loader

Hlavná

Pažerák

Najlepšie lieky na liečbu osteoporózy u žien: zoznam účinných látok

Hlavným cieľom liečby osteoporózy u žien je normalizácia procesov tvorby kostí. Pri terapii sa používajú tablety, injekčné roztoky, nazálne spreje, ktoré potláčajú zvýšenú resorpciu kostí a stimulujú tvorbu kostí. Prípravky na liečbu osteoporózy u starších žien zvyšujú minerálnu hustotu kostí, zlepšujú ich stav a znižujú pravdepodobnosť zlomenín na akomkoľvek mieste. Pred ich vymenovaním sa vykonáva niekoľko laboratórnych a inštrumentálnych štúdií. Ich výsledky sa stávajú dôležitým faktorom pri určovaní denných a jednorazových dávok lekárom, trvania terapeutického cyklu.

bisfosfonáty

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Lieky z tejto skupiny sa najčastejšie používajú pri liečbe kostnej osteoporózy. Ich pôsobenie je založené na potlačení aktivity osteoklastov a výraznom spomalení úbytku kostnej hmoty, čo urýchľuje procesy regenerácie všetkých štruktúr pohybového aparátu. Vďaka účinnej práci osteoblastov sa posilňujú kostné tkanivá, znižuje sa pravdepodobnosť zlomenín. Prípravky na osteoporózu sa majú užívať hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle čistou nehybnou vodou. Tento spôsob použitia umožňuje absorpciu presne takého množstva aktívnej zložky, ktoré je potrebné na potlačenie resorpcie kostí.

Pri predpisovaní liekov lekár berie do úvahy vek pacientov a upravuje dávkovanie podľa toho. Čím je človek starší, tým horšie sa vstrebávajú bisfosfonáty..

alendronát

Tento liek s kyselinou alendrónovou sa používa pri osteoporóze na potlačenie resorpcie kosti a väzbu hydroxyapatitu, hlavnej minerálnej zložky kosti. Najvyššia účinnosť lieku sa prejavuje v liečbe patológie vyvolanej zmenami v hormonálnom pozadí. Alendronát sa môže používať v liečbe a na prevenciu osteoporózy iba podľa pokynov lekára. Hlavné kontraindikácie užívania drog sú:

 • zúženie alebo porušenie kontrakcie stien pažeráka;
 • nedostatok vápnika v systémovom obehu;
 • citlivosť na kyselinu alendrónovú alebo pomocné zložky tabliet;
 • tehotenstva a laktácie.

Alendronát tiež nie je predpísaný pre pacientov pripútaných na lôžko. Vo väčšine prípadov je liek dobre tolerovaný ženami. Dôvodom vzniku nežiaducich reakcií sú prekročenie dávok alebo nedodržanie lekárskych odporúčaní na prijatie. Sú to dyspeptické poruchy, závraty, bolesti hlavy a bolesti svalov.

rizedronát

Lieky s kyselinou risedronovou sa používajú na liečbu osteoporózy, ktorá sa vyvinula počas menopauzy. Táto organická zlúčenina je účinná látka Actonel, Risendros. Stávajú sa prvou voľbou liekov pri liečení patológie vyvolanej dlhodobým používaním glukokortikosteroidov. Anti-resorpčná aktivita kyseliny risedrónovej je výraznejšia ako aktivita iných činidiel ich bisfosfonátovej skupiny. Actonel a Risendros nemajú agresívny účinok na pažerák, čo znižuje počet kontraindikácií.

Účinnosť liekov sa zvyšuje, ak je v tele dostatočné množstvo vápnika. S nedostatkom stopových prvkov je potrebný ďalší príjem. Zriedkavo sa zvyčajne pri dlhodobom používaní prejavujú vedľajšie účinky kyseliny risedrónovej - muskuloskeletálna bolesť, bolesť brucha, duodenitída, glositída, iritída.

ibandronát

Lieky s kyselinou ibandrónovou často predpisované sú Bonviva a Boldronát. Bisfosfonáty obsahujúce dusík majú schopnosť potlačiť deštrukciu kostí a aktivovať osteoklasty. Kyselina ibandrónová sa vyznačuje vysokým tropismom v kostných tkanivách a presnejšie ich minerálnymi zložkami. To zaisťuje selektivitu liečiva a málo vedľajších účinkov. Pacientom s malígnymi nádormi sa predpisujú lieky s kyselinou ibandrónovou, aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku komplikácií v muskuloskeletálnom systéme spojených s rýchlym delením rakovinových buniek v tele. Výhody liekov:

 • prevencia vylúhovania minerálnych zlúčenín z kostného tkaniva;
 • normalizácia vápnika v systémovom obehu;
 • prevencia deštruktívnych zmien kostí akejkoľvek etiológie.

Výrobcovia vyrábajú lieky s kyselinou ibandrónovou vo forme tabliet a injekčných roztokov, ktoré sa podávajú intravenózne raz za 30 dní. Kontraindikácie, ktoré sa majú použiť, sú vek detí, plodenie dieťaťa, dojčenie.

zoledronát

Bisfosfonáty s kyselinou zolendrónovou (Aklast, Veroklast, Zoledreks) sú lieky na liečbu osteoporózy rôzneho pôvodu, vrátane liekov vyvolaných malígnymi novotvarmi. Ich najväčšia klinická účinnosť sa pozoruje počas použitia v počiatočných štádiách ochorenia. Predpisovanie liekov s kyselinou zollendrónovou pacientom podstupujúcim endoprotetiku pomáha znižovať riziko deštrukcie kĺbov a demineralizácie. Majú antiresorpčný účinok, inhibujú aktivitu osteoklastov. Pri užívaní kyseliny zolendrónovej sa kostné tkanivo nedemineralizuje, jeho tvorba a mechanická funkčnosť nie sú narušené. Zlúčenina má schopnosť zabrániť patológiám:

 • bunkové delenie zhubných novotvarov;
 • proliferácia metastáz.

Lieky sa podávajú intravenózne pomocou kvapkadla raz mesačne pacientom, u ktorých nie je diagnostikovaná hyperkalciémia alebo precitlivenosť na kyselinu zolendrónovú. Počas tehotenstva, počas laktácie, je užívanie liekov zakázané. Pre tieto lieky sú v porovnaní s bisfosfonátmi z iných skupín charakteristické výrazné vedľajšie účinky. Medzi ne patria neurologické poruchy vrátane zvýšenej úzkosti a nespavosti, záchvaty zvracania a nevoľnosť.

Hormonálna substitučná terapia

Hormóny sú často predpisované lieky na liečbu osteoporózy. Priebeh aplikácie estrogénov, progestogénov alebo ich kombinácií eliminuje jednu z príčin kostnej zriedkavosti - zmenené hormonálne pozadie. Vykonávanie substitučnej terapie znižuje pravdepodobnosť rozvoja koronárnych srdcových chorôb a infarktu myokardu, normalizuje svalový tonus. Ďalší príjem hormónov bráni množeniu tkanív v orgánoch reprodukčného a močového systému.

U žien počas prirodzenej menopauzy sa môže preukázať, že užívajú estradiol alebo jeho esterifikovanú formu. Prax predpisovania estrónu metabolizovaného v tele na estradiol a estriol. Zoznam liekov, ktoré môže lekár zahrnúť do liečebného režimu pre osteoporózu:

 • Kliogest;
 • Femoston;
 • Ginodian-Depot;
 • Estradiol benzoát;
 • Sukcinát estradiolu.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Nedávno sa na policiach lekární objavili lieky s estrogénmi na lokálnu aplikáciu na kožu. Transdermálne formy sa vyznačujú menším počtom nežiaducich reakcií a kontraindikácií. Na rozdiel od perorálnych prípravkov sa náplasti, krémy a gély s estrogénmi môžu používať na liečbu žien s poruchami krvácania, napríklad s reumatoidnou artritídou..

Vážnou nevýhodou liekov s estrogénmi je riziko vzniku nádorov pri ich konštantnom príjme. Preto sa počas liečby niekoľkokrát do roka vykonáva úplné vyšetrenie ženy, pravidelne sa monitoruje zloženie krvi. Podobne ako všetky hormonálne lieky, aj estrogén sa má vysadiť postupne. Pomalé zníženie dávky - prevencia akútneho opätovného výskytu osteoporózy.

Pri nedostatočnom obsahu progestínov v tele sa praktizuje menovanie Cycloproginova, Klymene, Klimonorm, Divina. Hormonálne lieky vyberá lekár, pričom berie do úvahy veľa faktorov. Toto je fáza menopauzy, vek ženy, prítomnosť anamnézy chronických patológií a všeobecné zdravie. Hormonálna substitučná terapia nie je možná v prípade sprievodných ochorení pečene a obličiek, tromboembólie, tromboflebitidy, krvácania z maternice, genitálnych nádorov a závažného diabetes mellitus..

kalcitonín

Chemická štruktúra tohto endogénneho polypeptidu obsahuje aminokyselinové zvyšky, ktoré určujú jeho terapeutické vlastnosti pri osteoporóze. Majú zabrániť strate kostí, zvyšovať obsah stopových prvkov vo všetkých štruktúrach pohybového aparátu. Antiresorpčný účinok kalcitonínu sa prejavuje v špecifickej väzbe na receptory citlivé na osteoklasty - obrovské viacjadrové bunky, ktoré ničia kolagén a rozpúšťajú minerálnu zložku kostí. Na liečenie osteoporózy sa tieto prípravky s kalcitonínom používajú:

 • Alostin;
 • Caddcalcin;
 • Calcitrin;
 • Miacalcic;
 • Tyrocalcitonin;
 • Tonocalcin;
 • elcatonin.

Tieto lieky sa používajú vo forme roztokov na parenterálne podávanie a nazálnych sprejov. Kalcitonín, ktorý je jeho súčasťou, sa môže syntetizovať alebo získať z prírodných produktov. Najvyššia terapeutická účinnosť je charakteristická pre polypeptid z rýb druhov lososa obsiahnutých v lieku Miacalcic. Jeho používanie v kurze prispieva k potlačeniu resorpcie kostí a vymiznutiu bolesti, čo vysvetľuje aktívne používanie kalcitonínu v reumatologickej praxi. Dôležitou výhodou endogénneho polypeptidu je inhibícia sekrécie žalúdočnej kyseliny. Preto jeho súčasné podávanie s nesteroidnými protizápalovými liekmi zabraňuje ulcerácii slizníc. Trvanie liečby je výrazne odlišné. S miernym poškodením kostných štruktúr a prevenciou osteoporózy stačí 2-týždňový liečebný cyklus. A vážne poškodenie tkaniva a rýchlo progredujúca patológia vyžadujú liečbu v priebehu najmenej 4 až 6 mesiacov.

Sperling hovorí o liečení osteoporózy vo videu:

Kalcitonínové prípravky sa podávajú intramuskulárne alebo subkutánne. Účinná látka sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu a môže vyvolať ataky nevoľnosti a zvracania. Lekári odporúčajú injekciu podať pred spaním, aby sa zabezpečila lepšia tolerancia tela ženy.

denosumab

Denosumab je monoklonálny imunoglobulín, produkt genetického inžinierstva, moderný liek na liečbu osteoporózy a zhubných nádorov. Po injekcii inhibuje tvorbu a aktiváciu osteoklastov, skracuje dobu ich fungovania. Resorpcia kostí je pozastavená, dochádza k významnému zvýšeniu sily a hmoty tkaniva. Imunoglobulín je súčasťou týchto liekov:

Subkutánne podávanie liečiv sa uskutočňuje raz za 6 mesiacov v jednej dávke 0,06 g. Vyhýbajte sa dlhodobému užívaniu vitamínu D a vápnikových prípravkov, aby sa zabránilo výskytu nežiaducich reakcií a zvýšila sa klinická účinnosť. Pri diagnostike postmenopauzálnej osteoporózy u ženy použitie denosumabu zvyšuje hustotu minerálov v kostiach, znižuje frekvenciu zlomenín. V dôsledku trojročného klinického výskumu boli plne stanovené profily bezpečnosti a účinnosti liekov. Výsledky testu potvrdili signifikantný pokles počtu vertebrálnych a nevertebrálnych fraktúr u pacientov liečených Denosumabom v porovnaní so ženami, ktoré užívali placebo..

Lieky majú malý zoznam kontraindikácií. Nie sú predpísané na identifikáciu individuálnej citlivosti na aktívne a pomocné látky s hypokalciémiou.

teriparatid

Toto je jediné účinné anabolické činidlo používané na stimuláciu rastu kostí. Liečebný priebeh trvá 1 - 1,5 roka, v závislosti od etiológie osteoporózy, štádia choroby a stupňa poškodenia tkaniva. Liek je indikovaný na použitie v postmenopauzálnej, primárnej a senilnej patológii, ak zlyhalo dlhodobé používanie bisfosfonátov. Štrukturálny analóg teriparatidu je francúzsky liek Forsteo. Jeho aktívna zložka je syntetický analóg hormónu produkovaného ľudskou štítnou žľazou a reguluje metabolizmus vápnika. Teriparatid neznižuje výtok kostného tkaniva, ale prispieva k jeho tvorbe. Vyznačuje sa mnohostranným dopadom:

 • stimulácia aktivity osteoblastov;
 • tvorba nového kostného tkaniva;
 • prevencia zlomenín.

Uskutočňuje sa subkutánne podávanie lieku do stehna alebo brucha. Kontraindikácie pri použití anabolika sú vek do 18 rokov, gravidita, laktácia, zhubné kostné nádory, hyperkalcémia, hyperparatyreóza, závažné ochorenie obličiek..

Dodatočné ošetrenie

Na zníženie závažnosti bolesti pri liečbe osteoporózy sa používajú nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, meloxikam, ibuprofén. Pri uskutočňovaní klinických štúdií sa zistilo, že resorpcia kostí bola spomalená použitím NSAID u pacientov s reumatoidnými artikulárnymi patológiami. Lekári vysvetľujú ochranné vlastnosti liekov podľa ich schopnosti:

 • zastaviť zápalové procesy;
 • zabrániť deštruktívnym degeneratívnym zmenám.

Nesteroidné protizápalové lieky sa kombinujú s glukokortikoidmi v terapeutických režimoch pri ochoreniach kĺbov. Jedným z výrazných vedľajších účinkov hormonálnych liekov je demineralizácia kostí. Súčasné podávanie NSAID umožňuje znížiť dávkovanie glukokortikosteroidov, minimalizovať alebo úplne zabrániť resorpcii.

Ako adjuvantné lieky proti osteoporóze sa pacientom odporúča užívať lieky s vápnikom a ergokalciferolom dlhodobo. Vitamín D3 podporuje maximálnu absorpciu stopového prvku do systémového obehu a potom do kostného tkaniva. Najvyššia terapeutická a profylaktická účinnosť je charakteristická pre tieto vápnikové prípravky:

 • Natekal D3;
 • Alpha D3 Teva;
 • Vápnik D3 Forte;
 • Oxydevitis;
 • Osteomag.

Kombinácia ergokalciferolu a vápnika bráni spätnému vylučovaniu stopového prvku z kostného tkaniva, ku ktorému dochádza, keď sa užíva bez vitamínu D3. Napriek silnému preventívnemu účinku liekov by sa mali používať opatrne pri stálom laboratórnom monitorovaní zloženia krvi a moču. Jedným z ich vedľajších účinkov je zvýšenie pravdepodobnosti tvorby kameňov v obličkách, žlčníku a močovom mechúre.

Terapeutický účinok bisfosfonátov, NSAID, hormonálnych liekov, anabolík sa zvyšuje v prítomnosti biologicky aktívnych látok. Preto lekári do liečebného režimu pre osteoporózu akéhokoľvek pôvodu zahrnujú také vitamíny:

 • bioflavonoidy (rutín, kvercetín, hesperidín) - znižujú priepustnosť a krehkosť kapilár, inhibujú zrážanie krvi, zvyšujú pružnosť červených krviniek;
 • Vitamín B5 - zúčastňuje sa všetkých biochemických procesov v tele, normalizuje krvný obeh v poškodených tkanivách, zlepšuje mikrocirkuláciu;
 • retinol - zúčastňuje sa na redoxných procesoch, reguluje syntézu proteínov, podporuje normálny metabolizmus, fungovanie bunkových membrán, hrá dôležitú úlohu pri tvorbe kostného tkaniva;
 • tokoferol - vykazuje výraznú antioxidačnú aktivitu, reguluje syntézu enzýmov, zlepšuje stav krvných ciev.

Od pacientov sa vyžaduje, aby absolvovali kurz kyseliny askorbovej. Tento vitamín zvyšuje produkciu kyseliny hyalurónovej, ktorá má chondroprotektívny účinok. Bioaktívna zlúčenina podporuje tvorbu hormónov v nadobličkách, ktoré inhibujú zápalové procesy a znižujú intenzitu bolesti..

Skupina liekov na liečenie a prevenciu osteoporózyLieky a ich náklady v rubľoch
bisfosfonátyAlendronát (320), Risendros (890), Bonviva (1900), Boldronat (136000), Aklast (19000), Rezoklastín (4500), Zometa (10000)
anabolikáForteo (26000)
estrogényKliogest (330), Femoston (550), Ginodian-Depot (500)
progestínyKlymene (1100), Klimonorm (800), Divina (490)
Vitamín D3 s vápnikomNatekal D3 (350), Alpha D3 Teva (730), Vápnik D3 Forte (460), Oksidevit (235), Osteomag (1100)
Vitamíny rozpustné v tukoch a vo vodeKyselina askorbová (16), retinol acetát (30), tokoferol (25)
Nesteroidné protizápalové liekyIbuprofén (30), Diklofenak (45), Meloxikam (65)
Monoklonálne imunoglobulínyDenosumab (23500), Prolia (16000)
Kalcitonínové prípravkyMiacalcic (1200), Alostin (1750), Calcitrin (2500)

Nie je praktické a bezpečné používať lieky na liečbu osteoporózy u žien bez súhlasu lekára alebo ich nahradiť ľudovými liečivami. Adekvátna liečba je možná po dôkladnom vyšetrení a stanovení príčiny choroby. Terapeutický účinok mnohých liekov sa predlžuje a zvyšuje súčasnou implementáciou fyzioterapie, dodržiavania šetrnej stravy, masáží, terapeutických cvičení alebo telesnej výchovy..

Príznaky a liečba osteoporózy u žien

Zástupcovia slabšieho pohlavia trpia kĺbovými poruchami častejšie ako muži. Osteoporóza sa teda často diagnostikuje u žien, najmä po 45 rokoch veku. S touto chorobou kostné tkanivo oslabuje na pozadí ťažkej dysfunkcie endokrinného systému. U mladých žien je osteoporóza menej častá a patologické príznaky sú menej výrazné. Ak sa vyskytnú prvé alarmujúce príznaky, je potrebné poradiť sa s lekárom. Špecialista pomôže určiť a zastaviť patologický proces v tele ženy predpísaním komplexnej liečby osteoporózy..

Hlavné dôvody

Ženy majú spravidla krehké kosti v starobe. Po 40 rokoch sa začína pomaly starnúť a ničiť chrupavky a iné štruktúry pohybového aparátu. V tomto veku sa nové kostné bunky prestávajú aktualizovať a formovať. Toto ochorenie sa často prejavuje počas menopauzy, kvôli ktorej sa v ženskom tele vyskytuje hormonálna nerovnováha. U starších žien môžu osteoporózu vyvolať ďalšie dôvody:

 • dedičnosť.
 • Štíhla postava a krátka postava.
 • Nepravidelná alebo oneskorená menštruácia u dievčat - po 15 rokoch.
 • Neschopnosť mať deti.
 • Nepretržité dojčenie.
 • Viacnásobné tehotenstvo.
 • Endokrinná dysfunkcia:
  • diabetes;
  • zvýšená produkcia hormónov štítnej žľazy.
 • Nevyvážená strava:
  • nadmerná konzumácia bielkovín a mastných potravín;
  • nedostatok vápnika.
 • Zneužívanie návykov.
 • Dlhodobá lieková terapia s použitím týchto liekov:
  • kortikosteroidmi;
  • heparín.
 • Neaktívny spôsob života.
 • Zhoršená absorpcia vápnika v tele.
 • Zlyhanie obličiek.
Späť na obsah

klasifikácia

Príznaky osteoporózy u žien sa môžu líšiť v závislosti od typu ochorenia. Je obvyklé rozdeliť patologický proces na kĺby a chrupavky na dva typy:

 • Primárny. Odchýlka je spojená s prirodzenými zmenami ženského tela. Rozdeľuje sa na poddruhy:
  • postmenopauzálny prejav u žien po ukončení menštruačného cyklu;
  • senilné, obťažujúce po 70 rokoch veku;
  • mladistvý, vznikajúci u ženy s genetickou predispozíciou;
  • idiopatické dôvody, pre ktoré lekári ešte neprišli.
 • Sekundárne. Osteoporóza tohto typu je spojená s patológiami odlišného charakteru, ktoré žena získala počas svojho života.
Späť na obsah

Charakteristické príznaky

U žien je ťažké včas identifikovať prvé príznaky osteoporózy, pretože sa javia menej zreteľne alebo úplne chýbajú. Najčastejšie sa príznaky zistia po poškodení chrbtice, pri ktorej sa zlomia stavce. S odchýlkou ​​sa držanie tela mení a rast sa znižuje o 50 - 100 mm. V priebehu 2 až 3 rokov po poranení je zaznamenaná závažná skolióza, kvôli ktorej je narušená normálna motorická funkcia chrbtice. Čím viac stavcov je poškodených, tým viac bolesti sa žena obáva. Syndróm bolesti sa zhoršuje kašľom, fyzickou námahou, ostrými zákrutami tela, kýchaním. Žena navyše prejavuje takéto príznaky pri osteoporóze:

 • .

.

 • .
 • .
 • .
  • .
 • .

?

.

.

.

.

 • .
 • .
 • .
 • .
 • .
 • .

.

.

.

.

?

.

.

.

?

.

.

.

?

.

.

.

Dedičnosť. Podľa štatistík, ak rodičia alebo jedna z babiek trpeli osteoporózou (zlomenina bedra, trauma a deformácia chrbtice), je pravdepodobnejšie, že žena dostane podobnú diagnózu;

Anamnéza zlomenín kostí (najmä zlomenín miechy);

Dlhodobé užívanie silných drog. Steroidné lieky (napríklad prednison) zvyšujú riziko vzniku osteoporózy;

Sprievodné choroby. Potenciálnym faktorom pri osteoporóze je množstvo diagnóz vrátane rakoviny alebo mozgovej príhody..

Ako rozpoznať osteoporózu v ranom štádiu?

Prvé známky osteoporózy sa, žiaľ, dajú zistiť iba v klinickom prostredí. Test kostnej minerálnej hustoty alebo denzitometria je röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie. Už sme o nej písali.

Denzitometria najmenej raz ročne je indikovaná predovšetkým u žien starších ako 65 rokov, buď so sprievodnými chorobami alebo po skorej menopauze..

Hormonálna liečba osteoporózy. Stojí to za to?

Hormonálna substitučná terapia sa považuje za mimoriadne prospešnú pri prevencii úbytku kostnej hmoty. Lekári však odporúčajú užívať hormonálne lieky iba pri diagnostikovanej osteoporóze. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť vážne vedľajšie účinky..

Ak sa stále rozhodnete piť hormóny na prevenciu, obráťte sa na svojho lekára. Bude stačiť menej riskantných metód.

Po menopauze sa hormonálne lieky úplne nevzdávajte, mali by sa však užívať s mimoriadnou opatrnosťou.

Existuje bezpečná alternatíva k hormonálnej substitučnej liečbe??

Existuje viac neškodných liekov, ktoré dobre pomáhajú pri prevencii osteoporózy:

Bisfosfonáty. Inhibujú deštrukciu kostí a ničia osteoklasty.

Evista. Liečivo je selektívny modulátor estrogénových receptorov. Je účinný pri prevencii a liečbe osteoporózy, klinické štúdie ukazujú, že pri pravidelnom prijatí je riziko zlomenín miechy znížené o 30 - 50%. Droga však zvyšuje riziko trombózy..

Teriparatid (Forteo) je typ hormónu, ktorý sa používa na liečbu osteoporózy. Pomáha opravovať kosti v zlomeninách a zvyšuje hustotu minerálov v kostiach. injekčne.

Denosumab (Prolia) - liek s tzv. Monoklonálnymi protilátkami. Sú to humánne laboratórne protilátky, ktoré inaktivujú mechanizmus krehkosti kostí. Je predpísaná, keď iné liečby osteoporózy nefungujú..

Prevencia osteoporózy u žien

Ak vediete zdravý životný štýl, situácia sa nemusí zredukovať na užívanie liekov na liečbu osteoporózy. Skrátka, ale fakt.

Cvičenie a cvičenie. Je prirodzené, že sa osoba neustále pohybuje, takže je potrebný pravidelný výcvikový program. Aeróbne cvičenie (nordic walking, jogging, plávanie, tenis, tanec atď.) Je najvhodnejšie na prevenciu osteoporózy. Všetky sú skvelé pre udržanie zdravej hmotnosti. Okrem toho vykonávanie koordinačných a silových cvičení významne zníži riziko pádu v starobe. Vyberte si triedy podľa veku a pohody;

Potraviny s vysokým obsahom vápnika. Odporúčaný denný príjem pre dospelých je asi 1 000 mg vápnika. U ľudí s vysokým rizikom osteoporózy by sa mala zvýšiť na 1200 mg. Mlieko a mliečne výrobky (tvaroh, syr) sú vynikajúcim zdrojom vápnika, skúste si však zvoliť nízkotučné jedlá. Konzervovaný losos, sardinky a tmavo zelená zelenina (kapusta, brokolica atď.) Sú perfektné..

Doplnky vápnika. S nedostatkom vápnika v strave lekári zvyčajne predpisujú vitamínovo-minerálne komplexy, pamätajte však na dennú sadzbu! Nad 2000 mg. Vápnik prispieva k rozvoju obličkových kameňov, najmä ak máte viac ako 50 rokov. Okrem toho sa pred užitím vápnika odporúča najprv prejsť kompletnou analýzou stopových prvkov a minerálov;

Vitamín D. Je nevyhnutný pre absorpciu vápnika v kostiach..

Je nevyhnutné, aby ženy vedeli o vysoko rizikových liekoch na prevenciu osteoporózy. Tie obsahujú:

steroidné lieky (často používané na liečbu rakoviny prsníka);

lieky na štítnu žľazu.

Ak užívate niektorý z týchto liekov už dlhší čas, určite navštívte svojho lekára, aby zostavil liečebný program na kompenzáciu straty vápnika..

Ďalšie preventívne opatrenia budú ešte bežnejšie: prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu. Fajčenie inhibuje produkciu estrogénu a alkohol zvyšuje riziko pádov a zlomenín..

Čo robiť s intoleranciou laktózy?

Alergia na laktózu môže byť vážnym problémom pri prevencii chorôb kostí. Ak chcete bezpečne konzumovať mliečne výrobky, skúste súčasne užívať lieky s enzýmom laktáza (predávajú sa v lekárňach vo forme kvapiek alebo tabliet)..

S najväčšou pravdepodobnosťou však budete musieť prejsť na mliečne výrobky neobsahujúce laktózu a zostaviť si stravu, spoliehajúc sa na iné potraviny bohaté na vápnik..

Ako sa chrániť pred pádmi pri diagnostikovanej osteoporóze?

Ak ste už s týmto ochorením diagnostikovali, potom je prvoradou úlohou chrániť sa pred náhodnými pádmi a zlomeninami. Preto buďte opatrní:

Udržujte poriadok v dome;

Pokiaľ je to možné, odstráňte všetky voľné predmety z interiéru;

Rukoväte namontujte vedľa toalety a vane, aby ste sa o ne mohli opierať;

Nastavte správne osvetlenie domu;

Noste pohodlnú obuv s dobrým dezénom.

Odstráňte voľné koberce a koberčeky z interiéru, ktoré sa môžu zakopnúť.

osteoporóza

Príznaky osteoporózy, liečba a preventívne opatrenia

Osteoporóza je zriedkavosťou kortikálnej a spongióznej kostnej vrstvy, ktorá sa vyskytuje v dôsledku čiastočného rozpustenia kostnej hmoty. Názov choroby pochádza z gréckych slov: osteo - kosť a póry - póry, diery, diery. Krehkosť kostného tkaniva, spôsobená znížením špecifickej hmotnosti kosti na jednotku objemu, je spôsobená narušením metabolických procesov v tele, ktoré sú zodpovedné za asimiláciu vápnikovej mikroelementy. Pozrime sa podrobnejšie, prečo sa objavuje osteoporóza, čo to je a ako liečiť chorobu tradičnou a tradičnou medicínou?

Patológia je častejšia u žien počas menopauzy (až do 80% prípadov). Katastrofická situácia pacientov s osteoporózou spočíva v tom, že aj pri menších zraneniach a kompresných zaťaženiach sa vyskytujú zlomeniny kostí. Proces deštrukcie kostí postupuje každý rok, obmedzuje mobilitu pacientov a znižuje kvalitu života. Niekoľko aktivít pomáha zastaviť proces a predchádzať zlomeninám a prasklinám..

Čo to je?

Osteoporóza je chronicky progresívne systémové metabolické ochorenie kostry alebo klinického syndrómu, ktoré sa prejavuje inými ochoreniami, ktoré sa vyznačujú znížením hustoty kostí, porušením ich mikroarchitektoniky a zvýšenou krehkosťou v dôsledku narušenia metabolizmu kostí s prevahou katabolizmu nad procesmi tvorby kosti, znížením pevnosti kostí a zvýšeným rizikom fraktúr..

Táto definícia sa týka osteoporózy s chorobami pohybového aparátu a spojivového tkaniva (ICD-10) a dopĺňa ju o pojem „metabolické alebo metabolické ochorenie“..

príčiny

Pri vývoji osteoporózy hrá úlohu nerovnováha pri remodulácii kostí. Do procesu neustáleho obnovovania kostného tkaniva sú zapojené bunky - osteoklasty a osteoblasty. Jeden osteoklast ničí toľko kostnej hmoty, koľko tvorí 100 osteoblastov. Osteoblasty potrebujú 80 dní na vyplnenie (mineralizáciu) kostných medzier spôsobených osteoklastami za 10 dní.

So zvýšením aktivity osteoklastov (z rôznych dôvodov) dochádza k deštrukcii kostného tkaniva rýchlejšie ako k jeho tvorbe. Trabekulárne platne sú tenšie a perforované, dochádza k deštrukcii horizontálnych väzieb, krehkosti kostí, krehkosti kostí - čo hrozí pri zlomeninách kostí.

Zvážte podrobné rizikové faktory.

 • neskôr menarka;
 • akákoľvek hormonálna nerovnováha;
 • skorá menopauza (vrátane post-variectómie);
 • anamnéza amenorey pred menopauzou;
 • všetky druhy neplodnosti.
 • staroba a staroba (staroba);
 • ženské pohlavie (riziko osteoporózy u mužov je trikrát menšie ako u žien);
 • patriaci k belošskej alebo mongoloidnej rase;
 • prítomnosť osteoporózy, patologických zlomenín a / alebo zlomenín krčka stehna a stavcov u blízkych príbuzných;
 • nízka vrcholová kostná hmota (vypočítaná objektívne);
 • krehká postava (subjektívna);
 • veľká dĺžka krku stehennej kosti vzhľadom na diafýzu;
 • nízka hmotnosť (do 56 kg belochov a do 50 kg Ázie, do 70 kg mužov oboch rás);
 • kritický rast (u žien nad 172 cm, u mužov - 183 cm);
 • nedostatok generalizovanej osteoartrózy;

Life-Fi:

 • fajčenie;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • predĺžená parenterálna výživa;
 • nedostatok vápnika vo výžive (nedostatok minerálov v potravinách alebo narušenie jeho absorpcie);
 • zneužívanie alkoholu (alkoholizmus);
 • adynamia, nedostatok fyzickej aktivity (zníženie stimulácie hromadenia kostnej hmoty svalovým systémom);
 • hypovitaminóza D (nedostatok vitamínov v potrave alebo bývanie v severných oblastiach).

Faktory v dôsledku dlhodobého užívania liekov:

 • antikonvulzíva (fenytoín atď.);
 • lítium;
 • na liečenie nádorov (cytostatiká, cytotoxíny);
 • metatrexát, cyklosporín A;
 • glukokortikoidy (vyjadrené ako prednizón ≥ 7,5 mg denne počas šiestich mesiacov alebo dlhšie);
 • hormóny štítnej žľazy (L-tyroxín atď.);
 • antikoagulanty (priame, nepriame);
 • tetracyklínové antibiotiká;
 • fosfát viažuce antacidá;
 • agonisty a antagonisty gonadotropínu a jeho uvoľňovací faktor.

Faktory spôsobené sprievodnou patológiou:

 • tráviaci systém (narušenie absorpcie);
 • chronické zlyhanie obehu;
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • stav po transplantácii orgánov;
 • endokrinný systém (hyperparatyreóza, tyreotoxikóza, hyperprolaktinémia, diabetes mellitus, Cushingov syndróm, primárny hypogonadizmus, Addisonova choroba);
 • krvný a hematopoetický systém (leukémia, mnohopočetný myelóm, lymfóm, zhubná anémia);
 • systémové autoalergie (reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, polymyozitída, systémový lupus erythematodes atď.).

Výskyt osteoporózy sa teda bude celkom očakávať, ak viete všetky dôvody, ktoré ovplyvnia tvorbu prezentovaného ochorenia..

Osteoporóza senilného typu sa vyskytuje v dôsledku nedostatku vápnika spojeného s vekom a stratou rovnováhy medzi nútenou deštrukciou kostného tkaniva, ako aj rýchlosťou tvorby nového tkaniva kostného typu. Výraz „senilný“ znamená, že uvedený stav sa vytvára vo vyššom veku, najčastejšie u ľudí starších ako 70 rokov. Toto ochorenie sa vyskytuje dvakrát častejšie u žien ako u mužov. U žien je takmer vždy kombinovaná s postmenopauzálnym štádiom.

Osobitne treba poznamenať, že v menej ako 5% prípadov je choroba spôsobená iným ochorením alebo užívaním určitých liekov. Je to forma osteoporózy, známa ako sekundárna. Môže sa tvoriť za vyššie uvedených podmienok. Predpokladajme problémy s obličkami alebo endokrinnou žľazou. Nadmerná konzumácia alkoholu a závislosť od fajčenia túto chorobu iba zhoršujú..

Existuje tiež idiopatická „mládež“ osteoporóza. Toto je zriedkavý typ osteoporózy, ktorej príčina nie je v súčasnosti známa. Tvorí sa u dojčiat, detí a mladých ľudí, ktorí majú v krvi celkom normálnu hladinu hormónov a vitamínov. Okrem toho nemajú zjavný dôvod na zníženie stupňa hustoty kostí.

klasifikácia

V závislosti od dôvodov je rozdelená na primárne v dôsledku prirodzeného starnutia tela a sekundárna.

Druhy primárnej osteoporózy:

 • Dospelá osteoporóza
 • Idiopatické (dôvody neboli nájdené). Môže sa rozvíjať v každom veku.
 • Postmenopauzálna (u žien)
 • Mladiství (dospievajúci)
 • Senil (senilný)

Druhy sekundárnej osteoporózy - je to spôsobené:

 • Krvné choroby.
 • Gastrointestinálne choroby, ktoré prispievajú k malabsorpcii vápnika.
 • Ochorenie obličiek (Fanconiho syndróm, chronické zlyhanie obličiek).
 • Endokrinné choroby (znížená syntéza pohlavných hormónov, dysfunkcia štítnej žľazy, prištítna žľaza, pankreas, nadobličky).
 • Choroby spojivového tkaniva (reumatizmus, systémový lupus erythematodes, osteoartróza, reumatoidná artritída).
 • Iné choroby vedúce k deštrukcii kostí.

Čo sa stane s kosťou s osteoporózou?

Kosť v jej štruktúre môže byť dvoch typov: kompaktná a špongiová. Kompaktné tkanivo je veľmi husté, má jednotnú štruktúru a pozostáva z koncentricky usporiadaných doštičiek. Je to kompaktná látka, ktorá pokrýva všetky kosti zvonka. Najhrubšia vrstva je kompaktná látka v strede dlhých tzv. Tubulárnych kostí: napríklad stehenná kosť, kosti dolných končatín (holenná kosť a fibula), humerus, ulna, polomer. To je jasne znázornené na obrázku nižšie..

Hlavy kostí, rovnako ako ploché a krátke kosti, majú veľmi tenkú vrstvu kompaktnej látky, pod ktorou je huby. Samotná hubovitá látka má pórovitú štruktúru v dôsledku skutočnosti, že pozostáva z kostných doštičiek umiestnených navzájom pod určitým uhlom a tvoriacich výrazné bunky..

Špongiová látka zdravej kosti má dobre definované kosti a malé póry. Dosky hubovitého tkaniva nie sú umiestnené náhodne, ale podľa smeru, v ktorom kosť prežíva najväčšiu záťaž (napríklad pri kontrakcii svalov)..

Pri osteoporóze stráca kostné tkanivo svoju minerálnu zložku, čo vedie k rednutiu alebo úplnému vymiznutiu doštičiek. To vedie k zníženiu hrúbky zhutnenej a zriedkavej huby..

V dôsledku toho sa nemení len minerálna hustota kosti samotnej, ale, čo je dôležitejšie, aj štruktúra kostného tkaniva. Dosky prestávajú byť zarovnané pozdĺž čiar kompresného napätia, čo významne znižuje odolnosť kosti voči stresu.

Prvé príznaky

Včasné príznaky osteoporózy u žien po 50 rokoch:

 • bolesť, bolesť kostí, najmä pri zmene počasia;
 • vývoj chorôb parodontu a zmien nechtov;
 • únava, epizódy búšenia srdca;
 • skorý vzhľad sivých vlasov;
 • konvulzívne kontrakcie lýtkových svalov v noci, najmä u žien.

Príznaky osteoporózy

Nebezpečenstvo klinického obrazu je spojené s asymptomatickým alebo nízkopríznakovým nástupom osteoporózy, ktoré sa maskuje ako osteochondróza chrbtice a artróza kĺbov. Ochorenie sa často diagnostikuje už v prítomnosti zlomeniny. A zlomeniny môžu nastať s minimálnym zranením, vzpieraním.

Je dosť ťažké všimnúť si ženské príznaky osteoporózy v skorom štádiu, aj keď existuje niekoľko príznakov. Napríklad zmeny postoja, bolesti kostí pri zmene počasia, krehké nechty a vlasy, zubný kaz. Chrbtica, stehno, krk, ruky a zápästie sú na ochorenie najcitlivejšie. Prvými príznakmi osteoporózy môžu byť bolesť bedrovej a hrudnej chrbtice s predĺženou statickou námahou (napríklad sedavá práca), nočné kŕče v dolných končatinách, krehké nechty, senilný sklon, znížený rast (v dôsledku zníženia výšky stavcov), periodontálne ochorenie..

Pretrvávajúca bolesť v oblasti chrbta, dolnej časti chrbta, medzikapsuly môže byť príznakmi osteoporózy. V prípade bolesti, poklesu rastu, zmeny postoja, musíte sa poradiť s lekárom, vyšetriť na osteoporózu.

diagnostika

Nie je možné stanoviť presnú diagnózu iba na základe sťažností pacienta. Pod príznakmi osteoporózy sa môžu maskovať aj iné choroby pohybového aparátu, čo si vyžaduje odlišný prístup k liečbe..

Moderné diagnostické schopnosti nám umožňujú riešiť niekoľko problémov naraz: identifikovať prítomnosť osteoporózy a jej následkov, posúdiť stupeň osteopénie a tiež určiť možnú príčinu tejto patológie.

Diagnostické techniky pre osteoporózu:

 1. MRI a CT.
 2. Vyšetrenie ortopédom (chirurg, neurológ).
 3. Izotopová absorpčná spektrometria.
 4. Všeobecná a biochemická analýza moču.
 5. Výskum hormonálneho stavu.
 6. Röntgenová alebo ultrazvuková denzitometria kostného tkaniva (odhadovaná hustota minerálov v kostiach).
 7. Všeobecná a biochemická analýza krvi (s uvedením koncentrácie vápnika, fosforu, horčíka a ďalších ukazovateľov).
 8. Stanovenie denného vylučovania vápnika obličkami (odhaduje sa stupeň absorpcie tohto stopového prvku v štruktúrach tráviaceho traktu)..
 9. X-ray kostry (v niekoľkých projekciách získať jasnejší obraz, metóda je účinná pri strate viac ako tretiny kostnej hmoty).

Hlavnou metódou na hodnotenie úbytku kostnej hmoty v diagnostike osteoporózy je kostná denzitometria. Táto metóda vám umožňuje presne zmerať kostnú hmotu, vyhodnotiť štrukturálnu hustotu kostného tkaniva a určiť stupeň osteopénie. Vo väčšine európskych krajín sa denzitometria odporúča každé dva roky pre všetky ženy nad 45 rokov a pre mužov od 50 rokov. Ak existujú nejaké rizikové faktory pre vznik osteoporózy, malo by sa toto vyšetrenie začať skôr..

Ako liečiť osteoporózu?

Moderná liečba osteoporózy u žien je komplexná záležitosť a je neoddeliteľná od správnej výživy, používania vitamínu D, prípravkov obsahujúcich doplnky fosforu a vápnika. Najznámejšie sú nasledujúce procedúry:

 1. Použitie bisfosfonátov, napríklad alindronátu. Tento liek zabraňuje deštrukcii kostného tkaniva a takmer znižuje na polovicu riziko patologických zlomenín;
 2. Použitie lieku "Miacalcic", čo je prírodný analóg kalcitonínu, ktorý zlepšuje metabolizmus fosforu a vápnika;
 3. Účinným spôsobom liečby osteoporózy u žien je hormonálna substitučná terapia, ktorá sa vykonáva po nástupe menopauzy. Estrogénová terapia by sa mala vykonávať iba po dôkladnom vyšetrení gynekológom, mamológom a pri zohľadnení závažnosti vedľajších účinkov, z ktorých najbežnejšou je venózna trombóza..

Okrem vyššie uvedených liečebných metód sa u pacientov s osteoporózou prejavuje aj špeciálna netréningová terapia a mierna masáž.

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy

V súčasnosti by sa bisfosfonáty mali považovať za uznávaný spôsob prevencie a liečby osteoporózy nielen u žien, ale aj u mužov. Štúdie, ktoré boli úspešne vykonané na mnohých tisícoch pacientov, preukázali, že bisfosfonáty:

 • inhibovať rezerváciu kostí;
 • pozitívne ovplyvňujú zvýšenie hustoty minerálov v kostiach (BMD);
 • absolútne nie je nebezpečný;
 • dokonale tolerované ľudským telom;
 • mať málo vedľajších účinkov;
 • znížiť pravdepodobnosť zlomenín.

V súčasnej dobe sa v aktívnej praxi používa iba určité množstvo bisfosfonátov, a to alendronát, risendronát, ibondronát, kyselina zoledrová. Vyznačujú sa rôznymi spôsobmi a metódami zavedenia do tela..

Alindronát by sa mal považovať za najznámejší a dobre preštudovaný bisfosfonát. Jeho účinnosť sa preukázala v mnohých štúdiách u pacientov s osteoporózou. Štúdie sa tiež uskutočňovali za prítomnosti zlomenín v oblasti stavcov.

Tento liek je tiež účinný pri prevencii osteoporózy u žien v postmenopauzálnom období s osteopéniou. Alindronát v priemere znižuje pravdepodobnosť zlomenín rôznych lokalizácií o 50% a pravdepodobnosť špecifickejších zlomenín v oblasti stavovcov - o 90%.

Tento liek sa predpisuje v dávke 70 mg, to znamená jedna tableta, raz týždenne. Pri postmenopauzálnej osteoporóze sa risendronát používa aj v dávke 30 mg týždenne.

Pravidlá výživy a výživy

Základné princípy výživy pri osteoporóze zapadajú do veľmi jednoduchej schémy: jedlo by malo poskytovať potrebné množstvo vápnika a vitamínu D. Ten je potrebný na správnu absorpciu vápnika. Okrem toho draslík, fosfor a horčík tiež zlepšujú absorpciu vápnika..

Pacienti s diagnostikovanou osteoporózou by mali byť vylúčení zo stravy:

 • akékoľvek výrobky z kakaových bôbov a kávy;
 • alkoholické nápoje;
 • cukor - je možné ho nahradiť medom;
 • cukrovinky;
 • sýtené nápoje, ktoré obsahujú kofeín - napríklad slávna energia;
 • margarín, majonéza a akékoľvek mastné omáčky - je lepšie nahradiť ich kyslou smotanou alebo omáčkou z olivového oleja / horčice a octu balsamico;
 • skopový a hovädzí tuk - pri konzumácii mäsa týchto druhov si musíte zvoliť chudé plátky.

Medzi schválené produkty na liečbu osteoporózy patria:

 • Zelenina a listová zelenina.
 • Ovocie, bobule absolútne všetkého druhu.
 • Všetky druhy orechov a semien.
 • Všetky druhy húb. Podľa vedeckých štúdií je najvyšší obsah vápnika zistený v hubách ošípaných..
 • strukoviny.
 • cestoviny.
 • Rafinované rastlinné oleje.
 • Morské plody. Krevety, mušle, chobotnice, chobotnice - títo predstavitelia morského sveta majú vo svojom chemickom zložení pomerne vysoké množstvo vápnika. V extrémnych prípadoch musíte pravidelne používať morské riasy - stále je bohatá na jód.
 • Ryby. Do stravy je potrebné zaviesť tak riečne, ako aj morské ryby, pretože majú odlišné zloženie. Nemažte ju, je lepšie ju uvariť, napariť alebo vyložiť.
 • Vajcia. Môžete jesť kuracie aj prepeličné vajcia - budú rovnako užitočné pre ľudí s osteoporózou.
 • Zelenina. Všetky druhy zeleniny sú povolené na použitie vrátane paradajok, cukiet, tekvice. Ak máte radi vyprážanú zeleninu, použite na to gril a je lepšie variť dusenú zeleninu s minimálnym množstvom rastlinného oleja..
 • Mäso všetkého druhu. Je veľmi užitočné zaviesť králikov a morky do stravy pacientov s osteoporózou.
 • Mliečne výrobky. Niet pochýb o tom, že kefír a tvaroh, kyslá smotana a smotana, srvátka a fermentované pečené mlieko sa vyznačujú vysokým obsahom vápnika. Mali by ste však venovať pozornosť obsahu tuku vo výrobkoch - mal by byť nízky.

Pravidlá stravovania ako súčasť diéty pre osteoporózu:

 • je lepšie jesť jedlo varené doma;
 • Malo by sa podávať najmenej 5 jedál denne;
 • prestávka medzi jedlami by nemala byť dlhšia ako 3, 5 hodín;
 • občerstvenie v kaviarňach vymeňte jogurtom a čerstvým ovocím (jablko, banán);
 • V jednom jedle nemôžete kombinovať mäso a obilniny;
 • mäso so zeleninou môžete bezpečne jesť;
 • nemôžete zariadiť jedálniček - napríklad po celý deň jedzte iba mliečne výrobky alebo zeleninu

Výnimočne strava neprinesie dobré výsledky - mala by byť iba jednou zo zložiek liečby osteoporózy.

Úprava životného štýlu

Liečba a prevencia osteoporózy nie je možná bez zmeny životného štýlu a zbavenia sa rizikových faktorov tohto ochorenia a jeho komplikácií. Liečivé alebo iné metódy liečby osteoporózy sú dôležité a je potrebné ich doplniť zmenou vášho životného štýlu.

Hlavné odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie pre pacientov s rizikom vzniku osteoporotických zlomenín:

 • udržiavanie stáleho aktívneho životného štýlu;
 • dostatočné vystavenie slnku a čerstvému ​​vzduchu;
 • odmietnutie fajčenia tabaku a nadmernej konzumácie alkoholu;
 • dodržiavanie jednotlivých noriem týkajúcich sa obsahu vápnika a vitamínu D v potravinách av prípade potreby vyrovnanie nedostatku liekov;
 • udržiavať index telesnej hmotnosti najmenej 19 kg / m2, pretože nízka telesná hmotnosť predstavuje vážne riziko zlomenín;
 • pozorovať zdravý spánok;
 • pravidelne navštevujte morské strediská a motely.

S dobre navrhnutým liečebným programom, ktorý bude brať do úvahy všetky individuálne vlastnosti pacienta, dôvod narušenia mineralizácie kostí a rizikové faktory, ako aj s primeranými preventívnymi opatreniami, sa môže pokrok osteoporózy výrazne spomaliť a niekedy zastaviť..

predpoveď

Prognóza zotavenia závisí od stupňa a včasnosti detekcie osteopénie a správnosti korekcie tohto patologického stavu..

Pretože osteoporóza je považovaná za chorobu starších ľudí, bohužiaľ nie je vždy možné vyhnúť sa tejto chorobe. Hlavným nebezpečenstvom osteoporózy sú zranenia a ich následky. Lekári však tvrdia, že osteoporóza je ďaleko od všetkých prípadov „sprievodom“ staroby. Aby choroba nemala vplyv, je potrebné prijať preventívne opatrenia a starostlivo sledovať vaše zdravie.

Je tiež dôležité brať do úvahy prítomnosť chorôb alebo stavov pozadia, ktoré vedú k rozvoju tejto patológie, a pri liečbe osteoporózy kostí, aby sa dosiahla ich primeraná korekcia. Vylúčením takýchto rizikových faktorov sa prognóza stáva priaznivejšou..

prevencia

Ako zabrániť osteoporóze alebo zastaviť jej ďalší postup? Je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Je potrebné obmedziť spotrebu kávy, čaju, alkoholu.
 2. Každý deň sa vyžaduje určitá fyzická aktivita..
 3. Odporúča sa zapojiť sa do telesnej výchovy a športu, ale vyhnúť sa príliš silnému zaťaženiu.
 4. Obmedzte používanie potravín obsahujúcich fosfor. Jedná sa o červené mäso, akékoľvek sladké nápoje s plynom.
 5. Správna výživa, ktorá zahŕňa použitie potravín obsahujúcich veľké množstvo vápnika. Patria medzi ne mlieko, kefír, syr, tvaroh, brokolica.

Nezabudnite tiež na preventívne vyšetrenie tela, ktoré vám umožní včas zistiť problémy s fungovaním motorického systému a zabrániť následkom ohrozujúcim život..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza 2 závažnosti sa nazýva degeneratívna-dystrofická patológia s výraznými symptómami. V tomto štádiu vývoja sa objavujú popri bolesti chrbtice aj prvé špecifické znaky poškodenia konkrétneho oddelenia.
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.
V mladosti sa zdá, že nám bolo navždy dané zdravie, že ľahkosť pohybu nikdy nezaschne, že bolesť chrbta môže byť u niekoho iného, ​​ale nie u nás.