loader

Hlavná

Hlava

Pupočná prietrž

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.

Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku. Toto je najslabšie a najzraniteľnejšie miesto na prednej brušnej stene. V pupočnej dutine nie je žiaden tuk, nie je chránený svalovým tkanivom, preto je pre umiestnenie a rozvoj prietrže toto miesto ideálne.

Tento stav je charakterizovaný vydutím vnútorných orgánov cez pupokový prsteň. Rozkladacie orgány sú v herniálnom vaku, ktorý je tenkou vrstvou spojivového tkaniva. Herniový výstupok môže byť spočiatku zanedbateľný, stačí, keď ho osoba mierne pritlačí a nastaví. Nie je to ani bolestivé ani nebezpečné, ale takéto činnosti dočasne pomáhajú. Je lepšie sa nechať unášať samodopretím problému a okamžite začať radikálnejšiu liečbu za účasti lekára..

S prechodom choroby do pokročilého štádia rastie pupočný kruh, čo vedie k zväčšeniu samotnej hernie. Rozširuje sa, vyčnieva a spôsobuje nepohodlie.

Čo to je?

Umbilická hernia je najčastejšou chirurgickou patológiou v pediatrii, ktorá je diagnostikovaná u 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí..

U dospelých je pupočná kýla častejšia u žien starších ako 40 rokov, čo predstavuje 5 až 12% v štruktúre kýly prednej brušnej steny. V operatívnej gastroenterológii sa pupočná hernia chápe ako stav sprevádzaný uvoľňovaním vnútorných orgánov (časť čreva a väčšie omentum) cez zväčšený pupočníkový krúžok mimo prednej brušnej steny..

Klasifikácia pupočnej kýly

Pri chirurgii sa pupočné kýly rozdeľujú na vrodené a získané. Vrodená patológia zahŕňa embryonálnu pupočníkovú prietrž, embryonálnu pupočníkovú prietrž (pupočníková kýla). Medzi získané defekty patrí pupočná kýla v detskom veku a pupočná kýla dospelých.

U dospelých existujú priame a šikmé pupočné kýly. Tvorba priamej hernie je spojená so stenčením priečnej fascie susediacej s pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade herniálny vak vstupuje priamo do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom. Pri šikmých pupočných herniách sa herniálny výčnelok tvorí nad alebo pod pupočníkovým krúžkom, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a priečnou fasciou (pupočníkový kanál) a potom vystupuje do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom..

Podľa kritéria premiestnenia sú pupočné kýly správne a nesprávne:

 1. Nastaviteľné (zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.
 2. Nezvratná prietrž. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Dôvody rozvoja patológie

K pupočnej hernii dochádza, ak je narušená rovnováha medzi tlakom vyvíjaným orgánmi a telesnými tekutinami na steny pobrušnice a schopnosťou svalov brušnej steny vydržať tento tlak. Alebo sa objavia ďalšie faktory, ktoré prispievajú k zvýšeniu zaťaženia svalov pobrušnice. U dospelých existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku pupočnej kýly:

 1. Vrodená štrukturálna vlastnosť pupočného krúžku. Zvyčajne je pupočníkový krúžok u novorodencov otvorený a uzatvára sa iba o 2 až 3 roky. Stáva sa však, že spojivové tkanivo je slabé, diera sa nemôže úplne uzdraviť a zostane malá diera, ktorá je v detstve neviditeľná. V priebehu času a pod vplyvom iných faktorov sa diera môže postupne rozširovať.
 2. Choroby spôsobujúce náhle skoky alebo neustále zvyšovanie vnútrobrušného tlaku. Medzi také choroby patria choroby gastrointestinálneho traktu spojené s ťažkosťami pri defekácii a respiračných chorobách, ktoré spôsobujú silný a častý kašeľ. Pri zápche, rovnako ako pri chronickom kašli, musí človek často zažiť dlhé a dosť silné pokusy, ktoré dramaticky zvyšujú tlak na prednú stenu brušnej dutiny..
 3. Vzpieranie alebo neobvyklé cvičenie. Ak ostro a bez ďalšieho tréningu začnete zdvíhať nejaké závažia, môže to viesť k skoku vnútrobrušného tlaku a tvorbe prietrže..
 4. Dedičná patológia. Najzriedkavejší dôvod, ale v niektorých prípadoch je dedičné zaostávanie spojivových tkanív tela v dôsledku nedostatku minerálnych stopových prvkov a vitamínov na rozdelenie požadovaného množstva kolagénu..
 5. Tehotenstvo. Po dobu 9 mesiacov sa tkanivo brucha tehotnej ženy napne a rastúce dieťa vyvíja tlak na steny maternice a ďalšie orgány, čím sa zvyšuje vnútro-brušný tlak. Ženy s viacnásobným tehotenstvom a veľkým množstvom plodovej vody sú vystavené riziku straty pupočnej hernie. Situáciu možno zhoršiť častou zápchou a závažnými dlhodobými pokusmi počas pôrodu počas tehotenstva.
 6. Nadváha alebo obezita. Zvýšenie tukovej hmoty v bruchu vedie k napínaniu a oslabovaniu brušných svalov, ako aj k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Problém s nadváhou sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku podvýživy a sedavého životného štýlu, čo môže byť rozhodujúcim faktorom pri tvorbe pupočnej kýly.
 7. Operácie na brušných orgánoch. V mieste pooperačného švu sa môže vyskytnúť prietrž, ak pacient poruší odporúčania lekára na odpočinok.
 8. Náhle chudnutie. V dôsledku prudkého poklesu telesnej hmotnosti, ktorý môže byť spôsobený vážnym ochorením alebo nesprávnym prístupom k výžive (hladovanie, vyčerpávajúca strava), sa vyskytujú metabolické poruchy a svalová slabosť. Vrátane brušných svalov podporujúcich pupočný kruh.
 9. Poranenie. Ruptúra ​​alebo narušenie svalového korzetu a spojivového tkaniva môže viesť k vytvoreniu medzery v pupočníkovom kruhu a prolaps prietrže..

Počas tehotenstva musíte starostlivo sledovať stav brucha (pupok a bielu čiaru) a prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy, pretože rastúce brucho tehotnej ženy je najčastejšou príčinou pupočnej kýly, ktorá postihuje až 70% všetkých žien..

Príznaky a prvé príznaky

Umbilikálna prietrž (pozri fotografiu) môže mať intenzívne a trochu „rozmazané“ príznaky - záleží na niekoľkých faktoroch:

 • sú v brušnej dutine adhézie;
 • celkové zdravie pacienta;
 • veľkosti pupočnej kýly;
 • ide o porušenie herniálneho vaku.

Na samom začiatku vývoja danej choroby pacient nepociťuje žiadne nepríjemnosti, obmedzenia ani bolesti. Jediná vec, ktorá okamžite upozorňuje - na mierny výčnelok v pupku, ale neprikladá mu žiadny význam - sa výčnelok neobťažuje a zmizne, len čo je pacient v horizontálnej polohe, a tehotné ženy ho dokonca berú ako rys svojho stavu..

V niektorých prípadoch omentum vyčnieva natoľko, že sa prekrýva s pupočníkovým krúžkom. Takáto prietrž sa nikdy nemení vo veľkosti a choroba sama pokračuje bez výrazných symptómov.

Ak dané ochorenie progreduje, potom sa v brušnej dutine začnú tvoriť zrasty - to bráni redukcii herniálneho vaku. V tomto prípade akýkoľvek pohyb, napätie, napätie vedie k narušeniu funkcie čreva. Pacient sa začne sťažovať na chronickú zápchu a neustále prejavuje nevoľnosť bez ohľadu na čas príjmu potravy. Tento stav je obzvlášť závažný u žien počas tehotenstva as existujúcou obezitou - rastúce brucho vytvára tlak na svaly brušnej steny, čo spôsobuje zhoršenie stavu pacienta..

komplikácie

Hlavnou komplikáciou prietrže u dospelých je jej porušenie. Poranenie prietrže môže viesť k gangréne herniového vaku, lepivej črevnej obštrukcii. Znakom porušenia pupočnej kýly je náhla bolesť v oblasti herniálneho výčnelku, prietrž sa tiež náhle prestane prispôsobovať.

 1. Často sa vyskytuje upchatie čreva. Čo robiť v prípade porušenia predpisov:
 2. Ihneď zavolajte lekára.
 3. Vezmite si teplú kúpeľ a pokúste sa upraviť prietrž vo vode.
 4. Ak to nebolo možné napraviť, ľahnite si na chrbát, ohnite nohy pod sebou a čakajte na lekára
 5. V prípade silnej bolesti dajte ľad do oblasti pupka.
 6. V prípade nevoľnosti prehltnite kúsok ľadu.
 7. Snažte sa neužívať lieky proti bolesti av žiadnom prípade nepoužívajte preháňadlá.
 8. Ak odložíte sanitku, môžete klystýr vydať z teplej vody.

Ak je pupočná kýla veľká a stará, môže sa v nej vytvárať adhézia, môže dôjsť k zápalu orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Hlavnou úlohou je preto zabrániť rastu prietrže. Pomôže to ľudovým metódam a cvičeniam..

diagnostika

Proces diagnózy pupočnej kýly sa vyskytuje počas návštevy chirurga na plný úväzok.

Na posúdenie rozsahu ochorenia a stavu brušných orgánov môže lekár predpísať štúdie:

 • röntgenový snímok dvanástnika a žalúdka;
 • gastroskopia;
 • Ultrazvuková prietrž;
 • herniografia (metóda vyšetrenia kýly pomocou kontrastnej látky).

Aby sa zistilo, či je v tele zápal, vykonáva sa laboratórny krvný test na stanovenie počtu leukocytov, úrovne ESR..

Pri veľkej prietrži lekár predpíše operáciu pacientovi a dá mu pokyny na testy, ktoré môžu identifikovať faktory, ktoré bránia operácii:

 • klinický krvný test;
 • biochemická štúdia zloženia krvi;
 • fluorografická;
 • úplná analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • HIV test
 • Wassermannov test;
 • test na hepatitídu.

Obvaz pri pupkovej kýle

Bandáž nie je liečbou pupočnej kýly. Pomáha iba pri nosení korigovať prietrž a zabrániť jej porušovaniu.

Indikácia pre obväz:

 1. V prítomnosti dočasných kontraindikácií pre chirurgický zákrok: akútne ochorenia, chronické exacerbácie. Po normalizácii stavu pacienta sa vykoná chirurgická liečba.
 2. Závažné choroby: významné zhoršenie funkcií kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, vyčerpanie, staroba, zhubné nádory atď..
 3. Tehotenstvo v neskorých štádiách - to je tiež kontraindikácia pre operáciu.
 4. Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú herniu a všeobecne s akýmkoľvek chirurgickým zákrokom, keď rez prešiel pupkom.

Bandáž je široký pás z elastickej látky, na ktorého vnútornom povrchu je pripevnený špeciálny anatomicky tvarovaný vankúšik. Zatlačí pupok a nedovolí, aby kýla vyčnievala von. Pelot môže byť pripojený k obväzu alebo k nemu pripevnený suchým zipsom.

Moderná medicína odporúča chirurgickú liečbu prietrže ako jedinú spoľahlivú a najbezpečnejšiu možnosť liečby. Alternatívou k chirurgickému zákroku lekárov je len pozorovať prietrž, kým nedosiahne veľkosť vyžadujúcu liečbu, alebo kým osoba neodstráni faktory, ktoré bránia operácii..

Napríklad, ak je prietrž malá, osoba sa môže dobre snažiť, aby sa nevyvinula do veľkej perforácie podľa pokynov lekárov. Ale aj v tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že odmietnutie operácie predstavuje riziko komplikácií s predvídateľnými nebezpečnými následkami..

Operácia prsnej prietrže: čo si vybrať?

Hlavnou metódou liečby pupočnej kýly u dospelých je chirurgický zákrok. Ak pacient nemá kontraindikácie na chirurgický zákrok, hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi.

Ak nedôjde k porušeniu, operácia sa uskutoční podľa plánu. Nevyžaduje si špeciálnu prípravu pacienta a je pomerne ľahké ho tolerovať. Lekár vyšetrí pacienta, vymenuje vyšetrenie a dátum hospitalizácie.

Druhy operácií:

 1. Ťahová hernioplastika. Počas operácie ťahania sa vlastné tkanivá používajú na spevnenie pupkového prstenca. Pritiahnuté sú, aby sa zistená chyba uzavrela. Na prístup do herniálneho vaku vykoná špecialista rez. Ak je vak malý, eliminuje sa ponorením do žalúdka. Ak je prietrž veľká, odstráni sa. Potom sa pupočníkový kruh posilní susednými tkanivami a prešije sa. Jednou z nevýhod tejto chirurgickej metódy je vysoká pravdepodobnosť relapsu, opakovaná hernia sa objavuje u 10% pacientov.
 2. Ľahká hernioplastika. V prípadoch, keď sa vykonáva beznapäťová hernioplastika, oblasť pupočného prstenca sa zosilní špeciálnymi syntetickými sieťami. Počas operácie sa vyžaduje aj rez. Obdobie rehabilitácie netrvá dlhšie ako mesiac, relapsy sú zriedkavé.
 3. laparoskopia Známe a široko používané laparoskopické operácie. Toto je najbezpečnejší spôsob odstránenia patológie, ktorú chirurgovia používajú už viac ako 20 rokov. Medzi hlavné výhody tohto typu hernioplastiky patrí neprítomnosť jaziev po chirurgickom zákroku, minimálne zranenia a nízka pravdepodobnosť vývoja pooperačných adhezívnych procesov. Chirurgia si vyžaduje špeciálne lekárske vybavenie a skúsených lekárov. Gernioplastika sa vykonáva vpichom do brucha bez rezov. Chirurg používa sieťový implantát na posilnenie pupočného prstenca. Rehabilitácia po operácii sa časom skracuje, pacient sa zotavuje rýchlejšie.

Pupočná kýla na fotografii: pred a po

Rehabilitácia po operácii

 1. Zvyčajne, ak operácia prebehne hladko, je pacientovi dovolené vstať prvý deň.
 2. V pooperačnom období sa zobrazuje špeciálny obväz (pri použití sieťových implantátov - asi mesiac).
 3. 10. - 14. deň môžete začať robiť terapeutické cvičenia, ale je zakázané vykonávať cvičenia pre brušnú tlač.
 4. Po operácii sa uskutočňujú denné obväzy, stehy sa odstránia v deň 7 (ak sa samy nevyriešia).
 5. Pri bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti.
 6. Lekár môže predpísať aj antibiotiká, vitamíny, imunomodulátory.

Najprv bola ukázaná špeciálna strava, základom kôry je šetrná výživa. Je potrebné jesť v malých porciách a často. Všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie a zápchu, sú vylúčené, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku.

prevencia

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia pupočníkovej prietrže.

S cieľom zabrániť rozvoju pupočnej kýly u žien počas tehotenstva sa odporúča:

 • včasné odstránenie patológií, ktoré prispievajú k rozvoju pupočnej kýly;
 • nosiť obväz počas tehotenstva;
 • predchádzanie nadmernému prírastku na váhe;
 • posilnenie brušných svalov;
 • vyvážená strava.

Aby sa zabránilo rozvoju komplikácií pupočnej kýly a relapsu po liečbe, odporúča sa pacientom absolvovať masážne a fyzioterapeutické cvičenia zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny, ako aj na zabránenie nadmernej fyzickej námahe, pri ktorej dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Operácia prsnej prietrže

Prognóza liečby

Pri včasnej diagnostike a primeranej liečbe je prognóza priaznivá. Pri absencii nevyhnutnej liečby sa prognóza zhoršuje, zvyšuje sa riziko komplikácií pupočnej kýly.

Ako opraviť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku?

Spôsoby liečby pupočnej kýly u dospelých pacientov bez chirurgického zákroku

Niektorí veria, že iba dieťa môže byť podrobené takej patológii, ako je pupočná kýla. V skutočnosti sa toto ochorenie vyskytuje aj u dospelých pacientov. Navyše, ak liečba u detí spočíva v nosení obväzu a vykonávaní masáže, potom u dospelých je hlavnou technikou chirurgický zákrok. Prítomnosť srdcovej patológie, vážneho stavu pacienta a infekčných chorôb môže byť kontraindikáciou pre zásah. V tejto situácii vyvstáva odôvodnená otázka: ako vyliečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku? Pred odpoveďou na túto otázku by ste mali zistiť, čo je to patológia..

Chirurgická intervencia sa nie vždy používa na liečbu pupočníkovej prietrže

Príčiny a príznaky prietrže

Kýla je výhřez častí orgánov prstencom v pupku. Hernálny vak môže mať akúkoľvek veľkosť. Príčinou patológie je slabosť svalovej vrstvy. Okrem toho je dôležité zdôrazniť, že pupok nie je pokrytý tukovými tkanivami, a preto pri výskyte vysokého tlaku sa v tejto oblasti vyskytuje defekt. U mužov je toto ochorenie menej časté, nie je však vylúčené. Okrem toho sa príčiny vzniku defektov často líšia..

U žien je patológia zistená obzvlášť počas tehotenstva. Vysvetľuje to skutočnosť, že rastúca maternica tlačí na vnútorné orgány a premiestňuje ich. Dôležitá je tiež svalová záťaž spôsobená zväčšeným bruškom. U mužov je provokujúcim faktorom častejšie vzpieranie, nadmerné zaťaženie atď..

Klinika patológie u žien aj mužov je podobná. Pri zvýšenom zaťažení je v pupku pozorovaná bolesť, najmä zhoršenie po dlhotrvajúcom kašľaní, napätie pri vyprázdňovaní, ako aj v prípade zhoršenej funkcie čriev sprevádzaná nadmernou tvorbou plynu..

Gravidita je jedným z dôvodov rozvoja pupočnej kýly

Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že v oblasti prstenca sa časom vytvárajú zrasty. Viažu tkanivo vrecka a prstenca, čím bránia prietrži vrátiť sa do pôvodnej polohy. To nakoniec vedie k porušovaniu. Tento stav je nebezpečný pri tkanivovej nekróze, preto si vyžaduje peritonitídu.

Pri starostlivej pozornosti na vaše zdravie môže byť pupočná kýla v niektorých prípadoch liečená bez chirurgického zákroku, ale pod podmienkou neustáleho monitorovania lekárom. Jeho cieľom je zvýšiť svalový tonus, ktorý umožňuje znížiť pupočníkovú defekt a zabrániť zvýšeniu prietrže.

Iba lekár po úplnom vyšetrení môže odpovedať na otázku, či je v konkrétnom prípade možné vyliečiť kýlu samostatne bez operácie nezávisle?.

Konzervatívne liečby

Prítomnosť takých abnormalít, ako sú zlyhanie srdca, patológie obličiek, akútny infekčný proces, môže u dospelých bez chirurgického zákroku spôsobiť liečbu pupočnej kýly. V tejto situácii je predovšetkým potrebné predpísať obvaz. Je to táto technika, ktorá lieči kýlu u detí.

Môžete si poradiť s herniou so špeciálnym obväzom

Ide o to, že počas dňa má pacient v oblasti vyčnievania špeciálny pás s prekrytím, ktorý vylučuje porušenie a rast. Na tento účel sa používa špeciálny obväz, ktorý sa vyberie individuálne. V niektorých prípadoch je potrebné na zákazku vyrobiť opasok. Je možné nahradiť obväz špeciálnym poťahom. Ale u mužov bude efektívnejší obväz. Ak sa však počas tehotenstva u žien zistí pupočná kýla, zahŕňa liečba bez chirurgického zákroku predovšetkým výber spodnej bielizne určenej špeciálne pre toto obdobie..

Ďalšou účinnou metódou je masáž. Spočíva v jemnom hladení pokožky okolo pupka. Ďalej by ste mali vykonať niekoľko zvieracích pohybov po celej ploche brucha. V ďalšej fáze sa uskutoční energické trenie a masáž končí jemným hladením. Takáto masáž sa môže vykonávať každý deň, je však potrebné pamätať na kontraindikácie:

 • horúčka;
 • bolesť srdca;
 • akútny infekčný proces;
 • kožné vyrážky;
 • bolesť prietrže.

Správne vykonaná masáž s kontraindikáciami môže zlepšiť stav prietrže

Liečba brušnej prietrže masážou začína až po návšteve lekára, v dôsledku čoho budú vylúčené kontraindikácie.

ethnoscience

Ak sa pokúsite zbaviť prietrže brucha bez chirurgického zákroku, môžete vyskúšať tradičnú medicínu. Súčasne by sa tieto metódy mali používať so súhlasom lekára a liečba by mala byť obzvlášť opatrná, pretože akákoľvek tráva môže spôsobiť alergickú reakciu. Aby ste odstránili pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku a odstránili všetky nepríjemné príznaky, pomôžu vám nasledujúce recepty:

 • Je potrebné zbierať semená plantajnu. Konzumujú sa každú hodinu v pol lyžičke. Látky, ktoré tvoria rastlinu, majú pozitívny vplyv na spojivové tkanivo, čo umožňuje vyliečiť patológiu už za tri mesiace.

Semená plantajnu sú účinné v boji proti hernii

 • Veľká cibuľa by mala byť pečená a chladná. Potom sa rozreže na dve časti a aplikuje na miesto problému. Nechajte cibuľu v tejto polohe tri hodiny. Z tohto dôvodu príznaky ako bolesť a nevoľnosť zmiznú. Tento postup opakujte každý deň..
 • Červené hliny vám umožňujú dodávať tkanivám výživné látky. Za týmto účelom by sa malo malé množstvo prášku miešať s vodou až do konzistencie hustej kaše. Koláč sa nanesie na pokožku a zaistí sa pásom.
 • Často sa používa dubová kôra. Rýchlo odstraňuje príznaky patológie, zmierňuje bolesť a kŕče. Kôra sa potom uvarí a výsledná kompozícia sa použije na opláchnutie pokožky.
 • Zmes propolisu, medu, jódu a oleja má vynikajúci účinok. Zmes má konzistenciu masti, ktorá umožňuje jej aplikáciu na pokožku. Nechajte pôsobiť až šesť hodín, potom sa zmes umyje.

Dubová kôra pomôže zmierniť bolesť

Pri použití alternatívnych metód je dôležité pravidelne navštíviť lekára, aby zhodnotil stav. Okrem toho, keď sa u vás objavia nové príznaky, napríklad tvrdnutie prietrže, bolesť v jej oblasti, mali by ste okamžite navštíviť špecialistu, aby ste vylúčili komplikácie..

Obklady na ošetrenie

Kýla sa vytvára na povrchu, takže miestne ošetrenie bude mať dobrý účinok. Používajú sa tu aj obľúbené recepty a predovšetkým je to dub a kýla. Z vybraných surovín sa pripraví koncentrovaný bujón. Potom sa do nej navlhčí gáza a aplikuje sa na problémové miesto. Papier a pás sú pripevnené na vrchu. Prietrž používa trávu, takže ju možno aplikovať na pokožku hneď po vrení v minimálnom množstve vody. To pozitívne ovplyvní krvný obeh v problémovej oblasti a urýchli regeneráciu tkaniva. Okrem toho striedanie odvarov z dubu a prietrže pomáha predchádzať rastu prietrže a štiepeniu.

Dôležitá informácia: so súhlasom lekára je dovolené robiť vo vnútri odrezky podľa individuálnej schémy, čo tiež pozitívne ovplyvňuje stav tkanív.

Jedným zo spôsobov, ako sa vysporiadať s herniou, je komprimácia založená na odtrhnutí prietrže

Okrem vyššie uvedeného môžete urobiť obklad s tinktúrou dubovej kôry. Z tohto dôvodu sa surovina podáva infúziou červeného vína na tmavom mieste po dobu troch týždňov. Pre zvýšenie účinnosti môžete pridať nielen kôru, ale aj žalude. Keď je tinktúra pripravená, použite ju na obklady.

fyzioterapia

Aby sa v budúcnosti nemuselo odstraňovať prietrž pomocou operácie, mala by sa venovať pozornosť fyzickej aktivite. Vďaka nim je možné posilňovať svaly a zlepšovať krvný obeh. Zaťaženie sa určuje individuálne, v rovnakom čase, dokonca aj u mužov, malo by byť mierne. Okrem toho sa odporúča nezačať hodiny samostatne, ale navštevovať fyzioterapeutickú miestnosť a zistiť, či je možné vyliečiť prietrž len pomocou cvičebnej terapie..

Nasledujúce cvičenia majú pozitívny vplyv na stav pacientov s týmto ochorením..

Počiatočná polohaTechnika vykonávania
Ležiace na chrbte. Nohy sa narovnali.Ohýbajte chrbát čo najviac. Opakujte 10 krát.
Ležiace na chrbte. Ohnuté nohy.Pomaly zdvíhajte panvu. Opakujte 15 krát.
Ležiace na chrbte. Ohnuté nohy.Bez toho, aby ste zdvihli hlavu, siahajte po pätách.
Dlaň a kolená.Robíme kliky. Opakujte nie viac ako päťkrát.
Ležiace na chrbte. Rovné nohy.Pomaly vdýchnite nos a naplňte žalúdok. Výdych cez ústa..

Na dosiahnutie výrazného účinku by sa mali použiť všetky možné metódy. Iba kombinácia tradičnej medicíny s masážou, gymnastikou a obvazom poskytne výrazný a najdôležitejší výsledok.

O pupočnej kýle bude popísané video:

Kýlová kýla u dospelých: liečba

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa pupočná kýla vyskytuje aj u dospelých, nielen u detí. Komplikácie z tohto ochorenia môžu byť veľmi významné. Preto je potrebné sa liečiť včas, bez toho, aby sa choroba začala.

Lekári vo väčšine prípadov ponúkajú operatívny spôsob liečby, ako aj prietrž brucha. Pacienti uprednostňujú odstránenie kýly bez chirurgického zákroku. V zásade, ak kýla nie je zaseknutá, stále nespôsobuje nepohodlie a bolesť, môžete skúsiť ju opraviť pomocou domácich liekov. Zároveň by ste však mali pamätať na to, že pred začatím liečby by ste sa mali stále poradiť s odborníkom.

všeobecné informácie

Umbilikálna hernia je vyčnievanie brušnej dutiny cez pupočný kruh. Najčastejšie vyčnievajú črevné krúžky. U detí dosahuje oblasť vyčnievania 10-15 mm u dospelých - až niekoľko centimetrov.

Príčinou choroby môže byť zvyšujúci sa tlak vo vnútri brušnej dutiny, ktorej tlak nie je schopný obmedziť svaly brušnej steny. Druhý dôvod - napínanie a stenčovanie svalov pupočníka.

U niektorých žien sa pupočná kýla objavuje po tehotenstve, čo je pochopiteľné. Počas niekoľkých mesiacov tehotná žena neustále podporovala svoje nenarodené dieťa svaly.

Kýla v prvom štádiu choroby nespôsobuje nepohodlie. Potom začne bolesť sprevádzaná nevoľnosťou.

príznaky

Hlavným príznakom je výčnelok v pupku, ktorý sa pri ľahnutí zmenšuje alebo mizne. Ak pacient videl, že pupočníkový prstenec je zväčšený, je to tiež známka kýly.

Počas fyzickej práce alebo silného kašľa sa v pupku môžu objaviť bolesti. V neskorších štádiách sa vyskytuje zápcha, grganie a problémy s močením. Všetky tieto príznaky sú príležitosťou na konzultáciu s chirurgom..

komplikácie

Najzávažnejšou komplikáciou pupočnej kýly je jej porušenie. V tomto prípade bolesť prudko zosilnie, objaví sa nevoľnosť a zvracanie. Porušenie vedie k obštrukcii čriev, smrti uškrtených tkanív, peritonitíde. Existuje ohrozenie života pacienta. Preto, ak má osoba trpiaca prietržou bolesť, nehovoríme už o liečbe doma. Je potrebné zavolať sanitku.

Ak sa pupočná kýla doposiaľ sťažuje hlavne na vzhľad, môžete sa uchýliť k tradičnej medicíne.

liečba

Predpokladá sa, že ak dieťa alebo dospelý má pupočníkovú prietrž, potom sa operácii nedá vyhnúť. V skutočnosti nie všetko je také strašidelné - môžete skúsiť konzervatívnu liečbu. Našťastie existuje veľa osvedčených nástrojov.

Ľudové lieky

Ak je pacientovi diagnostikovaná pupočná kýla, môže sa liečba vykonať pomocou tradičnej medicíny.

Alternatívnymi metódami, ako sa zbaviť pupočnej kýly, sú buď príjem poplatkov a infúzií, alebo použitie obkladov na postihnuté miesto:

  Do 1/5 šálky mlieka pridajte 6 kvapiek terpentínového oleja. Na lačný žalúdok ráno a večer zoberte pár dúškov tejto zmesi. Rozmazáva pupok. Liečbu je potrebné liečiť do 10 dní. Ak je to potrebné, urobte si prestávku na týždeň a opakujte kurz znova.

Obklady môžete kombinovať s príjmom odporúčaných bylín a zmesí vo vnútri.

Ak takáto liečba úplne neodstráni pupočníkovú prietrž od pacienta, potom to aspoň neumožní rozvoj ochorenia..

obväz

Ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný u pacienta, lekár odporúča nosiť obväz, aby sa zabránilo porušeniu pupočnej kýly. Je to špeciálny pás, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov v hernálnom vaku uzavretím herniálneho otvoru. Zabraňujú tiež rozširovaniu kýly a stieraniu..

Bandáže sa vyberajú podľa veľkosti. Nosia sa pod vrchným oblečením, sú spoľahlivo schované pred zvedavými očami a nespôsobujú pacientovi žiadne komplexy. Bandáže sú vhodné v tom, že:

Pri nosení prietrže hernie nie je žiadne nepríjemné pocity.

Masáže a gymnastika

Pacient, ktorý je kontraindikovaný v chirurgii, lekár predpíše masáž, ako účinný spôsob odstránenia pupočnej kýly. Bude vhodné, ak člen rodiny robí masáž pacientovi (alebo lepšie, ak je profesionál) - ak to urobíte sám, nebude to viesť k tak vysokému výsledku..

Tri hlavné pohyby:

 • Hladenie brucha v oblasti prietrže v smere hodinových ručičiek.
 • Zovretie bolestivej oblasti, ale nie silné.
 • Abrázia brušných svalov.

Ak kombinujete masáž s gymnastikou, efekt bude ešte vyšší. Gymnastika je užitočná pre pacientov, ktorí netrpia chorobami srdca. To sa nedá urobiť v období horúčky. Nemôžete príliš zaťažovať, inak bude účinok negatívny.

Hlavné cvičenia fyzioterapie na odstránenie pupočnej kýly:

Osobitná pozornosť by sa mala venovať tehotným ženám metódami na odstránenie pupočnej kýly bez chirurgického zákroku. Musia nosiť obväz.

Redukcia prietrže

V prípade malých detí špecialista na klinike nastaví prietrž prstom, potom sa koža okolo pupka natiahne k sebe a zalepí sa na niekoľko dní lepiacou omietkou. Po 5 až 7 dňoch sa postup opakuje. Postupne sa tak upravuje hernia, ale posilňujú sa svaly a ich schopnosť udržiavať vnútorné orgány na správnom mieste, viac ako jeden cyklus masáže a nabíjania..

Pre dospelých trpiacich pupočníkovou prietržou existuje podobný význam. Na rovný povrch položte guľu z vlnených nití. Pacient leží na ňom tak, aby bola lopta pod pupkom. Je to bolestivý postup, ale bolesť ustúpi, keď sa prietrž uzdraví. Aby sa už neobjavila, musíte nosiť obväz.

Laparoskopická metóda

Laparoskopická hernioplastika je v skutočnosti operáciou bez skalpelu. Namiesto incízií sa robia iba mikroskopické vpichy. Prostredníctvom nich sa s pomocou moderného lekárskeho vybavenia všetka práca vykonáva..

Takáto operácia trvá iba 1 hodinu. Preto pacient nemusí dlho robiť anestéziu. Svalové tkanivo nie je prakticky poškodené, takže bolesť je minimálna. Na tele nie sú žiadne jazvy.

Regenerácia po laparoskopickej hernioplastike trvá 2 dni. K recesii prietrže nedochádza, pretože počas tejto operácie sa do brušnej dutiny umiestni syntetická náplasť.

Chirurgické ošetrenie

V niektorých prípadoch nepomôžu ľudové metódy a masáž cvičením. Patria sem kýly:

 • Opakujúci sa (relaps).
 • nenapraviteľný.
 • chobot.

Patria sem aj tieto prípady:

 • Starší pacient.
 • Obštrukcia čriev v čreve.
 • Črevné pomliaždeniny.
 • komisur.
 • Pupočníkové riedenie kože, ktoré vedie k prasknutiu herniálneho vaku.

Ak má pacient silné bolesti, krv v stolici, vracanie, zápchu, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom..

prevencia

Je oveľa ľahšie zabrániť tejto chorobe ako neskôr. Najúčinnejším prostriedkom prevencie pupočnej kýly je nosenie obväzov. Zvyčajne ju nosia tehotné ženy. Všetci ostatní ľudia, ktorí majú fyzickú námahu alebo pred zdvíhaním závaží, by však mali nosiť opasok. Každý chirurg súhlasí s tým, aby vám ho napísal, ak mu poviete o neustálej potrebe zdvíhať závažia alebo vykonávať inú fyzickú prácu..

Medzi preventívne opatrenia patrí denné cvičenie, ktoré posilňuje svaly brucha. Nerobte cvičenia s maximálnym zaťažením, môže to bolieť. Bežné ranné cvičenia budú mať úžasný efekt..

Z času na čas je dobré absolvovať masážne kurzy s profesionálnymi masérmi, ak na tieto postupy nie sú kontraindikácie.

Správna výživa má veľký význam. Musíte ovládať svoju váhu, bojovať proti obezite. Prílišná riedkosť neprinesie výhody.

Ako odstrániť pupočnú kýlu

Umbilická hernia je pomerne častý jav, ktorý sa môže vyskytnúť nielen u dospelých, ale aj u detí. Až donedávna bola chirurgia jediným spôsobom, ako liečiť takúto patológiu. Dnes je však liečba pupočnej kýly bez operácie realitou.

Čo je to choroba?

Kýla v pupku je patologický stav, pri ktorom časti vnútorných orgánov opúšťajú brušnú stenu. Zbaviť sa toho doma je takmer nemožné a taký pokus je spojený s výskytom závažných komplikácií.

Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u žien, ktoré prekročili hranicu 35 rokov. Pupočná kýla môže byť nastaviteľná alebo nenastaviteľná. Ten vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, pretože tkanivá uvoľnených vnútorných orgánov začnú odumierať.

Príčiny choroby

Umbilická hernia sa objavuje v dôsledku týchto faktorov:

 1. Krivica u detí. Táto komplexná patológia prispieva k oslabeniu brušných svalov..
 2. Slabý vývoj brušnej steny u chorých alebo predčasne narodených detí. Intenzívny stres, ktorý dieťa pociťuje počas plaču, môže prispieť k vylúčeniu vnútorných orgánov z pupočníka..
 3. Tehotenstvo a pôrod.
 4. Choroby endokrinného systému a nadváha.
 5. Zhubné patológie, ktorých výsledkom je hromadenie veľkého množstva tekutiny v bruchu.
 6. Tvrdá fyzická práca alebo vyčerpávajúce cvičenie.
 7. Vrodená vada anatomického kruhu.
 8. Nezdravá strava a sedavý spôsob života.
 9. Nemé poranenie brucha.
 10. Pooperačné komplikácie.

Týmto príčinám rozvoja choroby sa dá úplne zabrániť..

Príznaky a diagnostika patológie

Nie je ťažké určiť pupočníkovú prietrž, ale nemali by ste to robiť sami. Ochorenie má nasledujúce príznaky:

 • výstupok pupočného prstenca, zreteľne viditeľný v čase, keď osoba stojí;
 • bolesť, keď sa snaží vtlačiť obsah herniálneho vaku do vnútra;
 • sfarbenie kože pupočnej oblasti: zmení farbu na červenú, modrú a dokonca sivú.

Pokiaľ ide o diagnózu, nestačí iba vizuálne vyšetrenie pacienta. Týmto spôsobom nie je možné diagnózu stanoviť, pretože výstupok môže byť malý alebo pacient má nadváhu (v tomto prípade je takmer nemožné cítiť prietrž). Počas rozhovoru s lekárom musí pacient povedať čo najviac informácií: kedy a ako často sa objaví výčnelok, či je možné ho napraviť sám, aké ďalšie dôležité príznaky sa vyskytujú.

Ďalšou inštrumentálnou metódou výskumu je ultrazvuk (umožňuje vám určiť povahu prietrže), röntgenové vyšetrenie obsahu herniálneho vaku, gastroduodenoskopia, laboratórne krvné testy..

V ktorých prípadoch je potrebná operácia

Nie vždy je možné odstrániť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku. Operácia je povinná:

 • bolesť sa objavila náhle a ich intenzita neustále rastie;
 • pacient trpel nevoľnosťou a zvracaním;
 • silná bolesť hlavy;
 • vo výkaloch sú pruhy krvi;
 • prietrž nemôže byť nasadený ani v horizontálnej polohe.

Všetky tieto príznaky naznačujú uškrtenie prietrže, takže musíte konať okamžite.

Alternatívne metódy liečby

Liečba bez chirurgického zákroku zahŕňa použitie nekonvenčných, preverených produktov. Malo by sa to však dosiahnuť iba vtedy, ak výčnelok nie je obmedzený a prietrž sa práve začala rozvíjať. Takéto recepty budú užitočné:

 1. Jemne nasekané banány listov by sa mali užívať pol lyžičky raz denne. Zloženie tejto rastliny obsahuje látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú spojivové tkanivo. Priebeh liečby je 3 mesiace, po ktorých hernia úplne zmizne.
 2. Efektívna je červená hlina s množstvom živín. Musí sa zmiešať s vodou v rovnakých pomeroch a aplikovať na pupok.
 3. Účinná je tinktúra dubovej kôry. Takýto obklad je potrebné aplikovať na pupok 3-4 hodiny.
 4. Pomocou takého obkladu môžete výstupok eliminovať a zabrániť jeho ďalšiemu vzhľadu: zmiešajte jód, med, propolis a maslo (v rovnakých pomeroch) a potom ho počas 5 až 6 hodín aplikujte na pupok. Postup sa opakuje každý deň počas dvoch mesiacov..
 5. Pred spaním položte lyžicu medu na oblasť okolo pupka a zakryte čistým listom papiera. Čistá vatová tkanina sa nanáša na vrchnú časť. Celý obklad musí byť opravený. Ráno sa musí umyť teplou vodou a po jednej hodine sa pupok vyznačí jódom (priemer kruhu 7-10 cm). Tento postup opakujte každý deň, až kým výstupok úplne nezmizne..
 6. Zhivitsa a gáforový olej. Tieto komponenty je potrebné zmiešať a výsledný koláč položiť na pupok (okrem toho je pripevnený omietkou).
 7. Obväzový obväz so starou päťvrstvovou mincou. V tomto prípade by mal byť medený nikel zabalený do mäkkej handričky, aby lepšie priliehal a upevnil sa omietkou..

Samoliečba môže byť fatálna, preto je potrebné pred jej začatím konzultovať s lekárom.

Ako liečiť patológiu bez chirurgického zákroku

Mnoho pacientov chce vedieť, či je možné liečiť pupočníkovú prietrž u dospelých bez chirurgického zákroku. V zásade je to celkom realistické, ak je iba výčnelok malý a nie je porušený. Na ošetrenie sa používajú tieto metódy:

 1. Použitie ortopedických pomôcok - bandáž. Umožňuje spoľahlivo držať brušnú stenu, takže pravdepodobnosť straty orgánov pupočníkovým krúžkom je výrazne znížená.
 2. Masáž. Na začiatok je bolestivá oblasť pohladená v smere hodinových ručičiek. Ďalej musíte zovrieť túto časť tela a trieť brušné svaly.
 3. Fyzioterapia. Zobrazuje sa iba vtedy, ak pacient nemá teplotu, srdcové patológie. Veľmi efektívne je zdvíhanie hrudníka, ako aj panvy v polohe na chrbte, otáčanie tela. Nemenej užitočné sú dychové cvičenia.

Takáto liečba bez chirurgického zákroku pomáha posilňovať svalový korzet brušnej dutiny a zabraňuje opätovnému objaveniu sa herniálneho výčnelku. Všetky tieto postupy sa však musia vykonávať mimoriadne opatrne, aby sa situácia pacienta ešte viac nezhoršovala.

Laparoskopia na opravu prietrže

Táto metóda je najspoľahlivejšia a najbežnejšia. Neposkytuje použitie skalpelu. Laparoskopia je minimálne invazívna, a teda netraumatická operácia. Má nasledujúce výhody:

 • krátke trvanie (nie viac ako 1 hodina);
 • neprítomnosť komplikácií, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku pôsobenia anestézie;
 • po operácii nezostanú na tele žiadne jazvy;
 • skrátenie rehabilitačného obdobia (trvá iba 2-3 dni);
 • vyhýbanie sa relapsu, pretože pri zákroku v brušnej dutine je nainštalovaná syntetická náplasť.

Prevencia chorôb

Ako liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku je už známe. Je však lepšie jeho vzhľad vôbec nedovoliť. Preto je potrebné dodržiavať nasledujúce preventívne opatrenia:

 1. Jedzte správne.
 2. Vykonajte jednoduché cviky na trénovanie brušných svalov.
 3. Potreba vzdať sa tvrdej fyzickej práce.
 4. Počas tehotenstva sa odporúča používať ortopedickú bandáž pre ženy.

Nech je to akokoľvek, ale nesprávne alebo neúčinné zaobchádzanie bude mať za následok vážne komplikácie. Takýto patologický stav môže byť dokonca život ohrozujúci. byť zdravý!

Pozri tiež:

Ako odstrániť pupočníkovú prietrž: 1 komentár

Mám 92 rokov
V máji 2020 bola labyrintová hernia úspešne odstránená laparoskopickou metódou v alžbětinskej nemocnici v Petrohrade.
V júli 2020 sa objavila pupočná kýla. Začiatkom septembra som išiel na operáciu do tej istej nemocnice, ale ostatní lekári sa zhromaždili, aby operovali so mnou.
V predvečer operácie nespal celú noc a keď ho ráno priviedli na operačnú sálu. potom zistil horný krvný tlak 200 !. Zvyčajne sa tak nestane, aj keď ráno mám tlak pred raňajkami medzi 160 - 140, a po raňajkách zvyčajne dodáva až 140 - 110 a opäť stúpa večer (po 19 hodinách), na ktorý zvyčajne beriem tlak na znižovanie tabletiek. V predvečer operácie ju neprijala.
Teraz nosím obväz a očakávam porušenie tejto prietrže. čo je zatiaľ takmer neviditeľné.
Teraz nemám na výber?
Keďže som na ten deň nepracoval, bol prepustený z nemocnice.

Pupočná prietrž u dospelých: účinná liečba bez chirurgického zákroku

Ľudia, ktorí sa stretli s takým problémom, ako je pupočná kýla, hľadajú akúkoľvek príležitosť, ako sa toho zbaviť bez chirurgického zákroku. Bohužiaľ, moderná medicína zatiaľ nevynašla spoľahlivejšiu metódu ako chirurgické odstránenie prietrže.

Ak však neexistujú žiadne známky porušenia, komplikácií, choroba je ľahká a nepredstavuje ohrozenie života pacienta, môžete použiť konzervatívne metódy liečby zamerané na posilnenie a obnovu svalového tkaniva..

Čo to je?

Umbilikálna hernia je patologický stav, pri ktorom časti vnútorných orgánov vyčnievajú cez brušnú stenu otvorom v pupočnom kruhu. Pod vplyvom rôznych faktorov sa pupočníkový kruh rozširuje. Svalové tkanivo okolo neho atrofuje. Pod tlakom brucha sa stáva nestabilný.

V počiatočnej fáze je pupočná kýla zanedbateľná. Keď pacient leží v ľahu, môže sa ľahko posadiť. Postupne sa pupkový prstenec rozširuje, prietrž sa zvyšuje.

Najprv do nej vyčnieva časť omentum. Potom - slučky tenkého čreva. V počiatočných fázach prietrže je ich vstup a výstup ľahký. Postupne sa vytvárajú komisiá, ktoré narúšajú nerušené premiestnenie. Pravdepodobnosť porušenia sa zvyšuje. Porušenie časti orgánu, ktorá bola v herniálnom vaku, vyžaduje kvalifikovanú pomoc. Nezávislé zníženie výčnelku môže mať vážne následky až do smrti.

príčiny

Umbilická hernia je získaná patológia. Rôzne príčiny svalových vlákien a oslabenie pupočníka môžu spôsobiť rôzne dôvody:

 • vrodená slabosť svalového tkaniva pupka;
 • obezita;
 • svalová slabosť kvôli nedostatku pohybu;
 • rýchle chudnutie;
 • ženy, ktoré porodili po 30 rokoch;
 • fyzické poranenia brucha;
 • nadmerné zaťaženie dolnej časti chrbta;
 • neustále používanie ťažkého jedla, ktoré vedie k zápche;
 • predĺžený trhavý kašeľ;
 • ťažké narodenie.

Charakteristické príznaky a diagnostika

Prejavy pupočnej kýly môžu mať rôznu intenzitu, v závislosti od jej veľkosti, prítomnosti adhézií, zovretia atď. Po prvé, pacient si môže všimnúť mierny výčnelok v pupočnej oblasti. Počas tehotenstva môže žena venovať pozornosť tomuto príznaku a brať ho na bežný jav.

Pacient nepociťuje nepohodlie. Výstupok je ľahko nastaviteľný v polohe na bruchu. Omentum niekedy môže úplne blokovať pupokový prsteň a kýla navonok nezmení veľkosť. Ak časť orgánov ľahko prechádza krúžkom, potom sa prietrž postupne zväčšuje, jej príznaky budú komplikované.

Cvičenie alebo kašeľ vyvoláva bolesť brucha, zväčšenie výčnelku. Pacient pravidelne začína prejavovať nevoľnosť a zápchu z dôvodu zhoršenej funkcie čriev. Neustále zvyšovanie prietrže zvyšuje tlak na svaly pobrušnice, čo zhoršuje celkový stav pacienta.

Lekár nemôže vždy urobiť presnú diagnózu podľa charakteristického klinického obrazu. Je nevyhnutné zadať ďalšie štúdie, ktoré pomôžu vylúčiť prítomnosť iných patológií podobných v symptomatológii:

 • Ultrazvuk brucha;
 • Röntgenové žiarenie so zavedením kontrastnej tekutiny do obsahu herniálneho vaku;
 • Gastrointestinálne vyšetrenie na zistenie sprievodných chorôb (gastroduodenoskopia, biochemický krvný test).

Možné komplikácie

Ak včas nepozorujete prítomnosť pupočnej kýly u dospelých a neprijmete opatrenia, môžu sa vyskytnúť komplikácie:

 • zápal obsahu herniálneho vaku;
 • stolica v čreve;
 • porušenie herniálneho vaku;

Prudké stlačenie obsahu prietrže narušuje krvný obeh a môže spôsobiť nekrózu obmedzených tkanív. Postihnuté časti orgánov sú zapálené. Porušenie tkanív brušnej steny vedie k rýchlemu rozvoju peritonitídy.

Zápcha vznikajúca pri stlačení zvyšuje tlak vo vnútri pobrušnice. Pacient má ostrú bolesť v oblasti pupka, vyvíja sa celková intoxikácia tela. Takéto situácie si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. U tehotných žien môže porušenie pupočnej kýly spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod.

Ako liečiť?

K nechirurgickej terapii sa dá pristúpiť iba pri absencii komplikácií v skorom štádiu ochorenia alebo ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný z určitých dôvodov:

 • chronické choroby v štádiu exacerbácie;
 • ochorenie srdca a ciev;
 • posledný trimester tehotenstva.

V prípade kontraindikácie operácie sa odporúča nosiť brušné tkanivo špeciálnym obväzom. Na konzerváciu svalov sa používajú aj iné konzervatívne liečby..

Masáže a cvičenie

Na tónovanie svalov sa masáž môže vykonávať týmto spôsobom:

 • zdvihnite žalúdok v smere hodinových ručičiek;
 • jemne pritlačte oblasť okolo pupka;
 • trieť brušné svaly.

Lekárske cvičenia sa môžu vykonávať, ak neexistujú kontraindikácie (srdcové choroby, tehotenstvo, vysoká horúčka).

 • V polohe na chrbte sú nohy ohnuté v kolenách, hrudník sa zdvihol o 10-15 cm od podlahy až 15-krát.
 • Otočte sa na bok a striedavo ohýbajte kolená. Položte ohnuté končatiny napravo od tela, potiahnite ľavú ruku doprava a tiež otočte telo doprava. Rovnaké cvičenie robte iným spôsobom..
 • Dýchacie cvičenie: držte prietrž rukami, zhlboka sa nadýchnite do žalúdka, vydýchnite vo forme chvenia bez účasti brušných svalov..

Ľudové lieky

Dospelí môžu používať alternatívne metódy liečby ako adjuvans bez komplikácií (porušenie, bolesť). Alternatívna medicína nevylieči prietrž, ale pomáha predchádzať jej ďalšiemu postupu, posilňovaniu a tonizovaniu svalového tkaniva.

 • Pečieme 1 cibuľu v rúre. Aplikujte ho na pupok a zohrejte ho pomocou šálu alebo šálu. Procedúra sa vykonáva raz denne.
 • Strihajte čerešne (najlepšie v zime) 10-15 cm, nechajte ich zaschnúť a spáliť. Pripravený popol (1/2 lyžice) nalejte pohár vriacej vody. Užívajte perorálne pred jedlom, 70 ml. Pokračujte v liečbe mesiac.
 • Do ¼ šálky mlieka pridajte 7 kvapiek terpentínu. Pite každé ráno na lačný žalúdok. Pomocou tohto nástroja môžete ošetrovať aj vonkajšiu časť pupka počas 10 dní.
 • Ak chcete vyživovať a obnovovať tkanivá, zmiešajte červenú hlinku s vodou, aby sa vytvoril koláč. Položte ho do oblasti pupka a po chvíli opláchnite.
 • V noci namažte oblasť pupka 1 lyžicou medu. Hornú časť prikryte papierom a bavlnenou handrou zloženou do niekoľkých vrstiev. Vykonajte obväz. Ráno ich opláchnite teplou vodou. Po jednej hodine nakreslite kruh so šírkou 10 mm, priemerom do 10 cm, roztokom jódu.
 • Namažte prietrž kýrovým olejom. Prikryte koláčom z borovicovej živice a ovinte ho obväzom. Po niekoľkých hodinách umyte..
 • 3 čajové lyžičky kvetov chrípky zalejeme vriacou vodou 0,4 litra. Nechajte výrobok variť. Pite v rovnakých dávkach po celý deň.
 • Brúsiť semená plantajnu. Jedzte 0,5 čajovej lyžičky 7-8 krát denne. Na umývanie vodou. Priebeh prijímania by mal byť 3 mesiace. Semená pomáhajú posilňovať spojivové tkanivo.
 • 100 g saberfish naleje 1 liter alkoholu. Dajte produkt na tmavé miesto na 3 týždne, aby ste na tom trvali. Tinktúra by sa mala pravidelne pretrepávať. Hotový produkt (1 lyžička) zrieďte vodou a pite trikrát denne.
 • Pred spaním urobte stlačenie čerstvých listov žihľavy. Musia byť rozdrvené, zmiešané s kyslou smotanou. Aplikujte kompozíciu na pupočnú oblasť, prikryte ju kapustou zhora. Obal zaistite obväzom. Ráno sa umyte. Pokračujte v liečbe 2 mesiace.

prevencia

Ak chcete znížiť riziko rozvoja pupočnej kýly u dospelých, musíte dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 • Pravidelne cvičte svaly brucha.
 • Nedovoľte, aby na brušné svaly boli veľké náklady, neprenášajte ťažkosti.
 • Váhu udržiavajte v normálnych medziach, neprehrite sa.
 • Sledujte stravu, eliminujte ťažké, preťažte žalúdok, riad.
 • Tehotné ženy nosia špeciálny obväz na fixáciu brušných svalov (najmä v posledných mesiacoch).

Recenzie pacientov

Victoria

„Po pôrode som objavil prietrž. Lekár okamžite predpísal liečebné masáže, gymnastiku a obväz, pretože situácia nebežala, a chcel som sa obísť bez operácie. Počas roka bolo všetko vyliečené. ““.

Anna

"Neverím v zázraky bylín v uzdravení kýly u dospelých." Metódy babičky neobnovia pupočníkový krúžok do jeho pôvodnej podoby. V každom prípade je potrebná operácia. A potom, aby ste získali silu, môžete piť bujóny. “.

ivan

„Ak sa prietrž vyskytla už v dospelosti, sama sa nerozhodne. A k tomu sa nepripevní, diera nezmizne. Preto je lepšie začať včas monitorovať svoje zdravie a nepriviesť sa do stavu, v ktorom sa objaví prietrž. Tradičná medicína je len doplnkom. “.

Umbilikálna prietrž, ktorá sa vyskytuje u dospelých, je vo väčšine prípadov výsledkom nesprávneho životného štýlu a nadmernej fyzickej námahy. Ak sa v oblasti pupka vyskytnú aj malé zmeny, musíte sa čo najskôr spojiť s odborníkom. Priaznivá prognóza je zaručená iba kvalifikovaným kvalifikovaným prístupom. Kýlu nemôžete liečiť samostatne. To len prehĺbi jeho priebeh a spôsobí vážne komplikácie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pomerne často ľudia na tele nachádzajú opuchy v oblasti hrudníka. Zároveň osoba nezažíva nepríjemné pocity. Tento stav môže signalizovať prítomnosť patológie v tele. Aby ste nezačali priebeh choroby a včas nehľadali lekársku pomoc, musíte poznať príznaky a liečbu medzirebovej prietrže.
Kýlová obväz je zariadenie vo forme elastického pásu alebo plátna s popruhmi na fixáciu a vložiek, ktoré podopierajú brušné svaly a ktoré vyvíjajú jednotný tlak na problémovú oblasť.
Je liečba miechy bez chirurgického zákroku možnáAj keď sa u vás prejavuje chirurgický zákrok na odstránenie vertebrálnej hernie, potrebujete ďalšiu terapiu. Okrem toho vám moderné metódy konzervatívnej liečby pomôžu vyhnúť sa operácii.