loader

Hlavná

Späť

"Pupočná prietrž - príznaky a liečba u dospelých"

Napriek skutočnosti, že úroveň lieku je vysoká, lekári musia často liečiť pupočníkovú herniu u dospelých bez chirurgického zákroku. Napriek tomu, že liečitelia a tradiční liečitelia tvrdia, že pupočníkovú prietrž u dospelých možno napraviť alebo odstrániť pomocou odvarov, treba poznamenať, že jediným správnym liečením, ktoré natrvalo pomôže zbaviť sa osoby, ktorá je choroba, je chirurgický zásah, najmä pri tie prípady, keď sa zameranie choroby dostalo do veľkých rozmerov. Ale nie každý chce ísť „pod nôž“. Dnes existuje alternatíva k štandardnej operácii brucha - minimálne invazívna liečba.

Pupočná prietrž u dospelých je pomerne častým javom, ale lekári tvrdia, že by ste sa nemali báť, mali by ste okamžite ísť do nemocnice, aby ste vylúčili chirurgický zákrok..

Ako liečiť pupočníkovú herniu u dospelých bez chirurgického zákroku: tradičná medicína

Existuje mnoho receptov, ktoré pomáhajú zbaviť sa pupočnej kýly u dospelých bez návštevy chirurgov. A niektoré z receptov sú skutočne efektívne. Ak sa pupočná kýla u dospelých začala objavovať až teraz, odborníci v oblasti alternatívnej medicíny navrhujú, aby sa s dospelými zaobchádzalo týmto spôsobom:

 1. Rozdrvené semená jačmeňa trvajú 10 krát denne (0,5 lyžičky). Látky obsiahnuté v rastline posilňujú spojivové tkanivo. Po užití do 3 mesiacov pupočná kýla zmizne.
 2. Pečenú cibuľu nakrájajte na 2 časti a na prepuknutie aplikujte 2-3 hodiny po dobu 2-3 mesiacov (cibuľu môžete pripevniť širokým pásom alebo šatkou)..
 3. Červený íl - výplňový a výživný materiál (obsahuje veľké množstvo mikroprvkov), ktorý je zmiešaný s vodou, musíte si pripraviť koláč a aplikovať ho na pupok.
 4. V niektorých prípadoch pomáha liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku, sprcha: 1 polievková lyžica. l ocot, nalejte túto kompozíciu na pupok 2-krát denne po dobu jedného mesiaca.
 5. Dubová kôra (tinktúra) sa považuje za účinný spôsob, ako sa zbaviť pupočnej kýly: je potrebné urobiť obklad a aplikovať ho na pupok (ponechajte 3-4 hodiny).
 6. Obnovenie pupočnej prietrže sa dá urobiť, ak pripravíte zmes medu, propolisu, jódu, masla (všetky zložky v rôznych množstvách), naneste zloženie na pupok počas 1-2 mesiacov po dobu 5-6 hodín, potom opláchnite teplou vodou.

Ako sa zbaviť pupočnej kýly u dospelých bez chirurgického zákroku

Niekedy sú operácie kontraindikované z niekoľkých dôvodov. V tomto prípade lekári odporúčajú, aby dospelí nosili bandáž pupočníkovej hernie. Pomáha udržiavať tkanivo brucha a znižuje sa pravdepodobnosť, že sa rast nezvýši.

Jedným z účinných spôsobov liečby pupočnej kýly u dospelých bez chirurgického zákroku je masáž. Na odstránenie pupočnej kýly sa odporúča postup nasledovne:

 • bolestivé miesto treba pohladiť v smere hodinových ručičiek;
 • zovrieť pupočnú oblasť;
 • trieť brušné svaly.

Pupočníková hernia u dospelých sa dá odstrániť pomocou terapeutických cvičení, ale iba vtedy, ak osoba nemá srdcové patológie, horúčku. Cvičenie však nemusí byť ťažké, môže len zhoršiť situáciu. Základné cvičenia:

 • zdvihnite hrudník na bruchu;
 • zdvihnite panvu v polohe na bruchu;
 • robiť zákruty;
 • dychové cvičenia.

Príčinou úzkosti u tehotných žien je často výskyt prietrže, ale nie všetko je také zlé, ako sa zdá. Jednou z možností nechirurgickej liečby pupočnej kýly u nastávajúcich matiek je obvaz, ktorý pokryje oblasť pupka a zabráni vysunutiu prietrže, ako aj štipnutiu..

Na prevenciu lekári odporúčajú nosiť obväzy nielen tehotným ženám, ale aj ľuďom, ktorí sa každodenne venujú fyzickej práci..

Ako liečiť pupočníkovú prietrž bez skalpelu

Umbilická hernia nie je dôvodom na obavy. Moderná medicína už dávno pokročila vpred a existujú spôsoby, ako sa tejto choroby zbaviť bez použitia skalpelu. Laparoskopickú hernioplastiku je možné rýchlo a efektívne vykonávať bez chirurgického zákroku. Táto metóda je minimálne invazívna a najtraumatickejšia. Regenerácia tela po chirurgickom zákroku je omnoho rýchlejšia ako po konvenčnom chirurgickom zákroku, pretože nedochádza k žiadnym rezom na koži - všetky činnosti sa vykonávajú mikroskopickými vpichmi..

Pri chirurgických zákrokoch sa používa celková anestézia, ale to trvá najviac 1 hodinu. Ak existuje u dospelých pupočná kýla, má laparoskopická metóda liečby niekoľko výhod:

 • malé množstvo času, ktoré operácia vyžaduje, eliminuje komplikácie z anestézie;
 • po operácii jazvy po rezoch nezostanú na tele;
 • vykonané vpichy nepoškodzujú svalové tkanivo, takže operácia je sprevádzaná minimálnou bolesťou;
 • úplná rehabilitácia po laparoskopii trvá najviac 2 dni;
 • pri laparoskopii je do brušnej dutiny inštalovaná syntetická náplasť, takže relapsy sú vylúčené.

Aj keď sa táto metóda nazýva minimálne invazívna chirurgická metóda, nemožno ju nazvať operáciou. Laparoskopia sa považuje za najideálnejšie riešenie, najmä v prípadoch, keď zameranie choroby dosiahlo maximálnu veľkosť a je potrebné sa ho čo najskôr zbaviť..

Špecifickosť slabinovej prietrže je taká.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých a detí: konzervatívne metódy, chirurgický zákrok

Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu. Účinnosť konzervatívnej liečby u detí a dospelých je preto výrazne odlišná: u zrelých detí je defekt často „odstránený sám o sebe“, zatiaľ čo pokusy u dospelých o „sprísnenie“ krúžku spojivového tkaniva sú neúčinné..

Umbilická hernia u dojčiat do 5 rokov je liečená masážou a náplasťou, dospelí pacienti sú liečení okamžite.

Ďalej v článku hovoríme o troch metódach liečby detí, chirurgických a konzervatívnych metódach na liečbu prietrže u dospelých (niektoré z konzervatívnych metód je možné použiť aj doma).

Konzervatívne metódy u dospelých pracujú mimoriadne zle.

Pri výbere alternatívnych možností liečby vždy pamätajte na možnosť komplikácií, z ktorých najnebezpečnejším je porušenie. S takýmto vývojom udalostí sa vykonáva núdzová operácia.

Dobrou správou je, že plánovaná operácia u dospelých aj u detí je úspešná v 90–95% prípadov. Je veľmi dobre vyvinutý a niekedy to deti vôbec nepotrebujú.

Liečba pupočníkovej hernie u detí

U detí mladších ako päť rokov sú hernie náchylné k samoliečeniu: v prípade, že neexistujú provokujúce faktory, pupočné krúžky sa kontraktujú a črevné slučky už nemôžu prejsť. Hlavným cieľom liečby v tomto prípade je zníženie a udržanie obsahu brušnej dutiny v normálnom stave a posilnenie brušných svalov..

Deti dostávajú masáž, používajú sa bandáž a tlakové obväzy, kladú sa na brucho (toto je „gymnastika“)..

1. Brušná masáž

U dieťaťa sa zvyčajne vyskytuje vrodená prietrž počas prvého mesiaca života. Keď dieťa plače a črevná kolika, vytvára sa tlak, ktorý je dostatočný na to, aby opustil črevné slučky pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade sa opuch ľahko za normálneho tlaku dostane do brušnej dutiny.

Masážne kurzy by sa mali začať až po úplnom uzdravení pupka. Pre malé deti používajte iba hladiace techniky, mäkké a príjemné. Existujú dve hlavné techniky hladenia:

Hladenie proti smeru hodinových ručičiek v kruhu - tradičným spôsobom.

Masáž „IloveU“, pri ktorej je písmeno „I“ držané ručne ľahkými stlačovacími pohybmi zhora nadol a písmeno „L“ je napodobňované zdola nahor. Takéto pohyby zbavujú dieťa plynu v hrubom čreve a znižujú stres vo vnútri brucha..

U detí starších ako tri mesiace sa osobitná pozornosť venuje oblasti pupka a stimuluje ju nasledovne: položte palec a ukazovák na vzdialenosť 1-2 cm od seba na obidve strany pupka a vykonajte desať intenzívnych stláčacích pohybov. Potom zmeňte polohu prstov tak, aby tlak vyvíjal nad a pod a postup zopakujte.

2. Priľnavá náplasť proti hernii

Na liečbu prietrže sa na deti najčastejšie aplikujú náplasti a tlakové obväzy. Výrobcovia detských výrobkov dokonca ponúkajú špeciálne náplasti, ktoré sa nanášajú okolo bruška dieťaťa, aby sa v oblasti pupka vytvoril záhyb pokožky..

Môžete tiež použiť obyčajnú náplasť širokú asi 4 cm. Začnite ju aplikovať priamo v oblasti pupka tak, že stlačíte pupok prstami a zatlačíte obsah hernálneho vaku do brušnej dutiny. Potom položte náplasť okolo brucha a zavrite na pupok. Bandáž z lepiacej náplasti sa ponechá 10 dní a neodstráni sa ani pri plávaní.

Spravidla postačujú 3 - 4 sedenia omietky, aby kýla už viac neznepokojovala dieťa.

3., Ktorým sa na bruško

Deti v prvých mesiacoch života sa tiež môžu zbaviť prietrže jednoduchým položením na brucho na tvrdý povrch 10 - 20 minút pred kŕmením. Herniový obsah sa teda premiestni do brušnej dutiny a posilnia sa brušné svaly.

Liečba prietrže u dospelých

Pupková kýla vytvorená v dospelosti je stabilná a možno ju liečiť s veľkými ťažkosťami. Najcitlivejšou metódou je chirurgický zákrok..

Chirurgický zákrok

V modernej chirurgii sa používajú dve metódy:

šitie pupočného krúžku,

inštalácia oka do brušnej steny.

1. Prstencové švy (hernioplastika)

Redukcia lúmenu, do ktorého črevné slučky vypadávajú, umožňuje aplikovať dve úrovne uťahovacích švov: na spojivové tkanivo a svalové vrstvy brušnej steny. Online prístup je cez pupok.

Významnými nevýhodami metodiky sú dlhá doba rehabilitácie a vysoká miera recidívy.

Pretože chirurgické švy sa časom rozpúšťajú a základné príčiny, ktoré prispievajú k napínaniu prsteňov, nie sú vždy eliminované - existuje riziko opätovného napínania tkanív. Po chirurgickom zákroku na zúženie pupočného prstenca je po celý rok zakázaná fyzická aktivita a vzpieranie.

2. Inštalácia sieťového implantátu

Liečba pupočnej kýly uzavretím brány sieťou je najúčinnejšou a najjednoduchšou metódou. Relapsy po takejto operácii tvoria najviac 1-2% prípadov a pacient sa môže vrátiť k svojmu obvyklému životu za mesiac.

Sieťový implantát sa umiestni do brušnej steny pod širokú dosku šľachy prednej brušnej steny. Ak sú rozmery prietrže bránky príliš veľké a ich zmenšenie nie je možné, je pletivo umiestnené priamo pod kožou.

Konzervatívna liečba pupočnej kýly u dospelých

Úradná medicína popiera existenciu účinných konzervatívnych metód, ale ak pacient odmietne operáciu a nemá urgentné indikácie na jej vykonanie, problém necháva na pokoji..

Čo sa dá robiť doma? Tradičná medicína je plná receptov, z ktorých mnohé zahŕňajú prijímanie infúzií a odvarov vo vnútri. Malo by byť zrejmé, že
Žiadna tráva nemôže ťahať a zatvárať pupočníkový krúžok.

Z konzervatívnych produktov je najúčinnejšia vákuová masáž s bankami a terapeutické cvičenia, ktoré posilňujú brušné svaly. Neustály tréning brušnej tlače a šikmých brušných svalov udržuje spojivové tkanivo v dobrej kondícii a postupne zužuje pupočníkový kruh. Pri používaní gymnastiky je však dôležité pamätať na to, ako sa zbaviť nadváhy, ktorá má na rozdiel od svalov ďalšiu záťaž a prispieva k progresii patológie..

Vákuová masáž s plechovkami

Pri liečení pupočnej kýly pomôžu konvenčné plechovky, ktoré sa v sovietskej medicíne bežne používajú. Masážny olej sa nanáša na pokožku brucha, potom sa vyberie nádoba, zavedie sa do nej horiaca štiepka (je to potrebné pre spaľovanie vzduchu a vytvorenie vákua v nádobe) a nádobu sa okamžite aplikuje na pupok. Ďalej sa plynulo pohybuje krúživým pohybom. Táto masáž stimuluje svaly a hlbšie vrstvy brušnej steny..

Túto procedúru musí vykonať lekár!

fyzioterapia

Posilnenie brušných svalov prispieva k kontrakcii pupočníka. V triede je dôležitá pochúťka a neprítomnosť nadmerného zaťaženia. Vykonajte nasledujúci súbor 4 cvičení denne:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená

Zdvihnite hrudník 10 až 15 cm od podlahy. Opakujte 10-15 krát.

Stehná striedavo zdvíhajte a uhýbajte diagonálne: pravé koleno k ľavému ramenu a naopak

Zdvihnite umývadlo čo najvyššie z podlahy

Ľahnite si na bok, položte jednu ruku pod hlavu, druhú pozdĺž tela

Ľahko zdvihnite hruď, potom si ľahnite a uvoľnite sa. Cvičenie opakujte najmenej 5-10 krát.

Ľudové liečivá (byliny)

Byliny, ktoré môžu podľa ľudových receptov a recenzií pacientov stimulovať procesy regenerácie tkanív, môžu tiež pomôcť pri liečbe kýly:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná polohacvičenie

Vezmite dve polievkové lyžice sušených ďatelinových kvetov, nalejte dve poháre vriacej vody a nechajte ich v termoske 6-8 hodín.

Pred jedlom si odvar pol pohára.

Vezmite 4 polievkové lyžice listov kôstok a 2 polievkové lyžice listov brusníc, zalejte litrom vriacej vody a zapálte malý oheň. Vývar varte 10–20 minút a potom ho vyberte z tepla.

Vezmite tento ľudový liek do pohára na lačný žalúdok ráno po odfiltrovaní odvarov z listov.

Vezmite 2 polievkové lyžice dubovej kôry, hrsť žalúdov a 2 polievkové lyžice sušených dubových listov. Nalejte jeden liter vody a zapaľujte. Po desiatich minútach vyberte vývar z horúčavy a nechajte ho na tmavom mieste na ďalší deň.

Navlhčite odvar gázy alebo obväzu a aplikujte cez noc na pupok. Je vhodné fixovať obklady pomocou band-aid.

zhrnutie

Umbilikálna prietrž vo väčšine prípadov nespôsobuje významné problémy, ale zanedbávané, nekontrolované patológie, pučanie adhéziou, môžu spôsobiť narušenie čriev, akútnu bolesť brucha a dokonca zvracanie s prímesou krvi. V takýchto situáciách nie je vhodná konzervatívna terapia a iniciatíva - okamžite kontaktujte svojho lekára.

Pupočná prietrž u dospelých. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Umbilikálny prsteň je najslabším bodom na prednej brušnej stene. Preto je to jedno z miest, kde sa najčastejšie vytvárajú herniové výčnelky. V pupočnom kruhu u dospelých môžu opúšťať slučky čreva, omentum a ďalšie orgány.

Fakty o pupočníkovej prietrži:

 • tvorí 5% všetkých brušných hernií v dospelosti;
 • najčastejšie u žien po 40 rokoch;
 • prvýkrát túto chorobu opísal staroveký rímsky lekár Celsus, ktorý žil v 1. storočí nl;
 • prvá úspešná operácia pupočnej kýly sa uskutočnila vo Francúzsku v roku 1885.

Anatomické rysy prednej brušnej steny a pupka

Bočné a predné steny brucha, ktoré chránia vnútorné orgány, pozostávajú hlavne z brušných svalov. Sú usporiadané v troch vrstvách, ich lúče prechádzajú rôznymi smermi a poskytujú rôzne typy pohybov.
Jediným miestom, kde nie je brucho chránené svaly, je úzka biela čiara, ktorá vedie pred stredom v strede od hrudnej kosti po krčmu..

Biela čiara je križovatkou brušných svalov umiestnených vpravo a vľavo. Tvoria ich aponeurózy - zväzky spojivového tkaniva. V hornej časti je biela línia brucha užšia a hrubšia, v dolnej časti širšia a tenšia, čo znamená slabšiu.

Zatiaľ čo plod je v lone tehotnej ženy, má zaoblenú dieru v bielej línii brucha - pupočníkový prsteň. Cez ňu prechádza pupočníková šnúra spájajúca organizmy matky a dieťaťa.

K pupočnej šnúre patria:

 • pupočníkové tepny;
 • pupočné žily;
 • močový kanál.

Keď sa pupočníkový pupočník narodí a spadne, pupočníkový krúžok sa normálne uzavrie a zmení sa na jazvu. A napriek tomu zostáva najslabším bodom na prednej stene brucha, pretože tu nie sú žiadne svaly ani podkožný tuk. Za určitých podmienok dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov brucha cez jeho prednú stenu v pupku - tvorí sa pupočná kýla.

Orgány, ktoré spadajú do herniálneho výčnelku, sú v herniálnom vaku. Predstavuje ju pobrušnica - tenký film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny a pokrýva vnútorné orgány..

Príčiny pupočnej kýly u dospelých:

 • Vrodené rozšírenie pupočného prstenca, keď nie je úplne zjazvené, a zostáva malá diera. To sa nemusí prejaviť v detstve, ale postupom času a za určitých podmienok sa vytvorí pupočná kýla.
 • Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa zvyšuje žalúdok ženy, kvôli tomu je napínaný pupok. Vyskytuje sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Obzvlášť vysoké riziko u žien, ktoré porodili viac ako jedenkrát, počas tehotenstva nerešpektovalo odporúčania lekára. Tiež ťažký pôrod, veľký plod, polyhydramniá, tehotenstvo s dvojčatami a trojčatá môžu viesť k pupočníkovej prietrži.
 • Sedavý spôsob života. Ak človek zanedbáva fyzickú aktivitu, jeho brušné svaly sa oslabujú.
 • Nadmerné cvičenie. Počas ťažkého zdvíhania sa tlak vo vnútri brucha výrazne zvyšuje.
 • Ochorenia sprevádzané neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Môžu to byť choroby tráviaceho ústrojenstva, pri ktorých pretrváva zápcha, chronický kašeľ atď..
 • Obezita. Podkožný tuk je extra váha. Vedie to k natiahnutiu prednej brušnej steny.
 • Presunuté operácie. Kýla v pupku sa môže vyskytnúť aj v mieste pooperačných stehov. Riziko sa značne zvyšuje, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára a začína vykazovať fyzickú aktivitu príliš skoro.
 • Poranenie brucha.
 • Príliš rýchle chudnutie. Môže k tomu dôjsť, keď človek praktizuje prísnu stravu alebo je vážne chorý, čo vedie k vyčerpaniu. Umbilikálny krúžok sa uvoľní, podmienky na vytvorenie herniálneho výčnelku.

Známky pupočnej kýly u dospelých

Vypuknutie pupku. Najcharakteristickejší a jasne viditeľný príznak pupočnej kýly. Môže mať rôzne veľkosti. Výčnelok je niekedy sotva viditeľný, v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľný. A niekedy veľmi veľké.

Ak položíte prsty na výstupok a mierne zakašľáte, napnite sa - môžete cítiť charakteristický tlak.

Ak kliknete na výčnelok, potom zvyčajne zmizne - prietrž sa upraví vo vnútri brucha. Veľká prietrž komplikovaná priľnavosťou v pupku sa môže stať nenapraviteľnou - nikdy nezmizne. Bolesť, poruchy trávenia, nauzea, zvracanie a zápcha sú zvyčajne nepríjemné. Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho výčnelku, sú problémy s močením.

Bolesť u pacientov s pupočníkovou prietržou sa zvyčajne vyskytuje iba pri intenzívnej fyzickej námahe, pri kašľaní, kýchaní, zápche..

Príznaky pupočnej kýly u tehotnej ženy:

 • pupok veľmi vyčnieva;
 • počas hmatu pupka sa cíti ako prázdna dutina;
 • kliknutia sa vyskytujú v žalúdku: zvuk pripomína praskanie bublín.

Komplikácie pupočnej kýly

 • Porušenie. Ak dôjde k poškodeniu časti čreva alebo iného orgánu v pupočníkovom kruhu, nastane akútna bolesť (môžu mať rôzne sily) spojená s kompresiou nervov a krvných ciev. Zápcha, nevoľnosť a zvracanie. Po 2-8 hodinách začne poškodená časť orgánu odumrieť kvôli tomu, že nedostáva krv. Príznaky sa zhoršujú, stav pacienta sa stáva ťažším. Po 8 hodinách zvyčajne stenami orgánov odumrie, rozvíja sa peritonitída - zápal brušnej dutiny. Život pacienta je v nebezpečenstve.
 • Črevná obštrukcia - stav, pri ktorom je časť čreva nachádzajúca sa v prietrži upchatá trusom. Táto komplikácia je veľmi podobná porušeniu a prejavuje sa podobnými príznakmi..
 • Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. V oblasti herniálneho výčnelku je bolesť, opuch, sčervenanie, teplota tela stúpa, celkový stav pacienta je narušený.

Diagnóza pupočnej kýly u dospelých

Ktorého lekára by som mal liečiť pupočníkovou prietržou?

Ako vyzerá chirurg?

Aké otázky môže lekár položiť?

Skríning pupočnej kýly


Ako variť ľudový liekAko použiť
Názov štúdiepopisAko je?
Ultrazvuk pre pupočníkovú prietržInformácie, ktoré možno získať ultrazvukovým vyšetrením s pupočnou kýlou:
 • veľkosť herniálneho výčnelku;
 • orgán, ktorý je v herniálnom vaku;
 • prítomnosť a počet adhézií.
Ultrazvukové vyšetrenie s pupočnou kýlou sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby si ľahol na chrbát, nanesie špeciálny gél na kožu v pupku a vykoná vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy..
GerniographyDo žalúdka pacienta sa zavádza rádioaktívna látka, ktorá preniká do herniálneho vaku a zafarbí ho. V röntgenových lúčoch sa stáva zreteľne viditeľným.
Lekár predpíše herniografiu v prípadoch, keď existujú pochybnosti o diagnóze.
 • Pred herniografiou by mal pacient močiť.
 • Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach..
 • Pacient je položený na gauči, je vykonaná lokálna anestézia - je odrezaná časť na bruchu.
 • Potom sa do žalúdka vloží ihla a cez ňu sa zavedie kontrastný roztok..
 • Pacient je požiadaný, aby sa prevalil na brucho, kašeľ alebo stlačenie - zatiaľ čo kontrast prúdi do herniálneho vaku.
 • Vezmite röntgenové lúče.
CT skenŠtúdia sa vykonáva, keď príznaky nie sú jasne vyjadrené, vznikajú pochybnosti o diagnóze. Počítačová tomografia - štúdia, ktorá vám umožní získať vrstvené plátky určitej časti tela, jasný trojrozmerný obrázok.
Röntgen žalúdka a dvanástnika s kontrastomŠtúdia umožňuje podozrenie na nádorové procesy v žalúdku a dvanástniku, ochorenia, ktoré sprevádzajú pupočníkovú herniu a vedú k bolesti v bruchu..Pacientovi sa podáva kontrastný nápoj - zvyčajne roztok síranu bárnatého. Potom zoberte röntgenové lúče.
Gastroduodenskopia - endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
 • pacient leží na gauči na ľavej strane;
 • lekár vykonáva anestéziu sliznice pomocou spreja;
 • do úst sa vkladá špeciálny plastový náustok;
 • Fibrogastroskop sa vkladá ústami do žalúdka pacienta - tenká pružná hadica s miniatúrnou videokamerou na konci;
 • lekár vyšetrí sliznicu žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická. Používajú sa rôzne typy operácií v závislosti od veľkosti prietrže, stavu prednej brušnej steny.

Operácia pupočnej kýly, ak nedôjde k porušeniu, sa zvyčajne vykonáva podľa plánu. Počas prvého stretnutia lekár vyšetrí pacienta, predpíše predoperačné vyšetrenie, dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie u pacienta s pupočnou kýlou

Typy operácií na pupočnú kýlu

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

 • Tension. Umbilikálny krúžok pacienta je posilnený vlastnými tkanivami. Aby sa chyba odstránila, sú stiahnuté, a preto operácia dostala svoje meno.
 • Ľahká. Na posilnenie pupočného prstenca sa používajú špeciálne syntetické siete.
 • Laparoskopická Operácia sa vykonáva bez rezu cez vpichy v brušnej stene..

Chirurgický zákrok sa prednostne vykonáva čo najskôr, zatiaľ čo prietrž je stále malá a dá sa opraviť. U dospelých je možné použiť celkovú anestéziu alebo lokálnu anestéziu - štiepenie oblasti pupka anestetickými roztokmi.

Ťahová hernioplastika

 • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
 • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
 • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.
Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

Ľahká hernioplastika

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať ako núdzová situácia.

Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Rehabilitácia po operácii pupočnej kýly u dospelých

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 • Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.
 • V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 • Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 • Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Alternatívne metódy liečby pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých - choroba, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

„Konšpirácie“ a prilepenie mincí na pupok, metódy, ktoré tradičná medicína často odporúča, „pomáhajú“ iba malým deťom, pretože samy môžu uzavrieť svoju pupočnú kýlu až na 5 rokov. Toto sa nestáva u dospelých.

Dekorácie, infúzie, pleťové vody s liečivými rastlinami sú neúčinné. S pomocou nich nie je možné vylúčiť pupočnú kýlu u dospelých.

Pupočná prietrž

Všeobecný opis choroby

Pupočná prietrž je patológia s charakteristickým výčnelkom v pupku. V tomto prípade je časť čreva a omentum premiestnená brušnými svalmi a defekty v stene brušnej dutiny do pupka..

Z dôvodu anatomických rysov má pupková kýla popredné miesto medzi inými druhmi tejto patológie [3]..

 • nezmeniteľné a legálne;
 • pooperačné, vrodené alebo spôsobené traumou;
 • vonkajšie a vnútorné.

Uvedené ochorenie sa môže vyskytnúť u detí aj dospelých, ale častejšie sa vyskytuje u dojčiat a žien starších ako 30 rokov kvôli oslabeniu pupočného krúžku počas pôrodu a tehotenstva..

Výčnelok v pupku pozostáva z nasledujúcich anatomických formácií:

 1. 1 brána prietrže;
 2. 2 herniálny vak;
 3. 3 herniálny obsah, spravidla ide o črevné slučky.

príčiny

 • nadváhou;
 • dysplázia spojivového tkaniva;
 • dlhodobé záchvaty kašľa;
 • slabosť pupočného kruhu;
 • genetická predispozícia na riedenie steny brušnej dutiny;
 • viacnásobné tehotenstvo a pôrod;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • peritoneálna chirurgia;
 • krátky interval medzi tehotenstvami;
 • systematická zápcha;
 • ascites - kvapka brucha;
 • ostré výkyvy telesnej hmotnosti;
 • poranenia brucha;
 • nedostatok fyzickej aktivity, v dôsledku čoho strácajú svaly brušnej zóny svoj tón;
 • pokročilý adenóm prostaty;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • uretrálna patológia;
 • zvýšený tlak brucha.

Medzi faktory, ktoré spôsobujú výskyt pupočnej kýly patria:

 1. 1 fajčiari s chronickým kašľom;
 2. 2 hudobníci, ktorí hrajú dychové nástroje;
 3. 3 ľudia, ktorých profesia je spojená s ťažkou fyzickou prácou;
 4. 4 športovci vzpierači.

U dojčiat sa môže pupočníková hernia rozvíjať v dôsledku neustáleho plaču, krivice, predčasne narodených detí a patológií počas tehotenstva..

príznaky

Pupočníková prietrž brucha môže byť diagnostikovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • pacient sa pravidelne cíti chorý;
 • bolesť brucha pri kašli, fyzickej námahe, vzpieraní;
 • vzhľad vypuklého útvaru v oblasti pupka s mäkkou elastickou konzistenciou, ktorý zmizne, keď ležíte na chrbte;
 • stolica tmavej farby s črevnou slzou;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • zväčšenie pupočníka;
 • zápcha
 • porušenie tráviaceho traktu;
 • zvracanie
 • strata chuti do jedla;
 • horúčka.

komplikácie

V prípade predčasného prístupu k lekárovi môže byť porušená pupočná kýla, ktorá je spojená s týmito dôsledkami:

 1. 1 silná bolesť brucha;
 2. 2 časté nutkanie zvracať;
 3. 3 sfarbenie kože v oblasti vyčnievania;
 4. 4 v polohe na chrbte výčnelok nezmizne;
 5. 5 upchatie čreva;
 6. 6 narušenie krvného obehu a následkom toho nekróza tkaniva;
 7. 7 hnačka s prímesou krvi;
 8. 8 koprostáza - nahromadenie výkalov v čreve;
 9. 9 slabosť;
 10. 10 zvracanie krvavou nečistotou;
 11. 11 silné potenie.

Vyššie uvedené príznaky naznačujú akútny stav a vážne ohrozujú nielen zdravie, ale aj život pacienta, pretože sú postihnuté peritonitídou, toxickým šokom a kómou..

prevencia

Prevencia pupočnej kýly zahŕňa:

 • pravidelné mierne cvičenie na udržanie brušných svalov v dobrej kondícii;
 • zabrániť vzniku nadmernej hmotnosti;
 • dodržiavať pravidlá zdravej výživy, predchádzať zápche;
 • neumožniť ťažké zdvíhanie;
 • od prvých mesiacov tehotenstva nosiť ortopedickú bandáž;
 • vzdať sa fajčenia;
 • včasná liečba kašľa.

Liečba v úradnom lekárstve

Ak v pupku nájdete výčnelok, mali by ste sa poradiť s chirurgom. Po prvé, lekár vykoná vizuálne vyšetrenie pacienta v stoji, pričom vyšetrí trieslové a femorálne oblasti, aby vylúčil prietrže na týchto miestach..

Faktom je, že príznaky pupočnej kýly pri symptómoch sú podobné ako pri iných nádoroch, preto na stanovenie presnej diagnózy by ste mali podstúpiť takéto vyšetrenia:

 1. 1 x-ray žalúdka;
 2. 2 fibrogastroskopia, ktorá zobrazuje stav gastrointestinálneho traktu;
 3. 3 herniografia - použitie kontrastného média vám umožní zvážiť všetky nuansy pupočnej kýly;
 4. 4 ultrazvukové vyšetrenie tvorby prietrže. - bude zobrazovať veľkosť pupočnej hmoty a obsah vaku.

Po určení diagnózy lekár vyberie optimálnu metódu liečby. Existujú konzervatívne a chirurgické metódy:

 • Chirurgický zákrok môže byť dvoch typov: prvý typ spočíva v redukcii vnútorných orgánov do brušnej dutiny, po ktorej sú herniové brány šité a zosilnené pomocou napínanej hernioplastiky; pri druhej metóde sa korigujú aj vnútorné orgány, ale peritoneálna stena sa zosilní prišitím špeciálnej sieťky, ktorá sa následne spojí s okolitými tkanivami. Chirurgický zákrok na zníženie pupočnej kýly sa spravidla vykonáva v lokálnej anestézii. Existuje tiež laparoskopická metóda, pri ktorej sa pupočníková hernia invazívne likviduje, táto metóda sa považuje za najšetrnejšiu z hľadiska rehabilitácie. Chirurgické operácie sú však u starších pacientov kontraindikované, tehotenstvo, vážne problémy kardiovaskulárneho systému. V chladnom období sa odporúčajú chirurgické zákroky. Po operácii je na niekoľkých dňoch zobrazený chrbát na chrbte. Na zachovanie švov je potrebné nosiť obväz po dobu 1 - 1,5 mesiaca, až kým sa svalové tkanivo úplne neobnoví;
 • Konzervatívna metóda zahŕňa nosenie obväzu, ktorý posilňuje svalový tonus. U pacientov s pupočnou kýlou sú zobrazené fyzioterapeutické cvičenia s jednoduchým súborom cvičení: kliky, šikmé plochy, drepy. Dobré výsledky sa dosahujú pri masáži ľahkými údermi postihnutej oblasti v smere hodinových ručičiek, ktoré sa striedajú s brúsením. Tieto postupy sú zamerané na posilnenie korzetu brušných svalov, preto by sa mali vykonávať mimoriadne opatrne.

Užitočné výrobky pre pupočníkovú prietrž

Pri pupočníkovej prietrži by sa diéta mala zamerať na elimináciu faktorov, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku: preplnený žalúdok, zápcha, zvýšená tvorba plynu. Preto by malo byť jedlo frakčné a malo by obsahovať tieto produkty:

 • čerstvý tvaroh a pečivo z tvarohu, pudingy;
 • ovocné a želé pyré a želé;
 • rastlinné pyré;
 • mliečne výrobky, ak pacient nemá nadúvanie;
 • prepelica a kuracie vajcia;
 • nastrúhané polievky na zeleninovom vývare;
 • slnečnicový rastlinný olej;
 • dusené alebo pečené ryby a chudé mäso;
 • dobre uvarené obilniny, okrem krupice a ryže;
 • slabý čaj s mliekom;
 • šípkový vývar;
 • cvikla, tekvica.

Jedlo by malo byť časté - až 6-krát denne a v malých porciách. Posledné jedlo by malo byť najneskôr 3-4 hodiny pred spaním.

Tradičná medicína

 • nakrájajte čerstvé listy banánovníka a zoberte 1 2 lyžičky. trikrát denne obsahuje táto rastlina látky, ktoré majú priaznivý vplyv na spojivové tkanivo. Priebeh liečby je dlhý, najmenej 3 mesiace [1];
 • môžete sa zbaviť výčnelkov vďaka obkladu: vezmite med, propolis a domáce maslo v rovnakom pomere, dôkladne premiešajte a aplikujte na oblasť pupka denne po dobu 2 až 3 hodín počas 2 mesiacov;
 • zmiešajte červenú hlinku s vodou v pomere 1: 1 a aplikujte na prietrž;
 • tvorí koláč gumy a gáforového oleja, pripevní sa k pupku a upevní sa omietkou;
 • medenú mincu zabalte čistou handrou, pripevnite ju k pupku a zaistite lepiacou páskou;
 • robiť obklady na výčnelku z tinktúry dubovej kôry;
 • pripravuje nočné obklady z medu zmiešaného so semenom žihľavy, ktoré sa odoberajú v rovnakých pomeroch;
 • nalejte vriacu vodu na čerstvé listy papradia a naneste 2-3 hodiny na pupočnú kýlu [2];
 • 1 polievková lyžica kvety chrpy zalejú 300 g vriacej vody a vypijú 100 g dvakrát denne;
 • namočte kúsok látky do nakladanej kapusty a naneste na pupok.

Nebezpečné a škodlivé výrobky

V pooperačnom období je potrebné striktne sledovať stravu. Mali by ste opustiť produkty, ktoré preťažujú gastrointestinálny trakt a vyvolávajú nadúvanie:

 • alkoholické nápoje;
 • biely chlieb, muffin;
 • vodnice, kapusta a všetky druhy strukovín;
 • konzervy a údené výrobky;
 • prvé kurzy na báze mastného mäsa a rybieho vývaru;
 • kvas a sladká sóda;
 • cestoviny, perlový jačmeň, pšeničná kaša;
 • Potraviny pre pohodlie;
 • omáčky a majonézy;
 • jablká, slivky, hrozno;
 • margarín a masť;
 • rýchle občerstvenie.
 1. Bylinkár: Zlaté recepty na tradičnú medicínu / Comp. A. Marková. - M.: Eksmo; Forum, 2007. - 928 s.
 2. Popov A.P. Zberateľ. Bylinné ošetrenie - U-Factoria LLC. Jekaterinburg: 1999. - 560 s., Ill..
 3. Článok: Pupočná prietrž, zdroj

Je zakázané používať akékoľvek materiály bez nášho predchádzajúceho písomného súhlasu.

Administrácia nezodpovedá za pokus o použitie lekárskeho predpisu, rady alebo stravovania a nezaručuje, že uvedené informácie vám osobne pomôžu alebo uškodia. Buďte opatrní a vždy sa poraďte so svojím lekárom.!

Pupočná prietrž u žien: diagnostika a liečba

Pupočná prietrž je patológia, pri ktorej časť orgánov vyčnieva von cez pupok. Pupočná prietrž sa môže objaviť v každom veku, od dojčaťa.

Vyvíja sa identicky u žien aj mužov. Tento patologický proces však najčastejšie ovplyvňuje túto kategóriu ľudí:

 • deti narodené pred dátumom splatnosti;
 • deti s diagnostikovanou krivicou;
 • tehotné alebo ženy po niekoľkých narodeniach kvôli vysokému zaťaženiu pobrušnice;
 • rôzne endokrinné choroby;
 • pacienti s významne vyššou hmotnosťou;
 • onkopatológia alebo iné choroby, ktoré vyvolávajú hromadenie tekutiny v peritoneálnom priestore (ascites);
 • pravidelná ťažká fyzická aktivita, napríklad u profesionálnych športovcov.

Je dôležité vedieť, čo je pupočná kýla u žien a či je možná liečba bez chirurgického zákroku.

Pupočná kýla u žien: ako to zistiť?

V mnohých prípadoch môže žena mať podozrenie na prítomnosť takejto patológie nezávisle. Iba príležitostne môže lekár diagnostikovať pupočníkovú prietrž.

Takmer vždy možno vidieť pupočníkovú herniu aj bez hmatu vizuálne. V pupočnej oblasti je zrejmý určitý výčnelok, ktorý sa z vnútornej strany podobá malej guľatej guľôčke. Je potrebné poznamenať, že pri vzpriamenej polohe je prietrž viditeľná veľmi dobre, v ležiacej polohe - nie vždy, iba vo veľmi ťažkej fáze. Poplachovým signálom môže byť aj bolesť v pupku, ktorá sa objaví po určitej fyzickej námahe. S predčasným liečením pupočnej kýly u žien má tendenciu dorásť do veľkosti tenisového lopty.

Ako už bolo uvedené vyššie, žena môže byť diagnostikovaná herniou vizuálne, je to problematické iba v počiatočnom štádiu alebo ak má pacient nadváhu. Veľké kýly významne ovplyvňujú kvalitu aj zdravie pacienta. Prietrž v oblasti peritoneálneho priestoru má prietrž negatívny vplyv na črevá a spôsobuje rozvoj chronickej zápchy..

Aby sa dosiahla čo najpresnejšia diagnóza, odporúča sa podstúpiť sériu inštrumentálnej diagnostiky:

 • výskum na ultrazvukovom stroji;
 • fluoroskopia s kontrastom;
 • MRI sken, ktorý presne potvrdzuje prietrž a nie onkologický nádor;
 • laboratórne testy vo forme podrobného krvného testu.

Keď sa získajú všetky výsledky, môžeme hovoriť o metódach liečby..

Existuje možnosť vyhnúť sa operácii?

Samozrejme, že každý pacient počuje, že podstúpi operáciu, je veľmi desivý. Existujú však situácie, keď je chirurgický zákrok nevyhnutný, bez ohľadu na to, ako veľmi sa to vyžaduje. Chirurgická intervencia pupočnej prietrže u žien je potrebná v týchto prípadoch:

 • syndróm akútnej bolesti náhleho pôvodu;
 • neustále pocity nevoľnosti, vracanie po jedle;
 • krvný výtok po pohybe čriev;
 • zápcha, plynatosť.

Tieto príznaky naznačujú, že chirurgický zákrok sa nemôže vynechať a operácia na odstránenie pupočnej kýly u žien by sa mala vykonať čo najskôr..

Liečba kýly u žien bez chirurgického zákroku

Ak je pacient z akéhokoľvek dôvodu kontraindikovaný pri chirurgickom zákroku, liečba prietrže môže zahŕňať ďalšie spôsoby liečby. Okamžite stojí za povšimnutie, že podobné metódy, pri ktorých nedochádza k chirurgickému zákroku, sú možné pri malej veľkosti prietrže, najmä v počiatočnej fáze jej rozvoja..

Nechirurgické metódy liečby:

 • denné použitie špeciálnej bandáže;
 • umbilikálna masáž (trenie, hladenie);
 • niektoré druhy terapeutických masáží, o tom sa môžete dozvedieť viac od gastroenterológa;
 • minimalizovať fyzickú aktivitu;
 • hmotnosť, ktorú je možné zdvihnúť, by nemala byť vyššia ako 3 kg.

Pupočná prietrž počas tehotenstva

Ak žena nemala pupočníkovú prietrž pred tehotenstvom, potom jej zabránenie objaviť sa počas tehotenstva nie je také ťažké. Na tento účel sa používajú špeciálne kompresné odevy, ktoré chránia brušnú dutinu pred nadmerným zaťažením. V prípade, že sa už patológia vytvorila, je predpísaný špeciálny ženský obväz na pupočníkovú prietrž, ktorý spomalí proces jeho rastu. Ošetrovateľský lekár po pôrode rozhodne o liečbe kýly.

Recepty tradičnej medicíny

Na internete nájdete mnoho receptov, ktoré zaručujú úplnú liečbu pupočnej kýly u žien bez chirurgického zákroku. Pred ich použitím niekoľkokrát premýšľajte. Toto ochorenie je koniec koncov veľmi nebezpečné, najmä pre ženské telo. Pupočná prietrž môže spôsobiť nielen problémy s gastrointestinálnym traktom, ale môže tiež vyvolať patologické procesy v panvových orgánoch..

Existuje niekoľko receptov na tradičnú medicínu, ale pred použitím ich skontrolujte so svojím lekárom..

 1. V noci, tesne pred spaním, na pupočníkovú prietrž, kde samotný výčnelok dal polievkovú lyžicu prírodného medu, potom prikryte čistou handrou a potom fixujte obväz. Ráno sa med dôkladne umyje teplou vodou a okolo kýly sa aplikuje jód (vo forme kruhu širokého 5-10 mm). V ten istý deň dali v noci med znova a celú procedúru opakovali znova. Priebeh takýchto manipulácií je prísne individuálny, musia sa vykonávať až do vymiznutia prietrže.
 2. Druhá metóda alternatívnej liečby zahŕňa použitie propolisu a masla (najlepšie domáceho). Jedna lyžica propolisu sa opatrne pomelie, umiestni sa do 0,5 l sklenenej nádoby a naleje sa vodkou. Dali na tmavé miesto na 10-12 dní. Raz denne musí byť obsah dobre premiešaný. Spracovanie s použitím tohto receptu je nasledujúce: 200 - 250 g masla sa zahrieva vo vodnom kúpeli, pridajú sa 2 lyžice. l propolis na alkohole / vodke. Hmota sa musí dobre premiešať a nechá sa vychladnúť na teplotu miestnosti. Výsledná zmes sa aplikuje okolo prietrže. Uistite sa, že sa zmes nedostane do samotného pupku, po ktorom tkanina a pevný bandáž spočívajú na vrchu, môžete mať vlnený šál. Odporúča sa robiť v noci. Približný priebeh liečby 1 - 2 mesiace.

Malo by sa pamätať na to, že samoliečba slabinovej prietrže môže viesť k závažným komplikáciám až do fatálneho výsledku. Všetky informácie slúžia iba na informačné účely. Liečba pupočnej kýly u žien, a to tak rýchlo, ako aj bez chirurgického zákroku, by mal vykonávať výlučne lekár.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je degeneratívne zápalové ochorenie, ktoré narúša funkciu pohybového aparátu. V pokročilých prípadoch to môže spôsobiť vážne patologické procesy a dokonca aj zdravotné postihnutie.
Obraty bedrovej chrbtice sú najširšie a najväčšie, pretože práve ony nesú hlavnú záťaž pri zákrutách tela a fyzickej práci. Preto sa v tejto oblasti najčastejšie tvoria herniované disky.
V praktickej neurológii sú komplexné metabolické transformácie spojené s degeneratívnou poruchou kĺbovej chrupavky miechy definované ako osteochondróza.