loader

Hlavná

Pažerák

Laserové metódy a náklady na odstránenie medzistavcovej prietrže pomocou lasera

Medzistavcová kýla spôsobuje nielen bolesť chrbta, ale tiež narúša fungovanie vnútorných orgánov. V závislosti od postihnutej oblasti miechy a koreňov nervov sa objaví zodpovedajúca symptomatológia. Liečba tejto choroby by sa mala vykonávať na špecializovaných klinikách, ktoré majú moderné vybavenie a majú vyškolený personál. Laserové odstránenie medzistavcových prietrží je veľkou výhodou oproti otvorenej chirurgii.

Laserové odstránenie medzistavcových prietrží

Druhy operácií

V Rusku sa používanie lasera aktívne začalo až pred 10 až 15 rokmi. Potom boli vytvorené mikro-nástroje, ktoré boli schopné lúče zamerať na požadované miesto. Výhodou laserového ošetrenia je malý prístup na kožu, krátke pooperačné obdobie a postup v lokálnej anestézii. Nevýhodou je liečba iba 5% pacientov, účinnosť sa nezvýši nad 75%, vysoké náklady a potreba opakovaných operácií. Neurochirurgovia zdieľajú dve techniky laserovej miechy:

 1. vyparovanie.
 2. rekonštrukcia.

Počas laserového odparovania medzistavcových platničiek sa pulpózne jadro vyparuje. Prístroj pracuje na plný výkon pri vysokej teplote, pri ktorej sa začína odparovať vodná časť chrupavky. Laserová rekonštrukcia sa vykonáva pri miernom nabíjacom výkone, ktorý zvyšuje teplotu tkanív až na 70 g. Celzia. Výsledkom je zahrievanie medzistavcovej platničky, zrýchlenie metabolických procesov. To všetko stimuluje rast chrupavkových buniek, spojivového tkaniva..

indikácia

Hlavným príznakom obáv z medziobratlovej prietrže je bolesť v postihnutej oblasti. Ak je postihnutá bedrová oblasť, potom pacienti okrem nepohodlia v chrbte pociťujú bedrovú nohu a zmyslové poruchy. Pri patológii krčnej chrbtice sa môžu objaviť silné bolesti hlavy, závraty, tlakové rázy, zmeny citlivosti rúk. Poškodenie sakrálneho regiónu môže poškodiť močenie, sexuálne funkcie. Lekári poskytujú nasledujúce indikácie pre odstránenie laserovej medzistavcovej prietrže:

 1. pretrvávajúca a silná bolesť chrbta alebo krku.
 2. Porušenie citlivosti hmatu a teploty v končatinách, dolnej časti chrbta.
 3. Sciatica - ostrá bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do zadnej časti stehna.
 4. Porušenie močenia a stolice.
 5. Obmedzenie pohybov krku, keď je ostrý zákrut sprevádzaný závratmi, nevoľnosťou, zvracaním.
 6. Čiastočná strata pohybu v rukách alebo nohách spojená s krčnou prietržou.
 7. Veľkosť prietrže do 6 mm.
 8. Nedostatok sekvestrácie medzistavcovej platničky (oddelená oblasť).
 9. Vek od 20 do 55 rokov.
 10. Žiadne degeneratívne alebo autoimunitné lézie disku.

V prípade, že veľkosť medzistavcovej prietrže je viac ako 6 mm, nemožno ju odstrániť laserom. Táto metóda nemôže dosiahnuť pozitívny účinok. Laser môže odparovať iba 30% vody v strede disku. Väčší vplyv vysokej teploty na spojivové tkanivo môže viesť k poškodeniu vláknitého prstenca. V tomto prípade sa vyskytuje sekvestrovaná hernia, ktorej liečenie vyžaduje otvorený chirurgický zákrok.

kontraindikácie

Pacient by mal jasne pochopiť, že každá operácia, aj keď minimálne invazívna, má svoje indikácie a kontraindikácie. Aby sa predišlo nepríjemným následkom, je potrebné pacienta vyšetriť univerzálne. Ak existuje najmenšia odchýlka od normy u pacienta spojená so sprievodnou patológiou, musíte sa vyhnúť operácii. Neurochirurgovia identifikovali zoznam kontraindikácií pri liečbe medzistavcovej prietrže laserom:

 1. kardiovaskulárne zlyhanie.
 2. Akútny infarkt myokardu.
 3. Fibrilácia predsiení, tachysystolická forma.
 4. Akútna mozgová príhoda.
 5. Vek po 55 rokoch.
 6. Zlyhanie obličiek a pečene.
 7. Osteochondróza posledného stupňa závažnosti.
 8. Autoimunitné ochorenia chrbtice.
 9. Sekvenčná prietrž.
 10. Pustulárne kožné procesy v mieste manipulácie.

Laserové ošetrenie spinálnych hernií si vyžaduje dostatočné zručnosti chirurga. Vyškolený personál starostlivo vyšetrí pacienta, identifikuje sprievodné choroby, určí indikácie pre chirurgický zákrok. V prípade kontraindikácií lekár predpíše konzervatívnu liečbu. Po liečebnom cykle je pacient podrobený opätovnému vyšetreniu, aby sa predpísala konečná metóda liečby medzistavcovej prietrže..

Vyšetrenie pred operáciou

Najprv je potrebné podstúpiť vyšetrenie neurochirurgom. Lekár zhromaždí anamnézu choroby, vykoná neurologické testy, vyhodnotí stav reflexov. Potom musíte vyhodnotiť krvný obraz v laboratóriu. Potom vykonajte inštrumentálny výskum. Neurochirurgovia pred operáciou na odstránenie vertebrálnej hernie predpíšu:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • krvná chémia;
 • coagulogram;
 • krvný cukor
 • EKG;
 • rentgén hrude;
 • SKT chrbtice, ak je to potrebné;
 • konzultácie s príbuznými špecialistami;
 • MRI bedrovej, krížovej, krčnej alebo hrudnej kosti.

Pred operáciou pacient strávi asi 1 týždeň na vykonanie celého množstva diagnostických manipulácií. Náklady na MRI jednej chrbtice v rôznych mestách sú rôzne: Moskva - asi 5 000 rubľov., Petrohrad - 3500 rubľov., Rostov na Donu - 2800 rubľov. Niekedy je potrebná presná diagnóza, vyžaduje sa zobrazovanie celej chrbtice pomocou magnetickej rezonancie. V tomto prípade sa náklady na predoperačné obdobie zvýšia o 2 až 3-krát.

Laserové odparovanie

Laserové ošetrenie prietrže chrbtice pomocou metódy odparovania zahŕňa odstránenie až 30% tekutiny z medzistavcových platničiek. Výsledkom je, že tlak v pulpóznom jadre klesá, výstupok je vtiahnutý do tela chrupavky. Zároveň pomocou vysokej teploty ničia vnútornú štruktúru disku. Neurochirurgovia vykonávajú operáciu podľa nasledujúcej schémy:

 1. v lokálnej anestézii sa do jadra postihnutého disku vkladá špeciálna ihla, dlhá až 12 cm.
 2. Všetky manipulácie sú riadené fluoroskopom na obrazovke monitora..
 3. Cez ihlu sa na miesto medzistavcovej prietrže zavedie kremenný flexibilný svetlovod. V jadre disku je dodávaná silná energia, ktorá spôsobuje, že tekutina vrie. Veľkosť chrupavky sa teda zmenšuje.
 4. Priama expozícia laserom trvá 5 až 10 minút.
 5. Para v dôsledku odparovania sa odstráni cez lúmen ihly.
 6. Potom sa vykoná kontrolný rôntgen a MRI postihnutej oblasti..
 7. Pacientovi sa pripíše 12 hodín odpočinok na lôžku.

Pacient cíti úľavu okamžite po odstránení vertebrálnej prietrže. 2 až 3 dni po operácii pacient ukazuje na prudký pokles bolesti, citlivosť končatín sa vracia. Ak bol postup úspešný, nasledujúci deň je pacient prepustený z kliniky. Lekári odporúčajú nosnú bandáž pre bedrovú kosť po dobu 1 až 2 mesiacov bez stresu a môžu sedieť dlhšie ako 5 až 10 minút. Pacienti by mali užívať protizápalové lieky (Nimesil) po dobu 1 až 2 týždňov jedenkrát denne po jedle.

Laserové odstránenie medzistavcových prietrží

Podľa štatistík asi 70% ľudí, ktorí dosiahli dospelosť, trpí chorobami chrbtice a vznikajúcou kýlou. Je to kvôli neaktívnemu životnému štýlu a nedostatku výživy stavcových tkanív. Kýla je jednou z najzávažnejších chorôb, je sprevádzaná neznesiteľnou bolestivosťou a môže viesť k paralýze. Moderná medicína však ponúka riešenie tohto problému - laserové odstránenie.

Čo je to laserová terapia??

V modernej medicíne sa svetelné žiarenie stalo obzvlášť rozšíreným. Vplyv na tkanivo nastáva rôznymi spôsobmi v dôsledku intenzity a veľkosti svetelného lúča. Generované impulzy majú stimulačný účinok na krvný obeh a regeneračné funkcie, a ak je dodávané silné žiarenie, potom úplne eliminuje postihnuté ložiská. Takto funguje odstraňovanie prietrže laserovej miechy.

Svetelný tok ľahko prechádza tkanivom a nepoškodzuje pokožku. Na miesto, kde nie sú nervové zakončenie, sa vkladá špeciálna ihla, cez ktorú vstupuje lúč svetla. Takýto postup sa vykonáva v lokálnej anestézii a pacient môže vidieť celý postup na obrazovke. Laserové ošetrenie spinálnej prietrže je obzvlášť účinné v počiatočných štádiách ochorenia.

Prínos a ujma

Pred konvenčným chirurgickým zákrokom má liečba laserovou prietržou mnoho výhod. Medzi hlavné výhody patrí skutočnosť, že:

 • tkanivá v okolí nie sú v čase zákroku poškodené,
 • postup je veľmi rýchly,
 • takéto odstránenie nepoškodí pacienta,
 • po operácii je človek rýchlo rehabilitovaný,
 • jazvy a jazvy nezostávajú na pokožke.

Táto operácia má značné nevýhody. Medzi nevýhody patrí okrem vysokých nákladov aj nestála účinnosť. Operácia bude prospešná iba vtedy, ak sa pacient aplikoval včas a metóda bola implementovaná v ranom štádiu vývoja. V pokročilom štádiu, aj po odstránení medzistavcovej prietrže, sa môže choroba čoskoro objaviť.

Takáto operácia sa nevykonáva, ak je pacient starší ako 50 rokov, pretože v tomto veku sa už telo nemôže samo zotaviť a je to nevyhnutný predpoklad na odstránenie..

Ako je laserové ošetrenie?

Táto technika sa príliš neskúmala. V neurochirurgii sa však aktívne používa na celom svete. Do ihly sa cez miesto vpichu zasunie malý kábel s kamerou, ktorý následne prenesie signál na špeciálny endoskop určený na chirurgický zákrok..

Ďalej sa medziobratlová platnička ožaruje a zahreje sa na teplotu 70 stupňov Celzia. Ale ani pri takom zahrievaní nie sú lokalizované tkanivá narušené. Proces odparovania začína v štruktúre buničitého jadra, v dôsledku čoho sa prietrž sťahuje a stráca svoju veľkosť..

Výsledkom je, že tlak, ktorý kýla pôsobí na nervový systém, sa výrazne znižuje. Laserové ošetrenie medzistavcovej prietrže môže nielen čiastočne, ale aj úplne eliminovať všetky negatívne následky a zmenšiť veľkosť patológie..

Tento postup sa toleruje veľmi dobre v každom veku a súčasne neexistujú takmer žiadne negatívne dôsledky odstránenia medzistavcovej prietrže..

V čase zákroku začínajú mladé chondrocyty postupný proces výmeny poškodeného tkaniva. Existujú prípady, keď sa takáto technika vykonáva súčasne s chirurgickou excíziou prietrže. Pridáva sa, pretože laser podporuje rýchlu opravu tkaniva a niektorí veria, že takýto prídavok pomôže zabrániť opätovnému vytvoreniu patológie..

Rysy laserovej terapie medzistavcových prietrží

Spravidla sa postup vykonáva v kurzoch, v závislosti od zložitosti, sa môže vykonať 5 až 10 postupov. Po dvoch dňoch môže pacient cítiť prvú úľavu. Niekedy sa však vyskytne závažné zhoršenie, čo naznačuje, že ochranné mechanizmy tela vstúpili do práce a liečba prebieha správne..

Okrem toho má laserová metóda tiež ďalšie vlastnosti. Napríklad trvanie jedného postupu netrvá dlhšie ako 25 minút. Laserové odstránenie prietrže chrbtice ovplyvňuje aj imunitný systém a ďalšie ochranné vrstvy.

Po mnohých mesiacoch liečby sa pacient cíti pozitívne. Takýto postup je síce malý, ale existuje niekoľko kontraindikácií.

Kontraindikácie postupu

Laserové odstránenie medzistavcovej prietrže nemá takmer žiadne kontraindikácie, ale nie každý ju môže použiť. Nedá sa to vykonať, ak:

 • vek pacienta je viac ako 50 rokov,
 • pulpózne jadro sa stalo osifikovaným,
 • došlo k silnému narušeniu integrity vláknitého prstenca, to znamená, že jadro začalo čiastočne prúdiť do miechového kanála,
 • ak sa vyskytuje zápalový proces v mieche,
 • pacient má príznaky naznačujúce lézie miechy.

Napriek veľkému počtu pozitívnych hodnotení je pred odstránením prietrže laserom potrebné vykonať kompletné vyšetrenie a po operácii dodržať všetky požiadavky, aby sa dosiahol najlepší výsledok.

Recenzie laserovej terapie

Nie každý vie, že s medzistavcovou prietržou je možné zaobchádzať týmto spôsobom, pretože postup je stále celkom nový. Napriek tomu má tento postup už veľa kontrol, z ktorých väčšina je pozitívna.

Ľudia, ktorí vyskúšali laserové ošetrenie sami, tvrdia, že po zákroku sa cítili uspokojivo, veľmi rýchlo sa zotavili a vrátili sa k svojmu predchádzajúcemu životnému štýlu..

Existujú však prípady, keď postup nebol účinný, napríklad keď sa vykonal s pokročilou chorobou. Okrem toho k návratu patológie došlo u ľudí, ktorí nedodržiavali všetky pravidlá a odporúčania v rehabilitačnej fáze rehabilitácie a nezmenili svoj životný štýl..

Tu je niekoľko recenzií pacientov, ktorí sa pokúsili odstrániť laserovú prietrž:

Alexey, 32 rokov

Keď začala silná bolesť chrbta, nezradil to a nekonzultoval sa s lekárom. Ale po dvoch rokoch sa bolesť začala stupňovať a bolo pre mňa ťažké sa hýbať. Lekár vykonal vyšetrenie a predpísal odstránenie hernie laserom. Súhlasím s tým, že som mal odstránené dve kýly a urobil som iba dve vpichy v oblasti obličiek.

Po zákroku išiel domov. Bolesť bola silná a začali sa uvoľňovať až nasledujúci deň. O niekoľko dní neskôr som išiel na rehabilitačné kurzy, ale nedali výsledok. O šesť mesiacov neskôr sa opäť objavila prietrž a odporučila odstrániť rovnakú metódu. Dozvedel som sa o tom podrobnejšie, súhlasil som.

Operácia bola uskutočnená v celkovej anestézii, po ktorej boli hospitalizované dva týždne a niekoľko mesiacov po zotavení. Bolesť prešla, výsledok je jednoducho vynikajúci. Teraz sledujem stravu a chodím na šport, aby sa bolesť nevrátila.

Anna, 44 rokov

Po diagnóze „medzistavcovej prietrže“ mi bola predpísaná konzervatívna terapia, ale nepomohlo mi to. Potom ponúkli laserové odstránenie prietrže. Po operácii som strávil deň v nemocnici, potom asi mesiac som nosil korzet. Výsledkom je, že zdravie je úplne udržiavané, ale nemôžete ochladiť chrbát a zdvíhať závažia. Bolesť prešla a už viac ako rok si na to nepamätám.

Ekaterina

Zistilo sa, že jeho otec (má 57 rokov) má 3 hernie, navrhli odstránenie laserom. Všetky tri patológie boli odstránené za hodinu. Potom sa jeho stav zlepšil a pre úplné uzdravenie musel prehodnotiť svoju výživu, začal chodiť na masáže a športovať. Už niekoľko rokov sa otec nesťažoval na bolesti chrbta a vedie zdravý životný štýl.

Laserové ošetrenie spinálnej prietrže: ako to chodí, indikácie, kontraindikácie, ceny

Neustály vývoj technológie v medicíne ovplyvňuje aj chirurgický zásah herniovaných diskov. Hlavnými rozvojovými prioritami sú minimálne invazívny a rýchly návrat pacienta do aktívneho života. Discektómia s otvoreným prístupom, traumatické operácie spojené s odstraňovaním stavcových oblúkov, napríklad laminektómia, sa postupne stávajú minulosťou. Tieto boli nahradené ďalšou generáciou operácií: mikrodisektómia, ktorá sa vykonáva pomocou operačného mikroskopu s minimálnym rezom..

Existujú však aj chirurgické liečebné metódy, ktoré sa dajú zvládnuť bez rezov. Ide o endoskopickú discektómiu, mikroendoskopickú intervenciu, ako aj laserové ošetrenie miechy. O čom to je? Aký je význam tejto metódy, aké sú jej výhody a nevýhody? Komu je ukázané a kontraindikované, ako sa pripraviť na postup a ako sa lieči hernia laserového disku?

Podstata metodiky

Je potrebné si uvedomiť, že laserová terapia s cieľom ovplyvniť prietrž je v skutočnosti súčasťou minimálne invazívneho chirurgického zákroku. A tí, ktorí si myslia, že použitie tohto typu liečby dokáže bez chirurgického zákroku vôbec, sa mýlia. Ako môžeme hovoriť o konzervatívnej metóde liečby, keď sa medzistavcová prietrž alebo jej fragmenty premenia na paru a táto para sa vyvedie pod vysokým tlakom?

Odparovanie prietrže je skutočný chirurgický zákrok. Laserové metódy deštrukcie prietrží disku alebo zmien v ich štruktúre však nevyžadujú základné atribúty konvenčných operácií a pokračujú bez rezov, bez straty krvi a bolesti, a preto nevyžadujú zavedenie endotracheálnej alebo intravenóznej anestézie. Postačuje lokálna anestézia.

Ďalej sa bude podrobne uvažovať o liečbe medzistavcovej prietrže laserovým žiarením. Najprv by ste však mali zistiť, čo má táto metóda výhody a nevýhody..

Postup videa

Výhody laserovej expozície

Táto technika má veľké množstvo výhod, ale všetky z nich budú relevantné, ak má pacient malú a „čerstvú“ vadu disku. Čo sú tieto cnosti?

Nasledujúce ukazovatele a argumenty robia z laserových metód ovplyvňovania patologicky zmeneného disku jednu z najlepších v našej dobe:

 • priemerné trvanie zákroku nepresahuje 45 minút, umožňuje to, aby bol pacient hospitalizovaný iba dva alebo tri dni, a napísať deň po zákroku;
 • metódy majú veľmi nízky počet komplikácií, menej ako 0,1%;
 • pri vykonávaní laserových zásahov nie je možné náhodne poškodiť korene a iné štruktúry. Pacient je v lokálnej anestézii a môže vždy povedať lekárovi nepríjemné pocity, napríklad, že v nohách bol pocit „plazivého plazenia sa“ alebo svalové zášklby. Tento kontakt umožňuje neurochirurgovi okamžite konať;
 • laserové metódy nezanechávajú jazvy na pokožke a nedochádza k žiadnym kozmetickým defektom;
 • keďže neexistujú žiadne rezy a manipulácie so stavcami, nehrozí žiadne riziko nestability, ako pri klasickej laminektómii;
 • na druhej strane neexistuje žiadne riziko pri získaní stálej jednotky, ako pri fúznych operáciách, ktoré obmedzujú mobilitu pacienta;
 • laserové metódy na ošetrenie kýly môžu byť opakovane aplikované v rôznych častiach chrbtice;
 • veľmi dôležitý je nedostatok celkovej anestézie. Výsledkom je, že postup nepredstavuje vysoké riziko spojené s konvenčnými operáciami u starších pacientov, ako aj s prítomnosťou sprievodnej patológie;
 • Laserová kýlová oprava je pravdepodobne najbezpečnejšia metóda. Ak je to potrebné, môže sa používať dokonca aj počas tehotenstva a dojčenia, pretože látky na anestéziu, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť dieťa, sa nedostanú do krvného obehu ženy..

Tieto metódy však majú určité nevýhody..

nevýhody

Po prvé, neexistuje veľké množstvo vedeckých údajov, ktoré by nám umožnili s istotou hovoriť o vzdialenom období, pretože táto technika sa používa pomerne nedávno. Nikto nevie, ako laserové ošetrenie ovplyvní štruktúru disku pacienta po 30, 40 alebo viac rokoch. tiež:

  tento typ liečby nie je radikálny. Ak teda hovoríme o protetike disku, ktorý sa s veľkým úspechom vykonáva v západnej Európe, napríklad v Českej republike, Nemecku, potom môžeme predpokladať, že človek dostane takmer nový disk a návrat k slobode pohybu. Po laserových manipuláciách má stále starý disk a často so zmenenou štruktúrou;

Indikácie pre ošetrenie laserom

V rôznych článkoch venovaných liečbe komplikácií komprimačno-ischemických prejavov osteochondrózy, tj výčnelkov a kýly, si môžete prečítať, že indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 • pretrvávajúca bolesť, ktorá nekončí drogami;
 • progresiu porúch citlivosti s rozširovaním zón;
 • progresívna slabosť svalov, ich hypotrofia, tj vývoj parézy, napríklad slabosť chodidla, tlieskanie alebo klesanie chodidla, potreba zdvihnúť nohu vysoko. V miernejšej verzii ide o zníženie šľachových reflexov, Achilles a kolena, ak hovoríme o hernie lumbosakrálnej chrbtice.

Všetky tieto údaje sú však relatívne. Kýla sa dá úspešne liečiť laserom iba vtedy, ak pacient „zapadá“ do pravidla dvoch šestiek. tj:

 • prietrž staršia ako 6 rokov, najviac 7 mesiacov, už zastaraná a množstvo vody v nej už nestačí na odparenie a zničenie laserom;
 • jeho veľkosť by nemala presiahnuť 6 mm.

V praxi sú neurochirurgovia v Rusku spravidla konfrontovaní s pokročilými situáciami a najčastejšie s dlhotrvajúcimi a viacpočetnými kalcifikovanými kýlami. V tomto prípade bude indikovaná tradičná liečba a pri minimálnych invazívnych chirurgických zákrokoch by sa malo uvažovať o odstránení mikrodisektómie a endoskopickej prietrže..

kontraindikácie

Existuje mnoho podmienok, kde laserové žiarenie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Laserové techniky na ošetrenie herniovaných diskov sú kontraindikované, ak:

 • v tomto segmente je anomália kostnej štruktúry stavcov, napríklad prítomnosť bilaterálnej Schmorlovej hernie;
 • s významným zúžením alebo stenózou miechového kanála v mieste navrhovaného zákroku;
 • podľa rôntgenového žiarenia má MRI v medzistavcovej platničke známky diskitídy, t. j. zápal a v okolitom kostnom tkanive stavcov sú príznaky spondylitídy.

A nakoniec, laserová technológia sa nepoužíva v prípade oddelenej prietrže. Ako je uvedené vyššie, je vysoko nežiaduce používať laserové metódy s veľkými prietržami nad 6 mm. Nikto samozrejme nezakazuje pacientovi trvať na tomto spôsobe liečby, existuje však riziko neúplného odstránenia prietrže, a najmä ak je pacient starší ako 50 rokov a má trhliny vo vláknitom prstenci, to znamená, že existuje vysoké riziko opakovaných výčnelkov a hernií. v tomto segmente.

Absolútnou kontraindikáciou pri liečbe laserovej hernie je vytesnenie stavcov a ich výrazná nestabilita, nádor v tomto segmente, dokonca aj benígny hemangiom. Pri výbere typu chirurgickej liečby sa pacient zoznámi s úplným zoznamom kontraindikácií pri úvodnom vymenovaní neurochirurga. Ako sa pripraviť na ošetrenie laserom?

Sekundovaná prietrž na MRI.

Príprava na postup

V prvom rade je cena jedného lôžka v krajinách s vysokou úrovňou rozvoja medicíny pomerne vysoká, a preto pacient vykonáva všetky testy a štúdie ambulantne. Patria sem počítačové a magnetické rezonancie s požadovaným rozlíšením, EKG, všeobecná analýza krvi a moču, test na stanovenie hladiny glukózy v krvi, potrebné testy na HIV a syfilis..

Ak je to potrebné, v prípade sprievodných chronických chorôb sa môže vyžadovať povolenie príslušných odborníkov. Potom terapeut vydá záver o možnosti zásahov do medzistavcových platničiek (z hľadiska neprítomnosti kontraindikácií).

Pacient prichádza na kliniku s príslušným neurochirurgickým oddelením hodinu a pol pred operáciou. Potom musí byť neurochirurg ošetrený, rovnako ako anestéziológ, napriek absencii celkovej anestézie. V predvečer prijatia na kliniku by pacient nemal jesť ani piť večer, je to opodstatnené varovné opatrenie. Dokonca aj pri absencii celkovej anestézie môže dôjsť k nepredvídateľnej reakcii na lokálne anestetikum, ako je nevoľnosť alebo dokonca zvracanie..

Potom sa pacient oblieka do sterilného spodného prádla a dopraví sa na operačnú sálu. Asi o hodinu neskôr, po ukončení laserového zákroku, je transportovaný do pozorovacej komory, kde zostane 24 hodín. Môžete vstať a chodiť na konci prvého dňa, tj v deň operácie. Spravidla je nasledujúci deň pacient prepustený z domu.

Poloha pacienta na operačnom stole.

Podrobnosti zásahu

V súčasnosti vo všetkých krajinách s pokrokovou medicínou, napríklad v USA, Izraeli, Nemecku, Českej republike, existujú tri hlavné metódy laserového ošetrenia herniovaných diskov. to:

 • laserové odparovanie, pri ktorom sa časť disku, ktorým je kýla alebo anatomická vada, odparí.

Počas laserového odparovania sa v nevyhnutnom segmente anestetizuje pokožka, podkožné tkanivo, povrchové svaly a väzivo chrbtice. Potom sa prepichne mäkké tkanivo a cez medzistavcovú dieru prechádza dutá polotuhá ihla uzavretá mandrínom a schopná ohýbania na požadovaný disk..

Po dosiahnutí potrebného miesta optickou kontrolou prechádza cez ňu tenká laserová LED dióda, na konci ktorej je silný infračervený laser emitujúci určité množstvo energie. V tej istej rúrke je tiež voľný kanál, cez ktorý by sa vystupujúce pary mali vypúšťať späť po vriacej vode vstupujúcej do chrupavky disku. Nakreslením analógie so strelnými zbraňami je to kanál na odstránenie práškových plynov. Je potrebné, aby sa tlak v oblasti vysokoenergetického lasera nezvýšil.

Výsledkom je, že sa prietrž zmenšuje, tiež klesá intradiskálny tlak a často na operačnom stole pacient hovorí o úplnom vymiznutí syndrómu bolesti..

Jednoducho povedané, odparovanie je sušenie prietrže silným laserom a jeho objem sa zmenšuje, zatiaľ čo tlak a úroveň bolesti sa znižujú.

 • Druhý typ minimálne invazívnej laserovej chirurgie - laserová rekonštrukcia.

V takom prípade sa nevytvára také vysokoenergetické žiarenie a prietrž sa neodparuje, ale iba mení štruktúru disku. Laser mierne zahreje tkanivo chrupavky na asi 70 stupňov Celzia.

Laserová rekonštrukcia je „humánnejšou“ metódou liečby. Ak počas odparovania dôjde k deštrukcii a odpareniu tohto tkaniva, ktoré už nemá cenu, potom sa použije laserová rekonštrukcia, keď sa nevyskytujú veľké výčnelky a kýly, ale podľa tomografie je na disku veľa prasklín a môžu slúžiť ako príčina budúcich prasknutí vláknitého prstenca..

V dôsledku zahrievania medzistavcového kotúča dostáva ďalší stimul na hojenie týchto trhlín. Jednoducho povedané, disk „sa drží spolu“ a kavitačný efekt alebo tvorba mikrobubliniek sa považuje za príčinu tohto javu. Po tomto ošetrení chrupavka nezlepšuje svoju štruktúru okamžite, ale v priebehu niekoľkých mesiacov. Po 3 mesiacoch sa ale znižuje bolesť a riziko tvorby prietrže.

Rekonštrukcia je terapeutický pokus obnoviť disk pod vplyvom laserového žiarenia s nízkou spotrebou. Preto v prípade, že prietrž je veľká alebo kalcifikovaná, alebo ak už došlo k prasknutiu vláknitého prstenca, bude táto metóda zbytočná..

Pooperačné obdobie

Napriek tomu, že je pacient prepustený nasledujúci deň, musí sa čo najskôr starostlivo riadiť odporúčaniami neurochirurga, neurológa, špecialistu na fyzioterapiu a všeobecného lekára. Hlavné odporúčania sú tieto:

 • do 10 dní, v neprítomnosti kontraindikácií, je potrebné zabrániť zápalovému procesu v zóne vystavenia laserom.

Na tento účel sa používajú lieky zo skupiny NSAID, zo skupiny výhodne selektívnych inhibítorov cyklooxygenázy typu 2. Zvyčajne je to (podľa INN) ketoprofén, meloxikam, nimesulid. Počas podávania by sa však mali pamätať na kontraindikácie v prítomnosti exacerbácie eróznej gastritídy a peptického vredu žalúdka a dvanástnika, pretože tieto lieky zvyšujú riziko erózie a krvácania;

 • do jedného mesiaca po operácii sú všetky fyzické procedúry úplne zakázané, vykonávajú sa iba absorpčné techniky, napríklad magnetoterapia;
 • fyzické cvičenie je možné vykonávať až po mesiaci a pol, mali by ste tiež odmietnuť navštíviť bazén, a to najmenej 4 týždne po operácii;
 • intenzívne zaťaženie operovanej chrbtice, ako je preprava ťažkých vecí, opravy automobilov, záhradníctvo, je zakázané;
 • Normálne bremená vo forme domácich prác sú možné, ale veľmi vhodné je nosiť polotuhý korzet mesiac po operácii (pri operáciách kýly v oblasti hrudníka a bedrovej oblasti). Jeho úlohou nie je obmedziť obvyklý rozsah pohybov, ale zabrániť náhodným ostrým a rýchlym nakloneniam a zatáčkam, ktoré môžu zhoršiť proces opravy tkaniva po laserovom zákroku..

Jazvy po operácii chrbta.

Ako ukazuje klinická prax, je to presne nedodržiavanie týchto pravidiel, pocit úplného zdravia a vedie k tomu, že pacient vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok v operovanom segmente..

Plánovaná návšteva neurochirurga, neurológa, je zvyčajne naplánovaná po 2 mesiacoch, ako aj následné zobrazovacie vyšetrenia. Je to spôsobené skutočnosťou, že asi 8 týždňov po operácii sa uskutoční proces usporiadania vláknitého prstenca a fyziologický tlak sa vo vnútri disku normalizuje. Pokiaľ ide o odporúčania na dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu, sú veľmi jednoduché. Ide o normalizáciu telesnej hmotnosti, posilnenie svalov chrbtových a brušných svalov, to znamená triedy terapeutickej gymnastiky a plávania, pravidelné kurzy fyzioterapeutických procedúr a masáží..

Korzet na chrbát.

V prípade, že pacient chce venovať osobitnú starostlivosť, potom sa pri plánovaní významných zaťažení, napríklad pri umývaní okien alebo prácach, zobrazí polotuhý korzet alebo golier Shants v prípade kýly krčnej chrbtice. Tieto jednoduché zariadenia chránia váš chrbát alebo krk pred nadmernými pohybmi, ktoré môžu ohrozovať vývoj sekundárnych, opakujúcich sa výčnelkov a hernií..

Náklady na ošetrenie laserom

Aké sú náklady na túto modernú operáciu chrbtice? Pri tvorbe cien samozrejme zohrávajú úlohu mnohé faktory. Ovplyvňuje ich kvalifikácia a skúsenosti lekára, zložitosť prípadu a prítomnosť ďalších rizikových faktorov, potreba používať určité dovážané pomôcky, ako aj počet dní strávených v nemocnici..

Ceny v hlavných mestách, Moskve a Petrohrade sú omnoho vyššie, ale dá sa povedať, že perkutánne odparovanie postihnutého medzistavcového disku sa pohybuje v priemere od 150 do 250 000 rubľov, v závislosti od zložitosti prípadu a zvolenej kliniky..

Ak vezmeme ceny prestížnych svetových kliník, budú mnohokrát drahšie. Takže pobyt na 5 dní na klinike Top Ihilov v Izraeli a odstránenie operácie - 28 000 dolárov, MRI - 1 500 USD, na príslušné konzultácie - od 500 USD na jednu. V súlade s tým bude tento komplexný balík stáť asi 30 000 dolárov. V Európe sa ceny laserového ošetrenia medzistavcových platničiek pohybujú od 10 do 20 tisíc eur, v Turecku a Indii - od 3 do 4 tisíc dolárov. Toto sú, samozrejme, najbežnejšie údaje..

Na záver by sa malo niečo povedať o hodnoteniach pacientov. Čítanie recenzií iných pacientov pred chirurgickým zákrokom, dokonca aj také minimálne invazívne, je veľmi škodlivou praxou. Každá osoba je samostatným a jedinečným klinickým prípadom a akákoľvek negatívna spätná väzba nikdy nebude sprevádzaná príbehom o tom, ako pacient porušil lekársky predpis. Možno si neuvedomil, že v skorom pooperačnom období sa nechoval tak, ako má. Výsledkom bude negatívna reakcia, hoci liečba bola vykonaná správne a podľa indikácie.

Na druhej strane, pozitívne hodnotenia môžu pacienta vyzvať, aby si vybral túto konkrétnu kliniku a tohto lekára, ale jeho osobná situácia sa spočiatku bude líšiť od pacientov, u ktorých nebolo riziko recidívy. Na základe preskúmaní je preto možné urobiť závery iba vtedy, ak sa každému ponúkne presne ten istý produkt a táto metóda pravdepodobne nebude v medicíne užitočná..

Laserové odstránenie chrbtovej prietrže

Laserové odparovanie prietrže chrbtice je minimálne invazívnou metódou expozície, po ktorej je bolesť menej výrazná.

Účinnosť tejto liečby

Intenzita vonkajšieho pôsobenia laserovej LED na tkanivo medzistavcového disku, trvanie operácie, výkon lúča - všetky tieto parametre sa líšia v závislosti od vlnovej dĺžky. Účinnosť bude v každom prípade odlišná. Pri použití tejto metódy na obnovenie podpornej funkcie chrbtice (bedrovej, krčnej alebo krížovej) sa poskytujú tieto vlastnosti:

 • zahrievanie tkanív;
 • koagulácia;
 • fotopolymerovací;
 • rozdelenie;
 • vyparovanie.

Súčasne dochádza k aktivácii vnútrobunkových procesov, znižuje sa bolesť. Vďaka odparovaniu dochádza k hojeniu a obnovuje sa mikrocirkulácia v postihnutej oblasti. Táto technika pomáha znižovať herniálny výčnelok..

Pomocou odparovania môžete dosiahnuť maximálny účinok - odstrániť polovicu želatínového jadra. To neznižuje výšku disku. Požadovaný výsledok sa získa za predpokladu, že nedochádza k sekvestrácii prolapsu buničitého jadra..

Tento proces zahŕňa deštrukciu prietržovej kapsuly a oddelenie jej častí. Ak dôjde k pretrhnutiu vláknitého prstenca, nie je možné obnoviť tkanivo, je však možné zmierniť stav znížením veľkosti formácie.

Laserová metóda je účinná za predpokladu, že prietrž sa nedávno vyvinula. Je to spôsobené skutočnosťou, že želatínové jadro je 70% vody. Ak patologický výčnelok nastal už dávno, proces osifikácie tkaniva už začal. Potom spôsob odparovania neposkytne požadovaný účinok z toho dôvodu, že tekutina v disku prakticky neexistuje. Odparovanie sa vykonáva iba v prípadoch, keď veľkosť patologického útvaru nepresahuje 6 mm.

Podstata operácie

Laserové odparovanie je odstránenie alebo redukcia jadra medzistavcového disku, ktorý presahoval samotný disk a vytvoril prietrž. Pretože jadro má podobu hustej hustej formácie pozostávajúcej zo 70% vody, môže sa redukovať alebo odstrániť zahrievaním a odparovaním kvapaliny z jadra..

Táto operácia sa vykonáva takto:

Pacient sa anestetizuje a potom sa na mieste, kde je postihnutý disk, prepichne koža;

Do vpichu sa zasunie tenká špeciálna ihla, ktorá dosiahne medzistavcový disk;

Cez ihlu je vložená kremenná LED;

Zavedenie a umiestnenie ihly pomocou LED je nevyhnutne pod neustálym dohľadom lekára, ktorý používa počítač a röntgenový tomograf;

LED dióda začne vyžarovať energiu, ktorá zahreje jadro medzistavcového disku a znižuje sa v dôsledku odparovania tekutiny. Kvapalina sa stáva parou a je odstránená z tela cez otvory v ihle;

Jadro je vtiahnuté a spadne na svoje miesto. Tkanina samotného disku sa nemení v zložení.

Postup vykonávania operácie s pripomienkami odborníkov a najviac obsluhovaných je podrobne znázornený na videu

Väčšina pacientov si všimla, že už počas operácie dochádza k značnému zlepšeniu pohody a úľavy od bolesti.

Výhody laserovej terapie

Metóda získala distribúciu vďaka týmto pozitívnym vlastnostiam:

 • nedostatok krvi, pretože na začiatku chirurgického zákroku urobte malý rez vonkajšieho integumentu; okrem toho tepelný účinok prispieva k spájkovaniu poškodených krvných ciev, čo významne znižuje riziko krvácania;
 • pre celkovú anestéziu postačuje lokálna anestézia;
 • zotavenie je rýchle (3 až 4 dni);
 • krátke obdobie prevádzky;
 • pri chirurgickom zákroku nie je narušená integrita zdravých zadných tkanív, vďaka čomu rehabilitácia netrvá príliš dlho;
 • stabilita chrbtice je zachovaná;
 • pri chirurgickom zákroku touto metódou je povolené súčasné odstránenie výčnelkov na rôznych segmentoch chrbtice;
 • pri laserovom odparovaní sa komplikácie vyvíjajú menej často ako pri iných metódach;
 • metódu odstraňovania prietrže teplom možno použiť súčasne s inými druhmi operácií.

Pri laserovom vyparovaní kýly chrbtice postačuje miestna anestézia.

Indikácie pre

Ak je prietrži diagnostikovaná bolesť chrbta, laserové odparovanie sa môže použiť v týchto prípadoch, ak:

 • vek pacienta je od 20 do 50 rokov;
 • prietrž nepresahuje 6 mm;
 • výčnelok sa vyvinul nedávno (po dobu 6 mesiacov);
 • konzervatívna terapia zlyhala;
 • požadovaný účinok sa nedosiahol počas liečby fyzioterapiou;
 • diagnóza osteochondrózy: v tomto prípade sa v dôsledku odparovania obnoví štruktúra postihnutých kĺbov.

Okrem toho sa chirurgický zákrok podľa tejto metódy uskutočňuje s nasledujúcimi príznakmi:

 • intenzívna bolesť chrbta;
 • závraty, bolesti hlavy;
 • obmedzenie pohybov;
 • znížená citlivosť;
 • pálenie v chrbte.

Odparovanie sa môže vykonávať počas dojčenia, počas tehotenstva. Táto metóda je najmenej agresívna v porovnaní s inými invazívnymi postupmi..

Aký je postup

Laserové odparovanie sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po anestézii sa do chrupavkového tkaniva vloží ihla na dĺžku 2 cm, cez ktorú prechádza tenká niť LED.

Počas procedúry sa poloha ihly neustále sleduje pomocou CT alebo rádiografie. LED zahrieva jadro disku na 70 stupňov. Tento proces odparuje vodu a koaguluje proteín. Veľkosť disku sa zreteľne zmenšuje, spolu s tým sa znižuje prietrž a stáva sa už predĺženou.

V skutočnosti kýla sama o sebe nezmizne. Disk, ktorý sa jednoducho zmenšil, prestal silne komprimovať korene, čo znamená, že sa znižuje aj bolesť. Ale pri veľkých kýlach takýto postup neprináša úľavu a tu môže iba osoba, ktorá má plnú funkciu, zachrániť človeka..

Niektorí pacienti už cítia, že bolesť pri operácii prešla. Niektorí zaznamenávajú zlepšenie v prvých dňoch. Zvyšok pozoruje zlepšenie v priebehu šiestich mesiacov.

Procedúra sa vykonáva v nemocnici. Po uplynutí jedného týždňa, niekedy aj dlhšie, zostáva pacient pod dohľadom lekára.

kontraindikácie

Laserové odparovanie medzistavcovej prietrže sa nevykonáva v mnohých prípadoch:

 • Poruchy spondylitídy.
 • Kompresia miechového kanála.
 • Sekvestrácia herniálneho výčnelku, zatiaľ čo je kapsula zničená, v tomto prípade je odparovanie neúčinné, pretože to neovplyvní objem tkanív už oddelených častí buničitého jadra..
 • Vek nad 50 rokov.
 • Stenóza miechového kanála, ktorá sa vyvinula v dôsledku degeneratívnych procesov;
 • Veľkosť herniového výčnelku je viac ako 6 mm.
 • Osifikácia medzistavcových platničiek.
 • Exacerbácia prietrže.
 • Vrodené chyby disku.

Výhody a nevýhody laserovej chirurgie

Liečba prietrže pri sakrálnej, lumbálnej, hrudnej alebo krčnej chrbtici má určité výhody v porovnaní s inými metódami riešenia tohto ochorenia:

 1. Riziko nestability v prevádzkovanom segmente je prakticky minimalizované..
 2. Na koži nie sú žiadne jazvy.
 3. Nervové štruktúry nie sú poškodené..
 4. Operáciu môžete vykonať niekoľkokrát.
 5. Rehabilitácia netrvá príliš dlho, zbaviť sa následkov zásahu je iba mesiac.
 6. Pravdepodobnosť komplikácií je nízka..
 7. Operácia trvá od 40 minút do 1 hodiny.
 8. V nemocnici si musíte ľahnúť od 2 do 3 dní.

Nevýhody, pre ktoré lekári kritizujú metódu odstránenia laserovej prietrže:

 1. Miesto na disku nie je úplne zmenšené. Z tohto dôvodu je potrebné postup zopakovať.
 2. Potreba aplikovať lokálnu anestéziu, ktorá u mnohých pacientov spôsobuje nepohodlie počas operácie.
 3. Laserová terapia nie je lacná, najmä ak liečba vyžaduje odstránenie niekoľkých kýly. Patológiu môžete úplne zbaviť iba v počiatočnom štádiu vývoja choroby. V pokročilých prípadoch môže byť odstránenie tekutiny z diskov odparením neúčinné.

U ľudí starších ako 50 rokov nie je takáto operácia predpísaná z dôvodu nedostatku zdrojov na obnovenie stavcovcov v tele..

Laserové odstránenie prietrže nie vždy prináša pozitívny efekt a pred výberom tejto metódy musíte všetko starostlivo zvážiť a až potom sa rozhodnúť.

Príprava na postup

Chirurgia sa vykonáva až po úplnom vyšetrení, ktoré eliminuje pravdepodobné faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju komplikácií. Príprava na odparovanie laserom:

 • Všeobecná analýza krvi a moču.
 • Test na krvný cukor.
 • CT sken.
 • ECG.

Pred operáciou musí pacient darovať krv a moč na analýzu.

Z tohto dôvodu by sa mala zvoliť kompozícia na anestéziu, preto sa odporúča konzultácia s anestéziológom. Terapeut rozhodne, či existujú nejaké kontraindikácie. Ak k exacerbácii prietrže došlo v čase kontaktu s lekárom, odporúča sa vykonať liekovú terapiu s použitím liekov skupín NSAID, antispasmodík, analgetík..

Fázy laserového odparovania

Postupnosť operácií počas chirurgického zákroku pomocou tejto metódy:

 1. Vykonala sa miestna anestézia.
 2. Po anestézii sa vykoná rez na koži, cez ktorý sa do štruktúry tkanív medziobratlového disku vloží špeciálna ihla..
 3. Pomocou tohto nástroja sa kremenná niť, ktorá je laserovým svetlovodom, dodáva do postihnutej oblasti. Zároveň by sa mala zabezpečiť kontrola činnosti, pri ktorej sa používa metóda počítačovej tomografie, rádiografia.
 4. Svetelný sprievodca umožňuje zahriať tkanivo na teplotu +70 ° C.

V dôsledku toho sa tekutina v medzistavcovej platničke vyparuje. Proces denaturácie proteínov sa stále vyvíja. Zároveň sa zaznamená pokles objemu disku. Želatínové jadro si však zachováva svoj tvar. Zmenšením jeho veľkosti sa zníži kompresia nervových koreňov, čo vedie k eliminácii bolesti.

Svetelný sprievodca vám umožní zahriať tkanivo počas laserového odparovania kýly chrbtice na teplotu + 70 ° C.

Druhy postupov

Je možné vykonať dva typy laserového odstránenia prietrže medzistavcovej platničky. Okrem toho sa líšia v sile lasera, a preto majú odlišný účinok.

Laserové odparovanie

Po lokálnej anestézii sa cez kožu do medziobratlového disku vloží špeciálna vodivá ihla. Cez kanálik tejto ihly prechádza laser, pomocou ktorého sa vytvára teplota asi 70 stupňov, čo vedie k odpareniu tekutej časti jadra disku. Para sa nasáva cez špeciálny otvor v ihle, ktorý vytvára podtlak vo vnútri medzistavcovej chrupavky, v dôsledku čoho je herniálny výstupok vtiahnutý dovnútra.

Transdermálna laserová rekonštrukcia

Laserová ihla sa vkladá do medzistavcových platničiek rovnakým spôsobom ako pri odparovaní. Rozdiel spočíva v tom, že laser zahreje tkanivá na 40 - 50 ° C, čo spôsobuje menšie poškodenie tkanív. Toto poškodenie stimuluje tvorbu kolagénu a sklerózy v jadre disku, čím bráni jeho následnému vyčnievaniu vo forme medzistavcovej prietrže.

Možné následky

Odparovanie má niekoľko funkcií vrátane:

 • Vysoká pravdepodobnosť relapsu. Často sa príznaky herniového výčnelku znovu objavia do niekoľkých mesiacov po operácii..
 • Úspešnosť liečby nie je vždy zaznamenaná, ale iba v 30 - 70% prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas operácie nedochádza k obnove štruktúry poškodených tkanív vláknitého prstenca (ak bola medzera). Okrem toho medzistavcové platničky, na ktorých bola vytvorená prietrž, strácajú svoje vlastnosti.
 • Zaznamenalo sa zníženie podpornej funkcie chrbtice. Je to spôsobené stratou časti tekutiny buničitým jadrom..

Na jednej strane metóda laserového odparovania umožňuje redukovať prietrž, uľahčuje stav pacienta, odstraňuje nepríjemné príznaky, na druhej strane má výrazné nedostatky: najmä v dôsledku straty tekutín sa znižuje elasticita tkaniva. Výsledkom je, že chrbtica, kde sa vytvorila prietrž, je viac vystavená vonkajšiemu zaťaženiu, čo prispieva k zvýšenému riziku rozvoja patológie..

To znamená, že túto techniku ​​je možné použiť iba za predpokladu, že pacient bude v budúcnosti opatrný: obmedzí pohyblivosť a podporí chrbticu pomocou pomocných opatrení. Bez tohto sa čoskoro objaví relaps..

Laserové vyparovanie prietrže chrbtice sa môže použiť, iba ak pacient podporuje chrbticu pomocou podporných opatrení.

Vymáhanie po vykonaní postupu

Ak sa uskutočnilo laserové odparovanie prietrže disku, mali by sa dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Napriek skutočnosti, že zotavenie po operácii trvá iba niekoľko dní, je dôležité vylúčiť akúkoľvek fyzickú aktivitu v nasledujúcich mesiacoch. Vďaka tomu je dosiahnutý účinok fixný, riziko vzniku výčnelku prietrže je znížené. Nezahŕňajte plávanie a simulátory v športových priestoroch ani zdvíhanie ťažkých predmetov. Povolené chôdze, jazda autom. Môžete robiť domáce práce.
 • Uskutočňuje sa komplexná lieková terapia. Je nevyhnutné brať protizápalové lieky, v prípade bolesti predpísať antispasmodiká, analgetiká.
 • Tesný korzet by ste mali nosiť 1 mesiac po operácii. Z tohto dôvodu je zaťaženie poškodeného disku znížené a pravdepodobnosť vzniku recidívy prietrže je navyše vylúčená..
 • Fyzikoterapiu nie je možné vykonávať 1 mesiac po vyparení. Masáže, chrbtová trakcia, manuálna terapia a ďalšie techniky sú zakázané. Povolené je len vystavenie laserom a magnetom.
 • Ak má pacient nadváhu, odporúča sa upraviť výživu, ktorá zníži zaťaženie postihnutého disku.
 • Po odparení by sa mala dodržiavať bielkovinová strava. Potraviny bohaté na vitamíny A, C, E, D, mikroelementy sa zavádzajú do diéty a denné množstvo spotrebovanej tekutiny sa navyše zvyšuje - zvyšuje sa na 2 l.
 • Po vyparení, keď to lekár schváli, môžete pokračovať v rehabilitácii zameranej na obnovenie fyzickej zdatnosti. V tomto prípade sa pacientovi môžu odporučiť liečebné cvičenia, miernym cvičením sa smie viesť aktívny životný štýl. Avšak v časoch intenzívneho stresu sa musí použiť obväz.

Ak sa prietrže disku prietrhu laserom vykonávala masáž.

Pacient má starostlivo sledovať svoj zdravotný stav, pretože existuje riziko recidívy prietrže. Ak máte bolesti chrbta alebo iné príznaky choroby, musíte znížiť aktivitu a vyhľadať lekára s vyšetrením miechy.

Výhody a nevýhody liečby laserovej miechy

Použitie lasera pri liečbe tvorby herniovaného disku sa považuje za minimálne invazívny postup, ktorý sa vyznačuje minimálnym trvaním. Napriek porovnateľnej mladosti tejto techniky sa dnes v domácom lekárstve s laserovým odparovaním používa s veľkým úspechom.

Aby sa dosiahol maximálny účinok, neuropatológovia odporúčajú uchýliť sa k laseru v kombinácii s konzervatívnou liečbou a fyzioterapiou v prítomnosti relatívnych indikácií u pacienta..

Funkcie laserového ošetrenia medzistavcovej prietrže

Odparovanie je založené na pôsobení laserového lúča v nízkointenzívnom (bezpečnom) rozsahu. Prúd svetla prechádza dostatočne hlboko do štruktúry tkanív a aktivuje metabolické procesy v mieche. Laserová terapia inhibuje degeneráciu štruktúr chrbtice a má tiež analgetické, dekongestantné a protizápalové účinky..

Laserová terapia sa ukázala ako účinná pri liečbe mnohých patologických stavov. Technika laserového vyparovania vpichu na korekciu vertebrálnej hernie je v súčasnosti najspoľahlivejšia a najproduktívnejšia..

Laserové odparovanie má nasledujúce výhody:

 1. Počas manipulácie nie sú ovplyvnené okolité tkanivá, čo zaručuje ich integritu;
 2. Absolútna bezpečnosť pre pacienta;
 3. Minimálne trvanie zásahu;
 4. Krátke trvanie a mierny priebeh pooperačného obdobia;
 5. Nedostatok jaziev a jaziev po manipulácii;
 6. Vysoká úroveň účinnosti.

Oblasti a druhy expozície

Kľúčové oblasti dopadu, pokiaľ je to možné, ktoré sa majú použiť jednotlivo alebo kombinatoricky, sú:

 • Segment chrbtice;
 • Patologické zameranie;
 • Akupunktúrne body;
 • Neurovaskulárne korene.

Ošetrenie na rôzne účely znamená rôznorodosť intenzity žiarenia, ako aj pevnú polohu vysielača, frekvenciu a počet procedúr (od 5 do 15). Je pozoruhodné, že laserová terapia je najproduktívnejšia pri liečbe herniálnych výčnelkov krčnej chrbtice..

Jeden z najbežnejších typov laserovej terapie sa môže považovať za rekonštrukciu medzistavcovej platničky, ktorá sa vykonáva zavedením herniálneho výčnelku laserového lúča pomocou špeciálnej ihly. Laserový tok aktivuje tvorbu ďalších buniek chrupavky, čo prispieva k postupnej rekonštrukcii.

Relatívne novou oblasťou spinálnej laserovej terapie je laserováforéza, ktorá spočíva v skorom ožarovaní liečiva aplikovaného na kožu v mieste lokalizácie prietrže. Táto technika umožňuje urýchlené prenikanie liečiv do tela.

Podmienky laserovej terapie

Hlavné indikácie postupu sú:

 1. Bolesť v chrbte;
 2. Radikulárny syndróm v diagnostike herniálneho výčnelku s priemerom do 5 - 7 mm;
 3. Nedostatok pozitívnej dynamiky po konzervatívnej liečbe.

Maximálny účinok sa dá dosiahnuť pri liečbe kýly chrbtice v skorých štádiách (nie viac ako šesť mesiacov od momentu vytvorenia) a pri relatívne malých objemoch. Nadmerné stlačenie nervových zakončení vyvoláva nevratné zmeny, oproti ktorým sa korene stenčujú.

Najčastejšie sa používa laserová terapia s cieľom liečiť kýly medziobratlových platničiek u zdravých pacientov s aktívnym životným štýlom vo veku 45 - 50 rokov. Táto metóda vám umožňuje mierne sa dostať z pracovného plánu, ale so zjavnými degeneratívnymi léziami disku. Nie je to vždy použiteľné.

Kontraindikácie postupu

Medzi všeobecné kontraindikácie pre intervenciu patria:

 • Vzdelávanie benígnej povahy v oblasti zamýšľaného nárazu (papilómy, nevi atď.);
 • diabetes;
 • tuberkulóza;
 • Srdce a pľúcna nedostatočnosť III. Stupňa;
 • anémia;
 • tyreotoxykóza;
 • Angina pectoris;
 • tehotenstvo.

Odparovanie je kontraindikované v prítomnosti patológií chrbtice, ako sú:

 1. Sekundovaná prietrž;
 2. Kombinovaná spinálna stenóza;
 3. Zápalové choroby medzistavcových platničiek;
 4. Abnormálna štruktúra stavcov;
 5. Patologické zúženie disku.

Príprava na postup

Bez ohľadu na zvolenú techniku ​​laserovej terapie bude musieť pacient podstúpiť štandardné vyšetrenie:

 • Krvné a močové testy;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie;
 • EKG;
 • Konzultácie s neurochirurgom, anestéziológom a terapeutom;
 • Ďalšie štúdie odporúčané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Kvalita a relevantnosť diagnostických štúdií určuje úspech expozície. Metódy funkčnej a laboratórnej diagnostiky umožňujú identifikáciu stupňa deštrukčných lézií, ktoré sa vyvinuli v určitých častiach chrbtice..

Špecifiká manipulácie

Pacienti s diagnózou herniovaného disku potrebujú okamžitú liečbu. V niektorých prípadoch sa laserové odparovanie vykonáva podľa núdzových indikácií, pretože nervové korene sú mimoriadne citlivé a ostro reagujú na dlhodobý tlak..

Zásah takéhoto plánu je v právomoci neurochirurga a vykonáva sa v nemocnici. Vyrezanie medzistavcovej prietrže pomocou laserového žiariča sa uskutočňuje pomocou lokálnych anestetík.

Operácia je predstavovaná dvadsaťminútovým vystavením laserového prúdu poranenej oblasti chrbtice. Vplyvom laserového toku sa jadro disku zmenšuje, čo zase vedie k zníženiu medzistavcových výčnelkov..

Aby sa odstránil kýlový útvar, chirurg mierne rozreže pokožku na správnom mieste. Potom sa na ihlu pripevní laserový kábel s endoskopickou optikou.

Odparovanie laserom mení buničinovú štruktúru jadra, čím znižuje tlak, ktorý poškodený disk vyvíja na nervové zakončenie. Následne sa chirurgom podarí dosiahnuť hmatné zníženie alebo absolútne odstránenie negatívnych prejavov prietrže miechy.

V poslednej fáze zásahu neurochirurg nevyhnutne vystaví disk laserovému ožiareniu.

Pooperačné opatrenia

Aby sa minimalizovalo riziko negatívnych následkov a zabránilo sa opätovnému výskytu prietrže, je potrebné po dokončení laserovej terapie / odstránení prietrže dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Do jedného dňa po zákroku je lekársky personál pod dohľadom;
 2. Užívajte antibakteriálne a protizápalové lieky predpísané lekárom;
 3. Obmedzte fyzickú aktivitu na obdobie 1,5 - 2 mesiace.

Po období rehabilitácie je dôležité, aby pacient venoval pozornosť obvyklému životnému štýlu: je problém s nadváhou relevantný, je potrebné upraviť dennú stravu.

Zníženie zaťaženia chrbtice prispieva k dôslednému posilňovaniu brušných svalov, cvičením v bazéne. Masážne a fyzioterapeutické sedenie nebude zbytočné, ale je možné ich začať až po úplnom obnovení pacienta..

Nevýhody tejto techniky

Odstránenie medzistavcovej prietrže má rovnako ako všetky postupy svoje nevýhody, vrátane:

 • Nevýznamný účinok s chronickými medzistavcovými prietržami na pozadí nízkeho obsahu intradiskálnej tekutiny;
 • Neprítomnosť bodu aplikácie laserového lúča za iných podmienok, čo má za následok neprítomnosť tekutiny v disku.

predpoveď

Vzhľadom na to, že laserové vyrezanie medzistavcovej prietrže je drahá procedúra, náklady sú plne kompenzované vysokou účinnosťou a priaznivou prognózou pre pacienta..

Laserové ošetrenie a excízia herniálneho výčnelku poskytuje úľavu od bolesti už v 5. až 8. deň po zákroku. Táto technika potvrdzuje pozitívny účinok nielen z klinického hľadiska, ale aj pri RTG vyšetrení.

Komplexný prístup

Moderný prístup k laserovému odstraňovaniu prietrže chrbtice vyžaduje integrovaný prístup. Operácia pomáha eliminovať príčinu choroby - je odstránená herniová hmota. Je však potrebné ovplyvniť prejavy, ktoré boli spôsobené vyčnievaním medzistavcových platničiek.

Kombinovaná terapia obnoví krvný obeh v poškodenej oblasti a zmierni svalové kŕče. Fyzioterapeutické metódy, masáže a akupunktúra priaznivo vplývajú na svalovú kostru a väzivo chrbtice. Integrovaný prístup k liečbe a uzdraveniu prináša pacienta čo najbližšie k aktívnemu životu.

Obzvlášť účinná je terapeutická gymnastika, pomocou ktorej sa posilňuje svalová kostra chrbta, čím sa eliminuje recidíva choroby a následné degeneratívne poruchy medzistavcových platničiek. Ochorenie je možné poraziť iba kvalifikovaným a komplexným zaobchádzaním.

Napriek vysokým nákladom na postup má odparovanie pozitívny účinok takmer okamžite. Rôzni odborníci trvajú na tom, že podobný účinok sa dá dosiahnuť vďaka liekovej terapii, avšak v tomto prípade bude požadovaný účinok čakať niekoľko mesiacov..

Laserové ošetrenie miechy je vynikajúcou príležitosťou na návrat do plného života ihneď po opustení nemocnice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.
Štruktúry zapojené do tvorby stenózy.Chrbtica pozostáva z 26 kostí a siaha od lebky po panvu. “24 z nich sa nazýva stavce. 7 stavcov v krčnej oblasti, 12 v oblasti hrudníka, 5 bedrových stavcov, krížová kostra pozostáva z piatich fúzovaných stavcov a najspodnejšia časť kostrče pozostáva z 3-5 nedostatočne rozvinutých stavcov.
Medzistavcová hernia je choroba, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Úlohu zohrávajú všetky prostriedky a metódy: lieková terapia, fyzioterapia, masáž atď.