loader

Hlavná

Hlava

Ako sa vysporiadať s metódou Bubnovského s herniou v krčnej chrbtici?

Svaly krku spočívajú na chrbtových svaloch, takže všetky cvičenia súvisiace s zaťažením zadných svalov ovplyvňujú cievy, ktoré živia mozog. Ide predovšetkým o všetky druhy ťahov. Starší ľudia môžu ťahače nahradiť ťahačmi.

Bolesť v krčnej oblasti, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, závraty, depresia, vegetatívno-vaskulárna dystónia - všetky tieto choroby sú nejakým spôsobom spojené s krčnou chrbticou. Obsahuje sedem stavcov, z ktorých hlavné alebo kultové sú C5-C6, pretože nesú celú hmotnosť hlavy. Čo sa stane v krčnej chrbtici, keď sa tu vyskytuje prietrž?

Cvičenie na krčnú chrbticu z Bubnovského

Medzistavcovým kotúčom je chrupavka 84% vody. Slúži ako tlmič nárazov a ako druh miechového ložiska. Chrupavka nemá svoje cievy a dostáva všetku vodu potrebnú na jej existenciu vďaka pumpovacej funkcii svalov. Ak v nich dôjde k stagnácii, prestanú fungovať, sú dehydratované a suchý disk, rovnako ako „ložisko bez mazania“, sa jednoducho rozpadne.

Poznamenávam, že rozptýlený disk nespôsobuje žiadne fyzické poškodenie, hoci neurochirurgovia sa o tom snažia presvedčiť chorých. Disková prietrž je hoblina z disku, ktorá bola vymazaná pohybmi krku disku a nahromadila sa pod väzmi chrbtice. Tento čip musí byť „zametaný“. Pomôžu to iba svaly, nie nôž alebo laser neurochirurga.

Krčková oblasť, okrem závažnosti hlavy, už neprenáša žiadne zaťaženie. Ale vo svojej štruktúre je to prechodná zóna od centrálneho mozgu k periférii, k mieche. Mozog dostáva výživu (krv) cez cievy prechádzajúce svalovou vrstvou tzv. „Golierovej zóny“. Ak niečo spomalí jej pohyb, objavia sa bolesti hlavy.

Počas mojej dlhoročnej praxe som urobil niekoľko záverov: nie je možné „skrútiť“ zhroutený disk, je zbytočné chirurgicky odstraňovať prietrž disku, pretože okrem nových zmien priľnavosti jaziev nie je na čo čakať. Okrem toho sú veľmi drahé a zďaleka nie sú bezpečné. Často dávajú iba dočasný účinok. V takom prípade musí osoba v každom prípade vykonať určité fyzické cvičenia, inak sa to ešte zhorší. Kýla sa bude opakovať. Po odstránení jedného z toho istého miesta, zvyčajne iného.

Zvyčajne sme do 60 rokov vyčerpali zdroj svalového tkaniva. A ak sú svaly, ktoré tvoria 40% tela, neaktívne, vznikajú hypoxické, ischemické, cievne a dystrofické stavy celého organizmu. Preto ľudia, ktorí „jedli“ tablety a už nemajú žiadny účinok a nechcú sa zmierňovať s bolesťami hlavy, často v kombinácii s bolesťou ramien, ramien, krku, odporúčam cvičenia, ktoré obnovujú prietok krvi vertebrálnymi tepnami.

Svaly krku spočívajú na chrbtových svaloch, takže všetky cvičenia súvisiace s zaťažením zadných svalov ovplyvňujú cievy, ktoré živia mozog. Ide predovšetkým o všetky druhy ťahov.

Starší ľudia môžu ťahače nahradiť ťahačmi. V každom dome je dobré mať pod stropom vodorovnú lištu alebo nejaký druh príslušenstva, ktorý ju nahrádza. Aj keď sa nemôžete zdvihnúť z dôvodu veku alebo nadváhy, použite vodorovnú lištu na iné účely. Napríklad k nemu pripevňujeme expandéry alebo gumové obväzy. Sedíme na stoličke alebo na podlahe a vykonávame trakčné pohyby k hrudníku a za hlavou.

Ak niekto nemá rozpínacie alebo gumové obväzy, urobte kliky z podlahy v klasickej verzii (opora na dlaniach a nohách rovných nôh) alebo v jednoduchej verzii s dôrazom na kolená. V takom prípade je potrebné zabezpečiť, aby bolo telo rovné a pri jeho tlačení sa dotýkalo celej roviny podlahy.

Slabí ľudia, ktoré ponúkam 10-krát päť push-upov. Urobili päť, chodili okolo stola, potom ďalších päť, a tak ďalej do 50. Každé z týchto cvičení využívame každé tri dni. Faktom je, že denné energetické zaťaženie toho istého svalu je nežiaduce, malo by sa odpočívať 48 hodín.

Zadné svaly dobre fungujú v kombinácii s ramennými svalmi počas cvičenia, ktoré nazývam „pílenie palivového dreva“. K pevnej podložke pripevňujeme rovnaký rozpínací alebo gumový obväz. Čím vyššia je podpora, tým lepšie sa vypracujú svaly krčnej chrbtice. Je potrebné vyskúšať, aby pohyb späť a dozadu fungoval aj späť.

Expandér môže nahradiť činky a vykonávať podobné cvičenia.

Pre svaly hrudníka, ktoré ovplyvňujú výživu mozgu, je tu cvičenie „pulóver“..

Ležiaci na podlahe alebo lepšie - na lavičke alebo v sede, s rovnými ramenami za našimi hlavami ťaháme váhu vpred a zastavujeme ju pred hrudníkom. Cvičíme s činkami, mali by mať takú váhu, že človek môže klesnúť za hlavu a zdvíhať sa na rovných rukách najmenej 12-15 krát.

Takže dnes tlačíme hore, zajtra pílime palivové drevo, deň po tom, čo zajtra vytiahneme činky alebo expandér.

Každý deň v našom programe je jedno cvičenie, ktoré robíme dlhodobo, 15–20 minút, čím sa zvyšuje mobilita pohybov. Potom množstvo pôjde do kvality.

A samozrejme ukončujeme hodiny nalievaním studenej vody. Ale ak vás trápia bolesti hlavy, zdvihnutie vedra a jeho prevrhnutie je dosť ťažké. Preto si vezmite kontrastnú sprchu, ktorej konečný bod bude 3 až 3 sekundy státie pod ľadovou vodou. To stačí na „spálenie“ tela. A za mesiac, dva alebo tri sa budete cítiť ako úplne iná osoba, publikoval econet.ru.

Sergey Bubnovsky "Zlepšenie chrbtice a kĺbov: metódy S. M. Bubnovského, skúsenosti čitateľov Bulletinu" HLS "

PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice: rady lekárov

Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna. Je potrebné si uvedomiť, že ostré zákruty hlavy môžu zosilniť bolesť. Aby sa krčka chrbtice nepoškodila, je lepšie ju pripevniť špeciálnym korzetom.

O medziobratlovej kýle

S vekom sa pravdepodobnosť prietrže niekoľkokrát zvyšuje. Staré zranenia negatívne ovplyvňujú stav stavcov v budúcnosti. Oslabený tón a slabá pohyblivosť tiež spôsobujú bolesť.

Pri hernii u pacientov sa vyskytujú tieto príznaky:

 • Bolesť medzi lopatkami, prechádzajúcimi v pokojnom stave od akútnej po bolesť.
 • Dizzy.
 • únava.
 • Ruky sa chvejú, prsty oslabia.
 • Je ťažké sa zamerať na akékoľvek podnikanie.

Ak sa vyskytnú takéto príznaky, musíte sa obrátiť na neurológa, ktorý vyšetrí pomocou ultrazvukového zariadenia a MRI. Takéto postupy môžu presne určiť objem a umiestnenie lézie..

Je taká gymnastika užitočná?

Každému lekárovi bude zrejmé, že je ťažké nájsť účinnejší spôsob prevencie tejto poruchy. Ak sa zistí prietrž, bude terapia založená na niekoľkých cvičeniach. Cvičebná terapia umožňuje obmedziť vývoj ochorenia, zlepšiť pohodu.

Špecialista zostaví zoznam cvikov chrbtice. Je neprijateľné, aby sa toto ochorenie nezávisle odstránilo, pretože v krku sa nachádza veľa tepien, ktoré zásobujú nervový systém užitočnými látkami. Ak urobíte chybu počas cvičenia, môžete očakávať negatívne následky.

Na čo sa fyzioterapia používa??

Cvičebná terapia - fyzioterapeutické cvičenia, ktoré sa používajú v mnohých prípadoch pri ochoreniach pohybového aparátu. Vzhľadom na to, že mnohé z týchto problémov sú sprevádzané zhoršením krvného obehu, ako aj čiastočnou degradáciou tkaniva, samotné lieky nemôžu.

Cvičebná terapia vám umožňuje zbaviť sa väčšiny symptómov prietrže a zlepšiť pocit pohody. Okrem toho sa pozoruje účinok:

 • Úľava od bolesti
 • Normalizácia krvného obehu a citlivosti v krku
 • Obnovenie svalového tonusu, posilnenie slabého svalového tkaniva, relaxácia nadmerne namáhaných oblastí krku
 • Zlepšenie flexibility chrbtice
 • Normalizácia koordinácie pohybov
 • Spomalenie progresie ochorenia a degradácie tkanív

Telesná výchova nemôže vylúčiť silnú bolesť a nie je schopná úplne vyliečiť prietrž, takže je súčasťou liečebného komplexu a nie je samostatnou metódou na riešenie problému. Ale ak sa nevyhnete cvičeniu, choroba sa môže výrazne rozvíjať až po komplikácie. Dôrazne sa odporúča oboznámiť sa s radom terapeutických cvičení..

Keď je gymnastika lepšia ako operácia?

Prietrž v krčnej chrbtici spôsobuje myalgiu ťažko. Porucha bude možné zastaviť užívaním liekov, ktoré eliminujú opuchy. Ak lieky a ľudové lieky zlyhajú, používajú sa lieky proti bolesti na báze hormónov.

Na rýchle odstránenie myalgie sa do zapálenej oblasti vstrekujú lieky. Po zastavení sa predpisujú chondoprotektívne lieky, ktoré pomôžu obnoviť normálnu vzdialenosť medzi stavcami.

Trakčný postup zlepšuje mechanickú funkčnosť chrbtice. Ak budete postupovať podľa pokynov, bolesť rýchlo zmizne. Trakciu vykonávajú kvalifikovaní maséri. Ak to urobíte sami, môžete mať vážne problémy..

Ak metódy konzervatívnej liečby nepomáhajú, vykoná sa chirurgický zákrok.

Cvičebná terapia pomáha zbaviť sa bolesti a zabudnúť na exacerbácie. Skúsení lekári vytvárajú a rozvíjajú tréning krku na zvládanie porúch pohybového aparátu. Efektívny program vyvinutý odborníkom s názvom Bubnovsky.

Komu sa FLC neodporúča?

Niekedy sú kontraindikované profesionálne cvičenia na kýlu chrbtice, preto je niekedy potrebné opustiť cvičebnú terapiu. Uvádzame zoznam kontraindikácií pre vykonávanie gymnastiky: silná bolesť v krku, osteochondróza, mozgová príhoda alebo infarkt, krvácanie.

príznaky

Zvýšené zaťaženie v priebehu času spôsobuje deštruktívne anatomické zmeny v krčných stavcoch. Prejavujú sa týmito príznakmi:

 • bolesť v oblasti krku, lopatiek a oblasti ramien;
 • únava;
 • závrat
 • chvenie horných končatín a zníženie svalového tonusu;
 • narušená koncentrácia;
 • znížená ostrosť zraku.

Drogová terapia poskytuje iba čiastočnú a dočasnú úľavu. Dlhší účinok sa dá dosiahnuť chirurgickým zákrokom. Najmenej traumatickou možnosťou je však terapeutické cvičenie.

Základné požiadavky na fyzioterapiu

Lekárska rada o tom, ako vykonať cvičenie prietrže krčnej chrbtice:

 • Nerobte náhle pohyby hlavy ani si nekrvácajte krk.
 • Ak pravidelne cvičíte na gymnastike, pozitívny výsledok nebude dlho očakávať.
 • Trvanie tried by malo byť najskôr 5-10 minút, postupne sa ich trvanie predlžuje.

Je dôležité zapojiť sa do bezbolestných cvičení. Pri prietrži v krčnej chrbtici môžu všetky nepríjemné príznaky naznačovať zápal alebo zhoršenie medzistavcovej platničky, preto je potrebné zastaviť cvičebnú terapiu.

Fyzioterapeuti odporúčajú pacientom cvičiť ráno. Toto je najlepší čas na fyzioterapeutické cvičenia zamerané na boj proti osteochondróze. Po jedle alebo pred spaním je cvičebná terapia nežiaduca.

Príprava tela

Gymnastika sústredenia sa musí robiť pravidelne, ale pred začiatkom cvičenia je potrebné zmierniť bolesť. Lekári zvyčajne predpisujú liek na bolesť, aby vyriešili tento problém, takže po niekoľkých dňoch môže pacient začať s tréningom.

Neodporúča sa začať triedy, ak:

 • Syndróm bolesti je príliš silný a bolesť nastáva pri najmenšom pohybe. V takýchto prípadoch lekári zvyčajne predpisujú najsilnejšie steroidné lieky, ktoré by mali zmierniť stav.
 • Keď sú poškodené iné časti chrbta pod krkom a bolesť je lokalizovaná na iných miestach
 • V prípade ťažkých zranení. V takých prípadoch musíte počkať na minimálnu opravu tkaniva, inak môžete len viac poškodiť

Lekári predpisujú vždy celý rad liekov, ktoré pomáhajú obnoviť organizmus, ale bez cvičenia majú menší účinok, pretože zlý krvný obeh neumožňuje normálnu distribúciu živín a liekov. V niektorých prípadoch lekári váhajú s predpísaním fyzioterapie, ale ide o čisto individuálne recepty.

Tipy na akútnu bolesť

Uvádzame zoznam cvičení na napínanie a relaxáciu chrbtice:

 • Je potrebné zaujať vodorovnú polohu, uvoľniť končatiny, ľahnúť si na 5 minút. Počas tohto obdobia je vhodné snažiť sa neobťažovať svaly.
 • V polohe na chrbte potiahnite chodidlá 5-10 krát dopredu a dozadu.
 • V polohe na sedenie sa nohy pomaly ohýbajú, držia podpätky na zemi a kolená tlačia na telo. Dosiahnite ich bradou a jemne roztiahnite chrbticu.
 • Narovnajte si nohy pri ležaní a striedavo potiahnite nohy k sebe najmenej 10-krát.
 • Ľahnite si na chrbát a roztiahnite ruky pod uhlom 45 stupňov s dlaňami hore. Potreba rýchlo sa ohnúť a uvoľniť lakťové kĺby 10-krát.

Cvičenie na remisiu

Počas remisie so silnou bolesťou bude možné zvýšiť zaťaženie chrbtice. Intenzita tréningu sa zvyšuje, ale rýchle pohyby a prenos ťažkej váhy môžu spôsobiť problémy..

Cvičenia sa vykonávajú nasledovne:

 • Musíte vstať, sklopiť ruky nadol, pomaly pritiahnuť hlavu k hrudníku a sklopiť boky. Iba hlava pracuje, ramená zostávajú nehybné.
 • Pomalá hlava sa otočí a natiahne sa svalové kĺby.
 • V horizontálnej polohe musíte zdvihnúť hlavu a držať 5-10 sekúnd.
 • Kruhové výkyvy sa vykonávajú hladko, ale intenzívne.

Činka cvičenie:

 • V polohe na chrbte musíte zdvihnúť hlavu a nohu vytiahnuť. Držte ho v tejto polohe po dobu 15 sekúnd. Potom musíte zmeniť nohu, urobiť 8-10 opakovaní.
 • V polohe na sedenie sú kolenné kĺby ohnuté, chodidlá sa neodtrhávajú od podlahy, nohy sa ohýbajú najprv doľava, potom doprava, takže telo sa trochu krúti..
 • Keď stojíte na všetkých štyroch, musíte sa otočiť chrbtom k podlahe, potom 4-8 krát v opačnej polohe.
 • Vodné procedúry pomáhajú vyrovnať sa s kýlami v rôznych častiach chrbtice. V bazéne je znížená záťaž na pohybový aparát, je tu nepohodlie, napätie.

Neustále cvičenia znižujú pravdepodobnosť rozvoja medzistavcových prietrží, osteochondrózy a ďalších nebezpečných patológií..

Pravidlá vykonávania telesnej výchovy

Gymnastika s vertebrálnou kýlou by sa mala vykonávať podľa určitých pravidiel:

 1. Kurzy by sa mali organizovať pravidelne a denne. Budete musieť vypracovať rozvrh a jasne sa riadiť touto každodennou rutinou.
 2. Trvanie a zložitosť tried by sa mali pravidelne zvyšovať. Prvá hodina bude najjednoduchšia, bude trvať niekoľko minút (2-5), v závislosti od bolesti a stavu tela. Ďalšie školenie by sa malo predĺžiť napríklad o 1 minútu každý deň a nakoniec dosiahnuť pol hodinu alebo viac
 3. Musíte jasne dodržiavať pokyny pre cvičenia. Je to lekársky postup a ďalší postup obnovy bude závisieť od správnosti jeho vykonávania.
 4. Najlepšie je robiť vylepšenú súpravu cvičení deň a deň a večer zanechávať iba relaxačné pohyby. Denne sa musí vyplniť 3 až 5 súborov
 5. Nezačínajte hodiny pred spaním a bezprostredne po jedle. Okrem toho sa snažte udržiavať diétu a dennú rutinu - pomáha telu rýchlejšie sa zotavovať v náročných podmienkach.

Pri akútnej bolesti postupujte podľa týchto krokov:

 • Všetky pohyby vykonávajte hladko a opatrne, snažte sa minimalizovať zaťaženie chrbtice a krku
 • Cvičenia sa vykonávajú iba pri sedení alebo ležaní na chrbte.

Na upevnenie krku môžete použiť golier korzetu.

Cvičenie na exacerbácie

Gymnastika s herniou krčnej chrbtice v akútnom období vyžaduje šetrné opatrenia. Počas nabíjania sa nemôžete hýbať hlavou. Odporúča sa nosiť špeciálne obojky, ktoré držia krčné stavce v rovnakej polohe. Mávanie rukami, ohýbanie lakťov, práca s ramenným pásom.

Tu je niekoľko cvičení:

 • Musíte sedieť na stoličke, položiť dlane na vaše boky, vykonávať kruhové pohyby ramenami najprv vpred, potom v opačnom smere. Cvičenie stimuluje prísun krčnej krvi.
 • Musíte sedieť na stoličke, zavesiť ruky. Najprv sa horné končatiny chovajú do strán, potom sa narovnávajú nad hlavou a potom opäť do strán v rovnakej úrovni s ramenným kĺbom..
 • Posaďte sa na stoličku, natiahnite ruky okolo tela, najprv sa otáčajte dopredu, potom hore. Potom roztiahnite ruky do strán. Cvičenie pomáha zlepšovať krvný obeh končatín, odstraňuje protézy v rukách.

príčiny

Bežnou príčinou cervikálnej prietrže je hypodynamia. Patológia sa vyvíja aj v dôsledku zranenia. Krčné stavce sú menšie ako bedrové a hrudné. Sú náchylné na vývoj prietrže, výčnelkov a osteochondrózy. Miechový kanál má tu malý priemer. Cez ňu prechádza veľké množstvo ciev, ktoré transportujú zmes kyslíka a živín do mozgu. Pohony v tejto časti sú malé. Pri neustálom zaťažovaní sa časom deformujú, stávajú sa tuhé a zakrývajú sa sieťou malých trhlín. Je to kvôli prolapsu buničitého jadra..

Bubnovsky cviky

Dr. Bubovsky odporúča vykonávať tieto cvičenia s prietržovou kýlou:

 • Sedieť na stoličke, narovnávať chrbát, musíte hladko posúvať hlavu nižšie k pleciam. Ak sa vyskytne bolesť, sklony sa zastavia. Ak to spôsobuje nepohodlie, nebudete musieť príliš natahovať krk. V dolnom bode je poloha fixovaná na niekoľko sekúnd, po čom sa hlava narovná, podobný hladký sklon sa vykoná v opačnom smere..
 • V rovnakej polohe sa musí hlava pomaly posúvať nahor a dozadu a pomaly sa nadýchať. Je potrebné opraviť polohu, v ktorej je pohľad nasmerovaný na strop. Po 3 sekundách musíte pomaly obnoviť počiatočnú polohu..
 • V podobnej polohe je hlava otočená doprava, 5-7 sekúnd. nemôžete sa pohybovať, potom sa rovnaký pohyb vykoná opačným smerom.
 • V podobnej polohe, bez namáhania chrbta, je hlava sklopená dolu, svaly krku sa uvoľňujú. Pokúste sa dostať na hrudník pomocou brady.

Tento liek je v našich rukách

A teraz podrobnejšie o tých istých siedmich magických cvičeniach gymnastického komplexu pre krk. Najprv si povedzme, čo je náznakom Bubnovského gymnastiky..

 • Sedavá práca;
 • Vystavenie sa systematickým stresovým situáciám;
 • Nesprávna výživa, ktorá prispieva k ukladaniu solí av dôsledku toho k výskytu osteochondrózy;
 • Nedostatok pravidelného cvičenia.

Aké problémy vyrieši každodenná gymnastika krku?.

 • Nedostatočná mozgová cirkulácia;
 • Stuhnutý krk;
 • Vertebrobazilárna insuficiencia - choroba spojená so zvieraním bazilárnej artérie;
 • migréna;
 • hypertenzia;
 • Uľahčenie a zrýchlenie rehabilitačného obdobia.

Tento zoznam predstavuje iba zlomok porúch, pri ktorých môžete dosiahnuť stabilnú remisiu a robíte gymnastiku podľa Bubnovského..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Psoriáza je systémové ochorenie, pri ktorom je postihnutá predovšetkým koža. Patologické reakcie tela je však možné šíriť aj do vnútorných orgánov a kĺbov.
POKYNY na lekárske použitie lieku ALFLUTOPRegistračné číslo: P N012210 / 01 zo dňa 26/26/2017.
Dávkovacia forma: Injekčný roztokÚčinnou zložkou prípravku je bioaktívny koncentrát z malých morských rýb (šprota severná (Sprattus sprattus sprattus), merlang čierny (Odontogadus merlangus euxinus), čierne more (Alosa tanaica nordmanni), sardely čierneho mora (Engraulis enccusicholysch)) následná deproteinizácia a delipidizácia.
Prvé príznaky ochorenia pečene sa často neberú vážne a vo všeobecnosti sa nezameriavajú na seba. A berúc do úvahy skutočnosť, že v súčasnosti sa rôzne druhy chorôb tohto orgánu významne rozšírili, táto okolnosť spôsobuje vážne problémy.