loader

Hlavná

Hlava

Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku

Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku je pomerne žiadaná, pretože ide o bežný zdravotný problém.

Medzistavcové platničky by mali zabrániť stavcom, aby sa navzájom otriasali a mali by hrať úlohu tlmičov nárazov, ako aj zabrániť poškodeniu koreňov miechy. V niektorých prípadoch sa však pri zraneniach, zápalových procesoch alebo metabolických poruchách môže medzistavcová platnička zdeformovať a môže sa vyskytnúť medzistavcová prietrž..

Medzistavcová prietrž je výstupok medzistavcového disku medzi stavcami. Takáto deformácia môže spôsobiť silnú bolesť, viesť k stlačeniu stavcovej artérie, adhézii v paravertebrálnych tkanivách a spôsobiť stenózu miechy. V dôsledku toho môže byť narušená inervácia malej panvy alebo končatín a je možné dokonca aj porušenie motorických funkcií. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné včasne liečiť medzistavcovú prietrž. V Nemecku je to možné v najlepších ortopedických centrách krajiny pod kontrolou popredných ortopedov.

Najčastejšie sa v lumbosakrálnej oblasti vyskytuje prietrž, ale môže sa tiež vyskytovať prietrž krčka a hrudníka. Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku zahŕňa účinné liečenie všetkých týchto typov prietrží.

Diagnóza medzistavcovej prietrže v Nemecku

Pred začatím liečby je potrebné presne diagnostikovať prietrž. Podľa smeru vyčnievania existujú hernie rôzne formy:

 • medián,
 • Paramedianní,
 • brušnej,
 • mediolaterální,
 • foraminal,
 • extraforaminal,
 • chrbtovej,
 • lebečnej,
 • chvostové.

Okrem toho môžu existovať úplné alebo čiastočné prietrže, sekvestrované a nesekvestrované.

Je veľmi dôležité určiť, koľko prietrže tlačí na miechu a nervové zakončenie..

Presná diagnóza v Nemecku zahŕňa predovšetkým CT alebo MTR. Tieto moderné techniky umožňujú presne určiť charakteristiky prietrže a zvoliť najúčinnejší liečebný plán pre chrbticu..

Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku: metódy

V Nemecku môže byť medzistavcová prietrž liečená konzervatívnymi alebo chirurgickými metódami..

Konzervatívne metódy

Konzervatívna terapia môže zahŕňať:

 • Liečba drogami. Spravidla sa používa protizápalová terapia. Môžu sa predpisovať kortikosteroidy. Používa sa periradikulárna terapia, pri ktorej sa liečivo podáva priamo na miesto poškodenia.
 • Fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Používa sa tiež na zlepšenie celkového zdravia. Trenie, hladenie prietrže, ako aj špeciálne cvičenia zlepšujú prietok krvi v oblasti deformácie.
 • Fyzioterapia. Použitie magnetoterapie, elektrická stimulácia dáva dobré výsledky..
 • Trakčná terapia. Jedná sa o odmeranú trakciu chrbtice pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré umožňuje oslabiť tlak stavcov na medzistavcovej platni a má dobrý analgetický účinok..

Skúsení ortopedi v Nemecku sa vždy snažia nájsť efektívny súbor liečebných metód na boj proti medzistavcovej prietrži. A iba ak je takáto terapia neúčinná, je predpísaný chirurgický zákrok.

Chirurgické metódy

Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku je indikovaná v prípadoch, keď sú nervové korene stlačené, čo vedie k močovej a fekálnej inkontinencii, zhoršenej motorickej aktivite, zníženej potencii a iným závažným problémom. Okrem toho sa chirurgické metódy používajú vtedy, keď konzervatívna liečba nevedie k zníženiu bolesti.

Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku sa vykonáva najmodernejšími chirurgickými metódami. Klasická discektómia, ktorá je v súčasnosti štandardnou chirurgickou metódou na liečenie medzistavcovej prietrže, už nie je prioritou. Liečba medzistavcových prietrhov sa v Nemecku vykonáva oveľa častejšie s použitím minimálne invazívnych metód..

V súčasnosti je najobľúbenejšou endoskopickou mikrodisektómiou. V tomto prípade je prístup na miesto poškodenia malým vpichom. Do punkcie sa vloží endoskop, ktorý prenáša jasný obraz chirurgického miesta. Všetky manipulácie sa vykonávajú pomocou mikrochirurgických prístrojov.

Takáto operácia má oproti tradičným mnoho výhod. Pacient to ľahšie znáša, rýchlejšie sa zotavuje a riziko komplikácií je v tomto prípade minimálne.

Môže sa použiť aj mikrochirurgické odstránenie medzistavcovej prietrže. Toto je ďalšia minimálne invazívna metóda, pri ktorej sa operácia vykonáva pomocou operačného mikroskopu. Veľké zvýšenie umožňuje čo najpresnejšie odstrániť prietrž a súčasne nepoškodiť nervové štruktúry miechového kanála..

Ako si vybrať kliniku na liečbu medzistavcovej prietrže v Nemecku

V Nemecku sa veľa kliník špecializuje na liečbu ortopedických chorôb a na liečbu medzistavcových kýly. Mnohé z nich majú medzinárodné oddelenia, ktoré pracujú so zahraničnými pacientmi. Avšak hojnosť zdravotníckych zariadení, z ktorých si musíte vybrať, vás môže zmiasť. Okrem toho je potrebné komunikovať s nemeckou klinikou a poskytnúť im všetky dokumenty súvisiace s predbežným vyšetrením v nemčine. Pre mnohých to znamená ďalšie ťažkosti..

Môžete sa však na nás obrátiť so žiadosťou o pomoc, potom sa postaráme o všetky zložité otázky a môžete myslieť iba na svoje zdravie..

Nájdeme kliniku, ktorá sa špecializuje na liečbu vašej choroby, vyberie najuznávanejšieho lekára, zariadi let, zabezpečí lekárskeho tlmočníka a nasmeruje vás, ako nezaplatiť za lekárske služby.

Máte záujem o liečbu medzistavcovej prietrže v Nemecku a chcete vedieť podrobnosti a opýtať sa na nuansy.?

Pošlite nám žiadosť o ošetrenie!

Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku

Liečba chorôb chrbtice vrátane kýly medzistavcových (medzistavcových) platní je prioritnou oblasťou nemeckej zdravotnej starostlivosti. Použitie inovatívnych metód a najnovších špičkových zdravotníckych zariadení umožňuje nemeckým odborníkom dosiahnuť vynikajúce výsledky v liečbe tejto veľmi častej choroby..

Na nemeckých klinikách sa prísne dodržiava zásada individuálneho prístupu ku každému pacientovi. Na základe výsledkov dôkladného vyšetrenia s použitím najnovšej generácie diagnostického vybavenia sa v Nemecku vyvíja optimálny program na ošetrenie kýly, ktorý zohľadňuje vek pacienta, celkový fyzický stav, závažnosť ochorenia chrbtice a prítomnosť sprievodných chorôb. Nemeckí lekári sa domnievajú, že celý priebeh liečby od začiatku do konca by mal byť čo najjemnejší..

Na nemeckých klinikách je liečba medzistavcových hernií spojená s veľkým počtom konzervatívnych techník a minimálne invazívnych zákrokov, ktoré pomáhajú dosiahnuť úspech tým, že sa vyhýbajú operácii chrbtice. Mnoho pacientov má predpísanú komplexnú konzervatívnu liečbu vrátane fyzioterapeutických procedúr, terapeutických cvičení, rôznych typov masáží, manuálnej terapie, akupunktúry, balneoterapie. Ošetrovanie rašeliny sa široko používa. Vynikajúce výsledky sa dosahujú pomocou kúpeľov Stanger, ktorých základným princípom je galvanizácia. V prípade poškodenia medzistavcových platničiek sa často používajú nechirurgické techniky. V prípadoch, keď fyzický stav pacienta neumožňuje použitie náročnejších terapeutických techník, môže dôjsť k zmrazeniu - zachovanie bolestivých nervových zakončení chladom. Pozitívny účinok pretrváva po celý rok. Stimulácia miechy (SCS) má podobný účinok. Obe metódy neodstraňujú príčinu bolesti, ale prispievajú k jej významnému zníženiu, čo pacientom umožňuje odmietnuť lieky a viesť aktívnejší životný štýl.

Najnovšie liečby spinálnej prietrže v Nemecku

Medzi inovatívne metódy patrí Ratzova epidurálna katetrizácia, ktorá eliminuje podráždenie nervových vlákien pomocou cielenej expozície lieku. Tenkým katétrom zavedeným do miechového kanála pod rôntgenovou kontrolou sa do postihnutého nervového koreňa dodávajú špeciálne liečivé roztoky s absorbovateľnými, protizápalovými a antiedematóznymi účinkami. V dôsledku osmotického účinku dochádza ku kontrakcii tkaniva, ktoré stlačuje nervový koreň. Zaťaženie chrbtice sa zníži, a tak sa odstráni hlavná príčina bolesti. Katéter sa inštaluje tri až štyri dni, počas ktorých sa uskutočňuje opakované podávanie liekov. Pozitívny výsledok takejto liečby prietrže v Nemecku sa môže objaviť v najbližších dňoch (menej často týždne) po ukončení liečby.

Posledný vývoj zahŕňa transkutánnu laserovú dekompresiu (PLDD), šetrnú metódu liečby chorôb medzistavcových platničiek. Pružné vlákno najtenšieho mikroplazéra sa zavedie do miechového otvoru cez prepichovaciu ihlu a pod kontrolu mikroskopického endoskopu vybaveného kamerou, ktorá zobrazuje obraz na monitore, sa privádza na postihnutý disk. Vplyv energie moderného diódového lasera vedie k odparovaniu (odparovaniu) častí disku, k zmenšeniu prietrže a následne k zníženiu kompresie nervových útvarov. Laserová energia tiež spôsobuje denerváciu receptorov bolesti na medzistavcovej platničke, transformáciu kolagénového tkaniva chrupavky (malé praskliny na medzistavcovej platničke sú uzavreté a znova stabilizované). Ihneď po zákroku môže pacient vstať a po niekoľkých hodinách môže byť prepustený z kliniky.

Medzi nechirurgické metódy na ošetrenie kýly chrbtice v Nemecku patrí chemonukleolýza - zavedenie papaínového enzýmu do disku na zriedenie obsahu kýly s následným odsatím. Nevyhnutným predpokladom na vykonanie týchto postupov je konzervácia diskovej membrány. Kurz nezahŕňa viac ako 4 injekcie (1 za týždeň). Obmedzenia fyzickej aktivity sa nevyžadujú. Alternatívou k enzymatickej chemonukleolýze môže byť použitie ozónu. Reaguje s kyslíkom, ničí tekutý obsah disku, spôsobuje zníženie objemu prietrže a dekompresiu nervových koreňov.

Metóda termokoagulácie (perkutánna termokoagulácia medzistavcových kĺbov, perkutánna intradiskálna termokoagulácia) využíva vplyv vysokých teplôt spôsobených termoprobe na postihnuté lézie na prerušenie toku bolestivých impulzov. Pacient pociťuje pozitívny účinok operácie priamo na operačnom stole. Extrakt je možný nasledujúci deň.

Perkutánna nukleotómia je posledný minimálne invazívny zásah, ktorý sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii. Účelom manipulácie je odstrániť časť medzistavcových platničiek, ktorá spôsobuje kompresiu nervových koreňov. Pod kontrolu röntgenového lúča sa do disku vkladá tenká dutá ihla, vodič. Ďalšiu fázu - skutočne odstránenie časti poškodeného disku - je možné vykonať mechanicky pomocou najjemnejšej špirálovitej rotačnej sondy (špirálová nukleotómia) a pomocou plazmy (metóda zrážania, chirurgia plazmy za studena). Bolesť zmizne okamžite po manipulácii. Pacient môže kliniku opustiť o niekoľko hodín. Účinnosť tejto metódy pri liečbe medzistavcovej prietrže v Nemecku je vyššia ako 85%. Rehabilitácia pri tomto type liečby sa nevyžaduje. Táto technika sa môže odporúčať pre malé kýly..

Pri kýlách veľkých medzistavcových platničiek rezistentných na konzervatívne metódy liečby je mikrodiscektómia v nemeckých klinikách široko používaná - spinálna chirurgia s otvoreným prístupom a celková anestézia. Avšak vďaka použitiu operačného mikroskopu a mikrochirurgických nástrojov je táto technika tiež minimálne invazívna. Táto operačná technika umožňuje odstrániť medzistavcové platničky malým rezom bez toho, aby došlo k poškodeniu okolitých tkanív. Pretože väčšina kĺbov, väzov a svalov zostáva nedotknutá, mikrodisektomická chirurgia nenarúša mechanickú štruktúru chrbtice pacienta.

V mnohých prípadoch sa pri chirurgickom odstraňovaní prietrže v Nemecku vykonáva laserové ožarovanie disku (laserová rekonštrukcia medzistavcových platničiek), aby sa urýchlil proces regenerácie a znížila pravdepodobnosť recidívy prietrže. Na konci operácie sa zavedie špeciálny gél, ktorý zabraňuje tvorbe adhézií. Po odstránení kompresie nervových štruktúr pacient okamžite prestane pociťovať bolesť a môže sa voľne pohybovať v rámci kliniky. Extrakt sa vyskytuje 3 až 7 dní po operácii. Účinnosť mikrodisektomického chirurgického zákroku dosahuje 90-95%.

Liečba kýly: Inovácia v Nemecku

Výskyt špecializovaných endoskopov pre chrbticu v poslednom desaťročí prispel k vzniku a rýchlemu vývoju novej časti neurochirurgie - endoskopickej chirurgie miechy. Nemecko je jednou z mála krajín na svete, kde sa na chirurgickú liečbu herniovaných diskov aktívne používa minimálne invazívny chirurgický zákrok, endoskopická mikrodisektómia. Táto metóda vďaka svojej účinnosti a bezpečnosti prevratila v prístupe k liečbe herniovaných diskov a stala sa referenciou v liečbe tejto patológie. Hlavnou výhodou endoskopickej chirurgie chrbtice v Nemecku v porovnaní s tradičným „otvoreným“ zákrokom je chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva minimálne invazívne, bez toho, aby sa kožná rezačka podrobila malému prepichnutiu mäkkých tkanív. Táto technológia vylučuje resekciu kostných štruktúr chrbtice, na priblíženie sa k obsahu miechového kanála sa cez prirodzené medzery v stavcoch vedie úzky endoskop (priemer 7 mm). Riziko pooperačných komplikácií je minimálne. Bolesť spravidla zmizne okamžite po operácii, za pár hodín sa môžete postaviť na nohy. Extrakcia je možná nasledujúci deň po operácii. Tento spôsob liečby medzistavcovej prietrže v Nemecku umožňuje rýchly návrat k profesionálnym činnostiam a športu. Podľa štatistík z rokov 2009 - 2010, pri výkone endoskopickej mikrodisektómie na nemeckých klinikách, percento úspešných chirurgických zákrokov chrbtice presiahlo 95%.

Ako viete, prietrže medzistavcových platničiek sa vytvárajú v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien na diskoch. Štandardné metódy liečby nemôžu vylúčiť proces degenerácie disku, iba spomaľujú, zastavujú ho a čiastočne eliminujú zmeny, ktoré sú s ním spojené. Radikálnym riešením problému je odstránenie opotrebovaného poškodeného disku a jeho nahradenie umelým implantátom. Moderné technológie používané v špecializovaných strediskách v Nemecku umožňujú realizáciu tohto plánu pomocou jedinečnej chirurgie chrbtice - protetiky medzistavcových platničiek. Použitie protézy umožňuje udržiavať pohyblivosť chrbtice. Dôležitým faktorom zabezpečujúcim účinnosť operácie je obnova výšky medzistavcových priestorov. Použitím tejto metódy môžete úspešne odstrániť príznaky choroby a chrániť susedné medzistavcové platne pred zvýšeným zaťažením a predčasným opotrebením. Technológia výroby protetických diskov sa neustále zdokonaľuje, stáva sa odolnejšou a odolnejšou. V súčasnosti najrozšírenejšie použitie v protetike získajú nemecké titánové implantáty. Metóda čiastočnej protézy je možná s odstránením iba vnútornej časti disku (jadra buničiny) a nahradením dvoma malými polymérnymi vankúšikmi. Pooperačné obdobie zahŕňa rýchlu rehabilitáciu a úplné obnovenie predchádzajúcej činnosti pacienta.

Vedecký výskum zameraný na nájdenie metód ovplyvňujúcich procesy vyskytujúce sa na disku viedli nemeckých vedcov k vývoju metód biologickej aktualizácie medzistavcových platničiek. Tento prístup je zameraný na odstránenie okamžitej príčiny choroby a považuje sa za najsľubnejšiu. Dnes sa biologická obnova disku, jeho rekonštrukcia, stala skutočnosťou a aktívne sa zavádza do praxe liečby kýlovej kýly v Nemecku. Podstatou tejto high-tech techniky je rast tkaniva z laboratórnych buniek zdravého medzistavcového disku a kmeňových buniek pacienta v laboratórnych podmienkach a následná transplantácia súboru zdravých buniek do jadra postihnutého disku s cieľom obnoviť jeho pôvodné vlastnosti. Vzorkovanie fragmentov disku a transplantácia pestovaného tkaniva sa vykonáva pomocou minimálne invazívnych endoskopických postupov. Pestované bunky sa nelíšia od prírodných buniek a nespôsobujú odmietnutie. Po operácii aktualizácie disku je potrebné dodržať určitý režim a vykonať svalovo-konštruktívnu fyzioterapiu.

Ak môže byť konzervatívna terapia v počiatočných štádiách alternatívou k chirurgickému ošetreniu prietrže medzistavcových platničiek, potom pri stenóze (zúžení) miechového kanála v súlade s odporúčaniami Nemeckej asociácie neurochirurgov a Nemeckej asociácie ortopedických a ortopedických chirurgických zákrokov, konzervatívna liečba sa neodporúča. stav. Na nemeckých klinikách sa vyvinuli aj minimálne invazívne chirurgické pomôcky, ktoré sa úspešne používajú na stenózu miechy. Mikroskopická laminektómia sa vykonáva endoskopickou metódou pod kontrolou chirurgického mikroskopu s vysokým rozlíšením. Časť stavca, ktorá zužuje chrbticu a tlačí na nervové korene, sa odstráni. Mikroskopická laminektómia je šetrnou metódou s veľmi malou pravdepodobnosťou pooperačných komplikácií. Syndróm bolesti zvyčajne rýchlo ustupuje. Pobyt v nemocnici je krátkodobý. Mikroskopickou dekompresiou miechového kanála sa odstránia nadmerné výrastky v oblasti medzistavcových kĺbov a chrbtový kanál sa rozšíri pomocou špeciálneho zariadenia. Operácia sa uskutočňuje pomocou mikroskopu pod rôntgenovou kontrolou. Mechanickým rozšírením miechy sa dosiahne okamžitá dekompresia. Pacienti sú prepustení v deň 4 až 5 bez bolesti. V posledných rokoch sa táto technika liečby kýly v Nemecku začala používať veľmi často kvôli jej bezpečnosti a účinnosti. Implantácia interspinózneho „spaceru“ (fixatíva) sa vykonáva bez otvorenia miechového kanála, čo skracuje trvanie manipulácie aj pobyt pacienta v nemocnici. Dištančný člen je implantovaný medzi spinálne procesy stavcov, ktoré zväčšujú lúmen miechy a medzistavcové výbežky. Manipulácia vo väčšine prípadov vedie k rýchlemu vymiznutiu sťažností.

Nepochybnou výhodou liečby kýly na nemeckých klinikách je dobre zorganizovaný proces pooperačnej rehabilitácie. Liečba medzistavcových prietrží v Nemecku je komplexná a pokračuje, kým pacient neobnoví všetky funkcie.

Video o PRR - autohemoterapii pri liečbe medzistavcových kýly v Nemecku:

Priemerné ceny za ošetrenie kýly v Nemecku

Kompletný cenník ortopedických ošetrení v Nemecku.

Intenzívny vedecký výskum v oblasti neurochirurgie a ortopédie, rýchle zavedenie vedeckého vývoja do klinickej praxe, skúsenosti a profesionalita lekárov, používanie najnovších zariadení a špičkových materiálov, presná organizácia liečebného procesu - to sú komponenty, ktoré umožňujú nemeckým stavovcom dosiahnuť vynikajúce výsledky a zaujímajú vedúce postavenie postavenie na svete. Moderná neurochirurgia a ortopédia v Nemecku poskytujú stále viac možností liečby s minimálnym stupňom rizika. Priaznivá prognóza liečby herniovaných diskov v Nemecku je 97 - 98%.

Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku

Miechová kýla - čo to je?

Naša chrbtica je elastické, ako bič, spojenie pozostávajúce z jednotlivých kostných prvkov, medzi ktorými sú medzistavcové platničky, ktoré zaisťujú flexibilitu chrbtice a tiež pôsobia ako tlmiče nárazov pri chôdzi, behu a iných pohyboch tela..

Každý medzistavcový disk pozostáva z vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého je vláknité jadro, ktoré je zodpovedné za všetky fyziologické funkcie disku. Hlavným problémom je, že krvné cievy neprechádzajú medzistavcovým diskom, takže metabolizmus sa uskutočňuje difúziou..

Táto štruktúra prispieva k rozvoju degeneratívnych procesov na medzistavcových platničkách, ktoré sa vo vedeckom jazyku nazývajú osteochondróza. S rozvojom osteochondrózy sa disky splošťujú a normálne rozdelenie záťaže na susedné stavce je narušené..

V dôsledku toho sa v malých kĺboch, ktoré spájajú susedné stavce (spinálna artróza), vyvíjajú degeneratívne zmeny a kostné tkanivo tela podlieha niekoľkým patologickým zmenám (deformácia stavcov, výskyt vyrastania kostí - osteofyty)..

Osteofyty dráždia nervové kmene vychádzajúce z miechového kanála, čo prispieva k vzhľadu bolesti a reflexných kŕčov silných svalov chrbta. V dôsledku toho sa krvný obeh v postihnutej oblasti prudko zhoršuje a patologické procesy degradácie disku sa výrazne zrýchľujú. Osobitne priťažujúcou situáciou je porušenie nervového koreňa v patologicky zmenenom medzistavcovom otvorení s následným zápalom (ischias)..

V poslednej fáze osteochondrózy dochádza k významnému posunutiu jadra medzistavcovej platničky, až kým sa jej časť nevytlačí z vláknitého prstenca - nazýva sa to spinálna hernia.

zistiť cenu

Pošlite žiadosť a my vás budeme kontaktovať a odpovieme na všetky vaše otázky.

Výhody diagnostiky miechy v Nemecku

Diagnóza kýly chrbtice na nemeckých ortopedických klinikách sa vykonáva pomocou niekoľkých výskumných metód:

 • rozhovory, vyšetrenie pacienta a vykonanie špeciálnych testov na identifikáciu závažných neurologických porúch, ktoré sú indikáciou chirurgického zákroku;
 • hardvérová diagnostika, ktorá umožňuje určiť polohu prietrže, jej veľkosť, ako aj posúdiť stav okolitých tkanív a nervových vlákien (MRI a / alebo CT);
 • štandardné štúdie (laboratórne testy a testy, EKG atď.), ktoré pomôžu identifikovať existujúce kontraindikácie určitých metód liečby a rehabilitácie.

Na základe diagnostických výsledkov sa rieši problém taktiky liečby (konzervatívnej alebo chirurgickej). Faktom je, že v 80 - 95% prípadov (podľa rôznych zdrojov) sa prietrž chrbtice dobre hodí na liečbu konzervatívnymi metódami. Takže vo veľkej väčšine prípadov nie je potrebné vykonať operáciu.

Na druhej strane prietrž chrbtice môže spôsobiť nezvratné zmeny v nervovom tkanive a viesť k vážnemu postihnutiu. Preto je nevyhnutné, aby pravdepodobnosť takéhoto vývoja bola stanovená skúseným lekárom..

Ortopédia je jednou z vedúcich oblastí nemeckej medicíny. V Nemecku pôsobí veľké množstvo ortopedických centier, takže nebude ťažké nájsť vysoko kvalifikovaného špecialistu na liečbu takej spoločnej patológie, ako je miecha, ktorá predpíše optimálny liečebný plán..

Na ortopedických klinikách v Nemecku je služba „druhého názoru“ veľmi populárna. Pacienti z celého sveta posielajú svoje lekárske dokumenty, aby zistili názor nemeckých lekárov na správnu diagnózu a primeranosť predpísanej liečby..

Kvalitná diagnóza - u 8 z 10 pacientov podstupujúcich liečbu bez chirurgického zákroku. Čo je spočiatku lacnejšie a efektívnejšie, ako keď sa okamžite dostane pod nôž. Kontaktuj nás.

Výhody konzervatívnej liečby prietrže v Nemecku

Hlavným problémom liečby kýly chrbtice je to, že táto patológia je len jednou z komplikácií systémovej lézie medzistavcových platničiek. Pri osteochondróze je spravidla postihnutých niekoľko diskov a ešte častejšie niekoľko častí chrbtice (lumbosakrálna a krčná, krčná a hrudná atď.).

Okrem toho sa často už v počiatočných štádiách choroby podieľajú na procese nervové vlákna, ktoré inervujú nielen kostrové svaly, ale aj vnútorné orgány. Výsledkom je, že u pacientov sa vyvinuli viaceré funkčné poruchy vnútorných orgánov, ako napríklad:

 • "Cervikálna" angina pectoris;
 • porušenie motorickej a sekrečnej funkcie žalúdka až do úplného acholizmu („nulová kyslosť“);
 • biliárna dyskinéza;
 • črevné poruchy atď..

V prípade lézie krčnej chrbtice sa často vyvinú vážne poruchy mozgového obehu, ktoré sa prejavujú asténiou (nervové vyčerpanie), napätím hlavy, ako aj záchvatmi bolesti spojenými so závratmi a epizódami zníženého vedomia až do vzniku mdloby (syndróm stavovcov)..

Nemecké ortopedické kliniky sú známe svojimi rehabilitačnými príležitosťami, ktoré sú spojené s veľkým výberom účinných liečebných metód, ktoré vám umožňujú priradiť každému pacientovi individuálny komplex liečebných postupov..

Ďalším problémom pri liečbe spinálnej hernie je to, že osteochondróza je neustále progresívne ochorenie. Preto je dôležité zvoliť také liečebné metódy, ktoré spoľahlivo blokujú ďalší vývoj procesu a zabraňujú vzniku novej hernie chrbtice a iným komplikáciám osteochondrózy..

Na nemeckých klinikách sa percento dosiahnutia stabilnej remisie pri konzervatívnej liečbe osteochondrózy blíži 90%. Podľa údajov možno priradiť nasledujúce metódy:

 • analgetická terapia;
 • protizápalové lieky;
 • lieky, ktoré zmierňujú kŕče svalov chrbta;
 • manuálna terapia;
 • masáže;
 • terapia rázovými vlnami;
 • špeciálne vyvinuté komplexy fyzioterapeutických cvičení;
 • Miostimulace;
 • galvanické kúpele;
 • balneoterapia a vodoliečba;
 • reflexná terapia;
 • fyzioterapia a ďalšie.

Výhody chirurgickej liečby prietrže v Nemecku

Chirurgické metódy na liečbu miechy v Nemecku sa používajú v prípadoch, keď existuje vysoké riziko komplikácií nervového tkaniva..

V nemeckých ortopedických centrách a multidisciplinárnych klinikách sa ročne vykonáva okolo 70 až 80 000 chirurgických zákrokov pri mieche. Chirurgická liečba prietrže chrbtice sa teda už dávno začala.

Nemecké kliniky využívajú najnovšie technológie, ktoré sa vyznačujú takými výhodami, ako sú:

 • vysoká účinnosť (asi 95%);
 • minimálny počet kontraindikácií (nestanovujú vysoké požiadavky na zdravotný stav pacienta);
 • naj šetrnejší účinok vo vzťahu k okolitým tkanivám;
 • najkratšia doba na zotavenie;
 • minimálne komplikácie a nepríjemné vedľajšie účinky.
Vyžiadajte si hovor

Minimálne invazívne metódy chirurgickej liečby miechy v Nemecku

Endoskopická mikrodisektómia je neurochirurgická operácia, ktorá sa vykonáva pomocou endoskopickej metódy (mikroskop a vhodné mikrochirurgické nástroje sa vkladajú drobnou punkciou do mäkkých tkanív). Táto metóda má nasledujúce výhody:

 • umožňuje odstrániť prietrž na dvoch priľahlých segmentoch;
 • laserové zariadenie možno použiť na zabránenie recidívy;
 • 5 až 7 dní po operácii môžete sedieť a po 2 až 3 týždňoch začať fyzickú prácu.

Mikrodisektómia - otvorená operácia pomocou miniprístupu, ktorá sa používa na veľké kýly chrbtice (používa sa špeciálny mikroskop).

Minimálne invazívne metódy v raných štádiách miechy

V počiatočných fázach tvorby prietrže chrbtice (premiestnenie a / alebo prolaps (opuch) buničitého jadra pri zachovaní integrity vláknitého prstenca) sa môžu vykonať tieto minimálne invazívne operácie:

 • chemonukleolýza - zahŕňa riedenie obsahu prietrže s následným čerpaním;
 • perkutánna laserová dekompresia - „odparenie“ obsahu prietrže laserom, počas ktorého dochádza tiež k denervácii koncov bolesti a stimulácii regeneračných procesov v tkanive chrupavky;
 • špirálová nukleotómia - odstránenie vytesneného jadra pomocou špeciálnej špirálovej ihly, ktorá sa vo väčšine prípadov vykonáva ambulantne (v jednej relácii môže chirurg prevádzkovať niekoľko medzistavcových platničiek umiestnených v rôznych segmentoch chrbtice).

Chirurgia zahŕňajúca rekonštrukciu postihnutého disku

Kýla chrbtice vedie k úplnej strate funkcie postihnutého segmentu, v dôsledku čoho sa významne zvyšuje zaťaženie susedných medzistavcových platničiek a dochádza k ich zrýchlenému opotrebovaniu. Preto sa dnes v nemeckých ortopedických centrách venuje veľká pozornosť technikám, ktoré vám umožňujú obnoviť funkcie degeneratívne zmeneného disku..

Laserová rekonštrukcia diskov (LRDM) spočíva v zahriatí disku laserovým žiarením na maximálnu teplotu, pri ktorej zatiaľ nenastane deštrukcia tkaniva disku (70 stupňov Celzia). Procedúra trvá asi hodinu a vedie k stimulácii procesov obnovy na postihnutom disku. LRDM zabezpečuje trojdňový nemocničný pobyt. Regeneračný proces môže trvať niekoľko mesiacov, počas ktorých pacient pociťuje postupné zlepšovanie pohody (zníženie bolesti)..

Biologická obnova medzistavcových platničiek je najnovšia technológia, ktorá spočíva v presadení vlastného tkaniva chrupavky pacienta na postihnutý disk, odobratom zo zdravej oblasti a šírenom in vitro. Operácia umožňuje prísny zákaz fyzickej aktivity počas prvého mesiaca po operácii. Následne je uvedená rehabilitačná terapia zameraná na posilnenie prírodného svalového korzetu..

Endoprotetika medzistavcových platničiek - zabezpečuje úplnú alebo čiastočnú (protetiku buničitého jadra) nahradenia poškodeného disku umelým analógom. Operácia sa vykonáva menej traumatickými metódami, takže pacient odchádza z nemocnice 2 až 4 dni po protetike.

Chirurgické postupy zamerané na boj proti bolesti

V prípadoch, keď konzervatívne metódy na kontrolu bolesti neprinášajú výraznú úľavu a chirurgické odstránenie disku nie je indikované, je možné použiť minimálne invazívne metódy na kontrolu bolesti, ako napríklad:

 • „Zmrazenie“ nervových zakončení;
 • perkutánna termokoagulácia medzistavcových kĺbov (inaktivácia bolestivých koncov pri vysokých teplotách);
 • katetrizácia obmedzených koreňov nervov podľa potkana (prostredníctvom katétra sa podávajú lieky proti bolesti, protizápalové a absorbovateľné liečivá);
 • epidurálna infiltrácia - zavedenie liekov, ktoré majú analgetické, protizápalové a vstrebateľné účinky, do medzistavcových kanálikov.

Bolesť chrbta spôsobená prietržou môže byť neznesiteľná - riešenie problému je často veľmi jednoduché! Stačí nás kontaktovať

Liečba medzistavcovej prietrže

Hodnotenie: 4,7 / 5 (592)

MD I. Kellermann

Med. C. Hopf

MD Jochen Hofstetter

MD Norbert Mayr

Med. Hans Steiner

Med. P. Vaikochi

Med. K. Wojciechowski

Priv.-Doc., MD A. Frank

Med. W. Koehler

Med. M. Scholz

Med. F. Cardziora

Všeobecné informácie na tému „Liečba medzistavcovej prietrže“

Liečba medzistavcovej prietrže je jednou z hlavných oblastí inovatívnej nemeckej ortopédie.

Herniovaný disk: kedy a ako konať?

Bolesť chrbta je časté ochorenie. Ak sa bolesť šíri na nohu, príčinou je zvyčajne poškodený disk. Táto operácia nie je vo väčšine prípadov potrebná ani užitočná. Odborníci už roky kritizujú, že príliš veľa herniovaných diskov funguje bez predchádzajúcej konzervatívnej liečby.

Pýtame sa našich odborníkov: keď má operácia zmysel?

Po operácii herniovaného disku sa v týchto prípadoch odporúča:

Ak je poškodený disk natoľko škodlivý pre nervy, že necitlivosť a ochrnutie panvy a nôh ohrozujú trvalé poškodenie nervov..

Keď sa veľmi silná a dlhotrvajúca bolesť nezlepší konzervatívnymi metódami liečby, ako sú lieky, fyzioterapia a manuálna terapia.

Potom môže chirurgia disku zmierniť bolesť a zabrániť nebezpečným komplikáciám. Chirurgické postupy sú dnes omnoho miernejšie ako predtým. Ak po herniovanom disku nedochádza k paralýze v dolnej končatine, chirurgický zákrok sa zvyčajne nevyžaduje..

Ochorenie často zostáva bez povšimnutia

U približne 90 percent herniovaných diskov príznaky spontánne vymiznú do šiestich až dvanástich týždňov. Mnoho pacientov si ani nevšimne herniovaného disku. V štúdii o asymptomatických ľuďoch vo veku 24 až 42 rokov z rôznych profesií našli vedci herniovaný disk u 60 percent tých, ktorí nespôsobili žiadne problémy. Len v niekoľkých prípadoch sa chronické choroby vyvíjajú z akútnych ťažkostí.

Kombinovaná terapia medzistavcových platničiek

V posledných rokoch sa liečba diskomfortu na diskoch zmenila: napriek tomu, že sa odporúča dlhá operácia alebo odpočinok a pohodlie, moderné liečebné metódy sú založené na kombinácii klasických liekov proti bolesti, fyzioterapie, tepelných procedúr, masáže, relaxačných postupov, svalového tréningu a psychologickej podpory..

Liečba medzistavcovej prietrže v Nemecku sa vykonáva v závislosti od závažnosti choroby v súlade s najnovšími technológiami: operačné metódy (metóda AxiaLIF, mikrodiscektómia v chirurgii chrbtice v móde alebo Coflex) a nechirurgické metódy (dekompresná terapia, terapia rázovými vlnami, liečba drogami)..

Odporúčame, aby ste venovali osobitnú pozornosť chirurgovi kliniky Orthospinum, lekárovi medu. vedy O. Etke.

Čo je herniovaný disk?

Kýla medzistavcových platničiek je prienikom vnútorného jadra medzistavcových platničiek cez obklopujúci vláknitý prstenec. Výsledkom je, že môže tlačiť na nervy a spôsobiť bolesť. Každý z našich 23 medzistavcových platničiek pozostáva vnútorne z takzvaného vnútorného jadra (Nucleus pulposus), ktoré funguje ako druh gélového vankúša..

Toto jadro je obklopené pevným vláknitým prstencom (prstencová fibróza), ktorý fixuje disk v požadovanej polohe. S vekom sa obsah vody znižuje, a teda aj elasticita medzistavcových platničiek. Ak vláknitý krúžok medzistavcových platničiek v dôsledku straty elasticity dostane malé praskliny, môže vyčnievať želatínové jadro (výčnelok)..

Ak sa želatínové jadro prerazí vláknitým kruhom, vedie k hernii disku (prolaps disku / Discusprolaps).

Herniovaný disk je najbežnejší u ľudí vo veku od 30 do 50 rokov. V prvej fáze často nespôsobuje sťažnosti. Ale v rozvinutejšej podobe môže taká kýla spôsobiť silné bolesti chrbta, emočné poruchy a dokonca ochrnutie - potom je dôležitá rýchla akcia lekárov.

Najbežnejším (asi 90 percent prípadov) je herniovaný disk v bedrovej chrbtici (LWS), takzvaná bedrová disk herniation alebo bedrovej disk herniation bedrovej chrbtice.

Krčka prietrže medzistavcové platničky

Krčka prietrže medzistavcovej platničky je rovnaká prietrž medzistavcovej platničky ako oblasť hrudnej oblasti. Rovnako ako bedrová hernia, je táto herniation obvykle výsledkom procesu opotrebovania. Incidencia neustále stúpa až na 45 rokov, potom sa opäť znižuje. Tento jav môže byť spôsobený veľkým stresom, ktorý ľudia zažívajú uprostred svojho života..

Príčiny herniovaného disku

Kýlové prietrže sú výsledkom degeneratívnych zmien v chrbtici. U silne asymptomatických pacientov sa môže vyskytnúť iba silná expozícia sily ako príčina zranenia. Poisťovacie spoločnosti všeobecne neuznávajú takzvané „poranenia zdvíhaním“ ako príčinu nehody herniovaného disku.

Krčka prietrže medzistavcové platničky

Herniovaný disk je herniovaný disk. Rovnako ako bedrová hernia, je táto herniation obvykle výsledkom procesu opotrebovania. Incidencia neustále stúpa až na 45 rokov, potom sa opäť znižuje. Tento jav môže byť spôsobený veľkým stresom, ktorý ľudia zažívajú uprostred svojho života..

Príčiny herniovaného disku

Kýlové prietrže sú výsledkom degeneratívnych zmien v chrbtici. Zranenie sa môže považovať za príčinu iba vtedy, ak existuje značné násilie u predtým úplne asymptomatických pacientov. Poisťovacie spoločnosti všeobecne neuznávajú takzvané „zdvíhacie sny“ ako príčinu nehody herniovaného disku.

epidemiológia

Muži trpia asi 1,4-krát častejšie ako ženy. Najčastejšie postihnutým stavcom je HWK 5/6, potom HWK 6/7 a HWK 4/5.

Pozadie

Prejavy bolesti často začínajú nešpecifickou bolesťou v krku, ktorá sa začína rozvíjať v jednej ruke. Závažnosť bolesti alebo pretrvávanie bolesti napriek prijatiu akcie vedie pacienta k lekárovi. Okrem bolesti sa môžu vyskytnúť aj emočné poruchy a ochrnutie. Na rozdiel od prietrží medzistavcovej platničky v bedrovej oblasti sa symptómy dolných končatín (poruchy chôdze, bolesť, ochrnutie a zmyslové poruchy) až do prierezového syndrómu môžu vyskytnúť aj v prípade hernií, ktoré tlačia na miechu..

Diagnóza herniovaného disku

Výber výskumnej metódy je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT) je zvyčajne menej vhodné z dôvodu artefaktov kostí..

Myelo-CT je tiež k dispozícii pre špeciálne problémy. Tu sa kontrastné činidlo zavedie do miechového kanála, ktorého distribúcia sa potom analyzuje tak na konvenčnom rôntgenovom snímke krčnej chrbtice (v niekoľkých projekciách), ako aj počas počítačovej tomografie..

Liečba prietrže medzistavcových platničiek

Po prvé, terapia je konzervatívna, to znamená, že sa nevykonáva. Ak paralýza nevyžaduje chirurgický zákrok, je obvyklá konzervatívna terapia (lieky proti bolesti, fyzioterapia, ukončenie práce) počas 8 týždňov..

Rýchly chirurgický zákrok sa odporúča v prípade silnej bolesti, ochrnutia a nepravidelností pri oslabení vody (zadržiavanie moču, nedobrovoľný únik moču) alebo pri pohybe čriev. Na druhej strane indikácie chirurgického zákroku v prípade rezistencie na liečbu miernej bolesti sú relatívne a závisia od utrpenia pacienta.

Chirurgický postup pri herniovanom disku

Liečba sa zvyčajne uskutočňuje prístupom k prednej časti krku. Medzistavcové platničky sa odstránia spolu s incidentom pod mikroskopom. Ako zástupné symboly je nainštalovaný titánový alebo plastový prsteň (tzv. Bunka) alebo medzistavcová platnička. Riziko poškodenia nervov alebo miechy je nízke a výrazne pod 1%. Existuje tiež nízke riziko zväčša dočasného chrapotu. Prehltnutie je často bolestivé v prvých dňoch po operácii. Pobyt v nemocnici 2-4 dni.

Ak je incident vzdialený, môže sa zvážiť aj zásah zozadu (krku). Odstráni sa iba incident, medziobratlová platnička zostáva.

Čas obnovenia

Po operácii medzistavcovej kýly sa dá očakávať približne 6 týždňov. To sa môže v jednotlivých prípadoch líšiť v závislosti od existujúcich neurologických porúch a fyzického stresu na pracovisku..

Kýlová medzistavcová platnička: stručný prehľad

Možné príznaky: v závislosti od stupňa a stupňa vývoja, napríklad: Bolesť chrbta, ktorá sa môže prejaviť na nohe alebo paži, zmyslové poruchy (bežiace mravce, brnenie, necitlivosť) alebo ochrnutie v tejto nohe alebo paži, močovom mechúre a črevách..

Dôvody: hlavne známky opotrebenia súvisiace s vekom a stresom, ako aj fyzická nečinnosť a obezita; Zriedkavé poranenia, vrodené poruchy polohy chrbtice alebo spojivového tkaniva.

Hlavné štúdie: fyzikálne a neurologické vyšetrenie, počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI), elektromyografia (EMG), elektrochirurgia (ENG), laboratórne testy

Možnosti liečby: Konzervatívne opatrenia (napríklad mierne až stredne ťažké cvičenie, cvičenie, relaxačné cvičenia, tepelné ošetrenie, lieky), chirurgický zákrok

Prognóza: Symptómy zvyčajne vymiznú samy o sebe alebo pri konzervatívnej liečbe; Chirurgia nie je vždy úspešná, sú možné komplikácie a recidívy.

Kýla hrudnej medzistavcovej platničky

Hrudná kýla medziobratlovej platničky je prietrž medziobratlovej platničky hrudnej oblasti. Herniate disky po celej chrbtici sú zvyčajne výsledkom starnutia a opotrebenia. Pretože hrudná chrbtica dostáva ďalšie zosilnenie z kostry rebra, incidenty v tejto oblasti sú oveľa menej časté ako v krčnej a bedrovej chrbtici. Aj keď sa v hrudnej chrbtici nachádza herniovaný disk, je často asymptomatický a nevyžaduje liečbu.

epidemiológia

Menej ako 1% všetkých herniovaných diskov je lokalizovaných v hrudnej chrbtici, pričom väčšina z týchto niekoľkých prípadov sa vyskytuje v dolnej časti hrudníka. Ľudia stredného veku trpia herniovaným diskom najčastejšie.

Pozadie

Príznaky herniovaného disku v hrudnej chrbtici sú často nešpecifické, čo môže diagnózu sťažiť. Rozsah symptómov zahŕňa ťažko klasifikovateľnú nešpecifickú bolesť na hrudníku alebo bruchu. Sťažnosti sa môžu vyskytnúť aj na jednej alebo obidvoch nohách a veľmi zriedka sa môžu rozšíriť aj na priečny syndróm..

Diagnóza hrudnej kýly medzistavcovej platničky

Výber výskumnej metódy - zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Herniačná terapia medzistavcových platničiek

Terapia sa vykonáva hlavne konzervatívne pomocou liekov proti bolesti a fyzioterapie. Ak táto liečba nepomôže, zvážte operáciu.

Chirurgické zákroky na herniovaných diskoch

V dôsledku anatomických podmienok je chirurgický zákrok omnoho komplikovanejší ako na krčnej a bedrovej chrbtici. Herniované disky sú navyše často kalcifikované, čo sťažuje ich odstránenie..

Rozlišujú sa tieto prístupy:

 • Jednostranné odstránenie koreňa oblúka (transpedikulárne), pravdepodobne s odstránením základne rebra (costotransverzia), zobrazené pre hmotnosti, ktoré majú sklon k stlačeniu zo strany,
 • Prístup cez oblasť hrudníka (torakoskopia alebo torakotómia) naznačený v prípade stredných hmôt so stláčaním miechy vpredu.

Vzhľadom na blízkosť miechy a zložitosť patologických zmien hrudnej chrbtice je riziko neurologického poškodenia až do paraplegie vyššie ako pri operáciách krčnej chrbtice a podľa nášho názoru takmer vždy vyžaduje intraoperačné neuromonitorovanie motoricky vyvolaných potenciálov..

Čas obnovenia

Čas zotavenia po operácii medzistavcových platničiek pri hernii je rôzny a závisí od počiatočných výsledkov. Ak je to potrebné, rehabilitácia na lôžku sa vykonáva na príslušnej klinike.

Nechirurgické metódy

Moderná dekompresná terapia. Najúčinnejšia nechirurgická liečba medziobratlovej kýly. Na špeciálnom dekompresnom trakčnom systéme sa napínajú pružné komponenty chrbtice. Vzdialenosť medzi stavcami sa rozširuje, aktivujú sa metabolické procesy, obnovuje sa inervácia. Dekompresná liečba medzistavcovej prietrže pomáha odstraňovať mozgomiešnu tekutinu a žilovú tekutinu, vnútorný medziobratlový tlak sa niekoľkokrát znižuje, rozsah pohybu sa zvyšuje, príznaky bolesti ustupujú. Najdôležitejším výsledkom je zníženie hernie na diskoch. Terapia sa uskutočňuje s ohľadom na individuálne parametre pacientov. Ultra-moderný dekompresný mechanizmus umožňuje nastaviť trvanie a intenzitu ťažnej sily.

Liečba rázovými vlnami. Najbezpečnejšou liečbou herniovaného disku je technológia rázových vĺn. Nastaviteľné vlny zvukových nárazov sú smerované do lokalizačnej oblasti patológie bez poškodenia vrstiev telového tkaniva. Dosahujú správne miesto, zvyšujú krvný obeh, ničia soli, spúšťajú prirodzený metabolizmus, stimulujú obnovu buniek, metabolické procesy. Tento typ liečby medzistavcovej prietrže spočíva v resorpcii jej fragmentov. Zrejmým pozitívnym aspektom je klíčenie mikrociev, ktoré následne eliminujú bolesť v dôsledku príjmu dostatočného množstva živín. Pohyblivosť stavcov postupne narastá počas niekoľkých sedení a klesá herniálna formácia.

Lieky na medzistavcovú prietrž. Na nemeckých klinikách sa v závislosti od individuálneho stavu pacienta a stupňa rozvoja herniovaného ochorenia rozvíja liečebná kúra. High-tech účinné látky v liekoch sú schopné zmierniť bolesť, rekonštruovať metabolizmus, vytvoriť nervové vedenie a odstrániť zápal a opuch. Drogová liečba medzistavcovej prietrže je veľmi úspešná, pokiaľ ide o metódu paravertebrálnej blokády. Je to technika na lokálne podávanie protizápalových, analgetických a dekongestantných látok v postihnutej oblasti.

Bedrová hernia

Kýla bedrovej chrbtice je prietrž medziobratlového disku. Mikrochirurgia alebo endoskopická chirurgia prietrže medzistavcových platničiek na rýchle a šetrné odstránenie stlačeného nervu je najbežnejším postupom na nemeckých klinikách. Sestry a fyzioterapeuti sú veľmi dobre informovaní o procese takého ošetrenia herniovaného disku a následnej starostlivosti po hernii medzistavcových platničiek a pripravujú cestu na rýchle uzdravenie. Keďže správanie po hernii medzistavcových platničiek hrá dôležitú úlohu, zhromaždili sme užitočné informácie, najmä o správnom zdvíhaní a prenášaní, cvičeniach na cvičenie chrbta a špeciálnom televíznom programe pre našich pacientov..

Vzhľadom na frekvenciu a význam tohto ochorenia je výskum v tejto oblasti zameraný na mnohé nemecké univerzitné kliniky súvisiace s liečbou chrbtice. Skupina vedcov z inštitútu ARTORG vo Švajčiarsku podrobne študuje budúce možnosti regenerácie medzistavcových platničiek..

Chrbtová chirurgia je zriedka potrebná

Bedrovej disk sťažnosti sú časté, ale zriedka potrebujú operáciu. Viac ako 90% výčnelkov alebo prípadov medzistavcových platničiek s bolesťou nôh sa zlepšuje krátkodobou ochranou, teplom, liekmi proti bolesti, reliéfom a fyzioterapiou. Je dôležité rozlišovať od bolesti chrbta (bedrovej bolesti alebo bedrovej), ktorá je spôsobená podráždením kĺbov chrbtice alebo väzivových štruktúr a pri ktorej nedochádza k bolesti na nohe..

Typické sťažnosti

Najčastejšie prípady 4. medzistavcových platničiek (medzi 4. a 5. bedrovými stavcami) a 5. medzistavcových platničiek (medzi 5. bedrovými stavcami a kostrči). V závislosti od smeru, v ktorom materiál disku vychádza, kýla medzistavcového disku môže ovplyvniť vyšší (odchádzajúci) nerv alebo hlbší (prechádzajúci) nerv na ceste do oblasti neuroformov. Vďaka tlaku medzistavcových platničiek na nerv už nemôže kontrolovať zmysly a svalovú silu cieľových oblastí a navyše hlási bolesť a brnenie. Pretože každý nerv vychádzajúci z chrbtice poskytuje rôzne charakteristické oblasti, môžu byť abnormality zvyčajne presne určené z postihnutého nervového koreňa. Pri veľmi veľkých prietržoch medzistavcových platničiek môže byť postihnutých niekoľko nervových koreňov, v zásade všetky tie, ktoré stále prúdia do duralového vaku. Veľké kýly medzistavcových platničiek, ktoré ovplyvňujú hlbšie korene sakrálneho nervu, sú obzvlášť nebezpečné, pretože môžu spôsobiť narušené vyprázdňovanie močového mechúra a stolice. Toto je vždy naliehavá situácia a je nevyhnutné informovať sa o neurochirurgii, pretože hrozí trvalé poškodenie nervu s funkčným poškodením..

Časté sťažnosti. Typické (neúplné) výsledky pre nervový koreň

 • L4: bolesť stehna na koleno, znecitlivenie pred stehnom a vnútorná časť dolnej časti nohy, nedostatok sily pri stúpaní po schodoch (rozšírenie kolena)
 • L5: bolesť zadku a vonkajšia hrana stehna po chodidlo, znecitlivenie palca na nohe, slabosť zdvihu chodidla, najmä zdvihnutie palca na nohe (stojan na päte)
 • S1: bolesť v oblasti zadku a chrbta chodidla po chodidle, znecitlivenie vonkajšieho okraja chodidla a malej špičky, slabosť pedálu na nohy (poloha špičky)

Kedy vykonať operáciu?

Ak sa bolesti chrbtice významne nezmiznú (stav sa nezlepší) do 6 týždňov alebo ak existuje silná bolesť alebo strata sily, je potrebné skontrolovať možnosť vyloženia, aby sa chirurgicky uvoľnil nerv. Absolútne naliehavá situácia na okamžité vymenovanie do neurochirurgie je, keď dôjde k úplnej strate sily v jednom hnutí alebo, ako už bolo uvedené, dôjde k narušeniu pohybu močového mechúra alebo čriev.

Napriek vysokej frekvencii spontánneho hojenia je operácia prietrže lumbálnej platničky najbežnejšou operáciou bedrovej chrbtice. Po mnoho rokov sa neurochirurgické oddelenie špecializovalo na túto chorobu, pretože chirurgia sa zvyčajne vykonáva pod mikroskopom. Výhody mikrochirurgie znamenajú menší chirurgický zákrok s ľahkým prístupom, cielenejšiu expozíciu, menšie zjazvenie a väčšiu bezpečnosť pre pacienta. Na niektorých herniovaných diskoch môže endoskopická technológia ďalej obmedzovať prístup..

Chirurgické metódy

Metóda AxiaLIF. Zaobchádzanie AxiaLIF medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti naraz bolo v Nemecku skutočným revolučným objavom. Minimálne invazívna metóda pomáha znižovať stratu krvi, pooperačnú bolesť, znižovať počet liekov proti bolesti a rehabilitáciu. Inovatívna technika priniesla ošetrenie medzistavcovej prietrže na novú úroveň:

 • narezanie tkaniva nie viac ako 2,5 cm;
 • herniálna formácia a jadro poškodeného disku sa odstránia a výsledná dutina sa vyplní cementovou látkou;
 • operácia sa uskutoční do jednej hodiny;
 • prerušenie v nemocnici trvá najviac 1-2 dni;
 • možnosť recidívy patológie je takmer úplne vyrovnaná.

Na najlepších klinikách v Nemecku sa sofistikovaná metóda AxiaLIF vykonáva s presnosťou pomocou fluoroskopie a neuronavigátora..

Microdisectomy. Toto je „zlatý štandard“ vo svetovej lekárskej praxi. Neurochirurgická liečba medzistavcovej prietrže je zameraná nielen na atraumatické odstránenie choroby, ale aj na návrat zdravej pulzácie stlačeného nervového koreňa. Kľúčovým aspektom chirurgického zákroku je použitie vnútorného chirurgického mikroskopu. Chirurgická technika vyžaduje rezy dlhé 2,5 až 4 cm a mechanická štruktúra stavcových komponentov nie je narušená. V poslednom období sa táto liečba medzistavcovej prietrže realizuje ambulantne. To znamená, že po zákroku môže pacient ísť domov alebo zostať 1-2 hodiny v nemocnici.

Metóda spinálnej chirurgie v priestore alebo Coflex. Unikátna technika udržiavania funkcie chrbtice. Liečba medzistavcovej prietrže začína mikrodisektómiou. Ďalej je vo vytvorenej interspinóznej medzere nainštalovaný implantát Coflex, ktorý pomôže osobe vyhnúť sa krívaniu, ťažkostiam v pohybe a objaveniu sa recidívy choroby. Určuje prirodzenú dynamiku flexie a predĺženia chrbta. V tomto prípade sa stavcové bloky postupne zastavia bez bolesti a nepohodlia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V prípade onkológie rôznych orgánov sa odporúča venovať pozornosť alternatívnym liekom, ktoré sa pripravujú z rôznych liečivých bylín a rastlinných prípravkov.
Dystrofia chrbtice je výsledkom zmien v štruktúre stavcov a samotných diskov, ich kostí a základne mäkkých tkanív. To všetko vedie ku kompresii miechy a jej nervových zakončení..
Vrecká na oči - tento jav nie je až taký prekvapujúci. Pravidelne sa s ním stretávajú muži aj ženy - niektoré častejšie, iné menej často. Pozor na tento problém nie je akceptovaný.