loader

Hlavná

Späť

Ošetrenie stavcovej hernie podľa Bubnovského metódy

Komplex cvičebnej terapie zaujíma kľúčové miesto pri obnove chrbtice po úrazoch a chorobách. Cvičenia na herniu chrbtice podľa Bubnovského sú kombináciou presných pohybov, ktoré nepoškodzujú telo. Zabraňujú rozvoju patológie a pomáhajú zmenšovať veľkosť vertebrálnej kýly.

Aká je podstata komplexu?

Bubnovsky vytvoril fyzioterapeutickú metódu pre prácu s pacientmi, ktorí sa obávajú kýly bedrovej chrbtice. Postupne sa prispôsoboval iným častiam tela. Hlavným cieľom tejto techniky je obnoviť svalovú aktivitu a flexibilitu kĺbov, ktoré boli zlomené v dôsledku sedavého životného štýlu.

Komplex fyzickej terapie zahŕňa cvičenia, ktoré sa vykonávajú s rôznou intenzitou. A aby obnovil svalový tonus a zlepšil funkčnosť chrbtice, lekár vytvoril univerzálny simulátor Bubnovsky. Pohybová liečba eliminuje bolesť, vyvíja motorickú aktivitu všetkých častí hrebeňa.

Vlastnosti metódy

Liečba metódou Bubnovsky je sprevádzaná diagnostikou pohybového aparátu, ktorá vám umožňuje určiť umiestnenie patológie. Cvičenia, ktoré sa používajú na obnovenie motorických funkcií, zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. Procedúry fyzioterapeutického cvičenia sa vykonávajú ambulantne na klinike alebo doma.

indikácia

Fyzioterapeutické cvičenia sa odporúčajú v nasledujúcich situáciách:

 • Ako profylaxia pre ľudí, ktorí sú náchylní na vývoj prietržových procesov a ktorí sú ohrození osteochondrózou.
 • Za účelom zlepšenia krvného obehu. Zanedbanie fyzickej aktivity vedie k fyzickej nečinnosti, v dôsledku ktorej sa vyvíjajú patologické procesy v chrbtici.
 • Pred alebo po chirurgickom zákroku.

Telesnú výchovu nemôžete vykonávať bez prítomnosti lekára, ak máte problémy s krčnou chrbticou, ale je povolený tréning doma s herniou v dolnej časti chrbta. Komplex je vybraný iba špecialistom, berúc do úvahy štádium choroby a individuálne charakteristiky pacienta. Aby sa počas fyzického zahrievania vertebrálna hernia nepripomínala nepríjemným pocitom, nabíjanie sa vykonáva po odstránení akútnych príznakov..

Komplexná cvičebná terapia

Technika Bubnovského pozostáva zo série špeciálnych cvikov, vďaka ktorým svaly hlbokého chrbta fungujú, zmierňujú kŕče, zmierňujú bolesti a zlepšujú pohyblivosť. Vykonávajú sa hladko, opatrne a s postupne sa zvyšujúcou intenzitou. Rýchlosť, trhanie, náhle pohyby sú vylúčené. Každý pohyb by mal priniesť radosť a nemal by spôsobovať nepohodlie.

Na liečbu a prevenciu medzistavcovej prietrže

Komplex, ktorý na sebe Sergej Bubnovskij skúmal, zahŕňa univerzálne hnutia. Tvoria základ fyzioterapie medzistavcovej prietrže a zameriavajú sa na zlepšenie fungovania stavcov a svalov tlače. Postupne sa k nim pridávajú pohyby na vypracovanie ďalších zón. Hlavný súbor cvičení zahŕňa napríklad:

 • "Bicykel". Počiatočná poloha je vodorovná. Vytiahnite kolená k bruchu (uhol 90 stupňov), ruky na podlahe. Kopanie napodobňuje cyklistiku.
 • "Krútenie". Póza je rovnaká, ruky za hlavou, ohýbajú pravú nohu v kolene. Zdvíhanie ramien nad podlahou, ohýbanie ľavej nohy, ťahanie za pravý lakeť a narovnávanie. Zopakujte ďalšiu končatinu.
 • "Most". Z náchylnej polohy vytiahnite telo do prijateľnej výšky pomocou rúk.
 • Sklopenie doľava a doprava, tam a späť.

Pri liečbe medzistavcových prietrží sa odporúča absolvovať kurz fyzioterapie na simulátore robotov Bubnov podľa osobne zvoleného programu..

Pre bedrovú oblasť

Funkčné poruchy lumbosakralu počas akútneho priebehu sa korigujú nabíjaním na boku a na chrbte (kolená sa ťahajú až do žalúdka). V akútnom štádiu sú súčasťou súboru cvičení, ktoré sa vykonávajú ráno a večer po dobu 10 - 20 minút. Napríklad relaxačné polohy pre ležanie na spodnej časti chrbta:

 • Na zadnej strane. Kolenný a bedrový kĺb sa pomocou držiaka ohnú v uhle 90 stupňov.
 • Na brucho. Neroztrhajte si hlavu z podlahy, vankúš nie väčší ako 6-8 cm je umiestnený pod žalúdkom.

Cvičenia, ktoré sa vykonávajú v horizontálnej polohe:

 • Ohnite nohy v kolenných kĺboch. Nadýchnite sa dlaní do päste. Ako ste výdych relaxovať.
 • Narovnať nohy, ruky dole. Pritiahnite zdravú končatinu do kolena a položte ju s dôrazom na pätu.
 • Telo je uvoľnené, paže pozdĺž tela, vydýchnite a vydýchnite.
Späť na obsah

Po akútnom období

Ako bolesť ustupuje, sú pridané Bubnovského cviky na prietrž bedrovej chrbtice v polohe kolena a sedenia:

 • Východisková poloha - kľakanie, opierka dlaní, uvoľnená chrbát. Ohyb sa nadýchnite, vydržte statiku, vydýchnite a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 • Východiskovou pozíciou je dôraz na dlane, zatiaľ čo ľavá noha sa pomaly vracia späť, zostatok sa prenesie doprava a popije sa, pravá ruka sa posunie dopredu. Vymeňte nohu a pažu a vykonajte 15 až 20 opakovaní.
 • Počiatočné držanie tela je na kolenách, dlaniach pod pažami. Pri udržiavaní rovnováhy jemne tlačte telo dopredu. Chrbát v dolnej časti chrbta sa neohýba.
 • počiatočné držanie tela - v polohe na sedenie na zemi, ruky položené dozadu a odpočívajúce v dlani. Najprv zdvihnite ohnuté končatiny, potom rovno.
Späť na obsah

Pre hrudnú a krčnú oblasť

Kýla chrbtice sa stáva kontraindikáciou pohybov s veľkými odchýlkami tela. Keď si svaly zvyknú na dané tempo, záťaž sa postupne zvyšuje. Bubnovsky ponúka nasledujúce cvičenia pre krk:

 • kývnutie hlavy dozadu a dopredu;
 • naklonenie doľava a doprava;
 • kruhové pohyby hlavy v jednom a druhom smere;
 • zdvíhanie ramien nadol, spúšťanie nadol;
 • ťahaním brady k hrudníku, keď stojíte na všetkých štyroch.
Terapeutická gymnastika - účinná prevencia chorôb chrbtice.

Poškodenie disku hrudnej chrbtice je netypické poškodenie, pretože je zosilnené rebrami. Všimnite si však hlavné cvičenia, ktorých implementácia je účinná pri liečbe a prevencii:

 • Východisková poloha - leží na bruchu. Natiahnite ruky nad hlavu.
 • Rovné nohy vystupujú z polohy na bruchu.
 • Sedenie na stoličke: vdychovanie - chrbát sa ohýba, výdych - vpred.

Lekári okrem toho navrhujú pridať cviky Mackenzie na herniu krčnej chrbtice, ktoré sú založené na trakcii. Odporúčajú sa krky zo strany na stranu, hore a dole. Ak vám to lekár dovolí, môžete pridať silový tréning s činkami. Pri vykonávaní cviku nie sú povolené trhavé ostré zákruty. Vyžaduje sa odborný dohľad.

Kontraindikácie pre gymnastiku

Vyvinutá a patentovaná Bubnovská gymnastika pre bedrovú chrbticu osobitne a celý hrebeň ako základ tela je všeobecne bezpečná metóda. Existujú však situácie, keď je liečenie prietrže touto technikou kontraindikované. Medzi kontraindikácie patria srdcové choroby, cerebrovaskulárne príhody, rakovina a pooperačné obdobie..

Cvičenie z kýly chrbtice na videu Bubnovsky

Ľudia, ktorí zažili ochorenie chrbtice, sa často pýtajú, či je možné robiť s kýlou chrbtice cvičenia podľa Bubnovského doma. Bubnovskému sa podarilo pomôcť viac ako tuctu ľudí. Vďaka jeho cvičeniam sa značnému počtu pacientov podarilo zbaviť bedrovej prietrže. Hlavným cieľom tejto liečby bolo posilnenie väzov chrbtice po celej jej dĺžke. Technika Bubnovsky je so správnym vykonaním dnes jedinečným súborom cvičení, prostredníctvom ktorých možno dosiahnuť konkrétne výsledky. Liečba kurzu trvá približne 3 mesiace.

Tento liek je vo vašich rukách

Aká je liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy a kedy by sa mala kontaktovať? Liečebné cvičenia chrbtice majú určité náznaky. Často je to spojené so životným štýlom, ktorý vedie človeka. Medzi hlavné indikácie pre použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského možno uviesť:

 • fyzická nečinnosť, vyjadrená sedavým životným štýlom;
 • častý vplyv rôznych stresových situácií na osobu;
 • podvýživa a ako výsledok ukladanie solí.

V ktorých prípadoch by som sa mal obrátiť na liečebný komplex? Podľa samotného Dr. Bubnovského jeho technika pomáha ľuďom s úplne odlišnými problémami s chrbticou, od bolesti v krčnej chrbtici až po problémy v dolnej časti chrbta..

Dôkazom toho, že Bubnovský liečebný a rehabilitačný program funguje, je sám lekár. Cvičenia boli vyvinuté Sergejom Michajlovičom v čase, keď on sám dostal vážne zranenie chrbta. Jeho ošetrujúci lekári pokrčil plecami a nedal nádej na uzdravenie. Pri vykonávaní vlastných cvičení bol lekár schopný postaviť sa na nohy a teraz pomáha svojim pacientom vrátiť sa k normálu.

Princípy techniky

Bez ohľadu na to, či sa metóda vykonáva doma alebo v špecializovanom stredisku, je dôležité poznať zásady zaobchádzania podľa Bubnovského metódy.

Pokiaľ ide o akúkoľvek časť chrbtice, liečba by sa mala začať po podrobnom preskúmaní situácie, vyšetrení. Až potom, ako odborník stanoví spoľahlivú diagnózu, určí problémovú oblasť, štádium choroby a stupeň zanedbania, bude možné začať s implementáciou postupov podľa metódy Bubnovsky doma.

Kinezioterapia pre medzistavcové prietrže

Pri začatí vykonávania postupov je potrebné pamätať na to, že je potrebné pomaly, opatrne a opatrne vykonávať pohyby. Robiť veci trhané alebo zrýchleným tempom môže viesť k úplne opačným výsledkom..

Liečba medzistavcovej prietrže môže zahŕňať širokú škálu cvičení. Všetky zvyšujú vytrvalosť chrbtových svalov v dôsledku postupného zvyšovania fyzickej aktivity..

 1. "Mačka". Na vykonanie tohto cvičenia musíte ísť na všetky štyri. Chrbát by mal zostať čo najpriamejší, ale rovnako uvoľnený. V počiatočnej polohe, vdychovanie, výdych - s maximálnym zaokrúhlením chrbta. Potom sa musíte vrátiť do pôvodnej polohy - vdychovať, vydýchnuť - musíte sa ohnúť chrbtom nadol. Cvičenie sa skladá z 2 častí. Celkovo je potrebné vyplniť 10–20 súborov..
 2. "Chôdza po zadku." Toto cvičenie je najvhodnejšie na výkon doma pri liečbe kýly. Musí sa vykonávať v sede na podlahe. Nohy a chrbát by mali byť rovné. Ruky v akejkoľvek pohodlnej polohe. Na zadok musíte "ísť" asi 1m vpred a vrátiť sa. Vykonajte toto cvičenie s opakovaniami najmenej 9-10 krát.
 3. Medzistavcové platničky sa môžu vrátiť na miesto vykonaním cviku „Bicykel“ a jeho doplnením inými cvikmi. Za týmto účelom si ľahnite na rovnú plochu, najlepšie na podlahu. Bedrá by mali byť pritlačené k zemi, ruky - rovné, umiestnené pozdĺž tela. Zdvihnutými nohami by sa mali vyvíjať pohyby podobné cyklovaniu. Cvičenie musíte robiť, kým sa na nohách neobjaví príjemná únava, najmenej však 1 minúta.
 4. Ďalšie cvičenie sa vykonáva, keď ležíte na chrbte, kolená sú ohnuté a vaše chodidlá sú umiestnené čo najbližšie k zadkom. Ruky musia chytiť nohy za členok. Ak ste v tejto polohe, musíte zvýšiť panvu tak, ako to telo umožňuje. Môžete si sami nastaviť vzdialenosť od chodidiel po zadok a mieru vychýlenia chrbta. Cvičenie zahŕňa najmenej 8 opakovaní.
 5. "Nakloní sa nabok." Cvičenie sa vykonáva pri státí, šírka ramien od seba. Ruky sa ideálne rozprestierajú do strán na úrovni ramien, s ľahším výkonom - môžu byť ponechané v páse. Nadýchnutie - náklon doprava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Nadýchnutie - naklonenie doľava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Cvičenie môže byť ukončené po 10 stúpaniach v každom smere..
 6. „Nakloní sa dopredu.“ Ramená sú natiahnuté nahor, chrbát je rovný. Hladký náklon vpred sa vykonáva ideálne rukami, aby ste sa dotkli podlahy. Pri maximálnom náklone by mala byť chrbát uvoľnená. Cvičenie vyžaduje 8-10 prístupov.
 7. „Ohnite sa.“ Nohy sú spolu, chrbát je rovný, dlane sú spojené do obrazu modlitby. Ďalej sa musíte pomaly ohýbať dozadu, zotrvať v maximálnej výchylke 1 - 2 sekundy a rovnako pomaly sa vracať. Cvičenie sa môže spočiatku vykonať na kolenách, pretože sa môžu vyskytnúť závraty.

Pri správnom nerušenom vykonávaní všetkých týchto úloh sa chrbtica vyrovná, chrbtové svaly sa posilnia. Kýla chrbtice úplne zmizne.

Cervikálna hernia

Kýla krčnej chrbtice si tiež vyžaduje pozornosť. Aj tu môže pomôcť technika Bubnovsky, ktorá sa dá ľahko vykonávať doma. Pri začatí implementácie metodiky doma je dôležité nezabúdať na preventívne opatrenia: postup vykonávajte jemne a vyhýbajte sa trhnutiu pohybov..

 1. Vykonáva sa sedenie na stoličke, rovnako ako všetky podobné cvičenia. Chrbát je držaný rovno, ale nie napnutý. Musíte ramená jemne vytiahnuť a potom ich mierne nasadiť tak, ako keby spadol náklad. Takéto cvičenie sa považuje za zahrievanie. Pripravuje svaly krku na ďalšie cvičenia. Vykonajte to najmenej 8 krát.
 2. Táto lekcia je vhodná, ak je potrebná liečba kýly krčnej chrbtice. Malo by sa to tiež vykonať 8-krát, jemne otočte hlavu doprava a doľava, akoby sa pokúšali pozerať cez rameno.
 3. Východisková pozícia ako v podobných cvičeniach. Samotné cvičenie zahŕňa 8 až 10 sklonov ku každému ramenu. Ramenný kĺb sa neoplatí pohybovať.
 4. Z počiatočnej polohy musíte natiahnuť bradu dopredu a snažiť sa dotknúť hrude. Cvičenie sa vykonáva čo najšetrnejšie, 8 opakovaní.
 5. Mali by ste sa pokúsiť nakloniť hlavu čo najviac dozadu. Brada v perfektnom prevedení by sa mala pozerať na strop.
 6. Z východiskovej polohy sú brada a krk posunuté dopredu, hlava sa súčasne nakláňa k pravému ramenu a ľavé ucho sa „natiahne“ k stropu. Potom sa cvičenie vykonáva opačným smerom. Iba 16-krát v oboch smeroch.
 7. "Most" je vhodný na ošetrenie prietrže ktorejkoľvek časti chrbtice, pretože po celej dĺžke chrbtice je napínanie. Krčka chrbtice by mala byť uvoľnená..

Frekvencia vyučovania doma

Prispôsobivosť programu od Bubnovského umožňuje pacientovi vykonávať najjednoduchšie cvičenia v každodennom živote. Autor metodiky požaduje sledovanie vlastného blahobytu. Triedy by mali priniesť svalovú relaxáciu, takže ak pociťujete bolesť chrbta alebo krku, mali by ste dočasne zastaviť cvičenie, skontrolovať správnosť techniky. Po nejakom čase bude možné pokračovať v štúdiách.

Na dosiahnutie úplného uzdravenia je dôležité pravidelne sa riadiť odporúčaniami Dr. Bubnovského. Triedy by mali byť aspoň 3-6 krát denne. V tomto prípade by 1 priblíženie nemalo byť kratšie ako 15–25 minút. Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať..

Kinezioterapia Bubnovsky bola doteraz uznaná ako najúčinnejšia a čo je najdôležitejšie, bezpečný spôsob, ako sa zbaviť medzistavcových prietrhov u ľudí akéhokoľvek veku..

Cvičenia na prietrž chrbtice podľa Bubnovského doma pomáhajú predchádzať rozvoju choroby a znižujú veľkosť prietrže, čo výrazne zlepšuje pohodu pacienta.

Profesorovi Bubnovskému sa podarilo integrovať najlepšie rehabilitačné techniky do všeobecného cvičenia a zároveň vytvoriť novú metódu pre účinné uzdravenie..

Táto technika pomohla veľkému počtu ľudí, ktorí trpia herniovaným diskom. Jednoduchá terapeutická gymnastika pomáha aj bez vykonania kýlovej operácie, pretože stav pacienta sa vždy zlepšuje.

Pomerne často sa Bubnovského metódy nazývajú „rehabilitácia extrémneho typu“, pretože pomáhajú aj v najťažších a dokonca zanedbávaných situáciách..

Hlavná podstata techniky

Sergei Mikhailovich Bubnovsky osobne vyvinul súbor terapeutických cvičení pre rôzne formy medzistavcovej prietrže, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických patológií..

Táto jedinečná technika pochádza z traumy po chrbát lekára, keď podľa odborníkov čakal na zdravotné postihnutie a neexistovali žiadne záruky úplného uzdravenia..

Sergei Mikhailovich zhromaždil a študoval mnohoročné skúsenosti svetových odborníkov, všetky druhy praktík a potom ich kombinoval a prispôsoboval individuálnym charakteristikám každého pacienta.

Profesor dokázal rozvinúť cvičenia tak, aby čo najviac zahŕňali všetky vnútorné rezervy tela a bez pomoci prispievali k zlepšeniu pohody.

Táto technika pozostáva z nasledujúcich zásad:

 1. Kompletná svalová relaxácia. To umožňuje zmierniť zápal, opuch a eliminovať štípanie nervov, ktoré spôsobuje silnú bolesť.
 2. Štúdium všetkých svalov, najmä svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na každodennom živote. To urýchľuje krvný obeh a metabolizmus v poškodených oblastiach chrbta..
 3. Natiahnutie svalov a chrbtice. Svaly sa stávajú pružnejšími a zachovávajú si svoj výkon dlhšie. Chrbát sa postupne narovnáva a vysídlené stavce padajú na svoje miesto. Strečing zlepšuje mobilitu a kvalitu života.
 4. Posilnenie svalového rámu. Komplex cvičení zahŕňa svaly brucha, chrbta a panvy a paralelne s tým sa vypracujú nohy a paže..
 5. Nedostatok liekov. Bolesť sa zmierňuje fyzickou aktivitou. Po prvom sedení sa pacienti cítia lepšie.

Terapeutickú liečbu je potrebné začať hĺbkovým a komplexným vyšetrením. Pomáha pri presnej diagnóze, pri identifikácii skutočného miesta prietrže, zanedbávaní a štádia choroby, ako aj pri určovaní individuálnych charakteristík tela.

Vďaka takému komplexnému vyšetreniu si môžete zostaviť správny školiaci program, jeho trvanie a intenzitu.

Pravidelné cvičenie podľa Bubnovského techniky pomáha zbaviť sa všetkých nepríjemných príznakov, vedie k úplnému uzdraveniu bez vonkajšieho zásahu..

Chrbtica sa vyrovnáva s každou novou aktivitou, disky padajú na svoje miesto, prietrž sa postupne zmenšuje a potom úplne zmizne.

kontraindikácie

Napriek tak sľubnému výsledku nie sú cvičenia Bubnovského techniky ani zďaleka vhodné pre každého. Sú zakázané pri mnohých patológiách a chorobách:

 1. Prvou kontraindikáciou sú onkologické choroby, najmä ak metastázy už prešli do oblasti stavovcov.
 2. Druhá - nemôžete začať vykonávať cvičenia v skorých štádiách zotavenia po operácii.
 3. Tretia kontraindikácia - nemôžete použiť Bubnovského metódu v stave pred infarktom. To isté možno povedať o nestabilnej angíne pectoris..
 4. Štvrtá - hypertenzná kríza. To sa týka aj porúch krvného obehu v mozgu, ale iba v akútnej forme.

Osobitne sa odporúča uchýliť sa k technike Bubnovsky v prípadoch, keď už bola vykonaná operácia na odstránenie kýly. Pri jednoduchých cvičeniach bude rehabilitačné obdobie oveľa kratšie..

Ale ako liečiť spinálnu prietrž podľa Bubnovského, ak má pacient prietrž? Samotný lekár odporúča priebeh kinezoterapie na simulátoroch určených na tento účel, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre túto gymnastiku..

Takéto cvičenia pomôžu rýchlo eliminovať bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky, obnoviť predchádzajúce schopnosti pohybu kĺbov, eliminovať kŕče svalov a zlepšovať tonus svalov..

Všetky triedy sú vyvinuté individuálne pre každého pacienta, existuje však cvičenie, ktoré je vhodné pre takmer každú osobu.

Pravidlá vykonávania cvičebnej terapie

Je lepšie vykonávať terapeutický komplex cvičení s inštruktorom, ale môžete to urobiť aj sami doma.

Aby Bubnovského gymnastika pre chrbticu s kýlou bedrovej chrbtice priniesla maximálny úžitok, je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Zaťaženia je potrebné postupne zvyšovať.
 2. Počas nabíjania sa vyhnite akútnej bolesti..
 3. Nevykonávajte krútiace cvičenia, skoky, beh.
 4. Vyvarujte sa náhlym pohybom.
 5. Liečebný komplex je rozdelený na časti a vykonávaný postupne.
 6. Vykonajte viac sád za jeden deň.
 7. Neočakávajte okamžité výsledky..

Medzistavcové prietrže

Metodika profesora Bubnovského alebo kinezoterapia pozostáva z mnohých univerzálnych cvičení zameraných na celú tlač a chrbticu. Tieto cvičenia sú druhom základných komplexných cvičení, ale môžete do nich pridať jednotlivé cvičenia, aby ste si vypracovali konkrétne oblasti tela..

Všetky cvičenia sa musia vykonávať opatrne a hladko. Je vhodné vyhnúť sa trhaniu, prudkým pohybom a rýchlemu tempu. Ak pociťujete bolesť, musíte cvičenia zastaviť.

Môžete sa k nim vrátiť neskôr a v prípade opakovaného výskytu bolesti by sa cvičenie malo vylúčiť. Každé cvičenie by malo priniesť pocit pohodlia, cieľom gymnastiky je práve to..

Vaše zdravie závisí od toho, ako sa cvičenia vykonávajú. Vyberte amplitúdu a tempo pohybu na základe vašej fyzickej kondície.

Nespechajte, zvyšujte intenzitu postupne, pretože nadmerná fyzická aktivita môže poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita vášho tela a cvičenia sa budú poskytovať čoraz ľahšie..

Základné cvičenia:

 1. "Mačka". Postavte sa na všetky štyri, udržujte chrbát stabilný a uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchnite. Pri výdychu sa pokúste čo najviac zaokrúhliť chrbát a niekoľko sekúnd vydržať. Vráťte sa do východiskovej polohy, znova vdychujte. Potom pri výdychu ohnite chrbát čo najviac. Hore a dole sa počíta ako jedenkrát, celkovo je potrebné vykonať až 20-krát.
 2. Zadok chôdze. Posaďte sa na podlahu, chrbát a nohy rovno, ruky držte blízko hrude. Pomocou svalov zadku je potrebné ísť o meter ďalej a potom sa vrátiť. Vykonajte toto cvičenie až 10-krát..
 3. "Bicykel". Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe a držte ruky po tele. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonávajte pohyby simulujúce cyklistiku. Cvičenie trvá približne jednu minútu..
 4. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, lakte dopredu, ohnite nohy na kolená. Keď nadýchnete, zdvihnite pravú ohnutú nohu a jemne si odtrhnite lopatky z podlahy, pokúste sa nohami dosiahnuť lakte. Pri výdychu položte narovnanú nohu a plecia na zem. Keď vdychujete, opäť zdvihnite lopatky a pravú pravú nohu a pokúste sa nohami dotknúť lakťov. Opakujte s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (rovná a ohnutá noha sa počíta ako 1 opakovanie). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.
 5. Ľahnite si na chrbát, ohnite si kolená, položte nohy bližšie k zadkom a uchopte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do maximálnej výšky a ohýbajte chrbát. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.
 6. Ľahnite si na brucho, ruky sa narovnajte a natiahnite pred seba. Nadýchnite sa, pri výdychu, odtrhnite hrudník a pravú ruku z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Pri výdychu opakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte toto cvičenie na každej strane 8-krát.
 7. Ľahnite si na brucho, natiahnite pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Vykonajte cvičenie hladko, bez trhania. Pri zdvíhaní v najvyššom bode sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie osemkrát.
 8. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky. Vykonajte plynulý a pomalý náklon vpred a pokúste sa dlaňami dosiahnuť podlahu. V dolnom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa tlačiť žalúdok a hruď na nohy. Opakujte cvičenie 10-krát.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

 1. Relaxácia, ohýbanie. Pomocou metódy Bubnovsky sa môžete naučiť, ako ľahko uvoľniť svoje chrbtové svaly. Ak to chcete urobiť, musíte stáť s oporou na kolenách a dlaniach. Pomaly ohnite chrbát pri výdychu a pri vdychovaní pomaly ohnite chrbát k druhej strane. Dôležité: Tento pohyb je zakázaný náhle. Odporúča sa opakovať asi 20-krát.
 2. Natiahnutie svalov. V prípade bolesti v bedrovej oblasti sa odporúča napnúť svaly chrbta, vďaka čomu bude možné obnoviť pôvodné miesto stavcov a diskov. V tomto prípade je potrebné opäť sa opierať o ruky a kolená. Potom si vezmite pravú nohu späť a pomaly si sadnite na ľavú nohu. Ak je to možné, musíte ľavú nohu ťahať čo najviac, ale snažte sa sedieť čo najnižšie. Vykonajte toto cvičenie 20-krát na každej nohe. Pomôže to nielen pri napínaní nôh, ale má tiež dobrý vplyv na spodnú časť chrbta. Je zakázané robiť akékoľvek šklbnutia, aby sa zabránilo silnej bolesti..
 3. Svahy. Opäť sa postavte na dlane a kolená. Pokúste sa napnúť svoje telo čo najviac dopredu. Súčasne je zakázané ohýbať chrbát v bedrovej oblasti, aby sa udržala rovnováha, budete musieť namáhať..
 4. Strečing pre zadné svaly. V prípade silnej bolesti chrbta sa odporúča vykonať ďalšie cvičenie na napnutie chrbta. Postavte sa na všetky štyri, ale keď vydýchate, zložte celé svoje telo, lakte ohýbajte ruky. V dôsledku toho by sa telo malo nakláňať čo najbližšie k podlahe. Je lepšie narovnať ruky a sedieť na pätách. V tejto polohe sú miechové svaly napnuté a bolesť chrbta je viditeľná. Odporúča sa 6 opakovaní.
 5. Lis je ďalším dôležitým cvikom bedrovej chrbtice. Ležiaci na chrbte, mierne pokrčte kolená s rukami za hlavou. Keď vydýchate, zdvihnite svoje telo a skúste sa lakte dotknúť kolien. Tento pohyb opakujte čo najviac, až kým ucítite slabý pocit pálenia vo svaloch. Postupne sa musí zvyšovať záťaž a bolesť zmizne. Aby sa dosiahol väčší účinok na bedrovú chrbticu, musí sa pod ňu umiestniť sada ľadu.
 6. Polovičný most predstavuje účinné cvičenie lumbosakrálnej chrbtice. Ľahnite si na chrbát a dajte ruky po tele. Pri výdychu zdvihnite panvu a vytiahnite ju čo najvyššie. Výsledná hodnota sa podobá polo mostu. Po vdýchnutí vráťte panvu. Je potrebných 30 opakovaní.

Cervikálna hernia

 1. Posaďte sa na stoličku, držte chrbát rovno a uvoľnene. Zdvihnite svoje plecia, ako keby siahali za uši, a potom sa s trochou úsilia vráťte do východiskovej polohy. Takéto cvičenie je vynikajúcim cvičením, ktoré pripravuje krčnú chrbticu na fyzickú aktivitu. Spustenie vyžaduje 8 opakovaní.
 2. Sedieť na stoličke s chrbtom rovno a krk uvoľnený, tvár by sa mala tešiť. Vykonajte 8 odbočiek doprava, akoby ste sa pozerali za chrbát, a toľko podobných odbočiek doľava. Vykonajte cvičenie jemne a hladko..
 3. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Vykonajte 8 naklonení hlavy k ľavému ramenu a 8 naklonení doprava. V tomto prípade nie je možné ramená zdvíhať, ale je lepšie natiahnuť krk.
 4. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Nakloňte hlavu dopredu 8-krát, pričom sa snažíte dosiahnuť bradu až k hrudníku. Cvičte pomaly a opatrne napnite krk.
 5. Sedieť na stoličke s chrbtom rovno a krk uvoľnený. Nakloňte hlavu 8-krát dozadu. V tomto prípade je dôležité bradu vytiahnuť v najnižšom bode, akoby sa snažil dosiahnuť strop.
 6. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Vytiahnite si bradu a krk dopredu a potom hlavu nakloňte doprava (siahnite uchom k stropu). Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte podobné cvičenie s ľavou stranou. Beží na každej strane 8 krát.
 7. Polovičky zákruty. Otočte hlavu doprava, natiahnite bradu a krk dopredu, v tejto polohe vykonajte pol otáčky doľava. Cvičenie zopakujte s druhou stranou. Beží na každej strane 8 krát.
 8. Most. Toto cvičenie napína celú chrbát vrátane krčnej chrbtice. Ak to urobíte, udržujte krk úplne uvoľnený. Po zvládnutí obyčajného mosta a získaní určitej flexibility môžete prejsť k zložitejšej verzii - mostu na hlave. Urobíte to tak, že si budete kľačať nadol, ohýbať sa rukami a sklopiť temeno hlavy k podlahe. Udržujte svoj krk uvoľnený. V tejto polohe sa môžete mierne pohybovať dozadu a dopredu. Určite vykonajte toto cvičenie mimoriadne opatrne, nie je určené pre začiatočníkov!

Poznámka! Pri vykonávaní vyššie uvedených cvičení musí byť krk úplne uvoľnený, pretože to môže zaručiť správne vykonanie.

V tomto stave sa krčná chrbtica dokonale roztiahne, prietrž sa zníži a disky padnú na svoje miesto. Ak túto požiadavku nesplníte, existuje veľké riziko, že môžete poškodiť svoje zdravie.

Je potrebné poznamenať, že pohoda pacienta, a to aj v najzávažnejšom stave, sa zlepší, preto technika vyvinutá Dr. Bubnovským pomôže zabrániť chirurgickému zákroku..

Aby ste však dosiahli tento výsledok, budete musieť neustále vykonávať cvičenia a nikdy ich nezanedbávať.

Bubnovsky cvičí herniu krčnej chrbtice

Tieto materiály vás budú zaujímať:

Podobné články:

 1. Cvičenie kĺbov podľa Bubnovskyho bolesti v chrbte a kĺboch ​​je jav, ktorý...
 2. Trakcia chrbtice doma: Trakcia chrbtice sa zvyčajne vykonáva v nemocničnom prostredí. Avšak, v jednoduchom...
 3. Liečba chrbta a chrbtice doma Muskuloskeletálny systém je komplexný, veľký systém, ktorého liečba je náročná...

Miechová kýla desí mnoho pacientov, ktorí po nej potrebujú chirurgický zákrok a dlhú rehabilitáciu. V niektorých prípadoch sa chirurgickému zákroku nedá vyhnúť, ale tento problém sa často dá vyriešiť menej radikálnymi metódami. Terapeutická gymnastika je účinná a jednoduchá forma liečby. Teraz existuje veľa spôsobov cvičenia terapie prietrže chrbtice. Liečebná metóda podľa S. M. Bubnovského, ktorá vykazuje pozitívne výsledky aj v pokročilom štádiu ochorenia, je obzvlášť populárna u pacientov..

Terapeutický komplex cvičení pre všetky typy medzistavcových prietrží, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických problémov, osobne vyvinul Sergei Michajilovič Bubnovský. Unikátna technika pochádza z vážneho zranenia chrbta lekára, keď lekári predpovedali jeho zdravotné postihnutie a nemohli sľúbiť úplné uzdravenie..

Bubnovsky zhromažďoval a študoval dlhodobé znalosti svetových expertov, rôzne praktiky, potom ich kombinoval a prispôsoboval ich individuálnym potrebám každého pacienta. Lekár navrhol cvičenia tak, aby maximálne využívali všetky vnútorné rezervy tela a prispievali k zlepšovaniu pohody bez vonkajšej pomoci..

Táto technika je založená na niekoľkých zásadách:

  Kompletná svalová relaxácia. Pomáha to zmierniť opuch, zápal a štípanie nervových zakončení, ktoré spôsobuje silnú bolesť. Štúdium absolútne všetkých svalov tela, najmä tých, ktoré často nepracujú v každodennom živote. To urýchľuje metabolizmus a krvný obeh v postihnutých oblastiach chrbta. Natiahnutie chrbtice a svalov. Svaly sa stanú pružnými a dlhodobo si zachovávajú mladosť. Chrbtica sa narovnáva, posúvané stavce postupne padajú na svoje miesto. Natiahnutie môže zlepšiť mobilitu a kvalitu života pacienta. Posilnenie svalového rámu. Cvičenia zahŕňajú svaly chrbta, brucha a panvy a súčasne sa vypracujú ruky a nohy. Nedostatok liekov. Syndróm bolesti sa zmierňuje fyzickou námahou. Pacienti si všimli zlepšenia vo svojich prvých triedach.

Liečebná terapia sa začína komplexným a dôkladným vyšetrením. Umožňuje vám stanoviť diagnózu, určiť presnú polohu prietrže, štádium a zanedbanie choroby, ako aj identifikovať jednotlivé charakteristiky tela. Pomôže to správne vypracovať vzdelávací program, jeho intenzitu a trvanie..

Pravidelné triedy podľa Bubnovského techniky pomáhajú zbaviť sa všetkých nepríjemných symptómov a vedú k úplnému uzdraveniu bez zásahu zvonka. Pri každej lekcii je chrbtica vyrovnaná, disky padajú na svoje miesto, prietrž postupne klesá a potom úplne zmizne.

Prečítajte si tiež článok: 7 techník preťahovania chrbtice s kýlou doma.

Medzistavcové prietrže

Technika Dr. Bubnovského alebo kinezoterapia zahŕňa mnoho univerzálnych cvičení zameraných na celú chrbticu a tlač. Sú akýmsi základom pre súbor tried, do ktorých je možné pridať jednotlivé cvičenia na vypracovanie konkrétnych zón.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať hladko a presne. Vyhýbajte sa trhavým pohybom, trhnutiu a príliš rýchlemu tempu. Výskyt bolesti znamená zastavenie cvičenia. Môžete sa k nej pokúsiť vrátiť neskôr a pri opakovanom výskyte bolesti ju úplne vylúčiť. V každom cvičení sa musíte cítiť dobre, gymnastika je zameraná práve na to.

Dodržiavajte správnu implementáciu, od toho závisí aj váš zdravotný stav. Vyberte si tempo a amplitúdu pohybov sami, na základe fyzickej zdatnosti. Nenúťte, zvyšujte intenzitu postupne, inak môže fyzická aktivita poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita tela a cvičenia sa budú vykonávať ľahko..

Súbor základných cvičení:

"Mačka". Zadná poloha na všetkých štyroch stranách je chrbát rovný a úplne uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchneme, keď vydýchame, čo najviac zakrivíme chrbát a niekoľko sekúnd zotrváme. Vrátime sa do východiskovej polohy, nadýchneme sa. Potom, keď vydýchate, ohnite chrbát nadol. Počítame hore a dole naraz, všetko treba urobiť 10 až 20-krát. Zadok chôdze. Sadnite si na zem, nohy a chrbát rovno, ruky môžete držať v blízkosti hrude. Pomocou gluteálnych svalov choďte asi meter dopredu a potom sa vráťte. Opakovania tam a späť by sa mali vykonávať 8 až 10 krát. "Bicykel". Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ruky pozdĺž tela. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonajte pohyb, akoby šliapali na pedále. Trvanie cvičenia je približne 1 minúta alebo do únavy nohy.

4 Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavou, lakte smerujúce dopredu, nohy ohnuté v kolenách. Pri inšpirácii zodvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a jemne odtrhnite lopatky z podlahy a snažte sa chodidlami dosiahnuť lakte. Na výdych položte ramená a narovnanú nohu k podlahe. Po inšpirácii opäť zdvihnite pravú pravú nohu a lopatky, pokúste sa chodidlami dotknúť lakťov. Potom opakujte to isté s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (počty ohnutých a rovných nôh v jednom opakovaní). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.

Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, chodte bližšie k zadkom, chyťte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do najvyššej možnej výšky a ohýbajte chrbát (ak nemôžete okamžite uchopiť členky, môžete umiestniť nohy ďalej od zadku a tiež vykonávať ohyby chrbta, elasticita sa časom zvýši). Vykonajte 8 - 10 opakovaní.

6 Ľahnite si na brucho, narovnajte ruky a natiahnite sa pred seba. Ak chcete nadýchnuť, vydýchnuť odtrhnúť pravú ruku a hruď z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Potom, keď vydýchate, zopakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte 8-krát na každom ramene.

Ľahnite si na brucho, natiahnite si pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. V najvyššom bode počas vzostupu sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie 8 - 10 krát.

8 Naklonenie do strán. Postavte rovno a šírka ramien od seba. V odľahčenej verzii ramena v páse je ťažšie roztiahnuť ruky do strán pozdĺž línie pleca. Po inšpirácii sa nakloňte doprava, bez toho, aby ste sa ohýbali chrbtom, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Potom sa nadýchnite a nakloňte sa doľava. Beží 10-krát na každej strane.

9 Nakloní sa dopredu. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky (pomôže vám to udržať chrbát rovno). Vykonajte pomalý a plynulý ohyb vpred, pokúste sa dostať ruky na zem. V najnižšom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa pritlačiť hruď a žalúdok na nohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

10 vychýlenie späť. Postaviť sa priamo, nohy k sebe, ruky zdvihnúť a dlane sa spojiť (ako počas modlitby). Jemne sa začnite ohýbať v chrbte a pár sekúnd vydržte v dolnom bode. Potom sa rovnako hladko vrátite do pôvodnej polohy. Počas cvičenia môžete pociťovať mierne závraty, vyžaduje si to aj udržiavanie rovnováhy. Pre začiatočníkov je lepšie robiť takéto prehýbanie, kľačanie. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

11 most. Toto cvičenie pravidelne začleňujte do svojich tréningov. Vykonajte to z náchylnej polohy, ohnite sa do najvyššej možnej výšky pre seba, skúste narovnať ruky. Cvičenie zopakujte asi 5-krát počas oneskorenia vychýlenia na niekoľko sekúnd.

Toto video obsahuje celú škálu cvičení podľa metódy Dr. Bubnovského. Zameriavajú sa na vypracovanie chrbta, ako aj na posilnenie celého tela.

Gymnastika bedrovej chrbtice

V komplexe cvikov na kýlu bedrovej chrbtice sa k základni pridávajú cviky zamerané na ďalšie štúdium dolnej časti chrbta, dolnej časti chrbta a zadku.

Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Hlava a telo sú pevne pritlačené k podlahe, ruky za hlavou, lakte smerujú k stropu. Počas nadýchania zdvihnite ohnuté nohy a pri výdychu sa pokúste dotknúť lakťov a vráťte sa do východiskovej polohy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. Spracováva sa dolný lis a dolná časť chrbta sa napína. Opakujte 10 krát. Ľahnite si na brucho, roztiahnite nohy a mierne roztiahnite, položte ruky pod bradu, nadýchnite sa. Na výdychu odtrhnite nohy 15 až 20 cm od podlahy (neohýbajte nohy). Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje bedrové a zadok. Beží 10-krát. Ľahnite si na brucho, nohy rovno, ruky natiahnuté pred vami, nadýchnite sa. Na výdychu súčasne odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy, tiež do výšky 15 - 20 cm, pri vdýchnutí sa vrátia do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

Ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, dajte ruky po tele, na hrudník alebo za hlavu (bude to pohodlnejšie, ruky sa nezúčastňujú cvičenia), nadýchnite sa. Na výdychu mierne nadvihnite panvu, neohýbajte nohy, otočte ju doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy, potom znova vydýchnite a cvičenie zopakujte doľava. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.

Recenzie po článku

Prijímame predobjednávky.

Zadok chôdze. Sadnite si na podlahu, narovnajte si chrbát, nohy rovno. Bez pomoci rúk, choďte dopredu na zadok meter a potom sa vráťte. Vykonajte 8 opakovaní. Komplikovaná chôdza po zadku. V tomto uskutočnení je potrebné počas „chôdze“ odtrhnúť nohy od podlahy o 10 - 20 cm. Cvičenie efektívnejšie posilňuje zadok a dolnú časť chrbta. Malo by sa to vykonať po úplnom rozvoji predchádzajúcej možnosti. Opakujte 6 až 8 krát. Sadnite si na podlahu, chrbát je vyrovnaný a uvoľnený, položte ruky za telo, budú slúžiť ako opora. Po inšpirácii potiahnite pravú nohu ohnutú v kolene k hrudníku, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Pri nasledujúcom nádychu potiahnite pravú nohu priamo k hrudníku, za dych späť. Potom cvičenie zopakujte ľavou nohou. V takom prípade sa neohýbajte chrbtom, bez trhania, skúste napnúť nohu k telu čo najviac. Vykonajte 8 opakovaní (ohnutá a rovná noha - 1 krát) pre každú nohu. Kliešte na kolenách (vhodné pre ľudí s akoukoľvek fyzickou zdatnosťou). Zamerajte sa na dlane a kolená, ruky rovno, odtrhnite päty z podlahy. Chrbát musí byť rovný, nedvíhajte panvu. Vykonajte 8 až 10 push upov. Štartovacia poloha, kľaknutie, chrbát nie je priamo napnutý, ruky zdvihnuté a spojené dlane, zhlboka sa nadýchnite. Pri výdychu sa pomaly ohýbajte čo najviac dozadu. Potom ramená spustite cez boky a uchopte členky s nimi, bez toho, aby ste sa museli zastaviť. Tým sa dodatočne napínajú bedrové a štvorhlavé svaly nôh. Cvičenie ukončíte 6 až 8 krát. kľačiaci Aby ste predišli bolesti a odieraniu, používajte chrániče kolien alebo obalte kolená elastickým obväzom. Prechádzajte sa po miestnosti v tejto polohe po dobu 5 až 10 minút, pri zachovaní priemerného tempa.

Prečítajte si tiež článok: Komplex pre lumbálnu prietrž od spoločnosti Makeev.

Súbor cvičení na kýlu krčnej chrbtice Posaďte sa na stoličku, chrbát je plochý a uvoľnený. Zdvihnite svoje plecia, akoby siahali za vaše uši, potom ich s trochou úsilia vyhoďte do pôvodnej polohy. Toto cvičenie slúži ako rozcvička, ktorá pripravuje krčnú chrbticu na fyzickú aktivitu. Vykonajte 8 opakovaní. Sedieť na stoličke, chrbát je rovný, krk je uvoľnený, tvár sa teší. Vykonajte 8 odbočiek doprava (akoby ste sa pozerali cez rameno) a 8 podobných odbočiek doľava. Cvičte, aby ste hrali jemne a hladko. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 naklonení hlavy k pravému ramenu a 8 naklonení doľava. V takom prípade nezdvíhajte ramená, musíte si natiahnuť krk. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 naklonení hlavy dopredu, mali by ste si bradu natiahnuť na hruď. Cvičte pomaly, opatrne napnite krk. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 sklonov hlavy dozadu, zatiaľ čo v dolnom bode je brada vytiahnutá nahor (akoby siahala po strop). Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vytiahnite krk a bradu dopredu a potom sklopte hlavu doprava (ucho musíte natiahnuť až po strop). Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte cvičenie na ľavej strane. Beh 8-krát v každom smere. Polovičky zákruty. Otočte hlavu doprava, roztiahnite krk a bradu dopredu, v tejto polohe vykonajte pol otáčky doľava. Potom cvičenie zopakujte opačným spôsobom. Beh 8-krát v každom smere. Most. Cvičenie napína celú chrbát vrátane krčnej chrbtice. Pri tom držte krk uvoľnený. Po vývoji obyčajného mosta a získaní určitej flexibility môžete prejsť ku komplikovanej možnosti - mostu na hlave. Musíte si kľaknúť, ruky ohnuté dozadu a sklopiť temeno hlavy k podlahe. Udržujte svoj krk uvoľnený. V tejto polohe sa môžete mierne pohybovať dozadu a dopredu. Cvičenie vykonávajte veľmi opatrne, nie je určené pre začiatočníkov!

K vyššie uvedeným cvičeniam krčnej chrbtice môžete pridať akýkoľvek základ pre efektívne štúdium celého tela.

Počas výkonu všetkých cvičení by mal byť krk uvoľnený, čo zaisťuje správnosť ich výkonu. V tomto stave sa krčná chrbtica roztiahne, disky sa vymenia a prietrž sa zníži. V opačnom prípade môžete len ublížiť.

Vo videu sám autor ukazuje svoju techniku ​​na pacientovi.

Triedy podľa metodiky Dr. Bubnovského musia začínať adaptívnou gymnastikou. Zahŕňa ľahké cvičenia na základnej úrovni, ktoré postupne pripravujú telo na vážnejšie stresy. Napriek svojej jednoduchosti adaptívne cvičenia zmierňujú bolesť a zápal z oblastí chrbtice postihnutých prietržom.

Príklady cvičení:

Postavte sa rovno, nohy od seba do šírky ramien, ruky za hlavou. Zdvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a ľavým lakťom dosiahnite pravé koleno. Potom vykonajte cvičenie ľavou nohou a pravou rukou. Rozvíja pružnosť celého tela a zrýchľuje krvný obeh. Opakujte 10 - 15 krát v každom smere.

Chôdza na všetkých štyroch. Choďte na všetky štyri a chodte po miestnosti v ľubovoľnom smere počas 10 minút.

2 Cvičte na tlač a napnite chrbticu. Ľahnite si na chrbát, stlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ohnite nohy na kolenách, ruky za hlavu. Nadvihnite telo bez trhania a snažte sa natiahnuť lakte po kolená. Na zmiernenie primárnej bolesti je možné pod spodnú časť chrbta umiestniť studený obklad. Vykonajte cvičenie 10-krát.

Svahy. Šírka ramien je od seba vzdialená, chrbát je rovný. Vykonajte 10 sklonu doprava, 10 sklonu doľava a 10 sklonu vpred. Boky by mali zostať nehybné.

Kolená, nohy spolu. Pomaly spustite a posaďte sa na podpätky. Cvičenie napína všetky základné svaly bokov. V tejto polohe by ste mali sedieť niekoľko minút.

5 Ľahnite si na chrbát a dolnú časť chrbta zatlačte na podlahu. Zdvihnite pravú pravú nohu a uchopte nohu rukami. Pritiahnite nohu k sebe a pokúste sa ju pritlačiť na hruď. Potiahnutím prsta roztiahnite lýtkové svaly. Cvičenie zopakujte ľavou nohou. Vykonajte 10-krát na každej nohe v koncovom bode natiahnutia na niekoľko sekúnd.

Kliešte na kolenách. Dôraz je kladený na dlane (rovné ruky) a kolená, odtrhnite päty z podlahy. Počas cvičenia držte chrbát rovno, nedvíhajte panvu. Vykonajte 8 - 15 opakovaní na základe vašej fyzickej zdatnosti.

Video ukazuje úžasný súbor cvičení. Bolesť chrbta je už do 15-20 minút od tréningu.

Kinesitherapy, vyvinutá a patentovaná Dr. Bubnovským, je bezpečná a účinná metóda liečby medzistavcových prietrží. Pamätajte, že počas triedy by ste sa mali cítiť uvoľnene. Akútna bolesť signalizuje koniec cvičenia (môžete sa k nemu vrátiť neskôr, keď sa zlepší pružnosť tela). Pred začatím vyučovania je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie a koordinovať fyzickú aktivitu s lekárom. Gymnastiku môžete začať po jej schválení..

Úplné zotavenie nastáva pri bežných triedach 3-6 krát denne. Ich trvanie by malo byť 10 - 25 minút v závislosti od počtu tried. Nezabudnite na moderovanie a postupné zvyšovanie zaťaženia.

Kniha „spinálna prietrž nie je veta“

Autor: Doktor lekárskych vied, profesor

Obsah knihy:

❶ Príčiny miechy.

❷ Originálna technika liečby kýly bez chirurgického zákroku.

❸ Ako sa zbaviť bolesti chrbta bez drog a čo robiť s exacerbáciou.

Môžete si kúpiť knihu od autora známej techniky, ktorá tu naozaj pomohla tisícom.

Cvičenia podľa metódy Dr. Bubnovského s medziobratlovou kýlou

Kýla je jedným z najbežnejších chirurgických ochorení. Hrudný výčnelok je diagnostikovaný v akejkoľvek vekovej skupine: od novorodenca po staršieho človeka. Častejšie u mužov ako u žien.

Názov kýly je spojený s jej umiestnením (pupočnej, bradavičnej, femorálnej, stavcovej atď.). Veľkosti a tvary sa môžu líšiť. Tu nájdete podobný článok o Bubnovských cvičeniach.

Miechová prietrž

Vertebrálna hernia je považovaná za najbežnejšiu patológiu muskuloskeletálneho systému. Napriek tomu, že všetky prejavy tohto ochorenia nie sú život ohrozujúce, choroba veľmi často významne znižuje kvalitu života a spôsobuje zdravotné postihnutie..

Druhy vertebrálnej hernie

Jedna z hlavných klasifikácií prietrže chrbtice je podľa oblasti jej umiestnenia.

Kýla sa vyznačuje:

 • Krčná chrbtica (4% z celkového počtu hernií chrbtice). Vyznačuje sa bolesťou v krku, ktorá prechádza do oblasti ramien a ramien. Pacienti sa navyše sťažujú na znecitlivené prsty, silné bolesti hlavy, časté závraty. Pozoruje sa tiež zvýšenie tlaku..
 • Hrudné oddelenie (31%). Spôsobuje pretrvávajúcu bolesť na hrudníku. Počas fyzickej námahy je pacient nútený zaujať nesprávny postoj, aby znížil bolesť. Príznaky tohto typu ochorenia sú zvyčajne sprevádzané zakrivením miechy..
 • Bedrá (65%). Najbežnejší typ prietrže. Hlavné príznaky: bolesť v bedrovej oblasti, značne zhoršená náhlymi pohybmi a fyzickou námahou. Bolesť spôsobuje zadok, zadok stehien a nohy. Nohy môžu byť znecitlivené, prah citlivosti klesá. V pokročilých prípadoch to môže spôsobiť ochrnutie..

Kýla je rozdelená na primárne a sekundárne:

 • Primárne - výsledok zranení, intenzívneho stresu u ľudí s pôvodne zdravou chrbticou.
 • Sekundárne - v dôsledku patologických zmien, ktoré sa vyvíjajú na medzistavcových platničkách, sú príčinou ich sušenia, ničenia membrán..

Bedrová hernia

Bedrová hernia je lipóm (benígny tuk). Tvorí sa v medzistavcovej platničke a vedie k posunu buničitého jadra umiestneného vo vláknitom kruhu chrbtice..

Lumbosakrálna prietrž je diagnostikovaná pomerne často. Sú bolestivé, významne znižujú slobodu pohybu, môžu viesť k dočasnému zdravotnému postihnutiu av pokročilých prípadoch k závažnému zdravotnému postihnutiu.

Charakteristiky bolesti

Hlavným príznakom medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice je bolesť. Toto je hlavný príznak tohto ochorenia, ktoré je najskorším signálom tejto patológie..

Už v počiatočnom štádiu ochorenia môže pacient prejaviť:

 • Bolesť a nepohodlie v bedrovej oblasti;
 • Bolesť, ktorá môže byť prerušovaná, tupá, boľavá;
 • Zvýšená bolesť vo zvislej polohe, v polohe na sedenie, počas kašľa alebo pri silných vibráciách (napríklad pri práci s perforátorom, kompresorom atď.);
 • Streľba z bolesti (ischias, lumbago) počas fyzickej práce, náhleho pohybu alebo zmeny polohy tela;
 • Úľava od bolesti pri ležaní.

Zvýšená bolesť je hlavným dôvodom hľadania lekárskej pomoci..

Okrem bolesti s lumbosakrálnou prietržou existuje:

 • Oslabenie citlivosti dolných končatín;
 • Oslabenie svalového tonusu;
 • Poruchy panvy;
 • Znížená účinnosť (u mužov);
 • nepresvedčivosť.

Tieto príznaky choroby nie sú vždy výrazné, často sa objavujú, keď ochorenie už dávno prešlo počiatočnou fázou a vyžaduje okamžitú liečbu, niekedy chirurgickú. Pri správnom ošetrení sa prietrž postupne rozrastá a spôsobuje stále väčšie nepohodlie.

Iné príznaky prietrže

Miechová kýla môže vyvolať smrť nervov alebo viesť k vzniku radiálneho syndrómu, ktorý sa vyznačuje atrofiou svalov nôh a zadku, zníženou citlivosťou, mravenčaním. O znecitlivení rúk v noci: príčiny a liečba, čítajte tu.

Svalová slabosť sťažuje skákanie, drepy, lezenie po schodoch. V priebehu času atrofia svalového tkaniva vedie k asymetrii postavy, môže vyvolať ischias. Výstupok prietrže späť vedie k stlačeniu miechy, čo môže spôsobiť paralýzu dolných končatín (úplná nedostatočná pohyblivosť) a tiež sa môže stať skutočnou hrozbou pre život pacienta..

diagnostika

V prípade vyššie uvedených príznakov sa stanoví predbežná diagnóza. Pacienti sú podrobení konzultácii s neurológom.

Pre hlbšiu a podrobnejšiu diagnostiku medzistavcových prietrží odborníci odporúčajú MRI chrbtice, ktorá je podozrivá z patológie..

Táto moderná, skôr bezpečná metóda rádiových vĺn poskytuje najkompletnejší obraz choroby. MRI určuje veľkosť prietrží, šírku miechového kanála, prítomnosť zápalových procesov a ich sprievodnú patológiu. Presná diagnóza je základom úspešnej liečby.

Liečba bedrovej prietrže

V závislosti od štádia ochorenia a úrovne patológie sa pacientom ponúkajú chirurgické (chirurgické) a konzervatívne (terapeutické) metódy liečby bedrovej prietrže. Pacient aj lekár majú záujem vylúčiť chirurgický zákrok.

Uznávané konzervatívne metódy, ktoré sa široko používajú na liečbu tohto ochorenia, zahŕňajú:

 • Metódy pohybu (terapeutické cvičenia, atď.) Poskytujú posilnenie a rozvoj svalového tonusu, zvyšujú imunitu. Mnohé cvičenia zahŕňajú fyzickú námahu, ktorá môže spôsobiť zhoršenie stavu pacienta. Táto metóda sa používa opatrne a pod dohľadom odborníkov..
 • Manuálne metódy - liečba chiropraktikom a akupunktúra. Je potrebné poznamenať, že napriek dobrým výsledkom vedúcim k zníženiu bolesti a tlaku na medzistavcových platničkách nemôže táto metóda zastaviť patologický proces, ktorý spôsobil tvorbu lipómu..
 • Fyzioterapeutické metódy - šetrné terapeutické procedúry, ako napríklad reflexológia, rôzne druhy masáží, ultrazvuk, strečing (rozšírenie hrebeňa) a ďalšie..

Každá z týchto metód má svoje výhody a nevýhody. Spravidla sa používajú v kombinácii.

Špecialisti zostavujú individuálne programy, ktoré umožňujú profylaxiu a liečbu medzistavcových prietrží bez rizika pre zdravie pacienta as maximálnou pravdepodobnosťou odstránenia patológie..

Súbor opatrení zvyčajne pozostáva z troch hlavných postupov:

 • Natiahnutie hrebeňa;
 • Špeciálne ošetrenie a masáže;
 • Liečebná gymnastika.

Preto mnohí odborníci čoraz častejšie radia o takej dostupnej a účinnej metóde - prevencii a liečbe vertebrálnej kýly podľa metódy známeho lekára-psychoterapeuta Sergeja Michajloviča Bubnovského..

Adaptívna gymnastika Bubnovsky

S. M. Bubnovsky vyvinul a patentoval špeciálnu metódu liečby patológie pohybového aparátu na špeciálnom zariadení, ktoré vyvinul (MBT - Bubnovsky multifunkčný simulátor). Táto technika sa nazýva kinezioterapia (liečba pohybom)..

Gymnastický komplex pozostáva z rôznych cvičení, ktorých hlavnými požiadavkami sú maximálne pohodlie a pohodlie pre pacienta a vysoká účinnosť. Začiatočníci opakujú každý pohyb až 10-krát. V prvých hodinách sa praktizuje technika pohybov, sústredenia a správneho dýchania. Postupne sa zvyšuje tempo a počet opakovaní.

Triedy sa odporúčajú vykonávať trikrát až šesťkrát denne a rozdeliť všetky cvičenia do niekoľkých skupín. Bubnovsky tiež ponúka súbor fyzických cvičení, ktoré môžete robiť doma sami..

Gymnastika s herniou

Terapeutická gymnastika je aktivácia vnútorných rezerv človeka na boj proti chronickým chorobám. A ako prax ukazuje, úspešne pracuje na odstraňovaní problémov pohybového aparátu.

Stanovisko odborníkov

Ochorenia pohybového ústrojenstva sú jednou z mála patologických zmien, ktoré poskytujú vynikajúce výsledky bez lekárskeho ošetrenia. Napríklad pri prietrži v bedrovej oblasti kvapkadla injekcie a pilulky zmierňujú bolesť a dočasne zmierňujú príznaky, ale hlavným faktorom, ktorý pomáha zbaviť sa patológie, je správny pohyb..

Faktom je, že u ľudí, ktorí trpia prietržami chrbtice, by sa mala fyzická aktivita prísne dávkovať a byť kompetentná. Nemôžete ukázať iniciatívu a tvrdo cvičiť.

Na potlačenie tohto ochorenia boli vyvinuté špeciálne komplexy fyzioterapeutických cvičení (LFK). Každé cvičenie tohto liečebného programu je špeciálne vybrané a poskytuje prevenciu a liečbu bedrovej prietrže, ako aj rýchlu úľavu od bolesti a zlepšenie celkového stavu pacienta..

Odborníci sú podľa ich názoru jednomyseľní: cvičebná terapia je účinná metóda liečenia, ktorej výsledok je 90 percent závislý od želania pacienta, disciplíny a úsilia. Tí, ktorí prísne dodržiavajú odporúčania, technicky a pravidelne vykonávajú cvičenia, majú zaručené významné zlepšenie zdravia..

Napriek pozitívnemu účinku takejto gymnastiky je potrebné zvážiť kontraindikácie:

 • Exacerbácie choroby;
 • Horúčka;
 • Ochorenia vnútorných orgánov za predpokladu, že fyzioterapeutické cvičenia môžu spôsobiť zhoršenie ich stavu;
 • Vývoj metastáz v chrbtici.

náraz

Terapeutická gymnastika aktivuje najdôležitejšie biochemické procesy vo všetkých segmentoch chrbtice (vrátane medzistavcových platničiek), stabilizuje krvný obeh a prietok lymfy.

Bubnovsky gymnastika je zameraná na vypracovanie hlbokých svalov chrbtice. Cvičenia umožňujú zmierniť kŕče a zmierniť bolesť, zlepšiť pružnosť a pohyblivosť hrebeňa, znížiť usadeniny solí, aktivovať krvný obeh.

Správne vybrané pohyby zastavia rozvoj prietrže, vedú k zmenšeniu jej veľkosti, v dôsledku čoho sa susedné deformované tkanivá postupne vracajú do svojej prirodzenej polohy..

Odporúčania a pravidlá

Pri vykonávaní komplexu liečby by sa mali dodržiavať určité pravidlá:

 • Terapeutické cvičenia je potrebné robiť každý deň (môžete niekoľkokrát denne). Vykonajte výcvik v rovnakom čase, ako je to možné.
 • Cvičenia sa musia vykonávať technicky správne. Vyvarujte sa náhlym pohybom, trhnutiu, seskoku, vyvarovaniu sa nadmerného zaťaženia na hrebeni.
 • Trvanie tréningu, amplitúda, počet opakovaní sa musí postupne zvyšovať.
 • Po absolvovaní denného tréningu by mal byť pocit ľahkej únavy, čo signalizuje správnu a efektívnu prácu. Nesmieme pripustiť extrémnu únavu.!
 • Pri vykonávaní cvičebnej terapie je dôležité sústrediť sa na oblasť lokalizácie prietrže, aby ste mohli kontrolovať svoju pohodu. Pri rastúcej bolesti, nepohodlí v dolnej časti tela (znížená citlivosť, „husacie hrbole“, slabosť) by sa malo sedenie prerušiť a navštíviť lekára..

Bubnovsky cvičí kýlu bedrovej chrbtice

 • Východisková poloha je na všetkých štyroch stranách: spočívajú na podlahe lakťami a kolenami. Všetky svaly sú čo najviac uvoľnené. Zhlboka sa nadýchnite, v žiadnom zhone neohýbajte chrbát v oblúku (takto sa pôvabná mačka ohýba). Pomaly vydýchnite, ohnite chrbát. Návrat do východiskovej polohy.
  Vykonajte pohyby hladko. Vykonajte najmenej 20 opakovaní.
 • Ľahnite si na chrbát a ruky položte pozdĺž tela. Zhlboka sa nadýchni. Pomaly vydýchnite, jemne dvíhajte panvu nad podlahu a položte ju na plecia a nohy. Stúpajte do najvyššej možnej výšky. Pri výdychu spustite panvu. Vykonajte 20 opakovaní.
 • Počiatočná poloha: ľahnite si na chrbát, položte ruky za hlavu. Lakte smerujú k stropu. Zdvihnite nohy ohnuté na kolenách tak, aby boky boli kolmé na telo. Pritlačte bradu k hrudníku. Pomaly sa jemne snažte lakťami dostať na kolená. Hlavná vec je túžba po spojení, nie je potrebné dotýkať sa kolien. Opakujte to, kým nie ste unavení. Nedovoľte prepätiu!
 • Východisková poloha na všetkých štyroch. Je potrebné vykonať predné ohyby bez ohnutia lakťov. Nakloňte maximum. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte 20 až 25 krát.
 • "Bicykel". Východisková poloha: leží na chrbte, ruky za hlavou, ohnuté kolená. Napodobnite cyklistiku. „Jazdite“ pomaly, „pedál“ plynulo, bez trhania. Dýchajte rovnomerne.
 • Krútenie. Vykonáva sa ležanie na chrbte. Položte ľavú ruku pod chrbát hlavy. Jemne posuňte pravú nohu tak, že sa jej koleno ohne, aby ste sa dotkli lakťa ľavej ruky. Postupujte rovnakou cestou do východiskovej polohy. Vykonajte 15 opakovaní v oboch smeroch.
 • Východisková poloha: sedí na podlahe, ruky na zadnej časti hlavy. Striedavo dvíhajte pravý a ľavý zadok, choďte vpred. Rovnakým posunutím späť sa vráťte do pôvodnej polohy.

Navrhované cvičenia sú pomerne jednoduché, môžu sa vykonávať doma. Poskytujú výraznú úľavu, zmierňujú stres, napínajú chrbticu, zvyšujú krvný obeh v postihnutej oblasti. Ale pre liečenie je dôležité absolvovať kompletný kurz lekárskej gymnastiky, ktorý sa vykonáva na jedinečnom simulátore pod neustálym dohľadom špecialistu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bardukova Elena Anatolyevna neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov ✔ článok skontrolovaný lekárom
Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC!
Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..
Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.