loader

Bubnovsky: „Kým do mozgu neprepadne jedna nádoba, zakúzlím!“ Posaďte sa...

Pokiaľ si pamätám, môj otec vždy trpel vysokým krvným tlakom. Najprv sa pokúsil túto chorobu ignorovať, kým mu pri vyšetrení nebola diagnostikovaná hypertenzia. Boli mu predpísané rôzne lieky, od ktorých až donedávna začalo jeho ráno. Pred tromi mesiacmi nás však z Petrohradu navštívil priateľ môjho otca, strýko Ilyusha. Ukázalo sa, že on bol tiež vysoký krvný tlak po dlhú dobu, kým sa nestretol s metódou liečby srdcových chorôb od Dr. Sergei Mikhailovich Bubnovsky.

Profesor Sergej Bubnovskij je známy ruský lekár, lekár lekárskych vied a autor mnohých kníh, ktorý kedysi sám sotva unikol z húževnatých labiek choroby. Prekvapivo to neurobil s liekmi..

Ako liečiť hypertenziu

Arteriálna hypertenzia je podľa Dr. Bubnovského chorobou storočia. Začína vývoj arytmie, koronárnych srdcových chorôb, tromboembólie a dokonca diabetu typu II.

A to sa deje iba preto, že srdcové alebo srdcové svaly myokardu nezvládajú obnovenie a udržiavanie rýchlosti prietoku krvi cez veľký kruh krvného obehu..

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa kardiovaskulárne choroby stávajú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete: z iných dôvodov každý rok zomiera toľko ľudí..

Profesor tvrdí, že namiesto predpisovania veľkého počtu antihypertenzív osobe trpiacej hypertenziou, ktoré podporujú uvoľňovanie krvi zo srdca, stojí za to analyzovať jeho životný štýl, ktorý viedol k vzniku hypertenzie..

Podľa Dr. Bubnovského: „Žiadny kardiológ na svete mi nemôže ukázať pacienta, ktorý sa zotavil z hypertenzie užívaním liekov. To znamená, že ste najprv vysadili jednu tabletu, potom celú hŕstku... “Samozrejme, v akútnych prípadoch môžete a mali by ste takéto lieky používať, ale nie je stabilný každý deň na tablete pod jazykom..

Podľa WHO každý rok zomrie na kardiovaskulárne choroby 17,5 milióna ľudí..

Ak chcete vyliečiť hypertenziu, musíte najskôr zistiť, čo presne je hypertenzia. A toto je v skutočnosti preťaženie srdcového svalu myokardu. Áno, je to tiež sval a funguje rovnako ako všetky ľudské svaly, princíp kontrakcie a relaxácie..

Podľa WHO denná fyzická aktivita počas pol hodiny pomáha predchádzať infarktu a mozgovej príhode.

Preto Sergej Mikhailovič Bubnovský radí každému, kto sa naozaj chce zbaviť vysokotlakových rázov, aby vykonal najmenej dve cvičenia, ktoré majú priamy vplyv na rýchlosť a objem krvného obehu. Prispieva tak k obnove srdcovej činnosti.

Táto gymnastika je indikovaná u pacientov s hypertenziou v štádiu I a II.

Na zahriatie môžete využiť chôdzu. Do dvoch minút môžete striedať rôzne typy chôdze, napríklad: chôdza po nohách, kríž, chodenie po pätách, schodík.

Typy chôdze je potrebné meniť každých päť krokov. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby vaše dýchanie bolo rovnomerné..

V skutočnosti tu na toto cvičenie budete potrebovať stoličku alebo iný vysoký predmet, ako napríklad stôl alebo lavicu, pomocou ktorej urobíme kliky..

Dali sme si ruky na stoličku, nohy sú za sebou a rozmiestnené po celej šírke ramien. Hlava a pohľad sú nasmerované dopredu a telo by sa nemalo prehýbať. Pri vdýchnutí musíte ohnúť lakte a sklopiť telo, vydýchnuť, narovnať ruky a zdvihnúť zvuk: „Ha“.

Najprv musíte urobiť päť klieští a vypiť pár dúškov vody, aby nedošlo k dehydratácii mozgových ciev. Každý push-up by mal byť približne rovnaký v čase a trvať asi 20-30 sekúnd. Naraz sa oplatí dokončiť 2 sady po 5 a nakoniec prejsť na 10 skupín po 5.

Toto cvičenie sa vykonáva aj na stoličke. Posaďte sa na stoličku a postavte obe nohy tak, aby sa postavili pred seba na rovnakú čiaru - jednu pred druhú.

Vstaňte z kresla a udržujte rovnováhu. Potom si znova sadnite. Musíte sa postaviť na výdych a sedieť na nádychu. Po absolvovaní celého cyklu týchto cvičení musíte vziať „trénerovu pózu“ a len dýchať dve minúty..

V tomto videu demonštruje Dr. Bubnovsky správne vykonanie prvého cvičenia.

Odporúča sa, aby sa tieto cvičenia vykonávali trikrát denne a profesor odporúča každé ráno začať so zdravotnou gymnastikou.

Terapeutická gymnastika a cvičebná terapia pre radikalulitídu: cvičenia na chrbte

Radikulitída alebo radikulopatia je patologický stav charakterizovaný ostrou streleckou bolesťou v oblasti s primárnym procesom, ktorá môže vyžarovať do horných končatín, ramien, bokov a dokonca aj do dolných končatín. Existujú ischias krčnej, hrudnej, bedrovej a bedrovej chrbtice. Vo väčšine prípadov sa používajú konzervatívne liečebné metódy, z ktorých jednou je gymnastika..

Stručne o chorobe

Radikulopeia nie je samostatným ochorením, ale symptómom, ktorý sprevádza ďalšie patológie vyskytujúce sa v chrbtici. Môžu sa vyvíjať bez zjavných príznakov v počiatočných fázach a v akútnom a subakútnom období sa vydávajú ako akútna bolesť. V takýchto prípadoch nestačí symptomatická liečba. Je potrebné identifikovať zdroj radikulopatie a odstrániť ho, inak bude bolesť chronická.

Sciatica sa často vyskytuje s vysokou intenzitou, ktorá sa prejavuje ostrými a silnými bolesťami vyžarujúcimi do iných častí tela, čo obmedzuje pohyblivosť postihnutého úseku. Klinický obraz je spôsobený zovretím koreňov nervov, ktoré sú umiestnené pozdĺž línie chrbtice, a zápalovým procesom. V súvislosti s touto etiológiou sa radikulopatia nazýva radiulárny syndróm..

Pred niekoľkými desiatkami rokov bola ischias považovaná za chorobu starších ľudí. Dnes je patológia „mladšia“ a je často diagnostikovaná u ľudí v mladom veku. To možno vysvetliť zvýšením frekvencie spinálnej dysfunkcie v dôsledku sedavého životného štýlu. Medzi inými dôvodmi rozvoja radikulopatie:

 • poranenie chrbtice vrátane chronických poranení;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • hernia a osteochondróza medzistavcovej platničky;
 • asymetria svalov chrbtovej oblasti;
 • zvýšená fyzická aktivita na chrbticu.

Radikulopatia - dôsledok podchladenia, infekcie, ostrého a nedbalého pohybu.

Účinnosť cvičebnej terapie pre toto ochorenie

Gymnastika s radikulitídou (radikulárny syndróm) je skutočnou spásou pre ženy a mužov, ktorí trpia podobným ochorením. Hlavné úlohy školenia počas liečby patológie:

 • normalizácia prirodzeného toku krvi v chorej časti;
 • zvýšenie sily svalových štruktúr;
 • obnovenie pohyblivosti chrbtice;
 • zníženie intenzity a odstránenie symptómov bolesti;
 • znížené riziko opakovania radiálneho syndrómu.

Fyzikálna terapia pre radikalulitídu pomáha posilňovať svalový korzet chrbta, ktorý sa podieľa na podpore chrbtice v správnej anatomickej polohe. Je to vynikajúca prevencia vzájomného posunu stavcov..

Hlavnou podmienkou je vykonávanie fyzických cvičení v kombinácii s inými liečebnými metódami - liekmi, fyzioterapiou. Vo fáze exacerbácie nie je predpísaná záťažová terapia. Gymnastiku je možné vykonávať doma, ale iba po konzultácii s lekárom. Cvičenia sa vyberajú individuálne s prihliadnutím na charakteristiky primárnej choroby.

Ošetrenie na radikulitídu na chrbte sa vykonáva v niekoľkých fázach, v ktorých sú predpísané určité cvičenia:

 • V 1. fáze vám gymnastika umožňuje zmierniť bolesť, opuchy, kŕče svalového korzetu, zlepšiť prietok lymfy v postihnutej oblasti..
 • V 2. etape sa obnoví telo ako celok a zlepší sa mobilita chorého oddelenia.
 • V 3. etape sú cvičenia predpísané na vytvorenie svalového korzetu, cvičenie svalov končatín.

Fyzikálna terapia a ranné cvičenia by sa mali vykonávať podľa pravidiel určených školiteľmi:

 • každý pohyb sa vykonáva hladko, bez ostrých manévrov (inak sa bolesti len zosilnia);
 • v počiatočnom štádiu sa cvičenia s radikulitídou vykonávajú v sede alebo v ľahu, prípadne k pohybom v stojacej polohe;
 • cvičenia sa najprv opakujú minimálne niekoľkokrát, postupom času sa zvyšuje počet opakovaní;
 • statické a dynamické cvičenia sa striedajú;
 • Cvičebná terapia radiálneho syndrómu sa vykonáva pravidelne, bez prerušenia, až kým sa neobnoví celkové zdravie;
 • ak cvičenia nie sú účinné, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom (môže byť potrebná korekcia kurzu).

Liečba doma diskogénnej rádikulopatie môže byť škodlivá, ak budú kontraindikácie zanedbané. Obmedzenia pre komplex fyzioterapie:

 • rozvoj závažných srdcových chorôb;
 • vysoký krvný tlak;
 • štádium exacerbácie radikulopatie;
 • vážny celkový stav.

Ak je prítomná aspoň jedna kontraindikácia, cvičenie sa odloží, až kým sa neodstráni faktor: začiatok remisie, zníženie tlaku atď..

Účinné cvičenia na radikalulitídu

Každé cvičenie sa opakuje maximálne 10 - 15 krát.

Cvičebná terapia v polohe na chrbte:

 • Kolená sa ohýbajú, maximalizujú svalový tlak korzetu, ale bez zadržiavania dychu. Mierne ohnite chrbticu a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 • Ohnite kolená, položte nohy na oporu, položte ruky pozdĺž trupu dlaňami dole. Zdvihnite trup, pričom ruky a nohy by mali byť v počiatočnej polohe. Podržte na maximálnom bode 10 sekúnd.
 • Zdvihnite predtým ohnutú nohu v kolennom kĺbe, vyrovnajte ju v tejto polohe a podoprite ju. Opakujte pohyb s druhou nohou.
 • Položte ľavú ruku na koleno pravej nohy, ohnuté na kolenný kĺb, vytvorte napätie: koleno priblížte bližšie k tvári, zatiaľ čo ho tlačíte rukou. Doba odporu - 5-10 sekúnd.
 • Nadvihnite priame dolné končatiny nad oporu, pričom nechajte v tejto polohe 5 sekúnd.
 • Simulácia bicykla tam a späť počas 10 sekúnd v každom smere.
 • Cvičte „nožnice“. Vykonajte 10-15 sekúnd.

Cvičebná terapia v polohe na chrbte:

 • Dlane spočívajú na brade, dolné končatiny sa striedavo zdvíhajú nad podperu.
 • Imitácia prsníka.
 • Súčasne zdvihnite protiľahlé horné a dolné končatiny.
 • Nadvihnite telo nad podperu a zároveň vytvorte napätie vo svalovom korzete krku, zatiaľ čo v zámku zvierajte ruky za chrbtom..

Na chrbtici môžete vykonávať protahovacie cvičenia, ktoré sú zvlášť účinné pri radikulitíde dolnej časti chrbta a bedrovej časti tela:

 • Ležiaci na chrbte, aby ste zdvihol ohnuté kolená k hrudníku.
 • Ležiaci na chrbte, objímajte si ohnuté kolená a otáčajte trup do strán.
 • Ležiaci na chrbte, objať si ohnuté kolená, ohýbať krčnú chrbticu, robiť tam a späť role ako loď.

Ak sa počas cvičenia objaví akútna bolesť, cvičenie sa zastaví..

Jóga pre bolesti chrbta

Radikulitída sa dá liečiť v telocvični, kde sa konajú hodiny jogy. Môže nahradiť klasické cvičenia fyzioterapeutického komplexu. Jóga sa líši od bežnej gymnastiky tým, že každý pohyb má zmysel. Hlavnou úlohou je sústrediť sa na svoje telo.

Jóga s radikalizulitídou vám umožňuje rozvíjať kĺby. Najlepšie je chodiť po celom tele, začať cvičiť od spodnej časti, pohybovať sa nahor:

 1. S prstom položeným na zemi, otáčajúcimi sa pohybmi a pracujúcimi na každom prste. Cvičenie sa vykonáva pomaly, aby ste cítili každý kĺb.
 2. Odložte pätu na podlahu, pomaly stlačte a uvoľnite ju, pričom pri každom pohybe držte 3-5 sekúnd.
 3. Kolenné kĺby mierne ohnite v stojacej polohe, otočte do strán smerom dovnútra.
 4. Vykonajte kruhové pohyby bedrových kĺbov doprava a doľava.
 5. Rovnaké cvičenie sa vykonáva s nohou ohnutou v kolene, zdvihnutou kolmo na lis.
 6. Striedavo otáčajte rukami celé, ruky, lakte, plecia.
 7. Vyklápajte krk doľava a doprava, dopredu a dozadu a držte v každej polohe niekoľko sekúnd.

Jóga umožňuje rozvoj kĺbov a posilnenie dýchacích ciest, kardiovaskulárneho systému, obnovenie normálneho krvného obehu a lymfatického obehu v postihnutej oblasti, rozvoj správneho držania tela, odstránenie nadmernej hmotnosti. Lekcie sú účinné aj pre psychologické zdravie: uvoľňuje sa nervové napätie, zvyšuje sa hormón šťastného hormónu serotonínu..

Cvičebná terapia pre radikalulitídu poskytuje dobré výsledky, ak sa vykonáva v kombinácii s inými liečebnými metódami. Samoliečba bolesti chrbta je však neprijateľná. Iba lekár môže predpísať súbor cvikov, berúc do úvahy charakteristiky primárnej choroby a celkové zdravie.

Bubnovského technika pri liečbe ischiadického nervu

Ako ukazuje prax, liečba sedacieho nervu podľa Bubnovského je u pacientov stále populárnejšia. Každý človek vie z prvej ruky, čo je bolesť v bedrovej oblasti, a viac ako raz osobne niečo také zažil. A ľudia sa nie vždy obracajú na ošetrujúceho lekára s podobným problémom, pretože to považujú za veľmi častý stav spôsobený únavou alebo nadmerným zaťažením. V skutočnosti sa často stáva, že príznaky choroby nie sú zvlášť výrazné v počiatočnej fáze vývoja. A vo fáze, keď symptómy začínajú brániť človeku v plnom živote, je ťažké liečiť túto chorobu.

Takéto choroby zahŕňajú ischias, alebo, ako sa tiež nazýva, zápal sedacieho nervu. So zápalom sedacieho nervu sa vyvíja zápalový proces alebo sa štipne, čo vedie k poškodeniu nervových koreňov miechy. Je potrebné liečiť takýto patologický stav pomocou integrovaného prístupu. Tu by sa malo uplatňovať:

 • masáže;
 • rehabilitácia;
 • brať lieky;
 • cvičenia podľa metódy Dr. Bubnovského.

Niektoré z uvedených manipulácií je možné vykonávať doma. Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, lekári sa k nemu uchýlia pomerne zriedka.

Podstata liečebnej schémy pre ischias podľa Bubnovského

Ak hovoríme o autorovi metodológie, potom Dr. Bubnovsky vytvoril celú oblasť alternatívnej ortopédie a neurológie. Kľúčovou myšlienkou autora tohto smerovania a jeho prívržencov pri liečbe chorôb pohybového aparátu nie je terapia drogami, ale hľadanie skrytých síl ľudského tela, pochopenie anatómie tela a zlepšenie.

Terapia ischias pomocou Bubnovského metódy sa nazýva taký termín ako kinezapie. Špecifikovaná technika zahŕňa okrem terapie diagnostické štúdie na posúdenie stavu pohybového aparátu pacienta, ako aj chrbtice a kĺbov. Toto je tzv. Myofasciálna diagnóza. Umožňuje identifikovať skutočné miesto, kde sa presne vyvinula indikovaná choroba. Na základe výsledkov diagnostických štúdií sa pre pacienta vytvára individuálny liečebný program.

Tento program zahŕňa cvičenia, ktorých spoluautorom je Dr. Bubnovsky.

Podľa autora vykonávaním týchto cvičení môžete dosiahnuť úplné zotavenie všetkých funkcií chrbtice a kĺbov.

Okrem dosiahnutia hlavného cieľa majú pacienti zlepšenú činnosť všetkých orgánov a systémov tela. Terapeutické opatrenia zamerané na vyliečenie pacienta pomocou tejto techniky sa môžu vykonávať ambulantne v režime, ktorý je pre neho vhodný.

Simulátor vyvinutý spoločnosťou Bubnovsky

Toto je celá sada simulátorov vyvinutých autorom, cvičenia, pri ktorých sa obnovuje normálny tón svalového korzetu chrbtice a zaisťuje pohyblivosť všetkých kĺbov. Vykonaním naťahovacích cvičení na týchto simulátoroch, pri individuálnom výbere závaží, môžete dosiahnuť uvoľnenie stiesnených svalov a zmierniť bolesť. Až potom môžeme začať posilňovať svaly okolo chrbtice.

Liečebný program zahŕňa cvičenia nielen na chrbticu, ale aj na kĺby nôh. Veľká pozornosť je venovaná väzivám chodidiel, ktoré tiež vyžadujú zaťaženie.

Odborníci odporúčajú po takýchto cvičeniach na simulátoroch navštíviť saunu, kde je možnosť následného ponorenia do písma so studenou vodou. Tým sa výrazne zlepší krvný obeh, a to ako v tele, tak v postihnutej oblasti tela, čo vám umožní zbaviť sa choroby..

Základné gymnastické cvičenia

Autor gymnastických cvičení pre kĺby odporúča, aby odborníci pri výbere individuálnych programov pre pacientov brali do úvahy vekové charakteristiky každého z nich, celkovú pohodu a tiež stupeň svalového tréningu..

Pokiaľ ide o pacientov, sú povinní pravidelne a vedome vykonávať vybrané cvičenia. Keď už hovoríme o počiatočnej sérii cvičení v prípade bolesti, je potrebné si všimnúť rôzne pohyby, ktoré vám umožňujú natiahnuť väzivá a svaly:

 1. Relaxácia bedrového kĺbu, pózovanie na všetkých štyroch.
 2. Ďalej, v tejto polohe by ste sa počas inhalácie mali ohýbať chrbát a pri výdychu sa ohýbať. Podobné pohyby by sa mali opakovať až 20-krát.
 3. Zostávajúc v rovnakej polohe je potrebné sa pohybovať pomocou rozťahovacieho kroku, striedavo pohybovať zadkom doľava alebo doprava, zatiaľ čo neobsadená noha sa rozťahuje dozadu. Rameno oproti predĺženej nohe by sa malo ťahať dopredu na maximálnu vzdialenosť. Toto cvičenie, podobné predchádzajúcemu, sa musí opakovať až 20-krát.
 4. Zostávajúc v počiatočnej polohe je potrebné natiahnuť sa dopredu za ruky, pokiaľ to telo umožňuje, pričom sa musí zachovať dôraz na dlane a kolená..
 5. Potom zaujmite počiatočnú polohu a pri výdychu uvoľnite telo na podlahu, pritom ohýbajte ruky, vdychujte pod ňu a znova vystrite svoje ruky pri výdychu, pričom sedacie časti sklopte na päty. Opakujte tieto pohyby by mali byť 5-6 krát.
 6. Potom si ľahnite na chrbát a podpätky umiestnite čo najbližšie k zadkom. Ruky by ste mali umiestniť pod hlavu, pritlačte bradu k hrudníku a pri výdychu sa snažte dostať lakte ku kolenám. Pri výdychu by ste sa mali vrátiť do polohy na chrbte. Pohyby by sa mali opakovať až do stavu únavy.
 7. Keďže sú v rovnakej polohe, je potrebné umiestniť ruky pozdĺž tela, pohybovať panvovou oblasťou nahor a nadol, vydýchať pri vyvíjaní a dýchať pri uvoľňovaní svalov. Odporúčame opakovať cvičenie až 30-krát.

Tieto gymnastické cvičenia pomáhajú človeku nielen vrátiť sa do zdravého stavu, ale majú aj priaznivý vplyv na jeho telo ako celok a na jeho psychický stav..

Cvičenia podľa Bubnovského techniky v liečbe sedacieho nervu pomáhajú pacientom obnoviť zdravie. Hlavnými pri použití tejto techniky sú vôľa pacienta a pravidelnosť tried.

Ako liečiť ischias doma: lieky a ľudové liečivá

Jednou z najbežnejších chorôb je právom považovaná za ischias. Táto choroba sa stala tak populárnou, že mnohí ju liečia doma sami, bez straty času na návšteve kliniky.

Existuje veľa ľudových liekov, ktoré pomáhajú úspešne zvládnuť túto chorobu. Áno, a moderná technológia vám umožňuje liečiť radiculitídu bez návštevy zdravotníckych zariadení.

Liečba radiikulitídy doma

Domáca antiatrikulitída sa skladá z nasledujúcich akcií a postupov:

 • Prvé dni po útoku sa zobrazí úplný odpočinok;
 • Následne rôzne masti s otepľovacím účinkom, odreniny, obklady, zahrievanie atď.;
 • Používajte vyhrievacie pásy alebo vlnené šály;
 • Lekársky a gymnastický komplex;
 • Masážne procedúry.

Ako liečiť krčnú a bedrovú chrbticu

Aby sa odstránili bolestivé symptómy pri krčnej a bedrovej radiculitíde, často sa uchýlia k protizápalovým liekom, ako je diklofenak, ibuprofén, indometacín, ketoprofén, naproxén atď..

Niekedy používajú prostriedky poslednej generácie ako Nise (Nimesulide) alebo Movalis. Na zníženie nežiaducich reakcií tela na NSAID sa indikuje použitie chráničov gastrointestinálneho traktu, ako je Pantoprazol alebo Omeprazol..

Lekári často predpisujú kombinované lieky, ktoré poskytujú komplexný terapeutický účinok. Napríklad chondroprotektívny a protizápalový účinok (Arthrodar atď.), Anestetizujúce a vyživujúce vitamíny (Neurodiclovit atď.).

Ak je zobrazený

Domáca terapia radikulopatie je prijateľná v prípadoch:

 1. Ak došlo k ischias v dôsledku napínania svalov počas intenzívneho tréningu alebo pri ťažkej fyzickej aktivite, ťahaní a spúšťaní závaží atď.
 2. Príčinou útoku na radikulitídu bola banálna hypotermia;
 3. Keď príznaky bolesti v postihnutej oblasti nie sú spôsobené radikulopatiou, ale bolesťou svalov;
 4. Ak nedochádza k zvýšeniu bolesti počas pohybu;
 5. Ak neexistujú žiadne príznaky, ako je horúčka, husacie kožušiny, necitlivosť atď.;
 6. Ak sú príznaky radiiculitídy iba v paravertebrálnej zóne a nie sú náchylné na rozsiahlejšie rozšírenie;
 7. Ak neexistujú žiadne komplikácie spojené s funkčnými poruchami iných orgánov.

Ak to nie je žiaduce

Odborníci dôrazne neodporúčajú robiť domácu samoliečbu v týchto klinických prípadoch:

 • Keď sa vyvinula ischias na pozadí svalovej myozitídy, skoliózy, infekčných a zápalových alebo onkologických patológií;
 • Ak ochorenie vzniklo v dôsledku degeneratívnych-dystrofických procesov, ako sú spondylitída, spondylitída, artróza alebo herniálne výčnelky;
 • Ak je príčinou radikulopatie poranenie alebo zlomenina.

Okrem toho je kategoricky nemožné liečiť ischias doma s výraznými príznakmi:

 • Keď sa bolesť neuvoľní polmesiaca alebo viac;
 • Existujú motorické obmedzenia, svalové kŕče;
 • Ak existuje bolestivá bedrovka, zvyšuje sa intenzita po pohybe alebo svalové napätie;
 • Ak syndróm bolesti získa rozsiahlejšiu lokalizáciu, presahujúcu postihnutú oblasť;
 • Ak je ischias sprevádzaná pocitmi znecitlivenia, mravčenia alebo husacích hrčiek;
 • S dysfunkciou akýchkoľvek orgánov;
 • Pri vysokej teplote;
 • Keď sa vyskytne príznak slabosti šľachových reflexov a svalového tkaniva;
 • Prítomnosť akútnych klasických príznakov, ktoré určujú lumbosakrálnu radikulopatiu.

Ľudové lieky

Existuje veľa ľudových receptov, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s radiculitídou. Často sa ukáže, že sú ešte účinnejšie ako tradičné terapeutické metódy, ale sami by ste sa nemali zaoberať liečbou radikulitídy..

Tieto techniky sa môžete uchýliť až po lekárskej konzultácii.

Pri liečbe radikulitídy sa používajú rôzne látky:

 • Korenie a horčičné omietky;
 • chren;
 • Esenciálne oleje;
 • lopúch;
 • Brúsenie a obkladanie;
 • Včelie výrobky;
 • kúpeľný dom
 • Soľ a iné.

Efektívne recepty

Tu je niekoľko osvedčených receptov, ktoré sa osvedčili..

 1. Kvôli otepľovaciemu efektu by sa na zapálenú oblasť mala použiť horčica alebo korenie.
 2. Chrenový koreň sa trie a mieša sa s vodou až do krémového stavu. Hmota sa položí na husté tkanivo a položí sa na ňu so zapáleným miestom po dobu 20 minút, pričom sa musíte schovať do teplého uteráka.
 3. Mäta pieporná a eukalyptový olej zmierňujú stav radikulopatie. Musia byť zmiešané s olivovým olejom a vtierané do zapálenej oblasti.
 4. Neuveriteľne účinný pri liečbe lopúch radiculitídy. Listy sa umyjú a hnetú na ovsenú kašu, potom sa položia na oblasť zápalu a cez noc sa zabalia do uteráka alebo šatky. Suroviny si môžete úspešne všimnúť s listami chrenu..
 5. Kompresie a odreniny pomáhajú zmierniť bolesť. Zasiahnutú oblasť môžete trieť tinktúrou červeného korenia, teplými obkladmi s bylinnými dekoráciami na báze tymiánu, harmančeka, ľubovníka bodkovaného alebo lipy..
 6. Účinne eliminuje príznaky produktov včelárstva z radikulitídy. Aktívne sa používa na ošetrenie medu, pri masážnych procedúrach sa trie, aplikuje na korenie alebo horčicu. Samice tiež liečia ischias. Vedecky dokázaný pozitívny účinok včelieho jedu na zapálené oblasti. Včelí vosk sa používa na zahrievanie v postihnutej oblasti..
 7. Procedúra kúpeľa má tiež pozitívny vplyv na stav pacienta, ale nemôže sa vykonať v prípade syndrómu silnej bolesti. Možnosť takejto liečby by sa mala konzultovať s lekárom.
 8. Asi najjednoduchšou alternatívnou liečbou pre radikalulitídu je zahrievanie solí. Zvyčajná jedlá soľ sa zahrieva v panvici a potom sa vloží do vrecka a dá sa na boľavé miesto a prikryje sa prikrývkou..

Horné pásy

Veľmi účinným spôsobom liečby radikulopatie je nosenie pásika z prírodnej vlny (ťava, pes alebo ovca)..

Takéto pásy neumožňujú chlad alebo vlhkosť, nedávajú skleníkový efekt.

Ide o druh prírodnej fyzioterapie, pri ktorej telo pacienta pôsobí ako zdroj liečivého tepla a pás jednoducho neumožňuje prenos tepla..

Takéto pásiky živočíšnej vlny sa môžu vyrábať nezávisle alebo sa dajú kúpiť v lekárni.

 • Náklady na pás vyrobený zo srsti psov budú stáť asi 450 - 800 rubľov;
 • Z ovčej vlny - asi 750 rubľov;
 • Z ťavej vlny - 550 - 800₽.

Iné pásy sa často používajú pri liečbe radikulopatie, napríklad magnetického alebo polypropylénu. Magnetické výrobky zmierňujú bolesť, zahrievajú a normalizujú prísun krvi. Elastické pásy tiež zaisťujú otepľovací účinok..

 • Priemerné náklady na magnetický produkt sú 500 - 700 rubľov;
 • Elastický pás bude stáť 300 - 500₽.

Gymnastické cvičenia

Triedy fyzickej terapie môžu zdvihnúť aj veľmi zložitých pacientov na nohy. Na zmiernenie stavu a odstránenie príznakov radikálového zápalu je potrebné vykonať jednoduchý súbor prvkov:

 1. Zdvíhanie narovnaných nôh;
 2. Ohnite nohy a ťahajte ich rukami z brucha;
 3. Zdvíha panvu a spočíva na podrážkach ohnutých nôh a lopatiek;
 4. Natiahnite si ponožky a pokúste sa dosiahnuť zadnú časť lôžka;
 5. Gymnastické prvky na naklonenej doske (simulátor Evminov) atď..

akupresúra

Masážne procedúry sa dobre vyrovnávajú so symptómami bolesti pri zápale radikálov. Pri radiikulitíde vyrábajú rôzne druhy masáží: klasická, plechovka, med, čínska, akupresúra atď..

Technika akupresúry je obzvlášť účinná. Jeho špecifickosť je založená na expozícii v miestach nachádzajúcich sa blízko nervových zakončení..

Vďaka tomuto účinku dochádza k spätnému prenosu potrebných signálov do chrbtice. Výsledkom je, že intenzita bolesti je znížená a svalový tonus je eliminovaný..

liečenie

Ak je klinický obraz patológie charakterizovaný prítomnosťou akútnych symptómov bolestivej povahy, potom je indikované použitie liečby liekom na radikalulitídu pomocou špecializovaných liekov:

 1. Anestetiká sa používajú na blokovanie bolesti;
 2. Ak sa svalové kŕče stali príčinou syndrómu bolesti, svalové relaxanciá pomôžu znížiť svalový tonus;
 3. Steroidné alebo nesteroidné protizápalové lieky;
 4. Tradičné lieky, ako je analgín, paracetamol alebo aspirín, môžu pomôcť zmierniť bolesť, ale je lepšie uprednostniť moderné lieky NSAID..

Ako rýchlo liečiť akútny záchvat bolesti

Na rýchle odstránenie príznakov bolesti sa uchýlia k protizápalovým liekom.

Injekcie sú najúčinnejšie (viac o nich tu), pretože účinná látka preniká priamo do lokalizácie zápalového procesu. Najlepšie z tejto skupiny sú: Ketonal, Voltaren, Naklofen, Diclofenac.

Svalové relaxanciá sa používajú na odstránenie svalového kŕče, uvoľňujú kostrové svaly a v kombinácii s NSAID takmer okamžite eliminujú príznaky radiikulitídy. Najčastejšie sa predpisujú rádikulopatia, baklofén, tizanidín a midokalm. Okrem toho blokovanie lidokaínom alebo novokaínom pomôže rýchlo zmierniť bolesť..

Po odstránení akútneho syndrómu je potrebné poradiť sa s lekárom, pretože ischias sa môže ľahko znovu vrátiť. Je potrebné podrobiť sa komplexnej liečbe a odstrániť príčiny choroby, riziko opakovania exacerbácie bude minimálne..

Video ukazuje masážne techniky pre radikalulitídu:

Liečba radiikulitídy podľa Bubnovského metódy

Vydavateľ varuje: pred použitím publikovaných receptov sa poraďte so svojím lekárom.

Autori a kompilátori:

S. M. Bubnovsky (časť 1, úvod do časti 2)

S. V. Andrusenko (úvod do knihy, kompilácia)

Foto: z osobného archívu S. M. Bubnovského.

Titulná fotografia: D. Kusakin / ROSPHOTO

(úvod do knihy)

Skrze utrpenie k radosti

Plnenie zasľúbeného je svätou príčinou. Dajte BUBNOVSKÝ! A tu je - pekný muž so silnou vôľou a so systémom zlepšovania fyzickej námahy. Prečo sme si vybrali jeho cvičenia?

Po prvé, sám Sergej Mikhailovič pravidelne vykonáva to, čo propaguje. Navyše jeho pracovné zaťaženie je pre človeka v jeho veku extrémne. Ale v 25 rokoch bol uznaný za zdravotne postihnutú osobu 2. skupiny v pohybovom ústrojenstve po hroznej dopravnej nehode, nemohol sa pohybovať bez bariel. Lekári mu samozrejme poradili, aby zabudol na aktívny a napĺňajúci život. Ale nie, Bubnovsky všetko zmenil svojím vlastným spôsobom: vychoval a vychoval päť detí a svoju kariéru urobil presne pre tieto veľmi muskuloskeletálne problémy. Môžeme povedať, „na kostiach“ oficiálnej traumatológie a ortopédie.

Chcel by som prejsť k druhému - hlavný dôvod nášho záujmu o Bubnovsky. Faktom je, že Sergei Mikhailovich (kandidát lekárskych vied) je podľa nášho názoru novým typom lekára av tomto prípade, ako sa hovorí teraz, radikálnym zmyslom. To znamená, že po získaní tradičného lekárskeho vzdelania odmietol väčšinu techník a postulácií, na ktorých je založená posttraumatická obnova tela. A preukázal účinnosť tohto prístupu, najskôr na seba a potom na svojich pacientov.

Teraz o samotných cvičeniach. Nenechajte sa zmiasť tým, že väčšina z nich sa hrá na simulátoroch, na minútu, čo uvidíte na ilustráciách. Bolo jednoduchšie odstrániť správne polohy tela, ramien, nôh atď. Ale absolútne všetky cvičebné stroje môžu byť ľahko zorganizované doma - skontrolovali sme. Na to potrebujete iba švédsku stenu alebo, v najhoršom prípade, priečku, sklonenú dosku a 2-3 rozťahovače. Ak nenájde priečny nosník, dverová zárubňa zostúpi ako prvá - pravdepodobne v každom dome sú dvere. Myslím si, že Bubnovsky sám nezačal vôbec z telocvične.

Väčšinu cvičení na fotografii vykonala herečka Victoria Ostrovskaya - herečka, ktorá hrala „pikantnú“ rolu v slávnej „diamantovej ruke“. Teraz je Victoria Grigorievna 69. rokom a, ako vidíte, je v skvelej kondícii. Ale nebolo to vždy tak. Tu je ukážka z prvého rozhovoru s ňou.

„Keď Victoria Ostrovskaya ukončila cvičenie, požiadali sme, aby sme povedali, čo ju priviedlo do strediska. Ukázalo sa, že pred niekoľkými rokmi sa zistilo, že Victoria Grigoryevna má na svojej chrbtici dve kýly. Kdekoľvek sa liečila, až kým sa nedostala k Dr. Bubnovskému.

"Okamžite som mu uveril." Na prvej lekcii som si uvedomil, že tento spôsob liečby je pre aktívnych ľudí, pre tých, ktorí nestonajú, nekričia, ale pracujú cez bolesť a veria vo výsledok. Keď som sa zlepšil, rozhodol som sa, že nikam neodídem, je to šťastie pracovať s úžasnými ľuďmi a pomôcť pacientom doslova vstať! “

Rozhovory s ostrovskou a autorkou techník, ktoré sme zhromaždili v tejto knihe, poskytla Svetlana Palmová, korešpondentka časopisu Zdravý životný štýl..

A posledná. Chcem ti povedať strašné tajomstvo. Bubnovsky má pomer s... bolesťou. Áno, áno, bolesť miloval a ona z neho urobila skutočného človeka. Prečítajte si všetko, čo hovorí o bolesti, a uvidíte, aký je ich vznešený a hlboký vzťah. V týchto vzťahoch je niečo z Beethovenovej „Heroic“ 9. symfónie, na ktorej finále sú slová „Cez utrpenie - k radosti“ vynikajúce. Beethoven zložil túto symfóniu, pretože bol vážne chorý, človek s poruchou sluchu, ktorý žije v extrémnej chudobe, ale nie je ohnutý pod váhou okolností..

O akých problémoch sa bude diskutovať, dozviete sa z obsahu. Môžem len povedať, že všetky tieto sú dnes najbežnejšími chorobami kĺbov a chrbtice. Metódy S. M. Bubnovského sme doplnili receptami čitateľov časopisu Zdravý životný štýl, ktorý bol publikovaný v rokoch 1994 až 2005..

Methods S. M. Bubnovsky

Ch. 1 AKO ODSTRÁNIŤ Z „PIT“?

Kardiovaskulárny systém

Som si istý, že mnohí vynechali štádium výchovy zdravého človeka v ich živote a v súčasnosti už majú dôvod to ľutovať. Mám na mysli ľudí po 40 rokoch, ktorí už do svojich rokov pridali určitý počet chronických chorôb a ktorých by sa chceli zbaviť. Myslím si, že drogovú fázu už čiastočne prešli. Okrem sklamania, straty času a peňazí, tieto pokusy obnoviť stratené zdravie nepriniesli nič. Ale ako to urobiť bez liekov? Pravdepodobne už uplynul čas?

Vôbec nie. Určitá mobilita je samozrejme stratená. Prirodzene, s vozíkom to bolo preč. Existuje však dômyselný ruský fyziológ Anokhin so svojou teóriou funkčných systémov, ktorý odhaľuje schopnosť tela kompenzovať stratené funkcie zdvojením tých, ktoré stratili pri vývoji paralelných systémov. Otázka: ako ich zapnúť, tieto vlastnosti tela?

Prijmite prívržencov zdravého životného štýlu. Táto kategória obsahuje rôzne smery: milovníci joggingu, chôdze, liečebného pôstu, „mrožov“, rôznych naturopatov, vegetariánov, šampiónov samostatných jedál... Nepočítam tieto rôzne túry a víkendové hry. Zdravý životný štýl by mal byť predovšetkým bezpečný, trvalý a mal by sa skutočne stať životným štýlom, nie koníčkom. Ale čo sa naozaj stane? Ľudia tu bežia, ako sa hovorí, zo srdcového infarktu. To je, samozrejme, tisíckrát užitočnejšie ako miesenie nôh na bežiacom páse niekde vo fitnescentre. Beh je však predovšetkým záťažou kĺbov dolných končatín a spodnej časti chrbtice. Výsledkom je, že vo veku 50 rokov (pred našimi očami existujú živé príklady) sa môže vyskytnúť závažná deformujúca artróza a na pozadí osteochondrózy sa nedajú odstrániť bolesti v dolnej časti chrbta. Okrem toho je srdce v poriadku a hlava je čistá a osoba je zdravotne postihnutá. Už sa nedotkneme „mrožov“, majú všetky choroby priemerného človeka, iba ak trpia akútnymi infekciami dýchacích ciest. Všetky druhy hladujúcich a vegetariánskych: majú jasné, čisté, hladné oči, uvoľnenú pokožku a rovnakú osteochondrózu. Hoci títo ľudia vo svojej vekovej skupine po 60 rokoch sú omnoho lepšie ako dobre vyškolení „jedáci mäsa“.

Prirodzene, sám som to všetko aplikoval na seba: dramatická medicína. Navyše, aplikoval a študoval dôkladne a hlboko, aby o tom písal teraz trochu ironickým tónom. Ak vám nejaké odporúčania pomôžu, nechajte ich uplatniť. Potrebujete systém. Plnohodnotný, vedecky podložený, založený na dôkazoch a, čo je najdôležitejšie, nesúci prístupný aplikovaný zmysel, bez obťažovania, rituálu a iného hermitizmu..

Ortodoxná medicína, na rozdiel od tradičnej medicíny, má za chrbtom obrovské finančné toky farmakologických problémov, a preto má prostredníctvom médií veľkú flexibilitu, prevalenciu a systémy masového duševného vplyvu. Choďte do akejkoľvek lekárne a počkajte pri okne na výdaj liekov na voľnom trhu. Každý lekárnik, ktorý príde k oknu, vytiahne poznámku s menom troch až dvadsiatich liekov. Ľudia na celom svete sú závislí od farmakologickej ihly. Krik o drogovej závislosti je iba rozptyľujúcim hororovým príbehom na pozadí tejto zbrane hromadného ničenia - pilulka, ktorá nahrádza funkcie tela.

Bubnovského technika - výhody cvičení pre podporný rám. Môj príbeh a osobné skúsenosti

Dobrý deň, čitatelia a hostia blogu! Pozrime sa na nasledujúcu otázku: Je možné vyliečiť choroby pohybového ústrojenstva bez chirurgického zákroku a liekov? V médiách sa nedávno diskutovalo o Bubnovského technike. Jeho liečebná metóda má fanúšikov a oponentov.

K tomuto problému som sa veľmi dôkladne priblížil a predtým, ako som sa obrátil na centrum Bubnovského, ktoré sa nachádza v našom meste Bijsk, som študoval veľa recenzií na internete. Tiež som našiel ľudí medzi svojimi priateľmi, ktorí kedysi museli bližšie spoznať Bubnovského metodológiu. Čo môžem povedať, niekto mi odporučil, aby som tam išiel, ale boli tam tí, ktorým triedy v centre vôbec nepomohli, a preto ľutoval peniaze a čas strávený. Stále som riskoval, že pôjdem do tohto lekárskeho strediska.

Môj príbeh známosti s centrom Bubnovského

Čo som tam chodil? Skôr s kým sme išli so svojimi synmi... Môj najstarší syn, 16-ročný, má veľmi rozvinutú skoliózu a kyfózu a ploché nohy druhého stupňa, s krčným stavcom sú spojené aj ďalšie ťažkosti. Ďalším synom je detská mozgová obrna (pravá hemiporéza) a epilepsia.

Prvá konzultácia sa uskutočnila do jednej hodiny: najprv sa lekár oboznámil s výpismi z ambulantnej karty, študoval anamnézu. To všetko je potrebné na vyhodnotenie fyzických schopností pacienta a identifikáciu kontraindikácií. Potom lekár vedie pacienta do posilňovne a spolu s inštruktorom vykonáva diagnostické testy na špeciálnych simulátoroch. Ďalej sa vrátime do ordinácie lekára na záverečný rozhovor, počas ktorého je pre nás vypracovaný individuálny program obnovy.

Okamžite nám bolo povedané, že musíme absolvovať najmenej 6 cyklov wellness tréningu (čo je 6 mesiacov). Po každom cykle (12 lekcií) pacient opäť ide k lekárovi a on následne robí opravy v IP tréningu. Dnes je najstarší syn už tam zapojený ako 2 mesiace a všetko sa mu naozaj páči. Aj keď ťažko hovorí, je veľmi unavený, ale pamätám si, že jeho prvé triedy boli rýchle a ľahké, potom si ťažko povzdychol a s poľutovaním povedal: „A je to všetko školenie?...“. No, nič, ubezpečil som a povedal - „Takže by to malo byť...“ Teraz si ani nemyslí, že je tam všetko ľahké.

Časom sa ukáže, čo sa bude diať ďalej a aký účinok získame pri takomto ošetrení. Ak vás milí čitatelia zaujímajú, napíšte do komentárov, takže neskôr napíšem ďalší článok.

Druhý syn nebol prijatý kvôli prítomnosti vážneho ochorenia mozgu - epilepsie. Aj keď sa tieto deti s detskou mozgovou obrnou zúčastňujú aj na individuálnych programoch. Chlapec bol veľmi rozrušený a nechal si vyskúšať niektoré cvičenia pomocou inštruktora. Pozrite sa na naše fotografie, bol tak šťastný...)

Navrhujem diskutovať o podstate metódy, základných zásadách liečby, pokúsiť sa zistiť, aké je využitie športu. Napriek všeobecným pravdám existuje na internete veľa negatívnych recenzií. Prečo, ak by sa nemalo pochybovať o užitočnosti cvičení pre chrbticu a kĺby? Poďme dôvod.

Bubnovsky: kto je?

Pre tých, ktorí to nevedia, vám to stručne poviem. Sergei Mikhailovich Bubnovsky vytvoril metódu liečenia ochorení vyvíjajúcich sa v miechovom kĺbe. Táto metóda obnovuje výkon, zmierňuje nepríjemné pocity.

Budúci lekár sa narodil v Surgute v máji 1955. Tam promoval na Inštitúte telesnej výchovy, potom pôsobil v armáde. Bola tu tragédia: vodič vozidla nesúceho vojaka zaspal za volantom. Mnoho ľudí bolo zranených pri nehode, okrem vylúčenia Sergeja Bubnovského. Dva týždne kómy, klinická smrť, niekoľko veľkých operácií.

Iba ľavá noha zostala nedotknutá, neexistovala žiadna upokojujúca prognóza. Podarilo sa im zachrániť život, ale ich zdravie bolo výrazne oslabené. Mladý muž sa nedokázal vyrovnať s osudom osoby so zdravotným postihnutím. Na prekonanie choroby boli potrebné vedomosti..

Bubnovsky vstúpil do Moskovského lekárskeho ústavu na Lekárskej fakulte. S cieľom získať vedomosti mladý muž hľadal akékoľvek spôsoby, informácie, ktoré by mu pomohli iba. Osobne som skontroloval všetky metódy sám.

Začiatkom tretieho roka sa jeho vedomosti formovali do určitej techniky, začal pomáhať svojim priateľom a známym. Súčasne mladý lekár študoval teóriu, čítal špeciálnu literatúru.

Táto technika sa ukázala byť taká účinná, že sa na ňu postavila veľká skupina ľudí, ktorí o ňu mali záujem. Niekedy k nemu chodili ľudia v nádeji na pomoc, keď lekári a lieky nemohli pomôcť. Bubnovsky zažil veľkú zodpovednosť a naplnil očakávania svojich pacientov. Špeciálne pohyby, simulátory stavajú pacientov na nohy bez chirurgického zákroku. Čo hovorí Sergej Mikhailovič o svojej metodológii, môžete si vypočuť z nasledujúceho rozhovoru:

Obsah metódy

Hlavnou podstatou techniky Dr. Bubnovského je sprostredkovať našim pacientom, že kosti neubližujú. V priľahlých svaloch sa vyvíja nepríjemný pocit, bolesť, opuch.

Ošetrenie metódou spôsobuje, že svaly sa nachádzajú vedľa kosti. Pacienta sa učia: na to, aby svaly normálne fungovali, je potrebné cvičenie a kondičné cvičenie. Táto metóda umožňuje liečiť motorické orgány a vykonáva prevenciu patologických zmien.

Prečo by ste tejto osobe mali dôverovať??

Technika cvičení podľa Bubnovského pomôže obnoviť zdravie nielen svalového korzetu. Táto metóda zlepšuje celkové zdravie, tonus, vytrvalosť, silu, zvyšuje flexibilitu, znižuje nadváhu, pomáha stať sa ašpiračnými a pozitívnymi v živote..

Výskyt chorôb chrbtice a kĺbov predchádza sedavý spôsob života, výsledkom je zníženie svalového väzivového tonusu..

Čo sa stane, ak budete študovať podľa metódy Bubnovsky?

 • Posilňujú sa svaly a väzy dolnej časti chrbta, bedier, zadku a brucha;
 • Výživa kostí a chrupaviek je zlepšená pomocou užitočných prvkov, kyslíka;
 • Normalizovaný krvný obeh, metabolizmus;
 • Využívanie toxínov, škodlivých prvkov a toxínov je urýchlené;
 • Opravené držanie tela;
 • Poškodený pohyb a podporná sila miechového ústrojenstva je obnovená.

Telesná výchova z Bubnovského je zameraná na zníženie podráždenia nervových koreňov, ktoré prichádzajú do styku s postihnutými diskami a kĺbmi: stimuluje biologickú, fyzickú reakciu v tele, zlepšuje krvný obeh, svalový tonus.

Kto túto metódu nevyhovuje?

Bubnovsky poskytuje ľuďom pravdivé a užitočné informácie. Vo svojej kompetencii nie je pochýb, keďže má lekársky diplom, pracoval v oblasti športového lekárstva a má štátne osvedčenie o práve vykonávať lekársku činnosť. Okrem indikácie chorôb chrbtice, kĺbov má táto technika kontraindikácie:

 • Obdobie po operácii;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Zvýšený vnútroočný tlak;
 • Srdcová arytmia;
 • Závažné choroby.

Ak dôjde k silnej bolesti v dôsledku zovretia koreňov, je cvičenie kontraindikované. To znamená, že akútne obdobie choroby naznačuje, že metóda sa nemôže použiť, triedy by sa mali odložiť do štádia remisie..

Pri exacerbácii sa vykonávajú ďalšie triedy, pre všetky typy exacerbácií je špeciálne vyvinutá iná technika. U pacientov, ktorí nemajú exacerbáciu, sa takéto cvičenia zdajú byť nezaujímavé a jednoduché.

Spôsob odstránenia osteochondrózy

Cervikálna osteochondróza v akútnom štádiu sa tradične lieči liekmi. Zlepšenie chrbtice je lekársky zamerané na odstránenie bolesti, ktorá sa vyvíja v dôsledku kompresie stavcov a nervov miechy. Pacienti majú predpísané lokálne a / alebo interné ošetrenie:

 • Protizápalové lieky, ktoré navyše zmierňujú bolesť;
 • Lieky na zníženie a zmiernenie opuchov, svalového napätia;
 • Vitamíny B na regeneráciu nervového tkaniva;
 • Lokálne anestetické ošetrenie: gél, masť, balzam na otepľovanie.

Alternatívna metóda lekára Bubnovského má výhodu oproti lekárskemu ošetreniu. Ak je špeciálny komplex vybraný správne, účinnosť lekárskych lekcií sa prejaví okamžite po cvičení.

Výber záťaže na liečbu chrbtice by mal vykonať lekár na základe celkového obrazu choroby. Individuálna technika sa považuje za najvhodnejšiu. Pri správnom postupe nedochádza k žiadnym komplikáciám. Bubnovskému by sa malo dôverovať, pretože je odborníkom v tejto oblasti.

Liečba artrózy kolena podľa Bubnovského

Bubnovského technika je indikovaná v počiatočnom štádiu choroby, v období zotavenia po poškodení, traume, s stuhnutosťou kolenného kĺbu, na rehabilitáciu po zápale..

 • Najprv sa uskutoční ľahké trenie, masáž kolenného kĺbu, aby sa svaly pripravili na gymnastiku;
 • Cvičenia začínajú od 20 do 30 sekúnd, zvyšuje sa záťaž, tempo sa objavuje postupne, aby sa zabránilo bolesti, nadmernej únave;
 • Potom nastane úsek, v dôsledku ktorého bolesť zmizne.

Okamžitý efekt neuvidíte, výsledok sa prejaví až po určitom čase. V niektorých bodoch sa môže bolesť zosilniť. Je to preto, že slabý svalový rámec stratil návyk na prácu, svalová atrofia, odolávajú, nechcú pracovať. Možno, že nedostatok pohybu a viedla k artróze.

Nezabudnite, že akútna artritída, hnisanie kostného kĺbu, štádium exacerbácie, zápal vrecka kĺbov, ankylóza (fúzia) kĺbových povrchov je kontraindikáciou, môže vyvolať závažnú artrózu..

Liečba kýly a radikálov

Posilnenie väzov po celej dĺžke chrbtice poskytuje hmatateľné výsledky. Trvanie kurzu je 3 - 4 mesiace. Doma alebo v špecializovanom stredisku je aktivovaná práca všetkých svalov, natiahnutá chrbtica, posilnené vazy.

Postup by sa mal vykonávať opatrne, pomaly, opatrne. Vykonávanie trhavých alebo rýchlym tempom niekedy vedie k presnému opačnému výsledku. Vytrvalostný tréning svalov postupne so zvyšujúcim sa zaťažením.

Úmyselne vám nedám súbor cvičení. Chcem vám iba povedať, že každá gymnastika, akýkoľvek pohyb, cvičenia primeraným tempom a záťažou prinášajú výhody. Neskúšajte robiť všetko naraz.

Zastavte sa na dvoch až troch cvičeniach, napríklad na svahoch. Ak sa najskôr nakláňate dopredu, sotva dosiahnete kolená, môžete dosiahnuť podlahu. Ak sa objaví bolesť, robíte cvičenie nesprávne. Výskyt bolestivých pocitov slúži ako signál na zastavenie tried alebo zníženie záťaže.

Čo je lepšie: metóda Shishonin alebo Bubnovsky?

Shishonin Alexander Yuryevich Ph.D. v medicíne, lekár s dlhoročnými skúsenosťami, vyvinul súbor cvičení na vypracovanie hlbokých svalov krku, aby lepšie zásobil mozog krvou pri osteochondróze..

Gymnastika podľa metódy Shishonin je určená pre ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, pri dlhom sedení v nútenej polohe, napríklad pri počítači s chronickými bolesťami hlavy, so zhoršenou pamäťou. Jeho cvičenia sú jednoduché a univerzálne. U všetkých krčných kĺbov a svalového tkaniva sa vykonávajú jednoduché pohyby..

Kto je lepší: Bubnovsky alebo Shishonin? Zdá sa mi, že som už na túto otázku odpovedal v predchádzajúcom nadpise. Opakujem: nezáleží na tom, ktorú metodiku vyberiete. Akékoľvek cvičenie vám prospeje, akútne obdobie vývoja ochorenia je kontraindikáciou.

Pár slov na obranu lekára

Bubnovského je často obviňovaný zo skutočnosti, že jeho špeciálne kurzy sú drahé. Keďže liečba je dlhá, trvá niekoľko mesiacov, kým sa liečia všetky procedúry na klinike. Ľudia, majú svedomie! Toto je jeho povolanie, to je jeho jediný príjem. Študoval to za účelom zarobiť si na živobytie v medicíne a pomôcť ľuďom.

Každý z nich sa vyvíja a dosahuje určitý úspech vo svojej špecializácii. Celý život strávi niekto na klinike na recepcii, píše štandardné recepty, zatiaľ čo niekto si otvorí svoje vlastné kliniky.

Z nejakého dôvodu sa niektorí domnievajú, že keď kupujú drahé lieky v lekárni, utrácajú peniaze podľa pokynov. Ale pre nás nie je akceptované platiť za telesnú výchovu, pretože mnohí ľudia si myslia, že cvičenie nie je liekom. To nie je pravda. Telesná výchova je výhodnejšia ako lieky..

Aj keď ste po operácii prepustení z nemocnice, lekár vždy vydáva odporúčania. Kompetentný špecialista nezabudne pripomenúť výhody fyzioterapeutických cvičení. Ale naša pamäť je usporiadaná tak, aby sme si pamätali lieky, pretože to považujeme za dôležité, okamžite zabudneme na gymnastiku.

Trochu odbočky

Chápem, že nie každý má možnosť kontaktovať špecializované centrum Bubnovsky. Áno, to nie je potrebné! Môžete to urobiť sami, ak nemôžete prísť na cvičenia sami, nie ste si istí ich správnosťou, získajte techniku ​​Bubnovsky na disk, stiahnite si video z internetu, získajte najjednoduchší simulátor.

Mimochodom, môžem vám dokonca odporučiť, aby ste si kúpili knihyb spolu s diskom „Lekcie domáceho zdravia, Gymnastika bez cvičebných pomôcok“ alebo s touto súpravou, ktorá obsahuje aj knihu a DVD s názvom „50 základných zdravotných cvičení“ s veľmi dobrými recenziami..

Napríklad teraz mám také knihy:

Buďte doma zdraví. Je lepšie, ak cvičenia majú preventívny charakter, sledujte svoje svalové aparáty, vyvíjajte ich, nenechajte atrofiu svalov.!

V Sovietskom zväze sa so všetkými nedostatkami sovietskej medicíny venovala veľká pozornosť prevencii chorôb. Spomínam si, ako v škole uprostred hodiny všetci vstávali medzi pultmi a robili 5 minútový poplatok.

Kam šla pracovná gymnastika, keď sa v polovici pracovného dňa zapol reproduktor a pracovníci pri strojoch robili jednoduché cviky? Kam smerovali pravidlá TRP, cyklistické, lyžiarske, bežecké a poľné behy cez víkendy ako celá rodina, chodili celé podniky??

Osobitne chcem poznamenať, že stojan na všetkých štyroch lôžkach, práca na osobnom pozemku, domáce práce nie sú fyzické cvičenia alebo ich skôr nenahrádzajú..

Prečo existujú negatívne recenzie týkajúce sa metódy Bubnovsky?

Vážení čitatelia! Neverte slepo všetkému, čo je napísané na internete. Pred použitím metódy a po nej spoznajte skutočnú osobu, spoznajte jej stav. Až potom budete môcť posúdiť výhody alebo poškodenia cvičenia.

Nemali by sme zabúdať na konkurenciu farmaceutických spoločností, ktoré potrebujú predávať lieky. Bubnovského sa nepáči, jeho metóda vylučuje lieky.

Recenzie pseudopatií z ľavých stránok, ktoré v skutočnosti neexistujú, sa často píšu na rôznych stránkach. Zodpovední lekári, autori medicínskych stránok násilne vyvracajú nevyhovujúci materiál.

Ak sa po hodinách v centre Bubnovsky skutočne zhoršilo, potom diagnóza neodhalila žiadne skryté kontraindikácie alebo inštruktori prekročili povolenú záťaž.

Zamerajte sa na svoje pocity, dôverujte, predovšetkým sebe, koordinujte svoje činnosti so svojím lekárom. Dúfam, že tieto informácie považujete za užitočné. A ak máte otázku, či ísť do tohto centra pre diagnostiku a liečbu, najskôr si vypočujte radu kinezoterapeuta pre začiatočníkov liečby pomocou metódy Bubnovsky. Všetko najlepšie pre vás, čoskoro sa uvidíme!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hygrómové ochorenie zvyčajne postihuje mladých ľudí a javí sa ako zhrubnutie pod kožou v blízkosti kĺbov, husté, ale mäkké štruktúry. V počiatočných fázach je malý, bezbolestný a prakticky nezasahuje, ale v priebehu hygrómu môže spôsobiť bolesť, vyvolať sekundárny zápal v dôsledku stlačenia tkanív, čo spôsobuje vážne nepohodlie.
Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času.