loader

Hlavná

Liečba

Prolaps mitrálnej chlopne - 1, 2, 3 stupne

Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..

Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..

Lekári v tejto patológii nie sú ani zďaleka jednoznační. Na jednej strane je prognóza MVP pomerne priaznivá, ale pri sprievodných srdcových chorobách môže MVP viesť k niektorým komplikáciám..

Čo je to srdcová chlopňa??

Na lepšie pochopenie podstaty prolapsu mitrálnej chlopne je potrebné pochopiť účel srdcových chlopní a ich štruktúru. Vo všeobecnosti je srdcová chlopňa vnútorným záhybom alebo doskou, ktorá poskytuje jednosmerný prietok krvi.

Srdce sa skladá zo štyroch komôr: pravej a ľavej predsiene, pravej a ľavej komory. Medzi predsieňami a komorami sú štyri ventily, z ktorých každá poskytuje smer toku krvi v určitom smere.

Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou srdcovou komorou. Je to bicuspidálny ventil, ktorý pozostáva z dvoch ventilov, ktoré bránia vniknutiu krvi do ľavej predsiene počas procesu kontrakcie (systoly) ľavej komory..

Ako ventily fungujú normálne as prolapsom?

Počas normálnej činnosti akejkoľvek chlopne vstupuje krv bez ťažkostí do komôr alebo predsiení. Zdravé chlopne by sa nemali zužovať, čo je typické v prípade ich stenózy. Taktiež by nemali prepúšťať krv späť do predsiene, čo je typické pre nedostatočnosť chlopne.

S prolapsom mitrálnej chlopne je narušená jej štruktúra. Toto porušenie sa prejavuje v skutočnosti, že jedna z ventilových klapiek sa ohýba alebo vyčnieva do predsiene. To vedie k tomu, že pri kontrakcii srdcovej komory časť krvi uniká späť do predsiene..

Ak je množstvo spätnej krvi malé, potom patológia zvyčajne nijako neovplyvňuje blahobyt človeka a najčastejšie nepotrebuje liečbu. Ak je však patológia rozsiahla a množstvo spätnej krvi je veľké, vyžaduje sa dôkladná diagnostika, terapia av niektorých prípadoch chirurgická liečba..

Je potrebné poznamenať, že PMK je rozdelená na:


 • primárny;
 • sekundárne.
Výskyt primárnych PMC je spojený so dedičnosťou. V dôsledku zmeny génov je narušená produkcia normálneho spojivového tkaniva. V dôsledku toho sú ventilové klapky značne zhrubnuté a dochádza k ich „vyčnievaniu“, po ktorom nasleduje nesprávny odtok krvi..

Sekundárne MVP sa vyskytuje na pozadí rôznych chorôb, napríklad na pozadí systémového lupus erythematodes, koronárnych srdcových chorôb, infarktu myokardu, kardiomyopatie, kongestívneho zlyhania srdca, reumatickej horúčky atď..

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne sa najčastejšie vyskytuje u detí a dospievajúcich vo veku od 7 do 15 rokov, ako aj u dospelých do 30 rokov..

Okrem toho sa prípady MVP u žien diagnostikujú dvakrát častejšie ako u mužov a u detí a adolescentov nie je rozdiel príliš výrazný..

Viac ako polovica ľudí s MVP žiadne špecifické príznaky. Prolaps je teda diagnostikovaný náhodou a vo väčšine prípadov nevyžaduje liečbu alebo nepretržité sledovanie..

Bežné príznaky prolapsu mitrálnej chlopne sa môžu považovať za miernu bolesť alebo pocit nepohodlia v hrudníku, ktorého vzhľad je zvyčajne spojený s fyzickou aktivitou osoby, psychoemocionálnym stresom alebo nadmernou prácou. Lekári tiež zdôrazňujú vzťah MVP s predispozíciou na prechladnutie, angínu a chronickú angínu.

Vzhľadom na to, že ženy trpia MVP častejšie ako muži, sú ich klinické prejavy výraznejšie. Ženy tak môžu trpieť nevoľnosťou, nadmerným potením a v prípade vážneho fyzického alebo emocionálneho stresu, ktoré hraničí s nadmerným zaťažením, môže dôjsť k vegetatívnej kríze..

Pomerne častým príznakom MVP je arytmia, ktorá sa prejavuje rýchlym tlkotom srdca, pocitom chvenia a prerušením činnosti srdca. Tento stav sa vyskytuje v dôsledku vzrušenia, fyzickej aktivity alebo používania silných čajov, kávy a energetických nápojov. Okrem toho sa v 25% prípadov objaví syndróm predĺženého QT, ktorý sa však zriedka prejavuje.

Veľmi výrazným spoločným príznakom MVP sú rôzne psychoemotorické poruchy. Pacienti často vyhľadávajú lekársku pomoc práve z dôvodu takýchto abnormalít. Najbežnejšie depresívne stavy so zaujatosťou v hypochondriálnych zážitkoch. Človek je prenasledovaný smútkom, ľahostajnosťou k vonkajším podnetom, bezdôvodnou túžbou a niekedy úzkosťou a nadmernou podráždenosťou..

Po krátkom odpočinku prechádza celková únava a slabosť, ktoré tieto podmienky často sprevádzajú. Niekedy môže človek pociťovať zhoršenie večerov v dôsledku rozvoja senestopatie - bolestivý a nepríjemný pocit na povrchu alebo vo vnútri tela, v orgánoch, bez objektívneho dôvodu.

Každý z vyššie uvedených príznakov sa môže týkať iného ochorenia, ktoré nemá nič spoločné s MVP. Preto je diagnostikovanie MVP podľa príznakov mimoriadne ťažké. Riziko chyby v tomto prípade je dosť vysoké.

Prítomnosť konkrétnych znakov MVP môže poskytnúť niektoré informácie. Ako už bolo uvedené, prolaps mitrálnej chlopne sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“, čo nie je prekrásny lekársky vynález. U ľudí s patológiou chlopne sú často počuť kliknutia alebo kliknutia počas srdcových funkcií, ktoré sa vysvetľujú nadmerným napätím akordov. Niekedy sa určuje hlasovo-statický šum. Je konštantná a nemení sa v rôznych polohách tela..

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne 1, 2 a 3 stupne

Prolaps mitrálnej chlopne je najčastejšie diagnostikovaný náhodou. Pretože príznaky MVP sú charakteristické pre mnoho ďalších chorôb, na detekciu prolapsu sa používa echokardiografia (echokardiografia). Umožňuje vám zobraziť úplný obraz choroby a určiť jej stupeň. Prolaps mitrálnej chlopne je teda rozdelený na:


 • 1 stupeň, ktorý sa vyznačuje vydutím ventilových klapiek nie viac ako 5 mm.
 • 2 stupne, pri ktorých je opuch do 8 mm.
 • 3 stupňa, ktorý sa vyznačuje napučaním ventilu o 9 mm alebo viac.
Predpokladá sa, že pacienti s MVP 2 a 3 stupne majú zvýšené riziko komplikácií.

Na diagnostické účely sa používa aj elektrokardiografická metóda (EKG). Pomáha identifikovať poruchy srdcového rytmu, bradyarytmie, tachykardie. Vo väčšine prípadov sa u pacientov bez srdcových ťažkostí nevykonávajú sprievodné ochorenia as prolapsom mitrálnej chlopne 1. stupňa EKG, obmedzuje sa iba na pravidelnú echokardiografiu za účelom každoročného monitorovania stavu srdca..

V zriedkavých prípadoch je možné predpísať röntgenové vyšetrenie hrudných orgánov, ktoré odhalí akékoľvek abnormality v štruktúre hrudníka. Takéto odchýlky môžu vážne ovplyvniť fungovanie srdca, a preto sa dá povedať, že PMK je získaná, to znamená sekundárna.

Prolaps mitrálnej chlopne nie je vysoký stupeň bez komplikácií vyžadujúcich liečbu. V prípade sťažností pacienta na bolesť alebo nepohodlie v oblasti hrudníka, ako aj na základe výsledkov EKG a echokardiografie, ktoré preukazujú charakteristické kardiovaskulárne zmeny, sa má predpísať adekvátna liečba..

Frekvenciu fyzickej aktivity a možné športy, ktoré nepoškodia osobu s MVP, dokáže len lekár.

Každý pacient pri liečbe MVP vyžaduje individuálny prístup, ktorý zohľadňuje charakteristiky jeho stavu, sprievodné choroby a životný štýl. Môže sa teda predpísať fyzioterapia, vodné procedúry a terapeutická masáž zameraná na zlepšenie stavu krvných ciev a srdca. Pri liečbe MVP sa osvedčil príjem horčíka, ako aj liekov, ktoré zlepšujú metabolické procesy v myokarde..

V prípade, že sa príznaky MVP prejavia po strese, psychoemotionickom strese, ako aj v prípade depresie s prolapsom, použitím sedatív alebo antidepresív..

Chirurgická liečba MVP je mimoriadne zriedkavá. Choroba by mala byť 3 stupne, vyznačujúca sa komplikáciami a závažnými poruchami srdca, aby sa predpísala chirurgická liečba.

Možné komplikácie

S vekom sa zvyšuje riziko komplikácií s MVP, avšak skutočná exacerbácia ochorenia sa pozoruje iba v 5% prípadov. S MVP sú možné tieto komplikácie:


 1. 1) Mitrálna nedostatočnosť. Prejavuje sa náhlym pľúcnym edémom, vyvíja sa arytmia. Osoba bude počuť pískanie v pľúcach a bublajúce dýchanie. Ak sa mitrálna nedostatočnosť stane chronickou, potom príznaky nebudú také výrazné. Po fyzickej námahe, zníženej výkonnosti a vytrvalosti sa vyskytnú ťažkosti s dýchaním.
 2. 2) Infekčná endokarditída. Ochorenie nastáva v dôsledku poškodenia srdcových chlopní patogénnymi baktériami, napríklad stafylokoky, streptokoky alebo enterokoky. Je ťažké identifikovať vzťah medzi MVP a infekčnou endokarditídou, ale je známe, že patogénna flóra sa usadzuje na pozmenených ventilových platniach, čo spôsobuje zápalový proces..
 3. 3) Neurologické komplikácie. Vyjadruje sa vo vývoji tromboembólie v dôsledku výskytu mikrotrombi v dôsledku MVP.
Ďalej sú známe prípady náhlej smrti s prolapsom mitrálnej chlopne. Tieto prípady sú mimoriadne zriedkavé a vyvíjajú sa v prítomnosti závažných arytmií a syndrómu dlhých QT..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu kardiológa..

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Prolaps mitrálnej chlopne - normálny alebo patologický?

Mitrálna chlopňa, jedna zo štyroch srdcových chlopní, sa nachádza medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou. Jeho hlavnou úlohou je blokovať spätný tok krvi počas srdcových kontrakcií. Prolaps (ochabnutie) chlopne vedie k tomu, že chlopne chlopne nie sú dostatočne pevne uzavreté a časť krvi vstupuje do predsiene.

Príznaky a príčiny MVP

MVP nemá prakticky žiadne špecifické príznaky. Pri silnom výhľade sú možné nasledujúce:

 • Zmeny srdcovej frekvencie,
 • závrat,
 • Bolesť na ľavej strane hrudníka,
 • bolesti hlavy,
 • Mierne zvýšenie teploty, nesprevádzané inými príznakmi zápalových procesov.

Počas vyšetrenia môže špecialista venovať pozornosť charakteristickým šepotom srdca. Presná diagnóza sa vykonáva na základe EKG a ECHO-KG, ultrazvuku srdca.

3 stupne PMC v závislosti od hĺbky vychýlenia:

 • Až do 5 - 6 mm - stupeň PMC I;
 • Až do 9 - 10 mm - stupeň PMC II;
 • Viac ako 10 mm - stupeň III PMK.

Prvé dva stupne sú najčastejšie asymptomatické a sú zistené počas rutinného vyšetrenia. Väčšina symptómov je charakteristická pre prolaps stupňa III..

Rozdiel u detí a dospelých

Existujú vrodené MVP, ktoré sa zvyčajne diagnostikujú v detstve. Vzťahuje sa na malé anomálie vo vývoji srdca a prakticky nevyžaduje liečbu a neovplyvňuje blaho dieťaťa..

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyvinúť v dôsledku zranení a chorôb v každom veku..

Najbežnejšou príčinou MVP u dospelých je reumatické ochorenie srdca, ktoré sa vyvíja ako komplikácia po angíne pectoris, koronárnych srdcových chorobách a infarkte myokardu..

Zranenia hrudníka a dokonca aj prudké úrazy do oblasti hrudníka môžu tiež spôsobiť MVP.

Musím liečiť MVP?

V domácej praxi sa predpokladá, že asymptomatický MVP nevyžaduje liečbu.

Lekári však odporúčajú pravidelné monitorovanie (1 - 2-krát ročne) kardiológom, pretože prolaps mitrálnej chlopne môže spôsobiť arytmiu, tachykardiu, závažné autonómne poruchy..

Na snímke: príčiny mitrálnej regurgitácie

Zriedkavo dochádza k rozvoju patologického procesu, ktorý vedie k závažným komplikáciám:

 • Infekčná endokarditída;
 • Mitrálna nedostatočnosť;
 • Angina útoky.

Charakteristiky liečby v zahraničí

Špecialisti zahraničných kliník sú na liečbu MVP vážnejší a pozornejšie, dokonca aj stupeň I-II.

Na prevenciu a zmiernenie príznakov srdcového zlyhania sa používajú liečebné postupy a šetrné metódy..

Ak sa teda na nemeckých klinikách vyskytnú neurologické príznaky (slabosť, únava, migréna, výkyvy nálady, záchvaty paniky), pacientovi bude ponúknutá komplexná liečba vrátane psychoterapie, masáže, vodných procedúr a vo vážnych prípadoch sedatív a upokojujúcich látok..

Nemeckí odborníci sú známi tým, že vykonávajú rýchle operácie výmeny mitrálnych ventilov.

Medzi invazívne metódy chirurgického zákroku patria minimálne rezy, použitie vysoko presných chirurgických prístrojov, ktoré znižujú čas samotnej operácie, ako aj čas rehabilitácie..

V izraelských nemocniciach sa pacientom s MVP odporúča špeciálna diéta, ktoré majú na sebe kompenzačné prádlo a v závažných prípadoch berú mineralokortikoidy..

Izraelskí odborníci, niektorí z najlepších v zahraničí, vykonávajú operácie s cieľom nahradiť mitrálnu chlopňu mechanickým alebo biologickým implantátom s najvyššou mierou obnovy degeneratívnych zmien vo svete.

Indickí lekári aktívne používajú metódy akupunktúry, ktoré účinne pomáhajú pri výskyte nešpecifických príznakov - závraty, nízka horúčka, bolesť v ľavej časti hrudníka.

Aktívne používajte, rovnako ako v prípade mnohých cudzích čepelí, na ošetrenie masáže MVP, vodné procedúry, ktoré pomáhajú pacientovi úplne obnoviť pracovnú kapacitu a zabrániť zhoršovaniu jeho kvality..

Kliniky a ceny

Ichilovské zdravotné stredisko

Izraelské zdravotné stredisko Ichilov má oddelenie kardiológie a špecializuje sa okrem iného na liečbu prolapsu mitrálnej chlopne. Centrum ponúka každému pacientovi individuálny program diagnostiky, liečby a regenerácie..

Každému klientovi centra Ikhilov je pridelený osobný koordinátor, ktorý pomáha vyplniť žiadosť, vypracovať liečebný plán, zariadiť stretnutie na letisku, sprevádzať počas konzultácií av prípade potreby zabezpečiť prekladateľské služby. Operácia výmeny ventilov na izraelských klinikách stojí okolo 35 000 dolárov.

Aachen Medical Center

Na hranici Nemecka, Belgicka a Holandska je mesto Aachen so známym univerzitným lekárskym strediskom. Existujú oddelenia detskej kardiológie a kardiovaskulárnej chirurgie. Táto inštitúcia je považovaná za jedno z popredných kardiologických centier v zahraničí..

Centrum ponúka diagnostiku, konzervatívnu liečbu a chirurgickú liečbu vrodených a získaných srdcových chorôb. Možno ambulantná aj ústavná liečba.

Náklady na diagnostiku na klinike Aachen sa môžu pohybovať od 300 do 3500 €. Operácia srdcových chlopní bude stáť približne 25 000 - 50000 EUR. Medzi ďalšie služby patrí podpora víz, transfer z letiska, osobný kurátor. Existujú rusky hovoriaci zamestnanci.

Teraz na liečbu kardiovaskulárnych chorôb v zahraničí, najmä MVP, začali pacienti častejšie vyberať kliniky v Thajsku, kde je kvalifikovaná lekárska starostlivosť oveľa lacnejšia ako v Európe a Izraeli..

video

Recenzie liečby

Anastasia: „Ďakujem lekárom ichilovskej kliniky a koordinátorovi za ich pozorný prístup a profesionálne kvality. Prišiel objasniť diagnózu. Zorganizoval som stretnutie na letisku v Tel Avive, pomohol som s ubytovaním v byte, vykonal som úplné vyšetrenie a poskytol komplexné odporúčania. “.

Victor: „Kvôli zložitej finančnej situácii som hľadal kliniku v zahraničí s najlepším pomerom cena / kvalita. A pri výbere som sa nemýlil. Úspešná operácia, po týždni rehabilitácie, sa mi podarilo vrátiť domov. Osobitné poďakovanie zamestnancom kliniky Aachen za ich úprimný prístup a komplexnú odbornú pomoc! “

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

Problém takejto patológie, ako je prolaps mitrálnej chlopne, je dôležitý kvôli vysokej prevalencii v populácii a závažnosti možných komplikácií. Výber liečebnej techniky závisí od stavu a závažnosti narušenia mitrálneho komplexu.

Zlyhanie obehu, srdcové arytmie a náhla smrť sú obrovskými komplikáciami tohto ochorenia. Včasné liečenie a preventívne opatrenia pomôžu nielen predchádzať týmto komplikáciám, ale tiež zlepšia kvalitu života ľudí trpiacich touto patológiou..

Čo je prolaps mitrálnej chlopne

Vláknitý ventilový prsteň, dva mitrálne chlopne, dva papilárne svaly, od ktorých sa rozkladajú šľachy - to sa nazýva mitrálny komplex. Štrukturálne poškodenie aspoň jedného z vyššie uvedených komponentov vedie k narušenej funkcii celého systému ventilového zariadenia. V dôsledku toho môže byť expanzia vláknitého prstenca, zmeny v chlopniach a subvalvulárnych štruktúrach, ako aj poškodenie srdcového svalu ľavej komory, základom takej patológie, ako je prolaps mitrálnej chlopne..

Prolaps mitrálnej chlopne je abnormalita, pri ktorej dochádza k vychýleniu chlopní v dutine ľavej predsiene v čase kontrakcie srdca. Keď už hovoríme o pôvode prolapsu, rozlišujú sa dve skupiny: vrodený a získaný (sekundárny) prolapsu. Získaný prolaps mitrálnej chlopne sa vyskytuje iba v 5% prípadov. Môže viesť k rozvoju sekundárneho prolapsu: patológia srdcových ciev, myokarditída, reumatizmus, kardiomyopatia, poškodenie hrudníka. Progenitálny prolaps mitrálnej chlopne je geneticky zdedená patológia a je neoddeliteľne spojená s dyspláziou spojivového tkaniva..

Určenie stupňa prolaps mitrálnej chlopne

Echokardiografická metóda vám umožňuje určiť mieru poškodenia mitrálnej chlopne. V závislosti od rozsahu rozlíšenia krídla mitrálnej chlopne sa rozlišujú tri stupne závažnosti:

 • prvý stupeň - 3-5 mm,
 • druhý stupeň - 6-9 mm,
 • tretí stupeň - viac ako 9 mm.

Tam je tiež rozdelenie, v závislosti na tom, či je alebo nie je spätný tok krvi (regurgitácia) do ľavej predsiene. V prípade regurgitácie sa rozlišujú štyri stupne: I. stupeň - mierna regurgitácia do predsieňovej dutiny; II. Stupeň - mierna regurgitácia menšia ako polovica dĺžky predsiene; III. Stupeň - výrazná regurgitácia, ktorá nedosahuje opačnú stenu predsiene; IV stupeň - ťažká regurgitácia dosahuje zadnú stenu. Okrem výšky regurgitačného prúdu je možné určiť aj vydaný objem krvi.

Táto klasifikácia je dôležitá, pretože koreluje so závažnosťou klinických prejavov a určuje ďalšiu taktiku liečby..

Klinické prejavy

Bolesť v srdci alebo bradavke

Prejavy prolapsu mitrálnej chlopne môžu byť minimálne, prakticky bez toho, aby spôsobovali pacientovi akékoľvek nepríjemnosti alebo boli výrazné. V druhom prípade je kvalita života pacientov výrazne narušená. Pri tvorbe klinických prejavov zohrávajú úlohu nielen štruktúra mitrálneho komplexu, ale aj autonómne a neuropsychiatrické abnormality. Pomerne často sú ľudia, ktorí majú prolaps mitrálnej chlopne, náchylní na prechladnutie, častú angínu. Vegetatívne odchýlky sa prejavujú nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesťový syndróm - bolesť v srdci alebo bradavke, ktorá môže trvať od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Šijú, sú v prírode a objavujú sa na pozadí nadmernej práce alebo psychoemotačného nadmerného zaťaženia. Ich zvláštnosťou je spontánny začiatok a to isté zmiznutie. Sedatívum syndróm bolesti dobre „zmierňuje“;
 • Palpitácie a pocit „blednutia“, prerušenia činnosti srdca, pocit „nedostatku vzduchu“, potenie, mdloby, ochladenie a chladu rúk a nôh;
 • Emocionálna nestabilita, úzkosť, úzkosť, depresívne poruchy, neznášanlivosť k jasnému svetlu alebo hlasné zvuky, narušenie zaspávania;
 • Prítomnosť vegetatívnych kríz sprevádzaná zvýšením alebo znížením krvného tlaku, horúčkou, hnačkami. Môžu trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov..

Vyššie uvedené príznaky môžu byť doplnené príznakmi srdcového zlyhania, ak existuje výrazná klapka previsnutej chlopne s spätným tokom krvi do predsiene. V tomto prípade sa pacient začína obávať dýchavičnosti, ktorá sa vyskytuje pri fyzickej námahe.

Princípy a metódy liečby prolapsu mitrálnej chlopne

Prvá vec, ktorú treba spomenúť, je liečba prolapsu mitrálnej chlopne - vykonáva sa po dlhú dobu a komplexne. Kombinovaná terapia je zameraná na zlepšenie metabolizmu v spojivovom tkanive, zníženie klinických prejavov vegetatívne-vaskulárnej dystónie, odstránenie neuropsychiatrických porúch a prevenciu komplikácií. Liečba využíva kombináciu neliečivých, liekových a chirurgických metód liečby.

V prípade absencie symptómov choroby a miernych subjektívnych pocitov pacienta, ako aj absencie dekompenzácie prolapsu mitrálnej chlopne nie je potrebná podpora liečiv. Neliečebné liečby zahŕňajú normalizáciu práce a odpočinku, pravidelnú telesnú výchovu, stravu, vitamínovú terapiu, fyzioterapiu a psychoterapiu..

Fyzická aktivita a zlé návyky

Odmietnutie zlých návykov

Normalizácia denného režimu zahŕňa správne striedanie fyzického a duševného stresu. Ak nie sú kontraindikácie, odporúča sa pravidelná cvičebná terapia, je užitočné navštíviť bazén. Limit fyzickej aktivity je v prítomnosti mitrálnej regurgitácie, srdcového zlyhania a porúch rytmu. Fajčenie tabaku nepriaznivo ovplyvňuje syntézu kolagénu, preto by ste mali premýšľať o možnosti opustiť tento zvyk. Existujú dôkazy, že fajčenie spôsobuje štrukturálne zmeny v kolagéne, čo nevyhnutne zhoršuje existujúce defekty spojivového tkaniva..

Diéta a vitamínová terapia

Obsah vitamínov v potravinách

Liečba diétou sa poskytuje so zreteľom na stav zažívacieho systému. S prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúča do stravy zahrnúť potraviny bohaté na bielkoviny a esenciálne aminokyseliny. Dôležitú úlohu hrá vitamínová terapia. Kyselina askorbová, karnitín, kalcitrín a množstvo mukopolysacharidových prípravkov sa predpisujú v kombinácii s vitamínmi B. Je tiež dôležité brať mikro a makro prvky, ako je meď, zinok, horčík a mangán..

Vitamín C je nevyhnutný pre normálne vzrušenie nervového systému a kontrakcie svalov, ako aj pre syntézu kolagénu. Antioxidačný účinok, účasť na regenerácii tkanív a zvýšenie celkovej odolnosti tela sú všetky spojené s kyselinou askorbovou. Karnitín sa podieľa na metabolizme lipidov a proteínov, má anabolický účinok a zabraňuje rozvoju dystrofie myokardu. Na zlepšenie metabolizmu myokardu sa tiež odporúča používať koenzým Q10 a vitamíny A a E..

Psychoterapia a fyzioterapia

Malo by sa pamätať na to, že najlepšou metódou psychoterapie pre pacienta je jeho osobný pozitívny postoj k jeho stavu. Nie lekár, ale pacient by mal pochopiť dôležitosť a potrebu vykonávania odporúčaní predpísaných špecialistom. To je kľúč k úspechu. Fyzioterapeutické postupy pri prolapsi mitrálnej chlopne sa predpisujú výlučne podľa indikácie a ich výber by sa mal určiť v závislosti od toho, ktoré poruchy autonómneho nervového systému prevažujú.

Takže s prevalenciou parasympatetík sa používa elektroforéza golierov s roztokmi kofeínu, vápnika a mezatónu, so sympatikotóniou, s roztokmi brómu, aminofylínu a papaverínu. Aeroionoterapia a dávkovanie ultrafialového žiarenia zlepšujú celkovú pohodu. Pozitívny účinok takých postupov, ako sú oxid uhličitý, radón, ihličnaté, sírne a hydrochloridové kúpele.

Lieky na prolaps mitrálnej chlopne

Drogová liečba vznikajúcich porúch na pozadí prolaps mitrálnej chlopne je predpísaná s nedostatočnou účinnosťou iných ako liekových metód okrem vyššie uvedených opatrení. Začínajú to s použitím rastlinných, vegetatívnych a sedatívnych látok. K najviac predpísaným liekom u pacientov s parasympatikotónom patrí ženšen a eleutokok, v sympatikotikách - valeriána, materná a hloh..

Na normalizáciu spánku a zníženie neurotických prejavov sa predpisujú upokojujúce prostriedky. Účel a dávku týchto liekov volí výlučne lekár v závislosti od závažnosti klinických príznakov. Nemalo by sa zabúdať, že použitie akýchkoľvek infúzií by malo byť dohodnuté s lekárom. Rastlinné prípravky nie sú zbavené vedľajších účinkov a kontraindikácií.

Chirurgická liečba prolapsu

Výmena srdcovej chlopne

Výber chirurgickej korekcie prolapsu mitrálnej chlopne závisí od prevahy anatomických a morfologických abnormalít. Nápravné operácie zahŕňajú skracovanie akordových šnúr, šitie adhézií, vytváranie umelých akordov a ďalšie. V prípade komplikácií srdcového zlyhania sa vykoná operácia, ktorá nahradí mitrálnu chlopňu.

Na záver je potrebné uviesť, že každá liečba by sa mala predpisovať každému pacientovi, berúc do úvahy jeho individuálne vlastnosti, takže by ste nemali tráviť čas a úsilie s cieľom ísť na konzultáciu s príslušným špecialistom..

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne (jej vyčnievanie alebo neúplné uzavretie) je patologický stav, pri ktorom sa vyskytne dysfunkcia umiestnená medzi komorou a predsieňami chlopne. Prolaps mitrálnej chlopne, ktorého príznaky môžu byť v niektorých variantoch asi v 20 - 40% prípadov s prevažne náhodnou detekciou tejto patológie, sa vyznačuje veľmi priaznivou prognózou vo väčšine prípadov, čo však nevylučuje možnosť vzniku niektorých závažných komplikácií u niektorých pacientov..

všeobecný popis

Ako už bolo uvedené, prolaps mitrálnej chlopne sa často stáva náhodne zistenou patológiou a vo väčšine prípadov nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre život pacientov. Napriek tomu má charakteristické črty a my sa ich pokúsime predstaviť v tomto článku.

Takže pre začiatočníkov sa pozrime na to, čo je srdcová chlopňa. Ako pravdepodobne viete, najvhodnejšou analógiou pre funkcie vykonávané srdcom je pumpa - je to podobnosť s ňou, ktorá je zaznamenaná v práci srdca, a práve táto práca srdca zaisťuje správny krvný obeh v tele. Možnosti sú stanovené udržiavaním primeraného tlaku v srdcových komorách. V ňom sú štyri také komory, sú to dve predsiene a dve komory. Ako ventily, ktoré nás zaujímajú, existuje medzi kamerami špeciálny typ tlmiča. V dôsledku týchto tlmičov je regulovaný stanovený tlak a je tiež poskytnutá podpora pri pohybe krvného toku v požadovanom smere.

Celkovo existujú štyri takéto ventily a každá z nich má svoje vlastné charakteristiky a princíp činnosti:

 • Mitrálny ventil: Tento ventil sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou, má dve krídla (prednú a zadnú). Prolaps predného hrotu mitrálnej chlopne (t. J. Jej výstupok) je diagnostikovaný oveľa častejšie ako prolaps hrotu. Každá z ventilových klapiek má k nim pripevnené tenké nite - jedná sa o akordy, ktorých upevnenie je zasa urobené na papilárnych a papilárnych svaloch. Zabezpečenie normálnej funkčnosti mitrálnej chlopne sa zvažuje spoločne vykonávanou prácou týchto chlopní, nití a svalov. Kontrakcia srdca v ňom vedie k významnému zvýšeniu tlaku, ale naopak zaisťuje otvorenie ventilov držaných papilárnymi svalmi a akordami..
 • Trikuspidálny ventil (trikuspid).Tento ventil sa nachádza medzi pravou komorou a pravou predsieňou, má tri ventily.
 • Pľúcna chlopňa: Táto chlopňa je koncentrovaná medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnou artériou, jej funkcia spočíva najmä v zabránení návratu krvi do pravej komory..
 • Aortálna chlopňa. Tento ventil sa nachádza medzi aortou a ľavou komorou, čím bráni návratu krvi do ľavej komory.

K normálnej činnosti srdcových chlopní dochádza nasledovne. V ľavej komore sú dva otvory. Jedna z nich sa týka ľavej predsiene (kde, ako sme už uviedli, mitrálna chlopňa je umiestnená), druhá aorty (tu, ako sme tiež poznamenali, je umiestnená aortálna chlopňa). Pohyb krvi teda nastáva nasledovne: najprv - od predsiene cez otvorenú mitrálnu chlopňu do komory, potom - od komory cez otvorenú aortálnu chlopňu smerom k aorte. Následné uzatvorenie mitrálnej chlopne pri tomto procese zaisťuje, že krv sa nevracia, keď sa ľavá komora opäť sťahuje do predsiene, vďaka čomu je takto zaistený pohyb iba smerom k aorte. Keď je aortálna chlopňa v okamihu komorovej relaxácie uzavretá, je poskytnutá zodpovedajúca prekážka, ktorá zabráni návratu krvi do srdca..

Podobný princíp je relevantný pre fungovanie pľúcnej chlopne a trikuspidálnej chlopne. Na základe zváženia tohto obrázku je zrejmé, že normálny proces fungovania chlopní poskytuje správnu schému postupu krvi cez srdcové oddelenia a tiež určuje možnosť jej normálneho obehu v tele..

Pokiaľ ide o patológiu, ktorá nás zaujíma, samotný prolapsu, ako už bolo zdôraznené na začiatku, je to výčnelok. Tvorí sa v okamihu jeho uzavretia, v dôsledku čoho sa zväzky nezatvárajú tak pevne, ako je to potrebné, čo znamená, že určité množstvo krvi sa môže vracať v opačnom smere, to znamená do komôr z veľkých vyšetrených ciev alebo do predsiene z komory..

V súlade s tým prolaps mitrálnej chlopne v okamihu, keď sa ľavá komora sťahuje, vedie k tomu, že prietok krvi nastáva nielen do aorty, ale aj do ľavej predsiene, kde sa vracia späť, má tento návrat krvi svoju vlastnú definíciu - regurgitácia. V závislosti od objemu krvi vrátenej späť do predsiení sa určí zodpovedajúci stupeň takého návratu, to znamená stupeň regurgitácie. Patológia, ktorá nás zaujíma, samotná progresia mitrálnej chlopne, je spravidla sprevádzaná nevýznamným stupňom tohto návratu, čo zase prakticky vylučuje možnosť vzniku závažných srdcových abnormalít a je určovaná štátom v rámci normálnych limitov. Zatiaľ nie je vylúčená možnosť, pri ktorej je spätný tok krvi dostatočne veľký v objemoch, čo určuje potrebu jeho korekcie, čo môže zahŕňať aj možný chirurgický zákrok na tento účel..

Pokiaľ ide o frekvenciu vývoja takej patológie, ako je prolaps mitrálnej chlopne (MVP), sú k dispozícii nasledujúce údaje. Takže s vekom je zaznamenaná zvýšená frekvencia. Prevládajúca detekcia MVP sa vyskytuje vo veku pacientov od 7 do 15 rokov. Prolaps mitrálnej chlopne u detí do 10 rokov je zaznamenaný s takmer rovnakou frekvenciou z hľadiska pohlavia, zatiaľ čo u detí po 10 rokoch je MVP častejšie diagnostikovaná u dievčat - v tomto prípade je stanovený pomer 2: 1.

Prolaps mitrálnej chlopne u dojčiat je mimoriadne zriedkavý. Relevantné sú vysoké hodnoty výskytu MVP s jednou alebo druhou patológiou srdcového typu u detí s dedičným ochorením spojivového tkaniva - v tomto prípade sa zistí približne u 10–23% pacientov.

Pokiaľ ide o dospelú populáciu, tu sa výskyt MVP určuje v priemere na 5 až 10%. Najčastejšie sú touto patológiou postihnuté ženy (do 75%), maximálny výskyt je vek od 35 do 40 rokov.

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytovať v primárnej alebo sekundárnej forme. Prolaps primárnej mitrálnej chlopne je hlavným prejavom patológie, budeme to považovať za hlavnú časť nášho článku. Pokiaľ ide o druhú formu, a to je prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne, potom je v tomto prípade relevantná patológia, ktorá nastane, keď má pacient ďalšie ochorenie, čo sa stalo základom pre jeho výskyt. Sekundárny prolaps sa teda vyvíja na pozadí kardiomyopatie, koronárneho srdcového ochorenia, dysfunkcie papilárneho svalu, infarktu myokardu alebo kalcifikácie mitrálneho krúžku, ako aj systémového lupus erythematodes a kongestívneho zlyhania srdca..

Primárna forma prolapsu sa nielen nepovažuje za hrubú patológiu súvisiacu so srdcom, ale často sa vôbec nepovažuje za patológiu. Avšak mykotické zmeny vyvolané prolapsom mitrálnej chlopne, sprevádzané v niektorých prípadoch veľmi výraznými formami srdcových porúch, nemôžu opustiť MVP bez náležitej pozornosti, a to tak z hľadiska terapeutických, ako aj prognostických..

Prolaps mitrálnej chlopne: príčiny

MVP je väčšinou vrodená a nie nebezpečná (primárna), čo sme už zistili, ako aj výsledok relevantnosti iných patológií u pacienta. Príčiny MVP sú v zásade spôsobené skutočnosťou, že štrukturálna porucha, pri ktorej je táto patológia relevantná, je vrodená a tiež by sa malo oslabiť spojivové tkanivo, ktoré tvorí základ srdcových chlopní..

Prvé porušenie má prevažne dedičný charakter výskytu a existuje u dieťaťa už v čase jeho narodenia. Pokiaľ ide o slabosť spojivového tkaniva, má to hlavne podobnú (vrodenú) povahu výskytu. Zvláštnosťou PMC je v tomto prípade to, že v dôsledku slabosti spojivového tkaniva dochádza k ľahšiemu napínaniu chlopní ventilov, zatiaľ čo akordy musia byť predĺžené. V dôsledku tohto obrazu procesov je uzavretie ventilu, keď krv vyvíja zodpovedajúci tlak, sprevádzané vyčnievaním ventilov a ich voľným uzavretím..

V drvivej väčšine prípadov vrodenej MVP je jej priebeh celkom priaznivý, nie je sprevádzaný zvláštnymi príznakmi a nevyžaduje si serióznu liečbu. Preto v tomto uskutočnení je prolaps vhodnejší na určenie ako syndróm alebo charakteristická vlastnosť tela, skôr ako patológia alebo choroba.

Pokiaľ ide o sekundárny prolaps, vyvíja sa zriedka a určité choroby slúžia ako „pomoc“ pri jeho vývoji, čo nám umožňuje jeho definíciu ako získaného prolapsu. Choroby, ktoré sú v tomto prípade relevantné, porušujú štruktúru akordov, švov alebo papilárnych svalov a my sa v nich budeme zdržiavať v trochu podrobnejšej verzii:

 • IHD, infarkt myokardu. Vývoj MVP počas infarktu myokardu alebo koronárnej artérie sa vyskytuje u starších ľudí, príčinou je skutočné narušenie krvného zásobovania, najmä papilárnych svalov, alebo to je spôsobené prasknutím akordov, vďaka čomu je zabezpečená regulácia chlopne. Detekcia prolapsu v tomto prípade spravidla nastáva na základe výskytu u pacientov so silnou bolesťou v oblasti srdca, čo je tiež kombinované so slabosťou a so objavením sa dýchavičnosti..
 • Reuma. Výskyt prolapsu založeného na reumatických srdcových chorobách (reumatických srdcových chorobách) je dôležitý najmä u detí, najmä sa vyvíja v dôsledku zápalového procesu, ktorý ovplyvňuje spojivové tkanivo, toto tkanivo je zase základom chordových a chlopňových klapiek. Väčšinou, kým dieťa nemá MVP, rozvíja sa šarlach alebo tonzilída, potom (asi o dva týždne neskôr) sa prejaví atak reumatizmu (pri ktorom sa patologické stavy prejavujú vo forme stuhnutosti kĺbov, bolesti v nich, zápalu atď.).
 • Poranenia hrudníka. MVP v pozadí tohto účinku sa vysvetľuje skutočnosťou, že je sprevádzaná prasknutím akordov. To zase určuje nepriaznivý priebeh patológie, ktorú zvažujeme, čo je zvlášť dôležité, keď sa ignoruje liečba podľa potreby.

Prolaps primárnej mitrálnej chlopne: príznaky

Tento variant prolapsu u pacientov nastáva od narodenia. Jeho zvláštnosťou je skutočnosť, že sa môže často kombinovať s poruchou známou mnohým čitateľom, ako je vegetatívno-vaskulárna dystónia (alebo skrátene VVD). Všetky tie príznaky kolapsu mitrálnej chlopne, ktoré môže pacient zažiť, sú vysvetlené presne jeho prejavmi, sú však hlavne pripisované prolapsu..

Po prvé, pacienti pociťujú bolesť v srdci a na hrudníku. Bolesť v hrudnej kosti s MVP je funkčná, to znamená, že nejde o známky akýchkoľvek abnormalít v srdci, a preto je spôsobená narušením centrálneho nervového systému. Často sa vyskytuje bolesť v srdci na pozadí emočného nadmerného zaťaženia alebo stresu, v niektorých prípadoch prejav bolesti v pokoji.

Povaha prejavu bolesti je bolesť alebo brnenie, trvanie prejavu je od niekoľkých sekúnd / minút do niekoľkých dní. Pri určovaní faktora, ktorý bolesť vyvolala, je dôležité vziať do úvahy, že bolesť pri prolape mitrálnej chlopne v uvažovanej oblasti nie je sprevádzaná závratmi, dýchavičnosťou a zvýšenou bolesťou počas fyzickej námahy. Aj v tomto prípade nenastanú podmienky pred blednutím. Inak, s významom uvedených symptómov, ktoré nezodpovedajú MVP, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom - iba on môže spoľahlivo určiť povahu patologického stavu, určiť, či ide o „falošný poplach“ alebo naznačuje vážne narušenie činnosti srdca a prítomnosť závažných chorôb. priamo súvisí s touto bolesťou.

Nasledujúce príznaky, ktoré sú relevantné pre VVD a v skutočnosti pre prolaps mitrálnej chlopne, „potápajú“ srdce, „prerušujú“ jeho činnosť a zvyšujú srdcový rytmus. Vyššie uvedené pocity, podobne ako vyššie uvedené príznaky, nie sú prejavmi žiadnej patológie v práci srdca, ale iba naznačujú zvýšenú aktivitu centrálneho nervového systému. Tiež si uvedomujeme, že v tomto prípade sú povolené rôzne možnosti narušenia srdcového rytmu, ako aj kondukcie, a to najmä komorový a predsieňový extrasystol, fibrilácia predsiení, supraventrikulárna paroxyzmálna tachykardia a komorová tachykardia, atrioventrikulárny blok a predsieňový blok.

Napriek tomu, ako v predchádzajúcom prípade, podľa týchto štátov existujú aj určité odchýlky. Týka sa to najmä skutočnosti, že rýchly srdcový rytmus počas prolaps mitrálnej chlopne a tieto prejavy, ktoré sa líšia od stabilného fungovania srdca, nie sú prejavmi žiadneho ohrozujúceho stavu, ak sa objavia náhle a zmiznú presne rovnakým spôsobom bez toho, aby boli kombinované s závrat alebo strata vedomia.

Je potrebné poznamenať, že mdloby sú extrémne zriedkavým príznakom prolapsu mitrálnej chlopne. Jeho hlavným dôvodom je v tomto prípade stav, v ktorom je osoba, alebo emócie, ktoré prežíva. Zvyky tejto povahy prechádzajú dosť rýchlo, stačí zmeniť podmienky, ktoré ich vyprovokujú (priviesť človeka k pocitom, poskytnúť mu prístup na čerstvý vzduch, atď.).

Ďalšie príznaky sú tiež charakteristické pre VVD, ako je zvýšenie teploty (na subfebrilné čísla, t. J. V rozmedzí 37 - 37,5 stupňov), bolesť brucha, bolesti hlavy, dýchavičnosť, pocit nespokojnosti s vdychovaním, zvýšená únava a celková slabosť. Pacienti tiež netolerujú fyzickú aktivitu. Podobne ako v drvivom počte pacientov s diagnózou VSD, ktorí sa ich týkajú, s MVP majú aj meteopatiu, preto počasie často určuje ich pohodu (presnejšie jej zmeny).

Psychopatologické zmeny, pri ktorých sa zaznamenala kombinácia osobnosti a afektívnych foriem porúch, sa na obrázku prolaps mitrálnej chlopne považujú za osobitné prejavy. Afektívne poruchy sa najčastejšie prejavujú vo forme depresívnych stavov, v ktorých prevláda hypochondria (obsedantná forma úzkosti vo vzťahu k vlastnému zdraviu, proti ktorej sa môže vyvinúť vážny stres, keď pacient nedokáže normálne fungovať) a asténia (zvýšená únava, strata alebo oslabenie schopnosti tak urobiť). psychický a fyzický stres). Čo sa týka porúch osobnosti, môžu spočívať vo prejavoch hysteroidov alebo citlivých čŕt, ktoré v niektorých prípadoch vedú k rozvoju psychopatií (patológie prírody, prejavujúce sa vo forme neadekvátneho rozvoja voličných a emocionálnych čŕt, proti ktorým je proces adaptácie človeka na podmienky, ktoré ho obklopujú) komplikovaný. ) alebo na zvýraznenie osobnosti (príliš výrazná forma prejavu určitých znakov osobnosti).

Okrem týchto funkcií môžu pacienti prejavovať aj niektoré zmeny spojené s kožou, funkciami vnútorných orgánov a pohybového aparátu..

Pacienti s MVP majú často tiež určité podobnosti v zložení tela. Charakteristické znaky v tomto prípade sú tenké a dlhé končatiny, pretiahnutá tvár, vysoký rast, výrazná zvýšená forma kĺbovej aktivity atď..

Vzhľadom na zvláštnosť, že spojivové tkanivo sa nachádza v šliach, svaloch a koži, môže jeho skutočná porucha spôsobiť zhoršenie zrakovej ostrosti u pacienta, viesť k rozvoju strabizmu a tiež vyvolať ďalšie typy zmien, ktoré budú tiež kombinované s patológiou, ktorú zvažujeme..

Prolaps sekundárnej mitrálnej chlopne: príznaky

Získa sa sekundárny prolaps, ako sme už predtým uvažovali, vyskytuje sa na pozadí prenosu určitých chorôb pacientom, ako aj následkom poranenia hrudníka..

Ak sa MVP zistí potom, ako má pacient šarlach, bolesť hrdla alebo akútny atak reumatickej horúčky (so sprievodným opuchom, bolesťou a začervenaním veľkých kĺbov), zvažuje sa pravdepodobnosť vzniku reumatických komplikácií, čo následne určuje reumatické srdcové choroby. Toto je sprevádzané symptómami vo forme zvýšenej únavy, závratov, búšenia srdca, dýchavičnosti (objavuje sa po štandardnom druhu fyzickej námahy). V tomto prípade sa liečba pacientov vykonáva v nemocnici. Vzhľadom na to, že zápal srdcových chlopní sa vyskytuje na pozadí účinkov streptokoka, je liečba založená na užívaní antibiotík penicilínu a ďalších skupín. Okrem toho je určený liečebný režim zodpovedajúci stavu pacienta.

S vývojom výraznej formy nedostatočnosti chlopne, pri ktorej liečba drogami nepomáha, sa vykonáva operácia výmeny chlopne (protetika)..

V prípade MVP na pozadí koronárnej srdcovej choroby, ktorá je obzvlášť dôležitá pre starších ľudí, sa porušenie považuje za nízku úroveň dodávky krvi do papilárnych svalov, ku ktorej dochádza, keď je postihnuté ochorenie, ktoré je hlavné. Medzi príznaky v tejto situácii patrí výskyt silných záchvatov bolesti, ktoré sú sústredené v srdci (môžu sa eliminovať užívaním nitroglycerínu), objavuje sa aj dýchavičnosť (predchádza mu menšie zaťaženie) a predtým uvedené formy srdcových abnormalít („blednutie“, „prerušenia“). " atď.).

Ak vzniku prolapsu predchádza prenos pacienta na oblasť hrudníka, potom, ako sme už uviedli, to môže tiež vyplývať z prasknutia papilárnych svalov alebo akordov. Opäť platí, že príznaky sú relevantné vo forme „prerušenia“ v práci rôznych typov srdca, dýchavičnosti a slabosti. Nie je vylúčená možnosť kašľa, pri ktorej má pacient ružové spenené spútum, ktoré si nevyhnutne vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, inak môže byť výsledok tohto stavu fatálny..

Prolaps mitrálnej chlopne: komplikácie

Pôvodne sme poznamenali, že prolaps mitrálnej chlopne sa všeobecne vyznačuje priaznivým priebehom, v ktorom sú vážne komplikácie mimoriadne zriedkavé. Nie je však potrebné ich vylúčiť, a medzi nimi sa zaznamenávajú najmä tieto patológie: mitrálna nedostatočnosť (akútna alebo chronická forma), tromboembolizmus, bakteriálna endokarditída, arytmie (život ohrozujúce), náhla smrť..

Mitrálna nedostatočnosť sa vyvíja na pozadí oddeľovania vlákien šľachy od chlopní chlopní, čo v tomto prípade určuje syndróm tzv. Visiaceho ventilu. U detí sa táto patológia vyvíja veľmi zriedka. Hlavným dôvodom jej výskytu je poškodenie hrudníka v kombinácii s degeneráciou akordov. Klinika prejavov je v tomto prípade obmedzená na náhly vývoj pľúcneho edému. Orthopnea sa vyvíja u pacientov (čo určuje dýchavičnosť v jeho verzii, v ktorej pacient potrebuje zaujať polohu na sedenie v dôsledku jeho posilnenia v horizontálnej polohe), v pľúcach sa objaví stagnujúci pískot, dýchanie začne bublať. Pokiaľ ide o chronický variant prejavu tejto patológie, pôsobí ako fenomén závislý od veku a vyvíja sa po prekonaní vekovej hranice 40 rokov u pacientov. Mitrálna insuficiencia v 60% prípadov u dospelých sa vyvíja v dôsledku prolapsu, hlavne zadnej špičky. Povaha prejavov je veľmi výrazná, vyskytujú sa sťažnosti na výskyt dýchavičnosti počas námahy, je potrebné obmedziť fyzickú výkonnosť ako celok, relevantnosť má aj slabosť a oneskorenie z hľadiska fyzického rozvoja. Použitie ultrazvuku môže spoľahlivo určiť stupeň tohto typu nedostatočnosti a ako metóda jeho eliminácie sa zameriava hlavne na chirurgický zákrok na srdci (protetika mitrálnej chlopne)..

Pokiaľ ide o arytmie z hľadiska komplikácií MVP, v tomto prípade môžu mať veľmi výrazný charakter prejavov, sprievodnými symptómami sú prerušenia činnosti srdca, slabosť, závraty a niekedy aj krátkodobé mdloby..

Mimoriadne závažnou formou komplikácií MVP je infekčná endokarditída, s vekom sa frekvencia jej vývoja u pacientov zvyšuje. Prítomnosť bakterémie spôsobuje, že sa patogén usadí na hrboloch, ktoré prešli zmenami, v dôsledku čoho sa klasická verzia zápalového procesu následne vyvinie, keď sa v ňom vytvorí bakteriálna vegetácia. Na pozadí infekčnej endokarditídy sa vyvíja závažná forma mitrálnej nedostatočnosti, zvyšuje sa tiež riziko rozvoja tromboembólie do mozgových ciev a často sa vyskytuje zapojenie do procesu myokardu, čo tiež vedie k rozvoju dysfunkcie ľavej komory. Medzi hlavné príznaky spojené s infekčnou endokarditídou patrí výrazný prejav slabosti, horúčka, búšenie srdca, žltkastosť kože a zníženie tlaku. Táto komplikácia MVP sa často vyvíja na pozadí predchádzajúcej implementácie určitých stomatologických výkonov (výplne, protézy, extrakcia zubov atď.) Alebo iného typu chirurgického zákroku. Liečba je v nemocnici povinná.

Čo sa týka náhleho úmrtia, frekvencia jeho výskytu v MVP je určená vplyvom mnohých faktorov, medzi ktorými sú hlavné sprievodná mitrálna nedostatočnosť, komorová arytmia, elektrická nestabilita, relevantná pre myokard atď. Vo všeobecnosti náhla smrť určuje nízke riziko, ak pacienti nemajú patológiu vo forme mitrálnej regurgitácie (v tomto prípade je pomer určený ukazovateľmi v rámci preskúmania výsledkov za rok 2 až 10 000), zatiaľ čo jej relevantnosť zvyšuje toto riziko o 50 -100 krát.

diagnóza

K detekcii MVP dochádza často náhodou av každom veku, ktorý, ako už bolo uvedené, je sprevádzaný ultrazvukom srdca. Táto metóda je najúčinnejšia v diagnostike prolapsu mitrálnej chlopne, pretože vďaka jeho aplikácii je stanovená možnosť izolovania určitého stupňa prolapsu v kombinácii s objemom regurgitácie spojeným s patológiou..

 • Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa určuje pre pacienta význam variantu jej prejavu v takej možnosti, že vydutie hrudiek je zanedbateľné (do 5 milimetrov)..
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa určuje relevantnosť vydutia ventilov v rámci nie viac ako 9 milimetrov..
 • Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3 naznačuje opuch ventilov od 10 milimetrov alebo viac.

Je potrebné poznamenať, že stupeň regurgitácie sa pri uvedenej možnosti rozdelenia patológie na stupne nezohľadňuje, vďaka čomu tieto stupne teraz nie sú základom pre následné stanovenie prognózy pre pacienta, a teda pre vymenovanie liečby. Stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne sa teda určuje na základe regurgitácie, ktorá sa počas ultrazvuku zobrazuje v najväčšej miere..

Ako ďalšie diagnostické opatrenia na určenie vlastností srdca sa môže predpísať postup EKG, ako aj držiak EKG. Vďaka EKG je možné študovať zmeny týkajúce sa činnosti srdca na základe účinku prolaps mitrálnej chlopne, zatiaľ čo Holterovo EKG umožňuje registráciu údajov relevantných pre prácu srdca do 24 hodín. Vrodená forma prolapsu prevažne nezasahuje do činnosti srdca, preto nie sú potrebné žiadne ďalšie diagnostické opatrenia kvôli praktickému nedostatku identifikácie akýchkoľvek odchýlok v nich..

liečba

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne nie je často potrebná pre pacientov. Jeho dôležitosť sa zvažuje v situáciách, keď je výrazne narušený srdcový rytmus, ako aj pri bolestiach srdca. Význam závažných foriem neurotických porúch v kombinácii s MVP si môže vyžadovať použitie trankvilizérov, metódy relaxácie svalov a auto-tréning sa posudzujú osobitne..

Dôraz sa kladie aj na potrebu zmien životného štýlu (prispôsobenie času režimu práce / odpočinku, odstránenie preťaženia a preťaženia (emocionálne, fyzické), ako aj intoxikácia v rámci výrobných a životných podmienok). Odporúčajú sa kúpeľné a klimatické kúpele, masáže, akupunktúra a ošetrenie vodou. Astenické poruchy určujú potrebu multivitamínov. Hyperventilačný syndróm možno eliminovať špeciálnymi dýchacími cvičeniami. Systematická návšteva u lekára je tiež nevyhnutná z dôvodu možného progresie s vekom MVP a rozvoja závažných foriem komplikácií proti nemu..

V rámci definovania opatrení na farmakoterapiu sa zameriavajú na liečbu VVD, psychoterapiu, prevenciu rozvoja myokardiálnej neurodystrofie u pacienta a na prevenciu antibakteriálnej škály na zabránenie vzniku komplikácií vo forme infekčnej endokarditídy. Rast chirurgických zmien srdca, ako aj výrazná deformácia chlopní určujú potrebu chirurgického zákroku..

Ak sa objavia príznaky, ktoré môžu naznačovať prolaps mitrálnej chlopne, musíte sa obrátiť na kardiológa, možno budete potrebovať konzultáciu a liečbu s reumatológom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rakovina prsníka - príčiny a klinické príznakyLiečba rakoviny prsníka v Nemecku spočíva v riešení tohto problému na štátnej úrovni značným financovaním výskumných projektov v tejto oblasti.
Lumbosakrálna osteochondróza je chronická patológia sprevádzaná postupným ničením stavcov a medzistavcových platničiek. Pri absencii lekárskeho zásahu choroba postupuje rýchlo, môže spôsobiť zdravotné postihnutie, viesť k zdravotnému postihnutiu.
Fyzioterapia na osteochondrózu je súčasťou hlavného liečebného komplexu, zvyšuje účinnosť používaných liekov av niektorých prípadoch umožňuje znížiť ich dávkovanie.Patologický proces sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek z chrbtice (krčka, hrudník alebo bedro).