loader

Hlavná

Liečba

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Na zodpovedanie otázky, je možné zbaviť sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, je potrebné určiť typ prietrže a očakávaný výsledok liečby.

Medzistavcový disk pozostáva z dvoch častí - želé podobného jadra a tvrdšej vonkajšej vrstvy. Kýla môže byť charakterizovaná:

 • Iba výčnelok disku: to je zmena jeho tvaru.
 • Alebo poškodenie obalu, ktorý drží jadro disku. Potom želé podobná látka (jadro) presakuje cez medzeru alebo trhlinu do vonkajšej vrstvy.

Teraz zvážte očakávané výsledky liečby pre každý typ prietrže a spôsoby, ako ich dosiahnuť..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržeOčakávané výsledky liečbyJe možné vyliečiť bez operácie?
Vypuklý diskKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámMôže sa vyliečiť doma.

Nevyžaduje sa žiadna operácia.

PruhKompletná obnova disku a funkcií segmentu chrbtice, v ktorom došlo k zmenámJe nemožné vyliečiť bez chirurgického zákroku doma.

Chirurgický zákrok umožňuje obnoviť funkciu chrbtice, ale nie je možné vrátiť disk do pôvodného stavu.

Vypuklý výčnelok, prietrž s prasknutím obalu jadraKompletná úľava od príznakovDoma je možné dosiahnuť tento cieľ v 90% prípadov.

Operácia je zriedkavo predpísaná: ak konzervatívna liečba nepomáha alebo príznaky sú príliš závažné (paralýza končatín, fatálna bolesť, zhoršená funkcia panvových orgánov).

Teraz zvážime možné spôsoby liečby prietrže medzistavcovej platničky bez chirurgického zákroku, ktorú je možné použiť aj doma.

Pozor! Takmer všetky metódy majú určité kontraindikácie. Pred začatím liečby prietrže sa určite porozprávajte o možnosti ich použitia s neurológom.

Konzervatívna liečba bez chirurgického zákroku

Lieky

Na liečbu prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku sa používajú rôzne lieky.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky

Používa sa na nepohodlie, miernu bolesť, prítomnosť zápalu

Lekár píše predpis pre silné bolesti. Ich použitie môžu byť sprevádzané vedľajšími účinkami.

Lieky na neuralgiu

Často predpísané na kýly, pretože sú celkom účinné a bezpečnejšie ako lieky proti bolesti opioidov.

Priradiť v prítomnosti svalových kŕčov

Lieky potlačujú zápal, zmierňujú bolesť. Injekcia sa podáva priamo do postihnutej oblasti. Váš lekár vám môže predpísať perorálny kurz kortikosteroidov.

V žiadnom prípade neužívajte liek sám - kontaktujte neurológa, ktorý vám predpíše účinnú liečbu.

Vymknúť

Existujú špeciálne tabuľky na natiahnutie chrbtice, ktoré majú terapeutický účinok v dôsledku vytvorenia priaznivých podmienok na obnovenie disku. Ak sa na nich nachádzajú, zvyšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, znižuje sa tlak na disky a ich účinok na susedné nervové zakončenie..

Existujú profesionálne lekárske vybavenie na napínanie chrbtice a stoly na domáce použitie..

Zariadenia na kostrovú trakciu chrbtice

Perkutánna elektrická stimulácia nervov

Tieto postupy sa používajú na odstránenie bolesti spôsobenej prietržou miechy..

Elektrina prechádza problémovými oblasťami v bezpečných dávkach. Elektrické impulzy, stimulujúce nervy, „namazávajú“ bolesť. Zákrok je bezbolestný a bez anestézie..

Týmto spôsobom nie je účinné liečiť chronické bolesti chrbta..

Ultrazvuková terapia

Ultrazvukové vyšetrenia pomáhajú pacientovi zbaviť sa bolesti a zápalu. Ultrazvuk urýchľuje prietok krvi a odstraňuje svalové kŕče, zlepšuje plasticitu tkaniva, ktorá pomáha liečiť poškodené disky a zmierňuje príznaky. Táto metóda je dokonale kombinovaná s inými druhmi liečby a rýchlo vracia pacientovi radosť z pohybu..

Podľa dosiahnutých výsledkov sú ultrazvukové sedenia podobné manuálnej terapii..

Alternatívna liečba bez chirurgického zákroku

Spory o tejto kategórii metód nezmiznú: mnohí hovoria o ich neefektívnosti; iní pacienti, ktorí sa podrobili liečbe, zaznamenali úžasné výsledky. „Všetko individuálne“ - je dôležité pochopiť, či sa chystáte vyskúšať niektorú z nasledujúcich metód liečby kýly chrbtice.

akupunktúra

Akupunktúra - zavedenie ihiel do biologicky aktívnych miest v tele - pomohla mnohým pacientom zabudnúť na bolesť a stuhnutosť ich pohybov. Zároveň existujú príklady, keď akupunktúra nebola dostatočne účinná..

Ak sa rozhodnete vyskúšať túto metódu, ako sa zbaviť príznakov medzistavcovej prietrže - nájdite skúseného, ​​osvedčeného špecialistu.

Masáž biologicky aktívnych miest

Táto starodávna liečebná prax je veľmi podobná akupunktúre. Rozdiel je v tom, že biologicky aktívne body sú pod tlakom prstami, nie ihlami.

Túto metódu by mali liečiť iba skúsení odborníci, ktorí vedia plynule v praxi. Účinnosť metódy je u každého pacienta veľmi odlišná..

Tradičná masáž

Masáž chrbta uvoľňuje a posilňuje svaly, stimuluje prísun krvi do tkanív, odstraňuje bolesti.

Hovoríme, že pomocou masáže môžete „vtlačiť“ jadro na miesto a podobne nie je nič iné ako mýty.

Predtým, ako sa prihlásite na procedúry, určite informujte masážneho terapeuta, že máte vertebrálnu kýlu. Je to dôležité, pretože triedy s vami sa budú líšiť od klasickej masáže chrbta (a špecialista musí mať príslušné vedomosti a prax).

Bioelektrická spätná väzba

Táto nechirurgická a absolútne bezbolestná metóda na ošetrenie medzistavcovej prietrže zahŕňa čítanie, spracovanie a spätný prenos zmenených informácií pomocou špeciálnych zariadení..

Metóda bioelektronickej komunikácie je dobrou alternatívou k liekom na chronickú bolesť, ako aj skvelým spôsobom, ako držať krok so všetkými zmenami existujúceho problému..

Existujú špeciálne kurzy jogy pre ľudí s problémami s chrbticou..

Dôležité: pravidelné hodiny jogy môžu zhoršiť stav, pretože zahŕňajú skrútenie tela rôznymi smermi, čo zvyšuje tlak na medzistavcové platničky..

Špeciálny súbor cvičení a špeciálna technika na ich vykonanie (pre rôzne fázy choroby - vaše vlastné cvičenia a techniky) urýchľujú proces obnovy disku, pomáhajú kontrolovať príznaky a zabraňujú opakovaniu prietrže..

Na naučenie sa základy jogy s kýlou chrbtice budete určite potrebovať skúseného inštruktora.

Po uplynutí času, po nadobudnutí skúseností, si to môžete urobiť sami doma - hodiny jogy môžu dobre nahradiť gymnastiku.

Jóga - vynikajúca profylaxia miechy

Čo sa dá urobiť doma pri liečbe medzistavcovej prietrže?

Jemné cvičenie

Pri hernii medzistavcových platničiek sa odporúča znížiť zaťaženie chrbta a uvoľniť sa viac: vzpieranie a intenzívne cvičenie iba zhoršujú príznaky. Ak sa príznaky objavia vo forme akútnej náhlej bolesti, lekári odporúčajú „odpočinok“ na niekoľko dní.

Ale ležať v posteli celé týždne to nestojí - len oddiali zotavenie. Po dvoch alebo troch dňoch odpočinku v posteli musíte začať pohybovať, ale nie príliš aktívne, aby ste zabránili náhlym pohybom a zaťaženiu chrbtice..

Korzety a obväzy

Bude tiež užitočné nosiť špeciálny korzet alebo obväz (napríklad krčný alebo stavcový - v závislosti od umiestnenia poškodeného disku). Takéto zariadenie podporuje chrbticu, znižuje tlak na nervové zakončenie a mierne obmedzuje pohyby, čo pomáha pacientovi vyhnúť sa stresu na chrbte..

Studená a horúca obklady

Táto jednoduchá, úplne bezplatná a účinná metóda liečby medzistavcovej prietrže je ideálna na domáce použitie..

Teplo zvyšuje prietok krvi, čím stimuluje obohatenie tkaniva kyslíkom a jeho regeneráciu, uvoľňuje svalové napätie a má mierny analgetický účinok. Môžete použiť vyhrievané uteráky, vyhrievacie podložky, fľaše teplej vody a ďalšie improvizované prostriedky. Takáto terapia je účinná pri menších výčnelkoch a miernych príznakoch..

Chladné obklady tiež vykazujú dobrú účinnosť pri odstraňovaní bolesti. Stačí na 10 minút vložiť ľadovú zábal zabalený v uteráku na postihnutú oblasť chrbta - a budete cítiť úľavu..

Poznámka: V jednej relácii môžete striedavo používať horúce a studené obklady - zvýši sa tým účinnosť liečby.

Aby sa predišlo komplikáciám a chirurgickému zákroku, musia pacienti s medziobratlovou kýlou vykonať súbor cvičení, ktoré posilnia rôzne svalové skupiny, roztiahnu chrbticu a pomôžu eliminovať bolesť. Jednotlivý komplex predpíše neurológ.

Gymnastiku môžete vykonávať doma alebo pod dohľadom špecialistu. Konzultácia s lekárom je povinná: dozviete sa nielen to, ktoré cviky sa vám zobrazujú špeciálne pre vás, ale môžete si tiež overiť správnosť ich výkonu pod dohľadom odborníka..

Zhrnúť

Je nemožné úplne sa zbaviť prietrže chrbtice a „vrátiť všetko na pôvodné miesto“, ale každý pacient má veľa spôsobov, ako účinne eliminovať príznaky.

Chirurgický zákrok je spojený s veľkými rizikami - okamžite by ste nemali ísť do takého extrému, pokiaľ máte k dispozícii viac ako 10 metód, ktoré vám umožňujú kontrolovať príznaky a viesť známy životný štýl..

Aby metódy skutočne fungovali, ale nepoškodzovali sa - poraďte sa so svojím lekárom - neurológom.

Čo je medziobratlová kýla a ako sa s ňou liečiť?

Medzistavcové platničky spájajú stavce ľudskej kostry. Vďaka nim je chrbtica odolná a flexibilná..

Medzistavcová prietrž je prasknutie vláknitého prstenca, ku ktorému dochádza v dôsledku posunu buničitého jadra medzistavcového disku..

Okrem toho jeho obsah tečie do miechového kanála.

Všeobecná charakteristika ↑

Medzistavcový disk je doska z vlákien a chrupavky, v strede ktorej je želatínové jadro obklopené hustým vláknitým kruhom spojivového tkaniva..

Elastické jadro disku pôsobí ako tlmič nárazov a silný krúžok ho udržuje vo svojich prirodzených hraniciach, čím bráni šíreniu a vydutiu jadra pod tlakom hmotnosti ľudského tela..

V dôsledku mnohých škodlivých faktorov však vláknitý kruh stráca svoju pevnosť a praskliny, v dôsledku čoho pulpózne jadro disku vstupuje do miechového kanálika a vedie ku kompresii nervových procesov..

Obrázok: Zdravá disková a medzistavcová prietrž

Poškodenie nervových procesov a koreňov určitej časti chrbtice spôsobené medziobratlovou prietržou vedie k bolesti a nesprávnemu fungovaniu orgánov, za ktoré je zodpovedná táto časť..

 • Bedrová medzistavcová prietrž spôsobuje bolesť nôh.
 • Kýla vytvorená v hrudnej oblasti narúša srdce a dýchacie orgány.
 • Cervikálna kýla vyvoláva výskyt bolesti hlavy a bolesti rúk.

Smer vydutej prietrže je veľmi dôležitý.

Najnebezpečnejším je vyčnievanie prietrže smerom k mieche, pretože jej zranenie môže viesť k smrti.

Medzistavcové prietrže ↑

Liečba medzistavcovej prietrže závisí od jej umiestnenia, veľkosti, výskytu komplikácií a štádia vývoja.

Moderná medicína ponúka dve metódy liečby: chirurgickú a alternatívnu. Nie je možné jednoznačne potvrdiť účinnosť jednej z nich a zbytočné druhej.

Medzi alternatívne spôsoby liečby patria:

 • Masáže, fyzioterapeutické cvičenia, procedúry napínania miechy;
 • Príjem protizápalových liekov a liekov proti bolesti (najmenej 3-4 týždne);
 • Nosenie mäkkého korzetu;
 • Novokainická blokáda;
 • Elektroforéza s liečbou bolesti;
 • Terapia DMV, magnetoterapia;
 • Fonoforéza s liekmi, ktoré zlepšujú krvný obeh.

Fotografie: terapeutická masáž vertebrálnej kýly

Liečba bez chirurgického zákroku

Ľudské telo má veľký zdroj na samoliečenie.

Poškodenie medzistavcových platničiek je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku, ak sú dodržané prísne podmienky na odpočinok a na lôžku. Proces obnovy je dlhý, bude trvať najmenej 2 - 3 mesiace.

Pre pacienta je najlepšie ležať na chrbte s nohami na vankúši. Čas od času sa postoj musí starostlivo vymeniť a zaujať pohodlné miesto, ktoré nespôsobí bolesť.

Na zmiernenie bolesti sa odporúčajú protizápalové a analgetické lieky..

Nezrýchlia zotavenie, ale prinesú úľavu.

Bolesť obvykle ustupuje po niekoľkých týždňoch, ale proces obnovy medzistavcových platničiek bude trvať najmenej mesiac, takže by sa mal odpočinok v posteli pozorovať, aj keď chýba..

Dobrý účinok na rýchle odstránenie bolesti poskytuje metódu spinálnej trakcie.

Trakcia chrbtice je postup, ktorý sa používa na liečbu niektorých jeho chorôb (vrátane medzistavcovej prietrže). Podstata metódy je nasledovná: svalové kŕče a posuny chrbtice sa eliminujú vytvorením trakcie.

Postupy chrbtovej trakcie sú suché a voda. Pacientom s medziobratlovou kýlou sa odporúča voda, pretože sú jemnejší. Podvodná trakcia je horizontálna a vertikálna. Vertikálna trakcia sa vykonáva v bazéne s hĺbkou niečo vyše dvoch metrov.

Foto: „Suchá“ chrbtová trakcia

Fotografie: spinálna trakcia vo vode

Prvé sedenie pre pacienta s cervikálnou osteochondrózou netrvá dlhšie ako 5 minút bez zaťaženia. Potom sa použije zaťaženie, ktorého váha sa niekoľkokrát zvyšuje. Horizontálna trakcia sa vykonáva metódou horizontálneho ochabovania tela pacienta v kúpeli, ktorého dĺžka je 2,5 metra..

Ľudové lieky

V situácii, keď konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže nepriniesla výsledky a chirurgia z nejakého dôvodu nie je možná, môže pomôcť liečba medzistavcovej prietrže pomocou ľudových prostriedkov..

Pozitívny účinok sa dá dosiahnuť, ak sa použije červená hlina. Je potrebné zahriať na 37 ° C kúsok ílu zvlhčený vodou a zabalený do gázy. Hlina sa nanáša na miesto, kde sa nachádza prietrž, je pokrytá a pripevnená omietkou. Keď íl zaschne, musí sa z tela odstrániť.

Zmes múmií a medu nie je o nič menej účinná. Na chrbticu sa nanesie zmes medu a múmie rozpustená vo vode, ktorá sa potiera jedľovým olejom. Zložky by sa mali užívať v pomere 1 g. múmia na 100 g. med. Zmes sa dôkladne vtiera do chrbtice..

Na zmiernenie bolesti pri medzistavcovej prietrži môžete použiť obklad s tukovým koňom. Tuk sa má naniesť na plastovú fóliu, prikryť handrou a položiť na chrbticu. Bolesť sa zníži po 1-2 hodinách. Taký obklad sa môže nosiť až dva dni.

Ako sa správať doma

Nikdy by ste sa nemali samoliečiť a mali by ste byť diagnostikovaní sami. Pri prvých príznakoch bolesti a podozrenia na medzistavcovú prietrž je potrebné poradiť sa s odborníkom. Predpíše potrebné testy a určí priebeh liečby. Ak nepotrebujete hospitalizáciu a budete sa liečiť doma - musia sa dodržiavať všetky lekárske predpisy.

Liečba nalačno

Liečba medzistavcovej prietrže nalačno sa uskutočňuje po dobu 5 až 7 dní. K úľave dochádza po troch dňoch liečby. Abstinencia pri jedle vám umožňuje uviesť telo do stavu, ktorý vydrží zotavovacie postupy. Základom tejto metódy je teória, že hladujúci organizmus začína využívať zbytočné zdroje. Preto týždeň bez jedla nepoškodí len telo, ale tiež pomôže výrazne zmierniť bolesť chrbta.

Strava s medzistavcovou prietržou si vyžaduje dodržiavanie osobitných pravidiel:

 • Vypite viac - najmenej 7,5 litra vody denne;
 • Vezmite si teplú kúpeľ;
 • Nesledujte televíziu ani nečítajte knihy, pretože sa určite objavia epizódy, ktoré spôsobia pocit hladu. Najlepšie zo všetkého - viac spať alebo sa zapojiť do stolových hier;
 • Znížte fyzickú aktivitu.

Ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel po týždni pôstu, stav pacienta vám umožní prejsť na iné metódy liečby.

blokáda

Novokainická blokáda s použitím kortikosteroidných liekov účinne zmierňuje utrpenie pacienta. Pôsobenie blokády trvá 1-3 týždne. V prípade potreby to zopakujte o týždeň. Pre jeden liečebný cyklus sa nevykonávajú viac ako 3 - 4 blokády novokainu. Malo by sa pamätať na to, že blokády iba zmierňujú bolesť, ale neodstraňujú jej príčiny..

masáž

Masáž medziobratlovou kýlou nie je možné vykonať na samom začiatku exacerbácie. Tento postup môžete zveriť iba kvalifikovanému odborníkovi. Masážna technika pozostáva z malých odtieňov, ktoré poskytujú vysokú účinnosť tejto metódy. Masáž sa vykonáva jemne, s veľkou starostlivosťou..

Pacient by nemal pociťovať bolesť. Ak postup nie je správne vykonaný, môže dôjsť k ďalším prasknutiam disku, čo zvýši svalové kŕče a vyvolá ešte väčšie opuchnutie nervových kmeňov. A to všetko už je indikáciou operácie.

Pri medziobratlovej kýle je možné vykonať nasledujúce typy masáží:

 • všeobecná masáž;
 • terapeutická masáž chrbtice;
 • segmentová masáž chrbta;
 • akupresúra;
 • môže masírovať;
 • Thajská masáž.

Bankové zaobchádzanie

Nastavovacie plechovky poskytujú dodatočný prietok krvi poškodeným diskom, a tým zlepšujú ich výživu. Integrovaným prístupom k liečbe prispieva k aktívnejšiemu procesu regenerácie zničených tkanív medzistavcových platničiek..

Často kladené otázky: ↑

Vyžaduje sa operácia?

V každom prípade je potrebná konzultácia s kvalifikovaným odborníkom. Ak sa choroba nezačala a včas ste sa poradili s lekárom, s najväčšou pravdepodobnosťou môžete urobiť bez chirurgického zákroku.

Na liečenie medzistavcovej prietrže sa zvyčajne používa konzervatívna liečba využívajúca moderné techniky a lieky.

Môžem športovať?

Foto: liečba chrbtice bez chirurgického zákroku

Fotografie: cvičebná terapia medzistavcovej prietrže

Najprv je potrebné odstrániť príčinu vzniku prietrže: pravidelnými fyzickými cvičeniami vytvárať svalový korzet, ktorý podporí chrbticu a zabráni procesu jej ďalšieho ničenia..

Potom nie sú športy kontraindikované. Odporúča sa plávanie, chôdza, cyklistika a lyžovanie..

Pri hernii v bedrovej oblasti by sa mali vylúčiť krútiace cviky, kroková aerobik, beh a skákanie sú nežiaduce..

Aké prieskumy sú potrebné?

Diagnóza medzistavcovej prietrže sa vykonáva pomocou metód nukleárnej magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie.

Výsledky takéhoto prieskumu určite ukážu:

 • umiestnenie prietrže;
 • jeho veľkosť;
 • vzťah k nervom a mieche.

Jednoduchý röntgen neodhalí medzistavcovú prietrž.

Aká strava je potrebná?

Niektoré výrobky prispievajú k zhoršeniu ochorenia, preto je lepšie ich odmietnuť. Lekári odporúčajú:

 1. Úplné odmietnutie mastných potravín, ktoré vyvolávajú zápalové procesy.
 2. Múka a sladkosť - limit.
 3. Základom stravovania by mali byť potraviny bohaté na vápnik; zelenina, vlašské orechy, obilniny, otruby, mliečne výrobky.
 4. Jedzte losos, makrelu, sleď - majú protizápalové účinky.
 5. Pomáha akupunktúra pri hernii chrbtice?

Mnoho odborníkov spochybňuje účinnosť liečby medzistavcovej prietrže s akupunktúrou.

Podľa lekárov existuje efekt placeba. Ale v kombinácii s liekmi môže mať akupunktúra dobrý účinok..

Dôsledky ↑

Medzistavcová kýla komprimuje a poškodzuje nervový koreň. V akútnom období to spôsobuje bolesť a následkom toho môže zostať nízka citlivosť a slabosť nohy, pretože poškodená časť nervu sa obnovuje na dlhú dobu. Je potrebné poznamenať, že v prípade pokoja na lôžku a správneho liečebného programu je pravdepodobnosť negatívnych následkov medzistavcovej prietrže minimálna.

V dôsledku konzervatívnej liečby môže mať pacient rôzne následky medzistavcovej prietrže:

 • gastritídu;
 • Peptický vred žalúdka a dvanástnika;
 • Choroby obličiek a pečene;
 • Alergické reakcie na lieky.

Pri liečbe konzervatívnymi metódami sa môže hernia znova vytvoriť..

Nižšie sú uvedené ceny za chirurgickú liečbu medzistavcovej prietrže v Moskve.

Metódy liečby spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku

Také bežné ochorenie, ako je medziobratlová kýla, si nevyžaduje vždy chirurgický zákrok. Vo väčšine klinických prípadov bol problém vyliečený pomocou premyslenej konzervatívnej terapie, v ktorej sa používajú moderné lieky a hardvérové ​​techniky rôznych typov. Ak zveríte proces výberu liečby skúsenému lekárovi, ošetrenie prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku vám umožní na tento problém zabudnúť mnoho rokov..

Ak je diagnostikovaná kýla chrbtice, liečba bez chirurgického zákroku bude trvať 14 až 60 dní, to znamená, že musíte byť trpezliví. Musíte tiež vedieť, že aj relatívne úspešná liečba sa neobmedzuje iba na liečbu. Stav chrbta sa bude musieť počas života udržiavať, a ak dôjde k recidíve, je potrebné kurz zopakovať. Samoliečba s touto formou patológie je mimoriadne neprijateľná! Keď sa objavia prvé príznaky, vyhľadajte pomoc skúseného lekára.

Hlavné taktiky liečby

Pred výberom účinnej terapeutickej techniky lekár predpíše niekoľko špecializovaných štúdií. Až potom si bude môcť zvoliť optimálnu a najdôležitejšiu možnosť účinnej liečby. Konzultácia s odborníkom je veľmi dôležitá, pretože u niektorých pacientov bude chirurgia jedinou cestou von. Dôvodom môže byť nielen zanedbaná forma choroby, ale aj kontraindikácie užívania drog, individuálna intolerancia hlavných terapeutických zložiek..

Ak neexistujú žiadne problémy a kontraindikácie, ak choroba nedosiahla závažné štádium vývoja, ak život pacienta nie je v nebezpečenstve, lekár predpíše nasledujúce možnosti konzervatívnej liečby:

 • Laserová terapia;
 • Účinná fyzioterapia;
 • Moderná nukleoplastika;
 • Domáca starostlivosť;
 • Špeciálny liečebný kurz.

Hlavné indikácie

Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku sa môže vykonať iba pri úplnej absencii akýchkoľvek komplikácií, keď nehrozí vážne poškodenie miechy. Medzi hlavné indikácie liečby stavcovej kýly bez chirurgického zákroku odborníci rozlišujú:

 1. Zistený výčnelok a rýchla tvorba prietrže miechy;
 2. Lokalizovaná bolesť v oblasti jedného z miechových diskov, t.j. radiálny syndróm;
 3. Úplná absencia akútneho traumatického poškodenia disku;
 4. Poškodenie pacienta.

Pred liečebným procesom sa musí osoba podrobiť sérii diagnostických opatrení. Najúčinnejšou z nich je MRI. Toto je špeciálna forma diagnózy, ktorá ukazuje úroveň vyčnievania a závažnosť patológie v zapálenom alebo zdeformovanom miechovom stĺpci. Lekár pošle pacienta, aby daroval krv a moč, aby určil zápalový a infekčný proces a vedel, ktorý plán by mal byť predpísaný v prvom rade, ako aj určiť, či sa majú liečiť sprievodné ochorenia..

Kontraindikácie nechirurgickej liečby

Ak je podľa výsledkov vyšetrenia diagnostikovaná medziobratlová hernia, liečba doma sa vo všetkých prípadoch nepredpisuje. Na túto formu liečby existuje niekoľko kontraindikácií..

Nechirurgická liečba medzistavcovej prietrže je nemožná, keď sa zisťujú zdravotné riziká, ako napríklad:

 • Významné patologické poškodenie vláknitého prstenca;
 • Ťažká strata výšky disku;
 • Prítomnosť zhubného nádoru miechy;
 • Progresívna neurologická forma patológie;
 • Zápal so súčasnou infekciou;
 • Značná hernia.

To všetko sú absolútne kontraindikácie. Prítomnosť týchto faktorov je priamou indikáciou operácie, v týchto situáciách sa nezohľadňuje ani otázka, ako liečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku doma..

Účel a pravidlá zaobchádzania

Bez ohľadu na formu a stupeň rozvoja patológie, bez ohľadu na kategóriu predpísanej liečby, musí byť choroba liečená bez zlyhania. V opačnom prípade existuje riziko miestneho alebo úplného obmedzenia mobility, čo následne vedie k zdravotnému postihnutiu.

Dobre navrhnutý a premyslený liečebný režim rýchlo odstráni také nepríjemné príznaky, ako je stuhnutosť v pohybe, silná bolesť, zápal, ako aj opuch a necitlivosť. Aby sa dosiahol rýchly a dostatočne stabilný výsledok, odborník predpíše niekoľko možností symptomatickej liečby. Tu sú najúčinnejšie z nich:

 1. Lieky
 2. Manuálna terapia;
 3. Hardvérová terapia;
 4. Gymnastika a masáže.

Nie, dokonca aj najúčinnejší a premyslený liečebný režim poskytne požadovaný výsledok, ak je chrbtica pacienta oslabená alebo ohnutá.

Aké typy nechirurgickej liečby sú teda určené na odstránenie prietrže chrbtice? Drogová terapia, hardvérová liečba a fyzioterapia. Každá z možností by sa mala zvážiť podrobnejšie..

Liečba drogami

Ak sa zistí stavcová prietrž, liečba bez chirurgického zákroku automaticky znamená použitie moderných liekov. Kurz začína diagnózou a pozostáva z užívania analgetík, relaxačných svalových relaxancií, nesteroidných liekov zameraných na odstránenie zápalu. Je povinné vymenovať moderné chondroprotektory, ktoré prispejú k regenerácii chrupavkových prvkov.

Lieky proti bolesti a silné protizápalové lieky

Pri liečení patológie sa osobitná pozornosť venuje liekom tejto kategórie. Aby sa vylúčili psycho-emocionálne poruchy, je potrebné čo najskôr zastaviť bolesť. Až do odstránenia priťaženia je pacientovi zobrazený odpočinok postele, vylúčenie ostrých zákrut a zákrut.
Pomocou nasledujúcich analgetík a moderných NSAID môžete eliminovať nepohodlie a zastaviť rozvoj komplikácií:

 • Diclofenac, Ibuprofen, Piroxicam sú moderné nesteroidné protizápalové lieky. Popri odstránení zápalu sa vyznačujú antipyretickým a jedinečným analgetickým účinkom. Tieto fondy sa vyznačujú pomerne veľkým počtom vedľajších účinkov, preto je dohľad lekára nevyhnutný.
 • Lornoxicam - má výrazný analgetický účinok. Tento nástroj podporuje produkciu endorfínov a zmierňuje bolesť tak účinne, že sa považuje za silnú látku s obsahom ópia..
 • Meloxikam - potrebné na zmiernenie bolesti, ak má človek problémy s tráviacim traktom.

Prípravky tejto kategórie sú dostupné nielen vo forme injekcií a tabliet, ale tiež ako gély a terapeutické masti.

Svalové relaxanciá

Výskyt dostatočne silnej bolesti je často spôsobený kompresiou nervových koreňov. Tento proces sa vyskytuje počas svalových kontrakcií. Na odstránenie tohto javu lekári odporúčajú používať drogy v tejto kategórii.

Najbežnejšie z nich sú lieky Tetrazepam, Midokalm, Tizanidin, Diazepam. Ak sa tablety použijú súčasne s NSAIDs, svalovo-tonické príznaky sa rýchlo zrušia. Celková doba liečby svalovými relaxantmi je 4 týždne. Pri špeciálnych cvičeniach je možné dosiahnuť optimálnu pohyblivosť chrbtice.

Cievne prípravky

Pri rozhodovaní o tom, ako vyliečiť medzistavcovú prietrhu doma pomocou drogovej terapie, odborníci venujú pozornosť použitiu špeciálnych vaskulárnych liekov. Na elimináciu významnej poruchy obehu v chrbtici sa predpisujú tieto lieky:

 1. Pentoxifylín sa užíva na tabletu 3-krát v priebehu mesiaca;
 2. Berlition je predpísaný na úplné obnovenie buniek. Liek významne zlepšuje krvný obeh a je tiež charakterizovaný antiischemickým účinkom;
 3. Actovegin je schopný pôsobiť na organizmus antioxidačne, antihypoxicky. Obsahuje mikroelementy, ktoré vážne zlepšujú základné metabolické procesy v tele.

Počas exacerbácie patológie by sa malo zápalné miesto liečiť špeciálnymi lokálnymi lokálnymi agensmi. Po odstránení akútnych prejavov patológie lekár predpíše postupy, ako je elektroforéza, akupunktúra a ďalšie fyzioterapeutické opatrenia..

Hardvérové ​​ošetrenie

Skúsení lekári pri riešení otázky, ako vyliečiť kýlu chrbtice doma, predpisujú vysokokvalitné spracovanie hardvéru. Medzi najobľúbenejšie formy terapie patria napríklad postupy ako magnetoterapia, konvenčná elektroforéza, elektroneurostimulácia, modernejšie a účinnejšie laserové terapie, masáž prístrojov a trakcia miechy. Každá možnosť je charakterizovaná svojimi individuálnymi charakteristikami a indikáciami..

magnetoterapia

Podobné postupy sa predpisujú pri poklese bežného symptomatického syndrómu. Táto udalosť rýchlo zmierňuje bolesť, odstraňuje kŕče a tiež poskytuje upokojujúci a protizápalový účinok. Po priebehu procedúr telo stimuluje účinné procesy opravy tkanív.

Ultrazvukové ošetrenie

Lokálne nasmerovaná dávka ultrazvuku je schopná rýchlo anestetizovať patologické miesto, čo prispieva k optimálnej biostimulácii. Ak potrebujete počas liečby dosiahnuť vstrebateľný a protizápalový účinok, je tento postup tou najlepšou voľbou. Vyšší pozitívny účinok sa dá dosiahnuť použitím podobnej terapie s použitím moderných liekov.

Electroneurostimulation

Tieto postupy sa uplatňujú ambulantne a v nemocničnom prostredí. Ak je to potrebné, môže sa udalosť uskutočniť v domácom prostredí. Ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok, musíte stráviť dve sedenia denne približne pol hodiny. Správna a včasná liečba medzistavcových prietrží bez chirurgického zákroku je schopná zlepšiť krvný obeh a zvýšiť metabolizmus.

Minimálne invazívne ošetrenie

Ak je situácia s poškodením chrbtice dosť vážna, riešenie otázky, ako sa zbaviť medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, sa uskutočňuje pomocou špeciálnych, minimálne invazívnych možností liečby. Medzi nimi sú populárne dve hlavné metódy liečby a regenerácie. Každá z nich stojí za to preskúmať ju čo najviac..

Nukleoplastika studenej plazmy

Táto technika je založená na podaní ihly do medzistavcovej oblasti, pričom sa do postihnutého disku zavedie špeciálna chladená plazma. Po akcii sa disk mierne zmenší, respektíve sa zníži diskomfort a kompresia nervov.

Postup je indikovaný v prítomnosti výčnelku a prietrže, ktorých rozmery nie sú väčšie ako 5 mm. Indikácia je výrazným príznakom bolesti, ako aj nedostatočným účinkom po konvenčnej anestézii. Táto udalosť je tolerovaná pomerne ľahko, pod lokálnymi anestetikami..

Laserové odparovanie

Ďalšia možnosť nechirurgickej liečby. Zmierňuje bolesť a znižuje tlak na disk. Tento postup sa môže vykonať niekoľkokrát, čo umožňuje odparenie nahromadenej kvapaliny a veľkosť disku sa zmenší. Medzi hlavné náznaky tejto invázie patrí závažnosť bolesti, narušenie citlivosti, prítomnosť páliacej bolesti, ako aj znížená citlivosť a brnenie. Táto udalosť je nevyhnutná, ak nepohodlie nebolo možné odstrániť fyzioterapiou a drogami.

Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po asi 10 hodinách je pacientovi zakázané brať vodu a jedlo. Lekár urobí malú punkciu, vloží tam ihlu a prechádza cez ňu svetlovod. Je to ten, kto vyhrieva disk a odparuje tekutinu nahromadenú v ňom. Ihneď po zákroku si pacienti všimnú zníženie bolesti a po týždni sa nepríjemné záchvaty úplne zastavia. Optimálny priaznivý účinok sa dá dosiahnuť približne 2 týždne po zákroku..

Ľudové lieky

Všetky možnosti a metódy liečby, ktoré sú predmetom pozornosti, sa dajú účinne doplniť použitím alternatívnych receptov. Optimálne analgetické a protizápalové výsledky sa dajú dosiahnuť použitím týchto metód:

 1. Med komprimovať. Na jej prípravu musíte vziať 3-4 listy aloe, 200 ml obyčajnej vodky a 100 gramov prírodného medu. Rastlina sa nechá prejsť mlynčekom na mäso a stlačí sa, aby sa získala šťava. K tomu sa pridá med a správne množstvo vodky. Všetko je zmiešané a trvá na tom, aby to trvalo jeden deň. V rámci potreby namočiť gázu a pevne sa pripojiť k zapálenej oblasti asi hodinu. Ošetrenie by sa malo vykonávať až do skončenia zloženia..
 2. Kostná tinktúra. Budete musieť vziať tri kusy predtým vysušeného koreňa rastliny, 500 ml vodky a 10% dimexidu. Korene musia byť dôkladne nasekané a naplnené kompozíciou vodky. Po dvoch týždňoch sa musí k roztoku pridať farmaceutický liek, vopred zriedený v pomere 10 ml na 90 ml vody. Nástroj sa vtiera do oblasti, kde sa nachádza postihnutý stavca. Na zvýšenie pozitívneho účinku je potrebné proces trenia vykonať malým kúskom plsti. Vďaka tomu bude zaznamenané zlepšenie celkového krvného obehu založené na masážnych pohyboch a na otepľovacom účinku..

Tieto metódy sa môžu striedať medzi sebou, alebo môžete kurzy viesť striedavo jeden po druhom. Ak ich použijete ako doplnkovú terapiu pri liečbe a fyzioterapii, môžete dosiahnuť pomerne rýchly pozitívny účinok.

Pri akejkoľvek terapii musí pacient znížiť zaťaženie chrbtice a nosiť špeciálny korzet. Je dôležité dodržiavať stravu a úplne vylúčiť alkohol. Pri absencii exacerbácií je potrebné zapájať sa do plávania a každý deň vykonávať jednoduché fyzické cvičenia.

Zhrnúť

Ak sa objavia prvé príznaky patológie spojené s léziou chrbtice, neodkladajte návštevu u špecialistu. Samotné nič nezmizne a nedostatok správnej liečby môže viesť k progresii patológie. Ak sa dohodnete na stretnutí s kompetentným špecialistom, môžete získať efektívny liečebný režim a rýchlo sa zbaviť problému a zabudnúť na nepríjemné pocity na dlhú dobu.

Je možné vyliečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku?

odporúčanie:

„Máte herniovaný disk,“ táto diagnóza je pre mnoho ľudí veľmi desivá. Predstavivosť okamžite maľuje obrázok pomocou operačného stola a anestézie. Pacient sa začína duševne pripravovať na komplexný chirurgický zákrok a na dlhé zotavovacie obdobie.

V skutočnosti nie je všetko také strašidelné. Vo väčšine prípadov všetky príznaky zmiznú samy o sebe, môžu byť zvládnuté bez chirurgického zákroku. Napríklad prejavy radikulitídy úplne vymiznú alebo sa stanú oveľa slabšími v priebehu niekoľkých týždňov u 9 z 10 pacientov. V roku 2010 boli zverejnené výsledky štúdie, počas ktorej lekári pozorovali 37 pacientov s veľkými medziobratlovými kýlami. V 83% z nich príznaky úplne vymizli. Potrebovali iba štyri chirurgické zákroky.

Chirurgická liečba nie je potrebná pre všetkých ľudí, ktorí našli miechovú prietrž. Existujú jasné indikácie pre chirurgický zákrok.

Kedy pracovať?

Podľa všeobecne akceptovaného prístupu sa symptómy medzistavcových prietrží dajú kontrolovať konzervatívnymi metódami počas 6 až 12 týždňov. Ak sa stav pacienta počas tejto doby nezlepší, pravdepodobne bude potrebná chirurgická liečba..

Otázka potreby chirurgického zákroku sa môže vyskytnúť v týchto prípadoch:

 • Ak sa človek obáva veľmi silných bolestí, ktoré sotva môžu stáť, chodiť, robiť obvyklé veci.
 • Neurologické poruchy rastú: slabosť v určitých svalových skupinách (napríklad na nohách), zhoršená citlivosť (znížená citlivosť, ktorá môže byť sprevádzaná nepríjemným pocitom mravčenia, akoby sa na koži plazili „husacie hrbole“)..
 • Porušenie kontroly funkcie čriev, močový mechúr. Môže sa to vyskytnúť napríklad vo forme inkontinencie moču alebo retencie moču.

Konzervatívne metódy liečby kýly chrbtice

Pomocou jednoduchých domácich opatrení je možné mierne zmierniť hlavný príznak medzistavcových prietrží - bolesť. V prvých 48 hodinách sa odporúča na boľavé miesto aplikovať studené obklady - napríklad ľadový obklad alebo uterák navlhčený studenou vodou. Pomôže to zmierniť zápal a svalové kŕče. Naopak, po 48 hodinách musíte použiť teplo, aby ste znížili bolestivé svalové kŕče. Môže to byť vyhrievacia podložka, kompresná nádoba alebo vírivka. Niektorým pomáha striedanie tepla a chladu.

Posteľ je užitočná po dobu 2-3 dní. Netrvá to dlhšie, pretože to povedie k stuhnutosti svalov a zvýšenej bolesti. Potrebujete vstávať, robiť domáce práce, pravidelne sa uvoľňovať. Iba intenzívna fyzická aktivita a zdvíhanie hmotnosti sú kontraindikované..

lieky

V prípade bolesti pri medzistavcových prietrhoch pomáhajú lieky zo skupiny NSAID - nesteroidné protizápalové lieky. Najčastejšie je mnohým ibuprofénom alebo naproxénom dobre známy. Tieto lieky sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu a nachádzajú sa v mnohých lekárňach na domácom lekárstve, ale je lepšie sa poradiť s lekárom skôr, ako ich užijete..

Okrem liekov proti bolesti sú niekedy predpisované svalové relaxanciá - tieto lieky pomáhajú uvoľňovať spazmodické svaly. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť epidurálne injekcie glukokortikosteroidov - zavedenie liekov do priestoru okolo miechy..

Klinika Medicine 24/7 využíva najmodernejšie metódy liečby spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku. Okrem liekovej terapie používame všetky dostupné možnosti, ako sú terapeutické cvičenia, masáže, fyzioterapia. Navštívte našich skúsených konzultantov a získajte individuálny liečebný program..

Postarajte sa o seba a zaregistrujte sa ešte dnes na konzultáciu

masáž

Terapeutická masáž s kýlou chrbtice pomáha vyrovnať sa s príznakmi choroby a zlepšuje stav pacienta v dôsledku niektorých terapeutických účinkov:

 • Posilnenie prietoku krvi, zlepšenie odtoku lymfy, zníženie opuchu v problémovej oblasti. Vďaka týmto účinkom sa zvyšuje prísun živín do tkanív a aktivujú sa regeneračné procesy.
 • Znížené napätie svalov. To vedie k zníženiu kompresie nervov. Bolesť ustupuje, zlepšuje sa celkové zdravie, normalizuje sa spánok.
 • Izolácia biologicky aktívnych látok v tkanivách, ktoré stimulujú metabolické procesy a regeneráciu.
 • Produkcia endorfínov - prírodných hormónov, ktoré pomáhajú normalizovať psychoemocionálny stav, vyrovnať sa s depresiou, úzkosťou, má analgetický účinok a urýchľuje regeneráciu..

Okrem klasickej terapeutickej masáže, prietrže pri medzistavcových platničkách, pomáha švédska masáž, ktorá poskytuje dlhé klzné a hnetiace pohyby, terapiu, japonskú akupresúru shiatsu.

Pri úľave od príznakov môže byť užitočná aj osteopatia a ďalšie mäkké manuálne techniky..

fyzioterapia

Gymnastický komplex pre prietrž bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice by mal zvoliť lekár. Je potrebné zohľadniť závažnosť príznakov, celkový zdravotný stav pacienta. Cvičenia sa začínajú vykonávať, keď akútna bolesť ustupuje, dávky sú prísne dávkované, intenzita sa postupne zvyšuje. Axiálne zaťaženie chrbtice, ostré, nadmerne silné pohyby sú neprijateľné.

Cvičebná terapia prietrže lumbálnej chrbtice sa vykonáva v polohe na chrbte - zdvíhanie, ohýbanie, únosy nôh; stojace - hojdačky, zákruty a naklonenia tela.

Cvičenia na krčnú prietrž chrbtice zahŕňajú najmä zákruty a naklápanie hlavy, rôzne pohyby svalov skupiny pásov.

Fyzikálna terapia pomáha odstraňovať svalové kŕče a posilňuje svalový korzet, ktorý normálne podporuje bedrový stĺp.

Zanechajte svoje telefónne číslo

Mal by som nosiť ortopedické korzety a goliere?

Podporné ortopedické pomôcky môžu byť užitočné, nemali by sa však zneužívať, ako je napríklad lôžko. Shants golier a korzet chrbtice s prietržom v bedrovej oblasti pomáhajú fixovať chrbticu, znižujú bolesť. Zároveň však svaly nefungujú, sú dokonca slabšie. tento stav sa môže len zhoršiť. Preto by sa tieto ortopedické pomôcky mali používať iba na krátky čas a iba na odporúčanie lekára.

Pomáha akupunktúra?

Štúdie ukazujú, že akupunktúra môže byť prospešná pre ľudí s herniovanými diskami. Napríklad US Food and Drug Administration (FDA) schvaľuje akupunktúru pre bolesti chrbta.

Tieto procedúry sú potrebné iba na klinikách, kde pracujú kvalifikovaní odborníci, používajú sa sterilné ihly..

Odporúčania týkajúce sa životného štýlu

Niektoré odporúčania pomôžu zlepšiť stav chrbtice a zabrániť novým exacerbáciám spojeným s herniovanými diskami:

 • Cvičte pravidelne. Fyzioterapeutické cvičenia by sa nemali skončiť po odznení príznakov. Užitočné činnosti pri bazéne.
 • Udržiavajte zdravú váhu. Pomôže to znížiť zaťaženie chrbtice..
 • Vzdajte sa zlých návykov. Fajčenie zhoršuje stav chrbtice, pretože nikotín narušuje prísun krvi do medzistavcových platničiek, v ktorých sa degeneratívne procesy urýchľujú.
 • Pokúste sa zdvíhať veľmi ťažké bremená..
 • Ak máte sedavé zamestnanie alebo stále musíte byť v jednotnom napätom postoji, musíte pravidelne vykonávať rozcvičky.
 • Ak máte sedavé zamestnanie, je dôležité vybaviť pracovisko tak, aby sa minimalizovalo namáhanie chrbta a krku..
 • Zaťažte bremeno správne zo zeme. Zároveň by sa vaša spodná časť chrbta nemala ohýbať, aby ste do práce potrebovali kĺby nôh.

Ak máte obavy z bolesti krku, chrbta alebo dolnej časti chrbta, navštívte skúseného lekára na klinike Medicine 24/7. Preskúmajú vás, predpíšu potrebné vyšetrenie, pochopia príčiny vašich príznakov a odporučia najlepšie liečebné metódy. Dokonca aj v prípadoch, keď medzistavcová prietrž vyžaduje chirurgické ošetrenie, je často možné vykonať minimálne invazívny chirurgický zákrok. Vykonáva sa bez anestézie pod spinálnou anestéziou prepichnutím pomocou nástroja okolo hrúbky ceruzky. Naši lekári v tejto technike hovoria plynule. Pacient môže chodiť hneď nasledujúci deň a rýchlo sa vrátiť do svojho obvyklého života.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Obraty bedrovej chrbtice sú najširšie a najväčšie, pretože práve ony nesú hlavnú záťaž pri zákrutách tela a fyzickej práci. Preto sa v tejto oblasti najčastejšie tvoria herniované disky.
Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna.
Použitie ľudových liekov na liečbu pupočnej kýly u dospelých je bežnou praxou s podobnou patológiou. Je založená na použití liečivých rastlín a improvizovaných produktov, ktoré používajú ľudia, ktorí sa nechcú uchýliť k chirurgickému ošetreniu.
Skupina liekovV akých prípadoch sa používajú vysvetlenia