loader

Hlavná

Žalúdok

Výčnelok krčnej chrbtice

Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže. V tomto prípade je vnútornou časťou disku želatínové jadro, nepresahuje vláknitý kruh a neporušuje ho..

Výčnelok krčka maternice. príčiny

Prítomnosť tohto ochorenia sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najväčšie nebezpečenstvo však predstavuje vyčnievanie krčnej chrbtice. Pretože hlavné krvné cievy, tepny, nervové vlákna a cesty sú sústredené v krku, nachádzajú sa tu aj priedušnice, krčka miecha a pažerák..

Ak sa výčnelok medzistavcových platničiek krčnej chrbtice vyvinie na prietrž, objaví sa štípanie, ako aj stagnácia, narušenie krvného obehu, problémy s citlivosťou.

Je dôležité si uvedomiť, že mozog sa nachádza v tesnej blízkosti, preto sa v prípade kýly vyvíja výživa nervových buniek. Z toho môžeme vyvodiť záver, že včasná diagnóza je dôležitá. A tiež následná liečba v tejto fáze bude mať priaznivý vplyv na zdravie a vedie k liečbe chrbtice.

Výčnelok krčných stavcov, rovnako ako akýkoľvek iný, nie je nezávislou formou choroby. Výčnelok disku (15 s1) krčnej chrbtice sa vždy vytvára v dôsledku degeneratívnych-dystrofických procesov, ktoré sú charakteristické pre stavce a medzistavcové platničky. V tomto prípade dochádza k deplécii chrupavkového spojivového tkaniva. Osteochondróza je hlavné ochorenie, ktoré môže viesť k objaveniu deštrukčných procesov, ako aj k tvorbe výbežkov..

Existujú tiež časté prípady, keď sa príčinou vyčnievania krčnej chrbtice stali vrodené deformácie a tiež sa získali napríklad skolióza, lordóza alebo kyphosis. Často s diagnózou vyčnievania na pozadí osteoporózy, keď dochádza k zriedkavému pôsobeniu kostného tkaniva stavcov v dôsledku zranení, nádorov primárneho alebo metastatického, zhubného alebo benígneho..

Výčnelok v krčnej chrbtici má predispozičné faktory. Medzi hlavné patria:

 • Podvýživa, zlá strava;
 • Oslabená imunita;
 • Zaťažený dedičnosťou;
 • Nadmerné preťaženie, prepätie, fyzická aktivita;
 • Nedostatok cvičenia, sedavý spôsob života;
 • podchladenie;
 • Byť v anatomicky nesprávnej polohe, nepohodlnej polohe tela.

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Krčka chrbtice pozostáva zo 7 stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky. Vzhľadom k tomu, že krk reguluje rotáciu hlavy, chrbtový stĺp má svoje anatomické vlastnosti. Medzi hlavné patria: krehkejšie stavce, hojnosť chrupavkových medzistavcových tkanív, zvýšená pohyblivosť, flexibilita chrbtice a celková nestabilita oddelenia. Krčková oblasť je tiež vystavená veľkému zaťaženiu v dôsledku mobility a vykonávania konštantných pohybov. Keď sa chrbtice opotrebujú, vytvárajú sa výčnelky, ktoré spôsobujú kompresiu chrbtového mozgu, ako aj jeho koreňov. Ak hovoríme o príznakoch vyčnievania krčnej chrbtice, je dôležité vziať do úvahy anatomickú štruktúru krčnej chrbtice, napríklad:

 • Nedostatok diskov v prvom a druhom stavci;
 • Veľká v porovnaní s ostatnými oddeleniami, výška krčných stavcov;
 • Anatomická heterogenita štruktúry stavcov;
 • Schopnosť vykonávať pohyby s veľkou amplitúdou kmitania;
 • Nútenie udržiavať hlavu v správnej polohe;
 • Úzky miechový kanál;
 • Prítomnosť fyziologického ohybu v prednej časti krku - lordóza;

To všetko naznačuje, že aj v prípade minimálneho posunutia disku najmenej o 1 mm to bude mať za následok prejavy klinických príznakov a zhoršené fungovanie chrbtice. Výčnelok príznakov krčnej chrbtice:

 • Lokálne chronické pretrvávajúce bolesti v krku;
 • Vyžarovanie bolesti v ramene, horných končatinách, lopatkách;
 • Svalová slabosť v lakťoch, krku a pažiach;
 • Brnenie, bolesť, pálenie a znecitlivenie v ruke;
 • Vyžarujúca bolesť hlavy, týl;
 • Cervicago alebo cervikalgia;
 • Porušenie pohyblivosti krčnej chrbtice, strata flexibility;
 • Kolísanie krvného tlaku;
 • Poruchy spánku;
 • Znížená citlivosť ramenného pletenca, znížená aktivita horných končatín;
 • Vzhľad kožnej parastézie - nepríjemné kožné pocity v krku;
 • Únava, slza a podráždenosť.

Diagnóza vyčnievania krčnej chrbtice

Najviac informatívne pre diagnostické vyšetrenie je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, tzv. MRI. Toto je bezpečná metóda, ktorá vám umožní určiť veľkosť výčnelku, šírku kanálika chrbtice a zistiť závažnosť zápalových zmien. Často predpísaná CT - počítačová tomografia.

Výčnelok liečby krčných stavcov.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice by mala byť komplexná, zdĺhavá a konzistentná. Po prvé, špecialisti sa uchyľujú k konzervatívnym metódam liečby, medzi ktoré patria:

 • Liečba drogami;
 • Fyzioterapeutický komplex procedúr;
 • masáže;
 • Fyzioterapeutické cvičenia, zdravotná gymnastika;
 • Manuálna terapia;
 • Reflexológia - akupunktúra.

Liečba krčka maternice pomocou masáže a manuálna terapia sú vysoko účinnými prostriedkami v boji proti tejto chorobe. Tento typ postupu by sa však nemal používať v čase exacerbácie choroby. V čase exacerbácií sa susedné zóny masírujú. Napríklad hrudník, horné končatiny, ramenný opasok. Keď je exacerbácia potlačená, špecialista pokračuje do krčnej chrbtice. Procedúra sa vykonáva sedením alebo ležaním na jednej strane. Ak vyčnieva z krčných diskov, liečba zahŕňa niekoľko sedení, každý masážny prvok by mal trvať najmenej päť minút, v budúcnosti by sa mal tento čas predĺžiť.

Masáž a manuálna terapia sú zamerané na zvýšenie krvného obehu, zlepšenie prietoku krvi do vnútorných orgánov, svalov a kostí.

Masáže tiež vedú k zvýšenej pohyblivosti chrbtice, pružnosti. Svalový korzet získa potrebný tón, vytrvalosť pre rôzne druhy záťaže. Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou masážnych účinkov vedie k zvýšeniu výživy svalových tkanív, k zvýšeniu citlivosti a k ​​celkovému zlepšeniu tela..

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Súbor wellness cvičení a liečebných cvičení je pravdepodobne najspoľahlivejším prostriedkom v boji proti protruii. Vyčnievanie cervikálnych chrbtových cvičení zahŕňa posilnenie svalov, zvýšenie ich schopnosti odolať stresu, zaťaženia, zvýšenie tónu svalov krku. Zameriavajú sa tiež na zvýšenie pružnosti oddelenia, pružnosti a mobility krčných stavcov. Gymnastika má priaznivý vplyv na liečbu svoriek, zmierňuje opuchy a zvyšuje prietok krvi v krku. Je dôležité si uvedomiť, že hygiena cvičenia je nevyhnutná. V prípade, že vám cvičenie spôsobí pocit nepohodlia, bolesti, stojí za to zastaviť sedenie. Celý komplex by mal byť dohodnutý s ošetrujúcim lekárom.

Vyčnievanie liečby krčných stavcov pomocou cvičebnej terapie zahŕňa naklonenie hlavy, otočenie krku rôznymi smermi, prevrátenie hlavy dozadu a upevnenie krku v tejto polohe tiež zvyšuje flexibilitu oddelenia. Nevykonávajte rotačné pohyby príliš intenzívne a náhle, skôr hladké sklony a zákruty.

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice pomocou konzervatívnych metód nie je vždy účinná, z čoho vyplýva potreba chirurgického zákroku. Táto situácia nastáva v situáciách, keď je zaznamenaná progresia výčnelkov. Alternatíva k tomu však našla moderná technológia. Teraz sa používa korekcia laserového výčnelku. Laser pôsobí na tkanivá teplým lúčom, ktorý ich zahreje, vedie k ich zúženiu, v dôsledku čoho sa výstupok zmenšuje a pozoruje sa pozitívny posun v liečbe. Preto je dôležité pamätať na to, že existuje veľa metód na boj proti chorobe, musíte na tom komplexne a systematicky pracovať, výsledok nebude dlho trvať.

Výčnelok disku krčnej chrbtice: typy a vlastnosti liečby

Výčnelok disku krčnej chrbtice je patologický proces, pri ktorom medziobratlová platnička presahuje fyziologickú polohu. Pri tejto chorobe nedochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Ak sa patologický proces lieči predčasne, povedie to k rozvoju medzistavcovej prietrže.

Príčiny patológie

Výčnelok krčnej chrbtice sa vyvíja, keď je vystavený vonkajším provokačným faktorom a výskytu rôznych chorôb v tele. K patologickému procesu dochádza u pacientov s dedičnou predispozíciou.

Ak bol pozorovaný blízky patologický proces u blízkych príbuzných pacienta, potom je ohrozený. Diagnostikujú sa patologické procesy v chrbtici:

Výčnelok krčnej chrbtice sa vyvíja na pozadí chorôb vnútorných orgánov. Pri infekčných procesoch krčnej chrbtice, ktoré sa vyvíjajú na pozadí zhoršeného metabolizmu, sa pozoruje patológia.

Ak človek vedie sedavý životný štýl, je v ohrození. Výskyt krčka maternice je diagnostikovaný u ľudí, ktorí majú zlé držanie tela. Pri nadmernom zaťažení krčnej chrbtice sa pozoruje nástup choroby. U pacientov sa po zraneniach často vyvíja..

Príznaky patologického procesu

Výčnelky krčka maternice sú často asymptomatické. Počas progresie ochorenia sa diagnostikuje výskyt vhodných príznakov. Pacienti sa sťažujú na bolesti v krku. S patológiou pacient nemôže úplne otočiť krk kvôli bolesti. Ochorenie je sprevádzané bolesťami hlavy..

Ak chrbtica vyčnieva, pacient trpí silnou bolesťou v zadnej časti hlavy. Pacienti si sťažujú na znecitlivenie prstov horných končatín. s patológiou sú pozorované nervové korene, ktoré vedú k stmavnutiu očí. Počas obdobia zákrut hlavy sa pozoruje zvýšenie bolestivosti. V priebehu ochorenia je zaznamenaný výskyt slabého zášklbu svalov.

Patologický proces je sprevádzaný nedobrovoľným zášklbom hornej končatiny. S vystupovaním krčka maternice u pacientov dochádza k prudkému poklesu a zvýšeniu krvného tlaku. V priebehu ochorenia sa u pacientov rozvinie tinitus. Osoba na pozadí vyššie uvedených príznakov sa stáva nadmerne podrážditeľná.

Výčnelky krčka maternice sú sprevádzané veľkým počtom príznakov. Ak dôjde k prvému z nich, pacient by mal vyhľadať pomoc odborníka. Pacientovi predpíše vhodnú liečbu iba lekár po primeranej diagnóze.

Diagnostické opatrenia

Ak sa vyskytnú príznaky výčnelkov krčka maternice, pacientovi sa odporúča poradiť sa s lekárom. Špecialista vyšetrí pacienta a zhromaždí sťažnosti, ktoré mu umožnia urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sa odporúča použitie ďalších prístrojových a laboratórnych techník:

 • Krvný test. S jeho pomocou sa určí infekčný proces v tele, ktorý môže spôsobiť chorobu.
 • Magnetická rezonancia. Toto je vizuálna diagnostická metóda, ktorá vám umožní získať presný obraz o patológii. Vzhľadom na bezbolestnosť štúdie sa odporúča takmer všetkým pacientom. Kontraindikáciou pre tomografiu je prítomnosť kovových implantátov v tele. Vďaka použitiu špeciálneho vybavenia je možné obrázky postihnutých oblastí vrstviť po vrstvách. Pomocou diagnostiky sa určuje stav medzistavcových platničiek a okolitých tkanív.
 • Počítačová tomografia. Použitie tejto techniky sa odporúča, ak má pacient kontraindikácie na zobrazovanie magnetickou rezonanciou. Použitie počítačovej tomografie poskytuje schopnosť určiť výstupok krčka maternice.
 • Rentgenografie. Použitím tejto metódy nie je možné určiť výčnelok. Môže sa však použiť na určenie celkového stavu chrbtice.

Pri vyčnievaní krčných diskov sa odporúča komplexná diagnóza. Toto poskytne príležitosť na určenie závažnosti a typu patológie, ako aj na určenie účinnej liečby..

Stupne choroby

Existujú tri stupne vývoja:

 • V chrbtici sa vyskytujú degeneratívne procesy, čo vedie k deštrukcii 70 percent disku. Počas tohto obdobia sa segment disku vyrovná. Pozoruje sa tiež strata elasticity disku. Vláknitá membrána je charakterizovaná výskytom trhlín. S patológiou je na disku pozorovaný postupný nárast rezistencie, čo vedie k pomalému posunu smerom k buničitému jadru. Pacienti sa sťažujú na výskyt bolesti v postihnutej oblasti. Patologický proces je sprevádzaný miernym svalovým kŕčom. Výčnelok krčnej chrbtice môže diagnostikovať výskyt staticko-dynamických porúch..
 • V druhom štádiu ochorenia je pozorovaný výčnelok disku. Ochorenie je sprevádzané posunom v buničitom jadre od stredu k okraju. Na tomto pozadí sú vlákna vláknitého prstenca napnuté. Veľkosť výhřezu je 2 až 3 milimetre. V tomto prípade je diagnostikovaný výskyt ťažkého nepohodlia a silnej bolesti v oblasti poškodenia.

U pacientov je znížená citlivosť. Ochorenie je sprevádzané miernou asymetriou reflexov. Bolesť je intenzívna a vyžaruje do blízkych oblastí. Keď je diagnostikovaný výčnelok krčka maternice, objaví sa svalovo-tonický syndróm. U pacientov sa diagnostikuje stredne závažná motorická aktivita..

Druhy patológie

V súlade so znakmi vyčnievania medzistavcových platničiek sa rozlišuje niekoľko typov patológie. Výčnelok krčnej chrbtice môže byť:

 • Posterolateral. S patológiou vyčnieva disk do strany a súčasne dozadu vzhľadom na chrbticu. Tento typ ochorenia je najbežnejší u pacientov. Keď je možné pozorovať vyčnievanie disku, stláčajú nielen nervové korene, ale aj ďalšie segmenty miechy. Pri absencii fyzického účinku na nervové korene môžu príznaky choroby chýbať.
 • Laterálna. V prípade choroby disk vyčnieva do strany vzhľadom na chrbticu. Pri tomto type výčnelku sú často zapálené miechové korene. Ak novotvary na ne nevyvíjajú tlak, potom príznaky choroby chýbajú.
 • Zadná časť. Vďaka patológii vyčnieva disk pacienta späť, čo vedie k negatívnemu účinku na štruktúru miechy. Patologický proces je sprevádzaný výrazným syndrómom bolesti. Pacienti zhoršili citlivosť a pohyblivosť. Ochorenie niekedy ovplyvňuje funkcie panvových orgánov.
 • Median. V prípade choroby disk vyčnieva smerom do stredu. Ak ochorenie neprogreduje, potom príznaky chýbajú. Keď príde novotvar do miechy, vyskytnú sa závažné komplikácie.

Liečba chorôb

V počiatočných fázach sa cervikálna protrúzna terapia uskutočňuje pomocou konzervatívnych techník. Vysoká úroveň účinnosti sa vyznačuje liekovou terapiou. Ak má pacient syndróm ťažkej bolesti, odporúča sa stanoviť blokádu diklofenaku. Liek sa podáva priamo do postihnutej oblasti. S jeho pomocou je možné eliminovať bolesť a zmierniť zápalový proces..

Liečba vyčnievania krčnej chrbtice sa uskutočňuje pomocou vitamínov B, pomocou ktorých sa obnovuje funkcia nervových zakončení. Na liečbu tohto ochorenia sa odporúča použitie lieku Milgamma, Pyridoxine. Ak má pacient silnú bolesť a svalové kŕče, odporúča sa používať analgetiká. Lieky tejto skupiny majú analgetické, antipyretické a protizápalové účinky..

Ako anestetizovať

Ak je cervikálny región ovplyvnený výčnelkom, odporúča sa používať nesteroidné protizápalové lieky - Ketanov, Ibuprofen, Movalis. Pomocou liekov sa zlepšuje stav medzistavcových platničiek. Pri upínaní svalov na ich uvoľnenie sa pacientovi odporúča užívať svalové relaxancia - tolperisón, baklofen. Pacient by mal užívať lieky, ktoré znižujú zaťaženie postihnutej oblasti a tiež znižujú opuch.

Na odstránenie nepríjemných symptómov patologického procesu sa odporúča používať lieky s lokálnym účinkom, ktoré sa vyrábajú vo forme gélov a mastí. Na patológiu sa odporúča použitie diklofenaku, gelu Fastum, Espol, Viprosalu atď. Lieky sa aplikujú na postihnutú oblasť tenkou vrstvou. Používanie liekov sa odporúča 3 dni po začiatku liečebného cyklu.

Užívanie liekov sa má vykonávať len podľa predpisu lekára, čo vylučuje možnosť vzniku nežiaducich účinkov. Aby sa zvýšila účinnosť liekovej terapie, odporúča sa používať súčasne fyzioterapeutické postupy. S patológiou sa pacientom odporúča masáž, ktorú by mal vykonávať vysoko kvalifikovaný odborník. S jeho pomocou je možné zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti a odstrániť svalové kŕče.

Druhy liečby výčnelkov

V patológii sa pacientom odporúča vákuová a manuálna terapia. Akupunktúra má vysoký účinok. Tento postup zahŕňa inštaláciu špeciálnych ihiel v postihnutej oblasti a ďalšie akupunktúrne body, čo pomáha zlepšovať krvný obeh. V prípade metabolických porúch sa pacientom odporúča hirudoterapia. Táto technika spočíva v inscenovaní pijavíc. Hryzie ľudskou kožou a do krvi vstrekujú špeciálnu látku - hirudín. To vám umožní zlepšiť proces krvného obehu, ako aj metabolizmus..

Pri liečbe pacienta sa lekár riadi určitými pravidlami, ktoré umožňujú dosiahnuť vysoké výsledky. Terapia patológie je zameraná na odstránenie príčiny jej výskytu. Vďaka správne zvolenému liečebnému režimu sa biomechanika chrbtice obnoví. Na vyloženie medzistavcových platničiek sa odporúča trakčná sila. Aby sa eliminovali možné komplikácie, je pacient udržiavaný v určitej dynamike. Pre maximálne zotavenie tela sa vytvárajú špeciálne priaznivé podmienky.

operácie

Ak konzervatívne metódy nie sú dostatočne účinné, pacientovi sa odporúča chirurgický zákrok. Najčastejšie sa pri ochorení uskutoční laminektómia, pri ktorej sa časť nervového tkaniva odstráni nad nervovým koreňom. S patológiou krčnej chrbtice sa pacienti podrobia discektómii, pri ktorej je prietrž úplne odstránená. Pomocou týchto chirurgických techník je zaistená dekompresia nervového koreňa, čo umožňuje ich súčasné vedenie.

Ak sa dá pri odstránení časti disku diagnostikovať nestabilita miechy, uskutoční sa fúzia miechy. Chirurgický zákrok spočíva v kostnej fúzii, ktorá zaisťuje stabilitu poškodeného segmentu. V zriedkavých prípadoch sa počas operácie poškodený disk nahradí umelým. Táto operácia nie je dostatočne účinná, pretože často je potrebné disk opakovane vymieňať.

Liečba výčnelkov vyžaduje použitie rôznych techník. Liečebný režim vyvinie lekár v súlade s typom choroby a závažnosťou patológie.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo rozvoju patologického procesu, pacientovi sa odporúča vykonať jeho prevenciu, ktorá spočíva v implementácii určitých pravidiel. Ak má človek nadváhu, odporúča sa, aby tento problém odstránil. V takom prípade sa odporúča dodržiavať diétu a vykonávať uskutočniteľnú fyzickú aktivitu. Osoba musí neustále upravovať režim práce a odpočinku.

Pri sedavom životnom štýle sa odporúča vykonávať prestávky na vykonávanie fyzických cvičení. Ak ich nie je možné splniť, musíte chodiť po kancelárii. Je prísne zakázané povoliť nadmerné fyzické namáhanie krčnej chrbtice. Aby sa zabránilo rozvoju patologického procesu, poskytuje sa vyvážená strava. Pacient by mal pravidelne jesť zeleninu a ovocie, čo zabezpečí prísun vitamínov a minerálov do tela v dostatočnom množstve.

Vynikajúcou preventívnou metódou sú športy. Ak osoba na to nemá dostatok času, musí každý deň vykonávať ranné cvičenia. Eliminácia patológie sa umožní dodržaním režimu spánku, ktorý by mal trvať najmenej 8 hodín. Na odpočinok sa pacientovi odporúča používať ortopedickú matraci. Odborníci odporúčajú pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu..

Príčiny a liečba výčnelku krčnej chrbtice

Príčiny a rizikové faktory

Výčnelok disku sa zvyčajne vyskytuje na pozadí degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. A najčastejšie je to počiatočné štádium vývoja osteochondrózy. Ak sa choroba nelieči včas, môže sa vytvoriť hernia medziobratlového disku..

Neexistuje jediný dôvod, ktorý spôsobuje vývoj tohto stavu. Určené sú však určité rizikové faktory, ktoré môžu spustiť patologický proces:

 • pokročilý vek (štatistický výčnelok sa vyskytuje hlavne vo veku 55 - 60 rokov);
 • sprievodné ochorenia pohybového ústrojenstva;
 • poranenia krčnej chrbtice;
 • predĺžená nepohyblivosť krčnej chrbtice, ktorá sa často vyskytuje pri sedavej práci;
 • ostré zákruty hlavy;
 • nadváha.

Druhy a stupne

Výčnelok sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice, najčastejšie sú však postihnuté krčné a bedrové oblasti..

Výčnelok krčnej chrbtice v závislosti od umiestnenia výčnelku je:

 • bočné (bočné);
 • medián alebo medián;
 • ventrálne, v ktorom je výstupok lokalizovaný na prednej ploche chrbtice;
 • chrbtová strana, ktorá sa vyznačuje výbežkom na zadnom povrchu smerom k miechovému kanálu.

Podľa charakteru výčnelku existujú:

 • difúzny výstupok s nerovnomerným výstupkom;
 • kruhový, v ktorom je výstupok rovnomerný vo forme kruhového roztiahnutia.

Priebeh choroby je III. Stupňa, ktorý vychádza z výsledkov ďalších výskumných metód:

 • Stupeň I je charakterizovaný zmenou tvaru a štruktúry materiálu disku;
 • pri II. stupni sa objaví výčnelok buničitého jadra, ktorého veľkosť nepresahuje 3 mm;
 • Stupeň III sa prejavuje zväčšením výčnelku o viac ako 5 mm, vláknitý krúžok sa riedi a existuje vysoké riziko prasknutia.

Príznaky a diagnostika

Klinický obraz ochorenia závisí predovšetkým od lokalizácie patologického procesu, ako aj od jeho štádia a závažnosti. Okrem toho príznaky tiež závisia od toho, ktoré štruktúry sú stlačené - miechové nervy (najčastejšie), blízke cievy alebo obsah miechy..

Hlavným príznakom vyčnievania krčka chrbtice je príznak bolesti. Lokalizácia a ožarovanie bolesti závisí od toho, ktoré segmenty sú poškodené. Keď sú postihnuté segmenty C3 - C4, syndróm bolesti je lokalizovaný na zadnej strane krku a týlnej oblasti, často sprevádzaný bolesťou hlavy a závratmi. Zvýšená bolesť sa môže objaviť spolu so znížením krvného tlaku, pocitom „plazivého plazenia sa“ na hlave. Symptómy môžu byť odstránené napríklad pri ventrálnej lokalizácii, môže chýbať bolesť hlavy a závraty, najmä v počiatočnej fáze.

Najčastejšie sa výstupok vyskytuje na úrovni diskov C5, C6 a C7.

Miechové nervy, ktoré opúšťajú tieto segmenty chrbtice, inervujú hornú končatinu, takže príznaky budú lokalizované v tejto oblasti. Ruky sú znecitlivené, znížená citlivosť, parestézia, aktívne pohyby v hornej končatine sa môžu znížiť. Výčnelok krčných kotúčikov C5 - C6 sa najčastejšie prejavuje léziami proximálnej hornej končatiny (ramenný kĺb, predný a zadný povrch ramena)..

Je takmer nemožné urobiť diagnózu iba na základe klinického obrazu. Nezabudnite použiť ďalšie výskumné metódy. Najdôležitejšie je zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ktoré je zamerané predovšetkým na vizualizáciu mäkkých tkanív. Pomocou tejto metódy môžete určiť lokalizáciu výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie okolitých štruktúr.

Liečba a prevencia

Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek krčnej chrbtice závisí predovšetkým od závažnosti ochorenia. V počiatočných fázach, keď je výstupok malý a nekomprimuje blízke štruktúry, je možné sa vyhnúť konzervatívnej liečbe:

 1. Drogová terapia. Zahŕňa lieky, ktoré majú analgetický účinok a zvyšujú mikrocirkuláciu. Medzi anestetiká patria nesteroidné protizápalové lieky, ako sú tablety Nurofen, injekcia Movalis a Dicloberl..
 2. Fyzioterapeutické cvičenia a masáže. Umožňujú posilnenie svalového rámu, uvoľnenie zbytočného namáhania chrbtice a zlepšenie prekrvenia v tejto oblasti. Okrem toho sa používajú na sprievodné ochorenia chrbtice, napríklad na skoliózu.
 3. Manuálne techniky. Pri správnom použití a kvalifikovaným odborníkom je možné úplne odstrániť prolaps disku v počiatočnej fáze.
 4. Fyzioterapia. Používa sa ako doplnková metóda, ktorá umožňuje zvýšiť prísun krvi do chrbtice..

V neskorších štádiách, najmä keď výstupok stláča obsah miechového kanála, je potrebné použiť chirurgický postup. V takýchto prípadoch nie je možné dosiahnuť vyliečenie iba pomocou konzervatívnych metód..

Prevencia choroby spočíva v vylúčení traumatických faktorov, náhlych pohyboch krčnej chrbtice. Dôležitým aspektom nadváhy je jej zníženie. Musíte dodržiavať správnu výživu, vrátane denného tréningu. S pomocou lekárskej gymnastiky, jogy, plávania môžete dosiahnuť správne držanie tela, znížiť zaťaženie chrbtice a posilniť svalový rámec..

Video "Liečba vyčnievania krčnej chrbtice"

Z tohto videa sa dozviete, ako účinne liečiť vyčnievanie krčnej chrbtice..

Liečba výčnelku krčnej chrbtice: príčiny a včasná liečba

V pomerne úzkej krčnej chrbtici nie je len kanál, cez ktorý prechádzajú nervové impulzy, ale aj kanál pre artérie, cez ktoré krv vstupuje do mozgu. Okrem toho sú v ňom žily, ktorými krv prúdi späť do srdca. Preto sú akékoľvek patologické zmeny chrbtice v tejto oblasti mimoriadne nebezpečné a vyžadujú si povinné ošetrenie. Závažné komplikácie môžu spôsobiť cervikálny výčnelok, ktorý je výčnelok za miechou stĺpca medzistavcových platničiek.

Mechanizmus vertebrálneho výčnelku

Úlohou medzistavcových platničiek je absorbovať pohyby stavcov.

Ale z rôznych dôvodov, najmä často kvôli osteochondróze, je výživa diskov narušená, čo vedie k vysychaniu, strate elasticity jadra disku, k narušeniu integrity vláknitého prstenca, ktorý drží jadro disku medzi stavcami..

Proces deformácie pri absencii lekárskeho zákroku postupne spôsobuje bolesť, zvieranie nervov, prolaps disku a v dôsledku toho sa vyvíja medziobratlová hernia.

Príčiny výčnelku krčka maternice

Vývin krčka maternice je často spôsobený:

Nádory chrbtice, nadváha, pravidelné nosenie, tehotenstvo sú tiež faktory, ktoré môžu viesť k vyčnievaniu.

V dôsledku týchto príčin dochádza k nerovnomernému alebo zvýšenému zaťaženiu medzistavcových platničiek, ktoré spolu s nedostatkom vody a živín v jadre disku a jeho vonkajšom obale spôsobuje degeneratívne-dystrofické zmeny.

Dynamika vývinu krčka maternice

Na úplnom začiatku vyčnievania krčnej chrbtice sa medzistavcová platnička stáva menej elastickou a mäkšou. A keďže sa axiálne zaťaženie nemení, stena disku pod tlakom mierne vyčnieva z chrbtice. V tomto prípade je chrbát pri námahe rýchlo unavená, hoci neexistuje žiadna bolesť.

Ďalšie zmeny pokračujú tak v medzistavcových platničkách (narovnávajú sa), ako aj vo vláknitom prstenci okolo diskov (kolagén a elastické vlákna, z ktorých sú zložené) sa uvoľňujú. Vertikálne ataky bolesti spôsobené výčnelkom vláknitého prstenca prechádzajú do náchylnej polohy, keď sa opäť vracia do svojej normálnej polohy..

V ďalšom štádiu sa vo vláknitom tkanive objavia praskliny a vyčnievanie medzistavcových platničiek do miechy môže dosiahnuť tri milimetre, čo vedie k čiastočnej strate. Bolesť v tomto štádiu je lokalizovaná nielen v krčnej oblasti, ale môže vyžarovať aj do iných oblastí - do rúk, nôh, chrbta..

V poslednom štádiu ochorenia dochádza k prolapsu medzistavcových platničiek v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca a vzniku prietrže. Výsledkom je, že miechový kanál sa zužuje, nervové korene sa porušujú. V prípade silne vyčnievajúceho vyčnievania môže dôjsť k stlačeniu tepny prechádzajúcej blízko chrbtice, čo môže spôsobiť mŕtvicu. Bolesť nadobúda stály charakter akútneho žiarenia.

Krčné stavce sú malé, úzke rozmiestnené, medziobratlový priestor je obmedzený, takže aj malý výstupok je zdrojom bolesti a môže spôsobiť komplikácie..

príznaky

Príznaky medzistavcových výčnelkov v krčnej chrbtici sú rôzne. Príznaky počas výčnelku, v závislosti od stupňa výčnelku disku a stlačenia koreňov nervov, sa môžu líšiť v intenzite a povahe prejavu:

Stlačenie miechy v krčnej oblasti vedie k strate schopnosti normálne viesť nervové impulzy zo svalov do mozgu a naopak, čo môže viesť k objaveniu sa symptómov, ktoré sa zdajú nesúvisiace s problémom medzistavcových platničiek v krčnej oblasti:

Exacerbácia bolesti môže spôsobiť predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe pri ťažkom nosení.

Včasné ošetrenie

S výstupkom chrbtice je liečba zameraná na odstránenie nielen príznakov choroby, ale aj príčin, ktoré ich spôsobili. Včasný začiatok komplexnej liečby prispieva k liečbe a normalizácii chrbtice bez chirurgického zákroku.

Liečba výčnelku krčnej chrbtice sa začína zvyškom postihnutých diskov, pre ktoré sa na upevnenie krku používajú špeciálne goliere.

Liečba drogami spočíva v použití:

Gymnastika krčnej chrbtice by sa mala vykonávať opatrne, pretože vykonávanie ohybov, kruhových pohybov hlavy a strií krčnej chrbtice môže poškodiť nervové korene a vytlačiť krvné cievy. Cvičenia na fyzioterapiu je vhodné zvoliť u lekára. Účinný životný štýl, udržiavanie korzetu svalu korku a správne držanie tela pomôže udržať účinok..

Vylúčenie miechy zahŕňa liečbu fyzioterapeutickými metódami - elektroterapia, magnetoterapia, laserová terapia, terapia rázovými vlnami. Tieto postupy nielen zmierňujú bolesť a zápal z krčnej chrbtice, ale tiež normalizujú metabolizmus, ktorý priaznivo ovplyvňuje obnovu tkanív jadra a vláknitého kruhu postihnutého medzistavcového disku..

Masážne a reflexologické metódy, pôsobiace na biologicky aktívne miesta, pomáhajú zmierňovať svalové kŕče, odstraňujú bolesť, bránia priechodom nervových impulzov, zlepšujú prísun krvi a normalizujú výživu tkanív. V dôsledku toho sa metabolické procesy regenerujú na medzistavcových platničkách, čo vedie k obnoveniu funkcií diskov a zníženiu výčnelkov..

Vplyv chiropraktika na postihnutú oblasť chrbtice pomáha odstraňovať bolesť a eliminuje vyčnievanie disku..

Zahrievanie krčnej chrbtice cigárami z paliny (moxoterapia), expozícia vákuovými nádobami (vákuová terapia), ošetrenie horúcimi kameňmi (terapia kameňmi), ošetrenie pijavicami (hirudoterapia) pomáha zmierňovať bolesť, normalizovať krvný obeh, odstraňovať svalové bloky, urýchľovať metabolické procesy v tele. To vám umožní zlepšiť výkon medzistavcových platničiek a obnoviť ich narušené funkcie..

Výčnelky krčnej chrbtice

Čo je výčnelok medzistavcových platničiek?

Môžete si myslieť, že výstupok medzistavcových platničiek je rovnaký ako medzistavcová prietrž, v skutočnosti sú to však mierne odlišné veci. Pri medziobratlovej kýle sa vo vonkajšej membráne disku (vláknitý prstenec) vytvorí puklina. Táto prasklina sa spravidla týka iba malej časti disku. Prostredníctvom tejto trhliny sa časť gélového obsahu disku (jadro buničiny) vytlačí do miechového kanála. Výčnelok medzistavcových platničiek je štádium predchádzajúce prietrži, v ktorom medzistavcové platničky siahajú za priestor, v ktorom je normálny - medzi stavcami.

príčiny

Výčnelok medzistavcovej platničky je spravidla dôsledkom prirodzeného starnutia ľudského tela. V dôsledku degeneratívnych procesov stráca medzistavcové platničky vodu a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, čo vedie k rozvoju osteochondrózy chrbtice. Komplikáciou osteochondrózy je vyčnievanie medzistavcovej platničky, hernia disku, spondylóza a spondylartróza, vývoj sekundárnej vertebrálnej stenózy. Spravidla sa všetky tieto choroby vyvíjajú spoločne a zhoršujú sa navzájom. Preto je prevencia osteochondrózy nevyhnutná pre každú osobu po 40 rokoch alebo skôr, ak je práca spojená so vzpieraním alebo bez pohybu..

Výčnelok medzistavcového disku môže byť skutočným problémom, keď je vydutie disku dostatočne silné, čo spôsobuje zúženie miechového kanála - dutú vertikálnu trubicu v strede chrbtice, v ktorej sú umiestnené miecha a korene miechových nervov, ktoré z nej vychádzajú. Okrem toho, ak sa v chrbtici tvoria osteofyty (spondylóza) a patológia klenutých kĺbov (spondylartróza) na úrovni výčnelkov, môže to tiež spôsobiť zúženie miechového kanála v tejto oblasti. Tento stav sa niekedy nazýva segmentová spinálna stenóza..

Poškodenie medzistavcových platničiek, ako aj nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad u športovcov alebo ľudí, ktorých práca spočíva v zdvíhaní a prenášaní ťažkých predmetov, môže oslabiť medzistavcové platničky a spôsobiť to rôzne problémy. Fajčenie tabaku tiež urýchľuje ničenie medzistavcových platničiek..

príznaky

Výčnelok medzistavcových platničiek je veľmi častý u mladých aj starých ľudí. Keď sa tvar disku zmení, napučí sa v miechovom kanáli, takže môže stlačiť najbližší nerv. Nervová kompresia spôsobuje príznaky v oblastiach, ktoré tento nerv inervuje. Vo všeobecnosti príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky zahŕňajú bolesť, necitlivosť a brnenie.

Veľmi zriedka môže vyčnievanie medzistavcových platničiek pôsobiť na miechu. V takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

Medzi príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici patria:

 • bolesť hlavy;
 • bolesť a stuhnutosť v krku;
 • bolesť ramena;
 • znecitlivenie, brnenie v ramene;
 • bolesť v paži;
 • znecitlivenie, brnenie v ruke;
 • bolesť medzi lopatkami;
 • bolesť pod lopatkou;
 • bolesť v rukách alebo prstoch;
 • znecitlivenie, brnenie v rukách, prsty.

Keď sa miecha stlačí pomocou vyčnievania medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, môžu sa u pacienta vyskytnúť tieto príznaky:

 • slabosť svalov paží, rúk, prstov;
 • mozgovocievna príhoda
 • prolaps rôznych funkcií miechy počas vývoja myelómu
 • kontrakcie

Bolesť pri vyčnievaní medzistavcových platničiek sa môže postupne vyvíjať a zhoršovať, keď sa vykonávajú určité činnosti. Príznaky výčnelku s riadnou liečbou spravidla zmiznú po niekoľkých týždňoch, niekedy mesiacoch.

diagnostika

Diagnóza vyčnievania medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici začína úplnou anamnézou pacienta, zaznamenávaním jeho sťažností a lekárskym vyšetrením. Po vyšetrení a predbežnej diagnóze lekár odporučí pacienta na ďalšie vyšetrenia. Takéto vyšetrenia môžu zahŕňať:

Rentgenografie

Lekár môže navrhnúť röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice. Aj keď rádiografia nedokáže zistiť výčnelok medzistavcových platničiek, röntgenové lúče môžu lekárovi poskytnúť všeobecnú predstavu o stave chrbtice;

Magnetická rezonancia

Najbežnejšou vizuálnou diagnostickou metódou na vyčnievanie medzistavcových platničiek a medzistavcových hernií je MRI. Táto štúdia je bezbolestná a veľmi presná. Štúdia navyše nepoužíva röntgenové žiarenie, ale magnetické žiarenie, ktoré je pre organizmus neškodné. Okrem stavu medzistavcových platničiek môže MRI ukazovať aj stav iných mäkkých tkanív, napríklad ciev a nervov, ako aj miechy;

CT sken

Ak je MRI z nejakého dôvodu ťažké alebo nemožné, lekári predpisujú CT, aby túto štúdiu nahradili. CT sken môže tiež pomôcť diagnostikovať vyčnievanie medzistavcového disku, ale kvalita CT skenov je výrazne nižšia ako kvalita MRI skenov..

liečba

1. Konzervatívne zaobchádzanie

Drvivá väčšina pacientov s vyčnievaním medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici nepotrebuje chirurgické ošetrenie. Zvyčajne po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch od začiatku liečby príznaky u pacientov s vyčnievaním medzistavcovej platničky do krku úplne vymiznú. Metódy nechirurgickej liečby vyčnievania medzistavcovej platničky sú rozmanité a totožné s metódami liečby medzistavcovej prietrže. Tieto metódy zahŕňajú:

 • korekcia polohy;
 • vývoj správneho motorického stereotypu;
 • zmeny životného štýlu (zvýšenie alebo zníženie fyzickej aktivity, chudnutie, odvykanie od fajčenia atď.);
 • vykladanie chrbtovej trakcie;
 • hirudoterapia, akupunktúra;
 • Lekárska masáž;
 • rehabilitácia;
 • užívanie liekov proti bolesti, protizápalových liekov, svalových relaxancií.

Ak sa príznaky počas liečby postupne zhoršujú alebo ak má pacient závažné príznaky neurologického deficitu, lekár môže navrhnúť chirurgický zákrok.

2. Chirurgické ošetrenie

Ak je potrebný chirurgický zákrok na liečenie výčnelku medzistavcovej platničky v krčnej chrbtici, chirurg s najväčšou pravdepodobnosťou vykoná laminektómiu alebo discektómiu. Laminektómia je odstránenie časti kostného tkaniva stavca nad nervovým koreňom a discektómia je odstránenie medzistavcovej prietrže. Obidve operácie sú zamerané na dekompresiu nervového koreňa a môžu sa vykonávať spoločne.

Ak si situácia vyžaduje odstránenie veľkej plochy stavcovej kosti a materiálu diskov, môže to viesť k nestabilite segmentu stavcov. V tomto prípade môže byť potrebná vertebrálna fúzia - operácia, pri ktorej sa kostná fúzia vykonáva bezprostredne nad a pod nestabilným segmentom. V niektorých prípadoch nahradenie vzdialeného disku umelým.

Nezabudnite, že popri obvyklých pooperačných komplikáciách (infekcia, krvná zrazenina atď.) Sa po operácii chrbtice môžu vyskytnúť aj tieto špecifické problémy: poškodenie nervu alebo miechy, únik mozgomiechového moku, tvorba jazvového tkaniva v mieste operácie, ktorá sama osebe môže viesť k stlačeniu nervu. V približne 90% prípadov sa po operácii na rovnakom mieste objaví výčnelok medzistavcovej platničky alebo medzistavcovej prietrže. Okrem toho sú niekedy operácie neúčinné a príznaky, ktoré existujú pred chirurgickým zákrokom, sa zachovajú a dokonca sa po ňom dokonca zhoršia. Preto je potrebné chápať, že chirurgický zákrok by sa mal považovať za poslednú možnosť, keď iné metódy liečby nepreukázali dostatočné výsledky v boji proti symptómom spôsobeným vystupovaním disku alebo s výraznými príznakmi neurologického deficitu (napríklad nedostatočná citlivosť v určitej oblasti, slabosť svalov paží, narušená funkcia). močenie alebo pohyby čriev), keď otáľanie môže viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervového tkaniva. Vo všetkých ostatných prípadoch nie je indikovaná operácia chrbtice. Lekári niekedy predpisujú chirurgickú liečbu príliš rýchlo, a preto, ak si nie ste istí vhodnosťou tohto opatrenia vo vašej situácii, môžete sa obrátiť na iného lekára, aby získal alternatívny názor..

Aké je nebezpečenstvo vyčnievania diskov krčnej chrbtice?

Výčnelok krčnej chrbtice je nebezpečnou chorobou chrbtice. Táto patológia môže predbiehať ktorúkoľvek časť chrbtice, ale najnepríjemnejšie pocity sa vyskytujú, keď sa lokalizácia choroby vyskytuje v krčných stavcoch..

Výčnelok je výčnelok medzistavcových platní za priestorom, kde poskytuje väzbu absorbujúcu náraz medzi dvoma stavcami.

Príznaky vyčnievania krčnej chrbtice

Chrbtica je hlavnou nosnou štruktúrou človeka, akékoľvek zmeny, ktoré negatívne ovplyvňujú pohodu človeka. Najmä vtedy, keď hovoríme o takom závažnom ochorení, ako je vyčnievanie krčnej chrbtice. Medzi najbežnejšie príznaky patológie patrí:

 1. Pravidelne sa vyskytujúce krátkodobé záchvaty akútnej bolesti (s náhlymi pohybmi hlavy alebo s predĺženým pobytom v nepohodlnej polohe);
 2. Syndróm vyžarujúcej bolesti (situácia, keď sa v iných častiach tela pociťujú nepohodlie - paže, čeľuste atď.);
 3. Malý výstupok do krčnej chrbtice;
 4. Znecitlivenie rúk a slabosť svalov predných končatín (vyskytuje sa ako výsledok „zovretia“ deformovateľným diskom nervových zakončení);
 5. Neprimerané záchvaty nevoľnosti a časté bolesti hlavy (nervové dráhy sú narušené nervom, ktoré nevyhnutne ovplyvňuje orgány hlavy a najmä mozog).

Treba tiež poznamenať, že riziková skupina pre toto ochorenie je pomerne široká a postihuje všetkých ľudí vo veku od 20 do 75 rokov..

Príčiny choroby

Tento jav je dôsledkom mnohých negatívnych faktorov, ktorým sú do istej miery vystavení všetci obyvatelia moderných miest. Nasledujúce stavy sa teda považujú za najviac „prispievajúce“ k chorobe:

 1. Dlhá práca na počítači (najmä pri deformácii nesprávneho držania tela);
 2. Dlhodobé vedenie vozidla (v „jazdnej“ polohe je krk v nezdravej polohe a stále napätie);
 3. Dlhodobé pozeranie televíznych pozícií s ohnutým chrbtom (vrátane prípadov opierajúcich sa o chrbát s nízkou tuhosťou - napríklad na zadnej strane pohovky alebo kresla);
 4. Nesprávna voľba matraca a časté držanie tela počas spánku.

Ako vidíte, vyššie uvedený zoznam obsahuje zväčša faktory, ktoré nie je ťažké zanedbať, čo je v modernom svete dosť ťažké. Preto je také dôležité starostlivo liečiť svoje telo a predchádzať ďalšiemu rozvoju choroby.

Mechanizmus patológie (klinický obraz) je nasledujúci:

 1. Difúzny proces v tkanivách susediacich s chrbticou je narušený, čo negatívne ovplyvňuje zásobovanie medzistavcových platní živinami;
 2. Ďalej jadro disku začne rýchlo strácať vodu a podľa toho aj jeho vlastnosti absorbujúce nárazy;
 3. V dôsledku „zvyčajného“ zaťaženia chrbtice v nových podmienkach oslabených medzistavcových platničiek sa začínajú vyvíjať degeneratívne-dystrofické procesy;
 4. Vláknitý krúžok obklopujúci disk stráca svoju elasticitu a stáva sa krehkým;
 5. Vláknité jadro kvôli zvýšenému zaťaženiu začína tlačiť disk za medzistavcový stĺpec.

Posledne menovaný je výčnelok medzistavcových platničiek.

Druhy krčkového výčnelku

Rovnako ako akékoľvek iné ochorenie, vyčnievanie chrbtice nie je rovnomerné, pokiaľ ide o typ a povahu priebehu. K dnešnému dňu sa výčnelok vyznačuje tak princípom lokalizácie patológie (v našom prípade krčnej chrbtice), ako aj smerom premiestnenia diskov. Posledne menované sú dvoch typov:

 • Pravý posun;
 • Posun na ľavej strane;

Smer deštruktívnych zmien hrá kľúčovú úlohu pri symptómoch a celkovom zdravotnom nebezpečenstve. V praxi je pravostranný typ choroby oveľa menej bežný ako ľavostranný.

Okrem toho sa klasifikácia patológie vykonáva v závislosti od stupňa vytesnenia vláknitého kruhu. Podľa tohto kritéria sa teda rozlišujú nasledujúce typy výčnelkov:

 • Ventrálny výčnelok. Najviac „neškodný“ typ choroby, keď zmeny nevedú k tlaku na nervové vlákna. Vzhľadom na asymptomatickú povahu kurzu si vyžaduje dôkladnejšiu diagnostiku.
 • Kruhový výstupok. Vyznačuje sa kruhovou formou deštruktívnych procesov, ktoré ovplyvňujú celý chrbticu. Pri tomto type ochorenia dochádza k vyčnievaniu disku vo všetkých smeroch na kamienok.
 • Predsieňový výčnelok. V tomto prípade k výčnelku dochádza výlučne v smere medziobratlového kanála, kde sú umiestnené korene miechy..
 • Stredný výčnelok; Zmeny sa vyskytujú v samom strede miechového kanála a môžu viesť k akútnej bolesti a vážnym následkom vo veľmi krátkom čase. Faktom je, že pri tomto type výčnelku existuje nebezpečenstvo zovretia nervových ciest a tým vyvolanie paralýzy..
 • Dorsálny výčnelok. Najbežnejší typ patológie. Dystrofické zmeny v tomto prípade nastávajú zo zadnej strany stavcových platničiek a majú smer „vyčnievania“ v smere k spinálnym foramenom..
 • Difúzny výstupok. Líši sa v nerovnomernej zmene polohy disku vo vzťahu k jeho normálnemu stavu; V tomto prípade je výčnelok heterogénny a môže sa líšiť od stavcov k stavcom.

Symptomatická zložka choroby teda priamo závisí od jej typu. V niektorých prípadoch môžu byť prejavy výbežku krčnej chrbtice výrazné a môžu viesť k záchvatom akútnej bolesti alebo k dlhodobým stavom nepohodlia..

U iných môže byť choroba asymptomatická, a preto neovplyvňuje kvalitu ľudského života. Posledne menovaný je najnebezpečnejším prípadom, pretože často vedie k predčasnej diagnostike patológie.

Nebezpečenstvo choroby

Akýkoľvek typ výčnelku je mimoriadne nebezpečná patológia, ktorá sa ťažko identifikuje a spôsobuje vážne ochorenia chrbtice. Najvýraznejším príkladom je medzistavcová prietrž, ktorá sa vyskytuje ako priamy dôsledok a ako ďalší vývoj výčnelkov..

Okrem komplikácií vyčnievania sa rozlišuje aj tzv. Myelopatický syndróm. Ten sa prejavuje akútnymi záchvatmi bolesti, prudkou stratou citlivosti a svalovej slabosti, ktorá môže dosiahnuť dystrofické podmienky..

Pokiaľ ide o krčnú chrbticu, predstavuje tento syndróm najväčšie nebezpečenstvo z toho dôvodu, že štipnutie nervovej dráhy vedie k viacnásobnému zhoršeniu koordinácie pohybu, sluchu a videnia. Možné sú aj závraty a krátkodobá strata vedomia..

Okrem iného je dôležité si všimnúť súvislosť výčnelku s ďalším bežným ochorením - s osteochondrózou. Vypuknutie v priebehu vypuknutia vo väčšine prípadov nastáva na pozadí pokročilej osteochondrózy. Degeneratívne procesy chrbtice, ktoré sú charakterizované, sú práve hlavnou príčinou deštruktívnych zmien v štruktúre orgánu..

Diagnostika a liečba výčnelkov

Výčnelok medzistavcových platničiek, bez ohľadu na lokalizáciu choroby, sa určuje pomocou nasledujúcich diagnostických nástrojov:

 • Magnetická rezonancia;
 • CT sken.

Po overení choroby na základe údajov získaných v dôsledku postupov začnú formulovať všeobecnú liečebnú stratégiu. Medzi jeho hlavné metódy patrí:

 1. Prerušenie fyzickej aktivity, ktorá zdôrazňuje chrbát;
 2. Vyhýbajte sa dlhodobému sedeniu v pozíciách, ktoré spôsobujú nesprávne držanie tela (napríklad sedenie pri počítači alebo ležanie na bruchu);
 3. Komplex fyzioterapeutických cvičení;
 4. Drogová terapia (hlavne pomocou nesteroidných protizápalových liekov);
 5. blokády
 6. Cvičte a používajte špeciálne vybavenie na zlepšenie držania tela.

Inými slovami, klinická liečba nie je obmedzená na symptomatickú terapiu. Naopak, hlavným cieľom účinnej liečby je odstránenie samotnej príčiny choroby. Posledné menované zahŕňa vytvorenie integrovaného prístupu, ktorý účinne kombinuje terapeutické a profylaktické látky. Nižšie budeme analyzovať každú z nich samostatne.

Liečba drogami

Hlavnou skupinou liekov používaných na liečbu výčnelkov sú nesteroidné protizápalové lieky. Najmä posledne menované účinne zmierňujú bolesť a znižujú intenzitu zápalových procesov.

Príkladom drogy tejto skupiny je populárny diklofenak v Rusku. Jeho účinnosť spočíva v tom, že má priamy vplyv na procesy metabolizmu kyseliny arachnidovej, ktoré prispievajú k významnému zníženiu zápalu postihnutej oblasti. Okrem toho má liečivo silné analgetické vlastnosti..

Okrem NSAID hrajú dôležitú úlohu aj rôzne miestne gély a masti. Napríklad Ketoprofen a Ibuprofen.

Na zníženie syndrómu opuchu sa často predpisujú aj diuretiká (Hypotosiad, Furosemide, Ketopofen atď.).

Miorexanty (lieky, ktoré znižujú tonus svalového tkaniva v susedstve chrbtice) tiež hrajú veľkú úlohu v komplexe liekov. Príklady takýchto liečiv: tizanidín, tolperisón, baklofén.

Na efektívne obnovenie procesov dodávania živín do nervových koreňov a podľa toho na zintenzívnenie nervového vedenia sa používajú biogénne stimulanty (plazma, rašelina, gumizol atď.).

Dostatočný prísun vitamínov a minerálov do tela prechádza celým terapeutickým komplexom s vyčnievaním chrbtice. Vitamín, ktorý telo v súčasnosti najviac potrebuje, je vitamín B12. Príklady účinných vitamínovo-minerálnych prípravkov: Milgamma, Thiamine a Nerobion

Ako zaobchádzať s telesnou výchovou? Je to účinný prostriedok na obnovu a posilnenie celého muskuloskeletálneho systému, najmä svalov a väzov. Pozitívny účinok je spôsobený statickým zaťažením svalov krku. Hlavným cieľom gymnastiky je obnoviť pružnosť svalov krku a zlepšiť pohyblivosť krčných stavcov..

Cvičenia by sa mali vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou a pod priamym dohľadom ošetrujúceho lekára..

 • Pacient si ľahne, ohne nohy a natiahne ruky okolo trupu. Ďalej musíte v tejto polohe mierne zdvihnúť bedrový kĺb a na niekoľko sekúnd zmraziť.
 • Pacient stojí na všetkých štyroch, zdvíha a odkladá ľavú nohu a rameno. Vydrží čo najdlhšie. Opakuje to isté s opačnými končatinami..
 • Človek leží na bruchu a v tejto polohe zdvíha celé svoje hornej časti tela (je dôležité sa snažiť neodtrhnúť mu nohy). V hornej časti niekoľko sekúnd zamrzne a vráti sa do pôvodnej polohy..
 • Pacient sa otočí chrbtom a natiahne ruky po tele. Technika popravy spočíva v natiahnutí rúk na bok. Cvičenie by sa malo opakovať niekoľkokrát..
 • Pacient ohýba nohy na kolenách a napína abs svaly, bez prerušenia dýchacieho rytmu;
 • Osoba leží plocho na chrbte a z tejto polohy vykonáva zdvíhanie tela dopredu s krátkodobou fixáciou v koncovom bode..

Komplex cvičebnej terapie teda od vás nevyžaduje vysoké energetické náklady, napriek tomu vám umožní urobiť významný pokrok v boji proti nevoľnosti..

Masáž a manuálna terapia

Tento typ liečby nie je určený na použitie počas období zhoršenia ochorenia a používa sa iba ako doplňujúce opatrenie počas období remisie. Masážne manipulácie by sa mali vykonávať iba v hrudníku, ramene a ramene.

Medzi najúčinnejšie masážne techniky patria:

 1. Hladké pohyby v smere od zadnej časti hlavy po krk;
 2. hojdanie
 3. hladí.

Správne vedený masážny kurz pomôže posilniť svalový rámec a zintenzívniť metabolické procesy v postihnutej oblasti. To všetko pomáha zmierniť bolesť a „vrátiť“ disk na miesto..

fyzioterapia

Ďalším typom liečby bude terapeutická metóda založená na jednoduchých fyzikálnych procesoch. Fyzioterapia sa považuje za účinné terapeutické činidlo a je určená na použitie v ktoromkoľvek štádiu choroby. Účinne zmierňuje opuchy, zmierňuje zápaly a zmierňuje bolesti..

Medzi najbežnejšie používané typy fyzioterapie patria:

 1. elektroforéza;
 2. fonoforézou;
 3. magnetoterapia;
 4. UHF;
 5. Parafínová terapia;
 6. akupunktúra;

Napríklad magnetoterapia je zameraná na zlepšenie prísunu krvi a prietoku lymfy. Počas procedúry sú tkanivá obohatené o užitočné látky a proces samoliečenia tkanív je urýchlený..

Injekčné liečby

S vyčnievaním chrbtice dochádza k zmenám v externe neprístupných oblastiach ľudského tela. Preto sa tieto prostriedky, ktoré prenikajú priamo do postihnutej oblasti, považujú za veľmi efektívne..

Napríklad farmaceutická funkcia vďaka injekcii liekov priamo do deformovaného medzistavcového disku účinne eliminuje záchvaty akútnej bolesti, zmierňuje kŕče a eliminuje opuchy..

Pri akupunktúre (špeciálna metóda ovplyvňovania aktívnych miest ľudského tela) sa uvoľňujú vylisované nervové korene, zlepšujú sa procesy zásobovania krvou a metabolizmus sa normalizuje..

Ďalšou „internou“ metódou bude inovatívna metóda liečby PRP. Posledne menovaná je liečba medzistavcových platní krvnou plazmou. Táto technika aktivuje procesy zásobovania, odstraňuje kŕče a posilňuje svaly obklopujúce kosť..

Naturopatia a tradičná medicína

Okrem klasickej medicíny sa môžu pri liečení vyčnievania krčnej chrbtice použiť aj neštandardné metódy liečby..

Hirudotherapy

Táto metóda alternatívnej medicíny sa používa už v staroveku a spočíva v použití pijavíc na terapeutické účely. Giruda (lekárska pijavice) prispeje k týmto:

 • Odstránenie bolesti a zníženie intoxikácie tela, ktorá je dôsledkom zápalových procesov v chrbtici;
 • Zlepšenie prísunu krvi do postihnutej oblasti;
 • Zníženie zrážania krvi, ktoré v niektorých prípadoch prispieva k zintenzívneniu procesov samoliečenia.

Vákuová terapia

Ďalším „ďalším v rade“ bude masážna metóda na plechovky. Je dôležité stanoviť, že táto masáž sa používa v remisných štádiách choroby.

Vákuová terapia má nasledujúci pozitívny výsledok:

 • Zmiernenie bolesti;
 • Relaxácia a vazodilatácia svalového tkaniva;
 • Aktivácia nervového vedenia;
 • Zlepšenie krvného obehu.

kinesiotape

Ďalšia jedinečná metóda, ktorá sa prejavuje v používaní bežných ľudských pohybov. Čo je Kinesitherapy? pozostáva zo súboru tried špeciálne navrhnutých simulátorov.

Pokiaľ ide o tento druh liečby, treba poznamenať, že sa vyvíja individuálne na základe veľkého počtu faktorov spojených s touto chorobou..

Rozťahovanie chrbtice

Kontroverzná metóda modernej medicíny, ktorá má horúce priaznivcov aj nesmierne odporcov jej použitia. Podstatou tohto ošetrenia je krátkodobé (niekedy dlhodobé) „ťahanie“ záťaže na chrbticu. To eliminuje posunutie jednotlivých stavcov a tónuje celý chrbtový stĺp ako celok.

Kostná infúzia

Ľudový liek testovaný generáciou, ktorý sa stále úspešne používa proti príznakom vyčnievania medzistavcových platničiek. Zloženie je celkom jednoduché: tinktúra z koreňa kostrava a 500 ml. alkohol. Spôsob aplikácie: jedna čajová lyžička do 10 dní. Nástroj účinne zmierňuje záchvaty bolesti a podporuje liečebné procesy..

chirurgia

Chirurgický zákrok sa spravidla vykonáva iba v prípadoch, keď iné metódy nemali účinný účinok. Inými slovami, keď sa výstupok dostal do stavu medzistavcovej prietrže. Prítomnosť tejto látky vyvoláva všetky pochybnosti, aby sa uchýlil k jej chirurgickému odstráneniu.

Užitočné video

Pozrite si video a zistite viac

záver

Je celkom možné vyliečiť výčnelok a zabrániť vážnym podmienkam. Vyššie uvedený článok bol najkompletnejší zoznam nástrojov, ktoré môžete použiť na vašej ceste k zdravej chrbtici..

Ešte raz si urobíme rezerváciu, že žiadna z vyššie uvedených sekcií nie je priamym sprievodcom k činnosti.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

03.03.2018 deti 6 944 zobrazeníAký druh chorobyUmbilická hernia u novorodencov je ochorenie, pri ktorom dochádza k výčnelku v pupočníkovom kruhu. Táto forma choroby je vrodená a získaná..
Xiphoidný procesToto je najmenšia a najnižšia oblasť hrudnej kosti. Pri narodení je to tenká, približne trojuholníková oblasť chrupavky, ktorá pomaly osifikuje a fúzuje s telom hrudnej kosti.
Profesor, doktor lekárskych vied, Sergej Mikhailovič Bubnovský dôrazne odporúča pravidelné a správne telesné cvičenie jeho tela v každom veku...Mám veľmi pozitívny prístup k primeranej fyzickej námahe.