loader

Hlavná

Späť

Príznaky a liečba prietrže krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice je veľmi zriedkavá, pretože záťaž krčnej chrbtice nie je veľká. Ale stavce v hornej časti chrbtice sú malé, resp. V krku stavcov sú slabšie. Preto sa pod vplyvom patogénnych podmienok výrazne zvyšuje medziobratlová hernia krčnej chrbtice. Kýla sa neobjaví okamžite, ale postupne.

Prvým stupňom patológie je osteochondróza, potom je tu výčnelok medzistavcových platničiek - výčnelok.

Posledným stupňom progresie je prietrž medziobratlového disku krčnej chrbtice. V tomto štádiu prasknú vláknité prstence a jadro medzistavcových platničiek tečie do miechového kanála. Sprevádzaná silnou bolesťou a horúčkou.

Čo je to nebezpečná prietrž?

V prípade, že sa prejaví cervikálna prietrž a osoba nehľadá pomoc lekára, sú možné vážne komplikácie. Krčka chrbtice má najväčšiu mobilitu v porovnaní s ostatnými oddeleniami. Je zodpovedný za otočenie hlavy o 180 stupňov do strán, ako aj hore a dole. Preto prietrž krku veľmi komplikuje každodenný život človeka, dokonca nepočítava syndróm bolesti.

V krčnej chrbtici je koncentrovaných veľa nervových zakončení miechy. Práve tu existujú centrá zodpovedné za dodávku kyslíka do pľúc. Ak sa pri krčnej chrbtici objaví prietrž, môže u pacienta narušiť zadusenie, časté závraty a migrény. Človek sa môže jednoducho udusiť silným výčnelkom prietrže.

Stlačenie miechy herniou je spojené s vážnym narušením koordinácie pohybov až po paralýzu všetkých končatín..

Kýly v krčnej chrbtici sú navyše veľmi nebezpečné pre narušenie mozgového obehu. V mozgu dochádza k hladovaniu kyslíka, metabolizmus sa spomaľuje. Vysoké riziko mozgovej príhody, najmä u starších ľudí.

príčiny

Väčšina príčin medziobratlovej kýly krčnej chrbtice je založená na životnom štýle človeka. Medzi najrizikovejšie skupiny patria ľudia s trvalo sedavým životným štýlom - administratívni pracovníci, vodiči automobilov, učitelia, vedci. Tento životný štýl výrazne zvyšuje pravdepodobnosť osteochondrózy a jej progresie..

Hlavné príčiny hernie krčka maternice:

 • Oslabenie kostného tkaniva spojené s porušením obehového systému. Zvyčajne sa vyskytuje v starobe, keď sa metabolické procesy spomaľujú..
 • Patológia chrbtice. Osteochondróza, osteoporóza, Schmorlova kýla a ďalšie choroby chrbtice značne zvyšujú riziko vzniku prietrže krčnej chrbtice.
 • Mechanické poškodenie integrity štruktúry chrbtice v tomto oddelení. Pri ťažkých športoch, pri ktorých človek robí neprirodzené ostré pohyby. Výsledkom je, že medzistavcové platničky sú tenšie a dochádza k vyčnievaniu..

Kýla krčných stavcov sa však nemusí objaviť. Pod vplyvom niektorých faktorov sa šanca na získanie choroby výrazne zvyšuje.

Tu sú niektoré priťažujúce okolnosti, ktoré vedú k zrýchlenému výskytu prietrže v krčnej chrbtici:

 • Poruchy metabolizmu v tele;
 • Nedostatočný príjem tekutín počas dňa;
 • Zlé návyky ako fajčenie;
 • Zvyk viesť sedavý spôsob života;
 • Infekčné lézie chrbtice;
 • Vrodené chyby chrbtice, ktoré ovplyvňujú polohu stavcov alebo ich počet;
 • Zvyk chodiť hlavou dole a úbohý.

príznaky

Prvé príznaky hernie krčnej chrbtice sa objavujú už v počiatočnej fáze formácie. Pacient má slabosť v horných končatinách, periodické záchvaty znecitlivenia rúk.

Kýla v krčnej chrbtici spôsobuje stuhnutý krk a znižuje pohyblivosť hlavy. Pacienti sú často mučení migrénami, závratmi, celkovou slabosťou a únavou. A čo je najdôležitejšie - bolesť krku sa vyskytuje u všetkých ľudí s takým ochorením. Náhlymi pohybmi sa bolesť zosilnie.

 • Odporúčame vám prečítať si: príznaky a liečba prietrže hrudnej chrbtice.

Okrem toho, keď je miecha stlačená látkou jadra medzistavcových platničiek, nervový systém je narušený: človek cíti hluk, sú vážne ovplyvnené optické nervy (znížená zraková ostrosť, zhoršuje sa kvalita videnia). Ak sa v krčnej chrbtici objaví medziobratlová hernia a príznaky sa vyskytujú na horných končatinách, jedná sa iba o počiatočné štádiá. Keď choroba postupuje, objavujú sa mozgové dysfunkcie, osoba sa stáva menej stabilnou, narušuje sa koordinácia pohybov.

Existuje však mnoho príznakov medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice, ktorá je inherentná porážke konkrétnych oblastí:

 • Disky medzi stavcami sú od 1 do 4. Výskyt prietrže v tejto časti je charakterizovaný výraznými kvapkami a zvýšeným tlakom, náhlymi krátkodobými bolesťami, zníženou citlivosťou niektorých tvárových svalov..
 • Disk po 4 stavcoch. Hlavné miesta lokalizácie bolesti - spravidla jedna z nich trpí.
 • Ďalší medzistavcový disk s degeneratívnymi - dystrofickými zmenami spôsobuje bolesť rúk. Lakte trpia. Pálivá bolesť sa vyskytuje v rôznych častiach ramena..
 • Disk po 6 stavcoch. Syndróm bolesti siaha od ramenného kĺbu po prsty. Spravidla sa vyskytujú pálivé bolesti na chrbte ruky.
 • Prechodný medzistavcový disk oddeľujúci hrudník od krčka maternice. Pohyblivosť prstov veľmi trpí, pre človeka je ťažké kontrolovať dokonca aj podanie rúk. Kefa a prsty sa stávajú takmer nekontrolovateľnými, pre človeka je ťažké písať alebo vykonávať iné pohyby prstami.

Ak je prietrž chrbtice presne lokalizovaná v prechodnom medzistavcovom disku, môžu nastať komplikácie vo forme zníženia imunity, častého výskytu pľúcnych ochorení. Človek prežíva poruchu.

Pri kýle krčnej oblasti vyvolávajú príznaky u ľudí často depresívny stav.

diagnostika

S prietržom krčnej chrbtice sú príznaky a liečba úzko spojené. Ak sa zistia charakteristické príznaky, je potrebné navštíviť miestneho lekára - terapeuta. Vykoná individuálne vyšetrenie a potvrdí vašu diagnózu (ak ide o medziobratlovú herniu alebo iné ochorenie chrbtice). Ďalej bude pacient odkázaný na neurológa alebo vertebroológa.

Špecialista na úzke pole rozpoznáva príznaky hernie krčnej chrbtice u pacienta na predbežné určenie miesta ochorenia a štádia jeho progresie. Potom sa vykoná špeciálne vyšetrenie pacienta s vyšetrením bolestivého miesta na zaznamenanie na lekársku kartu.

Je dôležité objektívne vyhodnotiť svoje pocity, aby ste lekárovi pomohli určiť príznaky medzistavcovej prietrže.

Na vykonanie konečnej diagnózy lekár odporučí vyšetrenie. Existuje ich niekoľko:

 • Rentgenografie Tento typ diagnózy je pre pacientov veľmi cenovo dostupný, lacný a jednoduchý. Kvalitatívnu diagnózu s pomocou takéhoto vyšetrenia však nemožno vykonať, môžete nájsť iba niekoľko ďalších informácií o umiestnení prietrže.
 • MRI (magnetická rezonancia) je najúčinnejšou diagnostickou metódou, ktorá zobrazuje najkompletnejší obraz hernie v krčnej chrbtici. Nevýhody sú: slušné náklady na takýto postup, neschopnosť viesť kovové implantáty v tele pacienta.
 • CT (počítačová tomografia) je tiež veľmi účinnou diagnostickou metódou, ktorá je pri detekcii defektov v mäkkých tkanivách mierne nižšia ako predchádzajúca, ale je veľmi užitočná pri poškodení kostného tkaniva. Liek sa nemôže používať počas gravidity a laktácie. Náklady na postup sú tiež pôsobivé.
 • Rádionuklidová diagnóza, ktorá sa nazýva myelogram. Podľa predpisu lekára sa do miechového kanála zavádza špeciálna látka. Potom sa urobí rádiografia, aby sa zistilo, do akej miery krčná prietrž komprimuje miechu..

Lekár určuje potrebu konkrétneho typu štúdia na základe predbežného vyšetrenia, zdravotného stavu pacienta, pohlavia, rozpočtu.

liečba

Za účelom liečby kýly krčnej chrbtice je potrebné pristupovať k riešeniu problému z rôznych uhlov. Takéto rozhodnutia sa podmieňujú oddelením: konzervatívne metódy liečby, chirurgický zákrok. Ako liečiť najúčinnejších? Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. Musíte sa riadiť pokynmi lekára a počúvať všetky jeho rady. Samoliečba nemôže mať žiadny účinok a situáciu len zhoršuje..

Konzervatívne metódy

Je potrebné poznamenať, že pri týchto metódach nie je možné úplne vyliečiť prietrž. Tento komplex je schopný zachrániť človeka pred bolesťou a poskytnúť stav pretrvávajúcej remisie. Hlavnou vecou je udržanie zdravého chrbta po liečbe.

liečenie

Výskyt prietrže krčnej chrbtice má príznaky a liečbu. Hlavným prejavom je silná bolesť, počiatočný priebeh liečby bude zameraný na odstránenie tohto príznaku.

Je potrebné zastaviť deštrukciu chrupavky a zmierniť svalové kŕče. Určitá skupina liekov ukáže, ako liečiť medzistavcovú prietrž, presnejšie - jej príznaky.

Lekár predpisuje tieto lieky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Pomáhajú zmierniť opuchy, zmierňujú bolesť a zlepšujú krvný obeh. Niektoré možno rozlíšiť: diklofenak, ibuprofén, analgín atď..
 • lieky proti bolesti Majú analgetický účinok, zbavujú pacienta bolesti alebo ho oslabujú, umožňujú vám vrátiť sa k svojmu obvyklému životnému štýlu. Niektoré z liekov: Fenistil, Nurofen, Pentalgin atď..
 • Svalové relaxanciá. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče, čím znižujú opuchy a znižujú bolesť. Používajú sa tieto lieky: Midokalm, Sirdalud, Tolperil atď..
 • Preparáty pre křupavku. Pomáhajú telu urýchliť procesy regenerácie chrupavkového tkaniva, zastaviť jeho deštrukciu a zvyšovať pružnosť medzistavcových platničiek. Najčastejšie používané: Chondroxid, Mucosate, Arthron, atď..
 • Komplex vitamín - minerál. Pomáha urýchľovať regeneráciu, posilňuje imunitu, posilňuje regeneračné procesy v tele.

fyzioterapia

Pri liečení medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice sú fyzioterapeutické postupy veľmi účinné. Sú schopní pozastaviť progresívnu kýlu chrbtice, zmierniť stav pacienta.

Používajú sa nasledujúce typy fyzioterapie:

 • magnetická;
 • Elektroforéza s liekmi proti bolesti;
 • Používanie elektrického prúdu;
 • Parafínová terapia.

Ošetrenie fyzioterapeutických procedúr zabezpečuje ošetrujúci lekár.

Masáže a fyzioterapia

Pri najúčinnejšej liečbe medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice by liečba mala byť komplexná. Pridanie masážnych procedúr je veľkou pomocou pre úspešné uzdravenie. Liečba krčnej prietrže takýmito metódami by však mala byť vykonávaná výlučne vysoko kvalifikovaným masážnym terapeutom.

Pri kýle krčnej chrbtice je potrebné dodržiavať špeciálnu masážnu techniku. Masér musí pochopiť riziko a musí byť si istý svojou zručnosťou. Koniec koncov, pri nesprávnom pohybe môžete zvierať nervy miechy, čo môže viesť k veľmi nebezpečným následkom. Body, na ktoré môžete tlačiť a kde - nemôžete vidieť iba profesionál. Toto je veľmi dôležité pri prietrži..

Gymnastické cvičenia budú užitočné pri liečbe kýly chrbtice. Vykonávanie súboru cvikov v terapeutickej gymnastike sa môže začať v neprítomnosti akútnej formy medziobratlovej kýly. Hneď ako príznaky ustúpia, môžete začať robiť ručné cvičenia na udržanie svalového tonusu.

Týždeň po začiatku rehabilitačného obdobia môžete začať hádzať krk sám. Prvé cvičenia budú vo veľmi malej amplitúde. Na posilnenie svalov krku je potrebné ich ľubovoľne zmenšiť a na hlavu vankúša vyvíjať tlak. Následné posilňovacie cvičenia je možné vykonať vo väčšej amplitúde a bez toho, aby sme si ľahli..

Chirurgický zákrok

Mnoho ľudí si kladie otázku, ako liečiť krčnú prietrž s neúčinnosťou liekov. V tejto situácii je predpísaný chirurgický zákrok. Lekári sa snažia tomuto spôsobu liečby vyhnúť, ale niekedy je to nevyhnutné. Ak má pacient ťažkosti s dýchaním alebo krvným obehom v mozgu, je potrebné chirurgicky odstrániť prietrž. Na krku sa urobí malý rez, ktorým sa odstránia zvyšky zničeného disku. Ak je to potrebné, vymeňte ho za implantát..

prevencia

Ak medziobratlová hernia ovplyvňuje krčnú chrbticu, liečba je účinná. Ale človek bude iba vo fáze hlbokej odpustenia. Pri neopatrnom pohybe alebo zvýšenom strese môže dôjsť k relapsom..

Je lepšie nedovoliť takúto chorobu, ako sa pokúsiť pochopiť, ako liečiť kýlu. Pre prevenciu je potrebné venovať sa aktívnemu športu, ale bez nadmerného zaťaženia chrbtice. Vždy by ste mali mať chrbát rovný, nie šikmý, jesť správne

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Cervikálna kýla

Medzistavcové kýly krčnej chrbtice môžu nielen významne znížiť kvalitu života a spôsobiť silnú bolesť, ale môžu tiež vyvolať vážne a niekedy nebezpečné komplikácie. Preto je veľmi dôležité, keď sa zistí, že starostlivo monitorujú svoj vývoj, uplatňujú konzervatívne metódy liečby a ak existujú náznaky, okamžite ich chirurgicky odstránia..

Funkcie chirurgických metód na liečenie kýly krčnej chrbtice

Malo by sa pamätať na to, že operácia odstránenia krčnej kýly chrbtice je omnoho komplikovanejšia ako podobná operácia bedrovej chrbtice. Preto by sa malo spoľahnúť na to, že ju budú vykonávať iba vysokokvalifikovaní chirurgovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami, ktorí sú z prvej ruky oboznámení s modernými minimálne invazívnymi chirurgickými metódami.

To sú presne vertebroológovia „SL Clinic“. Naši odborníci majú dlhoročné skúsenosti, hlboké znalosti v oblasti chirurgie chrbtice a vysokú mieru úspešného odstránenia medzistavcových prietrží. Môžu vykonávať akúkoľvek operáciu a najnovšie vybavenie vám umožňuje vykonávať aj tie najzložitejšie technické postupy. Dáme každému pacientovi šancu sa zotaviť.

Vo väčšine prípadov operácie na krčnej chrbtici vyžadujú použitie celkovej anestézie, aj keď podobné zákroky na bedrovej chrbtici sa vykonávajú v spinálnej anestézii. Z bezpečnostných dôvodov sa zvyčajne volí typ prístupu spredu alebo spredu. Moderné, minimálne invazívne metódy však môžu účinne odstrániť herniálnu formáciu a zároveň nie sú spojené s rizikom tvorby veľkých jaziev..

Indikácie na odstránenie kýly krčnej chrbtice

U pacientov, u ktorých sa v počiatočných štádiách diagnostikuje herniová formácia, je preukázané, že majú komplexnú konzervatívnu liečbu vrátane individuálneho výberu liekov, fyzioterapie a záťažovej terapie. Operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice je extrémnym opatrením nevyhnutným s úplnou neúčinnosťou konzervatívnej liečby najmenej 1,5 mesiaca a progresiou choroby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť v krku, zhoršená akýmkoľvek pohybom;
 • znecitlivenie alebo brnenie v rukách;
 • časté, dlhodobé bolesti hlavy;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • zhoršená motorická schopnosť horných končatín.

Niekedy, keď existuje vážne zdravotné riziko, sa operácia nemôže oneskoriť. Vykonáva sa v naliehavom prípade so sekvestračnými prietržami, kompresiou vytváraním veľkých krvných ciev dodávajúcich krv do mozgu alebo závažnou kompresiou nervov a miechy, ktorá je plná narušenia ich trofizmu a paralýzy..

V takýchto situáciách na základe výsledkov diagnostických postupov miechový chirurg vertebroológ odporúča tento alebo ten typ chirurgického zákroku. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, ako aj dobre definované indikácie a kontraindikácie..

Mikrochirurgické techniky

Posledným úspechom lieku je odstránenie prietrže v krčnej chrbtici a následná protetika medzistavcových platničiek. Z toho vyplýva eliminácia patologického výčnelku malým priečnym rezom dlhým 1,5 až 2 cm.

Všetky manipulácie sa uskutočňujú pod rôntgenovou kontrolou pomocou moderných obrazovkových zosilňovačov. Prostredníctvom malého rezu sa zavedie špeciálny dilatátor, ktorým sa operácia vykonáva

 • Chirurg tlačí paravertebrálne tkanivo a vystavuje stavce tela diskom, na ktorom je hernia.
 • Je nainštalovaný expandér Caspar, disk s kýlou je opatrne odstránený, uzatváracie dosky susedných stavcov sú odkryté a vyčistené.
 • Protéza disku je inštalovaná na blokovacích doskách v rámci stavovcov.
 • Röntgenová kontrola je hotová a operácia končí.
 • Trvanie je asi 50 minút. Po 12 hodinách môžete vstať, chodiť, sedieť.

Dnes je možné vykonávať mikrochirurgické operácie na krku s prístupom spredu alebo zozadu.

 • používa sa na prednú kompresiu miechy a koreňov, najbežnejší prístup, ktorý vám umožňuje úplne vyriešiť problém herniovaných diskov v krku;
 • nízko-traumatická operácia rýchlo odstraňuje bolesť a obnovuje poškodené nervové štruktúry;
 • Rehabilitácia je nízka so schopnosťou pracovať do 14 dní;
 • Ihneď po operácii dochádza k regenerácii poškodených nervových zakončení. V niektorých prípadoch, keď ochrnutie z kýly v krčnej chrbtici už začalo, trvá nejaký čas po operácii, čo môže byť od jedného do šiestich mesiacov.
 • Používa sa na zadnú kompresiu alebo stenózu miechy..
 • Menej traumatický rez, ktorým sa odstránia osteofyty a väzivá, ktoré tlačia na miechu alebo korene
 • Používa sa na krčnú myelopatiu

Stupeň nebezpečenstva pri odstraňovaní prietrže krčnej chrbtice

Hlavnou výhodou všetkých vyššie uvedených prístupov je takmer úplná absencia rizika komplikácií. Pravdepodobnosť ich výskytu je menšia ako 1%. Toto sú najšetrnejšie metódy odstraňovania prietrže, aké sú dnes známe. Prístup z prednej alebo zadnej strany sa však nezobrazí každému. Indikácie pre takéto operácie sú veľmi prísne. Navyše, ich cena je vyššia ako pri iných chirurgických zákrokoch, pretože je potrebné nainštalovať protetický disk.

Odstránenie prietrže disku je indikované pre veľkosti 5-6 mm, silnú bolesť, neurologické komplikácie a takmer úplnú neprítomnosť iných chorôb alebo porúch chrbtice a miechy. Operácia poskytuje viac ako 98% úspešného odstránenia nepohodlia a umožňuje vám zostať dlho na klinike. Väčšina pacientov si však všimne okamžité zlepšenie.

Najpopulárnejšou, najbezpečnejšou a najúčinnejšou technikou je inštalácia protetického disku. Protéza môže byť statická, ako je klietka alebo dynamická protéza. Rozdiel medzi nimi je malý, ale keďže neexistujú žiadne ideálne podobné ochorenia a stavy, vyberie si miechový lekár najvhodnejšiu možnosť na základe MRI, diagnostiky, testov, veku a ďalších ženských ukazovateľov..

Protetický disk

Prístup k parafaryngeálnemu mikrochirurgickému vyšetreniu vám umožňuje bezpečne pristupovať k herniovanému disku bez svalových rezov. Pirogovov trojuholník je miesto, ktoré vám umožňuje bezpečne odstrániť výstupok z disku a nepoškodiť okolité tkanivá. Veľmi jemne sa tkanivo chová špeciálnymi nástrojmi, svalové cievy a väzivá sa sťahujú preč. Obratové tkanivo sa posunie na stranu a medzistavcový disk sa odkryje, čo sa odstráni.

Existujú špeciálne modely protéz, ktoré si vertebroológ vyberie počas operácie a po vybratí disku sa medzi telesami nastavujú rôzne veľkosti modelu. Keď sa rozloženie prispôsobí svojej veľkosti, nainštaluje sa umelý disk. Týmto spôsobom sa obnoví anatómia chrbtice a telo nemá pocit, že disk odstránila. Rozmery protézy sú rovnaké a na susedné segmenty chrbtice nie je zaťažené.

Na vloženie protézy sa používa samostatný prístroj. Je nainštalovaný rozprašovač Caspar, ktorý rozširuje stavce po stranách a v tomto okamihu sa protéza ľahko inštaluje do medzery medzi telieskami. Ďalšie výhody metódy sú:

 • Obnova integrity medzistavcových platničiek;
 • nízke riziko pooperačných komplikácií;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • nedostatok výraznej pooperačnej bolesti.

Táto operácia sa používa na vytvorenie prietrže na boku alebo v strede disku. Nie je kontraindikovaný pri zápalovom procese v miechovom kanáli, ale nemôže sa vykonať so stenózou. V druhom prípade je riešenie problému možné iba prostredníctvom prístupu zozadu alebo kombináciou prístupu zozadu a spredu.

Ceny za operáciu prietrže krčnej chrbtice

Náklady na odstránenie prietrže disku krčnej chrbtice sú od 270 000 rubľov a závisia od:
- spôsob odstránenia hernie disku (zadný alebo predný)
- Implantujte firmy výrobcov.
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- Implantáty
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Cena je za metódu mikrochirurgického odstránenia. Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Na našej klinike je možné vykonávať operácie s krčnou prietržou rôzneho stupňa zložitosti. Trvá od 50 do 120 minút. Po operácii môže pacient vstať, chodiť a sedieť takmer okamžite. Ľahká rehabilitácia umožňuje opustiť kliniku na piaty deň.

Liečba hernie krčnej chrbtice je konzervatívna a chirurgická

Liečba hernie krčnej chrbtice by mala byť včasná. Terapiu predpisuje lekár po preštudovaní výsledkov vyšetrenia pacienta. Existuje veľa spôsobov, ako zmierniť stav pacienta, ale je dôležité ich správne používať: v správnom čase av správnom poradí. Nie je možné zbaviť sa patológie samostatne. Takže môžete vyprovokovať iba rýchly progres choroby, ktorý nebude možné liečiť bez chirurgického zákroku.

Kde začať liečbu?

Liečba medzistavcovej prietrže krčnej chrbtice pochádza z nemocnice a vyšetrenia. Diagnostika bude zahŕňať palpáciu, anamnézu, röntgenové snímky, zobrazovanie magnetickou rezonanciou a testy.

Na zastavenie akútneho obdobia môže lekár predpísať:

 • akupunktúrne stretnutia;
 • jemná masážna terapia;
 • pharmacopuncture;
 • blokáda novokainu.
na obsah ↑

Ako liečiť?

Liečba kýly krčnej chrbtice môže byť rýchla a konzervatívna. Všetko záleží na situácii - priebeh patologického procesu, štádium.

Žiadna operácia

Neoperatívne sa snažte vyliečiť väčšinu pacientov. Tu prichádza komplexný prístup, v ktorom sa môže účasť zúčastniť:

 • používanie liekov;
 • alternatívne ošetrenie;
 • masážna terapia;
 • manuálna technika;
 • špeciálne cvičenia atď..
na obsah ↑

Liečba drogami

Z predpísaných liekov:

 • nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom (ako je ibuprofén, indometacín, diklofenak);
 • analgetiká (vo forme Spazmalgon, Analgin, Ketorol);
 • svalové relaxanciá (napr. Sirdalup).

Okrem vyššie uvedeného existuje symptomatická liečba, ktorá sa vyberá individuálne.

Ošetrenie je založené na PVNS. Odstraňujú všetky nepríjemné príznaky, odstraňujú zápaly a opuchy..

Ľudové metódy

Na minimalizáciu príznakov, ktoré sa vyskytujú prietrži krčnej chrbtice, môžete vyskúšať ľudové liečivá.

 1. Jedným z najlepších je tuk z koní. Malo by byť vopred zaplavené. Pomocou vodného kúpeľa a jemne naneste na obväz gázy. Ten sa potom umiestni do krčnej oblasti, potiahnutý filmovým materiálom a niečím vlneným. Tento postup by sa mal robiť denne 3-4 dni pred spaním. Zlepšenie nastane už tri hodiny po prvom stretnutí.
 2. Často sa používal na boj proti cervikálnemu cernovému cesnaku alebo skôr na ňom tinktúru. Na 300 g kefovaných klinčekov sa odoberie 150 ml vodky. Cesnak prechádza mlynčekom na mäso. Jeden a pol týždňa by mala byť kompozícia na tmavom mieste. Keď je liek pripravený, vezmite tenká fazuľa a namočte ju v tinktúre. Stlačte a položte si na krk. Odporúča sa vydržať aspoň hodinu. Opakujte asi týždeň, prípadne dlhšie.
 3. Odporúča sa samo-masáž s jedľovým olejom. Masírujte postihnutú oblasť asi desať minút.
 4. Med, masť od múmie môže upokojiť a trochu anestetizovať. Finančné prostriedky sa trú 1-2 krát denne.

Uvedené fondy sú najúčinnejšie a nie príliš drahé.

cvičenie

Vždy pri problémoch s chrbticou je predpísaná cvičebná terapia. Cvičenia sú vhodné, keď akútne obdobie už uplynulo. Liečebný komplex je vybraný individuálne. Môžu byť prítomné nasledujúce cvičenia:

 1. Hlava sa otáča rôznymi smermi.
 2. Pomalé svahy.
 3. Sklopenie hlavy dozadu a sklopenie dopredu. Musíte ho držať niekoľko sekúnd.
 4. Kruhová rotácia.

Ak to robíte systematicky, môžete ľahko obnoviť prietok krvi, odstrániť napätie zo svalov, posilniť svaly, zastaviť bolesť a zabrániť exacerbácii..

Ak sa počas cvičenia objaví bolesť, nemali by ste pokračovať..

masáž

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice pomocou masážnej terapie? Pre pozitívnu dynamiku nebude stačiť jedna samostatná masáž, budete musieť vyhľadať pomoc od masážneho terapeuta.

Aby sa stav nezhoršoval a nebol užitočný, musíte si vypočuť tieto odporúčania:

 1. Nezačínajte masáž bez súhlasu lekára.
 2. Prednosť by sa mala venovať technike, ktorá úplne uvoľňuje svaly chrbta a podporuje krk.
 3. Ruky špecialistu by sa mali pohybovať hladko a upokojene.
 4. Trhnutie, krútenie je kontraindikované.
 5. V prípade diagnózy veľkej prietrže v akútnej fáze nenavštevujte masážneho terapeuta.

Pre pozitívnu dynamiku bude potrebné 10-15 sedení.

Pri kýloch v krčnej oblasti je možné použiť rôzne druhy masáží:

Švédske masáže dominujú kĺzavé pohyby, ktoré hnetú svaly.

Shiatsu, alebo bodný, sa vyznačuje tlakom prstov na konkrétnych miestach.

Ak počas procedúry použijete ľad, opuchy, zápaly a bolesť rýchlo zmiznú.

Masážna terapia je tiež dobrý spôsob:

 • zlepšiť náladu;
 • urýchliť krvný obeh;
 • odstráňte toxíny.

Ak nie je možné ísť do masážnej miestnosti, môžete zavolať maséra doma. Pri absencii finančných prostriedkov je potrebné naučiť sa základy masáže blízkym príbuzným a zaobchádza sa s nimi nezávisle. Nezabúdajte však, že v štátnom klinike v mieste bydliska je možnosť bezplatne sa venovať masáži..

Manuálna terapia

Predtým, ako sa vydáte na chiropraktik, sa uistite, že máte CT alebo MRI. Iba tieto inštrumentálne štúdie sú schopné preukázať výstupok, pri ktorom je kontraindikovaná manuálna terapia krčnou prietržou..

Techniky by sa mali používať jemne. Je vhodné:

 • trakcia alebo trakcia (tu si bude človek musieť sadnúť alebo ľahnúť);
 • ortopedická trakcia pomocou podporného systému;
 • použitie mäkkých golierov, ktoré imobilizujú krk.

Po takejto liečbe ochorenie neprogreduje, zriedkavo sa objavujú akútne obdobia, obnovujú sa všetky funkcie chrbtice. Zmiznú tiež bolesti hlavy, obnoví sa pohyblivosť krku, napätie svalov, znížená citlivosť horných končatín atď..

Chirurgické ošetrenie

Ak sú konzervatívne metódy na liečbu medzistavcovej hernie v krčnej chrbtici neúčinné alebo je herniálny výčnelok veľmi veľký, pripravte sa na operáciu.

Existuje niekoľko druhov operácií, ktoré sa vykonávajú s prietržom krčnej chrbtice, jedná sa o tieto operácie:

 1. Cervikálna discektómia vpredu + spondylóza. Tento typ chirurgického zákroku pri prietržoch v krčnej oblasti sa používa najviac, ak je herniálny výčnelok v krku. Pred krkom sa tu vykonáva mierny rez. Ďalej sa odstráni medzistavcový disk. Chirurg vyplní vytvorený priestor kostou, ktorú vyberie z panvovej časti (kostné štruktúry). Po určitom čase sa pozoruje fúzia stavcov. Sú chvíle, keď sa do chrbtice vloží špeciálna doska..
 2. Predná discektómia pomocou klietky na stabilizáciu. Tu všetko ide od začiatku rovnakým spôsobom ako pri vyššie uvedenej operácii. Namiesto kostí sa do zobrazeného priestoru umiestni klietka. Takáto operácia zaberie menej času ako predchádzajúca operácia a nie je potrebné odoberať kostný fragment z panvovej oblasti.
 3. Inštalácia umelých medzistavcových platničiek. Takáto protéza sa umiestni na miesto odstráneného prvku.
na obsah ↑

predpoveď

Ak začnete liečiť prietrž v krčnej chrbtici okamžite, potom sú predpovede priaznivé. Na prevenciu by ste mali neustále robiť príslušné cvičenia, niekoľkokrát do roka chodiť na masáže a podniknúť ďalšie preventívne opatrenia, ktoré lekár povie.

Ak je liečba oneskorená, objavuje sa riziko:

 • zovreté nervy;
 • strata citlivosti v horných končatinách;
 • necitlivosť jazyka;
 • vysoký alebo nízky krvný tlak;
 • neurologické príznaky (bolesti hlavy, závraty, poruchy sluchu a zraku, strata pamäti, slabý spánok atď.);
 • zápalový proces (osteochondróza atď.).

Všetkým uvedeným sa dá vyhnúť, ak pri prvých príznakoch prietrže v krčnej chrbtici vyhľadá lekársku pomoc a podstúpi liečbu..

záver

Kýlu v krčnej chrbtici môžete liečiť pomocou konzervatívnych metód, ale tu je dôležitý integrovaný prístup a prísna implementácia všetkých lekárskych predpisov. Ak bola takáto terapia neúspešná, musíte ísť do operačného stola. Ani operácia nie je zárukou, že v budúcnosti sa hernia opäť neobjaví.

Ľudové lieky na liečbu kýly krčnej chrbtice: najlepšie recepty a metódy

Na ošetrenie kýly krčnej chrbtice sa používajú ľudové liečivá vo forme obkladov, odrenín, bylinkových odvarov a čajov. Biologicky aktívne látky vo svojom zložení majú slabý analgetický, protizápalový, anti-edematózny účinok. Použitie ľudových liekov umožňuje mierne skrátiť dobu zotavenia, aby sa zabránilo výskytu bolestivých relapsov. Liečba by sa však mala vykonávať iba po konzultácii s neurológom alebo stavcom.

Všeobecné tipy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Kýla v krčnej chrbtici sa vytvára pri premiestňovaní vláknitého prstenca, jeho prasknutí a následnom úniku buničitého jadra..

Na odstránenie symptómov patológie je potrebný integrovaný prístup k liečbe. Používané lieky rôznych klinických a farmakologických skupín, masáže a fyzioterapeutické postupy. Ľudové lieky sa používajú až po dosiahnutí stabilnej remisie, po hlavnej konzervatívnej a niekedy chirurgickej liečbe..

Použitie domácich mastí, odvarov a alkoholovej tinktúry nedokáže znížiť veľkosť herniálneho výčnelku. Ľudové liečivá sa odporúčajú ako prevencia exacerbácií vznikajúcich pri podchladení alebo nadmernej fyzickej námahe. Ich použitie bude účinné iba pri dodržaní určitých pravidiel zaobchádzania:

 • Neprekračujte dávku odporúčanú v recepte, nevymieňajte ingrediencie ani nezavádzajte nové komponenty;
 • byliny na prípravu infúzií a odvarov by sa mali nakupovať v lekárňach, kde sa starostlivo monitoruje ich kvalita;
 • terapia musí byť kombinovaná s dennými cvičeniami fyzickej terapie a gymnastikou;
 • akékoľvek ľudové liečebné prostriedky sú prísne zakázané na liečbu tehotných a dojčiacich žien, detí a dospievajúcich, oslabených pacientov;
 • ak po použití nejakého ľudového lieku existujú ťažkosti, mali by ste ho zrušiť a vyhľadať lekársku pomoc;
 • nie je možné aplikovať niekoľko výrobkov naraz z dôvodu vysokej pravdepodobnosti chemickej interakcie ich zložiek.

Je prísne zakázané používať odrezky, odreniny a masti na odstránenie príznakov prietrže lokalizovaných v krčnej chrbtici. Po prvé, bude ťažké diagnostikovať. Po druhé, mierne zlepšenie pohody spôsobí, že osoba odloží návštevu lekára. V dôsledku toho sa veľkosť výčnelku zvyšuje tak, že sa stávajú príčinou ireverzibilných komplikácií.

Druhy alternatívnej liečby

Lekár rozhodne pacientovi, aké ľudové liečivá sa najlepšie používajú pre jeho typ kýly. Informuje o výhodách a nevýhodách konkrétnej liekovej formy, ak je to potrebné, určí dávkovací režim. Sú to lekári, ktorí pacientov často varujú pred nebezpečenstvom používania určitých ľudových prostriedkov. Napríklad, ktorého zloženie obsahuje jedovaté liečivé rastliny, silnú infúziu cesnaku na alkohole, petroleji a iných toxických prísadách.

obklady

Toto je názov postupu na aplikáciu zmesi s liečivými vlastnosťami na oblasť herniálneho výčnelku. Na zvýšenie terapeutického účinku sa naň umiestňuje plastová fólia a hustá tkanina. Obklad je fixovaný gázou alebo elastickým obväzom. Trvanie procedúry je 1-3 hodiny. Potom sa zvyšky zmesi odstránia a do pokožky sa vtiera akýkoľvek výživný alebo zvlhčujúci krém. Najobľúbenejšie v liečbe cervikálnej prietrže pripravenej podľa týchto receptov:

 • čerstvé veľké listy chrenu alebo lopúcha sa dobre hnetú, až kým sa neobjaví šťava a nenasýtia sa silným medom naneseným na chrbát krku;
 • na oblasť bolesti naneste zmes 3 kvapiek éterického oleja a 100 g jazvec, medveď, husaci tuk;
 • 5-7 veľkých listov púpavy sa pomelie v trecej miske na hustú suspenziu a postupne sa pridá čajová lyžička šťavy z aloe.

Na liečbu medzistavcových hernií by sa mali používať iba zmesi pre obklady, ktoré majú slabé lokálne dráždivé vlastnosti. Ak sú určené na obnovu medzistavcových platničiek, potom je nepraktické ich používať. Zložky zmesi na obklady neprenikajú do patologických ohnísk, nemajú regeneračný účinok a najmä nezmenšujú prietrž.

Tinktúry a odvar z bylín

Vodné infúzie a odvarky liečivých bylín sú pravdepodobne jedinými typmi ľudových liekov schválených zástupcami úradného lekárstva. Ich použitie pomáha urýchľovať metabolické procesy, odstraňovať škodlivé minerálne soli, toxíny a toxíny z kĺbov a stavcov. Najvyššia terapeutická účinnosť je charakteristická pre tieto látky:

 • nalejte čajovú lyžičku sušených bylín z meduňky a ľubovníka bodkovaného do keramickej kanvice, zalejte 2 šálky horúcej vody, nechajte hodinu. Kmeň, vypite 0,3 šálky infúzie 2-3 krát denne po jedle;
 • v termosku nalejte lyžicu sušeného rastlinného materiálu medveďa, nechtíka, harmančeka a mäty piepornej, nalejte 2 litre vriacej vody, nechajte 2-3 hodiny. Po vychladnutí trvať 100 ml trikrát denne;
 • na malú panvicu položte 5 suchých bobúľ divej ruže, brusníc, borieviek, čučoriedok, kalina, zalejeme 3 šálky horúcej vody, privarte k varu a duste na miernom ohni počas 5-10 minút. Po vychladnutí, vypití, vypití 0,5 šálky 3x denne po jedle.

Alkohol alebo olejové tinktúry sa používajú na mletie, keď je v krku nepríjemný pocit. Na ich prípravu je tmavá neoxidačná nádoba napoly naplnená vodkou alebo olivovým olejom. Od začiatku jari do polovice jesene sa zbierajú mladé čerstvé listy a kvety akýchkoľvek liečivých rastlín. Nádobu s nimi postupne plňte a nechajte ju 2-3 mesiace na teplom mieste. Tinktúra sa trie 2 až 3-krát denne, až kým sa príznaky prietrže úplne neodstránia.

Domáce masti a krémy

Pri liečení medzistavcových hernií sa používajú masti, ktoré rušivo pôsobia na decongestant. Po aplikácii na zadnú časť krku sú receptory umiestnené v podkožnom tkanive podráždené. Výsledkom je, že dve skupiny impulzov prichádzajú do centrálneho nervového systému - zo zdroja bolesti az povrchu pokožky. Okrem toho je intenzita tohto omnoho vyššia, čo vysvetľuje rozptyľujúci účinok mastí a krémov. Eliminujú nepríjemné pocity, ktoré sa vyskytujú pri zmene počasia alebo nepríjemnom pohybe, a eliminujú tuhosť.

Terapeutický účinok mastí alebo krémov pripravených domaZložky a zloženie
protizápalovýDo trecej misky premiešajte 30 g tukovej detskej smotany, lekárskej vazelíny a hustého medu, pridajte pár kvapiek éterických olejov z tymiánu, borovice, jedle, smreku
decongestants100 g jazvečného tuku sa zmieša s 3 polievkovými lyžicami medu, čajovou lyžičkou kozmetického mandľového oleja, dvoma kvapkami éterického oleja mäty piepornej
lieky proti bolestiZa stáleho miešania rozdrvte 20 g lanolínu s čajovou lyžičkou terpentínu s gumou, potom sa v malých dávkach pridá 100 g masla.

Masti sa okamžite prenesú do tmavého skla alebo keramického obalu so skrutkovacím uzáverom, uložia sa do chladničky a v prípade miernej bolesti sa vtierajú do krku. Nemôžete použiť také ľudové liečivá s aseptickým zápalovým procesom vyskytujúcim sa pri prietrži.

Liečivé kúpele

Teplý kúpeľ prijatý pred spaním stimuluje krvný obeh a mikrocirkuláciu, urýchľuje odstraňovanie produktov rozpadu tkanív z poškodených stavcov. Procedúra má mierny relaxačný a upokojujúci účinok, čo je veľmi dôležité pre medzistavcové prietrže. Dokonca aj po dosiahnutí stabilnej remisie môže byť osoba v neustálom napätí v očakávaní zhoršenia patológie. Preto tradiční liečitelia odporúčajú do kúpeľovej vody pridávať infúzie a odvarky liečivých bylín so sedatívnymi vlastnosťami. Ako ich variť:

 • Nalejte 3 lyžice suchého rastlinného materiálu z meduňka, tymiánu, ľubovníka bodkovaného na panvicu, nalejte liter horúcej vody, privarte k varu a duste na miernom ohni 20 minút. Ochlaďte, prefiltrujte, pridajte do kúpeľa;
 • 2 lyžice sušených bylín z povrázku, oregano, rebríčka, nechtíka lekárskeho sa vložia do termosky, zalejú sa litrom vriacej vody a nechajú sa pôsobiť 2 hodiny. Ochlaďte, prefiltrujte, pridajte do kúpeľa.

Voda z kúpeľa by nemala byť horúca, ale teplá. Trvanie procedúry je 20-25 minút. Potom by ste sa mali osprchovať a utrieť si tvrdým uterákom. Pred takýmto zabránením krčnej prietrže je potrebné poradiť sa s lekárom. Procedúry sú zakázané pri závažných ochoreniach kardiovaskulárneho systému, pečene a obličiek..

fyzioterapia

Denné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky sú najúčinnejším spôsobom, ako zmenšiť veľkosť herniového výčnelku. Je to vynikajúca prevencia progresie osteochondrózy, ktorá takmer vždy vyvoláva výčnelok s ďalším prasknutím vláknitého prstenca. Terapeutická gymnastika sa dobre kombinuje s ľudovými liekmi, najmä s účinkom otepľovania.

Aké cvičenia sú najúčinnejšie:

 • hlava sa otáča najprv v jednom, potom v opačnom smere;
 • naklonenie hlavy dopredu a naklopenie dozadu;
 • kruhová rotácia hlavy v oboch smeroch
 • hlava sa nakláňa doľava a doprava.

Lekári pohybovej terapie odporúčajú robiť 3 prístupy, z ktorých každý zahŕňa 10 - 15 pohybov. Najprv to musíte urobiť raz denne a pri posilňovaní svalového korzetu 2-3 krát. Nemôžete vykonávať cviky s trhnutím, náhle zvracať hlavu alebo sa snažiť dosiahnuť bradu hrudníkom. Pohyby by mali byť nízka amplitúda, hladká, pomalá. Iba taká tréningová technika posilní svaly bez toho, aby vyvolala ďalšie posunutie medzistavcových platničiek..

Recepty alternatívnej terapie

V ľudovom liečiteľstve sa používajú lieky, ktoré zahŕňajú rôzne časti rastlín, včelárske výrobky, kozmetické, éterické a rastlinné oleje. Med, propolis, materská kašička by sa mala nakupovať od dôveryhodných predajcov. Ak je rastlinný olej v recepte označený ako prísada, musí sa uprednostniť olivová, ľanová alebo kvalitná rakytník rešetliakový.

šable

Marsh cinquefoil je vytrvalá rastlina, ktorá zvyčajne rastie pozdĺž okrajov vodných útvarov. Hrubé vetvené odnože a tráva sa používajú na liečbu krčnej prietrže. Obsahujú obrovské množstvo bioaktívnych látok s protizápalovými a analgetickými účinkami..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pri liečení patologických stavov chrbtice sa tiež používa močiarkový cinquefoil kvôli schopnosti posilňovať miestnu imunitu. Liečivá rastlina je súčasťou mnohých ľudových liekov, ale najpopulárnejšie sú tieto:

 • čerstvé alebo suché podzemky sú rozdrvené, naplnené tmavým sklom alebo keramickou nádobou. Pozor, nalejte vodku bez prísad alebo 96% etylalkoholu zriedeného rovnakým objemom vody tak, aby tekutina stúpala 2-3 cm nad rastlinný materiál. Trvajte na teplom mieste po dobu 2 mesiacov a každý deň pretrepávajte.
 • vytlačte 100 g ľubovoľného, ​​najdrahšieho zvlhčovača do malty, začnite miešať, pridajte lyžicu lanolínu, alkoholovú tinktúru sabretniku, 2 až 3 kvapky borovicového éterického oleja. Prenášané do nádoby s vekom, uložené v chladničke.

Prostriedky na báze močiarneho cinquefoilu sa používajú iba vtedy, keď sa vyskytne nepríjemný pocit pri lokalizácii herniálneho výčnelku. Vtierajú sa do krku ľahkými masážnymi pohybmi 1 - 2-krát denne. Ale na liečbu kĺbov je tinktúra a masť indikovaná na dlhú dobu liečby.

púpava

Púpava je rod trvalých bylinných rastlín rodiny Astrovian. V úradnom lekárstve sa používajú hlavne korene, ktorých chemické zloženie zahŕňa triterpény taraxasterol, taraxerol a steroly stigmasterol, taraxol. Obsahujú tiež obrovské množstvo užitočných kyselín: palmitová, medovka, linoleová, olejová, zerotínová. Tieto bioaktívne zlúčeniny sa nachádzajú aj v listoch, stonkách a púpavových kvetinách..

Rastlina na ošetrenie kýly sa používa na prípravu činidiel na vnútorné a vonkajšie použitie. Obzvlášť populárne obklady z drvených čerstvých listov s medom. Nemenej užitočná je však odvar suchých koreňov:

 • 5 lyžičiek nasekaného rastlinného materiálu sa umiestni do malej panvice, nalejú sa 3 šálky horúcej vody;
 • vložiť do vodného kúpeľa, nechať sa pol hodiny pôsobiť;
 • ochladzujte, filtrujte a berte 2 polievkové lyžice 3krát denne s jedlom.

Použitie odvaru na liečbu cervikálnej kýly musí byť dohodnuté s lekárom, pretože produkt má vysokú choleretickú, antispasmodickú a adstringentnú aktivitu. U niektorých pacientov môže byť použitie odvarov z koreňov púpavy kontraindikované.

Badger alebo konský tuk na obklady

Akýkoľvek živočíšny tuk obsahuje užitočné polynenasýtené mastné kyseliny, vitamíny rozpustné v tukoch, stopové prvky. Tieto zložky majú výrazný antioxidačný účinok, sú schopné normalizovať metabolizmus a mikrocirkuláciu. Odmasťovacie tuky, kone a medvede sa používajú pri liečbe cervikálnej prietrže na odstránenie slabého nepohodlia v dôsledku otepľovania. Roztopia sa vo vodnom kúpeli a potom sa aplikujú pomocou širokej kefy alebo špachtle v 2 až 3 vrstvách. Na vrch sa umiestni plastová fólia, ktorá je zabalená do teplého šálu.

Trvanie procedúry je 40 - 60 minút. Potom sa zvyšná zmes odstráni, pokožka sa premyje teplou vodou a mydlom. Použitie živočíšnych tukov na regeneráciu chrupavky alebo na zníženie veľkosti herniálneho výčnelku je nepraktické. Vitamíny, minerály, polynenasýtené mastné kyseliny neprenikajú do poškodených stavcov. Jedinou výhodou použitia tukov je zlepšenie stavu pokožky.

Liečba kostry

Comfrey, alebo Larkspur, je rod trvalých lesných bylinných rastlín z rodiny Borachnic. V ľudovom liečiteľstve sa na liečbu stavovcovej kýly používajú korene a tráva nasýtené bioaktívnymi látkami. Sú to alantoín, alkaloidy, vitamíny B, flavonoidy, horkosť, hlien a stopové prvky. Aby sa zabránilo premiestneniu medzistavcových krčných diskov, aby sa odstránili slabé bolestivé pocity, pripravuje sa tinktúra podľa tohto receptu:

 • nádoba z tmavého skla sa naplní suchými koreňmi a trávou, ktorá sa rozdrví na polovicu;
 • na hrdlo plechovky nalejte vodku alebo etylalkohol zriedený vodou;
 • trvať na teplom mieste chránenom pred priamym slnečným žiarením po dobu 2 až 3 mesiacov;
 • v prípade nepríjemného pocitu vtiera do zadnej časti krku.

Na internete sa často používajú interné recepty na infúzie a odvary z koreňov kostry. Uskutočniteľnosť a bezpečnosť takejto liečby by sa mala prediskutovať s lekárom, pretože alkaloidy rastliny sú veľmi toxické.

Stlačiť s Kalanchoe

Kalanchoe je rod sukulentných rastlín čeľade Crassulaceae. Je obľúbený nielen pre svoj vysoký dekoratívny účinok, ale aj pre mnohostranný terapeutický účinok na ľudské telo. Kalanchoe sa považuje za cenný zdroj rôznych bioaktívnych látok. Sú to horčík, fosfor, molybdén, organické kyseliny, enzýmy, polysacharidy, bioflavonoidy. Šťava z rastlín má protizápalové, baktericídne, antimikrobiálne vlastnosti.

Tradiční liečitelia odporúčajú zmenšovať prietrž hernie pomocou obkladov z Kalanchoe. Na tento účel sa sterilná vložka navlhčí v šťave extrahovanej z veľkých čerstvých listov a potom sa nanesie na zadný povrch krku, aby úplne vyschla. Zástupcovia úradného lekárstva sú veľmi skeptickí k tomuto spôsobu liečby herniálneho výčnelku.

Cesnaková alkoholová tinktúra

Cesnak je vytrvalá bylina rodu Cibule z čeľade Amaryllis. Rastlinná kultúra neobsahuje bioflavonoidy, ktoré zlepšujú krvný obeh, ale je vysoko hodnotená pre alicín. Táto organická zlúčenina je tvorená mechanickou deštrukciou rastlinných buniek, vykazujúcou silnú baktericídnu a fungicídnu aktivitu. Na ošetrenie kýly sa používa olejová alebo alkoholová tinktúra, ktorá sa môže pripraviť takto:

 • prelejeme pár hláv cesnaku, nasekáme, zložíme do neoxidujúcej misky;
 • nalejte 200 ml vodky alebo rastlinného oleja;
 • trvať na tmavom mieste pri izbovej teplote 3-4 týždne, trepaním pohára raz denne.

V ľudovom liečiteľstve sa cesnaková tinktúra používa 2-3 krát denne na zmiernenie nepohodlia. Tento ľudový liek má široký zoznam kontraindikácií - tehotenstvo, laktácia, patológie kardiovaskulárneho systému. Dokonca aj použitie olejovej tinktúry často spôsobuje chemické popálenie pokožky.

Jedlový masážny olej

Kozmetické a éterické oleje extrahované zo stromov a kríkov jedľových druhov sa často používajú na liečenie patológií pohybového aparátu. Majú lokálne dráždivý účinok, zmierňujú bolesť spôsobenú otepľovaním. Na odstránenie nepohodlia v krku pomáha masážna zmes. Na jej prípravu pridajte 50 kvapiek éterického oleja (borovica, thuja, borievka, smrek, cyprus) do 50 ml olejovej detskej smotany. Zmes jemne votrite dvakrát denne do zadnej časti krku ľahkými masážnymi pohybmi.

Včelárske výrobky

Hrubý prírodný med sa používa v čistej forme aj v zmesi s inými zložkami ako prostriedok na urýchlenie krvného obehu, ktorý stimuluje odstraňovanie produktov rozkladu tkanív z patologických ohnísk. Používa sa na obklady, aplikácie, prípravu mastí, odreniny. Med sa pridáva do infúzií, odvarov, čajov na zlepšenie chuti a zvýšenie ich terapeutického účinku..

Nemenej populárny u kýly a horúceho mlieka s propolisom. Pitie 2-krát denne posilňuje obranyschopnosť tela, má protizápalové účinky. Na jej prípravu priveďte do varu pohár mlieka a rozpustte v ňom štipku propolisu.

Bylinné poplatky

Pri príprave farmaceutických poplatkov sa používajú byliny, kvety, korene, zozbierané a sušené podľa všetkých farmakologických pravidiel. V ľudovom liečiteľstve sa často používajú veľmi zriedkavé rastliny. Mnohé z nich nie sú zahrnuté v oficiálnych zoznamoch, preto sa predávajú na trhoch a nie v lekárňach. Pri nákupe je potrebné dbať na farbu, vôňu rastlinných materiálov, neprítomnosť zhnitých častí a cudzie inklúzie..

Zbierka najžiadanejšia pri liečbe kýly obsahuje rovnaké časti elecampanu, ľubovníka bodkovaného, ​​nechtíka lekárskeho, ledumu, medvedeho ucha. Na prípravu infúzie sa čajová lyžička surovín naleje do pohára vriacej vody a nechá sa 40 minút. Chladí sa, filtruje a pije 100 ml 2-krát denne po jedle.

Indická cibuľa

Vytrvalá rastlina je nielen dekoratívna, ale tiež užitočná pre kĺby a chrbticu. V ľudovom liečiteľstve sa používa tinktúra listov alebo mäsitých cibúľ. Sú rozdrvené, vložené do neoxidačných jedál, naliate olejom alebo vodkou. Liečivá tinktúra je pripravená o pár mesiacov. Keď sa objavia prvé nepríjemné pocity, vtiera sa do krku. Nesprávne použitie zvyšuje pravdepodobnosť chemického popálenia pokožky..

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Jedno z najlepších súkromných centier na UkrajinePoskytovanie kvalitnej lekárskej starostlivosti pacientom: s neurologickými chorobami s reumatologickými chorobami s vaskulárnymi chorobami s chorobami vnútorných orgánov

Paramedian hernia

Žalúdok
Zhrnutie: Hernia diskediánov z hnačky je spravidla dôsledkom degeneratívneho procesu na medzistavcovej platni a vedie k chronickej bolesti v krku alebo chrbte, ako aj k ďalším nepríjemným symptómom.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.