loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba miechy

Podľa štatistík je v Rusku diagnostikovaná herniovaná platnička u každých 1000 ľudí. Každý pacient dúfa, že sa čo najskôr zbaví bolesti chrbta a zotaví sa bez chirurgického zákroku. Ale je to možné?

Budeme analyzovať, čo je kýla chrbtice, z dôvodu jej vzniku, aké sú metódy diagnostikovania a liečby tejto choroby. Nakoniec odpovieme na hlavnú otázku: „Je možné zbaviť sa prietrže bez chirurgického zákroku?“

Čo je kýla chrbtice

Vertebrálny stĺp podporuje rovnováhu celého tela pri chôdzi, preto musí byť silný, ale zároveň flexibilný a pohyblivý. Na pohybe sa zúčastňuje 24 stavcov, medzi nimi 23 chrupavkových vrstiev - medzistavcové platničky. Medzistavcové platničky sú druhom airbagov pre stavce. Je potrebné navzájom sa dotiahnuť stavce, aby sa zabezpečila ich pohyblivosť a amortizácia (zmiernenie úderov, tlmenie vibrácií). Medzistavcový disk môže byť predstavovaný ako plochá kapsula s obsahom gélu. Pozostáva z niekoľkých prvkov..

 1. Vláknité jadro želatínovej konzistencie pozostávajúce z molekúl glykozaminoglykánu (ľahko dodávajú a prijímajú vodu). Zodpovedný za odpisy.
 2. Vláknitý prsteň okolo jadra drží gél vo vnútri a pevne drží priľahlé stavce.
 3. Hyalínové platne pokrývajú disk nad a pod, podieľajú sa na difúznom prenose vody, živín a vylučovaní metabolických produktov.
 4. Spojovacie platne sú pevne spojené s telom susedných stavcov.
Keď človek zdvíha závažia, buničité jadro absorbuje vodu a rozširuje sa, čím vyrovnáva záťaž a chráni stavce. Pri chôdzi je voda vytlačená z jadra a je sploštená. Ale z mnohých dôvodov sa môže vláknitý kruh okolo jadra rozkladať: stáva sa vláknitým, uvoľneným, s medzerami a slzami v štruktúre. V tomto prípade je obsah jadra posunutý za medzistavcové platničky. Takže existuje kýla.

Herniovaný disk je vyčnievanie buničitého jadra za medzistavcové miesto na disku. Vyskytuje sa, keď je zničený vláknitý kruh okolo jadra.

Organizmus je integrálny systém, nič sa v ňom nedeje samo o sebe. Medzistavcová kýla sa vyskytuje z niekoľkých závažných dôvodov:

 1. Prerušenie výživy diskových tkanív (dystrofia). Pretože výživa disku je rozptýlená, hrá dôležitú úlohu v tomto procese motorická aktivita osoby. Ak nie, jednotka trpí.
 2. Vrodená chyba disku (dysplázia).
 3. Traumatický účinok.
 4. Veková degenerácia (starnutie).
 5. Svalová nerovnováha.
Zdravý medzistavcový disk a herniovaný disk

Príznaky medzistavcovej prietrže

Hlavným príznakom prietrže chrbtice je bolesť chrbta. Lekár pri stanovení diagnózy a výbere liečby berie do úvahy lokalizáciu a šírenie bolesti, aby ste ju nemohli nekontrolovateľne utopiť pomocou liekov proti bolesti. Bolesť môže byť spôsobená:

 1. Predĺžené vylisovanie (stlačenie) koreňov miechy. Lekári nazývajú tento radiálny syndróm (radikulopatia).
 2. Zápal a opuch mäkkých tkanív.
 3. Myofasciálny syndróm vyplývajúci z narušenia svalovej rovnováhy s dlhou chorobou.
Pacienti s medzistavcovou prietržou nie vždy pociťujú bolesť. V počiatočných štádiách choroby to nemusí byť, pretože chrupavka, kostné tkanivo a nervové vlákna nemajú svoje vlastné receptory bolesti..
Prietrž chrbtice môže okrem bolesti chrbta spôsobiť:
 • znížená citlivosť plôch kože;
 • svalová slabosť;
 • narušenie panvových orgánov - herniou bedrovej chrbtice;
 • závraty - s herniou v krčnej chrbtici.

Zriedkavejší, ale najnebezpečnejší komplex symptómov je syndróm cauda equina - zovretý zväzok miechových nervov siahajúci na úroveň prvého bedrového stavca. Vyznačuje sa všetkými vyššie uvedenými príznakmi, ako aj zníženou citlivosťou a zníženou citlivosťou na dolných končatinách a perineu (ako „nohavičky“). Toto je indikácia pre urgentnú neurochirurgickú liečbu..

Klasifikácia herniovaného disku je založená na anatomickom umiestnení. Používa skrátené latinské názvy oddelení chrbtice a poradové číslo stavca v tomto oddelení:

 1. Krčka maternice (Pars cervicalis): stavce CI - CVII. Častou príčinou bolesti v krku, ramenách, horných končatinách.
 2. Hrudná oblasť (Pars thoracalis): stavce TI - TXII. Hernia disku v tejto lokalizácii je pomerne zriedkavá, čo je spojené s menšou pohyblivosťou, a teda s menším opotrebením medzistavcových platničiek..
 3. Bedrá (Pars lumbalis): stavce LI - LV. Bedra je najviac preťažená časť z polohy nielen celkového vertikálneho zaťaženia, ale aj sklonených pohybov. Tu je najbežnejšia hernia disku.
 4. Sacral (Os sacrum): stavce SI - SV. Najbežnejšia hernia na hranici bedrovej a sakrálnej chrbtice.

Lokalizácia herniovaných diskov. Najčastejšie sa vyskytujú v stavcoch LI - LV

Diagnostické metódy pre medziobratlové kýly

Na vizualizáciu patologických tkanív v prípade miechy sa používajú dve hlavné metódy - počítačová tomografia a magnetická rezonancia. Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Táto metóda tiež využíva princíp rádiografie, ale pomocou počítačového spracovania môžete získať rad obrázkov pozdĺžnych a priečnych rezov, na ktorých môžete vidieť tkanivo kostí a chrupavky. Nie je možné rozoznať nervové vlákna a mäkké tkanivá.

myelografia Na zvýšenie informačného obsahu CT sa do miechového kanála zavedie kontrastná látka. Umožňuje vidieť na plátkoch to, čo sa nedá odlíšiť od klasickej počítačovej tomografie.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Dnes je to „zlatý štandard“ v diagnostike patológií vrátane mäkkých tkanív.

Kontrastná diskografia. Kontrastný materiál sa na rozdiel od myelografie vstrekuje priamo do medzistavcových platničiek.

Electroneuromyography. Túto štúdiu možno predpísať ako ďalšiu štúdiu na meranie vodivosti impulzov v nervových vláknach..

Všetky diagnostické metódy nemajú význam bez toho, aby ich vyšetril špecialista. Dôležitý je nielen obraz, ale aj výsluch pacienta, pretože prietrž môže byť značnej veľkosti a nespôsobuje nepohodlie. Alebo naopak, veľmi malá prietrž medzistavcových platničiek spôsobuje silnú bolesť.

Lekári na klinike Tkachev-Epifanov vedú individuálne konzultácie a konzultácie na diaľku. Hodnotia obrazy MRI a vedú rozhovor s pacientom. Predbežné konzultácie - zadarmo.Nechirurgické metódy na liečbu miechy

Liečba miechy je zložitý a zdĺhavý proces. Patológia vyvinutá na dlhú dobu je nemožné zvrátiť všetko pri jednej návšteve lekára. Všetky možnosti liečby medzistavcových prietrží môžu byť obmedzené na dve: nechirurgické a chirurgické. Začnime nechirurgickým. Vedci si už dlho všimli, že pri mnohých prípadoch sa prietrž chrbtice časom zmenšuje, až kým úplne nezmizne. Tento proces sa nazýva spontánna resorpcia, to znamená resorpcia prietrže medziobratlovej platničky. Kýlová resorpcia nastáva v dôsledku zápalu. Makrofágy imunitných buniek absorbujú postihnuté oblasti medzistavcového disku a potom pokračujú v eliminácii zamerania zápalu. Proces resorpcie ešte nebol úplne preskúmaný. Lekári však vedia, ako vytvoriť priaznivé podmienky pre samoliečenie tkaniva miechy. To umožňuje liečbu bez chirurgického zákroku..


Resorpcia je prirodzená resorpcia prietrže medzistavcovej platničky, ku ktorej dochádza v dôsledku zápalového procesu. Jedným zo spôsobov, ako začať resorpciu, je metóda Tkachev-Epifanov.

Získajte ďalšie informácie o metóde

Konzervatívny liečebný komplex je zameraný na zbavenie pacienta bolesti a spustenie resorpcie prietrže. Tento komplex zahŕňa niekoľko prístupov a techník. Lekári predpisujú lieky na kontrolu bolesti (vrátane injekcií do epidurálneho priestoru, takzvanej „blokády“), zmiernenia opuchu (nesteroidné a steroidné protizápalové lieky) a uvoľnenie svalov (svalové relaxanciá).

Fyzioterapia je všeobecný koncept. Liečba je založená na prírodných a umelo obnovených fyzikálnych faktoroch (chlad, teplo, elektrický prúd, magnetické žiarenie, laser atď.). Takúto liečbu vykonávajú lekári a pomocný zdravotnícky personál rôznych odborov: manuálny terapeut, osteopat, masážny terapeut, akupunkturista, inštruktor fyzioterapie, atď. Vo fyzioterapii sa môžu používať špeciálne fyzioterapie, prístroje a manuálne techniky..

Kinezoterapia (pohybová terapia): aktívna (cvičebná terapia) a pasívna (masáž, trakcia). Pohybová terapia sa vyberá s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta a je určená na posilnenie svalového rámu chrbta. Natiahnutie pomáha zmierniť bolesť a svalové napätie.

Manuálna terapia a masáž - metódy ovplyvňujúce mäkké tkanivá, kĺby s cieľom obnoviť rovnováhu v tele a synchronizovať procesy. Obnovte mobilitu a eliminujte bolesť.

Tapovanie, kinesitaping je metóda vytvárania špeciálnych náplastí na koži v miestach, kde je potrebné pôsobiť na receptory svalového napätia a kompresie. Spôsob, ako uvoľniť alebo zvýšiť svalový tonus.

Laserová terapia (ošetrenie svetlom) - biologická aktivácia regeneračných procesov.

Plazmová terapia (PRP terapia) - injekcie vlastnej čistenej plazmy, bohaté na krvné doštičky, rastové faktory, hormóny. Zvyšuje sa lokálna imunita, začínajú regeneračné procesy.

Reflexoterapia, Akupunktúra, akupunktúra (biologická energetická liečba) - stimulácia špeciálnymi ihlami nervových zakončení. Týmto spôsobom je možné zaviesť mikrodózy liekov. Metabolizmus postihnutých oblastí sa zlepšuje, pacient sa zbavuje bolesti.

Liečba rázovými vlnami využíva extrémne vysokofrekvenčné vlny, ktoré spôsobujú rezonanciu. Umožňuje spustiť procesy samoliečenia.

Používajú sa tiež ortopedické pomôcky: vložky, ortézy. Sú schopní čiastočne kompenzovať zaťaženie chrbtice..

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže

Na klinike Tkachev-Epifanov bude vybraná individuálna liečba

Pri akejkoľvek liečbe má špecialista zásadný význam. Skúsenosti a intuícia sú dôležité, pretože každý prípad je individuálny: prístup k liečbe jedného pacienta nemusí byť vhodný alebo dokonca môže poškodiť druhého. Jednou z kliník, kde lekári s rozsiahlymi skúsenosťami s liečbou medzistavcových kýly pracujú, je klinika Tkacheva-Epifanova, ktorá využíva jedinečnú metódu liečby kýly. Jedná sa o zložený kurz, ktorý stimuluje vstrebávanie prietrže a vedie k úplnému odstráneniu bolesti a nepohodlia. Klinika liečila viac ako 1200 pacientov. Výsledky sú uvedené v častiach Klinické prípady a Recenzie pacientov. Tu je prehľad praktického lekára Filippa Kuzmenka, popredných populárnych zdravotníckych skupín na sociálnych sieťach.

„Ak sa vyskytnú problémy, odporúčam kontaktovať kliniku Tkachev-Epifanov. Tam sa ľudia špecializujú na konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Ich prístupy sú overené a preverené. Nemusia na vás pracovať (verte mi, majú veľmi veľký tok). Budú bojovať až do posledného o zdravie chrbta. Vysoko odporucany".

Kruhový herniovaný disk

Kruhová hernia je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky miechy. Najčastejšie sa kruhové prietrže diskov vytvárajú v bedrovej a bedrovej oblasti a spôsobujú výrazné syndrómy bedrovej a bedrovej ischialgie. Pomoc môže poskytnúť iba kvalifikovaný neurológ alebo vertebroológ. Lokálny terapeut v mestskej nemocnici pre tento stav môže predpísať výlučne maskujúcu liečbu príznakov..

Kruhová hernia medzistavcového disku je najbežnejším a najbezpečnejším typom poškodenia chrupavky miechy. S ňou dochádza k takmer rovnomernému zväčšeniu oblasti disku s hrčkami na všetkých stranách stavcov. Jedná sa o kruhový výčnelok s vydutím mimo stavcov. Roztrhnutie vláknitého prstenca vo väčšine prípadov vývoja kruhovej prietrže disku sa nepozoruje.

Minimálna veľkosť tohto typu lézie je 1 mm, maximum, ktoré je možné diagnostikovať pomocou moderného vybavenia - 6 mm. Tento typ herniového výčnelku nie je nikdy maskovaný. Je prístupný konzervatívnej liečbe a nevyžaduje vážne obmedzenia fyzickej aktivity.

Liečba kruhovej prietrže lumbálnej chrbtice by sa mala vykonávať iba na špecializovaných klinikách. Ako je uvedené vyššie, lekári v poliklinike v meste majú záujem presne dodržať všetky termíny a odporúčania lekárskych a ekonomických noriem. A sú predpísané, aby rýchlo zastavili bolesť, nevenovali pozornosť deštrukcii tkaniva chrupavky a čo najskôr poslali pacienta späť.

Bohužiaľ, toto je presne to, čo vedie pacientov k chirurgickému operačnému stolu. Počas "liečby" úplne eliminujú všetky ochranné reakcie tela, ktoré sa snažia zachovať integritu chrupavkového tkaniva a bránia kompresii radiálnych nervov. Pomocou nesteroidných protizápalových liekov sa zmierňuje bolesť a tým aj zápal, ktorý má za cieľ zlepšiť mikrocirkuláciu krvi v lézii a začať regeneráciu tkaniva. Svalové relaxanty zbavujú svalovú kostru spodnej časti chrbta schopnosti chrániť disky a radikálne nervy. S tým všetkým sa však pacient po určitom čase liečby pociťuje bolesť a nemá podozrenie, že jeho stav chrbtice sa každý deň zhoršuje..

Na klinikách manuálnej terapie sa praktizuje úplne odlišný prístup k liečbe tohto ochorenia. Je založená na princípe eliminácie príčin osteochondrózy. Potom lekár nasmeruje svoje úsilie nie na maskovanie bolesti, ale na úplné obnovenie integrity chrupavkového tkaniva. Výsledkom je, že chrbtica získava stratené zdravie a pacient úplne zabudne na bolesť a ďalšie príznaky prietrže.

Príčiny rozvoja kruhovej prietrže

Jediným skutočným dôvodom objavenia sa kruhovej prietrže je osteochondróza v pokročilom štádiu, proti ktorej sa neprijímajú žiadne liečebné opatrenia. Ale v skutočnosti sú patologické zmeny ešte hlbšie. Musíte pochopiť, že samotná osteochondróza sa nevyvíja a má svoje vlastné vývojové aspekty. Toto sú zvláštne rizikové faktory, ktoré narúšajú prirodzený proces difúznej výživy chrupavkových tkanív medzistavcových platničiek. Nemajú vlastnú obehovú sieť a môžu prijímať tekutinu, kyslík a živiny iba v procese difúznej výmeny s paravertebrálnymi svalmi, ktoré ich obklopujú. Približne 35 - 40% tekutiny a živín dostáva vláknitý kruh disku kvôli difúznej výmene s blokovacími doskami, ktoré ich oddeľujú od tela stavcov..

Difúzna výživa je skutočným dôvodom rozvoja osteochondrózy (degeneratívne degeneratívne ochorenie chrupavkových tkanív medzistavcových platničiek). Aké rizikové faktory môžu spôsobiť poruchu difúznej výživy:

 • udržiavanie sedavého sedavého životného štýlu, v ktorom je statické nadmerné zaťaženie neustále pozorované v určitej svalovej skupine, kde je narušená difúzna výmena tekutín;
 • fajčenie - vyvoláva ostrý kŕč svalovej steny malých krvných ciev, v dôsledku čoho svalové tkanivo nedostáva výživu pri dodávke a stráca schopnosť zabezpečiť úplnú difúznu výmenu;
 • konzumácia alkoholických nápojov nepriaznivo ovplyvňuje proces inervácie vaskulárneho lôžka a tiež spôsobuje narušenie trofického tkaniva;
 • nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity na svalovom tele tela;
 • ťažká fyzická práca;
 • nesprávne nastavenie chodidla;
 • nadváha a obezita.

Toto je len malá časť potenciálnych príčin rozvoja bedrovej osteochondrózy, ktorá by mohla byť potenciálne komplikovaná okrúhlymi kýlami. Tieto rizikové faktory sa však najčastejšie vyskytujú v živote moderného človeka. Ich odstránenie je pred liečbou povinné.

Herniation kruhového disku L3-L4

Najzriedkavejším druhom je kruhová hernia disku L3-L4. V tejto časti je ovplyvnená iba časť tkaniva chrupavky. Vytvorí sa rovnomerný výstupok, ktorý zriedka prechádza do kruhovej prietrže disku.

Medzistavcové platničky L3-L4 sú vystavené zvýšenému odpruženiu iba u jedincov, ktorí trpia bočným zakrivením chrbtice v hrudnej oblasti - skolióza. Majú kompenzačné zakrivenie panvových kostí, krútenie, skosenie. Výsledkom je, že väčšina mechanického a tlmiaceho zaťaženia je na disku medzi krížovou kosti a posledným bedrovým stavcom a na L3-L4..

Klinicky sa prejavuje vo forme syndrómu silnej bolesti, ktorý sa pri pokusoch o akékoľvek pohyby výrazne zosilňuje. Prvé hodiny po rannom prebudení sú strnulé. Neurologické znaky s touto lokalizáciou sa objavujú veľmi zriedka.

Kruhová prietrž medziobratlovej platničky L4-L5

Kruhová hernia L4-L5 je častejšia lokalizácia u pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok, aby sa odstránil disk medzi krížovou kosti a bedrovej časti. Takéto intervencie sú ponúkané v 80% prípadov herniálneho výčnelku medzistavcovej platničky L5-S1, pretože úradné lieky nemajú účinnú liečbu tohto ochorenia konzervatívnymi metódami..

Kruhová hernia disku L4-L5 sa vyvíja v dôsledku skutočnosti, že po chirurgickom zákroku na odstránenie podkladového disku sa naň začne vyvíjať celá tlmiaca záťaž. V dôsledku toho sa pozorujú degeneratívne dystrofické zmeny. Tkanivá chrupavky vláknitého prstenca sú dehydratované, praskajú a úplne strácajú svoju elasticitu.

Najbežnejším typom kruhovej hernie medziobratlového disku L4-L5 je dorzálna chrbtica so stenózou miechového kanála. To veľmi komplikuje diagnózu v počiatočnej fáze a rýchlo vyvoláva vývoj závažných neurologických porúch. U pacientov môže dôjsť k inkontinencii moču, stagnácii žlče v žlčníku, dysfunkcii čriev atď..

Kruhová prietrž medziobratlového disku L5-S1

Kruhová hernia medziobratlového disku L5-S1 sa najčastejšie diagnostikuje v mladom veku. Vyvíja sa postupne. Ohrozené sú jednotlivci s nadváhou. Nadváha má silný nárast tlaku na miechu. Disk, ktorý oddeľuje krížovú kosti a posledný bedrový stavca, sa začne najprv zhroutiť..

Kruhovo-foraminálne degeneratívne zmeny po dlhú dobu nedávajú žiadny klinický prejav. Človek sa cíti úplne zdravý. Výčnelok vyvoláva výčnelok vláknitého prstenca smerom k tvrdým membránam miechy. Radikálne nervy nie sú stlačené.

Jedného dňa sa však so zväčšením zväčšuje kruhová prietrž L5-S1. V nohách je silná bolesť chrbta s pocitmi svalovej slabosti. Na zadnej strane stehna je pocit znecitlivenia. Tuhosť pohybov a nestabilita chôdze sa rýchlo vyvíjajú..

Ak sa týmto spôsobom objaví kruhová prietrž disku L5-S1, musíte ležať na tvrdom a tvrdom povrchu a zavolať sanitku. Ochorenie je nebezpečné, pretože pri závažnej veľkosti tento typ prietrže vyvoláva pošmyknutie posledného bedrového stavca, v dôsledku čoho môže dôjsť k prudkému zúženiu miechy. Ak nie je poskytnutá včasná pomoc, pacient môže byť ochrnutý..

Ak máte podozrenie na herniálny výčnelok, musíte vyhľadať lekársku pomoc od neurológa alebo vertebroológa. Títo lekári vykonajú úplné vyšetrenie a stanovia predbežnú diagnózu počas manuálneho vyšetrenia. Potom sa priradí rádiografický obraz lumbosakrálnej chrbtice s niekoľkými projekciami. To vám umožní zistiť možné zníženie výšky medzistavcových priestorov, posunutie stavcov, posúdenie stavu fazetových kĺbov atď..

Ak rádiografický obraz neumožňuje presnú diagnózu, pacientovi sa odporúča podrobiť sa vyšetreniu MRI. Počas toho si môžete vizualizovať stav chrupavkového tkaniva a identifikovať umiestnenie, veľkosť medzistavcovej prietrže.

Liečba kruhovej bedrovej prietrže

Kruhová hernia chrbtice sa dobre hodí na konzervatívne metódy liečby. Najdôležitejším krokom k obnoveniu zdravia chrbtice je zvýšenie výšky medzistavcovej platničky, ktorá prešla výčnelkom. Na tento účel sa odporúča uchýliť sa k postupu ručného ťahania chrbtice. Počas trakcie obnovuje chiropraktik normálnu polohu stavcov, zvyšuje patologicky redukované medzistavcové priestory a začína proces obnovenia difúznej výživy chrupavkového tkaniva..

Skúsený stavovec potom vyvinie individuálny liečebný postup, ktorý môže zahŕňať nasledujúce typy vystavenia:

 1. laserová terapia - umožňuje rýchlo obnoviť integritu chrupavky vláknitého prstenca;
 2. osteopatia podporuje procesy mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín v centre pozornosti patologických zmien;
 3. masáž vám umožní normalizovať tón paravertebrálnych svalov, zlepšiť ich pružnosť a schopnosť zabezpečiť úplnú difúznu výživu chrupavkového tkaniva;
 4. reflexológia alebo akupunktúra prispievajú k začatiu procesov regenerácie chrupavkového tkaniva pomocou skrytých rezerv tela;
 5. fyzioterapia zlepšuje metabolické procesy v tkanivách na bunkovej úrovni;
 6. liečená gymnastika a kinezoterapia pomáhajú posilňovať svalový chrbtový rám a zabraňujú opakovaným degeneratívnym procesom v chrbtici.

Na liečbu kruhovej prietrže lumbálnej chrbtice dôrazne odporúčame, aby ste v mieste bydliska našli kliniku ručnej terapie. Nesúhlasíte s tým, aby ste podstúpili chirurgický zákrok, kým nemáte kompetentný názor neurológa a stavovca. Pamätajte, že operácia prietrže chrbtice je nevyhnutná iba v prípade, že bola zablokovaná.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Prehľad hernie disku L4 L5: príznaky, formy patológie, všetky liečebné metódy

Hernia disku L4 L5: príznaky, možné komplikácie a metódy liečby

Vo viac ako polovici prípadov ovplyvňuje medziobratlová hernia bedrovú chrbticu, najmä jej posledný segment, ktorý tvoria stavce L4 a L5, ako aj medziobratlový disk medzi nimi. V 46% prípadov je lumbálna prietrž lokalizovaná presne v segmente L4 L5.

Výčnelok na tomto mieste môže spôsobiť kompresiu miechového nervu 15. V tomto prípade je narušená inervácia končatín, znížená citlivosť, znížená motorická amplitúda, atrofia svalov..

Kýla L4 L5 je najnebezpečnejšia. Môže to narušiť fungovanie orgánov umiestnených v panvovej oblasti, obmedziť pohybovú aktivitu, spôsobiť čiastočnú alebo úplnú paralýzu.

Ochorenie sa prejavuje okamžite po vytvorení výčnelku: v bedrovej oblasti sa objavujú bolestivé bolesti a dolná končatina, bedrová kosť, noha je necitlivá, ohýbanie kolena je ťažké, chodidlo čiastočne stráca svoje funkcie.

Ale nebuďte naštvaní: moderná medicína je schopná eliminovať patológiu bez chirurgického zákroku a obnoviť poškodené oblasti disku o 80%.

Príčiny patológie

Stavce umiestnené v bedrovej oblasti sa líšia od stavcov vo veľkých veľkostiach. Okrem toho je ich šírka väčšia ako výška. Táto vlastnosť je spôsobená skutočnosťou, že najťažšie zaťaženia pôsobia na spodnú časť chrbta. V tomto prípade hlavná záťaž leží na poslednom segmente L4 L5. Preto aj pri najmenšom narušení výživy medzistavcových platničiek sa mení štruktúra tkanív a prietrže.

Pruh

Existuje niekoľko druhov kýly, ktoré sa líšia klinickým prejavom..

Hrudná kosť

 • Výstupok je nasmerovaný na prednú časť chrbtice.
 • Pocity bolesti sa vyvíjajú iba v oblasti lokalizácie patológie.
 • Mierne brnenie je detekované smiechom, kýchaním, kašľom..

Paramedian hernia

 • Výstupok je viditeľný na pravej alebo ľavej strane.
 • Výrazná bolesť v postihnutej oblasti, ktorá vyžaruje do zadku.
 • Rýchle šírenie bolesti nôh.
 • Necitlivosť dolnej končatiny.

Dorsálna prietrž.

 • Je to obzvlášť nebezpečné, pretože prietrž je veľmi blízko miechy.
 • Citlivosť dolných končatín je znížená.
 • Svaly sú slabé.
 • Pozoruje sa nekontrolované vylučovanie moču a stolice.
 • Sexuálna funkcia je narušená.

Stredná prietrž (tiež nazývaná Schmorlova kýla)

Nezobrazuje žiadne znaky.

Existujú príznaky spoločné pre všetky typy:

 • zvýšená bolesť počas motorickej aktivity, pri jedle, vyprázdňovaní;
 • oslabenie syndrómu bolesti v stojacej polohe;
 • poruchy vegetácie (zvýšenie potenia, opuch nôh, pokožka vyschne);
 • neznesiteľná bolesť, ak leží na chrbte a snaží sa zdvihnúť rovnú nohu, a zmiznutie bolesti, ak je zdvihnutá noha ohnutá v kolene.

Liečebné metódy

Výber terapeutických metód závisí od typu a veľkosti prietrže. Preto lekár nasmeruje pacienta na počítačové alebo magnetické rezonancie.

Kýla s priemerom menším ako 5 milimetrov nevyžadujú hospitalizáciu. Liečia sa fyzioterapiou a trakciou - trakciou miechy.

Pri prietrži, ktorej priemer je v rozmedzí 5 - 8 milimetrov, sa predpisujú lieky, fyzioterapeutické postupy, terapeutické cvičenia a masáže..

Ak je priemer prietrže v rozmedzí 8 až 12 milimetrov, potom bude pri exacerbácii choroby potrebná nemocničná starostlivosť a odpočinok na lôžku. Keď bolesť úplne zmizne, pacient sa prevedie na ambulantnú liečbu. Operácia je predpísaná iba pri silnej kompresii miechy alebo pri výskyte príznakov chvosta koňa (tzv. Príznaky sprevádzajúce pokročilú formu choroby sa nazývajú: zhoršená motorická funkcia dolných končatín, problémy s močením).

Ak priemer prietrže presahuje 12 milimetrov, je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok.

Konzervatívne zaobchádzanie

Najprv musíte odľahčiť poškodenú oblasť. Na tento účel je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku a odporúča sa korzet. Po prvé, korzet sa nosí neustále a neskôr - iba pri zaťažení na spodnej časti chrbta.

Potom lekár vyberie liekovú terapiu vrátane:

 • analgetiká;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • glukokortikosteroidné liečivá;
 • svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vitamínové komplexy.

Po zastavení syndrómu bolesti je liečebné ošetrenie doplnené fyzioterapiou (UV, elektroforéza, elektrická stimulácia), plávaním, liečebnými cvičeniami.

fyzioterapia

Pri liečbe hernie disku L4 L5 zohrávajú hlavnú úlohu fyzioterapeutické cvičenia. Uvoľňuje svalové napätie a posilňuje svaly chrbta..

Zvláštnosťou prietrže medziobratlovej platničky L4 L5 je to, že spôsobuje nerovnováhu svalov: niektoré svaly sa uvoľňujú, zatiaľ čo iné sa napínajú. Skúsený fyzioterapeut by preto mal cvičenia vyberať a monitorovať ich vykonávanie. Samoštúdium namiesto zlepšenia stavu povedie k zhoršeniu problému a narušeniu nervov.

Ak sa herniovaný disk L4 L5 odporúča, aby zapadol do náchylnej polohy. Malo by byť vylúčené z komplexných cvičení, ktoré pôsobia na spodnú časť chrbta (záťaže, výpady, hojdačky, drepy)..

Posilňuje svaly chrbta a podporuje návrat medzistavcových platničiek do pôvodnej polohy.

Vyvíjajú svaly dolnej časti chrbta a robia ich elastickými. V dôsledku toho sa zvyšuje flexibilita chrbtice a zlepšuje sa celkové zdravie..

Chirurgické ošetrenie

Hlavným cieľom operácie je zmierniť tlak na nervové štruktúry.

V modernej medicíne sa na liečbu prietrže používajú 4 typy operácií:

 • mikrodisektómia (metóda sa považuje za najúčinnejšiu) - vystrihnite prietrž, pričom minimálne poškodíte telo;
 • endoskopické ošetrenie - prietrž sa odstraňuje drobnými vpichmi (nevykonávajú sa žiadne rezy), všetky manipulácie sú riadené počítačom;
 • implantácia - poškodený disk je úplne vyrezaný a nahradený umelým implantátom;
 • nukleoplastika - v koži sa vytvorí punkcia, cez ktorú sa zavádzajú elektródy, ktoré dodávajú elektrické impulzy, pri ich pôsobení sa jadro disku odparuje, čím sa uvoľňuje nervový koreň.

Vďaka operácii je možné rýchlo zastaviť bolesť a obnoviť vodivú schopnosť nervov. Nie je však schopná odstrániť príčinu patológie. Preto sa po operácii často pozorujú relapsy.

Alternatívne techniky

Úplné zotavenie sa dá dosiahnuť iba komplexným spracovaním, ktoré okrem tradičných metód zahŕňa aj alternatívne metódy:

 • hirudoterapia - pijavice sú umiestnené v oblasti lokalizácie prietrže;
 • ozónová terapia - ozónové prípravky sa vstrekujú do poškodených oblastí pomocou injekcií;
 • homeosiniatria - homeopatické prípravky sa vstrekujú do reflexných bodov.

Kombinácia inovatívnych techník s časom testovanými metódami umožňuje v 90% prípadov vyliečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku. A ak budete postupovať podľa jednoduchých preventívnych opatrení, choroba si už viac nebude pripomínať.

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Medzistavcová prietrž

Všeobecné informácie

Medzistavcová hernia je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vylúčenia vláknitého jadra cez prerušenie vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky rozdeľujú stavce v ľudskej chrbtici. Jeho funkciou je poskytovať amortizáciu pohybov stavcov.

Štruktúra disku je nasledovná: pozostáva z vláknitého jadra (želé podobnej hmoty) a vláknitého prstenca pozostávajúceho z vlákien, ktoré ho obklopujú. Vláknitý prsteň je čiastočne pripevnený k telám stavcov umiestnených v blízkosti, čiastočne je pripevnený k medzistavcovým väzom, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Vo voľných oblastiach vláknitého prstenca sa niekedy vyskytuje napínanie a v dôsledku príliš veľkého zaťaženia jadro preruší vláknitý prstenec a vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Toto ochorenie sa považuje za jednu z najbežnejších príčin bolesti chrbta. Medzistavcová hernia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí v dôsledku nedostatočného motorického zaťaženia chrbtice, v dôsledku príliš veľkej fyzickej námahy a tiež v dôsledku zmien veku. Kýla medzistavcových platničiek je teda ochorenie ľudí, ktorí vedú stály sedavý spôsob života alebo príliš často zdvíhajú ťažké bremená..

Najčastejšie sa medzistavcové prietrže vyskytujú v lumbosakrálnej chrbtici. Vo zriedkavejších prípadoch sa pri krčnej chrbtici vyskytuje prietrž medzistavcových platničiek, veľmi zriedkavé prípady prietrže hrudníka.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Kýla medziobratlovej platničky je jedným z najzávažnejších prejavov osteochondrózy. V miechovom kanáli sa spravidla vyskytuje kýla. V dôsledku tejto patológie dochádza ku kompresii miechy alebo nervového koreňa. V tomto prípade pacient vykazuje syndróm radiálnej bolesti, ktorý je sprevádzaný parézou alebo paralýzou nôh, poruchami citlivosti. Približne pätina pacientov s medzistavcovou prietržou potrebuje chirurgickú liečbu tohto ochorenia.

Ak dôjde k zmenám v degeneratívnej povahe medzistavcovej platničky v lumbosakrálnej oblasti, vyskytnú sa určité príznaky medzistavcovej prietrže. V oblasti postihnutého disku dochádza k bolesti, ktorá sa počas cvičenia stáva závažnejšou. Z boku lézie sa často vyskytuje bolesť zadku, stehna a dolnej končatiny. V oblasti inervácie postihnutých koreňov pociťuje pacient brnenie, ako aj znecitlivenie, pravidelne sa v nohách vyskytuje pocit slabosti, ich citlivosť je narušená. V procese vývoja choroby u ľudí môžu byť narušené funkcie panvových orgánov, v dôsledku čoho sa môžu vyskytnúť problémy s defekáciou, močením a potenciou. Necitlivosť sa objavuje v periangenitálnej oblasti.

V prítomnosti zmien degeneratívnej povahy v krčnej chrbtici sa prejavuje bolesť, ktorá dáva paži, ramene. Pacient môže pravidelne pociťovať závraty, má skoky v krvnom tlaku. Často sú súčasne pozorované bolesti hlavy, závraty a zvýšený tlak, zatiaľ čo tieto javy sú sprevádzané zníženou citlivosťou prstov..

V prítomnosti zmien degeneratívnej povahy v hrudnej chrbtici človek pociťuje neustálu bolesť v mieste prietrže počas práce v nútenej polohe. Bolesť v hrudnej chrbtici sa často spája s kyphoskoliózou alebo skoliózou.

Diagnóza medzistavcovej prietrže

Na stanovenie diagnózy lekári spočiatku používajú najjednoduchšie metódy: na identifikáciu príznakov choroby používajú špeciálne testy, kontrolujú reflexy šľachy. Takáto kontrola umožňuje určiť, ako ovplyvnil chrbticu. Bez použitia diagnostiky hardvéru je však pomerne ťažké určiť prítomnosť medzistavcovej prietrže u pacienta..

Najčastejšie používanou diagnostickou metódou pre túto patológiu chrbtice je MR (magnetická rezonancia). Na získanie priečnych snímok miechy sa používa aj počítačová tomografia. Metóda röntgenového žiarenia je v tomto prípade určená na vylúčenie prítomnosti zlomenín, nádorov alebo infekčných chorôb. Na základe výsledkov vyšetrenia lekár predpíše optimálnu liečbu..

Najpodrobnejšie vyšetrenie musia vykonať tí pacienti, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, ktoré sa objavili za nasledujúcich okolností a ktoré spĺňajú tieto vlastnosti:

 • v poslednom čase došlo k viditeľným zraneniam osoby;
 • telesná teplota pacienta sa neustále zvyšuje;
 • bolesť nie je spojená s pohybom;
 • bolesť pripomína elektrické šoky;
 • bolesti prejavujúce sa v chrbte sa prejavujú na nohách, žalúdku, genitáliách;
 • bolesť chrbta sa výrazne prejavuje po jedle, pri pohlavnom styku, počas pobytu pacienta na záchode;
 • pri nepretržitej bolesti chrbta sa objavujú problémy s menštruačným cyklom;
 • v ležiacej polohe je bolesť silnejšia, pri chôdzi trochu ustupuje;
 • bolesť rastie v prírode, každý deň sa zosilňuje;
 • pacient pociťuje slabosť v nohách, pri chôdzi sa tento pocit zvýrazní.

Liečba medzistavcovej prietrže

Všetky príznaky medziobratlovej prietrže často vymiznú samy o sebe asi šesť týždňov po ich výskyte. Po tomto je pacient v remisii.

Liečba pomocou chirurgického zákroku sa používa výlučne ako posledná možnosť, tj ak boli všetky metódy konzervatívnej liečby neaktívne a syndróm bolesti nemožno odstrániť..

Počas liečby je tiež dôležité využívať možnosti fyzioterapeutických cvičení: pre pacientov s medziobratlovou kýlou bol vyvinutý špeciálny komplex jemných cvičení..

Kýla medzistavcovej platničky sa lieči predovšetkým konzervatívnymi metódami liečby. Liečba medzistavcovej prietrže zahŕňa použitie protizápalových nesteroidných liekov. U niektorých pacientov môžu byť účinné lokálne kortikosteroidy. Pri liečbe medzistavcových prietrží najčastejšie špecialista predpisuje užívanie diklofenaku, indometacínu a ibuprofénu. Malo by sa však pamätať na to, že ľudia trpiaci chorobami gastrointestinálneho traktu musia tieto lieky predpisovať veľmi starostlivo. Trvanie užívania liekov tejto skupiny priamo závisí od závažnosti syndrómu bolesti u pacienta. Na odstránenie akútnej bolesti môžete tiež použiť protizápalové lieky vo forme gélov a mastí. Nemôžu sa však vždy stať úplnou náhradou za tablety..

V niektorých prípadoch lekár s medziobratlovou herniou môže lekár predpísať blokádu. Na implementáciu sa roztok lidokaínu, novokainu alebo iných analgetických roztokov vstrekuje do tkaniva umiestneného vedľa medzistavcovej prietrže.

Je dôležité si uvedomiť, že v prvých dňoch exacerbácie choroby by ste v žiadnom prípade nemali robiť masáže. To môže vyvolať nestabilitu chrbtice a zhoršiť stav pacienta. Masážne a fyzické výkony budú mať najpriaznivejší vplyv na stav pacienta, ak sa používajú približne 4 až 6 týždňov po vytvorení kýly, to znamená počas obdobia zotavenia.

Okolo šiesteho týždňa začína obdobie oneskoreného uzdravenia pacienta. Poškodený medzistavcový disk sa začne liečiť, chrbtica sa stáva stabilnejšou. V tomto období by sa malo po dobu asi šiestich mesiacov vylúčiť úplne veľká fyzická námaha, mali by sa vykonávať pravidelné masážne kurzy a fyzické procedúry..

Chirurgia u pacientov s prietržom medzistavcovej platničky je predpísaná v prípade neurologických porúch, ako aj bolesti, ktoré sú rezistentné na lieky a metódy používané pri konzervatívnej liečbe..

Predtým sa chirurgická liečba medzistavcovej prietrže uskutočňovala pomocou laminektómie. Dnes je vďaka chirurgickému mikroskopu možné výrazne znížiť traumu potrebnú na prístup k tkanivám. Vzhľadom na možnosť použitia mikrochirurgickej metódy sa prietrž môže odstrániť oveľa menším trepanačným oknom. Je tiež možné odstrániť hernálny výstupok endoskopickým odstránením.

Metóda mikrodisektómie, to znamená mikrochirurgické odstránenie prietrže, je obzvlášť účinným spôsobom, ako sa zbaviť medzistavcových prietrží. Ako významné výhody použitia tejto metódy lekári určujú, či je možné odstrániť medzistavcovú prietrž umiestnenú kdekoľvek a ktorá má akúkoľvek hustotu. Operácia sa vykonáva pomocou celkovej anestézie, pričom riziko komplikácií je minimálne. Po takejto operácii zostáva pacient v nemocnici asi týždeň.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hernia bránice (skrátene „hernia POD“ alebo „HHP“) je časté ochorenie. Vyskytuje sa u 9% dospelých v mladom veku a takmer u 70% ľudí starších ako 70 rokov. Patológia často debutuje u tehotných žien: je dokázané, že každých 5 až 6 opätovných tehotenstiev trpí týmto ochorením..
Osteochondróza je najčastejším problémom u ľudí po 40 rokoch. Ak však prijmete primerané opatrenia a venujete jej dostatočnú pozornosť, následkom sa dá vyhnúť.
Položka ICD-10: I34.1 obsahDefinícia a pozadie [upraviť]Kliknutie a hluk sa nachádzajú medzi všeobecnou populáciou v 10 - 15% (ženy sú oveľa pravdepodobnejšie ako muži).