loader

Hlavná

Pažerák

Výčnelok disku - príčiny, príznaky, profylaxia a liečba

Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi. Výčnelok je stále reverzibilným patologickým stavom, ktorý je vhodný na konzervatívnu liečbu. V terapii sa používajú farmakologické prípravky, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia..

Čo z vás je vyčnievanie miechy

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Výčnelok sa vyvíja na pozadí riedenia, zhutňovania medzistavcových platničiek, ktoré sú charakteristické pre osteochondrózu 2-3 až 2 stupňa závažnosti. Tkanivá chrupavky strácajú schopnosť zadržiavať vlhkosť, čo v nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

V dôsledku deštruktívneho procesu:

 • výška medzistavcových platničiek sa znižuje;
 • vláknitý kruh je zničený;
 • buničité jadro má zvýšené zaťaženie, sploštené.

Pri dostatočne vážnom poškodení vlákien krúžku začína jadro vyčnievať v smere prasknutia. Tento stav sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek.

Klasifikácia chorôb

Pre uľahčenie diagnostiky a rýchleho stanovenia taktiky liečby je výčnelok klasifikovaný v závislosti od umiestnenia, veľkosti a smeru prolapsu medzistavcových platničiek..

difúznu

Difúzny výstupok je charakterizovaný rovnomerným kruhovým vydutím buničitého jadra do miechového kanála. Toto posunutie medzistavcových platničiek je často asymptomatické, pretože korene chrbtice nepodliehajú kompresii. S postupujúcou patológiou sa vláknitý kruh deformuje, najmä tkanivá umiestnené vo vnútornej časti. Ale zatiaľ čo si membrána udržuje svoju integritu, buničité jadro je vo vnútri zachované. Najnebezpečnejší difúzny výčnelok, lokalizovaný v lumbosakrálnej oblasti. Existuje veľký nervový plexus, ktorý inervuje dolné končatiny a panvové orgány. Možné narušenie ich fungovania počas porušovania koreňov miechy vytesnenými diskami.

miestna

Toto sa nazýva posun asi 25% disku do miechového kanála. V závislosti od smeru vydutia buničinového jadra sa rozlišujú nasledujúce druhy miestnych výčnelkov:

 • chrbtovej. Disk sa posunie do miechového kanála, kde sú umiestnené citlivé nervové zakončenie. Dorsálne výčnelky môžu spôsobiť poranenie koreňov miechy, výskyt neurogénnych symptómov;
 • laterálna. Výčnelok jadra sa vyskytuje napravo alebo naľavo od chrbtice. Bočné výčnelky zriedka sprevádzajú akékoľvek klinické prejavy;
 • brušnej. Toto je posun disku dopredu, ktorý je mimoriadne zriedkavo diagnostikovaný. Ventrálny výčnelok je asymptomatický a nevyvoláva vznik komplikácií.

Najnebezpečnejším je formálne premiestnenie disku. Taký výstupok je lokalizovaný v oblasti výstupu z koreňov miechy. Keď sú stlačené, objavujú sa príznaky rádikulopatie - akútne, piercingové bolesti, ktoré obmedzujú pohyblivosť. Zriedka zistené formy výčnelkov zahŕňajú paraforamín. Vypuknutie buničitého jadra nastáva bezprostredne blízko výstupu z koreňov miechy s ich dvojstranným porušením.

Podľa veľkosti

V počiatočnej fáze je disk posunutý o 1 až 2 cm a opuch 3 až 3 mm sa považuje za stredný výčnelok. Pri výčnelku 6 až 7 cm je diagnostikovaný veľký výčnelok. Klinický obraz často nezávisí od stupňa posunutia medzistavcových platničiek. Dokonca aj malý výstupok lokalizovaný v krčnej chrbtici môže vyvolať výskyt závažných symptómov. Významné vydutie jadra v bedrovej oblasti po dlhú dobu nie je sprevádzané žiadnymi charakteristickými znakmi.

Na strane lokalizácie

Výčnelky sa klasifikujú podľa smeru vyčnievania do miechového kanála. Posun medziobratlového disku je pravostranný a ľavostranný. Druhá forma je diagnostikovaná u pacientov oveľa častejšie. Je to kvôli lepšiemu vývoju aparátu väziva a šľachy a svalov umiestnených napravo od chrbtice. Tento anatomický znak štruktúry stavcových segmentov určuje ich silu a stabilitu..

príčiny

K strate elasticity vláknitého prstenca dochádza častejšie s prirodzeným starnutím tela - klesá produkcia kolagénu, mení sa hormonálna hladina a procesy regenerácie spomaľujú. Zlé návyky (fajčenie, abúzus alkoholu) a sedavý spôsob života, ktorý vyvoláva poruchy obehového systému a oslabenie chrbtových svalov, urýchľujú ničenie medzistavcových platničiek. Medzi tieto patologické stavy patrí predispozícia tvorby protrúznych faktorov:

 • nadmerná fyzická námaha vedie k mikrotraumele chrupavkového tkaniva, strate tlmiacich vlastností medzistavcových platničiek;
 • vrodené alebo získané abnormality chrbtice spôsobujú nesprávne rozdelenie záťaže na segmenty stavcov;
 • endokrinné patológie (diabetes mellitus, endokrinná obezita, hypotyreóza) vyvolávajú rozvoj dysmetabolických procesov, zhoršovanie trofizmu.

Nestabilita chrbtice vedúca k premiestneniu diskov sa vyskytuje po jej zranení - zlomeniny, modriny, častá mikrotrauma. V miestach poškodenia rastú nepružné spojivové tkanivá. Pomerne často sa po chirurgickom odstránení medzistavcovej prietrže tvoria výčnelky, najmä pri disku.

Príznaky patológie

Klinicky sa cervikálny výčnelok objavuje vo veľkosti 0,2 cm, bedrovej - 0,4 cm a v počiatočných fázach je patológia asymptomatická. Niekedy sú nepríjemné pocity, ktoré človek berie na svalovú slabosť po tvrdej fyzickej práci. Ako sa výčnelok zväčšuje, závažnosť symptómov sa zvyšuje. Znaky nevyrovnania disku sa líšia v závislosti od jeho umiestnenia.

Chrbtica, v ktorej sa medzistavcový disk posunulŠpecifické klinické prejavy
krčnejNa krku sú silné ramená, predlaktia, ruky. Po vymenovaní lekára si pacient sťažuje na pocit „plazivých husacích hrčiek“ v rukách, obmedzenie pohyblivosti krku pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
PrsníkBrnenie, výskyt nepríjemných pocitov na hrudi, v oblasti rebier, sú charakteristické posunom prsníka. Bolesť vznikajúca v postihnutom segmente chrbtice sa rozširuje do vnútorných orgánov - srdce, žalúdka, pečene
bedrovýVýčnelok v bedrovej oblasti sa prejavuje silnou bolesťou žiariacou na bedrá, zadok a chodidlá. Osoba úmyselne obmedzuje pohyby so širokou amplitúdou, aby nevyvolávala nepohodlie

Asymptomatické, obvykle vyčnievajúce predné a anterolaterálne výčnelky. A zadné a posterolaterálne výčnelky po krátkom latentnom období náhle prejavujú prepichovaciu bolesť v chrbte, ktorá vzniká v dôsledku porušenia koreňov miechy.

Diagnostické metódy

Počiatočná diagnóza sa vykonáva na základe sťažností pacienta, anamnézy, externého vyšetrenia. Nezabudnite vziať do úvahy výsledky funkčných testov na posúdenie sily svalov, citlivosti a stupňa straty reflexov. Na potvrdenie diagnózy a podrobnejšie vyšetrenie chrbtice sa vykonáva séria inštrumentálnych analýz..

röntgenový

Röntgenové vyšetrenie sa vykonáva na zistenie predchádzajúcich zranení, vrodených a získaných abnormalít chrbtice. Pretože sa na pozadí osteochondrózy vytvára výčnelok, naznačujú ich typické znaky. Ide o zmenšenie vzdialenosti medzi stavcami, ich deformáciu, zhutnenie a zoslabenie medzistavcových platničiek..

CT a MRI

Počítačové a magnetické rezonancie sú najviac informatívne diagnostické metódy na detekciu výčnelkov. Na získaných trojrozmerných obrázkoch je dobre zviditeľnené posunutie disku za hranice miechy. Výstupok je označený zmenšením šírky medzi jeho okrajmi v porovnaní so základňou.

Druhy liečby

Výbežok akejkoľvek lokalizácie je vhodný na konzervatívne liečenie. Uskutočňuje sa komplexný prístup k liečbe zameraný na odstránenie príčin vytesnenia medzistavcových platničiek, zlepšenie pohody pacienta, zabránenie šírenia patológie do zdravých stavovcov..

Liečba drogami

Pri liečení výčnelkov sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. Na odstránenie akútnej bolesti, ktorá sa vyskytuje počas relapsov, sa používajú injekčné roztoky, lieky vo forme tabliet, kapsúl, dražé. S prípravkami na lokálnu aplikáciu je možné sa vyrovnať so slabým diskomfortom - masti, gély, krémy, balzamy, vrátane doplnkov výživy..

Nesteroidné protizápalové lieky

NSAID sú prvou voľbou v protrúznej terapii, ktoré majú výrazný protizápalový, analgetický a antiexudatívny účinok. Lekári najčastejšie v liečebnom režime zahŕňajú lieky s účinnými zložkami diklofenak, nimesulid, meloxikam, lornoxikam, ketoprofén, ketorolak. NSAID sa nevyhnutne kombinujú s inhibítormi protónovej pumpy (Omeprazol, Pantoprazol), ktoré znižujú riziko poškodenia žalúdočnej sliznice.

Kombinované lieky proti bolesti

Prípravky s dvoma aktívnymi zložkami majú výraznejší analgetický a dekongestívny účinok. Patrí medzi ne panoxén (diklofenak sodný - 50 mg a paracetamol - 500 mg), ďalší (ibuprofén - 400 mg a paracetamol - 200 mg). Pri liečení akýchkoľvek patológií pohybového ústrojenstva sa Neurodiclovit s vitamínmi diklofenaku a B osvedčil..

Aktuálne lieky

Na zmiernenie zápalového aseptického edému, odstránenie miernej bolesti, sú pacientom predpisované gély s NSAID - Fastum, Voltaren, Arthrosilen, Finalgel, Nise.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Po dosiahnutí stabilnej remisie sú do terapeutických režimov zahrnuté masti s lokálne dráždivými, rušivými a otepľujúcimi účinkami. Sú to Viprosal, Finalgon, Capsikam, Nayatoks, Apizartron, Efkamon.

Omamné látky proti bolesti

Drogy tejto skupiny sa používajú iba s neúčinnosťou NSAID a glukokortikosteroidov. Na akútnu bolesť sa používajú Tramadol a jeho štruktúrny analóg Tramal, ako aj lieky, ktoré obsahujú kodeín (Piralgin, Sedalgin Neo, Pentalgin H). Narkotické analgetiká nie sú určené na liečbu samozrejme kvôli rýchlo sa formujúcej fyzickej a psychologickej závislosti.

Svalové relaxanciá

V reakcii na porušenie koreňov miechy dochádza k svalovým kŕčom, čo zvyšuje závažnosť syndrómu bolesti. Na uvoľnenie kostrových svalov sa používajú relaxanty - Sirdalud, Tolperizon, Baklosan, baklofen. Najbežnejšie predpisovaným liekom je Midokalm, najmä vo forme roztoku na parenterálne podávanie, ktorý obsahuje anestetický lidokaín..

antikonvulzíva

Prípravky s pregabalínom s aktívnou zložkou vykazujú významný analgetický a antikonvulzívny účinok. Pri liečení výčnelkov sa lieky používajú na odstránenie neuropatických bolestí, parestézií, svalových kŕčov a pocitov „plazivých husacích hrčiek“. Ich výraznými vedľajšími účinkami sú zmätenosť, eufória. Takéto antikonvulzíva sa nepoužívajú dlho kvôli rýchlej závislosti..

Preparáty pre křupavku

Na čiastočnú regeneráciu poškodeného tkaniva chrupavky sa predpisujú pacienti Arthra, Teraflex, Structum, Alflutop, Rumalon. Chondroprotektory v tabletách sa používajú na dlhodobú liečbu - od niekoľkých mesiacov do 2 rokov. Pretože sa účinné látky (glukozamín, chondroitín) akumulujú v poškodených stavcoch, majú analgetický a protizápalový účinok. To vám umožňuje znížiť farmakologickú záťaž tela znížením dávok NSAID, svalových relaxancií, glukokortikosteroidov.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Prípravky, ktoré obsahujú vitamíny B, sú zahrnuté v terapeutických režimoch na odstránenie neurologických príznakov, ktoré sa vyskytujú počas kompresie koreňov miechy. Kurz použitia Milgamma, Combilipen, Pentovit, Neurobion zlepšuje inerváciu, prenos impulzov do centrálneho a periférneho nervového systému. Vitamíny B tiež posilňujú imunitu, urýchľujú metabolické a regeneračné procesy..

Nedrogová liečba

Ak použitie lokálnych a systémových liekov pomáha len pri odstraňovaní príznakov výčnelkov, potom je cieľom neliekovej terapie zabrániť progresii patológie. Hlavnými princípmi liečby sú posilnenie svalového korzetu chrbta, zlepšenie prekrvenia poškodených štruktúr, obnovenie inervácie.

režim

Počas relapsov sa pacientom zobrazuje pokojový odpočinok na 1 - 2 dni. Obmedzenie pohybov pomáha predchádzať poraneniu koreňov miechy a rozvoju aseptického zápalu. Počas liečby sa pacientom odporúča vyhnúť sa fyzickej námahe, najmä zdvíhaniu ťažkých predmetov. Nezabudnite nosiť ortopedické pomôcky - pazúriky, mäkké obväzy, elastické korzety s pevnými kovovými alebo plastovými vložkami.

Toto je najúčinnejšia neliečivá liečba výčnelkov. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú denné hodiny fyzickej terapie a gymnastiky na stabilizáciu segmentov stavcov posilnením chrbtových svalov. Súbor cvičení zostavuje lekár cvičebnej terapie individuálne pre každého pacienta. Zohľadňuje sa fyzická príprava pacienta, typ vytesnenia medzistavcových platničiek, prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze..

Masáž a manuálna terapia

Ihneď po odstránení akútnej bolesti sú pacientom predpísané masážne procedúry, aby sa zlepšila pohoda pacienta. Po prvom sedení sa intenzita všetkých príznakov vyčnievania výrazne zníži v dôsledku odstránenia svalových kŕčov. V terapii sa používajú rôzne masážne techniky - klasické, akupresúrne, vákuové, segmentové, švédske. Návšteva chiropraktika pomôže upevniť výsledok liečby. Obnovuje všetky motorické funkcie v dôsledku vystavenia svalov, väzov, šliach.

trakcie

Pri liečení patologických stavov chrbtice vrátane výčnelkov sa trakcia aktívne používa na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami. Trakcie sú horizontálne, vertikálne a polo vertikálne. Trakcia za sucha sa vykonáva na špeciálnych stoloch umiestnených v danom uhle. Trakcia pod vodou sa považuje za terapeuticky účinnejšiu a jemnejšiu. Vyrába sa vo vani alebo bazéne. Počas procedúr sa často používajú bremená do 10 kg..

fyzioterapia

Neliečivová liečba vyčnievania akejkoľvek lokalizácie nie je úplná bez fyzioterapeutických opatrení. Pacientom je predpísaných 5 - 10 relácií magnetoterapie, diadynamických prúdov, laserovej terapie, liečby UHF. Na zlepšenie prísunu krvi do diskov sa používajú aplikácie s ozokeritom a (alebo) parafínom, terapeutickým bahnom a minerálnou vodou. V subakútnom období sa používajú fonoforéza alebo elektroforéza s analgetikami, NSAID, chondroprotektory.

Invazívne liečby

Liečebné postupy spojené s prienikom cez prirodzené vonkajšie bariéry tela sa vo väčšine prípadov vykonávajú s neúčinnosťou iných, šetrnejších terapeutických metód. Indikáciami sú silné bolesti a neurologické klinické prejavy výčnelkov.

Štiepanie vyvoláva bolesti

Spúšťacia zóna je oblasť tela, keď je stlačená, na ktorú nastane najintenzívnejšia bolesť. Počas výčnelku sa zvyčajne nachádza v oblastiach inervovaných spevnenými koreňmi miechy. Na odstránenie bolesti sa vykonávajú blokády liekov. Injekčné roztoky glukokortikosteroidov (Diprospan, Triamcinolone, Dexamethason) a anestetiká (Lidokaín, Novokain) sa injikujú do spúšťacích bodov..

Epidurálna anestézia

Toto je jedna z možností liečivých blokád používaných pri akútnej bolesti, ktorú nemožno vylúčiť inými metódami. Farmakologické lieky sa injikujú priamo do epidurálneho priestoru chrbtice pomocou katétra anestetikom. Dlhodobý analgetický účinok postupu je spôsobený zablokovaním prenosu bolestivých impulzov pozdĺž nervových zakončení miechy..

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Chirurgický minimálne invazívny chirurgický zákrok sa zvyčajne vykonáva s rýchlym progresom osteochondrózy, čo ohrozuje stratu výkonnosti. Používa sa tiež nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Princípom zásahu je vystavenie rôznych fyzikálnych faktorov špeciálnou kanylou poškodenému medzistavcovému platňu. V dôsledku čiastočného zničenia jadra dochádza k zníženiu tlaku a výstupok sa vráti do svojej pôvodnej polohy.

Čo sa nedá urobiť pomocou vyčnievania miechy

Po diagnostikovaní cervikálneho, hrudného a bedrového posunu diskov by sa mali dodržiavať všetky lekárske odporúčania. Nemôžete upraviť terapeutické režimy, zvýšiť dávku liekov v nádeji na rýchlejšie zotavenie.

Obzvlášť nebezpečné je zapojiť sa do samoliečby, používať ľudové liečivá vo forme obkladov, alkoholov a domácich mastí..

Možné komplikácie

Ak nie je k dispozícii lekárska starostlivosť, pokračuje sa v patológii - zlomenie vláknitého prstenca a pulpózne jadro napučiava do miechového kanála. Vytvorí sa medziobratlová kýla, ktorá často vyvoláva porušenie koreňov miechy alebo miechy a je ťažko prístupná konzervatívnej liečbe. S rozvojom radikulárneho syndrómu, diskogénnej myelopatie alebo kompresie vertebrálnej artérie sa u pacientov indikuje chirurgický zákrok..

predpoveď

Pri včasnom zistení premiestnenia medzistavcových platničiek a primeranom ošetrení je prognóza zotavenia priaznivá. Viac ako 90% výčnelkov môže byť odstránených konzervatívnymi metódami liečby.

prevencia

Primárnou prevenciou výčnelkov je odmietnutie zlých návykov, vylúčenie potravín s vysokým obsahom tukov a jednoduchých uhľohydrátov zo stravy. Nemôžete zostať dlho na jednom tele, viesť sedavý životný štýl.

U pacientov s už vytvorenými výčnelkami sú indikované sekundárne preventívne opatrenia. Aby sa predišlo tvorbe herniálneho výčnelku, lekári odporúčajú vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, pravidelne navštevovať masážneho terapeuta, zúčastňovať sa fyzickej terapie alebo gymnastiky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Medzistavcové vystúpenie disku: príčiny a liečba

Jednou z vážnych porúch chrbtice je výčnelok. Toto ochorenie nie je izolované, preto sa považuje za syndróm osteochondrózy. Táto choroba sa niekedy stáva hraničným stavom, ktorý sa vyskytuje pred objavením sa prietrže.

Medzistavcové vystúpenie disku: čo to je?

S výstupkom chrbtice sa vytvára nesprávne umiestnenie medzistavcového disku. V tomto prípade prstenec obklopujúci želatínové jadro zostáva najskôr neporušený. Pri odpovedi na otázku, čo je výčnelok, je potrebné poznamenať, že ide o najbežnejšiu formu dystrofických zmien, v ktorých sa tvorí kýla. V každej fáze vývoja choroby je narušená integrita kruhu.

Posun je až 0,5 cm, ak má taký výstupok rozmery až 3 mm, nepredstavuje to ohrozenie života. Pri takomto posunutí náhodou počas vyšetrenia tela sa zistí výčnelok na ďalšie abnormality.

Ak sú rozmery oblasti odchýlky výraznejšie, potom sa pacient najskôr cíti nepohodlie, potom sa objaví podráždenie nervových koreňov. Ten spôsobuje vážnu bolesť, ktorá nie je trvalá.

Príčiny choroby

Vznik ochorenia sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov:

 • nesprávne držanie tela,
 • narušenie rozvoja svalovej kostry,
 • nadmerná telesná hmotnosť,
 • hormonálna nerovnováha,
 • zmeny veku.

Na pozadí vyvíjajúcej sa osteochondrózy sa môžu objaviť príznaky vyčnievania. Medzistavcové platničky začínajú trpieť nedostatkom prichádzajúcich látok. Čím menej potravinových buniek v tejto časti stavcovej kostry, tým rýchlejšie sa stráca vlhkosť a elasticita. S takouto patológiou sa môže aj minimálna trauma stať predpokladom rozvoja choroby.

Lekári, zodpovedajúci otázku, vyčnievanie medzistavcových platničiek - čo je to, že patológia sa môže vyskytnúť aj pri abnormálnom vývoji kostrového drieku. Tento jav zahŕňa syndróm ďalších krčných rebier a niektoré ďalšie. Predpokladom môžu byť aj rôzne ochorenia chrbtice a zranenia..

Nepriamymi faktormi ovplyvňujúcimi vznik choroby sú zmeny organizmu súvisiace s vekom a dedičné predpoklady..

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

Etapy vývoja a lokalizácie

Pri odpovedi na otázku: Čo je to vyčnievanie medzistavcových platničiek, uvádzame, že sa môže nachádzať v rôznych častiach kostrového drieku. Vo veľkom počte prípadov sa toto ochorenie vyvíja v bedrovej oblasti, zriedka v hrudníku.

Bedrová choroba sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Keď je telo na dlhú dobu v jednej polohe, vyskytujú sa v oblasti bedrovej oblasti pocity tiahnutia. Výčnelok v oblasti krku spôsobuje bolesti horných končatín, dochádza k narušeniu citlivosti prstov, zvyšuje sa ich potenie.

Etapy vývoja choroby:

 • Prvý. Bolesť sa objavuje v dôsledku tvorby trhlín v okolitých tkanivách. Fáza je sprevádzaná narušením funkčnosti jadra.
 • Druhý. Disk sa posúva. Bolesť nie je konštantná, môže byť nudná.
 • Tretia. Vyskytujú sa výrazné staticko-dynamické poruchy, je zaznamenaná necitlivosť končatín..

K klasifikácii choroby dochádza na základe smeru vyčnievania disku:

 1. Kruhová. V tejto forme vyčnievajúci disk rovnomerne mení svoju polohu. Znakom takejto choroby je pomalý vývoj. Takéto ochorenie je náchylné na predĺžený priebeh bez výrazných príznakov. Predpokladom je nedostatočná výživa prvku.
 2. miestna Nesprávna poloha disku so predpätím v jednom smere. Pri štúdiu „vyčnievania disku“ sme si všimli, že existuje niekoľko poddruhov tejto formy. Pri dorzálnom výčnelku dochádza v smere k mieche. Toto je najnepriaznivejšia možnosť, ktorá je spojená s vysokým stupňom rizika stlačenia nervových koreňov. Bočný pohľad znamená vyčnievanie z pravej alebo ľavej strany.

Príznaky vyčnievania

Znaky vývoja choroby závisia od toho, v ktorej zóne sa ochorenie vytvorilo. Ak sa v krčnej oblasti objavil výčnelok medzistavcových platničiek, potom sa stretnete s príznakmi:

 • pokles tlaku,
 • nepohodlie v oblasti lokalizácie patológie,
 • závraty a migréna,
 • slabosť prstov,
 • ťažkosti s držaním hlavy.

Krk je najmobilnejšou zónou, preto je v tejto oblasti bežný výčnelok medzistavcových platničiek. Tento stav je nebezpečný, pretože okrem kompresie nervov sa znižuje aj priechodnosť artérie. Ten prechádza kanálikom, zabezpečuje výživu a prísun krvi do zadnej tretiny mozgu.

S vystupujúcim hrudníkom sa objaví silná bolesť v hrudnej kosti medzi lopatkami. Pacient sa môže cítiť stuhnutý. Zaznamenáva sa výskyt dýchavičnosti, zvlášť často sa tento jav pozoruje pri hlbokom nádychu.

Obtiažnosť spočíva v skutočnosti, že takáto symptomatológia sa môže vyskytnúť aj pri porušení práce iných orgánov. Preto pacient ide na kliniku, kde sa začína liečiť na iné choroby. Počas tejto doby sa choroba ďalej vyvíja.

Výčnelok stavcov bedrovej oblasti porušuje normálny život. Bolesť sa šíri na nohy. Vyskytujú sa príznaky lumbosakrálnej radikulitídy. Objaví sa tuhosť a obmedzenie amplitúdy pohybu. V dôsledku narušenia krvného zásobovania dochádza k narušeniu fungovania panvových orgánov. V priebehu času klesá nižšia svalová sila a rozvíja sa paralýza..

Pri vyčnievaní stavcov v bedrovej oblasti sa často poškodia disky medzi posledným bedrovým útvarom a krížovou kosti. V horných častiach sa takéto zmeny vyskytujú menej často..

Diagnóza výčnelku

Diagnóza výčnelku je rad laboratórnych a inštrumentálnych metód zameraných na stanovenie správnej diagnózy a určenie lokalizácie miesta odchýlky. Diagnóza sa vykonáva dvoma spôsobmi: úvodná prehliadka odborníkom a vymenovanie ďalších vyšetrovacích metód.

Detailnú štúdiu odchýlky, ktorá sa porovná so symptómami vystupovania, možno vykonať pomocou MR a počítačovej tomografie. Pomocou týchto metód je možné zistiť akúkoľvek fázu poškodenia. Napríklad v počiatočnej fáze pulpózne jadro vyčnieva v periférnom smere. Formácia nepresahuje polovicu obvodu disku.

Prvé príznaky sa objavujú zvyčajne po dosiahnutí veku 30 rokov. Neurológ alebo terapeut používa na určenie miesta manuálne testy v úvodnom vymenovaní. Na diferenciálnu diagnostiku sa používa ultrazvukové vyšetrenie orgánov umiestnených v blízkosti bolestivej oblasti..

Ak je akýkoľvek príznak výbežku výrazný, diagnóza a liečba sa môžu vykonať v nemocnici. V tomto prípade sa vykonávajú laboratórne testy, ktoré vám umožnia súčasne zistiť prítomnosť zápalového procesu.

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Liečba protúziou

V závislosti od oblasti, v ktorej sa vyskytujú príznaky vyčnievania, je predpísaný terapeutický účinok. Obsahuje:

 • brať lieky,
 • fyzioterapia,
 • chirurgické metódy,
 • ľudová medicína.

Všeobecné odporúčania

Počas choroby potrebujete:

 • jesť správne,
 • sledujte svoju stravu,
 • prijať opatrenia na normalizáciu hmotnosti,
 • zdržať sa fyzickej námahy, stresu a podchladenia.

Pri rekonštrukčnej liečbe výstupkov z disku sú účinné cvičebné terapie a metódy manuálnej expozície. Ich hlavnou úlohou je uvoľniť svaly a odstrániť nadmerný tlak na korene, miechu.

Počas obdobia remisie choroby prakticky neexistuje bolesť, ale pacienti sa sťažujú na nepohodlie v končatinách, čo sťažuje vykonávanie bežných činností. V súčasnosti sa kladie dôraz na podporné metódy..

Liečba protrúziou liekov

Protrúzia sa úspešne lieči konzervatívnymi metódami, ktoré sú zamerané na zníženie bolestivosti a zápalu, zmiernenie opuchov a krvného zásobovania. Používajú sa tieto skupiny nástrojov:

 • NSA. Znižujú množstvo zápalu..
 • Svalové relaxanciá. Ich cieľom je zmierniť svalové napätie. To vedie k zníženiu závažnosti bolesti.
 • Glukokortikoidy. Sú predpísané pri absencii správneho účinku užívania iných liekov. Obvykle sa injekcie podávajú do mäkkých tkanív v oblasti kompresie nervov..
 • Chondoprotectors. Sú umiestnené v oblasti medzistavcových platničiek.
 • Pomáha krvný obeh.

Ak výčnelok spôsobuje silnú bolesť, predpisujú sa lieky proti bolesti. Niekedy je predpísaná koreňová blokáda.

fyzioterapia

Pri liečbe výčnelku v hrudnej kosti sú predpísané metódy zamerané na napínanie kolóny. Patológia krčka maternice si často vyžaduje použitie špeciálneho goliera. Ďalej je predpísaná liečba:

 • magnetické pole,
 • ultrazvuk,
 • elektroforéza.

Tieto metódy sa môžu použiť v akútnom štádiu. Opatrenie používa špeciálny súbor cvičení. Techniky, v ktorých sa vyskytujú kruhové pohyby, sa doň nemôžu zahrnúť, pretože môžu viesť k ešte väčšiemu zraneniu oblasti. Všetky gymnastické cvičenia sú pod dohľadom lekára..

Liečba vyčnievania medzistavcových platničiek pomocou fyzioterapeutických metód vám umožňuje úplne sa zbaviť choroby. Obzvlášť dobré výsledky sa dajú dosiahnuť pri komplexnej expozícii..

Ľudové metódy

Výčnelok je možné liečiť aj pomocou tradičnej medicíny. Cesnakové obklady sú účinné. Aby ste to dosiahli, rozdrvte 300 g. cesnak, zmiešajte so 150 ml vodky. Tinktúra by mala byť na tmavom mieste 10 dní. Hotová zmes sa nanesie tenkou vrstvou v mieste koncentrácie bolesti. Zhora je pokrytá handričkou a teplou handrou. Po 40 minútach sa obloženie odstráni.

Výbežok chrbtice sa lieči tiež pomocou žihľavy alebo lístia Kalanchoe. V prvom prípade je žihľava rezaná nožom. Urobte odvar z litrovej plechovky trávy, ktorá sa pridá do kúpeľa pred spaním. Šťava z Kalanchoe má silný protizápalový účinok. Je potrebné vybrať niekoľko listov, ošúpať, pripevniť na postihnuté miesto a zaistiť pomocou pásovej pomôcky.

Odstránenie bolesti medzistavcových platničiek pomôže tinktúram z ľubovníka bodkovaného, ​​mulleínu, paliny. Používajú sa na anestéziu aj na odstránenie zápalového procesu. Je vhodné použiť všetky tieto metódy pred spaním..

Chirurgické ošetrenie výčnelku

Chirurgický výčnelok sa lieči v pokročilom štádiu, keď sa už vyskytla prietrž. Operácia je predpísaná, ak je v rukách a nohách výrazná slabosť, chôdza je narušená. Ak dôjde k vymáčaniu koreňov, sú naliehavo vykonané chirurgické zákroky. Keď medzistavcové platničky spadli do krku, potom sa vykoná prístup zozadu s odstránením stavcových oblúkov..

V posledných rokoch sa technológia laserového spracovania osvedčila. Sú ovplyvnené jadrom, ktoré sa zmenšuje. Medzistavcový disk úspešne zaujme správne miesto. Táto metóda je relevantná, ak existuje riziko poranenia miechy alebo srdca..

Prognóza a prevencia

Pri správnom a dlhodobom ošetrení sa výčnelok úspešne vylieči. Ak osoba nepoužíva všetky liečebné metódy predpísané lekárom, choroba postupuje a mení sa na medzistavcovú prietrž. Táto komplikácia vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Ak si neželáte, aby sa objavili príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek, musíte sledovať svoju polohu. Pri sedavej práci musíte pomocou špeciálnych cvikov natiahnuť chrbát každých 50 minút. Dobrým preventívnym opatrením je návšteva bazénu. Pokúste sa zabrániť podchladeniu.

Funkcie vyčnievania miechy, odporúčania a tipy - ako liečiť túto chorobu

Výčnelok je patologický proces, ktorý sa vyvíja v chrbtici pod vplyvom rôznych príčin a ovplyvňuje medzistavcové platničky. Spôsobuje asi 30% prípadov bolesti chrbta. Doteraz bola táto choroba diagnostikovaná u ľudí nad 50 rokov, ale v poslednom čase je rozšírená u ľudí v najlepšom veku. Výčnelok môže viesť k vytvoreniu prietrže a zdravotnému postihnutiu pacienta, preto je také dôležité včas diagnostikovať a liečiť ho. Okrem toho pacient trpí dlhodobou silnou bolesťou a napríklad neschopnosť viesť obvyklý životný štýl nepodlieha vojenskej službe..

Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou

Chrbtica je oporou tela, oporou celej ľudskej kostry. Chráni tiež miechu pred poškodením. Svaly, väzivá a chrupavkové disky poskytujú pohyblivosť a flexibilitu chrbtice. Disky sú akýmsi nárazníkom medzi stavcami a slúžia na absorbovanie ich vzájomného pôsobenia..

Každý stavec sa skladá z tvrdej vláknitej kapsuly a buničitého gélového jadra. Keď je medza pevnosti kapsuly vyčerpaná, disk sa začne deformovať, krúžok sa stáva tenší a na jeho vnútornej strane sa objaví poškodenie. Jadro sa vytláča smerom k trhlinám a zviera cievy a nervy. V tomto prípade sa vyskytuje bolesť v tej časti tela, za ktorú je upnutý nerv zodpovedný. Tento výstupok sa nazýva výstupok.

Ak nie sú vrstvené alebo roztrhané nielen vnútorné časti prstenca, ale aj jeho vonkajšie vlákna a časť jadra začne vyčnievať za disk, jedná sa o medzistavcovú prietrž. Ak je vláknitá kapsula stále neporušená - je to výstupok, ak je roztrhaný a vnútorný obsah vyčnieva - je to prietrž.

Etapa vývoja prietrže

Výčnelky nie sú o nič menej nebezpečné ako kýly, pretože výčnelok môže stláčať miechu.

Príznaky a diagnostika

Výčnelky sa typicky vyvíjajú asymptomaticky, až kým výčnelok nezačne dráždiť nervové zväzky. Môžete mať podozrenie na prítomnosť patológie s výskytom stálej alebo paroxyzmálnej bolesti. Hlavným príznakom choroby je bolesť. Pri dlhom sedení, státí je tu ťažká bolesť, pri zdvíhaní bremena je prudká bolesť, ktorá vyžaruje do panvy alebo bokov, často sa objaví necitlivosť v končatinách a prstoch.

S ochorením krčnej chrbtice sú nervy a krvné cievy, ktoré živia mozog, stlačené. Osoba pociťuje silné bolesti hlavy, pritláčajúce alebo praskajúce povahy, zhoršené pohybmi a zákrutami hlavy, ktoré vyžarujú do krku alebo ramien. Z dôvodu nedostatku výživy pre mozog sa vyskytujú závraty a mdloby, neustála slabosť, únava, časté tlakové rázy, svalová slabosť, „presakovanie“ končatín..

Výčnelky v hrudnej chrbtici nie sú časté, pretože táto časť je najmenej mobilná.

 • bolesť v oblasti rebier alebo lopatiek, niekedy ako infarkt;
 • znížená citlivosť pod léziou;
 • neschopnosť úplne sa nadýchnuť, stuhnutosť v hrudníku, dýchavičnosť;
 • sú možné problémy s orgánmi v hrudníku a bruchu.

Najčastejšie sú patológie rozmiestnené v bedrovej oblasti, čo predstavuje najväčšiu záťaž. Ak k tomu dôjde, nasledujúce príznaky:

 • trvalé bolesti s rôznym stupňom závažnosti, zhoršené námahou, ťažké hmotnosti, náhle pohyby, dlhodobý pobyt v jednej polohe, nohám alebo panve sa môže dať bolesť, keď sa poloha zmení na pohodlnejšiu - bolesť sa znižuje;
 • je znecitlivenie, pálenie, narušenie citlivosti dolných končatín;
 • narušenie panvových orgánov, neplodnosť alebo impotencia;
 • zníženie rozsahu pohybu, neschopnosť ľahnúť si na žalúdok alebo úplne roztiahnuť spodnú časť chrbta;
 • poruchy krvného obehu, bledosť kože.
Bolesť chrbta

Príznaky výčnelku sa dajú ľahko zamieňať s radikulitídou alebo s mnohými inými chorobami. Niekedy ľudia liečia nesprávne diagnostikovanú chorobu celé roky a tá pravá postupuje, takže presná diagnóza je veľmi dôležitá na rozlíšenie patológie od iných chorôb..

diagnostika

Pri prietrži a výčnelku je diagnóza rovnaká. Neurológ alebo ortopedický chirurg vedie pohovory a vyšetruje pacienta, kontroluje reflexy, mobilitu a citlivosť kože. Ďalej je pacient vyšetrený hardwarovými metódami a je urobený záver..

CT alebo počítačová tomografia - umožňuje vyhodnotiť stav diskov a štádium choroby, pričom sa získajú vrstvené obrazy chrbtice. Bohužiaľ, CT snímky často nepresne ukazujú veľkosť hrče..

MRI alebo magnetická rezonancia sú ideálne pre štúdium patológií medzistavcových platničiek, majú maximálny obsah informácií a bezpečnosť. So všetkou účinnosťou pre štúdiu existujú absolútne kontraindikácie, konkrétne prítomnosť implantátov, protéz a akýchkoľvek iných kovových predmetov v tele pacienta..

CT myelografia je CT sken s predbežným zavedením kontrastného činidla do tela, ktorý sa vykonáva iba v nemocnici.

Rádiografia nie je taká účinná ako CT a MRI, používa sa na vylúčenie patologických zmien stavcov.

Dôvody rozvoja

Príčiny výčnelku zahŕňajú nasledujúce faktory:

 • genetická predispozícia, ak by niekto mal v rodine takúto patológiu, jej vývoj u detí bude vyšší od 20 do 75%;
 • nervový stres, fyzické a psychické preťaženie, nadmerná práca, nedostatok látok potrebných pre organizmus;
 • procesy súvisiace s vekom v tkanivách, znížená elasticita chrupavky, začínajúce degeneratívne zmeny;
 • závažné infekcie;
 • zlé návyky, najmä fajčenie, nikotín zhoršuje výživu tkanív;
 • metabolické poruchy - disky dostávajú výživu výlučne difúziou z okolitých tkanív bez vlastného zásobovania krvou. Ak je difúzia obtiažna, disk nemá energiu, stráca pružnosť a je zničený. Diabetes a ochorenie štítnej žľazy prispievajú k zlej výžive;
 • nečinnosť, v dôsledku ktorej metabolizmus padá a svaly, ktoré posilňujú chrbticu, sa oslabujú;
 • nadváha tiež vytvára výrazné zaťaženie na hrebeni;
 • intenzívne zaťaženie pri športe, najmä pri zdvíhaní veľkých závaží;
 • ostré zákruty a náklony tela, najmä zdvíhacie závažia;
 • abnormality a vrodené chyby, už existujúce patológie (skolióza, tuberkulóza), dysplázia bedrového kĺbu, ankylozujúca spondylitída a Calvet;
 • komplikované narodenie;
 • poranenia chrbtice, pády a rany, zlomeniny stavcov;
 • konštantné napätie dolnej časti chrbta a späť, nepriaznivé pracovné podmienky so silným trasením alebo iným zaťažením chrbtice
Silový tréning

Druhy výčnelkov

Druhy patológie sa delia podľa typu, typu, veľkosti a umiestnenia.

 • kruhový - rovnomerný výstupok zo všetkých strán;
 • rozptýlené - nerovnomerné.

V závislosti od umiestnenia výčnelku vzhľadom na hrebeň:

 • laterálna; alebo bočné;
 • stredný alebo stredný;
 • posterolaterálne alebo posterolaterálne;
 • zadné alebo chrbtové.

Klasifikácia veľkostí:

 • malý - do 2 mm v krčku a do 4 mm v bedrovej oblasti;
 • priemer - do 4 mm / do 7 mm;
 • veľké - do 6 mm / do 9 mm;
 • obrovský - nad 6 a 9 mm.

Ďalej sa zoznámime s účinnými liečebnými metódami..

Liečebné metódy

Ak je u osoby diagnostikovaný výčnelok medzistavcových platničiek, liečba by sa mala vykonávať opatrne a komplexne. Terapiu určuje lekár po kompletnom vyšetrení a diagnostike. Zohľadniť by sa mal celkový stav pacienta, štádium vývoja patológie a sila prejavu príznakov..

Konzervatívna liečba sa spravidla používa na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu, opuchov a svalových kŕčov, obnovenie motorických schopností a citlivosti postihnutých oblastí, medzi ktoré patria: lieky, fyzioterapia, masáže, trakcia a terapeutické cvičenia..

Chirurgický zákrok

Operácia je povolená, ak výstupok narúša fungovanie nervov a krvných ciev chrbtice. Operácia je tiež indikovaná, ak dlhodobá liečba (až 16 týždňov) neprináša účinok, alebo ak nie je možné odstrániť bolesť konzervatívnymi metódami..

V poslednej dobe sa používa nukleoplastika. Do disku je vložená dutá ihla, cez ktorú je jej gélové jadro zničené laserom alebo studenou plazmou a výstupok zmizne. Operácia je pomerne jednoduchá, lieči patológiu, vykonáva sa ambulantne..

Liečba drogami

Liečba výčnelku nie je iba symptomatická liečba bolesti skôr, ako zmizne, ale mala by tiež viesť k odstráneniu príčiny choroby..

Drogová terapia zahŕňa použitie nasledujúcich skupín liekov:

 • lieky proti bolesti;
 • svalové relaxanciá;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vitamíny a biogénne stimulanty.

Chondroprotektory: Chondromix, Arthra, Rumalon, Artrodan. Naneste vonkajšie masti, tablety alebo injekcie. Tieto lieky zastavujú deštrukciu disku a regenerujú chrupavkové tkanivo. Musia sa však brať dostatočne dlho a sú najúčinnejšie až na začiatku choroby.

Analgetiká. Bolesť sa zmierňuje použitím liekov proti bolesti (Ketonal, Ketanov), predpisujú sa tiež nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Nimesulid, Meloxicam, Ibuprofen). Liečbu dopĺňajú protizápalové gély a krémy (Voltaren, Bystrumgel, Diclogen).

Svalové relaxanciá. Pôsobia najlepšie na začiatku vývoja výčnelkov: Midokalm, Tizanidín, Baklofen, Tolperil.

Biogénne prípravky (telo sklovca, extrakt z aloe) a vitamíny B, vápnikové prípravky sa používajú na normalizáciu metabolizmu tkanív a lepšiu výživu chrbtice..

Manuálna terapia

Na rozdiel od prietrže je možné výčnelok úplne liečiť manuálnou terapiou. Je to kríž medzi liečebnými masážami a tradičnou čínskou medicínou. Pred použitím tejto techniky sa vždy poraďte s neurológom alebo neurochirurgom. Je dôležité dohodnúť si stretnutie s dobrým špecialistom s vysokou kvalifikáciou.

Pri kinezioterapii pacient vykonáva potrebné pohyby pod vedením špecialistu.

Spinálna trakcia sa používa na špeciálnom zariadení, niekedy pod vodou, existuje aj kryoterapia, ktorá spočíva v vystavení postihnutej oblasti tekutému dusíku, v dôsledku čoho je postihnutej oblasti lepšie zásobená krvou a bolesť zmizne..

Pri výčnelkoch sa používa aj fyzioterapia:

 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • diadynamické prúdy;
 • aplikácie s parafínom;
 • Mikrovlnná rúra a uhf.

Fyzioterapeutické metódy sú predpísané iba lekárom, berúc do úvahy všetky kontraindikácie.

magnetoterapia

Môže sa to vykonať pomocou pásu so špeciálnymi magnetickými platničkami alebo mikromagnety, ktoré sú pripevnené pomocou náplasti v biologicky aktívnych bodoch.

Laserová terapia

Podstata metódy je nasledovná: do miesta lézie sa vloží špeciálna ihla, do ktorej sa zabuduje miniatúrny laser a videokamera. Ožiarená je podstata buničitého jadra, ktorá sa vyparuje, sťahuje a prestáva tlačiť na okolité tkanivá, výčnelok zmizne.

Cvičebná gymnastika

Cvičebná terapia, ktorá sa vykonáva pravidelne, posilňuje svaly, ktoré držia chrbticu, zvyšuje elasticitu stavcov, zvyšuje prekrvenie poškodeného disku. Dobré chôdze v pohodlnej obuvi a bazéne, zavesenie a vytiahnutie na vodorovnej lište.

Ľudové lieky

Ako liečiť výstupky miechy doma? Pri liečbe doma musíte najskôr vyhľadať lekára.

Účinné sú tieto metódy:

 • na obklady aplikujte cesnakovú tinktúru;
 • dobre odstraňuje zápalové procesy pri používaní šťavy Kalanchoe;
 • dobrým spôsobom sú masti alebo tinktúry z koreňa kostrava;
 • tinktúry založené na alkohole a lila kvety liečia zápal a zmierňujú bolesť;
 • používať pozitívne účinky pijavice v slinách.

Účinok liečby doma môže podliehať iba súbežnému vykonaniu iných lekárskych predpisov.

komplikácie

Výčnelok je počiatočné štádium vývoja herniovaného disku. Najväčším nebezpečenstvom je kompresia miechy, ktorá môže viesť k ochrnutiu a invalidite..

Preventívne opatrenia

Výbežok spravidla nezmizne navždy, ale na to, aby sme prežili normálny život a zabránili zhoršovaniu, je potrebné pravidelne prijímať vhodné opatrenia:

 • vykonávať cvičenia na posilnenie chrbtových svalov, pravidelne cvičiť a vyberať netraumatické športy (cvičebná terapia, plávanie);
 • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu, nezaťažovať závažia;
 • zabrániť vzniku obezity, dodržiavať režim pitia.
 • nápoje z vitamínov a chondoprotektorov;
 • ísť na masáž;
 • spať na ortopedickej posteli;
 • neaplikujte a neliečte infekcie včas.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť prejavom bolesti včas. Najčastejšie sú z nich prepustení, pretože veria, že je to jednoducho únava alebo nepríjemné držanie tela, „to prejde samo o sebe“. Ak máte bolesti chrbta, mali by ste okamžite kontaktovať neurológa, pretože iba on môže predpísať diagnózu a na základe nej urobiť správnu diagnózu. Samoliečba miechových problémov je neprijateľná.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na udržanie zdravia chrbtice je potrebné pravidelné cvičenie. Použitím správnych cvikov môžete zlepšiť držanie tela, posilniť svoje svalové korzety a zvýšiť flexibilitu stavcov.
Pooperačné riziká nie sú spojené s umiestnením slepého čreva a zostávajúcej rany, ale so švom na bruchu. V klasickej verzii dochádza k odstráneniu zápalu slepého čreva rezom v trieslovej oblasti.
Výčnelok je samostatné ochorenie bez samostatnosti. Diagnóza patologického procesu naznačuje výskyt degeneratívnych zmien v jednom z oddelení chrbtice. Bežnými príčinami akútnej bolesti sú zranenia, sedavý spôsob života a zmeny súvisiace s vekom..