loader

Hlavná

Späť

Príznaky a metódy liečby výčnelku v bedrovej oblasti

Bedrový výčnelok je porušením medzistavcových platničiek, ktoré spočíva v vyčnievaní za hrebeň pri súčasnom zachovaní integrity samotného prstenca. Po dlhú dobu sa patológia vyvíja bez charakteristických symptómov a príznaky sa objavia iba pri narušení nervu, s komplikáciami. Kým sa choroba nevyvinie do prietrže, je možné liečenie výčnelkov bedrových diskov ľahko liečiť pomocou konzervatívnych metód..

Čo to je?

S vyčnievaním spodnej časti chrbta dochádza k degeneratívnym procesom, ktoré poškodzujú tkanivo hrebeňa. V tomto stave tkanivo disku presahuje chrbticu. Patológia nie je doplnená prasknutím prstenca, tak ako pri prietrži.

Kvôli rôznym chorobám chrupavky chrbtice strácajú svoju pružnosť a vysychajú. To vedie k zmenšeniu vzdialenosti medzi diskami a potom sa postupne vymažú. Výstupok medzistavcových platničiek bedrovej kosti sa vyznačuje posunutím v akomkoľvek smere v závislosti od zaťaženia. Každé porušenie vedie k chybnej funkcii hrebeňa, sú narušené nervové korene, zapálené a tkanivá napučiavajú. Výsledkom je, že človek pociťuje bolesť a ďalšie príznaky, ktoré s tým súvisia. Bedrová oblasť obsahuje stavce l3, l4 a l5.

Príznaky a príznaky

Prvé príznaky sa môžu objaviť v mladom veku a liečba závisí od nich. Spočiatku sa objaví kríza v bedrovej časti, zatiaľ čo bolesť sa nemusí objaviť alebo môže byť slabá. Po chvíli začne bolesť a slabosť nôh, ktorá sa vyznačuje zovretým nervom. Typickým príznakom vyčnievania bedrovej oblasti je znížená citlivosť slabín, nôh a strata citlivosti v chrbte..

D Výčnelok a znaky sa líšia v závislosti od lézie bedrovej oblasti:

 • Pri porážke diskov L3-L4 a L4-L5 zmizne citlivosť pred stehnom. Možno mierne brnenie a znecitlivenie kolien. Okrem toho pacienti pociťujú bolesť vyžarujúcu na stehno a dolnú časť nohy. Reflexie chodidiel sú znížené.
 • Ak sa objaví výčnelok disku L4-L5, bolesť je vystavená vonkajšej časti dolnej časti nohy a stehna, prípadne nohám a prstom. Objavujú sa poruchy citlivosti.
 • Poškodenie disku L5 S1 je sprevádzané bolesťou a zníženou citlivosťou gluteálnej časti, príznaky sa môžu prejaviť na dolnej časti nohy, stehne. V označenej oblasti citlivosť klesá, v ťažkej fáze vyčnievania, obtiažnosti chôdze.

POZOR! Popísané príznaky nemožno ignorovať, diagnostika je povinná. Bedrová hernia a výčnelok sa dajú určiť pomocou MR, ako aj pomocou iných typov vyšetrení..

príčiny

Hlavnou príčinou bedrovej výčnelku je osteochondróza. Takmer všetci pacienti majú výpadok energie s užitočnými látkami, krvný obeh a metabolické procesy sú narušené. Intenzívne zaťaženie sa stáva provokatérom. Medzi ďalšie dôvody patria:

 • Dedičná predispozícia.
 • Nedostatok činnosti.
 • infekcie.
 • Fyzická práca.
 • Oslabený svalový korzet, zhoršené držanie tela.
 • Hormonálna nerovnováha.
 • Poranenia chrbta.
 • Vek sa mení.
 • Nefunkčná strava.
 • Obezita.

Výstupky disku L4-L5 sa často objavujú u profesionálnych športovcov, ktorí boli predtým zranení..

NA POZNÁMKA! Ak je osoba staršia ako 45 rokov, zvyšuje sa riziko rozvoja bedrového výčnelku v dôsledku degeneratívnych procesov v tele..

Ako sa správať doma?

Ak sa objavia akékoľvek známky vyčnievania, je dôležité, aby ste sa okamžite poradili s lekárom. Ak sa potvrdia choroby bedrovej oblasti, môže sa liečba vykonať bez chirurgického zákroku. Na úvod lekári vykonávajú množstvo diagnostických techník, ktoré môžu byť laboratórne a inštrumentálne. Získané výsledky umožňujú vyhodnotiť liečebný režim pre vyčnievanie chrbtice v bedrovej oblasti.

Pred liečbou doma by pacienti mali dostať radu svojho lekára. Ak neexistujú kontraindikácie, pacient sa bude môcť zapojiť do liečby doma pomocou:

Je rýchlejšie a účinnejšie používať nielen opísané metódy pri liečbe vyčnievania bedrovej chrbtice, ale aj lieky. Alternatívne metódy liečby môžu odstrániť živé príznaky patológie, ale nezastavujú vývoj výčnelku.

liečenie

Konzervatívne metódy liečby vo forme liekov môžu dosiahnuť výsledky iba so správnou diagnózou, vybranými liekmi a ich režimom. Na ošetrenie sa používajú nielen krémy, gély alebo masti pre bedrový región, používajú sa tieto lieky:

 • Odstraňovač zápalu nesteroidného typu. Toto sú hlavné lieky, ktoré sa odporúčajú počas liečby vyčnievajúcich častí bedier a iných oddelení. Zmierňujú nepohodlie, môžu zmierniť bolesť. Na liečbu sa používajú ibuprofén, diklofenak, ketoprofén..
 • Mirolexants. Lieky znižujú svalový tonus a ak pridáte k hlavným liekom, zlepšia sa pohybové schopnosti chrbta a chrbtice a bolesti zmiznú. Spolu s prvými tabletami sa zvyčajne používa Midokalm, Tetrazepam.
 • Analgetiká, nenarkotické druhy. Analgetiká sú predpísané na úľavu, zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Ak je bolesť intenzívna, je ťažké ju tolerovať, potom je lepšie použiť injekčné roztoky. Pomocou Reopirínu alebo Analgínu môžete zastaviť príznaky vyčnievania v bedrovej oblasti.
 • Antidepresíva. Odporúča sa pre ľudí s výčnelkom, keď bolesť trvá asi 6 týždňov.

Výber liekov, schéma, dávka a priebeh liečby môže predpísať iba odborník, ktorý je zapojený do pacienta. Okrem liekovej liečby sú na zlepšenie stavu pacientov potrebné ďalšie terapie.

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba vám umožňuje dať maximálne výsledky pri liečbe vyčnievania bedrovej chrbtice. Na tento účel sa používajú rôzne metódy, ktorých výber spočíva na špecialistovi. Medzi najúčinnejšie patria:

 • Magnetoterapia. Pomocou magnetického poľa dochádza k ovplyvneniu bedrovej oblasti, v dôsledku čoho opuchy, zápaly, disky prestanú padať a kĺby začnú lepšie fungovať. Poruchy metabolizmu sa obnovujú, tkanivá môžu normálne jesť, zlepšuje sa prietok krvi. Táto metóda umožňuje znížiť využitie na polovicu, doba remisie je dlhá.
 • Laserová terapia Môže sa doplniť inými postupmi a používať samostatne. Pomocou lasera sa tkanivá zahrievajú, čo zlepšuje ich regeneráciu. Žiarenie pôsobí na určité body a nervy, takže disk je obnovený.
 • akupunktúra.
 • Phonorez.

masáž

S výčnelkom bedrovej chrbtice je možné masáž vykonať až po odstránení príznakov a liečbe choroby. Pacienti by nemali mať náhly záchvat a táto liečebná metóda je doplnková, ktorá nenahrádza hlavnú terapiu. Masáž pomôže obnoviť reflexné schopnosti, zlepšuje prietok krvi, zmierňuje kŕče.

Na vykonanie masáže je potrebná pomoc kvalifikovaného odborníka, vylúčená je aj masáž. Pri vyčnievaní môžete použiť štandardné metódy:

Je zakázané silne, intenzívne masírovať spodnú časť chrbta. Nemôžete tlačiť, ťahať a používať podobné metódy. Pri hernii bedrovej časti je v skrinkách vhodná vákuová technika. Táto metóda významne zlepší krvný obeh, neumožňuje rozvoj patológie a môže odstrániť bolesť..

Manuálna terapia

Pri komplexnej liečbe sa musia používať manuálne metódy. Môžu rýchlo zastaviť bolesť, odstrániť ďalšie príznaky a tiež znížiť dávkovanie liekov. Majster pomocou rúk zlepšuje fungovanie chrbtového a pohybového ústrojenstva. Počas procedúry sa napínajú všetky väzivá a mení sa poloha skeletu a kĺbov. Tento spôsob je preto komplikovaný, keď sa vyčnieva spodná časť chrbta bez zaťaženia, aby sa nervy nezvierali..

Ako liečiť fyzickú terapiu?

Podstatou cvičebnej terapie pre bedrové výčnelky je posilnenie svalov, normalizácia pohyblivosti chrbtice a tiež odstránenie bolesti a zápalu. Cvičenia by sa mali používať spočiatku pomocou sprievodcu a po chvíli môžete túto techniku ​​vykonať doma.

Pred zákrokom sa odporúča teplú sprchu, ktorá zníži svalové kŕče. Akonáhle sa objaví bolesť, cvičenie sa zastaví. Cvičebná terapia sa vykonáva každý deň, kým nenastane účinok. Do štandardného komplexu poškodenia bedrovej oblasti patria také cvičenia:

 • Ležiace na chrbte, aby ste urobili nožnice.
 • Ľahnite si na chrbát a ohnite nohy, položte ruky na zem pozdĺž tela. Pomaly zdvíhajte panvu so zameraním na nohy a lopatky. Na vrchu zastavte niekoľko sekúnd.
 • Nakloňte sa na stoličku so žalúdkom, predkloňte sa smerom k vrchu. Zaťažte ramená a žalúdok.
 • Ležiace na chrbte s natiahnutými rukami a nohami, siahajte po brade po hruď.
 • Choďte na všetky štyri, zarovnajte chrbát a chodte po dome.
 • Závesné na švédskej stene.

Na začiatku realizácie sa komplex robí dvakrát až trikrát, pričom sa opakovanie postupne zvyšuje na osemkrát. Cvičebná terapia sa vykonáva na tvrdých povrchoch, môžete si dať karemat pod chrbát. Medzi triedami pauza na dve minúty. V gymnastike by nemali byť šikmé a výkyvné pohyby, ktoré by mohli spôsobiť bolesť. S exacerbáciou vyčnievania bedrovej oblasti sa cvičebná terapia zastaví.

plávanie

S vyčnievajúcim driekom sa odporúča plávanie pre mnohých pacientov. Vo vode je zaťaženie minimálne, ale výhody sú veľké. Takéto školenie môže:

 • Posilnite chrbtové svaly.
 • Zlepšenie svalového korzetu.
 • Normalizujte prísun krvi.
 • Vyložte poškodené disky a odstráňte tak kŕče.

Medzi indikácie pre plávanie sa rozlišujú akútne bolesti, akýkoľvek stupeň poškodenia chrupavky počas remisie, zhoršené držanie tela a rehabilitácia po operácii..

diéta

Pre dobrý výsledok pri liečbe vyčnievania bedrovej chrbtice sa zlepšuje výživa. Malo by obsahovať viac prísad, ktoré môžu regenerovať chrupavku a tkanivo. Okrem toho musíte použiť správny režim pitia. Pri správnej strave a strave bude telo dostávať potrebné látky, celé telo sa bude môcť spolu s chrbticou zotaviť.

Medzi hlavné produkty, ktoré by sa mali zahrnúť, patria:

 • Sezamové mlieko. Nápoj obsahuje veľa vápnika, aby ste si ho vyrobili, musíte do litra vody pridať rozdrvený sezam a nechať vylúhovať..
 • Čerstvé mlieko. Pokiaľ je to možné, mali by ste vypiť nepasterizovaný produkt, v ktorom je veľa vápnika. Skladujte tovar na tieto účely nie je vhodný..
 • Želé mäso a chrupavka. Je lepšie variť také jedlo s výčnelkom z bravčového a hovädzieho mäsa.
 • Takéto jedlo nahrádza chondroprotektory, ktoré sú v lekárňach veľmi drahé.
 • Vitamín D3. Takýto prvok musí byť opitý, aby sa zlepšil príjem vápnika v tele. Ak nemôžete vitamín používať vo forme tabliet, trávte viac času na slnku.
 • Ryby. Zložka musí byť v ponuke. Obsahuje veľa fosforu, ktoré kosti potrebujú. Ideálne pre bedrové výčnelky pomocou lososa a gázy.

Neodporúča sa jesť iba rastlinné potraviny, inými slovami, používať vegetariánstvo. Na normálny vývoj a obnovu bedrových stavcov sa budú vyžadovať bielkoviny a iné látky živočíšneho pôvodu. Počas diéty pacient odmieta kávu.

Trakcia chrbtice

Dobrým výsledkom je spôsob napínania chrbtice počas vystupovania. Táto technika uvoľní postihnuté nervy, čím sa zníži bolesť. Táto technika sa vykonáva za sucha a za mokra, pri nepretržitom používaní sa znižuje tlak, kĺby sa nepohybujú.

Ľudové lieky

Môžete použiť ľudový liek na výčnelok na odstránenie nepríjemných príznakov a bolesti. Liečba tohto ochorenia sa nevykonáva úplne a lekársky predpis sa môže použiť iba po konzultácii s lekárom. Pri patológii sa používajú tinktúry, odvarky, obklady a iné prostriedky. Účinné recepty sú:

 • Cesnak komprimovaný. Používa sa na zmiernenie bolesti, akútny priebeh. Na prípravu rozdrvte 300 gramov cesnaku a pridajte pohár vodky. Nechajte pôsobiť 10 dní v tme. Výsledný produkt sa treje na postihnutú oblasť alebo sa gáza zvlhčí a aplikuje na spodnú časť chrbta. Trvanie kompresie je pol hodiny, ak pociťujete pálenie, musíte produkt z tela odstrániť.
 • Terpentínový kúpeľ. Natiahnite teplú vodu do kúpeľa, pridajte 1-2 polievkové lyžice. l strúhané mydlo, zalejeme kyselinou salicylovou, 200 ml terpentínu a 5 lyžíc. l soľ. Ľahnite na 10 minút do vody, liek je veľmi silný, bolesť okamžite prechádza, obnovuje sa prietok krvi. Zakázané pre pacientov s poruchou srdca a krvných ciev.
 • Na ošetrenie môžete použiť bylinné zložky vo forme aloe, paliny, ľubovníka bodkovaného.

Dekorácie alebo obklady sa vyrábajú z rastlín a výsledný produkt sa aplikuje v bedrovej oblasti. Príčina nie je odstránená, ale príznaky vystupovania rýchlo zmiznú.

kontraindikácie

Medzi hlavné kontraindikácie patrí zníženie stresu a motorická aktivita chrbta. Ak nebudete postupovať podľa pravidiel, potom sa môže výčnelok v bedrovej oblasti vyvinúť na prietrž. Existujú ďalšie obmedzenia pre túto chorobu:

 • Jesť sladké, slané alebo korenené jedlá.
 • Príjem alkoholických nápojov, sóda.
 • Dlhodobý pobyt v jednej polohe, najmä pri sedení.
 • Vzpieranie na váhe, najmä s otvorenými ramenami.

Pri použití všetkých obmedzení nemusí fungovať okamžite, takže musíte jednotlivé položky opustiť naraz. Napríklad odmietnite sladkosti, potom soli a slané soli, potom alkohol atď..

prevencia

Vyčnievaniu z driekovej chrbtice je možné zabrániť pomocou mnohých preventívnych opatrení. Budú užitočné po liečbe, aby sa patológia neobjavila znova:

 • Udržujte správnu výživu. Jedzte viac potravy z rýb a mäsa, rastlinných prísad.
 • Systematicky sa zapájajte do nabíjania, plávania.
 • Sledujte svoju polohu.
 • 2-krát ročne, aby ste sa zúčastnili masážneho kurzu a venovali osobitnú pozornosť bedrovej oblasti.

Jednoduché pravidlá môžu vylúčiť výčnelok dolnej časti chrbta a budú užitočné aj pre každú osobu.

Bedrový výčnelok je nebezpečná choroba, ktorá môže postupovať do prietrže. S výskytom prietrže je liečba značne komplikovaná a často si vyžaduje chirurgický zákrok. Aby sa predišlo chirurgickému zákroku, keď sa objavia príznaky vyčnievania, je potrebné podrobiť sa diagnóze lekárom, vylúčiť alebo potvrdiť ochorenie a začať liečbu v počiatočnej fáze.

Liečba chrbtice

Vertebrálny stĺpec nie je iba základom axiálnej kostry, ale aj nádobou miechy. Nervy a krvné cievy odchádzajú z každého stavca a ponáhľajú sa do všetkých buniek tela. Ľudské zdravie priamo závisí od stavu chrbtice. Výstupok z disku vedie k vytvoreniu medzistavcovej prietrže, a preto je dôležité ho detegovať a včas začať s liečbou..

Čo je to vyčnievanie miechy?

Výčnelok je výčnelok, vydutie. Čo je to vyčnievanie miechy, je možné podrobne vidieť na MRI obrazoch. Postihnuté disky sa teda líšia od zdravých diskov. Strácajú svoju elasticitu a ich výška sa znižuje, pozoruje sa asymetria, pričom vyčnievanie vnútorného jadra v jednom smere. Vláknitá kapsula nestráca svoju integritu, na rozdiel od prietrže.

Patológia sa často vyskytuje v bedrovej oblasti, pretože ľudia na ňu majú hlavnú axiálnu záťaž. Mierne menej pacientov trpí krčným výčnelkom. Výčnelok medzistavcových platničiek na úrovni hrudných stavcov je ešte menej častý. Zároveň je možné pozorovať poruchy v niekoľkých oblastiach chrbtice.

Čo je choroba nebezpečná??

Výstupok medzistavcových platničiek, ak sa nelieči, vedie k vytvoreniu kýly. V dôsledku konštantného tlaku vznikajúceho v vyčnievajúcej zóne sa vláknité vlákna ochranného prstenca zlomia. Obsah jadra vychádza do dutiny miechy. Stlačuje miechu a nervy..

Človek začína pociťovať silnú bolesť chrbtice, objavujú sa príznaky vaskulárnych a neurologických porúch. Veľké kýly môžu spôsobiť čiastočnú alebo úplnú ochrnutie. Pacient je zdravotne postihnutý.

Druhy a typy

Ďalej uvažujeme, aké výčnelky sa nachádzajú medzi pacientmi rôznych vekových skupín..

Difúzny (kruhový)

Kruhový výstupok miechy je charakterizovaný skutočnosťou, že degeneratívne zmeny v jednom alebo druhom stupni ovplyvňujú celú alebo väčšinu hmoty disku. Tento typ ochorenia sa diagnostikuje častejšie ako iné ochorenie. To predstavuje asi 80% všetkých prípadov.

miestna

Lokálny výčnelok medzistavcových platní má jasné umiestnenie a určité hranice. Klinický obraz a lekárska taktika budú do veľkej miery závisieť od jeho veľkosti a smeru..

Na strane lokalizácie

V závislosti od toho, z ktorého smeru vyčnieva obsah disku, sa rozlišujú tieto typy výčnelkov:

 • chrbtová diera (defekt vyčnieva opačným smerom od miechového kanála) - je najvýhodnejšou a naj zriedkavejšou formou;
 • bočné (defekt sa pozoruje napravo alebo naľavo od stavcovského tela v oblasti predného otvoru) - bežná forma, v ktorej sú nervové procesy často komprimované;
 • stredná (výčnelok je umiestnený priamo v strede miechy) - najhoršia možnosť, pretože existuje maximálna kompresia miechy.

Podľa veľkosti

V závislosti od veľkosti je výstupok disku:

Defekt sa meria v milimetroch, hodnoty sa líšia pre krčnú a bedrovú chrbticu.

Dôvody vzhľadu

Keď dieťa začne sedieť a chodiť na vlastnú päsť, leží na chrbtici obrovská záťaž, ktorá sa každý rok zvyšuje. V procese života človek neustále „prežíva“ chrbticu, skákanie, beh, náhle pohyby. Dlhodobé statické zaťaženie tiež nepriaznivo ovplyvňuje stav stavcov a medzistavcové platničky.

Samotný disk je želatínová látka uzavretá v kruhu chrupavky. V skutočnosti chráni chrbticu tlmič nárazov. S pribúdajúcimi rokmi sa jej elasticita znižuje, progresívne degeneratívne zmeny sa stávajú „slabými“.

Takýto disk odoláva zaťaženiu a škodlivým faktorom horšie. Preto, ak sú horné a dolné stavce neustále vychyľované voči sebe navzájom a nerovnomerne tlačia na medzistavcovú vrstvu, deformuje sa a objaví sa výčnelok..

Hlavné príčiny výčnelkov sú tieto:

 • poranenia miechy počas pôrodu a počas života;
 • osteochondrosis;
 • nesprávne držanie tela;
 • metabolická porucha;
 • nedostatok primeranej fyzickej aktivity;
 • systematické používanie alkoholu, nikotínu, drog a iných látok, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav tkaniva kostnej chrupavky stavcov a medzistavcových platničiek;
 • nedostatok vitamínov a minerálov;
 • osteoporóza;
 • nadváha.

Miechový výbežok je tiež spojený s dedičným faktorom..

Príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti, umiestnenia a typu prítomnej poruchy. Mierny dorzálny výčnelok je asymptomatický. Ak je deformácia nasmerovaná na miechu alebo zväzky nervov, potom sa príznaky choroby prejavia skoro a úplne.

Príznaky výčnelku lumbálnej miechy sú nasledujúce:

 • bolesť (bolesť sa môže meniť od menších periodických po intenzívne záchvaty silnej bolesti);
 • obmedzenie funkcie motora (je ťažké sa ohnúť a odbočiť, urobiť krok);
 • zmena citlivosti (parestézia);
 • znížený svalový tonus (slabosť nôh, únava pri chôdzi);
 • narušenie panvových orgánov.

Výčnelok disku krčnej chrbtice sa vyznačuje nasledujúcimi znakmi:

 • bolesti hlavy rôznej intenzity a povahy;
 • závrat
 • mdloby
 • poškodenie pamäte;
 • radiculitis;
 • strata sluchu a zraku.

Poškodením hrudnej oblasti bude najčastejším prejavom interkstálna neuralgia..

Diagnostické metódy

Výčnelok miechy, čo to je? Lekár vykoná prieskum a vyšetrenie. Podľa ich výsledkov je vyjadrená predbežná diagnóza. Na potvrdenie odporúča ďalšie vyšetrovacie metódy.

röntgenový

Rádiografia konkrétnej oblasti chrbtice v dvoch projekciách vám umožňuje identifikovať nepriame príznaky naznačujúce prítomnosť patológie v medzistavcovom priestore. Na kliniku si môžete zobrať röntgen v mieste bydliska.

CT a MRI

Počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI) vám umožňujú podrobnejšie študovať chrbticu. Na CT sú kostné štruktúry zreteľne viditeľné, stavce sú viditeľné „v reze“.

Najinformatívnejšou štúdiou je MRI. Pomáha pacientovi vysvetliť otázku: „Protrúzia - čo je to?“ Obrázky zobrazujú vyčnievanie disku, jeho veľkosť a smer, vzťah so susednými štruktúrami.

Liečba výčnelku medzistavcovej platničky

Liečba vyčnievania miechy je komplexná, je zameraná na odstránenie príčin defektu a odstránenie symptómov. Aké metódy lekár použije, závisí od typu výčnelku, jeho veľkosti, lokalizácie a rýchlosti rastu.

Terapeutické opatrenia na vyčnievanie chrbtice zahŕňajú:

 • Cvičebná terapia;
 • lieková terapia;
 • fyzioterapeutické procedúry;
 • masáže;
 • použitie ortopedických výrobkov;
 • zdravý životný štýl a strava.

V prípade potreby sa pozoruje odpočinok na lôžku.

Liečba drogami

Lieky na vyčnievanie chrbtice sa predpisujú zvonka a dovnútra. Gély a masti majú dobrý účinok, zmierňujú zápaly a zmierňujú bolesť. Kombináciou lokálnej terapie s tabletami sa dosiahne najlepší výsledok.

Svalové relaxanciá

Svalové relaxanciá oslabujú svalový tonus. Bolesť ustupuje, zlepšuje sa prísun krvi do chrbtice. S výstupkom z disku sa užívajú tablety alebo kapsuly. Akútna bolesť vyžaduje intramuskulárne podávanie liečiva. Kvôli vysokej pravdepodobnosti vzniku nežiaducich účinkov sú svalové relaxanciá kombinované s antispasmodikami.

Preparáty pre křupavku

Účelom tejto skupiny liekov je ochrana a obnovenie chrupavky. Liek môže obsahovať prírodné alebo umelé zložky. Účinná látka preniká do poškodených oblastí medzistavcových platničiek a akumuluje sa v nej, čím sa zastavuje proces ničenia..

antikonvulzíva

Antikonvulzíva sú predpísané na odstránenie neuropatickej bolesti a svalových kŕčov. Pomáhajú obnoviť citlivosť. Pod dohľadom lekára ich môžu užívať na dlhú dobu..

Alternatívne zaobchádzanie

Recepty tradičnej medicíny sa používajú ako doplnok k hlavnej terapii a so súhlasom ošetrujúceho lekára. Pri vyčnievaní diskov sa trie a komprimuje s infúziami liečivých bylín, cibule, cesnaku a medu.

Pozitívny vplyv na chrbticu vane s pridaním ihiel, žihľavy. Listy Kalanchoe sa môžu aplikovať na boľavé miesta, ktoré sú utreté rastlinnými olejmi, napríklad trávou z ľubovníka..

fyzioterapia

Miechový výbežok sa úspešne lieči fyzioterapeutickými metódami:

Trvanie kurzu sa volí individuálne..

diéta

Výživa na vyčnievanie chrbtice by mala byť racionálna s množstvom vitamínov a minerálov. Príjem uhľohydrátov je znížený. Odporúčané produkty, ktoré podporujú obnovu chrupavky v disku, bohaté na kolagén a živiny.

Jedzte často, v malých porciách. Musíte veľa piť, aby sa v tele nevyskytoval nedostatok tekutín.

Invazívne liečby

Invazívne metódy predpisuje lekár, s neúčinnosťou konzervatívnych metód as výrazným štádiom choroby.

Štiepanie vyvoláva bolesti

Prvým stupňom tejto techniky je to, že lekár nájde spúšťacie body u pacienta - najbolestivejšie miesta počas hmatu chrbtice. Potom si injekčne podávajú drogy:

Účinné látky rýchlo vstupujú na disk a odstraňujú príznaky. Účinok je dosiahnutý výrazný, ale nie dlhý.

Epidurálna anestézia

Ak je bolesť závažná a nereaguje na liečbu, uchýlite sa k epidurálnej anestézii. Túto manipuláciu vykonáva lekár. Liek sa vstrekuje do chrbtice.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Pri vyčnievaní chrbtice sa používa nukleoplastika. Podstata operácie spočíva v tom, že zmenená časť jadra medzistavcového disku sa odstráni laserovou alebo rádiovou vlnou..

prevencia

Aby nedošlo k problému s vyčnievaním miechy, je potrebná profylaxia. Ide o odstránenie príčin choroby..

Človek by sa mal držať kánonov zdravého životného štýlu, sledovať držanie tela, prispôsobovať svoje pracovisko, relaxovať v prírode, aktívne sa pohybovať, dobre najesť. Denná gymnastika niekoľkokrát znižuje riziko degeneratívnych porúch chrbtice.

Výstupok z bedrovej chrbtice

Bedrový výčnelok je častou komplikáciou dlhodobého priebehu bez účinnej liečby osteochondrózy. Táto časť chrbtice má maximálne mechanické a tlmiace zaťaženie. Preto sa chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek rýchlo opotrebuje a podlieha degeneratívnym degeneratívnym procesom.

V súčasnosti je výstupok bedrovej chrbtice vo väčšine prípadov výsledkom nesprávneho liečenia. Pacienti s charakteristickou bolesťou chrbta najčastejšie vyhľadávajú stretnutie s miestnym terapeutom. Tento lekár pracuje v lekárskych ekonomických normách. Regulujú trvanie liečby bolesti chrbta a použité metódy. Obdobie liečby, a teda poskytnutie listu dočasného zdravotného postihnutia, je teda maximálne 14 dní. Je možné v tomto časovom období opraviť poškodené chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek? Nie, nemôžeš. Čo sa dá urobiť? Blokujte ochranný mechanizmus tela, ktorý sa prejavuje zápalovou reakciou a napätím svalov obklopujúcich bedrovú chrbticu..

Preto je terapeut v mestskej poliklinike nútený predpisovať priebeh nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií pri kontaktovaní pacienta so sťažnosťami na bolesti chrbta. Obe skupiny liekov nemajú absolútne žiadny terapeutický účinok. Odstraňujú iba príznaky, ktoré vám umožňujú rýchlo vrátiť osobu k aktívnej práci. Medzitým sa chrbtica stále zrúti. A predpísané chondroprotektory bez úplného priebehu manuálnej terapie, lekárskej gymnastiky a kinezioterapie sú úplne zbytočné. Nemožno ich transportovať do miesta deštrukcie chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, pretože hlavnou príčinou osteochondrózy je narušenie difúznej výživy..

V tomto článku sa môžete dozvedieť o príznakoch a liečbe výčnelku bedrovej chrbtice pomocou metód manuálnej terapie. Dozviete sa ich materiál o tom, ako sa správať, keď sa v bedrovej oblasti objaví bolesť, aby nedošlo k roztrhnutiu vláknitého prstenca a strate prietrže..

Diskový výčnelok bedrovej časti je druhou fázou osteochondrózy, po nejakom čase sa vyvinie extrúzia (prasklina) a prietrž. Aby sa predišlo ďalšiemu vývoju choroby, je potrebné odstrániť jej hlavnú príčinu - porušenie difúznej výživy.

Pozrite sa, ako sa vyvíja výčnelok bedrovej chrbtice:

 1. na pozadí poklesu intenzity svalovej kostry chrbta sa mení proces difúznej výživy chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 2. stráca svoju elasticitu a podlieha čiastočnej dehydratácii;
 3. na jeho povrchu sa vytvorí sieťka malých prasklín;
 4. sú naplnené usadeninami vápenatých solí;
 5. v dôsledku toho vláknitý krúžok čiastočne stráca schopnosť absorbovať tekutinu, ktorá sa uvoľňuje, keď sa svaly, ktoré ju obklopujú, sťahujú;
 6. úplná dehydratácia vedie k tomu, že príjem tekutín začína z buničitého jadra nachádzajúceho sa vo vláknitom kruhu želatínového telesa;
 7. znižuje objem a stráca svoju amortizačnú schopnosť;
 8. To všetko vedie k tomu, že výška medzistavcovej platničky sa zmenšuje a zväčšuje sa obsadená plocha.

Medzitým sa medzistavcový disk predlžuje za telo stavca a začína vyvíjať tlak na okolité mäkké tkanivo. Najmä môže byť vyvíjaný tlak na radiálne nervy prechádzajúce cez foraminálne otvory v stavovcoch a na ich vetvy. Toto štádium vyčnievania spôsobuje radikulopatiu alebo radikálový syndróm..

Ak máte klinické príznaky lézie medzistavcovej platničky, nezaoberajte sa samoliečbou. Poraďte sa s neurológom včas. Skúsený špecialista vypracuje individuálny liečebný plán. V Moskve sa môžete dohodnúť na stretnutí s neurológom alebo stavcom na klinike manuálnej terapie s voľným pohybom. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí majú skúsenosti v oblasti efektívnej liečby osteochondrózy a jej komplikácií..

Príčiny vyčnievania driekovej medzistavcovej platničky

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky sa vytvára počas niekoľkých mesiacov až rokov. Toto je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky chrbtice. Preto sú príčiny medzistavcového výčnelku v bedrovej oblasti rovnaké ako pri osteochondróze:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s minimálnou fyzickou námahou na svalovú časť chrbta a spodnej časti chrbta;
 • nadmerná telesná hmotnosť, čo vytvára zvýšené tlmiace zaťaženie diskov;
 • porušenie postavy vo forme skoliózy, sklonu, zvyku zaokrúhlenia chrbta;
 • porušenie nastavenia chodidla vo forme klbkov a plochých nôh;
 • poranenia chrbta, vrátane podvrtnutia a pretrhnutia zariadenia na väz a šľachu, prasklín a zlomenín kostného tkaniva;
 • premiestnenie stavcov pomocou spondylolistézy;
 • deštrukcia medzistavcových kĺbov;
 • infekčné a aseptické zápalové procesy;
 • nedostatočné používanie čistej pitnej vody počas celého dňa;
 • na sebe topánky s vysokými podpätkami, ktoré významne menia rozloženie odpisového zaťaženia chrbtice;
 • ťažká fyzická práca;
 • prudký nárast hmotnosti s nedostatočnou hmotnosťou;
 • padajúce z výšky.

Príčinou vystupovania medzistavcovej platničky do bedrovej chrbtice je veľmi často nesprávna organizácia spánku a pracoviska. Dlhodobé statické svalové napätie v chrbte a spodnej časti chrbta vedie k narušeniu mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny. To má negatívny vplyv na difúznu výživu chrupavky. Ešte nebezpečnejšia je situácia, keď človek strávil niekoľko pracovných hodín v statickom napätí a potom sa náhle postavil a začal chodiť. To vytvára obrovské tlmiace zaťaženie na úplne dehydratovanom medzistavcovom disku. V dôsledku toho praskne. Objaví sa klinický obraz kompenzačného zápalu. Môže sa teda začať útok exacerbácie osteochondrózy.

Je tiež potrebné vyhnúť sa vystaveniu kritickým vysokým a nízkym teplotám v bedrovej oblasti. Chrupavkové tkanivo je tu umiestnené veľmi blízko k pokožke. Preto môže podchladenie alebo prehriatie viesť k zrýchlenému procesu deštrukcie vláknitého prstenca.

Znaky a príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice

Klinické príznaky bedrovej výčnelku sa prakticky nelíšia od prejavov osteochondrózy. Toto štádium choroby je možné rozlíšiť iba pomocou rádiografického obrazu, ktorý preukáže zníženie výšky medzistavcových platničiek..

Hlavné príznaky vyčnievania bedrovej chrbtice sú:

 • bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje pokusmi o akékoľvek pohyby;
 • pohyb tuhosti, obmedzenie amplitúdy trupu v rôznych smeroch;
 • nadmerné svalové napätie na jednej alebo oboch stranách;
 • bolestivá palpácia spinálnych procesov miechy;
 • celkové zhoršenie, slabosť, ospalosť.

Veľmi rýchlo sú príznaky bedrovej výčnelku doplnené neurologickými prejavmi. Tento pocit znecitlivenia pozdĺž zovretého radiálneho nervu. Môže sa tiež vyskytnúť parestézia, zníženie miestnej teploty a bledosť pokožky. Pri porážke určitých vetiev radiálnych nervov sa objaví krívanie alebo paréza dolných končatín.

Medzi ďalšie znaky vyčnievania bedrovej chrbtice môže patriť narušené fungovanie vnútorných orgánov brušnej dutiny a malá panva. Ženy majú často syndróm hyperaktivity močového mechúra, zápchu spastickej povahy so silnou bolesťou pozdĺž hrubého čreva. Muži môžu mať ťažkosti s močením a tiež narušenie stolice. Je to spôsobené skutočnosťou, že počas vyčnievania je pozorovaná kompresia vetiev nervového nervu, ktoré sú zodpovedné za inerváciu brušnej dutiny a malej panvy..

Bedrové výčnelky L5-S1 a L4-L5

S výstupkom bedrového L5-S1 sa často vyskytujú vaskulárne patológie dolných končatín. Je to spôsobené skutočnosťou, že sem pochádzajú sedacie a femorálne nervy. Sú zodpovedné za inerváciu dolných končatín, regulujú cievny tonus, zabezpečujú fungovanie ventilového systému žíl.

S výstupkom bedrovej oblasti L4-L5 sa častejšie dostávajú do popredia príznaky somatických patológií brušných orgánov. Môže to byť duodenitída, kolitída, enteritída, gastritída. Výčnelok tohto disku sa často vyskytuje u pacientov, ktorí sa sťažujú na bolesť v pravej hypochondrii. Jedna z vetiev radiálneho nervu L4-L5 je zodpovedná za inerváciu žlčových ciest a žlčníka. Preto s nedostatočnou inerváciou sa vyvíja dyskinéza a stagnácia žlče. Pri dlhom priebehu tohto patologického stavu sa vyvíja žlčníková choroba.

Výčnelok alebo exacerbácia osteochondrózy bedrovej kosti?

Pacient sa často pýta, čo to je: osteochondróza bedrového kĺbu, vyčnievanie alebo prolaps medzistavcovej prietrže? Po vykonaní prieskumov na ňu bude môcť odpovedať iba špecialista.

Počas rôntgenového žiarenia sa teda dá zistiť exacerbácia výčnelku bedrovej kosti. Ukáže pokles výšky medzistavcových platničiek a nerovnomerné usporiadanie stavcov počas zlomenín segmentu. Disková prietrž sa dá detegovať iba pomocou skenovania MRI..

Skúsený neurológ bude schopný vykonať presnú predbežnú diagnostiku po úvodnom vyšetrení pacienta a sérii funkčných diagnostických testov. Je dôležité pochopiť, že v prvom štádiu osteochondrózy, keď sa výbežok ešte nevyvíja, nikdy neexistujú klinické príznaky poškodenia radiálneho nervu. Zápalový proces je lokalizovaný v oblasti poškodenia vláknitého prstenca. Ak bolesť vyžaruje na nohu, choďte na prednú brušnú stenu, čo znamená, že existuje riziko vyčnievania alebo vytláčania.

Pred liečbou vyčnievania bedrovej chrbtice

Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť bedrové výčnelky, ale väčšina z nich je mimoriadne symptomatická. Preto je pred liečbou výčnelkov lumbálnej chrbtice nevyhnutné zodpovedať sa k výberu lekára. Ako je uvedené vyššie, s podobným problémom môžete kontaktovať miestneho praktického lekára iba v prípade, že potrebujete získať certifikát o dočasnom postihnutí. Pre úplnú a účinnú liečbu musíte kontaktovať neurológa alebo stavovca. Títo lekári pomôžu eliminovať samotnú príčinu výčnelku a úplne obnoviť zdravie chrbtice..

Pred začatím liečby sa uistite, že ste absolvovali všetky vyšetrenia odporúčané lekárom. Ak existuje podozrenie na somatické ochorenia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy, urobte ultrazvuk, kolonoskopiu, sigmoidoskopiu, navštívte gynekológa alebo andológa. Po vykonaní presnej diagnózy môžete začať viesť individuálne navrhnutý liečebný postup..

Liečba výčnelku medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice

Liečba bedrového výčnelku je potrebné začať s identifikáciou a elimináciou potenciálnych príčin jeho vývoja. Skúsený lekár by mal pacientovi dať odporúčania týkajúce sa organizácie pracoviska a miesta na spanie, rozvoja stravy a stravovania, fyzickej aktivity.

Potom by mala liečba vyčnievania driekovej chrbtice zahŕňať vytvorenie podmienok na obnovenie fyziologickej výšky vláknitého prstenca. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je prostredníctvom trakčnej trakcie. Umožňuje vám zväčšiť medzistavcové priestory a zvýšiť elasticitu väzivového aparátu. Môžete to urobiť iba po prípravnej masáži a pod stálym dohľadom vertebroológa.

Priebeh úplného spracovania výčnelku lumbálneho disku môže trvať niekoľko mesiacov. Je veľmi dôležité zastaviť zápal, zväčšiť medzistavcové priestory a začať proces regenerácie. K dnešnému dňu je pri liečení vyčnievania bedrového disku efektívne používať metódy manuálnej terapie:

 • masáž a osteopatia s cieľom obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v lézii, zvýšiť pružnosť mäkkých tkanív;
 • kinezioterapia a terapeutické cvičenia na obnovenie procesu difúznej výživy, zvýšenie svalového tonusu;
 • reflexológia na začatie procesu regenerácie poškodených častí vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 • fyzioterapia, laserové ošetrenie atď..

Liečba protrúziou medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice môže byť účinná iba pri integrovanom prístupe. Použitie nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií sa prísne neodporúča. Akútnu bolesť je možné zastaviť pomocou trakčného trakčného systému chrbtice a farmaceutickej funkcie. Na liečbu môžete použiť vitamíny skupiny B, kyselinu nikotínovú a chondroprotektory. Ale iba v kombinácii s manuálnou terapiou a terapeutickými cvičeniami. Inak nebude mať podávanie týchto liekov žiadny pozitívny účinok..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Čo je a ako liečiť výčnelok bedrovej miechy

Nie každý vie, čo je výčnelok bedrovej miechy. Túto diagnózu čelia ľudia, ktorí sa poradili s lekárom o bolesti a iných problémoch so zadami. Po vypočutí však úplne nechápu, čo to je, ako a prečo sa vytvára výčnelok disku, čo je plné a ako sa vysporiadať s nešťastím..

Podstata patológie

Podstatou tejto patológie je vyčnievať chrupavkovité disky, ktoré vykonávajú ochrannú funkciu za hranicami stavcov. V skutočnosti je to jedno z etáp osteochondrózy chrbtice, keď sa znižuje elasticita a klesá výška chrupavky, ktorá oddeľuje kosti medzi sebou. Ďalší vývoj ochorenia spôsobuje vznik medzistavcovej prietrže, keď sa membrána vláknitého kruhu zlomí.

Výstupok sa vytvára po poškodení vlákien vláknitého prstenca. Vďaka škrupine zostáva želatínová časť jadra v hraniciach stavcov, ale už bolo pozorované čiastočné vydutie vláknitého kruhu smerom von o 1-5 mm. V závislosti od miesta môže vydutie rozdrviť a dráždiť nervové korene, ktoré sú sprevádzané pravidelnou bolesťou, zníženou citlivosťou, prejavmi, bolesťami chrbta atď..

Výčnelky sa delia na:

 • chrbtová, keď je vydutie otočené k bodu priechodu miechy;
 • kruhový - výčnelky po obvode stavca;
 • bočné - po stranách;
 • rozptýlené - nerovnomerne vypuklé v rôznych smeroch.

Príčiny výčnelkov disku

Hlavné provokujúce faktory patológie sú:

 1. Osteochondróza. Kvôli nedostatku mikroprvkov, tekutín a aminokyselín v okolitých tkanivách a vo vnútri medzistavcových platničiek strácajú svoju elasticitu, odlupujú sa a deformujú sa..
 2. Deformácie chrbtice (skolióza atď.).
 3. Vrodené choroby pohybového ústrojenstva.
 4. Poranenia chrbta.
 5. Osteoporóza je systémové ochorenie, pri ktorom klesá hustota kostí a je narušená ich štruktúra..
 6. Zmeny kostry súvisiace s vekom.
 7. Nízka motorická aktivita vedúca k atrofii svalov obklopujúcich chrbticu.
 8. Práce súvisiace s ťažkou fyzickou námahou.

Etapy vývoja patológie

Ochorenie začína pre človeka nepostrehnuteľne a postupne prechádza 3 štádiami:

 1. Dystrofické poruchy v tkanivách disku.
 2. Medzistavcové platničky vyčnievajú 1-3 mm za vonkajší okraj stavca.
 3. Zväčšenie veľkosti hrčiek.

V budúcnosti dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca a vytvoreniu vertebrálnej hernie. Prvé 2 štádiá choroby možno ľahko liečiť pomocou zmien životného štýlu, masážnych kurzov, systematickej fyzioterapie a pomocných liekov. V neskorších štádiách vývoja ochorenia sa lekári nemôžu obísť bez vážnej komplexnej liečby.

Symptomatické prejavy

Znaky choroby sú veľmi rôznorodé, ale najčastejšie sú spojené s neurológiou, pretože sa vyvíja kompresia miechy a jej koreňov. Príznaky sú dôsledkom štádia choroby, miesta dislokácie a rozšírenia výbežku.

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • neustála bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až do dolných končatín;
 • pravidelná silná bolesť po cvičení;
 • príležitostné kŕče na nohách;
 • svalová slabosť dolných končatín;
 • pacient sa inak cíti dotýkať vonkajšej strany stehna a lýtka;
 • v nohách a teľatách sa niekedy objaví brnenie;
 • dolná časť chrbta je akoby obmedzená kvôli kŕču;
 • záchvaty radikulitídy lumbosakrálnej.

Bedrová chrbtica samotná obsahuje 5 stavcov. V skutočnosti táto sekcia nesie najväčšie axiálne zaťaženie, ale je posilnená menším počtom svalov ako prsné svaly. Najčastejšie sa zranenia stavcov vyskytujú na hranici so sakrálnou oblasťou L4-L5 a L5-S1..

Výstupok bedrovej chrbtice v rôznych segmentoch má svoje vlastné charakteristiky:

 • ak je poškodený disk medzi L1-L2, to znamená, že na hranici hrudných stavcov sa objavia bolesti v bedrovej oblasti a na zadku;
 • problém medzi L2-L3 spôsobuje bolesť vo vnútri stehien, ako aj na svrbeniach svalu;
 • zovretie medzi L3 a L4 rozširuje bolesť po celej dĺžke svalov nôh pozdĺž vnútornej strany;
 • osteochondróza s vyčnievaním stavcov L4-L5 vyvoláva bolesť na vnútornej a vonkajšej strane lýtkových svalov;
 • patológia na hranici L5-S1 spôsobuje bolesť od spodnej časti chrbta po chodidlo pozdĺž celej vonkajšej strany nohy.

Diagnostika a liečba

Čím skôr sa pacient poradil s lekárom, tým rýchlejšie sa uzdravil. Vonkajšie vyšetrenie na presnú diagnostiku však nestačí. Lekári sú najčastejšie označovaní magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou. Pomocou obrázkov môžete vidieť, v ktorom segmente sa nachádza výčnelok, aký veľký je, aký výčnelok nervové korene tlačia, na ktorý stavec je postihnutý atď..

Hlavnou liečebnou stratégiou je zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a odstránenie svalových kŕčov. O niečo neskôr sú predpísané cvičenia na posilnenie svalov podporujúcich chrbticu. Dobrým účinkom sú triedy spojené s napínaním chrbtice v bedrovej časti..

V akútnej fáze ochorenia sa používajú silné analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky. Zníženie zápalu vedie k zníženiu tlaku na nervové korene, čo následne odstraňuje príčinu bolesti. Môže ísť o injekcie, tablety a miestne liečivá (masti, krémy a gély). V závislosti od stavu pacienta môže táto schôdzka zahŕňať lieky, uvoľňujúce svaly a bojujúce s edémom. Prevažná väčšina operácií sa nevykonáva.

Ak sa podľa výsledkov inštrumentálnych štúdií zistí osteoporóza a osteochondróza, predpíšu sa vitamínovo-minerálne komplexy, lieky, ktoré zlepšujú výživu chrupavkového tkaniva atď..

fyzioterapia

O výhodách nabíjania sa často hovorí, ale len málo ľudí to robí každý deň. Nedostatok času ráno alebo banálna lenivosť vedie k narušeniu držania tela, strácajú svaly svoju pružnosť a prestávajú správne podopierať a vyživovať chrbticu. 20-30 minút denného cvičenia sa môže zbaviť mnohých problémov, bolesti a potreby používať veľa liekov.

Cvičenie na fyzické cvičenie sa začína až po odstránení bolesti, ale tieto postupy majú tiež svoje vlastné pravidlá:

 1. Program cvičebnej terapie by mal vypracovať skúsený lekár. Prvý výcvik sa vykonáva pod jeho dohľadom..
 2. Pred začatím teplej sprchy alebo jednoduchými cvičeniami na zahriatie svalov.
 3. Ak existuje bolesť, musí sa relácia prerušiť. Cvičeniam na odvádzanie bolesti sa neskôr zabráni..
 4. Zvyšovanie záťaže je postupné, ale systematické podnikanie.
 5. Cvičebná terapia sa vykonáva systematicky.

Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na podložku, natiahnite ruky po tele, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu, zatiaľ čo podpora smeruje k nohám, lopatkám a pleciam. Zmrazte 5-10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy.
 2. Ležiaci na chrbte, natiahnite ruky a nohy. Zdvihnite nohy nad podlahu, otočte ich doprava a potom doľava.
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Prsty vytiahnite smerom k sebe, zatiaľ čo sa snažíte dotýkať hrudníka.

Každé cvičenie sa opakuje 5-10 krát.

Dodatočná neliečebná terapia

Popri cvičebnej terapii je možné výčnelok disku liečiť fyzioterapiou a manuálnymi procedúrami, masážou, akupunktúrou a napínaním chrbtice. Je veľmi ťažké presne povedať, ktorá metóda fyzioterapie vo vašom prípade pomôže. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť všetko vyskúšať postupne. Elektrické, vlnové, tepelné a mechanické účinky v každom prípade zmierňujú zápal, znižujú opuchy a zlepšujú metabolické procesy v tkanivách chrbtice..

Liečba rázovými vlnami.

Pomerne nová, ale veľmi nádejná metóda liečby založená na vplyve zvukovej vlny s frekvenciou 16 až 25 Hz na chrupavku a kostné tkanivo. UVT sa predpisuje v 6 procedúrach s prestávkou 7 dní. Pacient nepociťuje bolesť, ale zvyšuje sa prietok krvi v mieste expozície, čo má priaznivý vplyv na výživu medzistavcovej chrupavky..

Laserová terapia.

Zvyčajne sa používa kontinuálne alebo pulzné optické žiarenie červeného a infračerveného spektra. V medicíne pôsobia laserom na oblasť zápalu a okolitých tkanív, na projekčné miesta chorého orgánu, motorické nervy, zadné korene a biologicky aktívne body..

Laserová terapia pomáha zvyšovať nešpecifickú odolnosť organizmu, normalizáciu metabolických procesov. Má protizápalové a detoxikačné účinky..

magnetoterapia.

V medicíne sa používajú vysokofrekvenčné a nízkofrekvenčné konštantné alebo striedavé magnetické polia. Pod vplyvom magnetu sa zápal znižuje, opuchy ustupujú a miestna imunita sa zvyšuje zlepšením zásobovania krvi..

akupunktúra.

Táto starodávna nekonvenčná technika spracovania pochádza z Číny. Podľa teórie je celé telo človeka prepichnuté tokmi energie, ktoré v určitých akupunktúrnych bodoch prechádzajú blízko k povrchu kože. Aby sa dosiahol požadovaný výsledok, reflexológ koná na týchto miestach so špeciálnymi dlhými ihlami, ktoré aktivujú alebo potláčajú určité energie. Nie každý si všimne účinok akupunktúry, ale niektorí pacienti majú bolesti.

masáž.

Relaxačná masáž je veľmi užitočný postup, ale je kontraindikovaný v akútnej fáze. Po odstránení krízy tento druh liečby zmierňuje svalové kŕče a bolesti..

Integrovaný kinezoterapeutický systém.

Kombinuje komplexnú kineziologickú diagnostiku, korekciu a kinezoterapeutický účinok na telo pacienta. Vďaka SIC sa zlepšuje krvný obeh a výživa diskov, obnovuje sa elasticita a pohyblivosť chrbtice, posilňujú sa väzivá a svaly, čím sa obnovuje normálna ľudská fyzická aktivita..

Manuálna terapia.

Lekár pomocou špeciálnych techník pôsobí na chrbticu a okolité tkanivá a vracia stavce a disky do správnej polohy. Výčnelok medzistavcových platničiek je zložitá diagnóza, ale nejde o vetu. Je celkom možné sa uzdraviť, ale bude vyžadovať, aby človek zmenil svoj životný štýl a vynaložil veľké úsilie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Výrazné degeneratívne zmeny v segmentoch 1.2 - 1.4 bedrovej chrbtice, artróza kĺbových kĺbov so znakmi dekompresie v segmentoch L4-S1. Ľavostranná dorso-foraminálna hernia disku 1.4-1.5, vyčnievajúca do miechového kanála na 5 mm, so zúžením miechového kanála o 40%, príznaky stlačenia koreňových lievikov ľavého bočného a foraminálneho kanála, durálneho vaku.

Liečba miechy

Žalúdok
Podľa štatistík je v Rusku diagnostikovaná herniovaná platnička u každých 1000 ľudí. Každý pacient dúfa, že sa čo najskôr zbaví bolesti chrbta a zotaví sa bez chirurgického zákroku. Ale je to možné?
Inguinálna povrchová hernia (subkutánna) (hernia inguinalis superficialis subcutanea).