loader

Hlavná

Späť

Výčnelok miechy: liečba, príčiny, príznaky

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá aspoň raz v živote nezažila bolesti chrbta. S vekom sa tento príznak stáva takmer nevyhnutným spoločníkom, s ktorým sa musíte zmieriť alebo neustále užívať lieky proti bolesti..

Po stretnutí s rôznymi lekármi o bolesti chrbta môže človek získať veľa rôznych diagnóz, z ktorých sa mnohé stratia: osteochondróza, ischias, lumbalgia, dorzalgia, radikulopatia, dorzopatia a ďalšie. Mnoho ľudí si myslí, že ide o rôzne choroby, že lekári sú zmätení a nič nevedia. To nám neprináša optimizmus, surfujeme po internete, zmätok v hlave sa iba zväčšuje.

Všetky tieto koncepty sú názvy symptómov takého procesu, ako sú degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici a medzistavcové platničky s rôznou mierou závažnosti. Áno, pre koho je obvyklejšia, môže sa to nazývať osteochondróza, hoci lekári sa od tohto termínu postupne vzdávajú. Jednou z príčin bolesti chrbta je vyčnievanie medzistavcových platničiek, ktorých ošetrenie napíšeme nižšie..

Trochu anatómie

Náš chrbtový stĺp je oporou pre celé telo. Ale na ohýbanie, ohýbanie a sústruženie musí byť pohyblivý, takže pozostáva z mnohých (alebo skôr z 33) stavcov, ktoré sú navzájom spojené prostredníctvom kĺbov a väzov. Takéto spojenie sa v medicíne nazýva polo-mobilný - chrbtica je schopná vo všeobecnosti vykonávať pohyby, ale zároveň každý stavec zostáva nehybný vzhľadom na hlavnú os..

Faktom je, že naša chrbtica plní ďalšiu dôležitú funkciu - chráni pred poškodením miechy, ktorá ňou prechádza.

Stavec má telo a prove. Vertebrálne telieska, umiestnené na sebe, tvoria chrbticu a otvory vo vnútri oblúkov tvoria miechu. Procesy siahajú od oblúkov: dva horné a dva dolné kĺbové procesy, pravý a ľavý priečny proces a odstredivé procesy (to sú tie, ktoré sami cítime na chrbte). Medzi susednými kĺbovými procesmi sú foraminálne diery. Miechy cez ne vystupujú z miechy..

Medzi stavcami sa nachádza medzistavcový disk (MTD). Plní úlohu semi-mobilného pripojenia, ako aj funkcie odpisovania (zmierňuje šok a šok)..

Disk je chrupavkovitý vláknitý prsteň, vo vnútri ktorého sa nachádza buničité jadro. Nad a pod ním sú pokryté tenkými hyalínovými platničkami, cez ktoré sa živí (samotný MTD nemá vlastné plavidlá)..

Jadro má želé podobnú štruktúru, schopnú sťahovania a rozširovania pod zaťažením pozdĺž vertikálnej osi. Jadro sa dodáva cez póry uzáveru chrupavkových dosiek s viac-menej rovnomernou fyzickou námahou. Preto pre svoju normálnu funkciu je nepohyblivosť a nadmerné napätie v chrbtici škodlivé.

Vláknitý prsteň je hustejší, pozostáva z viacsmerných kolagénových vlákien, preberá rotačné zaťaženie (krútenie okolo osi).

Vláknitý krúžok normálne rovnomerne obaluje a drží jadro v strede disku.

Mechanizmus rozvoja

Čo sú degeneratívne zmeny na disku? Predpokladá sa, že naša chrbtica začína starnúť po 20 rokoch. V tomto veku sú cievy, ktoré kŕmia MTD, konečne atrofované a výživné látky sa dodávajú iba prostredníctvom chrupavky hyalínu. U osôb starších ako 45 rokov dochádza k degenerácii chrbtice u 90%, starších ako 60 rokov - u 100%.

Osteochondróza je odplata pre vzpriamené držanie tela. Osové zaťaženie chrbtice vedie každý rok k prasknutiu jednotlivých vlákien vláknitého prstenca. Pre niekoho sa to stáva rýchlejšie, pre niekoho pomalšie.

S vekom sa množstvo vody v našich tkanivách znižuje, disk sa stáva menej elastickým. Mikrotrhliny a strata vlhkosti spôsobujú jej sploštenie. Želatínové jadro je látka, aj keď mäkká, ale odolná. Ak zatlačíme gumovú guľu zhora nadol, tlak v nej sa zvýši a mierne sa rozšíri do strán.

Je to tak s vláknitým jadrom: ako sa výška disku zmenšuje, začína sa splošťovať a ak nájde slabé miesto vo forme prasknutia vnútorných vlákien vláknitého prstenca, bude vystupovať prevažne v tomto smere. Chrupavkový prstenec bude tiež vyčnievať pod tlakom jadra a presahuje hranice stavcov. Toto sa nazýva vyčnievanie miechy..

Ak v tejto fáze neurobíte žiadne opatrenia, tlak vo vnútri disku sa zvýši, v budúcnosti dôjde k prasknutiu okrajových vlákien, to znamená k úplnému prasknutiu vláknitého prstenca. Jadro vyčnieva za svoje hranice - vytvára sa medzistavcová prietrž. Preto je výstupok počiatočné štádium medzistavcovej prietrže, je to výstupok disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Výčnelky sa vyskytujú častejšie pri kýloch, takže najčastejšou príčinou bolesti chrbta.

Výčnelky sa nachádzajú hlavne v bedrovej, krčnej, veľmi zriedka v hrudníku.

Dôvody rozvoja

Hlavnou príčinou vystupovania z disku sú degeneratívne procesy súvisiace s vekom alebo iným spôsobom - osteochondróza. Vyvolávajúce faktory sú:

 • Poranenie miechy.
 • Zakrivenie, skolióza, ktoré sa tvoria v detstve.
 • Vrodená slabosť spojivového tkaniva.
 • Nadváha.
 • Väčšinou sedavá práca.
 • Nadmerné zaťaženie chrbtice (ťažká fyzická práca spojená s zdvíhaním hmotnosti).
 • Slabý svalový rámec kvôli nedostatočnej fyzickej aktivite.
 • Nesprávna poloha tela pri zdvíhaní hmotnosti.
 • Ostré pohyby, ktoré presahujú obvyklé pohyby (pády, prudké stúpanie, rotácia).
 • Časté vibračné zaťaženie chrbtice (osteochondróza u vodičov).
 • Odložená operácia odstránenia disku - diskektómia. Potom sa zaťaženie susedného MTD prudko zvyšuje.
 • infekcie.

Podľa oblasti vyčnievania sa delia na:

Difúzny (kruhový)

K výčnelku dochádza difúzne a zaberá viac ako 50% obvodu disku.

miestna

Opuch je v oblasti obmedzený (menej ako 25% obvodu disku).

 • Hind (stredný, dorzálny). Nebezpečné, pretože môžu tlačiť priamo na miechu..
 • Predná (ventrálna). Všeobecne asymptomatický.
 • bočné.
 • Zadná strana. Najbežnejšie môžu komprimovať korene miechy.
 • Foraminal. Priamo vo výstupnej zóne chrbtice je takmer vždy sprevádzaná príznakmi radikulopatie.

Na strane lokalizácie

 • Ľavák.
 • Správny.
 • bilaterálne.

Podľa veľkosti

 • Malý - 1 - 2 mm.
 • Stredná - 3-5 mm.
 • Veľké - viac ako 6 mm.

Sú to spriemerované veľkosti, význam vysunutia ako veľkej alebo malej závisí od lokalizácie v konkrétnom oddelení. Takže v oblasti krčka maternice je výčnelok 4 mm už považovaný za veľký a prejavuje sa ako príznaky, pričom v bedrovom výčnelku môže dosahovať až 8 mm a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť..

Hlavné príznaky

Výčnelky disku môžu byť dlho asymptomatické. Prejaví sa, keď výstupok začne vyvíjať tlak na nervové štruktúry - miechu alebo jej korene. Hlavnými príznakmi sú bolesť a radiálny syndróm..

Bolesť môže byť menšia, pravidelne sa vyskytujúca po fyzickej námahe, alebo sa môže náhle objaviť pri útoku ako „bedrový kôš“. Útok sa môže vyskytnúť raz a už sa neobťažovať, alebo sa periodicky relapsovať, alebo bolesť, ktorá vám neustále vadí a vôbec nezmizne. Bolesť je spôsobená priamym tlakom na nervové štruktúry a reflexným svalovým kŕčom.

Radikálne syndrómy závisia od lokalizácie patológie, hlavnými prejavmi sú narušenie citlivosti a svalového tonusu. V počiatočných fázach nemusí pacient cítiť nič, ale neurologické vyšetrenie už ukáže asymetriu reflexov..

Bedrový výčnelok

Najbežnejšou lokalizáciou výčnelku je lumbálna oblasť. Táto časť chrbtice nesie hlavné oporné bremeno, pozostáva z piatich najmasívnejších stavcov. Sú označené L1-L5. Disky v bedrovej oblasti sú tiež označené latinskými písmenami stavcov, medzi ktorými sú umiestnené. Napríklad pohon L3-L4.

Piaty bedrový stavca je spojený posledným MTD s krížovou kosti a je označený ako L5-S1. Kôra sa skladá z 5 fúzovaných stavcov a diskov už nie sú.

Hlavné zaťaženie pociťujú bedrové bedrá pri zdvíhaní závaží, ako aj pri sedení. Kýly sa najčastejšie vyskytujú na disku L5-S1 (50%) a L4-L5 (40%).

Hlavnými príznakmi vyčnievania disku v bedrovej oblasti sú bolesť a kompresia koreňov nervov. Najčastejšie trpí sedací nerv.

Bolesť je lokalizovaná v dolnej časti chrbta, ale môže byť daná nohe, zadku a žalúdku. Zosilňuje sa pohybmi, keď sa snaží sedieť alebo stáť. Vyskytuje sa reflexný svalový spazmus, vytvára sa jemná poloha tela: nadmerne narovnaná alebo naopak ohnutá chrbát, zakrivenie do strany..

Nervové korene vychádzajúce z lumbosakrálnej oblasti inervujú celú dolnú končatinu, ako aj panvové orgány. Príznaky ich kompresie závisia od typu výčnelku, jeho smeru, veľkosti. To sa prejavuje hlavne:

 • Kreslenie bolesti nôh.
 • Parestézia - pocit plazenia, znížená citlivosť, pálenie v dolných končatinách aj v slabinách a perineu.
 • Oslabenie svalovej sily v nohe.
 • Zmiznutie niektorých reflexov.

Kompresia z copu s dysfunkciou panvových orgánov počas výčnelku je zriedkavá.

Výčnelok v krčnej chrbtici

Krčná oblasť je postihnutá obrovskou pohyblivosťou vo všetkých smeroch, v nej sa nachádza 30% všetkých výčnelkov. Skladá sa zo 7 stavcov. Sú označené v poradí od lebky latinským písmenom C (C1-C7)..

 • Bolesť v krku spôsobená bolesťou, kreslením alebo „streľbou“, ktorá sa zhoršuje pohybmi.
 • Krčný kŕč, niekedy do bodu, keď pacient nemôže pohnúť hlavou.
 • Streľba z bolesti chrbta na hlave.
 • Ožiarenie bolesti ramien, paže.
 • Pálenie pokožky hlavy.
 • Parestézia v rukách - znecitlivenie, brnenie, pocit, že ruka bola „sklopná“.
 • Oslabovanie rúk.
 • Bolesť hlavy, závraty.

diagnostika

Podľa vyššie uvedených príznakov je možné podozrenie na MTD výčnelok. Vyšetrenie neurológom môže odhaliť stratu reflexov, zníženie citlivosti a svalovej sily. Takto získate približnú predstavu o tom, ktorá jednotka je ovplyvnená..

röntgenový

Najdostupnejšou štúdiou je konvenčná rádiografia. S jeho pomocou nie je možné vidieť vyčnievanie, napriek tomu sa oplatí zanedbať ho. Rádiografia vám umožňuje získať všeobecnú predstavu o chrbtici, jej zakrivení, stave stavcov a vylúčiť zlomeniny. Rádiológ tiež uvedie nepriame známky vyčnievania alebo kýly disku: zníženie jeho výšky.

CT a MRI

Presnejšie štúdie o stave MTD sú CT alebo MRI. Mäkké tkanivá vrátane diskov sa lepšie prezerajú pomocou MRI. V prípadoch, keď je táto metóda kontraindikovaná alebo neprístupná, sa predpíše CT.

Na tomogramoch je vyčnievanie vnímané ako vydutie chrupavkovej platne za hranicami stavcov. Jeho hlavný rys odlíšenia od prietrže: šírka medzi okrajmi vyčnievania je vždy menšia ako šírka v spodnej časti..

Záver MRI sa vždy uvádza:

 • typ výčnelku (výčnelok alebo extrúzia),
 • lokalizácia (presné označenie disku, napríklad C5-C6),
 • jeho smer (dorzálny, bočný, stredný), rozmery,
 • stav miechového kanála.

Základné zásady zaobchádzania

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku? Správnym životným štýlom a primeranou konzervatívnou liečbou je možné dosiahnuť vymiznutie všetkých príznakov a predĺženú remisiu choroby. Druhým cieľom je zabrániť progresii a prechodu stavu do štádia medziobratlovej kýly.

Existuje mnoho tradičných a netradičných a niekedy aj exotických liečebných postupov na výčnelky. Pretože táto patológia je veľmi bežná, dopyt diktuje ponuku a môžete naraziť na reklamu na „najúčinnejší prostriedok na bolesť chrbta“ všade, najmä na internete..

avšak ani vedci sa niekedy nedohodnú na jednom alebo druhom opatrení. Napríklad stále neexistujú žiadne jasné odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity počas exacerbácií: čo je lepšie - ľahký odpočinok alebo mierne cvičenie.

Základné princípy liečby sú však známe:

 1. Účinné zmiernenie bolesti.
 2. Znížený stres na chorú chrbticu.
 3. Posilnenie svalovej kostry chrbtice.
 4. Svalové kŕče.
 5. Zlepšenie nervového správania.
 6. Spomalenie degenerácie chrupavky.

Liečba počas obdobia exacerbácie sa líši od liečby v období zotavenia. Hlavným cieľom počas exacerbácie je anestézia a naj šetrnejší režim.

Liečba drogami

Narkotické analgetiká

Sú to lieky ako Paracetamol, Analgin, Baralgin, Tempalgin. Používajú sa menej často ako NSAID, ale môžu byť predpísané, ak existujú kontraindikácie pre nesteroidy, krátke kurzy.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Toto je veľká skupina liekov, ktoré majú analgetické aj protizápalové účinky. Najčastejšie sa predpisujú. Tie obsahujú:

 • ako starý, dobre známy pre všetkých Ibuprofen, Ketoprofen, Diclofenac, Meloxicam,
 • rovnako ako lieky novej generácie - Celecoxib (Celebrex), Dexalgin, Lornoxicam (Xefocam), Nimesulid (Nise).

Používajú sa v tabletách, čapíkoch a injekciách. Hlavným vedľajším účinkom je schopnosť spôsobiť vredy a eróziu na gastrointestinálnej sliznici, takže aj jedna nesteroidová tableta by sa mala vypiť pod omeprazolom a jeho analógmi..

Približné porovnanie hlavných NSAID

Prvý liek podľa výberu

S ťažkou bolesťou

Porovnateľné s účinnými narkotickými analgetikami

Riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje, ak sa používa dlhšie ako 7 dní

DrogaÚľava od bolesti
účinok
bočné
účinky
Spôsob aplikáciePoznámky
diclofenac+++++
 • Vnútri 1-3 krát denne
 • V / m alebo v / v 1-2 krát
 • Sviečky v konečníku
ibuprofen+++Vnútri 2-3 krát denneLiek voľby pre miernu bolesť, nízky výskyt vedľajších účinkov
ketoprofén+++++
 • vnútri
 • svalu
 • rektálne
Často sa vyskytuje hnačka, plynatosť, nevoľnosť
ketorolac++++++
 • Vnútri 2-4 krát denne
 • svalu
Xefokam+++++
 • vnútri
 • svalu
 • Intravenózna kvapkanie
S opatrnosťou u starších pacientov, ako aj pri ochoreniach pečene, obličiek
meloxicam+++
 • vnútri
 • svalu
 • Vo sviečkach
Tiež. Pohodlné prijímať raz denne
piroxikam++++
 • vnútri
 • rektálne
Pomalý nástup účinku (po 3 až 4 hodinách)
celecoxib+++Vnútri 2 krát denneHistória voľby u pacientov s peptickým vredom v anamnéze

Základné NSAID v tabletách

 • Celebrex (deyst. Veci. Celecoxib 10 ks, 420 rubľov)
 • Arcoxia (etorikoxib 7 ks, 600 rubľov)
 • Texamen (tenoxikam 10 ks. 250 rubľov)
 • Nise, Nimulide, Nimica (cena nimesulidu 20 ks. 80 - 150 rubľov)
 • Nalgesinum (naprksen 10 ks. 110 - 150 rubľov)
 • Movalis, Arthrosan, Meloxicam (Meloxikam cena 20 tab. 40 rubľov, Movalis 20 tab. 250 rubľov)
 • Ketanov, Ketarol, Ketorolac Ketorolac cena 20 tab. 40 - 60 rub.)
 • Naproxen (120 - 260 rubľov), Nalgesin
 • Ketoprofén: Arthrosilen, Bystrumkaps, Ketonal, Flexen (Ketoprofen 20 ks. 150 rubľov, Bysrumkaps 10 ks. 250 - 270 rubľov, Flexen 30 ks. 170 rubľov)
 • Ibuprofen (cena ibuprofénu 20 rub. 15 rubľov, Nurofen 12 ks 110 rubľov, Faspik 6 ks. 100 rubľov, Burana 10 ks. 80 rubľov).
 • Diclofenac: Diclofenac cena 20 ks. 40 rub, Voltaren 20 ks. 200 rub, Ortofen 30 ks. 20 rub., Diklak 10 ks. 70 - 100 rub.
 • Aertal 20 tabliet 400 rub aceklofenak.
 • Ksefokam 10 ks 130-200 rub. lornoxikam.

Kombinované lieky proti bolesti

Aktuálne lieky

Dobrým účinkom sú aj topicky aplikované lieky - vo forme mastí, gélov alebo náplastí (pozri masti na bolesť). Môžu mať:

 • Rozptyľujúci efekt zahrievania. Sú to masti a balzamy obsahujúce gáfor, extrakt z korenia, hadie jedy, korenie.
 • Protizápalové účinky - masti s ibuprofenom, indometacín, voltarénový gél, dolgitový krém, náplasť s voltarenom a ďalšie.
 • Iba analgetický účinok, napr. Náplasť Versatis lidokainu.

Omamné látky proti bolesti

Pri silnej bolesti sa niekedy používajú lieky obsahujúce silné omamné látky. Silné lieky v našej krajine nie sú v liečbe bolesti chrbta rutinou. Lieky obsahujúce slabé opioidné analgetiká sa však môžu predpisovať na bolesť, ktorá sa nekončí konvenčnými prostriedkami. Sú to kodeín, tramadol a kombinované lieky obsahujúce kodeín - Sedalgin Neo, Pentalgin N, Piralgin a ďalšie. Z lekárne sa prepúšťajú iba na lekársky predpis.

Svalové relaxanciá

Sirdalud, Midokalm, baklofen. Pridávajú sa k liečbe, ak existuje myofasciálna zložka bolesti alebo ak počas niekoľkých dní nedochádza k účinkom liekov proti bolesti..

antikonvulzíva

Mnoho ľudí sa čuduje, prečo sú pri liečbe radiiculitídy predpisované lieky na epilepsiu. Nebudeme popisovať mechanizmus ich pôsobenia, ale také lieky, ako je Finlepsin a modernejší pregabalín a Gabapentin, sa veľmi dobre vyrovnajú s neuropatickou bolesťou a tiež znižujú parestéziu, necitlivosť, svalové kŕče..

Preparáty pre křupavku

Sú to lieky obsahujúce glukozamín a chondroitín sulfát. Sú určené na zlepšenie metabolických procesov v chrupavkách vrátane medzistavcových platničiek. Sú to lieky ako DONA, Arthra, Alflutop, Teraflex, Structum, Rumalon, Chondroitín. K dispozícii vo forme injekčných roztokov a vo forme tabliet a kapsúl, ako aj mastí. Používajú sa dlhé kurzy v období klesajúcich exacerbácií.

Lieky, ktoré zlepšujú vedenie nervových impulzov

Určené, keď kompresia nervových koreňov vedie k zhoršenej citlivosti. Patria sem lieky skupiny B (milgamma, combilipen, neuromultivitída), ako aj lieky proti anticholinesteráze Prozerin, Neuromidin.

Nedrogová liečba

režim

Počas obdobia exacerbácie sa odporúča mierny režim s obmedzeným zaťažením a nadmernými pohybmi v chorej chrbtici. Posteľ je možná na krátky čas, 1-2 dni, potom lekári stále odporúčajú pohybovať sa. Odporúča sa nosiť špeciálny bedrový korzet alebo krčný golier..

fyzioterapia

Dobrý účinok dáva aplikátor Kuznetsov

Cvičebná terapia sa odporúča začať v období ustupujúcej exacerbácie a pokračovať intenzívnejšie, keď bolesť úplne zmizla. Na chrbte je veľa cvičení, je lepšie zvoliť si ich spolu s lekárom alebo sa zapojiť do špeciálnych liečebných skupín. Hlavným cieľom cvičení pri liečbe výčnelkov disku je posilnenie svalovej kostry obklopujúcej chrbticu. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť nadmernému zaťaženiu chrbtice..

Ak hovoríme o krčnej chrbtici, sú tu prijateľné izometrické cviky - to znamená, statické svalové napätie bez pohybu hlavy (opierajúc sa o naše ruky, postupne namáhame všetky skupiny krčných svalov)..

Pokiaľ ide o driekovú bedru, takmer všetky cvičenia sa vykonávajú ležiace alebo stojace na všetkých štyroch, tj bez axiálneho zaťaženia. Veľmi dobré cvičenia vykonávané vo vode, alebo len plávanie zadarmo.

Je potrebné stanoviť, aby sa cvičenia vykonávali každý deň, a to aj pri dosahovaní dlhodobej remisie choroby. Pozri cvičenia na osteochondrózu.

Masáž a manuálna terapia

Pri vystupovaní disku nie sú masážne a manuálne techniky kontraindikované. Pomáhajú zmierniť svalové kŕče a znižujú bolesť, zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy v patologickej oblasti. Musíte však dôverovať skutočne skúsenému pánovi.

Masáž sa môže začať už v období ukončenia exacerbácie, počnúc relaxačnými technikami a postupne sa prechádza k intenzívnejším.

„Bridge“ - na roztiahnutie chrbtice.

Dobrý manuálny terapeut začne liečbu až po preštudovaní všetkých obrázkov a tomogramov.

Vymknúť

Protahovacie techniky tiež pomáhajú eliminovať kompresiu nervových koreňov. Na natiahnutie chrbtice existujú špeciálne stoly. Existujú tiež metódy podvodnej trakcie.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické účinky sú pri liečbe výčnelkov veľmi populárne. Môže byť priradená už v akútnom období. Používajú sa diadynamické prúdy (DDT), elektroforéza a fonoforéza rôznych protizápalových a analgetických liekov, ultrazvuk, parafínové kúpele..

Kúpeľná liečba

Liečba sanatória je indikovaná bez zhoršenia ochorenia. Zvyčajne sa používajú rôzne metódy - cvičebná terapia, masáž, fyzioterapia, bahenná terapia, radónové a sírovodíkové kúpele, ďalšie procedúry.

Invazívne liečby

Štiepanie vyvoláva bolesti

Pri silnej bolesti je možné štiepenie tzv. Spúšťacích zón, tj oblastí s najväčšou citlivosťou počas búšenia srdca. Pacienti túto blokádu často nazývajú. Najčastejšie sa blokády vykonávajú pri liečbe výčnelkov v bedrovej oblasti. Zvyčajne sa zavádza liečivá zmes anestetík, glukokortikoidných hormónov, vitamínov B. Účinok je dobrý, ale krátkodobý.

Epidurálna anestézia

Anestetika sa vstrekuje do subdurálneho priestoru miechového kanála. Pri výčnelkoch sa zriedka vykonáva v prípadoch, keď je bolesť úplne odstránená. Účinkuje anestéziológ.

Minimálne invazívny chirurgický zákrok

Operácia výčnelkov je mimoriadne zriedkavá. V posledných rokoch sa objavili minimálne invazívne techniky na odhalenie jadra disku za účelom zníženia jeho veľkosti. Princíp je jasný: pomocou nejakého fyzikálneho faktora je časť jadra zničená, tlak vo vnútri disku klesá a výčnelok je vďaka svojim elastickým vlastnostiam stiahnutý späť do svojej pôvodnej polohy.

Takáto operácia sa nazýva nukleoplastika alebo perkutánna discektómia. Podstata zásahu: pod kontrolou zariadenia je na disk privedená špeciálna kanyla, pozdĺž ktorej je vodič s nejakým deštruktívnym druhom energie.

 • Nukleoplastika studenej plazmy.
 • Laserové odparovanie.
 • Rádiofrekvenčná ablácia.
 • Hydroplastika (jadro je zničené silným tlakom tekutiny).

Takáto operácia sa vykonáva bez rezov, v lokálnej anestézii, môže sa vykonávať ambulantne, nevyžaduje sa dlhá doba zotavenia.

Ako liečiť výčnelok lumbálnej miechy

Výčnelok bedrovej chrbtice je choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Medzi príznaky už patrí bolesť, strata pohyblivosti a výkon. Ale ak je patológia v stave zanedbávania, môžete ľahko získať prietrž, úplnú alebo čiastočnú paralýzu. Aby sa predišlo chirurgickému zákroku, moderná medicína ponúka lieky, fyzioterapeutické postupy, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Znaky výčnelku

Výčnelok lumbálnych diskov sa nijakým spôsobom neprejavuje, ale výčnelok pulpózneho jadra takým či oným spôsobom spôsobí stlačené alebo stlačené nervy, nervové zväzky. A potom to spôsobí kompresiu miechy. A v týchto situáciách vidíme nasledujúce príznaky:

 • Syndróm švy. Dokáže neustále mučiť a môže nájsť útoky. Strieľa v bedrovej oblasti s kýchaním, kašľom, smiechom, náhlymi pohybmi. Bolesť pri vyčnievaní diskov bedrovej chrbtice začína prenikať do panvy, bokov, dolnej končatiny a päty;
 • Dolné končatiny a prsty sú znecitlivené;
 • Koža nôh a chodidiel je bledá alebo červená, ich potenie je narušené;
 • V nohách sa objavuje slabosť;
 • Dlhé sedenie alebo státie spôsobuje bolesť, ktorá po zmene polohy zmizne;
 • V čase zdvíhania silnej ostrej bolesti v dolnej časti chrbta dáva panva a boky;
 • Niekedy je pre pacienta ťažké močiť.

Príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek sa ľahko zamieňajú s radikulitídou dolnej časti chrbta. Symptómy sa menia v dôsledku rozdielneho usporiadania výčnelkov, z ktorých boli deformované nervy..

Ak ste začali mučiť niektorý z týchto prejavov, musíte navštíviť neurológa alebo stavca a vyšetriť, či nevyčnívajú bedrové medzistavcové platničky. Ak sa príznaky zistia včas a liečba neprichádza dlho, pacient sa vyvaruje nasledujúcich komplikácií:

 • Úplná alebo čiastočná paralýza;
 • Roztrhnutie chrupavkovej hranice disku a rozvoj medzistavcovej prietrže.

príčiny

Moderný životný štýl má negatívny vplyv na stavce a disky, najmä v bedrovej oblasti. Riziko poučiť sa zo skúsenosti, aký výčnelok v bedrovej oblasti je pre tých, ktorí:

 • Pracuje pri počítači a trochu sa pohybuje (bedrový metabolizmus sa zhoršuje, oslabujú sa svaly a počas dlhého sedenia trpí bedrová chrbtica);
 • Má nadmernú telesnú hmotnosť (zbytočné kilogramy neustále nesú záťaž na spodnej časti chrbta plus metabolické procesy chrupavkového tkaniva opäť trpia);
 • Naháňať športové rekordy, najmä pri športe s hmotnosťou (cvičenia s barom nesú obrovské bremená na spodnej časti chrbta - medzistavcové platničky nie sú pre ne navrhnuté);
 • Už trpia patológiami lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, skolióza);
 • Fyzikálne to pracuje a neustále vystavuje bedrové svaly nadmernému stresu;
 • Oslava 50. výročia (metabolizmus chrupavky sa s vekom zhoršuje).

liečba

Ak objavíte vývoj patológie v čase a začnete liečiť vyčnievanie bedrovej chrbtice, budete sa môcť vyhnúť chirurgickému zákroku. Účinnosť vyliečenia lumbosakrálnej chrbtice bude liečená, závisí od jej veľkosti a lokalizačnej oblasti. A tiež z dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní.

Liečba vyčnievania bedrovej chrbtice zahŕňa konzervatívne metódy a chirurgický zákrok. Toto sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď liečba chrbtice po dlhú dobu neprináša výsledky, ale naopak, choroba postupuje a hrozí komplikáciami..

 • Nezabudnite si prečítať: aký je rozdiel medzi vyčnievajúcimi a herniovanými diskami?

Okrem toho veľká väčšina neurológov si nie je istá, či sa dá choroba bez chirurgického zákroku úplne vyliečiť. Konzervatívne metódy však môžu pacientovi obnoviť účinnosť a chrániť pred komplikáciami. Tento článok hovorí o tom, ako liečiť výčnelok bedrových diskov, aby nedošlo k operácii..

liečenie

Pred liečbou bedrového výčnelku je potrebné pacienta chrániť pred bolesťou, takže sa predpisujú lieky proti bolesti (Ketonal, Ketanov) a nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Ibuprofen). Ten zápasí s bolesťou a odstraňuje jej príčinu - zápalový proces. Zápal už nedráždi nervy a záchvaty zmiznú.

Aby sa vylúčil ďalší vývoj degeneratívnych-dystrofických procesov medzistavcových platničiek, ošetrujúci lekár predpíše chondrotektory (Chondromix, Rumalon). Tieto lieky pozitívne ovplyvňujú tkanivo chrupavky a regenerujú ju. Kompresívne stavce bude ťažšie narušiť integritu bedrových diskov.

Ak je pacient mučený kŕčmi, ušetria sa svalové relaxanciá (Sirdalud, Midokalm). Svaly sa uvoľnia a bolesť zmizne, mobilita sa vráti.

Vitamínové a minerálne komplexy obsahujúce vitamíny B a vápnik zlepšia metabolizmus chrupavky, posilňujú kosti, uvoľňujú svaly a pomáhajú zbaviť sa zápalu..

fyzioterapia

Tieto metódy majú veľa pozitívnych účinkov:

 • elektroforéza Elektrina pomaly vyparuje lieky priamo do kontaminovaných oblastí dolnej časti chrbta. Dobré v tom, že znižuje účinky vedľajších účinkov;
 • Ošetrenie výčnelkov nárazovou vlnou. Deformované bedrové disky sú ovplyvnené zvukom, ktorý človek nepočuje. Výsledkom je, že metabolizmus v chrupavkovom tkanive je stabilizovaný, hromadenie solí sa stáva tenšie, syndróm bolesti zmizne;
 • Laserové ošetrenie. Laserový lúč je naladený na postihnuté miesto a zlepšuje sa biochémia tkanív, začína sa ich regenerácia;
 • Magnetická terapia. Magnetické pole obnovuje disky dolnej časti chrbta, upokojuje zdeformované a stlačené nervy;
 • Liečba bahna. Prírodné ílové obklady sú dobré, keď uplynie akútne obdobie. Majú tiež regeneračný účinok na tkanivá a zlepšujú krvný obeh..

masáž

Bedrová masáž chrbta sa dá použiť iba po skončení krízy. Pacientovi by nemalo byť vystavené nebezpečenstvo bezprostredného útoku. Masáž je pomocný, ale účinný nástroj. Vracia bývalé reflexy, zlepšuje krvný obeh, zmierňuje svalové kŕče. Tkanivová výživa zlepší, a ako výsledok, zvyšková bolesť zmizne a riziko recidívy sa zníži.

Bedrový výčnelok vyžaduje skúseného masážneho terapeuta a mierny prístup. Nedôverujte neoverenému špecialistovi ani nevykonávajte samo-masážne sedenia.

Na masáže sú celkom vhodné štandardné techniky hladenia, odierania, hnetenia a vibrácií. Obzvlášť opatrný, aby ste boli v postihnutej oblasti medzistavcových platničiek. V žiadnom prípade by ste ho nemali ovplyvňovať, musíte venovať pozornosť okolitým tkanivám.

Silné a intenzívne pohyby sú neprijateľné. Nemôžete krútiť, ťahať, vykonávať šokové techniky - môžu iba zhoršiť patológiu.

Pri lumbálnej prietrži bude nápomocná vákuová masáž. Dá sa to len v tých masážnych miestnostiach, kde sú špeciálne zariadenia - odsávačky alebo plechovky. Takéto postupy majú silný pozitívny vplyv na prietok krvi v postihnutej oblasti. A tiež neumožňujú rozvoj výčnelkov bedrovej chrbtice. Ak chcete zachrániť pacienta od bolesti a zmierniť svalové kŕče, masážny terapeut môže použiť techniku ​​akupresúry.

Manuálna terapia

Manuálna terapia je účinná, ale zároveň riskantná metóda. Pri takýchto postupoch venujte pozornosť kontraindikáciám. Špecialista bude schopný čiastočne alebo úplne obnoviť predchádzajúcu pozíciu poškodeného disku. Obzvlášť užitočné je kombinovať manuálnu terapiu s liečbou drogami. Takže budete mať komplexný účinok na zápalové procesy, vráťte telo do pohybu. Keď sa svaly a kĺby vrátia do stabilnej polohy, zníži sa riziko recidívy. Manuálna terapia a pravidelná masáž bedrovým výčnelkom sú neprijateľné, ak sú infekčné kožné choroby, kardiologické patológie, trombóza alebo pacientka tehotná.

fyzioterapia

Na úspešné vyliečenie výčnelku bedrovej chrbtice s výčnelkom bedrovej chrbtice sa musí vykonať gymnastika, aby sa natiahli a posilnili svaly. Po natiahnutí chrbtice uvoľníte vytlačené disky a zovreté nervové korene. Posilnené bedrové svaly opäť začnú držať stavce v stabilnej polohe a obnovený krvný obeh v problémovej oblasti pomôže vyrovnať sa so zápalom. Po výbere cvičení, ktoré sú pre vás vhodné, sledujte svoje pocity a počas cvičenia sa vyvarujte nepríjemným pocitom. Potrebujete robiť terapeutické cvičenia každý deň s vyčnievaním diskov bedrovej kosti, až potom bude mať liečba požadovaný účinok.

 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky na telo, trochu si ohnite nohy. Utiahnite svoje brucho na maximum. Relax, opakujte. Na úpravu napätia môžete položiť ruky na lis. Vykonajte 15 opakovaní;
 • Ležiaci na chrbte, položte ruky pozdĺž línie tela, nohy sa narovnajte. Mierne nadvihnite telo a ovládajte počiatočnú polohu nôh. Postavte sa, podržte asi 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Vykonajte 15 opakovaní a medzi nimi odpočívajte 10 sekúnd.

prevencia

Dodržiavajte navrhované metódy prevencie, aby ste sa nestali obeťami vystupovania lumbosakrálnej chrbtice. Po úspešnej liečbe pomôžu zabrániť návratu choroby:

 • Správna strava. Odhoďte slané, korenené, údené mäso a tuky, sladkosti, sódu. Takéto výrobky vás nútia nielen k tomu, aby ste získali ďalšie kilogramy, čím sa vytvorí ďalšie zaťaženie dolnej časti chrbta, ale tiež sa vymyje vápnik z kostného tkaniva. Jedzte viac zeleniny, ovocia, rýb a chudého mäsa;
 • Zapojte sa do fyzickej terapie a jemných športov. Nenasledujte športové záznamy súčasne. Natiahnutie je obzvlášť užitočné - vďaka tomu sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a medziobratlové platničky dolnej časti chrbta sa neprichytia. Najlepšou voľbou je kúpanie. V bazéne súčasne posilujete svalový korzet chrbtice a natiahnete ho;
 • Dbajte na správne držanie tela. Obzvlášť ťažké je to v moderných pracovných podmienkach, keď je človek nútený neustále sedieť v statickom postoji a pozerať sa na obrazovku počítača. Aby ste zabránili stagnujúcim procesom v tele a nadmernému napätiu v chrbtici, skúste vstávať a zohriať sa častejšie, aby ste zmenili polohu. Zvyknite si robiť nenápadné cvičenia;
 • Navštívte kanceláriu masážneho terapeuta, ktorý bude viesť kompetentnú prevenciu recidívy a venovať pozornosť bedrovým svalom. Masáž zlepší krvný obeh, zmierni svalové kŕče a celkový stres..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Ako zaobchádzať s vyčnievaním disku bedrovej chrbtice - efektívne metódy a recepty

Patológia pohybového ústrojenstva vedie k obmedzeniu pohyblivosti, znižuje pracovnú kapacitu a schopnosť obsluhovať seba. Je potrebné liečiť výčnelok diskov bedrovej chrbtice už od raných štádií vývoja. Na tento účel sa používajú konzervatívne a chirurgické metódy..

Hlavné metódy liečby výčnelkov

Na boj proti vyčnievaniu medzistavcových platničiek hrudnej, krčnej a bedrovej oblasti sa používa niekoľko základných metód:

 • medikácie;
 • masáže a manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • ľudové recepty;
 • chirurgický zákrok.

Tieto metódy sa môžu použiť v kombinácii navzájom. Napríklad počas obdobia exacerbácie sa lieky používajú na zmiernenie bolesti, opuchu a zápalu. Po zastavení akútnych príznakov sú predpísané masáže, manuálna terapia, gymnastika.

Drogová terapia

Cieľom liečby je zmierniť akútnu bolesť a opuch v hrčke, obnoviť štruktúru chrupavky a zlepšiť vedenie pozdĺž nervových kmeňov. Lieky sa predpisujú vo forme injekcií, tabliet a kapsúl na perorálne podanie, ako aj vo forme mastí a gélov na vonkajšie použitie. Populárnym liekom sú čínske náplasti na zmiernenie zápalu a bolesti..

skupinaNázov liečivaÚčinná látkaPriemerná cena za baleniekontraindikácie
Nesteroidné protizápalové liekydiclofenacDiclofenac SodiumTablety 100 mg 59 - 72 rubľov.
injekcie -
43 - 79 rub.
Individuálna intolerancia, gravidita, bronchiálna astma, peptický vred žalúdka a čriev.
MovalismeloxicamTablety 15 mg 680 - 825 rub.
injekcie
567 - 860 rub.
Neznášanlivosť, peptický vred žalúdka a čriev, bronchiálna astma, tehotenstvo, zlyhanie pečene a obličiek.
nimesulidnimesulidTablety 100 mg 87 - 97 rubľov.Erozívne ulcerózne choroby čreva a žalúdka, kombinácia bronchiálnej astmy a nosovej polypózy, alergia.
Preparáty pre křupavkuAlflutopKoncentrát morských rýbinjekcie
1740 rub.
Precitlivenosť, detstvo, tehotenstvo, dojčenie.
Svalové relaxanciáMidokalmtolperizón50 alebo 150 mg tablety
315 - 366 rub.
Individuálna intolerancia, vek do 3 rokov, myasténia gravis.
NeuroprotectorsMilgammatiamín,
pyridoxín,
kyanokobalamín lidokain hydrochlorid
Injekčný roztok, 5 ampúl
237 - 314 rub.
Tehotenstvo a laktácia.

Chirurgický zákrok

Operácia (nukleoplastika) pacienta s bedrovým výčnelkom je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • s neúčinnosťou konzervatívnej terapie;
 • s rýchlo rastúcim vývinom;
 • s narušením funkcie panvových orgánov - rýchle močenie, fekálna inkontinencia;
 • s chronickým radiálnym syndrómom.

Účelom chirurgického zákroku je znížiť tlak vo vnútri disku a eliminovať deformácie spôsobené čiastočným zničením jadra.

Na odstránenie patologického výčnelku sa používajú minimálne invazívne zákroky:

 • laserové odparovanie;
 • vystavenie studenej plazme;
 • deštrukcia elektromagnetickými vlnami (rádiofrekvenčná ablácia);
 • hydroplasty - odstránenie jadra kvapalinou pod tlakom.

Gymnastika a masáže

Liečba bedrového výčnelku gymnastikou a masážou je indikovaná iba mimo štádia exacerbácie. Počas procedúr je zahrnutá lumbosakrálna časť. Postup pri manipulácii s:

 1. Hladenie a trenie bedrovej oblasti a krížovej kosti.
 2. Gluteus hnetenie.
 3. Lisovanie a pretrepávanie svetla v oblasti výstupku disku L5 - S1, po ktorom sa vykonajú hladké zdvihy.
 4. Trením a hnetením paramediálnej oblasti s kĺbmi zaťatými v pästi.
 5. Procedúra končí jemnými relaxačnými pohybmi..

Je prísne zakázané vykonávať údery a potľapkanie - môžu spôsobiť roztrhnutie vláknitého prstenca a vytvorenie kýly.

Terapeutická gymnastika s výčnelkami a kýlami diskov L3 - S1 je predpísaná iba v prípade, že nedochádza k akútnej bolesti. Pohyby by mali byť mäkké a hladké, v žiadnom prípade by ste nemali robiť ostré trhnutia. Gymnastika autora Dr. Bubnovského má dobrý účinok. Tento komplex sa vykonáva na odstránenie svalového kŕča a zápalu, ale nepoužíva sa na zvieranie nervových koreňov.

Doska simulátora Evminov získala pozitívne recenzie. Môžete to urobiť sami a urobiť to, ako je uvedené vo videu.

magnetoterapia

Tento spôsob fyzioterapeutickej liečby sa uskutočňuje pomocou zariadenia, ktoré vytvára polia s rôznymi fyzikálnymi charakteristikami. Pomocou magnetoterapie môžete dosiahnuť nasledujúce terapeutické účinky:

 • normalizovať metabolizmus v postihnutej oblasti;
 • zlepšiť mikrocirkuláciu;
 • obnoviť reologické vlastnosti krvi, eliminovať nadmernú viskozitu a tendenciu vytvárať krvné zrazeniny;
 • stimulovať elimináciu toxínov;
 • zastaviť nepríjemné pocity;
 • eliminuje svalové kŕče a znižuje nervy;
 • začatie regeneračných procesov.

Liečba magnetickým poľom sa môže vykonávať v ambulantných zariadeniach, sanatóriách alebo doma pomocou prenosných zariadení.

Manuálna terapia

Charakteristickým rysom tejto liečebnej metódy je to, že premiestnené disky sú nastavené bez priameho dopadu na stavce. Špecialista vykonáva manipuláciu v iných častiach tela a zároveň vyvoláva zmeny v oblasti výčnelku.

Sila, trvanie a počet sedení určuje chiropraktik individuálne pre každú osobu. Pri liečbe dorzálnych výčnelkov bedrovej chrbtice je pacient spočiatku v polohe na chrbte, potom je požiadaný, aby sa prevrátil na bok. Vplyvom manipulácií sa väzy natiahnu, zväčší sa priestor medzi bedrovými stavcami 4, 5, 6 a disk sa nastaví na svoje miesto..

Kontraindikácie manuálnej terapie sú:

 • štádium exacerbácie choroby;
 • onkologické choroby;
 • akútne infekcie;
 • čerstvé zranenia;
 • vysoký krvný tlak.

Laserová terapia

Fyzioterapia laserovým lúčom sa používa ako nezávislá metóda alebo v kombinácii s magnetoterapiou. Pomocou tohto postupu môžete získať nasledujúce účinky:

 • zahrievanie mäkkých tkanív;
 • obnova ich štruktúry;
 • vplyv na biologicky aktívne body a nervové zakončenie;
 • prietrž alebo prietrž.

Ošetrenie medzistavcových výčnelkov a prietrží sa môže tiež uskutočňovať pomocou špeciálnej ihly, cez ktorú sa vkladá laserový kábel a endoskop. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pod vplyvom lúča sa tkanivá disku zahrievajú na 70 stupňov a odparujú sa. V dôsledku toho sa jadro zmenší a prestane komprimovať neurovaskulárny zväzok.
Pozitívny účinok liečby sa pozoruje najskôr po 6 mesiacoch.

Ľudové lieky

Pomocou výbežkov doma môžete zmierniť bolesť, opuchy a zápaly pomocou receptov tradičnej medicíny:

 1. Nalejte vodku viac ako 50 g kvetov divulínu a trvajte na tmavom mieste počas 15 dní. Výsledná kapucňa sa vtiera do bolesti chrbta v noci na týždeň. Ďalej si musíte dať pauzu.
 2. Koreň kostolnej drviny sa rozdrví a inkubuje sa v 500 ml alkoholu počas približne 2 týždňov. Hotový výrobok sa užíva perorálne čajovou lyžičkou ráno po dobu 10 dní, až kým sa nezastaví.
 3. Rozdrvte 300 g cesnaku a nalejte 150 ml vodky. Trvajte na zmesi 10 dní na tmavom mieste. Výsledná suspenzia sa aplikuje vo forme obkladov počas 45 minút. Buďte opatrní, pretože produkt môže spôsobiť popáleniny pokožky..
 4. Čerstvé listy Kalanchoe sa nanesú na boľavé miesto a predtým z nich odstránili povrchový film. Produkt pripevnite na telo pomocou náplasti alebo obväzu.
 5. Pohár čerstvých lila kvetov sa naleje litrom vodky a týždeň sa uchováva na tmavom mieste. Výsledná kompozícia sa potiera späť, až kým príznaky úplne nezmiznú.
 6. Trojlitrová nádoba sa naplní brezovými listami a vyleje sa na kukuričný olej. Nádobu tesne uzavrite a vydržte 2 týždne na slnku. Misky pravidelne pretrepte a na konci varenia odsajte odsávač cez gázu.

akupunktúra

Akupunktúrna liečba sa používa v kombinácii s masážou a cvičením. Táto metóda je zvlášť účinná v počiatočných štádiách vývoja patológie. Podstatou terapie je ovplyvňovanie biologicky aktívnych bodov. Výsledkom je niekoľko efektov:

 • zmierniť kŕče kostrového svalstva;
 • znížiť kompresiu;
 • na uvoľnenie obmedzeného nervu;
 • zbaviť pacienta bolesti.

Možné komplikácie a kontraindikácie pri liečbe výčnelkov

Najbežnejšou komplikáciou bedrového výčnelku je vytvorenie herniovaného disku. Okrem toho sa môžu vyskytnúť komplikácie počas liečby ochorenia. Najmä pri použití liekov je možné vyvinúť alergické reakcie alebo iné vedľajšie účinky charakteristické pre každé liečivo.

Je tiež potrebné vyberať komplexy masáží, manuálnej terapie a fyzických cvičení s veľkou starostlivosťou, aby nedošlo k zhoršeniu kvality. Kontraindikácie pri takejto liečbe sú:

 1. Stupeň exacerbácie - v tomto okamihu potrebuje chrbtica odpočinok.
 2. „Bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta, ktoré sa vyskytujú pri neobvyklých náhlych pohyboch.
 3. Nedostatok spoľahlivej diagnostiky výčnelku.

Počas gymnastiky by pacient nemal užívať lieky proti bolesti, aby nevynechal pohyb, ktorý môže viesť k zhoršeniu jeho kvality..

Môžem sa zbaviť bedrových výčnelkov?

Na úplné odstránenie výčnelkov a obnovenie funkcie chrbtice je potrebný integrovaný prístup. Terapia by mala zahŕňať lieky, fyzikálne metódy expozície, ako aj správnu výživu a spôsob fyzickej aktivity.

Čím skôr sa liečba začne, tým priaznivejšia je prognóza. V neskorších štádiách môže byť konzervatívna expozícia neúčinná a bude potrebný chirurgický zákrok..

Prevencia chorôb

Aby sa zabránilo výčnelku bedrovej chrbtice, je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Jedzte správne - obmedzte mastné, korenené a slané jedlá, ako aj cukrovinky. To normalizuje telesnú hmotnosť a zabráni vyplavovaniu vápnika z kostí. V ponuke by malo byť viac rýb, chudého mäsa a rastlinných potravín.
 2. Robte telesnú výchovu. Veľmi užitočné kúpanie v bazéne, jazda na bicykli.
 3. Sledujte svoju polohu.
 4. Ľudia, ktorí sú dlhodobo v statickej polohe, sa musia pravidelne vstávať, aby sa trochu pohybovali a robili ľahké cvičenia.
 5. Zúčastnite sa každoročných masážnych kurzov od špecialistu.
 6. Pravidelne vyšetrujte svojho lekára. Ak sa zistí chronické ochorenie chrbtice, podrobte sa liečbe.

záver

Aby ste zabránili poškodeniu pohybového aparátu, musíte jesť správne a viesť aktívny životný štýl. Liečba vyčnievajúcich diskov bedrovej chrbtice by mala byť komplexne pod dohľadom odborníka. Na boj proti tejto chorobe sa používajú lieky, fyzioterapeutické metódy a alternatívne recepty..

Liečba výčnelku bedrovej chrbtice

Single. federálnej. zadarmo.

 • O Dr. Ost
  • späť
  • Kde sme
  • LICENCIE A PATENTY
  • Regulačné dokumenty
  • Kontrolné organizácie
  • Poisťovne
  • jobs
  • Kúpte si povolenie
 • Smery
  • späť
  • Liečba miechy
  • Spoločné zaobchádzanie
  • Liečba skoliózy u detí a dospelých
  • Liečba bolesti hlavy
  • Neurológia
  • Ultrazvuk (ultrazvuk)
  • Rehabilitácia po protetike
  • Športová medicína
  • Problémy s pamäťou
  • Rehabilitácia mŕtvice
  • Pomoc doma
  • Liečba bolesti tváre
  • Rehabilitácia po zranení
  • Nemocnica
  • Liečba panvovej bolesti
  • diagnostika
  • reflexné
 • Čo liečime
 • Liečebné metódy
 • špecialisti
 • recenzia
 • Promotions
 • ceny
 • správy
 • stále
  • späť
  • kontakty
  • Dobre vedieť
  • video
  • Otázka odpoveď
zásoby
recenzia

Stratil som 25 kg s bionitmi! V 40 rokoch vyzerám oveľa atraktívnejšie ako v 36, keď som bol tučný! S bionitmi som za pár mesiacov schudol. Výsledok prekročil moje najdivokejšie očakávania!

Pri menovaní neurológa v lekárskom centre Doktora Ost sa dá zoznámiť so špeciálnym, originálnym prístupom k liečbe protrúzie bedrového výčnelku bedrového (rovnako ako akéhokoľvek iného) oddelenia. A potom je voľba na vás - zvážte diagnózu ako vetu a pokorne čakajte, kým sa vo vašich rukách objaví smer k chirurgovi..


Liečba výčnelkov bedrovej oblasti (avšak krčných, hrudných alebo coccygeal) sa vo väčšine prípadov uskutočňuje podľa jedného neúčinného scenára. Až do určitého bodu sa s lekármi vôbec nekonzultuje. Snažia sa vyrovnať s bolesťou dolnej časti chrbta sami s tabletkami, masťami a trením. Ak to už nedokážete vydržať (alebo ak vám vadí obyčajná bolesť), choďte na regionálneho neurológa.

Na základe jednoduchého vyšetrenia lekár stanoví diagnózu: výčnelok bedrovej chrbtice. A uvádza, že v prvom rade sa táto choroba nelieči (90% pacientov počuje tieto slová a to je zásadne nesprávne!). Po druhé, bude to len horšie. Ďalšie názory sa líšia: niektorí lekári odporúčajú znižovať záťaž chrbtice počas vyčnievania dolnej časti chrbta, zatiaľ čo iní umožňujú plávanie a ťahanie svalov. A pacient sa príležitostne nebude zastrašovať, ale vysvetľuje, s čím je stav spojený a ako ho stabilizovať.

DÔVODY NA VZNIK MEZINÁRODNEJ OPATRENIA LUMBÁRNEHO ODDELENIA

Medzistavcové platničky preberajú všetky úrazy osudu: pád, beh, skákanie. V bedrovej oblasti majú medzistavcové platne najväčšie zaťaženie, pretože panva nesie váhu celého tela. A ak má človek nadváhu? Každý kilogram presahujúci zdravú normu zvyšuje zaťaženie medzistavcových platničiek. sedemkrát!

Normálne, keď je pozícia zdravá, krv a lymfy voľne tečú a nepretržite kŕmia medzistavcové platničky, zostáva vo svojej elastickej forme a vyrovná sa so svojou brilanciou. Bohužiaľ, tento stav netrvá večne. Medzistavcové platničky s vekom vysychajú a deformujú sa. a po 50 sa u viac ako polovice mužov a žien diagnostikuje bedrový výčnelok.

Tento proces sa urýchli, ak:

 • je zakrivenie držania tela;
 • pacient má vo zvyku zaujať nepríjemné držanie tela, príliš sa nepohybuje;
 • v minulosti bolo bedrové zranenie;

PRÍZNAKY lumbálneho výčnelku

Najslabší medzistavcový disk sa postupne ničí. Vnútorné jadro tlačí zvnútra na vonkajší plášť a vytvára sa výčnelok - výčnelok chrbtice. V bedrovom segmente zriedka pokračuje bezbolestne, existuje veľa nervových zakončení, ktoré vytlačenie stláča..

zobraziť:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • tuhosť pohybov;
 • svalové napätie dolnej časti chrbta;
 • Husacie končeky v dolnej časti chrbta a nôh;
 • chronická bolesť panvy spojená s porušením vnútorných orgánov.

PROGNÓZA ZADNÉHO SVETLA: DVA SPÔSOBY V HERNII

1. Nie je to divné, ale šetriť prostriedky na zrýchlenie priebehu choroby. Len v niektorých prípadoch je pokojný odpočinok nevyhnutný - a len na chvíľu. Neustále nefunguje „živé svetlo“: nikto nie je chránený pred modrinami, pádmi, výronmi. Slabé svaly nebudú schopné odolať a výčnelok sa stane kýlou. Okrem toho slabý prietok krvi nie je najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s dodávkou živín a kyslíka na už oslabený medzistavcový disk. Ale bez pohybu sa vytvára priaznivé prostredie pre chronické zápalové procesy.

2. Prietrž sa bude vyvíjať oveľa rýchlejšie, ak je imunitný systém slabý, vyskytujú sa metabolické choroby alebo choroby spojivového tkaniva. Toto treba vziať do úvahy aj pri liečbe bedrových výčnelkov. Pacienti z tejto rizikovej skupiny musia upraviť svoju stravu, schudnúť, robiť cvičebnú terapiu, do stravy zahrnúť potrebné stopové prvky.

Je možné a potrebné liečiť výstupok v dolnej časti chrbta. Kontaktujte lekárske centrum doktora Osta, pretože našou špecializáciou sú choroby chrbtice. Vieme, ako zachrániť pacienta pred vyčnievaním bez ohľadu na to, v akom štádiu prišiel. Nie je potrebné čakať na kýlu, robiť operáciu a po zvyšok svojho života sa cítiť zdravotne postihnutý! Dôverujte v neurológov Doctor Ost Medical Center na udržanie mladosti a zdravých kĺbov.

AKO ZARADIŤ ZADU bedrovej chrbtice

Najprv musíte zmierniť stav pacienta. Platí to pre akúkoľvek chorobu chrbtice vrátane výčnelku. Blokády, analgetiká a antispasmodiká zároveň nie sú jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s bolesťou. Dokonca aj akútnu bolesť je možné eliminovať iba jedným sedením laserovej terapie s vysokou intenzitou alebo pomocou systému proti bolesti EPS..
Moderná fyzioterapia (VTES, magnet)

 • relaxačné svaly;
 • obnoviť prietok krvi;
 • urýchliť hojenie poškodeného nervu.

Najdôležitejšia vec je, že sa všetky príznaky nevracajú - vracajú sa vysídlené stavce a disky na svoje miesto. V centre doktora Ost to dokážu veľmi dobre s najnovšími robotickými strojmi Elite Track a DRX. Doctor Ost Medical Center predstavuje celú radu robotov, ktoré sú navrhnuté tak, aby ošetrovali všetky časti chrbtice vrátane bedrovej časti. Ak sa vyžaduje obnova tkaniva chrupavky (v neskorých štádiách choroby, keď sa stavce už pri pohybe navzájom dotýkajú a utierajú), je možné tak urobiť pomocou liečby PRP..

Okrem toho možno na šetrné odstránenie nadváhy, ktorá preťažuje spodnú časť chrbta, odporučiť reflexológiu s bionitmi harmónie. Zvyčajne to stačí na to, aby sa telo zotavilo..

V lekárskom centre „Doctor Ost“ je k dispozícii ošetrenie na základe povinného zdravotného poistenia, VHI a bezúročných splátok. Vernostné programy sú poskytované pre privilegované kategórie pacientov. Sledujte aktuálne propagačné akcie na liečebné sedenia. Okamžite sa dohodnite na stretnutí s doktorom Ost!

Recenzie na týchto stránkach nenahrádzajú odborné rady lekára a nemali by slúžiť ako pomôcka pri samodiagnostike alebo samoliečbe..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteoporóza je patológia kostného tkaniva, v ktorej je výrazne znížená jej hustota a zvyšuje sa riziko zlomenín. Moderná medicína rozlišuje 4 stupne osteoporózy, z ktorých každý sa líši vo svojich vlastnostiach.
Riešenie na parenterálne použitie vo forme injekcií Účel T je homeopatický liek s komplexným pozitívnym účinkom na štruktúru pohybového aparátu. Používa sa na liečbu zápalovej a degeneratívnej dystrofickej patológie..
Kde sa nachádza xiphoidný proces a aké funkcieXiphoidný proces je súčasťou kostry hrudnej kosti. Toto je jeho najmenšia a najkratšia časť. Môže sa líšiť tvarom a veľkosťou, s otvorom v strede a vidličkou.