loader

Hlavná

Hlava

Výčnelok miechy: liečba, príčiny, príznaky

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..

Po stretnutí s rôznymi lekármi o bolesti chrbta môže človek získať veľa rôznych diagnóz, z ktorých sa mnohé stratia: osteochondróza, ischias, lumbalgia, dorzalgia, radikulopatia, dorzopatia a ďalšie. Mnoho ľudí si myslí, že ide o rôzne choroby, že lekári sú zmätení a nič nevedia. To nám neprináša optimizmus, surfujeme po internete, zmätok v hlave sa iba zväčšuje.

Všetky tieto koncepty sú názvy symptómov takého procesu, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici a medzistavcové platničky s rôznou mierou závažnosti. Áno, pre koho je obvyklejšia, môže sa to nazývať osteochondróza, hoci lekári sa od tohto termínu postupne vzdávajú. Jednou z príčin bolesti chrbta je vyčnievanie medzistavcových platničiek, ktorých ošetrenie napíšeme nižšie..

Trochu anatómie

Náš chrbtový stĺp je oporou pre celé telo. Ale na ohýbanie, ohýbanie a sústruženie musí byť pohyblivý, takže pozostáva z mnohých (alebo skôr z 33) stavcov, ktoré sú navzájom spojené prostredníctvom kĺbov a väzov. Takéto spojenie sa v medicíne nazýva polo-mobilný - chrbtica je schopná vo všeobecnosti vykonávať pohyby, ale zároveň každý stavec zostáva nehybný vzhľadom na hlavnú os..

Faktom je, že naša chrbtica plní ďalšiu dôležitú funkciu - chráni pred poškodením miechy, ktorá ňou prechádza.

Stavec má telo a prove. Vertebrálne telieska, umiestnené na sebe, tvoria chrbticu a otvory vo vnútri oblúkov tvoria miechu. Procesy siahajú od oblúkov: dva horné a dva dolné kĺbové procesy, pravý a ľavý priečny proces a odstredivé procesy (to sú tie, ktoré sami cítime na chrbte). Medzi susednými kĺbovými procesmi sú foraminálne diery. Miechy cez ne vystupujú z miechy..

Medzi stavcami sa nachádza medzistavcový disk (MTD). Plní úlohu semi-mobilného pripojenia, ako aj funkcie odpisovania (zmierňuje šok a šok)..

Disk je chrupavkovitý vláknitý prsteň, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro. Nad a pod ním sú pokryté tenkými hyalínovými platničkami, cez ktoré sa živí (samotný MTD nemá vlastné plavidlá)..

Jadro má želé podobnú štruktúru, schopnú sťahovania a rozširovania pod zaťažením pozdĺž vertikálnej osi. Jadro sa dodáva cez póry uzáveru chrupavkových dosiek s viac-menej rovnomernou fyzickou námahou. Preto pre svoju normálnu funkciu je nepohyblivosť a nadmerné napätie v chrbtici škodlivé.

Vláknitý prsteň je hustejší, pozostáva z viacsmerných kolagénových vlákien, preberá rotačné zaťaženie (krútenie okolo osi).

Vláknitý krúžok normálne rovnomerne obaluje a drží jadro v strede disku.

Mechanizmus rozvoja

Čo sú degeneratívne zmeny na disku? Predpokladá sa, že naša chrbtica začína starnúť po 20 rokoch. V tomto veku sú cievy, ktoré kŕmia MTD, konečne atrofované a výživné látky sa dodávajú iba prostredníctvom chrupavky hyalínu. U osôb starších ako 45 rokov dochádza k degenerácii chrbtice u 90%, starších ako 60 rokov - u 100%.

Osteochondróza je odplata pre vzpriamené držanie tela. Osové zaťaženie chrbtice vedie každý rok k prasknutiu jednotlivých vlákien vláknitého prstenca. Pre niekoho sa to stáva rýchlejšie, pre niekoho pomalšie.

S vekom sa množstvo vody v našich tkanivách znižuje, disk sa stáva menej elastickým. Mikrotrhliny a strata vlhkosti spôsobujú jej sploštenie. Želatínové jadro je látka, aj keď mäkká, ale odolná. Ak zatlačíme gumovú guľu zhora nadol, tlak v nej sa zvýši a mierne sa rozšíri do strán.

Je to tak s vláknitým jadrom: ako sa výška disku zmenšuje, začína sa splošťovať a ak nájde slabé miesto vo forme prasknutia vnútorných vlákien vláknitého prstenca, bude vystupovať prevažne v tomto smere. Chrupavkový prstenec bude tiež vyčnievať pod tlakom jadra a presahuje hranice stavcov. Toto sa nazýva vyčnievanie miechy..

Ak v tejto fáze neurobíte žiadne opatrenia, tlak vo vnútri disku sa zvýši, v budúcnosti dôjde k prasknutiu okrajových vlákien, to znamená k úplnému prasknutiu vláknitého prstenca. Jadro vyčnieva za svoje hranice - vytvára sa medzistavcová prietrž. Preto je výstupok počiatočné štádium medzistavcovej prietrže, je to výstupok disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Výčnelky sa vyskytujú častejšie pri kýloch, takže najčastejšou príčinou bolesti chrbta.

Výčnelky sa nachádzajú hlavne v bedrovej, krčnej, veľmi zriedka v hrudníku.

Dôvody rozvoja

Hlavnou príčinou vystupovania z disku sú degeneratívne procesy súvisiace s vekom alebo iným spôsobom - osteochondróza. Vyvolávajúce faktory sú:

 • Poranenie miechy.
 • Zakrivenie, skolióza, ktoré sa tvoria v detstve.
 • Vrodená slabosť spojivového tkaniva.
 • Nadváha.
 • Väčšinou sedavá práca.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice (ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti).
 • Slabý svalový rámec kvôli nedostatočnej fyzickej aktivite.
 • Nesprávna poloha tela pri zdvíhaní hmotnosti.
 • Ostré pohyby, ktoré presahujú obvyklé pohyby (pády, prudké stúpanie, rotácia).
 • Časté vibračné zaťaženie chrbtice (osteochondróza u vodičov).
 • Odložená operácia odstránenia disku - diskektómia. Potom sa zaťaženie susedného MTD prudko zvyšuje.
 • infekcie.

Podľa oblasti vyčnievania sa delia na:

Difúzny (kruhový)

K výčnelku dochádza difúzne a zaberá viac ako 50% obvodu disku.

miestna

Opuch je v oblasti obmedzený (menej ako 25% obvodu disku).

 • Hind (stredný, dorzálny). Nebezpečné, pretože môžu tlačiť priamo na miechu..
 • Predná (ventrálna). Všeobecne asymptomatický.
 • bočné.
 • Zadná strana. Najbežnejšie môžu komprimovať korene miechy.
 • Foraminal. Priamo vo výstupnej zóne chrbtice je takmer vždy sprevádzaná príznakmi radikulopatie.

Na strane lokalizácie

 • Ľavák.
 • Správny.
 • bilaterálne.

Podľa veľkosti

 • Malý - 1 - 2 mm.
 • Stredná - 3-5 mm.
 • Veľké - viac ako 6 mm.

Sú to spriemerované veľkosti, význam vysunutia ako veľkej alebo malej závisí od lokalizácie v konkrétnom oddelení. Takže v oblasti krčka maternice je výčnelok 4 mm už považovaný za veľký a prejavuje sa ako príznaky, pričom v bedrovom výčnelku môže dosahovať až 8 mm a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť..

Hlavné príznaky

Výčnelky disku môžu byť dlho asymptomatické. Prejaví sa, keď výstupok začne vyvíjať tlak na nervové štruktúry - miechu alebo jej korene. Hlavnými príznakmi sú bolesť a radiálny syndróm..

Bolesť môže byť menšia, pravidelne sa vyskytujúca po fyzickej námahe, alebo sa môže náhle objaviť pri útoku ako „bedrový kôš“. Útok sa môže vyskytnúť raz a už sa neobťažovať, alebo sa periodicky relapsovať, alebo bolesť, ktorá vám neustále vadí a vôbec nezmizne. Bolesť je spôsobená priamym tlakom na nervové štruktúry a reflexným svalovým kŕčom.

Radikálne syndrómy závisia od lokalizácie patológie, hlavnými prejavmi sú narušenie citlivosti a svalového tonusu. V počiatočných fázach nemusí pacient cítiť nič, ale neurologické vyšetrenie už ukáže asymetriu reflexov..

Bedrový výčnelok

Najbežnejšou lokalizáciou výčnelku je lumbálna oblasť. Táto časť chrbtice nesie hlavné oporné bremeno, pozostáva z piatich najmasívnejších stavcov. Sú označené L1-L5. Disky v bedrovej oblasti sú tiež označené latinskými písmenami stavcov, medzi ktorými sú umiestnené. Napríklad pohon L3-L4.

Piaty bedrový stavca je spojený posledným MTD s krížovou kosti a je označený ako L5-S1. Kôra sa skladá z 5 fúzovaných stavcov a diskov už nie sú.

Hlavné zaťaženie pociťujú bedrové bedrá pri zdvíhaní závaží, ako aj pri sedení. Kýly sa najčastejšie vyskytujú na disku L5-S1 (50%) a L4-L5 (40%).

Hlavnými príznakmi vyčnievania disku v bedrovej oblasti sú bolesť a kompresia koreňov nervov. Najčastejšie trpí sedací nerv.

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ale môže byť daná nohe, zadku a žalúdku. Zosilňuje sa pohybmi, keď sa snaží sedieť alebo stáť. Vyskytuje sa reflexný svalový spazmus, vytvára sa jemná poloha tela: nadmerne narovnaná alebo naopak ohnutá chrbát, zakrivenie do strany..

Nervové korene vychádzajúce z lumbosakrálnej oblasti inervujú celú dolnú končatinu, ako aj panvové orgány. Príznaky ich kompresie závisia od typu výčnelku, jeho smeru, veľkosti. To sa prejavuje hlavne:

 • Kreslenie bolesti nôh.
 • Parestézia - pocit plazenia, znížená citlivosť, pálenie v dolných končatinách aj v slabinách a perineu.
 • Oslabenie svalovej sily v nohe.
 • Zmiznutie niektorých reflexov.

Kompresia z copu s dysfunkciou panvových orgánov počas výčnelku je zriedkavá.

Výčnelok v krčnej chrbtici

Krčná oblasť je postihnutá obrovskou pohyblivosťou vo všetkých smeroch, v nej sa nachádza 30% všetkých výčnelkov. Skladá sa zo 7 stavcov. Sú označené v poradí od lebky latinským písmenom C (C1-C7)..

 • Bolesť v krku spôsobená bolesťou, kreslením alebo „streľbou“, ktorá sa zhoršuje pohybmi.
 • Krčný kŕč, niekedy do bodu, keď pacient nemôže pohnúť hlavou.
 • Streľba z bolesti chrbta na hlave.
 • Ožiarenie bolesti ramien, paže.
 • Pálenie pokožky hlavy.
 • Parestézia v rukách - znecitlivenie, brnenie, pocit, že ruka bola „sklopná“.
 • Oslabovanie rúk.
 • Bolesť hlavy, závraty.

diagnostika

Podľa vyššie uvedených príznakov je možné podozrenie na MTD výčnelok. Vyšetrenie neurológom môže odhaliť stratu reflexov, zníženie citlivosti a svalovej sily. Takto získate približnú predstavu o tom, ktorá jednotka je ovplyvnená..

röntgenový

Najdostupnejšou štúdiou je konvenčná rádiografia. S jeho pomocou nie je možné vidieť vyčnievanie, napriek tomu sa oplatí zanedbať ho. Rádiografia vám umožňuje získať všeobecnú predstavu o chrbtici, jej zakrivení, stave stavcov a vylúčiť zlomeniny. Rádiológ tiež uvedie nepriame známky vyčnievania alebo kýly disku: zníženie jeho výšky.

CT a MRI

Presnejšie štúdie o stave MTD sú CT alebo MRI. Mäkké tkanivá vrátane diskov sa lepšie prezerajú pomocou MRI. V prípadoch, keď je táto metóda kontraindikovaná alebo neprístupná, sa predpíše CT.

Na tomogramoch je vyčnievanie vnímané ako vydutie chrupavkovej platne za hranicami stavcov. Jeho hlavný rys odlíšenia od prietrže: šírka medzi okrajmi vyčnievania je vždy menšia ako šírka v spodnej časti..

Záver MRI sa vždy uvádza:

 • typ výčnelku (výčnelok alebo extrúzia),
 • lokalizácia (presné označenie disku, napríklad C5-C6),
 • jeho smer (dorzálny, bočný, stredný), rozmery,
 • stav miechového kanála.

Základné zásady zaobchádzania

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku? Správnym životným štýlom a primeranou konzervatívnou liečbou je možné dosiahnuť vymiznutie všetkých príznakov a predĺženú remisiu choroby. Druhým cieľom je zabrániť progresii a prechodu stavu do štádia medziobratlovej kýly.

Existuje mnoho tradičných a netradičných a niekedy aj exotických liečebných postupov na výčnelky. Pretože táto patológia je veľmi bežná, dopyt diktuje ponuku a môžete naraziť na reklamu na „najúčinnejší prostriedok na bolesť chrbta“ všade, najmä na internete..

avšak ani vedci sa niekedy nedohodnú na jednom alebo druhom opatrení. Napríklad stále neexistujú žiadne jasné odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity počas exacerbácií: čo je lepšie - ľahký odpočinok alebo mierne cvičenie.

Základné princípy liečby sú však známe:

 1. Účinné zmiernenie bolesti.
 2. Znížený stres na chorú chrbticu.
 3. Posilnenie svalovej kostry chrbtice.
 4. Svalové kŕče.
 5. Zlepšenie nervového správania.
 6. Spomalenie degenerácie chrupavky.

Liečba počas obdobia exacerbácie sa líši od liečby v období zotavenia. Hlavným cieľom počas exacerbácie je anestézia a naj šetrnejší režim.

Liečba drogami

Narkotické analgetiká

Sú to lieky ako Paracetamol, Analgin, Baralgin, Tempalgin. Používajú sa menej často ako NSAID, ale môžu byť predpísané, ak existujú kontraindikácie pre nesteroidy, krátke kurzy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Toto je veľká skupina liekov, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky. Najčastejšie sa predpisujú. Tie obsahujú:

 • ako starý, dobre známy pre všetkých Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, Meloxicam,
 • rovnako ako lieky novej generácie - Celecoxib (Celebrex), Dexalgin, Lornoxicam (Xefocam), Nimesulid (Nise).

Používajú sa v tabletách, čapíkoch a injekciách. Hlavným vedľajším účinkom je schopnosť spôsobiť vredy a eróziu na gastrointestinálnej sliznici, takže aj jedna nesteroidová tableta by sa mala vypiť pod omeprazolom a jeho analógmi..

Približné porovnanie hlavných NSAID

Prvý liek podľa výberu

S ťažkou bolesťou

Porovnateľné s účinnými narkotickými analgetikami

Riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje, ak sa používa dlhšie ako 7 dní

DrogaÚľava od bolesti
účinok
bočné
účinky
Spôsob aplikáciePoznámky
diclofenac+++++
 • Vnútri 1-3 krát denne
 • V / m alebo v / v 1-2 krát
 • Sviečky v konečníku
ibuprofen+++Vnútri 2-3 krát denneLiek voľby pre miernu bolesť, nízky výskyt vedľajších účinkov
ketoprofén+++++
 • vnútri
 • svalu
 • rektálne
Často sa vyskytuje hnačka, plynatosť, nevoľnosť
ketorolac++++++
 • Vnútri 2-4 krát denne
 • svalu
Xefokam+++++
 • vnútri
 • svalu
 • Intravenózna kvapkanie
S opatrnosťou u starších pacientov, ako aj pri ochoreniach pečene, obličiek
meloxicam+++
 • vnútri
 • svalu
 • Vo sviečkach
Tiež. Pohodlné prijímať raz denne
piroxikam++++
 • vnútri
 • rektálne
Pomalý nástup účinku (po 3 až 4 hodinách)
celecoxib+++Vnútri 2 krát denneHistória voľby u pacientov s peptickým vredom v anamnéze

Základné NSAID v tabletách

 • Celebrex (deyst. Veci. Celecoxib 10 ks, 420 rubľov)
 • Arcoxia (etorikoxib 7 ks, 600 rubľov)
 • Texamen (tenoxikam 10 ks. 250 rubľov)
 • Nise, Nimulide, Nimica (cena nimesulidu 20 ks. 80 - 150 rubľov)
 • Nalgesinum (naprksen 10 ks. 110 - 150 rubľov)
 • Movalis, Arthrosan, Meloxicam (Meloxikam cena 20 tab. 40 rubľov, Movalis 20 tab. 250 rubľov)
 • Ketanov, Ketarol, Ketorolac Ketorolac cena 20 tab. 40 - 60 rub.)
 • Naproxen (120 - 260 rubľov), Nalgesin
 • Ketoprofén: Arthrosilen, Bystrumkaps, Ketonal, Flexen (Ketoprofen 20 ks. 150 rubľov, Bysrumkaps 10 ks. 250 - 270 rubľov, Flexen 30 ks. 170 rubľov)
 • Ibuprofen (cena ibuprofénu 20 rub. 15 rubľov, Nurofen 12 ks 110 rubľov, Faspik 6 ks. 100 rubľov, Burana 10 ks. 80 rubľov).
 • Diclofenac: Diclofenac cena 20 ks. 40 rub, Voltaren 20 ks. 200 rub, Ortofen 30 ks. 20 rub., Diklak 10 ks. 70 - 100 rub.
 • Aertal 20 tabliet 400 rub aceklofenak.
 • Ksefokam 10 ks 130-200 rub. lornoxikam.

Kombinované lieky proti bolesti

Aktuálne lieky

Dobrým účinkom sú aj topicky aplikované lieky - vo forme mastí, gélov alebo náplastí (pozri masti na bolesť). Môžu mať:

 • Rozptyľujúci efekt zahrievania. Sú to masti a balzamy obsahujúce gáfor, extrakt z korenia, hadie jedy, korenie.
 • Protizápalové účinky - masti s ibuprofenom, indometacín, voltarénový gél, dolgitový krém, náplasť s voltarenom a ďalšie.
 • Iba analgetický účinok, napr. Náplasť Versatis lidokainu.

Omamné látky proti bolesti

Pri silnej bolesti sa niekedy používajú lieky obsahujúce silné omamné látky. Silné lieky v našej krajine nie sú v liečbe bolesti chrbta rutinou. Lieky obsahujúce slabé opioidné analgetiká sa však môžu predpisovať na bolesť, ktorá sa nekončí konvenčnými prostriedkami. Sú to kodeín, tramadol a kombinované lieky obsahujúce kodeín - Sedalgin Neo, Pentalgin N, Piralgin a ďalšie. Z lekárne sa prepúšťajú iba na lekársky predpis.

Svalové relaxanciá

Sirdalud, Midokalm, baklofen. Pridávajú sa k liečbe, ak existuje myofasciálna zložka bolesti alebo ak počas niekoľkých dní nedochádza k účinkom liekov proti bolesti..

antikonvulzíva

Mnoho ľudí sa čuduje, prečo sú pri liečbe radiiculitídy predpisované lieky na epilepsiu. Nebudeme popisovať mechanizmus ich pôsobenia, ale také lieky, ako je Finlepsin a modernejší pregabalín a Gabapentin, sa veľmi dobre vyrovnajú s neuropatickou bolesťou a tiež znižujú parestéziu, necitlivosť, svalové kŕče..

Preparáty pre křupavku

Sú to lieky obsahujúce glukozamín a chondroitín sulfát. Sú určené na zlepšenie metabolických procesov v chrupavkách vrátane medzistavcových platničiek. Sú to lieky ako DONA, Arthra, Alflutop, Teraflex, Structum, Rumalon, Chondroitín. K dispozícii vo forme injekčných roztokov a vo forme tabliet a kapsúl, ako aj mastí. Používajú sa dlhé kurzy v období klesajúcich exacerbácií.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Určené, keď kompresia nervových koreňov vedie k zhoršenej citlivosti. Patria sem lieky skupiny B (milgamma, combilipen, neuromultivitída), ako aj lieky proti anticholinesteráze Prozerin, Neuromidin.

Nedrogová liečba

režim

Počas obdobia exacerbácie sa odporúča mierny režim s obmedzeným zaťažením a nadmernými pohybmi v chorej chrbtici. Posteľ je možná na krátky čas, 1-2 dni, potom lekári stále odporúčajú pohybovať sa. Odporúča sa nosiť špeciálny bedrový korzet alebo krčný golier..

fyzioterapia

Dobrý účinok dáva aplikátor Kuznetsov

Cvičebná terapia sa odporúča začať v období ustupujúcej exacerbácie a pokračovať intenzívnejšie, keď bolesť úplne zmizla. Na chrbte je veľa cvičení, je lepšie zvoliť si ich spolu s lekárom alebo sa zapojiť do špeciálnych liečebných skupín. Hlavným cieľom cvičení pri liečbe výčnelkov disku je posilnenie svalovej kostry obklopujúcej chrbticu. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť nadmernému zaťaženiu chrbtice..

Ak hovoríme o krčnej chrbtici, sú tu prijateľné izometrické cviky - to znamená, statické svalové napätie bez pohybu hlavy (opierajúc sa o naše ruky, postupne namáhame všetky skupiny krčných svalov)..

Pokiaľ ide o driekovú bedru, takmer všetky cvičenia sa vykonávajú ležiace alebo stojace na všetkých štyroch, tj bez axiálneho zaťaženia. Veľmi dobré cvičenia vykonávané vo vode, alebo len plávanie zadarmo.

Je potrebné stanoviť, aby sa cvičenia vykonávali každý deň, a to aj pri dosahovaní dlhodobej remisie choroby. Pozri cvičenia na osteochondrózu.

Masáž a manuálna terapia

Pri vystupovaní disku nie sú masážne a manuálne techniky kontraindikované. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče a znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy v patologickej oblasti. Musíte však dôverovať skutočne skúsenému pánovi.

Masáž sa môže začať už v období ukončenia exacerbácie, počnúc relaxačnými technikami a postupne sa prechádza k intenzívnejším.

„Bridge“ - na roztiahnutie chrbtice.

Dobrý manuálny terapeut začne liečbu až po preštudovaní všetkých obrázkov a tomogramov.

Vymknúť

Protahovacie techniky tiež pomáhajú eliminovať kompresiu nervových koreňov. Na natiahnutie chrbtice existujú špeciálne stoly. Existujú tiež metódy podvodnej trakcie.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky sú pri liečbe výčnelkov veľmi populárne. Môže byť priradená už v akútnom období. Používajú sa diadynamické prúdy (DDT), elektroforéza a fonoforéza rôznych protizápalových a analgetických liekov, ultrazvuk, parafínové kúpele..

Kúpeľná liečba

Liečba sanatória je indikovaná bez zhoršenia ochorenia. Zvyčajne sa používajú rôzne metódy - cvičebná terapia, masáž, fyzioterapia, bahenná terapia, radónové a sírovodíkové kúpele, ďalšie procedúry.

Invazívne liečby

Štiepanie vyvoláva bolesti

Pri silnej bolesti je možné štiepenie tzv. Spúšťacích zón, tj oblastí s najväčšou citlivosťou počas búšenia srdca. Pacienti túto blokádu často nazývajú. Najčastejšie sa blokády vykonávajú pri liečbe výčnelkov v bedrovej oblasti. Zvyčajne sa zavádza liečivá zmes anestetík, glukokortikoidných hormónov, vitamínov B. Účinok je dobrý, ale krátkodobý.

Epidurálna anestézia

Anestetika sa vstrekuje do subdurálneho priestoru miechového kanála. Pri výčnelkoch sa zriedka vykonáva v prípadoch, keď je bolesť úplne odstránená. Účinkuje anestéziológ.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Operácia výčnelkov je mimoriadne zriedkavá. V posledných rokoch sa objavili minimálne invazívne techniky na odhalenie jadra disku za účelom zníženia jeho veľkosti. Princíp je jasný: pomocou nejakého fyzikálneho faktora je časť jadra zničená, tlak vo vnútri disku klesá a výčnelok je vďaka svojim elastickým vlastnostiam stiahnutý späť do svojej pôvodnej polohy.

Takáto operácia sa nazýva nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Podstata zásahu: pod kontrolou zariadenia je na disk privedená špeciálna kanyla, pozdĺž ktorej je vodič s nejakým deštruktívnym druhom energie.

 • Nukleoplastika studenej plazmy.
 • Laserové odparovanie.
 • Rádiofrekvenčná ablácia.
 • Hydroplastika (jadro je zničené silným tlakom tekutiny).

Takáto operácia sa vykonáva bez rezov, v lokálnej anestézii, môže sa vykonávať ambulantne, nevyžaduje sa dlhá doba zotavenia.

Metódy liečenia vyčnievania bedrovej chrbtice

Choroby chrbtice vyžadujú včasnú liečbu. Liečba výčnelkov bedrových medzistavcových platničiek zvýši kvalitu života pacienta a zníži riziko komplikácií..

Môžu byť bedrové výčnelky úplne vyliečené?

Táto patológia je spojená so závažnými dôsledkami až po úplnú paralýzu. Spracováva sa výčnelok lumbálneho disku? Nemožno sa úplne zbaviť choroby. Neurológovia sú si toho istí, ale ak začnete s liečbou v skorých štádiách vývoja, je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku a zlepšiť kvalitu života..

Liečba výčnelku lumbálneho disku a jeho úspech závisí od veľkosti patologického miesta a miesta.

Etapy liečby lumbálneho výčnelku

Po vyšetrení a rozhovore s pacientom lekár rozhodne o metódach liečby. Predpokladá sa niekoľko stupňov liečby:

 1. Manažment bolesti.
 2. Normalizácia metabolických procesov v chrbtici.
 3. Vrátenie predchádzajúceho objemu pohybov pomocou rôznych metód.
na obsah ↑

Úľava od bolesti

Keď pacient navštívi lekára v skorých štádiách vývoja choroby, sú účinné konzervatívne metódy. Na zmiernenie bolesti môžete použiť rôzne prostriedky.

Vonkajšie prostriedky sú pomocné opatrenia na odstránenie bolesti. Na výčnelok bedrového kĺbu sa odporúča používať tieto masti:

Finančné prostriedky musia byť nanesené na pokožku bedrovej oblasti, opatrne pretrené ľahkými pohybmi. Procedúra sa musí vykonávať dvakrát denne.

Vstrekovanie a blokáda

Vzhľadom na to, že patológia je sprevádzaná zápalovým procesom, odporúča sa:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Lumbálne protrúzne injekcie: Movalis, Ketoprofen, Ortofen.
 • Aby sa zmiernili svalové kŕče, sú indikované injekcie pre relaxáciu svalov: Midocalm, Orphenadrine. V prvých dňoch môžu byť liečivá v prítomnosti silnej bolesti použité vo forme injekcií a potom prejsť na formu tabliet.
 • Na zlepšenie štruktúry chrupavky a kostného tkaniva sú uvedené chondroprotektívne činidlá. Táto skupina zahŕňa: Arthra, Structum, Chondromix, Rumalon. Drogy z tejto skupiny vyžadujú dlhodobé užívanie, často niekoľko mesiacov.
 • Na zlepšenie krvného obehu v patologickej oblasti sa predpisujú Actovegin, Trental.
 • Vstrekovanie vitamínových komplexov obsahujúcich vitamíny B a vápnik. Pomáhajú zlepšovať metabolické procesy, uvoľňovať svaly.

Trvanie priebehu a dávkovanie predpisuje lekár pre každého pacienta, berúc do úvahy závažnosť príznakov a štádium choroby.

Ak lieky nepomôžu zmierniť bolesť, odporúča sa blokovanie. Blokáda počas vyčnievania bedrovej chrbtice prispieva k:

 • Zníženie intenzity zápalového procesu.
 • Eliminujte bolesť.
 • Normalizácia krvného toku.
 • Zníženie svalového tonusu.

Blokáda spočíva v zavedení niekoľkých liekov do lúmenu miechového kanála. Kombinujte analgetiká s kortikosteroidmi. Dobrý účinok sa dosahuje kombináciou ľudokaínu, novokaínu s hydrokortizónom alebo prednizolonom..

Je prísne zakázané robiť takúto injekciu doma.

Ľudové lieky

Liečba vyčnievania bedrovej chrbtice ľudovými prostriedkami je dobrým doplnkom k liekovej terapii. Odporúčajú sa tieto recepty:

 • Stlačte cesnak. Na varenie je potrebné zomrieť 300 gramov cesnaku a naliať pohár vodky alebo zriedeného alkoholu. Trvajte na tmavom mieste asi 10 dní. Keď sa objaví silná bolesť, aplikujte obklad na patologickú oblasť pol hodiny, nie viac. Pri dlhom postupe existuje riziko popálenia.
 • Terpentínový kúpeľ. Pre tento postup musíte naplniť kúpeľ s horúcou vodou a potom pridať 10 gramov drveného detského mydla, fľašu kyseliny salicylovej, 200 ml terpentínu a 2 polievkové lyžice soli. Takýto kúpeľ nielen zmierňuje bolesť, ale tiež stimuluje metabolizmus, obnovuje krvný obeh. Trvanie procedúry by nemalo prekročiť 10 minút. Ak máte srdcové choroby, musíte liečebný kúpeľ opustiť.
 • Na odtrhnutie postihnutej oblasti použite odrezok z paliny.
 • Vytlačte šťavu z listov Kalanchoe a zmiešajte s vazelínou. Používa sa ako masť na drhnutie bedier. Vykonajte postup najmenej mesiac.

Drogová liečba výčnelkov bedrovej chrbtice spolu s receptami tradičnej medicíny poskytne dobré výsledky.

trakcie

S rozvojom patológie sa objavujú štípané nervové zakončenie, ktoré vyvoláva výskyt silnej bolesti. Trakcia chrbtice počas vyčnievania bedrovej časti umožňuje uvoľnenie vymačkaných koreňov a zmiernenie bolesti.

Ak sa postup vykonáva pravidelne, tlak vo vnútri disku sa zníži a proces posunu kĺbu sa zastaví.

Obnova stavcov

Na zastavenie patologického postupu sa používajú rôzne metódy..

operácie

Chirurgia na výčnelkoch je veľmi zriedkavá, musí to mať dobrý dôvod:

 • Existujú vážne komplikácie vo forme ochrnutia alebo porúch činnosti vnútorných orgánov.
 • Postup neurologických porúch.
 • Bolesť zosilňuje.
 • Liečba liekmi neprináša viditeľné výsledky.
na obsah ↑

fyzioterapia

Ako liečiť bedrový výčnelok bez chirurgického zákroku? Fyzioterapeutické postupy budú vynikajúcou pomocou. Po ukončení liečby, ktorého trvanie určuje ošetrujúci lekár, sa zlepšuje pohyblivosť patologického miesta, znižuje sa bolesť a intenzita zápalového procesu..

Medzi účinné metódy patria:

 1. elektroforéza S použitím nízkofrekvenčného prúdu sa uskutočňuje cielené dodávanie liečiv na patologické miesto. Závažnosť negatívnych prejavov je znížená.
 2. Liečba vĺn. Disky ovplyvnené patologickými zmenami sú ovplyvnené zvukom nepočuteľným pre ľudské ucho. Výsledkom je, že metabolické procesy v chrupavkovom tkanive sú zlepšené, syndróm bolesti je znížený.
 3. Laserová terapia Expozícia laserom je zameraná na postihnuté miesto. Výsledkom je zlepšenie biochemických procesov, zrýchlenie regenerácie..
 4. Magnetoterapia. Magnetické pole obnovuje poškodené disky a zmierňuje bolesť.
na obsah ↑

Bahenná terapia

Ako liečiť vyčnievanie bedrovej chrbtice po odstránení akútneho obdobia? Môžete použiť blato. Po výkone sa zlepšuje krvný obeh v zóne degeneratívnych zmien, proces regenerácie sa zrýchľuje.

Bahenná terapia pre výčnelok v dolnej časti chrbta pomocou prírodnej hliny pomáha znižovať zápalový proces.

Manuálna terapia

Metóda je pomerne účinná, ale predstavuje riziko. Je veľmi dôležité nájsť dobrého špecialistu, aby nespôsobil ešte väčšie škody. Dobrý manuálny terapeut dokáže poškodený medzistavcový disk vrátiť na svoje miesto..

Manuálna terapia na vyčnievanie bedrovej oblasti má nasledujúce účinky:

 • Obnovuje sa neuro-reflexné spojenie.
 • Zlepšuje krvný obeh a výživu tkanív.
 • Zlepšuje sa celkový stav pacienta.
 • Syndróm bolesti sa stáva menej intenzívnym alebo úplne vymizne.
 • Zlepšuje mobilitu v patologickej oblasti.

Ako hlavné metódy sa používajú:

 • reflexné.
 • akupunktúra.
 • akupresúra.

Dobrý účinok sa dosiahne kombináciou manuálnej terapie s liekmi..

masáž

Je možné masírovať pomocou vyčnievania chrbtice? Je to možné a potrebné. Obnovuje nielen reflexné spojenia, ale tiež zlepšuje krvný obeh, výživu tkanív, zvyšuje pohyblivosť, prechádza bolesťou, uvoľňuje zvieracie svaly..

Pri masáži je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Na zmiernenie bolesti je potrebné začať s relaxačnými pohybmi.
 2. Počas masáže sa musia všetky svaly chrbta zahriať, čo umožní vibráciám dosiahnuť stavce.
 3. Na zmiernenie nepohodlia by sa mali použiť upokojujúce pohyby.

Pri masáži je dôležité nájsť dobrého majstra a absolvovať procedúry, minimálne 10, len tak môžete očakávať pozitívny efekt.

Na ošetrenie výčnelkov sa používajú nasledujúce masážne techniky:

Je dobré, ak je masáž kombinovaná s inými metódami liečby, ale musíte vedieť, že to nemôžete urobiť v akútnom období ochorenia. Počas masáže je tiež nemožné pôsobiť priamo na postihnutý disk, iba na susedné tkanivá.

Jednou z druhov procedúr je vákuová masáž. Dá sa to však urobiť iba v salónoch, kde existujú špeciálne aspirátory alebo banky. Zabraňuje ďalšiemu rozvoju výbežkov a dokonale stimuluje krvný obeh..

diéta

Správna a racionálna výživa je dôležitá pre každého v akomkoľvek období života, ale pri patológiách chrbtice sa oplatí venovať osobitnú pozornosť strave. Diéta na vyčnievanie bedrovej chrbtice:

 1. Poskytuje tok živín do medzistavcových platničiek.
 2. Normalizuje rovnováhu vody.
 3. Doplnková terapia.

Počas obdobia exacerbácie a liečby výčnelku je potrebné z diéty odstrániť:

 • vnútornosti.
 • Údené mäso.
 • Mäso a riad z neho.
 • Múčne výrobky.
 • Cukor a výrobky s obsahom.

Menu by malo obsahovať výrobky s veľkým počtom živín, minerálov a vitamínov:

 • Čerstvá zelenina a ovocie.
 • Celé zrniečka.
 • Mliečne výrobky.
 • Čerstvo vylisované ovocné a zeleninové šťavy.

Ak ste vegetarián, potom počas liečby a obnovenia zdravia chrbtice budete musieť zabudnúť na tento druh jedla. Dôležité bielkoviny pre normálne fungovanie chrupavky sa nachádzajú v živočíšnych tukoch. Základnými prvkami pre obnovu kostných štruktúr sú vápnik a fosfor..

Musíte sa zbaviť zlých návykov, piť menej kofeínových nápojov.

Miechový výčnelok nie je smrteľná patológia a môže sa dokonca dobre napraviť, ak navštívite odborníka včas a dodržujete všetky jeho pokyny. Okrem liekov a fyzioterapeutických postupov by ste nemali zabúdať ani na fyzickú aktivitu. Lekár vám pomôže zvoliť účinnú súpravu cvičení, ktorá bude skvelým doplnkom hlavnej liečby..

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku bedrovej chrbtice - efektívne metódy a recepty

Patológia pohybového ústrojenstva vedie k obmedzeniu pohyblivosti, znižuje pracovnú kapacitu a schopnosť obsluhovať seba. Je potrebné liečiť výčnelok diskov bedrovej chrbtice už od raných štádií vývoja. Na tento účel sa používajú konzervatívne a chirurgické metódy..

Hlavné metódy liečby výčnelkov

Na boj proti vyčnievaniu medzistavcových platničiek hrudnej, krčnej a bedrovej oblasti sa používa niekoľko základných metód:

 • medikácie;
 • masáže a manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • ľudové recepty;
 • chirurgický zákrok.

Tieto metódy sa môžu použiť v kombinácii navzájom. Napríklad počas obdobia exacerbácie sa lieky používajú na zmiernenie bolesti, opuchu a zápalu. Po zastavení akútnych príznakov sú predpísané masáže, manuálna terapia, gymnastika.

Drogová terapia

Cieľom liečby je zmierniť akútnu bolesť a opuch v hrčke, obnoviť štruktúru chrupavky a zlepšiť vedenie pozdĺž nervových kmeňov. Lieky sa predpisujú vo forme injekcií, tabliet a kapsúl na perorálne podanie, ako aj vo forme mastí a gélov na vonkajšie použitie. Populárnym liekom sú čínske náplasti na zmiernenie zápalu a bolesti..

skupinaNázov liečivaÚčinná látkaPriemerná cena za baleniekontraindikácie
Nesteroidné protizápalové liekydiclofenacDiclofenac SodiumTablety 100 mg 59 - 72 rubľov.
injekcie -
43 - 79 rub.
Individuálna intolerancia, gravidita, bronchiálna astma, peptický vred žalúdka a čriev.
MovalismeloxicamTablety 15 mg 680 - 825 rub.
injekcie
567 - 860 rub.
Neznášanlivosť, peptický vred žalúdka a čriev, bronchiálna astma, tehotenstvo, zlyhanie pečene a obličiek.
nimesulidnimesulidTablety 100 mg 87 - 97 rubľov.Erozívne ulcerózne choroby čreva a žalúdka, kombinácia bronchiálnej astmy a nosovej polypózy, alergia.
Preparáty pre křupavkuAlflutopKoncentrát morských rýbinjekcie
1740 rub.
Precitlivenosť, detstvo, tehotenstvo, dojčenie.
Svalové relaxanciáMidokalmtolperizón50 alebo 150 mg tablety
315 - 366 rub.
Individuálna intolerancia, vek do 3 rokov, myasténia gravis.
NeuroprotectorsMilgammatiamín,
pyridoxín,
kyanokobalamín lidokain hydrochlorid
Injekčný roztok, 5 ampúl
237 - 314 rub.
Tehotenstvo a laktácia.

Chirurgický zákrok

Operácia (nukleoplastika) pacienta s bedrovým výčnelkom je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • s neúčinnosťou konzervatívnej terapie;
 • s rýchlo rastúcim vývinom;
 • s narušením funkcie panvových orgánov - rýchle močenie, fekálna inkontinencia;
 • s chronickým radiálnym syndrómom.

Účelom chirurgického zákroku je znížiť tlak vo vnútri disku a eliminovať deformácie spôsobené čiastočným zničením jadra.

Na odstránenie patologického výčnelku sa používajú minimálne invazívne zákroky:

 • laserové odparovanie;
 • vystavenie studenej plazme;
 • deštrukcia elektromagnetickými vlnami (rádiofrekvenčná ablácia);
 • hydroplasty - odstránenie jadra kvapalinou pod tlakom.

Gymnastika a masáže

Liečba bedrového výčnelku gymnastikou a masážou je indikovaná iba mimo štádia exacerbácie. Počas procedúr je zahrnutá lumbosakrálna časť. Postup pri manipulácii s:

 1. Hladenie a trenie bedrovej oblasti a krížovej kosti.
 2. Gluteus hnetenie.
 3. Lisovanie a pretrepávanie svetla v oblasti výstupku disku L5 - S1, po ktorom sa vykonajú hladké zdvihy.
 4. Trením a hnetením paramediálnej oblasti s kĺbmi zaťatými v pästi.
 5. Procedúra končí jemnými relaxačnými pohybmi..

Je prísne zakázané vykonávať údery a potľapkanie - môžu spôsobiť roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie kýly.

Terapeutická gymnastika s výčnelkami a kýlami diskov L3 - S1 je predpísaná iba v prípade, že nedochádza k akútnej bolesti. Pohyby by mali byť mäkké a hladké, v žiadnom prípade by ste nemali robiť ostré trhnutia. Gymnastika autora Dr. Bubnovského má dobrý účinok. Tento komplex sa vykonáva na odstránenie svalového kŕča a zápalu, ale nepoužíva sa na zvieranie nervových koreňov.

Doska simulátora Evminov získala pozitívne recenzie. Môžete to urobiť sami a urobiť to, ako je uvedené vo videu.

magnetoterapia

Tento spôsob fyzioterapeutickej liečby sa uskutočňuje pomocou zariadenia, ktoré vytvára polia s rôznymi fyzikálnymi charakteristikami. Pomocou magnetoterapie môžete dosiahnuť nasledujúce terapeutické účinky:

 • normalizovať metabolizmus v postihnutej oblasti;
 • zlepšiť mikrocirkuláciu;
 • obnoviť reologické vlastnosti krvi, eliminovať nadmernú viskozitu a tendenciu vytvárať krvné zrazeniny;
 • stimulovať elimináciu toxínov;
 • zastaviť nepríjemné pocity;
 • eliminuje svalové kŕče a znižuje nervy;
 • začatie regeneračných procesov.

Liečba magnetickým poľom sa môže vykonávať v ambulantných zariadeniach, sanatóriách alebo doma pomocou prenosných zariadení.

Manuálna terapia

Charakteristickým rysom tejto liečebnej metódy je to, že premiestnené disky sú nastavené bez priameho dopadu na stavce. Špecialista vykonáva manipuláciu v iných častiach tela a zároveň vyvoláva zmeny v oblasti výčnelku.

Sila, trvanie a počet sedení určuje chiropraktik individuálne pre každú osobu. Pri liečbe dorzálnych výčnelkov bedrovej chrbtice je pacient spočiatku v polohe na chrbte, potom je požiadaný, aby sa prevrátil na bok. Vplyvom manipulácií sa väzy natiahnu, zväčší sa priestor medzi bedrovými stavcami 4, 5, 6 a disk sa nastaví na svoje miesto..

Kontraindikácie manuálnej terapie sú:

 • štádium exacerbácie choroby;
 • onkologické choroby;
 • akútne infekcie;
 • čerstvé zranenia;
 • vysoký krvný tlak.

Laserová terapia

Fyzioterapia laserovým lúčom sa používa ako nezávislá metóda alebo v kombinácii s magnetoterapiou. Pomocou tohto postupu môžete získať nasledujúce účinky:

 • zahrievanie mäkkých tkanív;
 • obnova ich štruktúry;
 • vplyv na biologicky aktívne body a nervové zakončenie;
 • prietrž alebo prietrž.

Ošetrenie medzistavcových výčnelkov a prietrží sa môže tiež uskutočňovať pomocou špeciálnej ihly, cez ktorú sa vkladá laserový kábel a endoskop. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pod vplyvom lúča sa tkanivá disku zahrievajú na 70 stupňov a odparujú sa. V dôsledku toho sa jadro zmenší a prestane komprimovať neurovaskulárny zväzok.
Pozitívny účinok liečby sa pozoruje najskôr po 6 mesiacoch.

Ľudové lieky

Pomocou výbežkov doma môžete zmierniť bolesť, opuchy a zápaly pomocou receptov tradičnej medicíny:

 1. Nalejte vodku viac ako 50 g kvetov divulínu a trvajte na tmavom mieste počas 15 dní. Výsledná kapucňa sa vtiera do bolesti chrbta v noci na týždeň. Ďalej si musíte dať pauzu.
 2. Koreň kostolnej drviny sa rozdrví a inkubuje sa v 500 ml alkoholu počas približne 2 týždňov. Hotový výrobok sa užíva perorálne čajovou lyžičkou ráno po dobu 10 dní, až kým sa nezastaví.
 3. Rozdrvte 300 g cesnaku a nalejte 150 ml vodky. Trvajte na zmesi 10 dní na tmavom mieste. Výsledná suspenzia sa aplikuje vo forme obkladov počas 45 minút. Buďte opatrní, pretože produkt môže spôsobiť popáleniny pokožky..
 4. Čerstvé listy Kalanchoe sa nanesú na boľavé miesto a predtým z nich odstránili povrchový film. Produkt pripevnite na telo pomocou náplasti alebo obväzu.
 5. Pohár čerstvých lila kvetov sa naleje litrom vodky a týždeň sa uchováva na tmavom mieste. Výsledná kompozícia sa potiera späť, až kým príznaky úplne nezmiznú.
 6. Trojlitrová nádoba sa naplní brezovými listami a vyleje sa na kukuričný olej. Nádobu tesne uzavrite a vydržte 2 týždne na slnku. Misky pravidelne pretrepte a na konci varenia odsajte odsávač cez gázu.

akupunktúra

Akupunktúrna liečba sa používa v kombinácii s masážou a cvičením. Táto metóda je zvlášť účinná v počiatočných štádiách vývoja patológie. Podstatou terapie je ovplyvňovanie biologicky aktívnych bodov. Výsledkom je niekoľko efektov:

 • zmierniť kŕče kostrového svalstva;
 • znížiť kompresiu;
 • na uvoľnenie obmedzeného nervu;
 • zbaviť pacienta bolesti.

Možné komplikácie a kontraindikácie pri liečbe výčnelkov

Najbežnejšou komplikáciou bedrového výčnelku je vytvorenie herniovaného disku. Okrem toho sa môžu vyskytnúť komplikácie počas liečby ochorenia. Najmä pri použití liekov je možné vyvinúť alergické reakcie alebo iné vedľajšie účinky charakteristické pre každé liečivo.

Je tiež potrebné vyberať komplexy masáží, manuálnej terapie a fyzických cvičení s veľkou starostlivosťou, aby nedošlo k zhoršeniu kvality. Kontraindikácie pri takejto liečbe sú:

 1. Stupeň exacerbácie - v tomto okamihu potrebuje chrbtica odpočinok.
 2. „Bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta, ktoré sa vyskytujú pri neobvyklých náhlych pohyboch.
 3. Nedostatok spoľahlivej diagnostiky výčnelku.

Počas gymnastiky by pacient nemal užívať lieky proti bolesti, aby nevynechal pohyb, ktorý môže viesť k zhoršeniu jeho kvality..

Môžem sa zbaviť bedrových výčnelkov?

Na úplné odstránenie výčnelkov a obnovenie funkcie chrbtice je potrebný integrovaný prístup. Terapia by mala zahŕňať lieky, fyzikálne metódy expozície, ako aj správnu výživu a spôsob fyzickej aktivity.

Čím skôr sa liečba začne, tým priaznivejšia je prognóza. V neskorších štádiách môže byť konzervatívna expozícia neúčinná a bude potrebný chirurgický zákrok..

Prevencia chorôb

Aby sa zabránilo výčnelku bedrovej chrbtice, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Jedzte správne - obmedzte mastné, korenené a slané jedlá, ako aj cukrovinky. To normalizuje telesnú hmotnosť a zabráni vyplavovaniu vápnika z kostí. V ponuke by malo byť viac rýb, chudého mäsa a rastlinných potravín.
 2. Robte telesnú výchovu. Veľmi užitočné kúpanie v bazéne, jazda na bicykli.
 3. Sledujte svoju polohu.
 4. Ľudia, ktorí sú dlhodobo v statickej polohe, sa musia pravidelne vstávať, aby sa trochu pohybovali a robili ľahké cvičenia.
 5. Zúčastnite sa každoročných masážnych kurzov od špecialistu.
 6. Pravidelne vyšetrujte svojho lekára. Ak sa zistí chronické ochorenie chrbtice, podrobte sa liečbe.

záver

Aby ste zabránili poškodeniu pohybového aparátu, musíte jesť správne a viesť aktívny životný štýl. Liečba vyčnievajúcich diskov bedrovej chrbtice by mala byť komplexne pod dohľadom odborníka. Na boj proti tejto chorobe sa používajú lieky, fyzioterapeutické metódy a alternatívne recepty..

Liečba vyčnievania miechy

Ako dochádza k vyčnievaniu miechy?

Ľudská chrbtica sa skladá z 32 - 34 stavcov. Medzi nimi sú elastické medzistavcové platničky. Znižujú zaťaženie chrbtice, súčasne mu dodávajú silu a flexibilitu. Medzistavcové platničky sa skladajú z hustého vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza polotekuté vláknité jadro.

Osteochondróza, poruchy metabolizmu a zvýšená fyzická aktivita nepriaznivo ovplyvňujú stav medzistavcových platničiek. Výška a elasticita medzistavcových platničiek sa znižuje. Vnútorné vlákna vláknitého prstenca sú zničené, buničité jadro stráca vlhkosť a schne. Vo vláknitom kruhu sa objavia praskliny, do ktorých sa jadro začína posúvať. Výsledkom je, že disk vyčnieva do miechového kanála a vytvára sa medzistavcový disk..

Výčnelok disku sa môže vyskytovať v krčnej alebo bedrovej chrbtici, menej často v hrudníku.

Príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek

Hlavným príznakom vyčnievania miechy je bolesť v oblasti postihnutého disku. Vypuklý výčnelok vedie ku stlačeniu nervových koreňov a bolesti pozdĺž stlačeného nervu. Ciev, väzov a svalov v blízkosti postihnutého disku bolí. Výčnelok medzistavcovej platničky je sprevádzaný závratmi, bolesťami hlavy, skokmi v krvnom tlaku.

Ďalšie príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek závisia od toho, v ktorej časti chrbtice je postihnutý disk..

Výčnelky disku v krčnej chrbtici spôsobujú bolesť v krku a zadnej časti hlavy, ktorá dáva do ramien a ramien. Človek cíti brnenie, necitlivosť a slabosť vo svojich rukách.

S výstupkom v hrudníku je bolesť v strede alebo vnútri chrbta, stuhnutosť a necitlivosť v hrudníku. Človek pociťuje mravenčenie v hrudníku, bolesť v medzirebrovom priestore, brucho, slabosť brušných svalov.

Výstupky disku v bedrovej chrbtici spôsobujú bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do nohy. Osoba sa cíti stuhnutá v dolnej časti chrbta, slabosť v nohách, mravčenie v nohách, znecitlivenie prstov na nohách, problémy s močením.

Aké je nebezpečenstvo vyčnievania medzistavcových platničiek

Výčnelok môže viesť k medzistavcovej prietrži. V tomto prípade poškodený vláknitý krúžok nevydrží tlak a zlomí sa. Cez jeho praskliny vyteká jadro, vstúpi do dutiny miechy a zovrie nervové zakončenie miechy..

Kvôli prietrži v cervikálnej oblasti je narušená dodávka krvi do mozgu, objavujú sa závraty, zhoršuje sa pamäť. Ochorenie môže spôsobiť cervikálnu radikulitídu a prištipnutím miechy - ochrnutie.

Kýla v hrudníku vyvoláva medzirestálnu neuralgiu.

Prietrž bedrovej oblasti spôsobuje problémy s orgánmi malej panvy, môže spôsobiť bolesti chrbta v chrbte. V ťažkých prípadoch je pre človeka ťažké chodiť a dokonca sedieť kvôli bolesti, môže dôjsť k ochrnutiu nôh.

Medzistavcové vystúpenie disku: príčiny

Výčnelok medzistavcových platničiek spôsobuje rôzne dôvody:

 • Poranenia miechy vrátane narodenia.
 • Osteochondróza - poškodenie chrupavky chrbtice.
 • Poruchy držania tela: skolióza, kyfóza, lordóza. Ak sú dva susedné stavce naklonené voči sebe navzájom, potom medzistavcový kotúč medzi nimi zažije asymetrický tlak. Výsledkom je, že sa časť disku začne vydúvať.
 • Metabolické ochorenie.
 • Nedostatok pohybu a cvičenia.
 • Starší pacienti s osteoporózou.
 • Alkohol a fajčenie ničia chrupavku a spôsobujú výčnelok.

Osobe hrozí riziko, že vyčnieva z medzistavcových platničiek, ak pracuje pri státí, zohráva sa pri chôdzi a pri počítači, prudko sa otáča a ohýba, silne soľ jedlá. Vývoj choroby vyvoláva vzpieranie, zvýšený tréning, vysoké podpätky.

Druhy výčnelkov

Výčnelky miechy sa delia na 4 typy:

 1. Central. Výbežok sa objaví vedľa miechového kanála. Takéto výčnelky sa vyskytujú bez príznakov, zriedka vyžadujú liečbu.
 2. Side. Výčnelok je umiestnený na pravej alebo ľavej strane chrbtice, často komprimuje korene v mieche. Tento typ výčnelku sa vyskytuje v 10% prípadov.
 3. Posterolateral. Najbežnejší typ výčnelku. Je umiestnený vzadu a zboku vzhľadom na chrbticu. Často zovreté nervové korene a ďalšie štruktúry miechy.
 4. Zadná časť. Pri tomto type výčnelku disk vyčnieva dozadu od brucha dozadu. Spôsobuje bolesť, narúša panvové orgány.

Recenzie liečby

Vyjadrujem vďaku Vladimírovi Ivanovičovi za úprimnosť pri vedení konzultácie.

Diagnóza vyčnievania medzistavcových platničiek

Ak sa chcete vyhnúť komplikáciám vyčnievania disku, konzultujte s lekárom bolesť chrbta. Lekár našej kliniky v Petrohrade presne určí príčinu bolesti pomocou komplexného vyšetrenia. Na recepcii vás preskúma, opýta sa na príznaky a urobí správnu diagnózu. Naši lekári používajú nasledujúce diagnostické metódy:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Injekcie pre osteochondrózu dolnej časti chrbta sú súčasťou štandardnej liečby počas zhoršovania hlavných symptómov choroby. Tento spôsob podávania liečiva sa považuje za najúčinnejší na odstránenie bolesti a zlepšenie stavu medzistavcových platničiek.
Bedrová kýla je nebezpečná choroba, ktorá môže pacienta dočasne pripraviť o pracovnú kapacitu, pripútanie na lôžko alebo viesť k invalidite, strate schopnosti starať sa o seba v domácnosti..
Ak má osoba kýlu chrbtice bedrovej chrbtice, liečba by sa mala začať okamžite, aby sa predišlo komplikáciám. Lekári odporúčajú na uvoľnenie diskov kombináciu liekov proti bolesti a cvičebnej terapie.