loader

Hlavná

Hlava

Cvičenia na spodnú časť chrbta na bolesť, vyčnievanie, prietrž, svrbenie

Obsah stránky:

Cvičenia na vyčnievanie lumbosakrálnej chrbtice sa považujú za najúčinnejšiu liečbu tohto ochorenia. Toto je však nezávislé ochorenie. Toto je patológia, pri ktorej dochádza k vyčnievaniu medzistavcových platničiek mimo chrbtice, ale vláknitý kruh zostáva neporušený. Tie. nejde len o kýlu, ale môže sa stať, ak sa neprijmú opatrenia. Naučte sa najúčinnejšie cvičenia pre dolnú časť chrbta kvôli bolesti, vyčnievaniu, hernii, štípaniu.

A rovnako ako prietrž je výčnelok sprevádzaný bolesťou. Sú zvlášť silné v dolnej časti chrbta, pretože majú vždy veľkú záťaž. Čítať viac: Cvičenia na skoliózu chrbtice.

Súbor cvičení na chrbte pomôže čiastočne vyriešiť tento problém, hoci táto podmienka nie je úplne vyliečená. Preto je pri sedavej práci, ktorá je jedným z rizikových faktorov pre takúto chorobu, také dôležité vykonávať tieto cvičenia na preventívne účely..

Výhody cvičenia

Príčiny bolesti v bedrovej oblasti sú rôzne, môže to byť patológia, ako je osteochondróza alebo len dokonalý ostrý pohyb alebo dystrofia zadných svalov. Aby sa nespôsobilo nepohodlie, existuje niekoľko spôsobov riešenia tohto ochorenia.

Liečba prebieha niekoľkými smermi a prináša množstvo výhod:

 1. Cvičenie bedrovej chrbtice pomáha napínať a uvoľňovať svaly.
 2. Trvalý svalový tréning posilňuje celú časť stavcov, ktorá ovplyvňuje nielen príčinu bolesti, ale aj celkovú pohodu človeka..
 3. Zvýšenie krvného obehu počas tréningu, nasýtenie kĺbov a stavcov potrebnými živinami vedie k obnove medzistavcových platničiek.

Predtým, ako sa pustíte do komplexov cvičení, je vhodné poradiť sa s kontraindikáciami a prítomnosťou patológií so špecialistom. Hlavná vec nie je poškodiť vaše zdravie a nie samoliečiť.

Ako zmierniť bolesť

Komplexy cvičení pozostávajú z niekoľkých blokov, v závislosti od umiestnenia ľudského tela, možno ich vykonávať pri ležaní, státí, sedení a používaní ďalšieho projektilu. Terapeutické cvičenia bedrovej chrbtice by sa mali uskutočňovať pomaly, hladko a bez trhania.

Cvičenie na bolesť dolnej časti chrbta

 1. Ležíme chrbtom na podlahu, ohýbame nohy. Opatrne zdvihnite oblasť panvy do pôvodnej polohy. Používame prístupy 10-15. Toto je cvičenie pre sakrálnu chrbticu, zahŕňajúce svalové svaly a brucho.
 2. Ležiac ​​chrbtom na podlahe ohnite kolená. Pomaly pritiahnite jednu nohu k sebe, chytte ju oboma rukami za stehno a spodnú nohu. Potiahnite pocit napätia a zastavte na 30 sekúnd. Opakujte s druhou nohou. Používa sa na bolesť krížovej kosti.
 3. Chrbát je na podlahe, ruky sú roztiahnuté v pravom uhle, nohy sú ohnuté. Vykonávame krútiace cviky: držíme nohy pri sebe, hojdáme doľava, potom doprava, zatiaľ čo hlava smeruje k druhej strane. Tieto cvičenia na zmiernenie bolesti chrbta.
 4. Prijímame pozíciu na bruchu. Ruky pozdĺž tela. Pomaly zdvihnite nohy, plecia a hlavu. Nebude to prvýkrát, mali by ste trénovať. Cvičenia na lumbosakrálnu chrbticu, založené na napínaní.
 5. Kľačíme, ruky sú prázdne. Natiahneme ľavou rukou trochu hore a pravou nohou dozadu. Potom zmeníme pozíciu. Cvičenie pomôže nielen pri bolestiach chrbta, ale aj ako tréning vestibulárneho aparátu, v ktorom je potrebné udržiavať rovnováhu. Odporúča sa pre seniorov.

Pre ľudí, ktorí vedú neustále sedavý životný štýl, sa vyvíjajú cvičenia na stoličke. Najprv sedieť na stoličke, pevne sa držať sedadla a pohybom tela dopredu a dozadu ako kyvadlo.

Takéto cvičenie bedrovej chrbtice eliminuje stagnujúce procesy a zvyšuje prietok krvi, čo vedie k zvýšeniu toku živín do stavcov. Druhé, v sediacej polohe, položte ruky na kolená a striedavo na ne zatlačte, až ucítite napätie. Ak poskytnete takúto gymnastiku 5-7 minút denne, môžete sa vyhnúť zbytočným problémom so spodnou časťou chrbta.

Gymnastika pre dolnú časť chrbta s dôrazom: kľačte, položte ruky na zem. Pomaly si sadnite na päty a potom sa tiež ohnite dopredu. Druhým krokom je začatie hojdania panvy vľavo-vpravo. Toto je úžasné cvičenie pre krížovú krv, ktoré zahŕňa dolnú časť chrbta a hornú časť chrbta.

Cvičenia stojace

V pozícii baleríny v prstoch na nohách sa snaží udržať rovnováhu. Striedavo od päty k päte zmierňuje napätie v chrbte spolu s prevenciou kŕčových žíl.

Akútna úľava od bolesti

S nevyvinutými chrbtovými svalmi a absenciou iných patologických stavov sa niekedy objavuje bedrový kĺb, v dolnej časti chrbta ostrá bolesť chrbta. Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa dá zmierniť cvičením.

 1. Sedíme na kolenách. Ako projektil umiestnime pred nás stoličku. Obidve ruky položíme na stoličku a ohneme chrbát hore a dole. Vykonajte 5 až 10 sád.
 2. Pózujte na kolenách. Nakláňajte hlavu a ruky na stoličku, pomaly pohybujte doľava, potom doprava, s vyklenutím chrbta..
 3. Cvičenie proti bolesti dolnej časti chrbta: póza na všetkých štyroch, jemne ohnite chrbát ako mačka a potom nahustite hrboľ ako ťava.

Pri stlačení

Pri štiepení stavcov s akútnou bolesťou prispieva k ich oddeleniu nasledujúci komplex:

 • Cvičenie 1. Ako dodatočný projektil použite pevné dvere alebo vodorovnú lištu (vodorovnú lištu). Zaveste na vodorovnú lištu presne 1 minútu, uvoľnite sa, nerobte žiadne ďalšie pohyby. Opakujte cvičenie po 10 minútach, takéto prístupy sa vykonávajú 2 - 3-krát denne..
 • Cvičenie 2. Pomocou vodorovnej lišty zaveste na rovné ruky a potom sa otáčajte zo strany na stranu. Je dôležité, aby telo nebolo počas cvičenia stresované.

Základné pravidlá cvičebnej terapie pre výčnelok

Fyzioterapeutické cvičenia tohto ochorenia sa vykonávajú podľa určitých pravidiel. Pretože pri vyčnievaní medzistavcových platničiek už na ne pôsobia deštrukčné procesy, pre nich sú nebezpečné ostré a trhavé pohyby..

Okrem toho je v týchto prípadoch zakázané nakladanie s bremenom. Nemali by sa vyskytovať žiadne ostré výkyvy nôh a rúk a zákruty hlavy. Pri cvičení s výčnelkom bedrovej chrbtice je potrebné zabezpečiť, aby všetky pohyby boli plynulé, bez nadmerného úsilia..

Svaly je vhodné predohriať ľahkou masážou. Niektorí odborníci radia, aby sa doma zohriali. Je však lepšie študovať doma, ale v špeciálnom stredisku pod dohľadom trénera alebo rehabilitačného lekára, ktorý môže overiť správnosť cvikov.

Ak chcete cvičiť prvýkrát, musíte skontrolovať každý pohyb a robiť všetko s maximálnou starostlivosťou. Ak nejaká činnosť spôsobí bolesť, musíte ukončiť hodiny a informovať o tom svojho lekára. Špecialista môže odporúčať nahradiť toto cvičenie..

Ale čo je dôležitejšie, musí skontrolovať, či choroba neprejde do ďalšej fázy. Ak po týždni tréningu nie je pozorované žiadne nepohodlie, môžete zvýšiť počet prístupov.

Neočakávajte, že terapeutické cvičenia s výčnelkom bedrovej chrbtice poskytnú okamžitý efekt. Pravidelné školenie bude trvať niekoľko mesiacov, aby sa zaznamenali prvé výsledky. Ak sa liečba vykonáva súbežne s použitím iných metód - elektroforéza, akupunktúra, iné fyzioterapeutické postupy, proces sa urýchli..

Okrem toho sa mnohí pri vykonávaní týchto cvičení snažia kombinovať niekoľko cieľov naraz, napríklad zbaviť sa bolesti chrbta a schudnúť.

Takto to nebude fungovať. Súbor cvičení bol vyvinutý výhradne pre chrbticu a pomocou nich nebude možné zúžiť pás alebo napumpovať tlač, ale samozrejme sa budete musieť zbaviť nadváhy, pretože je to jeden z faktorov vzhľadu výbežku a jeho ďalšieho rozvoja..

Rovnako ako pri iných typoch nabíjania je veľmi dôležité monitorovať dýchanie, aby nedošlo k žiadnym poruchám. Na rozdiel od iných druhov telesnej výchovy sa pitná voda počas cvičenia neodporúča.

Pri vykonávaní ktoréhokoľvek z opísaných cvičení je potrebné, aby telo v každej polohe na niekoľko sekúnd zamrzlo. Okrem toho musíte pre každé cvičenie urobiť niekoľko prístupov a medzi nimi si urobiť krátku prestávku..

Základné cvičenia

Existuje niekoľko cvičení, ktoré je možné vykonať pri státí, sedení a ľahnutí. Pod krížovú sieť by nemali byť umiestnené žiadne vankúše, len to bude bolieť.

 1. Musíte sedieť na podlahe (na tréning je lepšie vziať si jogu, aby povrch zostal polotuhý), zatiaľ čo nohy sú ohnuté, kolená od seba oddelené a chodidlá spojené tak, aby sa navzájom dotýkali. Následne sa nohy zložili do takého „zámku“ bez nadmerného úsilia, hladko sa dotiahli k telu, pomohli vám rukami a naklonili hlavu dopredu. Vykonajte cvičenie tak, aby sa neobjavila bolesť. Ak sa objavia, cvičenie sa zastaví. Keď pocítite napätie chrbtice, bude potrebné túto polohu udržať 5-7 sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 5-7 krát.
 2. Ďalšie cvičenie by sa malo vykonať pri ľahnutí. Nohy musia byť predĺžené, telo uvoľnené. Pravá ruka sa priloží na stranu v úrovni pleca. Úplne leží na podlahe. Súčasne je pravá noha ohnutá na koleno, pokiaľ to dovoľujú pocity, to znamená, aby ju nepoškodili, aby ju pritiahli k hrudi, bez toho, aby sa snažili pomôcť rukami. Malo by sa to urobiť tak, aby noha bola aspoň na úrovni opasku, to stačí, nemusíte sa ju snažiť ťahať čo najvyššie, pre takéto cvičenia nie sú potrebné záznamy. Pravé koleno je odložené na ľavú stranu a skúste sa ho dotknúť podlahou na ľavej strane. Tentoraz si môžete trochu pomôcť s rukou. Pravá ruka a krk zostávajú stále v pôvodne nastavenej polohe. Pre pravú nohu sa cvičenie opakuje najmenej 3-5 krát. A potom sa vykoná podobné cvičenie pre ľavicu.
 3. Ďalšie cvičenie 1 sa vykonáva v stojacej polohe, napríklad blízko takého stola, takže doska je na úrovni dolnej časti chrbta. Prsty by sa mali dotýkať okraja stola. Potom sa od neho musíte čo najviac vzdialiť, ale ruky nemôžete zložiť z pracovnej dosky. Chrbát bude mierne zakrivený. Hlava sa musí sklopiť dopredu a dole. Možno, že sa objavia nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta, ale hlavná vec je, že neexistuje žiadna bolesť. V tejto polohe musíte niekoľko sekúnd trvať a potom sa vrátiť k originálu. Cvičenie sa opakuje 5-7 krát.

Cvičenie na výčnelok môže zahŕňať ďalšie cvičenia. Niektoré z nich je možné vykonať na doske Evminov - je to široká a hladká šikmá doska, ktorá je nastavená v určitom uhle v závislosti od výšky osoby. Má špeciálne úchytky a remienky, ktoré pomáhajú opraviť ramenný pás..

Spravidla sa jedná iba o fyzickú trakciu chrbtice, je to bezbolestné a trakčná sila sa reguluje zmenou uhla sklonu..

Hyperextenční

Jedným z najužitočnejších cvičení pre chrbát je hyperextension. Pomáha nielen posilňovať chrbtové svaly v bedrovej oblasti, ale tiež napína žalúdok.

Malo by sa však pamätať na to, že ide o pomerne zložité cvičenie a aj pri úplne zdravom chrbte sa musí vykonávať prísne podľa pravidiel a prvýkrát - aj pod dohľadom trénera..

Pri vyčnievaní chrbtice je veľmi dôležité robiť všetko správne a vyhnúť sa základným chybám, konkrétne:

 1. Spadanie príliš hlboko. V prípade ochorení chrbtice nie je možné vykonať svahy väčšie ako 60 °.
 2. Príliš veľká deformácia pri návrate do východiskovej polohy. V tomto prípade značná časť zaťaženia pripadne na svaly ramennej oblasti, t. J. Hyperextenzia jednoducho nedáva požadovaný účinok..
 3. Vytváranie kyvadlových pohybov. Kryt sa smie zdvíhať a spúšťať iba vo zvislej polohe. Pohyby kyvadla môžu viesť k poškodeniu chrbtice.
 4. Priehyby v oblasti kolena, nesprávna fixácia rúk (najlepšie je ohnúť ich v lakťoch a pritlačiť ich k hrudníku).
 5. Použitie závaží, najmä v prvých triedach, keď ani v najľahšej verzii nie je možné vykonať viac ako 2-3 prístupy.

Pri vyčnievaní spodnej časti chrbta je veľmi dôležité zvoliť správny projektil. V telocvičniach a strediskách fyzioterapeutického cvičenia sú špeciálne simulátory a dosky. Môžete si ich kúpiť na domáce použitie..

To však nie vždy umožňuje oblasť bytu a simulátor je dosť drahý. Preto ju môžete nahradiť fitballom - veľkou elastickou loptičkou, na ktorej by ste sa pri tomto cvičení mali opierať o boky..

Nohy môžu byť upevnené improvizovanými prostriedkami, napríklad osmanským, alebo môžu byť zachytené v radiátore. Z tejto polohy sa vykonáva opatrný sklon, takže trup zostáva rovný..

Keďže fitball nie je stabilný, je lepšie sa obrátiť na pomoc s cieľom udržať nohy. Takáto elastická guľa je užitočným projektilom, s pomocou ktorého môžete vykonať veľa cvičení, a ak potrebujete uvoľniť priestor, môžete ju jednoducho vyhodiť..

Okrem toho môžete vykonávať cvičenie, ako je hyperexenzia na lavičke alebo na posteli, je dôležité iba zatlačiť vaše boky do roviny a udržať trup na váhe. Opäť budete potrebovať pomoc pri držaní nôh. V extrémnych prípadoch sa cvičenie môže robiť na podlahe a položí sa rohožka na jogu. Počiatočná poloha a fixácia nôh zostávajú najdôležitejšími zložkami správne vykonaného cvičenia, v takom prípade.

Kontraindikácie pre vyčnievanie chrbtice

Mnohí sú zvyknutí si myslieť, že nabíjanie je rovnako užitočné. V skutočnosti tomu tak nie je. Existujú situácie, keď nie je možné vykonať ani tie najjednoduchšie cvičenia. Napríklad pri výčnelku je kontraindikované vykonávať cvičenia počas obdobia exacerbácie, keď osoba pociťuje silnú bolesť..

Kontraindikácie sa tiež považujú za bolesti hlavy a celkové zhoršenie zdravia (nevoľnosť, závraty, vracanie). Nemôžete sa zúčastniť fyzickej terapie so zvýšením telesnej teploty (až o 37,5 °), prítomnosťou infekčných chorôb a neurologických porúch..

Cvičenie chrbta

Pre mnoho ľudí je najjednoduchšie vykonať doma cvičenie na spodnej časti chrbta. Aby ste zabránili nástupu bolesti, použite v lumbosakrálnej oblasti nasledujúci súbor cvičení:

 1. Posaďte sa na zem, jedna noha sa pokrčila na kolene a odložila, druhá rovno. Siahame po prsty po rovnej nohe, hladko a pomaly. Vystupuje v 10 sériách, potom sa noha zmení.
 2. Cvičenie sa vykonáva s podporou ruky (parapet, stôl). Ľavá ruka spočíva na podpere, ľavá noha je umiestnená vpredu, pravá noha za ňou, kolená sú mierne ohnuté. Neuskutočňujú sa celé drepy. Stráviť 10 prístupov a zmeniť polohu. Cvičenia sakrálnej chrbtice zmierňujú bolesť a zlepšujú prietok krvi.
 3. Jednoduché cvičenie ležiace na chrbte striedavo zdvíha nohy čo najvyššie. Vykonáva sa pri 5-10 priblíženiach.

Cvičenie brucha

Skvelý spôsob, ako zmierniť stres zo chrbtice, je posilnenie brušných svalov. Je to lis, ktorý poskytuje hlavnú oporu bedrovej časti a tvorí predný korzet. Položíme chrbtom na podlahu, prekrížime ruky na hrudi alebo ich položíme za hlavy. Zdvíhajte telo bez ohýbania ramien, fungujú iba brušné svaly, netlačte si na krk rukami, krčná oblasť je uvoľnená.

Cvičenia pre začiatočníkov

Úroveň fyzickej zdatnosti rôznych ľudí je individuálna a závisí od mnohých faktorov, ako je vek a hmotnosť.

Špecialisti vyvinuli špeciálny komplex pre začiatočníkov od bolesti chrbta.

 1. Pose sedí na pätách. Zhlboka sa nadýchneme a zdvihneme ruky. Ako vydýchate, pomaly nižšie.
 2. Posilnenie tlače. Ležíme späť na podlahu, ohýbame kolená. Lakte kolená. Potom položíme ľavú pätu na pravé koleno a zdvihneme telo otočením doprava. Zmena polohy.
 3. Ležíme na našej strane, spočívame na lakte a zdvíhame panvovú oblasť. Vymeňte ruku.
 4. Opierajúc sa o ruky a kľačíme, robíme kyvné pohyby vľavo a vpravo. Potom tam a späť.
 5. Ležím na bruchu. Striedavo odtrhávame telo alebo nohy z podlahy. Čítať viac: Cvičenie s činkami.
 6. Ľahli sme si na svoju stranu a položili ruku. Zamával sme nohou a na pár sekúnd sme sa zastavili. Pozíciu meníme opačne.
 7. Kliky, zamerajte sa na kolená. Najprv urobíme neúplné lisy.
 8. Sadneme si na zem. Pánevné pohyby a zadok sa plazia vpred.
 9. Postavte sa na všetky štyri, striedavo otáčajte nohami dozadu a dopredu.

Bedrové výčnelkové cvičenia

Ľudská chrbtica je základom jej kostry: chrbtica nielen vydrží zaťaženie ľudského tela, ale tiež kompenzuje účinok nerovnomerného rozdelenia závažnosti nesprávnym držaním tela, nerovnomerným nosením predmetov pri vykonávaní náročných cvičení..

V dôsledku neustáleho vystavenia stavcom sa môžu vyvinúť patologické procesy vo fyziologickej štruktúre.

Získané choroby spojené s abnormálnym vývojom chrbtice majú najčastejšie chronický charakter, pretože ich vývoj sprevádza deštruktívne procesy stavcov..

Tieto procesy sa môžu vyvíjať mnoho rokov, kým neovplyvnia nervové zakončenie, blízke mäkké tkanivá a nevedú k bolestivým syndrómom..

Zvýšenie a zvýšenie bolesti chrbtice naznačuje vývoj patologických procesov, ktoré si vyžadujú povinnú liečbu. Jednou z týchto patológií je vyčnievanie miechy. Ochorenie sa dá úspešne vyliečiť, je však potrebné vyvinúť veľké úsilie..

Čo je to vyčnievanie disku

Patologický proces, pri ktorom v dôsledku deštrukcie medzistavcových platničiek jadro vyčnieva z vláknitého kruhu, sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek. Pri zachovaní integrity vláknitého tkaniva krúžku.

Výčnelok želatínového tkaniva sa môže vyskytovať v rôznych častiach stavca z rôznych strán. Jadro môže presahovať vláknitú bázu a môže mať kategóriu podľa svojej veľkosti.

Výčnelok sa vzťahuje na výčnelok jadra nie viac ako 3 mm. Ak vehementne presahuje kruh viac, potom sa takáto patológia týka herniálnej formácie. Výčnelok sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice, čo spôsobuje sprievodné príznaky.

Tradičné ošetrenie lumbálneho výčnelku

Liečba vyčnievania medzistavcovej platničky najčastejšie zahŕňa súbor opatrení, ktoré spolu majú pozitívny vplyv na proces hojenia..

Tradičné metódy, ktoré sa používajú na liečbu výčnelkov bedrových medzistavcových platní, zahŕňajú:

 • užívanie liekov a používanie iných vonkajších zdravotníckych pomôcok (gély, masti), intramuskulárne látky. Terapia zahrnuje odstránenie bolesti a odstránenie zápalového procesu v patologicky sa rozvíjajúcej oblasti chrbtice v prvom štádiu terapie;
 • kurz fyzioterapie. Liečba zahŕňa ošetrenie krátkymi pulzmi elektroforézou alebo laserom. Priebeh liečby môže trvať až dva týždne;
 • fyzioterapia. Je to komplex cvičení zameraných na posilnenie svalov chrbta pozdĺž chrbtice, ich relaxáciu, naťahovanie, zlepšenie pružnosti chrbtice;
 • masáž. Je to jedna z účinných metód, ktorá podporuje prietok krvi do postihnutej oblasti chrbtice a zlepšuje jej prísun krvi a výživu. V spojení s masážou sa akupunktúrne sedenia niekedy používajú s akupunktúrou.

Dôležité! Účinnosť liečby vyčnievania bedrovej chrbtice spočíva v použití komplexu terapeutických opatrení. Odporúča sa vykonávať liečbu v počiatočných štádiách ochorenia, potom bude účinnosť liečby oveľa vyššia. Ak dôjde k veľkému výčnelku (prietrže), najčastejšie sa používa chirurgická liečba.

Použitie cvičebnej terapie na vyčnievanie bedrového kĺbu

Komplex fyzikálnej terapie s výstupkom je nevyhnutnou etapou pri liečení tohto ochorenia. Presné cvičenia prispievajú k normalizácii metabolických procesov, k obnove pohyblivosti kĺbov, ako aj k odstráneniu svalových kŕčov a odstráneniu vyčnievania jadra..

V úvodnom štádiu vývoja ochorenia sa odporúča cvičenie na odstránenie príznakov vyčnievania. Okrem toho sa berie do úvahy vek pacienta, príznaky choroby, miesto patologického procesu.

Kontraindikácie použitia terapeutickej gymnastiky s výčnelkom

Cvičenia sa najčastejšie predpisujú na chronický priebeh ochorenia, ktorý je sprevádzaný zhoršenou bedrovou pohyblivosťou, ako aj na syndrómy bolesti. Je však prísne zakázané vykonávať terapeutické cvičenia v prítomnosti zápalového procesu, ako aj počas akútnej bolesti.

Okrem toho by mal lekár pred predpísaním cvičení vykonať vyšetrenie s:

 • narušenie srdcovej činnosti;
 • narušená koordinácia pohybov;
 • prítomnosť sprievodných chronických chorôb.

Cvičenia nemôžete vykonávať v prítomnosti infekčných chorôb, pri krvácaní z vnútorných orgánov, počas tehotenstva a pri teplote. Bezpečnostné opatrenia a pod dohľadom lekára by mali robiť gymnastiku pre starších ľudí.

Video: „Súbor cvičení na odstránenie bolesti dolnej časti chrbta“

Cvičebná terapia pri liečbe výčnelku bedrovej kosti: technika a implementačné vlastnosti

Pred vykonaním cvičení na odstránenie vyčnievania chrbtice v dolnej časti chrbta by ste mali poznať niekoľko pravidiel používania tejto metódy liečby:

 • lieky proti bolesti by sa nemali používať pred gymnastikou;
 • cvičenia v počiatočnej fáze by sa mali vykonávať pomalým tempom, bez trhania a náhleho pohybu;
 • dýchanie počas cvičenia by malo byť rovnomerné a hlboké v súlade s požiadavkami odborníka;
 • ak sa vyskytne nejaká bolesť, mali by ste cvičenie spomaliť alebo zastaviť. Tempo a rytmus tried by sa mal postupne zvyšovať z triedy na triedu;
 • je vhodné rozdeliť súbor cvičení na niekoľko etáp, ktoré sa musia vykonať počas dňa v približne rovnakých intervaloch;
 • Počas tréningu sa neodporúča piť vodu: to pomáha zlepšovať napínanie svalového tkaniva;
 • osobitná pozornosť by sa mala venovať odevu: nemala by brzdiť pohyb a prispievať k nepohodliu;
 • cvičenia by sa mali vykonávať vo vetranej miestnosti.

Cvičenie s vyčnievajúcim driekom poskytuje denné kurzy počas kurzu predpísaného špecialistom. Po odstránení patológie je dôležitým bodom gymnastika na prevenciu a prevenciu recidívy choroby.

Dôležité! Počas cvičebnej terapie nemôžete komplex nezávisle dopĺňať cvičením alebo zvyšovať záťaž bez konzultácie s lekárom. Samostatná činnosť môže nielen prispieť k objaveniu sa bolesti, ale môže tiež negatívne ovplyvniť proces hojenia..

Najúčinnejšie cvičenia na vyčnievanie bedrovej časti sú prvky na podlahe, ktoré sa vykonávajú v rôznych polohách tela.

Najbežnejšie a najúčinnejšie cvičenia sú:

 1. všetky štyri. Sediac na kolenách, držiac ruky za spodnú časť chrbta, by ste sa mali pohybovať pomalým tempom po zemi niekoľko minút, zatiaľ čo by ste mali ohýbať chrbát. Tiež by ste mali sedieť, mali by ste vstať a drepnúť, dotýkať sa pätiek, zatiaľ čo vaše ruky sa nedajú zložiť z podlahy. Keď stojíte na všetkých štyroch, môžete niekoľkokrát nadvihnúť nohy;
 2. ležiace na bruchu. Cvičenie „hojdačka“: zdvihnite všetky končatiny do maximálnej výšky a zostaňte v tejto polohe až minútu, pričom maximalizujete brušné svaly. Opakovanie by sa malo vykonať až päťkrát s prestávkou. Okrem toho si môžete bradu položiť na ruky (položenú na lakte na podlahe) a na niekoľko minút zdvihnúť maximum hornej časti tela. Rovnakú polohu je možné použiť pri tlačení z podlahy do ležiacej polohy bez odtrhnutia brušnej časti od podlahy;
 3. leží na chrbte. Natiahnite končatiny čo najviac, zadržiavajte dych a namáhajte tlač, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom relaxujte. Je užitočné zdvihnúť rovné nohy, aby kreslili kruhy a iné prvky vo vzduchu. Cvičenie „bicykel“ a „nožnice“ je tiež užitočné zahrnúť do komplexu lekárskej gymnastiky. Cvičenie „most“ môžete vykonať s podporou päty a ramien.

Celý komplex denných tried by nemal pozostávať iba z cvičení na jednej pozícii: všetky prvky by sa mali striedať a vykonávať tak, aby boli jednoduché a zložité. Trvanie liečebného cyklu závisí od stupňa vyčnievania buničitého jadra, jeho schopnosti stať sa miesto fyziologického umiestnenia..

Video: "Priebeh cvičení bedrovej prietrže"

záver

Výčnelok je teda vážnym ochorením chrbtice, ktoré sa vyznačuje vyčnievaním jadra medzistavcových platničiek bez poškodenia tkaniva vláknitého prstenca. Výčnelok medzistavcových platničiek sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najčastejšia choroba je v bedrovej oblasti..

Liečba protúziou by sa mala vykonávať komplexne, môže zahŕňať lieky, masáže, fyzioterapiu.

Nevyhnutným krokom pri liečbe výčnelkov je fyzioterapia. Cvičebná terapia s výbežkom má kontraindikácie, ale vo väčšine prípadov nie sú potrebné špeciálne zručnosti na vykonávanie cvičení.

Cvičenie s výčnelkom by sa malo vykonávať pod dohľadom lekára, ktorý v súlade so závažnosťou patológie predpisuje súbor gymnastických prvkov..

Najúčinnejšou metódou cvičebnej terapie sú cvičenia na zemi pri ležaní, drepe, na chrbte a na bruchu.

Liečba výčnelku do značnej miery závisí od aspirácie a trpezlivosti: terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne a denne. Dĺžka liečby je spôsobená pomalým zotavením, a preto by sa pri diagnostike presahovania bedrovej medzistavcovej platničky malo zamerať na dlhodobú liečbu..

Cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice: video gymnastika

Sada cvikov na prietržovú kýlu

Opatrnosť si vyžaduje vytrvalosť silových záťaží s odporom as použitím dodatočnej hmotnosti. Spôsobia zranenia, zovšeobecnenie výhřezu disku, stláčanie a poškodenie nervov, cievnych formácií, miechy a ďalších nebezpečných reakcií

V ľahkých fázach je niekedy možné silový tréning, ale iba na lekársku pomoc. Pri závažnom posunutí buničitého jadra sa na ne často kladú prísne tabu. Nech už je to tak, môže sa úplne vyhnúť nezávislým pokusom a zveriť lekárovi výber akéhokoľvek školenia!

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Nohy sú úplne na povrchu, ruky po tele. Nadýchnite sa, natiahnite žalúdok a napnite brušné svaly. Po dosiahnutí maximálneho bodu zaťahovania tento výsledok opravte na 10 sekúnd. Pri výdychu uvoľnite žalúdok. Opakujte 8-10 krát.
 2. I. s. To isté. Zdvihnite hornú časť tela o približne 30 stupňov (pre lepšie pohodlie si môžete dať ruky za hlavu). V tejto polohe držte 7-10 sekúnd., Hladko sa vráťte. Odpočívajte toľko sekúnd, potom úlohu znova dokončite. Počet opakovaní je podobný ako napr. Č. 1.
 3. Spodné končatiny ležiace na chrbte sa ohýbajú na kolenách. Veľmi opatrne a plynulo striedavo potiahnite kolená do žalúdka, pričom si s tým pomôžte rukami. Ak pociťujete svalové napätie v chrbte, upravte postoj, na úkor desiatich, tiež sa mierne vrátite k meraniu. n) Urobte 10-krát s každou končatinou.
 4. Počiatočné držanie tela je rovnaké. Zdvihnite jednu končatinu a vyrovnajte ju v kolennom kĺbe. Držte nohu rovno na vrchu asi 7 sekúnd. Potom ho pomaly spustite a vráťte sa do pôvodnej polohy ohnutého kolena s oporou na chodidle. Vykonajte rovnaké činnosti s opačnou nohou. Opakovacia frekvencia - 8-10 krát.
 5. Ľahnite si na brucho. Ruky pritlačené k vonkajšiemu povrchu stehna. Zdvihnite hlavu s časťou hrudníka nad povrchom na prijateľnú vzdialenosť. Držte v tejto polohe asi po 8 sekundách. Spomalte na podlahu, uvoľnite sa. Po 10 sekundovej prestávke to zopakujte. Počet sád - až 10-krát.
 6. I. s. - ležiace na bruchu. Paže natiahnuté dopredu, nohy spolu. Odtrhnite pravú ruku a ľavú nohu z podlahy súčasne. Špičku prstov potiahnite dozadu, špičky prstov dopredu asi 10 sekúnd. Hrudník je zdvihnutý, nehádžte mu hlavu. Podobná akcia sa vykonáva ľavou nohou a pravou rukou..
 7. Vydajte sa na všetky štyri. Opora nôh: na kolenách a prednej strane nôh. Opora v rukách: v dlani, ruky rovno. Tento typ nabíjania je podobný predchádzajúcemu. Zdvihnite narovnanú pravú ruku a ľavú dolnú končatinu na opačnej strane tak, aby boli na rovnakej úrovni ako chrbát. Ponožku (späť) a kefu (vpredu) potiahnite rôznymi smermi. Hrudník a hlava nie sú šikanovaní.
 8. Pre medzistavcové prietrhy bedrovej oblasti je užitočné chodiť po miestnosti na všetky štyri po dobu niekoľkých minút. Udržujte chrbát v rovnomernej polohe (neohýbajte sa ani sa neohýbajte), uistite sa, že sa vaše ruky pri pohybe neohýbajú.
 9. Triedy v bazéne sú prospešné. Môže to byť aqua gymnastika alebo plávanie. Takáto aktivita vo vode prakticky nie je obmedzená, ale jej hodnota je veľká: dochádza k vykladaniu spodnej časti chrbta a taktnému predlžovaniu chrbtice, obnovuje sa krvný obeh, aktivujú sa metabolické procesy a svaly sa traumaticky posilňujú. Ale vedzte, že je lepšie plávať na chrbte alebo v štýle „plaziť sa“, iné typy sú nežiaduce.

Základné princípy cvičebnej terapie pre vyčnievanie dolnej časti chrbta

Keďže sú súčasťou liečby komplexy fyzických cvičení určených na odstránenie výčnelkov, pri ich uplatňovaní by sa malo zohľadniť niekoľko dôležitých zásad:

 • Začať triedy po skončení akútneho obdobia ochorenia, keď sú bolesti zastavené liekmi;
 • Je možné obnoviť svalový tonus a posilniť väzivový aparát v lekárskom zariadení alebo doma;
 • Pri vykonávaní cvičení by ste mali starostlivo monitorovať svoju pohodu: bolesť, nepohodlie alebo stuhnutosť pohybov sú signálom na ukončenie cvičenia;
 • Ak sa choroba práve začala rozvíjať, do tried by sa malo zahrnúť viac cvičení zameraných na napínanie chrbtice;
 • Ak chcete dosiahnuť udržateľný výsledok, pravidelne organizujte kurzy;
 • Pokračujte v cvičení 2 hodiny po jedle;
 • Nepite počas triedy;
 • Vykonajte wellness sedenie v dobre vetranej miestnosti.

Aby ste dosiahli maximálny úžitok, vždy začnite s vedením inštruktora, ktorý vám ukáže, ako správne vykonávať cvičenia.

Cvičebná terapia je jednou z liečebných metód. Jeho použitie preto sleduje napĺňanie určitých cieľov:

 • Zlepšiť prietok krvi v tkanivách a orgánoch;
 • Eliminujte bolesť zovretím nervových koreňov;
 • „Priložiť“ správnu polohu k zmeneným stavcom;
 • Znížte zápalový proces;
 • Obnovenie motorickej aktivity;

Pred začatím vyučovania by ste sa mali oboznámiť s dôležitými pravidlami fyzickej terapie:

 • Pred začiatkom hodiny si v teplej relaxačnej kúpeľi;
 • Začať implementáciu komplexu s minimálnym počtom prístupov;
 • Predtým, ako začnete s ďalším cvičením, obnovte dýchanie;
 • Tempo povolaní vyberať odmerané;
 • Tréningy trvajú najviac 20 minút;

Po dokončení liečebného komplexu nechajte 20 minút odpočinok, aby ste obnovili silu.
Dodržiavanie týchto jednoduchých zásad a pravidiel vám umožní dosiahnuť vynikajúce výsledky pri obnove chrbtice..

Ako vykonávať cvičenie s výčnelkom bedrovej chrbtice

 • Liečba výčnelku bedrovej kosti
 • Gymnastika s výčnelkom bedrovej chrbtice

Vykonávanie cvičebnej terapie s vyčnievaním bedrovej chrbtice pomáha vyrovnať sa s problémom s prolapsmi diskov z chrbtice, ale bez toho, aby sa tkanivá trhali. Posilňuje svalový korzet a zabraňuje rozvoju komplikácií.

Liečba výčnelku bedrovej kosti

Tento problém je dôsledkom:

 • metabolické poruchy;
 • infekčné choroby;
 • konštantná fyzická aktivita;
 • skrútené držanie tela;
 • stres a nesprávny životný štýl.

Liečba výčnelku sa vo väčšine prípadov vykonáva bez chirurgického zákroku vrátane takých opatrení:

 • Cvičebná terapia;
 • akupunktúra;
 • rehabilitácia;
 • massotherapy;
 • chrbtová trakcia.

Miechová trakcia zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, čím znižuje tlak na medzistavcové platničky a zlepšuje prístup tekutiny k chrupavke.

Masáž a fyzioterapia stimulujú tok krvi na disky.

Fyzioterapeutické cvičenia na vyčnievanie bedrovej oblasti pomáhajú obnoviť motorické funkcie, zmierniť bolesť a opuch. Cvičenie posilňuje chrbtové svaly a zvyšuje pohyblivosť kĺbov.

Malo by sa to robiť pravidelne: 3-krát týždenne pod dohľadom lekára. Pri infekčných chorobách by sa nemala vykonávať záťažová terapia.

Cvičenia pri vyhodení diskov by sa mali vykonávať v rámci nasledujúcich pravidiel:

Pred nabíjaním by ste mali mať teplý kúpeľ, aby sa svaly uvoľnili;
po fyzickom cvičení si pol hodiny ľahnite v uvoľnenom stave;
cvičenia s vyčnievajúcim driekom sa vykonávajú hladko a starostlivo;
liečebný priebeh by mal byť vyvinutý ošetrujúcim lekárom presne podľa predpisu;
osobitná pozornosť by sa mala venovať dýchaniu: mala by byť rovnomerná a pokojná, napríklad počas jogy.

Chôdza po všetkých štyroch stranách pomáha posilniť vaše chrbát. Aby ste to dosiahli, postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát. V tejto polohe choďte po celej miestnosti.

S výčnelkom bedrovej časti, plávaním, jogou.

S týmito záťažami sa svaly formujú správnym smerom bez viditeľných záťaží..

Gymnastika s výčnelkom bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia nielen zmierňuje bolesť, ale tiež posilňuje chrbticu. Hlavné cvičenia na problémy s chrbticou v bedrovej oblasti sú:

 1. Ležiaci na chrbte, roztiahnite ruky okolo tela a mierne ohnite nohy. Ďalej dotiahnite brušné svaly tak, aby boli tvrdšie. Cvičenie na vykonanie 10-15 krát. Silnejším účinkom cvičenia bude, ak počas napätia lisu pretiahnite pozdĺžne nohy doprava a doľava.
 2. Ležiace na chrbte, roztiahnite rovné nohy a paže pozdĺž tela. Ďalej musíte telo zdvihnúť tak, aby nohy zostali na podlahe. Zdvihnutá časť tela by mala byť oneskorená až o 10 sekúnd, po ktorej opäť ľahne do pôvodnej polohy. Po 5 až 10 sekundách zdvíhanie krytu zopakujte. Toto cvičenie by sa malo vykonať najmenej 15 krát..
 3. Ležiaci na chrbte, mierne pokrčte kolená. Natiahnite pravú ruku dopredu a položte ju na ľavé koleno. Je potrebné vykonať silu: ruka spočíva na kolene, zatiaľ čo ľavé koleno sa ohýba a snaží sa priblížiť k hlave. Pri takom napätí by mali končatiny držať najmenej 10 sekúnd. Potom by ste sa mali vrátiť do východiskovej polohy a odpočívať 15 sekúnd. Vykonajte údaje o pohybe 5-10 krát.
 4. Vezmite širokú, plochú dosku a ľahnite na ňu v plnom raste. Doska by sa mala nad podlahou zdvíhať pod uhlom 30 °. K hornému koncu pripevnite elastické remienky dlhé 50 cm, ľahnite si so žalúdkom a preložte si ruky cez remene. Položte vankúš pod kolená a ľahnite si asi minútu. Po prestávke opakujte cvičenie, striedajte po dobu 15 minút. Toto cvičenie pomáha napnúť chrbticu. malo by sa to robiť každý deň. Po mesiaci musíte zmeniť uhol dosky: čím vyššia doska, tým väčšie zaťaženie chrbtice.
 5. Môžete sa natiahnuť chrbtom naklonením dopredu. Na tento účel si položte brucho na stoličku s vankúšom a zohnite sa. Telesná hmotnosť by sa mala rovnomerne rozdeliť medzi hornú a dolnú časť tela.
 6. Ak je na pravej strane bolesť, musíte ležať na ľavej strane a natiahnuť celé telo. Ak existujú bolesti na pravej a ľavej strane, potom sa musia terapeutické cvičenia najprv vykonať na jednej strane a potom na druhej strane.

Pravidelné cvičenie predpísané lekárom vám pomôže ľahko absolvovať rehabilitačný kurz a rýchlo sa vrátiť do zdravého stavu..

Najúčinnejšie cvičenia na predĺženie chrbta

Súbor cvičení určených špeciálne na obnovenie bedrovej oblasti chrbta je zameraný na rozvoj svalového korzetu, ktorý zmierňuje stres z medzistavcových platničiek (MTD)..

Odborníci tvrdia, že s vyčnievaním sakro-bedrového kĺbu je efektívne kráčať po všetkých štyroch stranách (po kolenách / dlaniach). V takom prípade je vhodné trochu ohnúť chrbát. Trvanie tohto cvičenia je od 3 do 5 minút.

Odporúča sa tiež venovať pozornosť týmto druhom cvičení:

 1. pronation:
  1. Dajte ruky pod bradu. Na základe vašich rúk pomaly zdvíhajte hlavu, vytvrdzujte a hrudník nahor a ohnite spodnú časť chrbta. V takom prípade sa žalúdok a spodné časti tela nesmú odtrhávať z povrchu podlahy. Pózujte na 5 až 10 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Počet prístupov - 3-4.
  2. Jemne zdvihnite ruky a nohy nahor a upevnite telo v tejto polohe na 30-60 sekúnd. Počet prístupov - 5.
  3. Zložte jednu nohu alebo druhú jednu po druhej. Celkom pre každú končatinu musíte vykonať 4-6 pohybov.
 2. Ležanie na chrbte:
  1. Napnite abs a bočné chrbtové svaly na niekoľko sekúnd, opakujte 15 až 20 krát.
  2. Zdvihnite nohy pod uhlom 90 stupňov k telu, roztiahnite ich od seba na 3 až 5 sekúnd v rade a nohy priveďte dozadu a prekrížte ich. Toto cvičenie nazývané nožnice je pre mnohých známe. Počet prístupov - 15-20.
  3. Trup sa nakláňa do strany. Nohy a panva sú nepohyblivé a trup sa pohybuje v horizontálnej rovine čo najviac doprava, potom doľava. Na každú stranu 10 krát.
  4. Zdvihnite panvu tak vysoko, ako je to možné, a polohu zafixujte na 5 sekúnd. Nohy a plecia by sa nemali odtrhávať z podlahy. Počet prístupov - maximálny možný počet.
  5. Ohnite pravú nohu na koleno a pritlačte ju na brucho / hrudník. Vezmite nohu na pravú stranu a pomôžte si ľavou rukou. Pózujte na 10 sekúnd. Vezmite východiskovú polohu, opakujte cvičenie ľavou nohou a pravou rukou. Počet prístupov - 5 v každom smere.

Amplitúda a intenzita pohybov by mali byť také, aby počas cvičenia nespôsobovali nepohodlie. Ak pri výkone nie všetkých vzniknú nepríjemné pocity, ale určité činnosti, potom je lepšie vylúčiť tento typ záťaže z výcvikového komplexu a pokračovať v iných typoch cvičení..

Keď je vyčnievanie driekovej medzistavcovej platničky užitočné aj na vodný aerobik. V takom prípade sa všetky cvičenia vykonajú vo vode pod dohľadom inštruktora. Výhodou tohto typu tréningu je, že voda bráni výskytu náhodných ostrých pohybov, čo pomáha vylúčiť možnosť poškodenia dolnej časti chrbta. A tiež vo vode s MTD je záťaž odstránená a sú lepšie, rýchlejšie obnovené, zatiaľ čo svalový korzet sa stáva silnejším.

Predbežné odporúčania

 1. Začať skúšobné triedy bez použitia anestetík. Terapeutický účinok by sa mal dosiahnuť iba „čistým“ spôsobom, výlučne na vnútorných energetických zásobách tela.
 2. Nerobte náhle pohyby, najmä v počiatočnej fáze tréningu. Zaťaženie by sa malo zvyšovať postupne, keď sa prispôsobujete triedam. Chráni sa tým pohon pred neúmyselným zranením..
 3. Regulujte dýchanie podľa rytmu vykonávaných gymnastických úloh.
 4. Každý pohyb je pomalý a plynulý. Akákoľvek bolesť naznačuje prekročenie tempa. Približne od druhého týždňa v triede sa počet opakovaní v cvičeniach môže mierne zvýšiť. Na konci liečebného cyklu by sa malo tempo a počet opakovaní maximalizovať..
 5. Neustála bolesť pri vykonávaní akéhokoľvek cvičenia je dobrým dôvodom na návštevu lekára. Preskúma vás a vyzdvihne ďalší ekvivalentný pohyb tela.
 6. Pri zhoršení zápalového procesu na spodnej časti chrbta je potrebné ho úplne vyliečiť u terapeuta a pokračovať v cvičeniach, ktoré už ležia na podlahe alebo tvrdej matraci..
 7. Celý komplex cvičebnej terapie je vhodnejšie rozdeliť do niekoľkých skupín cvičení a distribuovať ich po celý deň.
 8. Pred začatím vyučovania sú užitočné relaxačné svaly v teplom kúpeli..
 9. Počas cvičenia sa vyhnite pitnej vode. Zaťažuje svalové tkanivo a zabraňuje jeho optimálnemu napätiu..
 10. Oblečenie na fyzickú terapiu by malo byť priestranné, dobre vetrané a pokrývať bedrovú oblasť.
 11. Cvičte vo vetranej miestnosti s konštantným prúdom čerstvého vzduchu.

Gymnastika počas výčnelku, vykonávaná v súlade so všetkými týmito odporúčaniami, určite pomôže nielen zastaviť chorobu, ale tiež ju úplne zbaviť..

Ako zmierniť bolesť

Komplexy cvičení pozostávajú z niekoľkých blokov, v závislosti od umiestnenia ľudského tela, možno ich vykonávať pri ležaní, státí, sedení a používaní ďalšieho projektilu. Terapeutické cvičenia bedrovej chrbtice by sa mali uskutočňovať pomaly, hladko a bez trhania.

Cvičenie na bolesť dolnej časti chrbta

 1. Ležíme chrbtom na podlahu, ohýbame nohy. Opatrne zdvihnite oblasť panvy do pôvodnej polohy. Používame prístupy 10-15. Toto je cvičenie pre sakrálnu chrbticu, zahŕňajúce svalové svaly a brucho.
 2. Ležiac ​​chrbtom na podlahe ohnite kolená. Pomaly pritiahnite jednu nohu k sebe, chytte ju oboma rukami za stehno a spodnú nohu. Potiahnite pocit napätia a zastavte na 30 sekúnd. Opakujte s druhou nohou. Používa sa na bolesť krížovej kosti.
 3. Chrbát je na podlahe, ruky sú roztiahnuté v pravom uhle, nohy sú ohnuté. Vykonávame krútiace cviky: držíme nohy pri sebe, hojdáme doľava, potom doprava, zatiaľ čo hlava smeruje k druhej strane. Tieto cvičenia na zmiernenie bolesti chrbta.
 4. Prijímame pozíciu na bruchu. Ruky pozdĺž tela. Pomaly zdvihnite nohy, plecia a hlavu. Nebude to prvýkrát, mali by ste trénovať. Cvičenia na lumbosakrálnu chrbticu, založené na napínaní.
 5. Kľačíme, ruky sú prázdne. Natiahneme ľavou rukou trochu hore a pravou nohou dozadu. Potom zmeníme pozíciu. Cvičenie pomôže nielen pri bolestiach chrbta, ale aj ako tréning vestibulárneho aparátu, v ktorom je potrebné udržiavať rovnováhu. Odporúča sa pre seniorov.

Pre ľudí, ktorí vedú neustále sedavý životný štýl, sa vyvíjajú cvičenia na stoličke. Najprv sedieť na stoličke, pevne sa držať sedadla a pohybom tela dopredu a dozadu ako kyvadlo.

Takéto cvičenie bedrovej chrbtice eliminuje stagnujúce procesy a zvyšuje prietok krvi, čo vedie k zvýšeniu toku živín do stavcov. Druhé, v sediacej polohe, položte ruky na kolená a striedavo na ne zatlačte, až ucítite napätie. Ak poskytnete takúto gymnastiku 5-7 minút denne, môžete sa vyhnúť zbytočným problémom so spodnou časťou chrbta.

Gymnastika pre dolnú časť chrbta s dôrazom: kľačte, položte ruky na zem. Pomaly si sadnite na päty a potom sa tiež ohnite dopredu. Druhým krokom je začatie hojdania panvy vľavo-vpravo. Toto je úžasné cvičenie pre krížovú krv, ktoré zahŕňa dolnú časť chrbta a hornú časť chrbta.

V pozícii baleríny v prstoch na nohách sa snaží udržať rovnováhu. Striedavo od päty k päte zmierňuje napätie v chrbte spolu s prevenciou kŕčových žíl.

Príznaky a liečba bedrového výčnelku

Vďaka vyčnievaniu medzistavcových platničiek môžete pozorovať nasledujúce príznaky:

 • S výstupkom z disku sa chrbtový kanál zužuje, nervové korene sa vymačkávajú a susedné tkanivá ovplyvňujú opuch a zápal;
 • Bolesť je cítiť v miestach, kde vyčnieva disk a po celej dĺžke miechového nervu. Môže prechádzať do nôh, cítiť sa ako svalová slabosť, vyskytujúca sa v dolnej časti chrbta;
 • Slabiny sú slabé;
 • Môže sa cítiť brnenie v nohách a pažiach;
 • Pohyby sa obmedzia.

Ochorenie možno diagnostikovať vizuálnou kontrolou, používajú sa aj röntgenové lúče, tomografia a myelografia..

Pri výčnelkoch lumbosakrálnej chrbtice sa chirurgia predpisuje zriedka a konzervatívna liečba sa dokáže vyrovnať s bolesťou a opuchom. Táto liečba zahŕňa fyzickú prácu so chrbticou (jej fixáciu a strečing), laserovú a vákuovú terapiu, použitie rôznych liekov, fyzioterapeutické metódy a cvičebnú terapiu pre protúziu. Pomocou terapeutických cvičení spolu s inými lekárskymi postupmi a zlepšenou výživou je možné úspešne liečiť vyčnievanie medzistavcových platničiek..

Príčiny, liečba a prevencia osteochondrózy v rámci kondície

Technológia kondičného tréningu je navrhnutá tak, aby zlepšovala organizmus a predchádzala rôznym chorobám a súčasne riešila rôzne ciele zúčastnených. Z tohto dôvodu príslušné triedy fitnes zlepšujú situáciu ako celok. S osteochondrózou rôznych štádií a rôznych segmentov sú v telocvični zvláštnosti práce.

Zvážte všeobecné odporúčania týkajúce sa technológie odbornej prípravy.

1. Technika cvičení by mala byť správna bez ohľadu na úroveň výcviku a prítomnosť / neprítomnosť osteochondrózy. V prípade výčnelkov a PGM cvičenia so zlou technikou zväčšujú svoju veľkosť, keď dochádza k stlačeniu stavcov pod uhlom. Cvičenie by malo byť čo najprirodzenejšie, aby sa znížilo riziko zranenia..

2. Tréning by sa mal zameriavať na nápravu porušenia postoja a skoliózy bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy. Existuje veľa porúch držania tela v sagitálnej rovine aj v prednej a pri skolióze, porúch v prednej a horizontálnej rovine. V závislosti od týchto porúch sa vyberajú cvičenia a ich dávkovanie podľa objemu a intenzity.

3. Zaťaženie by malo byť na svalových antagonistoch vyvážené (rovnaký počet prístupov a odpor voči hlavným opačným skupinám svalov) bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť osteochondrózy, pričom by sa malo brať do úvahy narušenie držania tela. Pri nevyváženom zaťažení spôsobujú pohodlné cvičenia čoraz väčšiu nerovnováhu vo svaloch, čím zvyšujú zaťaženie kĺbov a svalov, ktoré sa snažia prispôsobiť novej polohe kostí. Silné svaly môžu skrátiť a napnuté svaly oslabiť, narušený krvný obeh, myofibrily (kontraktívne proteínové štruktúry svalov) sa premieňajú na spojivové tkanivo (fascia).

4. Nadváha s obezitou zvyšuje riziko problémov s pohybovým ústrojenstvom vrátane narušenia držania tela a neprideleného zaťaženia chrbtice. Je potrebné udržiavať normálne percento telesného tuku.

5. Slabý alebo nefunkčný svalový korzet obmedzuje schopnosť vykonávať cvičenia správnou technikou. Často - nejde o funkčný korzet chrbtice alebo o funkčnú lopatku. Je potrebné rozvíjať určité fyzické funkcie svalov, a nie ich pumpovať.

6. Nedostatočná pohyblivosť kĺbov môže viesť k nadmernej pohyblivosti kĺbov chrbtice, ktorá je plná prejavov a progresie osteochondrózy.

Je dôležité zistiť nedostatočnú pohyblivosť kĺbov a zvýšiť ju. 7

Nadmerná intenzita cvičenia vedie k podceneniu pohybového aparátu. Hromadené nedostatočné zotavenie po dlhú dobu vedie k opotrebovaniu kĺbov, čo zvyšuje riziko osteochondrózy. Zaťaženie by malo mať periodizáciu, aby sa umožnilo zotavenie všetkých systémov tela

7. Prílišná intenzita cvičenia vedie k podceneniu pohybového aparátu. Hromadené nedostatočné zotavenie po dlhú dobu vedie k opotrebovaniu kĺbov, čo zvyšuje riziko osteochondrózy. Zaťaženie by malo mať periodizáciu, aby sa umožnilo zotavenie všetkých systémov tela.

K dnešnému dňu existuje celá škála informácií o všetkých 7 bodoch, až do vzájomného konfliktu. Tu vzniká problém dezinformácií a správne informácie sú také zriedkavé, že sa takmer nikdy nepoužívajú. Vzhľadom na zásadu individuálnych rozdielov nemôže žiadny článok odhaliť konkrétne účinky práce s osteochondrózou - existuje príliš veľa premenlivých faktorov od držania tela a mobility po segmentálne svalové poruchy a MTD. A ak nebudete postupovať podľa týchto odporúčaní, obmedzíte rozvoj fyzických kvalít a výsledky tréningu.

Kontraindikácie pre výčnelok

Cvičenie krútenia nie je možné vykonať, ak je miechový disk poškodený.

Limitný tréning je potrebný pri vysokej teplote, vývoji infekcií, exacerbácii prietrže a objavení sa neurologických príznakov, nevoľnosti, zvracaní, závratoch. Ak sa tehotná žena zaoberá gymnastikou, musí sa vybrať špeciálny komplex. Klasické cvičenia jej nebudú vyhovovať..

U pacientov s ochorením obličiek, vysokým krvným tlakom alebo srdcovými poruchami by sa mala fyzická starostlivosť venovať mimoriadne opatrne. Ak sú výčnelky stavcových diskov prísne zakázané:

Ak sú výčnelky stavcových diskov prísne zakázané:

 • hlboký drep;
 • vykonávať lisy na nohy;
 • bežať a skákať;
 • robiť krútiace cvičenia;
 • zdvíhať závažia.

Mali by ste tiež obmedziť alebo prediskutovať cvičenia na sedenie so svojím trénerom..

Cervikálne cvičenia

Vyčnievanie medzistavcových platničiek v tejto oblasti sa vyskytuje na pozadí nestability stavcov alebo predchádzajúcej traumy. Cieľom gymnastiky je napnúť svaly krku a posilniť ich svaly. Doma môžete vykonávať kruhové pohyby svojimi ramenami, nakláňať hlavu rôznymi smermi a dozadu a dopredu (toto cvičenie sa tiež nazýva „áno-nie“)..

Po zahriatí krčnej chrbtice môžete urobiť komplex odporu, ktorý vydrží napätie po dobu 3 sekúnd. Hlavným pravidlom nabíjania je neprítomnosť náhlych pohybov, mali by byť silné, ale mäkké. Komplex končí trením zapálenej oblasti, počet opakovaní sa môže zvýšiť na desať.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ochorenia kĺbov sú jednou z najbežnejších skupín chorôb. Podľa štatistík v Rusku je táto kategória na treťom mieste po srdcových chorobách a rakovine. Metódy liečby všetkých chorôb sú takmer rovnaké: predpisujú sa NSAID, kortikosteroidy, chondroprotektory, antibiotiká.
A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:Čo je svalová prietržSvalová kýla sú zriedkavým klinickým stavom, ktorý sa vyvíja: profesionálni športovci; osoby zapojené do vzpierania s nesprávnym zaťažením na určitú svalovú skupinu; po zranení v dôsledku prudkého úderu a prasknutia fascie; u pacientov s geneticky určeným oslabením alebo výrazným zoslabením svalovej fascie (v tomto prípade sa prietrž môže vyskytnúť aj pri malej svalovej záťaži).
Požiadali sme Larisu Treťjakovovú, gastroenterológa, lekára najvyššej kategórie, vedúceho kliniky PharmMed Clinic, aby nám povedala, čo je najčastejšie bolestivé v epigastrii, ako pochopiť naše pocity a aké diagnostické postupy sú v tomto prípade potrebné..