loader

Hlavná

Pažerák

Ako liečiť kýlu krčnej chrbtice

Cervikálna kýla je vážna patológia. Spomedzi chorôb chrbtice predstavuje patológia menej ako 15% všetkých prípadov. Patológia krčnej chrbtice s tvorbou herniálneho výčnelku je v porovnaní s inými oddeleniami menej častá. Patologický proces je založený na postupnom premiestňovaní želatínového jadra do miechy v chrupavke medzistavcových platničiek. Vystavenie zvýšenému tlaku vedie k posunu chrupavky za miechu. Najčastejšie sa lézia vyskytuje na stavcoch c5 c6.

Choroba bez včasnej liečby môže byť nebezpečná nielen pre zdravie, ale aj pre život pacienta. Pri predčasnej terapii dochádza k stlačeniu miechy so stlačenými vitálnymi štruktúrami. Najčastejšou komplikáciou je ochrnutie motorických svalov horných a dolných končatín. Liečba prietrže krčnej chrbtice sa uskutočňuje rôznymi technikami. Ich výber sa uskutočňuje po dôkladnej diagnóze a je založený na závažnosti a príznakoch..

Ortopedický golier

Obojok Shantsa je špecializovaný obväz určený na rôzne ochorenia krčnej chrbtice. Pomocou tohto zariadenia môžete odstrániť záťaž z chrbtice a znížiť tlak na herniálny výstupok. Okrem toho dochádza k stabilizácii, ktorá zabraňuje stlačeniu miechy zabezpečením správnej polohy tela a zväčšením vzdialenosti medzi stavcami. K zmierneniu bolesti dochádza v dôsledku zníženia svalového napätia, ako aj v dôsledku uvoľnenia stlačeného nervu.

Indikácie na použitie sú príznaky spôsobené akútnym obdobím choroby. Obojok Shantsa sa odporúča používať pri fyzickej námahe alebo v pooperačnom období na obnovenie tkaniva a odstránenie traumatického poškodenia..

V závislosti od umiestnenia herniového výčnelku sa môžu použiť polotuhé, tuhé, nafukovacie alebo pružné korzety. Voľba sa uskutoční až po dôkladnej diagnóze, určení závažnosti a účelu. Výber vykonáva výlučne odborník. Samostatné podávanie je zakázané z dôvodu rizika možných komplikácií spôsobených nesprávnym výberom.

Obojok môže byť určený na pravidelné alebo pravidelné používanie bez chirurgického zákroku. Anatomický dizajn so správnym výberom bráni rozvoju nepohodlia, trenia a ventilácie.

akupunktúra

Akupunktúrna procedúra je populárna technika používaná pri rôznych ochoreniach pohybového aparátu, sprevádzaná rozvojom patologických symptómov. Použitie vám umožňuje zmierniť príznaky bolesti, odstrániť kŕče svalových vlákien, znížiť závažnosť stlačených nervových vlákien. Do istej miery dochádza k zníženiu závažnosti zápalovej reakcie.

Výber optimálneho priebehu sa prideľuje individuálne v závislosti od závažnosti a prítomnosti sprievodných patológií u pacienta. Hlavným kritériom v tomto prípade je typ patologickej formácie.

Akupunktúrna procedúra sa vykonáva v oblasti herniálneho výčnelku. Zavádzanie ihiel sa vykonáva lokalizáciou aktívnych miest. Priebeh liečby sa uskutočňuje súčasne s liečbou liekom a fyzioterapiou. Táto technika umožňuje zvýšiť terapeutický účinok.

Akupunktúra nevylučuje prietrž, preto použitie ako hlavnej metódy pomáha zmierniť stav iba na krátku dobu. Procedúry sa vykonávajú denne. Stredný kurz pozostáva z 10-12 procedúr. Prestávky počas liečby sa neodporúčajú. Počas liečby je potrebné starostlivo vyhodnotiť stav pacienta. V prípade zhoršenia pohody je liečba úplne zrušená.

masáž

Ukázalo sa, že vymenovanie masáže medzistavcovou prietržou krčných stavcov znižuje závažnosť bolesti a napätia svalov. Podmienkou jeho realizácie je malá veľkosť útvaru, ako aj lokalizácia ohniska, pri ktorom nehrozí riziko zovretia miechy. Masáž vykonáva špecialista, ktorý pozná techniku ​​a pozná štrukturálne vlastnosti tejto oblasti..

Pre neho je povolené používať rôzne prostriedky, ktoré zvyšujú otepľovací alebo relaxačný účinok. Na dosiahnutie tohto cieľa musíte postupovať podľa postupu. Použitie masáže ako monoterapie sa neodporúča, zvlášť pri kýle piateho alebo šiesteho stavca.

Masáže sami môžu viesť k stlačeniu miechy.

fyzioterapia

Cvičebná terapia je možná iba vtedy, ak sú zmiernené akútne príznaky. Najprv musíte navštíviť špecialistu, ktorý vylúči možné kontraindikácie, čo zníži riziko komplikácií. Priebeh liečby si vyberie odborník individuálne. Zohľadňuje sa nielen všeobecná pohoda a typ vzdelávania, ale aj úroveň telesnej zdatnosti. Optimálne fyzické cvičenie je pomalé nakláňanie hlavy, dýchacie cvičenie, ťahanie brady a prevrátenie. Pacient je upozornený na kontrolu celkového zdravia. Ak sa vyskytnú závraty, poruchy zraku alebo bolesti hlavy, je potrebné prerušiť fyzioterapeutické cvičenia..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry sa môžu predpísať iba počas obdobia akútnych symptómov. Je to kvôli možnému zhoršeniu krvného obehu a zvýšenej závažnosti edému. V období poklesu patologických prejavov s malou prietržou a absenciou príznakov podvýživy centrálneho nervového systému. Fyzioterapeutické postupy sú zamerané hlavne na zlepšenie tkanivového trofizmu, zníženie závažnosti zápalu v koreňoch nervových vlákien. Najúčinnejšou metódou je elektroforéza s liekmi, tepelné vystavenie a vystavenie účinkom vysokofrekvenčných prúdov.

Chirurgické metódy

Chirurgická liečba krčnej prietrže sa týka extrémnych metód odstraňovania patologických symptómov spôsobených prítomnosťou prietrže krčnej chrbtice. Indikáciami sú veľká veľkosť tvorby, príznaky kompresie miechy, ako aj neúčinnosť konzervatívnych metód. Operácia je potrebná v prípade ťažkého zdravotného stavu pacienta so známkami zovretia.

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby, ktoré závisia od lokalizácie vzdelania, závažnosti pohody, ako aj od typu prietrže. Pred operáciou je potrebné kompletné vyšetrenie, ktoré vylučuje možné komplikácie.

Medzi hlavné techniky patrí predná cervikálna discektómia a osteosyntéza. Z prednej strany krku sa urobí rez, po ktorom nasleduje odstránenie časti herniálneho výčnelku. Miesto vytvorené po excízii tkaniva sa naplní kostnou hmotou. Umožní vám to spojiť dve stavce. Kostná hmota sa postupne stáva ťažšou, čo poskytuje hustú fúziu a rozvoj imobility. Aby sa udržala pohyblivosť krčnej chrbtice, je potrebné nainštalovať kovovú tyč. Funguje ako rám.

Výmena poškodeného medzistavcového disku s následnou inštaláciou umelého disku. Liečba umožňuje obnoviť nielen mobilitu, ale aj anatomické spojenie medzi oddeleniami chrbtice. Výber umelého implantátu sa uskutočňuje skôr, takže úplne zodpovedá veľkosti a iným znakom s umelým implantátom.

Vykonávanie zadnej cervikálnej discektómie. Táto technika sa vyznačuje nízkou invazívnosťou v dôsledku minimálneho poškodenia tkaniva. Po narezaní kože sa stavcové svaly pohybujú bez integrity. Táto technika sa nelíši od prednej cervikálnej discektómie. Použitím tohto postupu sa eliminuje štípanie, ktoré sa vyskytuje častejšie na úrovni 5 stavcov.

Mikroendoskopická discektómia s minimálnym zásahom do chrbtice. Na jeho implementáciu je potrebné špeciálne vybavenie, ktoré umožňuje odstránenie prietrže pri minimálnom otvorení.

Chirurgia nie je vždy radikálna. Vo väčšine prípadov sa chrupavka vykonáva iba čiastočne, aby sa na chvíľu kompenzovala a zlepšila pohoda. Je to do značnej miery spôsobené vysokým rizikom komplikácií spojených s vysokým poškodením tkaniva..

Po operácii je potrebný rehabilitačný kurz, ktorý pomáha znižovať riziko komplikácií a relapsov..

Lieky

Konzervatívna liečba je indikovaná pre malé veľkosti medzistavcovej prietrže v krčnej chrbtici, neprítomnosť príznakov obehových porúch alebo narušenie životných funkcií. Nepomáha úplne vyliečiť prietrž. Priebeh liečby si vyberie odborník po vyhodnotení celkového zdravotného stavu, fyzikálneho vyšetrenia a údajov z laboratórnych a inštrumentálnych metód výskumu.

Rozlišuje sa niekoľko metód liekovej terapie, medzi ktoré patria tablety, injekcie, ako aj zavádzanie liekov do dura mater pomocou blokády. Výber formy uvoľňovania závisí od závažnosti symptómov, ako aj od prítomnosti chorôb v gastrointestinálnom trakte.

Hlavnou skupinou liekov sú nesteroidné protizápalové lieky. Sú dostupné vo forme injekcií, tabliet, ako aj gélov alebo mastí. Najúčinnejšia je intravenózna alebo orálna metóda liečby. Kontraindikácie na ich účel rozlišujú zápalové procesy alebo prítomnosť tendencie ku vredovým defektom v tráviacom systéme. Na dosiahnutie tohto účinku je potrebný liečebný cyklus trvajúci až 10 až 15 dní. Najúčinnejšie lieky sú tie, ktoré sú založené na diklofenaku alebo ibuprofene. Lokálne formy sa odporúčajú používať v kombinácii s inými metódami, pretože ich terapeutický účinok je relatívne nízky v porovnaní so systémovými látkami.

Po odznení akútnych príznakov sa používa skupina chondroprotektorov. Mechanizmus ich pôsobenia je zameraný na obnovu chrupavky, ako aj na zníženie intenzity degeneratívnych zmien. Aby sa liečila prietrž a zastavila deštrukcia chrupavkového tkaniva a zvýšila sa elasticita medzistavcových platničiek, je potrebné v počiatočných štádiách patologického procesu uskutočniť liečbu. Optimálnou liečbou je viesť dva kurzy počas celého roka. Finančné prostriedky sa spravujú hlavne injekciou. Je to kvôli nízkej biologickej dostupnosti. Najúčinnejšie sú prípravky na báze chondroitín sulfátu..

Vitamíny skupiny B. Táto skupina liekov môže zlepšovať stav buniek nervového systému, zvyšovať metabolické procesy a tiež znižovať závažnosť bolesti. Prostriedky sa používajú metódou výmenných kurzov. Na dosiahnutie tohto účinku stačí 10 injekcií. Neuroprotektory sú indikované na zlepšenie výživy nervového systému a zlepšenie krvného obehu v systéme stavcov. Ich použitie je indikované v počiatočných štádiách choroby doma..

Ľudové lieky

Liečba ľudovými prostriedkami sa vykonáva až po konzultácii s odborníkom a po vyhodnotení bezpečnosti liečby. Tieto metódy sa môžu používať iba v počiatočných fázach vývoja patologického procesu alebo v kombinácii s inými metódami. Majú veľké množstvo výhod a nevýhod, ktoré treba vziať do úvahy pred výberom optimálneho nástroja..

Bylinné prípravky sa vyznačujú nízkou frekvenciou vedľajších účinkov, vysokou dostupnosťou a možnosťou použitia doma. Zároveň je ich terapeutický účinok v porovnaní s liekmi nižší, na pozadí závažných symptómov ich účinok tieto symptómy neznižuje. K najobľúbenejším liekom patrí šabľa, ďatelina, banán alebo tymián.

záver

Ak sa objavia patologické príznaky charakteristické prietrži chrbtice, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Diagnóza a hodnotenie stavu tela vám umožňujú zostaviť liečebný plán pre pacienta. Vylúčenie provokačných faktorov, ako aj moderných metód liečby, znižujú rýchlosť progresie patologického procesu. To eliminuje vážne komplikácie, ktoré ohrozujú život pacienta..

Liečba krčnej prietrže

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba

Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.

Výčnelok alebo strata jadra za vláknitým prstencom sa nazýva herniovaný disk, ktorý sa vyskytuje u všetkých ľudí stredného a staršieho veku v dôsledku prirodzeného starnutia chrbtice. Hernia disku môže spôsobiť kompresiu nervového koreňa s rozvojom radikulopatie iba u 2-5% pacientov.

Kýla krčnej chrbtice: príznaky
Akútna hernia disku trvá až 3 mesiace.
V momente hernie disku sa v krčnej chrbtici objaví akútna, streľba, pálivé bolesti s ožarovaním pažou, vypadávanie reflexov, narušená citlivosť, svalová sila v koreňovej zóne inervácie. Bolesť sa zintenzívňuje pri pohybe hlavy, sprevádzaná necitlivosťou, pálením, ochladzovaním, pocitom plazivých mravcov a inými nepríjemnými pocitmi. Každý koreň má na končatinách svoju vlastnú zónu bolesti a necitlivosti..

Porážka koreňov C1, C2, C3 je mimoriadne zriedkavá. V krčnej chrbtici pripadá najväčšia záťaž na spodnú chrbticu, preto sa do patologického procesu najčastejšie podieľajú korene C6 a C7..
S porážkou koreňov C1 a C2, bolesťou, necitlivosťou a parestéziou sa vyskytuje v parieto-týlnej oblasti, pri porážke koreňa C3 sú rovnaké ťažkosti lokalizované v oblasti za ušami..

Porážka koreňa C4 sa vyznačuje bolesťou a necitlivosťou v ramennom páse a kľúčnej kosti, pocit hrče v hrdle, bolesť v srdci.
Ak je postihnutý koreň C5, bolesť a necitlivosť sa šíria od krku po vonkajší povrch ramena. Sila v deltoidnom svale je znížená, pacient si nemôže vziať ruku.

Porážka koreňa C6 je sprevádzaná bolesťou od krku po palec. Necitlivosť a parestézia sú výraznejšie v dolných častiach ramena. Znížený reflex bicepsov.
Keď je koreň C7 stlačený, bolesť a necitlivosť z krku a lopatky sa rozširujú na 2 a 3 prsty. Pri tretej hlave svalu sa reflex znižuje. Výkon kompresie kefy sa znižuje.

Porážka koreňa C8 je sprevádzaná bolesťou a necitlivosťou v krku, lopatkou lopatky, ktorá sa potom šíri k malíčku. Vyviera sa slabosť prstov.
Použitím intersticiálnej elektrostimulácie je možné spoľahlivo potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť diskoadikulárneho konfliktu s herniovaným diskom. Ak po 3 skúšobných reláciách dôjde k pozitívnej dynamike, potom herniovaný disk nekomprimuje chrbticu.

Do 3 mesiacov sa môže zväčšiť veľkosť prietrže s neprimeraným zaťažením, zhoršiť sa bolesť a neurologický deficit. Ak bolesť počas liečby zmizla, hernia disku zostala na svojom mieste so všetkými jeho štádiami a nebezpečenstvami. Pri fyzickej námahe sa preto musí postupovať obozretne..

V akútnom období by sa mali terapeutické cvičenia vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, aby sa zabránilo ostrým ohybom a zákrutám krčnej chrbtice..
Po 6 mesiacoch sa prietrž spôsobená prírodnými procesmi u väčšiny pacientov zníži dvakrát. Sekundovaná hernia u polovice pacientov úplne vymizla.

Po 1 až 2 rokoch sa veľkosť prietrže nezmení. Zotavenie je však podmienené a zahŕňa zastavenie bolesti a úplné uzdravenie.

Kýla krčnej chrbtice: vyšetrenie
V súčasnosti je najlepšou metódou na diagnostiku hernie diskov magnetická rezonancia (MRI) chrbtice. Na získanie vysokokvalitných obrázkov sú potrebné zariadenia s výkonom 1 T alebo vyššou s rozdelením na 3 roviny.

Okrem toho u takmer všetkých ľudí stredného a staršieho veku vyšetrenie odhalí asymptomatické kýly medzistavcových platničiek. Úroveň hernie disku zistená na MRI by sa mala zhodovať s klinikou lézie tohto koreňa. Ak je pri MRI hernia C3-4 a prsty sú znecitlivené, potom hernie nie je „na vine“, musíte hľadať neuropatiu tunela..

Obrovská hernia disku môže byť náhodným nálezom na MRI bez akýchkoľvek prejavov.
Malá „neúspešne“ vypadávajúca kýla disku môže spôsobiť vážne neurologické komplikácie a netolerantnú bolesť.

Smer prolaps kýly disku ovplyvňuje syndróm bolesti. Iba bočné kýly, ktoré mechanicky poškodzujú nervové korene, môžu spôsobiť autoimunitný zápal a radikulárny syndróm (radikulopatia)..

Je potrebné si uvedomiť, že zistená hernia disku nie je indikáciou chirurgickej liečby. Významná časť lekárov sa na obrázky nepozerá, ale iba číta záver. Mnoho lekárov venuje pozornosť iba veľkosti prietrže, ale nezohľadňuje klinické prejavy..
Preto je veľmi dôležité nájsť lekára, ktorý správne analyzuje vašu klinickú situáciu..

Cervikálna kýla: liečba bez chirurgického zákroku
Disková hernia teda nie je trestom pre chirurgickú liečbu.
Kedy kontaktovať neurochirurgov?

Neexistujú žiadne absolútne indikácie pre pohotovostný chirurgický zákrok na herniu krčnej chrbtice. V súčasnosti sa hernie krčnej chrbtice prakticky nevykonávajú.

Predpisujeme kompetentnú konzervatívnu terapiu a sledujeme dynamiku syndrómu bolesti. Prognóza kýly krčnej chrbtice je najčastejšie priaznivá. Prevažná väčšina pacientov sa zotaví do 3 mesiacov. Veľkosť hernie disku spontánne klesá bez ohľadu na použitú metódu liečby..

Ak je bolesť netolerovateľná alebo ak sa potrebujete čo najrýchlejšie zotaviť, musíte sa obrátiť na neurochirurga s cieľom epidurálnej blokády kortikosteroidmi..

Pamätajte, že neexistuje jedna droga, ktorá rieši prietrž.
Manuálna terapia „nekoriguje“ herniu disku a neprispieva k ich redukcii.

Kortikosteroidy sa neodporúčajú intravenózne ani intramuskulárne (dexametazón, prednison, ambén atď.). Trakcia krčnej chrbtice je kontraindikovaná.

V akútnom období je prvoradou úlohou zmierniť bolesť čo najskôr. Pri akejkoľvek fyzickej aktivite pripevnite krčnú chrbticu autobusom Shants. Pohybujte sa v neprítomnosti bolesti, vyvarujte sa držaniu tela a pohybom, ktoré zvyšujú bolesť.

Liečba drogami
Na zmiernenie bolesti od prvých hodín ochorenia sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (xefocam, voltaren alebo dexalgin atď.). V prvých troch dňoch je výhodné používať lieky intravenózne alebo intramuskulárne a potom prejsť na perorálne podávanie. Nikdy neprekračujte denné dávky, neužívajte niekoľko liekov naraz, pozorne si prečítajte pokyny. Lokálne môžete tiež používať gély a masti s NSAID.

Pri intenzívnej bolesti s neúčinnosťou protizápalových liekov sa používa tramadol.
Na odstránenie svalového kŕče sa dodatočne predpisujú svalové relaxanciá (midokalm, sirdalud alebo baklofen)..

V prípade radikulopatie s neuropatickou bolesťou sú protizápalové lieky neúčinné, v tomto prípade sú uvedené antidepresíva, antikonvulzíva, tramadol, versatis náplasť..
Pri zmiešanej bolesti sú protizápalové lieky kombinované s amitriptylínom alebo gabagammou.

Pri chronickej bolesti sú fyzioterapeutické cvičenia, psychoterapia a antidepresíva na prvom mieste v liečbe, ktoré nielen znižujú sprievodnú depresiu, ale majú aj analgetický účinok..
Akupunktúra, intersticiálna elektrostimulácia, hirudoterapia, terapeutická gymnastika sú účinné v ktoromkoľvek štádiu liečby hernie krčnej chrbtice.

Prevencia exacerbácie
Je potrebné si uvedomiť, že hernia disku je tretím obdobím spinálnej osteochondrózy. Jeden rok po strate prietrže sa výrazne zníži výška medzistavcových platničiek. To vedie k preťaženiu medzistavcových kĺbov a rozvoju artrózy v nich. Preto sa bolesti krku objavia častejšie ako u zdravých ľudí.

Ak pacient naďalej vedie rovnaký životný štýl, ktorý ho priviedol k vytvoreniu herniovaného disku, potom po liečbe bude choroba rýchlo postupovať.
Pacient si musí pamätať na svoju chorobu, naučiť sa sedieť, pohybovať sa. Hlavná vec je skutočne posúdiť vaše fyzické schopnosti, ktoré sa s vekom znižujú.

Prevencia exacerbácií osteochondrózy krčnej chrbtice je znížená, aby sa predišlo predlžovaniu nepríjemných polôh, predĺženiu sedenia pri stolnom počítači alebo pri počítači. Je dôležité správne vybaviť svoje pracovisko, striedať pracovné doby a odpočinok. Na dlhé cesty používajte pneumatiku Shants. Vyberte si pravý ortopedický vankúš. Vykonajte fyzioterapiu na posilnenie svalov krku.

Komplexná liečba krčnej prietrže

Účinnosť liečby závisí nielen od liekov a liečebných režimov, ktoré si lekár vyberie pre svojho pacienta, ale aj od kombinácie mnohých ďalších faktorov. Pred začatím liečby musí neurológ vykonať kompletné vyšetrenie tela a zistiť prítomnosť ďalších patológií muskuloskeletálnych štruktúr, sprievodných porúch vnútorných orgánov. Dodržiavanie tejto zásady pomôže pacientovi okamžite poslať na konzultáciu s odborníkmi na lekárske odporúčania..

Účel farmaceutických prípravkov a spôsobov na zlepšenie krčnej chrbtice závisí od štádia vývoja zápalového procesu..

 • V akútnom období, to znamená, keď sa úplne prejavia všetky príznaky bolesti a obmedzenia pohybu, je potrebné dosiahnuť odstránenie zápalu a odstránenie bolesti..
 • V subakútnom štádiu so zachovanou bolesťou počas pohybu je liečba zameraná na obnovenie pohyblivosti krčných stavcov, čím sa znižuje deformácia medzistavcových platničiek..
 • Obdobie remisie so zachovaným svalovým napätím vyžaduje rôzne manuálne manipulácie, masáže, cvičenia. Fyzikálna terapia je dôležitým krokom k obnoveniu fyziologickej pohyblivosti stavcov a umožňuje vám dosiahnuť posilnenie svalov.

Pretrvávanie dosiahnutého pozitívneho účinku zo všetkých terapeutických opatrení závisí od realizácie preventívnych opatrení, ktoré je potrebné dodržiavať počas celého života.

Fázy liečby

Pri výbere liečebného postupu existujú určité body, ktorých dodržiavanie sa preukazuje všetkým, ktorí trpia prietržou, bez ohľadu na stupeň degeneratívneho procesu..

 • Zmena zvyčajného životného štýlu. Pacient s kýlou krčnej chrbtice by mal minimalizovať výskyt pohybov, ktoré môžu vyvolať zvieranie koreňov nervov. Preto sa v prvých dňoch silnej bolesti odporúča obmedziť pohyblivosť až do zavedenia odpočinku v posteli. Nemôžete sa venovať intenzívnej činnosti a obvyklým fyzickým cvičeniam. Pri syndróme silnej bolesti je predpísaný korzet, ktorý zabraňuje ostrým zákrutám a fixuje krk v polohe minimálnej aktivity. Je potrebné venovať pozornosť posteľnej bielizni. Špeciálne ortopedické matrace a vankúše dávajú telu normálnu fyziologickú polohu, ktorá zmierňuje svalové napätie, narovnáva stavce a čiastočne odstraňuje bolesť..
 • Vymenovanie nesteroidných protizápalových liekov je potrebné na zmiernenie zápalu a zníženie bolesti.
 • Chondroprotektory bránia ďalšiemu ničeniu chrupavky stavcov a čiastočne ich obnovujú.
 • Fyzioterapia, tj vystavenie teplu, chladu, ultrazvukovým vlnám, je potrebná na zmiernenie kŕčov, svalového napätia a zápalu. Fyzioterapia významne zlepšuje krvný obeh a výživu krčnej chrbtice, čo zlepšuje regeneračné procesy a bunkovú funkciu postihnutej oblasti..
 • Pri liečbe medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice sa používajú najčastejšie manuálne techniky - masáže. Výdavky vynakladajte hlavne v období obnovy. V akútnom období by mal na krk masírovať iba kvalifikovaný odborník, ktorý má skúsenosti s anatómiou chrbtice, pretože najmenší nesprávny pohyb povedie k zovretiu nervov a krvných ciev..
 • Rozťahovanie a napínanie svalov krku zmierňuje kŕče a uvoľňuje obmedzený disk. Na napínanie sa používajú rôzne cvičenia a špeciálne simulátory..
 • Terapeutické cvičenie je obzvlášť potrebné v období zotavenia. Pravidelné fyzické cvičenia po celý zvyšok života vám umožňujú vyhnúť sa novým relapsom choroby a vrátiť normálnu fyziologickú mobilitu do krčnej chrbtice. Neurológ vyberá súbor fyzických cvičení v prvých štádiách liečby na základe individuálnych charakteristík priebehu choroby a pri zohľadnení príčiny krčnej prietrže.
 • Chirurgický zákrok sa vykonáva iba pri absencii účinku celého komplexu terapeutických opatrení a pri neprekračujúcom radiulárnom syndróme. Bolo vyvinutých niekoľko chirurgických zákrokov, ktorých výber závisí nielen od želania pacienta, ale aj od klinického obrazu choroby.
 • Použitie alternatívnych liečebných metód sa musí vykonať po predbežnom vyšetrení, konzultácii s neurológom a v spojení s tradičnými liečebnými režimami..

Úplné vyliečenie kýly krčnej chrbtice je možné dosiahnuť iba pomocou všetkých predpísaných postupov. Ukončenie liečby ihneď po odstránení bolesti a obmedzení pohybov vo väčšine prípadov vedie k novému ataku, pričom sa zvyšuje pravdepodobnosť závažných následkov. Liečba krčnej prietrže bez chirurgického zákroku sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v raných štádiách procesu, pri ktorom ešte nie je úplne zničená medzistavcová platnička..

Drogová terapia

Najdôležitejšie farmaceutické skupiny liekov v liečbe spinálnych hernií sú nesteroidné protizápalové lieky, v akútnej fáze sa predpisujú hlavne injekciou, v budúcnosti je možný prechod na orálne činidlá. Moderný farmaceutický priemysel produkuje veľkú skupinu NSAID. Každý pozná také lieky, ako je diklofenak, indometacín, ibuprofén, pri ich vymenovaní je potrebné vylúčiť prítomnosť žalúdočných vredov..

NSAID, ako je ketorol, nise, nimesil, movalis, celebrex, majú silný analgetický a protizápalový účinok. Bolo dokázané, že tieto lieky nemajú negatívny vplyv na žalúdočnú sliznicu a obličky, ak sa používajú po dobu jedného týždňa alebo dlhšie. Ich analgetický účinok je porovnateľný s omamnými analgetikami, a preto je pri akútnej bolesti potrebné ich použitie.

Chondroprotektory spomaľujú degeneratívne procesy v tkanivách stavcov, čím znižujú zaťaženie disku. Ich použitie je zvlášť vhodné pri kombinovaní medzistavcovej prietrže s osteochondrózou ktorejkoľvek časti chrbtice. Alfluton, Noutrex, Mukosat sú uvedené na chondroprotektory, predpisujú sa na niekoľko týždňov, v budúcnosti je možné preventívne opatrenie.

V prípade kýly je potrebné zlepšiť kapilárny proces v tkanivách krku. Na dosiahnutie tohto cieľa sa predpisujú prípravky Cavinton, Eufillin, Trental, kyselina nikotínová a cykly vitamínov. Pri silnej bolesti sa uchýlili k zavedeniu liekov proti bolesti, hormónov v paravertebrálnej oblasti injekciou. Hormóny sa predpisujú v malých cykloch, je možné blokovať oblasť bolesti novokainom pomocou vitamínu B12.

Je potrebné vziať do úvahy, že pri neustálej bolesti a obmedzení pohybu chorých ľudí sa psychoemotorické zmeny v pozadí stávajú podráždenými, nedostávajú dostatok spánku, je možný rozvoj depresívnych stavov. Dôležitým stupňom liečby je preto menovanie sedatív, od liekov rastlinných skupín až po Relanium, Phenazepam..

Liečení pacienti tiež potrebujú preventívne liečebné kúry, zvyčajne sa vykonávajú dvakrát ročne s menovaním protizápalových liekov, vitamínov, liekov na zlepšenie krvného obehu..

Dávku liekov v akútnom aj v regeneračnom období vyberá neurológ na základe individuálnych charakteristík tela a prítomnosti iných chorôb. Pomáhajú zmierniť svalové napätie a rôzne masti a trieť s protizápalovým a analgetickým účinkom.

Liečba prietrže pri trakcii a fyzioterapii

Pri vysvetlení, ako liečiť prietrž krčnej chrbtice, môže lekár odporučiť predĺženie. Trakčná technika je pomerne jednoduchá - pacient je pohodlne usadený na stoličke alebo stoličke a zaťaženie je zavesené vpredu, u mužov by nemalo prekročiť 6 kilogramov, u žien štyri. Pod vplyvom zaťaženia sa znižuje svalové napätie a obnovuje sa pohyblivosť stavcov. Jeden postup trvá asi 10 minút, musí sa vykonať najmenej 10 relácií.

Fyzioterapeutické metódy ovplyvňujúce kýlu krčnej chrbtice zlepšujú výživu tkanív, uvoľňujú svaly, navyše nemajú toxické účinky na organizmus.

 • Elektroforéza je metóda fyzioterapie, pri ktorej sa pomocou galvanického prúdu injekčne podkožne podávajú lieky s protizápalovým účinkom a zlepšujúcou mikrocirkuláciu tkaniva. Vysoká koncentrácia zložiek liečiva v oblasti expozície je pozorovaná niekoľko hodín, zatiaľ čo galvanický prúd sám čiastočne zmierňuje opuchy a bolesti..
 • Ultrazvuk, tj elastické vibrácie zvukových vĺn, poskytuje biomechanický efekt. Pod ich vplyvom sa zlepšuje metabolizmus v tkanivách a svaloch, uvoľňuje sa svalový spazmus, eliminujú sa zápalové procesy a začínajú regeneračné procesy. Ultrazvuk je schopný preniknúť do hĺbky 6 centimetrov, čo zaisťuje maximálny terapeutický účinok počas zápalu.
 • Magnetoterapia je efekt nízkofrekvenčných magnetických polí. Pod ich vplyvom dochádza k väzbe a odstraňovaniu voľných radikálov, ktoré sa podieľajú na tvorbe oblasti zápalu a opuchu.
 • Bahenná terapia sa používa na mnohých špecializovaných klinikách a rezortoch zapojených do rehabilitácie pacientov s problémami pohybového aparátu..

Výber fyzioterapie vykonáva fyzioterapeut, zvyčajne je predpísaných 5 až 10 rôznych sedení.

Technika manuálnej terapie je hlboký vplyv na stavce krčnej chrbtice dlaní špecialistu. Kvalifikovaný chiropraktik môže umiestniť disky, ktoré odišli, súčasne uvoľniť svalové napätie a eliminovať opuch. Pri výbere špecialistu na manuálnu technológiu musíte dôverovať iba kvalifikovaným lekárom, pretože akékoľvek neprofesionálne hnutie môže zosilniť bolesť.
Chirurgický zákrok pri prietrži krčnej chrbtice

Operácia kýly krčnej chrbtice sa vykonáva pri absencii očakávaného výsledku počas šiestich mesiacov liečby terapeutickými metódami a so znížením anatomickej medzery medzi stavcami o viac ako jednu tretinu normálnej výšky. Operácie sa uskutočňujú okamžite s úplnou kompresiou miechy a so závažným radiálnym syndrómom. Bolo vyvinutých niekoľko chirurgických zákrokov..

 • Discectómia - odstránenie prietrže krčnej chrbtice s následným formovaním počas operácie pevného spojenia dvoch susedných stavcov.
 • Mikrochirurgické operácie sa vykonávajú pomocou lasera alebo endoskopu. Keď sa vykonávajú, neexistuje veľká trauma, doba zotavenia je rýchlejšia a pracovná kapacita pacienta je úplne obnovená.

Po úspešnom chirurgickom zákroku musí pacient dodržať obdobie zotavenia, po dobu 6 mesiacov je potrebné čo najviac chrániť chrbticu. Je zakázané vykonávať aktívne športy, náhle pohyby, vzpieranie, jazdu v automobiloch 2 mesiace.

Ľudové lieky

Alternatívne recepty na liečbu prietrže by sa mali používať iba v kombinácii s prostriedkami a metódami predpísanými ošetrujúcim lekárom. Nedostatočná terapia zameraná konkrétne na odstránenie bolesti a zabránenie privretia nervov v akútnom období môže viesť k veľmi nepríjemným následkom. Recepty babičky preto nemôžu byť všeliekom na chorobu, ale pomôžu zmierniť bolesť a napätie.

 • Kalanchoe - list rastliny sa uvoľní z filmu a aplikuje sa na prietrž na krku, upevní sa omietkou. Zmeňte postup na noc na neurčitý čas.
 • Pomáhajú zlepšovať mikrocirkuláciu olejových tkanív z brezových listov, hypericum a koreňov hlbinnej kosti. Listy brezy alebo ľubovníka bodkovanej trávy naplnia sklenenú misku takmer na vrchol, nalejú rastlinný alebo kukuričný olej a trvajú na tom asi dva týždne. Potom sa prefiltruje a pravidelne sa vtiera do krku. Olej z hliadky sa pripravuje trochu inak - zoberú 50 gramov nasekaných koreňov, nalejú pol litra oleja, trvajú na tom, aby do zmesi pridali lyžicu jedľového oleja, štvrtinu šálky ricínového oleja a jednu tretinu pohára mletého ruženca. Trvajte na ďalších dvoch dňoch, namáhaní a použití ako brúsenie.
 • Medzistavcová kýla krčnej chrbtice sa lieči aj pomocou alternatívnych receptov určených na vnútorné použitie. Takéto recepty zahŕňajú tinktúru saberfish, ktorú je možné pripraviť samostatne. Tri litre bylín sa nalejú do litrovej nádoby, nalejú sa do dobrej vodky a nechajú sa vylúhovať po dobu až dvoch týždňov, počas ktorých sa produkt pravidelne mieša. Napätý liek sa konzumuje 30 gramov pred jedlom až 3-krát denne. Musíte piť, kým liek neskončí, potom si na mesiac urobia prestávku, pripravia novú dávku lieku a znova ho vypijú..

Najúčinnejšie metódy tradičnej terapie, fyzioterapia, fyzioterapia, ľudové recepty nebudú prínosom bez dodržiavania zásad zdravého životného štýlu. Pravdepodobnosť úplného vyliečenia sa zvyšuje s odmietnutím nezdravých návykov, pričom sa zachováva vyvážená strava so zahrnutím dní nalačno a prevažujúcim používaním rastlinných potravín. Po celý život sa pacientovi odporúča vykonávať súbor terapeutických cvičení zameraných na obnovenie a udržanie normálnej pohyblivosti kĺbov. Preventívne opatrenia prijaté na prevenciu komplikácií budú mať priaznivý účinok nielen na chrbticu, ale aj na celé telo.

Príznaky krčnej prietrže, liečba

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej časť štruktúry spájajúcej dva stavce presahuje tento kĺb. Tento výčnelok sa uskutočňuje v smere, v ktorom sú umiestnené prvky nervového systému, miecha a nervy odchádzajúce z neho, ako aj veľké cievy, ktoré živia mozog. Hustá hmota deformovaného disku, ktorá pritláča tieto orgány, môže narušiť krvný obeh v nich. To spôsobuje charakteristické príznaky..

Kýla krčnej chrbtice je nebezpečné ochorenie, ktoré vyžaduje rýchlu diagnostiku a liečbu. Účel liečby: opraviť vyčnievajúcu časť miechy vo vnútri nej a umožniť periférnym štruktúram obnoviť bariérovú bariéru. Ak zistíte tento stav v skorých štádiách a začnete ho liečiť, má konzervatívna terapia dobrý účinok. Inak, s cieľom odstrániť syndróm bolesti a obnoviť kvalitu života, je potrebné uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Aj keď sa toto vyšetrovanie, vzhľadom na súčasné zručnosti chirurgov a ich vybavenie, vykonáva pomerne rýchlo a ľahko, nemali by ste čakať, kým sa jej výpoveď neobjaví.

Čo je medzistavcová prietrž

Miecha nie je integrálnou štruktúrou. Pozostáva z 34 stavcov, z ktorých 24 je pohyblivo spojených pomocou niekoľkých kĺbov (1 veľký - medzi telami a pár menších, medzi procesmi stavcov). Zostávajúcich 10 je krížová kosť a chvostová kosť, 5 spolu zvarených a zmutovaných stavcov.

Krčná chrbtica je najmobilnejšia zo všetkých: musí držať hlavu a otáčať ju rôznymi smermi. Toto je povolené vďaka nasledujúcim vlastnostiam tohto segmentu:

 • Ohyb je vydaný v tvare písmena C smerom dopredu. To je dôležité pre držanie dosť ťažkej lebky. Pomáhajú v tom aj ligatúry, ktoré sú v tomto segmente mnohé..
 • Hrudníková časť po krčku je tiež konvexná, ale jej ohyb je nasmerovaný opačným smerom. Zaťaženie je teda okamžite rozdelené na 2 osi.
 • Prvé 2 stavce nie sú ako ostatné: prvý sa podobá krúžku, ktorý sa točí okolo výstupku druhého stavca. To vám umožní kývnuť hlavou, nakláňať ju dozadu a dopredu a do strán.

Akýkoľvek krčný stavca je špongia, ktorá sa skladá z jednotlivých kostných lúčov. Všetky stavce, s výnimkou prvých dvoch krčných, pozostávajú z valcového tela, z ktorého úzke oblúkové polkruhy vyčnievajú sprava a zľava a od nich sa odchyľuje 7 procesov: 2 po stranách, 2 hore, 2 dole a 1 späť. To je to, čo vidíme u ľudí: tvorí obrys chrbtice a je možné to cítiť (a u ľudí bez ťažkej obezity - a vidieť to). Tie stavce, ktoré sa pohybujú hore a dole, tvoria plné kĺby. Keď sú tieto kostné kĺby zablokované, nastáva skolióza, nestabilita stavcov, drvenie v chrbte. Situácia s nerovnomerným zaťažením na rôznych stranách chrbtice a „uvoľnením“ medzirastových kĺbov vedie k rozvoju prietrže medzistavcových platničiek..

Medzi stavcami je tiež spoj, ale pohyby v ňom sú minimálne: horná stavca sa môže tlačiť buď na prednú alebo na zadnú časť tela ležiaceho „suseda“, takže sa vzdialenosť zväčšuje buď medzi zadnými polovicami stavcov alebo medzi jej prednými časťami. Takže sa človek môže nakloniť dopredu alebo dozadu.

V opísanom spoji medzi stavcami je „vinník kýly“ - medzistavcový disk. Skladá sa z želatínovej (želatínovej) konzistencie centra - buničitého jadra, obklopeného prsteňom hustého tkaniva šľachy nazývaného „vláknitý prsteň“. Želatínové jadro je potrebné na zaistenie tlmenia pri pohybe stavcov. Je schopný sa mierne pohybovať v rôznych smeroch, prispôsobovať sa meniacemu sa smeru gravitácie. V jeho strede je malá dutina s priemerom 1 - 1,5 cm 3.

Vláknitý kruh sa skladá z hustých vlákien spojivového tkaniva, ktoré sú vzájomne prepletené rôznymi smermi. Jeho centrálne vlákna ležia voľne a postupne prechádzajú do kapsuly buničitého jadra. Na periférii sú vlákna vláknitého prstenca veľmi husto umiestnené a rastú do okraja kosti horných a dolných stavcov. Okrem toho je v cervikálnej oblasti zadná polovica kruhu slabšia ako predná a samotný disk neoddeľuje stavce po celom tele..

Celý stavcový disk sa živí nasledovne: so zväčšujúcou sa medzerou medzi stavcami sa rozširuje ako špongia, priťahuje kyslík a potrebné látky zo susedných tkanív. Keď sa medzera zníži, disk sa stlačí a odpadové produkty získajú vlastný metabolizmus. Tieto javy sa vyskytujú iba pri pohyboch a čím väčší je ich objem, tým lepšie sa podáva disk. S vekom sa jej výživa zhoršuje v dôsledku zhoršenia prieniku látok do štruktúry a naopak, ale tento proces sa zreteľne urýchľuje nečinnosťou alebo vykonávaním monotónnych pohybov. Potom sa vláknitý prsteň, ktorý nemá potrebné látky, stáva tenším a vytvára oblasť so zníženým tlakom, v ktorej sa vlní želatínové jadro, ktoré sa stalo hustejším. Pri pohybe oslabeného prstenca do strany tvorí jadro prietrž. A ak pred jej vyčnievaním v intervale medzi stavcami môže byť situácia ešte napravená najprv vytvorením mieru pre disk a následným poskytnutím dostatočnej výživy, potom po objavení sa prietrže, najmä ak sa v procese zahrnú stavcové kosti, rastie namiesto nariedeného disku, je ťažšie to urobiť. Okrem toho potrebujeme jasný plán takýchto opatrení..

Ako už bolo povedané, vláknitý prsteň je v zadnej časti slabší od začiatku. Zadná časť je časťou, z ktorej odchádzajú polkruhy oblúkov. Medzi ňou a stavcom je kruhová diera. Všetky také priestory stavcov sú spojené do jedného kanála, v ktorom je umiestnená miecha. Z tejto časti centrálneho nervového systému miechové nervy opúšťajú orgány opúšťajúce miechový kanál cez otvory medzi bočnými procesmi stavcov. Pri vypuknutí môže vláknité jadro vytlačiť jednu z týchto štruktúr nervového systému, čo je veľmi nebezpečné, pretože je to z krku, ktorý prikazuje dýchať, udržiavať krvný tlak a srdcové funkcie. V oblasti 5., 6. a 7. stavcov majú otvory, ktorými výstupy miechových nervov vystupujú, trojuholníkový tvar, čo na tomto mieste uľahčuje drvenie koreňov. Preto je hernia c5 c6 najbežnejšia.

Okrem toho v krčnej oblasti blízko stavcov prechádza stavcová artéria, ktorá prenáša krv do drene oblongata a zadných častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za videnie, rovnováhu a sluch. Vláknité jadro, ktoré sa stalo prietrží, ju môže zraniť. Vyskytujúce sa príznaky potom naznačujú poškodenie oddelení, ktorých prívod krvi je narušený.

Prečo sa vyvíjajú medzistavcové prietrže?

Vypuknutie pulpózneho jadra medzi krčné stavce sa vyskytuje u 5 ľudí z 10 000 obyvateľov, najčastejšie u mužov nad 60 rokov. Na túto chorobu sú najviac náchylní vodiči, atléti (boxeri, plavci, basketbalisti, zápasníci), tanečníci..

„Podiel“ tohto oddelenia predstavuje iba 8% všetkých medzistavcových prietrží: väčšina z nich je lokalizovaná v bedrovej, najviac „zaťaženej“ časti..

Choroba je spôsobená:

 • osteochondróza - stav, pri ktorom je podvýživa vláknitého kruhu medzistavcovej platničky, v dôsledku ktorej je vysušená, zdeformovaná, krehká;
 • spondylóza - zápal kĺbu medzi procesmi horných a dolných stavcov. V dôsledku tejto patológie dochádza k nesprávnemu rozdeleniu záťaže na medzistavcové platničky;
 • náhly pohyb krku;
 • časté poranenia krku;
 • monotónne pohyby krku alebo ich nájdenie v nepohyblivom a nepohodlnom stave. Toto zvyčajne sprevádzajú odborné činnosti..

Rizikové faktory výskytu medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice možno nazvať:

 • choroby chrbtice: ankylozujúca spondylitída, tuberkulóza alebo iná spondylitída;
 • konštantná, chronická dehydratácia, keď do tela vchádza menej tekutín, ako stráca: so zvykom piť trochu vody, pracovať v horúcej predajni, choroby, ktoré spôsobujú stratu tekutín s hnačkami, dýchavičnosťou, horúčkou;
 • nesprávne držanie tela;
 • metabolické poruchy spôsobené endokrinnými chorobami alebo nedostatočným príjmom potrebných látok;
 • fajčenie, keď všetky telesné tkanivá bez výnimky trpia nedostatkom kyslíka;
 • abnormality krčných stavcov;
 • fyzická nečinnosť;
 • práca s vibráciami.

Znaky patológie

Počiatočné príznaky kýly krčnej chrbtice sú nasledujúce:

 • v krku sa pravidelne vyskytujú nepríjemné pocity;
 • človek nemôže dosiahnuť svojej hrudnej kosti pomocou brady. Počas tohto testu môže byť krk mierne zatiahnutý, ale nesprevádza ho bolesť hlavy alebo silné nepohodlie;
 • ak je hlava ostro otočená do strany, v krku je kŕč.

Progresia choroby vedie k objaveniu sa príznakov, ktoré závisia od miesta prietrže:

lokalizáciapríznaky
Medzi prvým a druhým stavcomPorážka disku tejto lokalizácie vedie k:

 • bolesti hlavy v jednej polovici hlavy;
 • závrat
 • poruchy spánku;
 • psychóza;
 • hučanie v ušiach;
 • narušená koordinácia pohybov
Medzi druhým a tretím stavcomOdtiaľ pochádza inervácia a prísun krvi do očí, jazyka, na čelo. Preto sú príznaky poškodenia tohto oddelenia nasledujúce:

 • „Husacie hrbole“ pred očami;
 • potenie hlavy;
 • bolesť hlavy;
 • torticollis;
 • zhoršenie chuti;
 • depresívny stav;
 • nervozita;
 • záchvaty paniky;
 • pocit plazivých husacích hrčiek
Medzi tretím a štvrtýmOdtiaľ pochádza nervový koreň, ktorý inervuje líca, zuby, vonkajšie ucho a tvárové kosti. Jeho zovretie vedie k rozvoju:

 • oslabenie zápachu;
 • sluchové postihnutie;
 • zrakové postihnutie;
 • trigeminálna neuralgia
Medzi štvrtým a piatym stavcomOdtiaľ pochádza inervácia nosa, pier, úst. Jeho porušenie vedie k výskytu takýchto príznakov:

 • ochrnutie tvárových svalov na jednej strane;
 • bolesť hlavy;
 • časté choroby uší;
 • neustále sa opakujúce choroby nosa;
 • neschopnosť zdvihnúť natiahnuté ruky;
 • je ťažké nakloniť krk do strany a dozadu;
 • slabosť v ohybe-predĺženie ramena
Kýla 5 a 6 stavcaV intervale medzi týmito stavcami je koreň, ktorý inervuje hlasivky, hltan a hltan. Je stlačený:

 • chrapot;
 • pocity cudzieho tela v hrdle;
 • časté očné choroby;
 • hrdla s konštantnými bolesťami;
 • opakujúce sa choroby ústnej dutiny;
 • znecitlivenie a mierne chvenie rúk;
 • porušenie funkcie flexie-predĺženie zápästia;
 • môže dôjsť k ochabnutiu zápästia;
 • brnenie, pálenie alebo znecitlivenie na vonkajšom povrchu predlaktia;
 • slabosť bicepsov na ramene;
 • bolesť v ramene, ktorá siaha od ramenného kĺbu po palec
Poškodený disk medzi 6 a 7 stavcamiZ tohto intervalu dochádza k inervácii svalov krku a ramien a tiež sa inervujú mandle. Porušenie koreňa vedie k vývoju:

 • lapanie po dychu
 • chrapot hlasu;
 • krúpy;
 • chronický kašeľ;
 • slabosť tricepsu;
 • mravčenie a pálenie, zostupovanie po chrbte ruky dole k prostrednému prstu
Medzistavcové platničky medzi siedmym krčným a prvým hrudným stavcom trpeliOdtiaľ pochádza inervácia štítnej žľazy, lakťov a oblasti ramien. Po stlačení tohto koreňa sa objavia nasledujúce príznaky:

 • bolesť ramena alebo ramena;
 • častá bronchitída;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • častá artróza, burzitída;
 • „Letargia“ potrasenia rukou;
 • pocit „bavlny“ ruky, viac v oblasti ruky;
 • môže dôjsť k porušeniu jemných pohybových schopností ruky;
 • citlivosť sa líši od lopatky po malíček

Tieto príznaky sa nelíšia od príznakov nádoru alebo zápalu koreňov miechy, ako aj od osteochondrózy tohto oddelenia. Tieto patológie sa dajú rozlíšiť podľa magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie krčnej chrbtice.

Pri existujúcej diagnóze „osteochondrózy krčnej chrbtice“ sa môže tiež vyskytovať hernia, pretože na pozadí liečby tohto ochorenia nedochádza k zlepšeniu alebo sa stav zhoršuje..

Aká je diagnóza

Pred predpísaním liečby sa musí potvrdiť kýla krčnej chrbtice. U tejto osoby by mal neurológ vyšetriť. Stanovením reflexov zo šliach rúk a citlivosti horných končatín určí lekár polohu poškodeného nervového koreňa a na základe výsledkov štúdie na mape bude môcť neskôr vyhodnotiť účinnosť liečby..

Potvrďte, že diagnóza môže slúžiť len na pomocné štúdie:

 1. X-ray chrbtice. Toto je najdostupnejší typ štúdie, ale v prípade medzistavcovej prietrže môže naznačovať iba nepriame príznaky patológie..
 2. Magnetická rezonancia. Toto je štúdia, ktorú nie je možné použiť, ak sa v tele nachádzajú kovové protézy alebo kardiostimulátor, pretože sa „vykonáva“ pomocou veľkého magnetu. Podľa jeho výsledkov je prietrž diagnostikovaná..
 3. CT sken. Ide o röntgenovú štúdiu, ktorej kontraindikáciou je gravidita a kŕmenie, čo diagnózu nezhorší ako predchádzajúca. Lepšie „vidí“ kosti, zatiaľ čo MRI je informatívnejšia z hľadiska vizualizácie mäkkých tkanív. Pretože pri hernii je to v zásade rovnocenné, zamerajte sa na tomografiu predpísanú ošetrujúcim neurológom.
 4. Myelogram. Toto je kontrastná röntgenová štúdia, ktorá vám umožňuje vyhodnotiť stupeň zúženia kanála, ktorým prechádza miecha. Kontrastné médium sa vstrekne vpichom medzi stavce. Tento typ diagnózy sa vykonáva podľa prísnych indikácií..

Liečba chorôb

Neurológ, ktorý sa zameriava na údaje z inštrumentálnych vyšetrení, ako aj na výsledky získané počas vyšetrenia pacienta, by mal povedať, ako liečiť prietrž. Rozhoduje sa, či nasmeruje osobu na konzultáciu s neurochirurgom a začne sa pripravovať na chirurgický zákrok, alebo v tomto prípade nedochádza k výraznému narušeniu krvného obehu v mozgu, čo dáva pol roka na liečbu prietrže bez chirurgického zákroku. Ak počas týchto 6 mesiacov nedôjde k zlepšeniu alebo, horšie, k zhoršeniu stavu, príznakom zhoršenia krvného zásobovania mozgu, rada neurochirurgov rozhodne o potrebe a type zásahu. Viac o tom neskôr. Teraz hovorme o metódach konzervatívnej liečby.

Konzervatívne zaobchádzanie

Pozostáva z niekoľkých „veľrýb“ zameraných na:

 1. zlepšiť výživu vláknitého kruhu chorého disku;
 2. uvoľniť svaly na krku stiesnené počas tejto patológie, aby sa zabezpečila rovnováha chrbtice v súčasných podmienkach;
 3. spevniť celý objem svalov krku tak, aby držali krk v správnej polohe a bránili mu v pohybe smerom k slabším svalom;
 4. odstráňte bolesť, ktorá bráni stavcom v zaujatí normálnej polohy.

Na tento účel sa používajú nasledujúce typy liečby..

režim

V prvom týždni je nevyhnutné nosiť Shantsov golier alebo podobné upevňovacie ortézy (napríklad Philadelphia alebo jej modifikácie). Je to alternatíva k odpočinku na kýlu medziobratlových platničiek iných oddelení, ktorá je potrebná na to, aby sa „chorý“ disk mohol začať zotavovať a odobrať buničité jadro späť.

Krk môže byť odstránený iba vtedy, keď bolesť v krku a pažiach pominula. Náhle to nestojí za to. Najprv sa oplatí skúsiť ho odstrániť, keď spíte, a potom sa osprchovať. Po neprítomnosti bolesti môžete skúsiť odstrániť západku vo dne. Aktívne točte hlavou a masírujte si krk potom, čo to nestojí za to..

Keď sa kúpite, z dôvodu nefyziologickej polohy krku sa oplatí počkať 3 až 4 týždne po celú dobu sprchovania..

Liečba drogami

Spočíva v užívaní týchto liekov:

 1. Protizápalové (zmierňujú bolesť odstránením zápalových enzýmov). V priebehu prvých 3 až 5 dní sa najlepšie užívajú vo forme injekcií (jedná sa o diklofenak, analgin, denebol), potom sa prechádzajú na užívanie týchto liekov vo forme tabliet (ibuprofén, meloxikam, nimesil)..
 2. Svalové relaxanciá (relaxačné svaly). Sú to lieky, ktoré odstraňujú kŕče iba „sviazaných“ svalov. Sú to Tizalud, Midokalm, Tolperizon, Sirdalud. Najskôr sa predpisujú vo forme intramuskulárnych injekcií. potom prepnite na tabletky.
 3. Preparáty pre křupavku. Sú to „Arthra“, „Don“, „Structum“ a ďalšie drogy. Musia sa odobrať najmenej šesť mesiacov, aby sa začal proces obnovy vláknitého prstenca disku.
 4. Ak sa zaznamená ťažká slabosť, znížená citlivosť alebo pálenie v ramene, môže byť užitočná blokáda postihnutého segmentu novokainom doplneným o glukokortikoidy. Tento postup by sa nemal opakovať častejšie 3 až 3-krát za 2 mesiace liečby.

Fyzioterapeutické metódy

Na liečbu kýly krčnej chrbtice sa odporúčajú nasledujúce fyzioterapeutické metódy, ale - po 7 dňoch od začiatku liečby, keď už neexistuje bolesť:

masáž

Masáž herniou by sa mala robiť s veľkou opatrnosťou po 7 dňoch od začiatku liečby a len s veľmi kvalifikovaným odborníkom, ktorý nielenže dokáže uvoľniť sprísnené a zmiernené oslabené svaly, ale tiež neprichytiť stavcovú tepnu alebo miechu. Ak takýto odborník nemá na mysli, je lepšie sa obísť bez tohto postupu..

Manuálna terapia

Tento typ liečby, rovnako ako pri fyzickej terapii prietrže, v rukách profesionálov, je skutočne schopný obnoviť chrbticu. Kompetentný manuálny terapeut nikdy nebude postupovať bez toho, aby mal možnosť oboznámiť sa so zobrazením MRI alebo CT pacienta. Podľa nich bude vedený, kam by jeho úsilie malo smerovať k náprave situácie..

fyzioterapia

Cvičenia s herniou krčnej chrbtice sú rozdelené do troch období. V prvom akútnom stave, ktorý trvá prvých 7 dní od začiatku liečby, je možné vykonávať iba dychové cvičenia na bráničné dýchanie..

Po týždni môžete cvičenia rozšíriť. Stále nemôžete hýbať krkom, ale musíte začať posilňovať svaly rúk. Za týmto účelom vyrobte:

 • kruhové pohyby s kefami;
 • zaťaté ruky v päste a zaťaté päste;
 • kruhové pohyby v lakťových kĺboch;
 • flexia lakťa.

Gymnastika s kýlou po 2 alebo viacerých týždňoch od začiatku liečby pozostáva z takých cvičení, ktoré posilňujú korzet svalu krku:

 • ľahnite si na chrbát a zatlačte chrbát hlavy na gauč;
 • z tej istej polohy pritlačte na čelo lekára alebo asistenta;
 • ležiac ​​na bruchu, pritlačte si čelo na pohovku;
 • z predchádzajúcej polohy musíte zatlačiť zadnú časť hlavy na ruku asistenta;
 • teraz musíte zatlačiť ruku asistenta, potom čelom, potom chrbtom hlavy (ale nie v plnej sile), z miesta na sedenie;
 • tiež sedí, ale položte kefy na stôl, zdvihnite a spustite plecia;
 • z miesta na sedenie, ruky voľne ležia na kolenách, pomaly otočte hlavu teraz doprava, potom doľava a postupne zvyšujte uhol rotácie;
 • ďalším krokom bude naklopenie hlavy doľava a doprava a potom tam a späť;
 • postavte sa na nohy, ruky voľne visia pozdĺž tela, chrbát je rovný. Postupne sklopte hlavu a snažte sa bradu dostať na hruď.

Majte na pamäti, že ak zaznamenáte bolesť, závrat alebo akékoľvek nepríjemné príznaky, prestaňte cvičiť..

Dodatočné terapie

Naozaj pomôcť pri liečbe hernie hirudoterapie (liečba pijavice), akupunktúra, rovnako ako metóda postisometrickej relaxácie - cvičenia vykonávané špeciálnym spôsobom, so špecialistom na fyzioterapiu.

Chirurgické ošetrenie

Plánuje sa operácia na odstránenie kýly krčnej chrbtice:

 • príznaky obehových porúch mozgu. Je to závrat, bolesť hlavy, zhoršený sluch, zrak, zápach;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • prítomnosť veľkých sekvestrov (oddelené fragmenty buničitého jadra) v stavovcových kanáloch.

Kýla sa odstráni jednou z nasledujúcich metód:

 1. Predná discektómia a osteosyntéza. Na prednej časti krku sa urobí rez asi 3 cm dlhý. Tkanivá z neho odlupujú: orgány, krvné cievy, svaly, nervy, ktoré sa pohybujú nabok. Ďalej sa uskutoční odstránenie časti disku, ktorá tlačí na štruktúru nervového systému. Vo výslednej dutine je kostná hmota, ktorá zlúči 2 stavce spolu. Namiesto hmoty sa môže vložiť umelý disk, aby sa udržala pohyblivosť medzi stavcami.
 2. Back discectomy. V tomto prípade sa vykoná rez na zadnej strane krku. Svaly sú tlačené do strán tupým spôsobom (gázovým tampónom zovretým v zvierke alebo pinzetou), je odkryté kostné tkanivo stavcovského procesu, z ktorých niektoré bude potrebné odstrániť, aby sa zabezpečil prístup k disku. Ďalej je hernia disku odstránená a výstupné miesto bývalého upnutého miechového nervu v kostnom kruhu je mierne rozšírené.
 3. Mikroendoskopická discektómia. Toto je minimálne poškodenie tkanivovej operácie. Prístup je zabezpečený zozadu krku, ale manipulácia sa vykonáva pomocou malých nástrojov. Viditeľnosť chirurgického poľa je zabezpečená endoskopom - nástrojom s kamerou vloženou do rezu, zatiaľ čo na monitore sa zobrazuje „obraz“..

prevencia

Aby sa zabránilo medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • vyhnúť sa nepríjemným polohám hlavy;
 • pravidelne zahrievajte krk a pracujte pri počítači;
 • spať na tvrdej posteli (optimálne s ortopedickou matracou) s malým vankúšom;
 • držte chrbát rovno;
 • nepreťažujte chrbticu.

Ak sa objavia prvé príznaky patológie, neodkladajte liečbu až neskôr - okamžite kontaktujte neurológa.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
Počet ľudí, ktorí trpia vertebrálnou prietržou, rastie každý rok a choroba sa nekontrolovateľne stáva mladšou - u pacientov stredného veku a dokonca aj u mladých ľudí je možné pozorovať stále viac a viac patologických príznakov.
Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1].