loader

Hlavná

Pažerák

Pupočná prietrž novorodenca - príznaky, liečba

Umbilická hernia je viditeľný výčnelok brušnej steny (kože a pobrušnice) v dôsledku defektu alebo slabosti tkanív brušnej steny alebo skôr pupočného krúžku. Pri výraznej hernii spadajú vnútorné orgány - časť omentum a slučky tenkého čreva - do patologického výčnelku (herniálny vak), čo môže mať za následok zovretie týchto orgánov a nekrózu tkanív..

Umbiliálna hernia sa u novorodencov zisťuje pomerne často - táto patológia sa diagnostikuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u každého tretieho dieťaťa narodeného pred stanoveným termínom..

U detí v prvých dňoch života sa takmer v každom prípade vyskytuje minimálna defekt alebo slabosť pupočného prstenca, ale táto vlastnosť sa nemusí nevyhnutne stať priamou cestou k hernii - s vývojom dieťaťa, svalu a spojivového tkaniva sa stáva silnejším a prstenec získava anatomický tvar..

Skutočná kýla sa zistí hlavne už v prvom mesiaci života malej osoby, ale je možné ju diagnostikovať neskôr, napríklad keď sa dieťa už naučilo chodiť.

Príčiny vzniku pupočnej kýly u detí

U dieťaťa je pupočníková šnúra prerušená v prvých minútach po narodení, zatiaľ čo svaly obklopujúce pupok sa sťahujú. Bandážovaná časť pupočnej šnúry zmizne 4 až 5 dní po narodení a pupok samotný je miestom, kde bola pupočníková šnúra obviazaná. Pod tvorbou kože - pupočníkom - je svalový pupočníkový krúžok, ktorý sa skladá z dolnej a hornej časti.

V dolnej časti prechádzajú močové cesty a pupočníkové tepny. Tkanivá spodnej časti pupočného prstenca sa dobre sťahujú a tvoria husté jazvové tkanivo, ktoré nie je citlivé na defekty. V hornej časti prstenca prechádza pupočníková žila, steny nemajú svalovú membránu a sú tenké, preto sa v nasledujúcom období zle sťahujú..

Tendencia k hernii v pupku u detí je prirodzená

V niektorých prípadoch kýla u detí sa vyskytuje v dôsledku abnormalít vo vývoji pupočného kruhu, ku ktorým došlo v období vývoja plodu..

Ďalším faktorom výskytu prietrže v pupku je slabosť peritoneálnej fascie a neblokovanie lúmenu pupočnej žily. Normálne tepny a žily strácajú svoju funkciu bezprostredne po narodení, bandážovanie pupočnej šnúry spôsobuje anatomický kolaps ciev a ich fúziu. Neúrast z pupočníkovej žily môže byť spôsobený anatomickými vlastnosťami a môže vzniknúť aj kvôli slabo zviazanej pupočnej šnúre, napríklad pri narodení doma..

Dôležitým faktorom, ktorý vedie k výskytu tejto patológie u detí, je často sa opakujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Existuje mnoho dôvodov - časté plačanie a plač dieťaťa, zvýšená tvorba plynu, zápcha.

Hlavnou príčinou kýly v pupku je dedičná predispozícia vyjadrená v prirodzenej slabosti svalového tkaniva prednej brušnej steny. Takéto deti majú často spočiatku znížený svalový tonus. Ak rodičia dieťaťa utrpeli v detstve pupočníkovú herniu, pravdepodobnosť rozvinutia tejto patológie u dieťaťa je 70%..

Príznaky pupočnej kýly

Umbilikálna prietrž sa môže prejaviť bezprostredne po zvyšku pupočnej šnúry. Mnoho rodičov venuje tejto funkcii pozornosť - pupok dieťaťa vystrkuje jeden alebo dva centimetre ďalej od brucha a okamžite vyhľadá lekára. V mnohých prípadoch je táto symptomatológia nepravdivá a naznačuje iba anatomické vlastnosti pupka. Skutočnosť, že by sa mal objaviť pediatr, je jednoznačným odporúčaním.

Primárny prejav herniálneho výčnelku sa často vyskytuje pri silnom plaču a plaču dieťaťa, pri záchvate kašľa, so zápchou. Mnohé choroby, ako napríklad podvýživa, hypotenzia, krivica u dojčaťa (príznaky), vytvárajú priaznivý základ pre tvorbu prietrže v pupku, pretože znižujú tón svalového aparátu..

Vonkajším prejavom pupočnej kýly je výčnelok zaobleného alebo oválneho tvaru veľkosti čerešňovej kosti v oblasti prstenca, voľne zasadený späť do brušnej dutiny. V dôsledku slabosti svalového tkaniva prednej brušnej steny môže byť herniálny výčnelok sprevádzaný nezrovnalosťami vo svalu rekta abdominis..

Obsah herniového výčnelku alebo vaku je zvyčajne črevná slučka. So širokým pupočníkovým krúžkom a veľkou prietržou môže byť viditeľná peristaltika čreva - kontrakcia čreva a rozvoj potravy pozdĺž nej..

Takýto obraz môže rodičov veľmi vystrašiť, ale dieťa v takýchto okamihoch necíti bolesť ani nepohodlie. Rozmery herniálneho výčnelku priamo závisia od veľkosti pupočného prstenca - vytvorenia špeciálneho tvaru obklopujúceho pupok..

Pri malej veľkosti prsteňa sa prietrž prejavuje iba pri prudkom plaču alebo úzkosti dieťaťa. V prítomnosti veľkého krúžku sa pozoruje konštantný opuch pupočnej oblasti, ktorý má tendenciu sa počas plaču a stresu zväčšovať..

Kýla sa môže v priebehu niekoľkých mesiacov významne zväčšiť. Diagnóza malých hernií sa vykonáva palpáciou - lekár zatlačí na pupok dieťaťa tak, aby prst mierne spadol do brušnej dutiny. Táto metóda vám umožňuje spoľahlivo určiť presnú veľkosť pupočného krúžku a zistiť hrany brány prietrže.

Kýla zriedkavo spôsobuje dieťaťu bolesť alebo nepohodlie - môže sa spontánne objaviť a ustupovať alebo sa dá napraviť ľahkým stlačením herniového vaku. Ak je vada zanedbateľná, ale má tvrdé hrany, dieťa môže byť nepokojné, plakať po dlhú dobu, čím zhoršuje patologický proces..

Porušenie obsahu pupočnej kýly, najmä u malých detí, je mimoriadne zriedkavé. Kýla však neprechádza bez povšimnutia - takéto deti sú nepokojnejšie, citlivé na počasie a vyznačujú sa zvýšenou citlivosťou na akékoľvek zmeny v prostredí. Kýla sama o sebe nespôsobuje bolesť, ale kvôli zvýšenej tvorbe plynu vyvoláva črevnú koliku. Neliečená pupočná kýla je tiež kozmetická vada, ktorá poškodzuje psychiku dieťaťa.

Liečba pupočníkovej hernie

Správny vývoj dieťaťa, obnovenie črevnej funkcie, motorická aktivita, implementácia odporúčaní lekára na posilnenie brušnej steny dieťaťa často vedie k samoliečeniu prietrže a táto pravdepodobnosť je vysoká pri prietržiach s priemerom do jedného a pol centimetra..

Vo väčšine prípadov identifikovaných pupočnej kýly u novorodencov je zvolená predpokladaná liečba. K spontánnemu uzavretiu malých prietrží (asi 1,5 cm) dochádza za 3 až 5 rokov. Ak sa tak nestane, môže sa predpísať chirurgická liečba. Väčšina operácií sa vykonáva vo veku 6 rokov, skoršia chirurgická starostlivosť je pravdepodobná s rozvojom komplikácií vo forme štípacej prietrže a rýchlej progresie patologického procesu..

Kýly s priemerom väčším ako 1,5 cm sa zriedka liečia samostatne. V tomto prípade je skorší chirurgický zákrok možný vo veku 3 až 4 rokov. Konzervatívna terapia pupočnej kýly súčasne predstavuje prevenciu rozvoja tejto patológie a nepoškodí žiadne dieťa:

 • , Ktorým sa dieťa na bruchu

Každý deň, 10-15 minút pred ďalším kŕmením, sa odporúča rozložiť omrvinky na žalúdok, na rovný a pomerne pevný povrch - stôl pokrytý plienkou, prebaľovacím pultom. Tento postup sa môže vykonávať doslova od druhého týždňa života 2-3 krát denne. Keď je dieťa v polohe na bruchu, reflexne napína svaly, čo pomáha spevniť tkanivo pupočného prstenca. Ďalej sa posilňujú svaly chrbta a krku, aktivuje sa črevná motilita a proces prirodzeného vyčerpania plynov. Počas rozloženia buďte v blízkosti dieťaťa a nenechávajte ho na pokoji.

Masáž pupočníkovou kýlou u novorodenca sa môže začať po zjazvení pupočníkovej rany. Hlavným pravidlom nie je to preháňať, aby sa zabránilo stlačeniu a intenzívnym pohybom. Spočiatku stačí vykonať tri alebo štyri jemné hladké pohyby s dlaňou ruky pozdĺž prednej časti bruška dieťaťa. Pohyby by mali byť výnimočne mäkké, rovnako intenzívne. Pre staršie deti sa pridávajú pohyby, ktoré trénujú brušný konečník: rovný a ukazovák sú umiestnené 1 až 2 cm od centrálnej časti pupka a robia desať kliknutí malým a špicatým pohybom. Potom urobia to isté a položia prsty na hornú a dolnú časť pupka. Takáto masáž sa vykonáva 2-3 krát denne pred kŕmením, jemne a bez toho, aby dieťaťu spôsobovala nepohodlie.

 • Priľnavý obväz na defekt

Lekár používa špeciálny obväzový náplasť na obdobie desiatich dní. Špeciálna technika na aplikáciu obväzu poskytuje fixáciu svalu rekta abdominis na pupočníkovom kruhu. Ak počiatočná aplikácia náplasti nemá žiadny účinok, postup sa opakuje ešte dvakrát. Existuje technika na nanášanie náplasti na pupočnú kýlu u dieťaťa bez vytvorenia záhybu, s povinnou výmenou náplasti do 2 až 3 dní. Táto metóda je mäkšia, záplatu môžu zmeniť samotní rodičia. Táto technika je prípustná iba pri absencii kožných reakcií a zápalových prvkov..

 • Všeobecné masáže a vysoko špecializované fyzioterapeutické cvičenia

Túto konzervatívnu liečbu vykonávajú masérski terapeuti a lekári cvičebnej terapie. Liečbu môžete vykonávať od mesiaca. Všeobecná masáž posilňuje svalový korzet dieťaťa, zatiaľ čo špeciálne cvičenia cvičia brušné svaly a posilňujú pupočníkový krúžok. S rastom dieťaťa sa zavádzajú nové cvičenia. Samotné opakované metódy liečby by nemali byť, pretože môžete poškodiť svoje dieťa. Trvanie udalostí, ich zaťaženie a potrebnú multiplicitu vyberie iba špecialista.

chirurgia

Chirurgická liečba prietrže sa vykonáva, ak existujú dôkazy - veľká prietrž, absencia terapeutického účinku komplexnej konzervatívnej liečby počas prvých piatich rokov života, riziko zranenia a porušenia.
Indikácie operácie na odstránenie pupočnej kýly u detí:

 • Dieťa má herniovú komplikáciu, napríklad infekciu alebo roztrhnutie
 • Dieťa má 5 rokov a prietrž sa neodťahovala
 • Progresia rastu prietrže po 6 mesiacoch
 • Dieťa má 2 roky a prietrž prietrže je viac ako 1,5 cm
 • Lekár sa obáva výskytu kýly

Rodičia sa vždy boja chirurgického zákroku. Táto operácia je však pomerne jednoduchá, vykonáva sa rýchlo do 15 až 20 minút a spravidla bez komplikácií. Počas chirurgického zákroku je štep pupočníkového švu zašitá. Každý chirurg, ktorý rozhoduje o potrebe chirurgickej liečby, má však dobrý dôvod na tento zásah. Neošetrené kýly sa s vekom transformujú na veľkú herniovú masu, náchylné na porušovanie pravidiel a pravidelné relapsy. Otázka liečby prietrže vrátane chirurgického zákroku by sa preto mala pred začiatkom školy uzavrieť.

Pupočná prietrž u novorodencov

Umbilická hernia u novorodencov je výčnelok zväčšeným pupočníkovým krúžkom niektorých vnútorných orgánov (črevné slučky, omentum). U dojčiat a detí prvých rokov života sa často tvorí pupočná prietrž. Podľa štatistík sa choroba vyskytuje u každého piateho dieťaťa narodeného včas a u každého tretieho predčasne narodeného dieťaťa. U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12 - 15%. U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Druhy pupočnej kýly u novorodencov

U novorodencov existujú dva typy pupočnej kýly:

 • vrodené alebo embryonálne (pravdivé, nepravdivé);
 • nadobudnutý.

V závislosti od komplikácií sú pupočné kýly nastaviteľné a nenastaviteľné (obmedzené)..

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Príčiny a rizikové faktory

Po narodení dochádza v tele dieťaťa k niekoľkým zmenám, ktoré sa prispôsobujú mimozemskému životu. Najmä potom, čo pupočníková štrbina spadne, steny pupočného prstenca sa uzavrú a postupne vyhladzujú (infikujú) tkanivom jazvy. Spodná časť pupočného prstenca sa uzatvára lepšie, pretože má svalovú membránu. V hornej časti nie je žiadna svalová vrstva, a preto sa zatvára oveľa horšie, čo vytvára predpoklady na vytvorenie prietrže. Dodatočné uzavretie pupočného prstenca je značne uľahčené svalmi prednej brušnej steny. U novonarodených detí je však ich tón stále slabý, takže akékoľvek a ešte výraznejšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku (namáhanie, plač, kašeľ, kýchanie) vedie k výstupu cez rozšírený pupočný krúžok do pupočného priestoru pobrušnice, omentum, črevných slučiek. Tento mechanizmus nakoniec vedie k vzniku pupočnej kýly u novorodencov a detí v prvých rokoch života.

Predispozičné faktory vzniku pupočnej kýly u novorodencov a dojčiat sú dedičné predispozície (riziko rozvoja choroby u dieťaťa, ktorého rodič trpel týmto ochorením, je viac ako 70%), ako aj chorôb sprevádzaných častým zvýšením vnútrobrušného tlaku:

Pri kašľaní a namáhaní prenikajú brušné orgány pupočníkovým krúžkom do pupočného tkaniva a postupne ho stále napínajú..

Tvorba pupočnej kýly u novorodencov je tiež náchylná na patologické stavy, ktoré vedú k oslabeniu svalového tonusu prednej brušnej steny:

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Okrem postnatálnych pupočníkových hernií majú novorodenci tiež vrodené (embryonálne) hernie. Iný názov pre tento typ kýly je omphalocele. Predstavujú anomáliu vo vývoji prednej brušnej steny, ktorej dôsledkom je prolaps vnútorných orgánov do pupočnej šnúry. Ochorenie sa vyskytuje s frekvenciou 1 prípad na 3 000 až 4 000 narodených.

Negatívne faktory, ktoré ovplyvňujú telo tehotnej ženy, môžu u plodu vyvolať vznik embryonálnej pupočnej kýly:

 • vírusové ochorenia (chrípka, hepatitída, osýpky);
 • tehotenské patológie (poruchy placentárneho obehu, ťažká gestóza, anémia, kardiovaskulárne poruchy);
 • fajčenie, vrátane pasívneho;
 • pitie alkoholu;
 • ionizujúce žiarenie;
 • užívanie liekov s teratogénnymi účinkami;
 • žijú v oblasti so zlými environmentálnymi podmienkami.

Tvorba embryonálnej hernie je spojená s genetickými poruchami, pretože táto odchýlka je súčasťou geneticky determinovaných chorôb, ako sú napríklad Edwardsove a Patauove syndrómy, ako aj komplexu OEIS [O - omphalocele, E - ektopia močového mechúra (t. J. Jeho umiestnenie vonku a nie vo vnútri brušnej dutiny), I - fúzia konečníka, S - defekty miechy].

Príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Klinický obraz embryonálnych a postnatálnych hernií je odlišný. Vrodená pupočná hernia u novorodencov sa zistí okamžite po narodení dieťaťa. Sú pravdivé a nepravdivé. Falošné kýly prirodzene predstavujú prípadné brušné orgány, t. J. Ich prolaps. Pri vyšetrení novorodenca v tomto prípade sa zistí pečeň, slučky čreva, voľne ležiace na povrchu brucha..

Pri pravých embryonálnych pupočníkových herniách u novorodencov sa počas vyšetrenia nachádzajú vnútorné orgány umiestnené mimo brušnej dutiny, ktoré sú zvonka zakryté priesvitným tenkým filmom. Tento film je krehký, ľahko sa roztrhne. V tomto prípade vyjdú brušné orgány.

Embryonálna pupočná kýla u novorodencov je takmer vždy kombinovaná s ďalšími vývojovými abnormalitami:

 • Meckelova divertritída;
 • atrézia konečníka;
 • vrodená obštrukcia čreva;
 • Urachusova cysta
 • rozštiepenie hrudnej kosti;
 • nedostatok pevného poschodia;
 • krátka pera;
 • abnormality vývoja bránice;
 • ektopia močového mechúra;
 • vrodené srdcové defekty a hlavné krvné cievy;
 • malformácia ochlpenia.

Hlavným príznakom pupočnej kýly u novorodencov, ktorá sa tvorí v postnatálnom období, je výskyt mierneho opuchu v oblasti pupka, ktorý má oválny alebo okrúhly tvar. Na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa tento opuch zväčšuje a v pokoji sa zmenšuje.

Získané (postnatálne) pupočné kýly sa začínajú tvoriť počas novorodeneckého obdobia, ale klinicky sa zvyčajne začínajú prejavovať o niečo neskôr (od 2 - 3 mesiacov).

Získaná pupočná kýla u dojčiat a detí prvých rokov života u nich zvyčajne nespôsobuje nepohodlie. Ale niekedy, najčastejšie na pozadí progresie choroby a dosiahnutia herniálneho výčnelku značnej veľkosti, môže dieťa zažiť kŕče brucha, nevoľnosť, zápchu. Novorodenec je nepokojný - často plače, odmieta prsník, zle spí.

Porušenie pupočnej kýly u novorodencov je mimoriadne zriedkavé. Ak súčasne dôjde ku kompresii črevného úseku, potom je herniálny výstupok ostro bolestivý a nekontrolovateľný. Okrem toho má dieťa príznaky a príznaky akútneho brucha:

 • opakované opakované vracanie;
 • oneskorené vypúšťanie plynu a stolice;
 • kŕče brucha.

Dieťa neprestajne plače, ťahá nohy k bruchu.

diagnostika

Diagnóza pupočnej kýly u novorodencov a detí prvých rokov života nie je náročná. Počas hmatu brucha sa určí rozšírený pupočníkový krúžok. Zdvihnutím hlavy a tela novorodenca si môžete všimnúť divergenciu svalu brucha a hernia..

U všetkých typov herniálnych výčnelkov u detí predstavuje pupočná šnúra 12 - 15%. U dievčat sa pupočná kýla vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u chlapcov.

Ak existujú indikácie na chirurgickú liečbu pupočnej kýly u novorodencov, vykoná sa niekoľko inštrumentálnych štúdií:

 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku so zavedením kontrastného činidla);
 • rádiografia gastrointestinálneho traktu pomocou síranu bárnatého;
 • prehľadová röntgenová snímka brušnej dutiny;
 • Ultrazvuk brucha a panvy.

Vo väčšine prípadov je embryonálna pupočná hernia diagnostikovaná vo fáze vnútromaternicového vývoja dieťaťa počas plánovaného ultrazvukového vyšetrenia..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov

Postnatálne pupočné kýly u novorodencov sa vo väčšine prípadov prenášajú nezávisle, aby sa dostali k dieťaťu vo veku 6 - 7 rokov, preto je v tomto prípade opodstatnená taktika vyčkávania. Na posilnenie brušných svalov sa odporúča dieťa častejšie ukladať na žalúdok. Masáž prednej brušnej steny, ktorá sa pravidelne vykonáva s pupočnou kýlou novorodenca, tiež urýchľuje proces hojenia..

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať obväz z pupočnej kýly u novorodencov alebo sťahovací adhezívny obväz..

Keď dieťa vyrastie, kúpanie v bazéne, cvičenia na fyzioterapiu pomôžu posilniť svaly prednej brušnej steny..

Indikácie pre operáciu pupočnej kýly u novorodenca sú:

 • porušenie prietrže;
 • tráviace poruchy;
 • významný výčnelok prietrže.

Počas chirurgického zákroku chirurg vracia vnútorné orgány do brušnej dutiny, excituje herniálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu (šitie a posilnenie) zväčšeného pupočného prstenca. Operácia trvá 30-40 minút. V dobrom stave bude dieťa prepustené z nemocnice ráno nasledujúceho dňa.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke.

Ak dôjde k porušeniu pupočnej kýly u novorodencov, odumretá časť čreva sa odstráni (resekuje) a následne sa obnoví jej integrita (metóda end-to-end alebo end-to-side). Potom začnú excitovať herniálny vak a plastikujú herniálny portál (pupočný krúžok).

Pri embryonálnej pupočnej kýle novorodencov spočíva liečba v chirurgickom zákroku, ktorý sa vykonáva v prvý deň života dieťaťa..

Možné následky a komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou embryonálnej pupočnej kýly u novorodencov je prasknutie membrán tvoriacich herniálny vak. Výsledkom je, že infekcia preniká do brušnej dutiny, čo vedie k rozvoju difúznej peritonitídy - smrteľnej choroby..

Porušenie postnatálnej pupočnej hernie u novorodencov je sprevádzané nekrózou črevného traktu a rozvojom mechanickej črevnej obštrukcie, ktorá je zase komplikovaná difúznou peritonitídou..

predpoveď

Prognóza embryonálnych pupočníkových hernií u novorodencov, najmä ak sú kombinované s inými abnormalitami vývoja vnútorných orgánov, je nepriaznivá - 60 - 70% prípadov je smrteľných, a to aj pri včasnom ošetrení..

Priaznivé pupočné kýly u novorodencov prebiehajú priaznivo. Spravidla nedávajú deťom nepríjemné pocity a prenášajú sa samy o sebe, keď dieťa starne.

Plánovaná oprava kýly vykonaná podľa indikácií je zriedka sprevádzaná komplikáciami. Obdobie rehabilitácie je krátke. Pri urgentných chirurgických zákrokoch spojených s porušením pupočnej kýly u novorodencov sa prognóza zhoršuje.

Po extrakcii ochorenia sa zriedkavo vyskytujú relapsy..

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe pupočnej kýly u novorodencov, je potrebné vykonávať činnosti zamerané na posilnenie svalov prednej brušnej steny dieťaťa:

 • masáže;
 • triedy fyzickej terapie;
 • časté ležanie na bruchu;
 • plávanie.

Je veľmi dôležité včas liečiť choroby, ktoré sú sprevádzané zvýšeným vnútrobrušným tlakom (bronchiolitída, pneumónia, zápcha alebo hnačka)..

Prevencia embryových hernií spočíva v opatreniach, ktoré zabezpečujú normálny priebeh tehotenstva (správna výživa, dobrý odpočinok, odmietnutie zlých návykov, zdravé prostredie, prevencia vírusovej infekcie). V prípade zaťaženého dedičstva sa párom odporúča genetické poradenstvo vo fáze plánovania tehotenstva.

Príčiny a príznaky pupočnej kýly u novorodencov

Medzi najbežnejšie patológie, ktoré sa vyskytujú u dojčiat, je vytesnenie vnútorných orgánov za pupočníkovým krúžkom. Umbilická hernia u novorodenca vo väčšine prípadov vedie k takémuto problému, ktorý si vyžaduje okamžité a rozhodné ošetrenie. Ak neprijmete radikálne opatrenia, bude patológia postupovať a spôsobuje bolesť dieťaťa.

Všeobecné informácie o patológii

Bohužiaľ, nie všetci rodičia vedia, ako hernia vyzerá u novonarodených chlapcov a dievčat, a preto, keď zistia akékoľvek nedostatky alebo oznámenia, že sa dieťa správa neisto, urobia nesprávny záver a začnú zápasiť s úplne iným problémom..

V strede brucha je pupočníkový krúžok, ktorý sa skladá z rôznych väzov. Hrá úlohu nejakého kanála, prostredníctvom ktorého dieťa dostáva užitočné vitamíny a výživné látky v žalúdku svojej matky. Po narodení svetla sa pupočníková šnúra ovinie, zatiaľ čo jej cievy sa musia úplne utiahnuť a samotný prsteň sa musí uzavrieť a vyliečiť tkanivovými spojeniami.

„Ak takýto proces neexistuje, jednotlivé vnútorné orgány môžu vyčnievať smerom von. Rovnaká patológia sa môže vyskytnúť aj u ženy, ktorá porodila, ak sa jej pupočníkový krúžok v období narodenia dieťaťa natiahne a stratí svoju vitalitu. Tento priebeh udalostí môže byť podporovaný cisárskym rezom alebo komplexným narodením. “

V prvých dňoch života majú všetky deti slabý a nie úplne predĺžený pupočníkový kruh, takže budú viditeľné niektoré viditeľné defekty, ktoré sa podobajú prietrži. V mnohých prípadoch však tento fenomén zmizne bez vonkajšieho zásahu o niekoľko týždňov a už mesiac staré dieťa stráca vydutý pupok. Ak sa tak nestane, môže mu byť diagnostikovaná pupočná kýla. U dojčiat táto patológia pokračuje s bolestivými symptómami a vyžaduje si okamžitú liečbu. V opačnom prípade bude dieťa veľa plakať a bude sa cítiť nepríjemne.

Zoznam dôvodov

Nie je ťažké určiť príčinu pupočnej kýly u dieťaťa. Anatomické abnormality vo forme slabých tkanív v pupočnej zóne často vedú k takejto patológii. K rozvoju problému však môžu prispieť ďalšie faktory vrátane:

 1. Predčasné narodenie.
 2. Nedostatok normálnej hmotnosti pri narodení.
 3. Genetický faktor.
 4. Sprievodné ochorenia a problémy spôsobujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Medzi ne patrí častý plač, kašeľ, zápcha a ďalšie problémy.
 5. Nedostatočný svalový tonus indikujúci krivku.
 6. Sexuálne charakteristiky: patológia sa prejavuje u dievčat oveľa častejšie ako u chlapcov.

Väčšina rodičov zastáva názor, že začiatok choroby sa objavil v dôsledku nesprávneho obviazania pupočnej šnúry po pôrode. Je to však chybný predpoklad, ktorý nemá vedecké dôkazy. Faktom je, že takýto proces nemôže zmeniť svalový tonus alebo spôsobiť rozšírenie pupočného krúžku.

Anatomické vlastnosti

V súčasnej dobe odborníci rozlišujú dve formy pupočnej kýly. Prvá je vrodená a druhá získaná. Vrodené ochorenie sa vyskytuje v dôsledku individuálnych anatomických abnormalít v tele dieťaťa. Existujú prípady, keď sa deti narodia so dyspláziou spojivového tkaniva. Okrem toho tieto omrvinky vykazujú ďalšie problémy vrátane:

 1. Svalová slabosť a tkanivo.
 2. Nedostatočné rozvinutie brušnej steny.

„V dôsledku toho také faktory spôsobujú pupočníkovú prietrž, ktorú je potrebné rýchlo a radikálne liečiť. V opačnom prípade sa problém iba zhorší a stane sa chronickým. “

Druhý typ patológie sa vyvíja v dôsledku neustáleho napätia v brušnej stene. Je to spôsobené zvýšeným vnútrobrušným tlakom na vnútorné orgány. Aby sa zabránilo rozvoju získanej prietrže, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať zmeny v tele omrvín..

Dlhý zarastanie pupku

Ak dieťa nie je pokojné, často plače dlhú dobu alebo neustále trpí zápchou, možno to vysvetliť silným napätím v bruchu. Podobný problém je obzvlášť intenzívny v prípadoch, keď je leto horúce a dieťa sa bez paniky začne panikáriť a báť sa. V dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku sa pupočníkový krúžok nemôže normálne dotiahnuť. To vedie k takému problému, že v ňom končia slučky čreva alebo omentum. V tomto prípade budú rodičia schopní samostatne pochopiť, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov bez toho, aby sa obrátili na špecialistu.

Ak chcete zabrániť takémuto vývoju udalostí a chrániť dieťa pred vývojom patológie, musíte okamžite zistiť príčinu dlhodobého plaču. Akékoľvek náznaky vyčnievania vnútorných orgánov by mali byť prvou motiváciou pre komplexnú liečbu, a nie doma, s využitím prostriedkov a sprisahaní babičky, ale na osvedčenej klinike, kde pracujú skúsení odborníci..

„Prítomnosť vážnych odchýlok od normálneho stavu je hlavným dôvodom, prečo požiadať o pomoc lekára. Nie je potrebné odďaľovať návštevu lekárskej kliniky do ďalekej budúcnosti, pretože to môže mať katastrofálne následky. ““

Príznaky a prejavy

Vo veku jedného mesiaca si môžete všimnúť hlavné príznaky pupočnej kýly u dieťaťa. Ak pupok vyčnieva mierne alebo silne dopredu, je to prvé potvrdenie, že u dieťaťa sa môže vyvinúť prietrž. Takáto odchýlka je však niekedy bežná anatomická vlastnosť, tzv. „Kožený pupok“. S cieľom primerane stanoviť diagnózu je potrebné oboznámiť sa s hlavnými príznakmi choroby. Zahŕňajú tieto položky:

 1. Silný výčnelok zaobleného predmetu namiesto pupku. Patológia sa ľahko nastaví späť a jej priemer je od 1 do 19 centimetrov.
 2. Prejav podivnej formácie s napätím brušnej siete. V pokojnom stave chýba.
 3. Neustále plač, úzkosť a hysterické správanie dieťaťa.
 4. Vylepšená plynatosť. Skutočnosť, že kýla nie je vždy sprevádzaná silnou bolesťou. Táto patológia však spôsobuje nadúvanie a plynatosť, čo vedie k sprievodným symptómom vo forme silného plaču alebo nadmernej úzkosti..

Ak sa na pozadí prvej patológie objaví intenzívne nadúvanie, zhoršenie celkového stavu a zvracanie, môže to byť spôsobené komplikáciou hernie - koprostázy. S rozvojom týchto problémov dochádza k hromadeniu výkalov v čreve, ktoré je sprevádzané plačom a bolesťou v žalúdku. V takom prípade musia rodičia odborníkom rýchlo ukázať svoje dieťa. Je prísne zakázané odložiť liečbu na kliniku.

Diagnostické metódy

Pre všetkých rodičov bude užitočné poznať hlavné príčiny pupočnej prietrže u novorodencov, jej príznaky a liečebné metódy. V častých prípadoch sa diagnóza vykonáva doma s vizuálnym vyšetrením pupočnej zóny. V prítomnosti patológie sa pupok zväčšuje a so zvýšením vnútrobrušného tlaku počas plaču alebo nadúvania sa stáva ešte väčším. Ak zatlačíte na vyčnievajúci pupok, prehĺbi sa do dutiny brušnej a samotný proces povedie k vzniku burčiacich zvukov. Takéto príznaky sú vážnym náznakom prítomnosti pupočnej kýly u dieťaťa.

Konečná diagnóza sa však uskutočňuje na klinike pod vedením profesionálneho pediatra alebo chirurga. Z tohto dôvodu je potrebné malého pacienta ukázať špecialistovi a vykonať ďalšiu diagnostiku pomocou nasledujúcich metód:

 1. Röntgenové vyšetrenie.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie.
 3. Gerniography.

Účinná liečba Ak sa u dojčaťa, ktoré sa neustále zväčšuje a začína zvyšovať tlak v oblasti pupka, začína objavovať malý rast pupočníka, rodičia musia prijať radikálne opatrenia a začať s komplexnou liečbou pod dohľadom špecialistu. Pri výbere vhodných terapeutických metód je potrebné zohľadniť veľkosť a príznaky patológie. Ak pupok trčí viac ako 2 cm, znamená to, že budete musieť vykonať chirurgický zákrok. Okrem toho môže lekár predpísať masážne kurzy pre malého pacienta, použitie obväzu a špeciálnej kýlovej náplasti.

Ak sa problém prejaví ako mierny výčnelok pupka, možno ho liečiť jednoduchými masážnymi procedúrami, ktoré sa vykonávajú nezávisle. A ak vyzeráte ako profesionálne masérske kurzy, výsledok bude pozitívnejší.

Počas procedúry musíte vykonávať pohyby svetla bez toho, aby ste vyvíjali intenzívne fyzické úsilie alebo tlak. Masáž by mala byť sprevádzaná pomalými pohybmi v smere hodinových ručičiek alebo pozdĺž šikmých svalov, nasledované trením brucha a slabých chĺpkov v blízkosti pupočného prstenca. Počas masáže musíte mŕtvicu biť, aby upokojilo dieťa.

Ako dobrá prevencia prietrže sa používa rozloženie novorodenca na bruško. Takýto jednoduchý spôsob je umiestniť dieťa na tvrdý povrch so žalúdkom 25 minút pred jedlom. Keď je dieťa v tejto polohe, dieťa sa začne pohybovať so všetkými časťami tela a bude aktívne. Tiež znateľne zníži vnútrobrušný tlak, pretože prebytočné plyny budú odvádzané. Pravidelné vykonávanie tohto postupu sa stane prirodzenou stimuláciou na posilnenie svalov brušnej steny..

Pri zhoršení patológie sa budete musieť uchýliť k chirurgickému zákroku. Ukazuje sa v týchto prípadoch:

 1. Výčnelok sa zväčší.
 2. Prietrž je porušená.
 3. Diagnóza sa nemení až do veku 5 rokov.

Účelom chirurgických zákrokov je odstránenie viditeľnej poruchy pupku. Samotná technika sa nazýva hernioplastika a spočíva v odstránení herniálneho vaku a posilnení herniálneho portálu. Vedie to tiež k návratu vnútorných orgánov na pôvodné miesto. Trvanie operácie nepresahuje 40 minút.

Ľudové metódy

Ak rodičia odmietnu úradné zaobchádzanie, môžu vyskúšať ľudové metódy testované podľa času a skúseností. Okrem babičiekho sprisahania sa používajú aj obväzy vyrobené z prírodnej tkaniny, ktoré spájajú pupočnú zónu. Takýto nástroj pomáha posilňovať brušné svaly a vedie k prerastaniu pupočného krúžku. Môže sa nosiť ráno a vsádzať hernálny vak do brušnej dutiny. Noste obväz celý deň.

Okrem toho si samoobsluha môže kúpiť špeciálnu náplasť. Sú dostupné v ktorejkoľvek lekárni a sú širokým pásom, ktorý poskytuje spoľahlivé upevnenie brušnej steny s cieľom účinne znížiť výčnelok. Pre produktívnejšiu liečbu je potrebné vymeniť náplasť každých 10 dní. Neodporúča sa však nalepovať náplasť na vlastnú päsť. Je lepšie zveriť postup vyškolenému odborníkovi s dlhoročnými skúsenosťami.

Preventívne opatrenia

Aby nedošlo k položeniu otázky odstránenia prejavov pupočnej kýly u novonarodených chlapcov a dievčat, stačí dodržať niektoré pravidlá prevencie a monitorovať stav dieťaťa v ranom veku. Starostlivosť a starostlivosť o drobky môžu zabrániť rozvoju patológie do 1 roka, aj keď sú prítomné všetky príznaky a náznaky náchylnosti k takémuto problému..

V prvom rade je potrebné dať materskému mlieku na detskú výživu, pretože je to najlepší potravinový produkt, ktorý dieťaťu zmierňuje zápchu, nadúvanie a iné choroby. Počas laktácie musí matka sledovať diétu po diéte. Je dôležité úplne opustiť výrobky ako hrozno, fazuľa, kapusta a ďalšie.

Je potrebné vyhnúť sa dlhotrvajúcemu a častému plaču dieťaťa a poskytnúť dieťaťu spoľahlivú ochranu proti nachladnutiu, pretože akýkoľvek kašeľ zvyšuje vnútro-brušný tlak a tiež prispieva k zhoršovaniu príznakov prietrže. Ak dodržiavate základné pravidlá starostlivosti, môžete dieťa úplne vyliečiť alebo sa zbaviť predispozičných faktorov, ktoré spôsobujú takúto patológiu.

Pupočná prietrž u novorodencov

Rodičia malých detí sa často obávajú problému vyčnievajúceho pupku, najmä keď plače alebo sa mu namáhajú. Tento stav zmizne, keď dieťa spí alebo je pokojné. Jeho opakovanie je pozorované ako ďalšie napätie brušných svalov, čo niekedy vedie k ďalšiemu opuchu kože..

Detský lekár s takýmito príznakmi diagnostikuje pupočníkovú prietrhu novorodenca. Ihneď sa však nebojte: podľa lekárskych štatistík sa pozoruje u každého piateho dieťaťa, ktoré sa objaví počas normálnych fyziologických pôrodov. U predčasne narodených detí, ako aj s poruchami počas tehotenstva matky, sa tento stav môže vyvinúť u každého tretieho dieťaťa.

Čo je to?

Predná brušná stena má vláknitú štruktúru. Takzvaná biela línia brucha, vytvorená špeciálnymi vláknami spojivového tkaniva, prebieha vertikálne pozdĺž jeho stredu.

Na úrovni pupka je biela čiara ľudského plodu rozdelená, aby vstúpila do pupočnej šnúry spájajúcej telo matky a plodu. Matka a dieťa majú cez pupočnú šnúru spoločný krvný obeh, prostredníctvom ktorého budúce dieťa dostáva všetko potrebné na jeho vývoj.

Po narodení, v čase narodenia, je toto spojenie prerušené, pupočníková šnúra je prerušená, medzera v bielej línii (pupočníkový krúžok) u dieťaťa postupne prerastá spojivovým tkanivom.

Avšak v určitom časovom období, hlavne do 1 mesiaca, môžu svaly pupočného prsta uvoľniť. Neposkytujú hustotu uťahovania, sú v zraniteľnom stave, nemajú potrebný tón. Potom sa vyvinie pupočná kýla detí.

Ak dieťa napína takúto prednú stenu (dôvody sa môžu líšiť), vnútorné orgány umiestnené v pobrušnici môžu voľne vyčnievať do voľného priestoru brušnej steny. Častejšie sa to stáva pri slučke tenkého čreva. Toto je pupočná kýla u dieťaťa - stav, ktorý môže s vekom nezávisle zmiznúť, ale môže byť potrebná odborná pomoc a liečba..

Príznaky pupočnej kýly môžu mať rôzny stupeň prejavu. V štádiu zanedbateľného porušenia čriev je to proces s nezávislými kompenzačnými mechanizmami, ktorý nespôsobuje osobitné sťažnosti dieťaťa a jeho rodičov..

Pri zhoršení stavu sa môže značná časť čreva dostať do pupočného kruhu. Fyziologická užitočnosť trávenia, procesy odstraňovania plynov, metabolizmus a celkový stav dieťaťa závisí od stupňa jeho prenosu..

Dieťa s takou klinikou má často úzkosť, podráždenosť, odmietnutie jesť a piť.

Okrem toho existujú:

 • nadúvanie (nadúvanie);
 • pohyby čriev (zápcha);
 • poruchy spánku;
 • emocionálne poruchy.

Dôležité: Tento stav si vyžaduje odborné poradenstvo, prípadne s účasťou lekára..

Aké sú rizikové faktory prietrže??

Po rozhodnutí o tom, ako pupočná kýla vyzerá u novorodencov, vyvstáva otázka: prečo majú niektoré deti takú pupočníkovú vadu?

Vedci majú tendenciu dať hlavnú úlohu ako rizikový faktor, ktorý dáva dedičnú predispozíciu. Fyziologická životaschopnosť telesných tkanív je čisto individuálna. Načasovanie jeho vývoja a zlepšenia závisí od genetických faktorov, prítomnosti rovnakých znakov u rodičov v detstve.

Údajná negatívna úloha nesprávneho prerušenia šnúry pôrodníkmi neexistuje, pretože pupočníkový prstenec pri tejto manipulácii nie je prakticky ovplyvnený..

Ďalšia vec je, že u detí sa počas prvého mesiaca života objaví a vymizne mnoho anatomických funkcií. Preto včasnosť odhalenia problému v jeho počiatočnej fáze závisí iba od matky.

Pár slov o liečbe

Iba pediatr môže poskytovať kvalifikované rady o liečbe pupočnej kýly u novorodencov. Je v jeho kompetencii posúdiť vlastný potenciál dieťaťa vyrovnať sa s takýmto problémom. Predčasné, oslabené, ktoré majú iné patológie, deti často nedokážu „napraviť“ stav svojej svalovej kostry. S rastom dieťaťa sa vystupujúca časť pobrušnice zväčšuje a narúša čoraz viac nových miest a nervových zakončení. V tomto stave môžu deti pociťovať bolesť..

Ak elasticita vlákien bielej línie brucha nezíska potrebné vlastnosti, pupočníkový prstenec nie je schopný obmedziť nápor pobrušnice v momente napätia. Pozoruje sa to pri mechanickom napätí brušných svalov vo chvíľach, ako je kašeľ, silné pláč, premenenie na výkrik, túžba niečo získať (natiahnuť) alebo vstať, vyprázdniť črevá, trpieť zápchou. V tomto stave môže byť prietrž samostatne umiestnená rukou matky. Palpácia matky zároveň cíti hranice pupočného kruhu a jeho štruktúru - príčiny existujúceho problému dieťaťa..

Toto je najprv. Neskôr, ak regeneračné procesy nenasledujú normálnu cestu, veľkosť pupočnej kýly u dieťaťa sa zvýši a vyrovnanie chrbta sa stáva problematickým. Stáva sa, že vyzrážaná časť dokonca presahuje veľkosť vývodu. Takéto okamihy sa nazývajú porušenia prietrže, sú najnebezpečnejšie. Potom bude liečba špeciálnej povahy a mal by ju predpísať iba lekár.

Čo robiť, ak má dieťa taký problém?

Často sa zaujímajú o rodičov: je prítomnosť patológie pupka v novorodeneckej norme? Ako je potrebné liečiť?

Takýto jav nemožno úplne nazvať normálnym. Prax však ukazuje, že niekedy sa počas prvého mesiaca stav normalizuje. Liečba v takýchto prípadoch sa neposkytuje. Známky pupočnej kýly môžu rýchlo a natrvalo zmiznúť.

Skúsenosti matky však môžu viesť k jemnej a povrchnej masáži pupočnej oblasti a celého brucha. Predtým, ako začnete, musíte si byť istí, že:

 • neprítomnosť kožných lézií infekčnej alebo alergickej povahy u novorodenca;
 • normálne fyziologické hojenie pupočnej rany;
 • Mamina teoretická príprava na takýto odchod.

Pred masážou si musíte dôkladne umyť ruky, zohriať ich povrch, položiť dieťa na rovný rovný povrch, aby mu pomohlo získať dobrú náladu. Po jedle by mala uplynúť najmenej pol hodiny. Masáž môžete vykonávať po večernej mokrej procedúre, ale nie bezprostredne pred spaním..

Masážne pohyby majú niečo spoločné s fyzickou terapiou brušných svalov.

Ich cieľ:

 • zlepšujú tráviace procesy (pomáhajú propagovať jedlo cez črevá);
 • stimulovať krvný obeh;
 • relaxovať svaly brucha a fascie, zakrývať ich;
 • pomôžte každému vnútornému orgánu zaujať svoje vlastné, pohodlné miesto v brušnej dutine.

Okrem toho upokojuje, uvoľňuje, znižuje stres, obklopuje malé (alebo malé) láskou a starostlivosťou. Takúto masáž môže sprevádzať tichá, pokojná hudba, ktorá sa obracia na dieťa s vysvetlením ich činnosti..

Základné masážne techniky

Malo by byť málo pohybov. Základný komplex pozostáva z:

 1. Opatrne hladte povrch kože brucha v smere hodinových ručičiek (na veľký polomer), opakujte 4-5 krát.
 2. Z vonkajšej hrany brucha pomocou dlaní vykonajte zdvíhacie pohyby, akoby sa tvorila štrk piesku. Na konci môže byť pohyb mierne trhaný, ale nie drviaci. Opakujte 4-5 krát.
 3. Mierne brnenie prstami, zatiaľ čo sa stáva, že sa dieťa začne smiať. To je normálne, pretože nervové zakončenie v jeho koži leží blízko a často. Šteklí ho.

Môže sa tiež uskutočniť prevencia pupočnej kýly v takomto komplexe. Za týmto účelom umiestnite dlane matky po bielej línii smerom k pupku. Jemným hladením v takom rytme, dosahujúcom oblasť pupku, môžete jemne tlačiť dovnútra. Takéto cvičenie je možné, ak v pupočnom kruhu nie sú veľké hrče.

Pre zvýšenie účinku pred masážou si môžete na brucho položiť zahriatu plienku. Teplo zvyšuje prísun krvi do tkanív, zvyšuje ich kontakt a mäkkosť..

Po takejto masáži a redukcii prietrže lekárnici navrhujú upevnenie pupočného krúžku v tejto polohe. Na tento účel existuje špeciálna sterilná náplasť. Jeho prilepením na kožu sa dosiahne umelé uzavretie pupočného otvoru a prekážka, ktorá z neho vyúsťuje.

Pri výbere tejto metódy prevencie sa musíte poradiť s lekárom:

 • Po prvé, výsledkom bude iba mierna patológia.
 • Po druhé, náplasťové lepidlá môžu spôsobiť alergické kožné reakcie..
 • Po tretie, mnoho detí netoleruje ťahanie predmetov po koži, a preto môžu byť podráždené a môžu plakať.

Čo je operácia?

Umbilická hernia u novorodencov môže mať indikáciu pre chirurgickú liečbu iba vtedy, ak je dieťa vo veku 4 - 5 rokov a pupočníkový kruh nebol schopný obnoviť svoju silu a elasticitu. V tomto prípade liečba problémov v pupočníku spočíva v zošití pupočného prstenca, odstránení vyčnievajúcej časti pobrušnice a obnovení integrity zostávajúcich častí, ak je to potrebné.

Pacienti detských chirurgických oddelení tohto profilu majú živé kýlové príznaky, ktoré nie je možné konzervatívne liečiť.

Môžu mať:

 • zvracanie
 • zmeny farby výkalov;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie a ďalšie.

Chirurgická operácia pupočnej kýly (u novorodencov je pomerne zriedkavá) sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii v závislosti od individuálnych indikácií. Prognóza takýchto operácií je priaznivá. Tráviaci systém sa rýchlo obnoví a tuková podkožná vrstva ho chráni.

Je možné problému zabrániť?

Na fotografii bolo takmer všetko zvýraznené pupočnou kýlou novorodenca. Ale keď príde na svoje dieťa, vydesí sa a podnikne naliehavé kroky. Aby sa tomu zabránilo a po preskúmaní možných príčin je možné vopred prijať určité preventívne opatrenia.

Najdôležitejšie z nich sú:

 • úprava výživy na odstránenie zápchy a zažívacích problémov;
 • vytvorenie dieťaťa v pokojnom životnom prostredí, minimalizovanie dráždivých faktorov;
 • pozornosť na jeho každodennú rutinu;
 • dostatok voľného času na čerstvom vzduchu, ak je to možné, aktívna zábava.

Jeho usporiadaním nebude dieťa potrebovať liečbu.

Životný štýl nastávajúcej matky počas tehotenstva je tiež dôležitý. Zlé návyky a zápalové ochorenia budú hrať negatívnu úlohu. Pomoc s dieťaťom je skutočná, pretože vieme, čo je pupočná kýla a ako sa s ňou správať. Možno nikdy nebudete mať také problémy.

Pupočná prietrž u novorodencov. Príznaky a liečba, príčiny, klinické odporúčania

Vrodený alebo získaný herniálny výčnelok v pupku je častým javom u novorodenca. Jeho pupok je malý vláknitý prsteň, ktorý sa postupne zužuje a napína. Tento proces nie je vždy plynulý, ale je celkom jednoduché odstrániť vzniknutú chybu..

Štruktúra pupočnej kýly

Pupočná prietrž novorodencov, ktorá sa objaví včas, sa vyskytuje u 1 z 5, v kategórii predčasne narodených detí - každé 3.

Anatomická štruktúra výčnelku vyzerá takto:

 • herniálne brány v mieste pupočného kruhu;
 • vak vo forme roztiahnutej parietálnej (stenovej) vrstvy pobrušnice;
 • úlomky tenkého čreva, niekedy väčšieho množstva omentu, sa pohybujú do vaku.

Umbilikálne lokalizačné hrče sú často sotva viditeľné, či už ide o veľkosť hrachu, ale niekedy získajú značné množstvo (až do veľkosti drezu) a riziko štiepenia sa mnohokrát zvyšuje..

Príčiny vývoja u novorodencov

Neexistujú žiadne jasne zistiteľné príčiny, ale dedičný faktor výskytu pupočnej kýly má prednosť pred ostatnými. Iba 1 z rodičov, ktorí mali výbežok v rovnakom veku, stačí na to, aby 70% detí malo podobné príznaky.

Ďalšími možnými príčinami sú choroby komplikované namáhaním brušných svalov a zvýšený tlak na prednú stenu brucha:

 • SARS s nepríjemným kašľom;
 • zápal pľúc;
 • čierny kašeľ;
 • bronchitída;
 • nedostatok laktázy s častými stolicami;
 • dysbióza;
 • úplavica;
 • zápcha
 • problémy s močením v dôsledku zúženia predkožky u chlapcov (fimóza).

Riziko zníženého tonusu celiakií je u detí:

 • narodené predčasne;
 • s nedostatkom hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza);
 • nedostatok bielkovín a energie, ktorý sa prejavuje zlým trávením, vyčerpaním;
 • s akumuláciou tekutiny v pobrušnici (ascites);
 • krivica;
 • downism.

Zlyhanie tkanív brušnej steny, svalového systému môže byť spôsobené neúspešným tehotenstvom v dôsledku:

 • vírusová infekcia;
 • znečistená ekológia;
 • škodlivé pracovné podmienky;
 • nevhodné dávky liekov.

Anatomické vlastnosti

Lekári rozlišujú embryonálne a postnatálne kýly (po narodení), pretože anatomické a klinické charakteristiky sa líšia. Omphalocele sa vyskytuje u približne 1 z 3 500 embryí v treťom mesiaci.

Toto je vlastne odtlakovanie brušnej dutiny v dôsledku kombinácie rôznych faktorov:

 • defekty vo vývoji prednej brušnej steny;
 • anomálie ileu (Meckel diverticulum);
 • rozštiepenie hrudnej kosti;
 • srdcové defekty, bránica;
 • nedostatočné rozvinutie ochlpenia (kĺb);
 • rozštep ako napríklad "rozštiepený poschodie", "rozštiepený okraj";
 • črevná obštrukcia;
 • posun močového mechúra v dôsledku chýbajúcej prednej steny;
 • fragmentárne nezatváranie urachusu (močových ciest) za vzniku cysty;
 • čiastočná alebo úplná slepota (prerastenie) konca konečníka predtým, ako vstúpi do dutiny konečníka.

Pri embryonálnej defekte novorodenca, črevných slučkách, sa pečeň prenáša cez priehľadnú membránu. Veľkosti omphalocele od 5 do 10 cm a viac sú pevné.

Keď novonarodený plače, výčnelok sa zvyšuje. Počas priechodu pôrodným kanálom môže v prvých hodinách narodenia prasknúť rozšírená pupočníková šnúra a spôsobiť peritonitídu, sepsu, zápal pľúc. Šanca na prežitie je málo.

Postnatálna pupočná kýla. Vyskytujú sa v prvom roku, hlavne v prvých 2 až 3 mesiacoch. Okrúhly oválny výčnelok je viac tvarovaný, keď je brucho napnuté, čiastočne alebo úplne zasunuté v pokojnej ležiacej polohe. Jeho škrupina je odolnejšia, nesvieti, môže sa mierne líšiť farbou od zvyšku pokožky..

Dôvody pre dlhé uzatvorenie pupočného kruhu

Normálne, keď vyschnutá pupočná šnúra odpadne, otvor pod ňou sa pritiahne k sebe a fascinuje (rastie so špeciálnym spojivovým tkanivom).

Dôvod oneskorenia fascie sa považuje za slabú kontrakciu hornej polovice pupočného otvoru v porovnaní s dolnou. Podstata problému spočíva v tom, že pod ňou sú 2 pupočníkové tepny a močový kanálik. Príroda pre túto oblasť zabezpečila vyššiu hustotu tkanív..

Najskôr sa vytvorí spojovacia štruktúra a potom dôjde k transformácii na vláknitú, ktorá vám umožní pevne uzavrieť spodnú časť krúžku. Horný pupočný oblúk je vybavený 1 žilou a jedným bez plášťa, preto je tu pozorované oslabenie.

Nerozvinutá brušná fascia uzatvára otvor iba čiastočne na miesto nedostatočnej hustoty tkaniva, z ktorej tečie kýla.

Zvýšiť možnosť vystupovania tlaku vo vnútri pobrušnice, dlhodobé choroby, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú svalový tonus, turgor (napätie) tkanív. Ak trávenie pri normálnom úplnom dieťati nefunguje veľmi dobre, dochádza k plynatosti a zápche, plačú plaču vykrikuje, vláknitý prsteň sa z vnútra vytlačí väčšinu času..

Prirodzene, za takých podmienok sa mu nedarí získať čas. U dojčiat, ktoré predčasne opustili prsia svojej matky, sa všetky tieto riziká mnohokrát zvyšujú..

Verí sa, že uzavretý celiak otvorí spoľahlivo zadržiavanie orgánov a dokonca ani dlhotrvajúci plač, plač nebude schopný ho zlomiť, rovnako ako epizodické poruchy stolice..

Príznaky pupočnej kýly

Pupočná prietrž u novorodencov nie je vždy viditeľná, ale hmatateľná. Konvexný výstupok sa ľahko nastavuje, ak naň zatlačíte prstom. Pretože je v ňom prítomná slučka tenkého čreva, pociťuje charakteristický dunivý, burčiaci zvuk. Výnimkou je porušenie, ale v detstve sú veľmi zriedkavé.

Ako určiť prítomnosť pupočnej kýly samostatne?

Pre amatéra je ťažké spoľahlivo určiť patológiu, ak nenarazí do oka. Značný počet detí má jednoducho vyčnievajúcu štruktúru pupka bez akýchkoľvek nežiaducich príznakov.

U novorodencov to vyzerá ako pupočná kýla

Podozrenie rodičov na prietrž v prvých týždňoch alebo mesiacoch života dieťaťa je príležitosťou ukázať to lekárovi. Nechajte strach ukázať ako nepravdivý, ale nevynechajte patológiu.

Diagnostika zdravotných stavov

Moderné pôrodnícke ultrazvukové prístroje sú schopné ukázať omphalocelu aj v lone matky. Celiakiu pri narodenom dieťati určí detský chirurg alebo pediatr počas rutinného vyšetrenia. Predĺžený stav vláknitého prsteňa sa jej páči prsty.

U dievčat sa spolu s identifikáciou pupočného výčnelku nevyhnutne hmatajú záhyby. Ak sa zistí herniálny vak s prolapsom vaječníkov, chirurg s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí chirurgickú redukciu. Pri patologickom stave celulárneho výčnelku alebo pri podozrení na problém sa vykonáva ultrazvuková diferenciácia.

Ak lekár odporúča hospitalizáciu, nariadi sériu testov:

 • celkový krvný test;
 • krvný test na hepatitídu B, C, HIV;
 • všeobecný močový test;
 • biochémia krvi s určením celkového proteínu a proteínových frakcií, celkového bilirubínu a jeho frakcií, ako aj ukazovateľov močoviny, glukózy, amylázy, kreatinínu, draslíka, sodíka, chlóru, vápnika, ALT, AST;
 • koagulogram (INR, APTT, trombínový a protrombínový čas, fibrinogén);
 • štúdia vajíčok hlíst (výkaly);
 • EKG a echokardiografia o patológii a vrodených srdcových vadách.

Pred operáciou sú potrebné konzultácie s úzkymi špecialistami o indikáciách.

Je liečba pupočníkovej prietrže nevyhnutná pre novorodencov?

Neonatológovia, detskí chirurgovia, spoliehajúc sa na praktické skúsenosti, sa domnievajú, že výčnelok v pupkovej zóne vo väčšine prípadov spontánne vymizne, keď sa posilňujú svaly brucha od 6 mesiacov. do 5 rokov.

To nezruší pozorovanie chirurgom - 1-krát za mesiac počas prvého roka.

Na začiatku liečby a základné techniky

Umbilická hernia u novorodencov sa stiahne rýchlejšie, ak sa asi po 1 mesiaci po vyhojení rany v mieste pupočnej šnúry uskutoční správne konzervatívne ošetrenie:

 • spevňujúca masáž prednej brušnej steny s dôrazom na hernálnu oblasť;
 • ležiace na bruchu;
 • rehabilitácia;
 • plávanie;
 • lepenie fixačnej náplasti;
 • nosiť obväz.

masáž

Je lepšie, ak masáž vykonáva skúsený odborník. Rodičia sa tiež môžu naučiť najjednoduchšiu masážnu techniku ​​a vykonať ju po vysušení pupočnej šnúry, po úplnom zahojení rany. Na tento postup sa používa prebaľovací pult, vrstvený vo vrstvách s prikrývkou na bicykel, olejovou utierkou a plienkou. Miestnosť by mala byť vetraná. Požadovaná teplota vzduchu - 18 - 22 °.

S čistými teplými rukami s orezanými klincami a bez ozdôb sa vykonávajú 3 pohyby:

 1. Palcom jemne stlačte 10-15 krát pravé vydutie.
 2. Jemne pritlačte kožu okolo herniálneho vaku.
 3. Použite svoju dlaň na kruhové pohyby výlučne v smere hodinových ručičiek, zatiaľ čo palec utopí hrču.

Dlane dospelých môžu byť mierne naolejované detským olejom. Dieťa by malo mať dobrú náladu. Musíš s ním hovoriť, aby si hučal. Masáž sa vykonáva denne v rovnakom čase, pol hodiny pred jedlom alebo po 40 minútach. Po. Trvanie relácie sa postupne zvyšuje z 5 na 20 minút.

Ak malý pacient začne prejavovať úzkosť, nespokojnosť, masáž sa prenesie inokedy.

, Ktorým sa dieťa na bruchu

Dieťa sa položí so svojím žalúdkom na tvrdý povrch pokrytý plienkou. Začínajú od 5 minút, pretože je to nepríjemná situácia a dieťa bude protestovať. Nie je potrebné to rozplakať, ale je tiež nemožné ustúpiť. Keď si zvyknete ležať na bruchu, predlžujte ho o 20 minút.

Bez ohľadu na to, ako bezpečne je dieťa oplotené na stole, je neprijateľné nechať ho bez dozoru. Musí sa zabezpečiť, aby nezakryl tvár nadol a neblokoval dych, aby sa nezvalil na podlahu. Deti, ktoré vedia, ako sa držať hlavy, nechajú sa oprieť sa o predlaktie, roztiahnu boky pre stabilitu.

Ľahnutie žalúdka vyvoláva túžbu vstať, čím posilňuje nielen prednú stenu celiaku, ale aj celý svalový aparát. Najlepší čas na zákrok je 20 minút. pred každým kŕmením, čo znižuje koliku z jedenia.

Chirurgický zákrok

Gernioplastika sa vykonáva na:

 • porušenie orgánov opuchnutých v herniálnom vaku;
 • prietrž hernie, ktorý vedie k poruchám trávenia, bolesti, kolike v dôsledku problémov s vypúšťaním plynov a výkalov;
 • nie je uzavretý na 5 rokov vláknitého prstenca.

Pri kontrolovanom výhľade sa vykonáva laparoskopická operácia. Prostredníctvom bodových vpichov sú zavedené chirurgické nástroje a mini kamera, ktoré odrážajú prevádzkové činnosti monitora. Samotné vrecko je vyrezané, sú vyhodené úlomky, brány sú zošité.

Menej traumatická intervencia trvá asi pol hodiny, na niekoľko hodín je dieťa pod kontrolou lekárov. Potom ho rodičia môžu vziať domov. V rastúcom tele prebieha hojenie rýchlo, nezostávajú žiadne jazvy.

Pri porušení sa uskutoční otvorený rez, pretože je potrebné odstrániť prenesený fragment čreva. Vystrihnuté konce črevnej trubice sú spojené a potom je na stenu pobrušnice prišitá biokompatibilná sieťka, ktorá chráni pred opakovaným výčnelkom. Operácia nepatrí do kategórie komplex, rehabilitácia je krátka.

V obidvoch prípadoch by sa malo dieťa podrobiť následnej klinike, aby sa zabránilo takým zriedkavým prípadom, keď sa objavia ligatúry (zo stehových nití) fistuly alebo recidíva hernie a je potrebný opakovaný chirurgický zákrok..

Ľudové metódy

Prarodičia a recepty dedka sa vzťahujú iba na hernie s nastaviteľnou výškou. Pediatri a najmä chirurgovia sú voči týmto metódam skeptickí, ale z nevysvetliteľných dôvodov sa jednoduché techniky v niektorých prípadoch ukázali ako účinné.

Kompresie, pleťové vody sa používajú jedenkrát denne, až po uzdravení pupka.

receptčas držania
ovsená múka

uvarte hustú ovsenú kašu, ochlaďte a vytvorte koláč o niečo väčší, ako je priemer výčnelkudržať 1-3 hodiny
cesnaktrocha cesnakovej hmoty sa musí zabaliť do 2 - 3 vrstiev gázy, pripevnenú k vydutiu obväzom, lekárskou páskouAk sa dieťa nepečie, môžete nechať 2 hodiny
Dubová kôra, papraďv teplej zeleninovej pôde navlhčite 3-4 vrstvy gázy, pripevnite na pupokaž 3 hodiny.
Nakladaná kapusta, surové zemiakynaneste krém s nakladanou kapustou, nalejte druhú vrstvu kruhového zemiakového rezu; kravatu tak, aby sa krém nepohyboval5-6 hodín.
Biela kapustaumytý, nie studený kúsok kapusty, pripevnite a opravtecelú noc
Prasačí tukna problémovú oblasť naneste dobrú vrstvu tuku, prikryte vatovým kruhom a fixujteod večera do rána
hlinarozpustite čistý farmaceutický prášok vodou, namažte pupokpred sušením po namočení v teplej vode jemne utrite
Meď Sovietsky

nikel

mincu dôkladne umyte, pripevnite a pripevnitebez podráždenia - do 5 hodín.

Súbežne s vonkajšími liekmi sa deťom v závislosti od veku podáva odlišný regeneračný nápoj:

 • Je dobré piť pol pohára brezovej šťavy každý deň ako dezert.
 • Po 2 - 3 kŕmeniach by sa malo odobrať 100 ml vývar šípky, ktoré sa vylúhuje jednu hodinu, nie príliš koncentrované, sladené.
 • Postupne môžete podať vodnú infúziu koreňa ženšenu. Zlepšuje látkovú výmenu, lieči celé telo.
 • Štvrtina šálky melónovej šťavy po 4 kŕmeniach bude nasýtená vitamínmi, železom a kyselinou listovou. Takáto šťava je dobrou profylaxiou proti kašľu a užitočným doplnkom pri jej liečbe, čo je dôležité pre brušnú prietrž.

K liekom pri domácich liekoch je potrebné pristupovať opatrne. Testovanie vnútorných liekov v malých dávkach, externé - s minimálnym časom kontaktu, aby sa zabránilo alergiám, zápalovým procesom. Po konzultácii s detským lekárom nebude chirurg zbytočný.

štiepanie

Dojčatá zriedkavo trpia porušovaním predpisov, ale ak k tomu ešte dôjde, príznaky môžu byť nasledujúce:

 • prietrž sa zväčšuje, prestáva usadzovať, zmeny farby;
 • žalúdok sa zväčšuje a bolí;
 • je tu nevoľnosť, zvracanie;
 • pokožka zbledne.

Mechanizmus zovretia nastáva v tomto poradí: od prudkého tlaku v bruchu sa brány rozširujú, vak sa naplní ešte viac, potom sa vláknitý prstenec znova stiahne a rozdrví napučaný fragment. Dieťa musí byť bezodkladne prijaté do nemocnice, pretože sa zvyšuje obštrukcia čriev a nekróza stlačeného tkaniva..

Stáva sa, že od momentu štípania nastane krátka úľava asi za 1 - 2 hodiny, je však neprijateľné zdržať sa, pretože je možné prasknutie napnutého čreva, peritonitída, gangréna..

Prevencia pupočnej kýly u novorodencov

Medzi preventívne opatrenia patria:

 • dojčenie dieťaťa podľa jeho potrieb, a nie do hodiny;
 • absolvovanie všetkých plánovaných vyšetrení na identifikáciu prietrže;
 • pravidelné cvičenie s pomocou rodičov;
 • vedenie preventívnej a regeneračnej masáže;
 • včasná diagnostika a liečba tráviacich patológií.

predpoveď

Umbilická hernia omphalocele, detekovaná ultrazvukom, núti lekára, aby ponúkol ženu potrat, pretože plod bude pravdepodobne mať ďalšie malformácie. Postnatálne výčnelky u novorodencov liečených konzervatívne alebo rýchlo, prakticky nedávajú relapsy a komplikácie.

Klinické odporúčania lekárov pre rodičov

Pediatri a pediatrickí chirurgovia zameriavajú rodičov na skutočnosť, že po roku veku sa riziko pupočnej kýly postupne zvyšuje. Neprípustne zovreté ruky len na počkanie, keď sa výstupok spontánne usadí.

Nemôžete zanedbávať návštevy detského lekára a jeho odporúčania:

 • dojčiť čo najdlhšie;
 • pre dojčatá s umelou výživou vyberte suché náhradky materského mlieka, zmesi, ktoré sú najvhodnejšie na jeho trávenie;
 • monitorovať pravidelnosť stoličky dieťaťa;
 • dojčiaca matka používať jedlo, ktoré nevyvoláva u detí aktívnu tvorbu plynu a koliku.

V špecializovaných oddeleniach obchodov je matkám počas kŕmenia kvalitná a správna výživa:

 • chlieb, rožky, vafle;
 • vyvážené zmesi na pečenie;
 • ovocné a zeleninové pyré, peny;
 • raňajkové cereálie, müsli vo vhodných variantoch;
 • Šťavy, čaje a iné nápoje.

Z domácich jedál sa dáva prednosť:

 • obilniny;
 • zeleninová guláš, šaláty;
 • varené chudé mäso, ryby;
 • dobré cestoviny z múky.

Pupočná prietrž u novorodencov pravdepodobne uplynie do roku, ak sa k masáži pridajú v špeciálnych bazénoch pod dohľadom lekára a doma vo vani. Mamičky, ktoré sa už starali o špeciálnu náplasť na udržanie vydutia na správnom mieste, by mali mať na pamäti, že ide o pasívne opatrenie..

Dynamické techniky sú omnoho efektívnejšie - nasadenie dieťaťa na brucho, gymnastika na veľkú fitness loptu. Jednoduché, unavujúce pravidelné cvičenia posilnia celiakiu a celý svalový rámec, čo umožní rýchlejšie hojenie.

Výčnelok v pupku u dojčiat neprimerane desí rodičov. Je potrebné vytvoriť konzistentnú schému odporúčaných opatrení, metodicky ju implementovať a z kýly si už nebudú pamätať.

Dizajn výrobku: Mila Fridan

Video o pupočníkovej prietrži u detí

Príčiny, liečba a následky pupočnej kýly u detí:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rázová vlna na spinálnu prietrž pomocou najnovšej švajčiarskej techniky, pod dohľadom skúsených lekárov a za prijateľné ceny.Zranenia, nadmerná fyzická námaha, nesprávna výživa, nesprávne rozloženie tlaku - to všetko môže vyvolať rozvoj patologických procesov v chrbtici a viesť k ďalším herniovaným diskom.
Zápal slepého čreva sa nazýva zápal slepého čreva, slepého čreva. Zápal slepého čreva môže spôsobiť veľa príčin: od podchladenia alebo infekcie po stres v škole a v práci. Zápal slepého čreva je hrozivé ochorenie spojené s komplikáciami: peritonitída (hnisavý zápal brušnej dutiny), pylephlebitída (trombóza žíl pečene) a absces (hnisavá fúzia slepého čreva).
Ak lekár diagnostikoval dieťa pupočníkovou prietržou, nezúfajte. Lekári vždy neodporúčajú chirurgickú liečbu. Ak je pupočná kýla u dieťaťa malá, môžete sa s ňou vyrovnať konzervatívnymi metódami, najmä masážami a liečebnými cvičeniami..