loader

Hlavná

Pažerák

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých a detí: konzervatívne metódy, chirurgický zákrok

Príčinou pupočnej kýly je pretiahnutie spojivového tkaniva prednej steny brucha a svalovej slabosti, čo vedie k zväčšeniu veľkosti a deformácii pupočného kruhu. Účinnosť konzervatívnej liečby u detí a dospelých je preto výrazne odlišná: u zrelých detí je defekt často „odstránený sám o sebe“, zatiaľ čo pokusy u dospelých o „sprísnenie“ krúžku spojivového tkaniva sú neúčinné..

Umbilická hernia u dojčiat do 5 rokov je liečená masážou a náplasťou, dospelí pacienti sú liečení okamžite.

Ďalej v článku hovoríme o troch metódach liečby detí, chirurgických a konzervatívnych metódach na liečbu prietrže u dospelých (niektoré z konzervatívnych metód je možné použiť aj doma).

Konzervatívne metódy u dospelých pracujú mimoriadne zle.

Pri výbere alternatívnych možností liečby vždy pamätajte na možnosť komplikácií, z ktorých najnebezpečnejším je porušenie. S takýmto vývojom udalostí sa vykonáva núdzová operácia.

Dobrou správou je, že plánovaná operácia u dospelých aj u detí je úspešná v 90–95% prípadov. Je veľmi dobre vyvinutý a niekedy to deti vôbec nepotrebujú.

Liečba pupočníkovej hernie u detí

U detí mladších ako päť rokov sú hernie náchylné k samoliečeniu: v prípade, že neexistujú provokujúce faktory, pupočné krúžky sa kontraktujú a črevné slučky už nemôžu prejsť. Hlavným cieľom liečby v tomto prípade je zníženie a udržanie obsahu brušnej dutiny v normálnom stave a posilnenie brušných svalov..

Deti dostávajú masáž, používajú sa bandáž a tlakové obväzy, kladú sa na brucho (toto je „gymnastika“)..

1. Brušná masáž

U dieťaťa sa zvyčajne vyskytuje vrodená prietrž počas prvého mesiaca života. Keď dieťa plače a črevná kolika, vytvára sa tlak, ktorý je dostatočný na to, aby opustil črevné slučky pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade sa opuch ľahko za normálneho tlaku dostane do brušnej dutiny.

Masážne kurzy by sa mali začať až po úplnom uzdravení pupka. Pre malé deti používajte iba hladiace techniky, mäkké a príjemné. Existujú dve hlavné techniky hladenia:

Hladenie proti smeru hodinových ručičiek v kruhu - tradičným spôsobom.

Masáž „IloveU“, pri ktorej je písmeno „I“ držané ručne ľahkými stlačovacími pohybmi zhora nadol a písmeno „L“ je napodobňované zdola nahor. Takéto pohyby zbavujú dieťa plynu v hrubom čreve a znižujú stres vo vnútri brucha..

U detí starších ako tri mesiace sa osobitná pozornosť venuje oblasti pupka a stimuluje ju nasledovne: položte palec a ukazovák na vzdialenosť 1-2 cm od seba na obidve strany pupka a vykonajte desať intenzívnych stláčacích pohybov. Potom zmeňte polohu prstov tak, aby tlak vyvíjal nad a pod a postup zopakujte.

2. Priľnavá náplasť proti hernii

Na liečbu prietrže sa na deti najčastejšie aplikujú náplasti a tlakové obväzy. Výrobcovia detských výrobkov dokonca ponúkajú špeciálne náplasti, ktoré sa nanášajú okolo bruška dieťaťa, aby sa v oblasti pupka vytvoril záhyb pokožky..

Môžete tiež použiť obyčajnú náplasť širokú asi 4 cm. Začnite ju aplikovať priamo v oblasti pupka tak, že stlačíte pupok prstami a zatlačíte obsah hernálneho vaku do brušnej dutiny. Potom položte náplasť okolo brucha a zavrite na pupok. Bandáž z lepiacej náplasti sa ponechá 10 dní a neodstráni sa ani pri plávaní.

Spravidla postačujú 3 - 4 sedenia omietky, aby kýla už viac neznepokojovala dieťa.

3., Ktorým sa na bruško

Deti v prvých mesiacoch života sa tiež môžu zbaviť prietrže jednoduchým položením na brucho na tvrdý povrch 10 - 20 minút pred kŕmením. Herniový obsah sa teda premiestni do brušnej dutiny a posilnia sa brušné svaly.

Liečba prietrže u dospelých

Pupková kýla vytvorená v dospelosti je stabilná a možno ju liečiť s veľkými ťažkosťami. Najcitlivejšou metódou je chirurgický zákrok..

Chirurgický zákrok

V modernej chirurgii sa používajú dve metódy:

šitie pupočného krúžku,

inštalácia oka do brušnej steny.

1. Prstencové švy (hernioplastika)

Redukcia lúmenu, do ktorého črevné slučky vypadávajú, umožňuje aplikovať dve úrovne uťahovacích švov: na spojivové tkanivo a svalové vrstvy brušnej steny. Online prístup je cez pupok.

Významnými nevýhodami metodiky sú dlhá doba rehabilitácie a vysoká miera recidívy.

Pretože chirurgické švy sa časom rozpúšťajú a základné príčiny, ktoré prispievajú k napínaniu prsteňov, nie sú vždy eliminované - existuje riziko opätovného napínania tkanív. Po chirurgickom zákroku na zúženie pupočného prstenca je po celý rok zakázaná fyzická aktivita a vzpieranie.

2. Inštalácia sieťového implantátu

Liečba pupočnej kýly uzavretím brány sieťou je najúčinnejšou a najjednoduchšou metódou. Relapsy po takejto operácii tvoria najviac 1-2% prípadov a pacient sa môže vrátiť k svojmu obvyklému životu za mesiac.

Sieťový implantát sa umiestni do brušnej steny pod širokú dosku šľachy prednej brušnej steny. Ak sú rozmery prietrže bránky príliš veľké a ich zmenšenie nie je možné, je pletivo umiestnené priamo pod kožou.

Konzervatívna liečba pupočnej kýly u dospelých

Úradná medicína popiera existenciu účinných konzervatívnych metód, ale ak pacient odmietne operáciu a nemá urgentné indikácie na jej vykonanie, problém necháva na pokoji..

Čo sa dá robiť doma? Tradičná medicína je plná receptov, z ktorých mnohé zahŕňajú prijímanie infúzií a odvarov vo vnútri. Malo by byť zrejmé, že
Žiadna tráva nemôže ťahať a zatvárať pupočníkový krúžok.

Z konzervatívnych produktov je najúčinnejšia vákuová masáž s bankami a terapeutické cvičenia, ktoré posilňujú brušné svaly. Neustály tréning brušnej tlače a šikmých brušných svalov udržuje spojivové tkanivo v dobrej kondícii a postupne zužuje pupočníkový kruh. Pri používaní gymnastiky je však dôležité pamätať na to, ako sa zbaviť nadváhy, ktorá má na rozdiel od svalov ďalšiu záťaž a prispieva k progresii patológie..

Vákuová masáž s plechovkami

Pri liečení pupočnej kýly pomôžu konvenčné plechovky, ktoré sa v sovietskej medicíne bežne používajú. Masážny olej sa nanáša na pokožku brucha, potom sa vyberie nádoba, zavedie sa do nej horiaca štiepka (je to potrebné pre spaľovanie vzduchu a vytvorenie vákua v nádobe) a nádobu sa okamžite aplikuje na pupok. Ďalej sa plynulo pohybuje krúživým pohybom. Táto masáž stimuluje svaly a hlbšie vrstvy brušnej steny..

Túto procedúru musí vykonať lekár!

fyzioterapia

Posilnenie brušných svalov prispieva k kontrakcii pupočníka. V triede je dôležitá pochúťka a neprítomnosť nadmerného zaťaženia. Vykonajte nasledujúci súbor 4 cvičení denne:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená

Zdvihnite hrudník 10 až 15 cm od podlahy. Opakujte 10-15 krát.

Stehná striedavo zdvíhajte a uhýbajte diagonálne: pravé koleno k ľavému ramenu a naopak

Zdvihnite umývadlo čo najvyššie z podlahy

Ľahnite si na bok, položte jednu ruku pod hlavu, druhú pozdĺž tela

Ľahko zdvihnite hruď, potom si ľahnite a uvoľnite sa. Cvičenie opakujte najmenej 5-10 krát.

Ľudové liečivá (byliny)

Byliny, ktoré môžu podľa ľudových receptov a recenzií pacientov stimulovať procesy regenerácie tkanív, môžu tiež pomôcť pri liečbe kýly:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná polohacvičenie

Vezmite dve polievkové lyžice sušených ďatelinových kvetov, nalejte dve poháre vriacej vody a nechajte ich v termoske 6-8 hodín.

Pred jedlom si odvar pol pohára.

Vezmite 4 polievkové lyžice listov kôstok a 2 polievkové lyžice listov brusníc, zalejte litrom vriacej vody a zapálte malý oheň. Vývar varte 10–20 minút a potom ho vyberte z tepla.

Vezmite tento ľudový liek do pohára na lačný žalúdok ráno po odfiltrovaní odvarov z listov.

Vezmite 2 polievkové lyžice dubovej kôry, hrsť žalúdov a 2 polievkové lyžice sušených dubových listov. Nalejte jeden liter vody a zapaľujte. Po desiatich minútach vyberte vývar z horúčavy a nechajte ho na tmavom mieste na ďalší deň.

Navlhčite odvar gázy alebo obväzu a aplikujte cez noc na pupok. Je vhodné fixovať obklady pomocou band-aid.

zhrnutie

Umbilikálna prietrž vo väčšine prípadov nespôsobuje významné problémy, ale zanedbávané, nekontrolované patológie, pučanie adhéziou, môžu spôsobiť narušenie čriev, akútnu bolesť brucha a dokonca zvracanie s prímesou krvi. V takýchto situáciách nie je vhodná konzervatívna terapia a iniciatíva - okamžite kontaktujte svojho lekára.

Sekcia "Liečba pupočníkovej hernie bez chirurgického zákroku"

Napriek skutočnosti, že úroveň lieku je vysoká, lekári musia často liečiť pupočníkovú herniu u dospelých bez chirurgického zákroku. Napriek tomu, že liečitelia a tradiční liečitelia tvrdia, že pupočníkovú prietrž u dospelých možno napraviť alebo odstrániť pomocou odvarov, treba poznamenať, že jediným správnym liečením, ktoré natrvalo pomôže zbaviť sa osoby, ktorá je choroba, je chirurgický zásah, najmä pri tie prípady, keď sa zameranie choroby dostalo do veľkých rozmerov. Ale nie každý chce ísť „pod nôž“. Dnes existuje alternatíva k štandardnej operácii brucha - minimálne invazívna liečba.

Pupočná prietrž u dospelých je pomerne častým javom, ale lekári tvrdia, že by ste sa nemali báť, mali by ste okamžite ísť do nemocnice, aby ste vylúčili chirurgický zákrok..

Ako liečiť pupočníkovú herniu u dospelých bez chirurgického zákroku: tradičná medicína

Existuje mnoho receptov, ktoré pomáhajú zbaviť sa pupočnej kýly u dospelých bez návštevy chirurgov. A niektoré z receptov sú skutočne efektívne. Ak sa pupočná kýla u dospelých začala objavovať až teraz, odborníci v oblasti alternatívnej medicíny navrhujú, aby sa s dospelými zaobchádzalo týmto spôsobom:

  1. Rozdrvené semená jačmeňa trvajú 10 krát denne (0,5 lyžičky). Látky obsiahnuté v rastline posilňujú spojivové tkanivo. Po užití do 3 mesiacov pupočná kýla zmizne.
  2. Pečenú cibuľu nakrájajte na 2 časti a na prepuknutie aplikujte 2-3 hodiny po dobu 2-3 mesiacov (cibuľu môžete pripevniť širokým pásom alebo šatkou)..
  3. Červený íl - výplňový a výživný materiál (obsahuje veľké množstvo mikroprvkov), ktorý je zmiešaný s vodou, musíte si pripraviť koláč a aplikovať ho na pupok.
  4. V niektorých prípadoch pomáha liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku, sprcha: 1 polievková lyžica. l ocot, nalejte túto kompozíciu na pupok 2-krát denne po dobu jedného mesiaca.
  5. Dubová kôra (tinktúra) sa považuje za účinný spôsob, ako sa zbaviť pupočnej kýly: je potrebné urobiť obklad a aplikovať ho na pupok (ponechajte 3-4 hodiny).
  6. Obnovenie pupočnej prietrže sa dá urobiť, ak pripravíte zmes medu, propolisu, jódu, masla (všetky zložky v rôznych množstvách), naneste zloženie na pupok počas 1-2 mesiacov po dobu 5-6 hodín, potom opláchnite teplou vodou.

Ako sa zbaviť pupočnej kýly u dospelých bez chirurgického zákroku

Niekedy sú operácie kontraindikované z niekoľkých dôvodov. V tomto prípade lekári odporúčajú, aby dospelí nosili bandáž pupočníkovej hernie. Pomáha udržiavať tkanivo brucha a znižuje sa pravdepodobnosť, že sa rast nezvýši.

Jedným z účinných spôsobov liečby pupočnej kýly u dospelých bez chirurgického zákroku je masáž. Na odstránenie pupočnej kýly sa odporúča postup nasledovne:

  • bolestivé miesto treba pohladiť v smere hodinových ručičiek;
  • zovrieť pupočnú oblasť;
  • trieť brušné svaly.

Pupočníková hernia u dospelých sa dá odstrániť pomocou terapeutických cvičení, ale iba vtedy, ak osoba nemá srdcové patológie, horúčku. Cvičenie však nemusí byť ťažké, môže len zhoršiť situáciu. Základné cvičenia:

  • zdvihnite hrudník na bruchu;
  • zdvihnite panvu v polohe na bruchu;
  • robiť zákruty;
  • dychové cvičenia.

Príčinou úzkosti u tehotných žien je často výskyt prietrže, ale nie všetko je také zlé, ako sa zdá. Jednou z možností nechirurgickej liečby pupočnej kýly u nastávajúcich matiek je obvaz, ktorý pokryje oblasť pupka a zabráni vysunutiu prietrže, ako aj štipnutiu..

Na prevenciu lekári odporúčajú nosiť obväzy nielen tehotným ženám, ale aj ľuďom, ktorí sa každodenne venujú fyzickej práci..

Ako liečiť pupočníkovú prietrž bez skalpelu

Umbilická hernia nie je dôvodom na obavy. Moderná medicína už dávno pokročila vpred a existujú spôsoby, ako sa tejto choroby zbaviť bez použitia skalpelu. Laparoskopickú hernioplastiku je možné rýchlo a efektívne vykonávať bez chirurgického zákroku. Táto metóda je minimálne invazívna a najtraumatickejšia. Regenerácia tela po chirurgickom zákroku je omnoho rýchlejšia ako po konvenčnom chirurgickom zákroku, pretože nedochádza k žiadnym rezom na koži - všetky činnosti sa vykonávajú mikroskopickými vpichmi..

Pri chirurgických zákrokoch sa používa celková anestézia, ale to trvá najviac 1 hodinu. Ak existuje u dospelých pupočná kýla, má laparoskopická metóda liečby niekoľko výhod:

  • malé množstvo času, ktoré operácia vyžaduje, eliminuje komplikácie z anestézie;
  • po operácii jazvy po rezoch nezostanú na tele;
  • vykonané vpichy nepoškodzujú svalové tkanivo, takže operácia je sprevádzaná minimálnou bolesťou;
  • úplná rehabilitácia po laparoskopii trvá najviac 2 dni;
  • pri laparoskopii je do brušnej dutiny inštalovaná syntetická náplasť, takže relapsy sú vylúčené.

Aj keď sa táto metóda nazýva minimálne invazívna chirurgická metóda, nemožno ju nazvať operáciou. Laparoskopia sa považuje za najideálnejšie riešenie, najmä v prípadoch, keď zameranie choroby dosiahlo maximálnu veľkosť a je potrebné sa ho čo najskôr zbaviť..

Špecifickosť slabinovej prietrže je taká.

"Pupočná prietrž - príznaky a liečba u dospelých"

4 komentáre

Kruhové svaly umiestnené okolo pupka, nazývané medicínsky pupočníkový kruh, sú slabým článkom ľudského brucha..

Zvláštnosť jeho štruktúry umožňuje pupočnej prietrži rozvíjať sa a ísť von - je to guľovité vydutie, ktorého dutina môže byť vyplnená omentom, žalúdkom alebo črevnými slučkami, ktoré do nej spadli. Táto patológia sa zvyčajne považuje za detské ochorenie, ale, bohužiaľ, sa prejavuje aj u dospelých.

Čo je pupočná kýla?

V jeho jadre je pupok osoby zostávajúca jazva po obrezaní pupočnej šnúry, po narodení osoby. Nachádza sa na projekcii bielej línie brucha, ktorej epitelové tkanivá neobsahujú vrstvu tuku, a samotná koža s pupočníkovou jazvou je spojená slabou adhéziou, ktorá umožňuje pupočnému krúžku ľahko sa napnúť.

Spojivové tkanivo s hustou vláknitou štruktúrou v tejto oblasti brucha je buď úplne neprítomné alebo veľmi tenké. S rastúcim tlakom vo vnútri pobrušnice sa pupočníkový krúžok stáva bránou, aby vytiahla hernia. Steny pobrušnice nie sú schopné udržať zvyšujúci sa intraperitoneálny tlak a neprítomnosť svalového pokrytia pupočníkového krúžku prispieva k rozvoju patológie..

Ak je herniálny výstupok spojený s peritonea pomocou adhézií, je veľmi ťažké alebo úplne nemožné ho upraviť späť. Takéto (nezavedené) pupočné kýly u dospelých sa nemôžu liečiť konzervatívnou metódou, pretože táto porucha je spojená s nebezpečnými komplikáciami..

Podľa klasifikácie choroby podľa vývojového faktora môžu byť pupočné kýly vrodené alebo získané v prírode. S rôznou lokalizáciou:

  • Rovný, keď výstupok prechádza krúžkom brušného gombíka;
  • Šikmé - s lokalizáciou vydutia, prechádzajúcim herniálnym vstupom "brány", v hornej alebo dolnej zóne pupočného kruhu..

Príčiny prietrže

Pupočná prietrž

Pokiaľ ide o príčiny vývoja pupočnej kýly u dospelých, dôraz sa z nejakého dôvodu kladie iba na vplyv neprimeranej fyzickej námahy, hoci k rozvoju kýly môžu viesť aj iné dôvody:

  1. Vrodené chyby pupočného kruhu, keď sú rozšírené od narodenia. Toto sa niekedy stáva u novorodencov - v procese zjazvenia zostáva malá diera voľná, čo prispieva k tvorbe pupočnej kýly..
  2. Príznaky pupočnej kýly u žien sa môžu objaviť počas tehotenstva a po pôrode. Pri prenášaní dieťaťa sa zväčšuje veľkosť brušnej dutiny a súčasne sa predlžuje pupok. Zápcha, charakteristická v tomto období, prispieva k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Úsilie počas zložitých pôrodov, stav polyhydramniózy a viacnásobné tehotenstvo vedú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku.
  3. Neprimeraná fyzická aktivita spôsobuje prudký nárast tlaku na steny brucha a pri nedostatočnej aktivite oslabuje svalová ochrana brucha, čo umožňuje voľný výstup z herniálneho vaku.
  4. Rôzne vnútorné patologické procesy sprevádzané nadúvaním, predĺženou zápchou alebo nazálnym kašľom prispievajú k rozdielom v intrakavitárnom tlaku. Zranenia a intrakavitálna chirurgia.
  5. Mastné „rezervy“ môžu hrať dôležitú úlohu pri obezite, ktorej tlak na svaly ich napína a vedie k svalovej slabosti. Alebo úplne opačný proces - vyčerpanie pacienta, ktoré spôsobuje slabosť pupočného prstenca, čo uľahčuje vypadnutie hernálneho vaku..

Príznaky a vizuálne príznaky

Znaky patologického procesu sa nielen ľahko určujú vizuálne, ale sú sprevádzané aj určitými výraznými príznakmi:

  • Bezbolestný, vydutý, začervenaný pupok. Výstupok sa dá ľahko vrátiť späť bez akýchkoľvek nepohodlia. Občas sa blokáda prietrže bráni omentu. Tkanivová fúzia neumožňuje rozvoj patológie. V mieste herniového východu zostane malá vydutina, ktorá nespôsobuje komplikácie a úzkosť.
  • Prietrž, ktorý rastie a komplikuje priľnavosť, je ťažké premiestniť. Príznaky sa prejavujú akútnou bolestivosťou, kvôli ktorej je spravidla nemožné korigovať tvorbu kýly. Pohyb, akékoľvek napätie pobrušnice, vzpieranie a akty defekácie spôsobujú akútnu bolesť.
  • Strata črevných slučiek v herniálnom vaku je sprevádzaná funkčnými poruchami v celom zažívacom systéme. Výskyt nevoľnosti môže naznačovať vývoj črevnej obštrukcie.

Odstránenie pupočnej kýly: hlavné typy operácií

Ak je u detí (do 5 rokov) stále možné aplikovať metódy konzervatívnej liečby (vo forme opatrení na posilnenie brušnej tlače, rôznych postupov a špeciálnych fixačných náplastí), potom u dospelých so symptómami pupočnej kýly neprináša liečba bez operácie výsledky.

V chirurgii sa používajú tri spôsoby odstránenia prietrže..

1) Metóda trakčnej hernioplastiky

Technika chirurgického zákroku na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je jednoduchá a nevyžaduje použitie špeciálneho vybavenia a materiálov. Prechádza v lokálnej anestézii. Lekár vykonáva chirurgickú disekciu epiteliálnych tkanív a oddelenie herniálneho vaku od nich.

Orgány, ktoré spadli do vaku (ak nie sú poškodené), sa opravia, ak sa poškodia nekrózou, predbežne sa vyčistia. Natiahnuté tkanivo sa vyreže. Hrudné brány sa pritiahnu dokopy a šijacie tkanivo sa zašije.

Táto metóda nezaručuje vylúčenie relapsov. Napätie a zošívanie tkanív vedie v niektorých oblastiach k ich riedeniu, čo vedie k narušeniu trofeje tkanív. Rehabilitácia je dlhá a sprevádzaná silnou pooperačnou bolesťou..

2) Hernioplastika bez napätia (oprava prietrže s endoprotézou)

Táto technika nezahŕňa šitie pupočného krúžku po premiestnení orgánov. Pupok je zosilnený sieťovým polymérovým implantátom (endoprotéza). Dokonale sa spája s tkanivom a pôsobí ako uzáver, čím bráni hernálnemu výstupu.

Súčasne sa štruktúra tkaniva nemení a vývoj relapsov je možný iba vo výnimočných prípadoch. Obdobie regenerácie je bezbolestné a krátke.

3) Minimálne invazívna laparoskopia

Aj keď technika laparoskopie na odstránenie pupočnej kýly u dospelých je drahá, nezanecháva takmer žiadne pooperačné stopy. Operácia sa vykonáva pri celkovej anestézii. Namiesto pitvania tkanív sa v peritoneálnej dutine uskutoční niekoľko malých vpichov. Cez ne sa zavádzajú chirurgické nástroje - laparoskop - vybavené endoskopickou kamerou s podsvietením a zariadením na vstrekovanie plynu..

Pomocou zariadenia sa vykonáva diagnostické monitorovanie dutiny, nastavuje sa hernálna hrčba a je nainštalovaný implantát. Všetky manipulácie chirurga sú zobrazené na obrazovke monitora, čo umožňuje vykonávanie operácie pod vizuálnou kontrolou. Po operácii by mal mať pacient špeciálnu podpornú bandáž brucha.

Takáto bandáž zabraňuje opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku, zmierňuje bolesť a eliminuje rozpory s okrajmi vpichov. Zároveň prispieva k rovnomernému rozloženiu záťaže na pupok a peritoneum, eliminuje zaťaženie svalov, poskytuje rýchly proces hojenia, bez rozvoja komplikácií..

Ak je operácia z nejakého dôvodu kontraindikovaná, pacientom s pupočníkovou kýlou sa odporúča lekársky obväz. Je vybavený špeciálnym vankúšom (pelot) vo forme obmedzovača v oblasti pupka a pevnými štruktúrnymi prvkami, ktoré bránia strate orgánov. Podľa priemeru prietrže si lekár vyberie veľkosť pelotu individuálne.

Prevencia a prognóza

Prevencia choroby eliminuje rozvoj pupočníkovej poruchy. Ak to chcete urobiť, musíte:

  • ovládajte svoju váhu a posilnite svoju abs;
  • vylúčiť vzpieranie;
  • v čase na liečenie chorôb vyvolávajúcich vnútrobrušný tlak;
  • zapojiť sa do realizovateľnej gymnastiky a riadiť sa odporúčaniami počas rehabilitačného obdobia;
  • Počas tehotenstva a pri silových športoch noste preventívny obväz.

Pupočná prietrž

Umbilická hernia je ochorenie charakterizované vyčnievaním brušných orgánov za prednú časť brušnej steny cez pupočníkový prsteň..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí. Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Po narodení dieťaťa je pupočníková šnúra oviazaná a odrezaná. Pupočníková šnúra zvyčajne zmizne do 1-2 týždňov. Po páde pupočnej šnúry sa pupočníkový kruh uzavrie a prerastie spojivovým tkanivom. Avšak kvôli slabosti prednej brušnej steny a / alebo zvýšenému vnútrobrušnému tlaku môžu vnútorné orgány vystupovať cez pupočníkový kruh s tvorbou pupočnej kýly..

Príčiny a rizikové faktory

U väčšiny pacientov s pupočníkovou prietržou sa toto ochorenie rozvíja v ranom veku. Hlavným dôvodom je dedičná slabosť priečnej fascie brucha. V prítomnosti pupočnej kýly v detstve má jeden z rodičov 70% šancu spôsobiť ochorenie u svojho dieťaťa. U detí, ktorých pôrodná hmotnosť je nižšia ako normálne, sa ochorenie vyvinie častejšie. K výskytu pupočnej kýly v detstve prispievajú aj faktory spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí plač, plač, častá zápcha, zvýšená tvorba plynu v čreve. Ochorenie sa môže objaviť na pozadí predčasných narodení, k jeho rozvoju prispievajú patologické stavy, ako je vrodená hypotyreóza, neznášanlivosť laktózy, intestinálna dysbióza, Downov syndróm, Pfoundler-Hurlerova choroba atď..

Rozvoj pupočnej kýly u dospelých môže byť podporovaný rýchlo rastúcimi nádormi, ascitom, nadváhou, zjazvením po chirurgických operáciách v brušnej dutine a traumou brucha. Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, ktorá zvyšuje brušný tlak, ktorý prispieva k uvoľňovaniu vnútorných orgánov do herniálneho vaku..

Tlak v rámci brucha sa môže tiež zvýšiť v dôsledku niektorých funkčných porúch gastrointestinálneho traktu. Medzi takéto patológie patrí zápcha, črevná dysbióza, laktózová intolerancia atď. Okrem toho môžu choroby dýchacích ciest, najmä tie, ktoré sú sprevádzané častým neproduktívnym kašľom, spôsobiť pupočníkovú prietrž, pretože bránica vytvára tlak na gastrointestinálny trakt..

Väčšiu predispozíciu k vývoju pupočnej kýly u žien podporuje skutočnosť, že biela línia brucha je u nich v porovnaní s mužmi širšia. Okrem toho u žien počas tehotenstva môže byť výskyt pupočnej kýly spojený s oslabením pupočného kruhu, atrofiou tkanív, ktoré ju obklopujú, a s výrazným zvýšením vnútrobrušného tlaku počas pôrodu..

Formy choroby

Pupočné prietrže sú:

  • rovný - vzniká stenčením priečnej fascie, ktorá susedí s pupočným krúžkom; hernálny vak vystupuje z pupočného kruhu do podkožného tkaniva;
  • šikmý - výčnelok sa tvorí pod pupočníkovým krúžkom alebo nad ním, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a pupočného kanálika a vystupuje cez pupočníkový kruh do podkožného tkaniva.

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku.

V závislosti od veľkosti herniovej brány a objemu obsahu herniového vaku sa pupočné kýly rozdelia na malé, stredné a veľké..

Okrem toho môžu byť pupočné kýly korigovateľné a nenapraviteľné.

Príznaky pupočnej kýly

Pupočné prietrže u detí zvyčajne nie sú náchylné na porušenie a vo väčšine prípadov nespôsobujú veľa nepohodlia. V pupku môže byť mierne vydutie (až do priemeru 5 cm), ktoré sa stáva zreteľnejšie pri namáhaní, kašľaní, plaču. V pokoji a vo vodorovnej polohe tela je prietrž takmer alebo úplne neviditeľná. Pri väčších kýlach u detí, kolických bolestiach v brušnej oblasti sa môžu vyskytnúť dyspeptické poruchy.

Klinický obraz pupočnej kýly u dospelých sa líši v závislosti od veľkosti prietrže, orgánov vstupujúcich do herniálneho vaku a tiež od prítomnosti sprievodných patológií. Hlavným príznakom pupočnej kýly je sférický výstupok v pupku, ktorý sa zmenšuje alebo mizne v horizontálnej polohe tela. Patologický proces môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, bolesťou pri fyzickej námahe, kašľom, kýchaním. Niekedy sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti brucha, grganie, plynatosť, časté zápchy. Malé kýly zvyčajne nespôsobujú pacientovi značné ťažkosti a nie sú náchylné na porušenie.

Poranenie prietrže je sprevádzané náhlou silnou bolesťou, nevoľnosťou, zvracaním, črevnou obštrukciou, zníženie prietrže v horizontálnej polohe nie je možné..

diagnostika

Diagnóza zvyčajne nie je problémom. Diagnóza choroby je založená na údajoch získaných zo zberu sťažností a anamnézy, objektívneho vyšetrenia pacienta a inštrumentálnej diagnostiky. Na objasnenie diagnózy sa uchyľujú k röntgenovému vyšetreniu brušných orgánov, fibrogastroduodenskopii, ultrazvuku brušnej dutiny. Inštrumentálne diagnostické metódy vám umožňujú získať potrebné informácie o vnútorných orgánoch, ktoré vstupujú do herniálneho vaku, závažnosti adhézií, obštrukcii čriev..

Diferenciálna diagnóza sa vykonáva pri prietrži bielej línie brucha, metastázách rakoviny žalúdka v pupku, extragenitálnej endometrióze s léziou pupka..

U detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje pupočná kýla. Ochorenie je diagnostikované u približne 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

Liečba pupočníkovej hernie

Voľba taktiky pri liečbe pupočnej kýly závisí od formy ochorenia, prítomnosti komplikácií, kontraindikácií a celkového stavu pacienta..

U detí mladších ako 7 rokov zvyčajne vymiznú defekty pupočníkového krúžku, a preto u pacientov v tejto vekovej kategórii nie je potrebná liečba nekomplikovanej pupočnej kýly, predpokladaná liečba je opodstatnená.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Hlavnou liečbou pupočnej kýly u dospelých pacientov a detí starších ako 7 rokov je chirurgický zákrok. Konzervatívna terapia pupočnej kýly sa spravidla používa v prípade nekomplikovanej, opraviteľnej prietrže pri kontraindikáciách pri chirurgickej liečbe, a to aj v prípade ochorenia počas tehotenstva. Kontraindikácie chirurgickej liečby môžu byť tiež akútne ochorenia alebo exacerbácie chronických chorôb, zlyhanie srdca a / alebo pľúc, stavy imunodeficiencie, aktívna fáza menštruačného cyklu u žien. U týchto pacientov je preukázané, že majú obväz, posilňujú brušné svaly a obmedzujú fyzickú aktivitu.

Účelom chirurgickej liečby (hernioplastika) je zredukovať vnútorné orgány do brušnej dutiny, odstrániť hernálny vak a posilniť slabé časti brušnej steny. Chirurgia sa môže vykonávať laparoskopicky alebo s otvoreným prístupom. Na odstránenie pupočnej kýly sa používa tradičná (napäťová) technika, pri ktorej sa plast umbilikálnej prietrže vykonáva pomocou miestnych tkanív alebo bez napätia, ak sa používajú implantáty..

Pri hernioplastike sa oprava herniálnej chyby uskutočňuje napnutím a zošívaním svalov a aponeurózy. Oprava prietrže sa zvyčajne odporúča pri malých prietržiach a pri neprítomnosti nadváhy u pacienta. Medzi metódy trakčnej hernioplastiky patrí Mayoova metóda, Sapezhkova metóda, Lexerova metóda. Operácia sa vykonáva v niekoľkých etapách: pitva povrchových tkanív, excízia herniálneho vaku, šitie tkanív brušnej steny, šitie krytov pupočnej oblasti. Pravdepodobnosť recidívy pri tejto metóde je 2-14%. Po operácii je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu po dobu troch mesiacov.

Pri beznapäťovej hernioplastike sa používajú syntetické implantáty. Táto metóda má niekoľko výhod, medzi ktorými patrí absencia napätia vo vlastných tkanivách pacienta a potreba spojiť odlišné tkanivá (napätie odlišných tkanív, ktoré sa vyskytuje počas tradičnej hernioplastiky, spôsobuje recidívu). Pri korekcii prietrže sa herniové brány uzavierajú pomocou sieťky z hypoalergénneho materiálu, ktorý nespôsobuje alergické reakcie a odmietnutie. Po nejakej operácii klíčiaci implantát klíčí vlastnými tkanivami pacienta. Umiestnenie implantátu sa vykonáva jednou z dvoch hlavných metód. Prvým spôsobom je umiestniť implantát nad aponeurózu priamo pod kožu. Táto metóda sa zvyčajne používa u starších pacientov bez potreby rýchleho návratu do aktívneho životného štýlu, pretože má relatívne dlhé rehabilitačné obdobie. Inak je implantát umiestnený pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda je vo väčšine prípadov preferovaná a vyžaduje kratšiu dobu rehabilitácie..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgické zákroky s laparoskopickým prístupom sa vykonávajú pomocou malého vpichu pod kontrolou špeciálnej videokamery. Obdobie rehabilitácie po takýchto operáciách obvykle nepresahuje dva týždne. K relapsom dochádza približne v 2–5% prípadov. Medzi výhody chirurgického zákroku na pupočníkovú herniu s laparoskopickým prístupom patrí minimálna trauma z tkaniva, minimálne nepohodlie, dobrý kozmetický efekt, krátka doba rehabilitácie, malé percento recidív ochorenia.

Dĺžka rehabilitačného obdobia po chirurgickej liečbe pupočnej kýly závisí od spôsobu chirurgického zákroku a individuálnych charakteristík pacienta. Po operácii na udržanie oslabenej prednej brušnej steny sú pacienti obvazovaní. V niektorých prípadoch môže byť obväz nahradený širokým pásom. Aby sa predišlo nezhodám pri šití v prvých dňoch po operácii, pacientovi sa zobrazí odpočinok na lôžku. Môžu byť predpísané antibakteriálne lieky, analgetiká a fyzioterapia. V období rehabilitácie je nevyhnutná strava - korenené jedlá sú vylúčené zo stravy, ako aj potraviny, ktoré môžu prispievať k zápche a zvýšenej tvorbe plynu..

Po operácii je na niekoľko rokov indikované následné sledovanie..

Výskyt pupočnej kýly je rovnaký u detí mužov a žien, ženy sú náchylnejšie na ochorenie v dospelosti.

Možné komplikácie a dôsledky

Pupočná prietrž môže byť komplikovaná črevnou obštrukciou, zápalom obsahu herniálneho vaku, prasknutím prietrže, porušením obsahu herniálneho vaku, čo môže následne spôsobiť vývoj gangrény a smrť..

predpoveď

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

  • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
  • nosiť obväz počas tehotenstva;
  • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
  • posilnenie brušných svalov;
  • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Pupočná prietrž

Ľudia sa často stretávajú s chorobou, ako je pupočná kýla. Toto je pomerne častá patológia, ktorá sa vyskytuje nielen u dospelých, ale aj u detí..

Hlavným dôvodom vzniku pupočnej kýly je oslabenie prednej brušnej steny a narušená funkcia pupočného kruhu. Ak ste videli, že ste v pupku mali mierny výčnelok, je to príležitosť konzultovať s odborníkom.

Ak nezačnete liečbu včas, hrozí to so závažnými následkami. Ako zaobchádzať s pupočnou kýlou u detí a dospelých, môžete čítať ďalej. A tiež, aké preventívne opatrenia by sa mali prijať. byť zdravý!

Pupočná prietrž


Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela. Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene..

V pupočnej dutine nie je žiadny tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je toto miesto ideálne na lokalizáciu a rozvoj prietrže. Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Kvapky sa objavujú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva.

Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára..

S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Pupočná prietrž u dospelých

Pupočná prietrž u dospelých je emocionálne komplexná choroba. Patológia je vždy viditeľná a výrazná svojou neatraktívnosťou. Mení prirodzené obrysy a tvary brucha..

Môžete sa schovať pod oblečenie, ale nemôžete skryť chybu v kúpeľni, na pláži alebo v bazéne. Patologické výčnelky v dospelosti nie sú len estetickou chybou.

Pupočná prietrž u detí

Podľa štatistík sa väčšina prípadov pupočnej kýly vyskytuje v novorodeneckom a hrudnom období života dieťaťa, ale ochorenie trpí aj dospelí..

Kojenecká prietrž sa môže u novorodencov vyvinúť v dôsledku:

  • nadváha;
  • pomalé hojenie pupočného krúžku;
  • ťažký kašeľ;
  • konštantný silný výkrik (s kolikou);
  • krivica (spôsobuje zníženie svalového tonusu);
  • zápcha
  • zvýšenie tlaku v bruchu;
  • nezrelosť;
  • závažné patológie (vrodené);
  • ťažké tehotenstvo.

Ak prirodzený pupočníkový otvor novorodenca nerastie včas, pod samotným pupkom sa vytvorí malý dutý priestor.

Navonok sa to prejavuje vyčnievaním pupka. U dospelých je pravdepodobnejšie, že ženy trpia, najmä po narodení, v dôsledku čoho sa zväčšil pupočníkový prsteň.

Druhy pupočnej kýly


U detí sú pupočné kýly vrodené a získané. Vrodená hernia sa vyskytuje v prvom mesiaci po narodení. Po pôrode, keď pôrodná asistentka odreže a obinie pupočnú šnúru, by sa pupočníkový krúžok mal zmenšiť. Brušné svaly prispievajú k tejto kontrakcii..

U niektorých detí sa však kvôli nesprávnemu usporiadaniu kolagénu vo vláknach spojivového tkaniva pupočného prstenca a v okolitých svaloch pupočníkový prstenec nezatvorí alebo nezavrie úplne, čo má za následok herniálny výstupok..

Toto sa najčastejšie stáva u oslabených, hypotrofických, predčasne narodených detí. V tomto prípade trvá uzavretie pupočného krúžku oveľa dlhšie ako u zdravých detí.

Získané kýly sa objavujú u detí akéhokoľvek veku so zvýšeným tlakom v brušnej dutine, so zápchou, nadúvaním, s veľmi silným výkrikom. Ak je v pupočnom kruhu slabosť, to znamená predispozícia na herniu, môže sa skôr alebo neskôr objaviť herniálny výčnelok.

príčiny


Základom rozvoja pupočnej kýly je pupočníkový prsteň, ktorý je jedným z najslabších miest prednej brušnej steny kvôli nedostatku svalového pokrytia a podkožného tuku. Existuje teória dedičných predispozícií k vývoju hernií, ktorá je spojená s nedostatočným rozvojom pupočnej fascie..

Avšak výskyt prietrže bez akýchkoľvek faktorov, ktoré zvyšujú vnútro-brušný tlak alebo oslabujú pupočníkový kruh, je spravidla nemožný..

Ide o tieto faktory:

  1. pomalá tvorba pupočného krúžku u malých detí;
  2. častý plač a plač u dojčiat;
  3. dedičná slabosť štruktúry spojivového tkaniva pupočníka;
  4. pooperačné jazvy;
  5. tehotenstva;
  6. obezita;
  7. predĺžený nazálny kašeľ (napríklad s čiernym kašľom, tuberkulózou atď.);
  8. nadmerná fyzická aktivita;
  9. ascites, hepatosplenomegaly;
  10. chronická zápcha;
  11. trauma k prednej brušnej stene;
  12. rýchlo rastúce nádory.

príznaky


Závažnosť príznakov pupočnej kýly závisí od mnohých faktorov:

  • jeho veľkosť;
  • prítomnosť adhézií v brušnej dutine;
  • prítomnosť alebo neprítomnosť porušenia herniálneho vaku;
  • celkový stav pacienta.

Na začiatku vývoja pupočnej kýly si pacient všimne mierny výčnelok v pupku. Niektoré tehotné ženy ho dokonca berú na normálny tehotenský proces a neprikladajú jeho vzhľadu dôležitosť.

Výčnelok je ľahko nastaviteľný, zmizne v náchylnej polohe a pacient nepociťuje žiadne nepohodlie kvôli jeho vzhľadu. V niektorých prípadoch môže vyčnievajúci omentum úplne prekrývať pupočníkový kruh a takéto kýly sa nemenia vo veľkosti a následne pokračujú bez zvláštnych príznakov..

Ak omentum začne prechádzať cez rozšírené svaly, potom sa prietrž zväčšuje a spôsobuje, že pociťuje závažnejšie prejavy. S progresiou ochorenia sa v oblasti brucha tvoria adhézie, ktoré interferujú so znížením herniálneho vaku..

Nebezpečenstvo a následky pupočnej kýly


Stav pacienta sa zvyčajne zhoršuje so zväčšením prietrže:

  1. Výčnelok sa stáva hustým a keď sa ho dotknete, človek zažije bolesť.
  2. Orgány, ktoré sa nachádzajú v prietrži, už nie je možné vymeniť.
  3. Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. Toto je sprevádzané opuchom, bolesťou, sčervenaním pupka.
  4. Teplota stúpa a zhoršuje sa celkový stav pacienta. Všetky tieto nebezpečné príznaky charakterizujú zasiahnutý stav pupočnej prietrže, najzávažnejšej formy choroby..
  5. Vyskytuje sa silná bolesť, zvracanie, nevoľnosť a zápcha.
  6. Krv do obmedzeného stlačeného orgánu prestane prúdiť, čo vedie k jeho smrti. Tento stav je život ohrozujúci..

Bez lekárskeho zásahu sa môže vyvinúť peritonitída. Pri silnom zápale brušnej dutiny sú možné fatálne následky. Podobnou komplikáciou je črevná obštrukcia. Časť čreva, ktorá je v prietrži, je upchatá výkalmi.

Tieto príznaky niekedy charakterizujú prítomnosť metastáz rakovinového nádoru žalúdka. Toto je zriedkavý prípad, ale kvôli zachovaniu zdravia a života sa najlepšie eliminujú všetky rizikové faktory..

Diagnóza pupočnej kýly


Pupočná prietrž u dospelých je jednou z chorôb, ktorej diagnóza nespôsobuje problémy. Patológia je vždy vizuálne viditeľná, človek ju môže nezávisle vidieť a cítiť. Ak sa zistia abnormality, vyžaduje sa aspoň lekárska konzultácia..

Návšteva špecialistu je lepšie neodkladať, dĺžka a účinnosť liečby bude závisieť od toho.

Diagnóza choroby sa začína vyšetrením. Lekár pociťuje žalúdok pacienta a hodnotí stav pupočnej zóny. Môže sa od pacienta požadovať, aby sa namáhal a kašel.

Vyžaduje sa konverzácia a objasnenie povahy symptómov. Lekár sa môže opýtať, kedy sa objavil výčnelok, ako sa prejavuje a či existujú blízki príbuzní, ktorí mali podobnú patológiu. Po preštudovaní získaných informácií lekár urobí predbežnú diagnózu.

Na potvrdenie môžu byť potrebné ďalšie štúdie:

  • Ultrazvuk vám umožňuje identifikovať herniálnu hmotu, určiť jej stav, obrysy a veľkosti. Štúdia pomáha vidieť orgány, ktoré boli v herniálnom vaku, neprítomnosť alebo prítomnosť oboch adhézií.
  • Herniografia je predpísaná v prípade pochybností o diagnóze. Do žalúdka pacienta sa zavedie rádioaktívna látka. Akonáhle je v hernial vaku, to farbí. Výsledkom je, že všetky rôntgenové lúče sú jasne viditeľné.
  • Rádiografia s kontrastom, gastroduodenskopia žalúdka a dvanástnika. Vďaka týmto diagnostickým metódam má lekár príležitosť odhaliť zápalové a nádorové procesy, ktoré sprevádzajú pupočníkovú prietrž a spôsobujú bolesť.

Liečba pupočníkovej hernie u detí a dospelých


Ak prítomnosť patológie neovplyvňuje vývoj dieťaťa, praktizuje sa liečba pupočnej kýly bez chirurgického zákroku. Je dôležité kontrolovať, čo dieťa jej, ako často chodí na toaletu, či je aktívny celý deň.

Je potrebné sa snažiť predchádzať zápche a záchvatom dlhodobého oslabujúceho kašľa a plaču, je indikovaná konzervatívna terapia (cvičebná terapia, masáž). Táto taktika sa pozoruje pri pupočníkovej prietrži u detí mladších ako 5 rokov, ale vo väčšine prípadov vzdelávanie zmizne do 36 mesiacov..

Uchyľujú sa k chirurgickému zákroku v prípade:

  1. patológia po 5-6 rokoch;
  2. porušenie prietrže;
  3. zvýšiť výčnelok.

Náklady na operáciu pupočnej kýly sú celkom prijateľné. Podrobnejšie informácie možno získať na našej webovej stránke: Dobrobut.com. Táto liečba sa nazýva hernioplastika. Jeho trvanie nie je dlhšie ako 30 minút.

Chirurgický zákrok u dospelých s pupočníkovou kýlou sa môže vykonávať podľa niekoľkých schém:

  • tradičné plastové tkanivo z pacientovho tkaniva, keď je často potrebné odstrániť pupok alebo samotnú mastnú zásteru (s nadváhou);
  • ok implantát plast.

Náklady na odstránenie pupočnej kýly závisia od veku pacienta a zvolenej chirurgickej taktiky. Otázka spôsobu liečby je výlučne v kompetencii lekára.

U malých detí sa pupočná kýla lieči bez chirurgického zákroku vrátane:

  1. časté ukladanie dieťaťa do žalúdka (pomáha znižovať vnútrobrušný tlak a posilňuje brušné svaly);
  2. brušná masáž.

Liečba pupočnej kýly u tehotných žien

Táto patológia sa často pozoruje práve u tehotných žien, ale vo väčšine prípadov si nevyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu, pretože stres a lieky použité počas intervencie môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie nenarodeného dieťaťa..

Je optimálne vykonávať tieto operácie 6 až 8 mesiacov po pôrode, pretože v tomto období sa obnovujú napnuté svaly brušnej steny a tela matky..

prevencia


Aby sa zabránilo rozvoju pupočnej kýly, malo by sa dodržať niekoľko pravidiel:

  • trénovať brušné svaly;
  • vyhnúť sa nadmernému fyzickému namáhaniu a vzpieraniu;
  • sledujte svoju vlastnú váhu;
  • jesť správne;
  • nosiť obväz počas tehotenstva.

Pamätajte, že nekomplikovaná pupočná kýla sa ľahko lieči chirurgicky a má najpriaznivejšie prognózy a nedostatok včasnej liečby vedie k vážnym a niekedy nezvratným následkom..

Moderná chirurgia môže pacientom ponúknuť minimálne traumatické typy zákrokov, ktoré sú dobre privedené, nedávajú relapsy choroby a nezanechávajú škaredé stopy a jazvy na tele pacienta..

Pupočná prietrž u dospelých. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Umbilikálny prsteň je najslabším bodom na prednej brušnej stene. Preto je to jedno z miest, kde sa najčastejšie vytvárajú herniové výčnelky. V pupočnom kruhu u dospelých môžu opúšťať slučky čreva, omentum a ďalšie orgány.

Fakty o pupočníkovej prietrži:

  • tvorí 5% všetkých brušných hernií v dospelosti;
  • najčastejšie u žien po 40 rokoch;
  • prvýkrát túto chorobu opísal staroveký rímsky lekár Celsus, ktorý žil v 1. storočí nl;
  • prvá úspešná operácia pupočnej kýly sa uskutočnila vo Francúzsku v roku 1885.

Anatomické rysy prednej brušnej steny a pupka

Bočné a predné steny brucha, ktoré chránia vnútorné orgány, pozostávajú hlavne z brušných svalov. Sú usporiadané v troch vrstvách, ich lúče prechádzajú rôznymi smermi a poskytujú rôzne typy pohybov.
Jediným miestom, kde nie je brucho chránené svaly, je úzka biela čiara, ktorá vedie pred stredom v strede od hrudnej kosti po krčmu..

Biela čiara je križovatkou brušných svalov umiestnených vpravo a vľavo. Tvoria ich aponeurózy - zväzky spojivového tkaniva. V hornej časti je biela línia brucha užšia a hrubšia, v dolnej časti širšia a tenšia, čo znamená slabšiu.

Zatiaľ čo plod je v lone tehotnej ženy, má zaoblenú dieru v bielej línii brucha - pupočníkový prsteň. Cez ňu prechádza pupočníková šnúra spájajúca organizmy matky a dieťaťa.

K pupočnej šnúre patria:

  • pupočníkové tepny;
  • pupočné žily;
  • močový kanál.

Keď sa pupočníkový pupočník narodí a spadne, pupočníkový krúžok sa normálne uzavrie a zmení sa na jazvu. A napriek tomu zostáva najslabším bodom na prednej stene brucha, pretože tu nie sú žiadne svaly ani podkožný tuk. Za určitých podmienok dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov brucha cez jeho prednú stenu v pupku - tvorí sa pupočná kýla.

Orgány, ktoré spadajú do herniálneho výčnelku, sú v herniálnom vaku. Predstavuje ju pobrušnica - tenký film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny a pokrýva vnútorné orgány..

Príčiny pupočnej kýly u dospelých:

  • Vrodené rozšírenie pupočného prstenca, keď nie je úplne zjazvené, a zostáva malá diera. To sa nemusí prejaviť v detstve, ale postupom času a za určitých podmienok sa vytvorí pupočná kýla.
  • Tehotenstvo a pôrod. Počas tehotenstva sa zvyšuje žalúdok ženy, kvôli tomu je napínaný pupok. Vyskytuje sa zápcha, ktorá vedie k zvýšenému tlaku vo vnútri brucha. Obzvlášť vysoké riziko u žien, ktoré porodili viac ako jedenkrát, počas tehotenstva nerešpektovalo odporúčania lekára. Tiež ťažký pôrod, veľký plod, polyhydramniá, tehotenstvo s dvojčatami a trojčatá môžu viesť k pupočníkovej prietrži.
  • Sedavý spôsob života. Ak človek zanedbáva fyzickú aktivitu, jeho brušné svaly sa oslabujú.
  • Nadmerné cvičenie. Počas ťažkého zdvíhania sa tlak vo vnútri brucha výrazne zvyšuje.
  • Ochorenia sprevádzané neustálym zvyšovaním vnútrobrušného tlaku. Môžu to byť choroby tráviaceho ústrojenstva, pri ktorých pretrváva zápcha, chronický kašeľ atď..
  • Obezita. Podkožný tuk je extra váha. Vedie to k natiahnutiu prednej brušnej steny.
  • Presunuté operácie. Kýla v pupku sa môže vyskytnúť aj v mieste pooperačných stehov. Riziko sa značne zvyšuje, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára a začína vykazovať fyzickú aktivitu príliš skoro.
  • Poranenie brucha.
  • Príliš rýchle chudnutie. Môže k tomu dôjsť, keď človek praktizuje prísnu stravu alebo je vážne chorý, čo vedie k vyčerpaniu. Umbilikálny krúžok sa uvoľní, podmienky na vytvorenie herniálneho výčnelku.

Známky pupočnej kýly u dospelých

Vypuknutie pupku. Najcharakteristickejší a jasne viditeľný príznak pupočnej kýly. Môže mať rôzne veľkosti. Výčnelok je niekedy sotva viditeľný, v polohe na chrbte nie je vôbec viditeľný. A niekedy veľmi veľké.

Ak položíte prsty na výstupok a mierne zakašľáte, napnite sa - môžete cítiť charakteristický tlak.

Ak kliknete na výčnelok, potom zvyčajne zmizne - prietrž sa upraví vo vnútri brucha. Veľká prietrž komplikovaná priľnavosťou v pupku sa môže stať nenapraviteľnou - nikdy nezmizne. Bolesť, poruchy trávenia, nauzea, zvracanie a zápcha sú zvyčajne nepríjemné. Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho výčnelku, sú problémy s močením.

Bolesť u pacientov s pupočníkovou prietržou sa zvyčajne vyskytuje iba pri intenzívnej fyzickej námahe, pri kašľaní, kýchaní, zápche..

Príznaky pupočnej kýly u tehotnej ženy:

  • pupok veľmi vyčnieva;
  • počas hmatu pupka sa cíti ako prázdna dutina;
  • kliknutia sa vyskytujú v žalúdku: zvuk pripomína praskanie bublín.

Komplikácie pupočnej kýly

  • Porušenie. Ak dôjde k poškodeniu časti čreva alebo iného orgánu v pupočníkovom kruhu, nastane akútna bolesť (môžu mať rôzne sily) spojená s kompresiou nervov a krvných ciev. Zápcha, nevoľnosť a zvracanie. Po 2-8 hodinách začne poškodená časť orgánu odumrieť kvôli tomu, že nedostáva krv. Príznaky sa zhoršujú, stav pacienta sa stáva ťažším. Po 8 hodinách zvyčajne stenami orgánov odumrie, rozvíja sa peritonitída - zápal brušnej dutiny. Život pacienta je v nebezpečenstve.
  • Črevná obštrukcia - stav, pri ktorom je časť čreva nachádzajúca sa v prietrži upchatá trusom. Táto komplikácia je veľmi podobná porušeniu a prejavuje sa podobnými príznakmi..
  • Zápal orgánu umiestneného v herniálnom vaku. V oblasti herniálneho výčnelku je bolesť, opuch, sčervenanie, teplota tela stúpa, celkový stav pacienta je narušený.

Diagnóza pupočnej kýly u dospelých

Ktorého lekára by som mal liečiť pupočníkovou prietržou?

Ako vyzerá chirurg?

Aké otázky môže lekár položiť?

Skríning pupočnej kýly


Ako variť ľudový liekAko použiť
Názov štúdiepopisAko je?
Ultrazvuk pre pupočníkovú prietržInformácie, ktoré možno získať ultrazvukovým vyšetrením s pupočnou kýlou:
  • veľkosť herniálneho výčnelku;
  • orgán, ktorý je v herniálnom vaku;
  • prítomnosť a počet adhézií.
Ultrazvukové vyšetrenie s pupočnou kýlou sa vykonáva obvyklým spôsobom. Lekár požiada pacienta, aby si ľahol na chrbát, nanesie špeciálny gél na kožu v pupku a vykoná vyšetrenie pomocou ultrazvukovej sondy..
GerniographyDo žalúdka pacienta sa zavádza rádioaktívna látka, ktorá preniká do herniálneho vaku a zafarbí ho. V röntgenových lúčoch sa stáva zreteľne viditeľným.
Lekár predpíše herniografiu v prípadoch, keď existujú pochybnosti o diagnóze.
  • Pred herniografiou by mal pacient močiť.
  • Štúdia sa vykonáva v špeciálnej miestnosti, v sterilných podmienkach..
  • Pacient je položený na gauči, je vykonaná lokálna anestézia - je odrezaná časť na bruchu.
  • Potom sa do žalúdka vloží ihla a cez ňu sa zavedie kontrastný roztok..
  • Pacient je požiadaný, aby sa prevalil na brucho, kašeľ alebo stlačenie - zatiaľ čo kontrast prúdi do herniálneho vaku.
  • Vezmite röntgenové lúče.
CT skenŠtúdia sa vykonáva, keď príznaky nie sú jasne vyjadrené, vznikajú pochybnosti o diagnóze. Počítačová tomografia - štúdia, ktorá vám umožní získať vrstvené plátky určitej časti tela, jasný trojrozmerný obrázok.
Röntgen žalúdka a dvanástnika s kontrastomŠtúdia umožňuje podozrenie na nádorové procesy v žalúdku a dvanástniku, ochorenia, ktoré sprevádzajú pupočníkovú herniu a vedú k bolesti v bruchu..Pacientovi sa podáva kontrastný nápoj - zvyčajne roztok síranu bárnatého. Potom zoberte röntgenové lúče.
Gastroduodenskopia - endoskopické vyšetrenie žalúdka a dvanástnika.
  • pacient leží na gauči na ľavej strane;
  • lekár vykonáva anestéziu sliznice pomocou spreja;
  • do úst sa vkladá špeciálny plastový náustok;
  • Fibrogastroskop sa vkladá ústami do žalúdka pacienta - tenká pružná hadica s miniatúrnou videokamerou na konci;
  • lekár vyšetrí sliznicu žalúdka a dvanástnika.

Liečba pupočníkovej hernie u dospelých

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická. Používajú sa rôzne typy operácií v závislosti od veľkosti prietrže, stavu prednej brušnej steny.

Operácia pupočnej kýly, ak nedôjde k porušeniu, sa zvyčajne vykonáva podľa plánu. Počas prvého stretnutia lekár vyšetrí pacienta, predpíše predoperačné vyšetrenie, dátum hospitalizácie v nemocnici.

Predoperačné vyšetrenie u pacienta s pupočnou kýlou

Typy operácií na pupočnú kýlu

Operácia zameraná na odstránenie herniálneho výčnelku sa nazýva hernioplastika. Druhy hernioplastiky, ktoré sa vykonávajú s pupočníkovou prietržou:

  • Tension. Umbilikálny krúžok pacienta je posilnený vlastnými tkanivami. Aby sa chyba odstránila, sú stiahnuté, a preto operácia dostala svoje meno.
  • Ľahká. Na posilnenie pupočného prstenca sa používajú špeciálne syntetické siete.
  • Laparoskopická Operácia sa vykonáva bez rezu cez vpichy v brušnej stene..

Chirurgický zákrok sa prednostne vykonáva čo najskôr, zatiaľ čo prietrž je stále malá a dá sa opraviť. U dospelých je možné použiť celkovú anestéziu alebo lokálnu anestéziu - štiepenie oblasti pupka anestetickými roztokmi.

Ťahová hernioplastika

  • Chirurg urobí rez, poskytne prístup k herniálnemu vaku.
  • V závislosti od veľkosti herniového vaku je buď jednoducho ponorený do žalúdka alebo prešitý a odrezaný.
  • Umbilikálny krúžok je prešitý, zosilnený susednými tkanivami.
Nevýhodou tejto metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu: po chirurgickom zákroku sa pupočná hernia vyskytuje opakovane u 4 - 20% pacientov. Rehabilitácia môže trvať až rok.

Ľahká hernioplastika

Operácia sa vykonáva podobným spôsobom, ale na posilnenie pupka chirurg používa špeciálnu syntetickú sieťku. Následne klíčí okolité tkanivá.

Výhodou beznapäťovej hernioplastiky je pomerne nízka pravdepodobnosť relapsu. Kýla sa vyskytuje v priemere opakovane iba u 2 zo 100 pacientov. Obdobie rehabilitácie trvá iba 30 dní, dokonca aj u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu.

Laparoskopická hernioplastika

Pri laparoskopickej chirurgii sa používa aj sieťový implantát, ktorý sa inštaluje prepichnutím do brušnej steny. Chirurg nerobí veľké rezy, vďaka čomu sa výrazne znižuje čas pooperačnej rehabilitácie.

Existujú však určité ťažkosti. Laparoskopická hernioplastika vyžaduje špeciálne vybavenie a vyškolených chirurgov. Nie každá nemocnica má takúto príležitosť. Chirurgia pomocou punkcie je kontraindikovaná u pacientov s patológiou respiračného a kardiovaskulárneho systému, s veľkým rozšírením pupočného kruhu..

Chirurgia pre obmedzenú pupočníkovú prietrž

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly, musí sa operácia vykonať ako núdzová situácia.

Riziko porušenia nezávisí od veľkosti prietrže - čím viac sa zvyšuje, tým dlhšie pacient nejde k lekárovi.

Počas operácie lekár otvorí herniálny vak a preskúma orgán, ktorý je vo vnútri. Ak sa nezmení, jednoducho sa ponorí do žalúdka. Ak časť orgánu zomrela, je excidovaná. A ak má lekár pochybnosti, zakryje telo vložkami namočenými v teplom soľnom roztoku a vstrekne roztok novokainu.

Rehabilitácia po operácii pupočnej kýly u dospelých

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

  • Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.
  • V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
  • Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
  • Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Alternatívne metódy liečby pupočnej kýly

Pupočná prietrž u dospelých - choroba, ktorú je možné odstrániť iba chirurgicky.

„Konšpirácie“ a prilepenie mincí na pupok, metódy, ktoré tradičná medicína často odporúča, „pomáhajú“ iba malým deťom, pretože samy môžu uzavrieť svoju pupočnú kýlu až na 5 rokov. Toto sa nestáva u dospelých.

Dekorácie, infúzie, pleťové vody s liečivými rastlinami sú neúčinné. S pomocou nich nie je možné vylúčiť pupočnú kýlu u dospelých.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Podľa štatistík odborníci v posledných rokoch čoraz častejšie diagnostikujú u pacientov zápal synoviálneho vaku na päte (kalcinálna burzitída)..
Toto ochorenie sa vyskytuje takmer u tridsiatich obyvateľov nášho štátu a vyznačuje sa vývojom opuchov a bolestivosti s obmedzenou funkčnou pohyblivosťou v postihnutom kĺbe..
V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.
Osteochondróza bedrovej chrbtice je často komplikovaná prietržom. V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomocou komplexnej terapie zabrániť jeho ďalšiemu progresu.