loader

Hlavná

Liečba

Ako liečiť výčnelok lumbálnej miechy

Výčnelok bedrovej chrbtice je choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Medzi príznaky už patrí bolesť, strata pohyblivosti a výkon. Ale ak je patológia v stave zanedbávania, môžete ľahko získať prietrž, úplnú alebo čiastočnú paralýzu. Aby sa predišlo chirurgickému zákroku, moderná medicína ponúka lieky, fyzioterapeutické postupy, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Znaky výčnelku

Výčnelok lumbálnych diskov sa nijakým spôsobom neprejavuje, ale výčnelok pulpózneho jadra takým či oným spôsobom spôsobí stlačené alebo stlačené nervy, nervové zväzky. A potom to spôsobí kompresiu miechy. A v týchto situáciách vidíme nasledujúce príznaky:

 • Syndróm švy. Dokáže neustále mučiť a môže nájsť útoky. Strieľa v bedrovej oblasti s kýchaním, kašľom, smiechom, náhlymi pohybmi. Bolesť pri vyčnievaní diskov bedrovej chrbtice začína prenikať do panvy, bokov, dolnej končatiny a päty;
 • Dolné končatiny a prsty sú znecitlivené;
 • Koža nôh a chodidiel je bledá alebo červená, ich potenie je narušené;
 • V nohách sa objavuje slabosť;
 • Dlhé sedenie alebo státie spôsobuje bolesť, ktorá po zmene polohy zmizne;
 • V čase zdvíhania silnej ostrej bolesti v dolnej časti chrbta dáva panva a boky;
 • Niekedy je pre pacienta ťažké močiť.

Príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek sa ľahko zamieňajú s radikulitídou dolnej časti chrbta. Symptómy sa menia v dôsledku rozdielneho usporiadania výčnelkov, z ktorých boli deformované nervy..

Ak ste začali mučiť niektorý z týchto prejavov, musíte navštíviť neurológa alebo stavca a vyšetriť, či nevyčnívajú bedrové medzistavcové platničky. Ak sa príznaky zistia včas a liečba neprichádza dlho, pacient sa vyvaruje nasledujúcich komplikácií:

 • Úplná alebo čiastočná paralýza;
 • Roztrhnutie chrupavkovej hranice disku a rozvoj medzistavcovej prietrže.

príčiny

Moderný životný štýl má negatívny vplyv na stavce a disky, najmä v bedrovej oblasti. Riziko poučiť sa zo skúsenosti, aký výčnelok v bedrovej oblasti je pre tých, ktorí:

 • Pracuje pri počítači a trochu sa pohybuje (bedrový metabolizmus sa zhoršuje, oslabujú sa svaly a počas dlhého sedenia trpí bedrová chrbtica);
 • Má nadmernú telesnú hmotnosť (zbytočné kilogramy neustále nesú záťaž na spodnej časti chrbta plus metabolické procesy chrupavkového tkaniva opäť trpia);
 • Naháňať športové rekordy, najmä pri športe s hmotnosťou (cvičenia s barom nesú obrovské bremená na spodnej časti chrbta - medzistavcové platničky nie sú pre ne navrhnuté);
 • Už trpia patológiami lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, skolióza);
 • Fyzikálne to pracuje a neustále vystavuje bedrové svaly nadmernému stresu;
 • Oslava 50. výročia (metabolizmus chrupavky sa s vekom zhoršuje).

liečba

Ak objavíte vývoj patológie v čase a začnete liečiť vyčnievanie bedrovej chrbtice, budete sa môcť vyhnúť chirurgickému zákroku. Účinnosť vyliečenia lumbosakrálnej chrbtice bude liečená, závisí od jej veľkosti a lokalizačnej oblasti. A tiež z dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní.

Liečba vyčnievania bedrovej chrbtice zahŕňa konzervatívne metódy a chirurgický zákrok. Toto sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď liečba chrbtice po dlhú dobu neprináša výsledky, ale naopak, choroba postupuje a hrozí komplikáciami..

 • Nezabudnite si prečítať: aký je rozdiel medzi vyčnievajúcimi a herniovanými diskami?

Okrem toho veľká väčšina neurológov si nie je istá, či sa dá choroba bez chirurgického zákroku úplne vyliečiť. Konzervatívne metódy však môžu pacientovi obnoviť účinnosť a chrániť pred komplikáciami. Tento článok hovorí o tom, ako liečiť výčnelok bedrových diskov, aby nedošlo k operácii..

liečenie

Pred liečbou bedrového výčnelku je potrebné pacienta chrániť pred bolesťou, takže sa predpisujú lieky proti bolesti (Ketonal, Ketanov) a nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Ibuprofen). Ten zápasí s bolesťou a odstraňuje jej príčinu - zápalový proces. Zápal už nedráždi nervy a záchvaty zmiznú.

Aby sa vylúčil ďalší vývoj degeneratívnych-dystrofických procesov medzistavcových platničiek, ošetrujúci lekár predpíše chondrotektory (Chondromix, Rumalon). Tieto lieky pozitívne ovplyvňujú tkanivo chrupavky a regenerujú ju. Kompresívne stavce bude ťažšie narušiť integritu bedrových diskov.

Ak je pacient mučený kŕčmi, ušetria sa svalové relaxanciá (Sirdalud, Midokalm). Svaly sa uvoľnia a bolesť zmizne, mobilita sa vráti.

Vitamínové a minerálne komplexy obsahujúce vitamíny B a vápnik zlepšia metabolizmus chrupavky, posilňujú kosti, uvoľňujú svaly a pomáhajú zbaviť sa zápalu..

fyzioterapia

Tieto metódy majú veľa pozitívnych účinkov:

 • elektroforéza Elektrina pomaly vyparuje lieky priamo do kontaminovaných oblastí dolnej časti chrbta. Dobré v tom, že znižuje účinky vedľajších účinkov;
 • Ošetrenie výčnelkov nárazovou vlnou. Deformované bedrové disky sú ovplyvnené zvukom, ktorý človek nepočuje. Výsledkom je, že metabolizmus v chrupavkovom tkanive je stabilizovaný, hromadenie solí sa stáva tenšie, syndróm bolesti zmizne;
 • Laserové ošetrenie. Laserový lúč je naladený na postihnuté miesto a zlepšuje sa biochémia tkanív, začína sa ich regenerácia;
 • Magnetická terapia. Magnetické pole obnovuje disky dolnej časti chrbta, upokojuje zdeformované a stlačené nervy;
 • Liečba bahna. Prírodné ílové obklady sú dobré, keď uplynie akútne obdobie. Majú tiež regeneračný účinok na tkanivá a zlepšujú krvný obeh..

masáž

Bedrová masáž chrbta sa dá použiť iba po skončení krízy. Pacientovi by nemalo byť vystavené nebezpečenstvo bezprostredného útoku. Masáž je pomocný, ale účinný nástroj. Vracia bývalé reflexy, zlepšuje krvný obeh, zmierňuje svalové kŕče. Tkanivová výživa zlepší, a ako výsledok, zvyšková bolesť zmizne a riziko recidívy sa zníži.

Bedrový výčnelok vyžaduje skúseného masážneho terapeuta a mierny prístup. Nedôverujte neoverenému špecialistovi ani nevykonávajte samo-masážne sedenia.

Na masáže sú celkom vhodné štandardné techniky hladenia, odierania, hnetenia a vibrácií. Obzvlášť opatrný, aby ste boli v postihnutej oblasti medzistavcových platničiek. V žiadnom prípade by ste ho nemali ovplyvňovať, musíte venovať pozornosť okolitým tkanivám.

Silné a intenzívne pohyby sú neprijateľné. Nemôžete krútiť, ťahať, vykonávať šokové techniky - môžu iba zhoršiť patológiu.

Pri lumbálnej prietrži bude nápomocná vákuová masáž. Dá sa to len v tých masážnych miestnostiach, kde sú špeciálne zariadenia - odsávačky alebo plechovky. Takéto postupy majú silný pozitívny vplyv na prietok krvi v postihnutej oblasti. A tiež neumožňujú rozvoj výčnelkov bedrovej chrbtice. Ak chcete zachrániť pacienta od bolesti a zmierniť svalové kŕče, masážny terapeut môže použiť techniku ​​akupresúry.

Manuálna terapia

Manuálna terapia je účinná, ale zároveň riskantná metóda. Pri takýchto postupoch venujte pozornosť kontraindikáciám. Špecialista bude schopný čiastočne alebo úplne obnoviť predchádzajúcu pozíciu poškodeného disku. Obzvlášť užitočné je kombinovať manuálnu terapiu s liečbou drogami. Takže budete mať komplexný účinok na zápalové procesy, vráťte telo do pohybu. Keď sa svaly a kĺby vrátia do stabilnej polohy, zníži sa riziko recidívy. Manuálna terapia a pravidelná masáž bedrovým výčnelkom sú neprijateľné, ak sú infekčné kožné choroby, kardiologické patológie, trombóza alebo pacientka tehotná.

fyzioterapia

Na úspešné vyliečenie výčnelku bedrovej chrbtice s výčnelkom bedrovej chrbtice sa musí vykonať gymnastika, aby sa natiahli a posilnili svaly. Po natiahnutí chrbtice uvoľníte vytlačené disky a zovreté nervové korene. Posilnené bedrové svaly opäť začnú držať stavce v stabilnej polohe a obnovený krvný obeh v problémovej oblasti pomôže vyrovnať sa so zápalom. Po výbere cvičení, ktoré sú pre vás vhodné, sledujte svoje pocity a počas cvičenia sa vyvarujte nepríjemným pocitom. Potrebujete robiť terapeutické cvičenia každý deň s vyčnievaním diskov bedrovej kosti, až potom bude mať liečba požadovaný účinok.

 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky na telo, trochu si ohnite nohy. Utiahnite svoje brucho na maximum. Relax, opakujte. Na úpravu napätia môžete položiť ruky na lis. Vykonajte 15 opakovaní;
 • Ležiaci na chrbte, položte ruky pozdĺž línie tela, nohy sa narovnajte. Mierne nadvihnite telo a ovládajte počiatočnú polohu nôh. Postavte sa, podržte asi 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Vykonajte 15 opakovaní a medzi nimi odpočívajte 10 sekúnd.

prevencia

Dodržiavajte navrhované metódy prevencie, aby ste sa nestali obeťami vystupovania lumbosakrálnej chrbtice. Po úspešnej liečbe pomôžu zabrániť návratu choroby:

 • Správna strava. Odhoďte slané, korenené, údené mäso a tuky, sladkosti, sódu. Takéto výrobky vás nútia nielen k tomu, aby ste získali ďalšie kilogramy, čím sa vytvorí ďalšie zaťaženie dolnej časti chrbta, ale tiež sa vymyje vápnik z kostného tkaniva. Jedzte viac zeleniny, ovocia, rýb a chudého mäsa;
 • Zapojte sa do fyzickej terapie a jemných športov. Nenasledujte športové záznamy súčasne. Natiahnutie je obzvlášť užitočné - vďaka tomu sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a medziobratlové platničky dolnej časti chrbta sa neprichytia. Najlepšou voľbou je kúpanie. V bazéne súčasne posilujete svalový korzet chrbtice a natiahnete ho;
 • Dbajte na správne držanie tela. Obzvlášť ťažké je to v moderných pracovných podmienkach, keď je človek nútený neustále sedieť v statickom postoji a pozerať sa na obrazovku počítača. Aby ste zabránili stagnujúcim procesom v tele a nadmernému napätiu v chrbtici, skúste vstávať a zohriať sa častejšie, aby ste zmenili polohu. Zvyknite si robiť nenápadné cvičenia;
 • Navštívte kanceláriu masážneho terapeuta, ktorý bude viesť kompetentnú prevenciu recidívy a venovať pozornosť bedrovým svalom. Masáž zlepší krvný obeh, zmierni svalové kŕče a celkový stres..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Výčnelok miechy: liečba, príčiny, príznaky

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..

Po stretnutí s rôznymi lekármi o bolesti chrbta môže človek získať veľa rôznych diagnóz, z ktorých sa mnohé stratia: osteochondróza, ischias, lumbalgia, dorzalgia, radikulopatia, dorzopatia a ďalšie. Mnoho ľudí si myslí, že ide o rôzne choroby, že lekári sú zmätení a nič nevedia. To nám neprináša optimizmus, surfujeme po internete, zmätok v hlave sa iba zväčšuje.

Všetky tieto koncepty sú názvy symptómov takého procesu, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici a medzistavcové platničky s rôznou mierou závažnosti. Áno, pre koho je obvyklejšia, môže sa to nazývať osteochondróza, hoci lekári sa od tohto termínu postupne vzdávajú. Jednou z príčin bolesti chrbta je vyčnievanie medzistavcových platničiek, ktorých ošetrenie napíšeme nižšie..

Trochu anatómie

Náš chrbtový stĺp je oporou pre celé telo. Ale na ohýbanie, ohýbanie a sústruženie musí byť pohyblivý, takže pozostáva z mnohých (alebo skôr z 33) stavcov, ktoré sú navzájom spojené prostredníctvom kĺbov a väzov. Takéto spojenie sa v medicíne nazýva polo-mobilný - chrbtica je schopná vo všeobecnosti vykonávať pohyby, ale zároveň každý stavec zostáva nehybný vzhľadom na hlavnú os..

Faktom je, že naša chrbtica plní ďalšiu dôležitú funkciu - chráni pred poškodením miechy, ktorá ňou prechádza.

Stavec má telo a prove. Vertebrálne telieska, umiestnené na sebe, tvoria chrbticu a otvory vo vnútri oblúkov tvoria miechu. Procesy siahajú od oblúkov: dva horné a dva dolné kĺbové procesy, pravý a ľavý priečny proces a odstredivé procesy (to sú tie, ktoré sami cítime na chrbte). Medzi susednými kĺbovými procesmi sú foraminálne diery. Miechy cez ne vystupujú z miechy..

Medzi stavcami sa nachádza medzistavcový disk (MTD). Plní úlohu semi-mobilného pripojenia, ako aj funkcie odpisovania (zmierňuje šok a šok)..

Disk je chrupavkovitý vláknitý prsteň, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro. Nad a pod ním sú pokryté tenkými hyalínovými platničkami, cez ktoré sa živí (samotný MTD nemá vlastné plavidlá)..

Jadro má želé podobnú štruktúru, schopnú sťahovania a rozširovania pod zaťažením pozdĺž vertikálnej osi. Jadro sa dodáva cez póry uzáveru chrupavkových dosiek s viac-menej rovnomernou fyzickou námahou. Preto pre svoju normálnu funkciu je nepohyblivosť a nadmerné napätie v chrbtici škodlivé.

Vláknitý prsteň je hustejší, pozostáva z viacsmerných kolagénových vlákien, preberá rotačné zaťaženie (krútenie okolo osi).

Vláknitý krúžok normálne rovnomerne obaluje a drží jadro v strede disku.

Mechanizmus rozvoja

Čo sú degeneratívne zmeny na disku? Predpokladá sa, že naša chrbtica začína starnúť po 20 rokoch. V tomto veku sú cievy, ktoré kŕmia MTD, konečne atrofované a výživné látky sa dodávajú iba prostredníctvom chrupavky hyalínu. U osôb starších ako 45 rokov dochádza k degenerácii chrbtice u 90%, starších ako 60 rokov - u 100%.

Osteochondróza je odplata pre vzpriamené držanie tela. Osové zaťaženie chrbtice vedie každý rok k prasknutiu jednotlivých vlákien vláknitého prstenca. Pre niekoho sa to stáva rýchlejšie, pre niekoho pomalšie.

S vekom sa množstvo vody v našich tkanivách znižuje, disk sa stáva menej elastickým. Mikrotrhliny a strata vlhkosti spôsobujú jej sploštenie. Želatínové jadro je látka, aj keď mäkká, ale odolná. Ak zatlačíme gumovú guľu zhora nadol, tlak v nej sa zvýši a mierne sa rozšíri do strán.

Je to tak s vláknitým jadrom: ako sa výška disku zmenšuje, začína sa splošťovať a ak nájde slabé miesto vo forme prasknutia vnútorných vlákien vláknitého prstenca, bude vystupovať prevažne v tomto smere. Chrupavkový prstenec bude tiež vyčnievať pod tlakom jadra a presahuje hranice stavcov. Toto sa nazýva vyčnievanie miechy..

Ak v tejto fáze neurobíte žiadne opatrenia, tlak vo vnútri disku sa zvýši, v budúcnosti dôjde k prasknutiu okrajových vlákien, to znamená k úplnému prasknutiu vláknitého prstenca. Jadro vyčnieva za svoje hranice - vytvára sa medzistavcová prietrž. Preto je výstupok počiatočné štádium medzistavcovej prietrže, je to výstupok disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Výčnelky sa vyskytujú častejšie pri kýloch, takže najčastejšou príčinou bolesti chrbta.

Výčnelky sa nachádzajú hlavne v bedrovej, krčnej, veľmi zriedka v hrudníku.

Dôvody rozvoja

Hlavnou príčinou vystupovania z disku sú degeneratívne procesy súvisiace s vekom alebo iným spôsobom - osteochondróza. Vyvolávajúce faktory sú:

 • Poranenie miechy.
 • Zakrivenie, skolióza, ktoré sa tvoria v detstve.
 • Vrodená slabosť spojivového tkaniva.
 • Nadváha.
 • Väčšinou sedavá práca.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice (ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti).
 • Slabý svalový rámec kvôli nedostatočnej fyzickej aktivite.
 • Nesprávna poloha tela pri zdvíhaní hmotnosti.
 • Ostré pohyby, ktoré presahujú obvyklé pohyby (pády, prudké stúpanie, rotácia).
 • Časté vibračné zaťaženie chrbtice (osteochondróza u vodičov).
 • Odložená operácia odstránenia disku - diskektómia. Potom sa zaťaženie susedného MTD prudko zvyšuje.
 • infekcie.

Podľa oblasti vyčnievania sa delia na:

Difúzny (kruhový)

K výčnelku dochádza difúzne a zaberá viac ako 50% obvodu disku.

miestna

Opuch je v oblasti obmedzený (menej ako 25% obvodu disku).

 • Hind (stredný, dorzálny). Nebezpečné, pretože môžu tlačiť priamo na miechu..
 • Predná (ventrálna). Všeobecne asymptomatický.
 • bočné.
 • Zadná strana. Najbežnejšie môžu komprimovať korene miechy.
 • Foraminal. Priamo vo výstupnej zóne chrbtice je takmer vždy sprevádzaná príznakmi radikulopatie.

Na strane lokalizácie

 • Ľavák.
 • Správny.
 • bilaterálne.

Podľa veľkosti

 • Malý - 1 - 2 mm.
 • Stredná - 3-5 mm.
 • Veľké - viac ako 6 mm.

Sú to spriemerované veľkosti, význam vysunutia ako veľkej alebo malej závisí od lokalizácie v konkrétnom oddelení. Takže v oblasti krčka maternice je výčnelok 4 mm už považovaný za veľký a prejavuje sa ako príznaky, pričom v bedrovom výčnelku môže dosahovať až 8 mm a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť..

Hlavné príznaky

Výčnelky disku môžu byť dlho asymptomatické. Prejaví sa, keď výstupok začne vyvíjať tlak na nervové štruktúry - miechu alebo jej korene. Hlavnými príznakmi sú bolesť a radiálny syndróm..

Bolesť môže byť menšia, pravidelne sa vyskytujúca po fyzickej námahe, alebo sa môže náhle objaviť pri útoku ako „bedrový kôš“. Útok sa môže vyskytnúť raz a už sa neobťažovať, alebo sa periodicky relapsovať, alebo bolesť, ktorá vám neustále vadí a vôbec nezmizne. Bolesť je spôsobená priamym tlakom na nervové štruktúry a reflexným svalovým kŕčom.

Radikálne syndrómy závisia od lokalizácie patológie, hlavnými prejavmi sú narušenie citlivosti a svalového tonusu. V počiatočných fázach nemusí pacient cítiť nič, ale neurologické vyšetrenie už ukáže asymetriu reflexov..

Bedrový výčnelok

Najbežnejšou lokalizáciou výčnelku je lumbálna oblasť. Táto časť chrbtice nesie hlavné oporné bremeno, pozostáva z piatich najmasívnejších stavcov. Sú označené L1-L5. Disky v bedrovej oblasti sú tiež označené latinskými písmenami stavcov, medzi ktorými sú umiestnené. Napríklad pohon L3-L4.

Piaty bedrový stavca je spojený posledným MTD s krížovou kosti a je označený ako L5-S1. Kôra sa skladá z 5 fúzovaných stavcov a diskov už nie sú.

Hlavné zaťaženie pociťujú bedrové bedrá pri zdvíhaní závaží, ako aj pri sedení. Kýly sa najčastejšie vyskytujú na disku L5-S1 (50%) a L4-L5 (40%).

Hlavnými príznakmi vyčnievania disku v bedrovej oblasti sú bolesť a kompresia koreňov nervov. Najčastejšie trpí sedací nerv.

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ale môže byť daná nohe, zadku a žalúdku. Zosilňuje sa pohybmi, keď sa snaží sedieť alebo stáť. Vyskytuje sa reflexný svalový spazmus, vytvára sa jemná poloha tela: nadmerne narovnaná alebo naopak ohnutá chrbát, zakrivenie do strany..

Nervové korene vychádzajúce z lumbosakrálnej oblasti inervujú celú dolnú končatinu, ako aj panvové orgány. Príznaky ich kompresie závisia od typu výčnelku, jeho smeru, veľkosti. To sa prejavuje hlavne:

 • Kreslenie bolesti nôh.
 • Parestézia - pocit plazenia, znížená citlivosť, pálenie v dolných končatinách aj v slabinách a perineu.
 • Oslabenie svalovej sily v nohe.
 • Zmiznutie niektorých reflexov.

Kompresia z copu s dysfunkciou panvových orgánov počas výčnelku je zriedkavá.

Výčnelok v krčnej chrbtici

Krčná oblasť je postihnutá obrovskou pohyblivosťou vo všetkých smeroch, v nej sa nachádza 30% všetkých výčnelkov. Skladá sa zo 7 stavcov. Sú označené v poradí od lebky latinským písmenom C (C1-C7)..

 • Bolesť v krku spôsobená bolesťou, kreslením alebo „streľbou“, ktorá sa zhoršuje pohybmi.
 • Krčný kŕč, niekedy do bodu, keď pacient nemôže pohnúť hlavou.
 • Streľba z bolesti chrbta na hlave.
 • Ožiarenie bolesti ramien, paže.
 • Pálenie pokožky hlavy.
 • Parestézia v rukách - znecitlivenie, brnenie, pocit, že ruka bola „sklopná“.
 • Oslabovanie rúk.
 • Bolesť hlavy, závraty.

diagnostika

Podľa vyššie uvedených príznakov je možné podozrenie na MTD výčnelok. Vyšetrenie neurológom môže odhaliť stratu reflexov, zníženie citlivosti a svalovej sily. Takto získate približnú predstavu o tom, ktorá jednotka je ovplyvnená..

röntgenový

Najdostupnejšou štúdiou je konvenčná rádiografia. S jeho pomocou nie je možné vidieť vyčnievanie, napriek tomu sa oplatí zanedbať ho. Rádiografia vám umožňuje získať všeobecnú predstavu o chrbtici, jej zakrivení, stave stavcov a vylúčiť zlomeniny. Rádiológ tiež uvedie nepriame známky vyčnievania alebo kýly disku: zníženie jeho výšky.

CT a MRI

Presnejšie štúdie o stave MTD sú CT alebo MRI. Mäkké tkanivá vrátane diskov sa lepšie prezerajú pomocou MRI. V prípadoch, keď je táto metóda kontraindikovaná alebo neprístupná, sa predpíše CT.

Na tomogramoch je vyčnievanie vnímané ako vydutie chrupavkovej platne za hranicami stavcov. Jeho hlavný rys odlíšenia od prietrže: šírka medzi okrajmi vyčnievania je vždy menšia ako šírka v spodnej časti..

Záver MRI sa vždy uvádza:

 • typ výčnelku (výčnelok alebo extrúzia),
 • lokalizácia (presné označenie disku, napríklad C5-C6),
 • jeho smer (dorzálny, bočný, stredný), rozmery,
 • stav miechového kanála.

Základné zásady zaobchádzania

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku? Správnym životným štýlom a primeranou konzervatívnou liečbou je možné dosiahnuť vymiznutie všetkých príznakov a predĺženú remisiu choroby. Druhým cieľom je zabrániť progresii a prechodu stavu do štádia medziobratlovej kýly.

Existuje mnoho tradičných a netradičných a niekedy aj exotických liečebných postupov na výčnelky. Pretože táto patológia je veľmi bežná, dopyt diktuje ponuku a môžete naraziť na reklamu na „najúčinnejší prostriedok na bolesť chrbta“ všade, najmä na internete..

avšak ani vedci sa niekedy nedohodnú na jednom alebo druhom opatrení. Napríklad stále neexistujú žiadne jasné odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity počas exacerbácií: čo je lepšie - ľahký odpočinok alebo mierne cvičenie.

Základné princípy liečby sú však známe:

 1. Účinné zmiernenie bolesti.
 2. Znížený stres na chorú chrbticu.
 3. Posilnenie svalovej kostry chrbtice.
 4. Svalové kŕče.
 5. Zlepšenie nervového správania.
 6. Spomalenie degenerácie chrupavky.

Liečba počas obdobia exacerbácie sa líši od liečby v období zotavenia. Hlavným cieľom počas exacerbácie je anestézia a naj šetrnejší režim.

Liečba drogami

Narkotické analgetiká

Sú to lieky ako Paracetamol, Analgin, Baralgin, Tempalgin. Používajú sa menej často ako NSAID, ale môžu byť predpísané, ak existujú kontraindikácie pre nesteroidy, krátke kurzy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Toto je veľká skupina liekov, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky. Najčastejšie sa predpisujú. Tie obsahujú:

 • ako starý, dobre známy pre všetkých Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, Meloxicam,
 • rovnako ako lieky novej generácie - Celecoxib (Celebrex), Dexalgin, Lornoxicam (Xefocam), Nimesulid (Nise).

Používajú sa v tabletách, čapíkoch a injekciách. Hlavným vedľajším účinkom je schopnosť spôsobiť vredy a eróziu na gastrointestinálnej sliznici, takže aj jedna nesteroidová tableta by sa mala vypiť pod omeprazolom a jeho analógmi..

Približné porovnanie hlavných NSAID

Prvý liek podľa výberu

S ťažkou bolesťou

Porovnateľné s účinnými narkotickými analgetikami

Riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje, ak sa používa dlhšie ako 7 dní

DrogaÚľava od bolesti
účinok
bočné
účinky
Spôsob aplikáciePoznámky
diclofenac+++++
 • Vnútri 1-3 krát denne
 • V / m alebo v / v 1-2 krát
 • Sviečky v konečníku
ibuprofen+++Vnútri 2-3 krát denneLiek voľby pre miernu bolesť, nízky výskyt vedľajších účinkov
ketoprofén+++++
 • vnútri
 • svalu
 • rektálne
Často sa vyskytuje hnačka, plynatosť, nevoľnosť
ketorolac++++++
 • Vnútri 2-4 krát denne
 • svalu
Xefokam+++++
 • vnútri
 • svalu
 • Intravenózna kvapkanie
S opatrnosťou u starších pacientov, ako aj pri ochoreniach pečene, obličiek
meloxicam+++
 • vnútri
 • svalu
 • Vo sviečkach
Tiež. Pohodlné prijímať raz denne
piroxikam++++
 • vnútri
 • rektálne
Pomalý nástup účinku (po 3 až 4 hodinách)
celecoxib+++Vnútri 2 krát denneHistória voľby u pacientov s peptickým vredom v anamnéze

Základné NSAID v tabletách

 • Celebrex (deyst. Veci. Celecoxib 10 ks, 420 rubľov)
 • Arcoxia (etorikoxib 7 ks, 600 rubľov)
 • Texamen (tenoxikam 10 ks. 250 rubľov)
 • Nise, Nimulide, Nimica (cena nimesulidu 20 ks. 80 - 150 rubľov)
 • Nalgesinum (naprksen 10 ks. 110 - 150 rubľov)
 • Movalis, Arthrosan, Meloxicam (Meloxikam cena 20 tab. 40 rubľov, Movalis 20 tab. 250 rubľov)
 • Ketanov, Ketarol, Ketorolac Ketorolac cena 20 tab. 40 - 60 rub.)
 • Naproxen (120 - 260 rubľov), Nalgesin
 • Ketoprofén: Arthrosilen, Bystrumkaps, Ketonal, Flexen (Ketoprofen 20 ks. 150 rubľov, Bysrumkaps 10 ks. 250 - 270 rubľov, Flexen 30 ks. 170 rubľov)
 • Ibuprofen (cena ibuprofénu 20 rub. 15 rubľov, Nurofen 12 ks 110 rubľov, Faspik 6 ks. 100 rubľov, Burana 10 ks. 80 rubľov).
 • Diclofenac: Diclofenac cena 20 ks. 40 rub, Voltaren 20 ks. 200 rub, Ortofen 30 ks. 20 rub., Diklak 10 ks. 70 - 100 rub.
 • Aertal 20 tabliet 400 rub aceklofenak.
 • Ksefokam 10 ks 130-200 rub. lornoxikam.

Kombinované lieky proti bolesti

Aktuálne lieky

Dobrým účinkom sú aj topicky aplikované lieky - vo forme mastí, gélov alebo náplastí (pozri masti na bolesť). Môžu mať:

 • Rozptyľujúci efekt zahrievania. Sú to masti a balzamy obsahujúce gáfor, extrakt z korenia, hadie jedy, korenie.
 • Protizápalové účinky - masti s ibuprofenom, indometacín, voltarénový gél, dolgitový krém, náplasť s voltarenom a ďalšie.
 • Iba analgetický účinok, napr. Náplasť Versatis lidokainu.

Omamné látky proti bolesti

Pri silnej bolesti sa niekedy používajú lieky obsahujúce silné omamné látky. Silné lieky v našej krajine nie sú v liečbe bolesti chrbta rutinou. Lieky obsahujúce slabé opioidné analgetiká sa však môžu predpisovať na bolesť, ktorá sa nekončí konvenčnými prostriedkami. Sú to kodeín, tramadol a kombinované lieky obsahujúce kodeín - Sedalgin Neo, Pentalgin N, Piralgin a ďalšie. Z lekárne sa prepúšťajú iba na lekársky predpis.

Svalové relaxanciá

Sirdalud, Midokalm, baklofen. Pridávajú sa k liečbe, ak existuje myofasciálna zložka bolesti alebo ak počas niekoľkých dní nedochádza k účinkom liekov proti bolesti..

antikonvulzíva

Mnoho ľudí sa čuduje, prečo sú pri liečbe radiiculitídy predpisované lieky na epilepsiu. Nebudeme popisovať mechanizmus ich pôsobenia, ale také lieky, ako je Finlepsin a modernejší pregabalín a Gabapentin, sa veľmi dobre vyrovnajú s neuropatickou bolesťou a tiež znižujú parestéziu, necitlivosť, svalové kŕče..

Preparáty pre křupavku

Sú to lieky obsahujúce glukozamín a chondroitín sulfát. Sú určené na zlepšenie metabolických procesov v chrupavkách vrátane medzistavcových platničiek. Sú to lieky ako DONA, Arthra, Alflutop, Teraflex, Structum, Rumalon, Chondroitín. K dispozícii vo forme injekčných roztokov a vo forme tabliet a kapsúl, ako aj mastí. Používajú sa dlhé kurzy v období klesajúcich exacerbácií.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Určené, keď kompresia nervových koreňov vedie k zhoršenej citlivosti. Patria sem lieky skupiny B (milgamma, combilipen, neuromultivitída), ako aj lieky proti anticholinesteráze Prozerin, Neuromidin.

Nedrogová liečba

režim

Počas obdobia exacerbácie sa odporúča mierny režim s obmedzeným zaťažením a nadmernými pohybmi v chorej chrbtici. Posteľ je možná na krátky čas, 1-2 dni, potom lekári stále odporúčajú pohybovať sa. Odporúča sa nosiť špeciálny bedrový korzet alebo krčný golier..

fyzioterapia

Dobrý účinok dáva aplikátor Kuznetsov

Cvičebná terapia sa odporúča začať v období ustupujúcej exacerbácie a pokračovať intenzívnejšie, keď bolesť úplne zmizla. Na chrbte je veľa cvičení, je lepšie zvoliť si ich spolu s lekárom alebo sa zapojiť do špeciálnych liečebných skupín. Hlavným cieľom cvičení pri liečbe výčnelkov disku je posilnenie svalovej kostry obklopujúcej chrbticu. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť nadmernému zaťaženiu chrbtice..

Ak hovoríme o krčnej chrbtici, sú tu prijateľné izometrické cviky - to znamená, statické svalové napätie bez pohybu hlavy (opierajúc sa o naše ruky, postupne namáhame všetky skupiny krčných svalov)..

Pokiaľ ide o driekovú bedru, takmer všetky cvičenia sa vykonávajú ležiace alebo stojace na všetkých štyroch, tj bez axiálneho zaťaženia. Veľmi dobré cvičenia vykonávané vo vode, alebo len plávanie zadarmo.

Je potrebné stanoviť, aby sa cvičenia vykonávali každý deň, a to aj pri dosahovaní dlhodobej remisie choroby. Pozri cvičenia na osteochondrózu.

Masáž a manuálna terapia

Pri vystupovaní disku nie sú masážne a manuálne techniky kontraindikované. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče a znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy v patologickej oblasti. Musíte však dôverovať skutočne skúsenému pánovi.

Masáž sa môže začať už v období ukončenia exacerbácie, počnúc relaxačnými technikami a postupne sa prechádza k intenzívnejším.

„Bridge“ - na roztiahnutie chrbtice.

Dobrý manuálny terapeut začne liečbu až po preštudovaní všetkých obrázkov a tomogramov.

Vymknúť

Protahovacie techniky tiež pomáhajú eliminovať kompresiu nervových koreňov. Na natiahnutie chrbtice existujú špeciálne stoly. Existujú tiež metódy podvodnej trakcie.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky sú pri liečbe výčnelkov veľmi populárne. Môže byť priradená už v akútnom období. Používajú sa diadynamické prúdy (DDT), elektroforéza a fonoforéza rôznych protizápalových a analgetických liekov, ultrazvuk, parafínové kúpele..

Kúpeľná liečba

Liečba sanatória je indikovaná bez zhoršenia ochorenia. Zvyčajne sa používajú rôzne metódy - cvičebná terapia, masáž, fyzioterapia, bahenná terapia, radónové a sírovodíkové kúpele, ďalšie procedúry.

Invazívne liečby

Štiepanie vyvoláva bolesti

Pri silnej bolesti je možné štiepenie tzv. Spúšťacích zón, tj oblastí s najväčšou citlivosťou počas búšenia srdca. Pacienti túto blokádu často nazývajú. Najčastejšie sa blokády vykonávajú pri liečbe výčnelkov v bedrovej oblasti. Zvyčajne sa zavádza liečivá zmes anestetík, glukokortikoidných hormónov, vitamínov B. Účinok je dobrý, ale krátkodobý.

Epidurálna anestézia

Anestetika sa vstrekuje do subdurálneho priestoru miechového kanála. Pri výčnelkoch sa zriedka vykonáva v prípadoch, keď je bolesť úplne odstránená. Účinkuje anestéziológ.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Operácia výčnelkov je mimoriadne zriedkavá. V posledných rokoch sa objavili minimálne invazívne techniky na odhalenie jadra disku za účelom zníženia jeho veľkosti. Princíp je jasný: pomocou nejakého fyzikálneho faktora je časť jadra zničená, tlak vo vnútri disku klesá a výčnelok je vďaka svojim elastickým vlastnostiam stiahnutý späť do svojej pôvodnej polohy.

Takáto operácia sa nazýva nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Podstata zásahu: pod kontrolou zariadenia je na disk privedená špeciálna kanyla, pozdĺž ktorej je vodič s nejakým deštruktívnym druhom energie.

 • Nukleoplastika studenej plazmy.
 • Laserové odparovanie.
 • Rádiofrekvenčná ablácia.
 • Hydroplastika (jadro je zničené silným tlakom tekutiny).

Takáto operácia sa vykonáva bez rezov, v lokálnej anestézii, môže sa vykonávať ambulantne, nevyžaduje sa dlhá doba zotavenia.

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku bedrovej chrbtice - efektívne metódy a recepty

Patológia pohybového ústrojenstva vedie k obmedzeniu pohyblivosti, znižuje pracovnú kapacitu a schopnosť obsluhovať seba. Je potrebné liečiť výčnelok diskov bedrovej chrbtice už od raných štádií vývoja. Na tento účel sa používajú konzervatívne a chirurgické metódy..

Hlavné metódy liečby výčnelkov

Na boj proti vyčnievaniu medzistavcových platničiek hrudnej, krčnej a bedrovej oblasti sa používa niekoľko základných metód:

 • medikácie;
 • masáže a manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • ľudové recepty;
 • chirurgický zákrok.

Tieto metódy sa môžu použiť v kombinácii navzájom. Napríklad počas obdobia exacerbácie sa lieky používajú na zmiernenie bolesti, opuchu a zápalu. Po zastavení akútnych príznakov sú predpísané masáže, manuálna terapia, gymnastika.

Drogová terapia

Cieľom liečby je zmierniť akútnu bolesť a opuch v hrčke, obnoviť štruktúru chrupavky a zlepšiť vedenie pozdĺž nervových kmeňov. Lieky sa predpisujú vo forme injekcií, tabliet a kapsúl na perorálne podanie, ako aj vo forme mastí a gélov na vonkajšie použitie. Populárnym liekom sú čínske náplasti na zmiernenie zápalu a bolesti..

skupinaNázov liečivaÚčinná látkaPriemerná cena za baleniekontraindikácie
Nesteroidné protizápalové liekydiclofenacDiclofenac SodiumTablety 100 mg 59 - 72 rubľov.
injekcie -
43 - 79 rub.
Individuálna intolerancia, gravidita, bronchiálna astma, peptický vred žalúdka a čriev.
MovalismeloxicamTablety 15 mg 680 - 825 rub.
injekcie
567 - 860 rub.
Neznášanlivosť, peptický vred žalúdka a čriev, bronchiálna astma, tehotenstvo, zlyhanie pečene a obličiek.
nimesulidnimesulidTablety 100 mg 87 - 97 rubľov.Erozívne ulcerózne choroby čreva a žalúdka, kombinácia bronchiálnej astmy a nosovej polypózy, alergia.
Preparáty pre křupavkuAlflutopKoncentrát morských rýbinjekcie
1740 rub.
Precitlivenosť, detstvo, tehotenstvo, dojčenie.
Svalové relaxanciáMidokalmtolperizón50 alebo 150 mg tablety
315 - 366 rub.
Individuálna intolerancia, vek do 3 rokov, myasténia gravis.
NeuroprotectorsMilgammatiamín,
pyridoxín,
kyanokobalamín lidokain hydrochlorid
Injekčný roztok, 5 ampúl
237 - 314 rub.
Tehotenstvo a laktácia.

Chirurgický zákrok

Operácia (nukleoplastika) pacienta s bedrovým výčnelkom je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • s neúčinnosťou konzervatívnej terapie;
 • s rýchlo rastúcim vývinom;
 • s narušením funkcie panvových orgánov - rýchle močenie, fekálna inkontinencia;
 • s chronickým radiálnym syndrómom.

Účelom chirurgického zákroku je znížiť tlak vo vnútri disku a eliminovať deformácie spôsobené čiastočným zničením jadra.

Na odstránenie patologického výčnelku sa používajú minimálne invazívne zákroky:

 • laserové odparovanie;
 • vystavenie studenej plazme;
 • deštrukcia elektromagnetickými vlnami (rádiofrekvenčná ablácia);
 • hydroplasty - odstránenie jadra kvapalinou pod tlakom.

Gymnastika a masáže

Liečba bedrového výčnelku gymnastikou a masážou je indikovaná iba mimo štádia exacerbácie. Počas procedúr je zahrnutá lumbosakrálna časť. Postup pri manipulácii s:

 1. Hladenie a trenie bedrovej oblasti a krížovej kosti.
 2. Gluteus hnetenie.
 3. Lisovanie a pretrepávanie svetla v oblasti výstupku disku L5 - S1, po ktorom sa vykonajú hladké zdvihy.
 4. Trením a hnetením paramediálnej oblasti s kĺbmi zaťatými v pästi.
 5. Procedúra končí jemnými relaxačnými pohybmi..

Je prísne zakázané vykonávať údery a potľapkanie - môžu spôsobiť roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie kýly.

Terapeutická gymnastika s výčnelkami a kýlami diskov L3 - S1 je predpísaná iba v prípade, že nedochádza k akútnej bolesti. Pohyby by mali byť mäkké a hladké, v žiadnom prípade by ste nemali robiť ostré trhnutia. Gymnastika autora Dr. Bubnovského má dobrý účinok. Tento komplex sa vykonáva na odstránenie svalového kŕča a zápalu, ale nepoužíva sa na zvieranie nervových koreňov.

Doska simulátora Evminov získala pozitívne recenzie. Môžete to urobiť sami a urobiť to, ako je uvedené vo videu.

magnetoterapia

Tento spôsob fyzioterapeutickej liečby sa uskutočňuje pomocou zariadenia, ktoré vytvára polia s rôznymi fyzikálnymi charakteristikami. Pomocou magnetoterapie môžete dosiahnuť nasledujúce terapeutické účinky:

 • normalizovať metabolizmus v postihnutej oblasti;
 • zlepšiť mikrocirkuláciu;
 • obnoviť reologické vlastnosti krvi, eliminovať nadmernú viskozitu a tendenciu vytvárať krvné zrazeniny;
 • stimulovať elimináciu toxínov;
 • zastaviť nepríjemné pocity;
 • eliminuje svalové kŕče a znižuje nervy;
 • začatie regeneračných procesov.

Liečba magnetickým poľom sa môže vykonávať v ambulantných zariadeniach, sanatóriách alebo doma pomocou prenosných zariadení.

Manuálna terapia

Charakteristickým rysom tejto liečebnej metódy je to, že premiestnené disky sú nastavené bez priameho dopadu na stavce. Špecialista vykonáva manipuláciu v iných častiach tela a zároveň vyvoláva zmeny v oblasti výčnelku.

Sila, trvanie a počet sedení určuje chiropraktik individuálne pre každú osobu. Pri liečbe dorzálnych výčnelkov bedrovej chrbtice je pacient spočiatku v polohe na chrbte, potom je požiadaný, aby sa prevrátil na bok. Vplyvom manipulácií sa väzy natiahnu, zväčší sa priestor medzi bedrovými stavcami 4, 5, 6 a disk sa nastaví na svoje miesto..

Kontraindikácie manuálnej terapie sú:

 • štádium exacerbácie choroby;
 • onkologické choroby;
 • akútne infekcie;
 • čerstvé zranenia;
 • vysoký krvný tlak.

Laserová terapia

Fyzioterapia laserovým lúčom sa používa ako nezávislá metóda alebo v kombinácii s magnetoterapiou. Pomocou tohto postupu môžete získať nasledujúce účinky:

 • zahrievanie mäkkých tkanív;
 • obnova ich štruktúry;
 • vplyv na biologicky aktívne body a nervové zakončenie;
 • prietrž alebo prietrž.

Ošetrenie medzistavcových výčnelkov a prietrží sa môže tiež uskutočňovať pomocou špeciálnej ihly, cez ktorú sa vkladá laserový kábel a endoskop. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pod vplyvom lúča sa tkanivá disku zahrievajú na 70 stupňov a odparujú sa. V dôsledku toho sa jadro zmenší a prestane komprimovať neurovaskulárny zväzok.
Pozitívny účinok liečby sa pozoruje najskôr po 6 mesiacoch.

Ľudové lieky

Pomocou výbežkov doma môžete zmierniť bolesť, opuchy a zápaly pomocou receptov tradičnej medicíny:

 1. Nalejte vodku viac ako 50 g kvetov divulínu a trvajte na tmavom mieste počas 15 dní. Výsledná kapucňa sa vtiera do bolesti chrbta v noci na týždeň. Ďalej si musíte dať pauzu.
 2. Koreň kostolnej drviny sa rozdrví a inkubuje sa v 500 ml alkoholu počas približne 2 týždňov. Hotový výrobok sa užíva perorálne čajovou lyžičkou ráno po dobu 10 dní, až kým sa nezastaví.
 3. Rozdrvte 300 g cesnaku a nalejte 150 ml vodky. Trvajte na zmesi 10 dní na tmavom mieste. Výsledná suspenzia sa aplikuje vo forme obkladov počas 45 minút. Buďte opatrní, pretože produkt môže spôsobiť popáleniny pokožky..
 4. Čerstvé listy Kalanchoe sa nanesú na boľavé miesto a predtým z nich odstránili povrchový film. Produkt pripevnite na telo pomocou náplasti alebo obväzu.
 5. Pohár čerstvých lila kvetov sa naleje litrom vodky a týždeň sa uchováva na tmavom mieste. Výsledná kompozícia sa potiera späť, až kým príznaky úplne nezmiznú.
 6. Trojlitrová nádoba sa naplní brezovými listami a vyleje sa na kukuričný olej. Nádobu tesne uzavrite a vydržte 2 týždne na slnku. Misky pravidelne pretrepte a na konci varenia odsajte odsávač cez gázu.

akupunktúra

Akupunktúrna liečba sa používa v kombinácii s masážou a cvičením. Táto metóda je zvlášť účinná v počiatočných štádiách vývoja patológie. Podstatou terapie je ovplyvňovanie biologicky aktívnych bodov. Výsledkom je niekoľko efektov:

 • zmierniť kŕče kostrového svalstva;
 • znížiť kompresiu;
 • na uvoľnenie obmedzeného nervu;
 • zbaviť pacienta bolesti.

Možné komplikácie a kontraindikácie pri liečbe výčnelkov

Najbežnejšou komplikáciou bedrového výčnelku je vytvorenie herniovaného disku. Okrem toho sa môžu vyskytnúť komplikácie počas liečby ochorenia. Najmä pri použití liekov je možné vyvinúť alergické reakcie alebo iné vedľajšie účinky charakteristické pre každé liečivo.

Je tiež potrebné vyberať komplexy masáží, manuálnej terapie a fyzických cvičení s veľkou starostlivosťou, aby nedošlo k zhoršeniu kvality. Kontraindikácie pri takejto liečbe sú:

 1. Stupeň exacerbácie - v tomto okamihu potrebuje chrbtica odpočinok.
 2. „Bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta, ktoré sa vyskytujú pri neobvyklých náhlych pohyboch.
 3. Nedostatok spoľahlivej diagnostiky výčnelku.

Počas gymnastiky by pacient nemal užívať lieky proti bolesti, aby nevynechal pohyb, ktorý môže viesť k zhoršeniu jeho kvality..

Môžem sa zbaviť bedrových výčnelkov?

Na úplné odstránenie výčnelkov a obnovenie funkcie chrbtice je potrebný integrovaný prístup. Terapia by mala zahŕňať lieky, fyzikálne metódy expozície, ako aj správnu výživu a spôsob fyzickej aktivity.

Čím skôr sa liečba začne, tým priaznivejšia je prognóza. V neskorších štádiách môže byť konzervatívna expozícia neúčinná a bude potrebný chirurgický zákrok..

Prevencia chorôb

Aby sa zabránilo výčnelku bedrovej chrbtice, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Jedzte správne - obmedzte mastné, korenené a slané jedlá, ako aj cukrovinky. To normalizuje telesnú hmotnosť a zabráni vyplavovaniu vápnika z kostí. V ponuke by malo byť viac rýb, chudého mäsa a rastlinných potravín.
 2. Robte telesnú výchovu. Veľmi užitočné kúpanie v bazéne, jazda na bicykli.
 3. Sledujte svoju polohu.
 4. Ľudia, ktorí sú dlhodobo v statickej polohe, sa musia pravidelne vstávať, aby sa trochu pohybovali a robili ľahké cvičenia.
 5. Zúčastnite sa každoročných masážnych kurzov od špecialistu.
 6. Pravidelne vyšetrujte svojho lekára. Ak sa zistí chronické ochorenie chrbtice, podrobte sa liečbe.

záver

Aby ste zabránili poškodeniu pohybového aparátu, musíte jesť správne a viesť aktívny životný štýl. Liečba vyčnievajúcich diskov bedrovej chrbtice by mala byť komplexne pod dohľadom odborníka. Na boj proti tejto chorobe sa používajú lieky, fyzioterapeutické metódy a alternatívne recepty..

VŠETKO o výčnelku bedrovej chrbtice: aké sú príznaky, ako sa liečiť, čo je nebezpečné

Bardukova Elena Anatolyevna
neurológ, homeopat, pracovná prax 23 rokov
✔ Článok skontroloval lekár

Slávny japonský reumatológ: „TOTO JE MESIAC! Ruské metódy liečby kĺbov a chrbtice sú iba zarážajúce. Pozrite sa, čo lekári ponúkajú na ošetrenie chrbta a kĺbov v Rusku: Voltaren, gél Fastum, Diclofenac, Milgamma, Dexalgin a ďalšie podobné lieky. Tieto lieky však NEROZAŽUJÚ SPOTREBU A ZADU, zmierňujú iba príznaky choroby - bolesť, zápal, opuch. Teraz si to predstavte. Prečítajte si celý rozhovor.

Výčnelok disku chrbtice bedrovej chrbtice je nezávislá choroba, ktorá sa často vyskytuje u ľudí starších ako 30 rokov. Znakom tejto patológie je reverzibilný účinok pri správnom ošetrení. Pri bedrovom výčnelku vystupuje buničité jadro disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca (bez tvorby prietrže). Po objavení sa bolesti u pacienta okamžite vyvstáva otázka, ako liečiť výčnelok bedrovej chrbtice.

Keď pacient príde do ordinácie lekára, ktorý sa sťažuje na bolesti chrbta, môžu mu byť poskytnuté rôzne diagnózy: ischias, osteochondróza, bedrová kosť, dorzopatia a mnoho ďalších. Väčšina ľudí si, samozrejme, myslí, že ide o úplne odlišné choroby a lekári jednoducho ničomu nerozumejú. V skutočnosti sú všetky tieto choroby príznakmi degeneratívnych-dystrofických zmien v mieche. A výčnelok medzistavcových platničiek je tiež dôsledkom týchto zmien..

Ako vyzerá výstupok disku?

Bez včasnej liečby môže výčnelok viesť k medzistavcovej prietrži, ktorá môže vyžadovať chirurgický zákrok.

V článku budeme podrobne rozprávať o vyčnievaní bedrových diskov: čo to je, príčiny, príznaky, následky, ako sa liečiť liekmi, fyzioterapia, masáž a cvičenie, ako predchádzať chorobe. Sľubujem, že to bude zaujímavé.

Čo je to výčnelok

Bedrová chrbtica pozostáva z 5 stavcov, medzi ktorými je šesť medzistavcových platničiek. K poškodeniu môže dôjsť na ktoromkoľvek disku, ale najčastejšie sú posledné 2 zdeformované, z ktorých jedna spája bedrové a sakrálne časti (L4-L5, L5-S1)..

Medzistavcové platničky sa skladajú z membrány - vláknitého prstenca, vo vnútri ktorého sa nachádza gélové buničité jadro. Disk poskytuje tlmenie, ochranu a pohyblivosť chrbtice. Ak je všetko v poriadku, prsteň spoľahlivo drží jadro v strede disku. Ak je však narušená výživa, metabolizmus, vznikajú zranenia alebo sa vyvíjajú choroby chrbtice, potom sa vlákna vláknitého prstenca pomaly ničia. Jadro sa začína posúvať jedným alebo druhým smerom. Toto je výčnelok miechy.

Štruktúra medzistavcových platničiek

V počiatočnej fáze môže výstupok dosiahnuť veľkosť 1 až 5 mm. V niektorých prípadoch sa nemusí prejaviť žiadnym spôsobom a v iných môže spôsobiť silnú bolesť spôsobenú kompresiou nervových koreňov..

etapy

Výčnelok sa zdá nepostrehnuteľne a prechádza nasledujúcimi fázami vývoja:

1. etapa. Objaví sa mierne vydutie medzistavcového disku. Jadro sa posúva relatívne k stredu. Dystrofické poruchy v chrupavke disku.

2 štádium. V tejto fáze sa vytvorí výstupok disku. Výčnelok sa stáva silnejším, čo môže spôsobiť príznak bolesti v dôsledku tlaku na nervové zakončenie a chrbticu. Bedrový disk vyčnieva 1-3 mm.

3 etapa. Tlak na stenu krúžku disku je taký silný, že sa zlomí. Vláknité jadro začína vyčnievať za vláknitý kruh. Jadro pritláča nervové korene a svaly, čo môže vyvolať akútnu a náhlu bolesť v dolnej časti chrbta. Iným spôsobom sa herniovaný disk nazýva extrúzia..

Prvé 2 štádiá môžu byť úplne vyliečené pomocou komplexnej liečby a zmien životného štýlu. V pokročilých prípadoch môže byť potrebná chirurgická liečba.

Dôvody: z čoho vychádza výčnelok

Bedra je najzraniteľnejšou časťou chrbtice, ktorá je vystavená veľkým nákladom a zraneniam. Preto nie je prekvapujúce, že v tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytujú výčnelky.

Poďme hovoriť o najdôležitejších dôvodoch vzniku výčnelku:

 1. Osteocondritis chrbtice. Degeneratívne-dystrofické zmeny sú príčinou v 90% všetkých prípadov.
  Osteochondróza je častou príčinou výčnelkov
 2. Ostrá fyzická námaha (napríklad vzpieranie). Je to obzvlášť nebezpečné, keď to človek urobí zle. Toto je druhá najbežnejšia príčina výčnelkov..
 3. Mikrotraumy. Napríklad nesprávne držanie tela vedie k trvalej mikrotraume, ktorá môže spôsobiť zničenie medzistavcových platničiek.
 4. Poranenia chrbta. A nezáleží na tom, kedy k nim došlo.
 5. Rachiocampsis. Spôsobuje skoliózu, kypózu a lordózu.
 6. Obezita. Nadváha negatívne ovplyvňuje stabilitu chrbtice.
 7. Pasívny životný štýl.
 8. Choroby kĺbov.
 9. Slabé chrbtové svaly. To sa môže stať v dôsledku sedavého životného štýlu..
 10. Neustále zotrvanie v nepohodlnej alebo statickej polohe (sedenie na nepohodlnej stoličke, spanie na nepohodlnej posteli).
 11. Náhle pohyby tela (naklonenie, skrútenie atď.).
 12. Vplyv vibrácií na telo (neustále jazdenie, práca so strojmi).
 13. Chirurgia na odstránenie medzistavcových platničiek. Potom sa zaťaženie susedných stavcov niekoľkokrát zvyšuje, čo vedie k vyčnievaniu a prietrži.
 14. Prenosná infekčná choroba.
 15. Dedičná predispozícia.
 16. Porucha metabolizmu alebo hladín hormónov.
 17. Osteoporóza. Toto je ochorenie, pri ktorom sa znižuje hustota kostí, stáva sa krehkejšou..
 18. Vek nad 35 rokov. U žien a mužov sa môže výčnelok objaviť v rovnakom pomere.
 19. Zlé návyky (fajčenie, alkohol).

Druhy výčnelkov

Druh choroby priamo závisí od miesta a charakteru poškodenia. Lekári klasifikujú typy výčnelkov bedrovej časti takto:

Kruhové (difúzne). Toto je rovnomerný kruhový výstupok jadra disku. Zaberá viac ako polovicu obvodu disku. Výčnelok sa môže objaviť v niekoľkých oblastiach naraz. Najčastejšie sa môže objaviť v segmentoch: L3-L4, L4-L5, L5-S1. V poslednom segmente je to najnebezpečnejšie, pretože za fungovanie panvových orgánov a mobilitu nôh je veľa nervových zakončení. Kruhový výstupok má veľkosť 3 až 12 mm.

Druhy kruhového výčnelku

Foraminal. Vyzerá to ako vydutý disk na boku miechového kanála. Taký výstupok môže byť bilaterálny. Najbežnejším formačným miestom je L5-S1. Foraminálny výčnelok driekovej chrbtice sa takmer vždy prejavuje príznakmi radiikulitídy.

Zadná (chrbtová). Výčnelok vyčnieva smerom k miechovému kanálu, môže stlačiť niekoľko nervových procesov naraz. Zadný výčnelok môže viesť k narušeniu panvových orgánov, zhoršeniu pohyblivosti nôh. Dorsálny výčnelok dokonca malej veľkosti v oblasti L5-S1 môže vyvolať silnú bolesť a rozvoj ochrnutia dolných končatín..

medián V tomto prípade k výčnelku dochádza v centrálnej oblasti miechového kanála. Často sa vyskytuje v oblastiach L4-L5 a L5-S1. Môže vyvolať výskyt syndrómu konského chvosta - jedná sa o silné stlačenie zväzku nervov v sakrálnej oblasti, čo môže viesť k zdravotnému postihnutiu. Keď sa stredný výčnelok objaví v segmente L3-L4, môže to viesť k spinálnej stenóze. Toto je jeden z najnebezpečnejších výčnelkov..

Druhy lumbálnych výčnelkov

Paramedianní. Jedná sa o vydutie disku na stranu od stredu miechového kanála. Najčastejšie sa vyskytuje v segmente L5-S1 proti spondylartróze alebo spondylitíde.

Predná (ventrálna). V základných prípadoch sa neprejavuje. K vydutiu dochádza smerom k brušnej dutine.

Bočné (bočné). K opuchu disku dochádza laterálne, čo môže spôsobiť stlačenie nervových koreňov.

Zadná strana. Vyskytuje sa najčastejšie. Vyvolajte nervové zakončenie v miechovom kanáli, čo vedie k silnej bolesti.

 1. Ľavák.
 2. Pravák. To je oveľa menej bežné v porovnaní s ľavou stranou.
 3. bilaterálne.

Rozlišujú sa vo veľkosti:

 1. Malý: 1-3 mm;
 2. Stredná: 3-5 mm;
 3. Veľké: viac ako 5 mm.

Príznaky a príznaky

Bedrový výčnelok sa nemusí dlho prejavovať. Často sa vydáva, keď výstupok začne vyvíjať tlak na nervové zakončenie alebo miechu, čo sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta..

Najčastejšie sa výčnelok vyskytuje v segmente L5-S1 - v 50% všetkých prípadov; L4-L5 - u 40% pacientov.

Hlavným príznakom vyčnievania bedrovej chrbtice je silná bolesť v dolnej časti chrbta. Sedací nerv je najviac náchylný na deformáciu..

Výčnelok L5-S1 - najbežnejší

V počiatočnej fáze sa môže vyvinúť častá únava a výskyt bolesti v dolnej časti chrbta. V tomto bode sa odporúča konzultovať s neurológom, aby zistil príčiny bolesti. Tento lekár by mal po vyšetrení vziať na vedomie asymetriu reflexov. Dodatočné znaky vyčnievania dolnej časti chrbta:

 1. Bolesť môže byť spôsobená zadkom, nohami, brušnou dutinou.
 2. Kreslenie bolesti dolných končatín.
 3. Pri pohybe, ohýbaní alebo posadení sa symptóm bolesti zosilnie.
 4. V chrbte sa objavuje silný kŕč, ktorý vedie k zmene postavenia.
 5. Často sa vyskytuje necitlivosť a pocit pálenia na nohách a v ingvinálnej oblasti (parestézia)..
 6. Chrbty a končatiny sa zhoršujú.
 7. Znížené reflexy v kolene.
 8. V dolnej časti chrbta je tuhosť.
 9. Cauda equina syndróm, ktorý vedie k narušeniu panvových orgánov a dolných končatín. Keď sa výčnelok vyvíja veľmi zriedka.

Je dôležité pochopiť, že ani pri absencii živých príznakov a príznakov vyčnievania nemôžete zrušiť stretnutie s neurológom. Bez včasného ošetrenia nemusí vláknitý kruh medzistavcových platničiek vydržať, čo povedie k prietrži.

Prečítajte si dobrý článok:

Výčnelok sa môže zmeniť na prietrž bez riadneho ošetrenia.

Symptóm bolesti môže byť mierny, môže sa objaviť až po fyzickej námahe alebo bez dôvodu. Bolesti chrbta a ďalšie príznaky radiiculitídy môžu tiež spôsobiť výčnelok.

Výčnelok sa môže prejaviť, keď sa bolesti chrbta zosilnia dlhodobým sedením, ohýbaním, kašľom, zdvíhaním ťažkých predmetov.

Príznaky výčnelku v závislosti od postihnutého disku

Čo je nebezpečný výčnelok: dôsledky a komplikácie

Jednoducho povedané, výčnelok je „časovaná bomba“. Táto patológia sa zdá nepostrehnuteľne a môže viesť k nasledujúcim dôsledkom:

 1. Poškodenie vláknitého prstenca vytvorením bedrovej prietrže.
 2. Paralýza dolných končatín.
 3. Močová inkontinencia, impotencia, poškodenie panvových orgánov.
 4. Chronický príznak bolesti dolnej časti chrbta.
 5. Spinálna stenóza.

V najhoršom prípade môže výčnelok viesť k zdravotnému postihnutiu.

Ktorý lekár lieči

Príbehy čitateľov: Ako som pomohol mame liečiť kĺby. Moja matka je 79 rokov, celý život pracovala ako učiteľka literatúry. Keď začala s problémami s chrbtom a kĺbmi, jednoducho ich odo mňa zadržala, aby som nestrácal peniaze za lieky. Mama sa pokúšala liečiť iba odvarmi zo slnečnicového koreňa, čo, samozrejme, nepomohlo. A keď sa bolesť stala neznesiteľnou - požičala som si od suseda a kúpila som lieky proti bolesti v lekárni. Keď mi o tom povedal sused, najprv som sa na svoju matku trochu hneval - odišiel som z práce a okamžite som k nej prišiel taxíkom. Nasledujúci deň som si s matkou dohodol schôdzku s reumatológom na platenej klinike, napriek jej požiadavkám, aby sa nevyvrátila. Lekár diagnostikoval artritídu a osteochondrózu. Predpísal liečbu, ale moja matka okamžite protestovala, čo bolo príliš drahé. Potom lekár vstúpil do situácie a navrhol alternatívu - domácu telesnú výchovu a bylinnú prípravu. Toto vyšlo lacnejšie ako injekcie s chondroprotektormi a nespôsobilo to ani možné vedľajšie účinky. Začala užívať liek a zúčastňovala sa fyzickej terapie. Keď som sa o ňu o pár dní neskôr zastavil, našiel som ju v záhrade. Zviazala paradajky a zjavne už dokázala urobiť veľa. Stretla sa s úsmevom. Pochopil som: drogová a telesná výchova pomohla, bolesť a opuch boli preč. “ Čítaj viac "

Pri prvých príznakoch vyčnievania by ste sa mali dohodnúť s terapeutom, ktorý môže pacienta odkázať na neurológa, vertebroológa alebo ortopéda..

Najlepším špecialistom na choroby chrbtice je vertebroológ, ale nanešťastie taký lekár je vzácnosťou pre malé mestá alebo štátne kliniky..

diagnostika

Počas počiatočného vyšetrenia pacienta by mal lekár skontrolovať reflexy, citlivosť a stav svalov. To je potrebné, aby sa približne zistilo poškodenie medzistavcových platničiek. Externé vyšetrenie však nestačí, takže sa neurológ uchýli k inštrumentálnym diagnostickým metódam.

 1. Rentgenografie Toto je najlacnejšia a najdostupnejšia diagnostická metóda. Röntgen nevykazuje výčnelok, ale pomáha identifikovať celkový stav chrbtice, výšku diskov, prítomnosť osteofytov, zúženie miechy. Tieto údaje nepriamo naznačujú výčnelok alebo prietrž..
  Rádiografia - najdostupnejší typ diagnózy
 2. Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Presnejšia diagnostická metóda v porovnaní s röntgenovými lúčmi.
 3. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Priraďte, ak je kontraindikovaný CT. Pomáha určovať stav mäkkých tkanív a nervových zakončení, prítomnosť výčnelkov alebo prietrže.

Ako rozlíšiť výčnelok od prietrže na obrázku? V obidvoch prípadoch je viditeľný výčnelok chrupavkovej platne za stavce. Pri výčnelku je však šírka medzi okrajmi vydutia menšia ako šírka v základnej oblasti.

X-ray - rozdiel medzi výčnelok a prietrž

Pri analýze obrázka lekár vždy naznačuje:

 1. Typ vydutia: vyčnievanie alebo vytláčanie (prietrž).
 2. Lokalizácia segmentov. Napríklad L4-L5.
 3. Veľkosť výčnelku v mm.
 4. Smer vydutia (chrbtová, predná, stredná).
 5. Celkový stav miechy.

Ako zmierniť bolesť počas exacerbácie

V prípade silnej bolesti bedrovej chrbtice sa odporúča dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Piť 2 lieky proti bolesti: Analgin, Ketorolac alebo Diclofenac.
 2. Ľahnite si na podlahu, položte malý vankúš pod hlavu a hádzajte nohy na vyvýšenú plošinu. Pomôže to pri relaxácii spazmodického chrbta..
  Postavenie proti bolesti proti bolesti chrbta
 3. Spodnú časť chrbta zaistite vlneným pásom.
 4. V prípade neprítomnosti zápalu môžete použiť horúce a studené obklady, ktoré by sa mali striedať.
 5. V budúcnosti by ste mali zavolať sanitku alebo sa poradiť s neurológom.

Liečebné vlastnosti

Ciele tradičného zaobchádzania s bedrovým výčnelkom:

 1. Zmierňuje bolesť, opuchy a zápaly. Pri zhoršení ochorenia je potrebné znížiť tlak na nervové korene, ktoré spôsobujú silnú bolesť. Ak sa bolesť neodstráni, môže sa zmeniť na chronickú formu, ktorá sa ťažko lieči. Na tento účel sa lieky proti bolesti používajú vo forme tabliet, injekcií, čapíkov a mastí. Mali by sa používať opatrne, inak sa môžu objaviť žalúdočné vredy. Po znížení bolesti sa odporúča absolvovať masážny kurz, aby sa zlepšil stav svalov alebo hirudoterapia na zníženie zápalových procesov..
 2. Posilnenie svalového korzetu. Po akútnom období môže lekár predpísať priebeh cvičebnej terapie na posilnenie oslabených svalov chrbta a abs. Zabráni sa tým opakovanému záchvatu bolesti..
 3. Prevencia relapsu. Za týmto účelom také preventívne odporúčania ako odmietnutie zdvíhania závaží, sedavý životný štýl, pravidelné terapeutické cvičenia atď. Pacient by mal byť neustále sledovaný lekárom.

Užitočné rady od lekárov

Pri prvých známkach bolesti nemusíte podstúpiť nákladnú diagnostiku typu MRI. Možno je to len svalový spazmus, ktorý u 90% spôsobuje primárne bolesti chrbta. Obrázok MRI nie je úplná diagnóza a obrazové údaje nemôžu byť vôbec spojené s bolesťou chrbta..

MRI je predpísaná iba v závažných prípadoch.

Neodporúča sa pozorovať dlhý odpočinok na posteli. Niektorí lekári dokonca odporúčajú, aby pacienti nezmenili svoj predchádzajúci životný štýl, okrem ťažkej fyzickej námahy. Dlhý odpočinok v posteli môže spomaliť rýchlosť regenerácie a zhoršiť stav zadného tkaniva.

Nepoužívajte samoliečbu. Lieky proti bolesti je možné užívať iba pár dní. Ak bolesť nezmizne, potom sa urýchlene zaregistrujte k neurológovi.

Liečebné metódy

Liečba výčnelku bedrovej chrbtice je založená na použití liekov. V akútnom období sú nevyhnutné na odstránenie bolesti, zápalu, zlepšenie pohyblivosti chrbtice a obnovu poškodených mäkkých tkanív a chrupaviek..

V niektorých prípadoch nie sú tablety v porovnaní s účinnosťou injekcie horšie. Neprekračujte povolené dávkovanie liekov v nádeji na rýchly účinok a zotavenie.

Zvážte všetky populárne a účinné lieky predpísané neurológmi s diagnózou vyčnievania bedrovej chrbtice.

Narkotické analgetiká

Tento typ liekov môže znížiť silnú bolesť. Analgetiká však nedokážu redukovať zápalové procesy. Používajú sa zriedka a kurz nie je dlhší ako 3-5 dní.

 • Analgin - od 20 r.
 • Baralgin M - od 300 r.
  Baralgin M - silné analgetické analgetikum
 • Tempalgin - od 130 r.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Jedná sa o veľmi veľkú skupinu liekov, ktoré majú analgetické a protizápalové účinky. Najčastejšie sa predpisujú. NSAID sú k dispozícii vo forme tabliet, ampúl na injekciu, čapíkov, mastí. Hlavným vedľajším účinkom je bolesť žalúdka, po ktorej nasleduje vznik vredu. Aj jedna tableta NSAID by sa mala vypiť súčasne s omeprazolom alebo iným liekom, ktorý chráni žalúdočnú sliznicu..

Po užití prvej tablety sa pacient môže cítiť lepšie a po ukončení celého liečebného postupu sa bolesť a zápal úplne stratia. Tieto lieky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár, ktorý tiež určuje presný liečebný režim.

Na dosiahnutie maximálneho účinku NSAID je lepšie kombinovať s miestnymi látkami (masti, gély, náplasti)..

Pre miernu bolesť:

 1. Ibuprofen. Má málo vedľajších účinkov. Stojí to od 35 r.
 2. Meloxikam (analógy - Movalis, Arthrosan). Má málo vedľajších účinkov, má dobrý analgetický účinok. Stojí to od 50 r.
  Meloxikam je u pacientov dobre tolerovaný
 3. Celecoxib (analóg - Celebrex). Liek sa môže používať u pacientov so žalúdočnými vredmi. Stojí to od 200 r.
 4. Indometacín - od 30 r.
 5. Arcoxia (analóg - Etorikoxib) - od 400 r.
 6. Ketanov (analóg - Ketorol) - od 70 r.
 7. Nise - od 220 r.
 8. Ketoprofen (analógy - Ketonal, Flexen, Arthrosilen) - od 150 r.
 9. Dexalgin (analóg - Flamadex) - od 300 r.

Silná bolesť:

 1. Diklofenak (analógy - Ortofen, Voltaren) - od 10 s. Táto droga je najlacnejšia.
 2. Ketoprofen - od 150 r.
 3. Ketorolac. Je to jeden z najúčinnejších liekov, má veľké množstvo vedľajších účinkov (najmä ak sa používa dlhšie ako 1 týždeň). Cena - od 40 r.
  Ketorolak má podobnú účinnosť ako omamné analgetiká
 4. Ksefokam (analóg - Lornoxicam) - od 250 r.

Narkotické analgetiká

Lekár môže predpísať tieto účinné lieky, ak NSAIDs nepomohli. Zloženie narkotických analgetík zahŕňa opiáty, ktoré úplne blokujú príjem signálu bolesti v mozgu. Spôsobujú ospalosť a závislosť. Prísne predpisovanie.

 • tramadol.
 • kodeín.
 • Pentalgin N - od 200 r.
 • Piralgin - od 50 r.
 • Sedalgin Neo - od 220 r.
  Sedalgin Neo je určený iba na jednorazové zmiernenie silnej bolesti

Svalové relaxanciá

Tieto lieky uvoľňujú svaly a zvyšujú účinok NSAID. Preto sa často predpisujú súčasne s nesteroidnými protizápalovými liekmi. Indikácia pre prijímanie svalových relaxancií je tiež nedostatok účinku po užití liekov proti bolesti 2-3 dni.

Svalové relaxanciá sa zvyčajne užívajú v tabletách. V injekciách sa predpisujú iba na syndróm akútnej bolesti. Majú veľké množstvo kontraindikácií, preto na zníženie dávky sa kombinujú s antispasmodikami.

 • Midokalm - od 400 r.
 • Tizanidín (analóg - Tizalud) - od 150 r.
 • Sirdalud - 250 r.
  Sirdalud je dobre tolerovaný mnohými pacientmi, ale spôsobuje ospalosť.
 • Baklosan (analóg - baklofen) - od 300 r.

Vitamíny B.

Účinkom týchto liekov je zlepšenie vedenia nervových impulzov, obnova poškodených nervových štruktúr, vitamíny skupiny B sa často predpisujú na rôzne ochorenia pohybového aparátu..

 1. Neuromultivitída - od 250 r.
 2. Milgamma - od 300 r.
  Milgamma - kvalitný liek na bolesti chrbta
 3. Pentovit - od 150 r.
 4. Neurobion - od 400 r.
 5. Kombilipen. Jedná sa o lacnejší analóg Milgammy, ktorý je populárny pri liečbe chorôb chrbtice. Cena od 200 r.
 6. Neurodiclovit. Tento liek kombinuje diklofenak proti bolesti a vitamíny. Cena od 350 r.

Okrem toho sa pacientom môžu predpísať antidepresíva, ak sa bolesť nezastaví do 1 - 2 mesiacov.

Tieto lokálne lieky majú rušivý, protizápalový a analgetický účinok. Odporúča sa používať masti a gély s NSAID 2 - 3-krát denne. To poskytne stabilný protizápalový účinok a účinok proti opuchom..

 • Ibuprofen - od 40 r.
 • Diclofenac - od 40 r.
 • Emulgátor Voltaren - od 300 r.
  Emulgátor Voltaren pomôže zmierniť bolesť, najmä v kombinácii s tabletkami.
 • Fastum gél - od 300 r.
 • Indometacínová masť - od 70 r.
 • Dlhé od 120 r.

Otepľujúce masti zmierňujú stuhnutosť v dolnej časti chrbta, zlepšujú pohyblivosť a krvný obeh v tkanivách.

 • Capsicam od 300 r.
 • Finalgon od 350 r.

blokáda

Pri akútnej bolesti sa do oblasti zápalu zavádzajú špeciálne blokády, ktoré zmierňujú aj veľmi silnú bolesť. Zloženie takýchto injekcií zahŕňa skupinu novokainu, glukokortikosteroidu a vitamínu B. Blokáda je účinná krátko.

Epidurálna anestézia sa tiež niekedy vykonáva. Do medzistavcového kanála sa vstrekne anestetikum. Predstavujú v prípade, že syndróm bolesti nemôže byť odstránený akýmkoľvek spôsobom. Pri vystupovaní je epidurálna anestézia zriedka.

záplaty

Toto je výhodnejšia forma miestnych liekov v porovnaní s masťami a gélmi. Náplasti poskytujú trvalý liečivý účinok..

Versatis. Toto je náplasť s lidokaínom, lokálnym anestetikom. Platí 12 hodín. Nepoužívajte dlho. Cena od 850 r.

Voltaren. Náplasť obsahuje NSAID - diklofenak sodný. Má protizápalové a analgetické účinky. Podľa hodnotenia pacientov je náplasť zle pripojená k pokožke. Platné 24 hodín. Stojí to od 250 r.

Preparáty pre křupavku

Táto skupina liekov, ktorá chráni a obnovuje chrupavku v medzistavcových platničkách. Priradiť až po akútnom období. Lekári sa stále hádajú o účinnosti chondroprotektorov.

Aby sa dosiahli viditeľné výsledky, musia sa používať najmenej 3 mesiace..

 • Don od 1300 r.
 • Arthra od 1100 r.
 • Teraflex od 450 r.
  Teraflex dokáže obnoviť chrupavku
 • Štruktúra od 1600 r.
 • Alflutop od 1800 r.
 • Rumalon z roku 1350 r.
 • Chondroitín od 450 r.

Nedrogová liečba

režim

V akútnom období ochorenia sa odporúča prísny odpočinok na lôžku po dobu 1 až 2 dní a potom mierna fyzická aktivita. Pri náklade musíte nosiť špeciálny ortopedický korzet alebo pás.

Dobré účinky poskytuje aj aplikátor Kuznetsov alebo Lyapko.

fyzioterapia

Liečebná gymnastika sa môže praktizovať po prekonaní akútnej bolesti a zápalu. Komplex cvičebnej terapie by mal poskytovať ošetrujúci lekár. Najlepšie je viesť triedy v špeciálnych skupinách s trénerom.

Hlavným cieľom gymnastiky je posilnenie svalového korzetu, zmiernenie kŕčov a svoriek, zlepšenie mikrocirkulácie krvi a metabolizmu. Hlavnou vecou v tejto veci je správnosť, v opačnom prípade nebude prínosom. Gymnastika by sa mala robiť stále, aj po úplnom uzdravení.

Väčšina cvičení sa vykonáva pri ležaní alebo na všetkých štyroch cvičeniach..

Najúčinnejšie cvičenia:

 1. Ležiaci na chrbte, aby vykonával pohyby nôh ako nožnice. Opakujte 20 krát.
 2. V rovnakej polohe zdvihnite panvu a zamerajte sa na lopatky a chodidlá. V hornej polohe zamrznite 2 - 3 sekundy a vráťte sa do zadnej polohy. Opakujte 15-20 krát
 3. Ľahnite si na brucho s bruchom a nakloňte sa dopredu, aby ste natiahli chrbticu. Telesná hmotnosť by sa mala rozdeliť medzi žalúdok a plecia. Rovnakým spôsobom vykonajte priečne ťahy. Vykonajte 10 - 15 opakovaní.
 4. Ľahnite si na chrbát. Natiahnite nohy a ruky. Opatrne napnite bradu k hrudníku a pokúste sa jej dotknúť. 10-15 opakovaní.
 5. Choďte na všetky štyri a pohybujte sa po miestnosti s rovnou chrbtom po dobu 5 minút.
 6. Vykonajte víza na horizontálnej lište a švédskej stene.

Vykonajte všetky triedy na tvrdej podlahe alebo koberci. Po každom cvičení by ste si mali oddýchnuť pár minút. Nepohodlie alebo bolesť nie sú povolené - v takom prípade lekciu zastavte alebo znížte počet opakovaní.

Viditeľný efekt sa objaví až po 2-3 mesiacoch denného cvičenia. Dobrou náhradou za cvičebnú terapiu je aqua aerobik a kinezoterapia.

Video: Gymnastika s výčnelkom bedrovej chrbtice

pijavice

Hirudoterapia je liečba lekárskymi pijavicami. Toto ošetrenie eliminuje zápal v oblasti vyčnievania..

akupunktúra

Akupunktúrna liečba je populárna liečba bolesti chrbta a dolnej časti chrbta. Akupunkturista s tenkými ihlami pôsobí na biologicky aktívne miesta, čo vedie k významnému zníženiu bolesti.

masáž

Pri výčnelku nie je masáž kontraindikovaná. Táto liečebná metóda zmierňuje svalové kŕče, znižuje bolesť, zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy v postihnutej oblasti. Ale lekár musí byť profesionál, aby maximalizoval výhody masáže..

Priebeh masáže by sa mal aplikovať iba mimo akútneho obdobia.

Vákuová masáž plechoviek je účinná doma. Tento postup poskytuje vysoký pozitívny účinok, zabraňuje ďalšiemu rozvoju výčnelkov.

Masáž vákuom pomáha liečiť výčnelky

Manuálna terapia

Chiropraktik môže viesť liečebné sedenia po starostlivom preskúmaní snímok a diagnózy pacienta. Lekár pomocou špeciálnych techník rukami nastavuje stavce a medzistavcové platničky.

V niektorých prípadoch je pacient oveľa ľahší už počas 1 až 2 sedení. Na zvýšenie účinnosti sa musí táto metóda liečby kombinovať s liekmi..

Je dôležité, aby špecialista mal primeranú kvalifikáciu, inak môže táto liečba viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta.

Prečítajte si dobrý článok:

Trakcia chrbtice

Trakcia alebo predĺženie chrbtice je zamerané na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, čo znižuje kompresiu nervových koreňov. Procedúra sa vykonáva pomocou špeciálnych zariadení, ako aj pod vodou.

Miechová trakcia sa často predpisuje na lumbálny výčnelok

Túto procedúru je možné vykonať až po súhlase ošetrujúceho lekára, v opačnom prípade sa môže výrazne zhoršiť stav pacienta..

Prečítajte si dobrý článok:

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba sa často používa pri liečbe bedrových výčnelkov. Môže byť predpísaný dokonca aj v akútnej fáze ochorenia. Fyzioterapia zlepšuje metabolizmus, zmierňuje opuchy, bolesti a zápaly, brzdí rozvoj ochorenia.

 1. elektroforéza Toto je zavedenie lieku do bedrovej oblasti v kombinácii so slabým elektrickým prúdom. Žiadne vedľajšie účinky.
 2. Diadynamická terapia.
  Ako sa vykonáva diadynamická terapia?
 3. fonoforézou.
 4. Parafínové zábaly.
 5. Magnetoterapia. Pri liečbe sa používa magnetické pole rôznych frekvencií. To vedie k menšiemu zápalu a bolesti..
 6. Laserová terapia Tento spôsob liečby zahrnuje vystavenie sa zápalovej oblasti infračervenými a červenými vlnami. Laserové ošetrenie urýchľuje regeneráciu pacienta a zmierňuje bolesť.
 7. Liečba rázovými vlnami. Tento vplyv na chrupavkové a kostné štruktúry pomocou zvukovej vlny určitej frekvencie. Súčasne sa zvyšuje krvný obeh, zlepšuje sa metabolizmus, vylučujú sa usadeniny solí a zmierňuje bolesť. Priebeh liečby 5-6 sedení.
  Liečba rázovými vlnami na bedrovom výčnelku
 8. Bahenné aplikácie. Stlačuje opravy poškodených tkanív a zlepšuje mikrocirkuláciu krvi.

Kúpeľná liečba

Túto liečbu predpisuje neurológ iba mimo akútnej fázy. V sanatóriách sa používa veľa rôznych metód: fyzioterapeutické cvičenia, masáže, ošetrenie bahna, sírovodík a radónové kúpele.

ethnoscience

Táto nekonvenčná metóda liečby sa používa hlavne na zmiernenie bolesti. Pred použitím akýchkoľvek ľudových liekov by ste sa mali poradiť s lekárom.

Okrem konzervatívnej liečby by sa mala používať aj alternatívna liečba.

 1. Terpentínový kúpeľ. Vstúpte do vodného kúpeľa pri 40 ° C. Pridajte 200 ml terpentínu, 200 gramov salicylového alkoholu, 50 gramov stolovej soli a 10 gramov bežného mydla do vody. Zmes sa rozpustí vo vode. Čas kúpeľa - 10-15 minút. Tento postup zlepšuje krvný obeh a zmierňuje bolesť v dolnej časti chrbta. Neužívajte ľudí s ochorením srdca a ciev.
 2. Stlačiť s cesnakom. Vezmite 150 gramov nasekaného cesnaku, pridajte pol pohára vodky. Trvajte na tom, že na tmavom mieste zostanú 2 týždne. Navlhčite handričkou obväz s pripravenou zmesou a položte na bolavú spodnú časť chrbta. Kompresiu udržiavajte maximálne 20 minút, inak môže dôjsť k popáleniu. Tento liek dobre zmierňuje silnú bolesť..
 3. Chrenové listy a lopúch. Vezmite čerstvé listy týchto rastlín, oparte ich vriacou vodou a položte ich na boľavé chrbát. Prikryte celofánom a vlnenou látkou. Ak sú listy suché, musia sa najskôr namočiť do vody. Procedúra sa najlepšie vykonáva v noci..
 4. Červené ílové obklady pomôžu zmierniť bolesť a urýchliť regeneráciu tkanív..
  Použitie hliny na ošetrenie bedrového výčnelku
 5. Kalanchoe list. Pripravte si čerstvý list tejto rastliny a opatrne z nej odstráňte tenký film. Aplikujte Kalanchoe na spodnú časť chrbta na noc.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia na výčnelok sa predpisuje zriedka. Moderná medicína ponúka mnoho minimálne invazívnych metód, ktoré pomáhajú zbaviť sa tejto choroby. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti obyčajne neodporúča operáciu..

Princíp činnosti je jednoduchý: metódy sú zamerané na navrátenie jadra disku do jeho prirodzeného stavu.

Ďalej sa vykonáva nukleoplastika (perkutánna discektómia). Význam operácie: nejaká energia sa vysiela na medziobratlový disk, ktorý ničí vláknité jadro. K dispozícii sú nasledujúce typy nukleoplastík:

 • Laserové odparovanie. Toto je odparovanie laserovým lúčom.
  Ako sa vykonáva laserové odparovanie s výčnelkami a prietržami
 • Nukleoplastika studenej plazmy.
 • Hydroplasty. Toto je deštrukcia jadra pomocou tlaku tekutiny..
 • Rádiofrekvenčná ablácia.

Keď je indikovaná operácia výstupku?

Napriek skutočnosti, že operácia je potrebná veľmi zriedka, budeme hovoriť o príznakoch, ktoré môžu lekári predpísať:

 • Močová inkontinencia.
 • Ťažká svalová slabosť.
 • Lieky nemajú do 6 mesiacov významný pozitívny účinok..
 • Vážne obmedzenie mobility.
 • Rýchly vývoj výbežku so zachytením ďalších oblastí chrbtice (viacnásobný výčnelok).

prevencia

Po ukončení liečebného postupu by ste sa mali počas celého života riadiť preventívnymi odporúčaniami lekára. Pomôže to zastaviť výčnelok..

Keď sa chrupavka začína pomaly rozpadávať, mali by ste skontrolovať svoju stravu. Mali by sa konzumovať tieto potraviny:

 • rôzne obilniny;
 • ryby
 • chudé mäso;
 • mliečne výrobky.

Je potrebné obmedziť spotrebu:

 • múka a sladkosti;
 • slané, mastné, korenené jedlá;
 • Potraviny v konzervách;
 • alkohol;
 • vnútornosti.
 1. Je dôležité pravidelne sa venovať cvičebnej terapii, plávať 2-3 krát týždenne v bazéne na chrbte, vykonávať víza na horizontálnej lište a chodiť 30-40 minút denne. Hlavnou vecou nie je to preháňať - fyzická aktivita by mala byť mierna.
  Plávanie je vynikajúcou prevenciou proti vyčnievaniu
 2. Ovládajte svoju váhu, vyhnite sa prejedaniu. Vysoký tlak na chrbticu môže vyvolať nové výčnelky a kýly..
 3. Vypite najmenej 2 litre vody alebo iných nápojov denne. Toto je užitočné najmä pri zápaloch sprevádzajúcich zhoršenie výčnelku..
 4. Znížte ťažkú ​​fyzickú prácu, zdvihnite nie viac ako 2-3 kg.
 5. Vyvarujte sa náhlym pohybom, ohýbaniu, krúteniu alebo pádu z výšky na chrbát..
 6. Spite na ortopedických matracoch strednej tvrdosti.
 7. Vždy sledujte svoju polohu, neskláňajte sa. V tomto prípade sa môžu objaviť mikrotrhliny, ktoré môžu vyvolať rôzne ochorenia chrbtice..
 8. Pre sedavé práce vstávaj a zahrievaj sa každých 1,5 hodiny. Pomôže to zmierniť stres a zlepšiť krvný obeh..
 9. Strávte 10 masážnych cvičení dvakrát ročne. Pomôže to zmierniť kŕče, nervové napätie a zabráni objaveniu sa príznakov bolesti. Navštívte aj chiropraktika na 1 sedenie každé 3 až 6 mesiacov na prevenciu.
 10. Vyvarujte sa podchladeniu a stresu

Ako sedieť s výčnelkom

 1. Na zníženie zaťaženia chrbta pri sedení je potrebné pevne pritlačiť na operadlo stoličky. Zadná časť stoličky by mala byť vysoká, čo poskytuje oporu chrbtici a krku. Nemusíte sa nakláňať dopredu alebo sa nakláňať dozadu.
 2. Ak musíte dlhodobo sedieť, potom za spodnú časť chrbta položte malý valček, nohy by mali s istotou stáť na podlahe (alebo na stojane). Optimálna hĺbka stolice - 2/3 dĺžky stehna
 3. Nepoužívajte čalúnený nábytok, pretože to vedie k silnému svalovému napätiu.
Ako sedieť s výčnelkom

Video: vyčnievajúca a medzistavcová kýla: preventívne opatrenia a liečba

Výčnelok bedrovej medzistavcovej platničky sa vyvíja nepostrehnuteľne po dlhú dobu. Vo väčšine prípadov pacienti začínajú navštíviť lekára, keď výstupok stláča nervové korene a spôsobuje silnú a ostrú bolesť. Toto je hlavný príznak výčnelku..

Hlavnými príčinami tohto ochorenia sú osteochondróza a vrodené patológie chrbtice. Ak sa výčnelok nelieči včas, môže sa zmeniť na medzistavcovú prietrž, ktorú je ťažké liečiť liekmi..

Po liečbe je veľmi dôležité dodržiavať všetky pravidlá a odporúčania, aby sa zabránilo rozvoju výčnelkov bedrového disku. Osobitná pozornosť by sa mala venovať cvičebnej terapii - pomôže posilniť svaly chrbta. Čím silnejší je svalový korzet, tým menej ľudí bude obťažovať chorobami pohybového aparátu.

Závery a závery

O čom mlčia naši ruskí lekári? Prečo v 90% prípadov dáva liek len dočasný účinok?

Bohužiaľ, väčšina liekov na „liečenie“ chorôb chrbta a kĺbov, ktoré sa inzerujú v televízii a predávajú sa v lekárňach, je úplným rozvodom..

Spočiatku sa môže zdať, že krémy a masti pomáhajú, ale v skutočnosti iba zmierňujú príznaky choroby.

Jednoducho povedané, kupujete obvyklé lieky proti bolesti a choroba sa naďalej vyvíja do ťažšej fázy. Bežná bolesť môže byť príznakom závažnejších chorôb:

 • dystrofia svalového tkaniva zadku, stehien a dolných končatín;
 • stlačený sedací nerv;
 • rozvoj artritídy, artrózy a súvisiacich chorôb;
 • ostrá a ostrá bolesť - bolesti chrbta, ktoré vedú k chronickej radikulitíde;
 • syndróm chvosta, ktorý vedie k ochrnutiu nohy;
 • impotencia a neplodnosť.

Ako byť? - pýtaš sa. Študovali sme obrovské množstvo materiálov a čo je najdôležitejšie, v praxi sme testovali väčšinu liekov na liečenie chorôb chrbtice a kĺbov. Ukázalo sa teda, že jediným novým liekom, ktorý neodstráni príznaky, ale skutočne lieči, je liek, ktorý sa nepredáva v lekárňach a nie je propagovaný v televízii! Aby ste si nemysleli, že ste dostali injekciu s iným „zázračným liekom“, nepovieme vám, čo je účinný liek. V prípade záujmu si môžete všetky informácie prečítať sami. Tu je odkaz ".

Zoznam odkazov

 1. Evgeny Cherepanov "Škola" Zdravá chrbtica ", 2012;
 2. Alexey Ivanchev "Spine. Health Secrets", 2014;
 3. Victoria Karpukhina "Zdravie miechy. Popov, Bubnovsky systémy a iné liečebné metódy", 2014;
 4. Jurij Glavchev „Chrbtica - provokatér všetkých chorôb“, 2014;
 5. Stephen Ripple „Život bez bolesti chrbta. Ako liečiť chrbticu a zlepšovať celkovú pohodu“, 2013;
 6. Galli R.L., Spite D.U., Simon R.R. "Emergency ortopedics. Spine.", 1995.

Komentáre
_________________________________

elena

Prečítajte si lepšie, čo hovorí slávny profesor o liečbe chrbta a kĺbov. Trpel som niekoľko rokov - náhle bolesti chrbta, neustále nepohodlie, chronická únava. Nekonečné konzultácie lekárov, piluliek, mastí a gélov nevyriešili moje problémy. Ale vďaka jednoduchému liečivu mám chrbát v poriadku a cítim sa ako úplne zdravý človek. Teraz sa môj ošetrujúci lekár pýta, ako to je. Jedného dňa som bol príjemne prekvapený, keď som videl, že títo slávni odborníci už o tom začali hovoriť. Tu je odkaz na článok s lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcové platničky sú jednou zo základných častí chrbtice, ktoré sa nachádzajú medzi stavcami a vykonávajú funkciu tlmenia nárazov.
Polysegmentálna osteochondróza chrbtice je degeneratívno-dystrofická patológia, ktorá postihuje dva alebo viac segmentov chrbtice naraz.
Vývoj kýly chrbtice na pozadí chorôb, ako sú osteochondróza, kyfóza, skolióza, artróza chrbtice, je veľmi častý a vyžaduje si špeciálne liečebné postupy. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšie sa dá choroba vyliečiť.