakťového kĺbu sa môžu v postihnutej oblasti hmatať malé tuleňov (tzv. Ryžové telá)..

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa akútna burzitída môže zmeniť nielen na chronickú formu, ale môže tiež viesť k výskytu patologických procesov, ktoré môžu úplne zničiť lakťový kĺb s následným obmedzením pohyblivosti hornej končatiny až do invalidity..

V prítomnosti povrchu rany v oblasti lakťového kĺbu sa hnisavý proces v synoviálnom vaku vyvinie primárne alebo sekundárne na pozadí akútnej alebo chronickej formy burzitídy lakťového kĺbu. Príznakmi burzitídy lakťového kĺbu v tomto prípade sú silné burzujúce alebo pulzujúce bolesti, opuchy, hyperémia kože, prudké obmedzenie rozsahu pohybu (pacient sa snaží imobilizovať ruku). Zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín, zvýšenie slabosti a bolesti hlavy, zvýšenie telesnej teploty na febrilné hodnoty (39–40 ˚С) a objavujú sa ďalšie príznaky všeobecnej intoxikácie tela. S ďalším šírením patologického procesu v neprítomnosti liečby sa môžu tvoriť fistuly, flegmón, absces, hnisavá artritída alebo osteomyelitída..

diagnostika

Na diagnostiku burzitídy lakťového kĺbu sa používajú údaje získané zo súboru sťažností a anamnézy, objektívneho vyšetrenia, ako aj z množstva ďalších štúdií, ktorých objem závisí od formy choroby. Pri léziách rádiolnarových a interosseálnych ulnarových vakov je diagnóza zložitá kvôli ich hlbokej polohe.

Z inštrumentálnych metód vyšetrenia v prípade podozrenia na burzitídu lakťového kĺbu sa používa rádiografia (v tomto prípade neinformatívna, slúži na vylúčenie iných artikulárnych patológií), ultrazvuk, počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Na určenie hraníc zápalového procesu sa uchyľujú k angiografii.

V niektorých prípadoch je potrebná vpichovanie synoviálneho vaku, po ktorom nasleduje laboratórne vyšetrenie výsledného materiálu. Ak sa zistí infekčný agens, vykoná sa jeho identifikácia so stanovením citlivosti patogénu na antibakteriálne lieky..

Vo všeobecnom krvnom teste u pacientov s burzitídou lakťového kĺbu sa zisťujú príznaky zápalového procesu.

Ak je podozrenie na špecifickú burzitídu lakťového kĺbu, pacient je odoslaný na konzultáciu s dermatovenerológom alebo špecialistom na TB, v prípade podozrenia na reumatoidnú artritídu - na reumatológa, je podozrenie na dnu základom pre konzultáciu s endokrinológom..

Liečba burzitídy lakťového kĺbu

Pri liečbe burzitídy lakťového kĺbu by sa v prvom rade malo zaťaženie minimalizovať. S cieľom obmedziť amplitúdu pohybov, zmierniť opuch a zmierniť bolesť sa na postihnutý kĺb aplikuje elastická bandáž. Na zmiernenie bolesti pri akútnom zápalovom procese sa používajú lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov, zvyčajne lokálne. V niektorých prípadoch je indikované masírovanie postihnutej oblasti ľadovým obalom (prísne predpísané lekárom, táto metóda je kontraindikovaná pri niektorých formách burzitídy).

Aby sa zabránilo prerazeniu zápalu na purulentnú formu pomocou punkcie, lakťový kĺb sa premyje antiseptickým roztokom. Pri ťažkej hnisavej burzitíde lakťového kĺbu sa tento postup (s predbežným odstránením hnisavého obsahu z vrecka kĺbov) opakuje, až kým zápalový proces neustúpi..

V zriedkavých prípadoch, zvyčajne s veľmi závažným priebehom choroby, je indikovaná chirurgická liečba burzitídy lakťového kĺbu, ktorá spočíva v otvorení a vypustení synoviálneho vaku. Takáto operácia vyžaduje dlhú pooperačnú rehabilitáciu, preto sa vykonáva iba vtedy, keď iné metódy neposkytujú terapeutický účinok na pozadí zvýšeného zápalového procesu..

Pri chronickej burzitíde lakťového kĺbu sa používa chirurgická liečba, ak je konzervatívna terapia neúčinná. Vykonáva sa chirurgická excízia synoviálneho vaku, nasleduje odstránenie adhézií a premytie kĺbovej dutiny antiseptickým roztokom. V pooperačnom období sa zvyčajne predpisuje ultrafrekvenčná terapia..

Na pozadí chronickej burzitídy sa môžu vyskytnúť adhézie v lakťovom kĺbe, čo vedie k zníženiu jeho pohyblivosti..

Stehy sa odstránia približne desiaty deň po chirurgickom zákroku, po ktorom sa pacientovi zobrazí ambulantná liečba a následné sledovanie.

Možné komplikácie a dôsledky

Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa akútna burzitída môže zmeniť nielen na chronickú formu, ale môže tiež viesť k výskytu patologických procesov, ktoré môžu úplne zničiť lakťový kĺb s následným obmedzením pohyblivosti hornej končatiny až do invalidity..

Na pozadí chronickej burzitídy sa môžu vyskytnúť adhézie v lakťovom kĺbe, čo vedie k zníženiu jeho pohyblivosti..

predpoveď

Pri včasnej diagnóze a správnej liečbe je prognóza všetkých foriem burzitídy lakťového kĺbu priaznivá. V prípade rozšírenia patologického procesu do okolitých tkanív s hnisavou burzitídou (najmä v kĺbovej dutine) sa prognóza zhoršuje.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju burzitídy lakťového kĺbu, odporúča sa:

 • včasné liečenie chorôb, ktoré môžu viesť k rozvoju burzitídy lakťového kĺbu;
 • vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe;
 • v prípade ohrozenia pri práci je možné znížiť negatívny vplyv na lakťové kĺby (mäkké vankúše umiestnite pod lakte, používajte špeciálne ochranné obväzy, pravidelne pracujte pri malom zahrievaní).

Ako liečiť burzitídu lakťa?

Človek sa môže náhle stretnúť s rôznymi chorobami a zápalovými procesmi a toto nebezpečenstvo je každý deň vystavený. Ak dôjde k akýmkoľvek porušeniam, mali by ste okamžite kontaktovať kvalifikovaného špecialistu, ktorý vám po diagnostike poskytne príslušnú lekársku starostlivosť.

Burzitída lakťového kĺbu je jedným z takých závažných problémov, ktorým je zápalový proces lokalizovaný v burze, to znamená v vrecku kĺbov. Napriek tomu, že sa toto ochorenie môže vyskytnúť takmer v každom kĺbe, vo väčšine prípadov ho trpí lakťom. Choroba je nebezpečná z dôvodu pomalých prejavov príznakov, ktoré pacienti často ignorujú, ale v priebehu času môže táto choroba dokonca viesť k invalidite..

Pripomeňme, že bursa je druh škrupiny pozostávajúcej z pojivového tkaniva. Taký kĺbový vak obsahuje bunky schopné vylučovať synoviálnu tekutinu, ktorá pôsobí ako klzný prostriedok pre kĺby. Je schopný zabrániť ich rýchlemu opotrebeniu a poskytnúť kĺbovej chrupavke potrebnú výživu. Malo by byť zrejmé, že v kolene sú tri kíby a kĺbové kapsuly, preto je tiež potrebné identifikovať lokalizáciu problému..

Dôvody rozvoja

Podobný zápalový proces, ktorý zachytáva štruktúru kĺbu, sa vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

 • Pravidelné a vážne preťaženie rúk. Táto situácia znamená nielen možnosť vzniku burzitídy v dôsledku nadmerného zaťaženia, ale aj z dôvodu dlhodobej prítomnosti končatín v jednej polohe. Z tohto dôvodu sú touto chorobou postihnutí športovci aj ľudia, ktorí pracujú v podnikoch a ktorí majú postavenie s ťažkou fyzickou prácou, ako aj bežní úradníci;
 • Zranenie. Podobné problémy môžu spôsobiť aj mechanické poškodenie lakťa a nejde iba o poškodenie kĺbov a šliach, tento problém môže byť tiež traumou spojenou s kostným tkanivom;
 • Vývoj zápalových procesov. Rôzne zápaly, ako je artritída alebo dokonca dna, môžu spôsobiť bolesť a vážne zhoršenie výkonnosti. V dôsledku toho môžu tieto choroby spôsobiť aj burzitídu, o ktorej teraz hovoríme;
 • Požitie vírusového patogénu. Pyogénne vírusy môžu tiež spôsobiť burzitídu lakťa a pomocou lymfy alebo krvi sa dostanú do príslušného kĺbu;
 • Znížená imunita. Výskyt autoimunitných ochorení vážne zníži pravdepodobnosť, že telo potlačí podobný problém v počiatočných fázach svojho vývoja, čo výrazne zvyšuje riziko výskytu tohto ochorenia;
 • Špecifické choroby. Príčinou rozvoja takéhoto zápalového procesu môžu byť tiež rôzne špecifické choroby, napríklad tuberkulóza, kvapavka, syfilis alebo dokonca intoxikácia..

klasifikácia

Burzitída lakťa je veľmi dôležitá na správne zaradenie pri návšteve pacienta u špecialistu, pretože inak nie je možné správne predpísať liečbu. V každom prípade bude lekár v každom prípade schopný odstrániť prejavy (napríklad bolesť), ale samotná príčina sa neodstráni, v dôsledku čoho sa začnú vyvíjať vážne komplikácie..

Burzitída sa môže prejavovať rôznymi formami a formami, ktoré sa líšia nielen intenzitou bolesti, ale aj charakterom dystrofických zmien v ramene. Ochorenie možno klasifikovať:

 1. Vo forme:
  • Sharp. Detailná forma ochorenia je vždy sprevádzaná akútnou bolesťou spôsobenou pohybmi. Na začiatku zápalového procesu pacienti významne zvyšujú telesnú teplotu a objavujú sa príznaky všeobecnej intoxikácie tela. Môžu sa objaviť aj niektoré problémy spojené s vnútornými orgánmi človeka. Upozorňujeme, že liečba musí nevyhnutne začať akútnou formou tohto problému, pretože v opačnom prípade bude oveľa ťažšie liečiť burzitídu;
  • chronický Pri tejto forme je bolesť slabá, ale má tendenciu pretrvávať dostatočne dlhú dobu. Odborníci poznamenávajú, že vo väčšine prípadov chronická forma nie je sprevádzaná žiadnymi obmedzeniami pohyblivosti a výskyt malého, ale hustého útvaru v tejto oblasti možno považovať za charakteristický prejav choroby;
  • Opakujúci. V prípade opakujúcej sa formy nie je vzhľad ani zďaleka typický vo všetkých prípadoch, môže sa však objaviť, keď dôjde k infekcii alebo ak je narušená integrita vakového vaku. Z tohto dôvodu patogénne mikroorganizmy vstupujú do exsudátu a počas terapie sa nezničujú. Pre túto formu ochorenia je charakteristická zmena akútnych stavov a remisií.
 2. špecifickosť:
  • Špecifické. Tento druh burzitídy lakťového kĺbu sa vyskytuje u ľudí, ktorí sa neustále zaoberajú fyzickou prácou alebo rovnakým typom práce. Rozlišujú sa tu aj situácie, keď problém vznikol v dôsledku mechanického poškodenia;
  • Nešpecifické. Patria sem aj situácie spojené s výskytom akejkoľvek choroby, napríklad tuberkulózy, treponému alebo dokonca syfilisu..
 3. Zloženie zmenenej kĺbovej tekutiny:
  • Hnisavý. Choroba tohto druhu, ako už názov napovedá, je sprevádzaná výskytom hnisu a patogénnych mikroorganizmov. Je tiež sprevádzaná silnou praskajúcou bolesťou, rovnako ako sčervenaním kože lakťa a stavom opuchu. Na liečbu tejto formy burzitídy by malo byť použitie antibiotík, ale nemali by sa zabúdať ani na iné spôsoby liečby;
  • Serózna. Pri tomto druhu kĺbovej tekutiny sa premení sérum, ale serózny typ burzitídy sa považuje za jeden z najjednoduchších na liečbu, takže by ste sa nemali báť. S tým sa objaví opuch v oblasti lakťa, rovnako ako bolestivé pocity v tejto oblasti. Nesmieme zabúdať na zvýšenie teploty, najmä v lakťoch;
  • Hemoragická. Tento druh ochorenia je vždy sprevádzaný krvou vstupujúcou do kĺbovej tekutiny..

V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať klasifikovať problém sami, napriek tomu, že je to veľmi dôležité. Faktom je, že je ešte dôležitejšie včas sa poradiť s lekárom, pomocou ktorého sa diagnostika mnohokrát ľahšie zjednoduší..

Príznaky burzitídy

Tu sú hlavné príznaky charakteristické pre burzitídu lakťového kĺbu:

 1. Výrazné sčervenanie kože lakťa;
 2. Celková slabosť, ako aj strata chuti do jedla a znížená výkonnosť;
 3. Výrazné zvýšenie telesnej teploty, a najmä - lakťa kĺbov;
 4. Nepohodlie alebo dokonca silná bolesť;
 5. Opuchy inej povahy, ktorých príčiny môžu byť skryté (upozorňujeme, že takéto prejavy môžu byť často bezbolestné a môžu mať za následok obmedzenie pohybov);
 6. opuch;
 7. Zvýšené potenie;
 8. Zväčšené lymfatické uzliny;
 9. Obmedzenie pohybov, ktoré končí aj tým, že človek stráca schopnosť ohýbať ruku (je to možné iba pri absencii riadneho zaobchádzania).

Situácia je komplikovaná nielen prítomnosťou rôznych foriem a typov choroby, ale aj možnosťou vzniku podobných problémov, napríklad polyartritídy alebo dny. Faktom je, že takéto ochorenia by mali mať úplne inú terapiu.

Diagnostický výskum

Pri diagnostike pacienta lekár najčastejšie začína jednoduchým vyšetrením a anamnézou. Lekár musí vypočuť osobu, ako aj palpátu, pričom urobil predbežné závery, ktoré mu pomôžu správne zvoliť diagnostický postup..

Teraz sa najčastejšie predpisuje röntgenová snímka, pomocou ktorej je možné vyhodnotiť celkový stav kostného tkaniva, konkrétne identifikovať prítomnosť osteofytov, tj procesov. Takto bude možné vyvodiť závery o operácii (predovšetkým, či je to potrebné alebo nie).

Ak je potrebné študovať mäkké tkanivá, je predpísané počítačové alebo magnetické rezonancie.

Áno, také výskumné metódy sú dosť drahé, ale v žiadnom prípade nemôžete šetriť na zdraví.

Ako diagnóza sa často vykonáva vpichnutie kĺbového vaku. Tento postup zahŕňa užívanie kĺbovej tekutiny, ktorá vám umožňuje vyvodiť závery o povahe choroby a presne určiť jej typ.

liečba

Liečba by sa mala vždy začať imobilizáciou kĺbu. Sadrový obväz nie je nevyhnutne vždy potrebný, ale pri podvrtnutí a rôznych chorobách sa používa obväz. Faktom je, že ak imobilizujete končatinu, zotavenie alebo zmiernenie choroby bude trvať mimoriadne dlho a nie je to tak, že sa všetko úplne uzdraví.

Postihnutý exsudát, ak existuje, sa odstráni vpichom, po ktorom sa injikujú špeciálne nesteroidné lieky, antibiotiká alebo niečo iné..

Chirurgický zákrok

Ihneď spomenieme, že odborníci nikdy neuprednostňujú chirurgický zákrok bez zjavných dôvodov. Faktom je, že každá operácia má svoje najzávažnejšie riziká spojené s vývojom niektorých komplikácií.

Je možné použiť ľudový liek

Pokiaľ ide o možnosť použitia ľudových prostriedkov, medzi odborníkmi existuje vždy veľa sporov a nezhôd..

Na jednej strane môžu ľudové lieky skutočne uškodiť, keď sa pacient pod vplyvom známych alebo iných zdrojov z internetu rozhodne úplne upustiť od drogovej liečby, pričom uprednostňuje kúpele, tinktúry a iné..

Faktom je, že takéto prostriedky nepomôžu zbaviť sa samotnej choroby, ale sama osebe samozrejme nebude fungovať. V skutočnosti ľudové liečivá lekári veľmi často odporúčajú, ale musia sa používať výlučne ako súčasť komplexnej liečby burzitídy lakťového kĺbu..

Napríklad príčina choroby bude odstránená modernými liekmi a ľudové lieky pomôžu zmierniť negatívne prejavy, ako sú opuchy a bolesti..

Burzitída lakte

Burzitída lakťa je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v tkanivách obklopujúcich ulnárny proces. Aby ste pochopili, o čo ide, mali by ste vedieť, že okolo každého kĺbu vrátane lakťa sú synoviálne vaky naplnené malým množstvom tekutiny, ktoré sa v latinčine nazývajú bursa. V normálnom stave zohrávajú rovnakú úlohu ako mazadlá v motore, to znamená, že bránia vzájomnému treniu kĺbov pri pohybe. Preto nie sú zranení v dôsledku prirodzených ľudských činností.

Ak vezmeme do úvahy konkrétne lakťový kĺb, je obklopený tromi burkami:

Každá z nich obsahuje určité množstvo tekutiny, ktorá v normálnom stave plní svoju funkciu, takže pri pohybe rúk človek nepociťuje bolesť. Ale niekedy, z niekoľkých dôvodov, dôjde k zápalu v dutine jedného alebo viacerých synoviálnych vakov naraz, tekutina začne doraziť, jej zloženie sa zmení a lakť je bolestivá. Tento stav sa nazýva burzitída lakťového kĺbu.

Lekári klasifikujú burzitídu podľa niekoľkých parametrov:

V závislosti od miesta (podľa názvu synoviálnych tašiek).

Podľa povahy priebehu zápalu - akútneho, subakútneho alebo chronického typu.

V závislosti od zloženia tekutiny (exsudátu), ktorá sa hromadí v synoviálnom vaku - hnisavý, serózny, vláknitý, hemoragický.

Ak je burzitída spôsobená akýmkoľvek mikroorganizmom, môže sa to nazvať nešpecifické (mikroorganizmy zo skupiny streptoko- a stafylokokov) alebo špecifické (napríklad spôsobené gonokokmi, bledými spirochetami, tuberkulózou alebo syfilitickými baktériami)..

Zápal tohto štrbinovitého útvaru na lakte je pomerne častý jav a je na druhom mieste po zápale ramenného kĺbu..

Príčiny burzitídy lakťového kĺbu

Burzitída lakťa sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov, medzi ktorými je bežné rozlišovať:

Po prvé, ako faktor vedúci k rozvoju burzitídy je artritída akejkoľvek povahy - psoriatická, reumatoidná alebo dnavá. To znamená, že na pozadí akútneho zápalu v samotnej chrupavke alebo v synoviálnom vaku sa začína hromadiť tekutina, čo vedie k vzniku burzitídy..

Burzitída môže byť výsledkom mikrotraumy, ale je to menej časté. Loket je zranený kvôli neustále sa opakujúcim monotónnym pohybom, preto sa táto choroba neoficiálne nazýva „profesionálna“ choroba všetkých ľudí, ktorých aktivita je spojená s podporou lakťa na tvrdom povrchu. Môžu to byť študenti, rytci, šachisti, kreslíri atď. U týchto ľudí je najčastejšie zapálená podkožná taška na lakte, napríklad u tenistov - interosseózny ulnár. Tento rozdiel je spôsobený zvláštnosťou rozloženia zaťaženia na lakte, a tým aj miestom výskytu mikrotraumy..

Burzitída sa niekedy vyskytne niekedy po mechanickom zranení lakťa. V prípade, že osoba zasiahne alebo padá na túto časť tela.

Bursitída sa môže vyskytnúť aj v dôsledku požitia infekcie. Obzvlášť často sa to stáva, keď kožné tkanivo bolo priamo priľahlé k burze a do vnútra sa dostal určitý mikroorganizmus alebo baktéria. Panaritium môže tiež slúžiť ako infekčná príčina burzitídy, keď sú kosti a mäkké tkanivá prstov vystavené akútnemu zápalu. Infekcia sa tiež môže dostať do synoviálneho vaku nie zvonka, ale zvnútra, to znamená, že sa transportuje krvou (hematogénna cesta) a lymfou (lymfogénna cesta)..

Je však veľmi zriedkavé, že dochádza k idiopatickému zápalu synoviálneho vaku, teda k etiologickým príčinám, ktoré zostávajú nejasné..

Medzi rizikové faktory vedúce k zápalu v lakťovom kĺbe patria niektoré chronické choroby, ako je diabetes mellitus. Príčinou hnisania môže byť celkové oslabenie imunitného systému, metabolické poruchy, ako aj užívanie steroidných liekov.

Príznaky burzitídy lakťového kĺbu

Ako hlavné príznaky burzitídy lakťového kĺbu sa zvyčajne rozlišuje:

Výskyt opuchov v príslušnej oblasti. Niekedy sa môže vyskytnúť bez zjavného dôvodu, byť úplne bezbolestný a nezasahovať do voľného pohybu ruky.

Ak opuch necháte bez pozornosti, časom sa stane zreteľnejším, výrazne sa zvýši objem a pociťuje nepríjemný pocit a bolesť..

Okolo lakťa je často sčervenanie kože a jej ostré liatie.

Telesná teplota osoby môže stúpať až do začiatku febrilných stavov. S podobným priebehom burzitídy sa vyskytuje silná bolesť v oblasti ulnáru a celkový stav sa prudko zhoršuje.

Vyskytujú sa sprievodné príznaky intoxikácie, ktoré sa vyznačujú bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, potením, apatiou a stratou chuti do jedla..

Od chvíle, keď sa vak na kĺby zväčší, je pohyb ruky trochu obmedzený, keď sa pokúsite ohnúť ruku, objaví sa bolesť..

Ak budete pokračovať v ignorovaní tohto stavu a necháte burzitídu lakťa bez vhodnej liečby, prejde do hnisavej formy a v mieste zápalu sa objavia fistuly vystupujúce smerom von a subkutánny flegmon..

Opuchnuté lymfatické uzliny.

V závislosti od formy burzitídy sa sprievodné príznaky tiež líšia:

Akútny závažný zápal synoviálneho vaku sa vyznačuje opuchom, miernou bolesťou a zvýšením teploty kože v oblasti opuchu. Všeobecný stav nie je príliš výrazný.

Ak sa serózna burzitída nelieči, potom je možné buď samostatné vymiznutie alebo prechod na chronickú formu. S tým budú bolesti aj počas obdobia exacerbácie naďalej rušiť človeka, najmä pri fyzickej námahe, pohyb lakťa je trochu obmedzený, pri pohmate lekári nájdu kolísavý útvar, ktorý môže byť elastický alebo uvoľnený. Ak burzitída trvá dosť dlho v chronickej forme, je možné zistiť niekoľko pečatí. Chronická burzitída je často náchylná na relaps..

Ak je burzitída hnisavá, potom bolestivé pocity neprestávajú pacienta obťažovať, ťahajú alebo praskajú. Samotný lakť je jasne červená, na dotyk horúca. Celkový stav osoby je porušený.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov, nemali by ste sa pokúsiť diagnostikovať sami seba a ešte viac začať liečbu. Koniec koncov, príznaky burzitídy sú veľmi podobné podobným prejavom artritídy, dny alebo polyartritídy. V každom prípade je potrebná rôzna liečba pomocou rôznych liekov. Preto, ak existuje podozrenie na výskyt burzitídy, oplatí sa loketovať imobilizujúcim obväzom, poskytnúť mu pokoj a ísť na ortopedické oddelenie k príslušnému špecialistovi.

Hnisavá burzitída lakťového kĺbu

Hnisavá burzitída je charakterizovaná tvorbou hnisavého obsahu v kĺbovom vaku lakťa. Jej príčinou sa stali bakteriálne infekcie tejto dutiny..

Hnisavá burzitída lakťa je najčastejšie spôsobená streptokokmi a stafylokokmi, ktoré prenikajú do vaku v dôsledku mechanického poškodenia kože v zodpovedajúcej oblasti. Môže to byť dokonca malý škrabanec alebo oter, ale ak poškodí synoviálny vak, potom takmer v 100% vedie k tvorbe burzitídy, ktorá sa pri absencii špecializovanej liečby časom hnisne. Prítomnosť pustulárnych útvarov na koži v blízkosti lakťového kĺbu alebo priamo na ňom povedie k skorej infekcii a hnisaniu.

Mikrotrauma spôsobená odbornou činnosťou však niekedy môže viesť k hnisavému zápalu.

Príznaky hnisavej burzitídy sú charakteristické pre akýkoľvek zápalový proces, opuch je lokalizovaný na hornej časti lakťa a v závislosti od závažnosti ochorenia môže mať rôzne veľkosti. Bolesť je intenzívna, koža je červená a horúca na dotyk, ľudské telo je oslabené, teplota tela stúpa na vysoké hodnoty.

Ak existuje podozrenie na hnisavú povahu choroby, odoberie sa vzorka pacienta na všeobecnú analýzu a na stanovenie hladiny cukru je nevyhnutný aj zber moču. Ak je to potrebné, lekári môžu predpísať ultrazvukové vyšetrenie a urobiť punkciu, aby určili povahu obsahu, ale spravidla sú také manipulácie zriedka potrebné..

Purulentná burzitída by sa mala odlišovať od podobnej artritídy. Pri poslednom pohybe ruky je takmer nemožné vykonať bolesť, bolesť je cítiť priamo vo vnútri kĺbu.

Na ošetrenie hnisu je potrebný chirurgický zákrok, aby sa hnis dostal von. Potom je vyrezaný povrch ošetrený antiseptikami a je aplikovaný sterilný obväz. Liečenie je často pomalé a vyžaduje sa opätovné otvorenie.

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

Flegmon svaly a podkožné.

Hnisavá artritída, keď je do procesu zapojený celý kĺb.

Zápal lymfatických uzlín alebo kožných vývodov (lymfadenitída a lymfangitída).

Prevencia zahŕňa vylúčenie traumatických situácií a včasné liečenie začiatku zápalového procesu.

Ako liečiť burzitídu lakťa?

Ak burzitída nie je komplikovaná a je výsledkom mierneho modrého podliatia, potom môže ísť sama osebe, s obmedzenou pohyblivosťou v bolesti a aplikáciou studeného obkladu s následným použitím dimexidu ako absorbovateľného činidla..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa vyžaduje kvalifikovaná lekárska pomoc. Na úvod lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofén v kombinácii s nimesulidom a diklofenakom. Ak je príčinou vzniku zápalu baktéria, sú potrebné antibiotiká. Pri absencii účinku a pri významnej akumulácii tekutiny je potrebná punkcia. S jeho pomocou sa vykonáva tekuté odsávanie, ktoré takmer okamžite pomáha zmierniť príznaky bolesti a významne znižuje tlak na susedné tkanivá. Pri prepichnutí sa v závislosti od indikácie podávajú vo vnútri antibiotiká alebo steroidné lieky na odstránenie zápalu.

Plastická operácia lakťa

Chirurgický zákrok sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď sú všetky vyskúšané a testované metódy neúčinné. Najčastejšie je nutný chirurgický zákrok na opakujúcu sa burzitídu alebo hnisavý hemoragický zápal, ako aj na pretrvávajúci serózny.

Burzektómia je skôr traumatickým zásahom, ktorý následne natrvalo znemožňuje rameno a zbavuje človeka pracovnej schopnosti. Preto lekári vo svojej praxi začali čoraz viac používať nasledujúci, nemenej účinný liečebný režim: prepichujú miesto operácie, potom sa prepichujú pomerne silnou ihlou, ktorá umožňuje odsávanie tekutiny. Potom sa pomocou špeciálnych manipulácií zavedie do burzy katéter, ktorý má na jednom konci stlačenú hrušku. Potom sa postupne narovná a úplne odstráni celý obsah dutiny vaku. Preto nie je potrebná jej globálna excízia a liečenie sa koná vo výrazne krátkom čase.

Burzitída niekedy vyžaduje liečbu, dokonca aj v štádiu remisie. Spôsob liečby určuje lekár, pomerne často a veľmi úspešne aplikuje ultrazvukové vyhrievanie a elektroforézu. Tieto postupy môžu zmierniť kŕče a napätie od chorých svalov. Kryoterapia sa používa na zmiernenie opuchy. Po odstránení hlavných príznakov je možné predpísať masáž a aplikáciu parafínového vosku..

vzdelanie: diplom „Všeobecné lekárstvo“ získal doktorát v roku 2009 na Lekárskej akadémii. I.M.Sechenova. V roku 2012 ukončil postgraduálne štúdium odboru „Traumatológia a ortopédia“ v Mestskej klinickej nemocnici pomenovanej po Vajcia na oddelení traumatológie, ortopédie a chirurgie katastrof.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza 3. stupňa je jedným zo stupňov deštrukcie kostného chrupavkového tkaniva stavcov, ktorá sa vyznačuje pretrvávajúcou deformáciou chrbtice, tvorbou herniálneho výčnelku medzistavcových platničiek, výčnelkom.
Hlavným príznakom hernie umiestnenej v oblasti bedrových medzistavcových platničiek je akútna bolesť. Je tak silný, že ho nemožno vylúčiť ani intramuskulárnymi injekciami nesteroidných protizápalových liekov.
Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe cervikálnej osteochondrózy zameranej na zníženie závažnosti bolesti, stuhnutosti.