loader

Prolaps mitrálnej chlopne - 1, 2, 3 stupne

Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..

Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..

Lekári v tejto patológii nie sú ani zďaleka jednoznační. Na jednej strane je prognóza MVP pomerne priaznivá, ale pri sprievodných srdcových chorobách môže MVP viesť k niektorým komplikáciám..

Čo je to srdcová chlopňa??

Na lepšie pochopenie podstaty prolapsu mitrálnej chlopne je potrebné pochopiť účel srdcových chlopní a ich štruktúru. Vo všeobecnosti je srdcová chlopňa vnútorným záhybom alebo doskou, ktorá poskytuje jednosmerný prietok krvi.

Srdce sa skladá zo štyroch komôr: pravej a ľavej predsiene, pravej a ľavej komory. Medzi predsieňami a komorami sú štyri ventily, z ktorých každá poskytuje smer toku krvi v určitom smere.

Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou srdcovou komorou. Je to bicuspidálny ventil, ktorý pozostáva z dvoch ventilov, ktoré bránia vniknutiu krvi do ľavej predsiene počas procesu kontrakcie (systoly) ľavej komory..

Ako ventily fungujú normálne as prolapsom?

Počas normálnej činnosti akejkoľvek chlopne vstupuje krv bez ťažkostí do komôr alebo predsiení. Zdravé chlopne by sa nemali zužovať, čo je typické v prípade ich stenózy. Taktiež by nemali prepúšťať krv späť do predsiene, čo je typické pre nedostatočnosť chlopne.

S prolapsom mitrálnej chlopne je narušená jej štruktúra. Toto porušenie sa prejavuje v skutočnosti, že jedna z ventilových klapiek sa ohýba alebo vyčnieva do predsiene. To vedie k tomu, že pri kontrakcii srdcovej komory časť krvi uniká späť do predsiene..

Ak je množstvo spätnej krvi malé, potom patológia zvyčajne nijako neovplyvňuje blahobyt človeka a najčastejšie nepotrebuje liečbu. Ak je však patológia rozsiahla a množstvo spätnej krvi je veľké, vyžaduje sa dôkladná diagnostika, terapia av niektorých prípadoch chirurgická liečba..

Je potrebné poznamenať, že PMK je rozdelená na:


 • primárny;
 • sekundárne.
Výskyt primárnych PMC je spojený so dedičnosťou. V dôsledku zmeny génov je narušená produkcia normálneho spojivového tkaniva. V dôsledku toho sú ventilové klapky značne zhrubnuté a dochádza k ich „vyčnievaniu“, po ktorom nasleduje nesprávny odtok krvi..

Sekundárne MVP sa vyskytuje na pozadí rôznych chorôb, napríklad na pozadí systémového lupus erythematodes, koronárnych srdcových chorôb, infarktu myokardu, kardiomyopatie, kongestívneho zlyhania srdca, reumatickej horúčky atď..

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne sa najčastejšie vyskytuje u detí a dospievajúcich vo veku od 7 do 15 rokov, ako aj u dospelých do 30 rokov..

Okrem toho sa prípady MVP u žien diagnostikujú dvakrát častejšie ako u mužov a u detí a adolescentov nie je rozdiel príliš výrazný..

Viac ako polovica ľudí s MVP žiadne špecifické príznaky. Prolaps je teda diagnostikovaný náhodou a vo väčšine prípadov nevyžaduje liečbu alebo nepretržité sledovanie..

Bežné príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa môžu považovať za miernu bolesť alebo pocit nepohodlia v hrudníku, ktorého vzhľad je zvyčajne spojený s fyzickou aktivitou osoby, psychoemocionálnym stresom alebo nadmernou prácou. Lekári tiež zdôrazňujú vzťah MVP s predispozíciou na prechladnutie, angínu a chronickú angínu.

Vzhľadom na to, že ženy trpia MVP častejšie ako muži, sú ich klinické prejavy výraznejšie. Ženy tak môžu trpieť nevoľnosťou, nadmerným potením a v prípade vážneho fyzického alebo emocionálneho stresu, ktoré hraničí s nadmerným zaťažením, môže dôjsť k vegetatívnej kríze..

Pomerne častým príznakom MVP je arytmia, ktorá sa prejavuje rýchlym tlkotom srdca, pocitom chvenia a prerušením činnosti srdca. Tento stav sa vyskytuje v dôsledku vzrušenia, fyzickej aktivity alebo používania silných čajov, kávy a energetických nápojov. Okrem toho sa v 25% prípadov objaví syndróm predĺženého QT, ktorý sa však zriedka prejavuje.

Veľmi výrazným spoločným príznakom MVP sú rôzne psychoemotorické poruchy. Pacienti často vyhľadávajú lekársku pomoc práve z dôvodu takýchto abnormalít. Najbežnejšie depresívne stavy so zaujatosťou v hypochondriálnych zážitkoch. Človek je prenasledovaný smútkom, ľahostajnosťou k vonkajším podnetom, bezdôvodnou túžbou a niekedy úzkosťou a nadmernou podráždenosťou..

Po krátkom odpočinku prechádza celková únava a slabosť, ktoré tieto podmienky často sprevádzajú. Niekedy môže človek pociťovať zhoršenie večerov v dôsledku rozvoja senestopatie - bolestivý a nepríjemný pocit na povrchu alebo vo vnútri tela, v orgánoch, bez objektívneho dôvodu.

Každý z vyššie uvedených príznakov sa môže týkať iného ochorenia, ktoré nemá nič spoločné s MVP. Preto je diagnostikovanie MVP podľa príznakov mimoriadne ťažké. Riziko chyby v tomto prípade je dosť vysoké.

Prítomnosť konkrétnych znakov MVP môže poskytnúť niektoré informácie. Ako už bolo uvedené, prolaps mitrálnej chlopne sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“, čo nie je prekrásny lekársky vynález. U ľudí s patológiou chlopne sú často počuť kliknutia alebo kliknutia počas srdcových funkcií, ktoré sa vysvetľujú nadmerným napätím akordov. Niekedy sa určuje hlasovo-statický šum. Je konštantná a nemení sa v rôznych polohách tela..

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne 1, 2 a 3 stupne

Prolaps mitrálnej chlopne je najčastejšie diagnostikovaný náhodou. Pretože príznaky MVP sú charakteristické pre mnoho ďalších chorôb, na detekciu prolapsu sa používa echokardiografia (echokardiografia). Umožňuje vám zobraziť úplný obraz choroby a určiť jej stupeň. Prolaps mitrálnej chlopne je teda rozdelený na:


 • 1 stupeň, ktorý sa vyznačuje vydutím ventilových klapiek nie viac ako 5 mm.
 • 2 stupne, pri ktorých je opuch do 8 mm.
 • 3 stupňa, ktorý sa vyznačuje napučaním ventilu o 9 mm alebo viac.
Predpokladá sa, že pacienti s MVP 2 a 3 stupne majú zvýšené riziko komplikácií.

Na diagnostické účely sa používa aj elektrokardiografická metóda (EKG). Pomáha identifikovať poruchy srdcového rytmu, bradyarytmie, tachykardie. Vo väčšine prípadov sa u pacientov bez srdcových ťažkostí nevykonávajú sprievodné ochorenia as prolapsom mitrálnej chlopne 1. stupňa EKG, obmedzuje sa iba na pravidelnú echokardiografiu za účelom každoročného monitorovania stavu srdca..

V zriedkavých prípadoch je možné predpísať röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov, ktoré odhalí akékoľvek abnormality v štruktúre hrudníka. Takéto odchýlky môžu vážne ovplyvniť fungovanie srdca, a preto sa dá povedať, že PMK je získaná, to znamená sekundárna.

Prolaps mitrálnej chlopne nie je vysoký stupeň bez komplikácií vyžadujúcich liečbu. V prípade sťažností pacienta na bolesť alebo nepohodlie v oblasti hrudníka, ako aj na základe výsledkov EKG a echokardiografie, ktoré preukazujú charakteristické kardiovaskulárne zmeny, sa má predpísať adekvátna liečba..

Frekvenciu fyzickej aktivity a možné športy, ktoré nepoškodia osobu s MVP, dokáže len lekár.

Každý pacient pri liečbe MVP vyžaduje individuálny prístup, ktorý zohľadňuje charakteristiky jeho stavu, sprievodné choroby a životný štýl. Môže sa teda predpísať fyzioterapia, vodné procedúry a terapeutická masáž zameraná na zlepšenie stavu krvných ciev a srdca. Pri liečbe MVP sa osvedčil príjem horčíka, ako aj liekov, ktoré zlepšujú metabolické procesy v myokarde..

V prípade, že sa príznaky MVP prejavia po strese, psychoemotionickom strese, ako aj v prípade depresie s prolapsom, použitím sedatív alebo antidepresív..

Chirurgická liečba MVP je mimoriadne zriedkavá. Choroba by mala byť 3 stupne, vyznačujúca sa komplikáciami a závažnými poruchami srdca, aby sa predpísala chirurgická liečba.

Možné komplikácie

S vekom sa zvyšuje riziko komplikácií s MVP, avšak skutočná exacerbácia ochorenia sa pozoruje iba v 5% prípadov. S MVP sú možné tieto komplikácie:


 1. 1) Mitrálna nedostatočnosť. Prejavuje sa náhlym pľúcnym edémom, vyvíja sa arytmia. Osoba bude počuť pískanie v pľúcach a bublajúce dýchanie. Ak sa mitrálna nedostatočnosť stane chronickou, potom príznaky nebudú také výrazné. Po fyzickej námahe, zníženej výkonnosti a vytrvalosti sa vyskytnú ťažkosti s dýchaním.
 2. 2) Infekčná endokarditída. Ochorenie nastáva v dôsledku poškodenia srdcových chlopní patogénnymi baktériami, napríklad stafylokoky, streptokoky alebo enterokoky. Je ťažké identifikovať vzťah medzi MVP a infekčnou endokarditídou, ale je známe, že patogénna flóra sa usadzuje na pozmenených ventilových platniach, čo spôsobuje zápalový proces..
 3. 3) Neurologické komplikácie. Vyjadruje sa vo vývoji tromboembólie v dôsledku výskytu mikrotrombi v dôsledku MVP.
Ďalej sú známe prípady náhlej smrti s prolapsom mitrálnej chlopne. Tieto prípady sú mimoriadne zriedkavé a vyvíjajú sa v prítomnosti závažných arytmií a syndrómu dlhých QT..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu kardiológa..

Prolaps mitrálnej chlopne 1, 2, 3 stupne

Z článku sa dozviete o vlastnostiach prolapsu mitrálnej chlopne (MVP), mechanizme patológie, príčinách, príznakoch, diagnostike, liečebných vlastnostiach, prognóze.

Podstata patológie

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je lézia srdcového svalu rôzneho pôvodu alebo patológie formácií srdca spojivového tkaniva. Vedie to k zmene štruktúry a tvaru zväzkov mitrálnej chlopne (v čase systoly sa ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, čo umožňuje, aby časť krvi klesla späť)..

Takáto patológia v kardiologickej praxi sa zistila u 15% detí mladších ako pätnásť rokov. Okrem toho srdcové abnormality spôsobujú MVP v 40% prípadov, reumatizmus - viac ako polovica vyšetrených detí. Dedičná predispozícia zaručuje patológiu v 100% prípadov. Prolaps mitrálnej chlopne je hlavným symptómom niekoľkých vrodených syndrómov: Ehlers-Danlos, Marfan, kontrakčná arachnodaktylácia, nedokonalá osteogenéza, elastický pseudoxantóm..

Dospelí trpia MVP v 10%. Ochorenie má rodovú konotáciu: častejšie ženy po 40 rokoch ochorie.

Klasifikácia PMK

Rozdeľuje sa na primárnu a sekundárnu patológiu, ako aj podľa závažnosti prolapsu, stupňa spätného toku krvi - regurgitácie. V praxi sa obe tieto klasifikácie posudzujú spolu. Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárne, geneticky určené, s vrodenou slabosťou štruktúr spojivového tkaniva. V tomto prípade sa hroty mitrálnej chlopne roztiahnu a akordy, ktoré ich držia, sa predlžujú. V dôsledku toho sa klapky nemôžu uzavrieť, medzi nimi je medzera. Vrodená patológia významne neovplyvňuje fungovanie obehového systému, ale je často sprevádzaná VVD, arytmiou a retrosternálnym diskomfortom. Primárny prolaps podľa povahy hluku v srdci je rozdelený na latentnú, tichú formu, ktorá je diagnostikovaná na echokardiograme, a auskultárna knižnica s typickými šepotmi, ktoré sa dajú rozlíšiť podľa ucha..
 2. Sekundárne alebo získané, ktoré sa vyvíja na pozadí somatických chorôb, reumatických, srdcových patológií. Bolesť a prerušenie srdca v tomto uskutočnení sú zastavené liekmi (Nitroglycerín, Betalok). Ak je prolaps spôsobený traumou, prasknutím akordu, je potrebná lekárska pomoc.

V závislosti od závažnosti môžu byť prolapky ventilov:

 • prvý stupeň - priehyb do 6 mm, zatiaľ čo uzáver je kompletný, takže pacient nemá príznaky;
 • druhý - do 8 - 9 mm, ventily nie sú tesné, pozoruje sa regurgitácia rôznych stupňov (spätný tok krvi do predsiene);
 • Tretie je všetko, čo je za tým: ventily sa nedotýkajú, akordy sa môžu odtrhnúť, čo zhoršuje stav pacienta, vytvára sa akútne zlyhanie ľavej komory, ktoré si vyžaduje núdzový zásah.

Každý stupeň má navyše svoju vlastnú závažnosť regurgitácie - reverzný tok krvi vo vnútri srdcových komôr (podľa Dopplerovho ultrazvuku):

 1. prvý stupeň je mierna mitrálna vlna spätného toku krvi, ktorá dosahuje úroveň hrotov;
 2. druhou je mierna regurgitácia s vlnou stúpajúcou do stredu ľavej predsiene;
 3. tretia je výrazná vlna spätného toku krvi, ktorá dosahuje opačný koniec ľavej predsiene;
 4. štvrtý je závažný (opísaný iba klinicky).

Diagnóza označuje stupeň prolapsu a stupeň regurgitácie.

Príčiny choroby

Prolaps mitrálnej chlopne v skutočnosti nie je nezávislé ochorenie. Je to klinický a anatomický syndróm, ktorý sa vyskytuje pri rôznych somatických patológiách. Spúšťače MVC môžu byť vrodené anomálie a získané choroby.

V modernej kardiológii je hlavnou príčinou prolapsu mitrálnej chlopne vrodená patológia, ktorá je založená na myxomatóznej degenerácii chlopňových štruktúr a vnútrokardiálnych nervových vlákien. Tento prolaps sa tiež nazýva idiopatický, pretože presná etiológia tohto procesu nebola stanovená. Väčšina vedcov navrhuje jej genetický stav..

Patologická deštrukcia sa týka predovšetkým vláknitej vrstvy spojivového tkaniva, kolagénu a elastínu, akumulácie polysacharidov v medzibunkovej látke. Štruktúra spojivového tkaniva sa uvoľní, mitrálna chlopňa sa zhroutí v čase prolapsu systoly. Najčastejšie sú postihnutí pacienti s autoimunitnými poruchami, dyspláziou chrupavky, väzmi, vrodenými chybami kĺbových vakov, artritídou a artrózou..

Posledné vedecké štúdie spájajú prolapsu chlopne s hormonálnymi poruchami rôzneho pôvodu, vírusovými chorobami, streptokokovou infekciou, ktoré spôsobujú priamu deštrukciu nielen chlopní, ale aj endokardu srdca.

Medzi sekundárne (získané) dôvody:

 • prvé miesto je venované reumatickým ochoreniam (až do 80%) - autoimunitnej patológii s kombinovanou léziou mitrálnej (prolaps) a aortálnej (stenózovej) chlopne;
 • druhou je arteriálna hypertenzia s hypertrofiou ľavej komory (do 10%);
 • pri tretej infekčnej endokarditíde (do 10%).

Zranenia hrudníka, AMI, oddelenia akordov rôznej genézy zaberajú nevýznamné miesto (do 2%).

S vekom sa spojivové tkanivo zvyšuje autoimunitná degenerácia, takže riziko deformácie hrotov mitrálnej chlopne, poškodenie akordov postupne stúpa a po 40 dosiahne svoj vrchol. V dospievaní je príčinou patológie narušenie intrakardiálneho prietoku krvi v dôsledku dysplázie, anatomických abnormalít koronárov..

Mechanizmus rozvoja

Deformácia spojivového tkaniva hrotov mitrálnej chlopne narušuje úplnosť ich uzavretia, spôsobuje tlakový rozdiel medzi predsieňami a komorou, v dôsledku čoho sa krv vracia do ľavej predsiene. Táto situácia zase vyvoláva hypertrofiu ľavej predsiene, pľúcnu žilovú nedostatočnosť. Vyvíja sa hypertenzia pľúcneho (malého) kruhu krvného obehu, čo spôsobuje kliniku ochorenia.

Aké je riziko PMK

MVP 1. stupňa tečie takmer asymptomaticky, bez toho, aby to ovplyvnilo celkový stav osoby, nevyžaduje žiadne úpravy. Ale 5 až 10% pacientov čelí riziku komplikácií, ktoré sa vyskytujú s progresiou ochorenia, zhoršujúcou sa somatickými patológiami, s vekom. Najnebezpečnejšie sú tieto:

 • Akútna insuficiencia mitrálnej chlopne, ktorá je zvyčajne spojená s traumou hrudníka, prasknutím akordov: u pacienta je diagnostikovaná akútna srdcová nedostatočnosť, pľúcny edém, zástava dýchania. Chronická mitrálna regurgitácia - mierna: slabosť, únava, dýchavičnosť.
 • Infekčná endokarditída rôzneho pôvodu sa prejavuje zvýšenou trombózou v mozgových cievach, vnútorných orgánoch, hlavných cievach s narušenou funkciou ľavej komory. Hrozí mozgovou príhodou, srdcovým záchvatom, zástavou srdca, pľúcnou embóliou.
 • Prolaps predného hrotu najčastejšie vyvoláva záchvat angíny pectoris: zhoršená kontraktilita myokardu zvyšuje zaťaženie ľavej polovice srdca, čo vedie k jeho hypertrofii, hypoxii mozgu, všetkým vnútorným orgánom, tkanivám.
 • Fibrilácia srdca, MVP s kongesciou v pľúcach, mitrálna nedostatočnosť môže viesť k smrti (predĺženie QT intervalu je stanovené na EKG).

príznaky

Klinické prejavy prolapsu mitrálnej chlopne závisia od stupňa dysplázie spojivového tkaniva srdca, prítomnosti vegetovaskulárnych neurologických porúch. Medzi príznaky choroby, na ktorú by sa malo u novorodencov venovať pozornosť, patria:

 • astenický typ tela;
 • dysplázia bedra;
 • pupočníkovej, ingvinálnej prietrže;
 • podvýživa;
 • schopnosť kĺbov sa ohýbať vo všetkých smeroch vrátane anatomicky neobvyklých;
 • varicocele;
 • deformácia hrudníka.

Neskôr sa MVP prejavuje plochými nohami, krátkozrakosťou, strabizmom, nefroptózou, zlým držaním tela, častými SARS alebo akútnymi respiračnými infekciami, tonzilitídou. Vegetabilno-vaskulárna dystónia je u dospievajúcich spojená s MVP.

Hlavné klinické príznaky prolapsu mitrálnej chlopne u dospelých sú:

 • Arytmia, tachykardia (až 80% prípadov) spojená s vzrušením, opitý silný čaj, káva, vzpieranie. Neohrozujú život.
 • Hyperventilačný syndróm v dôsledku dysregulácie dýchacieho systému. Bolesť hlavy, často typ migrény (viac ako polovica prípadov).
 • Panické záchvaty epileptického charakteru sa vyskytujú spontánne, nemajú presnú príčinu.
 • depresie.
 • asténia.
 • Synkopa (krátkodobá strata vedomia) so svalovou atóniou.
 • Zhoršená termoregulácia.
 • Dýchavičnosť, ktorá nekoreluje so srdcovým zlyhaním.

Vyhodnocovanie pomocou MVP sa určuje:

 • izolované kliknutia v oblasti ľavej komory v čase strednej alebo neskorej systoly (jednoduché alebo viacnásobné);
 • neskoré systolické, glosystolické šelesty v dôsledku veľkého rozdielu tlaku v predsieni a komore;
 • kombinácia kliknutí a hluku.

Pri vyšetrení inštrumentov a laboratórií poskytuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • asymptomatické predĺženie QT intervalu na EKG je markerom rozvoja život ohrozujúcej arytmie;
 • vysoké vylučovanie katecholamínov (vrchol - počas dňa, pokles - v noci).

diagnostika

Diagnóza prolapsu mitrálnej chlopne je podriadená štandardnému algoritmu na vyšetrenie srdcového pacienta:

 • história, fyzikálne vyšetrenie so záťažovými testami (drepy, zadržiavanie dychu, chôdza na mieste);
 • OAC, OAM, biochémia - skríning celkového stavu pacienta.
 • EKG, echokardiografia - detekcia arytmie, prítomnosť regurgitácie, stanovenie stupňa MVP;
 • ohlávka
 • rádiografia - určuje mitrálnu regurgitáciu;
 • fonokardiografia - potvrdzuje auskultáciu odhaleného hluku;
 • dopplerography.

Niekedy môže byť potrebná konzultácia so špecializovanými odborníkmi. U detí možno MVP počuť ako tretí tón, ale nemá diagnostickú hodnotu. Prolaps mitrálnej chlopne zistený u dieťaťa sa môže sám s vekom stratiť.

Liečebné vlastnosti

Liečba MVP závisí od závažnosti patológie. Nevyžaduje sa žiadna špeciálna liečba prolapsu mitrálnej chlopne 1. stupňa. Neexistujú obmedzenia fyzickej aktivity. Je možný akýkoľvek šport, s výnimkou zariadenia na vzpieranie a silový tréning. Ani pacient nie je vyňatý z armády.

Hlavnou liečbou MVP 1. stupňa je zdravý životný štýl, prevencia infekcie, lekárske vyšetrenie. Lekári sa však niekedy rozhodujú o výmene mitrálnej chlopne už v tomto štádiu choroby. Stáva sa to, ak príčinou patológie sú autoimunitné procesy v tele, ktoré sa nevyhnutne budú vyvíjať, čo vytvára riziko smrteľných komplikácií. Uspokojivý stav pacienta v danom časovom intervale nám umožňuje predpovedať dobrý účinok operácie, absenciu negatívnych dôsledkov. Odloženie operácie môže viesť k neschopnosti vykonať ju aj zo zdravotných dôvodov.

Stupeň 2 MVP je sprevádzaný negatívnymi príznakmi, vyžaduje si nielen neustále monitorovanie pacienta, ale aj symptomatickú liečbu liekmi: prítomnosť príznakov zlyhania krvného obehu, arytmie, synkopa. Liečebný režim je prísne individuálny, je výhradnou výsadou lekára. Fyzická aktivita nie je zakázaná, ale typ a dávkovanie volí lekár. Z armády nedochádza k žiadnemu oslobodeniu, s výnimkou prolapsu MK 2. stupňa s regurgitáciou nad 2. stupňom alebo za prítomnosti arytmie, zhoršeného srdcového vedenia. Ak nie ste prítomní, môžete sa venovať športu:

 • synkopy;
 • žiadna arytmia (denné monitorovanie);
 • žiadna regurgitácia (dopplerografia);
 • zachovaná kontraktilita srdca (echokardiografia);
 • tromboembolizmus nebol v histórii. všetky ukazovatele koagulačného systému sú normálne;
 • v rodine nikto nezomrel na náhlu srdcovú zástavu na pozadí MVP.

Aby sa zabránilo progresii patológie, odporúča sa:

 • sedatíva: tinktúra materskej vody, valeriána, hloh, Novopassit, Persen;
 • mitrálna nedostatočnosť alebo arytmia svedčia o menovaní beta-blokátorov (Diltiazem, Sotagexal, Bisoprolol, Adenosin, Propanorm, Allapinin, Amiodarone), antikoagulanciá (Cardiomagnyl, Warfarin, Finilin, Hypergén, hypertenzia a trávenie)..

Fyzioterapeutické procedúry (elektroforéza brómom, horčíkom v golierovej zóne), masáže, balneoterapia, hirudoterapia, akupunktúra, akupunktúra sú indikované pre MVP. Chirurgický zákrok sa používa z rovnakých dôvodov na opravu alebo výmenu ventilu. Pri plánovaní malých chirurgických zákrokov je potrebná preventívna antibiotická terapia (extrakcia zubov, polypy maxilárnych dutín, mandle)..

Stupeň 3 MVP je charakterizovaný vážnymi štrukturálnymi abnormalitami v srdci, ktoré spôsobujú nedostatok MK, pretrvávajúcu arytmiu: rozširovanie ľavej predsieňovej dutiny, zhrubnutie stien komory, poruchy obehového systému. Tento stupeň patológie vyžaduje chirurgickú korekciu chlopne, jej švu alebo protetiky. Namiesto telesnej výchovy sa odporúča šport, špeciálne gymnastické cvičenia, cvičebná terapia, vyžaduje sa zdravý a zdravý spánok.

Symptomatická liečba sa používa:

 • Vitamíny B, PP, E, C;
 • tachykardiu zastavujú Betalok, Atenolol, Propranolol, ktoré zlepšujú výživu kolagénových vlákien;
 • vegetovaskulárna dystónia sa lieči adaptogénmi (eleuterokok, citrónová tráva, ženšen), vitamínovo-minerálne komplexy (Magne B6, Magnelis B6, Vitrum, DoppelHerz, Pikovit).

Používajte relácie psychoterapie (skupinové a individuálne), ktoré zmierňujú emočné nadmerné zaťaženie. Podľa zákazu je tabak, alkohol, vzpieranie, silový tréning.

Prolaps tehotných žien

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne diagnostikovaný u tehotných žien počas úplného povinného vyšetrenia. Prvý stupeň sa zvyčajne netýka. Tehotenstvo postupuje normálne, pre plod nie sú žiadne negatívne dôsledky. Prolaps sa navyše môže znížiť pri narodení dieťaťa: zvyšuje sa srdcová produkcia, znižuje sa kapilárna rezistencia na okraji. Arytmie sú možné, ale pri narodení dochádza normálne.

Pridanie regurgitácie alebo prechodu patológie do druhého stupňa si vyžaduje neustále monitorovanie nastávajúcej matky kardiológom. Lieky sa používajú iba zo zdravotných dôvodov (závažné hemodynamické poškodenie)..

Pravidlá správania tehotnej ženy s prolapsom mitrálnej chlopne sú jednoduché:

 • vyhnúť sa podchladeniu, náhlym zmenám teploty;
 • viac sa pohybovať, aby sa zabránilo preťaženiu panvových orgánov;
 • odpočívať v sklopenej polohe.

predpoveď

Ako sa bude PMK správať počas života, závisí od dôvodu, ktorý ho spôsobil:

 • hypertenzný prolaps závisí od stupňa srdcového zlyhania, rizika AMI, mozgovej príhody;
 • reumatická MVP môže byť asymptomatická po celé desaťročia, vyžaduje preventívne cykly liekovej terapie, niekedy chirurgický zákrok;
 • infekčná endokarditída je úplne zastavená za podmienky presne identifikovaného patogénu, liečba je dlhá, prognóza je priaznivá (narkomani sú výnimkou).

Nekomplikovaný prolaps mitrálnej chlopne má dobrú prognózu..

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Prolaps mitrálnej chlopne

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

 • Bolesť na hrudníku - šitie (menej kompresívne), krátkodobé (od 10 sekúnd do 5 minút), vyskytujúce sa niekoľkokrát denne počas obdobia psychoemocionálneho stresu. Vyskytuje sa najčastejšie s inšpiráciou a môže byť sprevádzaný pocitom neúplnej inšpirácie.
 • Bolesť hlavy, závraty, mdloby možné.
 • Celková slabosť, znížený výkon, slabá tolerancia cvičenia.
 • Pocit rýchleho srdcového rytmu, „zmrazenie“ srdca vzrušením, stresom.

formuláre

príčiny

Kardiológ pomôže pri liečbe tohto ochorenia.

diagnostika

 • Analýza anamnézy ochorenia a ťažkostí (zaznamenáva pacient bolesť na hrudníku, aké je trvanie, je sprevádzaný pocitom neúplného dychu, ako často sa bolesť vyskytuje, ako to chodí, zaznamenáva pacient pri výskyte týchto ťažkostí nerovnomernú funkciu srdca).
 • Analýza anamnézy (má pacient nejaké chronické choroby, aké choroby trpel).
 • Analýza rodinnej anamnézy (existuje prolaps chlopne v najbližšej rodine, či boli nejaké choroby kardiovaskulárneho systému, prípady náhlej smrti).
 • Fyzikálne vyšetrenie. Stanoví sa prítomnosť srdcového šelestu..
 • Všeobecná analýza krvi.
 • Všeobecná analýza moču.
 • Biochemický krvný test - stanovenie hladiny celkového cholesterolu (tukovitá látka, stavebný materiál bunky), nízka hladina cholesterolu (cholesterol, ktorý prispieva k tvorbe cholesterolových plakov) a vysoká hustota (cholesterol, ktorý zabraňuje tvorbe cholesterolových plakov), hladina cukru v krvi.
Tieto tri testy sa vykonávajú na identifikáciu súvisiacich chorôb..
 • EKG (elektrokardiografia) - s prolapsom mitrálnej chlopne sa môže zaznamenať zmena v osi srdca, ktorá je spojená s pozíciou srdca v tvare kvapky (vo forme kvapky)..
 • Rentgén hrude. Pľúca sa nemenia. Často existuje visiaca poloha srdca.
 • Echokardiografia (echokardiografia) - detekcia prítomnosti prolapsu mitrálnej chlopne, jej stupňa, možných príčin choroby.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

 • Odvykanie od alkoholu a tabaku.
 • Pravidelná fyzická aktivita (najmenej 30 minút denne) s obmedzením nadmernej fyzickej aktivity.
 • Spánok dostatočne dlhý.
 • Liečba drogami:
  • metabolická a kardiografická terapia (lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú metabolické procesy v ňom);
  • beta-blokátory (lieky blokujúce receptory (nervové formácie), ktoré reagujú na adrenalín a norepinefrín - stresové hormóny));
  • infúzia koreňa valeriány, materskej vody, hloh.
 • Ordinácie. Vykonáva sa v prípade komplikácií - natrhnutie väzov chlopne a rýchlo rastúce zlyhanie srdca (komplex porúch spojených so zhoršenou kontraktilitou srdca). V tomto prípade je ventilový krúžok zosilnený a jeho protetika (inštalácia umelej chlopne).

Komplikácie a dôsledky

 • Nedostatočnosť mitrálnej chlopne (neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne). Najčastejšie sa spája s náhlou separáciou väzov, ktoré drží chlopňu. Môže to byť tiež dôsledok zvýšeného prolapsu chlopne s pôvodne vysokými stupňami prolapsu (zvyčajne stupňa 3)..
 • Infekčná endokarditída (ochorenie vnútornej výstelky srdca infekčnej povahy).
 • Poruchy srdcového rytmu (akýkoľvek srdcový rytmus iný ako normálny je rytmus zdravého človeka). Najmä často dochádza k extrasystole (mimoriadna kontrakcia srdca v dôsledku výskytu abnormálneho elektrického impulzu v ktorejkoľvek časti srdca).
 • Náhla srdcová smrť je mimoriadne zriedkavá. Môže sa vyskytnúť pri kombinácii s prolaptom chlopne so život ohrozujúcimi arytmiami (srdcový rytmus sa vyskytuje v komorách)..

Profylaxia prolaps mitrálnej chlopne

REFERENČNÉ INFORMÁCIE

Vyžaduje sa konzultácia s lekárom

 • Autori

Mutofyan O.A. Vrodené srdcové vady u detí. Petrohrad: "Nevský dialekt", 2002..- 331 s.

Čo robiť s prolapsom mitrálnej chlopne?

 • Vyberte si vhodného kardiológa
 • Vykonajte testy
 • Získajte liečebný režim od lekára
 • Postupujte podľa všetkých odporúčaní

Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne srdca

Jednou z najbežnejších srdcových patológií je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Normálne vyzerá práca srdca niečo také. Ľavá predsieň sa sťahuje a uvoľňuje krv, v tomto okamihu sa otvárajú klapky a krv prúdi do ľavej komory. Potom sa črepiny uzavrú a kontrakcia komory spôsobí, že sa krv dostane do aorty.

Pri prolapte chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie opäť prechádza do predsiení, pretože prolaps je priehyb, ktorý bráni normálnemu zatváraniu hrotov. Teda dochádza k spätnému toku krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvíja patológia?

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý sa vyskytuje častejšie u mladých ľudí. Pre diagnostiku tohto problému je najtypickejší vek 15 - 30 rokov. Príčiny patológie sú konečne nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patológiou spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z charakteristických čŕt môže byť zvýšená flexibilita..

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palcom ruky v opačnom smere a dosahuje ich k predlaktiu, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej z patológií spojivového tkaniva a MVP..

Jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Vývoj tejto patológie je však možný aj vďaka získaným príčinám.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne io kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

V dôsledku bolestivých procesov je narušená dodávka krvi do štruktúr srdca, dochádza k zápalu jej tkanív, k smrti buniek s náhradou ich spojivového tkaniva, zhutňovaniu tkanív samotnej chlopne a štruktúr, ktoré ju obklopujú..

To všetko vedie k zmenám v tkanive chlopne, k poškodeniu svalov, ktoré ju ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne uzavrie, to znamená k objaveniu sa jeho chlopní..

Je PMK nebezpečný

Aj keď prolaps mitrálnej chlopne sa považuje za patológiu srdca, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. MVP je často diagnostikovaná náhodne počas ultrazvuku srdca počas preventívneho vyšetrenia..

Prejavy MVP závisia od stupňa prolapsu. Príznaky sa vyskytujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípade významného odklonu hrotov ventilov..

Väčšina ľudí s MVP netrpí týmto ochorením, patológia neovplyvňuje ich život a výkon žiadnym spôsobom. Avšak s druhým a tretím stupňom prolapsu sú možné nepríjemné pocity v srdci, bolesť, poruchy rytmu.

V najzávažnejších prípadoch sa vyvinú komplikácie spojené s poruchami krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku napínania počas spätného toku krvi..

Komplikácie mitrálnej regurgitácie

 • Roztrhnutie akordov srdca;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny v chlopniach ventilov;
 • Zástava srdca;
 • Neočakávaná smrť.

Druhá komplikácia je mimoriadne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak sa MVP kombinuje s komorovými arytmiami, ktoré ohrozujú život.

Stupne prolapsu

 • 1 stupeň - klapky ventilu ohýbajú 3-6 mm,
 • 2 stupne - priehyb nie viac ako 9 mm,
 • 3 stupne - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prolaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné ho liečiť. Avšak so značnou závažnosťou patológie ľudia potrebujú starostlivú diagnostiku a pomoc.

Ako sa prejavuje problém

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými symptómami s významnou regurgitáciou. Pri vypočúvaní pacientov so zistenou MVP, aj keď najmenšou mierou, sa však zistí, že ľudia zažívajú veľa sťažností na menšie ochorenia.

Tieto ťažkosti sú podobné problémom s vegetatívnou alebo neurocirkulačnou dystóniou. Pretože táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou regurgitáciou, nie je vždy možné rozlišovať medzi symptómami, avšak PMC hrá rozhodujúcu úlohu pri zmenách v pohody..

Všetky problémy, bolesti alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej regurgitácie sú spojené so zhoršením hemodynamiky, t. J..

Pretože pri tejto patológii sa časť krvi vracia späť do predsiene a nevstúpi do aorty, srdce musí vykonať ďalšiu prácu, aby sa zabezpečil normálny prietok krvi. Nadmerné zaťaženie nikdy neprináša úžitok, vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu textílií. Regurgitácia navyše vedie k expanzii predsiení v dôsledku prítomnosti ďalšej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi ľavej predsiene dochádza k preťaženiu všetkých ľavých častí srdca, sila jej kontrakcií sa zvyšuje, pretože sa musíte vysporiadať s ďalšou časťou krvi. V priebehu času sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory, ako aj predsieň, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich cez pľúca..

Ak sa patologický proces ďalej rozvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Objavujú sa príznaky srdcového zlyhania. Opísaný obrázok je charakteristický pre prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3, v iných prípadoch je choroba omnoho jednoduchšia.

Drvivá väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne uvádza obdobia srdcového rytmu, ktoré môžu mať rôznu silu a trvanie..

Tretina pacientov pravidelne pociťuje nedostatok vzduchu, chcú hlboký dych.

Medzi agresívnejšie príznaky patrí strata vedomia a mdloby..

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženou výkonnosťou, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť v ňom narušený spánok. Môže dôjsť k bolesti na hrudníku. Navyše nie sú nijako spojené s fyzickou aktivitou a nitroglycerín na ne neúčinkuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti hrudníka;
 • Nedostatok vzduchu;
 • dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo zlyhanie rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • Rýchla únava;
 • Bolesť hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemožno označiť za charakteristické iba pri prolapsi mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) sa však často zistí prolaps mitrálnej chlopne 1 alebo 2 stupne..

Ako je diagnostikovaná patológia

Pred začatím liečby je potrebná presná diagnóza. Keď je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnóza sa môže urobiť náhodou, pri rutinnom vyšetrení ultrazvukom srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení terapeutom môže byť počuť šepot srdca, čo vedie k ďalšiemu vyšetreniu. Charakteristický zvuk nazývaný šum, keď je mitrálna chlopňa odklonená, je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv prúdi späť do predsiene.
 • Po tretie, sťažnosti pacientov môžu viesť lekára k podozreniu na PMK.

Ak sa vyskytne takéto podozrenie, musíte kontaktovať špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať pacient. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický hluk. Avšak u mladých pacientov je šelest srdca určený pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvárajú turbulencie a turbulencie..

Taký hluk nie je patológiou, týka sa fyziologických prejavov a neovplyvňuje stav osoby a činnosť jej orgánov. Ak sa však zistí hluk, je vhodné hrať bezpečne a vykonať ďalšie diagnostické testy..

Iba metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť MVP alebo jeho neprítomnosť. Výsledky vyšetrenia sa vizualizujú na obrazovke a lekár uvidí, ako ventil funguje. Vidí pohyb krídel a priehyb pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, takže v niektorých prípadoch je pacient znova vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 drepov.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, zvyšuje sa tlaková sila na ventil a prolaps, dokonca malý, sa na ultrazvuku prejaví..

Ako sa lieči

Ak sa MVP objaví bez príznakov, liečba nie je potrebná. Pri odhalenej patológii lekár zvyčajne odporúča navštíviť kardiológa, ktorý ročne vykonáva ultrazvuk srdca. To umožní vidieť dynamiku procesu a všimne si zhoršenie stavu a činnosti ventilu..

Okrem toho kardiológ zvyčajne odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať spotrebu alkoholu. Užitočné budú fyzické cvičenia alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov.

Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa, najmä 3. stupňa, môže spôsobiť výraznú regurgitáciu, ktorá vedie k zhoršeniu pohody a objaveniu sa symptómov. V týchto prípadoch sa lieči liek. Žiadny liek však nemôže ovplyvniť stav chlopne a samotný prolapsu. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie nepríjemných symptómov.

Terapia predpísaná pre MVP

 • antiarytmické;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • tonikum.

V niektorých prípadoch prevládajú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. U iných sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Lieky sa teda predpisujú v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami..

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Odporúča sa, aby všetci pacienti s prolapsom mitrálnej chlopne usporiadali režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý..

Spomedzi liekov sa predpisujú betablokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú metabolické procesy v ňom. Z sedatív sú infúzie valeriány a materskej mladiny často dosť účinné..

Vystavenie účinkom liekov nemusí mať požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale pri akútnom progresívnom priebehu ochorenia sa nemôže považovať za stabilné..

Okrem toho sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú chirurgické ošetrenie. Najčastejšou príčinou chirurgického zákroku pri MVP je trhanie väzov mitrálnej chlopne.

Súčasne sa srdcové zlyhanie zvýši veľmi rýchlo, pretože ventil sa nemôže vôbec uzavrieť.

Chirurgické ošetrenie je vystuženie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody..

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne vo všeobecnosti závisí od niekoľkých faktorov:

 • rýchlosť vývoja patologického procesu;
 • závažnosť patológie samotnej chlopne;
 • stupeň regurgitácie.

Na úspech liečby samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu včasná diagnostika a presné dodržiavanie predpisov kardiológa. Ak je pacient pozorný k svojmu zdraviu, „zaznie alarm“ včas a podstúpi potrebné diagnostické postupy, ako aj zaháji liečbu.

V prípade nekontrolovateľného rozvoja patológie a nedostatku nevyhnutnej liečby sa môže stav srdca postupne zhoršovať, čo bude mať za následok nepríjemné a možno nezvratné následky..

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že je nemožné tomu zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko prolapsu 2. a 3. stupňa.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelná fyzická aktivita, prevencia a včasná liečba infekčných chorôb..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla je pomerne časté ochorenie spojené s uvoľňovaním orgánov z prírodných dutín, ktoré zaberajú. Choroba je dedičná alebo získaná. V tomto druhom prípade sa na prejav choroby prejavuje mnoho faktorov, vrátane veľkej fyzickej námahy..
liečba pečeneČo je to fáza dekompenzácieZdravie je základom pracovnej kapacity a bezstarostného života. Bohužiaľ, takmer u všetkých ľudí sú zaznamenané rôzne patologické stavy. Príčiny môžu byť vrodené a získané po celý život.
Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu.