loader

Liečba krčnej prietrže bez chirurgického zákroku

Liečba kýly krčnej chrbtice bez chirurgického zákroku je možná, ak patologický proces neviedol k závažnému narušeniu mozgového obehu. Na dosiahnutie úspechu v liečbe je dôležité pochopiť podstatu lekárskych odporúčaní a starostlivo ich implementovať. Z tohto článku sa dozviete, ako liečiť kýlu krčnej chrbtice bez chirurgického zákroku..

Všeobecné zásady

Hlavné zásady konzervatívnej liečby kýly krčnej chrbtice sú tieto:

 • zníženie bolesti;
 • prevencia ďalšieho rozvoja prietrže a jej sekvestrácia.

Existuje niekoľko metód konzervatívnej liečby:

 • Lieky. Na terapiu sa používajú lieky, ktoré zmierňujú bolesť a zápal, ako aj chondroprotektory..
 • Manuálna terapia. Zahŕňa rôzne metódy napínania chrbtice, ako aj masáže.
 • Fyzioterapia. Vďaka cvičebnej terapii môžete nielen zmierniť záchvat bolesti, ale tiež zabrániť opakovaniu choroby.
 • Iné metódy: reflexológia, joga, hirudoterapia atď..

Liečba sa môže uskutočňovať ako nemocničná, tak aj ambulantná. Na začiatku liečby sa pacient spravidla podrobuje liečbe v nemocničnom prostredí a potom sa doma riadi odporúčaniami lekára, aby sa predišlo recidíve..

lieky

Exacerbácia medzistavcovej prietrže je spravidla sprevádzaná zápalom. Preto sa na liekovú terapiu prietrže používajú protizápalové lieky dvoch skupín:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky);
 • glukokortikoidové lieky.

Najprv sa predpisujú lieky zo skupiny NSAID. Dokonale zmierňujú bolesť a bránia zápalu. Formy liečiva môžu byť akékoľvek: tabletované, injekčné a vonkajšie. Kombinácia niekoľkých činidiel umožňuje dosiahnuť zvlášť výrazný účinok..

Ak užívanie NSAID nevedie k požadovanému výsledku alebo nesteroidom kontraindikovaným pacientovi, predpisujú sa lieky zo skupiny glukokortikoidov. Bohužiaľ, dávajú veľké množstvo vedľajších účinkov. Priebeh liečby by mal byť čo najkratší a liečba by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára.

Okrem toho sa pri kýze krčnej chrbtice predpisujú chondroprotektory. Prípravky tejto skupiny sa vyhýbajú dystrofii chrupavkového spojivového tkaniva, ktoré tvoria medzistavcové platničky. Chondroprotektory obsahujú kyselinu hyalurónovú a chondroitín sulfát, ktoré posilňujú tkanivo chrupavky a dodávajú mu silu a elasticitu..

V prípade príznakov, ako sú znížená citlivosť prstov, bolesti hlavy a závraty, sa predpisujú multivitamínové komplexy, ktoré obsahujú vitamíny B. Tieto lieky sa môžu zbaviť neurologických príznakov spôsobených prietržou.

Manuálna terapia

Keď vypadne obsah medzistavcových platničiek, vytvorí sa výčnelok, ktorý stlačí tkanivá. Výstupok stláča krvné cievy a nervové zakončenie, čo vedie k neurologickým príznakom: bolesti hlavy, závraty, znecitlivenie rúk atď. Na zmiernenie stavu pacienta sa odporúča manuálna terapia, najmä trakčná technika..

Trakčná technika je predĺženie chrbtice. Keď je krk natiahnutý, vytvára sa v medzistavcových platničkách podtlak, vďaka čomu je obsah disku vtiahnutý do jeho dutiny. Z tohto dôvodu sa z nervov a krvných ciev odstráni tlak.

Trakčná technika nezbavuje prietrž, ale zmierňuje iba jej príznaky. Dôvodom je skutočnosť, že keď stavce zaujmú svoju pôvodnú polohu, obsah disku sa začne postupne vytlačovať..

Na zmiernenie kŕčov sa používa špeciálna terapeutická masáž. Masér využíva relaxačné techniky, takže nepohodlie rýchlo zmizne. Masáž krčnej oblasti vyžaduje pomerne vysokú kvalifikáciu: v tejto oblasti prechádza množstvo nervov a krvných ciev, takže špecialista musí dôkladne poznať anatómiu krčnej oblasti..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) sú nevyhnutnou metódou liečby cervikálnej medzistavcovej prietrže, ktorá sa vždy používa v kombinácii s inými metódami. Vďaka systému cvičení je možné zabrániť ďalšiemu rozvoju prietrže a významne zmierniť stav pacienta, vyhnúť sa exacerbáciám.

Nasledujúce cviky sa používajú na ošetrenie kýly krčnej chrbtice:

 • Stiahnutie krku, t. J. Sklopenie hlavy dozadu.
 • Trapéziový sval.
 • Ohnutie krku dopredu.
 • Striedavé ohyb a predĺženie krku.
 • Hlava sa otočí doľava a doprava.
 • Chôdza na všetkých štyroch. Toto cvičenie pomáha uvoľňovať chrbticu a eliminuje zvieranie nervových koreňov..

Tréning fyzickej terapie by mal byť skúsený špecialista. Je dôležité správne cvičiť, inak hrozí veľké riziko zhoršenia stavu. Pri vykonávaní komplexu je dôležité nehýbať a náhle pohyby, ako aj zastaviť triedy v prípade bolesti alebo závratu. Keď sa zmení stav pacienta, súbor cvičení sa dá zmeniť: inštruktor pridá nové alebo posilní existujúce.

akupunktúra

Pred nejakým časom úradné lieky tento spôsob liečby cervikálnej kýly vážne nezohľadnili. Ako však prax ukázala, akupunktúra vám umožňuje rýchlo sa zbaviť bolesti spôsobenej prietržom krčnej chrbtice.

Podstata metódy spočíva v tom, že tenké ihly sa vkladajú pod kožu pacienta do biologicky aktívnych miest. Predpokladá sa, že podráždenie týchto bodov vedie k svalovému tonusu, aktivuje nervové zakončenie a stimuluje krvný obeh. Z tohto dôvodu sa metabolizmus v postihnutej oblasti zvyšuje, čo vedie k posilneniu medzistavcových platničiek a zmierňuje bolesť..

Akupunktúra má množstvo kontraindikácií:

 • prítomnosť zhubných nádorov u pacienta;
 • stavy spojené so znížením imunity;
 • infekčné choroby v akútnej fáze;
 • kožné choroby, prítomnosť v oblasti, do ktorej sa vpichujú ihly, vyrážky;
 • menštruácia a tehotenstvo.

Kurzy jogy nevyžadujú vážnu fyzickú prípravu a cvičenia sa vykonávajú bez veľkého stresu. Vďaka pravidelným cvičeniam môžete výrazne zmierniť herniu krčnej chrbtice posilnením svalov, zlepšením napínania a prísunom krvi..

Pre každú prietrž by sa mali uprednostniť jednoduché ásany:

 • Tadasana. Je potrebné stáť vzpriamene, oddeľte šírku ramien nôh od seba a natiahnite si žalúdok. Po hlbokom dychu sa chrbtica vysúva nahor, bez toho aby ste museli zdvíhať ruky. Pri výdychu sa vykoná návrat do východiskovej polohy. Cvičenia sa odporúčajú opakovať 3-4 krát;
 • Uttana tadasana. Východisková pozícia je rovnaká ako v predchádzajúcej ásane. Zdvihnite ruky nad hlavu a zložte ich dlaňami k sebe. Pri vdychovaní sa snažte natiahnuť ruky tak vysoko, ako je to možné, zatiaľ čo vaše nohy nevychádzajú z podlahy. Keď vydýchnete, vaše ruky klesnú. Vyžaduje sa 3-4 opakovania.

Ak chcete z kurzov profitovať, musíte ich vyplniť každý deň pred raňajkami. Je dôležité dýchať zhlboka a odmerne a nie namáhať. Ak máte napríklad počas cvičenia nepríjemné pocity, napríklad máte bolesti chrbta alebo závraty, okamžite prestaňte cvičiť.

Liečba pijavíc (hirudoterapia)

Hirudoterapia (liečba pijavicami) je metóda, ktorá sa používa na liečenie kýly všetkých častí chrbtice. Nemyslite si, že základom tejto metódy je krvotvorba: sliny pijavice obsahujú obrovské množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré pomôžu nielen vyrovnať sa s bolesťou a spomaliť vývoj prietrže, ale tiež zlepší celkový stav tela..

Vďaka hirudoterapii je možné dosiahnuť tieto ciele:

 • Odstráňte zápalový proces.
 • Obnovte tkanivo poškodené v dôsledku patologického procesu vrátane chrupavky.
 • Uvoľnite svaly krku a uvoľnite bolestivé kŕče.
 • Zlepšite krvný obeh v krku a posilnite krvné cievy.

Pijavice sú umiestnené na krku v biologicky aktívnych miestach. Pri liečbe hernie krčnej chrbtice sa spravidla umiestni niekoľko pijavíc po stranách postihnutej chrbtice..

Alternatívne metódy liečby

Ľudové lieky budú účinné, iba ak sa budú používať v kombinácii s fyzioterapiou, fyzioterapiou a liekom. Nasledujúce metódy vám umožňujú dosiahnuť najlepší účinok:

 • Lisuje s aloe šťavou. Aloe je rastlina, ktorá obsahuje protizápalové zložky. Preto použitie šťavy z aloe pomôže zbaviť sa bolesti spôsobenej prietržou. Vytvorenie obkladu je veľmi jednoduché: tkanivo by ste mali namočiť aloe džúsom a aplikovať na postihnuté miesto. Môžete jednoducho odstrániť vrchnú vrstvu z listu rastliny a pripevniť ju na krk pod film. Odporúča sa stlačiť komprimáciu po dobu 8-10 hodín.
 • Jedľa éterický olej, múmia a med. V prvej fáze je krk natretý olejom: to vám umožní zahriať postihnutú oblasť a zlepšiť jej prísun krvi. Potom by ste mali zmiešať med s rozdrvenými tabletami múmie a z výslednej zmesi urobiť obklad. Zvyčajne sa úľava dosiahne po 5 až 6 zasadnutiach.
 • Tuk z koní. Tento nástroj sa často používa pri rôznych ochoreniach chrbta: je účinný nielen pri hernii, ale aj pri osteochondróze a radikulitíde. Tuk sa aplikuje na postihnutú oblasť pod filmom. Je vhodné nosiť obklad na pár dní a pravidelne ho aktualizovať.
 • Aspen Bark. 2 polievkové lyžice kôry sa musia hodinu variť v 300 ml vody. Vývar sa filtruje a spotrebúva 30 minút pred jedlom.

Konzervatívna liečba kýly krčnej chrbtice bez chirurgického zákroku je možná iba v skorých štádiách ochorenia. Ak sa chcete vyhnúť operácii, mali by ste starostlivo monitorovať svoje zdravie a pri prvých príznakoch choroby sa poradiť s lekárom, ako aj dodržiavať všetky odporúčania odborníka.!

Príznaky krčnej prietrže, liečba

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej časť štruktúry spájajúcej dva stavce presahuje tento kĺb. Tento výčnelok sa uskutočňuje v smere, v ktorom sú umiestnené prvky nervového systému, miecha a nervy odchádzajúce z neho, ako aj veľké cievy, ktoré živia mozog. Hustá hmota deformovaného disku, ktorá pritláča tieto orgány, môže narušiť krvný obeh v nich. To spôsobuje charakteristické príznaky..

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečné ochorenie, ktoré vyžaduje rýchlu diagnostiku a liečbu. Účel liečby: opraviť vyčnievajúcu časť miechy vo vnútri nej a umožniť periférnym štruktúram obnoviť bariérovú bariéru. Ak zistíte tento stav v skorých štádiách a začnete ho liečiť, má konzervatívna terapia dobrý účinok. Inak, s cieľom odstrániť syndróm bolesti a obnoviť kvalitu života, je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Aj keď sa toto vyšetrovanie, vzhľadom na súčasné zručnosti chirurgov a ich vybavenie, vykonáva pomerne rýchlo a ľahko, nemali by ste čakať, kým sa jej výpoveď neobjaví.

Čo je medzistavcová prietrž

Miecha nie je integrálnou štruktúrou. Pozostáva z 34 stavcov, z ktorých 24 je pohyblivo spojených pomocou niekoľkých kĺbov (1 veľký - medzi telami a pár menších, medzi procesmi stavcov). Zostávajúcich 10 je krížová kosť a chvostová kosť, 5 spolu zvarených a zmutovaných stavcov.

Krčná chrbtica je najmobilnejšia zo všetkých: musí držať hlavu a otáčať ju rôznymi smermi. Toto je povolené vďaka nasledujúcim vlastnostiam tohto segmentu:

 • Ohyb je vydaný v tvare písmena C smerom dopredu. To je dôležité pre držanie dosť ťažkej lebky. Pomáhajú v tom aj ligatúry, ktoré sú v tomto segmente mnohé..
 • Hrudníková časť po krčku je tiež konvexná, ale jej ohyb je nasmerovaný opačným smerom. Zaťaženie je teda okamžite rozdelené na 2 osi.
 • Prvé 2 stavce nie sú ako ostatné: prvý sa podobá krúžku, ktorý sa točí okolo výstupku druhého stavca. To vám umožní kývnuť hlavou, nakláňať ju dozadu a dopredu a do strán.

Akýkoľvek krčný stavca je špongia, ktorá sa skladá z jednotlivých kostných lúčov. Všetky stavce, s výnimkou prvých dvoch krčných, pozostávajú z valcového tela, z ktorého úzke oblúkové polkruhy vyčnievajú sprava a zľava a od nich sa odchyľuje 7 procesov: 2 po stranách, 2 hore, 2 dole a 1 späť. To je to, čo vidíme u ľudí: tvorí obrys chrbtice a je možné to cítiť (a u ľudí bez ťažkej obezity - a vidieť to). Tie stavce, ktoré sa pohybujú hore a dole, tvoria plné kĺby. Keď sú tieto kostné kĺby zablokované, nastáva skolióza, nestabilita stavcov, drvenie v chrbte. Situácia s nerovnomerným zaťažením na rôznych stranách chrbtice a „uvoľnením“ medzirastových kĺbov vedie k rozvoju prietrže medzistavcových platničiek..

Medzi stavcami je tiež spoj, ale pohyby v ňom sú minimálne: horná stavca sa môže tlačiť buď na prednú alebo na zadnú časť tela ležiaceho „suseda“, takže sa vzdialenosť zväčšuje buď medzi zadnými polovicami stavcov alebo medzi jej prednými časťami. Takže sa človek môže nakloniť dopredu alebo dozadu.

V opísanom spoji medzi stavcami je „vinník kýly“ - medzistavcový disk. Skladá sa z želatínovej (želatínovej) konzistencie centra - buničitého jadra, obklopeného prsteňom hustého tkaniva šľachy nazývaného „vláknitý prsteň“. Želatínové jadro je potrebné na zaistenie tlmenia pri pohybe stavcov. Je schopný sa mierne pohybovať v rôznych smeroch, prispôsobovať sa meniacemu sa smeru gravitácie. V jeho strede je malá dutina s priemerom 1 - 1,5 cm 3.

Vláknitý kruh sa skladá z hustých vlákien spojivového tkaniva, ktoré sú vzájomne prepletené rôznymi smermi. Jeho centrálne vlákna ležia voľne a postupne prechádzajú do kapsuly buničitého jadra. Na periférii sú vlákna vláknitého prstenca veľmi husto umiestnené a rastú do okraja kosti horných a dolných stavcov. Okrem toho je v cervikálnej oblasti zadná polovica kruhu slabšia ako predná a samotný disk neoddeľuje stavce po celom tele..

Celý stavcový disk sa živí nasledovne: so zväčšujúcou sa medzerou medzi stavcami sa rozširuje ako špongia, priťahuje kyslík a potrebné látky zo susedných tkanív. Keď sa medzera zníži, disk sa stlačí a odpadové produkty získajú vlastný metabolizmus. Tieto javy sa vyskytujú iba pri pohyboch a čím väčší je ich objem, tým lepšie sa podáva disk. S vekom sa jej výživa zhoršuje v dôsledku zhoršenia prieniku látok do štruktúry a naopak, ale tento proces sa zreteľne urýchľuje nečinnosťou alebo vykonávaním monotónnych pohybov. Potom sa vláknitý prsteň, ktorý nemá potrebné látky, stáva tenším a vytvára oblasť so zníženým tlakom, v ktorej sa vlní želatínové jadro, ktoré sa stalo hustejším. Pri pohybe oslabeného prstenca do strany tvorí jadro prietrž. A ak pred jej vyčnievaním v intervale medzi stavcami môže byť situácia ešte napravená najprv vytvorením mieru pre disk a následným poskytnutím dostatočnej výživy, potom po objavení sa prietrže, najmä ak sa v procese zahrnú stavcové kosti, rastie namiesto nariedeného disku, je ťažšie to urobiť. Okrem toho potrebujeme jasný plán takýchto opatrení..

Ako už bolo povedané, vláknitý prsteň je v zadnej časti slabší od začiatku. Zadná časť je časťou, z ktorej odchádzajú polkruhy oblúkov. Medzi ňou a stavcom je kruhová diera. Všetky také priestory stavcov sú spojené do jedného kanála, v ktorom je umiestnená miecha. Z tejto časti centrálneho nervového systému miechové nervy opúšťajú orgány opúšťajúce miechový kanál cez otvory medzi bočnými procesmi stavcov. Pri vypuknutí môže vláknité jadro vytlačiť jednu z týchto štruktúr nervového systému, čo je veľmi nebezpečné, pretože je to z krku, ktorý prikazuje dýchať, udržiavať krvný tlak a srdcové funkcie. V oblasti 5., 6. a 7. stavcov majú otvory, ktorými výstupy miechových nervov vystupujú, trojuholníkový tvar, čo na tomto mieste uľahčuje drvenie koreňov. Preto je hernia c5 c6 najbežnejšia.

Okrem toho v krčnej oblasti blízko stavcov prechádza stavcová artéria, ktorá prenáša krv do drene oblongata a zadných častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za videnie, rovnováhu a sluch. Vláknité jadro, ktoré sa stalo prietrží, ju môže zraniť. Vyskytujúce sa príznaky potom naznačujú poškodenie oddelení, ktorých prívod krvi je narušený.

Prečo sa vyvíjajú medzistavcové prietrže?

Vypuknutie pulpózneho jadra medzi krčné stavce sa vyskytuje u 5 ľudí z 10 000 obyvateľov, najčastejšie u mužov nad 60 rokov. Na túto chorobu sú najviac náchylní vodiči, atléti (boxeri, plavci, basketbalisti, zápasníci), tanečníci..

„Podiel“ tohto oddelenia predstavuje iba 8% všetkých medzistavcových prietrží: väčšina z nich je lokalizovaná v bedrovej, najviac „zaťaženej“ časti..

Choroba je spôsobená:

 • osteochondróza - stav, pri ktorom je podvýživa vláknitého kruhu medzistavcovej platničky, v dôsledku ktorej je vysušená, zdeformovaná, krehká;
 • spondylóza - zápal kĺbu medzi procesmi horných a dolných stavcov. V dôsledku tejto patológie dochádza k nesprávnemu rozdeleniu záťaže na medzistavcové platničky;
 • náhly pohyb krku;
 • časté poranenia krku;
 • monotónne pohyby krku alebo ich nájdenie v nepohyblivom a nepohodlnom stave. Toto zvyčajne sprevádzajú odborné činnosti..

Rizikové faktory výskytu medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice možno nazvať:

 • choroby chrbtice: ankylozujúca spondylitída, tuberkulóza alebo iná spondylitída;
 • konštantná, chronická dehydratácia, keď do tela vchádza menej tekutín, ako stráca: so zvykom piť trochu vody, pracovať v horúcej predajni, choroby, ktoré spôsobujú stratu tekutín s hnačkami, dýchavičnosťou, horúčkou;
 • nesprávne držanie tela;
 • metabolické poruchy spôsobené endokrinnými chorobami alebo nedostatočným príjmom potrebných látok;
 • fajčenie, keď všetky telesné tkanivá bez výnimky trpia nedostatkom kyslíka;
 • abnormality krčných stavcov;
 • fyzická nečinnosť;
 • práca s vibráciami.

Znaky patológie

Počiatočné príznaky kýly krčnej chrbtice sú nasledujúce:

 • v krku sa pravidelne vyskytujú nepríjemné pocity;
 • človek nemôže dosiahnuť svojej hrudnej kosti pomocou brady. Počas tohto testu môže byť krk mierne zatiahnutý, ale nesprevádza ho bolesť hlavy alebo silné nepohodlie;
 • ak je hlava ostro otočená do strany, v krku je kŕč.

Progresia choroby vedie k objaveniu sa príznakov, ktoré závisia od miesta prietrže:

lokalizáciapríznaky
Medzi prvým a druhým stavcomPorážka disku tejto lokalizácie vedie k:

 • bolesti hlavy v jednej polovici hlavy;
 • závrat
 • poruchy spánku;
 • psychóza;
 • hučanie v ušiach;
 • narušená koordinácia pohybov
Medzi druhým a tretím stavcomOdtiaľ pochádza inervácia a prísun krvi do očí, jazyka, na čelo. Preto sú príznaky poškodenia tohto oddelenia nasledujúce:

 • „Husacie hrbole“ pred očami;
 • potenie hlavy;
 • bolesť hlavy;
 • torticollis;
 • zhoršenie chuti;
 • depresívny stav;
 • nervozita;
 • záchvaty paniky;
 • pocit plazivých husacích hrčiek
Medzi tretím a štvrtýmOdtiaľ pochádza nervový koreň, ktorý inervuje líca, zuby, vonkajšie ucho a tvárové kosti. Jeho zovretie vedie k rozvoju:

 • oslabenie zápachu;
 • sluchové postihnutie;
 • zrakové postihnutie;
 • trigeminálna neuralgia
Medzi štvrtým a piatym stavcomOdtiaľ pochádza inervácia nosa, pier, úst. Jeho porušenie vedie k výskytu takýchto príznakov:

 • ochrnutie tvárových svalov na jednej strane;
 • bolesť hlavy;
 • časté choroby uší;
 • neustále sa opakujúce choroby nosa;
 • neschopnosť zdvihnúť natiahnuté ruky;
 • je ťažké nakloniť krk do strany a dozadu;
 • slabosť v ohybe-predĺženie ramena
Kýla 5 a 6 stavcaV intervale medzi týmito stavcami je koreň, ktorý inervuje hlasivky, hltan a hltan. Je stlačený:

 • chrapot;
 • pocity cudzieho tela v hrdle;
 • časté očné choroby;
 • hrdla s konštantnými bolesťami;
 • opakujúce sa choroby ústnej dutiny;
 • znecitlivenie a mierne chvenie rúk;
 • porušenie funkcie flexie-predĺženie zápästia;
 • môže dôjsť k ochabnutiu zápästia;
 • brnenie, pálenie alebo znecitlivenie na vonkajšom povrchu predlaktia;
 • slabosť bicepsov na ramene;
 • bolesť v ramene, ktorá siaha od ramenného kĺbu po palec
Poškodený disk medzi 6 a 7 stavcamiZ tohto intervalu dochádza k inervácii svalov krku a ramien a tiež sa inervujú mandle. Porušenie koreňa vedie k vývoju:

 • lapanie po dychu
 • chrapot hlasu;
 • krúpy;
 • chronický kašeľ;
 • slabosť tricepsu;
 • mravčenie a pálenie, zostupovanie po chrbte ruky dole k prostrednému prstu
Medzistavcové platničky medzi siedmym krčným a prvým hrudným stavcom trpeliOdtiaľ pochádza inervácia štítnej žľazy, lakťov a oblasti ramien. Po stlačení tohto koreňa sa objavia nasledujúce príznaky:

 • bolesť ramena alebo ramena;
 • častá bronchitída;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • častá artróza, burzitída;
 • „Letargia“ potrasenia rukou;
 • pocit „bavlny“ ruky, viac v oblasti ruky;
 • môže dôjsť k porušeniu jemných pohybových schopností ruky;
 • citlivosť sa líši od lopatky po malíček

Tieto príznaky sa nelíšia od príznakov nádoru alebo zápalu koreňov miechy, ako aj od osteochondrózy tohto oddelenia. Tieto patológie sa dajú rozlíšiť podľa magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie krčnej chrbtice.

Pri existujúcej diagnóze „osteochondrózy krčnej chrbtice“ sa môže tiež vyskytovať hernia, pretože na pozadí liečby tohto ochorenia nedochádza k zlepšeniu alebo sa stav zhoršuje..

Aká je diagnóza

Pred predpísaním liečby sa musí potvrdiť kýla krčnej chrbtice. U tejto osoby by mal neurológ vyšetriť. Stanovením reflexov zo šliach rúk a citlivosti horných končatín určí lekár polohu poškodeného nervového koreňa a na základe výsledkov štúdie na mape bude môcť neskôr vyhodnotiť účinnosť liečby..

Potvrďte, že diagnóza môže slúžiť len na pomocné štúdie:

 1. X-ray chrbtice. Toto je najdostupnejší typ štúdie, ale v prípade medzistavcovej prietrže môže naznačovať iba nepriame príznaky patológie..
 2. Magnetická rezonancia. Toto je štúdia, ktorú nie je možné použiť, ak sa v tele nachádzajú kovové protézy alebo kardiostimulátor, pretože sa „vykonáva“ pomocou veľkého magnetu. Podľa jeho výsledkov je prietrž diagnostikovaná..
 3. CT sken. Ide o röntgenovú štúdiu, ktorej kontraindikáciou je gravidita a kŕmenie, čo diagnózu nezhorší ako predchádzajúca. Lepšie „vidí“ kosti, zatiaľ čo MRI je informatívnejšia z hľadiska vizualizácie mäkkých tkanív. Pretože pri hernii je to v zásade rovnocenné, zamerajte sa na tomografiu predpísanú ošetrujúcim neurológom.
 4. Myelogram. Toto je kontrastná röntgenová štúdia, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť stupeň zúženia kanála, ktorým prechádza miecha. Kontrastné médium sa vstrekne vpichom medzi stavce. Tento typ diagnózy sa vykonáva podľa prísnych indikácií..

Liečba chorôb

Neurológ, ktorý sa zameriava na údaje z inštrumentálnych vyšetrení, ako aj na výsledky získané počas vyšetrenia pacienta, by mal povedať, ako liečiť prietrž. Rozhoduje sa, či nasmeruje osobu na konzultáciu s neurochirurgom a začne sa pripravovať na chirurgický zákrok, alebo v tomto prípade nedochádza k výraznému narušeniu krvného obehu v mozgu, čo dáva pol roka na liečbu prietrže bez chirurgického zákroku. Ak počas týchto 6 mesiacov nedôjde k zlepšeniu alebo, horšie, k zhoršeniu stavu, príznakom zhoršenia krvného zásobovania mozgu, rada neurochirurgov rozhodne o potrebe a type zásahu. Viac o tom neskôr. Teraz hovorme o metódach konzervatívnej liečby.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pozostáva z niekoľkých „veľrýb“ zameraných na:

 1. zlepšiť výživu vláknitého kruhu chorého disku;
 2. uvoľniť svaly na krku stiesnené počas tejto patológie, aby sa zabezpečila rovnováha chrbtice v súčasných podmienkach;
 3. spevniť celý objem svalov krku tak, aby držali krk v správnej polohe a bránili mu v pohybe smerom k slabším svalom;
 4. odstráňte bolesť, ktorá bráni stavcom v zaujatí normálnej polohy.

Na tento účel sa používajú nasledujúce typy liečby..

režim

V prvom týždni je nevyhnutné nosiť Shantsov golier alebo podobné upevňovacie ortézy (napríklad Philadelphia alebo jej modifikácie). Je to alternatíva k odpočinku na kýlu medziobratlových platničiek iných oddelení, ktorá je potrebná na to, aby sa „chorý“ disk mohol začať zotavovať a odobrať buničité jadro späť.

Krk môže byť odstránený iba vtedy, keď bolesť v krku a pažiach pominula. Náhle to nestojí za to. Najprv sa oplatí skúsiť ho odstrániť, keď spíte, a potom sa osprchovať. Po neprítomnosti bolesti môžete skúsiť odstrániť západku vo dne. Aktívne točte hlavou a masírujte si krk potom, čo to nestojí za to..

Keď sa kúpite, z dôvodu nefyziologickej polohy krku sa oplatí počkať 3 až 4 týždne po celú dobu sprchovania..

Liečba drogami

Spočíva v užívaní týchto liekov:

 1. Protizápalové (zmierňujú bolesť odstránením zápalových enzýmov). V priebehu prvých 3 až 5 dní sa najlepšie užívajú vo forme injekcií (jedná sa o diklofenak, analgin, denebol), potom sa prechádzajú na užívanie týchto liekov vo forme tabliet (ibuprofén, meloxikam, nimesil)..
 2. Svalové relaxanciá (relaxačné svaly). Sú to lieky, ktoré odstraňujú kŕče iba „sviazaných“ svalov. Sú to Tizalud, Midokalm, Tolperizon, Sirdalud. Najskôr sa predpisujú vo forme intramuskulárnych injekcií. potom prepnite na tabletky.
 3. Preparáty pre křupavku. Sú to „Arthra“, „Don“, „Structum“ a ďalšie drogy. Musia sa odobrať najmenej šesť mesiacov, aby sa začal proces obnovy vláknitého prstenca disku.
 4. Ak sa zaznamená ťažká slabosť, znížená citlivosť alebo pálenie v ramene, môže byť užitočná blokáda postihnutého segmentu novokainom doplneným o glukokortikoidy. Tento postup by sa nemal opakovať častejšie 3 až 3-krát za 2 mesiace liečby.

Fyzioterapeutické metódy

Na liečbu kýly krčnej chrbtice sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy, ale - po 7 dňoch od začiatku liečby, keď už neexistuje bolesť:

masáž

Masáž herniou by sa mala robiť s veľkou opatrnosťou po 7 dňoch od začiatku liečby a len s veľmi kvalifikovaným odborníkom, ktorý nielenže dokáže uvoľniť sprísnené a zmiernené oslabené svaly, ale tiež neprichytiť stavcovú tepnu alebo miechu. Ak takýto odborník nemá na mysli, je lepšie sa obísť bez tohto postupu..

Manuálna terapia

Tento typ liečby, rovnako ako pri fyzickej terapii prietrže, v rukách profesionálov, je skutočne schopný obnoviť chrbticu. Kompetentný manuálny terapeut nikdy nebude postupovať bez toho, aby mal možnosť oboznámiť sa so zobrazením MRI alebo CT pacienta. Podľa nich bude vedený, kam by jeho úsilie malo smerovať k náprave situácie..

fyzioterapia

Cvičenia s herniou krčnej chrbtice sú rozdelené do troch období. V prvom akútnom stave, ktorý trvá prvých 7 dní od začiatku liečby, je možné vykonávať iba dychové cvičenia na bráničné dýchanie..

Po týždni môžete cvičenia rozšíriť. Stále nemôžete hýbať krkom, ale musíte začať posilňovať svaly rúk. Za týmto účelom vyrobte:

 • kruhové pohyby s kefami;
 • zaťaté ruky v päste a zaťaté päste;
 • kruhové pohyby v lakťových kĺboch;
 • flexia lakťa.

Gymnastika s kýlou po 2 alebo viacerých týždňoch od začiatku liečby pozostáva z takých cvičení, ktoré posilňujú korzet svalu krku:

 • ľahnite si na chrbát a zatlačte chrbát hlavy na gauč;
 • z tej istej polohy pritlačte na čelo lekára alebo asistenta;
 • ležiac ​​na bruchu, pritlačte si čelo na pohovku;
 • z predchádzajúcej polohy musíte zatlačiť zadnú časť hlavy na ruku asistenta;
 • teraz musíte zatlačiť ruku asistenta, potom čelom, potom chrbtom hlavy (ale nie v plnej sile), z miesta na sedenie;
 • tiež sedí, ale položte kefy na stôl, zdvihnite a spustite plecia;
 • z miesta na sedenie, ruky voľne ležia na kolenách, pomaly otočte hlavu teraz doprava, potom doľava a postupne zvyšujte uhol rotácie;
 • ďalším krokom bude naklopenie hlavy doľava a doprava a potom tam a späť;
 • postavte sa na nohy, ruky voľne visia pozdĺž tela, chrbát je rovný. Postupne sklopte hlavu a snažte sa bradu dostať na hruď.

Majte na pamäti, že ak zaznamenáte bolesť, závrat alebo akékoľvek nepríjemné príznaky, prestaňte cvičiť..

Dodatočné terapie

Naozaj pomôcť pri liečbe hernie hirudoterapie (liečba pijavice), akupunktúra, rovnako ako metóda postisometrickej relaxácie - cvičenia vykonávané špeciálnym spôsobom, so špecialistom na fyzioterapiu.

Chirurgické ošetrenie

Plánuje sa operácia na odstránenie kýly krčnej chrbtice:

 • príznaky obehových porúch mozgu. Je to závrat, bolesť hlavy, zhoršený sluch, zrak, zápach;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť veľkých sekvestrov (oddelené fragmenty buničitého jadra) v stavovcových kanáloch.

Kýla sa odstráni jednou z nasledujúcich metód:

 1. Predná discektómia a osteosyntéza. Na prednej časti krku sa urobí rez asi 3 cm dlhý. Tkanivá z neho odlupujú: orgány, krvné cievy, svaly, nervy, ktoré sa pohybujú nabok. Ďalej sa uskutoční odstránenie časti disku, ktorá tlačí na štruktúru nervového systému. Vo výslednej dutine je kostná hmota, ktorá zlúči 2 stavce spolu. Namiesto hmoty sa môže vložiť umelý disk, aby sa udržala pohyblivosť medzi stavcami.
 2. Back discectomy. V tomto prípade sa vykoná rez na zadnej strane krku. Svaly sú tlačené do strán tupým spôsobom (gázovým tampónom zovretým v zvierke alebo pinzetou), je odkryté kostné tkanivo stavcovského procesu, z ktorých niektoré bude potrebné odstrániť, aby sa zabezpečil prístup k disku. Ďalej je hernia disku odstránená a výstupné miesto bývalého upnutého miechového nervu v kostnom kruhu je mierne rozšírené.
 3. Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne poškodenie tkanivovej operácie. Prístup je zabezpečený zozadu krku, ale manipulácia sa vykonáva pomocou malých nástrojov. Viditeľnosť chirurgického poľa je zabezpečená endoskopom - nástrojom s kamerou vloženou do rezu, zatiaľ čo na monitore sa zobrazuje „obraz“..

prevencia

Aby sa zabránilo medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • vyhnúť sa nepríjemným polohám hlavy;
 • pravidelne zahrievajte krk a pracujte pri počítači;
 • spať na tvrdej posteli (optimálne s ortopedickou matracou) s malým vankúšom;
 • držte chrbát rovno;
 • nepreťažujte chrbticu.

Ak sa objavia prvé príznaky patológie, neodkladajte liečbu až neskôr - okamžite kontaktujte neurológa.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Kýla je prolaps medzistavcových platničiek, ktorý následne spôsobuje zovretie nervového koreňa a rozvoj komplikácií. Toto ochorenie je vždy sprevádzané silnou bolesťou, nepohodlím. Kýla krčnej chrbtice je najnebezpečnejšou chorobou, pretože touto oblasťou prechádza veľa tepien, ktoré dodávajú kyslík do vnútorných orgánov - pečeň, srdce. Aby sa predišlo komplikáciám a aby ste mohli viesť normálny životný štýl, je dôležité včas diagnostikovať a začať liečbu.

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Medzistavcová hernia krčnej chrbtice sa vyskytuje v dôsledku vystavenia rôznym faktorom. Príčiny vývoja choroby zahŕňajú:

 • Choroba. Predpokladom vzniku prietrže je často prítomnosť iných chorôb chrbtice, medzi ktoré patrí osteochondróza, spondylóza, skolióza..
 • Poranenie. Akékoľvek poškodenie, modriny, hrbole krčnej chrbtice môžu spôsobiť vznik choroby. Povaha ich výskytu sa môže líšiť: športové alebo domáce zranenia.
 • Vek. Ľudia vo veku od tridsiatich do päťdesiatich rokov sú vystavení riziku rozvoja tejto choroby. Spravidla vedú neaktívny životný štýl, chrbtice a medzistavcové platničky strácajú svoju pôvodnú silu, nedostávajú potrebné množstvo užitočných komponentov.
 • Životný štýl. Sedavá práca, nízka aktivita počas dňa, nedostatok elementárnej fyzickej aktivity môžu spôsobiť vznik prietrže.
 • Zlé návyky, podvýživa. Fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo mastných potravín bráni dodávaniu užitočných látok do chrbtice, v dôsledku čoho medzistavcové platničky oslabujú, strácajú svoju elasticitu, elasticitu, čo vyvoláva tvorbu prietrže.
 • Vrodená patológia. Vzdelanie alebo zmeny chrbtice.

Príznaky prietrže v závislosti od jej umiestnenia

Bolesť v krku môže byť príznakom hernie v krčnej chrbtici, existuje však množstvo ďalších príznakov, ktoré naznačujú jej prítomnosť:

 • Silná bolesť lopatiek, krku a ramien, ktorá sa šíri po celej končatine.
 • Necitlivosť prstov, znížená citlivosť ruky.
 • Porušenie spánku, emocionálny, psychologický stav.
 • Časté zmeny krvného tlaku.
 • Dvojité videnie, závrat alebo zlá koordinácia.

V závislosti od toho, kde kýla „rástla“, je možné pozorovať rôzne príznaky:

 • Kýla vytvorená na úrovni C4-C5 sa prejavuje bolesťou v predlaktí, deltový sval, bolestivé pocity sa zvyšujú, keď je zdvihnutá ruka..
 • Patológia C5 C6 krčnej chrbtice - najčastejšia - bolesť lakťov a bicepsov, brnenie v prstoch a rukách.
 • Na úrovni C6-C7 je charakterizovaná znecitlivenie ruky, predlaktia a bolesť v oblasti tricepsov..
 • Úroveň C7-T1 je charakterizovaná bolesťou v malíčku, zníženou citlivosťou, výskyt svalovej slabosti v rukách.

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Je mimoriadne dôležité začať s herniou krčnej chrbtice včas, aby choroba neovplyvnila celkový zdravotný stav. Pri identifikácii príznakov choroby sa mnohí pýtajú: čo robiť? Najprv musíte navštíviť zdravotnícke zariadenie, vykonať diagnózu na potvrdenie diagnózy, aby ste sa uistili, že neexistuje žiadne iné ochorenie, aby ste určili miesto choroby. Používajú sa tieto diagnostické metódy:

 • MRI Najúčinnejším spôsobom, ako určiť chorobu chrbtice, ktorá poskytuje príležitosť na presné určenie povahy prietrže krčnej chrbtice, umiestnenie zamerania choroby.
 • röntgenový Diagnostická metóda pomáha určiť možné príčiny prietrže, napríklad prítomnosť traumy alebo deformácie stavcov alebo medzistavcových platničiek..
 • Počítačová tomografia. Tento postup pomáha identifikovať malé prietrže, vyhodnotiť stav medzistavcových platničiek.

Po stanovení a potvrdení diagnózy - prietrž krčnej chrbtice so zameraním na štádium vývoja choroby a výskyt komplikácií lekár predpisuje liečbu. Možno použitie konzervatívnych metód alebo chirurgický zákrok. Bez ohľadu na výber liečby sa zameriava na:

 • Manažment bolesti.
 • Odstránenie zápalu, opuch.
 • Obnovenie normálneho krvného obehu.
 • Relaxácia krčných svalov.
 • Posilnenie krčného korzetu alebo celej chrbtice.

Na ošetrenie sa používajú tieto metódy:

 • Užívanie drog.
 • Manuálna terapia, masáž (na zníženie bolesti).
 • Triedy fyzickej terapie.
 • Laserové ošetrenie.
 • elektroforéza.
 • Použitie špeciálneho goliera. Mnohí sa zaujímajú o otázku, ako spať s takým korzetom, odpoveď je jednoduchá, pretože sa používajú špeciálne ortopedické vankúše..
 • Chirurgický zákrok.

Liečba drogami

Lieky sa široko používajú na liečbu krčnej prietrže. Na odstránenie rôznych problémov sa používa niekoľko skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom: ibuprofén, analginín, ketorol, diklofenak, meloxikan, nemesil, ketan, nise. Masť - Finalgon, Troxevasin.
 • Chondroprotektory, ktoré pomáhajú spomaľovať rozvoj prietrže a majú regeneračný účinok: Chondrotín sulfát, glukozamín.
 • Na zmiernenie bolesti sa môžu použiť blokády s Kenolom, hydrokortizónom a veľkým podielom novokainu..
 • Často sa predpisujú sedatíva, ktoré pomáhajú zmierniť podráždenosť, úzkosť a upokojujúcu bolesť krčnej chrbtice: Elenium, Coaxil, Radedorm, Glycín..

Cvičebná terapia (fyzioterapeutické cvičenia)

Účinným spôsobom liečby kýly je cvičenie a vykonávanie určitých cvičení. Príklad niekoľkých:

 • Kolená a lakte sa ohýbajú a ohýbajú chrbát striedavo, pričom dbajte na to, aby v prvom prípade bola brada nasmerovaná nahor a v druhom - nadol..
 • Zoberte činky s hmotnosťou maximálne 1 až 2 kg, ležte na podlahe alebo na iný rovný povrch nahor. Natiahnite ruky činkami za hlavu a pomaly ich zdvíhajte a spúšťajte.
 • Základné cvičenie: naklonenie hlavy do strán, dopredu a dozadu.
 • Pozrite sa na fotografiu, kde nájdete jednoduché cvičenia na choroby krčnej chrbtice:

masáž

Masážne pohyby pomáhajú obnoviť štruktúru chrbtice a umiestnenie diskov, takže kýla krčnej chrbtice je predpísaná sedením. Postup má svoje vlastné charakteristiky:

 • Vykonáva ju výlučne skúsený špecialista v nemocnici alebo v špeciálnej masážnej miestnosti.
 • Prvé triedy sú zamerané na relaxáciu a netrvajú dlho..
 • Pri každom zákroku sa zvyšuje intenzita a sila, s ktorou masážny terapeut pôsobí na pacienta.
 • Procedúra zahŕňa nielen masáž krčnej chrbtice, ale aj paže, ramená, celú oblasť chrbta, osobitná pozornosť sa venuje oblasti chrbtice..

Manuálna terapia

Manuálna terapia pomôže zmierniť bolesť a zmierniť stav. Okrem toho je tento druh postupu zameraný na obnovenie krčka korzetu a zmenšenie diskov. Terapiu vykonáva výlučne praktický masážny terapeut, ktorý sa špecializuje na akupresúru chrbtice, inak môže jeden nesprávny pohyb nechať pacienta natrvalo zakázať.

Chirurgický zákrok

Konzervatívne metódy niekedy neprinášajú náležitú úľavu a stav pacienta sa iba zhoršuje. V takom prípade sa odporúča chirurgický zákrok. Okrem toho sa operácii nedá vyhnúť:

 • S intenzívnou bolesťou po dlhú dobu.
 • V prípade neurologických problémov, napríklad ochrnutie.
 • Nedostatok pozitívnych výsledkov pri použití iných metód liečby.

Niekoľko možností operácií na odstránenie kýly chrbtice:

 • laminektomie Zložitý postup vyžadujúci dlhé zotavenie.
 • Mikrochirurgie. Operácia, ktorá umožňuje odstrániť rôzne typy prietrží bez poškodenia susedných stavcov, diskov, tkanív.
 • endoskopia Nízka traumatická operácia, v dôsledku ktorej sa v mieste tvorby prietrže uskutoční injekcia (punkcia).

Ľudové lieky

Ľudové liečivá sú populárne a často pomáhajú pri liečbe mnohých chorôb, napríklad sa často používa hirudoterapia alebo rôzne obklady a masti. Takéto prostriedky pomôžu zbaviť sa choroby:

 • Ošúpeme a nasekáme tristo gramov cesnaku (pomocou mlynčeka na mäso alebo cesnaku), zmiešame s vodkou (150 ml). Vložte zmes do nádoby, dobre utesnite a pošlite ju do tmavého rohu na desať dní. Pri podávaní navlhčite gázu a položte ju na krk do boľavého miesta. Počkajte jednu hodinu. Tento postup opakujte až do úplného zotavenia v intervale jedného dňa.
 • Konský tuk sa musí roztaviť a aplikovať na hustú textúru. Naneste na krk obklad, potiahnite celofánom a zabalte do šálu. Opakujte až 10 dní, kým choroba neustúpi..
 • Jemne zjemnite červenú hlinu, zabalte ju do gázy a zahrievajte v mikrovlnnej rúre na 37 stupňov. Zabaľte všetko do tašky a pripevnite ho na boľavé miesto. Keď hlina úplne uschne, odstráňte ju. Pokračujte v liečbe raz denne.
 • Tabletu múmie rozpustite v lyžičke teplej vody, pridajte sto gramov medu. Naneste niekoľko kvapiek jedľa oleja a výslednej zmesi na boľavé miesto. Dobre trite jemnými masážnymi pohybmi. Vykonajte postup každý druhý deň až do úplného zmiernenia.

Čo je nebezpečná kýla a aké môžu byť následky

Nervové vlákna prechádzajú cez krčnú chrbticu, a preto sa pri zovretí koreňa môže vytvoriť hernia, radikulitída alebo môže dôjsť k mŕtvici. Okrem toho môže choroba viesť k zlému transportu krvi do mozgu, takže závraty môžu narušiť pamäť, trpí nervový systém. A s predčasným liečením a zanedbávanou formou choroby dochádza k porušeniu miechy, čo vedie k ochrnutiu, zdravotnému postihnutiu.

video

Fyzické cvičenia pomôžu vyliečiť prietrž: cvičenie, jogging. Priaznivo je táto oblasť chrbtice ovplyvnená jogou, plávaním. Pri fyzickej námahe je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel: systematické (angažovať sa každý druhý deň); Nezabudnite začať s zahrievaním a nezačínajte ostrými zákrutami hlavou; Cvičenie by mal vyzdvihnúť lekár alebo špecialista. Pozrite si video s komplexom liečebných cvičení pre prietrž krčnej chrbtice:

recenzia

Angelina, 48 rokov: „Pred šiestimi mesiacmi nám bola diagnostikovaná kýla krčnej chrbtice. Lekári odporúčali manuálnu terapiu, niektoré fyzické cvičenia. Po 3 mesiacoch sa môj stav výrazne zlepšil a teraz si ani nepamätám na túto chorobu, ale v prevencii pokračujem vo vykonávaní terapie “.

Ruslan, 52 rokov: „Keď som sa dozvedel, že mám medzistavcovú herniu krčných stavcov, začal som sa zaujímať o možné spôsoby liečby. Väčšina pozitívnych hodnotení svedčí o účinnosti masáže, ktorá pomôže zbaviť sa bolestivých pocitov. Ťažko sa mi podarilo nájsť dobrého masážneho terapeuta, ale po ukončení liečebného postupu a radikálnom zmene životného štýlu som bol schopný túto chorobu poraziť bez chirurgického zákroku. “.

Mária vo veku 50 rokov: „Po vypočutí diagnózy hernie som sa rozhodla vyskúšať tradičnú medicínu. Môj výber padol lacným a ľahkým spôsobom - cesnak a vodka sa obkladajú, čo robím dva mesiace. Výsledkom je, že bolesti sú preč, moje zdravie sa zlepšilo a cítim sa dobre. “.

Komplexná liečba krčnej prietrže

Účinnosť liečby závisí nielen od liekov a liečebných režimov, ktoré si lekár vyberie pre svojho pacienta, ale aj od kombinácie mnohých ďalších faktorov. Pred začatím liečby musí neurológ vykonať kompletné vyšetrenie tela a zistiť prítomnosť ďalších patológií muskuloskeletálnych štruktúr, sprievodných porúch vnútorných orgánov. Dodržiavanie tejto zásady pomôže pacientovi okamžite poslať na konzultáciu s odborníkmi na lekárske odporúčania..

Účel farmaceutických prípravkov a spôsobov na zlepšenie krčnej chrbtice závisí od štádia vývoja zápalového procesu..

 • V akútnom období, to znamená, keď sa úplne prejavia všetky príznaky bolesti a obmedzenia pohybu, je potrebné dosiahnuť odstránenie zápalu a odstránenie bolesti..
 • V subakútnom štádiu so zachovanou bolesťou počas pohybu je liečba zameraná na obnovenie pohyblivosti krčných stavcov, čím sa znižuje deformácia medzistavcových platničiek..
 • Obdobie remisie so zachovaným svalovým napätím vyžaduje rôzne manuálne manipulácie, masáže, cvičenia. Fyzikálna terapia je dôležitým krokom k obnoveniu fyziologickej pohyblivosti stavcov a umožňuje vám dosiahnuť posilnenie svalov.

Pretrvávanie dosiahnutého pozitívneho účinku zo všetkých terapeutických opatrení závisí od realizácie preventívnych opatrení, ktoré je potrebné dodržiavať počas celého života.

Fázy liečby

Pri výbere liečebného postupu existujú určité body, ktorých dodržiavanie sa preukazuje všetkým, ktorí trpia prietržou, bez ohľadu na stupeň degeneratívneho procesu..

 • Zmena zvyčajného životného štýlu. Pacient s kýlou krčnej chrbtice by mal minimalizovať výskyt pohybov, ktoré môžu vyvolať zvieranie koreňov nervov. Preto sa v prvých dňoch silnej bolesti odporúča obmedziť pohyblivosť až do zavedenia odpočinku v posteli. Nemôžete sa venovať intenzívnej činnosti a obvyklým fyzickým cvičeniam. Pri syndróme silnej bolesti je predpísaný korzet, ktorý zabraňuje ostrým zákrutám a fixuje krk v polohe minimálnej aktivity. Je potrebné venovať pozornosť posteľnej bielizni. Špeciálne ortopedické matrace a vankúše dávajú telu normálnu fyziologickú polohu, ktorá zmierňuje svalové napätie, narovnáva stavce a čiastočne odstraňuje bolesť..
 • Vymenovanie nesteroidných protizápalových liekov je potrebné na zmiernenie zápalu a zníženie bolesti.
 • Chondroprotektory bránia ďalšiemu ničeniu chrupavky stavcov a čiastočne ich obnovujú.
 • Fyzioterapia, tj vystavenie teplu, chladu, ultrazvukovým vlnám, je potrebná na zmiernenie kŕčov, svalového napätia a zápalu. Fyzioterapia významne zlepšuje krvný obeh a výživu krčnej chrbtice, čo zlepšuje regeneračné procesy a bunkovú funkciu postihnutej oblasti..
 • Pri liečbe medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice sa používajú najčastejšie manuálne techniky - masáže. Výdavky vynakladajte hlavne v období obnovy. V akútnom období by mal na krk masírovať iba kvalifikovaný odborník, ktorý má skúsenosti s anatómiou chrbtice, pretože najmenší nesprávny pohyb povedie k zovretiu nervov a krvných ciev..
 • Rozťahovanie a napínanie svalov krku zmierňuje kŕče a uvoľňuje obmedzený disk. Na napínanie sa používajú rôzne cvičenia a špeciálne simulátory..
 • Terapeutické cvičenie je obzvlášť potrebné v období zotavenia. Pravidelné fyzické cvičenia po celý zvyšok života vám umožňujú vyhnúť sa novým relapsom choroby a vrátiť normálnu fyziologickú mobilitu do krčnej chrbtice. Neurológ vyberá súbor fyzických cvičení v prvých štádiách liečby na základe individuálnych charakteristík priebehu choroby a pri zohľadnení príčiny krčnej prietrže.
 • Chirurgický zákrok sa vykonáva iba pri absencii účinku celého komplexu terapeutických opatrení a pri neprekračujúcom radiulárnom syndróme. Bolo vyvinutých niekoľko chirurgických zákrokov, ktorých výber závisí nielen od želania pacienta, ale aj od klinického obrazu choroby.
 • Použitie alternatívnych liečebných metód sa musí vykonať po predbežnom vyšetrení, konzultácii s neurológom a v spojení s tradičnými liečebnými režimami..

Úplné vyliečenie kýly krčnej chrbtice je možné dosiahnuť iba pomocou všetkých predpísaných postupov. Ukončenie liečby ihneď po odstránení bolesti a obmedzení pohybov vo väčšine prípadov vedie k novému ataku, pričom sa zvyšuje pravdepodobnosť závažných následkov. Liečba krčnej prietrže bez chirurgického zákroku sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v raných štádiách procesu, pri ktorom ešte nie je úplne zničená medzistavcová platnička..

Drogová terapia

Najdôležitejšie farmaceutické skupiny liekov v liečbe spinálnych hernií sú nesteroidné protizápalové lieky, v akútnej fáze sa predpisujú hlavne injekciou, v budúcnosti je možný prechod na orálne činidlá. Moderný farmaceutický priemysel produkuje veľkú skupinu NSAID. Každý pozná také lieky, ako je diklofenak, indometacín, ibuprofén, pri ich vymenovaní je potrebné vylúčiť prítomnosť žalúdočných vredov..

NSAID, ako je ketorol, nise, nimesil, movalis, celebrex, majú silný analgetický a protizápalový účinok. Bolo dokázané, že tieto lieky nemajú negatívny vplyv na žalúdočnú sliznicu a obličky, ak sa používajú po dobu jedného týždňa alebo dlhšie. Ich analgetický účinok je porovnateľný s omamnými analgetikami, a preto je pri akútnej bolesti potrebné ich použitie.

Chondroprotektory spomaľujú degeneratívne procesy v tkanivách stavcov, čím znižujú zaťaženie disku. Ich použitie je zvlášť vhodné pri kombinovaní medzistavcovej prietrže s osteochondrózou ktorejkoľvek časti chrbtice. Alfluton, Noutrex, Mukosat sú uvedené na chondroprotektory, predpisujú sa na niekoľko týždňov, v budúcnosti je možné preventívne opatrenie.

V prípade kýly je potrebné zlepšiť kapilárny proces v tkanivách krku. Na dosiahnutie tohto cieľa sa predpisujú prípravky Cavinton, Eufillin, Trental, kyselina nikotínová a cykly vitamínov. Pri silnej bolesti sa uchýlili k zavedeniu liekov proti bolesti, hormónov v paravertebrálnej oblasti injekciou. Hormóny sa predpisujú v malých cykloch, je možné blokovať oblasť bolesti novokainom pomocou vitamínu B12.

Je potrebné vziať do úvahy, že pri neustálej bolesti a obmedzení pohybu chorých ľudí sa psychoemotorické zmeny v pozadí stávajú podráždenými, nedostávajú dostatok spánku, je možný rozvoj depresívnych stavov. Dôležitým stupňom liečby je preto menovanie sedatív, od liekov rastlinných skupín až po Relanium, Phenazepam..

Liečení pacienti tiež potrebujú preventívne liečebné kúry, zvyčajne sa vykonávajú dvakrát ročne s menovaním protizápalových liekov, vitamínov, liekov na zlepšenie krvného obehu..

Dávku liekov v akútnom aj v regeneračnom období vyberá neurológ na základe individuálnych charakteristík tela a prítomnosti iných chorôb. Pomáhajú zmierniť svalové napätie a rôzne masti a trieť s protizápalovým a analgetickým účinkom.

Liečba prietrže pri trakcii a fyzioterapii

Pri vysvetlení, ako liečiť prietrž krčnej chrbtice, môže lekár odporučiť predĺženie. Trakčná technika je pomerne jednoduchá - pacient je pohodlne usadený na stoličke alebo stoličke a zaťaženie je zavesené vpredu, u mužov by nemalo prekročiť 6 kilogramov, u žien štyri. Pod vplyvom zaťaženia sa znižuje svalové napätie a obnovuje sa pohyblivosť stavcov. Jeden postup trvá asi 10 minút, musí sa vykonať najmenej 10 relácií.

Fyzioterapeutické metódy ovplyvňujúce kýlu krčnej chrbtice zlepšujú výživu tkanív, uvoľňujú svaly, navyše nemajú toxické účinky na organizmus.

 • Elektroforéza je metóda fyzioterapie, pri ktorej sa pomocou galvanického prúdu injekčne podkožne podávajú lieky s protizápalovým účinkom a zlepšujúcou mikrocirkuláciu tkaniva. Vysoká koncentrácia zložiek liečiva v oblasti expozície je pozorovaná niekoľko hodín, zatiaľ čo galvanický prúd sám čiastočne zmierňuje opuchy a bolesti..
 • Ultrazvuk, tj elastické vibrácie zvukových vĺn, poskytuje biomechanický efekt. Pod ich vplyvom sa zlepšuje metabolizmus v tkanivách a svaloch, uvoľňuje sa svalový spazmus, eliminujú sa zápalové procesy a začínajú regeneračné procesy. Ultrazvuk je schopný preniknúť do hĺbky 6 centimetrov, čo zaisťuje maximálny terapeutický účinok počas zápalu.
 • Magnetoterapia je efekt nízkofrekvenčných magnetických polí. Pod ich vplyvom dochádza k väzbe a odstraňovaniu voľných radikálov, ktoré sa podieľajú na tvorbe oblasti zápalu a opuchu.
 • Bahenná terapia sa používa na mnohých špecializovaných klinikách a rezortoch zapojených do rehabilitácie pacientov s problémami pohybového aparátu..

Výber fyzioterapie vykonáva fyzioterapeut, zvyčajne je predpísaných 5 až 10 rôznych sedení.

Technika manuálnej terapie je hlboký vplyv na stavce krčnej chrbtice dlaní špecialistu. Kvalifikovaný chiropraktik môže umiestniť disky, ktoré odišli, súčasne uvoľniť svalové napätie a eliminovať opuch. Pri výbere špecialistu na manuálnu technológiu musíte dôverovať iba kvalifikovaným lekárom, pretože akékoľvek neprofesionálne hnutie môže zosilniť bolesť.
Chirurgický zákrok pri prietrži krčnej chrbtice

Operácia kýly krčnej chrbtice sa vykonáva pri absencii očakávaného výsledku počas šiestich mesiacov liečby terapeutickými metódami a so znížením anatomickej medzery medzi stavcami o viac ako jednu tretinu normálnej výšky. Operácie sa uskutočňujú okamžite s úplnou kompresiou miechy a so závažným radiálnym syndrómom. Bolo vyvinutých niekoľko chirurgických zákrokov..

 • Discectómia - odstránenie prietrže krčnej chrbtice s následným formovaním počas operácie pevného spojenia dvoch susedných stavcov.
 • Mikrochirurgické operácie sa vykonávajú pomocou lasera alebo endoskopu. Keď sa vykonávajú, neexistuje veľká trauma, doba zotavenia je rýchlejšia a pracovná kapacita pacienta je úplne obnovená.

Po úspešnom chirurgickom zákroku musí pacient dodržať obdobie zotavenia, po dobu 6 mesiacov je potrebné čo najviac chrániť chrbticu. Je zakázané vykonávať aktívne športy, náhle pohyby, vzpieranie, jazdu v automobiloch 2 mesiace.

Ľudové lieky

Alternatívne recepty na liečbu prietrže by sa mali používať iba v kombinácii s prostriedkami a metódami predpísanými ošetrujúcim lekárom. Nedostatočná terapia zameraná konkrétne na odstránenie bolesti a zabránenie privretia nervov v akútnom období môže viesť k veľmi nepríjemným následkom. Recepty babičky preto nemôžu byť všeliekom na chorobu, ale pomôžu zmierniť bolesť a napätie.

 • Kalanchoe - list rastliny sa uvoľní z filmu a aplikuje sa na prietrž na krku, upevní sa omietkou. Zmeňte postup na noc na neurčitý čas.
 • Pomáhajú zlepšovať mikrocirkuláciu olejových tkanív z brezových listov, hypericum a koreňov hlbinnej kosti. Listy brezy alebo ľubovníka bodkovanej trávy naplnia sklenenú misku takmer na vrchol, nalejú rastlinný alebo kukuričný olej a trvajú na tom asi dva týždne. Potom sa prefiltruje a pravidelne sa vtiera do krku. Olej z hliadky sa pripravuje trochu inak - zoberú 50 gramov nasekaných koreňov, nalejú pol litra oleja, trvajú na tom, aby do zmesi pridali lyžicu jedľového oleja, štvrtinu šálky ricínového oleja a jednu tretinu pohára mletého ruženca. Trvajte na ďalších dvoch dňoch, namáhaní a použití ako brúsenie.
 • Medzistavcová kýla krčnej chrbtice sa lieči aj pomocou alternatívnych receptov určených na vnútorné použitie. Takéto recepty zahŕňajú tinktúru saberfish, ktorú je možné pripraviť samostatne. Tri litre bylín sa nalejú do litrovej nádoby, nalejú sa do dobrej vodky a nechajú sa vylúhovať po dobu až dvoch týždňov, počas ktorých sa produkt pravidelne mieša. Napätý liek sa konzumuje 30 gramov pred jedlom až 3-krát denne. Musíte piť, kým liek neskončí, potom si na mesiac urobia prestávku, pripravia novú dávku lieku a znova ho vypijú..

Najúčinnejšie metódy tradičnej terapie, fyzioterapia, fyzioterapia, ľudové recepty nebudú prínosom bez dodržiavania zásad zdravého životného štýlu. Pravdepodobnosť úplného vyliečenia sa zvyšuje s odmietnutím nezdravých návykov, pričom sa zachováva vyvážená strava so zahrnutím dní nalačno a prevažujúcim používaním rastlinných potravín. Po celý život sa pacientovi odporúča vykonávať súbor terapeutických cvičení zameraných na obnovenie a udržanie normálnej pohyblivosti kĺbov. Preventívne opatrenia prijaté na prevenciu komplikácií budú mať priaznivý účinok nielen na chrbticu, ale aj na celé telo.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kĺzavá hernia ezofágového otvoru bránice je patologický stav charakterizovaný vystupovaním spodnej časti trubice pažeráka, v dôsledku čoho sa časť žalúdka pohybuje do dutiny hrudníka.
Dohodnúť si schôdzkuNa klinike sa vykonávajú operácie „AKSIS“ na odstránenie prietrže medzistavcových platničiek. Všetky zásahy vykonávajú skúsení odborníci. Máte záujem o náklady na odstránenie medzistavcovej prietrže?
Jedným typom zápalového procesu, ktorý sa vyskytuje v periartikulárnom vaku, je burzitída husacej nohy kolenného kĺbu. Ochorenie je sprevádzané množstvom symptómov, ktoré zhoršujú celkovú pohodu človeka.