loader

Metódy liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku

Inguinálna hernia sa vyskytuje hlavne u mužov. Ženy trpia patológiou oveľa menej často. Najčastejšie sa problém rieši operatívne, existujú však prípady, keď je indikovaná liečba ingvinálnej prietrže bez chirurgického zákroku. Rozhodnutie o výbere lekárskej taktiky prijíma odborník, ktorý analyzoval závažnosť priebehu patológie a kontraindikácie pacienta na chirurgický zákrok..

Podstata choroby

Inguinálna hernia je patologický výčnelok vnútorných orgánov cez stenu brucha v oblasti trieslového otvoru. Navonok sa formácia podobá zaoblenému alebo oválnemu kužeľu, ktorého priemer sa môže pri fyzickej námahe a zdvíhaní hmotnosti zväčšiť. V pokoji je formácia malá, v horizontálnej polohe tela je úplne skrytá.

Nekomplikovaná forma ochorenia nespôsobuje pacientovi žiadne vážne ťažkosti. Hlavným nebezpečenstvom patológie je riziko porušenia. Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa plánovaná operácia s použitím oka na plastovú prietržovú bránu. U niektorých pacientov je chirurgický zákrok kontraindikovaný, v takýchto prípadoch je to konzervatívna liečba.

Druhy nechirurgickej liečby

U dospelých mužov a žien je možné bojovať s bradavkovou kýlou bez chirurgického zákroku pomocou terapeutických metód zameraných na posilnenie brušných svalov. Na odstránenie patológie sa používajú tieto techniky:

 1. fyzioterapia.
 2. fyzioterapia.
 3. Nosiť obväz.
 4. masáž.
 5. Používanie tradičnej medicíny.
 6. Dodržiavanie pravidiel prevencie.

Každá metóda má svoje vlastné vlastnosti a kontraindikácie. Aby sa dosiahol čo najlepší účinok, algoritmus liečby vyberie ošetrujúci lekár, ktorý predtým študoval anamnézu pacienta.

Liečba patológie bez chirurgického zákroku sa vykonáva u pacientov s malými kýlami a u pacientov, ktorí sú v chirurgii kontraindikovaní. Keď dieťa trpí šikmou prietržovou prietržou, chlapec potrebuje operáciu. Chirurgické ošetrenie odstráni príčinu kýly hnačky.

Súbor cvičení pre hernie

Cieľom nechirurgickej nechirurgickej liečby inguinálnej hernie je posilnenie svalov brušnej steny, ktorá zabezpečuje zúženie inguinálneho otvoru a zabráni komplikáciám. Na tento účel je pacientom predpísaný komplex cvičení, vďaka čomu je možné zvýšiť svalový tonus.

Na vykonanie nabíjania doma môže pacient potrebovať pomocné zariadenia, ktoré sa dajú ľahko kúpiť v lekárni alebo športovom obchode.

Gymnastika v náchylnej polohe

Posilnenie svalov sa vykonáva pomocou nasledujúcich cvičení:

 1. Na prvé cvičenie budete potrebovať vrece piesku s hmotnosťou 1 kg. Vak ležiaci na chrbte sa nachádza v oblasti prietrže, zhlboka sa nadýchnite, snažte sa tlačiť objekt hore, zatiaľ čo vydychujte, relaxujte.
 2. Ležiace, ohnuté nohy, ruky ležia dlane. Pri vdýchnutí zdvihnite panvu a odpočívajte s nohami a dlaňami, na niekoľko sekúnd držte pri výdychu a choďte dolu..
 3. Ľahnite si na podlahu, chrbát je rovný, pevne pritlačený k povrchu, zdvihnite pravú nohu, potom ľavú nohu, ohnutú na koleno a potom zdvihnite obe nohy naraz. Cvičenie sa vykonáva najmenej päťkrát.
 4. Ležiace ruky za hlavou jemne nadvihnite telo pod uhlom 45 °, držte sekundu, vráťte sa do východiskovej polohy.
 5. Cvičte pomocou elastického obväzu. Zviazajte obväz v tvare prsteňa, položte na nohy. Z náchylnej polohy zdvihnite rovné nohy a pokúste sa obväz natiahnuť čo najviac. Keď vydýchate, sklopte nohy, uvoľnite sa.
 6. Cvičenie „nožnice“ a „bicykel“ posilňuje brušné svaly. Na to musíte ležať na zemi, zdvihnúť nohy, vykonávať pohyby napodobňujúce prácu nožníc alebo jazdiť na bicykli..

V počiatočných fázach stačí 3 - 3 opakovaniach. Nepokúšajte sa vykonávať maximálny počet pohybov ani nepoužívajte Bubnovského techniku, ktorá je určená na liečbu kýly medzistavcových platničiek a kĺbov. To by mohlo veci zhoršiť..

Cvičenia stoličiek

U pacientov s veľkými kýlami by sa mali vykonávať sedenia. Zaťaženie v sede je menej intenzívne, čo znižuje riziko komplikácií. Na posilnenie svalov sa používajú tieto pohyby:

 1. Sadnite si na stoličku, otočenú dozadu, uchopte ju rukami, pomaly nakloňte doľava, na pár sekúnd podržte, vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte naklonenie doprava.
 2. Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Napínanie brušných svalov, zdvíhanie panvy, opieranie sa o chodidlá a dlane, keď vydychujete, choďte dolu.
 3. Posaďte sa na stoličku, ohnite kolená. Pri vdýchnutí potiahnite koleno k hrudníku a pri výdychu znížte nohu. Opakujte s opačnou nohou..
 4. V rovnakej polohe roztiahnite nohy od seba, sklopte trupy dopredu a snažte sa dosiahnuť ľavými ponožkami a potom pravou nohou..
 5. Sedieť vo vzpriamenej polohe, nadýchnuť sa, napnúť brušné svaly a zároveň zdvihnúť ruky nahor, sklopiť dopredu..

Kontraindikácie pri vykonávaní fyzioterapeutických cvičení sú silná bolesť, horúčka, neschopnosť korigovať herniálny výčnelok..

Fyzioterapeutická liečba

Liečba kýly u mužov a žien sa vykonáva pomocou fyzioterapie v prípadoch, keď je patológia sprevádzaná zápalovým procesom alebo výskytom flegmonov. Zároveň lekári predpisujú ošetrenie UHF a laserom.

Na zlepšenie peristaltiky žalúdka sa používa diadynamická terapia (liečba prúdom), induktotermia (použitie magnetických polí), ošetrenie bahnom a parafínom..

Pri použití týchto metód nie je možné vyliečiť prietrž, ale pomocou procedúr je možné predchádzať komplikáciám, normalizovať činnosť gastrointestinálneho traktu, privádzať svalové tóny, zlepšovať krvný obeh.

Masážna aplikácia

Masáž je metóda na posilnenie svalových vlákien, na opravu herniálneho výčnelku. Bez chirurgického zákroku pomocou masáže nie je možné úplne zbaviť sa slabinovej prietrže. Postup má skôr preventívny účinok..

Masáž sa vykonáva odborníkom, technika je nasledovná:

 1. Záhyb kože vo výčnelku je predĺžený.
 2. Potom špecialista jemne a hladko tlačí obsah prietrže, čím ju prispôsobuje svojmu miestu. Pohyby sa vykonávajú tak opatrne, ako je to možné..
 3. V poslednej fáze pán vykonáva hladiace a zvieracie pohyby brucha, čo vedie k svalovému tonusu vo svale, zlepšuje krvný obeh.

Relácia sa odporúča opakovať raz denne. Nezávislý postup nie je povolený, najmä ak má pacient príznaky, ako sú bolesť, nevoľnosť a poruchy trávenia. Takéto znaky môžu naznačovať porušenie, ktoré si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak je porušenie prietrže hernie časovo obmedzené, je potrebné herniálny vak v nasledujúcich dvoch hodinách odstrániť. V opačnom prípade budete musieť odstrániť časť slučky mŕtveho čreva.

Bandážová aplikácia

Pri vývoji slabínovej kýly u mužov a žien sa často používa špeciálny lekársky obväz, ktorý vyvíja malý tlak na výstupok, čím bráni strate orgánov. Výhodou zariadenia je, že ho možno používať doma, zariadenie opravuje prietrž, nie je viditeľné pod oblečením.

Ošetrujúci lekár pomáha pri výbere mužského, ženského alebo detského obväzu. Model zariadenia závisí od typu patológie. V lekárskej praxi existujú jednostranné, dvojstranné alebo univerzálne pomôcky. Ženám sa odporúča používať inguinálny pás, u mužov je prietrž fixovaná obväzom vo forme plaveckých kmeňov.

Účinnosť príslušenstva závisí od správneho výberu veľkosti. Ak je zariadenie príliš stiesnené alebo uvoľnené, nemá žiadny terapeutický účinok.

Nosenie obväzu je kontraindikované v prípade zovretia, prítomnosti otvorených rán, tehotných žien, s rozvojom alergie na materiály, z ktorých je pás vyrobený..

Alternatívne zaobchádzanie

Odporúča sa liečiť slabinovú prietrž pomocou ľudových prostriedkov ako pomocnú metódu, ktorá nedokáže odstrániť príčinu choroby. Súdiac na základe posudkov, žiadna osoba nebola schopná odstrániť prietrž z dôvodu alternatívnych metód liečby.

Podporovatelia tradičnej medicíny používajú na zmiernenie stavu pacienta tieto recepty:

 1. Stlačiť z prietrže. Čerstvá tráva by sa mala umiestniť do dvojitého kotla a variť na pare 10 minút. Kýla je potom mierne ochladená, aplikovaná na vyčnievajúcu oblasť, pokrytá fóliou a teplou utierkou.
 2. Odstránenie bolestivosti a opuchov pomôže lotionu po odstránení žihľavy. Na tento účel nalejte lyžicu byliniek 200 ml vriacej vody, varte 15 minút. Infúzny liek je filtrovaný, navlhčený v ňom gázou a aplikovaný na postihnutú oblasť.
 3. Stlačenie čerstvej kapusty. Biela kapusta prechádza mlynčekom na mäso, je vytlačená šťava, v ktorej je prírodné tkanivo navlhčené a aplikované na kýlu celú noc.
 4. Tinktúra dubovej kôry. Náradie sa pripravuje pomocou rozdrvenej kôry stromu a liečivého alkoholu. Kôra sa naleje alkoholom v pomere 1: 3. Liek sa podáva infúziou počas 14 dní v tmavej miestnosti pri teplote neprevyšujúcej 18 °. Tinktúra sa používa na obaľovanie prietrže.
 5. Použitie aloe a medu. Táto rastlina dokonale odstraňuje zápalový proces. Na ošetrenie dužiny veľkej listovej zmesi s lyžičkou medu dôkladne premiešajte ingrediencie. Výsledná hmota sa nanesie na tenkú vrstvu a použije sa ako obklad.
 6. Kafrový olej je jedinečný produkt, ktorý pomáha odstraňovať zápaly a bolesti. Na zmiernenie stavu pacienta sa prietrže lieči produkt v čistej forme.

Používanie alternatívnych metód bez súhlasu lekára je neprijateľné. Liečba by sa mala začať po konzultácii s odborníkom.

Kýlová prevencia

Dôležitým princípom prevencie pri tvorbe kýly je udržiavanie zdravého životného štýlu, pravidelné cvičenie, správna výživa.

Pacientom s patológiou alebo rizikovým ľuďom sa odporúča upustiť od ťažkej fyzickej námahy, vzpierania. Na udržanie zdravia je dôležité odstrániť zlé návyky. Alkohol a fajčenie negatívne ovplyvňujú zdravie ľudí.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať správnej výžive. Korekcia stravy a odmietnutie škodlivých produktov zabráni zažívacím ochoreniam, zlepší pohyblivosť žalúdka, zabráni zápche a iným poruchám gastrointestinálneho traktu. Princípy výživy počas kýly zahŕňajú:

 • odmietnutie príliš kalórií, mastných, vyprážaných a korenených potravín;
 • vylúčenie alkoholu, sódy, kofeínových nápojov;
 • výhodou by mali byť rastlinné tuky, mliečne výrobky, obilniny;
 • cestoviny a sladké pečivo by sa mali konzumovať v obmedzených množstvách;
 • uprednostňuje sa zelenina, ovocie.

Nevyhnutným prvkom prevencie je normalizácia telesnej hmotnosti, ktorá sa dosahuje nízkym obsahom kalórií.

Jedlo by sa malo brať v malých dávkach bez toho, aby sa prejedalo. Nadmerné naplnenie žalúdka má za následok zvýšenie vnútrobrušného tlaku, čo negatívne ovplyvňuje priebeh patológie. Z nápojov je lepšie zvoliť prírodné džúsy, kompóty, bylinné čaje, čistú vodu.

Nechirurgická liečba slabinovej prietrže je dlhý proces, ktorý si vyžaduje značné úsilie. Starostlivé dodržiavanie potrebných lekárskych opatrení zaručuje dobrý účinok a umožňuje ľuďom, ktorí sú kontraindikovaní, žiť bez komplikácií.

Inguinálna kýla

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia sa vyskytuje, keď obsah brušnej dutiny - najčastejšie veľké omentum alebo časť tenkého čreva - vystupuje z brucha cez slabé miesto v dolnej brušnej stene. Brucho je oblasť medzi hrudníkom a boky. Oblasť dolnej brušnej steny sa tiež nazýva trieslovina alebo trieslovina..

Dva typy tříslovnej kýly

 • šikmá inguinálna prietrž, ktorá je spôsobená chybou v brušnej stene, ktorá je vrodená alebo prítomná pri narodení
 • priame trieslové kýly, ktoré sa zvyčajne vyskytujú iba u dospelých mužov a sú spôsobené slabosťou svalov brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja

Intuinálna hernia sa vyskytuje v trieslovom kanáli v oblasti slabín.

Čo je to slabinový kanál?

Inguinálny kanál je priechod cez brušnú stenu. Ľudia majú dva trieslové kanály - jeden na každej strane dolného brucha. U mužov spermatické šnúry prechádzajú inguinálnymi kanálmi a spájajú sa s semenníkmi v miešku. Spermatická šnúra obsahuje krvné cievy, nervy a kanálik nazývaný spermatická šnúra, ktorá prenáša spermie z semenníkov na penis. U žien prechádzajú guľaté vazy, ktoré podporujú maternicu, cez trieslovinové kanáliky..

Čo spôsobuje slabiny prietrže?

Príčina slabinovej prietrže závisí od typu slabinovej prietrže..

Šikmá prierezová prietrž. Porucha v brušnej stene, ktorá je prítomná pri narodení, spôsobuje šikmú tříslovú prietrž.

V priebehu vývoja plodu sa v lone vytvára sliznica brušnej dutiny, ktorá siaha do trieslového kanálika. U mužov zostupuje spermatická šnúra a semenníky z vnútornej strany brušnej dutiny a cez brušnú membránu do mieška cez trieslovinový kanál. Potom sa sliznica brucha obvykle uzatvára od vstupu do trieslovinového kanálika niekoľko týždňov pred alebo po narodení. U žien nevylučujú vaječníky zvnútra brušnej dutiny a sliznica brušnej dutiny sa obvykle uzatvára pár mesiacov pred pôrodom..

Niekedy sa sliznica brucha nezatvorí správne a zanecháva v brušnej stene dieru v hornej časti trieslového kanálika dieru. Týmto otvorom môže tuk alebo časť tenkého čreva vniknúť do trieslového kanálika, čo spôsobuje prietrž. U žien môžu vaječníky tiež vkĺznuť do trieslovinového kanálika a spôsobiť prietrž.

Šikmé prietrže sú najbežnejším typom slabinovej prietrže. Šikmé brušné prietrže sa môžu vyskytnúť u 2 - 3% detí mužov. sú však oveľa menej časté u dievčat, vyskytujú sa u menej ako 1 percenta.

Priama trieslová prietrž. Priame trieslové kýly sa zvyčajne vyskytujú iba u dospelých mužov, pretože starnutie a stres alebo napätie oslabujú brušné svaly okolo trieslového kanála. Predchádzajúca operácia dolného brucha môže tiež oslabiť brušné svaly.

U žien je tento typ slabinovej kýly zriedkavý. U žien pôsobí široký väz maternice ako ďalšia bariéra za svalovú vrstvu v dolnej časti brušnej steny. Široký väz maternice je list tkaniva, ktorý podporuje maternicu a iné reprodukčné orgány.

Kto sa často vyvinie slabinová prietrž?

U mužov sa inguinálne kýly vyvíjajú oveľa častejšie ako u žien. Približne 25 percent mužov a približne 2 percentá žien sa počas života vyvinú v ingvinálnej hernii. Niektorí ľudia s ingvinálnou prietržou na jednej strane budú mať alebo sa u nich vyvinie prietrž na druhej strane..

Ľudia všetkých vekových skupín sa môžu vyvinúť slabiny prietrže.

Môžu sa však objaviť neskôr v živote. U predčasne narodených detí je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie šikmá brušná prietrž. Priama kýla, ktorá sa zvyčajne vyskytuje iba u dospelých mužov, sa vyskytuje oveľa častejšie u mužov starších ako 40 rokov, pretože svaly brušnej steny s vekom oslabujú..

Ľudia s rodinnou anamnézou tříslovínovej kýly sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinú pri čeľade kýly. Štúdie tiež ukazujú, že ľudia, ktorí fajčia, majú zvýšené riziko slabinovej kýly..

Aké sú príznaky a príznaky slabinovej prietrže?

Prvým príznakom slabinovej prietrže je mierny výstupok na jednej alebo menej často na obidvoch stranách slabín - oblasť tesne nad záhybom slabiny medzi dolným bruchom a stehnom. Vypukliny sa môžu časom zväčšovať a zvyčajne vymiznú, keď si človek ľahne.

Môžu obsahovať ďalšie príznaky a príznaky

 • nepohodlie alebo bolesť v slabinách - najmä pri napätí, dvíhaní, kašľaní alebo fyzickej námahe - ktorá sa počas odpočinku zlepšuje
 • pocity, ako sú slabosť, ťažkosť, pálenie alebo bolesť slabín
 • opuchnuté alebo zväčšené miešok u mužov alebo chlapcov

Šikmé a priame trieslové kýly môžu vkĺznuť do brušnej dutiny a vystupovať z nej do trieslovinového kanálika. Lekár ich môže ľahkou masážou presunúť späť do žalúdka..

Aké sú komplikácie slabinovej prietrže?

Inguinálne kýly môžu spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • Invalidita. K nezvratnej prietrži dôjde, keď sa časť tuku alebo tenkého čreva zvnútra brucha uviazne v slabinách alebo v miešku a nemôže sa vrátiť do brušnej dutiny. Zdravotnícky pracovník nemôže prietržovať prietrž späť do brucha.
 • Porušenie. Ak sa neredukovateľná kýla nelieči, môže byť obtiažne prísun krvi do tenkého čreva, čo môže spôsobiť „stlačenie“ tenkého čreva. Tento nedostatok krvi je núdzový a môže viesť k smrti časti čreva..

Vyhľadajte okamžité riešenie.?!

Ľudia so symptómami ireverzibilnej alebo uškrtenej prietrže by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Obmedzená prietrž je stav ohrozujúci život. Medzi príznaky nenapraviteľnej alebo obmedzenej prietrže patrí

 • vydutá bolesť a bolesť pri vyšetrení
 • náhla bolesť, ktorá sa rýchlo zhoršuje a nezmizne
 • nedochádza k úniku stolice ani plynu
 • nevoľnosť a zvracanie
 • horúčka

Ako sa diagnostikuje ingvinická prietrž??

Lekár diagnostikuje prieduškovú prietrž skúmaním:

 • anamnéza a rodinná anamnéza
 • vykonanie fyzickej skúšky
 • ďalšie diagnostické metódy vrátane röntgenového a brušného ultrazvuku

Lekárska a rodinná anamnéza. Anamnéza a rodinná anamnéza môžu pomôcť vášmu lekárovi diagnostikovať ingvinálnu prietrž. Symptómy, ktoré pacient opisuje, sú často príznakmi slabinovej prietrže.

Fyzikálne vyšetrenie. Fyzikálne vyšetrenie môže pomôcť diagnostikovať slabinovú prietrž. Počas lekárskeho vyšetrenia zdravotnícky pracovník obvykle vyšetruje telo pacienta. Lekár môže požiadať pacienta, aby vstal a zakašľal alebo namáhal, aby mohol po vstupe do slabín alebo mieška pocítiť vydutie spôsobené prietržou. Lekár sa môže opatrne pokúsiť nastaviť prietrž späť do správnej polohy v bruchu..

Vizuálne testy. Chirurg obvykle na diagnostikovanie trieslovej kýly nepoužije zobrazovacie testy vrátane röntgenového žiarenia, pokiaľ:

 • sa snaží diagnostikovať náraz alebo známky upchatia čriev
 • počas fyzického vyšetrenia sa nemôže cítiť bledá prietrž, najmä u pacientov s nadváhou
 • nie je jasné, či kýla alebo iný stav spôsobuje opuch slabín alebo iné príznaky

Vizualizáciu na klinike vykonávajú špeciálne vyškolení odborníci.

Rádiológ - lekár, ktorý sa špecializuje na lekárske zobrazovanie - interpretuje obrázky. Pacient zvyčajne nepotrebuje anestéziu.

Testy môžu zahŕňať:

 • X-ray brušnej dutiny. Röntgenové žiarenie je obraz zaznamenaný na filme alebo na počítači pomocou malého množstva žiarenia. Počas expozície pacient leží na stole alebo stojane. Technik inštaluje röntgenový prístroj do brušnej dutiny. Pacient bude zadržiavať dych, kým technik nasníma obrázok tak, aby obraz nebol rozmazaný. Technik môže pacienta požiadať o premiestnenie ďalších záberov..
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). CT skenovanie využíva na vytváranie obrázkov kombináciu röntgenových lúčov a počítačovej technológie. Pri počítačovej tomografii môže technik poskytnúť pacientovi roztok na pitie a injekciu špeciálneho farbiva nazývaného kontrastná látka. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti injikuje kontrastnú látku do žily a injekcia spôsobí, že sa pacient po dobu jednej alebo dvoch minút cíti teplo. Kontrastná látka umožňuje lekárovi vidieť krvné cievy a prietok krvi v röntgenových lúčoch. CT sken vyžaduje, aby pacient ležal na stole, ktorý sa posúva do zariadenia vo forme tunela, kde technik sníma röntgenové lúče. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže deťom dať sedatívum, aby im pomohol zaspať počas testu..
 • Ultrazvuk brucha. Ultrazvuk používa zariadenie nazývané menič, ktorý súčasne vytvára a prijíma bezpečné, bezbolestné zvukové vlny z orgánov, aby získal obraz o ich štruktúre.

Ako sa lieči slabá prietrž??

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže je jedinou možnosťou liečby pri slabinových prietržiach, ktoré môžu zabrániť neredukovateľnosti alebo porušeniu. Lekári odporúčajú chirurgický zákrok pre väčšinu ľudí s trieslovými kýlami, najmä pre ľudí s kýlami, ktoré spôsobujú príznaky. Štúdie ukazujú, že muži s kýlami, ktoré spôsobujú malé alebo žiadne príznaky, môžu bezpečne oddialiť operáciu, kým sa príznaky nezvýšia. Muži, ktorí oddialia operáciu, by mali sledovať svoje príznaky a pravidelne navštevovať lekára. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zvyčajne odporúčajú operáciu dojčiat a detí, aby sa zabránilo ich nenapraviteľnosti. Pri nezvratných alebo obmedzených kýlachch je nutná urgentná alebo núdzová operácia.

Všeobecný chirurg - lekár špecializujúci sa na brušnú chirurgiu, vykonáva prietrž prietrže v nemocnici alebo chirurgickom centre. Čas zotavenia sa líši v závislosti od veľkosti prietrže, použitej techniky, ako aj od veku a stavu ľudského zdravia.

Operácia prietrže sa nazýva hernioplastika. Dva hlavné typy operácií:

 • Hernioplastika podľa Lichtenštajnska. Počas operácie s otvorenou prietržou sa pacient podrobuje lokálnej anestézii v bruchu sedáciou. Niektorí pacienti však môžu mať:
  • sedácia blokády miechy, pri ktorej lekár vstrekuje anestetiká okolo miechových nervov, čím telo znecitlivuje spodnú časť chrbta
  • celková anestézia
 • Chirurg urobí rez v slabine, posúva prietrž späť do brušnej dutiny a posilňuje brušnú stenu pomocou švov. Chirurg tiež obvykle zosilňuje slabú oblasť syntetickým pletivom, aby poskytol ďalšiu podporu..
 • Odstránenie laparoskopickej prietrže. Chirurg vykonáva laparoskopickú prietrž hernie u pacienta v celkovej anestézii. Chirurg robí niekoľko malých centimetrových rezov v dolnej časti brucha a vkladá laparoskop - tenkú trubicu s pripojenou malou videokamerou. Kamera odošle zväčšený obrázok zvnútra tela na videomonitor, ktorý chirurgovi poskytne podrobný obraz kýly a okolitých tkanív. Pri sledovaní monitora chirurg obnovuje prietrž pomocou syntetického pletiva.

Ľudia, ktorí podstúpia laparoskopickú prietrž hernie, majú zvyčajne kratšiu dobu zotavenia ako tí, ktorí mali odstránenú prietrž. Chirurg však môže určiť, že laparoskopia nie je najlepšou možnosťou, ak je prietrž veľká alebo ak osoba už podstúpila operáciu panvy..

Väčšina dospelých pociťuje nepríjemné pocity a potrebuje lieky proti bolesti po liečbe otvorenej prietrže alebo laparoskopickej prietrže. Intenzívna aktivita a vzpieranie sú obmedzené na niekoľko týždňov. Dojčatá a deti tiež pociťujú určité nepohodlie; zvyčajne však obnovia normálne činnosti po niekoľkých dňoch.

Operácia na úpravu slabiny prietrže je úplne bezpečná a komplikácie sú zriedkavé. Ľudia by mali kontaktovať svojho lekára, ak sa vyskytne ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:

 • začervenanie alebo odtok z rezu
 • horúčka
 • krvácanie z rezu
 • bolesť, ktorá nie je zmiernená liekmi alebo bolesť, ktorá sa náhle zhorší

Možné dlhodobé komplikácie zahŕňajú:

 • dlhodobá bolesť slabín
 • recidíva prietrže vyžadujúca opakovaný chirurgický zákrok
 • poškodenie nervov v blízkosti prietrže

Ako sa dá predísť slabým herniam?

Ľudia nemôžu zabrániť slabosti v brušnej stene, ktorá spôsobuje šikmé trieslové kýly. Ľudia však môžu zabrániť priamemu ingvinálnemu kýlu udržiavaním zdravej hmotnosti a nefajčením..

Ľudia môžu zabrániť zhoršovaniu priľahlosti pri slabinách alebo predchádzať opätovnému výskytu slabinových prietrží po operácii.

 • vyhnúť sa vzpieraniu
 • pri zdvíhaní predmetov používajte nohy, nie späť
 • predchádzanie zápche a stresu pri pohybe čriev
 • udržiavanie zdravej hmotnosti
 • Nefajčiť

Strava a výživa

Vedci nezistili, že jedlo, strava a výživa zohrávajú úlohu pri výskyte slabínovej kýly. Osoba s trieslovinovou prietržou môže predchádzať symptómom jedením jedál s vysokým obsahom vlákniny. Čerstvé ovocie, zelenina a celé zrná majú vysoký obsah vlákniny a môžu pomôcť predchádzať zápche a napätiu, ktoré spôsobuje niektoré bolestivé príznaky prietrže..

Chirurg poskytne pokyny pre výživu, stravu a výživu po operácii pre ingvinálnu prietrž. Väčšina ľudí pije tekutiny a v deň operácie zje ľahkú stravu a nasledujúci deň obnoví svoju obvyklú stravu..

zhrnutie

V tomto článku sme skúmali definíciu a príznaky slabinovej prietrže..

U mužov sa inguinálne kýly vyvíjajú oveľa častejšie ako u žien.

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže je jedinou možnosťou liečby pri slabinách prietrže.

Ľudia môžu zabrániť chirurgickému zákroku pri slabých kýloch.

Liečba prietržnej hernie

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna kýla je pomerne časté ochorenie, ktoré dáva svojmu majiteľovi veľa nepríjemností. Kýla sa vyznačuje bolesťou, nepríjemným pocitom pri chôdzi, dysfunkciou vnútorných orgánov. Jediným spôsobom, ako sa zbaviť choroby navždy, je liečba hernie husí.

Metódy liečby slabinovej prietrže

Aké sú metódy na liečbu slabinovej prietrže? V skutočnosti je možné radikálnu prietrž vyliečiť iba jedným spôsobom - chirurgicky.

V modernej medicíne sa liečenie ingínovej prietrže najčastejšie uskutočňuje vo forme operácie pomocou oka - bez problémov, keď pacient dosiahne vek 16 rokov. Chirurgický zákrok bez inštalácie oka často vedie k opätovnému rozvoju choroby, keď sa prietrž objaví znova a v rovnakej oblasti. K takýmto relapsom dochádza v 40% prípadov operácií bez oka.

Materiál pletiva je polypropylén, ktorý nespôsobuje odmietnutie tela. V prípade slabinovej prietrže je použitý polypropylén ľahký, elastický a kompozitný a nevyvoláva tvorbu hrubých jaziev..

Okrem chirurgického zákroku sú známe aj iné spôsoby liečby (budeme ich zvažovať neskôr). Všetky však majú iba dočasný účinok. Toto ochorenie môže byť úplne vyliečené iba chirurgickým zákrokom..

Princípy liečby slabinových hernií sú odstránenie a zošívanie herniálneho vaku, so znížením počtu vyradených orgánov späť do brušnej dutiny a obnovením úplnej anatómie v oblasti trieslovín. Vzhľadom na to, že herniálny vak a vas deferens dobre padnú, musí byť chirurgický zákrok jemný a moderný.

Konzervatívne metódy nemôžu žiadnym spôsobom ovplyvniť infekčný defekt prednej brušnej steny. Účelom týchto metód môže byť iba dočasné zmiernenie stavu pacienta.

Metódy opravy prietržovej hernie

V súčasnosti sa tvoria dve hlavné metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach - jedná sa o metódu napínania a napínania.

Po mnoho rokov vedúci odborníci v chirurgii rozmýšľali o najúčinnejšej metóde na odstránenie defektu brušnej steny ťahom a zošitím vlastného tkaniva pacienta. Takéto operácie môžu prebiehať rôznymi spôsobmi, takže sú rozdelené do dvoch hlavných kategórií:

 • plastické napätie prednej steny trieslového kanálika;
 • plastové napätie zadnej steny.

Najbežnejšia je druhá verzia operácie. Hlavnou nevýhodou plastického napätia je však častý relaps - až 20% prípadov opakovaného vývoja choroby, ako aj prítomnosť pooperačnej bolesti, predĺženej invalidity a uzdravenia..

 • Metóda bez napätia.

Technika bez napínania sa dnes používa oveľa častejšie ako napätie. Pri tejto operácii sa používajú špecifické syntetické polymérne materiály sieťovej štruktúry - sú to absolútne neškodné implantáty, ktoré dokonale zakorenia vo vnútri tela a nie sú odtrhnuté tkanivami. Siete sa umiestnia hlboko do tkaniva trieslového kanálika, čím sa zabráni kontaktu so spermatickou šnúrou a zníži sa pravdepodobnosť bolesti a relapsu..

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

V súčasnosti sa vo svetovej medicíne používajú tri najúčinnejšie metódy chirurgického zákroku pri slabinových kýlach:

 • Operácia podľa lichtenštajnskej techniky prebieha v lokálnej anestézii - pacient je pri vedomí. Lekár urobí rez v slabinách (asi 7 cm), oddeľuje spermatickú šnúru (alebo guľatý väz maternice), odrezáva prietrž alebo ju obnovuje. Defekt brušnej steny sa šije a medzi svalové vrstvy sa umiestni špeciálna fixačná sieť s otvorom pre spermatickú šnúru. Poškodené tkanivo je zošité. Na operáciu sa používa špeciálny materiál na šitie, ktorý je samo-absorbovateľný a telo ho neodmietne.

Operáciu je možné vykonať ambulantne a pacient môže ísť domov do 3 hodín po zákroku. Vonkajšie švy sa odstránia o týždeň..

Lokálna anestézia sa počas chirurgického zákroku vykonáva pomocou liekov, ako je markain alebo naropín.

 • Laparoskopická liečba slabinovej prietrže zahŕňa použitie endoskopu. V prednej brušnej stene sa urobia tri vpichy, ktorými sa do brušnej dutiny vháňa plyn a vkladajú sa špeciálne nástroje a endoskop. Oká sa zavedie do dutiny a upevní sa na správnom mieste. Poruchy sú zošité.

Počas operácie sa používa celková anestézia, preto sa neodporúča vykonávať ju u pacientov so srdcovými a dýchacími chorobami..

Laparoskopická operácia je menej traumatická, má minimálny počet komplikácií (medzi vedľajšie účinky patrí slabosť, dyspeptické poruchy, bolesť v medzirebrových svaloch, trombóza). Obdobie rehabilitácie po laparoskopii je minimálne.

 • Tretia použitá metóda je tiež endoskopická, avšak intervencia sa vykonáva cez predperitoneálny priestor. Anestézia je hlavne epidurálna, epidurálna alebo všeobecná. Podstatou operácie je vytvorenie umelého priestoru v medzere medzi svalovými vrstvami a brušnou stenou od herniálneho výčnelku. Prostredníctvom tohto priestoru sa do dutiny vkladajú nástroje, ktoré oddeľujú prietrž a keratickú šnúru. Sieť je nainštalovaná v intermuskulárnej a interperitoneálnej oblasti, ktorá je pripevnená nezávisle tak, že ju drží intraperitoneálnym tlakom: nevyžaduje sa špeciálne šitie sieťky. Z tohto dôvodu je riziko pooperačnej bolesti výrazne znížené a pacient sa môže vrátiť k normálnemu rytmu života za týždeň. Takáto operácia je drahšia, ale má minimálnu dobu zotavenia..

Laserové ošetrenie ingínovej prietrže (jedna z najmodernejších chirurgických metód) je mimoriadne zriedkavé - táto metóda sa používa hlavne na liečenie nádorov a kýly chrbtice. Použitie lasera na slabinovú prietrž je často nepraktické.

Liečba strangulovanej kýly prietrže

Ak dôjde k porušeniu prietrže, vykoná sa neodkladná oprava prietrže, ktorej účelom už nie je plast plastu trieslového kanála, ale odstránenie samotného porušenia a jeho možných komplikácií..

 • Ak črevná oblasť, ktorá bola v herniálnom vaku, nepodlieha nekróze, lekár ju opraví a vyrobí plast.
 • Ak sú na črevnom trakte nejaké príznaky nekrózy, lekár sa môže pokúsiť obnoviť tkanivá pomocou liekov.
 • Ak je črevná slučka neodvolateľne nekrotická, vykoná sa jej excízia..

Preto pri porušení prietrže je pacientovi najskôr diagnostikovaná laparoskopická operácia, počas ktorej sa vykonáva hodnotenie stavu oblastí, ktoré boli porušené. Ak je zadržaný orgán uznaný ako životaschopný, je prietržovaná brána prietrže - vnútorný trieslový kruh a nevyrastená časť pobrušnice. Ak existuje podozrenie, že poškodený orgán nie je životaschopný, predpisuje sa urgentná herniolaparotómia s možnou resekciou mŕtvej zóny..

Endovideolaparoskopia pomáha presne posúdiť porušovanie tkanivového trofizmu v mieste porušenia a šitie počas laparoskopie minimalizuje možnosť traumy na cievy semenníkov a deferentného kanálika..

Lieky na slabinovú prietrž

Väčšina pacientov s diagnostikovanou brušnou prietržou na celom svete sa pýta lekárov bolestivou otázkou: „Je možné liečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zásahu?

Faktom je, že neexistujú žiadne liečivá, ktoré by eliminovali herniálny výčnelok. Je nemožné „prerásť“ defekt bez použitia chirurgického zákroku. Na začiatku vývoja choroby je povolená konzervatívna liečba zameraná na zmiernenie príznakov prietrže. Takáto terapia je však dočasná a chirurgický zákrok bude skôr alebo neskôr nevyhnutný.

Skutočne je možné zmierniť prejavy príznakov choroby - napríklad nosením obväzu. Zníži sa tým zaťaženie slabín a tlak v herniálnom vaku, čo bude mať pozitívny vplyv na pohodu pacienta. Nosenie obväzu je vítané v počiatočných štádiách vývoja patológie a iba s prispôsobenou prietržou.

V niektorých prípadoch môže liečba obväzovej prietrže obväzom spôsobiť komplikácie:

 • zväčšenie vyčnievajúcej oblasti v dôsledku zjazvenia;
 • tlak na herniálny vak;
 • atrofické procesy faciálnych kontúr;
 • tlak na spermatickú šnúru.

Nosenie inguinálnej ortézy je veľmi bežné, pretože mnohí pacienti si myslia, že týmto spôsobom sa budú môcť zbaviť problému. Nie je to však tak: konzervatívna liečba chorobu nezmierňuje, ale umožňuje pacientovi zmierniť jeho stav a viesť známy životný štýl. Okrem toho sa v priebehu času, ak je operácia oneskorená, pozoruje aj vývoj slabosti ingvinálnych svalov, čo môže slúžiť ako začiatok nových chorôb..

Bandáž sa môže používať dlho, iba ak sa zistia významné kontraindikácie chirurgického zákroku:

 • senilný vek;
 • celkové vyčerpanie (neschopnosť podstúpiť chirurgický zákrok);
 • obdobie narodenia dieťaťa;
 • akútne infekčné choroby;
 • rehabilitačné obdobie po iných operáciách.

Liečba prietržnej hernie doma

V každodennom živote môže liečba slabinovej prietrže odstrániť nepríjemné príznaky v skorých štádiách ochorenia. Lekári takúto liečbu vítajú, pretože na ňu môže stráviť drahocenný čas, počas ktorého bude hernia napredovať. Odborníci sa domnievajú, že včasné ošetrenie zaručuje možnosť pozitívneho výsledku.

Niektorí tradiční liečitelia odporúčajú liečiť slabinovú prietrž chladom:

 • opláchnite postihnuté miesto studenou octovou vodou;
 • naneste kúsky ľadu na prietrž a tiež prehltnite kúsky ľadu na bolesť a dyspepsiu.

Tradiční lekári však túto liečbu neodporúčajú. Faktom je, že prechladnutie môže vyvolať kŕč, ktorý bude mať za následok porušenie prietrže.

Zaobchádzanie s trieslovinou prietrže ľudovými liekmi predstavujú nasledujúce recepty:

 • Veľa dubovej kôry: 2 čajové lyžičky rozdrvenej kôry sa pridajú do 400 ml vriacej vody a varia sa 10 minút. Zakryte vekom a nechajte ho vychladnúť. Ďalej filtrujeme liek, navlhčite obväz a obvazujte miesto prietrže tri hodiny. Tento postup opakujte každý deň.
 • Veľa šťavy z kyslej kapusty: navlhčite gázu a naniesť cez noc.
 • Lotion s jablčným octom: pripravte obklad rýchlosťou 4 lyžice. lyžice octu v 400 ml vody.
 • Palina z tvrdého dreva: trváme na tom, 2 lyžice. lyžice paliny z palmy v 400 ml vriacej vody na hodinu.
 • Masť proti hernii: zahrejeme ½ kg bravčového tuku pomocou vodného kúpeľa a nalejeme do nádoby. Oddelene zmiešajte 100 ml octu a jedno čerstvé vajce. Všetko zmiešame a roztavený tuk pridáme do 0,5 litra. Dali sme do chladničky týždeň. Po týždni pridajte 2 prepeličné vajcia a lyžičku jazvečieho alebo orechového tuku. Mix a použitie na obväzy. Masť sa môže používať po dlhú dobu. Uchovávajte v chladničke.
 • Takémuto nástroju sa pripisuje dobrá účinnosť: rovnaké mlyny listov skorocelu, cibule a rastliny zlatých fúzy prechádzajú mlynčekom na mäso a zmiešajú sa s bravčovým tukom. Masť používame na nočné obväzy.

Bylinná liečba slabinovej prietrže by nemala byť jedinou terapeutickou modalitou. Okrem ľudovej liečby sa odporúča vykonávať fyzické cvičenia, udržiavať imunitu, správne jesť a zabrániť rozvoju zápchy..

Liečba slabiny prietrže fyzickými cvičeniami by sa mala vykonávať iba pod dohľadom odborníka na cvičebnú terapiu. Pri tejto chorobe nie sú cvičenia so zaťažením brušných svalov vítané, pretože to môže byť sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom, čo môže situáciu výrazne zhoršiť. Výnimkou je plávanie, ktoré pomáha posilňovať svalový korzet..

Tiež nežiaduce cvičenia s použitím výkonových simulátorov, vrátane cvičení v ľahu na chrbte so zaťažením nôh.

Kardio záťaž je vítaná, mierne - jogging, chôdza, aerobik, joga, jazda na bicykli.

Liečba jogy pri slabinovej prietrži

Kurzy jogy by sa mali vykonávať trikrát denne: ráno pred raňajkami, 2 hodiny po obede a pred spaním. Odporúča sa opakovať každé cvičenie najmenej trikrát..

Ľahnite si na chrbát.

 • Nohy sú rovné, ramená sú predĺžené pozdĺž tela. Nadýchnite sa pomaly a snažte sa vyčnievať čo najviac z žalúdka. Vydýchnite, spustite žalúdok.
 • Položíme nohy na šírku ramien a ohýbame sa na kolenách a ramená na lakťoch. Nadýchnite sa a v tomto okamihu zdvihnite panvu so zameraním na plecia, lakte a chodidlá.
 • Ramená sú umiestnené pozdĺž tela spolu s nohami. Hladké nohy zdvíhajte postupne a spolu.

Sedíme na stoličke.

 • Dali sme si nohy dohromady. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite pravú ruku nahor a pri výdychu sa ohnite doľava. Ďalej naopak.
 • Opierame sa o chrbát, ruky držia sedadlo. Nadýchnite sa a súčasne zdvihnite panvu, položenú na rukách.
 • Nadýchnite sa. Na výdych aplikujeme nohu striedavo do brušnej tlače..
 • Prstami strhávame prsty striedavo a nakláňame sa dopredu.

Inguinálna hernia nie je kontraindikáciou pre jogu, ale nie všetky polohy sú povolené: konzultujte s odborníkom na túto tému.

Liečba halovej kýly pomocou sprisahania

Niektorí pacienti úprimne veria v liečbu chorôb prostredníctvom sprisahania. Podľa odborníkov na túto metódu by sa sprisahania mali aplikovať bližšie k noci bezprostredne pred západom slnka.

Zoberie sa kus starého zvyšku, ktorý sa vykonáva v kruhu blízko prietrže a vyslovuje sa trikrát:

 • Voda tiekla blízko bielych brehov, odrezávala kamene, umývala piesok. Tento zvyšok sa má odplaviť, rovnako ako prietrž. Ako voda presakuje, tak kýla. A keď slnko zapadá a mesiac vyzerá, choroba zmizne.

Ďalej zahreje zvyšok:

 • Zobudím sa z rána, chodím k bielej vode, k oceánom. Strieka sa tu gogol, ktorý nemá ani modrý, ani červený nádor. Tam plazí rakovinu, ktorá nemá ani modrú, ani červenú rakovinu. Leží mŕtvi, ktorí nemajú ani modrého, ani červeného nádoru.

Potom musíte ísť na nábrežie a hodiť zvyšok do vody a povedať:

 • A gogol, rakovina a telo zosnulého nemajú chorobu ani mŕtvicu. A služobník Boží (meno) nemá prietrž, ani polovicu prietrže - niet žiadnej a nebude.

A ešte jednu pomluvu z akejkoľvek hernie, ktorá sa prečíta po aplikácii kúsku vodného machu na postihnutú oblasť:

 • Na more, na oceán, na ostrove Buyana je položený kamenný mach. Pod týmto machom had Skoropey kríva, kríva a je vždy plný. Kus, had, kýla Božieho služobníka (meno), a budeš plný, a služobník Boží (meno) sa klaň.

Na konci pozemku by sa mal kus machu vrátiť na miesto, kde bol odobratý.

Moderné metódy liečby slabinovej prietrže

Chirurgický zákrok pri slabinovej prietrži sa zdá byť jednoduchý, ale nie je to úplne pravda: operácia nie je jednoduchá. Staré chirurgické metódy, najmä tie, ktoré sa vykonávajú u detí a starších ľudí, často prispievali k rozvoju opakovaných hernií na rovnakom mieste.

V súčasnosti používajú odborníci najnovšie techniky na spoľahlivú korekciu tkaniva pacienta a samotná operácia je oveľa menej traumatická a bolestivá. Vo väčšine prípadov sa hernálna defekt zošíva pomocou syntetických materiálov s vysokou pevnosťou. Zároveň môžu lekári uprednostňovať klasický zákrok aj laparoskopiu.

Menej traumatická laparoskopia je veľmi účinná len u pacientov s opätovným rozvojom prietrže, v prítomnosti jazvového tkaniva na povrchu pobrušnice. Jizvové tkanivo je vysoko nežiaduce opakovane poraniť. Pomocou laparoskopie a laparoskopickej sondy je možné operáciu vykonať presne a profesionálne..

Na moderných klinikách s chirurgickým zákrokom u dospelých pacientov sa spravidla používa epidurálna anestézia au detí všeobecná anestézia..

O tom, ako aplikovať liečbu prietržovej hernie, zvyčajne rozhoduje lekár individuálne. V zásade sa snažia predpísať operáciu vo veľmi blízkej budúcnosti po potvrdení diagnózy. Všetky ostatné metódy liečby, ktoré opakujeme, majú iba dočasný a prechodný účinok. Preto predtým, ako sa vzdáte operácie, zvážte výhody a nevýhody, poraďte sa so svojím lekárom a rozhodnite sa v prospech svojho budúceho zdravého a napĺňajúceho života..

Príznaky a liečby prietržnej hernie u mužov

Inguinálna kýla v roku 2020 je častejšia ako iné typy chorôb a zvyčajne sa pozoruje u mužov. Ide o závažnú patológiu, ktorá spôsobuje bolesť a pri neprítomnosti liečby môže dôjsť k zdravotným problémom. Ako rozpoznať inguinálnu prietrž u mužov a ako je možné sa zbaviť choroby bez chirurgického zákroku??

Inguinalská prietrž: čo to je

Stena pobrušnice pozostáva z väzov, svalov a spojivového tkaniva a slúži na ochranu vnútorných orgánov pred zraneniami a mechanickým namáhaním. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa napína a vytvára lúmen, do ktorého spadá obsah peritonea - zvyčajne močového mechúra alebo častí čreva, ktoré sa nazýva trieslová kýla.

Skladá sa z takzvanej brány (diera v brušnej stene), vaku a jeho obsahu - padajúcej časti pobrušnice s vnútornými orgánmi. U mužov je patológia pozorovaná častejšie ako u žien (pomer 6: 1) kvôli rozdielu v anatomickej štruktúre tela. Inguinálny kanálik je širší a zosilnený väzmi nie je až taký dobrý. Okrem toho sú muži častejšie vystavení fyzickej námahe, čo tiež prispieva k výskytu patologických výčnelkov.

príčiny

V závislosti od faktorov a príčin sú patológie rozdelené na vrodené a získané. Vrodené deti sa vyvíjajú, keď semenníky zostupujú z pobrušnice do mieška - je to normálny fyziologický proces, ale pri nedostatočnej fúzii tkanív s nimi vnútorné orgány padajú. Medzi faktory, ktoré spôsobujú získanú patológiu, patria:

 • dedičná predispozícia;
 • oslabené steny trieslového kanála;
 • poruchy močového mechúra a sexuálne funkcie;
 • náhly úbytok na váhe alebo obezita;
 • intenzívna fyzická aktivita alebo nedostatok aktivity;
 • tráviace poruchy, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine;
 • podvýživa, ktorá prispieva k častej zápche;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • mechanické poranenia slabín a brucha;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ako to vyzerá

U pacientov s touto diagnózou je možné na prednej brušnej stene bližšie k trieslovine pozorovať charakteristické zhrubnutie alebo vyčnievanie, ktoré vyzerá ako malý nádor. Pri ležaní môže zmiznúť a vo zvislej polohe alebo fyzickej aktivite sa môže zväčšiť a mať podlhovastý tvar. V šourku sa niekedy tvorí prietrž, pri ktorej sa jedna alebo obe semenníky značne zväčšia. V prvých fázach môže byť prietrž samostatne bez akejkoľvek bolesti a v niektorých prípadoch sama osebe zmizne, potom sa znovu objaví. Pri pokuse o premiestnenie môžete počuť charakteristický dunivý zvuk a v mieste vyčnievania je dobre cítiť otvor vo vnútornej stene, do ktorého vrecko padá..

Klasifikácia a vlastnosti

Inguinálne kýly majú odlišný klinický priebeh a ich vývoj zahŕňa tri štádiá - klasifikácia patológií je založená na týchto charakteristikách. V závislosti od polohy a anatomických prvkov sa delia na rovné, šikmé, prepadlé, posuvné a kombinované.

 1. Priame kýly sa vždy získavajú, nikdy neovplyvňujú miešok, sú malé (v priemere 5 - 10 cm) a postupujú pomerne ľahko.
 2. Pri šikmom výčnelku pôsobí herniálny vak na spermatickú šnúru, výčnelok sa vytvára priamo v slabinách a v závažných prípadoch je lokalizovaný v miešku. Veľkosti sa môžu líšiť od malých (nie viac ako 4-5 cm) po gigantické - 30-40 cm.
 3. Bublinová hernia sa vyvíja v dôsledku slabosti tkanív, ktoré sa nachádzajú priamo nad ochlpením. Zvyčajne malé a nevyjadrené klinické príznaky.
 4. Klzná rôznorodosť patológie je charakterizovaná neúplným prolapsom orgánov v herniálnom vaku, čo môže počas liečby spôsobiť určité ťažkosti..
 5. Kombinované výčnelky kombinujú niekoľko druhov kýly, ktoré spolu nesúvisia - zvyčajne priamu a šikmú formu choroby, menej často sa k nim pripojí posuvná.

Rôzne typy kýly sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, existujú však všeobecné príznaky, ktoré sú charakteristické pre všetky formy ochorenia. Okrem charakteristickej formácie v oblasti trieslovín sa u mužov s touto diagnózou vyskytujú bolesti, pálenie, mravenčenie a tlak v bruchu, ktorý sa po ťažkej námahe zosilňuje. Bolestivé pocity sú zvyčajne nudné alebo nudné, dávajú spodnú časť chrbta, miešok a nohy, niekedy zasahujú do chôdze. Možná nevoľnosť, zvracanie a plyn, zimnica, mierna horúčka, časté močenie a stolice. Intenzita prejavov prietrže závisí od jej štádia - patológia môže spôsobiť mierne nepohodlie alebo neznesiteľnú bolesť.

Hernia fázePriebeh a príznaky
nastaviteľnýPočiatočná fáza prietrže, keď sa adhézie ešte nevytvorili medzi tkanivami a herniálnym vakom. Bolesť prakticky chýba (je možné mierne nepohodlie) a výstupok sa dá ľahko nastaviť nezávisle
nesnížitelnýPri dlhodobej neprítomnosti terapie sa hernálny vak spája s tukovým tkanivom, ktoré sa nachádza pod kožou, čoho dôsledkom je nemožné ho opraviť. V tejto fáze kýla spôsobuje miernu bolesť, ktorá sa po námahe zintenzívňuje a prechádza v pokoji. Ak sa pokúsite narovnať výstupok, obsah vrecka sa mierne zníži alebo zvýši
zdržanlivýV posledných fázach je porušená prietrž - obsah vrecka je napätý, spôsobuje silnú bolesť a nezasahuje do brušnej dutiny. Tento stav je sprevádzaný závratmi, zvracaním, ktoré neprinášajú úľavu, asymetrické brucho, vážne poškodenie zdravia

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitý lekársky zásah, pretože to môže mať nepríjemné následky pre zdravie alebo dokonca smrť.

Čo je nebezpečné prietrž

Inguinálna kýla je nebezpečná choroba, ktorá nielen ovplyvňuje kvalitu života človeka, ale môže spôsobiť aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže, peritonitída;
 • gastrointestinálna dysfunkcia, obštrukcia čriev;
 • choroby reprodukčného systému vedúce k rozvoju mužskej neplodnosti;
 • nekróza črevných tkanív a iných orgánov, ktoré sú narušené prietržou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zdravý chrbát nie je sen, ale realita, ak človek nie je lenivý, aby sa do neho zapojil. Cvičenie na chrbtici vo vode poskytuje schopnosť začať s prácou zadných svalov s minimálnym zaťažením.
Diagnóza "pupočnej kýly" vždy spôsobuje úzkosť u rodičov dieťaťa. Prirodzené otázky vyvstávajú: prečo vznikajú, aké sú nebezpečné a či je možné urobiť bez operácie?
Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov.